Skema është e qartë tanimë, për shkak se është e përsëritur, politikanët po fajësojnë njëri-tjetrin në shterpësinë e tyre të plotë. Mediat po kërkojnë imazhet më shokuese, opinionistët po shkruajnë opinione, analistët po shkojnë në televizione - shkodranët dhe gjithë të përmbyturit e tjerë po vuajnë dhe po humbasin thuajse gjithçka.

Në këtë situatë, në mendimin tim modest, ka vetëm një gjë për të bërë; duhet dhënë ndihmë. Pyetja e vetme (me shumë përgjigje shpresoj) është, "Si mund të ndihmojmë?" Kemi nga bota shembuj shumë. Tsunami, Katrina, L'Aquila, Haiti janë vetëm disa. Shoqëri civile, artistë e qytetarë të thjeshtë kontribuan me punë vullnetare e me dhurime financiare. 

 

A je gati të ndihmosh?
 
Ende nuk kam dëgjuar për ndonjë organizim ndihme, por mund të vetëorganizohemi. Duke i ndenjur larg politizimit të situatës, këtë hapësirë ju lutem ta përdorim për të folur se ç'mund të bëjmë sëbashku apo veç e veç për të ndihmuar njerëzit në këtë gjendje dëshpëruese. Çdo ide origjinale apo e mësuar diku është e mirëpritur. Flm.

214 Komente

Or ti mik.

Dhe ne se japim mendime se si te dalim nga situata, kush na pjerdh?

Mjere ai popull qe po vuan.

Ne e shumta do te na heqin ndonje dite pune, ndersa kryeministri do te dal perseri te thote se dha nje rroge mujore  dhe iku kjo pune.

 PO tJU s'keni ndonjë mendim se ndoshta frymëzohemi dhe ne të tjerët ?

1.Të hapet një llogari e përhershme ku kush dëshiron çdo muaj të derdhi një shumë të caktuar fondi që do krijohet të administrohet  nga qeveria në ndihmë të banorëve të zonave të përmbytura .

2.çdo emigrant që ka mundësi ose grupe emigrantësh të blejnë varka për çdo familje në zonën e përmbytur ,dërgesa mund të bëhet individualisht ose e organizuar .

me këto dy propozime nqs plotsohen bëjmë të mundur një ndihmë të vogël por të pandërprerë  për këtë zonë që përmbytet vazhdimisht. 

 1 sa shkrove "te administrohet nga qeveria", e bere balte, aty vetem per te vjedhur e kane mendjen. keshtu qe nuk kemi  gje me kete qe po thua. sidoqofte ka  te tjere qe besojne ne nje qeveri republike bananeje si shqiperia, e mbase dergojne ndonje kacidhe.

2 nuk e di zotrote qe qeveria i ka nxjere varkat te paligjshme? atyre u duhet te nxjerin nga nje leje si fillim (e prape mqs eshte qeveria e perzjere dhe ne kete pune, nuk ke gje ne vije) qe te rahin ujrat teritoriale.

sa gjynah more sa gjynah ...mgjse dhe perendia tashme si zor tu beje derman. se ligjet e gravitetit e shtyjne ujin teposhte, e veshtire ta cojne andej nga erdhi.

po nuk duhet deshperuar, iu qofte dhe kjo e shkuar.

 

 Po është lojëë o Clue !

A je gati të ndihmosh?

Kesaj pyetjes tende une i pergjigjem me nje pyetje tjeter:

A ka kerkuar njeri ndihme?

A ka kerkuar njeri ndihme?

Tek Peshku jo njehere. Mbase zotohet dikush ti coje nje laptop me varke...

Per temen, shpresoj te behet dicka, por, pa dashur te pres hovin, gjeja e pare qe me erdh' ne mendje kur pashe kete teme ishin thirrjet per ndihme per mbytjet e para po ne ato zona, pergjigjet e mjaft njerzve, dhe pyetja se c'u be me ato ndihma, pasi nga televizionet dhe kompanite e celulareve s'degjuam ndonje raport pas fushates se reklamave se sa para u mblodhen dhe si u shperndane, dhe sa (nese) nga keto shkuan per koston e fushates.

Megjithate, s'duhet te dekurajohemi. "Si"ja (dhe zgjidhja e pikpyetjeve te ku/sa shkon ndihma ime tek kush) them se i frenon me shume njerzit, kshu qe zgjidhje te mbare te si-se. smiley

Deri atehere, do sugjeroja qe cdokush qe ka nje mik apo te aferm (apo te largem) ne ate zone te perpiqet ti kontaktoje dhe ndihmoje, si dhe sugjerimin e Irisit per vullnetarizma per mbledhje rrobash e ushqimesh etj.

Si nuk qenka politike? Po pergjegjsia e kujt eshte? Kjo nuk eshte fatkeqesi natyrore , eshte gabim i rende ta krahasosh me Haitin ose Tsunamin. Mbytja e njerezve ka faj dhe faji eshte direkt i atyre qe manaxhojne ate vende.

Naiviteti i shkrimeve eshte vertet mahnites. JO ndihmes, pa dal para gjyqit pergjegjsit. Nuk ndihmohet ai vende duke i derguar thes me miell e ushtare me kamione! Mbytjen e kaluar u dhane miliona per te mbyturit dhe asgje nuk ndryshoi. Boll me keto se eshte marrezi, viheni gishtin aty ku pikon plaga se ndihmoni me teper.

 

 

 atyre u duhen derguar materiale ndertimi te bejne shtepite nga e para  se mire ia hodhen po me vone kur te kete pushuar .ah more liqeni ata i vune flaken njerezve ne gerdec kane kaluar 2 vite dhe une nuk di te kete dale ndonje pergjegjes para gjyqit.mjere ke zuri se te tjeret sehir duan

Me shume sesa mbledhje lekesh (qe s'e ka njeri idene ku shkojne) mund te mblidhen materiale qe duhen, ushqime, rroba dimri. Une keshtu do ndihmoja  po te kishte pika grumbullimi.

 A ka kerkuar njeri ndihme?

Eshte interesante kjo se po te shikosh TCH kerkohet ndihme, po te shikosh Klanin qeveria i ka  mare masat per çdo gje (fjalet e njerezve qe intervistojne dmth)

 dhe po te lexosh Zanen te tema tjeter, po i qajme hallin kaloresit qe i varen kembet.

Fakti eshte qe, me c'po shoh, kete here kane vertet nevoje per ndihme e duhen lene menjane budallalleqet e politikaneve. Problemi yne eshte qe u kushtojme shume vemendje politikaneve, nderkohe qe e dime shume mire qe ata paguhen per te mos bere asgje.

Duhet dhene ndihme, por nepermjet shoqatave qe s'kane lidhje me te babeziturit e politikes.

Jam shume i sigurte se menaxhimi i ketyre ndihmave(sic eshte bere gjithmone) do ti kaloje ndonje prefekti,keshilltari apo kryetari partie.....leket dhe ndihmat do perfundojne ne xhepat e disa personave sic eshte bere gjithmone

Kemi shume shembuj si operacjoni Pelikan dhe shume ndihma te tjera qe erdhen ne Shqiperi dhe perfunduan ne xhepat e burokrateve.

Nu kemi transparence dhe ndergjegje qytetare per te menaxhuar si duhet keto situata...Dihet qe dikush(qe i ka kepucet e thata) do perfitoj nga gjithe  kjo situate

Ti do perfitoje?

Jo!......

Eshte e peshtire te perfitosh ne kurriz te ketyre njerzve qe ju ka rene fatekeqesia

Po per standartin Shqiptar do te quhesha "budalla"...Se si komb i kemi krijuar kult hajdutit, "haxhi qamileve", krimineleve...I ndershmi hyn ne rangun e budallait ne Shqiperi prandaj jemi ne kete gjendje qe jemi, te fundit ne Evrope rajon

Meqe ti NUK, une NUK, keta te tjeret qe shkruajne ketu thone NUK....ath pse te mos mendojme qe s'jemi kaq "te veçante" dhe ka te tjere qe NUK?

Fakti qe standarti ne Shqiperi qenka keshtu, eshte nje lloj justifikimi sidomos i perdorur nga kush "po te ishte atje, do bente te njejten gje". Kshuqe "quhesh" dhe "ndihesh" ne kete rast s'ka pse te jene e njejta gje.

p.s: uff, sa thonjeza smiley

Po ke te drejte kur flet per standartin Shqiptar, nuk mund te flas dot po te isha atje nese do veproja ndyshe, se jemi shoqeri me kompleksin e te keqes qe na eshte rrenjosur ne shekuj. Duke  filluar nga instancat e larta dhe deri tek capaculet politike qe terheqin fijet e padukshme ne cdo institucjon

Eshte shoqeria jone qe eshte e brymosur me kultin e te keqes dhe vjedhjes dhe do kalojne breza qe ky kult te shkulet

 

 

 Kryethënja e ditës për këto 20~25 vjet

I ndershmi hyn ne rangun e budallait ne Shqiperi prandaj jemi ne kete gjendje qe jemi, te fundit ne Evrope rajon.

Nuk diskutohet deshira e sinqerte e autorit te shkrimit per te ndihmuar, por naiviteti i tij eshte theres. Me duket se dashje pa dashje edhe ti or mik ke rene ne llumin e atdheut. Ja me konkretisht;

Jane dy shkrime sot ne peshk. 1) qe kerkon ndihme 2) Shkodra digjet PS krihet. Tani, me shpjegoni mua si i PS-s dhe i Rames si mundem une te ndihmoj???? Po i leme menjane socialistet e Shkodres, megjithese kane 4 deputet socialiste. Si mund te ndihmosh kur kryeministri thote qe ju "gezoni nga fatkeqesite dhe ju behet qejfi" ndersa ajo tjetra thote " s'keni pune ju me Shkodren, eshte e jona Shkodra".  Ndihmuan bashkite e gjithe Shqiperise ne mbytjen e fundit si edhe deputet e PS dhane rrogat 6 mujore ( qe munguan ne parlament) dhe si resultat kemi Priftin qe del pa lagur me 2 milion euro ne banke!

 

Me pelqen idea e veshmbathjeve, jane te nevojshme dhe nuk le shume vend per perfitim nga te tretet.

Njerezve ne fillim u duhet strehe, ushqim dhe veshmbathje. Strehe sepse shume shtepi dhe apartamente jane aktualisht te pabanueshme. Veshmbathje dhe ushqim pasi shume njerez refuzojne te largohen edhe nga apartamentet e kateve te larta pasi nese i braktisin banesat ato vidhen, ndaj jane izoluar aty. Mediat dhe bizneset kane mundesi te ndihmojne me kete, duke ngritur disa pika grumbullimi. Une kam nje emision te vogel ne mengjes qe eshte plotesisht ne dispozicion per sensibilizim. Do provoj te henen te shoh c'reagim kane njerezit...

 ua gjejne anen edhe veshmbathjeve per ate pune mos ki merak

jo...nuk jam gati tè ndihmoj!!

Nje ide mund te jete ajo e mbledhjes se ushqimeve (kuti konserva dhe pergjithesisht ushqime qe nuk prishen) neper supermarkatat e medhaja qe operojne ne Tirane.

Klientet i rezervojne nje pjese te pazarit te tyre njerezve ne nevoje. Nuk japin leke, por blejne ushqime per ta dhe i depozitojne neper kuti ne dalje te supermarkates.

Kjo eshte nje praktike e zakonshme ne Itali dhe mua me pelqen vecanerisht pasi eshte gjitheperfshirese.

Nevojitet: nje subjekt perfaqesues (OJQ, Kishe), bashkepunimi i supermarkatave (3 jane gjithsej), grumbullim, transportim, shperndarje.

Nuk besoj se kjo qe them ka ndonje vlere per te qene por ne mendje nuk me vjen gje tjeter vec asaj qe u tha pak me siper per veshmbathjen. Si do qofte, ajo qe them une nuk ka ndonje organizim por eshte ceshtje individuale apo nje fare thirrje. Cdo individ (peshkatar apo rreth i te njohurve te tyre ne vendin ku jetojne) nxjerr veshmbathjet qe nuk i nevojiten me thesin e derguar nga organizatat humanitare tek dera e shtepise se vet apo pike grumbullimi(varet si e organizojne kete org. humanitaret). 

Ky person mund te vendos nje etikete me lutjen apo kerkese qe thesi te shkoje ne zonat e permbytura ne Shqiper prane etiketes qe i ka derguar org. bashke me thesin.  Me e mire eshte qe etiketa e shkruar te shoqerohet me nje bisede te shkurter me personin qe i merr thaset ose me personelin ku cohen thaset.  Une vete keshtu them te veproj dhe kam bindjen qe s'me kushton asgje vec kenaqesise qe dikush me rrobe te lagura do nderrohet me keto te thatat qe mund ti marre.

 Ne keso situatash ne asnje vend te botes nuk kerkohet shkaktari. Kjo lihet per me vone. Tani duhet ndihma e secilit. Ai qe s'ka mundesi me shume, le ta thote nje fjale te mire.

Te gjithe e kuptojne qe duhet ndihmuar ne nje fare menyre se s'ia ben zemra njeriu te thote ndryshe kur shef gra me femije qe qajne ne tv. Po puna eshte se vjet kur na u kerkua ndihma financiare dhe vajta e hodha disa here leke neper ato vazot e qelqit qe ishin vendos gjithandej, pashe qe leket qendruan aty disa muaj kot dhe ne fund normalisht i zgrapi nonjoni. Keshtuqe s'di robi ça me bo. Dje ne darke p.sh. po degjoja qe nje burre po ankohej se s'kane ku te blejne buken dhe kerkonin nga shteti qe te organizonte nje skuader motoskafesh qe te shkonte shpi me shpi e pallat me pallat per tu shitur buken. Ja kjo do ishte nje ndihme konkrete e jo mbledhjet e rrobave me iu dergu mas pilafit. Ata s'kane buke te hane sot ne dreke ju thoni rroba. A ka njeri qe mund t'ia shtij ne mendje shtetit qe te bej nje gje te tille. Kjo do ishte nje ndihme. Ose gjithashtu ti thote shtetit qe shif iher televizor o shtet se e kupto dhe ti ate qe po ndodh. Se po degjojme çmendurira. Thone se ato varkat jane bo me leke dhe po perfitojne nga halli i robve qe dun me leviz me ble edhe buken a me bo noi gje tjeter nga halli e po lejne lesht. A ka mundesi o shtet me i kap ata maskarenj e me rras n'burg nja dy-tre qe te behen shembull per te tjeret.

Kom ca atlete t'vjetra po iu deshen nonjonit t'vij ti mari.

mire do ishte

problemi eshte qe ata qe merren me aktvitete publike duhet te behen organizatore.

une mund te kem leke ne dore, rroba, buke dhe ushqime e ilace. problemi eshte qe ku ti coj, cte bej me to  ?

mund te jene fondacionet, kishat, xhamite, keshillat bashkive, e minibashkive, komunave, kompanite e medha te distribucionit, partite, qe te behen sebep sepe ata kane akses ne mjete informacioni , transporti apo dhe nje fare besueshmerie dhe sidomos kane pas vetes nje komunitet te caktuar njerezish.

Nuk di se sa mund tju lehtesohet halli atyre qyqareve, sepse kjo nuk ju zevendeson as shtepite as orendite as gjene e gjalle. Ndoshta ndihma me e madhe do ishte ne rindertimin e banesave dhe infratruktures se tyre.

Po leje fare , ne fund te fundit ndihma me e madhe eshte qe ti therrasim trurit se ca jemi tuj bo me kte vend tash 20 vjet. ti thrrasin truve gjithe ata qe smenojne dy here kur shkatrrojne natyren, kur ndertojne vend e pa vend, kur vjedhin neper tendera, kur vjedhin energjine, kur nuk pagune taksat, kur nuk denoncojne pislleqet, kur ngrejne kartonat per te votuar, te gjithe ata qe kane nga nje cike influence ne vendimarrje lokale e qendore, por dhe gjithe te tjeret qe votojne apo nuk votojne, qe angazhohen apo nuk angazhohen.

Dje uji ju afrua shume zemres se Shqiperise, dhe ishte nje paralajmerim qe neser pasneser viktime mund te jete gjithkush. Shiu, bora, breshri dhe dielli ate pune kane, neve kemi per detyre me rujt koken tone.

 Le te percaktojne nje zone buze lumit ku duhet te mbillen peme per te mbrojtur token nga erozioni dhe te na tregojne nje vend ku ti blejme pemet, qe te mos humbim kohe. Premtoj qe ne viziten time me te afert ne Shqiperi te blej 10 peme dhe te paguaj nje fshatar te zones qe t'i mbjelle perpara syve te mi.

That's it.

 Mua me vjen keq nje inelektual i respektuar si puna jote bie ne gracken e mbrapshtise se qeveritareve qe vjedhin dhe sillen si hajdute dhe harbute. Sipas teje te mbledhim ca para me shume per disa qafleshe qe komandojne keto operacione perfitimi dhe aspak shpetimi.E vetmja ndihme qe duhet te japin shqipraret perfshi edhe juve Blendi eshte largimi i kesaj qeverie tutkune dhe hajdute sa me pare.Shkodranet duhet te kuptojne se Berisha i ka marre ata peng dhe ata duhet te vuajne mbrapeshtite e tij dhe kokepalareve te vet.

Me vjen keq po une nuk mund te behem pjese e kesaj harbuterie.

kurrgjo

Ja te mbaroje xhiro n'piacen e Shkodres njehere pastaj mbase edhe ndihmojme.

Megjithate eshte budallallek te ndihmosh dy here ne vit per te njejten gje. Ky nuk eshte muhabet qe zgjidhet me dy thase miell, nje varke, ca copa buke, apo nje kamion me rroba te perdorura.

 Ndihma e pare duhet t'u vije nga ata qe u marrin 2 mije leke per koke per t'i transportuar me varke nga shtepia deri ne toke te thate. Te pakten t'ua bejne 200 leke.

ndihma qe une mund te jape eshte te ngrihem e te permbys kete qeveri salibane se vetem keshtu shpetohet shkodra e mbare shqiperia.

Une nuk jam fetar por ateist  . Por rastin ne fjale e shoh si nje gjest ose veper me karakter besimi . Bejeni kete Lutje .

O brez i Lavdishem Shqiptaresh qe jetuat , punuat e ndertuat , vuajtet e sakrifikuat per Shqiperine prej 44 e deri me 80 , te thjeshte e kokulur duke na dhururar nje Shqiperi me te vertete si shoqe para shoqeve te te gjithe BOTES . Perkulemi  para vepres tuaj . Respekt e nder per JU . I Lutemi natyres te na fale per te gjitha ndyresite qe  kemi nxjerre nga goja per ta . I lutemi natyres te largoje kete skote makuterish qe i ka rene ne pjese te Udheheqe popullin tone duke e shtyre ne rrugen e Vjedhjes e Krimit , duke e Larguar nga Puna , duke e ushqyer perdite me Heroj prej leckash e teori vandalesh  e shkaterruesish .

