Policia britanike ka arrestuar themeluesin e shërbimit mediatik Wikileaks, Julian Assange.

 

Të hënën autoritetet e rendit në Britani kishin marrë një fletëarresti nga Suedia, ku zoti Assange akuzohet për përdhunim. Themeluesi i organizatës mediatike Wikileaks, Julian Assange, që ka publikuar shkëmbimet diplomatike sekrete duke zemëruar Uashingtonin, po përgatitet të flasë me policinë britanike.

 

Zoti Assange i ka hedhur poshtë akuzat. Një nga avokatet e zotit Assange në Angli, Jennifer Robinson, tha se prokuroria suedeze nuk po ndjek praktika korrekte ligjore me klientin e saj.

Ndërkaq, Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Eric Holder, e ka bërë të qartë se punonjësit e tij po studiojnë kodet ligjore për të ngritur padi në lidhje me publikimin e dokumentave sekrete.

"Ne kemi nisur një hetim për një çështje të rëndë penale. Po shqyrtojmë të gjitha masat e mundshme në përpjekje për të ndalur rrjedhjen e këtij informacioni", tha Prokurori i Përgjithshëm i Shteteve të Bashkuara, Eric Holder.

Uashingtoni e ka akuzuar shërbimin Wikileaks se i ka ofruar Al Qaedas një listë objektivash, përmes publikimit të të dhënave për objekte që Shtetet e Bashkuara i konsiderojnë me rëndësi strategjike.

Të hënën Zvicra bllokoi llogaritë bankare të Julian Assange.

Wikileaks-it i është dashur të ndryshojë disa herë edhe adresën në internet, pas ndërhyrjeve të vazhdueshme të personave të paautorizuar në faqen e shërbimit.

227 Komente

ja nje demonstrim i qarte i "demokracise amerikane"

 Flo, kot me te pyet. C'lidhje ka "demokracia amerikane" me nje qytetar jo amerikan qe akuzohet nga policia suedeze dhe arrestohet ne Angli? Dhe nese fjala jpte do te degjohej, nga kush demokraci do ta keshilloje te merrte shembull

1- Suedeze

2- Iraniane

3- Nje tjeter qe tani nuk po te kujtohet emri

E duta, si duhet te reagoje shteti me i fuqishem i botes kur dikush publikon ne internet "punet e tij te brendeshme", qe te mos themi sekretet.

Cili mendon ti qe do jete fundi llogjik i nje njeriu qe kerkon te nxjerre "te palarat" e liderave te shteteve dhe diplomateve te tyre dhe qe arrin te kerkoje ne idiotesine euforike doreheqjen e presidentit te shtetit me te fuqishem te botes dhe Hillari Clintonit, pa pas votuar kurre per ta?

Sa mendon ti se "zbulimet" e wikis kane ndihmuar (ose mund te ndihmojne) ne permiresimin e jetes se perditeshme te masave ne Amerike e me gjere smiley ne ditet apo vitet e ardheshme?

Sa dite mendon se do te vazhdoje "skandali" i Wikit derisa nje "skandal" tjeter po aq i madh ose martesa e princit te Anglise te kapi titujt e gazetave? smiley

ke shume te drejte c'lidhje ka tek e fundit ai per perdhunim po akuzohet se mos per ndonje gje tjeter

 Po, po per te tjerat...

s'kam kohe te pergjigjem per te tjerat, po me kendojne mbi krye 1000 kumri  pa veshe muzike

Per te tjerat, do e tregoje historia.... (ka te drejte qe ben kete qe po ben apo e ka gabim).

Personalisht mendoj qe ajo qe po ben Wikileaks nuk eshte e gabuar. Informacioni eshte fuqi, Wikileaks po perpiqet qe ti riktheje paksa fuqi njerezimit. Gazetaret qe hetuan mbi WaterGate moren çmimin Pulitzer, Assange akuzohet per perdhunim ndersa Wikileaks futet ne listen e Organizatave Terroriste (Si kane ndryshuar kohet e!)

