Në ditën ndërkombëtare kundër HIV/AIDS, nënkryetari i Komisionit për Punën, Çështjet Sociale dhe Shëndetësinë, z.Tritan Shehu u shpreh para anëtarëve të komisionit dhe medias se “homoseksualiteti duhet trajtuar si nga ana mjekësore për çështje hormonale, ashtu edhe nga ana psikologjike”. Për këtë deklaratë, e cila mbeti pothuajse në hije ditën kur u tha, unë akuzoj z. Tritan Shehu se përmes deklaratave të tilla dekurajon dhe keqinformon një popull të tërë dhe për këtë duhet të japë sqarime e llogari. Si një aktivist për të drejtat e njeriut, të çdo njeriu, - qoftë homoseksual, apo transgjinor, apo lesbike, apo biseksual, apo heteroseksual, - ndihem i turpëruar që më duhet të akuzoj jo një qytetar...të zakonshëm, të painformuar, por një mjek në profesion, një politikan të vjetër e një përfaqësues të popullit në Kuvendin e Shqipërisë.

Ndihem i turpëruar, sepse nuk do di si t’ua shpjegoj të gjithë qytetarëve të informuar e të kulturuar faktin se si ka mundësi që një person me atribute të tilla publike e politike, si z.Tritan Shehu, ende nuk e di që të detyrosh homoseksualët të trajtohen me ilaçe hormonale është një krim i mirëfilltë. Kështu kanë bërë fatkeqësisht shumë prindër shqiptarë me fëmijët e tyre, duke paguar shuma të majme në doktorë pa emër, pa etikë e pa dinjitet!
Në vitet ’50-të e ’60-të, në SHBA u vranë dhe u sakatuan mijëra homoseksualë përmes ndërhyrjeve kirurgjikale direkt në tru!

Lobotomia quhej ajo praktikë vrastare, në bazë të së cilës kirurgu i fuste në tru një tryelë elektrike “pacientit”, duke menduar se në atë mënyrë po e “shëronte”. Praktika në fjalë u konsiderua si e përbindshme dhe detyrimisht, edhe e paligjshme nga organizatat mjekësore dhe nga shteti amerikan pak më vonë, pasi në fakt, përmes asaj praktike njerëzit e mjerë sakatoheshin për gjithë jetën dhe shumë prej tyre nuk dilnin dot të gjallë nga salla e operacionit. Mbi të njëjtat mendime të gabuara zhvillohej atëherë edhe teoria e “mjekimit të homoseksualizmit” përmes injektimeve hormonale, që në fakt nuk bënin asgjë veçse tronditnin shëndetin fizik, mendor dhe psikologjik të homoseksualëve.

Kjo praktikë ndikoi më së tepërmi që homoseksualizmi të shpallej fillimisht në SHBA si diçka që nuk mund të quhet sëmundje. E që pas SHBA-së, edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë ta hiqte në mënyrë zyrtare nga lista e sëmundjeve fizike apo psikologjike homoseksualizmin.

E akuzoj z.Shehu publikisht si një person homofob e t’i kujtoj se homofobia është në vetvete një shqetësim që duhet kuruar përmes informacionit e pse jo, në disa raste, edhe përmes konsultave psikologjike!
E akuzoj gjithashtu z.Tritan Shehu se në kundërshtim me direktivat e grupit parlamentar të cilit i përket, në muajin shkurt të këtij viti e gjymtoi në komisionin që drejtonte vetë atëherë, Ligjin Kundër Diskriminimit. E sakatoi madje dhe bëri të pamundurën që të kalonte në një formë të tillë, që të ishte i pazbatueshëm. Isha i pranishëm vetë në mbledhjen e komisionit, kur z. Shehu kërkoi që ligji të kalonte e të miratohej pa miratuar bashkë me të krijimin e institucionit të pavarur të Komisionerit Kundër Diskriminimit (në mënyrë që ligji të bëhej nul).
Mirëpo po atë ditë, më 14 shkurt 2010, kryeministri Berisha, shumë më i informuar dhe më i ndërgjegjësuar se z. Shehu, e riktheu në seancë plenare ligjin në fjalë (në atë kohë ishte ende projektligj) në atë formë që është edhe sot.

E akuzoj z.Tritan Shehu publikisht sot se ka shkelur Ligjin Kundër Diskriminimit me anën e deklaratës homofobe dhe të papërgjegjshme që ka bërë. Në bazë të këtij ligji, qytetari Tritan Shehu do të duhet t’i përgjigjet pyetjes se pse ka diskriminuar në Kuvend një popullatë që i përket një orientimi të ndryshëm seksual nga ai i shumicës.
Z.Tritan Shehu mund të ketë një opinion të vetin në lidhje me homoseksualët, por askush nuk mund t’i japë atij tagrin për të vendosur nëse homoseksualizmi duhet trajtuar me ilaçe apo me terapi psikologjike. Këtë tagër ligji ia ndalon, madje, madje, për këtë arsye, pikërisht ligji e “kriminalizon”.

E akuzoj publikisht z. Tritan Shehu se veç kësaj, ka keqinformuar dhe demoralizuar qindra dhe mijëra prindër të homoseksualëve, të cilët presin të jetojnë të qetë dhe të sigurt se askush në këtë shoqëri nuk kriminalizon më fëmijët e tyre. Nëse një përfaqësues i popullit, një mjek i nderuar e një politikan i vjetër si z. Shehu bën një thirrje indirekte për të mbyllur homoseksualët nëpër spitale, çfarë do të duhet të bënte një qytetar tjetër i zakonshëm, shumë më pak i informuar se z.Shehu?!

Së fundmi, e akuzoj publikisht zotin Tritan Shehu se përmes deklaratave të tilla që bën në media ndikon direkt në keqvajtjen e procesit të integrimit të Shqipërisë në BE.

Ligji Kundër Diskriminimit, që deputeti në fjalë tentoi ta sabotonte, për fat të mirë, është një ndër të paktat ligje në korpusin legjislativ të këtij vendi që barrën e provës ia hedh mbi supe të akuzuarit dhe jo atij që akuzon. Prandaj, z.Tritan Shehu, nga dita e hënë do t’ju duhet të provoni përpara Komisioneres Kundër Diskriminimit se ju nuk keni diskriminuar askënd me ato deklarata. Përndryshe, do ju duhet të përballeni me një gjobë që çfarëdo vlere të ketë, do të shkojë për të informuar nënat dhe baballarët e terrorizuar të homoseksualëve dhe bashkë me ta, të gjithë popullin se, homoseksualizmi nuk është sëmundje!

*Drejtor i LGBT PRO Albania dhe Ambasador i PINK Embassy

204 Komente

nji US judge tha para 5 ditesh tekstualisht ne lidhje me ushtaret lesbo se "lesbians can be ‘cured’ by male soldiers".

 Na hapen barkun kta me keto akuzat publike, s'ngeli me akuze publike pa u bere ne Shqiperi, vetem nuk e kuptoj ben njeri akuza ne prokurori ne ate vend?

Nuk e di pse sa here degjoj emrin e ketij me vjen per te qeshur se me kujtohet ajo historia e preshave te myzeqese.

smiley

smiley

.... jalla, PF....  smiley

 

 Keta homot jane interesant ne agresivitetin e tyre. Se nga e kane gjetur kete termin homofob nje zot e di. Se mua nuk ma ha mendja se kete trembin njeri xhanem. Me e shumta keta te krijojne nje ndjenje creepy dhe aq. 

Le pastaj kur gjejne ca emra patetike si Pink Embassy, ku mund te marresh nje vize per ne Pink Land per te kaluar pushimet mes Pink People...

Jo se jam edhe me ate trapin tjeter qe thote t'i trajtojne me hormone si ne shekullin e kaluar sidoqofte.

Sa per kete pink embasy me duket se ske qene ndonjehere e po nxitohesh. Une vajta aty per kuriozitet para 2 muajsh dhe te them te verteten cdo rob aty mu duk normal, te dashur dhe pa paragjykime.

se kush kishte shkruar ne nje teme

"shpresoj te kem vdekur kur te homoseksualiteti te behet i detyruar"


Së fundmi, e akuzoj publikisht zotin Tritan Shehu se përmes deklaratave të tilla që bën në media ndikon direkt në keqvajtjen e procesit të integrimit të Shqipërisë në BE.

jazek jazek tritani smiley

nejse, doli dritani ne tv se ja kish harru mileti ftyren. tja dije per flm kristit qe e risolli ne debatin publik smiley

E paska diskretitu Tritanin, e ka bo lecke...Nuk e di a eshte konsultu me "grupet e interesit" per te tille deklarate ne media ky/kjo Kristi!!!

Kristi, ti bravo per punen, pa ne kete pune kemi.

Ma hoqi admini nje akuze, por po e shtroj ndryshe smileysmiley :

heteroseksualet akuzohen per homofobi nga homoseksualet, po mire a nuk u lind e drejta heteroseskualeve te akuzojne per HETROFOBI homoseksualet?! smiley

Lol, Shqiperia eshte ne permbytje qe nga Veriu ne Jug ky toci mendjen ke byfa. Hajde mer ca behet.

P.S. Ky Kristi homo eshte per vete? Si homo duket ne fakt, ashu duhet te jete. Po ta pranoj te pakten, pastaj t'shkruje neper gazeta.

Ne cfare forme e do deklaraten, me vjershe, kenge, autokritike, apo oferte?

Kush tjeter po i kerkon te drejtat e njeriut ne menyre me civile dhe me racionale, duke iu referuar ligjit?

Si s'e kuptoni qe duhet te mesoni nga Kristi?

Nejse, durim thuaj, se duhen edhe nja 10-20 vjet, sa te rritet brezi i lindur pas vitit 1990.

ooo ja ku erdhi edhe refugjati ameriqis, te emancishpumit lol. Mos jeni gjo n'Kaliforni? smiley

Po meqe eshte krietari shoqates, ta deklaroj qe esht homo per vete, t'pakten. S'ka nevoj per vjersha apo kong, ma ka zene syrin kete nja 2-3 te top show dhe Cani, aty mund te thote se ca eshte. Me e ndershme.

Edhe per nja 100 vjet kshu do jet, pastaj do marri fund bota lol.

atehere me ler te ta riformuloj pyetjen: ti cfare do te perfitoje nga deklarimi i homoseksualitetit te tij?

Nuk ka lidhje me perftim/mosperftim ktu, ta kam shkrujt me lart: do ishte dicka me e ndershme. Sikur te besh fushtate per partine X dhe te mos jesh anetar i partise X. Afersisht. Po se more vesh as tashi, qe baba duret. Lol.

Bye! Edhe 3 postime kam per sot, sdo ti harxhoj ktu, me kristush pinderushat lol.

lali, shqipja ka fjalen e bukur 'afermendsh', po ti e do me shkrim dhe publikisht. dhe per mendimin tim arsyeja pse ti e do deklarate publike eshte qe te sigurohesh se kristi do t'i kete te gjitha pasojat, nje me nje, qe ka nje homoseksual i deklaruar ne shqiperi. sepse, pse te perfitoje ky nga statusi i njerit qe lufton per te drejtat e njeriut, pa paguar cmimin E PLOTE te njerit te diskriminuar? kjo do te ishte e padrejte.

ma bej hallall qe te harxhova fisheket.

 ShKepo, ke qene ndonjehere ne Kaliforni ti? Na thuj ca behet atje meqe dukesh qe ke njohuri. Se beni edhe si te moralshem/burra me namuz, te pakten ky tipi po del hapur per nje injorance te nje zyrtari.

injorance jo.. se nese tjetri eshte mjek ai quhet opinion profesional..

Admin, korrigjo pak ate shtrembrimin qe i ka bere amsterdamsi Muda nickut tem. Ose fshij qe te dy, jo te fshish postin tim e te atij ta lesh. S'eshte e drejte kjo.

 O Krep, si i paske inot gjith vendet e mia te preferume mor daj... Kaliforni, Amsterdam...

Si s'e kuptoni qe duhet te mesoni nga Kristi?

Kthehu urgjentisht se paska fillu me te more ne qafe Amerika! Ka pas thone nje shoqja jone e perbashket (ajo qe na ka prezantu bashke) nje llaf me vend per kete : "Ai duhet te mori leje me more fryme"

Dije pra qe une per vete nuk i jap leje te na harxhoje ajrin nje vemie e tille. (sigurisht kjo s'ka asnje lidhje me temen e homoseksualitetit)

qyqja guce dhe ti? mqafmarrja ime ka marre fund si muhabet, nje nga 3 meshkujt qe dua me shume (kuptohen 2 te tjeret klasike) eshte homoseksual.

po s'ka gje se kur te vij aty ti do me mbushesh mendjen pse s'duhet prek skenderbeu dhe une do te te mbush mendjen (hehe) se homoseksualiteti eshte kaq normal sa gjethet qe bien ne vjeshte.

Ti s'paske nok gjo hic ne habisjen time!

Nuk kom asigjo me homoseksualet, se secili shef te veten kur i thone. Me thone te drejten me shume me bezdisin ata qe bojne si kopetenta per b... e te tjerve se sa ata qe i vejne deres mentesha qe hapen nga te dy krahet.

Mqafmarrja jote kishte lidhje vetem me ate shprehjen qe kom citu. Une neverine e kom per individin dhe kjo pa pike lidhje me preferencat e tij seksuale.
A m'kuptooooove?

smiley hahahaha Guçe, i qekeni fut me aksion fazes se fundit te emancipimit, sektorit te "punëve rreth-e-rrotull".

Qe kemi bo para se mohon dot kush, se kur isha une ne gjimnaz p.sh. nuk dihej me siguri kush ishte kryetar shoqate. thuhej se mund te ishte ardit gjebreja po asnjoni se dite me siguri. Ndersa tani del kryetari me emer e mbiemer e se rru njeri. E kapem dhe ket standard. ça ka ngel noi gjo tjeter tani se kur kapem ket, te tjerat si kena hiç problem. Vetem boni listen ju te evropes se ne gati jemi.

Qe te jemi teknikisht m'rregull Tritani eshte i fushes dhe duhet nje i fushes qe te hedhi posht deklaratat e Tritanit.

Shume interesant koncepti i emancipimit te prinderve te homoseksualve nepermjet gjobvenies ndaj pjeses tjeter te popullsise. Se shpjeti ne treg "The pink poulice" me fasho roze ke krahu.." ke shef venger ti mer? a e di ca te boj a jo, ta boj si Tritanit..

gjithsesi Tritani trap meti qe meti..

Qe te jemi teknikisht m'rregull Tritani eshte i fushes dhe duhet nje i fushes qe te hedhi posht deklaratat e Tritanit.

Chene une prandaj them duhet brez tjeter, se te jesh i zgjuar e i lexuar sa te duash, ca idera nuk zhduken qe nuk zhduken.

Te quash te fushes Tritanin ne kete pike s'eshte as humor.

Megjithate kundershtimet 'e fushes' i ke siper ne artikullin e Pinderit.

Por gjithe te mirat prej meje, shkruaj keshtu vetem prej respektit per ty.

Ketu ne debatojme sipas temave tropizma dhe nuk e kam problem nese nxehesh me nje mendim timin, e per rrjedhoje "me kritikon".

Une qe sjam i fushes di te te them se askush sot per sot nuk mund te dalloje nje homoseksual ne lulzim! Ka pasur raste ketu ne amerike (meqe pelqehet te perdoret kaq shume si pike referimi)  kur prinderit kane hedhur ne gjyq konsulloret e shkollave pasi kane bere ate hapin e tepert te keshillimit te disa studenteve qe me sy te pare dukeshin me delikate se studenti mesatar, se mund te ishin gay! Pas konsultave me doktoret ka dale se ata kane pasur vertet nevoje per hormone!

Prandaj, le te gje Kristi nje profesionist te fushes qe te beje nje analize te plote dhe ti permendi edhe ato rastet neguese pasi ne asnje fushe, asgje nuk eshte 100% e sigurte.

Jam shume ok me njerzit gay, por kjo propaganda homo-mbjellese me besdis.

 

Chene, trajtime hormonale duhet te marrin te semure te kancer gjiri, apo me disa lloje te tjera kanceri. Trajtime hormonale mund te marrin persona qe kane probleme me renien e flokeve. Apo qe kane shqetesime te pafundme estetike. Trajtim hormonal nuk mund te marrin homoseksualet! Sepse homoseksualizmi nuk eshte semundje! KJO ESHTE GJEJA ME E THJESHTE PER TU KUPTUAR! Ah po, trajtime hormonale marrin homoseksualet meshkuj e femra ne boten arabe! Kete fakt nuk e kundershtoj dot!

Klajdi,

Lexo edhe njehere me siper, nuk thash qe homoseksualet duhet te marrin hormone! Por ai robi qe hiqet si specialist i fushes permend prinder, dhe ne kete rast ne menye indirekte permend femije! Dhe per kete po te them se egzistojne deficenca ne trupin tone qe ne nje moshe te heret mund te genjejne syte e pinderit, te mite dhe te tute bashke! Une kete e quaj mbjellje! Nuk ka nevoje te reagohet ne kete menyre!

 

 

E kuptova Chene, e kuptova. Kur them "femije", them femije ne raport me prinderit e tyre. "Femije" i nje prindi, apo i dy prinderve, jane dhe 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 vjecaret meshkuj a femra, apo dhe gjithe te tjeret me te rritur se ta.  Kur permenda "femijet e prinderve", kisha parasysh ata prinder te terrorizuar qe tashme e dine per djemte apo vajzat e tyre dhe qe nuk gjejne dot paqe dhe prehje, jo se nuk jane dakort me femijet apo orientimin e tyre, por sepse kane frike se mos "femijet" e tyre bien pre e njemije e nje rreziqeve qe mund tu vijne ne nje shoqeri te painformuar sic eshte kjo e jona.

