TIRANE-"Nëse ne i shembim një nga një të gjitha objektet, skulpturat dhe veprat e artit a të arkitekturës që na kujtojnë diktaturën, atëherë me siguri gjithçka që na lidhte me to, e mirë a e ligë, do të zhdukej në harresë. Dhe kostoja e harresës është e shumëfishtë. Edhe periudha ish-komuniste është një epokë si gjithë të tjerat, që ka vendin e saj në histori. E pikërisht për këtë arsye duhet të trajtohen si pjesë e trashëgimisë edhe ndërtimet e kësaj periudhe". Engelbert Ruos, drejtor i Zyrës Rajonale të UNESCO-s në Venecia, ka sjellë këto argumente, duke kundërshtuar me vendosmëri shembjen e Piramidës, objektit arkitekturor të ndërtuar në fund të viteve '80 në qendër të Tiranës, si mazoleum për diktatorin Enver Hoxha dhe i kthyer në vitet e demokracisë si Qendër Ndërkombëtare e Kulturore.
Drejtori i UNESCO-s për Evropën, Engelbert Ruos mbron idenë se Piramida nuk duhet të prishet. Në një prononcim dhënë dje për nje televizion, Ruos ka shkuar më tej në argumentin e tij, duke theksuar se shndërrimi i kësaj ndërtese në parlament duhet të diskutohet gjatë mes specialistëve dhe autoriteteve shtetërore.
Mbi këtë linjë argumentimi me drejtorin e UNESCO-s për mbrojtjen e këtij objekti si një vlerë historike, kanë qenë për ditë me radhë në debatet publike edhe shumë specialistë shqiptarë të trashëgimisë kulturore. Kështu, arkitekti Maks Velo apo studiuesi Artan Lame e quajtën skandaloz vendimin e qeverisë për shembjen e Piramidës dhe ndërtimin në vend të saj të një godinë të re për parlamentin shqiptar. Sipas tyre, ai nuk është një objekt që i përket diktatorit Hoxha. Përkundrazi, në ditët e sotme ajo është një kujtesë e fortë për të gjithë brezat e ardhshëm mbi atë çka personifikoi diktatura dhe figura e Enver Hoxhës në atë sistem.

112 Komente

të ndërtuar në fund të viteve '80 në qendër të Tiranës, si mazoleum për diktatorin Enver Hoxha

Nuk ishte/eshte mazoleum o gazetaruc. Shko meso ndryshimin midis muzeut dhe mazoleut.

Ne cilin tv ?

Ku mund te lexojme ato qe thote Engel ?

Piramida nuk eshte monument qe mbrohet nga UNESCO !!!!!!!!

Lumo, ai po perpiqet te mbroje trurin dhe llogjiken kunder kokeboshesise dhe keqdashjes. Se me te njejten llogjike te monumenteve dhe UNESCO-s vajten edhe talibanet kur prishen ato Budat mijeravjecare te gdhendura ne mal.

Keto te Engelit mund ti lexosh tek dokumentat e konferences. Apo po ankohesh terthorazi qe nuk te sollen ftese? smiley

Ai kujton qe diktatura s'eshte rrezuar per pa u shemb piramida. smiley

Me kujton nje episod nga fundi i vitit 90 ose fillim 91-shi. U dha nje koncert te Pallati Sportit nga nje goce e re kengetare - pati nje fare fame lokale ajo, por emri s'me vjen ne mend me me vra. Shkum me nje shok te ngushte me e pa. Ai i shkreti kishte nje cen ne bio, nga ana e nones sec kishin lidhje te afert me Teme Sejkon, edhe gjithe kohen me frike, se mos kujtohej nonjoni, se i kishte dale edhe shkolla. Edhe mua mbas jo pak kohesh ma pat tregu, merre me mend. E kshu, u knun atje nji a dy kong te Beatles-ave, tani ti e kupton cdo te thoshte kjo per at kohe, duhet te kete qene hera e pare besoj qe ne nje koncert te organizum u knojshin bitellsat, qysh nga fillimvitet 70-te ma do menia. E mire, per cilesine nuk po pyste njeri, u ekzaltum, kena bertit po aq sa po te kishin ardh Beatles vete aty mo. (Te ky koncerti kan ndalu edhe ata me xhinse te ngushta, ishin ca veprimtare rinie te dera... rrezik e ke pa edhe ti ket qe po them). Dalim jashte, dhe ky shoku me shef ne sy, ene thot: A thu maroi? A thu u kthy puna per mire? Dhe maj men si tani, i them o AD (inicialet, kshu quhej), pa nigju nji kong te stonsave live s'me besohet mu qe ka mor fun. smiley

smiley

 

po he pra shkrujini keto kujtime.

meqe permende teme sejkon, djali i temes qe ka ngelur gjalle (eshte ne amerike tani) eshte shok me prinderit e mi, qe me termat e tanishem jane me cen ne biografi. historia e asaj familjeje ta ben mishin kokrra kokrra por humanizmi i djalit ta ben akoma me shume.

 Ajo kengetarja ka qene Mira Konci nese nuk gaboj. Une nuk e kam pa kete qe thu ti, por kam qene tek koncerti i Albano dhe Romines ne stadiumin Qemal Stafa. Per Zotin edhe Led Zeppelin te shof ne koncert tani, nuk besj se me japin me shume emocion se ai koncert. Maj men qe ai koncert u quajt "Viti 0" me idene qe pasketaj fillon jeta e re jokomuniste. Do ti qe paskeshim harru Piramiden! smiley

Si tha ai: "Mire mu qe mu mush menja qe nuk jom kokerr misri, po a i osht mush menja gjelit se?"

Pf.

Diferenca eshte ne kete pike, ti vjen nga kultura qendrore, une vij nga kultura perferike. Duke qene se çdo gje sillet rreth qendres, duhet te jesh TI i KQ i cili me argumenta me spiegon arsyen e plote mosprishjes se piramides.

Jam per prishjen e saj, ne permirsim te pamjes se brezit tone ne te ardhmen, kundrejte bijve tane. Kur te pyesin pse u be kjo piramide mos ti themi " e ndertuan adhuruesit e diktatorit, te poshterit", pse nuk e prishet kur ra diktatura " sepse ishim te marre". D.m.th, ne dalim nje brez te poshterish+ te marresh, e kunderta dalim nje brez _____________________________________ .!

Une nuk e ve ne dyshim qe brezi nga '80 e poshte eshte brez i ndyre. (po flas per breza jo me emra te pervecem) Madje kam dyshime qe edhe brezi nga 1980 deri 1990 do kete plot mekate mbi supe. Me cuditin njerez qe thone ra diktatura, sikur diktatura te ishte nje statuje si ajo ne shesh. Diktatura nuk ka rene. Shqiptaret kane akoma te njejten mendesi per te pare cdo gje bardhe e zi, mik ose armik, nuk ekziston mendime te peraferta apo kompromise. Ne kete rast Piramida = bolsheviste, Parlamenti i Ri = demokratik. Pallati i Kongreseve = bolshevist, Torre Drini (ndertesa me e shemtuar ne qendren e Tiranes pa mbaruar kullat e reja) demokratike. Me kete mendesi do na duhej te prishnim gjithcka (ajo cka mbetur) cfare u ndertua 45 vjet, pse te ndalojme tek Piramida. Le te kthehemi dhe njehere ne vitin '38.

lumdrin, nuk do te thote qe cdo regjim qe largohet duhet ti crrenjoset tulla dhe ndertesa. ne jemi vendi me i varfer ne vepra te trasheguara prej historise. E di pse. Se kemi patur shtytjen e barbarit ne shpirt. E di se c`eshte "shtytja e barbarit"? Shkaterrimi dhe djegja e ndertesave me gjithe vendet e kultit, pa dallim, por nderkohe marrja e idese se atij qe ka vdekur dhe cuarja ne ekstrem.