Njerezit duhet te kuptojne qe Assange eshte thjesht nje person, ne rastin konkret krijuesi i faqes, udherrefyesi fillestar, por nuk eshte personi qe poston dokumentat.

Nuk do te thote qe u arrestua ai dhe tani organizmi Wikileaks do ndaloje te beje ate qe po ben. Perkundrazi kjo do terheqe akoma me shume vemendjen e medias dhe publikut te gjere!

PF, jam 100% me pergjigjen tate ktu!

liste objektivash per Al-Kaeden??! Pse ka njerez qe ende besojne qe ajo ekziston?! Vajti kjo pune si ai muhabeti i djegies se Romes, qe i mbeti ne dere te krishtereve. Pastaj c'publikoi wiki?! Thjesht thashetheme te sikletshme. Asgje me shume. Dynjaja po behet shume e veshtire dhe e komplikuaq per ata qe refuzojne te jene budallenj. E kishte mire shoku Mao me ate Lej Fenin, por kush pati "mendje" (budallallek) t'a kuptonte.

Eh, nëntëdhjetë përqind e popullatës së botës është në gjumë akoma dhe s'kanë për t'u zgjuar ndonjë herë. Era, tymit po i vjen, po kur të përmenden shumica do i ketë rënë flaka fare e do jetë tepër vonë.

 Po ti c'ne zgjuar? Apo punon turn nate? smiley

Asagne ka nen menge dokumanta "bombe" te papublikuara qe po te publikohen do te sjellin termete te medhaja ne arenen boterore


                Wikileaks ruan informacionin "bombastik"   Julian Assange, themeluesi i Wikileaks   Avokati i Assange të Wikileaks i ka thënë BBC-së se klienti i tij ka materiale "bombastike" që mund t'i lirojë nëse i ndodhë diçka atij.

Avokat britanik që përfaqëson themeluesin e faqes së debatueshme të internetit Wikileaks, Julian Assange, i ka thënë BBC-së se klienti i tij është duke i ruajtur disa materiale që do të mund të lirohen nëse i ndodhë diçka atij ose faqes së tij.

Avokati, Mark Stephens, e përshkroi këtë materila si një "pajisje termo-bërthamore "për epoken e internetit.

Ai pohoi gjithashtu se akuzat nga prokurori suedez qe është duke përgatitur padinë për përdhunim kundër zotit Assange në Suedi janë të motivuara politikisht.

Avokati i zotit Assange, Stephens, tha se ai kishte frikë se në qoftë se ai deportohet në Suedi, qeveria e atjeshme do t'ja dorezojë pastaj Shteteve të Bashkuara.

Në mesazhet diplomatike më të fundit nga SHBA të publikuara nga Wikileaks është sugjeruar së një zyrtar i lartë kinez mund të ketë qenë pas një sulmi mbi motorin e kërkimit, Google, një vit më parë.


 Eh, u fut edhe ky tek grupi i atyre qe mbajne "bomba" gati per t'i plasur po e ngacmuan. Po vec po e ngacmuan personalisht ama.

Cdoku do ruaje b.... e vete. Per mendimin tim Asagne eshte Martin "Luther King i informacjonit".....

 Po mire. Per bythen e popullit paska hedhe granata dore, kurse per bythen e vet paska bomba atomike. Si shume e shtrenjte bytha e ketij cunit. Apo kujt i plasi bytha per bythen tone?

ma more nga tastiera

Dokumentat e pubikuara ne Wikileaks jane "fakte" qe te gjithe i dinim dhe peshperiteshin ne gazeta por qe nuk ishin te dokumentuara...

C'fare mund te nxerre ne drite Asagne?

Komplotin e 11 shtatorit "qe peshperitet nen tavolina" se mund te ishte loje e sherbimeve sekrete Izraleite dhe Amerikane

Ky sulm terrorist ne Amerike i dha dore te lire asaj te sulmoje cdo shtet ne bote,dhe vecanerisht ne Lindjen e Mesme ne emer te"Luftes kunder terrorit".Ky sulm gjithashtu reduktoi te drejtat tona individuale: "Ne emer te luftes kunder terrorit" cdokush nga ne mund te arrestohet,internohet,persekutohet,torturohet pa asnje lloj akuze.