Bejeni kete dhe do te shihni si do te shfaqet Mrekullia. Shiu do pushoje dhe do ndrise nje Diell i Qarte per Shqiperine e Shqipetaret .

Ne se ndokush mendon se ai Popull duhet te ndihmohet  Materialisht ai rikthen edhenjehere situatat kur LINDEN e u RRITEN keta Hajdute e Ndyresira ...ai riperserit vitet pas 90 qe gezojme sot .

BASHKIA SHKODËR NUMRA LLOGARIE PËR KONTRIBUT VULLNETAR
ORA 16:00- Bashkia Shkodër ka hapur llogari bankare për kontribute vullnetare, për të gjithë ata që dëshirojnë që në këtë situatë emergjence dëshirojnë ti gjenden pranë banorëve të zonave të përmbytura në Shkodër.

Bashkia deklaron se kontributi mund të bëhet në lekë, euro dhe dollarë
Tirana Bank
Nr. 0600303049101, 0600303049102,0600303049103
IBAN në lekë: AL 2620651017000,0600303049101
IBAN në euro,AL 262065101700,0600303049102
Bashkia:IBAN në dollarë AL 262651017000

KRYQI I KUQ NDIHMA PËR PËRMBYTJET
ORA 15:40- Edhe Kryqi i Kuq Shqiptar bën apel për të ndihmuar banorët e përmbytur në zonën e Shkodrës. Apeli shkon për kompanitë, institucionet, fondacionet humanitare dhe të gjithë popullin shqiptar.

Me anë të një deklarate Kryqi i Kuq sqaron se ka marrë iniciativën të ndihmojë popullatën në Shkodër .
“Kryqi i Kuq ka nisur ndihma për 110 familja në Obot . Drejt tyre ka dërguar 500 batanije, si dhe ka shpërndarë ushqime për 360 romë”.

Kryqi i Kuq ka hapur numra llogarie për të gjithë ata që duan të kontribuojnë. Tek Raiffeisen Bank:
EK: 0100000135 IBAN-AL33202110130000000100000135
URO: 8020000135 IBAN-AL84202110130000008020000135
Banka Credins EK:105090 URO:0000113576

MINISTRIA E FINANCAVE APEL BIZNESEVE PËR PËRMBYTJET
ORA 15:30- Ministria e Financave fton donatorët, bizneset dhe qytetarët që të kontribuojnë me ndihma monetare për banorët e dëmtuar nga përmbytjet. Nisur nga situata e krijuar për shkak të përmbytjeve nga reshjet në Shkodër dhe zona të tjera në vend, Ministria e Financave njofton se ka hapur numra llogarie në të gjitha bankat e nivelit të dytë në vend, për të mbledhur ndihma monetare për banorët e prekur nga katastrofa.

“Cdo dhurues mund t’i drejtohet secilës prej bankave të nivelit të dytë dhe të japë kontributin e tij në llogarinë e hapur nga ministria e Financave me emër “Kontribute vullnetare për të përmbyturit në zonën e Shkodrës ”.
Fondet e mbledhura në numrat e llogarisë do të përdoren nga Komiteti Ndërministror i Emergjencave Civile për Përballimin e Pasojave të Përmbytjeve. Nga Balkanweb

 

 

 

 

 KJO ESHTE MENYRA ME E MIRE PER TE NDIHMUAR

Do jem gati te shkoj vete ne ate zone, te blej nje varke, ta mbush me buke dhe ushqime dhe ti shperndaj vete dere me dere. POR, kjo do ndodhe vetem nese shoh qe ka nje perpjekje per ti hedhur ne uje me gjithe rrecka Zhozin, Bashen, Olldashin dhe mbi te gjitha Salihin. Pallavrat e tipit "keta njerez duan ndihme ne kete moment" nuk i besoj. Mbi te gjitha, duke besuar qe keta njerez jane fetare dhe ndjekin fene ne kishe a xhami, nuk shoh gjekundi qe keto organizata te kerkojne ndihme apo te perpiqen te organizohen.

Prandaj une personalisht behem edhe donator edhe shperndares por per kete me duhet nje garanci qe ketyre njerezve i jane hapur syte dhe nuk do i bejne vetes dhe gjithe shqiptareve gropen prape.

Por edhe nese do kisha deshire te dergoja para, ushqime etj. nuk kam kurrfare besimi tek strukturat e korruptuara ne kocke.

 Fatkeqesisht, jam me ty. Ja, i ndihmuam heren e pare. Cfare u zgjidh?

Ai qe duhet t'i ndihmoje kete here eshte shteti.

Me varka, me ushqime, me rroba.

Skepticizmi apo "nuk zgjidhet kjo pune me nje thes miell" apo planet afatgjata jane kompilim pa bereqet.  Normale ne bashkebisedim ketu, por gjithesesi, mpleksje/lemsh.

Fatkeqesi si keto vene ne pah disa gjera:

A ka ne Shqiperi nje mekanizem "njerezor" per te perballuar, reaguar ne kohe ndaj situatave te tilla?  Organizata te ndihmes emergjente?  Irisi e ka mire oferten per veshmbathje, ushqime etj.  Por keto behen me koordinim se ndryshe shkojne dem.  Duhet pasur parasysh se organizata te tilla nuk eshte se do rrine te presin per permbytje.  Me familje si ajo e nenes me 4 femijet, emergjencat jane 24/7, 12 muaj viti.  

Perdora me lart fjalen "mekanizem" sepse ashtu sic vuri ne pah edhe olsib, nuk mjafton vetem nje OJQ por edhe bashkepunim me bizneset dhe "shtetin" (shteti si entitet apartiak.)

Idete pastaj si ajo e PF-s (qe i do shume pemet smiley ) jane vertete per t'u marre ne konsiderate por jane me term-afatgjate.  Megjithate ndihet boshlleku i mos-ekzistences, apo mos-angazhimit, veprimit te organizatave mjedisore.  Sepse s'eshte  vetem Shkodra qe eshte shpyllezuar, dhe kemi te bejme vertete me nje emergjence nga kjo pikepamje.  

Ndersa kush e ka fajin e si ia behet per parandalim, eshte rrafsh tjeter.  Por deshtimi per te reaguar e ndihmuar tanet me efikasitet, reflekton te ne si shoqeri.  

"bashkepunim me bizneset dhe "shtetin""

O Monda, po ne mund te jemi vendi me i corganizuar ne bote moj goc. Shteti nuk ka ngulur 1 lopate prej vitesh, si mund te presesh te ndihmoje ne nje operacion te komplikuar ndihme si ky. Jo vetem kaq, por kurre nuk ka marre ndonje nisme te ndihmoje ne ngritjen e strukturave vullnetare emergjente per keto lloj situatash. Sektori privat ne Shqiperi vetem gllaberon ku te munde e jo me te ndihmoje. Kam frike se e vetmja shprese ne kete rast eshte ndihma nga jashte, por vendet e tjera jane te zena me hallet e tyre.

Zoti i ndihmofte ata qe jane ne hall.

dajosh, keshtu me hipoteze, ne raste te tilla shtetit do i kerkohej te merrte persiper transportin, ushtrine  per shperndarje etj.  Keto gjera i ka ne dore shteti (lokal, kombetar) dhe s'duan shume mund e djerse e mend. 

Bashkepunimi me bizneset behet (po me hipoteze) me supermarketet (sic permendi olsib) me restorantet, kompanite ushqimore, etj.  (Ki parasysh modelin e City Harvest ne NYC.)  OJQ-t merren me mbledhjen e ndihmave, organizimin dhe koordinimin, caktimin e qendrave ku dhe individet mund te japin donacionet e tyre sipas mundesive.  Nuk eshte e komplikuar.  Dmth duket, por nuk eshte.  Se nuk po bejme ndonje shpikje.  Eshte model i gatshem.

Po, eshte model i gatshem ne kohe normale por jo ne kohe emergjence kur te gjithe sillen verdalle si pula pa koke. Plus duhet te fusesh ne arsyetim edhe mosbesimin e tmerrshem qe ekziston midis gjithe atyre hallkave qe permend ti.

Po une ndaj thashe qe keto situata vene ne pah disa gjera, ose me sakte mangesite tona. 

Dhe e dyta, duke qene se kemi te bejme me ndihma jo-monetare, pra ushqime, veshmbathje, ilace etj, eleminohet disi (jo se behet zero) korrupsioni edhe alibia e mosbesimit.  

Per mekanizmat pastaj se si mund te behet nje OJQ e besueshme, here tjeter. 

Je gabim. Shqiptari shet cdo gje qe vishet, hahet apo qe ploteson nje nevoje. Ka nje pafundesi me evidence qe ne Shqiperi cdo lloj ndihme humanitare ne perjetesine e ketyre 20 viteve ka perfunduar ne shitje. Jemi milet pa karar.

Mire, ja t'i themi Blendit ta mbylli temen se po ngreme duart lart.  Permbytjet ndodhin se Allahu po denon miletin pa karar.  Mire te na behet.  Kaq.  Shume e thjeshte.

Me ndje per sarkazmen, por nuk dua te bie dakort qe shqiptaret nuk jane ne gjendje te ndihmojne njeri-tjetrin, si gjithe dynjaja xhanem.     

Monda, ata njerez duhen ndihmuar, por jo me ushqime, me rroba e me ilace. Ndihmohen qe te mos permbyten me. Rroba kane. Leke per buke, kane. Ata qe s'kane sot, s'kane pasur as dje.  S'po ndihmon nje vend qe po vuan nga uria, por nga permbytja. Nuk ndihmohen duke u dhene buke, por qe te mos permbyten me.

Shume me e vlefshme eshte ajo qe thote PF sesa ushqimi qe thua ti, qe fundja, ja, do ta hane sot qe ua dhe ti e neser prape do te kene nevoje... sikur te kishin vertet.

Kjo lloj ndihme qe sugjeron eshte tamam per ata pasaniket e pare, qe fituan para duke shitur ndihmat.

 

 

Une kisha pershtypjen qe permbytjet kane mbytur shpi e katandi me c'kane brenda.  Ndihma emergjente (prandaj quhet e tille) eshte per njerezit qe jane shperngulur, ose do shperngulen dhe s'marrin dot ne krahe per momentin frigoriferin apo bufene me ushqime.  

Rikonstruksioni, masat parandaluese jane gje tjeter.  Nuk eshte se i eleminova keto opsione ne postin me lart.  Perkundrazi.   

 Ata qe jane shperngulur te farefisi. S'ngel njeri per nje kore buke, jo. Por edhe sikur, s'jemi shtet qe te mos kene dy kafshata buke per ata. MOs shiko shume lajme te CNN per afriken smiley

Mire xhan, ashtu e leme.  

 Ti tallu, po deshe. Por une e kam seriozisht. Keto deshirat e juaja per te ndihmuar s'eshte se s'i vleresoj, por jane pak si ato personazhet romantike te shekspirit, qe flasin me 1 milione fjale per dashurine e tragjedine, por qe jane pa piken e lidhjes me realitetin e sotem.

Keta do te behen nevojtare per ushqime e per ilace nese ai uje nuk iken qe aty. Po deshe te ndihmosh, ndihmo me varka, me menyra per te mos lejuar me permbytjet, ose me menyra per te hequr ujin. Per ushqime, kemi ate fare shteti qe kemi, te cileve u paguajme taksa per kete pune, dhe aq leke i kane.

Po te ishte per t'u tallur, s'begenisja fare me kete teme.  Keshtu qe mos supozo kot.  Une, duke mos dashur te te kthej xhevap per CNN e Afrike, e mbylla ashtu repliken, me mirekuptim e pa renie muri me koke e pa dashur te vazhdoj te replikoj me tej (sic) per qiqra ne hell shekspiriane apo halucinacionet jashte realitetit.  

Dakort i dashur?  Dakort smiley

Flm paraprakisht per mirekuptimin.

 Ta them sepse s'kam pare njeri te ankohet per buke e per ilace neper lajme. Jane ankuar per varke qe te shkojne te marrin ilacet. Jane ankuar vetem ata qe s'kane pasur buke dhe dje, komuniteti rom apo te tjere. Pra, jane ankuar nga uji. Tani per tani, ndihma eshte per gjera qe kane lidhje me ujin. Kur te vije koha te ilacet, atehere po. Mendimi im ky. Ti, nese ndihesh mire, dhuro c'te duash, s'eshte se kam kundershtim me ate. Thjesht po jap mendimin tim se si t'i ndihmosh, meqe e tille eshte tema. Po sugjeroj te ndihmohen me kembet ne toke, jo me pasoja filmash e dramash.

Pasojat e filmave dhe dramave s'te vijne nga une ketu, por mbase nga Irisi a Blendi qe jane atje.  Cfare nuk me vjen mire mua ne kete njeanshmeri reagimi (ne ndryshim me pergjigjen qe i ke dhene Irisit per shembull) eshte shija e keqe qe me le stigmatizimi i ideve nga ne qe jemi jashte.  Jo per gje, por deja-vu kjo pune.  Shpresoj shume te jem gabim.

Me te mira.  

 E ke gabim. S'po them qe s'duhen ndihma.

Po diskutoj per llojin e ndihmes. Varka, pompa, ku di une c'mund t'u nevojitet.
Jo ushqime. S'kane arritur ende ne ate pike.

Ti qe atje, meqe e permende, me shume se leke ne llogari bankare, s'eshte se jep dot me shume.

Sarkazma eshte e mirepritur kur ka vend per te. Dhe PO, mire te na behet, por une nuk po them qe nuk duhet te ndihmojme. Vetem po them qe per katastrofa te ketij niveli duhen struktuar solide per nje pergjigje efektive. Shiko Haitin, vetem ndihma nga jashte sikur po i jep ca lehtesim por edhe ai me 1000 probleme.

 

 Po c'haiti, o dajosh. Te vetmit qe vuajne per buken e gojes per permbytjet, jane ata qe vuanin edhe dje. Te kujtohesh sot per ata, kur dje s'u kujtove, eshte futja kot. 

Te tjeret rregullohen neper farefis, s'presin gje nga shteti. Te tjeret fare, futen neper konvikte dhe sa per ushqim e ilace ka leke ky shtet, se s'jemi aq fare-fare.

Problemi eshte ndalimi i punes, i jetes. Problemi eshte permbytja. A ndihmojme dot per ate?

por nuk dua te bie dakort qe shqiptaret nuk jane ne gjendje te ndihmojne njeri-tjetrin,

Se shpejti ne Shkoder to shkoje per nje ndeshje ekipi i Barcelones (meqe e rrahen Realin) qe do pagohet 10 milione euro nga Taci Oil. Kjo, sigurisht, behet per bamiresi, per te ngritur moralin e te permbyturve.

Ajo që më tremb më shumë me përmbytjet në Shqipëri është se po ta kapësh nga ana gjeografike Shqipëria i mbledh të gjitha ujërat e basenit të Ballkanit, sidomos veriu i Shqipërisë. Gjithë ai ujë do vazhdojë të rrjedhi nëpër nëntokën/mbitokën e Shqipërisë dhe kam frikë se përmbytjet këtu kanë për të vazhduar edhe pasi të kenë mbaruar punë me komshinjtë tanë.

 Shyqyr qê s'kalon Danubi ,Sava e Vardari  etj se Shqipëria do ishte kthyer në arqipelag ishujsh malorë .

Sa mund te jete demi financiar i popullit te Shkodres, Sa do ju duhet te marrin veten, ato shtepi nuk bejne me per banim , pasi te jete terheq uji , jane shkaterruar bizneset e cdo gje qe kane patur .

Me nje tharese flokesh, mund te ndihmoje si fillim..Apo mungon dhe energjia..

Kam frike se ai uje aty qe ka bere te shperthejne dhe ujrat e zeza do te jete dhe depo infeksionesh, ndaj ne pikpamje te higjenes duhen marre masa. Per kete duhen lajmeruar edhe banoret..

Ju jepni ndihmen dhe beni tuajen, por ata qafirat qe na drejtojne do perfitojne nga kjo situate dhe me ujin ne fyt, do tia hedhin e kesaj here pa u lagur..

Po ndjek lajmet ne Vizion Plus. Banoret ankohen se edhe mushamate per tu mbrojtur nga shiu po u shiten me leke, jo me levizja me varka qe paska nje bum biznesi. S'ka ndihma por cdo gje shitet, si rrjedhim te mos prese njeri qe emigrantet qe u bie bretku ne pune te kontribuojne qe matrapazet te bejne pare.

Nji gru me je buzeqeshje engjellore tha qe kto jan punt e zotit...zot i madh.

Berisha i kerkon banoreve qe te marrin te telefon dhe te njoftojne per mungesat qe kane qe keshtu te marrin ndihmen. Ah damlla o damlla.

 Nisma qe do te ndermarri Blendi, nuk eshte keq, perkundrazi eshte e mire, por un i them se ai popull budall aty, nuk ka nevoje per gjera qe i ka siguruar tashme nga strukturat qeveritare, lokale dhe organizata te ndryshme si Kryqi i Kuq etj., siç jane strehimi, ushqimi, veshmbathjet, qe jane tre elementet kryesore  qe çdo shteti i bie per detyre ti zbatoje. Biles kendej ne perendim e kane dhe ne ligj kete gje.  Ajo qe ai popull aty kerkon, (ne fakt nuk e kerkon se ai popull nuk di seç kerkon), eshte (qe eshte detyre e shtetit, qeverise e pushtetit lokal) qe te rregullohen hidrovoret, te pastrohen kanalet e te hapen dhe te reja, te dranazhohen tokat, te pyllezohen pyjet e zhveshura, te thellohen lumenjt, te rregullohen bazenet e tyre, etj gjera qe e shpetojne token nga permbytjet. Kjo do te ishte ndihma me e madhe.

Kjo teme me duket naive. Asnje ndihme nuk jap. Shkodra eshte permbytur shpesh dhe banoret e saj nuk e kane ngritur zerin aq sa gjerat te permiresohen. Kur nuk protestojne fort dhe nuk e ngrene zerin vete shkodranet pse ti ndihmoj une?

Për të gjithë ata që ia hedhin të gjitha fajet qeverisë (jo se qeveria është e pafajshme, të kuptohemi), shikoni ç'thotë shtypi i jashtëm:

http://www.cbc.ca/world/story/2010/12/03...

Nuk po përmbytet vetëm Shqipëria, por disa vende të Ballkanit, të cilat kanë shpallur gjendje emergjence.

Ndërkohë, këtej më lart nga Evropa, po thahemi së ftohti e po na mbulon bora.

Morali i fabulës? Moti është i çrregulluar gjithandej! Golfstrimi është dhjasur që nga rrjedhjet e naftës në gjirin e meksikës (ju kujtohet BP-ja?). Heliosfera (që na mbron nga rrezatimet kozmike) është dobësuar shumë dhe rrezet kozmike po derdhen gjithnjë e më shumë në Tokë, duke shkaktuar formimin me shumicë të reve dhe ftohjen e Tokës.

Hemisfera e veriut po ftohet, pra, bëhuni gati për një mini ice-age së shpejti!