A ke vene re qe shumica qe e kerkojne jane moshe nga 40-50. Jane njerzit qe jetuan rinine prej 75-90. Ky brez eshte brezi me bosh si ne ideale, ashtu edhe eshte me kozmopoliti, personi i me papersonalitet. Ai qe ka nje mungese te theksuar kulture dhe si rezultat mungese hapesire vizioni.

Nje dicka do te te kujtoja. Italianet shemben ndertesat ne qender te Romes ne 38 per te zbuluar qytetin e vjeter dhe Forin perandorak te J Cezarit. Idiot i madh ishte ai Duce dhe ata qe e vazhduan germimin deri ne 54 e sot mbledhin aty 10 milion turiste ne vit. A ka mundesi te japim idene se shiko sa i dhunshem ka qene diktatori yne sa i afrohej ne shek 20 edhe faraoneve qe vrisnin mijra per nje piramide sic vrau edhe ai mijra per kete burg te madh?

Le te behet nje muze i OLOKAUSTIT SHQIPTAR.

Me thuaj çfare eshte shkaterruar  ne keto 20 vite .

Kriminelet jane te lire , Ramizi me shoke, dosjet e mbyllura, varret masive (çeshtje e mbyllur) , piramida, libra me kujtime per diktatorin sa te duash, intervista kriminelesh, deri pak kohesh nje hetues i diktatures kryetar i Kushtetueses.

Ne nuk e rrezuam diktaturen, po e nxorem ne pension .

Popull hataa !!!!!

 Lumo, meqe dole vete tek kultura e qendres dhe e periferise, lerme te te jap nje shpjegim pa e marre si ofendim. Sikur ty te te thoshin se ne qytetin tend duhet prishur kinemaja se ka qene qender e edukimit komunist, ti me siguri nuk do ta pertypje dot kete llogjike, apo jo? Sepse per ty kinemaja ka qene nje vend ku ti shikoje boten me ngjyra, heronjte e feminise etj, etj. Ndersa Piramida per ata qe vinin nga provinca ka qene vendi ku digjej zjarri i pashuar i diktatorit sepse zaten kur ku benin eksursionet per t'iu sjelle ne Tirane iu conin gjithmone tek Piramida, Varrezat e deshmoreve dhe pastaj nje takim tek Kali i Skenderbeut. Zaten per rrethet Tirana ka qene gjithmone asokohe si qendra ideologjike e flakte, Tirana e kuqe, "Afer detit afer Mbretit" etj. Kurse Une Piramiden e kam urryer vetem per nje aresye, se prishi ate lulishten e mrekullueshme kur rrinim gjuanim studentet e Filoqylit pas shkolle, ose pinim ndonje shishe birre apo ponci fshehurazi mbremjeve te veres. Kaq.

Nga ana tjeter pastaj, Piramiden e shikonin me nje fare sfide dhe pritjeje per ta bere diskoteke. Sa here kalonim para saj, njesoj si ai fshatari qe enderronte ti bente opinga gomat e triciklave gjermane, kurse SS i shihte pa ndonje interes edhe ne nuk na behej vone fare per rreckat e Enverit, por vetem mendonim se cfare party mund te beheshin atje dhe se si kjo mund te ishte diskoja me e bukur ne Ballkan.

Tani me keto budallalleqet simbolike dhe elegjike mund te merremi sa te duash, po per mua Piramida eshte nje landmark i nje qyteti qe une e dua, dhe qe nuk dua qe ky landmark te shkaterrohet. Ti gjithashtu harron qe eshte edhe nje brez 20 e 30 vjecaresh qe e njohin piramiden vetem si Rreshqitesja e Madhe ose Mumja e Top Chaneli. Ketyre nuk mund t'ua mbushesh mendjen qe nje ndertese duhet shembur per aresye ideologjike, se fatmiresisht jane brez i rritur ne tjeter epoke. 

Ketu nuk po futem fare tek vlerat arkitekturore apo te biznesit qe mund te sjelle kjo ndertese ne ate zone ku eshte se nuk jam specialist i ketyre fushave.

Kaq edhe e lashe tani kete muhabet, se u be boze. Aq me teper qe me kete pune tani po merret dhe UNESCO, dhe si gjithmone kur futet ndonje i huaj ne mes diskutimi mbyllet dhe une ve bast qe Sala pas kesaj te UNESCO-s do i rruaje bishtin Piramides.

 Unesco eshte komuniste-enveriste!

Jashte Unesco nga Shqiperia!

Prishni piramidat edhe ato te Egjiptit!

  Nese eshte eshte lapsus i gazetarit qe piramiden e therret mazoleum, eshte lapsus me fat. Piramida teorikisht ishte muze, praktikisht ishte mazoleum, mungonte vetem trupi i balsamosur i Enverit ashtu si Lenini ne Shen Peterburg.

UNESCO eshte institucion serioz, nese nje veper e quan me interes nderkombetar e fusin ne listen e vet pa pasur nevoje ti leshoje intervista GSH per mbrojtjen apo jo te piramides.

 

ku e lexove ti qe ai po thoshte qe piramida eshte me interes nderkombetar?

 Askund, po detyra e UNESCO eshte kjo. Nese GSH therret si arbiter mes paleve UNESCO, atehere une pergjigjem qe "nese UNESCO e quan veper per tu mbrojtur, atehere piramida duhet futur ne listen e objekteve qe mbrohen nga UNESCO"

Ne fakt ketu nuk po flet UNESCO, mos i besoni GSH, jane mjeshter te manipulimit mediatik. Prostituta intelektuale (Mourinho docet).

Me shume gjasa i kane vajtur drejtorit rajonal te UNESCO dhe e kane pyetur, kshu ne pergjithesi: - Cfare mendoni ju per prishjen e gjithe ndertesave te realizmit socialist?

Po ne pergjithesi eshte pergjigjur drejtori: - Ne nuk mendojme qe duhen prishur se s'ben te gjitha, ato mund te rekuperohen ne njefare menyre.

Opa, ja ku doli kryetitulli i GSH dhe niveli intelektual shqiptar eshte i tille qe edhe i beson traplleqeve te tilla si "UNESCO eshte kunder prishjes te piramides" Kur PF psh qe besoj ka njefare niveli, piramiden e krahason me statujat e Budes qe prishen talebanet, cfare pret nga lexuesi normal i GSH?

Detyra e UNESCO-s nuk e ndalon nje ekspert te UNESCO-s te japi nje opinion profesional per nje objekt qe organizata nuk ka ndermend ta marri ne mbrojtje. Megjithate, kjo llogjika jote asgjesuese te con ne perfundimin qe cdo gje qe s'merret ne mbrojtje nga UNESCO mundet qe lehtesisht te shkaterrohet nese eshte ndertuar ne nje kontekst historik te caktuar per nje qellim te caktuar qe nuk perputhet me ideologjine e dites. 