Dhe ketu dalim te roli edukues i nje personazhi publik dhe nje politikani si Tritan Shehu. Nga kush duhet te tremben keta prinder? Nga "halabaket" ne rruge, apo nga ata ne Kuvend...?

kisha parasysh ata prinder te terrorizuar qe tashme e dine per djemte apo vajzat e tyre dhe qe nuk gjejne dot paqe dhe prehje, jo se nuk jane dakort me femijet apo orientimin e tyre, por sepse kane frike se mos "femijet" e tyre bien pre e njemije e nje rreziqeve qe mund tu vijne ne nje shoqeri te painformuar sic eshte kjo e jona.

lol

tritani si shume old-fashioned te tjere ka shprehur mendimin e tij, ose ndac ta quajme paragjykimin e tij

patjeter duhet te ishte me i rezervuar ne kete pike dhe jo te bente deklarata te tilla publike, por kjo si politikan qe eshte, se si mjek ai rrezik s'ka praktikuar mjekesi qe nga koha kur homoseksualet quheshin te semure by default.

por dhe keto agresivitetet tuaja ta shpifin mo, aq me teper kur operoni nga universe paralele

tani ti thua qe prinderit shqiptare te femijeve gay s'e kane problem homoseksualitetin e femijeve, vec kane frike nga ne kafshet e tjere se ca mund ti bejme ne atyre. lol

jo shqiptaret, po mer ndac kulturen me gay-pranuese dhe jam i sigurt qe shumica derrmuese e prinderve e kane problem te madh kete pune. e kam veshtire te pranoj qe kur nje femije i thote prinderit qe eshte gay, ky/kjo i thote me buzeqeshje s'ka gje te keqen mami/babi, mos u merzit, te lumte suma, vetem kujdes mos te gjuajne me llastiqe kalamajte e tjere.

kur njerzit te behen me tolerante dhe me te pranueshem ndaj 'te tjereve' ne pergjithesi, atehere do jene dhe me pak paragjykues ndaj gejve. kjo gje vihet re dhe tani po te krahasosh kultura/popuj me njeri-tjetrin, por dhe ne mos i pranofshin, do praktikojne ate moton "jeto si te duash dhe leri te tjeret te jetojne si te duan" qe pak a shume praktikojne shumica e perendimoreve tani

deri atehere, sot per sot ky eshte realiteti, dhe s'e detyron dot njeri te te pranoje dhe te te mos te paragjykoje, as ne emer te ligjit, as ne emer te demokracise, aq me pak me akuza publik-patetike. e shumta e detyron te mos te te diskriminoje ne pune etj, apo te mos te te dhunoje. emancipimi nuk ec me shpejtesi marramendse, pavaresisht sa upsetting eshte kjo per juve.

por dhe eshte absurde kjo persiatja juaj ne shume aspekte; psh. ne kete rast une te akuzoj ty publikisht ngaqe ti je paragjykyes ndaj meje. u're just reinforcing the negative stereotype right now

ne kete rast juve s'keni ci beni gomarit (mentalitetit te mbare popullit shqiptar) dhe i bini samareve individuale

p.s. i feel sorry for all you gay guys and girls, really do, se jeni ne nje situate qe u screwd, sido qe te sillesh u'll allways be the feg/dike that people are hate or "accept".

gjithsesi, ju duhet te fitoni "the minds and the hearts" nqs do parafrazoja nje shprehje ameriqene per luften n'irak lol

ose ndac vazhdoni kshu me sepate ne dore, me akuza e padi publike, me filma gay n'kinema, me tregime gay-friendly ne librat shkollore, etj. por nese zgjidhni kete rruge, mos u habisni per rezultatet dhe per backfire-ing e strategjise. kjo strategji as ketej s'ka qene kushedi sa e sukseshme, e jo me ne shqiperi.

zgjidhni mer ndonje strategji me specifike per ballkanin, se s'besoj se i ndryshon shume mentaliteti shqipos kur i flet nga podiumi i ambasades homoseksuale. smiley

p.p.s. trop, mos gjuaj smiley

 Si flet keshtu ti klajdi. trajtime hormonale marrin homot ketu ne amerike. harxhohen miljona dollare nga ata per kete pune (me deshiren e tyre). C'fare ka ketu per ta kundershtuar? Tritani kete po thote; kur femija eshte akoma nen kontrollin e prinderve, mund te aplikohet nje metode e tille. c'te keqe ka ketu. kur eshte madhor ;po deshi le te marri hormone po nuk deshi le mos marri. Mos na be sikur nuk i di gjerat; hiqe percen e mos dijes. Une vete nuk kam probleme me homat, sa per sqarim kjo. as nuk dua t'ju shkaktoj vuajtje se kush jam une qe ti gjykoj. por aman, te vertetat duhet thene. se si shume njerez po neperkemben nga homot sepse thone ca te verteta. 

trajtime hormonale marrin homot ketu ne amerike......Une vete nuk kam probleme me homat, sa per sqarim

Mire do te ishte te te jepnin edhe ty ca trajtime mi motra por fatmiresisht per ty ne Abu Graib futen vetem terroriste meshkuj, jo femra smiley

 

Qe Tritani eshte i fushes, ate e dine te gjithe, madje ka edhe prova per kete. Keshtu qe Kristi e ka gabim. Tritani nuk promovon homofobine, por mohimin e vetvetes. Tritani do bente me mire te "dilte nga dollapi," thuaj, te dilte ne "fushe te burrave," se sa te maskonte preferencat e veta me deklarata "profesionale." 

Megjithese duhet me qene ndoshta pak me bujar me Tritanin. Duke sugjeruar se homoseksualet duhet te marrin hormone, ndoshta do te thote qe preferencat e tija jane si keto.

 

 

E kuptoj qe te trajtosh homoseksualitetin si semundje fizike e mentale, ashtu sic ben Tritani, eshte ofenduese per nje homoseksual krenar dhe qe nuk ka fare komplekse me ate qe eshte. Megjithate, Kristi reagon ne nje shkalle me te larte agresiviteti nga cfare i lejon ligji dhe madje ne kundershtim me filozofine e te drejtave te njeriut, avokat mbrojtes (madje i flakte) i te cilave ai pretendon se eshte.

unë akuzoj z. Tritan Shehu se përmes deklaratave të tilla dekurajon dhe keqinformon një popull të tërë dhe për këtë duhet të japë sqarime e llogari.

Po mire, po c'ndodh me te drejten e fjales se lire te Tritanit? Nuk paska ai te drejte te shprehe opinionin e tij per nje ceshtje apo tjeter? Akuza per keqinformim nuk qendron - sepse nuk mund te provohet se Tritani po "informon" ndryshe nga cfare ai di me synimin qe te "keqinformoje popullin." Ai thjesht po shpreh mendimin e vet,  si mjek, si qytetar, apo qofte edhe si deputet. Pse duhet te jape llogari per kete? E kujt duhet t'i jape llogari? E pse i duket Kristit sikur flet ne "emer te popullit " ? 

Keto tone prej femije te nxehur nuk e ndihmojne as Kristin, as ceshtjen per te cilen ai lufton. Madje, sic shihet edhe nga reagimet e ketushme, mund te bejne efektin e kundert me c'eshte synuar.

 

 Jo vetem kaq, por Pinderi merr persiper qe te fusi ne nje thes gjithcka. homoseksualizmi eshte nje fenomen  i nderlikuar . Kete nuk e them une por eshte thene nga mjek e psikologe dhe thuhet sot e kesaj dite. Ka homoseksualizem te lindur qe mendohet se  eshte rezultat i crregullimit genetik dhe ka homoseksualizem te fituar gjate jetes ose te aplikuar per snobizem ose dicka tjeter. Kemi pare nje trup gruaje me fytyre burri dhe sjellje mashkullore (ose e kunderta, nje trup burri me fytyre  dhe sjellje femerore). ketu, natyra (ose zoti) ka luajtur me normalen. Kete nuk e mohon dot as pinderi dhe askushi. Prindrit duhet te jene shume te syhapur me femijet. nje shkarje e vogel ne adoleshence mund t'ju kushtoje shume gjate jetes. Asnje prind nuk do deshironte femije homo por nqtse ata jane te tille prindi pa kushte duhet t'i pranoje. Tani pinderi mund te kerkoje fakte shkencore per crregullimet gjenetike. bota ka aq halle dhe semundje sa qe eshte e pamundur sot per sot te hidhen miljona per te studiuar difektin gjenetik tek homot. Nuk mjaftojne parate per kancer e semundje te tjera qe po cfarosin njerezit. Ky ton i pinderit si nje ton filozofi alla intelektualesh franceze eshte qesharak dhe deshperues. mund te gjenden rruge te tjera per ta zbutur problemin ne shqiperi. Nje gje duhet te dije pinderi; rruga e homove ne shqiperi do te jete e veshtire, jo se jane te tille, aspak jo, pasi te tille ka patur gjithmone dhe askush nuk eshte marre me to (flas per popullin). Rrugen e bejne te veshtire vete homot shqiptare ne padurimin e tyre per te kapur san franciskon me nje te rene te lapsit (se as amerika e gjithe nuk eshte kapur nga homot, ketu)

 

Tritani ka te drejte te urreje homoseksualet Permetar, po si person me atribute publike e politike, nuk ka absolutisht asnje te drejte te diskriminoje askend, qofte dhe mbi baze te orientimit seksual, apo identitetit gjinor.

Te perdoresh faltoren e Kuvendit, e para per te penguar nje grup interesi qe te jete i pranishem ne nje seance degjimore, sic ka ndodhur, dhe e dyta te diskriminosh nje grup te popullsise duke krijuar kushte (permes deklarates) per trajtim te ndryshem nga gjithe te tjeret, kjo eshte shkelje e ligjit, shkelje e paster dhe e drejtperdrejte.

Klajd, me vjen keq po une nuk e shoh ate qe ka thene Tritani as si urrejtje ndaj homoseksuale e as si diskriminim. Sic e kuptoj une, kjo deklarate e Tritanit eshte bere me rastin e dites boterore te luftes kunder AIDS dhe besoj se ti e di qe ka disa specifika ne marredheniet midis HIV-se dhe komunitetit homoseksual. Nuk dua te hyj ne pershkrime te detajuara te specifikave ne fjale, por dua te te kujtoj se ato nuk jane opinione apo paragjykime, por jane fakte mjekesore ose fenomene sociologjike te studiuara. Pra, megjithese nuk e perkrah menyren  insensitive te te shprehurit dhe permbajtjen e deklarates, une e shoh ate si nje shqetesim te sinqerte te Tritanit ndaj rrezikut te prevalences se HIV ne komunitetin homoseksual. Diskriminuese per mua do te qe ne se Tritani do t'u mohonte nje te drejte qe u takonte anetareve te ketij komuniteti, dhe mua nuk me duket se ai e ben kete, gjithmone kam parasysh citimin e mesiperm nga deklarata, dhe jo ndonje burim tjeter.

Ka diskriminim te hapur dhe te fshehur Permetar!  Te thuash se homoseksualet jane individe te semure qe duhen trajtuar me hormone, eshte diskriminim i hapur (citoj T. Shehun, Gazeta Panorama, 1 dhjetor 2010). Te mos pranosh te kesh ne seance degjimore 5 organizata qe punojne per te drejtat e komunitetit LGBT eshte diskriminim i fshehur!

Klajd, edhe njehere per diskriminimin: Tritani thote "homoseksualet duhen trajtuar..."

1. Ti e kupton fare mire se ai nuk ben fjale per trajtim te detyruar te tyre, apo jo? Ne se ti nuk do te trajtohesh nuk te detyron njeri me dhune. Ne se Tritani do te ishte shprehur, "homoseksualeve u duhen ofruar trajtime...", a do te thoshe perseri qe eshte diskriminim?

2. Mos harro kontekstin ne te cilen kjo deklarate eshte bere - lufta kunder SIDA-s.

3. Duke pat parasysh eksperiencen e tij te meparshme, te vene ne dukje nga komentues te tjere, mbase do te hiqet nje cike si "antigay", t'u mbylle gojen "fjaleve te liga."  smiley

 

Kjo eshte te luash me fjalet per te mbrojtur ... ke????

Konteksti eshte ky: Homoseksualet ende konsiderohen si "autore" te HIV/AIDS ndonese sot te gjithe e dine fare mire qe HIV eshte nje virus qe kercenon kedo pa pyetur as per moshe, as per orientim seksual e as per gjini!

 

Cdo te thuash ti kur shkruan: "Mos harro kontekstin ne te cilen kjo deklarate eshte bere..."????

Nese nuk e di ka akoma nje fushate ndergjegjesuese qe te ndalohet diskriminimi i personave me HIV AIDS, pra vendi yne nuk eshte ne fazen kur doktore me apo pa emer benin Don Kishotin e rradhes per te hedh kushedi se cfare teorie personale ne treg! Por jemi ne fazen kur na duhet te jemi mendjehapur e te kuptojme se:

1. HIV AIDS ka po aq lidhje me homoseksualet sa cka dhe me heteroseksualet

2. Homoseksualizmi nuk eshte semundje, nuk eshte virus, nuk eshte fushate promocionale, nuk eshte tangerllik, nuk eshte "mode", po eshte nje realitet i natyrshem

3. Askush nuk mund te diskriminohet vetem e vetem se eshte thelbesisht ndryshe, aq ndryshe sa shkakton akoma frike te kushdo qe ka frike, ne fakt, nga gjithcka tjeter qe eshte e ndryshme, apo jo njesoj si ai/ajo vete!

Nje deputet, qe qellon te jete edhe nje doktor ne profesion, mund te botoje shkrime akademike ne revista shkencore (po mundi) ne lidhje me trajtimet e homoseksualeve si te ishin te semure. Po ama nuk mundet, nuk duhet, dhe nuk ka asnje te drejte as te detyroje, as te sugjeroje as te nenkuptoje qe homoseksualet jane (apo mund te jene) te semure e si te tille duhen "trajtuar"!!!!

Une nuk jam doktor, pra nuk jam i fushes smiley sic kerkon dhe Chene te me beje, ne menyre qe te bindet ne vertetesine e argumentit tim! Une nuk po tentoj te komunikoj me Doktor Tritan Shehun, por po tentoj ti jap deputetit Tritan Shehu nje mesazh, e bashke me te dhe gjithe te tjereve.

 

 

 

Klajdo,

per here te fundit mbi kete teme.. Nje pergjigje dinjitoze dhe e argumentuar ndaj Tritanit duhej leshuar nga nje njeri i fushes, ose i duhej kerkuar Tritanit te shpjegohej..

cili ishte mesazhi i derguar Tritanit? Kush jane te tjeret dhe cduhet te kuptojne ata?

Shnete dhe qef pa fund, pa dallim feje dhe/ose drejtimi sexual.

Per cilen fushe o burr? Per mjekesine? Ka mbi 30 vjet qe ska nevoje per ate fushe..

Per homoseksualizmin??? Per diskriminimin??? Per etiken ne Parlament??? Per pergjegjesine ne politike???? Per cilen? Me thuaj fushen te pakten dhe me siguri ne secilen duhet te kete ndonje person te afte per pergjigje dinjitoze

 

Klajd, te kuptohemi, nuk po mbroj Tritanin me komentet e mesiperme - thjesht diskutova ne parim. Me beso nuk kam ndonje simpati per ndonje person politik shqiptar, e aq me pak Tritanin.

Homoseksualet ende konsiderohen si "autore" te HIV/AIDS

Ne permendjen e vecantive ne marredheniet midis HIC/AIDS dhe homoseksualeve nuk kisha ndermend kete "mit." E pranoj qe do te ishte profanizem te thuash se homoseksualet jane "autore." Megjithate, nuk eshte gjithashtu e vertete se

HIV AIDS ka po aq lidhje me homoseksualet sa cka dhe me heteroseksualet

Dhe jo, fakti qe ka specifika ne marredheniet me HIV midis homoseksualeve dhe heteroseksualeve nuk eshte paragjykim - eshte fakt. Po do me teper shpjegim, une mund te hyj edhe ne detaje... E kuptoj qe eshte dicka delikate dhe ndoshta politically incorrect te diskutosh per to, po aq sa c'eshte p.sh. ceshtja e ndryshimeve qe ekzistojne ndermjet racave te ndryshme ne rezistencen qe ato kane ndaj semundjeve te caktuara.

Se fundi, jam plotesisht dakord me ato te tjerat qe thua per homoseksualizmin - informacion i tille eshte i domosdoshem te thuhet e sterthuhet ne media e kudo ne Shqiperi. Ti do te ishe me i sukseshem ne se ne pergjigjen tende ndaj Tritanit do ta vije theksin me teper ne rrezikun qe deklarata te tilla mund te vene anetaret e komunitetit LGBT. Mungesa e informacionit dhe insensiviteti ne trajtimin e ceshtjeve te tilla delikate mund te kene pasoja negative per grupin ne fjale, dhe ne kete kontekst ti ke shume te drejte te apelosh per pergjegjshmeri qytetare dhe sidomos pergjegjshmeri politike. Por akuza per homofobi, per mendimin tim, eshte nje cike pertej te domosdoshmes. Sic e ka thene dhe Kadareja: "ne se abuzon me te drejten, ajo kalon ne anen e kundershtarit."

 

 

faleminderit

 Tritani flet ashtu nga injoranca. Te tjeret me te rinj se tritani flasin ashtu nga injoranca dhe ligesia. Me vertet duhet te vij nje brez tjeter me tolerant. Qe homoseksualiteti do pranohet edhe ne shqiperi kjo nuk diskutohet derisa eshte pranuar ne Evrope dhe SHBA (kjo e fundit me ngadale), puna eshte qe ky procesi pranimit te jete me njerezor dhe dinjitoz. Te mos sulmohen njerez si Kristi me mllef vetem sespe flet per nje te vertete qe si pelqen mendjes sone.

Te mos sulmohen njerez si Kristi me mllef vetem sespe flet per nje te vertete qe si pelqen mendjes sone.