P.S.: mos më thoni që s'u paralajmërova smiley

Ne rregull o fantashkenca. Puna eshte se shkodra permbytet pervit dhe ne fakt permbytet me nje gote uje. Keto krahasimet e tua  jane te pavlera fare.

Hajde peshq hajde.

Ky eshte nje artikull qe synonte qe te nxiste peshqit te jepnin ndonje ndihme.

Dhe cfare ndihme po japin peshqit? Blah... blah ... blah... blah...

 

 

Po ndihma është edhe morale, mor roland, jo vetëm materiale. Materia është efemere, shpiti është i përjetshëm smiley

Si ka mundesi qe nuk u permbut dhe Lezha..Me kujtohet qe si govate me uje mbushesh, sa here binte shi..Mos ndofta argjinaturat atje funksionojne..Po edhe vjosa, shpesh dilte nga shtrati ne Fier kur derdhej me gjyma..

 Fieri e ka betonin te larte sa nje shtepi dykateshe...

Shkodranet me habnisin qe s'kane kerkuar te merren masa. I dija qytet me mend.

Fieri e ka betonin te larte sa nje shtepi dykateshe...

Te internuarit e burgosurit politike kane bere pune me te mire atje.

Dhe te demokratizuarit s'e kane prishur aq mire sa ne Shkoder.

.

Protesta në Pogradec Rama: Berisha përgjegjës për përmbytjet  Berisha përgjegjës për përmbytjetPOGRADEC- Nga qyteti i Pogradecit kreu i Partisë Socialiste Edi Rama ka bërë përgjegjës për situatën e përmbytjeve në zonën e Shkodrës, kryeministrin Berisha. Në protestën e radhës për transparencën e zgjedhjeve, ku mernin pjese rreth 30mije protestues, nën motën “Sali Berisha dështoi, transparencë”, Rama tha që është e pafalshme dhe e papranueshme që Shqipëria sot të jetë kaq e pambrojtur.

“Vetë Saliu një vit më parë, tha se këto janë përmbytje që ndodhin një herë në 100 vjet, e ndërkohë na doli se ndodhin 5 herë në vit. Kjo është e mundur vetëm për një arsye, dhe arsyeja është dështimi i Sali Berishës. Të gjitha këto i paguajnë njerëzit e zakonshëm, i paguani të gjithë ju”,- u shpreh kryesocialisti.

Më tej Rama tha se, protestat do të jenë të pandalshme për të cliruar vendin nga kthetrat e oborrit të korrupsionit.

“Është shumë e rëndësishme që ne të clirojmë votën, sepse vetëm duke cliruar votën, ne clirojmë një ekonomi, në clirojmë drejtësinë, demokracinë, clirojmë arsimin dhe shëndetësinë, pasi vetëm kur të varet nga populli nga vota e tij, qeveria do të sillet me popullin si shërbëtore e tij. Për sa kohë që qeveria do t’ia marrë popullit votën edhe kur populli nuk ia jep, do ta trajtojë popullin si skllav, si rob, si vartës, do tallet me popullin sic tallet Saliu përditë”,- tha Rama.

 

E c'lidhje ka kjo me temen?

Cfare ndihme propozon ky miku yt?

 

Ahahahhahaa. Or po le te vdesin e te permbyten te gjithe vetem kutite te hapen. Kur te hapet kutia do zgjerohet Buna e do ngrihen argjinaturat. O berber mos u bej dhe ti me karagjoz se Rama me keto traktet qe sjell ketu. 

Po jo me Njesh, po ishte nje nga shkodra qepare qe tha se ndersa salibani po ndihmon shkodranet (sa per dijeni ai te vret naten dhe te qan diten) Edi proteston ne Pogradec. Dhe une per korektesi e solla lajmin qe dhe ju ta lexoni se cfare ka thene edi ne Pogradec.

“Është shumë e rëndësishme që ne të clirojmë votën, sepse vetëm duke cliruar votën, ne clirojmë një ekonomi, në clirojmë drejtësinë, demokracinë, clirojmë arsimin dhe shëndetësinë, pasi vetëm kur të varet nga populli nga vota e tij, qeveria do të sillet me popullin si shërbëtore e tij. Për sa kohë që qeveria do t’ia marrë popullit votën edhe kur populli nuk ia jep, do ta trajtojë popullin si skllav, si rob, si vartës, do tallet me popullin sic tallet Saliu përditë”,- tha Rama.

 

Mua ky paragrafi me siper me duket i drejte.

 Po pikerisht pra. Leksione nga Pogradeci. Te shkoje sa per sy e faqe te pakten ne Shkoder.Apo thuaj atij si plas qe si plas, pse te beje gjoja kot smiley

Jo po ta boj si ata/ato pordhacet e PD-se, qe kane 3 dite qe sillen kot verdalle sa ne shkoder, sa ne Lezhe (mbi argjinature) dhe shofin si debila se si ritet niveli i ujit. Nuk ndihmohet popullata me debila parlamenti. Jane struktura te te tjera ato qe nderhyjne ne keto raste si ushtria, forcat speciale etj. Keta vetem sa prishin pune se po thane ndonje gje ja marrin per urdher pavaresisht se nuk jane kopetente per emergjencat. Ah, po ,  ne ceremoni mortore duhet te marin pjese, por do zoti nuk shkon puna deri aty.

 O berberhone pse ben gjoja sikur skupton? Vertete deputetet dhe ministrat e Pd-se nuk jane eksperta por jane strukturat e tjera POR ama kur zbret i gjithe shteti atje rritet pergjegjshmeria e strukturave. Pranoje kete gje dhe pranoje gjithashtu qe smund te rrish sa ne seline e PS-se sa ne Pogradec duke fol per kutite. Njerezve nuk i rruhej per kutite sa pa ndodh permbytja e jo me tani qe fshati digjet Rama krifet.

Jo nuk e kuptoj! Punet e mira burokrati i ben nga zyra, sepse aty ka gjithe infrastrukturen e nevojshme dhe komoditetin per te sherbyer! Te zbrese shteti ne terren eshte budallalleku me i madh. Ata njerez nuk kane nevoje per moral, se moralit ja kane poire lengun, sepse eshte hera e peste qe permbyten brenda 1 viti. Ata kane nevoje per zgjidhje dhe per ndeshkim te fajtoreve.

 Pushteti duhet të kishte zbritur apo hypur në argjnatura që nga qershori deri në shtator dhe tani s'do ishte nevoja të vinin vërdallë si kali në lamë .

 E pame ne fakt se sa i plaste Sales e Jozit per Shkodren. E paten buxhetin ne dore dhe as e qethen qe te thellonin shtratin e te riparonin argjinatura.

Apo harrova une, ti je injorant mjekrosh... ty s'te plas c'ndodh. Mjafton te jete mire Berisha.

Ti plako rri urte. Nderro sistemin njehere. Kalo nga xp ne windows 7 pastaj hajde fol smiley

Problemi tek ne nuk është vjedhja e votave, po mungesa e alternativës. Si kuq, si blu, një mu... është: ne nuk jemi shtet sovran. Politika jonë është politika e Amerikës, e Natos, e Evropës, e Fondit Monetar dhe e minionëve të tyre në rreth lokal (Berisha, Rama dhe gjithë figurantët e tjerë, plotësojeni vetë listën). Kur t'a kuptojë shqiptari i thjeshtë që nuk duhet të luftojë për PD apo për PS, do i ketë kuptu të gjitha.

 Problemi tek ne nuk është vjedhja e votave, po mungesa e alternativës.

Po u vodh vota. kerko sa te duash alternativa.

Po s'pati alternativë, vota do vidhet gjithmonë... We're doomed either way.

Po për këtë këtu poshtë, kush e ka fajin?

Australia: Hundreds evacuated in widespread NSW floods

Për t'iu përgjigjur pyetjes së temës: jo, s'jam akoma gati të transferoj lekë në duar të njerzve tek të cilët s'kam besim dhe jam shumë larg atyre që kanë nevojë. Gjëja e vetme që mund të bëj për ta është të lutem për paqen në zemrat e tyre dhe për sa më pak ndjenja frustracioni të pashëndetshme. (Jo, nuk jam Miss Universi...)

 Gillard e ka fajin per kete permbytje. Ka opozite apo ska Australia? Te ngrihen te kerkojne llogari deri me nje. Rekomandoj ti cojne Ngjelen andej, qe ta ngreje ne kembe popullin Australian dhe per 3 dite ti cliroje vizat dmth ti thaje ujin.

 permbytje livadhesh ndodhin kudo. Ndonje qytet kryesor me uje ne kat te dyte, a ke? Jo, sepse kane marre masa smiley

Ore, aty thotë me qindra të zhvendosur... Aty ku ka qindra njerëz që jetojnë, normalisht ka edhe masa sigurie.

Po deri tani nga zona e shkodres jane evakuar, ose jane aratisur nga banesat e tyre 13500 veta. Kjo sipas deklarimeve te shtabit te emergjences!

Një familje e përmbytur është një tragjedi. Shumë familje të përmbytura janë statistika...

Qindra? S'qenkan 12 mije te evakuuar sa ne shkoder?

 Aty ku ka qindra njerëz që jetojnë, normalisht ka edhe masa sigurie.

Mos kane dhe nga nje hidrocentral dhe nga nje fabrike makinash per cdo fshat?

 

 katrina ra ne shkoder? lol

Me siper, Ravinstara solli shembull jo-Shqiptar permbytjeje, dhe ti vazhdove e the qe livadhet permbyten "kudo" por jo qytetet kryesore. Mos e dridh bishtin si te intereston ty.

 Në qoftë se kjo foto është e njënjtë çdo vit apo më keq 5x në vit sigurisht që fajin e kanë në rradhë të parë politikanët në përgjithsi (pushteti në veçanti )dhe strukturat që merren me menaxhimin e ujrave dhe mjedisin .Dhe mos bëni zëdhësin e "vende dhe popuj " apo "zoti e ka fajin " se kudo në botë ka fatkeqsi natyrore prandaj mos kërkoni fajtor apo përgjegjsi , dhe një fatkeqsi është natyrore kur ndodh 1 apo 2 x jo vazhdimisht ( dhe tërmetet nuk kanë shans të bien 2,3 herë në një vend .).

 

Përmbytjet, Mali i Zi i kërkon ndihmë NATO-s   Përmbytjet, Mali i Zi i kërkon ndihmë NATO-sPODGORICË- Reshjet e dendura të shirave që po regjistrohen prej disa ditësh në rajonin e Ballkanit kanë shkaktuar përmbytje në shumë rajone të Malit të Zi, që sot kërkoi ndihmë nga NATO.

Njëmbëdhjetë prej 21 provincave të vendit ish-jugosllav përfshirë nga një valë e konsiderueshme uji e shkaktuar nga shtimi i nivelit të të gjithë lumenjve. Rreth 1 mijë persona janë detyruar të braktisin banesat e tyre nga disa lokalitete të Malit të Zi, ku janë të shumta rrugët përmbytura.

Ministria e Mbrojtjes në Podgoricë ka kërkuar ndihmë nga NATO, për mjete ujore dhe materiale të nevojshme jetese për popullsinë e evakuar. Ndërkohë që vazhdojnë reshjet e shirave, me temperatura ende tepër të larta për stinën aktuale, në Podgoricë sot temperaturat arritën 20 gradë Celsius.
(m.a/ansa/BalkanWeb)

 kërkoi ndihmë nga NATO. 

E ke bere me bold, sepse...

....po se nuk e perballojne dot vet me sa duket, prandaj

Une vete vjet nuk ndihmova asnje nga ata qe po permbyten. Ne fund te vitit do shkoj ne Shqiperi per nje jave dhe do shoh nese mund te kontribuoj diku. Mua me duket se te rrezikuar nuk jane vetem banoret e Shkodres, por edhe ata te Lezhes, Durresit dhe fshatrat e Tiranes, madje nuk eshte cudi qe edhe ne qendren e Tiranes te ndodhin permbytje (Perroi i Lanes, lumi i Tiranes apo dhe liqeni, rreziqe ka kudo).
Sa per politikanet personalisht nuk me pelqen as pozita e as opozita e sotshme. Shume persona ketu jane partizane te nje partie dhe kur je tifoz eshte e veshtire ta shfajesosh palen tjeter apo te fajesosh palen tende.
Vete kam qene deshmitar i permbytjes se Prages ne 2002. U permbyten metrote te cilat ishin ndertuar ti rezistonin luftes berthamore. Permbytha ishte rast i jashtezakonshem ashtu sic u bene dhe shume gabime njerezore me rezultante shkaterrimin e nje lagjeje te tere te qytetit. Kuptohet qe me pas u permiresua infrastruktura. Muret mbrojtese e dyfishuan apo trefishuan lartesine, u krijuan struktura e procese kontrolli qe te mos perseriten gabimet. Por kjo vetem sepse behej fjale per zemren turistike te vendit, por edhe sepse firmat e sigurimeve e kerkuan kete. Pra thjesht presion financiar. Fshatra e ndoshta dhe qytete te vogla vazhdojne te permbyten nganjehere cdo vit ne vende te ndryshme. Lajmet mezi dalin neper gazeta. Mund te kete akoma banore ne lindje te Cekise qe nuk jane demshperblyer plotesisht per permbytjet e vitit 1997. Kete po e them jo sepse ceket jane per tu marre si shembull, sepse behen shume gabime, korrupsioni eshte i madh dhe i shtrire kudo edhe ketu. Megjithate kane mireqenie me te larte dhe i lejojne vetes me teper. Ne jemi akoma shume larg. Shkodra do permbytej edhe sikur ne pozite te ishte PS. Madje dhe vitin tjeter nese bien kaq shume shira do permbytet perseri. Zgjidhja nuk mund te vije brenda nje viti, por duhet pune e vazhdueshme per dhjete vitet e tjera. Ato gabimet njerezore te permbytjeve perseri kane per te mbetur pa u denuar. Nuk kam iluzione se popullata ne Shqiperi (Veri apo Jug) do te ndergjegjesohet. Shkodra si qytet besoj se ka vuajtur po aq keq sa Tirana dhe Durresi nga emigrimi dhe imigrimi masiv. Shoqeria e atjeshme duhet te kete probleme te tmerrshme sociale. Keqkuptime, mungese komunikimi midis njerezve, etj, etj. Duhet te kalojne vitet, madje gjenerata, qe banoret e atij qyteti te bashkepunojne me njeri-tjetrin. Peronalisht besoj se gabime njerezore ka patur, mungesa investimesh ka patur dhe do te kete dhe ne te ardhmen, dhe po ashtu besoj se situata eshte po aq e jashtezakonshme sac ishte vjet dhe sac do jete dhe vitin tjeter. Pas 10 vitesh do quhet e zakonshme dhe njerezit do mesohen te mos jetojne me ne ato vende ku sot ka ndertuar shtepite.

nice comment

Komenti Ruzhe eshte shume i dobet, pasi nuk shtron asgje, madje holle thote se keto permbytje jane normale...Ishalla pas 10 vjetesh permirsohen gjerat, pasi te kene ndodh 700 permbytje. Perpiqet te gjeje analogji me vend te tjera, por krejt pa vend..Eshte nje nga ato komentet ngushelluese, tia leme kohes, se sheron gjithcka..E c'politizon problemin, gje tjeter e gabuar..

Secili ka mendimin e tij. Une besoj se qytetaret ne Shkoder, Lezhe, etj (nese mund te quhen qytetare) nuk jane te afte te bashkepunojne ne te mire te njeri tjetrit sa te ruhen nga permbytjet e viteve te ardhshme (te pakten per nje 5 vjecar). Une akoma nuk kam harruar se si qindra vete ne Lezhe dilnin te protestonin kundra reklames qe i behej ne TV qytetar Klodit ne vend te qe ankoheshin per mungesen e ujit dhe dritave. Nuk kam harruar se si shkodranet (ata pak qe kane mbetur pa emigruar) harxhonin kohe duke u marre me zhvendosjen e monumenteve ne vend qe te merreshin me permbytjet. Shume prej nesh ketu nenvleftesojme cfare goditje te rende ka dhene emigrimi dhe imgrimi ne qytetet e medha. Kjo do nje analize me te holle dhe jo prej meje. Per me teper, ne nuk kemi as statistika nga bashkite vendore. Une mendoj se qytetet tona jane shkaterruar ne ate fare feje pikerisht sepse qytetaret e dikurshem kane emigruar ne mase dhe jane zevendesuar me jo-qytetare te cilet nuk e kuptojne qe jeta ne qytet eshte krejt tjeter nga ajo ne fshat (apo ne mal). Keta njerez te cilet kane ardhur nga zona te ndryshme me tradita te ndryshme duan kohe te gjejne gjuhen e perbashket, nese me pare nuk vrasin apo debojne njeri-tjetrin.

Shkodra do permbytej edhe sikur ne pozite te ishte PS.

sikur s'm'besohet... smiley

 

Hoteli i Pashukut pesoi gje?

 

http://www.sat24.com/homepage.aspx?c=en

 

Përmbytjet, pas Shqipërisë, Bosnja, Serbia e Mali i Zi shpallin gjendjen e fatkeqësisë natyrore

 

Euronews: Emergjencë civile në Ballkan

Nëse s'ka reshje bore, ka reshje shiu. Situatë ndryshe, por njëlloj e rënduar paraqitet në vendet e Ballkanit. Vërshim i dendur uji ka përfshirë thuajse të gjitha vendet e rajonit. Gjendje e emergjencës civile është shpallur në Shqipëri, Serbi, Mal i Zi dhe Bosnje-Hercegovinë. Me qindra e mijëra janë banorët e evakuar në këto zona. Edhe një pjesë e Kroacisë është goditur nga përmbytjet, dëmet kapin shifra marramendëse, me qindra milionë euro. Banorët e të gjitha këtyre vendeve theksojnë se këto janë vërshimet më të mëdha të ujit që ata kanë parë ndonjëherë, ku qindra e mijëra banesa janë përmbytur. Të gjithë lumenjtë e Ballkanit kanë dalë nga shtratet e tyre. Situatë problematikë raportohet edhe në Venecia Itali, qyteti i lundrueshëm po vuan nga rritja e nivelit të ujit. Autoritetet italiane kanë marrë të gjitha masa për të përballuar çdo lloj emergjence.

 

 Ja po e shkel serish premtimin qe nuk duhet me fol ne nje basen qe hiq nja 4-5 kokrra gjithe te tjeret jane pjerdh nga trute e kokes, perfshire bythdyperdormishat dhe debilet.

E diskutuam vjet kete histori dhe thame qe nese nuk menaxhohet mire kaskada Shkodra eshte e destinuar te vdese. Kjo nuk ka te beje fare me natyren, por me njerezit. Po t`i shtosh kesaj dhe efektet qe ajo jep ne gjithe jeten shoqerore ne vend dhe bindja ime qe paaftesia dhe papaergjegjshemria mund te mbjelin katastrofa atehere eshte pak te them qe jo rastesisht ca jane ne krye te puneve. Kjo sikurse ekam sterthene eshte mideja e atyre qe e duan shqiperine ne hell.

Per naivet dhe kozmopolitet : Kaskada e Drinit eshte pervec te tjerave dhe rregullator i ujerave. 