Gjthashtu mund te nxjerre ne drite te palarat e fushates se "famshme Bush-Kerry"...Ne te cilen u abuzua haptas me numerimin e votave(kryesish me votuesit me ngjyre) dhe doli fitues Bush

Planet "Malthusjane" te fondacjonit Rokfeller-Gates per depopullimin e planetit

nen rrogozin e Fondacjonit Bamires per shpetimin e afrikes po vrasin me miliona afrikane duke injektuar vaksina eksperimentale duke sterilizuar femrat dhe perhapur viruse te pasherueshem si ebola,aids.

“A total world population of 250-300 million people, a 95% decline from present levels, would be ideal.”Ted Turner, in an interview with Audubon magazine

 


“World population needs to be decreased by 50%”Dr. Henry Kissinger


“If I were reincarnated I would wish to be returned to earth as a killer virus to lower human population levels.”Prince Phillip, Queen Elizabeth’s husband, Duke of Edinburgh, leader of the World Wildlife Fund/WWF 

 

Aman, ca jane keto perralla me teori konspiracioni dhe hipoteza per sherbimet sekrete Izraelite dhe Amerikane. Se Amerika ne fakt aty e ka mendjen gjithe diten, kujt ti shpalli lufte qe te masi muskujt. Besoj se e di qe per fuqi dhe kapacitete ushtarake, nuk ka se kujt to shesi mend????

Faktet flasin ndryshe,..

Familja Bush ka pasur lidhje te ngushta me nje nga vellezerit e "Ladeni-nt", sa ka marre dhe fonde per fushata elektorale.(lexoje nese di anglisht)

Si ka mundesi te gjithe punonjesit Izraelite qe punonin ne kullat binjake ishin me pushim diten e sulmit?..

Po Amerika donte nje shkas te zaptonte lindjen e mesme, por ti me dukesh teper naiv (tipik naivitet primitiv Shqiptar)..Amerikes i duhej nje shkas te reduktonte te derjtat tona civile dhe nje "lufte imagjinare" do te ishte ideale.

Ladeni eshte nje krijese e CIA-s dhe kete e dine te gjithe

 

Dmth me faktet e njohura boterore qe ke zbuluar ti, arrite ne konkluzion se kush jane qellimet e nendheshme te Amerikes? Eshte po i njejti vella qe e ka abandonuar (disowned) te vellain publikisht. Bravo, duhet me ta marr borxh ndonjehere kete lloj deduktimi qe ben, se mund te me hyje ne pune.

Ja shkakun e gjete qe donte te zaptonte, ke fakte qe ka zaptuar gje??? Se Wikileaks thote ndryshe.....

Shm flm per komplimentin e naivitetit tim tipik shqiptar... lum si ti qe e ke internacional...

 

Ej duhet me vene nje kufi moshe ketu tek kjo faqe qe te mos futen 18 vjecaret qe besojne akoma tek teoria e pare e konspiracionit qe i vjen ne e-mail!

 Art Changet...., nuk e di pse beson ne te tilla gjera, por qe te japesh si fakt lidhjet e familjes bush me sauditet, me duket se ke shkuar teper larg me imagjinatat e tua. 

ja po te bej une nje histori; arabia saudite para 80 vjetesh ishte nje vend ku nuk ekzistonin ndertesat dhe shtepite e njerezve. kishin vetem cadra qe i ngulnin dhe shkulnin sipas rastit. dhe ja nje dite te bukur vine kompanite e naftes amerikane dhe europiane. me ke do lidheshin keto kompani; dihet qe me te paret e vendit. si  atehere dhe sot e kesaj dite ai qe ben bisnes lidhet me pasaniket qe kane pronat. nje nga keta eshte familja bush qe eshte e interesuar per bisnes ketej ne us, dhe nje tjeter eshte familja saudite ''bin laden''. jane thjesht interesa bisnesi qe e bene arabine saudite aq te pasur dhe te lakmuar (fati i tyre qe vetem te germosh pak dhe nafta hidhet perpjete).

tani cfare lidhje konspiracioni ka midis bush-ve dhe bin-laden, vetem ti e di. une per vete nuk shikoj asgje tjeter pervec marrdhenieve te bisnesit te naftes ....