OSE

Te mos sulmohen njerez si Tritan Shehu me mllef vetem sespe flet per nje te vertete qe si pelqen mendjes se dylberave.

 Degjo, fjala dylber eshte nje fjale me konotacion negativ. Jam i sigurt qe perdorimi i kesaj fjale te ka kenaqur sedren tende anti-dylberiane po do te ishte mire qe ne debate te tilla fjale te tilla te ngarkuara emocionalisht te shmangeshin per hir te seriozitetit te argumentimit.

Tritani nuk eshte sulmuar me mllef, atij i eshte vene me pah paaftesia dhe mungesa e njohurive ne kete fushe derisa sugjeron perdorimin e metodave shterpe per kurimin e homoseksualitetit i cili eshte nje realitet gjenetik qe nuk ka medikament qe ta ndreqe. Tritani me duket si ai prifti tek Bruno qe kishte terapi anti-homoseksuale.

Vete fakti qe autori i shkrimit duhet te deklaroje vete me se pari seksualitetitin e vet tregon shkallen e rende te injorances qe ekziston ne vendin tone.

 Tritani nuk eshte sulmuar me mllef, atij i eshte vene me pah paaftesia dhe mungesa e njohurive ne kete fushe derisa sugjeron perdorimin e metodave shterpe per kurimin e homoseksualitetit i cili eshte nje realitet gjenetik qe nuk ka medikament qe ta ndreqe.

 

Po ti ku e ke seriozitetin e argumentimit? Kush ja vuri ne pah paaftesine Tritanit? Mesa di une Tritani eshte doktorr. Kush ja vuri ne pah edhe njehere? Kristi? Ca eshte ky Kristi? Profesor doktorr? 

Sipas Ligjit per Mbrojtje nga Diskriminimi:

Neni 1: Ky ligj rregullon zbatimin dhe respektimin e parimit të barazisë në lidhje me gjininë, racën, ngjyrën, etninë, gjuhën, identitetin gjinor, orientimin seksual, bindjet politike, fetare ose filozofike, gjendjen ekonomike, arsimore ose shoqërore, shtatzaninë, përkatësinë prindërore, përgjegjësinë prindërore, moshën, gjendjen familjare ose martesore, gjendjen civile, vendbanimin, gjendjen shëndetësore, predispozicione gjenetike, aftësinë e kufizuar, përkatësinë në një grup të veçantë, ose me çdo shkak tjetër.

Tek pershkrimi dhe percaktimi i termave ne ligj, vecoj:

- “Shqetësim” është ajo formë e diskriminimit që ndodh në rastin e një sjelljeje të padëshiruar, kur lidhet me cilëndo nga shkaqet e përmendura në nenin 1 të këtij ligji, që ka për qëllim apo efekt cenimin e dinjitetit të personit dhe krijimin e një mjedisi frikësues, armiqësor, përçmues, poshtërues a ofendues për atë person, si dhe në rastin e një trajtimi më pak të favorshëm, i kryer si rezultat i kundërshtimit ose i mosnënshtrimit nga ana e personit të cenuar ndaj një sjelljeje të tillë.

Neni 7 i ketij ligji:

Mbrojtja nga diskriminimi
1. Çdo veprim ose mosveprim i autoriteteve publike ose i personave fizikë a juridikë që marrin pjesë në jetën dhe sektorët publikë ose privatë, që krijojnë baza për mohimin e barazisë ndaj një personi apo grupi personash, ose që i ekspozon ata ndaj një trajtimi të padrejtë dhe jo të barabartë, kur ata ndodhen në rrethana të njëjta ose të ngjashme, në krahasim me persona të tjerë ose grupe të tjera personash, përbën diskriminim.

 

Neni 21: Komisioneri

1. Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi, më poshtë komisioneri, siguron mbrojtjen efektive nga diskriminimi dhe nga çdo formë sjelljeje që nxit diskriminimin. Komisioneri është person juridik publik.

 

 

Te guxosh te thuash ne Shqiperi qe homoseksualet meritojne te mos diskriminohen, te quajne homoseksual. Ky eshte homofobizem ne shkalle vendi dhe s'ka si te mos jete diskriminim qe duhet zbutur gradualisht e derisa te hiqet fare. Nga ana tjeter, homoseksualet s'kane pse te kerkojne me ngulm qe ta tregojne hapur homoseksualizmin. Sepse shkurt, i bie te tregosh se ne c'forme e ben seksin. Eshte si te thuash... ata qe e bejne seksin ne kembe me gruan, dhe jo ne krevat, te zgjedhin nje ngjyre, te kaltren, te zeme, dhe te bejne parada, te mbajne veshje qe i dallon dhe te folur qe i dallon... dhe pastaj te kerkojne te mos u behen dallime. Homoseksualet te bejne c'te duan ne dhomat e gjumit, por te mos bejne veprime qe i dallojne, nese s'duan dallime per dicka kaq tabu ose delikate sic eshte seksi ne cdo shoqeri. Une jam pro denimit te atyre qe i diskriminojne per ate qe jane, qe i pengojne te kene vende pune vetem per menyren se si e bejne seksin, por dhe kunder kerkeses se homoseksualeve per te biresuar femije. Le te martohen, po deshen, por pa femije. Cdo femije meriton te kete edhe nene, edhe baba. Jo dy baballare apo dy nena. Nese Tritani eshte shprehur si homofob, ka bere diskriminim e duhet te ndeshkohet. Jo si ne Lushnje, lol, por cik me bute. smiley

 Cfare dmth "duhen trajtuar"?

 

Sa force ka kjo fjala "duhen"?

 

 

 

 

 

 

 

po kjo puna e marrjes se hormoneve eshte shume vari leshin ne fakt.. eshte ofenduese jo vetem per gayt por edhe per jo-gayt, sepse si thike me dy presa, i bie qe ashtu sic gayt do te beheshin jo gay nepermjet trajtimit hormonal, do te beheshin edhe jo-gayt gay ne menyre te anasjellte.. por ca leshin.. imagjino ti thuash dikujt jo gay, une ty shoku te bej gay due te dhene ca kokrra e gjera. imagjino si do i vij atij kjo, se ne teori kete po thot tritani.. por ku i dihet ne fakt ndoshta tritani i njeh me mire kto pune.

lol... Po kjo punë e hormoneve është e vërtetë. Sado qesharake.

Psh burrat pas moshës 40 vjeç, filllojnë dhe "femërizohen". Pastaj duhet përmend edhe mishi i pulës, shumë i preferuar nëpër kazerma ushtarake për shkak të hormoneve femërore që përmban etj.

po ky eshte nje tjeter stereotip, po ne rastet psh kur ka robe qe jane tough as nails, mirepo bien ne gjunje per nje cike penis??

p.s. ate punen e kazermave edhe mishit te pules po s'e pate problem ti po bej sikur s'e lexova une..

smiley

Roli i hormoneve është i padiskutueshëm në aktivitetin seksual. Dhe këtu duhet vendos pikë.

Puna me ata robt që përmend ti, duke spekulluar unë, them se do ketë qënë ngacmimi fillestar i prirur nga njerëzit me të njëjtin seks. Pra përsëri, ma do mendja se ata janë shumë "aktivë", por në anë të kundërt.

Mirëpo mendo këtë situatë... në rast se dikujt ... nuk... atëherë ai duhet të vlerësojë "other posibly available options", no?

 

te qenurit gay ose jo eshte ceshtje orientimi seksual jo aktiviteti. ideja se hormonet mund te diktojne nese je (ose behesh) gay apo jo me tingellon e dyshimte.

twintip,

hormonet menjane.. per mua eshte interesant konvertimi nepermjet fese nga nje preference seksuale ne tjetren.. punoj me nje tip tani, nga keta te rilindurit qe pasi e ka lljere ne rini, tani propogandon furishem se kursi x mujor ne kishe e konvertoi. Ka grua dhe femije.. Ka sa e sa te tille.. Ku mund ta vesh kufirin?

lere c'mund te thuash pastaj per konvertimin ne prift katolik smiley

c'mund te thuash? smiley 

pershendes me symphony of destruction iher, se eshte ne sfond.

per fene po thoja - me shaka -  qe s'thuhet dot se prifterinjte katolike kane tendenca pedofilie, apo behen pedofile kur behen katolike, dmth s'e bejme dot fene pergjegjese per tendencat apo sjelljet seksuale te robve. fene mund ta bejme pergjegjese ndoshta vetem per streset qe mund te shkaktoje nepermjet ndalimeve (ky born againi qofte i lumtur). por ne te njejten menyre mund te thuash qe ndalimet na kane sjelle gjithe kete civilizim perendimor, etj, etj, dhe fillon muhabeti neper dege. prandaj kot bej une sikur di te bej shaka.

"dmth s'e bejme dot fene pergjegjese per tendencat apo sjelljet seksuale te robve"

epo ketu sipas disa miljard robve je kundravajtje! smiley Ne thelb eshte familja thone.. e rendesishmja e kesaj ne fakt eshte besimi ne vetvete.. pra qe ai eshte i konvertuar.

C'mund ti thote ketij te fundit nje aktivist? A do ti thote se po shtiret? Apo do ta pranoje preferencen e tij te re? Nese e pranon, cfare tjeter pranon?

chene e shoh qe s'jam shprehur shume qarte, por po them se feja veshtire se e ndryshon dot thelbin e njeriut, por i percakton kufij sjelljeje - te cilat fetari ka raste qe edhe i kalon, ne varesi te thelbit dhe ndoshta edhe te kufijve. tani do me hidhen shume fetare, se vertet po flas qesim, dhe nga pozitat e nje te pafeje. keshtu qe terhiqem dhe kerkoj te falur per konfuzionin.

nuk mund ta di dot si ndjehet kolegu yt me veten e vet apo me stilin e jetes. por sigurisht qe ka menyra per te kultivuar deshirat dhe per t'i bere sa me te kenaqshme eksperiencat seksuale.

interesante.. nese ste keq lexova, ti e pranon idene se mekanizmi njerzor nuk eshte teresisht i zbuluar?

akoma nuk e mor vesh se pse shumica i bejne bisht temes dhe merren me komente per ket Kristin apo Tritanin qe nuk kane lidhje me temen. Le pastaj kur lexoj dhe njifare ironie per "burrnine" e njonit apo tjetrit...eshte si me i pa te tjeret nga lart sepse ty nuk t'thote njeri 'homo'
Ktij vertet mund t'ja bojn ate muhabetin po ky ka me shume kurajo se 10 hetero marre bashke qe i lepijne bythen shefit se nuk kane guxim me i thone troc ne sy qe eshte trap me zile ose se 100 te tjere qe nuk guxojne me i thone qe nuk dun me dal n'shesh me festu ose protestu sa here i nxjerrin me detyrim si bageti. Tjeter, e ben per t'i dale emri n'gazete ose jo, ky arrin me formulu drejt ate qe kerkon. Kom frik se ne jena msu me degju politikane qe shajn me rob shpie dhe preferojme vec ket muzike. Kjo eshte per t'ardh keq, jo sepse dikush ngre zonin ne menyre civile sepse mendon se dikush ka shku pak me larg me ate qe ka thon

Kur t'a marresh vesh ti (e une)... s'do jemi me ktej.

Se duhej bere me te zeza dhe me font 24 kjo pjese e artikullit:

... homoseksualizmi të shpallej fillimisht në SHBA si diçka që nuk mund të quhet sëmundje. E që pas SHBA-së, edhe Organizata Botërore e Shëndetësisë ta hiqte në mënyrë zyrtare nga lista e sëmundjeve fizike apo psikologjike homoseksualizmin.

Xhib, sa per ligjin, ai ekziston tashme, dhe shyqyr qe ka njerez te interesuar dhe te dedikuar qe ai te zbatohet. Ndryshimet ne mentalitet mund te duan kohe, por te fillosh nga lufta kunder deklaratave publike diskriminuese dhe keqinformuese me duket fillim i mire.

Ke nisur te ushtrohesh ne leximin e mendjes e? smiley Sa mire kur e bejne te tjeret ate qe do te kishe dashur ta beje vete. smiley Ja me kete mendje u perkunda nja ca sekonda.

S'e di pse skepticizmi im by default per te gjithe ata qe merren me pune ojqishte ne shqiperi nuk gervishtet hic nga keto deklaratat wool on three (tritani the evil antigay lol), as nga ca gjera te tjera qe kemi hasur ketu tek peshku si artiklla per keta.

mbase keto kembana s'bien fare per ne qe diskutojme po per ndonje rroge a dicka tjeter...mbase jane vertet te sinqerta per te promovuar tolerancen ndaj homoseksualizmit dhe per ta bere ate cool (me kujtohet ketu nga nje artikell tjeter qe thoshte ky pinderi se ka shume artiste dhe njerez te njohur shqiptare qe jane gay te fshehur . ... wouldn't you want to be a gjebrea or a gace or whoever is hot today n'muzike ne shqiperi) 

ligji egziston ne shqiperi per cdo gje, dhe per demokraci perfaqsuese biles lol

"kunder deklaratave publike diskriminuese dhe keqinformuese" kjo, sorry te them po me duket si ndonje citat i fjalimeve qe demaskonin imperializmin dhe revizionizmin smiley

siriezli, mbasi mbaron se veni kaq shume valenca tritanit, mbasi e ngre se pari ne pidestal per ta pushkatuar ne emer te lirise, dhe keshtu per ti paralajmeruar te gjithe te tjeret qe guxojne te flasin ashtu (kuptohet kjo ne emer te tolerances, demokracise, lirise se fjales, etj) veshtire ta besoje kete si konstrukt dhe ky kristi apo kushdo tjeter...te jete valle kungull?

hence dhe skepticizmi im, per aq sa kam lexuar ne shtyp per kete ambasadorin roze dhe prsiatjet e tyre, perfshi kete artikell

ti mbase ke arsye personale (njohje miqesore etj) qe je kaq shume pro tij, ose thjesht beson ne idealet dhe luften per tolerance etj, in which case I'll just remind how you/me/us might have felt about Mjaftin ne fillesat e tij dhe ne fjalimet pasionante te Veliajt per te shkundur apatine.

tunde moj shkunde apatine, hidhe moj dridhe paragjykimin... si vazhdon kjo kenga smiley

 

(me kujtohet ketu nga nje artikell tjeter qe thoshte ky pinderi se ka shume artiste dhe njerez te njohur shqiptare qe jane gay te fshehur . ... wouldn't you want to be a gjebrea or a gace or whoever is hot today n'muzike ne shqiperi)

Xhibi artikullin ne fjale e ke lexuar tek gazeta Shekulli dhe kjo eshte nje nder deklaratat e Klodian Celes dhe jo shkrim i Pinderit

http://www.shekulli.com.al/2010/10/14/ambasada-pink-streha-e-homoseksualeve-shqiptare.html

http://www.peshkupauje.com/2010/10/klodian-cela-homoseksualet-vip-te-mos-fs

bla bla bla shumë folëm.

Ka njeri tjetër që i duket titulli i këtij artikulli, disi patetik? 

Akuzoj Tritan Shehun si politikanin e parë homofob!

Si është Tritan Shehu politikani i parë homofob? Është i pari që zyrtarisht akuzohet si homofob?

I pari që ËSHTË homofob?

Apo i pari prej politikanëve që ne (dmth autori), e di që është homofob.

Ç'është pastaj me stilin e të shkruarit të "akuzës", parodi që i bëhet Emil Zola-së?

Ju do thoni... ehu dhe ti, tani e gjete të merresh me titullin, me stilin e të shkruarit etj.

Po në fakt. Sepse stili, mënyra e të shkruarit këtu, edhe për shkak të problematikës që trajton, shkon dorë për dorë me sinqeritetin (ose jo) të shkruesit.

 

 Keni fol me kaq lezet e i keni diskutu me kaq shume intelektualitet ceshtjet e anusit sa ska ku vete mo. Sidomos ju qe mbroni shkaterrimin e anusit jeni me intelektualet. Cudi. Ju qe shkruani poezi tek temat e tjera ju e mbroni shpimin e anusit. Lidhja anus- poezi qenka me e forte sec mendoja.

Homofob, islamik, berishian... ke me? Te tria, gjera ekstremistesh.

Prit kur te futesh gjekundi me bomba nen jelek, ndonje dite. E ben ti.
Tiparet s'te mungojne.

Vallai me mire homofob, islamik, Berishian sesa fushor, ateist, Ramisto-Velist smiley

 

o primoooo... kujdes o primo se lezet rimon nje cike me intelektualitet.. kujdes rimen primooo.. kaq po te them une.

Ka nje rryme mendimi sipas se ciles homofobet agresive kane probleme me identitetin e tyre seksual dhe se kundershtimi aktiv eshte thjesht nje mekanizem mbrojtes. Jemi kesisoj ne nje prapavije skizofrenie. Kujdes shendetin mendor me nje fjale, perpara mirembajtjes se anusit, qe edhe ky s'eshte me pak i rendesishem.

Kujdes shendetin mendor me nje fjale, perpara mirembajtjes se anusit, qe edhe ky s'eshte me pak i rendesishem.

smiley

I kisha dhene fjale vetes qe s'do perfshihem ne kete teme, po kjo me beri ta therr.

Finis n'qafe me pac per therrje e preje bese e per te qeshuren smiley.

qesh ti qesh po si ishte ai muhabeti i bese se mosperfshirjes?

s'e harrova ndonje topverdhe smiley ose topkuq smiley

Shyqyr topave se m'dhembi terheqja e veshit smiley.

trop, ne pergjithesi shume temave u ri e ri e ri-levrohet relievi ne peshk.   Thjesht lodhje pa bereqet mbi kete tematike.  Pikepamjet e mia per "two consenting adults" i kam shprehur jo rralle smiley.

@ Finis, namuz e droje?  Une them te mos kursehesh smiley.