Nese do dilte guvernatori i Bankes se Shqiperise dhe do deklaronte qe nga keto permbytje demi ekonomik eshte X milion usd ne dite atehere konkluzioni i thjeshte do ishte qe per cdo dimer basenet e ujit duhet te jene bosh, po bosh fare qe cdo cmendje e motit te menaxhohet nepermjet ketyre baseneve. Kjo ne fakt do cakordonte delirin e qeveriut qe Shqiperia eshte ekspotuese e eergjise elektrike, do kufizonte perfitimet qe rrjedhin ga shitja e elergjise elektrike, do shtonte abuzimet ne blerje, do rrezikonte qe te vihej ne pune TEC-i i Vlores, do krijonte nje varesi nga importi, do nxirrte te palarat e linjave te interkoneksionit me Malin e ZI etj, por perballe demeve kaq shume te medha qe po hasen ne Shkoder ne te gjitha planet dhe qe jane afat gjata per fatin e keq te vete shkodraneve ne rradhe te pare duhet marre nje vendim trimash. E kjo do bythe por para se gjithash do mencuri.

Nuk ka rreshje te jashtezakonshme, por ka rreshje mbi normalen por kjo mbi normalen dmth qe situata duhet te ishte nen kontroll te plote dhe pa asnje cm uje mbi te priteshmen. Per fat te keq, nuk eshte keshtu.

Me vjen shume keq per ato mijera persona qe jane nen stres per jeten e perditeshme, me vjen keq per ato qindra femije qe jane "nguju" per fatit te keq, per ato mijera persona qe bejne aktivitet privat dhe qe ky cikel permbytjeje ja u ul vleren e investime pertoke, me vjen keq per ato mijera persona qe do rrezikohen te ngelen pa pune nga kuotimi i ulet qe do u behet bizneseve qe i puneson ato, me vjen keq per ato mijera shtepi qe kane nevoje per rikonstruksion te thelle qe te jene serisht te banueshme dhe te parrezikuara, me vjen keq per te gjithe ata shkodrane qe e dun ate qytet me shume se gjithshka, me vjen keq edhe per qorrat qe nuk kane sy e shurdhet qe nuk dun veshe e qe gojen e kane per te grene  e vjelle vrer.

Me vjet ndot se pari nga media ( shumica e tyre as raportimet nuk i bejne korrkt ) qe sipas krahut po ben tifozin e semure, me vjen ndot per raportet alla Sonila Meco ( ka dhe emra te tjere po kjo eshte tipikja )  e lajmet alla Top Kanal, me vjen ndot per kete akademi shkencash qe megjithese ka histori kjo puna e Shkodres nuk ka bere asnje perpjekje , po asnje te vetme per te kerkuar nga qeveria qe te angazhihet ajo, pra ASH, ne gjetjen e formules, pra kryerjes se studimit te plote ne te gjitha planet te ketij megaproblemi, me vjen ndot per tragjikomedine politike , bile kjo me ben per te vjelle e nga cer nuk me vjen ndot.

Ku eshte ai plehra, Genc Ruli, ai funderina qe vjet u tregonte shqiptareve qe 1m3 debore nxjerr 4 m3 uje ? Ku eshte ai kokrra e legenit qe u jep leksion studenteve te rinj mbi ekonomine e qe pastron parate ne nje universitet privat te sapo krijuar me 4 studente ?

Ku e ka ai funderine sistemin kapilar te kullimit e pse fshihet me deklaratat e nje gjasme bordi te kullimit qe ka si objektiv te vetem vaporizimin   e fondeve qe jane per kete qellim si dhe gjetjen e supervizoreve te sakte per firmosjen symbyllazi te letrave.

Ndihem ne siklet kur edhe nje situate e rende si kjo i mban palet ne llogore.

Me vjen mire vetem per nje gje nga kjo histori : qe vertetori tezen time te kahershme qe nje cope mishi nuk behesh , por lind. Shembull ?

Po shembull kryesor kemi Jozefina Topalli Coba , te tjerat apo te tjeret ketu ne peshk apo me gjere merrini vete me mend.

P.S. Do i kerkoj ndjese Idrizit ne menyre te vecante ( vec atyre 4-5 kokrrave qe i respektoj jashtezakonisht shume ketu ne peshk ) per kete tip komenti.

Koth, je shume i sakte!

Prishe me shpesh premtimin dhe hajde fol me shume ketu, pavaresisht se baseni eshte i mbushur me peshq-teqelbur-nga-koka.

Per mendimin tim, komenti me i vlefshem per kete situate!

Prof. Dr. Mahir Hoti, president i "Forumit Ndërkufitar te Liqenit të Shkodrës"

 

Për mendimin tim, shkak janë masat e pamarra sistemuese në këta 20 vjet, ku ka pasur vetëm disa zgjidhje pjesore në zonën e Lezhës dhe disa ndërhyrje modeste në argjinaturën e Dajçit gjatë këtij viti. Nuk janë marrë masa si thellimi apo zgjerimi i lumenjve aty ku ka ndërtime që e kanë ngushtuar shtratin normal. Është për të ardhur keq që bëhet alarm kur ka ndodhur dhe nuk merren masa përpara. Në këtë situatë, nuk mund të bëhen sistemime hidrologjike, pasi është një situatë e tejskajshme. Sot merren vetëm masa të karakterit social - ekonomik, për të evituar dëmet në njerëz dhe sa është e mundur në gjënë e gjallë apo banesat. Lumi Buna që unë e kam vëzhguar dhe sot, lëviz tepër ngadalë, jo lirshëm, sepse e pengon Drini dhe shtrati i cenuar nga mbimbushjet natyrale dhe njerëzore. Përrenjtë tek mbushin liqenin dhe ky e shtyn Bunën që nuk ka mundësi të derdhë në det normalisht. Lumi Moraça, që është furnizuesi kryesor i liqenit, sipas matjeve të bëra, sjell 3,5 herë më shumë se normalja, që është 190m3 ujë në sekondë. Kjo sjell fryrjen e vërshimit dhe të përrenjve që jemi mësuar t'i shohim më së shumti vetëm zhavorre, si Përroi i Thatë apo ai i Banushit që sjellin efekte negative.
Ka ndikuar dhe rrjedhja e ujit nga shpatet e maleve ku ka shatërvanë uji që kalojnë në mbingopje dhe sifonët shpërthejnë. Duhet të kihet parasysh se muajt nëntor-dhjetor kanë sasinë më të madhe të reshjeve vjetore, 30 % të totalit të reshjeve vjetore ndodh në këto dy muaj. Dihet se reshjet në rajonin e vendit tonë janë të çrregullta, kemi shumë reshje në zona të veçanta, më shumë se është normalja, ndërsa ka zona ku ato mungojnë 3-4 muaj

 Kjo ne fakt do cakordonte delirin e qeveriut qe Shqiperia eshte ekspotuese e eergjise elektrike, do kufizonte perfitimet qe rrjedhin ga shitja e elergjise elektrike, do shtonte abuzimet ne blerje, do rrezikonte qe te vihej ne pune TEC-i i Vlores, do krijonte nje varesi nga importi, do nxirrte te palarat e linjave te interkoneksionit me Malin e ZI etj,                                                                                                                                     Me të dëgjuar e kam : CEZK vetëm 40 % të energjisë blen nga KESH 60%importon. 

Kush ka të dhëna të sakta ti paraqesë ju lutem.

 Ja dhe ndiha këto pare qeveria të mbulojë dëmet dhe të fillojë punimet bonifikuese të zonës .Kaskada e drinit nuk është projektuar veç për energji po dhe për disiplinimin e ujrave .

smiley..tu njatte jeta se kisha vjet pa ndi magjypt i lagjes Liria pa fol..

Te vjehrrite e mi bile edhe ma andej te nana nuk ka hi alà uji...Helbete quartieri alti noi.... smileysmiley

 Me vjen mire qe u zbavite... Update i fundit qe kam asht se uji ka mberrite deri te shkolla e ndertimit, te shpresojme mos te shkojne ma ndej se kerkush nuk i ka punet mire... Sa per quartieri alti, lutu qe Kiri mos te dalin prej shtratit te vet se jo i bjen Gjuh-a-dolit, por permbyt edhe lagjet e tjera... Plus qe ai asht lum i keq i bjen me vedi tan plehnat e Shkodres deri te kisha e Fretenve smiley... 

Po pashe edhe fotografia te shkolles se ndertimit,edhe te shkolles Ali Laçej....Neper rruge ka uje po jane ende te praktikueshme.Per ka Kiri nuk m'kane shprehe preokupim...Une e marr pak sa a modo mio,por ma taman ka pak me u zbavite...Nuk ka ba vaki noj here

 

Dhe fotografi qe i beri fotot:

 

 ti qenke out fare

O Zana te lutem se une nuk marr vesh nga italishtja. A eshte e vertete qe kjo qe thua me lart se "Une e marr pak sa a modo mio" perkthehet ne shqip "larg b*&^%$ time". Faleminderit paraprakisht smiley

Pse nuk bleve nje pale syze para se te blije kompjuter, mi gru? Ça dmth rruge te praktikueshme? Ça te zbavit ty, o Zana, se na habite?! Mungesa e dritave, ushqimeve, rrobave, shampove per te evakuarit pasi ata qe "po merren me zgjidhjen e situates" nuk kane guxim te bejne kerkese mbi krijimin e nje fondi te ri per nevojat emergjente dhe themelore te banoreve te evakuar?! Çfare te zbavit, o Zana?! Dil nga mesjeta e "lagjeve te larta" te trurit tend. Late nam, late!

Sa patetike je moj vajze...nuk ke marr vesh hiç,po hiç po t'tham ça kam shkru....Krim e ndeskim  Lirk ,aty eshte problemi......  smileyMos ulerij...merre kadal

Jo e ke kuptu gabim...do te thote se une e marr ne menyren time pak sa me te qeshur,e pak sa e zhdramatizoj...nuk do te thote larg asaj ...times....

Shume faleminderit Zana, gezohet njeriu kur e kupton qe e ka gabim smiley

po mire ti b...e ke ne uje apo ne kolltuk? Se keta ne shkoder e kane te zhytur ne pellg te m.... Apo pune e modhe, rondesi ka larg b.. time!

 Qeveria tha qe "Cdo gje eshte ne kontroll"

Atehere pse duhet ndihma!?

Uji s'ka vajtur akoma ne kat te trete,ka kohe per ndihme.

smiley ja qe behemi prap per cnn-ra e nuk bezajm  historikisht!! 

S.O.S. SCUTARI!

KUSH PO E MBYT SHKODREN?

 

… Për faqe të zezë të atyre që kanë sot karrike rrotulluese, që fluturojnë çdo javë nëpër botë me paratë e taksapaguesve, që ushqehen si parazitë, si rriqna në trupin e këtij populli të urtë, këtij populli që nuk bzanë edhe kur ja vënë duart në fyt, e përmbytin dhe e mbytin si dele…

 

Nga  KOLEC TRABOINI

 

Mendja më shkon gjithë ankth në Shkodër. Marr në telefon dy herë në ditë. Njerëzit anipse në pikë të hallit kanë shpresë. Por uji që ngrihet po pushton qendrën e qytetit duke zbeh e dekurajuar edhe me optimistin. Dhe kanë të drejtë. Që të vijë uji i Liqenit deri në Parrucë kjo nuk ka ndodh kurrë sa njihet historia e Shkodrës. Flas për qytetin se Nënshkodra e ka pasë këtë rrisk gjithmonë. Historia e përmbytjeve të qytetit ka nis vetëm atëherë kur Drini është ndarë në dy degë. Para 100 e sa vjetëve ra termet dhe toka pësoi një të çarë. Një masë e madhe uji si ka lënë shtratin e vjetër që kalonte nëpër Lezhë është bashkuar me Bunën.  Deri atë kohë Buna ishte e lundrueshme e Shkodra një nga limanet e njohura dhe me Bezistenin, qëndrën tregtare,  ndër më të bukurit në Ballkan.

Shkodranët kishin lidhje të drejt përdrejta me Europën. Vinin anije me gjithçfarë flamujsh. Madje kur Shkodra, pas vdekjes së Skënderbeut, ka qënë rrethuar në një qëndresë  prej 10 vjetësh, të vetmen lidhje me botën ka pas anijet që vinin me ndihma nga Venediku që kishte protektorat mbi qytetin. Edhe në kohën e sundimit otoman Shkodra megjithëse u paralizua, vazhdoi të mbetej një liman. Madje në shekujt  17-19 u zhvillua jashtë mase sepse banorët e këtij qyteti  filluan të merreshin me tregti, madje tregtarët shkodranë shkonin me anije deri në Odesë dhe blinin gzofra të shtrejta. Nëpër këtë rrugë detare ka ardhur dhe një prej veprave të Rembradit në Shqipëri. Mirëpo pas mbushjes së Bunës me prurjet inerte të Drinit, Shkodra e humbi gjallërinë si nje nga qëndrat më të mëdha tregtare në Ballkan dhe kryeqëndra e të gjithë trojeve shqiptare, anipse e ndarë në katër vilajete. Aq i madh ishte emri i  këtij qyteti  për dy brigjet  e Adriatikut sa Krajl Nikolla, që e donte për kryeqytetin e mbretërisë së vet të Malit të Zi, meqë nuk e realizoi këtë ëndërr hoqi dorë nga froni. Por kjo është aspekti historik.  Shtrati i vjetër  Drinit, i cili ishte shumë më i madh se degëzimi i ri që çonte në Bunë e kalonte përmes Lezhës u pakësuar nëpër vite sepse sasia e ujit që lëshonte diga e Vau Dejes ishte e vogël.  

  Shumë mendjeshkurtëve iu duk ky shtrat i vjetër i panevojshëm. Sa herë kam shkuar në Shkodër këto vite kam pyetur veten ku shkoi shtrati i vjetër i Drinit, ai shtrat  prehistorik. Thuaj është zhdukur. Dukej si një prroskë. Është mbushur me inerte? Janë hedhur materiale për të fituar tokë nën indiferencen e shtetit që mbyllte  sytë.

 Tani që u hapën portat e Digës në maksimalen e derdhjeve, Drini kërkoi shtrat, po  ku ta gjejë? E gjithe masa e ujit rrodhi  në atë degë Drini që shkon e takohet me Bunën.  Ne kërkojmë shkaktar në qiell e i kemi shkaktarët në tokë. Harrojmë se Shkodra është vendi i reshjeve të gjata. Gjashtë muaj pasi kish ikur në Stamboll një nënpunës i Perandorisë pyeti kolegët e vet me telegraf, "A ka pushue ala shiu në Shkodër?"  Pra nuk është gjë e re shiu. Nuk është i papritur. Të paktën kush është shkodran këtë e di. Ndaj është krejt marrëzi të thuhet se e ka fajin Liqeni që është ngritur. Ky argument nuk funksionon, aq me tepër të kujton argumentin satirik të  janarit  se gjoja ishte fryrë deti. 

Niveli i Liqeni nuk ngrihet e rrezikon qytetin prej ardhjeve e derdhjeve të Prroit të Thatë, Cemit apo derdhjeve në Mal të Zi. Qyteti rrezikohet drejtpërdrejtë  vetëm prej Kirit sepse pendat e vjetra të krijuara për të mbrojtur qytetin nga verilindja janë lënë pas dore e janë prishur. Nuk investohet për atë pendë Kiri asnjë lekë,  madje gjasat janë që ajo të jetë shkatrruar nga ata që janë ngulur pas 90-tës. Prandaj kur thuhet se Shkodra u mbyt prej lumejve që derdhën në liqen nxjerr krye dukshëm një rrenë politike. Për të fshehur faktin se  i vetmi shkak i përmbytjes së qytetit janë derdhjet e menjëherëshme nga portat e hidroçentralit të  Vaut Dejës, duke bërë që Drini me furinë e tij t’i presë rrugën Bunës. Pra nëse nuk do të shkarkoheshin tërë  portat e Vaut te Dejës, nuk do të kish përmbytje në qytet, por pjesërisht vetëm në zonën e Nënshkodrës. Kjo është e vërteta prej të cilës  të gjithë shmangen si djalli nga  temjani. Nuk thonë fare se  portat duheshin hapur gradualisht që në nëntor kur u dhanë shënjat e para të rrezikut të përmbytjeve. Por askush administrativisht nuk e vuri veshin, sepse merreshin me politikë bajate, me të shara në parlament, me idiotsira, madje edhe atëherë kur liqeni po sulmonte lagjet në hyrje të Shkodrës.

 Kush nuk ngeli pa mend në ato debate idiote kur u miratua buxheti per vitin 2011. Sikur ishin mbledhur pozitë e opozitë t’i hiqnin brekët njëri-tjetrit që t’ua shihte bota. Dhe ua hoqën njëri-tjetrit. Dhe bota i pa dhe ngeli pa mend se sa të bukura i kanë bythët politikanët tanë,  sa tua ketë zili edhe një këngëtare mediokrre si top dhjami që i këndon prapanicës së vet.

 Ndërkohë, pa lajmëruar fare, qenë  hapur të gjitha portat e digës duke derdhur maksimumin e mundshëm të ujit të Liqenit të Vaun e Dejës. Dhe është e natyrshme që Drini u bë një lumë i egërsuar që e përplasi furinë e vet në lumin Bunë e cila thuajse ndaloi. Si rrjedhim u fry liqeni sepse nuk kish më derdhje. Po të vjen çudi se askush nuk thotë të vertetën se këtë katastrofë e ka shkaktuar mosshkarkimi me kohë i ujrave e në mënyrë graduale,  gjithashtu dhe lënien e Bunës në cektësi deri në atë shkallë sa çudi si nuk ka dalë nga shtrati një herë e përgjithmonë duke pushtuar brigjet.

 Qënia e Digës së Vaut të Dejës, është thënë prej vitesh nga specialistët, e  ka vënë Drinin nën fre, pra nën kontroll e jo jashtë kontrollit. Po kush i dëgjon specialistët? Kush të dëgjon po të thuash se po plasi edhe diga e Shtodrit në veri të qytetit, Shkodra rrafshohet. Mos guxo ta thuash se të quajnë sabotator. Rrezik të bëjnë atë që bëri diktatura duke pushkatuar një ushtarak sepse kish thënë se po e plasëm digën e Shtodrit, partia do ti kthejë këmbët e diktatura merr fund.

  Sot specialitetet i bën politika. I bën mbrapshtia, sepse kemi plot energji elektrike, eksportojmë me bollëk dhe çmimet e energjisë shtohen sa thua ne paguajmë për energjinë tonë më shumë se paguajnë të huajt që e blejnë nga ne.  Veç një shkërdhatoqeverisje mund ta pranojë rritjen e çmimeve të energjisë në këto kushte kur këtë energji populli po e paguan aq shtrejtë, jo vetëm si kosto por edhe me travajë duke u përmbytur. Kur do të vijë ajo kohë kur për ato hidroçentralet populli i Shkodrës, që e pëson disa herë në vit prej tyre, të thojë:  duam përqindjen e fitimit që të kalojë në favor të zhvillimi të Shkodrës.