Lira duhet te jesh teper naive te shikosh ne nje ane mardhenie biznezi dhe ne anen tjeter ai eshte terroristi me i kerkuar i SHBA-se...Nuk eshte ca ironike? Nuk eshte ca ironike qe direkt familja bush ka mare direkt fonde nga terrorristi me i kerkuar ne SHBA dhe bote?

Ne njeren ane SHBA kritikon shtete si Irani apo Korea e Veriut per te drejtat e njeriut por vendin me fashist dhe upurzues te te drejtave te njeritu "Arabine Saudite" i rreh shpatullave, dhe e pergezon per punen e mire....

Pse qeveria e SHBA-se pengoi hetimin e ngjarjeve te 11shtatorit?(jane kaq shume pse qe po tu jepet pergjigje do te ket termet te forte ne pentagon)

 art changed..., me c'pashe dhe dje, nuk ju kushton rendesi detajeve (si tek fotografia qe ngulje kembe qe eshte ramizi, kur nuk eshte). detajet kane shume rendesi ne procesin e gjykimit. duhet te dish qe 10% e popullsise te sauditeve eshte pjese e familjes mbreterore. e dyta, bin-laden eshte familje gjigande me 30-40 vellezer (se martohemn me 100 gra) qe kane vetem nje baba dhe nena te ndryshme. Te kesh lidhje me njerin, nuk te ben automatikisht te kesh mik tjetrin (kjo ndodh edhe ne shqiperi dhe kudo ne bote, apo jo?)

ja c'thua:Ne njeren ane SHBA kritikon shtete si Irani apo Korea e Veriut per te drejtat e njeriut por vendin me fashist dhe upurzues te te drejtave te njeritu "Arabine Saudite" i rreh shpatullave, dhe e pergezon per punen e mire..

Kjo i kalon caqet e ketij diskutimit tend duke kaluar nga konspiracioni tek sic ta kam permendur; marredheniet e biznesit dhe vetem te biznesit.

Ti Lira c'fare do te thuash me kete qe na qenkan 40vellezer?....A kishin biznese familjare dhe afera me familjen e Bushit? (kjo per mua mjafton) Mos u bej kaq naive dhe ti konsumosh gjerat si te serviren.

Sic e thashe dhe me perpara :Ne njeren ane SHBA kritikon shtete si Irani apo Korea e Veriut per te drejtat e njeriut por vendin me fashist dhe upurzues te te drejtave te njeritu "Arabine Saudite" i rreh shpatullave, dhe e pergezon per punen e mire......A nuk eshte kjo ironike?

 

 te ngjallesh panik ne popull sepse ne kete menyre i manipulon si te duash dhe i ben te besojne gjithecka duke gjetur dhe krijuar armiq  te rinj apo ringjallur te vjetrit.shume e thjeshte!eshte skenar i pare edhe ma para ne europen perendimore gjate leuftes se ftohe

 

 

p.s:marredhenie bisnesi hic gje!

 Traplleqe komplotiste, kospiracioniste. Ajo qe ne sulmin e 11 shtatorit nuk ka vdekur asnje hebre eshte ne radhen e ketyre traplleqeve. 

Per keto teori komplotiste, marifetin ja gjen njeri. Umberto Eco i thojne. Ai i zberthen bukur keto, i zberthen nje me nje, si nje exorcist nxjerr djallin.

Assange vete i ka shperfillur totalisht  komplotistet e 11 shtatorit  duke i quajtur te lajthitur.

 ka thene ndonje gje per alienet ky assangua? meqe everything is leaking... the leakables and their mommas.