Ne nje fare menyre ju (qe mbroni prishjen e piramides) jeni tipa qemalstafist "E vjetra shembet, kohet po ndryshojne, nji jete e re po lulezon germadhash"

Megjithate, kjo llogjika jote asgjesuese te con ne perfundimin qe cdo gje qe s'merret ne mbrojtje nga UNESCO mundet qe lehtesisht te shkaterrohet nese eshte ndertuar ne nje kontekst historik te caktuar per nje qellim te caktuar qe nuk perputhet me ideologjine e dites. 

?!

Cfare ke dashur te thuash me kete? Ke plot ndertesa qe jane ndertuar ne nje kontekst te caktuar dhe qe s'kane lidhje me ideologjine e dites (ideologjine e dites! - sa e shemtuar kjo shprehje, bah, nejse) Ke Colosseo qe ishte arene lufte mes gladiatoresh, ku prodhohej spektakel vdekjeje. Eshte akoma ne kembe. Pse? 

Nje objekti po i hoqe elementin historik, kulturor cfare i mbetet? I mbetet elementi artistik dhe funksional? I ka piramida ndonjerin prej ketyre elementeve?  

Hunter, edhe njehere nga e para se e ke zakon qe pas tre komentesh e humbet fillin dhe duhet ti rikthehem diskutimit gjithnje ne piken 1:

Nëse ne i shembim një nga një të gjitha objektet, skulpturat dhe veprat e artit a të arkitekturës që na kujtojnë diktaturën, atëherë me siguri gjithçka që na lidhte me to, e mirë a e ligë, do të zhdukej në harresë. Dhe kostoja e harresës është e shumëfishtë

Ishte, c'ishte piramida eshte e kaluar. Nqs aty do ndertohet parlamenti kjo nuk do ti ndihmoje qytetaret e Tiranes, perkundrazi. Pastaj kjo prishja e simboleve te bolshevizmit ne Shqiperi mua me duket teater. Tek ne nuk u denua asnje per krimet e kryera ne kohen e bolshevizmit, asnje spiun, asnje hetues, asnje sekretar partie i zellshem. Vazhdojme te lyejme fasadat nderkohe qe plehrat jane brenda. Madje si gjithmone ne kesi rastesh ata qe vjedhin therrasin me fort 'kapeni hajdutin'.

 shume pikante kjo - sinqerisht

une se marr vesh pse duhet te na e thote ne Unesco qe te mos ta prishim a thu se spi uje mendimi i njerezise apo i paleve te interesuara.

Mua sme TM fare per ate pacavure godine, pervec faktit qe kam ca kujtime qe i ngjitesha ne kembe mermerit kur u kthejshim nga diskoja i cike si tape ne kohet e konviktit smiley  E shumutut dhe dhe pacavure si shumica e godinave te qendres se Tiranes, hiq ato te taljonve.

Por ajo qe se kuptoj dot, qe se pranoj dot, eshte pse duhet me e prish kur sdo ngresh asgje me te mire, asgje me te dobishme, as me funksionale, as me konvergjente me ndonje plan te mundshem te qendres. Dhe mbi te gjitha, pse duhet me harxhu leket tona, te pakta, madje qe i kemi borxh, per te prish nje godine qe sna prish pune, per te ndertu nje godine tjeter qe sna duhet.

Sala kopil i madh  paskesh qene per at zot !

 

Po c'mauzole ka qene ai o te marre?! Edhe ne pat qene, ka 20 vjet qe nuk eshte me. Shumica e popullsise ne shqiperi eshte shume e re, te rinjte e atehershem jane pleq sot. Shumica e rinise sot as nuk ka idene c'ka qene socializmi, e kane mendjen tek Facebook jo tek EH. EH eshte vetem nje gogol qe SB e perdor per Halloween gjithe vitin sepse ka te beje me nje turre deficentesh. Berisha trurin e ka ne kalbezim total, por populli e ka zgjedhur per Pasha dhe ai ben c'te doje.

O zot mos i fal, se  dine c'bejne! O zot, shyqyr qe ka Unesko dhe Maks Velo! O zot ku jane te tjeret? O zot c'na gjeti me keta barbare! O zot, ku i gjen keta njerez qe i'u shkojne pas te cmendurve. O zot pse gjithe budallenjte dhe te cmendurit e Europes jane mbledhur ne nje grusht vend qe quhet Shqiperi.

Ne fund jave, vajta te shikoja nje ekspozite qe do te mbyllet se shpejti. Ekspozoheshin objekte te nje kulture para 300 vjetesh  ( te nje vendi te huaj). Nje perandor qe udhehiqte me grusht te hekurt. Ndertonte, ndihmonte artin, kulturen dhe me grusht te hekurt qeveriste.

Mu krijua nje boshllek ne stomak duke menduar per vendin tim te vogel atje larg, aq larg. Duke lexuar lajmet rreth piramides, javen qe shkoi, mendoja per barbaret qe ne shekuj e lane ate popull pa histori. E lane, pa ditur nga erdhi dhe c'beri ne shekuj.  Prish, shkatero dhe mos lere gjurme te paraardhesit.  Boshlleku me krijoi nje dhimbje koke. Mjaft i thashe vetes se do te te bier damllaja nga ata barbare qe duan vetem te shkaterrojne.

O zot barbaret,nuk duan te besojne qe unesko nuk mbron Enverin, por kujdeset per trashegimine pa dallime politike.

 Maks Velo tha qe Shqipnia ka prish 100 mije ndertesa!!! smiley

Imagjinoni cfare energjie (dhe kapitali) i shkume dom!. 

Kazma, kafsha me e dashur e shqiptarit, pas shqiponjes! 

ky debat ka ron pre e pasioneve si cdo debat tjeter qe behet ne Shqipri. Personalisht jom kunder prishjes se nji objekti si piramida qe duhet te mbetet nji referim i se kaluares dhe qe eshte nji objekt funksional. Vec kesaj, eshte budallallik me shpenzu per make-up kur ato pare fare mire mund te shfrytzohen me mbulu vrima te tjera ne buxhet (nqse me verte dun me i ndryshu cehren vendit le ta nisin/ vazhdojne me bunkerat).

Edhe ket deklaraten pompoze te nji drejtori te zyres rajonale te uneskos e shof me teper si abuzim te medias te politizume njisoj si tek top story i javes se kalume kur S. Balla u mundu indirekt per 1 ore me bo T. Fajon qe te thosh se PS eshte ajo qe ka plotsu kushtet per me heq vizat.

Nqse ndertesa ri-konstruktohet ose ri-modelohet per t'u pershtat si parlament, kjo eshte e keqja me e vogel. Tek e fundit, do humbasim ate referimin per diktaturen (me ket ritem do vije koha kur do thuhet qe nuk ka pas diktature najhere ne vend) dhe arti do fitoje nji salle teatri (ndertesa e  parlamentit te sotem)

Une po rishkruaj me copy/paste nje pjese nga nje postim ne nje teme tjeter mbi piramiden.

PRA SALI BERISHA NUK ESHTE DHE KURRE NUK KA QENE ME VEPRA NJE ANTI-KOMUNIST, POR VETEM ME LLAFE DHE LIMONATA. ANTI-KOMUNIST NUK ESHTE TE PRISHESH NDERTESA QOFSHIN EDHE NE PERKUJTIM TE ENVER HOXHES, POR TE NDREQESH GABIMET E SISTEMIT DHE PADREJTESITE E KRYERA NGA KOMUNIZMI. ANTIKOMUNIZMI SHQIPTAR DERI ME SOT NGAQE NUK I KA RENE DOT GOMARIT I KA RENE SAMARIT ME SA KA PAS FUQI, DUKE PRISHUR ME NJE ZELL BARBAR ATE QE U NDERTUA ME MUNDIN DHE DJERSEN E NJE PUNE SKLLAVERUESE TE POPULLIT SHQIPTAR GJAT 50 VITEVE. 200-300 vjet nga sot populli yne nuk do kete asnjegje ti tregoje pasardhesve dhe botes mbi historine shqiptare te luftes me te famshme te historise botrore, dhe te luftes poaq te famshme te ftohte qe e pasoi.