 As mos prit të ndodh kjo. Përkundrazi Shkodra duhet të paguaj një haraç më të lartë se në kohën e perandorisë otomane e të mos marrë asgjë prej taksidarëve të rinj që marrin për çdo mall që qytetari i  këtij vendi  blen, madje edhe ushqimet, në shumën prej 20 përqind, një taksim katastrofal në kushtet e një varfërie të plotë të shqiptarëve.

  E  për mbrapshtitë e veta shumëkush që zë kryet e politikës a shtetit në këtë vend  ja vë fajin vetëm natyrës. Kur nuk bëjnë fajtor edhe Zotin. Veç ai ka mbetur pa u ba fajtor në këtë vend...

Fundi fjalës ajo që po ndodh sot në Shkodër nuk është përmbytje, por mbytje, sepse pas 50 vjet tortura mizore Shkodra në 20 vjet pati një abandonim total prej planeve e buxheteve qeveritare, por jo prej demagogjive elektorale. Ku është thellimi i Bunës, ku është Shkodra turistike. Pse ka aq shumë papunësi në Shkodër?

  Ah po, ndoshta do të hartohet ndonjë projekt i ri për ta bërë Shkodrën Venecia....

  Digat punojnë maksimalisht, shiu ka kohën e stinën e vet e s'do tia dijë, përmbytja vazhdon, u harruan fjalët e purpurta për liberalizimin e vizave. Kaq ishte. Si kripa në ujë. Sa të shkoni ju në Venecja po jua sjellim Venecjan në Shkodër. E çfarë Venecie, që ta mbani mend për 100 vjet…

Zgjidhje e mirë e për faqe të zezë të atyre që kanë sot karrike rrotulluese, që fluturojnë çdo javë nëpër botë me paratë e taksapaguesve, që ushqehen si parazitë, si rriqna në trupin e këtij populli të urtë, këtij populli që nuk bzanë edhe kur ja vënë duart në fyt, e përmbytin dhe e mbytin si dele, se fundja ku kanë aq para këta njerëz  sa të shkojë në Europë duke patur në xhep nga 1000 Euro të thata, kur edhe ato pak orendi e bagëti që kishin ua  mori Buna.

Ah, të kishte të merrte kjo Bunë edhe politikën e grindjeve, përçarjeve, sharjeve, korrupsionit, tarafit, papunësisë, gënjeshtrave e demagogjisë...

Ti merrte me oxhak e me buxhak e ti çonte në det,  për të mos u kthyer më kurrë .

 

4  dhjetor 2010

 Un them ndihma me e madhe eshte te gjejm nje  studio legale qe mund te padise vete shtetin per tragjedine  e radhes!  çdo ndihme tjeter eshte pastrim koshience! 

Po ata qe kane prere pyjet e shkaterruar pritat kush do i padise?

 serish shteti eshte fajtor..  ne disa reportazhe qe ka denoncuar media se fundmi ishte vete kryekomunari qe deforestonte zonen per interesat e tij.. Kur pasurite e perbashketa nuk mbrohen nga shteti kush do i mbroje ato ? 

Kur pasurite e perbashketa nuk mbrohen nga shteti kush do i mbroje ato ? 

Ndoshta vete njerezit te cileve u perket kjo pasuri "e perbashket?" Apo thuaj, si perhere, kur vjen puna tek pergjegjesite, askush s'duhet te mbaje, pervec shtetit. Ende s'na ka ikur vesi 50-vjecar qe per gjithcka t'i hedhim syte nga "shteti".

 

 Gjembi mos duhet te shkojme tek perkufizimi i fjales shtet dhe qeverisje ? Nese po me thuaj hapim nje teme tjeter vetem per kete.

 pse mo, do dal rrugeve me sfurk per te mbrojtur pyjet une? Pak halle kam?
Paguaj nje shtet me taksa per ate pune.

Kur ka qene hera e fundit qe TI ke paguar taksa?

Per cdo artikull qe blej, nje perqindje i shkon shtetit. Nese shteti e rrit kete perqindjen e vet, e paguaj po une, se mua me rritet cmimi, jo prodhuesit. 
Sa here marr pagesa me honorare jashte punes teteorareshe qe bej, 10% i shkon shtetit. Sa here marr rrogen, me mbahen taksa vec sigurimeve. Nga cdo perqindje interesash qe marr prej parave ne banke, 10% te atyre interesave m'i merr shteti. Paguaj gjelberimin e ca dreq taksash me kerkojne ato te gjendja civile. Paguaj takse per TVSH. Per cdo dokument timin personal qe terheq, paguaj shtetin per sherbimin, sepse s'i mjaftojne taksat e tjera qe te pakten vertetimin e lagjes te ma jape falas. Paguaj takse per automjetin. Po te doje im ate te me kaloje prone shtepine, duhet t'i paguaj shtetit 10% te vleres se shtepise, 3 milione me e pakta.

 Kane rene shume rehat disa prej jush me kete standarden alogjike: "e ka fajin populli." Popoulli cohet ne mengjes, shkon ne pune, vjen nga puna, kujdeset per kalamajte. Per te tjerat paguan shtetin, nje me nje. Cfare duhet te beje me shume populli, sipas jush? Ndergjegjesimi, ndryshimi i zakoneve te keqija qe ka populli e qe bien ndesh me modelin e sotem te mireqenies, nuk e ben dot ai qe nuk di, por paguan nje shtet qe ta mesoje e qe te kujdeset.

 

 

 C'eshte kjo pyetje, gjithsesi, me mungese totale njohurish se c'taksa paguan nje shqiptar i zakonshem? Nese s'di as gjera kaq elementare, c'hyn kot ne debat e na harxhon kohe?

gjembi, ne nje debatet e para disa javeve ne TV, para se te fillonte permbytja, nje nga debatuesit iu referua faktit qe zyrtaret lokale bejne pazar mjaft te majme me licensat per prerjen e druve.  Per mbjellje s'u tha gje, keshtu qe s'te genjej dot. Shteti edhe ne nivel lokal ka deshtuar katerciperisht.  

Tani, kete punen e padise ne kete rast, une ndergjegjesisht s'e formuloj dot, sepse nuk e di si eshte organizuar shpyllezimi.  Sa dem kane bere kompanite, e sa dem individet.  Por krim eshte bere.  E megjithate, ke te drejte, qe do te duhej nje ndergjegje hekur e beton te hedhesh ne gjyq shtetin pse s'me ndalove mua kur bera masaker. 

Por megjithese vone, kur te stabilizohet gjendja, mbase kjo fatkeqesi do na sherbeje te zgjohemi nga kjo vorbull, e te vendosim urgjentisht si nje nga prioritetet kryesore parandaluese pyllezimin.  Jo me deklarata idiote "do mbjellim 20 milione ullinj, e 10 milion lajthi e bajame" por me kazem e lopate me fidane. 

 Por krim eshte bere.

Shume dakort.

mbase kjo fatkeqesi do na sherbeje te zgjohemi nga kjo vorbull, e te vendosim urgjentisht si nje nga prioritetet kryesore parandaluese pyllezimin. 

Dakort perseri smiley

Meqe Alidea e specifikoi me mire ate punen e Kryekomunarit une s'eshte se jam kunder ne ate rast qe filani te shkoje ne burg e te hidhet celsi i qelise ne lum (se lumenjt tane paskan qene me sherrxhinj se deti e me veshtire per te gjet celsin.)

Nese Kryekomunari eshte pergjegjes per shpyllezimin, jam shume dakort. Ndoshta nuk ka dale tamam ajo qe doja te thoja: qe kemi zakon te keq qe gjithcka e kerkojme nga shteti dhe harrojme te marrim pergjegjesite tona. Nuk eshte "shteti" i cilitdo nivel qe shkoi me sopate ne dore. Mire ai qe dha lejen ka pergjegjesi - po ai qe vuri sopaten s'paska pergjegjesi fare?

Pergjithsisht jam dakort qe, nese kjo "prona e perbashket" i perket shtetit, atehere shteti duhet t'a mbroje apo te vendosi si do shfrytezohet. Por problemi eshte qe nese shteti kerkon te nderhyje, perseri te njejtet njerez hidhen pupthi e thone "jo ore, s'eshte e shtetit" (harruat Dukatin?), ik tutje se shteti s'ka pune ketu. Nese ato shpate mali jane private, sigurisht qe i zoti ka te drejte te beje c'te doje, ti prese apo te ndertoje ne to - por duhet dikush qe t'a edukoje, apo te vere edhe rregulla. Meqe je ne Amerike, Monda duhet t'a dish qe ka rregulla per "zoning" pikerisht per te miren e perbashket. Nese i zoti i tokes nuk i respekton rregullat, a nuk duhet denuar edhe ai?

Eshte ironike qe shume bashkevendas qe jetojne ne Shqiperi hidhen pernjehere dhe, duke kopjuar perendimoret, permendin taksat qe paguajne nderkohe qe shumica e shqiptareve nuk paguajne taksa por shteti "mbahet" me te ardhurat nga taksat e bizneseve dhe tarifat doganore. Te degjosh keta, ke pershtypjen qe Shqiperia eshte nje vend perendimor kur cdo, p.sh. 15 Prill eshte afati i pagimit te taksave.

Meqe e zgjata shume: ceshtja e fajtoreve ne kete rast me duket mjaft komplekse. Zinxhiri i shkaqeve apo njerezve/institucioneve pergjegjes (qe uroj nje dite do hetohen - por s'kam shpresa) eshte i gjate, qysh nga Ministria e Mjedisit te cilesdo qeveri, te kryekomunari e deri tek ata qe kane vene sopaten. Gjithashtu, s'e kuptoj pse ju duket cudi qe nje arsye eshte edhe natyra - sidomos kur edhe vendet e tjera perreth paskan te njejtin problem keto dite.

Eshte ironike qe shume bashkevendas qe jetojne ne Shqiperi hidhen pernjehere dhe, duke kopjuar perendimoret, permendin taksat qe paguajne nderkohe qe shumica e shqiptareve nuk paguajne taksa por shteti "mbahet" me te ardhurat nga taksat e bizneseve dhe tarifat doganore. Te degjosh keta, ke pershtypjen qe Shqiperia eshte nje vend perendimor kur cdo, p.sh. 15 Prill eshte afati i pagimit te taksave.

Mire pra, me thuaj ti se cfare taksash nuk paguajme? Tjeter gje bizneset e vogla qe bejne dallavere me inspektoret e tatimeve, por shumica i paguan, sepse edhe mbushja e xhepit te inspektorit, takse mbetet. Po marrim popullin e thjeshte. Une te permenda cfare taksash paguajme. Me thuaj ti se cfare taksash nuk paguajme, nga ato qe jane vendosur?

 

Gjembi: Eshte ironike qe shume bashkevendas qe jetojne ne Shqiperi hidhen pernjehere dhe, duke kopjuar perendimoret, permendin taksat qe paguajne nderkohe qe shumica e shqiptareve nuk paguajne taksa

 

Me fal por ku i merr keto te dhena qe shumica e Shqiptareve nuk paguajne taksa? Ku bazohesh qe quan shumicen e njerezve shmanges te detyrimeve ndaj shtetit?

  Ka shkuar ne Amerike e kujton se i ka zbuluar atje taksat. Dhe ankohen per stigmatizime. Nuk stigmatizohen as sa 5% e njerezve qe ata stigmatizojne ketu. Sipas ketij, vetem se qenkam ne Shqiperi, une nuk paguakam taksat, ma ve dhe me "TI" te madhe, dhe vetem se qenkam ne Shqiperi, s'paskam te drejte te kerkoj llogari per taksat qe paguaj, edhe pse i paguaj nje me nje si gjithe dynjaja. S'kuptoj se si mund te mos i paguash taksat, kur s'terheq dot nje certifikate po s'pate paguar gjelberimin, kur paguan takse ne cdo artikull, ne cdo rroge qe merr ne banke e ne cdo veprim bankar, kur s'regjistron dot femijen ne shkolle, kur kercet gjoba po e regjistrove femijen pas lindjes nje muaj me vonese. Te gjitha taksa jane. 28 mije leke pagova sot per internetin, 23800 i kishte kompania, kusuri ishin taksa shteti te fatura. Pale nga c'mal eshte e s'ka njohur taksa ketu. Kujton se jemi te gjithe si ai.

JU fitoni (me mire keshtu?)!

 gjembo, meqe qenke nga ai tip qe hap rruge me mire thuaj sic duhet "me falni qe ja futa pordhes kot, po ashtu mu duk per momentin"

meqe qenke nga ai tip qe hap rruge

E kuptoj qe keto lloj tipash jane te perbuzur ne Shqiperi. Po se c'ka populli yne nje shprehje te urte per hapjen e rruges... .

O Gjembo nuk po du me fitu po i ke pre drute shume shkurt smiley  Ne vitin 2009 Qeveria ka vjelur rreth 268 milion USD vetem nga tatimi mbi te ardhurat personale keshtu qe s'mund te thuash qe s'pago njeri tatime ne Shqiperi smiley

Kete fakt s'e dija - as nuk e di ku t'a gjej. faleminderit qe e solle.

Min. Financave smiley

flm edhe njehere.

Ne rastin e permbytjes se Shkodres, Sala s'ka dore.  Kete e verteton edhe ajo qe permbytja e lumenjeve ndodhi ne te gjithe Shqiperine.  Vertetimi me i rendesishem eshte se ky vershim ujrash ndodhi ne te gjihte ballkanin dhe zonat e mbytura ne Shqiperi jane me pak se ne Ballkan.  Ajo qe i ve kapakun fjalomaneve apo perkrahesve te Edi Rames eshte qe vershime ka pasur edhe ne Evrope dhe ne te gjithe Globin. Si rezultat, nuk eshte e vertete se Shkodra u permbyt nga politika antikombetare e Saliut. Ko qeveri qe eshte sot ne Shqiperi nuk sundon forcat e natyres por qeveris nje cope vend si Shqiperia.

 As ata qe e kane shkruar se dine. Cedim besoj e kane huazuar katunarce nga anglishtja 'leshoj, bej leshim'. Triumf i injorances ce pyt. E ke pare ti ad krasten kur thote ne tv 'kjo performance ishte me ekselentja e puntates se sotme'? As vjellja nuk te lehteson.

 Si tha Saliu ne Janar,Keto permbytje ndodhin 1 here ne 100 vjet!

Shkodranet duket qe kane jetu 500 vjet ne 1 vit!

Fat i papare.

 Permbytjet nuk jane pasoje e shkarkimeve te HC.

Nuk do shume mend te kuptosh se arsyeja kryesore pse permbytet shkodra eshte se i mbajne liqenet ne kuotat maksimale ne menyre qe te shfrytezojne ne maksimum fuqine hidrike te tyre. Kuptohet pastaj qe sa here do bjeri shi, duke mos lene vend ne keto liqene per asnje hapesire magazinimi te ujit, i gjithi do leshohet ashtu si te vjen dhe do permbytet shkodra njelloj sikur te mos ishin fare keto hidroçentrale. Bien p.sh. gjate nje viti 5 shira nga te cilat 2 te medhenj qe zgjasin nga nje jave e 3 mesatare, po kaq permbytje do kete dhe shkodra 2 permbytje te medha e 3 me te vogla. Te gjithe e dine qe eshte vetem pergjegjsi njerezore dhe apak natyrore. E dine edhe analistet tane qe gjejne kohen pikerisht tani per te treguar perralla me dy parlamente. po s'u leverdis ketyre opinionisteve dhe mediave ne pergjithsi te thone te verteten. Dhe e verteta eshte se duhet hedhur ne gjyq ai qe ka urdheruar te mbahen hidroçentralet ne keto kuota te larta.

Dhe sa per ata qe thone se fakti qe u permbyt ne durres apo edhe ne fier, u duhet kujtuar lezha, qe me sa duket per faktin se eshte bere ndonje pune, nuk u permbyt kete vit megjithese ishte gjithmone e para qe e bente. Pra ka nje menyre si te mos permbytesh. Edhe kur çmenden lumenjte.

 Nuk do shume mend te kuptosh se ti nuk merr vesh gje,  sepse permbytjet erdhen nga liqeni para se te fillohej shkarkimi me 2000-3000 meter kub nga Vau Dejes. Gjithe rajoni eshte nen permbytje. 

Ti je thjesht nje rrenacak i rendomte. pavlere.

 Ti akoma se ke kuptuar qe faji eshte 1. i Natyres. 2. i Rames 3. I Natyres & Rames 4. i Rames & Natyres 

 Shiko Hunter, je injorant 24 karat.

Ka nje bilanc  midis shkarkimeve dhe prurjeve. Nese shkarkimet ne Koman jane te rendit 2000 m3 ne sekonde, pra aq sa mund te jete dhe mundesia per te terheq Buna ne dalje, do te thote more Kaqol qe ha nga parate e mija ne administrate publike, qe kaskada eshte jashte loje.

Shiko cer po te thote Genci : 

Nese ne Nendor situata ne basenet e Fierzes dhe Komanit ishte ne kuota mesatare, respektivisht 180 m dhe 165 m lartesi, ai po thote qe ne prag dimri keto kuota duhet te ishin edhe me te ulta , ta supozojme 170 m dhe 155 m.

Natyrisht qe kjo do e demtonte i cike arken e shtetit, per momentin, por nese do ishte vepruar keshtu, nuk do kishte asnje cm uje ne Shkoder.

Se kush jane te mirat dhe tekeqijat e kesaj pune, ti dhe soji jot duan nje shekull ta kuptojne, por mor derdimen, Genci nuk po te shan Salen keshtu, por Meten, ndaj kot merr zjarr si pushke jevgu, se pervec se i shton kompeksin vetes nuk ben gje tjeter.

Teveqel Erseke,

KESH ne kaskade vepron sipas nje rregullore mire te percaktuar dhe kete here nuk mund t`i lihet faji atij, por Genci eshte duke thene qe nese do ishin me shume te mencur, pra po te ishin me largpames, do mund ta benin ndryshe per te mos ndodh kjo qe ndodhi.

Mormadh ,

mos u informo nga Sonila Meco e Gazeta 55 se e para nga dy ore transmetim 110 minuta mori ne interviste ministrat dhe komentoi suksesine qeverise ne perballimin e katastrofes dhe 10 minuta gjeti nje viktime ke Plepat ne Durres qe i ishte permbyt shtepia, ndersa i dyti eshte Fahri Qenefi dhe me keq se Fahri se behet ne kete dynja.