Me sa duket AssanAgai e mbaroi detyren qe i dhane, xhepat i mbushi mire dhe u dorezua. Skenari u plotesua!

 te kishin dale ato tonat sa pa ja mbyll gojen ktij, do kishte material lubonja per nja dy muaj rrjesht tek fevziu, sdo kishte qen keq...

Mua më vjen çudi me Artin se nga njëra anë është ca si i ndriçuar mbi gjullurdinë që po ndodh nëpër Botë falë 11 shtatorit, po nga ana tjetër e krahason Asanzhin me Luter Kingun, ndërkohë që vetë Asanzhi siç është thënë e stërthënë këtu, ka deklaruar se e bezdis shumë fakti që njerëzit merren me konspiracione të kota të tipit 11 shtatori ndërkohë që ka shumë gjëra të tjera për të cilat ia vlen të flitet dhe nuk shkruhen gjëkundi (me siguri do e ketë patur fjalën për thashethemet e ambasadave që ka publiku wikileaks këto koh&eumlsmiley.

Duke thënë këtë më lart, Asanzhi ia fut vetes sepse me këtë pretendon se vetëm ai ka copyrightin e konspiracionit dhe vetëm ai di se çfarë është e vërteta e ku gjendet ajo dhe çdo gjë tjetër që nuk ka dalë nga goja e atij është lajthitje dhe budallallëk.

Sa për 11 shtatorin, faktet nuk pëshpëriten vetëm nën tavolinë, po kuptohet që ato nuk do pranohen kurrë nga Big Qeveria Amerikane. Unë nuk do rri këtu të shpalos prova që 11 shtatori është bërë me qëllim dhe që për të dihej se kur, si, pse dhe qysh do ndodhte, sepse e para e punës, çdo njeri që ka skuqur ndonjëherë qofte në zgarë e di se zjarri i qofteve nuk mjafton për ta shkrirë zgarën e çelikut e për t'a kthyer në një deng pluhuri. Edhe sikur mos t'a dijë njeri këtë, ka plot doktoratura që janë shkruar mbi zgarat dhe vetitë e tyre, mjafton t'i lexosh.  Por, diçka që më ka bërë gjithnjë përshtypje dhe vazhdon të më habisë akoma se si nuk i ka bërë përshtypje të gjithëve është ky dokumenti zyrtar këtu në PDF: Rebuilding America's Defenses, që s'ka nevojë ta publikojë wikileaks fare dhe që ua kalon të gjitha "sekreteve të nxjerra në dritë".

Për ata që s'e dinë, ky raport është hartuar në vitin 2000 nga grupi i Projektit për një Shekull të Ri Amerikan (PNAC) që zyrtarisht ka ekzistuar deri në 2006-ën. Ky grup mendimtarësh kishte për detyrë t'i jepte dum pyetjes se si Amerika mund të vazhdojë të sundojë botën.

Në raportin më lart çështja fillon e shtrohet me pretekstin se:

The American peace has proven itself peaceful, stable, and durable. It has, over the past decade, provided the geopolitical framework for widespread economic growth and the spread of American principles of liberty and democracy. Yet no moment in international politics can be frozen in time; even a global Pax Americana will not preserve itself.

Për të vazhduar me propozimin se ajo çfarë i duhet Amerikës është:

[What we require is] a military that is strong and ready to meet both present and future challenges; a foreign policy that boldly and purposefully promotes American principles abroad; and national leadership that accepts the United States’ global responsibilities. Of course, the United States must be prudent in how it exercises its power. But we cannot safely avoid the responsibilities of global leadership of the costs that are associated with its exercise. America has a vital role in maintaining peace and security in Europe, Asia, and the Middle East. If we shirk our responsibilities, we invite challenges to our fundamental interests. The history of the 20th century should have taught us that it is important to shape circumstances before crises emerge, and to meet threats before they become dire. The history of the past century should have taught us to embrace the cause of American leadership.