Nejse te shkaterrohet piramida sepse eshte objekt idhulli i diktatorit. Une per vete do bej nje piramide te vogel dhe do ta mbaj ne shtepi ku do i falem 20 here ne dite Enverit, si idhulltar i zjarrte i tij qe jam, i kenaqur ne maksimum qe asnje nga veprat kryesore te punes te partise apo partise te punes nuk eshte cenuar, as kolektivizimi i prones, as shtypja e armiqve te partise, as shtypja e mendimit dhe veprimit te lire politik.

 ..Ne prag zgjedhjesh do hidhet medoemos ne ne treg nje shashke...( kater here sira)problemi i hapjes se  Dosjeve dhe me qe ky u be  "ashqimo", hopa !..  u hodh ..Piramida ! Ja si bejne  shqipot tani..."Duhet,..... s`duhet,..... s`duhet,..... duhet...prishur..... nje gje qe me kohe eshte  e prishur. 

         Sa i mençur   paske qene ore ...! Lolo i ben shqiptaret.Pa le.....  intelktualet !

 PD nuk e prishi piramiden kur qe ne pushtet nga 1992-97. Perse? Se atehere e ndienin veten te forte dhe nuk kishin nevoje te motivonin popullin rreth tyre me retorika komunizmi apo piramidash. Sot, ne vitin 2010, ne mungese te vizionit, ne mes te korrupsionit e borxheve, te konsumuar nga pushteti e te trashur prej tij i rikthehen ketyre narrativave kompleksive komuniste per te forcuar rradhet, per te gjetur nje fije shprese nepermjet perdorimit te fantazmes komunizem me qellim mbetjen ne pushtet. Duke treguar keshtu njerimin e tyre shpirteror dhe politik. Duke treguar sa jashte realitetit ku jetojme sot jane udheheqesit tane. Shqiperi, nje vend anetar i NATO_ dhe kandidat per BE cuditerisht i rikthehet simboleve te komunizmit ne mungese te cdo alternative tjeter politike. Cfare mjerimi.

 

Keto gjera duhet ti thote Artan Lame atij dobicit Kadilli deputet i PD qe deri dje ishte roje dere te ZP.

yeah, sakte!

 Une mendoj se duhet te shmeebet edhe kjo veper Enveriste dhe ishallah pas kesaj, i vjen rradha edhe berishes vete te shembet si nej nga Piramidat e e ndertuara em idete komuniste. Se kuptoj une pse nuk i shembin edhe pramidat e Egjiptit meqe edhe at duhet te jet ushtruar shume diktature gjate ndertimit dhe kane humbur jeten shume njerez skllever. Eh kjo eshte natyrshmeria e e Berishes kjo i vjen natyrshem berishes sepse ai ai akoma  po kerkon te tregoj qe eshte kundra sistemit komunist. 

Ajo qe mua me shqeteson me shume per te ardhmen e ketij vendi, nuk eshte prishja e piramides, apo urdheri per prishjen e saj nga Salua dhe miratuar nga deputetet e PD-se. Jo, ajo qe me shqeteson eshte sesi ka mundesi qe ky frymor monster merr vota nga nje pjese e popullit. Si ka mundesi te votohet per nje nje frymor te tille?    smiley

 Or rruqeths,ai nuk fiton se votohet,ai fiton se ju nuk votoheni,prape shume te veshtire e ke ta kuptosh.

Shtoi edhe qe eshte demagog i zoti si mesuesi i tij i madh. Dhe injoranca eshte mema e ketij, ajo qe e ushqen perdite.

 

PF - 1 Nën 2010 - 4:56pm - #

 Ajo kengetarja ka qene Mira Konci nese nuk gaboj. Une nuk e kam pa kete qe thu ti, por kam qene tek koncerti i Albano dhe Romines ne stadiumin Qemal Stafa. Per Zotin edhe Led Zeppelin te shof ne koncert tani, nuk besj se me japin me shume emocion se ai koncert. Maj men qe ai koncert u quajt "Viti 0" me idene qe pasketaj fillon jeta e re jokomuniste.

YES! And YES! And, of course, YES!

 

aty u kenu ne gjermanisht edhe konga e filmit me kartona "Liza ne boten e cudirave"

Une nuk kam gerthit ne asnje neshje futbolli, ne stadium a ne shpi qofte, sa atje. S'me vje turp me thon qe kur u knu let it be nuk i kom majt dot lotet. Ka qene kulmore - nuk di si e ke perjetu ti. Imagjino, nga nje Mira Konci kjo. Sa pak dojshim, mer burr i dheut!

kam kujtese te dobet plako po ne mos u gabofsha kam qene skeptik...m'u ka duk thjesht nji "rimel" i hedh ftyres se pervujtme te sistemit po n'asnje menyre tregus ndryshimi. Ky recitali ka qene nga te vetmit e llojit dhe mbaj mend qe pati zera kritike qe thane: 

- si ka mundsi qe ka kengtare me peshe dhe repertor qe nuk u organizojne nji recital kurse ksaj gjimnazistes ja bene pernjiher (kjo ka qene te ekonomiku i mesem/ pedagogjikja - ish shkolla e rezervave ate kohe ne mos gaboj)

mgjte, kto paskan qene tjegllat e para qe ju hoqen catise. Emocion si ky qe thu ti une kam pas kur erdhi Albano me Rominen...u shperthyn portat e stadiumit dhe nuk ishte pak

 

 Eunuket e qeverise te shperndare sa ne vizion+ apo tch e karakterizojne qellimisht kete godine si mauzoleum (qe seshte e vertete pasi ska trup te ballsamosur aty brenda pervecse ne psiqiken e tyre kompleksive) ose monument (qe seshte pasi monumenti eshte dicka tjeter komplet). Ajo eshte nje godine qe ka mbajtur brenda per 2 vjet sendet personale te E. H). Ndersa per 20 vite te tjera aty eshte luajtur rrok, spektakel apo panaire. Perseritja e vazhdueshme e epiteteve mauzole apo monument eshte nje perpjekje diabolike per te fiskuar ne mendjet e njerezve atribute qe ajo godine si ka.