Genc,

30 % e sasise qe duhet te jete e importuar lidhet me humbjet ne rrjet, te cilat çeket i kane me kanun t`i bejne sepse ja kane marre me kontrate qeverise. Strategjia eshte shume e thjeshte dhe kete e di i madh e vogel. Ai vemja qe eshte tani Minister Bujqesie, si hajdur profesionist, i ka vene keto kushte me qef te madh ne kontarte dhe qeveriu i madh duke mos ja pas haberin ketyre puneve tashme eshte zene gafil. Pikerisht nepermjet kesaj , pra humbjes, motivohet dhe ngritja e cmimit pervec perfitimeve nga shitja e e energjise qe asnjehere nuk eshte bere transparente per publik. ( Faqja e KESH ka 5 muaj qe nuk eshte bere update )

Mbase ndonje here tjeter e debatojme kete kur te kemi online Chenen, Swedin, Xixen, Pedron, Spiritusin, Dajoshin, Belulin, e ca cuna e goca te tjere

Asnje gram nuk e ka shkel KESH, asnje gram nuk e ka shkel CEZ sepse keta jane aq mjeshtra sa vjedhin me ligj, bile te mbrojtur nga ligji i ideuar dhe miratuar po prej tyre ( politika ) . Eshte histori shume e kopsitur dhe e punuar me shume "delikatese."

Ketu eshte e keqja e Sonilave te medias, edhe si reportere edhe si analiste, edhe si kolumiste. Ndaj shikon komente si te njerezve te prishur me mente e kokes, sepse perpos punes se mire qe bejne ata qe punojne ne teren si reportere, keta pacavuret e studjove jane profane te klasit te pare. Duke pare historine e ketij lloj perpunimi te mendjeve po dhe te vete mediave qe jo pak here nuk jane te sakta ( shpesh me dashje te tilla ) as nuk ka pse habitemi qe Hunterat jane me te tilla komente. ( shiko cer behet ne meisione ne TV )

 Ti te merresh me kontrollin drejtshkrimor te deklaratave te Kuvendit Popullor, ate di te besh mire ti.

Une Sonila Mecon as e di kush eshte, e s'kam nevoje per lajmet tv per tu informuar. Permbytjet nga liqeni kane filluar para shkarkimeve, Moraça e cila derdhet ne liqen, ka permbytur ne Mal te Zi, pjesa e doganes te Hanit te Hotit eshte e pakalueshme, niveli i ujit tek Ura e Bunes eshte mbi gjysem meter ne nje kohe qe shkarkimet nga Vau Dejes jane te pakrahasushme me janarin si nga sasia, si nga kohezgjatja e megjithate ne janar Ura e Bunes ishte e kalueshme. Po keto nje gomar si puna jote apo e Gencit s'i merr vesh.

hunter.

Pse humb kohe me teveqela, qe kujotjne se ne permbytjen e '63  ishte faji i hidrocentraleve.

Qe nga ai vit, nuk ka ndryshuar asgje ne ndertimin e argjinaturave, po jane krijuar tre , ose me mire kater liqene artificial, Vaudejes, Koman, Fierze e rezervauri i Shtodrit qe fute friken, eshte ndertuar ura e Bahaçallekut e po ndertohet ura e Bunes.

Kjo permbytje , sipas atyre qe e kujtojne edhe sot, eshte e njejte me ate te vitit '63, ku leviznin me barka ne qytet, kete e kujtonin edhe malazezet, vitin e shirave te medha si ne '63.

 

Koth, nese keta jane ne rregull me rregulloren s'jane ne rregull me mendjen e shendoshe. se edhe vjet ne keto nivele i mbanin 280 e siper dhe e pane se çndodhi. Dihet qe shiun heret a vone do e dergoje perendia, ose ne fund te muajit si vjet ose ne fillim si kte vit. Dhe qe do ndodhte e njejta permbytje ishte matematikisht e sigurt. Fakti qe e lejuan edhe kete vit tregon vetem nje gje. Qe variablin deme te shkaktuara nga permbytja, keta nuk e fusin fare ne ekuacion. Shohin vetem maksimizimin e prodhimit dhe s'bejne asnje llogaritje tjeter. Mund te sillen keshtu per shume arsye, p.sh. ngaqe jane aq te paafte, sa vetem nje ekuacion linear dine te optimizojne, por me e mundshmja eshte se e kane ndare mendjen qe demin e shkaktuar t'ua lene teresisht mbi shpatulla robve qe edhe ksaj here do u japin i dore karamele, dhe vete te kujdesen vetem per xhepin qe u mbushet nga energjia qe prodhojne. po ça ka per te folur, keta ulin pantallonat dhe ta bejne ne mes te sheshit, te gjithe i shohin perveç mediave tona qe kane vetem nje hall, si te manipulojne mendjet e njerezve.

p.s. hunter, s'ke faj ti qe rre kaq turpshem, fajin e kam une qe merrem me ty. Ne kete sit ku jemi, duhet thene qe mediat e analizat s'jane ne rregull e jo qe ti e lumidrin ja fusni kot. kete e kuptojne vete pa ndihmen e ndonjerit te gjithe ketu te peshku. dhe po qe ndonjeri qe ju merr ju te dy seriozisht, te shkoje t'ia fusi vetes se kot qe jeton.

Koth, je perseri i sakte ne gjerat qe thua.

Problemi eshte, qe ne kete platforme qe eshte krijuar ketu ne PPU eshte e veshtire, gati e pamundur, qe te ngresh dhe te mbash nje diskurs ne nivelin qe duhet intelektual. Pak jane ata qe flasin per gjera konkrete dhe duan ta kapin demin nga briret. Te tjeret ose duan ta kapin demin nga koqet, ose duan te bejne zhurmuesin (ate qe ne komunikimin e perditshem ne gjuhen popullore "te qi muhabetin&quotsmiley. Disa e bejne, ngaqe ia shohin hajrin kesaj pune, kurse disa te tjere e bejne, ngaqe nuk dine te bejne gje tjeter dhe aq e kane kapacitetin.

Per te thene tani disa llafe shkurt rreth ceshtjes. Ketu nuk duhet te behet fjale fare, po fare fare ama, nese permbytja erdhi nga liqeni apo nga hidrocentrali. Ketu kemi te bejme me nje gjendje qe eshte bere periodike, eshte permbytje e pervitshme, eshte skenar qe perseritet cdo vit. Dhe eshte skenar qe perseritet jo vetem me permbytjet, por edhe ne dinamiken e saj, se cfare thote media, se cfare veprimesh ndermerr qeveria, cfare deklaratash ben opozita dhe cfare thuhet lart e poshte neper internet. Mjafton te hapesh vetem arkiven e PPU dhe do te shohesh qe te njejtat gjera qe thuhen sot jane thene edhe nje vit mepare.

Tani, pse ndodh kjo qe ndodh? Arsyet jane te shumta dhe shume komplekse. Duke filluar nga ajo qe ndoshta populli vuan nga kujtesa e shkurter tek ajo qe nuk ka leke per te nisur projekte te tilla per tu vene fre permbytjeve tek ajo qe administrata eshte "pastruar" nga njerez qe i dine "dy gjera" per te kaluar pastaj tek maksimalizimi i vjedhjeve te fondeve publike dhe deri tek faktori i rendesishem, qe projekte te tilla nuk i shfrytezon dot per fushate elektorale sic mund te shfrytezosh psh gjera te tjera me pompoze si "rruga e kombit", nje parlament i ri dhe pa harruar stadiumin e ri te futbollit. Kete une e kuptoj fare mire, sepse e has shume shpesh ne profesionin tim, kur gati nje e treta e buxhetit te ndertimit te nje vepre "ikin" si pa u kuptuar dhe investitori nuk ka pare akoma themelet te hidhen. Hajde ti shpjegosh ketij investitori te paduruar, se ku po shkojne parate e tij, kur ai "me te drejte" nuk po ia sheh frutin parave te tij!

Une personalisht nuk ja kam shume idene nga inxhinieria hidrike, sepse edhe nese do te kisha piketakimi me kete gjate profesionit tim, atehere do te therrisja shpejt e shpejt dy apo tre profesioniste dhe do tu merrja mendimin dhe do te ndertoja me ta strategji per te perballuar problemet e mundshme.

Por di gjene tjeter, qe nese ndodh nje problem, qe nuk e kisha kalkuluar mepare, atehere i futem dhe kerkoj nje zgjidhje te problemit, qe te mos perseritet me dhe kjo jo vetem me kursen pará per nje here te dyte, por me ben edhe me te mencur, sepse mesova dicka "te re". Kurse kjo puna e permbytjeve po na behet rutine dhe cfare eshte me e keqja, meperpara do te mesohemi me ujin deri ne brez (si foto te pervitshme nga Bangladeshi), sesa ti futemi punes qe edhe ata njerez te shkrete te Lezhes dhe Nenshkodres te kalojne nje vite te tere me kembe te thata, ose e thene me sakte qe te vije nje kohe qe ajo shprehja me "shkodran te terun e lezhjan te krehun nuk ka" te te beje me te vertete te vesh buzen ne gaz.

Por mund te jete edhe kjo arsyeja, pse ndodh kjo qe ndodh: qe politikanet spekullojne ne ate qe populli do te lodhet me teper nga retorika e tyre sesa nga shpernguljet e vazhdueshme sezonale.

sa shume qenka shkruajtur ktu.. sa ide u prezantuan, i shkruajti njeri?

http://www.youtube.com/watch?v=XAi3VTSdTxU

Dhe kur lexon ketu se postojne komente  per muziken te vjen per te ...

Te pershendes Emi ...

Te apakten minimalisht te kuptohet qe ketu vazhdohet me teorine e Lopes se Nastradinit . A thua ky brez i edukuar pa vese 50 vjetesh mbi shtetin smiley ka mend me shume se deri ne gryke ? Te pakten muzikalisht . Ate qe beri ai brez per 50 vjet qe ne Torovice te dalin pronare smiley , keta Funderrina  Hajdutesh ( te ardhur nga kushedi se cfare mentaliteti per Shtetin ) se as Hajdute tamam s'mund ti quash , s'mund ta bejne as per 500 vjet !

Te pakten te cfaqen edhe me kulturen e Khajamit para 2000 vjeteve kur thone ndonje gje me germa , per te kuptuar se ky shtet eshte lehqens pa moral e i pabese kur komunikon me popullin sipas vargjeve ...

permbyse kupen /po mos e zbraz.

 Sikur te mos ishte ky shtet qe leshoi i pari Kushtrimin se diktatura zotrie Ju ka mbajtur te lidhur , levizni delet e mija , kullotni nga te doni vetem mua me lini te VJEDH! Sikur te mos jete shembulli nr 1 i Nanos dhe Berishes te jeteses ne shtesa te Pa Ligjeshme . Sikur te mos jete Pangua qe ka zene toke e ka bere vile ne teritorin e Q. Studenti ... e sikur te mos jete dr prof master digri e Pdh alias Emin Gjana qe jep mendime per Bujqesine smiley

Dhe si qershia mbi torte sikur nuk jane keta karnavale shtetare qe kur koha ben diell merren me fasada muzeumesh ose prishje piramidash . Kur bie shi ulurijne se nuk vdiq njerie , po te krahasohemi me Europen ??????????

Pika qe su bije me gjithe terveret mbi shtetin . Ai vend mire qe ka fatkeqesine se i kane rene kjo kategori e kalbur ne krye , qe qelb me eren e tij gjith Shqiperine  po nuk e lene rehat as mizat teorike qe lindin ne kete zallamahi shteterore !

Dhe te kuptohet mire se ne se jepen mendime per te ndihmuar konkretisht le te kujtojme shprehjen Amerikane te ndihmes , ku u came duke rendur e bere analiza sipas USA kush e kush te jete me i ditur smiley

Ne nuk falim peshq , ne mesojme se si zihet Peshku .

Dhe ne kete rast ata nuk kishin nevoje te na mesonin se ne kishim 50 vjet qe jo vetem kishim mesuar por kishim NDERTUAR !

Te jeni absolutisht te bindur qe te gjithe keta qe quhen shtetare mezi po presin te hapet ndonje nr llogarie ne Para ! Mezi po presin te vijne ndihma per te hapur dyqane . Mezi po presin te digjojne llogje si keto ..

Po ti cfare ndihme jep !?

 

 Blend,vend te gabuar ke gjet me e shtru kete  pyetje,lezoji komentet.

Keta e kane hak Sali Berishen.

dhe Edi Ramen

Keta e kane hak Sali Berishen.

         Po pse mer Brad, ca i kane bo shkodranet Salibanit qe ta paguajne kaq shtrenjt jeten qe u ka fal zoti?

Ne fakt e mbylla me kete teme sepse ketu xurnate jane te berishisteve . Po ama shprehja.....Keta e kane hak Sali Berishen..... eshte shprehja me reale qe perligj situaten e daljes se Lumenjve nga shtrati me pasoja qe shihen cdo dy tre here ne vit

Njerzit vertet do permbyten po ama peshq do kene te hane sa te duan sipas mesimeve te z.Sali per te ndihmuar Shkodrejte .

Lyeni b...then me gjize dhe futeni ne uje .

 Shkodra do permbytej edhe sikur ne pozite te ishte PS.

Do te permbytej ne Janarin e shkuar, po njesoj.Por kete here s'do te ishte permbytur keshtu, sepse shkodranet do te kishin goje t'i kerkonin qeverise te merrte masa e qeveria do te detyrohej te merrte masa. Me Berishen rrine si qypa e vetem duartrokasin kur Berisha u thote "Do te demshperblehen nje me nje, betohem... le qe, me besojne mua keta." Fiks kete fjali tha ne janar. duke u zgerdhire, dhe pastaj u dha karamele. Kush e mban mend? Dhe shkodranet duartrokisnin. Kjo eshte ideja e nderrimit te votes ne pluralizem, ne demokraci. Po kujt ia thua?

Kjo eshte diskutuar shume here tek peshku. Une jam 99% i sigurt se asgje nuk ka per te ndodhur kesaj here. Dmth qe shkodranet dhe lezhjanet (per ata pak qe jane me te vertete te ketille, dmth qytetare) nuk kane per te krijuar dot presionin e nevojshem ndaj qeverise apo politikaneve ne pergjithesi per te permiresuar jeten e tyre. E thene akoma me shkoqur, ne gjithe Shqiperine duket se mungojne njerezit e afte. Njerezit e afte, kane emigruar, kane bere kompromise me realitetin, jane aq pak sa nuk mund te ndryshojne gje, jane indiferente, nuk jane prodhuar fare (psh specialiste hidrocentralesh apo specialiste agronome) sepse universitetet tona nuk nxjerrin me njerez te afte. Per me teper dhe ketu ne PPU diskutimi per permbytjet mbaroi me janarin, njesoj si me mediat e tjera ne Shqiperi. Dy artikuj per shpyllezimet nuk paten komente me teper se nje jave. Bllokimi i Tiranes nuk u komentua me gjate se dy dite. Nuk arrij ta kuptoj pse kjo shihet si veti e partive nderkohe qe e gjithe shoqeria shqiptare ka te njejtat vese (sigurisht perndryshe nuk do kishim kete klase politike qe kemi). Dmth pavaresisht se sa te cmendur e kemi kryetaren e parlamentit dhe kryeministrin dhe sa indiferent e kemi presidentin, zevendesimi i tyre nuk do zgjidhte problemin kryesor. Eshte tere administrata shteterore qe nuk eshte e afte per te tilla situata, eshte tere qyteti i Shkodres qe nuk organizohet per te miren e tij. Peshkut me te vertete i eshte qelbur koka po ne rastin tone edhe trupi e ndoshta edhe bishti.

 Jo, nuk jam dakord. Shteti e ben popullin te sillet sic duhet. Shteti imponon, populli zbaton. Jemi po ne ata qe ne kohen e komunizmit i zbatonim ligjet e nuk prisnim pyje, nuk ndertonim pa leje, nuk merrnim hekurin e argjinaturave. E mbaj mend edhe tani se si kane qene blloqet e betonit ne kohen e Enverit ne lume, kur laheshim si femije, dhe thurjet me hekura qe mbanin stiva guresh. Tani u kane vjedhur hekurat per skrap, sepse dikush ua ble ate hekur per skrap dhe s'i kap kur vjedhin, sepse ai qe ka per detyre te kape vjedhesit, nuk ndeshkohet nga shefi, sepse shefi nuk ndeshkohet nga drejtori, sepse drejtori nuk ndeshkohet nga ministri, sepse ministri nuk ndeshkohet nga kryeministri, sepse kryeministri nuk ndeshkohet nga anetaret e partise se vet.  Nuk eshte populli fajtor, por nje dore njerezish qe kane ne dore mbajtjen ne krye te partive njerezit qe jane.

Njerezit jane njesoj gjithandej. Njerezit qe sheh ti ndryshe diku tjeter, jane bere ashtu sepse i ka detyruar nje qeveri te behen. Hitleri beri nje gjermani te tere raciste, po te njejtet gjermane u bene komuniste, e po te njejtet gjermane u bene demokratike e me shume raca te ndryshme. Vendet arabe s'jane ashtu si jane sepse ashtu jane, por sepse ashtu i lene qeverite te jene. Nuk ka lidhje. Populli behet keshtu si eshte bere i yni, vetem kur s'ka qeveri ne krye qe te beje punen. Mjafton te ndeshkohen shkelesit ne menyre te rregullt dhe pastaj s'e con njeri neper mend te beje shkelje, u duket jashte logjike dhe normalisht, duken ndryshe si popull.

Shume bukur. Jam dakort dhe une. Vetem se nga pervoja jote personale sa here ke pare ne Shqiperi nje komunitet te akuzoje nje firme ndertimi per ndertimet pa kriter, apo nje firme tjeter qe pret pyjet apo nje qe gerryen lumenjte? Sa here nje komunitet ka akuzuar prokurorine apo gjykaten per favorizim politikanesh? Kur eshte hera e fundit psh qe (edhe ketu tek PPU) eshte permendur shperthimi i Gerdecit dhe zvarritja e procesit? Kur eshte hera e fundit qe eshte bere nje demonstrate para gjykates per kete ngjarje ku vdiqen 26 njerez? Perderisa ne behemi pale me politikanet kur njerezit vdesin pse ka shpresa se do pastrojme elitat tona pas permbytjeve? Kjo eshte diskutuar edhe here te tjera ketu. Perfundimi eshte i qarte.

Gjithe ato here. Me konkretisht, ne lagjen time. Po ndertohet nje pallat. Pronari i pallatit donte t'i kalonte kabllot e korrentit siper oborreve te shtepive private rrotull, dhe jo nen toke apo neper shtylla buze rruge, se s'kishte vend. U lajmerua keshi. Erdhen inspektoret dhe pronari i pallatit doli dhe i ka share inspektoret para syve te te gjitheve me fjalorin me te ndyre dhe i kercenoi se do t'i kapte me shqelma. Inspektoret iken te trembur. U ankuan prape, s'erdhi me njeri. Mbeti te kacafyteshin me pronarin e pallatit. Zgjidhja erdhi duke iu kanosur njeri-tjetrit se kush kishte me shume te forte ne farefis, sepse shteti iku me bisht nder shale. Raste te sjell sa te duash, dhe tek te gjitha, ngado te rrotullohesh, faji mbetet te shteti. Do te thuash ti, pse keta banore s'protestojne para kryeministrise per kete qe ndodhi? E kane bere shume, shume, po shume te tjere. Asgje! 