Te kujtohet Ministria e Puneve Botore? Ja nje gje te tille kisha nder mend: Instituti per Punet e AXXXX. Kshu do shkruhet llafi (nga turpi) dhe mospermendja do ta ktheje, me gjase, ne ndonje entitet superior. Kam ndermend ca citime te tjera nga Shkrimet, por kam namuz dhe droje metafizike.   

Oranje, xhib, gjuha e perdorur mund te jete icik mjaftiste, ose perendimoriste, por ndoshta ne shqipot s'e kemi levruar ende standardin e gjuhes se denoncimeve morale (aq sa xhib ty te ngjan togfjaleshi im si plenumisht). Sinqerisht, indinjata e bere publike akoma nuk ka gjetur gjuhen e duhur per te mos prekur ndjeshmerite tona per gjuhe pa emocione. Ju hapni dhe nje debat me te madh per gjuhen dhe mjetet e minoriteteve apo grupeve te diskriminuara, qe megjithese fuqine e tyre politike e kane pikerisht tek ndjenjat e fyera, indinjata, dhe zemerimi, duhet t'i kerkojne te drejtat ne gjuhe neutrale. Eshte goxha debat akademik ky.

Besoj gjithashtu se gjuha eshte icik dramatike ose hollivudiane se ky eshte rasti i pare qe nje politikan denoncohet duke u mbeshtetur tek ligji (nuk e di tamam cilat jane hapat qe duhet te ndjeke Komisioneri i caktuar sipas ligjit) per kete qellim ne Shqiperi.

Tani perseri, let's not throw out the baby with the bathwater. Sepse edhe uji eshte minimalisht i piste.

Krist me bej hallall qe t'shava pak gjuhen smiley.

Primo, per nje tjeter prove te lidhjes poezi-anus, mund t'ju sugjeroj L'anus solaire.

 Rrofsh tropizme por me mjaftojne keto "xhevahiret" qe po nxirrni ju nga goja.

Mua më duket Trop, se kjo gjuhë për këtë problem, nuk është përjashtim, por është rregull. Sepse problematika është "out of the reach" prej shoqërisë shqiptare. Nuk është problem i kapshëm, i lehtë për tu artikuluar, për tu gëlltit etj.

Madje edhe njerëzit që merren me këtë punë, unë dyshoj, se nuk e bëjnë për çështje ndërgjegjieje, apo si luftë parimore, por për shkak kushtëzimesh organizatash si BE OJQ të ndryshme etj.

Ku di unë, mbase ideja ime vetëm, se ky solidaritet i tillë, është në një farë mënyre i shtirur. Çka shkrimi e bën të dallueshëm.

 

 Po si krejt  rastesisht,  mbrojtesit me te flakte  te kauzave ylberiste jane dhe perfaqsues te grupeve ojeqeiste.

PS: homofobistet dhe fobikutistet jane ne unison smiley

Pikerisht une ndava me ty shqetesimin e mungeses se gjuhes (dhe menyres) 'lokale' - por kjo nuk dmth se shqetesimi nuk eshte lokal, se nuk ka homoseksuale ne Shqiperi, apo homoseksuale ne Shqiperi qe duan te luftojne kunder diskriminimit te tyre. Nese integrimi evropian na ndihmon te kalojme ligje per ndotjen e ambjentit, per te drejtat e invalideve, per te drejtat e grave, per dhunen ne familje, per te drejtat e homoseksualeve, per te drejtat e femijeve, per mbledhje statistikash me cilesore, per reforme te kodit zgjedhor, etj, etj, kjo nuk dmth se ne po importojme problemet, por po importojme ligjet qe pengojne sjellje te caktuara, per te permiresuar situaten.

Monda pershembull kritikon shpesh - edhe une e kam pas bere shpesh - kete adoptimin e menyrave evropiane. Nga ana tjeter, a ka alternative me te mire? Psh, a duhet te ulim shpejtesine e ratifikimit te konventave nderkombetare (nese na ka ngelur ndonje)? Po ndaj teknologjise se importuar (idete madje konsiderohen teknologji), a ka alternative me te mire?

Qe ka menyra me te mira per te ecur perpara kjo s'ka dyshim, por qe s'duhet ndenjur ne vend numero, as kjo s'besoj se duhet te dyshohet. Dhe jam dakort qe varesia financiare, pertej dominimit kulturor, ndikon menyrat, dhe jam njekohesisht kurioze si do te silleshin shqiptaret, si do te shkruanin OJQ-te shqiptare, ne mungese te detyrimit dhe frymezimit donatorial (le te themi duke qene membeship fee based). Psh, do te shkruanin plenumisht? Mos valle plenumishtja eshte terreni ku lulezon OJQ-ishtja moderne?

Nuk kam problem me ligjet, Trop. Ato janë problem më vete, po nuk duken aq domethënëse për këtë temë.

Problem është psh mediatizimi i tepërt i këtyre temave. Të cilat pothuajse me siguri të plotë mund të sjellin efekte të kundërta me çka pritet realisht.

Pse po ta mendosh, çfarë kishin më shumë se ne popujt e mesjetës që digjnin shtriga në turra drush? Populli është në kufirin e mbijetesës, nuk ka kapacitet për të mbajtur këto lloj gurësh mbi shpinë.

Ja shiko problemin real që shfaqet këtu nën nickname "joni". Problemi i tij është familja, rrethi i ngushtë shoqëror, për ta thënë banalisht, kujt i plasi ndonjë tjetri të merret me të? Cili është interesi i shoqërisë të merret me problemet private të gjithkujt?

Efektet e kundërta shfaqen nën shembuj realë, kujto Klodin dhe Lezhën etj.

Pse plenumisht për gjuhën? Vetëvendosmërisht do preferoja unë. Çka është e mirë dhe ka taban, duket.

 

shiko tashi e dashur, se hidh uje e hidh miell dhe muhabeti qenka trashur smiley

me nje llaf u be lemsh, s'merret vesh cili eshte problemi, cila eshte kauza, cila eshte strategjia, qe pastaj ta veme ne peshoren e hierarkise se nevojave te kombit dhe te dima sa ta perkrahim dhe ne thjesht per kauze dhe jo per perfaqsi

(nqs statistikat e tua qe nje n 3 meshkuj shqipo jane homo jane remotly close to accurate, ne i bie te jemi shteti me homo n'bot, pervec shteteve si san francisko, miami beach, etj ... pavaresisht se sa, per ne qe s'jemi homo ceshtja by default shtrohet si perkrahje per princip a etike/moral, toleranca etj  ... megjithese vlen te vehet re qe nqs agresiviteti i fushatave sumadashese vazhdon me kete rritem, s'eshte cudi qe pas nja 30-40 vjetesh heteroseksualizmi te cilesohet thjesht si gejizem i dollaposur, ose si mburoje e nje mori kompleksesh dhe perversitetesh smiley)

duhen sqaruar keto qe te dime pataj se kush eshte baby dhe kush uji i govates, po pse jo dhe kush eshte govata

tritani u morr vesh tani qe eshte perbindeshi antigay. elementet e tjere te ekuacionit cilet jane dhe sa shqetesuese/te ndryshem jane keta ne krahasim me faktoret/elemtenet e tjere?

se mbase e kam gabim, po mesa di une n'shqiperi, ne ndryshim me shume vende fqinje e vende me standarte te ngjashme civilizimi, ka shume pak ose aspak raste dhune per hir te urrejtjes ndaj homove, kurse ne aspektet e tjera eshte e anasjellta; korrupsioni, niveli i demokracise, dhuna ne familje, etj jane po aq ose me te lartat.

nuk them qe ceshtja e homove s'ka rendesi, po prap, sesi me tingelloi pak si funny kjo qe the se ishte rasti i pare qe nje politikan keshtu e ashtu ndaj therefore u dashka toleruar toni hollivudjan i pinderit etj, a thua qe ky apo klodi a kush tjeter eshte roza parku i amerikes dhe tani as we speak po behet historia, keshtu qe abedini duhet te mbaje shenim lol

ne fund jam dakort me Monden qe s'duhet te ishim futur fare ne kete teme, po per hir te se vertetes me shume u futa pasi i hodha nje sy komenteve pa lexuar artikllin dhe pashe ca nga juve dhe thase do jete dicka e rendesishme perderisa peshqit e dalluar jane pronocuar smiley

Ej mos ma merr per keq po a ka mundesi te flasesh shqip? Te pakten per respekt per ne qe nuk dime anglisht. E kuptoj qe e di anglishten shume mireeeee po ky eshte forum ne gjuhen shqipe per shqiptare me duket apo jo?

dhe tani as we speak po behet historia, keshtu qe abedini duhet te mbaje shenim lol

Ajo mbajtja e shenimeve prej Abedinit - Priceless! smiley

Trop nje pyetje nga kurioziteti.

Pse femrat i presin me shume dashuri meshkujt qe kalojne ylberin, nderkohe qe meshkujt jane shume te ftohte ndaj femrave qe e bejne dhe i shikojne me antipati ato qe luajne mashkullin ne cift?

Te lutem mos me jep ndonje emer autori per te lexuar se s'kam kohe e as ndonje qejf te madh. Thjesht per muhabet kafeneje.

hmmm keshtu per muhabet do te thoja qe per femrat rendi ekzistues nuk se eshte me optimali, prandaj jane me te hapura ndaj homoseksualizmit te te dyja llojeve (tani qe kujtohem, kam pasur nje shoqe zyre lesbike me te cilen kisha shume miqesi) si nje lloj rivleresimi, pikepyetjeje, qofte edhe kundershtimi, te ketij rendi. ose mund te thuash qe femrat jane ne pergjithesi me te prirura te mbeshtesin grupe te diskriminuara.

nga ana tjeter e ketij argumenti mund te thuhet se meshkujt duan ruajtjen e rendit ekzistues dhe ndjehen keq perballe cfaredolloj pikepyetjeje apo tentative uzurpimi ndaj rolit te mashkullit - prandaj psh. keqndjerja ne rastin e lezbikeve me mashkullore.

me hape oreksin per kafe tani smiley

Me nje llaf cdo homo i ri eshte another brick off the wall. Kjo mund t'i shtoje eshe nje kuptim tjeter homofobik vellezerve qe ndertonin kala dhe sakrifikimit ne te te gruas si dhe mallkimin e saj "U dredhshin leta mure sic dridhem une".

Kadareja mund ti shtonte edhe skenen e nje lesbikeje te shtypur qe vinte cdo nate me hene te plote nen muret e kalase. smiley

e beke shume surrealist muhabetin e kafenese ti smiley

lere se kadareja ka bere revolucion seksual me 'il fait froid', me pershkrime pubisesh ne vaske dhe rruajtje sqetullash si mode kryeqyteti smiley - kushedi c'do kishte shkruar po te ishte i ri ne kete epoke.

smiley Nejse, faleminderit per pergjigjen. Me duket mjaft realiste dhe le nje shteg me shume te hapur sesa ai varianti "gjermanet ishin maskuar si partizane qe t'i merrnin si balliste."

Eh, Primo, shiko se, si i thone llafit, gjuha tradhton. Kujdes me togfjaleshin "ndyresite seksuale" dhe mos i jep "armikut" plumba per dyfeqe.

Kam frike se eshte minoranca pro-homoseksuale qe na konsideron si "armiq" ne (95% te popullit) anti-homoseksualeve dhe jo e kunderta. Sa per punen e ndyrsive seksuale ngado qe te rrotullohesh, sido qe te kapesh me fjalet, sado kulture dhe emancipim te tregosh ti, puseta e mutit ngelet pusete muti dhe akti seksual i dy burrave qe ulerasin si derrat ne balte eshte gjeja me e shpifur e kesaj bote. Mos beni pastaj si te prekur tek temat e pedofileve. Mos beni sikur i doni femijet e vegjel dhe perkujdeseni per to sepse me keto lloj modelesh leshi qe po stimuloni, femije leshi keni per te rritur. Dakord?

Natyrisht qe s'jam dakort dhe thjesht (pa dashur ta ntrash punen) doja t'ju kujtoja qe seksin anal e ushtrojne edhe heteroseksualet, madje per nje komunitet femrash hiper-katolike eshte nje menyre per te ruajtur virgjerine dhe njekohesisht per te patur nje jete seksuale aktive.

Femije s'kam. Pedofilet jane tjeter gje.

 Femije uroj te kesh sepse jane gjeja me e bukur dhe me e paster e kesaj bote derisa rriten dhe ja mbushim trrurin me keto dhimbsurite pro-gay dhe i shkaterrojme. Seksi anal eshte gje e ndyre ne vetvete dhe ti po mundohesh ta justifikosh me faktin qe e bejne heteroseksualet dhe hiper-katoliket? Nuk ka justifikim dhe ska pse te kete filozofi per gjerat jonatyrore. Sepse po ti hysh me filozofi cdo gjeje atehere mund te gjesh justifikim per te gjitha veset njerezore. Mund te gjesh justifikim per tradhetine per seksin anal per pedofilet per nekrofilet per homoseksualet per kanibalet per njerezit qe shkojne me kafshe e me shpende. Cdo gjeje mund tja gjesh justifikimin po ta shohesh me kendveshtrimin e "dhembsur" filozofik te se drejtes dhe lirive njerezore, individuale etj.

Faleminderit per urimin. Une s'kam asnje nevoje te justifikoj seksin anal, sepse s'ka vajtur puna deri aty. Pjesa tjeter e ligjerates suaj, eshte tejet e rremujshme per t'u debatuar ne ndonje fare menyre. Po e permbledh sidoqofte me dy fjale idene qe kam per "njeriun e lire": eshte ai qe duke observuar te shkuaren dhe pa i hequr syte nga e nesermja, permbush trajektoren e vet etikisht ne bote. Me etikisht, nenkuptoj respektin per veten dhe tjetrin.

Gjithe te mirat.

  Po e permbledh sidoqofte me dy fjale idene qe kam per "njeriun e lire": eshte ai qe duke observuar te shkuaren dhe pa i hequr syte nga e nesermja, permbush trajektoren e vet etikisht ne bote. Me etikisht, nenkuptoj respektin per veten dhe tjetrin.

Gjithe te mirat.

 

Jam dakord me ty plotesisht. Vetem mos harro qe respekti per veten dhe per tjetrin ka disa limite te ndryshme per njerez te ndryshem. Per mua respekti per tjetrin ka disa limite, per ty nuk ka. 

Gjithe te mirat.

 Nuk po e mbron ndokush homoseksualitetin si akt fisnik o primo, thjesht e respektojme si realitet per ata qe natyra i ka bere ashtu. Nuk eshte mire te vjellesh kaq vrer ndaj dickaje qe nuk e aprovon se nuk i dihet, cdo te beje ti sikur femija jot te behej homoseksual? Nuk besoj se do i beje dalje.

Permetari :

 

"E kuptoj qe te trajtosh homoseksualitetin si semundje fizike e mentale, ashtu sic ben Tritani, eshte ofenduese per nje homoseksual krenar dhe qe nuk ka fare komplekse me ate qe eshte. Megjithate, Kristi reagon ne nje shkalle me te larte agresiviteti nga cfare i lejon ligji dhe madje ne kundershtim me filozofine e te drejtave te njeriut, avokat mbrojtes (madje i flakte) i te cilave ai pretendon se eshte.

unë akuzoj z. Tritan Shehu se përmes deklaratave të tilla dekurajon dhe keqinformon një popull të tërë dhe për këtë duhet të japë sqarime e llogari.

Po mire, po c'ndodh me te drejten e fjales se lire te Tritanit? Nuk paska ai te drejte te shprehe opinionin e tij per nje ceshtje apo tjeter? Akuza per keqinformim nuk qendron - sepse nuk mund te provohet se Tritani po "informon" ndryshe nga cfare ai di me synimin qe te "keqinformoje popullin." Ai thjesht po shpreh mendimin e vet,  si mjek, si qytetar, apo qofte edhe si deputet. Pse duhet te jape llogari per kete? E kujt duhet t'i jape llogari? E pse i duket Kristit sikur flet ne "emer te popullit " ? 

Keto tone prej femije te nxehur nuk e ndihmojne as Kristin, as ceshtjen per te cilen ai lufton. Madje, sic shihet edhe nga reagimet e ketushme, mund te bejne efektin e kundert me c'eshte synuar."

 

----

e ke keqkuptuar idene e te drejtes se opinionit.

Une ata qe ankohen per diskriminim edhe i kuptoj se ben vaki e kane hall, po ata qe jane kunder  s'i kuptoj hiç nga çfare kane frike.

 Po tani meqe shkrova e meqe s'kam folur me trop kohet e fundit, me vjen keq t'ia pres shpresat per brez te ri me mentalitet te ndryshem, sepse para nje jave degjova nje student mjekesie te thoshte qe marredheniet homoseksuale perhapin semundje dhe prej tyre ka dale HIV  prandaj mentaliteti kunder gay-ve nuk do ndryshuar.

vazhdon jep mesim ne fakultet tritani? smiley

A je ne djeni pershembull qe me ligj ne shume vende ndalohet qe meshkujt qe bejne seks me meshkuj te dhurojne gjak sepse si group jane ne rrezik me te madh se pjesa e tjeter e popullates qe te jene te infektuar me HIV, hepatit B dhe nje mori te tjera semundjes qe mund te transmetohen me transfuzion?

Ncuq, s'jam ne dijeni ne fakt te shume gjerave se bota eshte e madhe smiley. Ti psh si e more kete informacion,çfare po lexoje/degjoje dhe cilat jane vendet ?

Po lexoja nje artikull mbi shendetin ne komunitetit homoseksual.  Vendet jane Amerika, UK dhe vende te tjera Europiane.  Ligjet jane bere me kerkese te komunitetit mjeksor dhe kane baze shkencore.