Dhe që qëllimet kryesore të këtij projekti janë:

ESTABLISH FOUR CORE MISSIONS for the U.S. military:

 • defend the American homeland;
 • fight and decisively win multiple, simultaneous major theater wars;
 • perform the “constabulary” duties associated with shaping the security environment in critical regions;
 • transform U.S. forces to exploit the “revolution in military affairs”;

and that

To carry out these core missions, we need to provide sufficient force and budgetary allocations. In particular, the United States must:
MAINTAIN NUCLEAR STRATEGIC SUPERIORITY, basing the U.S. deterrent upon a global, nuclear net assessment that weighs the full range of current and emerging threats, not merely the U.S.-Russia balance.
RESTORE THE PERSONNEL STRENGTH of today’s force to roughly the levels anticipated in the “Base Force” outlined by the Bush Administration, an increase in active-duty strength from 1.4 million to 1.6 million.
REPOSITION U.S. FORCES to respond to 21st century strategic realities by shifting permanently-based forces to Southeast Europe and Southeast Asia, and by changing naval deployment patterns to reflect growing U.S. strategic concerns in East Asia.

CONTROL THE NEW “INTERNATIONAL COMMONS” OF SPACE AND “CYBERSPACE,” and pave the way for the creation of a new military service – U.S. Space Forces – with the mission of space control.

Për të vazhduar më tej me paranojën se:

Fulfilling these requirements is essential if America is to retain its militarily dominant status for the coming decades. Conversely, the failure to meet any of these needs must result in some form of strategic retreat. At current levels of defense spending, the only option is to try ineffectually to “manage” increasingly large risks: paying for today’s needs by shortchanging tomorrow’s; withdrawing from constabulary missions to retain strength for large-scale wars; “choosing” between presence in Europe or presence in Asia; and so on. These are bad choices. They are also false economies. The “savings” from withdrawing from the Balkans, for example, will not free up anywhere near the magnitude of funds needed for military modernization or transformation. But these are false economies in other, more profound ways as well. The true cost of not meeting our defense requirements will be a lessened capacity for American global leadership and, ultimately, the loss of a global security order that is uniquely friendly to American principles and prosperity

Duke mos harruar gjirin persik dhe Irakun e Iranin:

while the unresolved conflict in Iraq provides the immediate justification [for U.S. military presence], the need for a substantial American force presence in the [Persian] Gulf transcends the issue of the regime of Saddam Hussein. [...]

Over the long term, Iran may well prove as large a threat to U.S. interests in the [Persian] Gulf as Iraq has. And even should U.S.-Iranian relations improve, retaining forward-based forces in the region would still be an essential element in U.S. security strategy given the longstanding American interests in the region

Për ta përfënduar me këshillën praktike në kapitullin V dhe që çdo njeri normal mund të alarmohet duke e lexu, që:

Further, the process of transformation, even if it brings revolutionary change, is likely to be a long one, absent some catastrophic and catalyzing event––like a new Pearl Harbor"

Një vit më vonë, si me porosi nga qielli ndodhi 11 shtatori.......

P.S.:Në përgjigje të pyetjes se pse grupi nuk e vazhduar projektin:

When the project started, it was not intended to go forever. That is why we are shutting it down. We would have had to spend too much time raising money for it and it has already done its job. We felt at the time that there were flaws in American foreign policy, that it was neo-isolationist. We tried to resurrect a Reaganite policy. Our view has been adopted. Even during the Clinton administration we had an effect, with Madeleine Albright [then secretary of state] saying that the United States was 'the indispensable nation'. But our ideas have not necessarily dominated. We did not have anyone sitting on Bush's shoulder. So the work now is to see how they are implemented.

Dhe në fakt, puna u krye, 11 shtatori ra, Iraku u pushtua, paratë e Amerikanëve u bënë mish e gjak e të gjitha gjullurditë më lart kanë ndodhur dhe po ndodhin.

Do isha shumë kurioze të dëgjojë se ç'mendim ka peshku i thjeshtë për gjithë këtë mesele.

 

 

 

 

 

 

 

 

Wow, te thuash deluzional eshte pak.....