Akuza behen cdo dite. Firmat jane akuzuar, njerezit kane shkuar ne shtet, ne gjykate, e s'ua ka pjrdhur njeri. Denoncimet behen cdo dite, nga mengjesi e deri ne darke. Gjykata akuzohen cdo dite, neper gazeta kombetare, neper gazeta lokale, neper zyra shteti. Puna eshte qe s'ka pergjigje. Prandaj dhe komunitetet detyrohen te bllokojne rruge pastaj. 

Nje here te ndodhe qe pasi te reagoje populli, te merren masa nga shteti, dhe shikoje, do te reagoje apo s'do te reagoje gjithnje populli pastaj. Ketu reagon dhe s'merren masa. Ben proteste e s'merren masa nga shteti. Shteti as nuk skuqet, as nuk zverdhet nga lajmet. E vetmja rruge eshte forca fizike individuale, per t'i zgjidhur hallet, se shteti s'nderhyn. Kur mbetet forca fizike zgjidhja, mbizoterues dalin me kafshet, jo me intelektualet. Dhe ata e bejne kete corap qe kemi sot. Dhe fajtor mbetet shteti qe e lejon kete, ngado qe te rrotullohesh.

Mbase punojme me statistika te ndryshme. Une lexoj te pakten 4 gazeta te ndryshme qe botohen ne Shqiperi pothuajse cdo dite dhe te vetmet qe mbaj mend kane qene protestat ne Dukat dhe ato ne Hamallaj. Protestat e opozites socialiste nuk i llogaris si protesta te nje komuniteti sepse ato orekstrohen nga lart dhe jo nga poshte e si rrjedhim une i shoh thjesht si deshire e nje pale te paaftesh qe duan ti zene vendin te paafteve te tjere.
Tani qe dhe nje shembull me te qarte. Nje gje e ngjashme ka ndodhur ne cdo lagje ne Tirane, perfshire lagjen time. Dhe gjithmone kane fituar pronaret. Kjo sepse komuniteti eshte i dobet, nuk ka forca.
Pra ne kemi ngritur kete shtet me keto elita sepse jemi pikerisht kjo shoqeri me keto vlera. Jemi shume mendjemedhenj, perbuzes dhe nuk dime te perulemi (perseri perulesia apo pervujtesia qe eshte diskutuar ne disa shkrime te tjera). Ne jemi gati te vrasim para se te kerkojme falje. Jemi shume indiferente. Shkollat tonat jane te mbushura me mesues e pedagoge medioker. Arti eshte ne nivel zero. Per pasoje kemi shume mangesi ne formim. Nuk e kuptojme pronen publike e nuk e dime se cfare eshte demokracia. Ngaterrojme komunizmin si teori me sistemin qe u ndertua ne Shqiperi, ngaterrojme komunizmin me mosdenimin e krimeve apo me nje ndertese ne qender te kryeqytetit, bejme protesta kunder homoseksualizmit ne vend qe te protestojme per mungesen e ujit te pijshem, etj, etj, lista eshte e pafund. Jam i sigurte qe nuk jemi te gjithe keshtu, por kemi kaq shume njerez te tille sa e ben formimin e mases kritike te njerezve te ndershem ne nje vend shume te veshtire. Shtoji emigrimin masiv. Shtoji imigrimin kaotik. Shtoji kesaj ndaresine ne "te majte" dhe "te djathte" dhe del receta per permbytjet e ardhshme.

Une lexoj te pakten 4 gazeta te ndryshme...

te cilat me siguri...

 orekstrohen nga lart dhe jo nga poshte 

 

Dhe gjithmone kane fituar pronaret. Kjo sepse komuniteti eshte i dobet, nuk ka forca. 

 

Per c'force e ke fjalen? Force fizike? Forca fizike e komunitetit eshte policia...shteti.

Kot lodhesh, ngado ta rrotullosh, eshte shteti. 

Jemi shume mendjemedhenj, perbuzes dhe nuk dime te perulemi (perseri perulesia apo pervujtesia qe eshte diskutuar ne disa shkrime te tjera). Ne jemi gati te vrasim para se te kerkojme falje

 

Si mund te futesh nje popull te tere ne nje thes? Ku e gjen te drejten te fyesh te gjithe ata qe s'jane ashtu? I bie qe perfundimisht...

punojme me statistika te ndryshme

 

Ti nga ato kater gazetat, une me c'shoh cdo dite ketu.

 

XP sa te dalim tek perkufizimet e sterholluara e te perfundojme tek matematike e llogjika une them me mire te merremi me dicka me te dobishme. Une nuk e them me kenaqesi qe shoqeria jone ka shume mangesi, e them me hidhesi. Jane tre -kater breza qe jane rritur nga 1950 deri ne 2010 (ne mos me teper) me frymen "e ka shteti fajin" nderkohe qe vidhnin e denonin njeri-tjetrin.
Sa per mendjemadhesine, perbuzjen, etj si gjithmone flas per statistika.
Te lutem lexoje mire cfare kam shkruar para se te replikosh, sepse me poshte e ke te shkruajtur "jam i sigurte qe nuk jane te gjithe". 
Deri me sot rralle me ka qelluar te njihem me bashkekombas qe nuk jane paksa mendjemedhenj. Edhe nje lypes te jep mend per politike ne Tirane. Me thuaj te lutem: A jane klubet e Tiranes plot edhe sot?
A i quajme te ardhurit "cecene" edhe sot? A i injorojme cdo gje me ngjyre tjeter edhe sot?
Etj, etj.
Nqs do te tregosh se komuniteti ka forca diku ne Shqiperi, me trego se ne cfare organizate je regjistruar, e pse ia vlen te japesh kontributin e une do regjistrohem pa nje pa dy smiley.

 Nese komuniteti me i forte eshte ai ne Amerike, atehere:

Edhe nje lypes te jep mend per politike ne Tirane.

Edhe me budallai ne Teksas te jep mend per politiken nderkombetare, tip "do te zhdukim lindjen e mesme nga harta." Funja, perderisa ka te drejte vote, ka te drejte te komentoje voten. C'qenka kjo qe s'u dashka te flase?

A jane klubet e Tiranes plot edhe sot? 

C'lidhje ka klubi? Dikush mbush saunat, si islandezet. Dikush rri para internetit e merret me thashetheme. Dikush mbush mcdonalds apo starbucks. Ku eshte problemi i klubit si forme argetimi?

 

A i quajme te ardhurit "cecene" edhe sot? 

A nuk i quanin italianet e vet "terroni" deri vone? Amerikanet, a nuk i quajnr provinciale apo rednecks ata qe vijne nga qytezat? Apo "fresh from the boat" emigrantet? A nuk i quajne "aliens" latinet? Italianet, a nuk i quajne me lloj lloj fjalesh te ardhurit nga shqiperia e europa lindore?

 

Dmth, ti merr anen negative te shqiptareve, dhe e perfaqeson te gjithe vendin me ata. E gjykon te gjithe vendin me ata. Dukesh se je i indoktrinuar nga kjo ide e prandaj s'e sheh qarte se per cfare e kam fjalen, por vazhdon te kapesh vetem me anet negative.

Edhe nje here, gjerat negative qe thua per shqiptaret vlejne po aq sa c'vlejne per nje komb tjeter, pra, per natyren njerezore ne teresi. Nese ke dicka per natyren negative njerezore, OK, por mos ua ngjesh te gjithen shqiptareve. Shqiptaret, ndryshe nga vendet e tjera kane varferine e komunizmit dhe nje brez te keq poliitikanesh, gje qe e kane pasur te gjitha shtetet pa perjashtim, dhe e kane kaluar.

p.s

dhe mos thuaj qe bejme gabim qe i krahasojme me vendet e tjera, se dhe ti, kur flet, flet ne baze krahasimi te shqiptareve me vende te tjera, jo ne baze te krahasimi me ate qe do te ishte ideale. Idealen s'e vendos njeriu, por shoqeria.

eko, nuk do i shtoja asnje presje ketij komenti pervecse ta mbyllja me nje "jemi moot mootash". Faleminderit.

XP - nje pyetje keshtu sa per kuriozitet!

Si gjendet/percaktohet kufiri midis njerezve dhe shtetit?  Pra ku nje njeri eshte thjesht njeri dhe kur nje njeri eshte pjese e shtetit (ose vendim marres)? smiley

Ata qe vihen ne poste te larta prej militantizmave jane vendimmarresit, dhe ata qe punojne per buken e gojes e qe varen nga militantizmi jane njerezit. Keta te fundit jane me shume, dhe jane nen zgjedhe, edhe pse u eshte bere te kujtojne se jane te lire. Nen zgjedhe sepse po s'e bene punen sic u thone, jo sic duhet, nuk ushqejne kalamajt. Cfare t'i thuash atij policit te shkrete qe u shajt dhe u godit nga djali i Azem Hajdarit ne mes te rruges, ne sy te kolegeve te tij te cilet kishin ngrene te shara e goditje nga nje cope kalamani, dhe vetem sepse i ktheu dore ketij kalamani, ky polici u pushua nga puna dhe u arrestua? La kalamajt pa buke? Gjeje vete tani kufirin.

Cfare t'i thuash atij policit te shkrete qe u shajt dhe u godit nga djali i Azem Hajdarit ne mes te rruges, ne sy te kolegeve te tij te cilet kishin ngrene te shara e goditje nga nje cope kalamani, dhe vetem sepse i ktheu dore ketij kalamani, ky polici u pushua nga puna dhe u arrestua? La kalamajt pa buke?

Sakte fare dhe rast tipik!

Kyci eshte ketu! Pas kesaj ndodhije si reaguan koleget e policit? Pse nuk u hodhen ne greve ose proteste per nje dite ose me gjate dhe ta shikonte qeveria se cfare i ndodh vendit pa polici! Pse policet nuk refuzuan te shkojne ne pune deri sa fajtori te denohet! Ne Greqi njerezit i vune zjarrin Athines deri sa polici qe vrau ate 15-16 vjecarin u kap dhe u denua sipas ligjit! Ne Venezuale (vend i botes se trete si ne) policia u hodh ne demonstarate dhe goditen me shashka vete presidentin sepse po u shkeleshin te drejtat (ulje rroge etj)!

Do te thuash to po keta policat e shkrete kishin frike se humbasin punen dhe u mbeten femijet pa buke! Gabim! Gjerat e mira arrihen duke rrezikuar dhe me sakrifice! Me pula, dele dhe syleshe nuk arrihet asgje! Sikur gjithe policia te qendronte prane e te mbeshtesin njeri-tjetrin askush nuk do te pushohej nga puna sepse situata do te keqesohej dhe qeverise nuk i intereson kjo! Perkundrazi per policine respekti do te rritej dhe qeveritaret do te degjonin me kujdes kerkesat e tyre heren tjeter!!! Ja keshtu rregullohet kjo pune edhe per gjerat e tjera! Ndryshimet fillojne nga poshte sepse aty ndihet nevoja per te ndyshuar! S'ka se si te vije nga lart (nga pushtetaret) sepse atyre nuk u intereson ndryshimi, nuk duan ujera te turbullta qe tu rrezikoje karriken! Me kupton!

Psh. ne Britani studentet shkuan dhe shperthyen Seline e Partise Konservatore pse po flitet qe do te ngrihet pagesa per universitete. Kjo proteste organizuar vete nga shoqatat studentore (pa parti ne mes)!!

1. Sepse nuk rrezikojne kaq sa rrezikohet ketu po te humbasesh vendin e punes. Atje e gjejne dhe nje pune tjeter, sepse kane shtet qe u ofron me shume pune. 2. Sepse ato vende kane nje shtet qe i degjon, nje gjykate qe i degjon, dike  qe i perkrah, po te ngrihen. Duke ditur kete prej dekadash, qe degjohen, u eshte bere edukate te ngrihen e te kerkojne te drejten, sepse kane garanci qe do te fitojne. 

Kjo historia kush a ka fajin "njerezit apo qeveria" eshte si ajo historia "cila u be me pare veza apo pula!" smiley

Dmth te dyja kane rolin e vet por une besoj qe njerezit jane ata qe duhet te detyrojne qeverine te beje ato gjera qe jane ne interes te popullit dhe jo ato qe jane ne interes te qeverise. Qeverite nuk bejne asgje nqse populli nuk i detyron me force ose i kercenon me humbjen e karrikes ne votimet ardhshme!!!

Si tha Ronald Reagan' "..the nine most dangerous words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help."! smiley

Si tha Ronald Reagan' "..the nine most dangerous words in the English language are: "I'm from the government and I'm here to help."! Wink

Lere se me kete te Reganit i vure vulen smiley.

PS: Te lutem me hiq nje kuriozitet.  Cfare metodologjie (faji per perdorimin e kesaj fjale eshte artikulli i Ergos) perdor per te vendosur cilat fjali i ben pjerret e cilat me bold?  Seriozisht pa kunj po per kuriozitet smiley.

Cfare metodologjie ... perdor per te vendosur cilat fjali i ben pjerret e cilat me bold?

Vulen ja ka vene Regani vete, nuk kishte radhe per mua!!!!

Ndersa metodologjia quhet "keshtu me pelqen"! smiley

.  Metodologjia me e mire qe eshte sot per sot.

Sa per Reganin, nuk je vetem se dhe Berisha tha qe e ndjek Reganin me presje, pike e vule.

Eshte i njejti gabim si dikur. Indentifikimi i shtetit me nje parti apo administrate te caktuar apo akoma me keq me nje njeri. Mos harro se shteti qe krijuam para viteve '90 nuk ishte me i mire. Kishte aty plot te paafte, injorante e medioker. Punet publike beheshin me pune vullnetare e sistemi i sotem ku i jepet perparesi "te drejtave te njeriut" apo "privatesise" nuk mund ta beje me kete gje.
Ti e sheh shtetin si te zaptuar prej nje partie, une e shoh si te zaptuar nga njerez te paafte, injorante e me mungesa te theksuara ne formim. Mundohu ta shohesh njehere keshtu dhe do arrijme ne te njejtin perfundim.

Hmmm, a jam gati te ndihmoj? Gati jam po nuk dua dhe ja sepse:

Kur ndodhi tragjedia Gerdecit, si shume shqiptare asokohe ndihmova me ca $$. E kisha te qarte qe keto para mund te vidheshin apo te perdoreshin nga qeveria per kapital politik (ashtu sikurse dhe ndodhi) por prape se prape i dergova. Gjithsesi mbas gjithe asaj historie mbeta i zhgenjyer sepse:

  • fajtoret mbeten pa u denuar, ne fakt njeri nga ata eshte kryeminister dhe tjetri minister ne qeverine e sotme.
  • qeveria nuk morri masa qe te tilla tragjedi te mos perseriteshin, bile pak kohe me pas nje gje e ngjashme ndodhi ne Polican.
  • qeveria nuk zgjati koken te shikonte dhe mesonte nga bota qe ne te tilla raste qeveria manaxhon emergjencen, POR faturen e paguajne shoqerite e sigurimeve sipas kontributit te gjithsecilit.

Nejse nuk zgjati shume dhe tragjedia tjeter pllakosi shpejt. Se kam fjalen per zjarre, te zena nga korrenti, mbytje varkash apo minatore te vrare, jo e kam fjalen per permbytjen e janarit ne Shkoder e Lezhe. Prap po e njejta histori. Edhe tani historia po perseritet:

  • ne janar kuotat e liqeneve u mbajten ne nivele KRIMINALE dhe zoti e shpetoi Shqiperine nga katastrofa me permasa biblike. Asnje fajtor, ministri pergjegjes po shijon i qete 2milion eurot e fituara "nga veprimtarite e zgjuara ne burse"
  • niveli i liqeneve ashtu si sot edhe ne Janar u keqmanaxhua - asnje fajtor.
  • punimet mirmbajtese rutine ne diga, shtrate lumenjsh e argjinatura vazhduan te mos behen. Te gjithe ankohen per fonde dhe askush nuk do ta pranoje pergjegjesine. Meqe jemi te punimet mirembajtese. Mbas zhdukjes misterioze te dy dragave te para '90's, ne kohen e Xhuvelit u percaktuan 4milione euro per nje drage e cila do mbante te paster derdhjen e Bunes. Cu be me ato para? Njera nga portat shkarkuese te Fierzes nuk hapet si pasoje e keqmbajtjes, kush e ka pergjeqesine?
  • ashtu si edhe ne Janar, sipas te gjitha gjasave eshte qeveria ajo qe sipas te njejtes llogjike injorante e populiste do vazhdoje te demshperbleje shtepi me leje e pa leje. Kafshe e te mbjella reale dhe imagjinare. Do vazhdoje te harxhoje parate e taksapaguesve per demshperblim militantesh dhe me siguri qe ka per te harruar deme te ngjashme ne Durres, Maliq, Fier etj.
  • vazhdojne te mbeten te patrazuar autoret e nderhyrjeve kafsherore neper kolektore, kanale kulluese, pyje e shtrate lumenjsh

Nejse, me mua JO. Suksese qeverise ne sfidat e ardhshme.

 

 

 

 VENDIM Nr.971, datë 1.12.2010 PËR DHËNIE FONDI PËR PËRBALLIMIN E SITUATËS EMERGJENTE, TË KRIJUAR NË QARKUN E SHKODRËS, SI PASOJË E PËRMBYTJEVE NATYRORE Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës, të ligjit nr.10 190, datë 26.11.2009 “Për buxhetin e vitit 2010”, të ndryshuar, të ligjit nr.9936, datë 26.6.2008 “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë” dhe të ligjit nr.8756, datë 26.3.2001 “Për emergjencat civile”, me propozimin e Ministrit të Brendshëm, Këshilli i Ministrave VENDOSI: 1. Miratimin e një fondi, deri në kufirin prej 300 000 000 (treqind milion&eumlsmiley lekësh, për t’u përdorur nga Ministria e Brendshme, në programin buxhetor “Emergjenca civile”, për përballimin e situatës emergjente, të krijuar nga përmbytjet natyrore. Ky fond klasifikohet si shpenzim nga të ardhurat jashtë limitit (kapitulli 6). 2. Fondi prej 300 000 000 (treqind milion&eumlsmiley lekësh mbulohet nga Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (KESH) dhe kalimi i tij, për llogari të Ministrisë së Brendshme, bëhet në bazë të shpenzimeve faktike, të kryera për përballimin e kësaj situate. 3. Njësitë vendore të qarkut të Shkodrës, në situatë emergjente, dhe objekti i përdorimit të këtij fondi, të përcaktohen nga Komiteti Ndërministror i Emergjencës Civile. 4. Kriteret dhe procedurat e përdorimit të këtij fondi të përcaktohen me një udhëzim të përbashkët të Ministrit të Financave dhe të Ministrit të Brendshëm. Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në Fletoren Zyrtare. KRYEMINISTRI Sali Berisha  2.2 mln e kusur euro  

Po ashtu Turqia dhe Greqia kane derguar ndihma me personel etj.

Flm Puglias, po me c'lexojme ketu jane teper thone ... ndaj edhe s'begenisim ne.

PS: Tek artikulli i dyte shkruhet gabimisht nentor dhe jo dhjetor.