Jam kureshtar se cfare trajtimi Hormonal mund tu japesh homove, sipas Tritanit, kur crregullime hormonale nuk jane provuar ne ta..Kjo puna e Hiv tek Homot eshte disi e vertete, Ne rruge anale perhapet me shepsh virusi se sa ne rruge vaginale..Afersisht raporti 1% te raporteve seksuale tek te paret dhe 0,1% tek te dytet (heterot)..Menyra transgresive e jeteses me droga dhe shiringa si perhapes te virusit, eshte me afer menyres se jeteses gay, por ky fakt edhe per shkak te paragjykimeve diskriminuese te homofobeve..Homofobet ekzistojne ashtu sic ekziston racizmi, por ndryshe nga ky  ka dhe specifikat e tij. Po tentohet ti jepet Homofobise trajta e nje semundje, kur ne te vertete Tritani nuk mendon ndryshe nga shumica e shoqerise shqiptare, per shkak te nje tradite qe nuk I sheh homot me sy te mire. Por ndryshe nga te tjeret Tritani, qe ndermjet te tjerave eshte dhe mjek anestezist-reanimator, duhet te flasi me nota pranuese ndaj te ndryshme dhe jo ta trajtoje ceshtjen e homove si nje semundje..Homot ekzistojne, jane persona njesoj si te tjeret me preferenca seksuale te ndryshme, qe kane te drejte te bejne nje jete normale si te tjeret..Edhe pse Tritanet mund te cfaqin mospreferencen ndaj shijeve seksuale te tyre..Mesa duket Pozicionet neper transhe mund te ruhen por pa qelluar njeri-tjetrin..

 

Faleminderit serish qe qofte me te keq, qofte me te mire, qofte per kuriozitet kontribuat ne kete teme.

Shume keq qe edhe kete here tema te tilla (si shumica, xhanem), nuk u perdoren per tu informuar po me shume per te fyer e share, e denigruar. Ligji Kunder Diskriminimit eshte nje ligj per te gjithe, sepse per fatin tone te keq te gjithe ne diskriminohemi njehere, apo dy here, apo shume here ne jete!
 Eshte interesante sesi komuniteti LGBT po perpiqet te luftoje me shume se kushdo qe ky ligj te zbatohet. E eshte e trishtueshme qe te tjeret (me pak fjale NE TE GJITHE) nuk ndergjegjesohemi dot e nuk behemi dot nje te pakten nje here. E tmerrshme qe personat me aftesi te kufizuar nuk munden akoma te kene nje ze te forte kunder diskriminimit. E tmerrshme qe qytetaret shqiptare te cilet jetojne jashte ketij vendi ende ndihen qytetare te dores se dyte, ne mos ne vendin ku jetojne, ne ate ku jane lindur, apo anasjelltas, apo te dyja bashke e serish nuk e kuptojne se mund te reagojne, se mund te jene qytetare, se mund te besojne diku, qofte dhe te nje perpjekje qe vjen nga homoseksualet! E tmerrshme e gjitha, me e tmerrshme per ata prinder qe sot dine me shume se kushdo tjeter qe pretendon se jeton mes informacionit e mes qyteterimit, ama ndihen te dobet e te frikesuar sepse (sigurisht) eshte goxha guxim te perballesh me injorancen e rende te shumices se painformuar.... smiley Akoma me e veshtire te perballesh me komplekset megallomane te kujtdo qe e konsideron veten qytetar te angazhuar (makar dhe online!) Po sido qe te jete, te iluminosh mendjen eshte shume me e veshtire se cdo gje tjeter dhe kjo kerkon kohen e vet...  naten dhe flm per kontributin e secilit ne kete teme

Edhe une falenderoj Kristinen dhe Klajdin per kontributin e jashtezakonshem qe po japin per mbrojtjen e kauzes se homoseksualeve ne Shqiperi. Une pervete, si injorant dhe komplet barstard (te dyja te shqiptuara me r shume te bute dhe lozonjare, ashtu sic dine ta shqiptojne vetem homoseksualet), preferoj t'i them gjerat sic i mendoj, pavaresisht censures se ashper te vendosur ketu nga administratoret. Me vjen mire qe Kristina dhe Klajdi kane gjetur vetveten brenda botes shumngjyrshe te homoseksualizmit. Vetem ta vene pak kemben ne frena here pas here dhe te mos i akuzojne ata qe s'e mendojne por sidomos qe nuk e ndjejne aq thelle sa ata nevojen per pak ngrohtsi njerzore, se jane te poshter, te paedukuar, dhe sidomos sidomos maskarenj (por sic thashe me siper, kujdes ketu me shqiptimin e "r"-se). smiley

Ec Kristina pogradeci se priftulet jane krenare per ty.

Hajt shnet.

xhib, dhe nje gje te fundit se e zgjata shume ketu:

qofte edhe per faktin qe mosha mesatare e komentuesve te peshkut eshte relativisht e ulet, qofte per faktin qe niveli mesatar i arsimit eshte relativisht i larte, qofte per faktin se nje pjese e mire e peshqve jetojne jashte shqiperise, peshku eshte (duhet te jete) ambient me progresivist dhe te dale me shume ne mbrojtje te te drejtave te njeriut. kjo justifikon dhe sjelljen e temave dhe debateve te ketilla.

 Terapi antigay? Kush e ka pare ate episodin e The Simpsons, ku Homer mendon qe Bart eshte gay dhe i ben terapine heteroseksuale? Pjesa qe me pelqen me shume eshte kur e vendos Bart per 3 ore rresht ne nje karrike perballe nje poster gjigant me nje femer ne kostum banjo, e cila reklamonte nje marke cigaresh. Kur Homer kthehet dhe e pyet, - He si ndihesh smiley ? Bart i pergjigjet, qe i pihet nje cigare Big Grin Ne tube s'e gjeta kete pjesen, por edhe ajo kur e çon Bart te uzina e çelikut gay eshte e madhe Smile  http://www.youtube.com/watch?v=icIwKaci3MI&feature=related

Po me intereson paraqitja e homoseksualeve si "grup interesi". A mund te ma sqaroje kush se cili eshte interesi i perbashket, shoqeror a politik i ketij grupi?

 Para pak kohesh mu desh ti thoja familjes time qe jam homoseksual dhe u largova nga shetepia per te jetuar me partnerin tim.

Prinderit e mi edhe pse i kisha dhuruar dhe me kishin dhuruar shume dashuri deri ne ate moment, sapo mesuan per kete fakt u kthyen ne armikun tim.

Dhe duke digjuar njerez qe mendojne si Tritan Shehu me kerkuan te vizitohesha dhe te hiqja dore nga lumturia ime duke qendruar ne shtepine e tyre dhe duke u shtirur si heteroseksual sepse ne kete menyre "bota do flinte e qete".

Dhe njelloj si prinderit e mi ka akoma prinder qe mendojne se homoseksualiteti eshte semundje, eshte ngjitese, ka nevoje te kurohet dhe qe te kesh nje femije homoseksual eshte fatkeqesi.

Kam me shume se 3 muaj qe pres qe ndonjeri prej tyre te interesohet te pakten a jam i lumtur por duke qene qe jetojme ne nje mentalitet si ky atyre i intereson vetem qe une jam homoseksual dhe si rrjedhoje mendojne qe do jem me HIV, do shes trupin dhe do jetoj poshte ures. Keni krijuar steriotipe shume te keqija per komunitetin LGBT !

Po pse tallesh me dhimbjen e robve mer? Klajdo a eshte i skedum ky apo si eshte i jashtem si puna Klodit?

 

Chene, e di qe ne skemi rene dakort gjithmone te peshku, po te kerkoj me gjithe zemer te mos tallesh e te mos jesh cinik me guximin qe robt kane per te treguar historite e tyre personale. PO, HISTORIA ME LART ESHTE E VERTETE! (Nese doje te dije te verteten)

Qe ketu problemi im : "Keni krijuar steriotipe shume te keqija per komunitetin LGBT !"

Mu kjo me duket tallje trapi!

Keni krijuar steriotipe shume te keqija per komunitetin LGBT !

kush i ka krijuar keto steriotipe?  ose me sakte kujt i'a drejton kete pyetje:  neve ketu te PPU,  apo keshtu ne pergjithsi...??

 Jon, me vjen keq qe prinderit nuk te kane kuptuar. Ke bere mire qe je hapur sepse je me i qete. nuk mban nje te fshehte qe te gerryente. Duhet te dish qe rruga drejt njohjes dhe mirkuptimit do jete e gjate dhe e mundimeshme. Jetoje jeten tende ashtu sic do dhe mos e vra mendjen shume. Por dhe me flamur mos dil. pasi do demtohesh. sipas vendit kuvendi, sic thote populli. kjo vetem nje keshille eshte qe jeten ta kesh me te lehte...

Ndigjoi keto keshilla...Jane plot me buke Jon....Jetoje jeen tende.....hmmmmm

Nuk besoj se kurrsesi edhe ne kombet me te zhvilluara kur nje femije iu thote se eshte homo ,asnje prind mendoj nuk shkrihet n'gaz nga lumturia...hajde moj grua ç'te te llafos...po kemi djale jo shaka.Eshte nje raport qe hkon drejt vdekjes...nuk riprodhohet.....Nejse...une mendoj se pak ka rendesi se me ke shkon ne shtrat...e rendesishme eshte te jesh njeri per sembari....Si prind them Zot mos na provo...

Ke menduar ndonjehere qe prinderit kane dhe problem faktin qe ti s'mund t'i dhurosh nje pasardhes familjes?

Une kam nje shok qe mbas 18 vjeteve martese heteroseksuale, ku dhe u be baba i dy femijve, vendosi te ndahet nga gruaja dhe aktualisht bashkejeton me nje mashkull tjeter. Ne fillim me beri shume pershtypje, pasi e kam njohur si nje mashkull te vertete dhe me ambicje per seksin e dobet. Tani, nuk besoj se ketij i ndryshuan hormonet keshtu tak-fak. Ah, shoku i tij, eshte tipik gay, me nje natyre engjellore, me gjeste femerore etj. Perderisa ata ndjehen rehat me njeri-tjetrin, dhe pse jo edhe me momente lumturie, une nuk i perbuz, perkundrazi shoqerohem me ta, sic kam bere gjithmone me shokun tim. Fakti qe une nuk behem dot si ai, nuk do te thote qe duhet ta perbuz, urrej apo dhunoj.

Tani nese dikush mund te me sqaroje, sepse per kete jam vertet kurioz, dhe besoj meqe ketu na serviren vazhdimisht informacione mbi ambasaden roze, te pakten informacioni te jete i plote..

A merr ambasa fonde? Nese po, sa dhe nga cili "shtet"..

 

Aman o burr se te betohem eshte realisht paranoje ky argument!!!! Sigurisht qe ka nevoje per fonde per te luftuar kete m... injorance qe na ka bere peshq te ngordhur e te pandjeshem!!!! Sigurisht mo qe duhen lek te luftosh injorancen sot!!!! Mos te duket korrupsion ty qe ata qe luftojne injorancen paskan nevoje per mbeshtetje financiare!!!!????

Me saktesisht cfare injorance po luftoni?

 Shumë i mirë shkrimi. 

Dhe boll u tallët me gjëra që s'i njihni. 

“Nuk i bëhet vonë njeriu se me kë bën seks ti por nuk ja vlen të marrësh këtë rrugë për pesë minuta qejf b...” – ishin këto fjalët që ime më më tha në momentin që unë i rrëfeva që kisha vendosur të mos jetoja më në të njejtën shtëpi me ta por me personin e zemrës time i cili është një djalë.

Në fakt, arsyeja pse vendosa të largohesha nga shtëpia nuk kishte lidhje me të qënit gay. Ishin një seri arsyesh të tjera që më shtynë të merrja këtë vendim, pavarsisht se shkëndija erdhi nga një grindje banale me tim vëlla.

Kisha shumë pak kohë që kisha filluar të njihesha me Denisin por pavarsisht kësaj ishte personi i parë që më erdhi në mëndje dhe i telefonova me një dëshirë të madhe për ta takuar. Ai u tregua i gatshëm pavarsisht orarit dhe mu gjend shumë pranë në ato momente. Kjo gjë më bëri të ndihesha shumë mirë edhe pse ishte një situatë e vështirë.

Pasi negociova me tim atë (duke shprehur të gjitha pakënaqësitë që më shtynë mua të merrja vendimin për tu larguar nga shtëpia) arritëm në marveshjen që ai do më siguronte një vend ku unë të mund të jetoja i vetëm dhe kështu ndodhi. Ai, bashkë me time më, mendonin gjatë gjithë kohës që unë isha thjeshtë i acaruar nga grindja me tim vëlla dhe për pak ditë do kthehesha në shtëpi.

Tre muaj më vonë unë dhe Denisi nuk ishim më thjeshtë dy të porsa njohur që shoqëroheshin për të kaluar fragmente të bukura kohe bashkë.
Historia jonë e dashurisë mund të them që pati edhe disa pengesa por që fal pjekurisë, durimit, aftësisë për të arsyetuar, dëshirës dhe mbi të gjitha dashurisë, u bëmë për njëri-tjetrin të pa zëvëndësueshëm.

Në periudhën që unë jetoja vetëm Denisi vinte shumë shpesh dhe kjo gjë më mbushtte me lumturi, por dëshira për të kaluar sa më shumë kohë të dy na bënte që të fantazonim për një shtëpi tonën ku të mund të rrinim pa qënë të kufizuar nga orari i vizitave të familjarëve të mi.

Nuk kaloi shumë kohë deri ditën që ne vendosëm që këtë fantazi tonën ta bënim realitet.

Edhe pse pa qënë të kënaqur nga ky fakt (gjë që pritej) familja Denisit dha aprovimin e saj për këtë vendim tonin. Ndërkohë që familja ime ishte totalisht kundër!

Edhe pse pa aprovimin e tyre bëra sic gjykova vetë që ishte më mirë për mua dhe fillova të bashkëjetoja me personin me të cilin doja të ndaja cdo moment të jetës sime.

Pas presioneve të shumta të familjes sime (të cilët në mënyrë indirekte shprehnin dhe shqetësimin se duke qënë që unë po jetoja me një djalë, “bota” do mendonte që unë jam gay) vendosa ti them time mëje atë të vërtetë që aq shumë përpiqej tja mohonte vetes.

Në moshën 16 vjecare fillova të kisha probleme me seksualitetin tim. Refuzoja të pranoja veten për atë që jam sepse “bota” kish vendosur që të qënit “ndryshe” të bënte mëkatar.

E kush isha unë për të kundërshtuar botën?!

I ndjerë nën presionin e të tjerëve dhe mbi të gjitha nën atë të familjes sime, vendosa ti jap fund problemeve të mija.
Një grusht me ilace ishin ilaci im...

Kur ime më hyri në shtëpi dhe më pa në gjëndjen në të cilën ndodhesha e kuptoi në moment që dicka kish ndodhur dhe nuk ju desh shumë kohë për të kuptuar se cfarë.

Në ka dicka që admiroj tek ime më është gjakftohtësia që arrin të mbajë në momente kritike, edhe pse kohët e fundit po fillon ti reduktohet ky virtyt.

Më detyroi të gëlltisja rreth tre litra ujë të nxehtë dhe si pasojë i nxorra të gjitha ilacet bashkë me cfarë kisha ngrënë gjatë pjesës tjetër të ditës. Në atë moment e kuptova cfarë quhej “lavazh stomaku”.

Pasi e rimora veten dhe gjendja u qetësua ime më mori guximin të më pyeste për motivet që më kishin çuar deri në atë pikë. Në fillim u përpoqa te bëja rezistencë por më pas u dorëzova duke menduar që ishte gjëja e duhur.

Heshtje... Askush nuk guxonte të fliste më për homoseksualitetin dhe aq më pak të shikohej në sy në momentin që mund të dëgjohej rastësisht një bisedë mbi këtë temë.

Vite më vonë ime më hapi këtë temë duke më pyetur nëse “kisha ndryshuar”, dhe e bëri këtë gjë në formë imponuese.
“Ishte dicka e moshës” – tha ajo, “kujtdo mund ti ndodhë në adoleshencë ky konfuzim, e rëndësishme është që je shëruar”.

I ndjerë i kërcënuar në ato momente u detyrova të gënjeja dhe ktheva pas një hap aq të rëndësishëm.
Pa e kuptuar kisha bërë një marrveshje me time më, duhej të gënjeja edhe atë që dinte të vërtëtën, mundësisht dhe veten.

Kur u njoha me Denisin kisha vetëm një mik të cilit i rrëfeja gjithcka, “E”, ai dinte cdo detaj të jetës sime dhe të mardhënieve të mija me meshkujt.

Ndihesha krenar që kisha një shok si ai, që më dhuronte dashurinë që më kish munguar nga im vëlla edhe pse e dinte që unë isha gay.

Duke parë që Denisi, ndryshe nga unë, ishte shumë i hapur me rrethin e tij të njohjeve dhe askush nuk e gjykonte për mënyrën si është apo për atë cka bën fillova të ndjeja dëshirën për të patur persona që më duan për atë cka jam dhe jo për atë cka detyrohem të bëj sikur jam që ata dhe gjithë të tjerët “të flenë të qetë”.

Fillova të hapesha me miqtë e mi. Çuditërisht, ndryshe nga meshkujt e tjerë gay që njoh që e kanë kaluar këtë proces, unë jam shumë më i lirshëm me shokët se me shoqet. Personave të parë të cilëve ju rrëfeva ishin meshkuj. Reagimi i parë nuk ishte aspak pozitiv, por ju desh më pak kohë nga çe mendoja për ta pranuar faktin që unë jam gay dhe për të më mbështetur.
Rasti më i vecantë ishte “P”, në momentin që unë i thash hapur që jam gay dhe ndihem krenar për këtë gjë pasi jam i lumtur dhe nuk më shqetëson se cfarë do mendojnë apo si do më komentojnë të tjerët, ai u largua.
Bëra atë cka mendova që ishte gjëja e duhur, i dhash kohë.
Për disa ditë nuk pata asnjë lloj kontakti me “P”, deri sa një mbrëmje erdhi bashkë me “E” tek shtëpija ku unë po jetoja vetëm për të më kërkuar të falur dhe për të pirë alkol së bashku siç bënim në periudhën e gjimnazit.