Po pate ndonjë argument, fol.

 m'fal po çfarë argumenti mund të sjellë njeriu ndaj "fakteve" të këtilla, po aq të qarta sa dhe ato që paralajmërojnë fundin e botës, për të mos i krahasuar me rrjedhjet e wikit...

Nuk solla ndonjë fakt, as ndonjë provë.

Solla vetëm një dokument origjinal që më duket shumë interesant, sidomos kur lexoj komente më lart që "Amerika aty e paska mendjen, se kujt do t'i bjerë nesër?" Po, aty e ka patur mendjen dhe vazhdon t'a ketë.

 

 ti e sjell këtë dokument po aq origjinal sa dhe komenti im apo yti, me qëllimin që të mbështesësh idenë tënde mbi konspiracionin e 11 shtatorit, apo luftës në Irak, apo të tjerave, ide këto që shfaqen poshtë pjesëve të cituara nga ty vetë. 

 

Sigurisht që përveç dokumentit, unë do sjell edhe mendimin tim personal mbi çështjen, mendim të cilin dokumenti nuk e kundërshton aspak, po e mbështet. Mund të jetë edhe rastësi, prandaj thashë që nuk është provë për 11 shtatorin. Mbetet sigurisht  një rastësi shumë e bukur. Për prova s'kam kohë të shkruaj romane të bind të gjithë ata që s'kanë as nerva as kohë të lexojnë apo të binden. Një fjalë e urtë thotë: kush kërkon, gjen. Një fjalë tjetër thotë: Daullet bien për ata që kanë veshë të dëgjojnë. Kurse te filmi Skënderbeu ka qenë një thënie e famshme "zemëroheeeshh... por e vërteta është e vërtetë, Skënderbe". Unë vetë them që nuk është nevoja të bindësh njeri me zor, por as të vetëçensurohesh me zor.

 uroj vërtetë të mos kesh kohë dhe nerva të kërkosh "prova" të këtilla. se si tha një që nuk lozte te Skëndërbeu, drita s'ka nevojë të luftojë, ajo thjeshtë përhapet. si e tillë pra nuk fshihet asgjëkundi, por është para syve të tu. 

 Dokumenti "origjinal" qe sjell per te mbeshtetur argumentin tend ka ne thelb dicka qe te kthehet ne kunder-argument. Meqe te intereson kjo fushe, me interesante eshte te shikosh the U.S. National Security Strategy, qe del cdo kater vjet (e ke ke faqja e internetit te Shtepise se Bardhe), sa here zgjidhet nje president i ri ne Amerike. Eshte dokumenti baze zyrtar qe udheheq politike-berjen e cdo lloj institucioni federal dhe shteteror ne Amerike. Amerika nuk e ka fshehur kurre qe - te qenit ushtarakisht e para ne bote eshte ne interesin e saj per sigurine jo vetem te Amerikes por edhe per sigurine boterore (kete thote edhe dokumenti yt). 11 Shtatori nuk ndodhi se Amerika ishte e dobet ushtarakisht. Me shifra zyrtare (pa perfshire ato jo-zyrtare) Amerika ka buxhet ushtarak me te madh se buxhetet e 10 shteteve qe vijne nen te (keto buxhete te marra sebashku). Supremacia ushtarake i ka sherbyer ne 50 vitet e fundit per te ruajtur balancat globale dhe jo per kolonializem. Kjo perben nje diference shume te madhe ne menyren si i interpreton ti faktet. Sepse te kesh potencialin me te madh ushtarak ne bote, nuk do te thote se e perdor per qellime kolonializmi. Amerika ka checks and balances. Pushteti ushtarak i nenshtrohet vendimarrjes civile. Edhe kjo eshte nje pikete shume e forte qe duhet kuptuar ne kuadrin e analizes. Ushtria eshte profesionale ne zbatim te objektivave te vendosura nga politika (Presidenti +Kongresi).     