Sa pèr saktèsim...motivi kryesor qè mè bèn mua tè jem indiferent ndaj kèsaj pèrmbytje nuk èshtè prekur akoma...unè pèr Gèrdecin nuk pata bindje se vèrtet ishte nevoja pèr ndihmèn time personale...pèr SHkodrèn nè janar po...aq sa kisha mundèsi..dhe u pendova..por hajt mo...nuk èshtè shteti shqiptar as i pari e as i fundit qè mè vjedh,nè njè farè mènyre..por sot nuk pranoj,pèrteJ faktit èshtè apo jo natyrale...jam i bindur 100% qè èshtè fatkeqèsi e provokuar nga njeriu..ashtu si edhe ajo e janarit...por ndryshimi qèndron dhe nuk èshtè aspak natyral...tek QEVERITARèT dhe PARLAMENTARèT qè ZGèRDHIEN duke bèrè batuta idiote tè tipit politik-bèrse demek...nè se nè janar kishte edhe njè farè ndroje apo shqetèsimi tè sinqertè sot nuk po e çan me nder by... askush,duke pèrfshirè edhe mediat kètu...me nè krye ato qè dikush kètu i quan anti-shqiptare apo tè Ramès...ka qenè bindje ime qè kur..jeni nè dorèn e njè tè paturpi..zoti ju ndihmoftè o njerèz!!

 Ja ta zejme seRegani ka thene tamam ashtu edhe i bolduar ..Duhet bere pyetja : Ku e ka thene ? Ne USA !

Po ne Shqiperi ku thuhet qe eshte shteti badiguardeve , i atij  qe " u ben zbor "qe "i ben helaq ".  Krahasime jo vetem te pavlera por as qe sherbejne as si pike referime ne kete faze qe eshte Shqipria sot .

Sot ka vlere dhe eshte me sakta per tu kuptuar postimi i Genes . Shume kuptimplote se cfare eshte komunitetit dhe shteti! Per te mos rrahur uje ne havan !

Vendim Qeverie ..!! Dhe cfare shume ! Le ta pershendesim kete vendim se i jep "komunitetit " vlera te larta per riabilitim . Ndoshta shtypi dhe televizionet duhet te kene dhene edhe vendimet e komunitetit.... "duam ndihma ", "dikush te na ndihmoje "...

Shteti ka ne dore te krijoje struktura administrative si Komitete , Komanda , Zyra apo cfare te doni quajini te Emergjencave pa denglat mbrapa civile apo ushtarake .

Shteti ka ne dore Politiken e Kuadrit ose denglat e sotme qe quhen Menazhimi Resurseve Njerezore . Pra ka ne dore kapitalin e kapitaleve per te menazhuar cdo situate .

Shteti ka ne dore burimet Financiare . Hic po Habili ! Nje shtet i afte ka rezerva per ngjarje te tilla sipas parimit te popullit "qe ne gusht nga nje grusht " qe nenkupton sigurimin e jeteses per kohe Dimri . Dhe dimri  nuk eshte  pa shira e pa debore . Nuk eshte pa rrebeshe e tufane . Nuk eshte pa permbytje e ngrica .

Shteti ka ne dore resurse materiale makineri per te perballuar situata nga me te rrezikshmet .

Kaq mjafton per te kuptuar se cfare eshte Shteti sipas Reganit dhe sipas Salibanit !!

Prandajduhet ngulur kembe ne kopetencat e detyrat e atij qe QEVERIS sepse jo vetem qe eshte i Pa Afte por me e keqja eshte se nuk ka veshe te Degjoje. Deri tani eshte cfaqur ne nivel te tredhurish qe mbase edhe duan ta bejne , por jane te PAAFTE smiley .Dhe kete krahasim nuk e kam fizik sesa Mendersiht e Shpirteror . Eshte shteti i te TREDHURVE !

Lereni komunitetin te prehe kockat rehat se ka 20 vjet qe e perdorin si kone kur ankohet ose si qener kur brohorasin ne Mitingje elektorale . Njehere mori fatin e tij ne dore ne 97 dhe nuk lane me epitet pa i ngjitur e banda pa i vene ne kurriz ky fareShteti !!! Kjo eshte fytyra e atij  Shteti i atij qe mburret pa pike turpi se "une jam Kalores " ( dmth di me ja shalue robve smiley dhe ne krah si zakonisht Liburnesha qe zgerdhihet per te miren e Popullit dhe tutje tej atje ku s'shihet e nuk arrihet eshte nje hije qe bertet per humbje penalltish ne stadium!!

 Blendi, duke pare deshiren tende dhe te disa te tjereve per te bere dicka, po ju jap eksperiencen time personale persa i perket bamiresise nepermjet forumeve te internetit.

Une jam  pjestar i nje forumi tjeter me anetare nga e gjithe bota dhe midis te tjerave kemi blere nje gomar per nje familje afrikane ( diku $300 nqs me kujtohet ) dhe kemi hapur nje pus per nje fshat ne Afrike ( diku $700 ). Per momentin po organizojme per vitin e dyte rradhazi nje fundraiser tjeter per te blere lodra per femije te varfer ne Kanada ( nje pjestar i forumit nga Kanadaja e ka marre persiper ). 

Do me pelqente te benin dicka te ngjashme me kte te Kanadase ne Shqiperi nqs dikush me kredibilitet nga  peshkupauje e merr persiper. $200-$300 do mjaftonin per ti dhuruar nje buzeqeshje disa femijeve te shperngulur me rastin e festave. Donacionet mund te behen me paypal, western union ose ndonje menyre tjeter.

Si thoni ?

m'pelqen si ide

OK. Si mund te organizohet? Kush mund ta marre persiper? Dejon, nqs ke eksperience me keto pune mund te thuash me teper nga duhet filluar.

E para e punes eshte te shohim e ka interes per dicka te tille ne menyre qe mos ti futemi ketij muhabeti kot. Kush eshte i interesuar te pergjigjet me ose pa shumen qe do te dhuroje. Rendesi ka interesi per te dhuruar dicka dhe jo shuma, pasi jam i sigurte se te pakten $300 behen. Pastaj duhet te dali dikush nga forumi qe ta marre persiper blerjen e lodrave dhe shperndarjen e tyre. Ky person eshte edhe personi qe do mbledhe parate.

Dejon, kjo eshte pjesa me e lehte, mbledhja e lekeve dhe blerja e lodrave.  Puna eshte si percaktohet femijet qe do i marrin, dhe si t'i shperndash?  Dmth nqs dikush eshte ne dijeni per nje qender ku jane shpernguluar familjet me femijet dhe me mundesite me te pakta, eshte kollaj.  Por t'i blesh e te nisesh per ne Shkoder pa pasur idene se ku do vesh, e sa femije do marrin lodra ... veshtire se behet.  

Nqs vendoset te behet dicka e tille, une jam absolutisht pro.  Vetem se duhet nje cik planifikim.

Monda, jam plotesisht dakort. Ndoshta nuk jam shprehur qarte me siper, por ideja ishte te fillonim te benim njefare "pledge to donate" perpara se te mblidhnim parate dhe te blemin lodrat per te pare a ka interes apo jo. Ne asnje menyre nuk mund te shkosh ne Shkoder i verber pa pasur idene se ku jane te shperngulurit. Gjithashtu nga ana tjeter nuk mund ti kerkojme dikujt ne Tirane te filloje te kerkoje te shperngulurit pa patur interes konkret nga ana e forumit.

Une deri tani po numeroj 4 veta te interesuar.

Bredharaku

eko

Dejoni

Monda

Totali = $30   $60 $180

Ata qe jane te interesuar te me dergojne nje PM me shumen qe do kishin deshire te dhurojne. Edhe nje here po e theksoj, une nuk po mbledh para prej askujt, thjesht po mbledh "premtimin" e secilit qe do te dhuroje. Natyrisht premtimet individuale nuk do publikohen. Edhe 5 dollare bejne pune keshtu qe mos kini turp.

 

 

 Numero 5 vete. Nderkohe jam i kenaqur t'ju njoftoj se ka nisur grumbullimin e veshmbathejeve dhe ka patur reagim. Nese keni njerez ne Tirane u thoni se mund te sjellin rroba te perdorura ne gjendje te mire cdo dite nga ora 08:30 -19:00 ne hyrje te Universitetit Marin Barleti, Rr. Sami Frasheri nr.41 (prane diges se liqenit). Ose tek radio Club FM, Hotel Rogner.

Dini gje, do t'u mbahet gje buxhetoreve te shtetit nga rroga per "ndihma"?

Po po fillohet t'ju mbahet me force shperblimi i fundvitit mesuesve

Mësuesit detyrohen lekët e shpërblimit shkojnë për Shkodrën

 

 

TIRANE- Me listë prezencë për para dhe me një fletë ku shënohej; “Unë jap shpërblimin tim në ndihmë të familjeve shkodrane”, qindra mësues të Tiranës janë detyruar të firmosin prej zorri shpërblimin e fundvitit për ngjarjet në veri.
Kjo situatë ka ndodhur në pjesën më të mirë të shkollave, e ndërsa mësuesit e pranojnë nën zë, drejtorët thonë se po ndërmarrin iniciativa kolektive për ti ardhur në ndihmë familjeve në nevojë.

Në vend janë 34 mijë mësues ndërsa sipas llogarive, i bie që shuma e shpërblimeve të tyre të arrijë shifrën 340 milionë .
“Ne mezi e presim atë shpërblim në fund të vitit, këta edhe atë duan të na e marrin. Po ç’të bëjmë, nuk kundërshtojmë dot, se duam të punojmë edhe vitin tjetër, kush nuk hedh firmën, rrezikon dhe vendin e punës”, shprehet një nga mësueset e Tiranës, e cila me frikën se mos e kap ‘fshesa’ kërkon të mos i publikohet emri.

Pushtetarët janë duke bërë motivim psikologjik me arsimtarët, të cilët përbëjnë pjesën më të madhe të administratës publike, duke u përpjekur të prekin sado pak ndjeshmërinë e tyre, me qëllim marrjen e 90 mijë lekëshit të plotë. Për të arritur këtë qëllim ato janë duke përdorur jo pak edhe drejtuesit e shkollave, të cilët në mbledhjet që kanë bërë me këshillin pedagogjik, kanë dhënë modelin e tyre të mirë, duke u thënë kolegëve se ato do ta jepnin të gjithë shpërblimin e tyre.

Për shkolla të veçanta është aplikuar kjo skemë në të gjithë stafin, ndërsa në disa të tjera kolektivi i mësuesve nuk ka rënë dakord, duke propozuar mbajtjen e një pjese të kontributit. Disa shkolla kanë rënë dakord për të dhënë 10 mijë lekë të vjetra në ndihmë të banorëve, të tjera diçka më shumë, në disa të tjera 50 mijë, e kështu me rradhe, deri tek ato që e kanë dhuruar të gjithë pagën shtesë (shpërblimin) për të përmbyturit.

(e.n/GSH/BalkanWeb)

 

 'Askush s’i detyron mësuesit t’i lënë paratë për Shkodrën”

 Ministria e Arsimit mohon në mënyrë kategorike që nga ky dikaster të ketë dalë ndonjë urdhër që t’i detyrojë mësuesit e të gjithë Shqipërisë për të dhënë para për përmbytjen në Shkodër. Kreu i dikasterit të Arsimit, Myqerem Tafaj, shprehet për “Gazetën Shqiptare”, se një gjë e tillë as ka ndodhur e nuk do të ndodhë. Të njëjtën gjë na pohon edhe zëvendësministrja e Arsimit, Nora Malaj, e cila deklaron se ky është një spekullim i hapur i disa mësuesve, pasi Ministria e Arsimit nuk detyron askënd që të kontribuojë për Shkodrën. Ndërkaq, për faktin e kryer që ka ndodhur në shkollat e Tiranës, ministri Myqerem Tafaj shprehet se nëse do ketë një sinjalizim për abuzime të tilla do të nisë ndjekjen e tyre ligjërisht. Por sipas tij deri tani nuk ka pasur denoncime të këtij tipi. “Nëse mësuesit janë detyruar të lënë shpërblimin e tyre, le të vijnë në ministri dhe të denoncojnë këto raste dhe ne të jeni të sigurt që do i shkojmë deri në fund kësaj historie”, tha për Gazetën, Ministri i Arsimit. 
Tafaj 
Ministri i Arsimit mohon ekzistencën e urdhërave të tilla, sipas të cilëve, mësuesve të shkollave u mbahen paratë e shpërblimit me detyrim për përmbytjen në Shkodër. “Ju garantoj me sigurinë më të madhe se nga ky dikaster, por edhe nga drejtoritë arsimore nuk ka dalë anjë urdhër, asnjë masë, apo asnjë e ‘thënë në vesh’ që të detyrojë mësuesit të heqin dorë nga shpërblimi i tyre. Të gjithë arsimtarët e vendit do ta marrin shpërblimin një më një dhe asnjë prej tyre, e theksoj edhe një herë, nuk është i detyruar të heqë dorë prej tij. Deklarata të tilla që në shkolla po ua mbajnë shpërblimin me listë prezenca janë vetëm spekullime”, - ka deklaruar ministri i Arsimit Myqerem Tafaj. Ai ka shtuar se edhe gjatë përmbytjes së parë të Shkodrës ka pasur mësues që janë solidarizuar me situatën e rëndë dhe kanë bërë dhurime simbolike, sipas kushteve të secilit, nga 500-5000 lekë të reja. 
Malaj 
Në të njëjtën linjë shprehet edhe zëvendësministrja e Arsimit, Nora Malaj. Sipas saj, deklarata të tilla në një moment kaq të vështirë, nuk tregojnë veçse mungesë respekti për ata që po përballen me një tragjedi kaq të madhe. “Unë dua të garantoj të gjithë arsimtarët se nga Ministria e Arsimit as ka dalë dhe as do të dalë ndonjë udhëzim i tillë, - ka deklaruar Nora Malaj. – Aq më pak të detyrojmë drejtorët e shkollave që t’u mbajnë shpërblimin me listë prezenca. Kjo është absurde dhe nuk ndodh në shkollat tona. Nëse ata duan të kontribuojnë në një situatë të tillë le ta bëjnë, por nuk i detyron askush që të heqin dorë nga shpërblimi për banorët e Shkodrës”, - ka deklaruar zv/ministrja e Arsimit, e cila shton se në një situatë të tillë edhe pak solidarizim nuk do të ishte keq. “Që në fillim të përmbytjes ne vendosëm të japim ca ndihma për zonën e Shkodrës, pasi ata po përjetojnë me të vërtetë ditë të vështira. Dhe këtë e bëmë sepse e ndjemë të nevojshme ta bëjmë një gjë të tillë, por për këtë nuk njoftuam as mediat, e as e bëmë publike, por i dërguam ndihmat drejt e atje ku kishte më shumë nevojë. Ndaj të abuzosh me këtë situatë për mua nuk është as më pak e as më shumë, përveçse servilizëm dhe dëshirë për t’u dukur”, - ka përfunduar numri dy i ministrisë së Arsimit dhe Shkencës.BWeb.

 Pse duhet emri me firme, atehere? Pse te mos u jepet, te lihet nje kuti ku te fusin aq sa duan? Pse duhet te merret vesh qe filani s'do qe te jape shperblimin?

A nuk eshte imponim? Pastaj, sic te kam thene me lart, edhe per mitingje ashtu do te thone zyrtaret, qe s'e kane per detyrim te dalin punetoret. Por ik e pyeti pak. 

Romak ose je naiv ose je militant te mos e kuptosh se c'po ndondh realisht

 

Deshiroj t'ju njoftoj se ka nisur grumbullimin e veshmbathejeve dhe ka patur reagim. Cdo dite po vijne njerez me plaçka te mira per te perballuar te ftohtin.

Nese keni njerez ne Tirane u thoni se mund te sjellin rroba te perdorura ne gjendje te mire cdo dite nga ora 08:30 - 19:00 ne hyrjen e Universitetit Marin Barleti, Rr. Sami Frasheri nr.41 (prane diges se liqenit). Ose tek Radio Club FM, Hotel Rogner.

Vetem veshmbathje dhe ushqime te thata / konserva.

 Di qe po perpiqen ne Toronto te hapin nje llogari bankare nepermjet Kryqit te Kuq ketu ne Kanada ku mund te behen depozita per permbytjet ne Shqiperi. Kjo do t'a lehtesoje punen se deri tani procedurat jane te komplikuara dhe komisionet te larta, pa llogaritur qe nuk e di si e qysh e kujt t'ja cosh ato qe ke ndermend te dergosh. Une personalisht dergova dicka me miq qe po shkojne ne Tirane vete dhe me tej ne Shkoder ku kane fare e fis, po nqs perfundohet kjo me Kryqin e Kuq do t'i postoj detajet ketu qe kush te doje te ndihmoje. 

Ideja eshte qe parate qe depozitohen te kjo llogari te dergohen nepermjet Kryqit te Kuq ne terren.

YouTube: Appeal for Flood Donations in Albania

Shira të rrëmbyera kudo në rajonin e Ballkanit kanë bërë që rreth 20,000 banorë të atyre anëve, së bashku me bagëtinë, të evakuojnë zonat e përmbytura. Përmbytja është shpallur si fatkeqësia më e madhe natyrore në rajon, duke lënë shumë vetë pa strehë, pa ndihmë mjekësore, pa shkolla dhe pa furnizime ushqimore bazë. Niveli i ujit në liqenin e Shkodrës është dyfishuar dhe tani pjesa më e madhe e vetë qytetit të Shkodrës është përmbytur, sikurse edhe shumë fshatra në zonat fqinjë në Malin e Zi. Barkat dhe pajisje të tjera të improvizuara lundrimi janë i vetmi mjet për lëvizjen e njerëzve dhe për transportin e ndihmave në shumë zona që përndryshe mund të arrihen vetëm me helikopter ose automjete ushtarake. Edhe pse shirat kanë reshtur disi, gjendja mbetet gjithnjë e më kritike, meqë nevojat për ushqim dhe ujë të pishëm të pandotur po vijnë duke u shtuar. Qeveritë e vendeve përkatëse, shoqatat humanitare, trupat e NATO-s dhe qytetarë të ndryshëm kanë premtuar të dërgojnë ndihma dhe tani ka ardhur radha jonë. Bashkohuni me ne, në këtë kërkesë për të dhuruar ndihmë për viktimat e përmbytjes! Mendoni si mund të dhuroni diçka nëpërmjet fushatave ne komunitetet tuaja lokale ose duke i dërguar ndihmat, me rrugë elektronike, në llogaritë e mëposhtme:

Emri i llogarise: "Emergjenca-Bashkia SHKODËR" në Lekë, EURO ose Dollarë.
Name of the account: "Emergjenca-Bashkia SHKODËR" in Lekë, EURO or Dollars.

Account Number / Nr. i llogarisë -- Lekë: 0600303049101
Account Number / Nr. i llogarisë -- EURO: 0600303049102
Account Number / Nr. i llogarisë -- Dollars: 0600303049103
IBAN -- Lekë: AL26206510170000600303049101
IBAN -- EURO: AL26206510170000600303049102
IBAN -- Dollars: AL96206510170000600303049103

ALBANIAN RED CROSS: kksh.org.al/

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).