Personi i vetëm që më zgjenjehu ishte “E”, nga miku im më i mirë të cilit mund ti rrëfeja gjithcka dhe isha i bindur që e kisha krah në cdo situatë, u kthye në një person “të njohur”. Më thoshte gjithnjë të mos flas me njëri për këtë gjë dhe të bëj shumë kujdes se mos më shikon dikush pasi kishte shumë frikë. Nuk e kuptova kurrë në e kishte atë frikë për mua apo për veten e tij.

03:27 e mëngjesit! Unë dhe Denisi nuk kishim shumë që kishim rënë për të fjetur në momentin që dëgjohet zilja e celularit tim.

“Hajde shpejt tek urgjenca se kemi shtruar tët ëmë se është shumë rëndë” – tha një zë shumë i padëshirueshëm për mua nga ana tjetër e celularit. Kisha shumë kohë pa ju përgjigjur tim vëllai në celular dhe këtë herë e bëra vetëm sepse telefonoi nga numri i tim eti.

Kur shkova në urgjencë gjeta tim atë, tim vëlla dhe disa persona të tjerë të “familjes” që kishin ardhur për të më rritur nivelin e bezdisjes.

Pasi takova time më, e cila dukej në një gëndje shumë të rënde, im vëlla vazhdimisht më kërkonte ti premtoja time mëje që do kthehesha në shtëpi por unë i pa tendosur refuzoja. Nuk duhej të tregohesha i dobët përballë atij presioni që po më ushtronin.
Çuam time më në shtëpi dhe në moment ajo filloi të më kërkonte të njejtën gjë si im vëlla. Përballë saj isha më i dobët por në këtë vendim nuk mund të më mposhtte askush.

Faza tjetër ishte me pjesën tjetër të “familjes” që po përpiqeshin të më bënin të ndihesha fajtor për atë cka i kish ndodhur time mëje dhe të më bindnin që të kthehesha në shtëpi duke “vjellur vrer” mbi mua dhe Denisin që tashmë e dinin se kush ishte dhe raportin që ne kishim.

Pas grindjes së rradhës u largoa nga shtëpija e tyre dhe u nisa drejt times për të mbështetur kokën në gjoksin e Denisit tim.
Ngela i impresionuar nga reagimi i tim eti pasi ime më i kish treguar që unë jam gay.

“Unë e di qe ti ke orientim seksual ndryshe” – tha ai, “dhe e pranoj këtë gjë pasi je im bir dhe të dua shumë por e vetmja gjë që të kërkoj është të kthehesh në shtëpi që të tjerët të mos e marrin vesh sepse do shkatërrosh veten dhe familjen me këtë sjellje”.

Pas 20 vitesh bota ime u përmbys... Ishte pikërisht ky ai personi të cilin unë e kam gjykuar gjatë gjithë jetës si të prapambetur në mendime për shkak të origjines së tij nga fshati?!

Dhe gjëja që më lëndoi më shumë ishte se nuk po njihja më time më... Ku shkoi ajo zonja nga kryeqyteti që më ka trajtuar gjatë gjithë jetës si shok dhe më ka mbështetur në vendimet e mija?!

Herën e fundit që e takova këtë “zonjë të nderuar kryeqytetare” u përpoq gjatë gjithë bisedës të më bënte të ndihesha njeriu më i ndyrë në botë dhe fliste për homoseksualët me neveri sikur të mos ishte përballë të birit që para pak ditësh i kish rrëfyer për të dytën herë që është homoseksual dhe më në fund ka arritur ta dojë veten për këtë që është dhe është i lumtur me veten dhe personin e zemrës.

Ndoshta një ditë do më marrë malli dhe do e kërkoj, ose të paktën do i përgjigjem telefonatave dhe sms-ve të saj. Por deri sa të vijë ajo ditë unë vazhdoj të jetoj i lumtur përkrah Denisit dhe mes miqsh pa dallim sekualiteti që më duan dhe i dua pa kushte.

Respekte per nonen tate! Zonje gru qeka tregu. Edhe per baben dhe vllajin.

  Po te ishin duke jetuar ne nje vend tjeter prinderit e tu, nga pershkrimi qe u ben, jam i sigurt qe do te te kishin lene te beje c'te doje dhe do te te kishin perkrahur. Vendi ketu i ka detyruar te sillen ne ate menyre, dhe mua me duket se jane perpjekur te bejne gjene e duhur (pavaresisht fjaleve te keqija ne nerva e siper), sepse edhe per ata, i bie te rrezikojne te distancohen nga shoqeria\familja ashtu sic je distancuar ti nga familja jote,  dhe nga shoqeria. Me c'lexova, prinderit e tu kane ndier fiks po ate qe ke ndier ti. Ti ke qene gati ta besh, te rrezikosh te distancohesh nga te gjithe vetem qe te ndihesh rehat me veten, por ata s'kane qene gati te rrezikojne te distancohen nga te gjithe, vetem per te qene rehat me ty. Faji eshte i atyre te gjitheve, kuptohet. Por njeriu duhet te pershtatet. Prinderit kane preferuar pershtatjen, duke pasur me shume pervoje jete se ti. Ti jo. Une them se duhej t'i kishe kuptuar dhe ti ata me shume, sic deshiron qe ata te te kuptojne ty. E di qe fajin e ka mentaliteti, por s'i ndryshon dot te gjithe shqiptaret brenda dites e t'i nderroh me shqiptare te tjere. Kjo eshte shqiperia, kjo eshte shoqeria... pranoje. Sic mund te thuash dhe ti "ky jam une, me pranoni." S'eshte e drejte te kerkosh te te pranojne, dhe ti te mos i pranosh.

 jam perpjekur ti kuptoj ne te gjitha menyrat dhe kam toleruar ofendime nga me te rendat por eshte shume zhgenjyse te shohesh qe per disa persona eshte me e rendesishme ajo qe do mendoje bota se femijet.

eshte absurde te me kerkojne te heq dore nga lumturia ime qe te jete bota e lumtur...

eshte absurde te me kerkojne te heq dore nga lumturia ime qe te jete bota e lumtur...

 Por "bota", domethene komuniteti, ndikon ne cdo aspekt te jetes se njeriut. Qe te humori, menyra si te flet nje fqinj, e deri te ana financiare, qe duke pire kafe te njoftojne qe eshte liruar nje vend pune ne filan vend, pa permendur ndihma te tjera konkrete. Vendet e zhvilluara e kane kaluar kete faze, duke krijuar qytete te medha me te ardhur qe s'i njeh njeri ne qytet dhe qe s'kane nevoje per miq per t'u njoftuar per nje vend pune. Pasi kane kaluar kete fazen, pavaresine e individit nga komuniteti, kur njeriu s'ia ka me nevojen komunitetit ne menyre jetike, vetem atehere kane kaluar te faza qe e pranojne homoseksualizmin, edhe ate me shume veshtiresi. Shqiperia s'eshte ende nje nga ato vende. Keshtu qe prinderit s'kane menduar vetem per lumturine e botes, por edhe per lumturine e tyre.

 

Nuk eshte kaq e thjeshte.Eshte edhe çeshtje vlerash,te diskutueshme mbase.Ndershmeri,moral,ne peridha te ndryshme jane te ndryshme.Jane kushtet historike sociale qe e percaktojne.Homseksualizmi eshte i dikutueshem...eshte i destinuar te mbaroje ,nuk riprodhon.E te riprodhohesh eshte ne indolen njerezore.Instikti iruajtjes se rraces.ça priste Joni qe nena e tij ti thoshte Denist ua nusja e nenes,apo ua dhendrri i nenes(sipas rastit)

 OK, por parimet e moralit ndryshojne me kohen, sipas kushteve historike e sociale, sic thua. Per shembull, dikur, morali i grave ishin te visheshin me perce. Pastaj te visheshin me kostum, fund xhakete, apo fustan. Tani morali lejon dekoltete, minifundet. Nderkohe qe morali ndryshon, homoseksualet kane ekzistuar qe ne kohen e Aleksandrit te madh, e deri me sot. Ndaj s'me duket se mbarojne, edhe pse nuk riprodhohen. Ata thjesht jane. Tani, vetem sepse nuk mbarojne vete, cfare duhet t'u bejme? Te mos u japim te drejte te jetojne si gjithe njerezit e tjere e te urojme te mbarojne? Apo t'u japim te drejte te jetojne si gjithe njerezit e tjere? Ja ta zeme se nje dite te thote femija qe eshte homoseksual. C'do te deshiroje per femijen tend? Te ishte i lumtur dhe i padiskriminuar? Apo te mbaronte?

Tashti pa shaka,shkrimi eshte shume i mire e trajtuar me profesionalitet e humanizem.Shoh qe Kristi eshte "burreruar "shume si gazetar.Komplimente .

Mu ,ky Joni me duket shume konfuz...mendoj se me analize apo i ndjekur nga ndonje psikolog a psikiater persembari sot ketu do ishte duke na treguar tjeter histori....

Zane! Ai eshte i dashuri im!!! Eshte shume i kthjellet dhe shume i lumtur per ate qe eshte! Problemi i vetem me te eshte fakti qe: si te kuptoje qe robt e painformuar dhe arrogante ashtu do te jene gjithmone pavaresisht vendit smiley

Si tia bejme?

 

Kristi!

 

Zane! Ai eshte i dashuri im!!!

po ti,  je Denisi...?

Po ti sikur ishe i orientuar ndryshe Kristi....ç'te ndodhi??Kush ishte ajo shak shaket qe ta bani me tu neverit ate gja send.....te mrekullueshem...kush te zhgenjeu Krist....ph e mjera une ...edhe ti Brut??

Ne vendin tuaj, do t'ia shmangia qasjen personale çeshtjes, sepse nese nga njera ane historite individuale u japin nje fytyre "kauzave", nga ana tjeter pashmangshmerisht ia besojne zgjidhjet emotivitetit. Dhe ne fushe te emotivitetit, nje nene qe shqetesohet per te ardhmen e te birit ka me shume mundesi "fitoreje" se nje bir homoseksual qe s'pranon keshillen e s'emes. Dashuria prinderore eshte nje model me i perhapur dhe me i pranuar se ndjekja e prirjeve seksuale individuale (edhe kur kjo ka pasoja si ato qe pershkruan miku juaj).

Ti qenke Denisi e? Fol hapur se na ngaterrove.

Aa, lere lere kristina se e paske nxjerre koken vetvetiu. Urime dhe jete te lumtur te dyjave bashke, ti me Jonen. Po mire ti e ke pseudonimin Denisi apo Klajdi ndersa emrin e vertete Kristina: po Jona si e ka emrin real? Qe ta dime se mos gabimisht e kemi midis te njohurve dhe te kemi kujdes mos e ofendojme padashje duke i share orjentimin seksual smiley

Ka qen edhe nje kenge Jon nga ardit gjebreja

N., jeton në Tiranë. Deri 7 muaj më parë ajo kishte patur përvoja të ndryshme me meshkuj, por kur krejt rastësisht u njoh me një vajzë e pastaj papritur e pa veten të komunikojë e të flasë, e madje të mendojë çdo ditë për të, kuptoi se më në fund kishte gjetur dashurinë e jetës...

“Nuk i kam paragjykuar njerëzit me orientim seksual të ndryshëm, por në të njëtën kohë nuk e dija plotësisht se do të vinte dita që unë do të dashurohesha me një vajzë", thotë ajo per www.aleancaLGBT.org

Filluan të flisnin kështu çdo ditë me njëra tjetrën dhe kjo marrëdhënie u bë krejt e zakonshme për të dyja. Ajo i fliste për shkollën e vështirë që bënte në Itali, teksa N. i fliste për jetën e saj në Tiranë.

Dalëngadalë nisën të ndanim së bashku detaje personale të jetëve të tyre dhe u bë pa e kuptuar ato të dyja, e domosdoshme që të flisnin me njëra tjetrën, të dëgjonin e të kuptonin njëra tjetrën…

Lexoni më poshtë dëshminë e N.

 

"Eshtë hera e parë që unë jetoj një marrëdhënie dashurie me një vajzë! Përpara kësaj, kam patur vetëm raporte fizike me meshkuj. Nuk e dija që një ditë do ndjeja për një femër. Nuk e dija deri… në momentin që njoha të dashurën time! 

Unë asnjëherë nuk i kam paragjykuar njerëzit me orientim seksual të ndryshëm, por në të njëtën kohë nuk e dija plotësisht se do të vinte dita që unë do të dashurohesha me një vajzë.

Për herë të parë e njoha atë nëpërmjet disa miqve të përbashkët. Unë e dija që asaj i pëlqenin femrat po kjo nuk bënte ndonjë çudi të madhe për mua. Ajo studion në Itali dhe pas takimit tonë të parë patëm mundësi të ritakoheshim në një mënyrë krejt rastësore. Në fakt, ky ritakim ndodhi pas disa vitesh krejt papritur në një forum në internet.

Biseduam gjatë në internet, e pastaj folëm edhe të nesërmen. Folëm gjithashtu dy ditë më vonë, pastaj sërish të nesërmen…

Filluam të flisnim kështu çdo ditë me njëra tjetrën dhe kjo marrëdhënie u bë krejt e zakonshme për të dyja.

Më fliste për shkollën e vështirë që bënte në Itali, teksa unë i flisja për jetën time monotone në Tiranë. Dalëngadalë nisëm të ndanim së bashku detaje personale të jetëve tona dhe m’u bë pa e kuptuar e domosdoshme që të flisja me të, të më dëgjonte, ta dëgjoja, të më kuptonte, ta kuptoja…

Kjo situatë, pse jo virtuale, zgjati më shumë se një muaj, por sa më shumë kohë kalonte aq më shumë e ndjenim dëshirën për të folur me njëra tjetrën. Unë e dija se bisedat tona nuk ishin thjesht biseda miqësore. Ato biseda ishin shumë më tepër se një komunikim i zakonshëm. Dëshira e madhe që kisha për të folur me të më bënte konfuze...

Derisa një ditë ajo erdhi në Shqipëri dhe vendosëm të takoheshim, këtë herë jo përmes ekranit të një kompjuteri… Unë tashmë e kisha kuptuar që ndjeja një tërheqje të madhe për të dhe ajo më kishte shprehur të njëjtën gjë. Sigurisht, që nuk ndihesha fort rehat dhe kisha shumë frikë në të njëjtën kohë, por situata që po kaloja ishte tmerrësisht e bukur! Kjo më bërri që të harroj të gjitha frikërat e mia, kur e takova në Tiranë.

Pak e mendoja faktin se ajo ishte femër, e jo mashkull! Për mua kishte rëndësi ajo që unë ndjeja për te, dhe anasjelltas. Kjo më ndihmoi ta çliroja veten nga çdo lloj kompleksi që mund të kisha dhe të filloja të jetoja një histori që po më bënte shumë të lumtur.

Kaluam një verë të mrekullueshme bashkë dhe unë për herë të parë në jetën time u ndjeva shumë mirë me personin që kisha afër. Kanë kaluar 7 muaj që tashmë jetoj çdo ditë duke menduar për të, dhe vazhdojme të kemi një lidhje shumë të bukur dhe të fortë pavarësisht se ajo studion dhe jeton jashtë Shqipërisë".

 

 

Per cfare e ke sjeklle kete per mallengjim? Kjo ska lidhje me temen.

E lumja kjo per vedi.............  smiley

smiley          smiley

O NJesh per meriten tende qe e solle kete shkrim ketu, i dhe mundesi komunitetit gay - lezbi te propagandoje/reklamoje kenaqesite e tyre. I modh je! Tani meru me ta dhe mos na caj koken duke mbrojtur salibane e talibane. Hajt se te doli pune tani!   smiley 

Hahaha u kthy ne telenovel ktu!!

 Prit se po lexojme edhe ndonje eksperience peshkiste f&f. Pa komplekse, hapeni zemren smiley

Ku eshte lidhja midis asaj qe shkruan autori, me deklaraten e Shehut, me histori dashurie ?

Te gjithe dashurohen, te gjithe kane miq, shoke, familje. Te gjithe bejne debat me prinderit, me shoket, me fisin.

Te jesh gay, nuk ka asgje te keqe, po te jesh gay,  nuk ka asgje te mire. Lutem vetem qe bletet te mos kene keto tendenca, sepse ateher bota ka shkuar per lesh.

Fjalet qe ka shprehur Tritani , nuk ka si qellim te sherojme "te semurit me prirje seksuale te kunderta", jo, Tritani thote qe kush kerkon ndihme, se e mendon si semundje, do gjej mbeshtetjen e institucioneve.

Kur diskutohet per ato qe kane drejtim te kundert te shijeve seksuale, nuk flitet vetem per kryeqytetin, ka gjitheandej ne shqiperi, ku ambienti eshte shume me i zymte, me diskriminues.

Eshte e pamundur te mendohet se te gjithe keto me prirje te kunderta , duhet te jetojne patjeter ne kryeqytet.

Kristi ka gjetur me veshtersi nje rresht ku i jepet mundesia te bej pak zhurme per publicitet, dhe ja ka dale.

Berbero, me duket se ke ngaterru orale me anale ????????

smiley o lum pash zotin, bletet shumohen me parthenogjeneze.

Trop.

Nuk te len me kru veshin.

Futa bletet, se sot degjova "sikur bletet te zhduken nga faqja e dheut, botes i mbesin 4 vjet jete".

lere se paskam bere dhe une gabim, qenka me i komplikuar shumimi i bleteve, kerkoj te falur. po nje pjese te fajit e ka zysha e biologjise qe ma kishte fiksuar keshtu smiley

Te jesh gay, nuk ka asgje te keqe, po te jesh gay,  nuk ka asgje te mire

 

homoseksualiteti nuk eshte vlere, as anti-vlere (meqe flet per 'te mira' dhe 'te keqija'). Eshte oreintim seksual. Sikurse heteroseksualiteti. Keshtu qe eshte nga te paktat gjera qe i shpeton çdo rregulli, norme, hierarkie vlerash.  