Eunuket e qeverise te shperndare sa ne vizion+ apo tch

kjo eshte nji prej barcaletave mo t'bukra qe kam lexu kohet e fundit dhe qe nuk mund ta lejsha pa koment

O cuna po lepri fle ne ven tjeter lene se ca thojne kto muhaxhedinet e Sules. Ajo pune u morr vesht qekur fillun me i heq plakat e mermerit, masanej i vun pllaka majolike ne e bon si hale nga jasht e nga mrena. Kshu esht kur i le punet ndor tmalokve. 

kaq e paten plehrat

u harrun

tani te gjithe merren me Keopsin dhe Faraonin

Ruzhdije, me ket kryeminster duhet lufte frontale se ky tip per diversiv nuk perdor shashka po eksploziv plastik smiley

po mer po

por henri cili sapo tha :

Arkitektura eshte politike !!!!

au mami

le pastaj argumetat e Monda Bulkut mbi muret e pjerrta te piramides

obobo

merr i pisqolle e futja vetes mo mire

smiley

leri keta po kur diskuton aty edhe Diana Culi qe ka cuar ne pushkatim me analizat e saj letrare dy poete vaj halli pastaj...Ti rruzhdije je edhe nga trute jo nga nofka, prandaj merresh me Monda Bulkun qe po flet boll mire dhe jo me Diana Culin qe jep argumente si romaku me poshte per birra e qofte.

mo mire rruzhdije, qe ma rrufsh, sesa asfalt sikur ti e vlla

ti meriton diana culin ne fakt ske faj

une se permenda , se ate se kam fare ke lista e robve smiley

po ca me t'thane ty smiley

ti ke nevoje per Edi Ramen, me te rikonstruktu smiley

neim cili deshe me thone? e di, e di, ate po shof dhe une smiley U bo ca kohe qe nuk e kom mo bezdi ket tip, perkundrazi m'vje keq, ai eshte karikature e vetvetes, a e imagjino dot cer tragjedie i ka ra?

Pale, e quan vehten ene bulevard. Ti as per rrugice qorre nuk bo!   smiley

plako, dran n' drop dy vende mo nalt, se duket sikur po m'thumu bulevard smiley

a thu do ta kishte mbrojtur edhe bustin e Enverit ne qender te Tiranes ky zotnia sikur ta pyeste kush? Kam frike qe do te na kishte kerkuar ta mbanim aty edhe sot e kesaj dite.

 Mos i ngatarro gjerat se busti nuk eshte njesoj me nje godine. Busti eshte shembelltyra e gjalle e nje diktatori. Kurse QNK eshte nje godine para se ciles rinia e tiranes ka ngrene qofte e birra pafund nder vite.

 

Ruzhdije ate te Cilit e pashe edhe une, po nuk u cudita se Cili ka vite qe eshte kthyer ne sahanlepires te regjimit. Kurse Rajmonda...ehh mi monda mi monda qe te eshte trash truri qe kur lujte film me Kocin.

bulo, pse nuk co noi cv per t'apliku per drejtor i unescos ti?

 Qaji hallin bulit ti, e ka ber nje kurs 3mujorsh te plepat ai.

uiiii me rob shpie, zheji tu fol k**lliqe sic e ka zakon. panel njish nga krahu djathtas, neimi, bulku, zheji. M'duket se as fevzo se paska me qef t'prishet piramida derisa ka thirr kta pacavuret

se ka me qejf

se dhe planimetria qe ka vu ne sfond eshte pro mosprishjes smiley

Zheji ce pyt mo, i ve kapak, goxhdes ne koke, ja myll gojen te gjitheve me argumente

smiley

bir bir bir

 

 Piramida iku po flitet qe duan te ndryshojne edhe ate momumentin 'Nene Shqiperi' te varrezat. 

Gojet e keqija thone gjithashtu qe stadiumi i ri nuk do ta mbaje me emrin Qemal Stafa. Flitet se do ja vene Qemal Vogli meqe ai i vuri derrmen diktatures. Qemal per Qemal ngelet gjithsesi.

Nga 101 probleme e ceshtje serioze qe ka vendi, gjithmone media dhe politika menaxhojne te bejne axhende te dites traplleqe ose gjera aksesore (ne krahasim me te tjerat anyhow), bile dhe kur trajtojne gjera serioze i trivalizojne komplet, karnavale e gjalle.

Mjafton te kujtojme ceshtjet mediatike te ketyre 12 muajve te shkuar, me sa pompozitet u trajtuan ne ato kohe, dhe nese kujtohet me kush per to. P.sh., ju kujtohet impenjimi per ato kockat e gjetura ne Tirane dhe buja qe pasoi lajmet fillestare, emisionet, impenjimet, angazhimet? E sa e sa te tjera lakra mediatike te hedhura nga Berisha e Rama per te mbajtur popullin ne regjim bagetie.

Mjer ju qe jetoni ne Shqiperi dhe bombardoheni me keto terapi trapezuese ne tv dite e nate.

P.S. Ndonje studim mediatik per keto raste do ishte shume i dobishem, p.sh. sa zgjasin ciklet e ketyre skandaleve/sensacioneve te stisura nga vete politika ne Shqiperi, sa shpesh hidhen nga ta, etj. Jam i sigurt qe there is an almost perfect method to this madness. Ah sikur te kishit ca ojq-ereste per keto pune. lol

na e rrufsh ere gjib

se  me shume i shef ti anej, sesa ne

smiley

ngele tuj pa topchannel dhe faqe thashethemesh or derzi

tushe, jo se me mungon predispozicioni, po s'mendoj se mundem ta bej dot, se pale sa kohe ke pa e rru ti, dhe s'e perfundoj dot brenda intervalit kohor qe qendroj kur vi ne Shqiperi, kohe e cila perkon dhe me ekspozimin ndaj ketyre traplleqeve me te cilat ushqeheni ju dite e nate.

filloje vete si projekt njehere... smiley

Kur se kupton as vete, por bie mbrenda.

Asnje problem me shume se kane vendet e tjera, perjashto stabilizimin e pronave ( edhe pse pronat mbesin nje problem jetesor ne infinit per toksoret) dhe pika me kryesore e shoqeris sone postkomuniste DREJTESIA, jo si pune efektive e juristave, por si koncept ku para ligjit jemi te gjithe te barabarte, nje kohe qe nuk eshte e vertet, deri kur kryekrimineli  Ramiz Alia me bashkepunetoret e tij te mos dalin para drejtesis. Persa i perket problemeve te papunsis, inflacionit, rendit, nuk jane ne nivelin e qeveris socialiste per 8 vjet, perkundrazi jane te nje niveli te pelqyeshem ( kjo marre nga nje insitut i huaj) .

Xhibi, eshte e njejta metode e 50 viteve ne diktature,nga propaganda komuniste  ku njerzit ishin te bindur se ne perendim jetohet keqas, me nje ndryshim te madh,kjo makine propagandistike thote se sot jetohet keq ne shqiperi .

A jane te besueshem ????

 

 

Asnje problem me shume se kane vendet e tjera

Fiks fare. Kjo e jotja vlen dhe per thenie dite, Shqiperia s'ka asnje problem me shume se vendet e tjera. smiley

Po dhe sikur te ishte keshtu (mbase ne ndonje univers paralel, se Shqiperia qe vizitoj une me rezulton ndryshe) the point that I was making ishte qe media dhe politika duhet te merren me gjerat relevante, jo me topat e bores qe hedh kryetari.

Ne fakt paralelizmi me komunizmin qendron, po jo si e thua ti. Nderkohe qe e pranoj se mediat e majta mundohen te nxijne cdo gje (dhe te djathtat te zbardhin cdo gje), paralelizmi qendron ne ate se, si atehere kur tv te cante trapin me rritjen e treguesve ne krahasim me vitin 1938 e me planet pesevjecare, sot te dyfish-cajne trapin me te njejten (pak a shume) metodologji, por me kahe te kunderta. Qellimi eshte njesoj. Rezultati ne mos qente njesoj ne efikasitet, eshte ne anashkalimin e ceshtjeve qe duhet te zene the spotlight dhe instead, ne tjerrjen e leshit (jo te Tushes).