 Deri me sot, nuk kam takuar asnjehere nje njeri homofob!!! Shancet qe te takoj ne te ardhmen jane slim to none. Jo vetem qe nuk kam takuar ndonje homofob, por as nuk kam takuar ndonje person qe te njohe ndonje homofob, apo ndonje person qe te njohe ndonje person qe te njohe nje homofob!

Puna eshte se shqiptaret nuk jane te vetem ne kete vale budallalleku qe perfshin opinionin boteror dhe qe karakterizohet nga njerez qe nuk dine kuptimin e vertete te fjaleve.

shkurt muhabeti, NUK KA KUSH FRIKE NGA BYTHSHQEPURIT; BYTHSHQEPURIT NUK JANE TE FRIKSHEM, JANE THJESHT TE NEVERITSHEM! NESE TRITANI UA GJEN ILACIN, MERITON NJE DEKORATE OKB-je, perndryshe, ilaci me i mire do te vazhdonte te mbetej ai i Hitlerit apo Enverit, apo ndonje tjetri qe i kish trute ne vend kur mendonte te crrenjoste neveri te tilla nga mesi.

U tha si u tha ne Bibel, po ja qe ca plehra na bejne dhe si te krishtere, e jo per gje, po na mbajne dhe emra si "Kristi", dhe nuk u rruhet fare se c'thone apo c'bejne.

   Deri me sot, nuk kam takuar asnjehere nje njeri homofob!!! Shancet qe te takoj ne te ardhmen jane slim to none. Jo vetem qe nuk kam takuar ndonje homofob, por as nuk kam takuar ndonje person qe te njohe ndonje homofob, apo ndonje person qe te njohe ndonje person qe te njohe nje homofob! Puna eshte se shqiptaret nuk jane te vetem ne kete vale budallalleku qe perfshin opinionin boteror dhe qe karakterizohet nga njerez qe nuk dine kuptimin e vertete te fjaleve. 

Ne te gjithe shqiptaret jemi rritur si homofobe. Eshte aq e perhapur, sa s'na duket homofobi, por dicka normale. Gjithe gjimnazin e gjithe kohen qe kemi qene ne shkolle te larte, une e te gjithe shoket qe kam njohur i kemi tallur dhe i kemi quajtur si te neveritshem, dhe na eshte dukur dicka normale, sepse ashtu bejne te gjithe, pa kuptuar qe eshte thjesht homofobi. Pastaj, duke u rritur e duke u pjekur, disa e kuptojne qe eshte homofobi ajo sjellje dhe qe homoseksualet kane te drejte te jetojne te qete. Disa nuk ndryshojne, vazhdojne te jene homofobe pa e ditur se jane homofobe, por duke ditur se eshte dicka normale. 

 

shkurt muhabeti, NUK KA KUSH FRIKE NGA BYTHSHQEPURIT; BYTHSHQEPURIT NUK JANE TE FRIKSHEM, JANE THJESHT TE NEVERITSHEM! NESE TRITANI UA GJEN ILACIN, MERITON NJE DEKORATE OKB-je, perndryshe, ilaci me i mire do te vazhdonte te mbetej ai i Hitlerit apo Enverit, apo ndonje tjetri qe i kish trute ne vend kur mendonte te crrenjoste neveri te tilla nga mesi.

U tha si u tha ne Bibel, po ja qe ca plehra na bejne dhe si te krishtere, e jo per gje, po na mbajne dhe emra si "Kristi", dhe nuk u rruhet fare se c'thone apo c'bejne.

 

Nese do ta takosh nje homofob, s'e ke shume larg smiley

  Po pse jep pergjigje kot o i ngrate? Duhet se z'ben t'u tregoni te gjitheve sa pak u nxe mendja? Edhe ta kam shpjeguar se si eshte puna, e ti do te me tregosh mua se kush dhe si qenka rritur? Ik e bej detyrat njehere, meso se c'dmth terma aq te thjeshte sa ai qe po perdoret ne titull te artikullit, pastaj eja dhe poshteroje veten sa te duash.

Edhe nje here: Ne Shqiperi (meqe po flasim per Shqipeine) nuk ka kush frike nga bythshqepurit. Personalisht i kam neveri, jane neveri e natyres, neveri e botes, neveri e njerezimit dhe races njerezore. Thjesht dhe shkurt, nuk kam si ta theksoj dot me shume, - jane te neveritshem. Pike. Nuk i ka kush frike. Shumica e njerezve, shumica derrmuese e njerezimit, ne total, kane neveri disa lloje speciesh dhe gjerash, si psh, minjte e gjirizeve, pusetat e fekaleve, tubacionet e shperthyera te haleve, bythshqepurit, etj. Nuk dmth se kemi frike nga halete apo pusetat tani... i kemi thjesht neveri. Dhe meqe dikush ka neveri pusetat, tubacionet e shperthyera te haleve, apo minjte e gjirizeve, nuk dmth se i ka neveri se eshte mi gjirizi per vete, apo pusete fekalesh e fshehur qe nuk do te dale publikisht, apo tubacion i shperthyer haleje qe ka frike te dale nga dollapi sheshit... Mos lini kokrren e namit. Bythshqepurit jane te neveritshem, dhe mallkuar qofte dita kur dikush do te mund te na ndale ta shprehim kete neveri duke vjelle apo nxjerre zorret perjashta.

 Fobi pra... jo patjeter frike. Aragnofobet, merimangat s'i kane frike, se e dine qe shtypen me kembe. Thjesht i kane fobi... Te ishte ashtu, nuk perdorej fjala fobi, por fjala frike. Tani, ata si njerez jane shume normale ne te gjitha fushat e jetes. Se c'bejne ne dhomen e gjumit, ke te drejte qe s'duhet ta reklamojne, sepse kur te tregon tjetri se c'ben ne krevat eshte e neveritshme. Por jane njerez po aq sa te tjeret ne fushat e jetes, e s'ke pse i mallkon ashtu.

Ti aq nuk mallkon nje vrases, nje hajdut. Aq nuk mallkon nje bixhozci qe ka shitur shtepine e ka lene familjen ne mes te kater rrugeve. Shkurt, e ke fobi. Ose s'ke besim te seksualiteti yt dhe s'do te kesh homoseksuale afer, nga frika se mos behesh si ata. smiley 

 Nuk jane normale ne te gjitha fushat. Fushe eshte dhe seksi. Bile fusha me dominuese e gjithe botes dhe historise se njerezimit. Se c'bejne ne dhomen e gjumit, nuk na intereson, shume dakord; por nuk ka pse te na ndaloje njeri qe te shprehemi hapur qe ndjejme neveri. Fundi i fundit, se c'ben hajduti ne dhomen e gjumit te nje tjetri, as kjo s'duhet te na interesoje, dhe sigurisht nuk duhet te na interesoje se c'ben pedofili. Po ja qe qelluam te jetojme ne nje shoqeri me rregulla morale. Dhe nuk i mallkon njeri ata, mallkohet dita kur neve te na ndalohet te shprehim gjera kaq elementare te moralit tone dhe menyres se jeteses.

Ah, dhe mos kembengul me shume se vetem pike humbet.

Fobi=frike; koke per koke. Eshte greqisht. Fobia nuk eshte neveri, dhe nuk ka lidhje fare. Fobia eshte vetem frike, dhe vetem ate perkthim ka ne shqip. Le te kalojne 1000 vjet, fobia ka per te mbetur dhe ka per t'u perkthyer vetem "frike" ne shqip. Kembes ja dhencin bythshqepurit. Dhe kjo eshte piekrisht nje nga aspektet me te neveritshme, qe nuk eshte as seksuale. Duhet te ndryshojme menyren e te menduarit tani, sepse na ofendohen te neveritshmit. Duhet te ndryshojme edhe gjuhen tani, se na ofendohen te neveritshmit. Fobia = frike, dhe asnje gje tjeter; as me shume e as me pak.

duhet te konsiderosh idene o zotrules se ti ndoshta nuk je nje agjent i besueshem per te kuptuar veten. ideja e fobise nuk lidhet, mendoj une, me friken me vete, por me iracionalitetin qe kjo frike nenkupton. tek e fundit perkufizimi i fobise eshte ai i nje frike iracionale, kshtu qe nese antipatia qe nje person ka ndaj homoseksualitetit mund te quhet frike ne sensin e mirefillte te frikes ose jo, eshte krejtesisht irelevante. ajo qe eshte relevante eshte nese kjo antipati eshte racionale apo jo. por po te vesh re ne shkrimin tend, nuk kuptohet kjo gje. ndaj them se duhet te konsiderosh idene se ti ndoshta nuk je 'a reliable agent' per te kuptuar veten, duke u lene te tjereve te 'drejten' dhe 'nevojen' te te interpretojne duke te quajtur homofob.
 

E para e punes, ti ende nuk e ke fituar privilegjin per t'm'u drejtuar dhe per te marre pergjigje. Por, meqe jemi te fobite, po te kthej pergjigje kete here, sepse ke shancin te marresh pjese ne nje diskutim ku ti je i perfshire personalisht. Si? Menyra si me drejtohesh ne shumicen e rasteve, gjerat qe thua, jane thjesht nje fasade qe tregojne friken qe ke ti te dikutosh me dike per te cilin te eshte krijuar pershtypja qe te eshte i eperm. Dhe pikerisht kjo mund te quhet fobi ne kete rast. Ndersa ne rastin e bythshqepurve, nuk ka fobi, ka thjesht neveri. E ndjeve apo jo ti neverine, nuk te ben apo zhben homofob. 

Fobia nuk eshte frike iracionale, eshte aq frike sa c'eshte "frike" ne shqip. Te rrish e te besh "pazar" me kuptimin e fjaleve, vetem e vetem qe te nxjerrim si klase te diskriminuar klasen me te neveritshme te races njerezore, edhe kjo ne vetvete eshte e neveritshme boll, dhe vetem sa i shton peshe neverise qe tashme kallin ata.

Ti mund te me quash sa te duash homofob. Une po ta them surratit qe frike nga te neveritshmit, nuk kam, kam thjesht neveri. Tani filloni e ndryshoni kuptimet e fjaleve... ne fakt nuk keni dhe aq faj, se dhe terma kaq te thjeshte nuk i perdorim shqip, por na u dashka t'i huazojme nga gjuhe te huaja, - dhe jo te gjithe marrin ere nga gjuhet e huaja ketu.

hap c'do faqe interneti kerko perkufizimin e fobias edhe plasi syte, shihe qe te gjitha thone se fobia ehste frike iracionale. hik tani mos mca trapin me kto letyrat e tjera psikodebile.

  perkufizimi i pare ne cdo fjalor

phobia (irrational or obsessive fear or anxiety)

Po ik ere mbushni breket andej... u bete te jepni mend! Me kontrolloni fobine ne fjalor anglishteje! Hajde debila hajde!

Frike racionale nuk ka. Frika eshte gjithmone irracionale. Prandaj mos na cani veshet kot me budallalleqe. Doni dhe te psikologjisni njerezit tani.

perkthimi!!!

 Po vazhdoj debatin linguistik... e ke vene greqisht. Ai eshte kuptimi i pare i fjales ne gjuhen greke. Ne gjuhet e tjera eshte futur jo thjesht si fjala frike, por si frike irracionale. Nuk po flet njeri per kuptimin ne greqisht, dhe ti e di mire. 

 

E kuptoj ku e ke fjalen. Ti ke neveri per modelin e tyre te seksit, gje per te cilen te kuptoj jap te drejte. Por s'do te thote qe duhet te kesh neveri dhe ata, me shume se c'ke neveri grupe te tjera njerezish qe jane vertet te demshem per shoqerine. Kjo eshte ideja.

Idene nuk e ke te gabuar. E kam shprehur dhe vete me siper. Sic ke neveri tubacionet e shperthyera te halese, ashtu ke neveri dhe disa specie te tilla. Nuk tha kush qe meqe egzistojne bythshqepurit, tani le ta perqendrojme neverine vetem ne faktin e egzistences se tyre dhe te harrojme cdo gje tjeter. Prandaj thuhet shoqeri me morale. jo thjesht shoqeri me nje moral te vetem, te mjere.

Fobia nuk ka absolutisht asnje kuptim tjeter. Mundohu sa te duash. Nuk eshte fjale angleze. Eshte fjale greke, si e tille perkthehet vetem e vetem dhe absolutisht ekskluzivisht vetem "frike". Cdo lloj frike, psikologjikisht shenohet si "irracionale"; i gjendet burimi dhe i perpilohet zgjidhja.

Dhe eshte i demshem, jashtezakonisht i demshem per shoqerine nje grup njerezish me prirje kunder cdo lloj sensi te natyres, kunder cdo lloj morali te mundshem, kunder vetem egzistences dhe mbijeteses se racen njerezore, nje grup njerezish qe duan te ndryshojne ligjet, qe duan te ndryshojne demosin, qe duan te ndryshojne shumicen, qe duan te ndryshojne mentalitetin, qe duan te ndryshojne gjuhet, leksikun, kulturen, trashegimine, traditen dhe qe aspirojne burgosjen dhe ndeshkimin e shumices per faktin e vetem se guxon te mendoje apo vazhdon te mendoje ne menyre te natyrshme, te moralshme, NORMALE!

 Mundohu ti sa te duash. Fobia eshte fobi, frika eshte frike. Sado te neveritshem te jene per ty homoseksualet, asgje nuk e zevendeson mllefin qe ti nxjerr pa arsye, dhe ndershmerisht, mentaliteti yt hitlerian eshte shume here me i demshem e per shoqerine, dhe kete e ka vertetuar koha.

Ore ti je budalla apo ben vete? Fobia eshte fjale greke qe perkthehet vetem dhe vetem FRIKE ne shqip. Nuk egziston fjala "fobi" ne shqip. Eshte fjale greke. Vetem greke. Jo shqipe. Greke. Vetem greke. Greke. Ne shqip egziston fjala qe juve ju ngjeth mishte dhe qe shqiptohet "FRIKE". Kaq. Budallalleqet mbajini dhe ndertoni jetrat po te doni. Nuk i rruhet askujt. Nuk do ndryshojme gjuhen sepse ne mesin tuaj ka dhe nga ata qe e shqepin bythen vend e pa vend.

Nuk eshte mentaliteti im hitlerian. Mentaliteti im eshte humanist. I dua te miren gjithkujt, edhe bythshqepurve. Ju qe doni te hiqeni si mendjehapur, si demek moderne, ju jeni aj oshtresa ndermjet neverise dhe normalitetit; nese nuk jeni pjese e neverise vete. Nese nuk ju pelqejne keto emertime, shihni se cfare eshte normalja, e natyrshmja. Nuk eshte e natyrshme qe prirjet e tua t'i sjellin zorret e barkut te goja nje shumice teresisht derrmuese te njerezimit.

Kaq per ty dhe per ata te cileve u lexon komentet qe te rrahin shpatullat.

Fobi eshte term shkencor i huazuar nga greqishtja, i futur ne fjalorin e shqipes dhe te te gjitha gjuheve. Po te kishte fobia te njejtin kuptim me friken, nuk huazohej hic. Ik e kthehu dhe nje here ne fillore, se paske boshlleqe.

 

 e di ca? egziston dhe psikopatia, fobia e te qenit normal. nje fjale qe huazohet nga nje gjuhe e huaj, huazohet nga njerez si puna jote, qe nuk dine gjuhen e tyre, dhe qe kujtojne se sa me shume fjale te huaja te perdorin, aq me te mencur dalin.

puna eshte e thjeshte. Nuk te mat njeri koken ty me spango, se nuk ka kush durim te mase gjera me te vogla se permasa e nje xhongle. Nese doni te perdorni etiketa per ne normalet, perdorni etiketat e duhura. shkurt e shqip, i thuhet budalla - budallait - dhe kjo nuk do te perbente ofendim. i thuhet homofob, atij qe ka frike nga ata... dhe kjo nuk do perbente ofendim. Por, qe te quash ti, pikerisht TI, dike - homofob, kur ai nuk e rruan fare per egzistencen e tyre, thjesht se i vijne zorret perpjete, kjo eshte keqperdorim i gjuhes. Nuk mund te quash frikacak gjithkend, dhe ta kalosh lumin pa u lagur sepse na paske dhe zotrote nje cope fjalori anglishteje. - e dime anglishten me mire se ty, dime dhe shume gjuhe te tjera, prape me mire se ty. nuk mund ta kalosh lumin fare. lagur pa lagur, edhe shqipen e dime me mire se ty. Dhe kjo te ben te hidhesh pupthi!

Sido qe te jete puna, ndryshoje gjuhen, dhite, beje lemsh, perdhunoje dhe perdhose fare... bythshqepurit mbeten te neveritshem, dhe PIKE. Nese ti ndjen simpati per ta, mundohu ta besh ne nje gjuhe qe e kuptojme dhe ne, ne normalet. Dhe per ne normalet, fobia eshte frike, dhe vetem frike. Per ne normalet, fobia eshte fjale greke qe ne shqip perkthehet vetem e vetem ekskluzivisht "frike" dhe asnje gje tjeter. Absolutisht asnje gje tjeter. Perndryshe, nuk keni per t'u kuptuar kurre, dhe po te ishte ligj ajo qe mendoni ju, do kishit egzekutuar me vdekje 99% te botes mbare qe mendon si une dhe qe nuk eshte bythshqepur.