Qe ka nje hall sala, e ka. Po te lusi zotin te mos kete te beje me vizat po me ndonje korrupsion ministri a femije se keto i shtyjme si i shtyjme. Kjo puna e piramides vallaj, eshte shume e madhe. Dhe as malsoret e bathores si ka me vete ksaj rradhe (hiq çilin, po ai zagar eshte)

 Lajmi i fundit,Rama ne nje takim qe pati me Sali Berishen,Topallin eca te tjere se isha pergjumesh,ra dakort qe Parlamenti te ndertohej tek piramida.

pse rren mer

 Per zotin qe nuk po rrej.Lajmin e paska nxjerr dhe balknweb.

po re se nuk ka thone qashtu

ka thone : "po e fitoi studioja ime , le te prishet"

smiley

perndryshe ti Sali je maskara, taleban etj etj

 Po sa per fillim,se ti e di mo qe ne fund ja fusim perhere atij ne.

 dje vdiq Takeshi Shudo krijuesi i Pokemon

 

Perse nuk ka nisur akoma hetim prokuroria cfare u be me 5 milion euro e 'rindertimit' te QNK Pjeter Arbnori? Pastaj le ta prishin.

Per ta ndertuar muhabet me vete. Kjo qeveri deri tani ka ndertuar nje shatervan te Zogu i Zi qe punoi vetem 1 dite dhe 1 tunel qe na futi ne borxh si komb per ca vjet, u shemb nja 3 here, dhe filloi te funksionoje pjeserisht vetem 2 vjet pasi u perurua si e mbaruar.

Per ndertim, nuk para i vjen ndoresh ktij talebanit.

Nuk e kuptoj pse duhet qe UNESKO te jape mendim nese prishet apo ndertohet nje objekt ne Shqiperi?Dyshoj shume se kyze eshte nje ze i vecuar me shume gjasa i porositur nga nostalgjiket e piramides,sesa zeri i Uneskos.Unesko eshte per te ruajtur vlerat e tradites cka do te thote qe duhet te investoje dhe te kujdeset me shume per qytetet qe jane nen tutoriatin e saj sikurse jane Gjirokastra dhe Berati.Le te ushtroje ndikimin dhe te levroje fonde per restaurimin e shtepive qe po rrenohen ne keto qytete muze,se sa per piramiden e faraonit Hoxha shqiptaret vendosin vete.

Piramida,ndonese e bukur ne pamje te pare,eshte shemtia shpirterore dhe arkitekturore e Tiranes.Ajo eshte konceptuar qe ne fillim si nje monument kulti per Enver Hoxhen dhe e mbaroi misionin e saj bashke me shembjen e idhujve.Ajo duhej te ishte prishur bashke me shtatoret e diktatorit qysh ne vigjilje te permbysjes se sistemit qe i ndertoi.Te gjithe ata qe mendojne se eshte vlere historike le te ruajne maketin e saj seppse hapesirat publike i perkasin gjithe shqiptareve dhe nuk mund te qendrojne perjetesisht ne funksion te kujtimit te diktatorit.Kush me thote se nese do te vazhdoje te ekzistoje nuk do te perfaqesoje pikerisht misionin per te cilin eshte ngritur,genjen ne,por edhe veten.Sado ti ndryshosh emrin apo destinacionin,ajo ka per te ngelur perjetesisht piramida e diktatorit.Me vjen vertet keq nese dikujt i prish pune shembja e saj sepse perdorin per qejf dhe me qerara simbolike ambjentet e saj,por shemtia na vret syte te gjitheve dhe si e tille nuk mund te na shenderroje ne ne viktima te etjes per perfitime te disa qeraxhinjve apo perdoruaesish pa qera.Ajo duhet shembur edhe si nje shpagim deri tash i munguar per ata mijera viktima qe shkaktoi mendja diabolike e faraonit.

Dyshoj shume se kyze eshte nje ze i vecuar me shume gjasa i porositur nga nostalgjiket e piramides,sesa zeri i Uneskos

Si shpjegohet qe ju antikomunistet me te thekur flisni me gjuhen tipike te sekretareve te Partise te kooperativave malore te qemotit mor aman? smiley

P.S. A e di gje ti se si porositen keto zerat e vecuar te Unescos, se kam nje dasem javen qe vjen dhe desha te porosis nja dy qe te nderohem.

ndegjo, po vila e enverit tek blloku pse te mos shembet? sa here kaloj andej dhe e shoh te zbrazet sesi me duket, sikur e kane lene keshtu pa njeri a thua se ka qene prone e enverit. Une them te prishet si vila e diktatorit dhe aty te ndertoje vilen apo pallatin  e tij kryeministri i vendit. si thua ti Inezha a nuk i duhet nje pallat per vehten dhe familjen e tij Sules? Ti do thuash se ai ka boll ne tirane, ne gjirin e lalezit, ne kavaje-bregdet, ne vlore, ne jale etj, por prap mire eshte dhe nje tek blloku.

ah harova me te thene se enveri ka nje var te tijin ne kombinat. kjo eshte e gjithe pasuria e tij qe arriti te krijoje ne boten e perkoheshme. ate dhe mund ta prishni ne emer te zhdukjes se kujtimit te diktatorit. por kujdes se mos ju ngrihet nga vari. 

Ti UNESCO ... nuk kane lindur akoma as sot as dje te mesojne shqiptaret !Ti imvesto atje ne Berat dhe  Kruje ,ku ne po rrembejme guret e kalave per te bere Tyrbe per mullahet e Sulltanatit Berisha . Ti investo ne shtepite me qerpic shekullor, ne Tirane ( ku p.semes - tha - e gjeti shekulloren te qerpichi ) .

Ne na mjaftojne mesimet Talebane .

Nuk e kuptoj pse duhet qe UNESKO te jape mendim...

Hiqi keto m...nike dhe formo nje protret .Cfare te kuptosh ti or derebardhe ? Qe te kuptosh minimalja duhen MEND !

Po pse mor Gjergj,ku lexove te them se duhen prishur ndertesat qe vec kane ndryshuar destinacion?Por piramida nuk eshte ndertese por nje imitim varri faraonesh ne mes te Tiranes,qellimi i vetem i ngritjes se te cilit ishte perjetesimi i kujtimit te qoftelargut.Sa per pasurine mos e ki shume merak se do te kene te bijte pasuri shumefish me shume se une , ti  dhe mijera te tjere te marre sebashku .Tung!

Tani me hiq edhe nje kuriozitet te fundit dhe tung: Me prishjen apo shembjen e piramides a qetesoheni me ne fund ju te "persekutuarit" (ish seketar partish e ish sigurimsa) e qoftelargut dhe tani e mbrapa do te mendoni vetem per te ardhmen dhe begatine e ketij populli te vuajtur? Apo cukitja here pas here qe i beni te kaluares ka vetem qellimin e rruajtjes se statukuose se krimit dhe mireqenis se sforcuar te nje pakice pushtetaresh me kryek......... ne balle?

Keto njerez akoma nuk e kuptojne qe shumicen e turisteve nderkombetare dhe perendimore ne Shqiperi nuk e terheqin ndertesat e reja alla moderne qe ne ne kohen pasmoderne krijojme por bota na identifikon me se shumti dhe fatkeqesisht me komunizmin dhe me enver hoxhen. Dhe nqs qeveria aktuale ka shpallur si prioritet turizmin duhet te kete parasysh dhe interesat e pergjithshme te turisteve. Nje nga ligjet themelore te marketingut apo shitjes moderne eshte theksimi i tipareve me themelore apo percaktuese dhe jo shpikja e strategjive te reja qe mund ti corientoje turistet dhe qe humb dhe identitetin ne fund te fundit.

Dhe ti mendon se Piramida eshte vlere dhe aq me shume turistike?Ej!Nuk eshte piramida e Keopsit mijera vjecare,por piramida e Enverit.

Inezha,

Nuk e di a te kane thene, por pas votimit te parlamentit(lexo PDse) mbi piramiden, Keshilli ministrave dha nje fond shtese per vazhdimin e punimeve brenda piradimes...

Kjo normal qe do jete ndonje livizje tipike qeveritareske qe ne poplli i thjeshte se kuptojme. Nese se ke problem, a mund te na e perkthesh kete levizje fondesh?

 

O chene, ta them une se druaj qe Inezha ska nje pergjigje: ky fond u miratua per nje pune te kryer me pare. Pra ishte bere nje vazhdim i rikonstruksionit pa u miratuar fondet. Idea per prishjen e piramides i lindi para nja 2 javeve ne nje nate kur binte shi!

Mqns jemi tek prishja

 

Dje dhe Sot po prishej dhe ndertesa e fundit pa leje ne Lane perballe Kolaudimit ,dhe mu kujtua kjo puna piramides  mund ta kishin lene dhe ate ndertese me kujtu brezat si u mbush Lana dikur , dmth per historik !

 

Dje me ma ka ardh peshtire tek degjoja Monda Bulkun duke folur me gjuhen e Sales , nje aktore kaq e madhe e skenave tona te perdhose gjithe ate reputacion/emer qe ka ne popull per nje pseudodeputetllik

Shiu, mire e ke postimin deri ke "aktore kaq e madhe e skenave tona". Cer rolesh kaq t'mdhaja ka lujt kjo monda amon?! Vetem Melin ke Zonja nga Qyteti maj men un, edhe aty rolin e lun skandal.

ne '88-'89 m'duket u hapen ca kurse anglishteje te piramida; regjistrimi bohej me mik dhe per me hy kur kishe mesim duhej t'i tregoje ushtarit certifikaten e lindjes me foto (n'vedn te passaportes). Aty sefte kom pa maqineri per me t'lustru kepucet (me nji furce automatike). Po ja bon naften ca cuna (jo un, dmth) qe hynin me kepuce me balte. Nejse, desha me thon se kur hyja n'ate ambient m'dukej vetja i privilegjum...robt dulle!

Piramida mund te kete shume arsye qe te shembet por arsyeja e dhene nga qeveriu dhe parlamenti nuk eshte arsye. Eshte genjeshter ose e thene nga nje grup idiotesh.

 Thesari i Enver Hoxhes gjendet i groposur ne themelet e Piramides.

Flitet per rreth 2000 mije kg Ar i paster ne lingota,informacioni shume i sigurte.

osh bo keq per thesare. Ca kerkojne te Ali Pashait, te tjeret te Enverit.

Info e sigurte, sot aty poshte kalon vetem nje kanal i larte i betonuar ujrave te zeza, qe eshte deviacioni qe i bene italianet perroit qe vinte prej Saukut e derdhej ne Lane. Kur ishim te vegjel e kalonim kete me qiri qe nga ish am. Kineze, qe sot eshte 24 kateshi, afer amb italiane, e dilnim aty pak me siper ures se madhe, perballe me ish shtepine e bab Myslymit, sot amb. ruse.

Brado, kur ishim t'vegjel kerkojshim thesare anej ka liqeni po per dreq sa here kujtoshim se kishim kap gjo, dilte nji gjo si gelqere qe ishte mut qeni smiley

Si tha Lubonja...po tè persekutuarit e rregjimit,ata qè e vuajtèn nè lèkurèn e tyre...u dèmshpèrblyen?apo versioni i tij..duke punuar aty brenda firma ka dèmtuar rèndè godinèn,dhe pèrpara se tè bjerrè e tè zè ndonjè brenda(larg qoftè ndonjè ministèr)mè mirè e shembim vetè e i fusim edhe njè ... lavdi PDSH!!! rroftè prof. dr.Sali Berisha!!Poshtè komunizmi-Liri popullit!!

Mua me duket sikur ata qe dalin per mosprishjen e piramides dalin thjesht per hater te kundershtimit. Analogjia me piramidat e Egjyptit nuk qendron, po fare ama. Piramidad e Egjyptit jane objekte qe admirohen nga nje bote e tere dhe nje nga ato futet ne mrekullite e botes (Piramida e Gizes), piramida jone futet ne cfare? A eshte kjo piramide funksionale? Ne kete ekonomi tregu duhet pare perfitimi qe vjen prej saj, emocional - jo, financiar - jo, atehere CMD (c'mootin duhet)? Po qe se ajo jep me teper se c'merr, le ta mbajne, po qe e kunderta, ta sikterrisin.

Thjesht, qarte, bukur - Duhet apo s'duhet? Kjo eshte pyetja.

ka me i ron t'fiket xakes dhe arb dhe ti do jesh pergjegjes

 Dorina, kot per hir te kunderargumentit po te them qe para 2-3 mij vjetesh ato piramidat e egjiptit jane bere per faraone shkaterrimtare qe vrisnin vellezerit e tyre per pushtet dhe varrosnin njerez te gjalle per te mbajtur pushtetin. Lexo 'piramiden' e kadarese per kete. Por sot pas 3 mije vjetesh ne e kemi harruar fare faraonin Keops bashke me kafsherite e tij dhe admirojme piramiden e tij. Ku e di ti qe pas 2000 vitesh bota sdo katandiset ne ate fare derexheje qe turistet te admirojne QNK-tone dhe as mos tu bier ne mend per enver hoxhen??

Pastaj ku e di ti qe Piramida jone nuk eshte financiarisht perfituese? Ke bere gje analizen financiare te te ardhurave te QNK? Qe ta dish ti aty paguajne qera tere ato subjekte qe strehohen, vetem ish-Mumja e vjeter sa njerez ka mbledhur per 3 vjet.

kuptohet qarte qe Sala ben cti doje botha...jo vetem me pd por edhe me popllin....cfare ka thene e ka bere.....dikush duhet ta ndale ket katunar idiot pasanik, shpirtkatran....

piramida eshte nje nga veprat arkitektonike me te vecanta....5 veta e mbajne mend qe eshte nis per Enverin......edhe sikur te kishte kaq shume lidhje te pazgjidhshme me Enverin prpa eshte idiotizem ta prishesh.....

 

"Ky uje qenka me kripe, su pika", tha.."*temen e semes, thaje detin!"

E gjithe kjo histori eshte qesharake. Ka disa ceshtje per te cilat nderhyrja nga jashte eshte e pajustifikueshme dhe e palogjikshme. Njera ishte ceshtja e atyre kandidateve per ne Gjykaten e Larte (gojet e liga thone se njeri nga ata kandidatet qe mbrojti "cokollata" ka pas qene prokurori i Alida Hiskut ): ) dhe kjo e piramides eshte nje tjeter. Piramida, ashtu sic eshte katandisur aktualisht, mund te jete cdo gje, vec nje objekt qe ka vlera arkitekturore apo vlera te tjera qe ia vlen te kerkoje mbrojtjen nga UNESCO. Me keto nderhyrje, organizata te tilla nderkombetare vec humbasin kredibilitetin e te qenit serioze.