PS: hap nje fjalor te thjeshte shqip-greqisht, dhe na e shih pak se si perkthehet fjala "frike", dhe po t'u kruajt shume, na gjej dhe ndonje fjalor greqisht-shqip, dhe na shih si perkthehet fjala "fobos" apo "fobia" ne shqip. (ne anglisht ta dhashe une, po truri yt duhet te jete tashme i "ngopur" (saturated) me mrekulli kaq pesherenda te linguistikes boterore.

o zotruls ti je nje frankenstein intelektual.... sepse gjithcka qe mund te te thuash ty, c'do argument e logjike qe mund te te prezantosh, ti ke per ti marr kto edhe do ndertosh nje narrative monstruoze prej tyre.

Si mer zotrules qenkan homoseksualet si pusetat e qelbura? Po homoseksualet jane njerez edhe meritojne respekt si qenie njerezore. Te them une kush nuk meriton respekt, ai je ti me keto mendime tere ligesi qe paske. Si ta mban shpirti tere ate ligesi o njeri? Do te plasesh ndonje dizaj.

 Nuk e keni problemin tek injoranca por tek pasiguria qe disa kane tek identiteti i vet.

Nje "rob" i pasigurte, qe shoket rralle e kane pare si te zote me femra, nuk mund te mos ju kundershtoje ashper. I duhet qe te distancohet qarte, te pakten per sy e faqe (se, ne fund te fundit, nuk i TM fare per askend).

 

Ky joni e paska ... muhabetin fare!

Or derr njeri, mos kujto se cunat qe shkojne me femra nuk paskan qef te kene nje shtepi te veten ku te bejne "kuplara" sa ti konsumohet "denisi" fare. Ne fund ama, degjojne nene e babe, bejne sikur kane vetem nje grua gjys te virgjer dhe vazhdojne bejne c'te duan pa vene lajmerime ne tabele emulacioni sa here gjejne nje dashnore te re. 

Fola per meshkuj, mendoje vete se ne c'situate jane femrat. 

 

O... njeri, mos kujto se cunat qe shkojne me femra nuk paskan qef te kene nje shtepi te veten ku te bejne "kuplara" sa ti konsumohet "denisi" fare. Ne fund ama, degjojne nene e babe, bejne sikur kane vetem nje grua gjys te virgjer dhe vazhdojne bejne c'te duan pa vene lajmerime ne tabele emulacioni sa here gjejne nje dashnore te re. 

Fola per meshkuj, mendoje vete se ne c'situate jane femrat.

!!!

ps.

ku tjeter vecse te peshku pa uje.

ose:

there are things that money can buy. for anything else there is ppu  smiley

Eh, tani, sipas rregulles smiley, te bie te na shpjegosh pse-ne e atyre pikecuditeseve. Mendon qe nje homoseksual, per te qene ne rregull me aparencat, duhet te martohet, te beje femije e keshtu me radhe? Se ai aty siper, po promovon ne fakt nje ideal te hipokrizise sociale. S'di ne emer te kujt ... 

Me pelqeu artistikisht gjeja... kishte nerv, pulsonte si pulsar (lloj ylli ky) ne nje mugetire ku priten t'ia behin ufo dhe ku dritat e rrugeve sapo u ndezen... smiley

 

ncuq, kjo lloj pikecuditseje s'me shkoi ndermend. E vetmja gje qe mendova - pasi lexova pulsarin ne fjale - ishte qe per te bere kuplara s'mjafton deshira per konsumime objektesh, por duhen edhe subjektet. Edhe qe "gruja gjys e virgjer" duhet llogaritur si qenie heret a vone. Ne mos po ka shume te ngjare te hape edhe ajo kuplara m'vete. Dhe behen dy kuplara.

Nje grua gjysem e virgjer - duke mposht friken e blasfemise them se - ngrihet mbi cdo cikerrime njerzore, perfshi ktu natyrisht edhe nderlikimin homoseksual, sado intrige e repulsion ky si koncept permban; eshte hymn, centaur i llojit te vet: koka e virgjer dhe trupi hamshor jo; eshte, Zot me fal, ura lidhese mes dy Marive biblike, eshte nje mbiqenie, qe ka brenda jo jete, qe po e po, por kuintesence arti... dmth shumica derrmuese jona mund te jetojne 9 jete e kurre te mos kete shansin te takoje nje gjysem te virgjer. Ideali estetik aty shndrrohet ne fetish, pelqesa tokesore ne idolatri racionale. A nuk mendon?  smiley

 

Kjo logjike mund te jete terheqese (dhe eshte) nese marrim te mireqene faktin qe Maria ishte e kenaqur me paploterine e jetes se vet seksuale. Morali konvencional e kerkon gruan pa deshire seksuale. Muhabet i vjeter kristian ky, qe e sheh deshiren si "te pafrytshme" dhe bashkimin e trupave nje mjet "per t'u riprodhuar". Qe ketej idealizimi i virgjerise, nje nga rezultatet e te cilit jane nje pjese e neurozave qe kuronte doktor Freudi...

Natyrisht sic ka burra jo shume aktive seksualisht (per arsye te ndryshme), ka edhe gra jo shume aktive seksualisht. Ne kete rast libidoja kanalizohet ne hulli te tjera. I gjate muhabeti, por marr leje te shkoj e te pushoj ne kete pike te debatit. Naten te gjitheve smiley ...

 .

 

Kjo me nolt (autor: gene) duhet skalit neper ato cezmat bektashiane. Si ato mbishkrimet tip: "o udhtar, pi uje te bekuar, te bekofte baba refati"

Eh mer Em. Pse s'thu qe paskam lujt folene e grenzave qe me mjes. Eh ku ta dije ifsani i shkrete se ku e pret rreziku.

P.S. Pink People! Please get a Pink Room se na e bote Peshkun Elektrik Blu, na e bote! smiley

smiley

http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash1/hs489.ash1/26716_102750773097040_100000863522160_41273_5201258_n.jpg

smiley

 

Ose beni ndonje show televiziv me keto Historite Gay, tip "oprah Winfrey"..Kuptoj qe kane synimin te bejne me te pranueshem komunitetin gay dhe ti japin nje fytyre edhe me sentimentale e humane ceshtjes..Jane me gjithe mend efikase dhe peshk elektrizuese..Po mos u mjaftoni me peshkun se eshte zorre qorre..Dilni me Pankarta neper demonstrata sic dolen ne Beograd..Peshku e ka rrafur e dhe me pare kete kauze..

e pasket shkoqit mire e mire ket teme smiley

brravo ju qofte

me duhej si per ta mbyll me nder nje mbremje gazmore me nja 10 shishe vere te shkelqyer dhe shoqerine time homofobe

e ka thene mire njehere e nje kohe Cekja ne nje humor :"po mire nje gje nuk marr vesh une. keta qe nuk rriprodhohen, si shtohen?" smiley)

shtohen me pune vullnetare dhe plotesim direktivash te planeve pesevjecare

nja ca thiori thone qe gruaja i ka fajet, si per cdo gje tjeter, dmth qe "geni gay" (jo tamam nje gen ne forme vrime, por disa gjera gjenetike qe asosaciohen ne disa studime me te qenit fushor) transmetohet nga femrat, bile nje qeter studim/thiori thote qe i njejti material homobartes i ben keto femra te jene me shume femijepjellese, dhe keshtu te mundesojne bartjen e sumelevrimit nga greqia e lashte tek klodi i big bradherit

ironia s'humbet hic ketu ketu (me klodin dhe bigbradherin), se nje qeter thiori thote qe meshkujt qe kane big bradhera (vellezera me te medhenj) kane me shume shanse per te qene sumatore

as me femrat qe mundesojne (nese) homoseksllekun, se nese nje qeter thiori eshte e sakte, homot i bie te kene penise me te medhenj se heterot, keshtu qe evolucioni tall sumen me femrat dhe i denon per kete pune duke i dhene atyre per pjese penisa me te vegjel smiley

nashti jo se eshte sqaruar kjo pune qe homogjeja eshte e lindur. qe ne fillesat e persiatjeve per homohulumtime kur u pa se mund te ishte gje e lindur, gejt thoshin shiqir se tani do na paragjykojne me pak duke e pare qe ne s'behemi me deshire sumeshpuar po lindemi te tille. mirepo kur degjuan qe njerzit e zotit mezi prisnin qe shkenca te zbulonte genet (shkaqet biologjike) te sumllekut ne menyre qe pastaj te parandalonte lindjen e sekshomove te ardhshem, ne mos dhe ti kuronte homoseksat e tashem, u bene pishman per entuziazmin dhe qe atehere kane ngelur ne trieleme, ata dhe te tjere qe pyesin me qiri ne dore a do ishte etike kjo gje (parandalimi i gejllekut tek femijet e ardhshem) nese do ishte e mundur.

ka plot thiori te qera shkencore qe variorjne nga nje apo disa studime te caktuara, lexo wikin per me teper, po teoria qe po perhapet me shume ne disa nga universitetet me te famshme te botes eshte qe Zoti deshi te shkunde apatine e peshqve

 Mbreme, finisterre, e fshiva komentin tim se me dukej sikur po ndotja komentin e emigrantit me gjithe thjeshtesine qe perpiqem te perdor kur shkruaj.

 

Me lindi dyshimi, te gjitha bashke te erdhen ato mendimet kur lexove apo nje nga nje?

 

Une shpresoj qe, per te me plotesuar deshiren mua, te lexosh perseri shkrimin, te plote e ne orgjinal, e te me thuash

nese nuk te pelqen fakti qe sot marreveshja sociale (konvencion quhet me gjuhe te kulturuar?) parashikon qe marredheniet seksuale duhet te jene 1burre-1grua (jo 1gra-1gru, jo 1burre-1burre, jo xgra-xburra),

nese nuk te pelqen fakti qe konvecionet sociale mbrohen pa dhune e pa ligj por nepermjet denigrimit, perbuzjes publike, diskriminimit (te gjitha marreveshjet sociale),

nese nuk te pelqen fakti qe shkelje te ketyre konvencioneve tolerohen gjeresisht (si fakt i kryer) per sa kohe nuk cenojne integritetin e vete marreveshjes (vete shoqerise) per te ardhmen (dmth qe beji sa te duash po beji per vete).

 

Mua nuk me pelqen nje shoqeri e tipit te greqise se lashte. Nese do te me detyrojne te zgjedh ne kete aspekt, do te zgjedh moralitetin sic e kuptojME sot dhe JO, nuk dua te hiqen vizat per ate bote.

 

 

 

Mire Gene, ja po pergjigjem keshtu ne pergjithesi. Marreveshjet sociale jane te ndryshme ne epoka te ndryshme, dhe s'eshte e vertete qe ato s'jane mbrojtur me ligje. Sot kemi arritur pak a shume nje situate ekuilibri mes gjinive (kjo vetem ne nje pjese te botes, te mos e harrojme kete), por kjo s'eshte bere pa levizje shoqerore qe synonin pikerisht ndryshimin e status quo-se.

Ajo puna e Greqise se Lashte meriton koment me vete, por keshtu ne pergjithesi mua me duket korrekte qe nese ne nje martese (bashkejetese a ku di une) burri i lejon vetes marredhenie me femra te tjera, ai duhet ta vere partneren ne nje situate te qarte ku edhe ajo te kete mundesi te zgjedhe. Dhe anasjelltas gruaja.

Per t'iu kthyer ceshtjes se hipokrizise shoqerore, personalisht me ka bere mjaft pershtypje lirshmeria ne marredheniet martesore ne Shqiperi (kam degjuar biseda per dashnore/ë, qe s'besoja se do t'i degjoja ndonjehere ne te tilla terma) dhe njekohesisht ruajtja e tabuve rreth prostituimit me ligj, apo marredhenieve homoseksuale. Eshte e habitshme sesi aty gati po ligjerohet vjedhja shteterore, rryshfeti, korruptimi etik, dhe nga ana tjeter konsiderohet skandaloze marredhenia mes dy femrave apo dy meshkujve.

Marreveshjet shoqerore mund te ndryshohen (edhe kur pasojat per shoqerine jane ato qe shohim ne Shqiperi). Atehere pse te mos ndryshohen edhe lidhur me homoseksualitetin apo prostitucionin e ligjeruar, qe jane kryesisht zgjidhje personale?

Ajo puna e Greqise se Lashte meriton koment me vete, por keshtu ne pergjithesi mua me duket korrekte qe nese ne nje martese (bashkejetese a ku di une) burri i lejon vetes marredhenie me femra te tjera, ai duhet ta vere partneren ne nje situate te qarte ku edhe ajo te kete mundesi te zgjedhe. Dhe anasjelltas gruaja.

Eh c'me kujtove Dario Fo-ne!

Faleminderit per buzeqeshjen. smiley

Me cudit perbuzja qe shprehin njerzit ketu. Sidomos fondamentalistet e krishtere qe une i kam vertet xhan, vertete..!

Duke hulumtu mbi pytjen "nga erdhen homot?" llogjika te con te kerkosh pertej koheve te lashta.. Meqenese shumekush i referehot sistemit biblik si te vetmes fjale te vertete te zotit, bibla ose zoti na trego se me emer femijet e adamit dhe eves ishin vetem tre.. cuna..(e komplikume, por qe andej vime ne) besoj se femijet e tjere, te pa emeruar jane ndotje njerzore mbi bibel, pasi zoti duke qene zot nuk do te mund te harronte emrat e femijeve te tjere nese ata do te egzistonin...

ne zhvillimin kohor e siper pastaj qene greket mes te tjereve, qe bone lloj soj gjonash me njoni tjetrin dhe qe besoj e merziten perendine pasi ata po bojshin me shume qef se perendia vete; keshtu qe perendia i vuni limite te cilat ata nuk i rrespektuan gjithsesi.. kjo e nevrikosi akoma me shume zotin, i cili rrembimthi boni blasfemi me i virgjereshe te pamartume dhe pasi ja la ne dere i burri te urte, pasi kuptoi gabimin i dha cunit fuqi perendie.. cuni su martu asihere dhe per per pune idesh personale, maskilista uniformist te kohes e vrane..

Ca me von vje darvini dhe ndonese ai nuk pajtohej me kta cunat e gocat dhe besonte se me kohen do zhdukeshin, ata ne numer u shtune, ndonese kjo sdo te thote asgje pasi ne jemi shumfishuar si specie.. ama, duhet thone se ndonese Darwin si kishte dhe aq xhan, ne nje fare menyre ata mbeshtesin teorine e tij..

blasfemite dhe shakate menjane pipells mos urreni! Jeta eshte e shkurter per ta cu ne hale i nevrikos dhe per mos te lene te tjeret ta jetojne si te dune. Por mbi te gjitha mos na cani trapin me propagande, si njona pale, si tjetra.

Gene,

Rrispekt!

 

blasfemite dhe shakate menjane pipells mos urreni! Jeta eshte e shkurter per ta cu ne hale i nevrikos dhe per mos te lene te tjeret ta jetojne si te dune. Por mbi te gjitha mos na cani trapin me propagande, si njona pale, si tjetra.

!!!

Keta homot jane shume agresive.

Para ca vjetesh ne Suedi futen nje prift ne burg,vetem se u shpreh kunder homoseksualizmit.Ky ishte dhe vazhdon te jete turp ne Suedi,per mendjet gjakftohta.

Edhe ketu ne SHBA ne vendet e veriut,nese flet nje fjale kunder tyre,aha tu hodhen ne gryke dhe mbarove si njeri.Amendamenti i pare i kushtetutes qe eshte e drejta e te shprehurit,nuk funksionon nese shpreh mendimin personal dhe nuk mbeshtet homoseksualizmin.

Tani dhe ne Shqiperi po promovohet agresiviteti i homove.Duke patur parasush se ne kur  e kopjojme perendimin e kalojme masen,nuk do te cuditem qe pas 10 vjetesh,njerezit te futen nga 3-4 vjet ne burg vetem se do te shprehen kunder homove.

Ketu do te jemi dhe do ta shohim.

Jo ore jo, ne Shqiperi njerezit i fusin ne burg kur jane te ndershem, kur nuk vjedhin, kur nuk jane te korruptuar, kur nuk jane puthadore te pushtetit... Pale kur dine ndonje gje me shume se ligjeratat bajate! Do rihyje ne fuqi ligji per denimin me vdekje, thone, per ata qe nuk bejne gabime logjike kur flasin.

Per t'iu kthyer ceshtjes se hipokrizise shoqerore, personalisht me ka bere mjaft pershtypje lirshmeria ne marredheniet martesore ne Shqiperi (kam degjuar biseda per dashnore/ë, qe s'besoja se do t'i degjoja ndonjehere ne te tilla terma) dhe njekohesisht ruajtja e tabuve rreth prostituimit me ligj, apo marredhenieve homoseksuale. Eshte e habitshme sesi aty gati po ligjerohet vjedhja shteterore, rryshfeti, korruptimi etik, dhe nga ana tjeter konsiderohet skandaloze marredhenia mes dy femrave apo dy meshkujve.

 

Rregulla e morale ka dhe ne mes bandave te kriminelave.  Absolutizmi moral nuk gjendet ne asnje grup shoqeror.

 chene - 6 Dhj 2010 - 11:20pm - #Tani nese dikush mund te me sqaroje, sepse per kete jam vertet kurioz, dhe besoj meqe ketu na serviren vazhdimisht informacione mbi ambasaden roze, te pakten informacioni te jete i plote..

A merr ambasa fonde? Nese po, sa dhe nga cili "shtet"..

 

 

Edhe une jam kurioz chene.

 

 

phobia:

1.  A persistent, abnormal, and irrational fear of a specific thing or situation that compels one to avoid it, despite the awareness and reassurance that it is not dangerous.
2. A strong fear, dislike, or aversion.

(fear-i eshte gjithanej, pra; dislike, or aversion jane po ashtu, por jo ekskluzivisht si me thon)

heretik!

 Duke lexuar te gjitha komentet nje e nga nje, e duke i kuptuar kush jane pro gay, kush jane gay e kush jane vetvetja kuptova dhe i rikujtova edhe nje here vetes se pse marre nje biçak te beshem me vete sa here dal, apo pse une dhe i dashuri im kemi qene sherrxhinjte, humbes dhe triumfues te shume zenkave. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).