 Për një mut u nis. Nga mutat u ndërtua. Vlen sa një mut. Nga mutat po mbrohet.

Piramida e enverit.

Kemi një shprehje ne nga anët tona që e themi kështu: e hëngsh dhe lefsh turinjtë.

 

 Ne facebook: PROTESTE KUNDRA SHEMBJES SE PIRAMIDES! deri tani ka 352 veta dhe 3600 te tjere ne pritje. Ora 5-6 pasdite, te premten ne 5 Nentor. Vendndodhja: para Piramides.

Dikur dolem ne rruget e Tiranes, te gjithe se bashku duke brohoritur me deshiren dhe fuqine e shpirtit (PIRAMIDA-DISKOTEKE).

 

Nje gazete australiane prezanton Shqiperine me nje foto te ... Piramides nga Lonely Planet smiley

http://www.smh.com.au/travel/traveller-tips/top-10-countries-to-visit-in-2011-20101101-17a0y.html

 

  352 veta dhe 3600 te tjere ne pritje.

Cudi. I paska mesuar Tom Doshi te perdorin edhe internetin. 5 mije leke protesta ne Tirane ka qene plus trasport falas. Po kete sa e ka paguar?

 5 mije e ka Bathorja, keta te piramides jane intelektuale, kupto ti jo cdo rob eshte si soji juaj.

 po pra i pame gjate greves te urise intelektualet 5mijeleksh

 Paskeni me e kthy vendimin,brravo ju qofte keshtu ju do xhaxhi Enveri.

Rama : Nuk jam kunder ndertimit te parlamentit.

Sala : Jo po ti mbron Enverin.

Perfundim: Sala ka pjerdh!

 Loooool

 

Rama : Nuk jam kunder ndertimit te parlamentit.

Sala : Jo po ti mbron Enverin

Rama: Epo mire jam kunder ndertimit te parlamentit

Sala: E sheh ti po mbron Enverin mor kriptokomunist...punist...zemunist..socialkomunist

Rama:  hmmm...une atehere nuk jam as per ndertimin as per mosndertimin e parlamentit

Sala: nihilist!!!!!

 

Rama: Unë nuk thashë që aty nuk mund të bëhet parlament. Unë thashë krejt të kundërtën. Unë nuk thashë që aty ka qenë plan për t’u bërë varr thashë se ju me siguri këtë e dini më mirë se keni qenë mjek i asaj byroje dhe me siguri u kanë konsultuar për balsamimin e trupit të Enver Hoxhës. Por kjo nuk ka pikë vlere për mua dhe nuk ka lidhje me çështjen për të cilën ne po flasim. Meqë keni merak prononcimet, nuk thuhet afrodiazike, thuhet afrodiziake.

Sala : Përveç faktit që jeni një piktor i realizmit socialist i penduar. Kërkon të projektojë të gjithë sistemin demokratik të ndërtuar nga shqiptarët këto 18 vite me trashëgiminë e realizmit socialist. Unë uroj që kjo mënyrë arsyetimi të çlirojë sa më shpejt prej saj dhe të shihni realitetin krejt tjetër, një Shqipëri, e cila është vite drite larg asaj që imagjinoni dhe parashikoni ju.

 

Lexoje romak http://www.gazetatema.net/index.php?gjuha=0&category=0&id=7965

Ku e dini ju se ajo godinè nuk èshtè funksionale? kush ju a tha?-A.Lame

p.s. thonè se nga ajo ndèrtesè nxirret mermer...qè shitet mirè nè treg(pèrfitim financiar)...ka patur njè propozim qè tè shdrohej nè muze tè krimeve tè diktaturès,nè mènyrè qè historia tè mos pèrsèritet(pèrfitim emocional)...ja qè funksionon llogjika e ekonomisè sè tregut...

p.s. 2 "Ta bèjmè Vlorèn perlèn e mesdheut..."-e gjen dot  kush e ka thènè br3dharaku?

shoku Hrushov do e ket thon me siguri
- po ta bejme parisin si corovoda kush e ka thon?

1.ncuq...shumè larg shkove..hrushovi??e kanè thènè Enveri dhe Saliu..çudi qè tè paska shpètuar...

2. Rama me siguri..ai e njeh mirè parisin,dhe sidomos corovoden!!p.s. mè vjen shumè keq e ndihem shumè i ofenduar qè mè konsideron enverist..unè nuk jam enverist,unè jam akoma mè keq jam ps-ist...enveri ishte lule pèrpara nesh..ai nuk kèrkonte hapje kutish..jemi tè kèqinj!!!

 

 

1. pyt xaken se ai mban mend me shume se ca i tha Hrushovi dulles per te shtuar agrumet ne vlore e sarande. Dulla e Sala mund t'i ken bo naj copy/ paste asaj

2. ca kutish do hapte dulla?! pyt xaken prape qe te t'shpjegoje se zgjedhjet ishin dite feste. Ti t'pakten e di qe je i keq dhe kjo eshte gjysma e te keqes
 

Mbillni sa me shume tredharake dhe gjembece  Skopitni sa me shume per te ardhmen ..na tha Hrushovi . Pastaj mori fryme thelle pa nga hapsirat detare dhe psheretiu ...

Ju me vone do kini mundesi te hapni nje Blog me peshq te vertete !

Dhe i doli fjala. Sa me shume te shterpezuar aq me shume peshq do jene gjysma e se mires. Jete o jete thuaj .Te kesh nje kavassaki , nje celular dhe te q...jeten e mbushur me te tredhur anes piramides smiley 

Gjithsesi G3omari dakord qe po kishte nje problem te vogel .

Nuk e kuptonte qarte se nga do fillonte prishja nga Maja apo nga Fundi . Te tille e kishte dhe problemin e fumdit me kutite . Dikush u kishte vene b...persiper . Po b...eshte imja mendonte dhe habitej . Kjo e bente te ishte gjithmone kunder dhe te shihte majtas djathtas per ndonje ... konkurues si mejtimtari Bulo ! Mhakari edhe ndonje si mejtimtari shukkar mbi te miren dhe te keqen smiley

njish je njish...kur e tymos kshu, arrin me e mbajt shume apo e perzjen me naj gjo tjeter?

Berisha ne takimin e Komitetit per ndertimin e Parlamentit:

- ne do ta prishim Piramiden por do konsultohemi me publikun e gjere, per projektin.......

Te dhj....sha llogjiken. po konsultoje njehere pastaj prishe, pse flet dokrra komunisti.

Une them qe piramida te kthehet ne muzeun kombetar sepse eshte e pozicionuar shume bukur aty ku eshte te jete muze, dhe ne kete menyre shume turiste qe do vizitojne tiranen do e kene shume e lehte te vizitojne kete muze me kete ndertese kaq interesante. Muzeu i tanishem kombetar qe eshte muze i tipit (mos guxo te futesh brenda) te shembet ose te shnderrohet ne parlament, dhe aty do te ishte edhe vendi me i pershtatshem per nje parlament te ri. Ne kete menyre te dyja ndertesat edhe hapesirat behen plotesisht funksionale, nderkohe qe asnjera nuk eshte funksionale plotesisht tani qe flasim.

 

Une per vete parlamentin e ri do doja ta kisha sa me larg qe te mos me binte rasti te shihja ndonje hajdut apo truproje hajdutesh kur te shetisja ne qytet se do me prishte humorin e sdo dilja me dot nga shtepia.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).