Zhvillimin ushtarak Amerika e ka perdorur edhe per te nxitur ekonomine e vet dhe per te transformuar vete shoqerine. Edhe kete e ka pranuar gjithmone dhe nuk e ka fshehur. Por jo ne kuptimin qe hajde te bejme lufte se kjo i ben mire ekonomise sone. Jo. Kerkimet shkencore te bera ne ushtri, kane gjetur zbatim komercial dhe kane ndihmuar konsumatoret amerikane te marrin me te miren. Besoj se e pranon faktin qe shtyllat e ekonomise amerikane jane kerkimi shkencor dhe edukimi. Ne aspektin e shoqerise, koncepti i melting-pot per te cilen Amerika mburret, ka ardhur nga integrimi ne ushtri. 

Te kater piketat e politikes se shtetit Amerikan jane te perfshira edhe ne kete studim qe ke sjelle ti. Piketa e pare eshte mbajta e balancave te paqes. Dhe nga vete studimi thuhet qe eshte bere nje pune  e mire. 

Qe te kuptosh paragrafet e tjera duhet te njohesh dhe marresh parasysh bazat mbi te cilat eshte e ndertuar shoqeria amerikane (duhet te jemi me te miret). Dhe kjo vjen qysh kur europianet u larguan per nje jete ekonomike dhe liri civile me te mira se cfare kishin. Keshtu e krijuan shtetin. Kjo eshte e pandryshueshme, te pelqen apo nuk te pelqen. 

Te gjitha keto qe te them jane te verteta me kembe ne toke. Eshte tjeter gje pastaj se si i interpreton. 

Une nuk i rreshtoj te gjitha keto per te mburrur Ameriken ne vlera absolute (pavaresisht se jam shume krenare per Marinsat qe ma sigurojne jeten ne cdo cep te botes te jem). Por relativisht eshte arritur nje e mire e mundshme qe i ka sherbyer shoqerise amerikane. Dhe shoqeria eshte gjithmone ne zhvillim, prandaj dhe materiali qe ke gjetur tregon sa e hapur eshte kjo shoqeri dhe si debaton per te metat dhe te mirat e sistemit. 

Te lutem mos i perifrazo komentet e mia jashte kontekstit.

Dokumenti është origjinal dhe s'është nevoja që kjo fjalë të futet në thonjëza.

Në asnjë rrjesht të komentit tim nuk thashë që Amerika i ka fshehur qëllimet e veta për supremaci dhe hegjemonizëm. Për kundrazi. Dokumentet dhe faktet janë sheshit.

Në asnjë fjalë të komentit tim nuk thashë që 11 shtatori ndodhi "se Amerika ishte e dobët ushtarakisht".

Thelbi i diskutimit tim është që 11 shtatori qe një sulm i përgatitur nga brenda dhe jo nga jashtë, siç vazhdon ta shesë edhe sot e kësaj dite propaganda Amerikane.

Kullat binjake janë goditur nga dy avionë dhe janë rrëzuar nga shpërthimi i një-pas-njëshëm i bombave të vendosura në pika strategjike në të dyja ndërtesat. Këto shpërthime janë parë, janë dëgjuar dhe janë vërtetuar.

Pasojat e këtij sulmi përputhen shumë mirë me qëllimet e politikës së Rendit të Ri Botëror, se nuk dua ta quaj Amerikane. Në fakt, kjo politikë nuk është aspak politika e popullit amerikan dhe as e qeverisë së mirëfilltë amerikane, por e një dore njerëzish që manovrojnë marionetat e asaj qeverie dhe që vendosin edhe se kush do bëhet president dhe se çfarë rruge duhet të ndjekë ai. Presidenti i fundit Amerikan që nuk deshi të futej në brazdë ka qenë Kenedi, ndjesë pastë, dhe të gjithë e dimë se çfarë fundi tragjik pësoi ai, bashkë me demokracinë amerikane. Orkestruesi i vrasjes së Kenedit është po aq Osvaldi sa ç'është Bin Ladeni orkestruesi i shembjes së kullave binjake. Osvaldi qe thjeshtë dora e përdorur. Bin Ladeni qe versioni i avancuar i "dorës" dhe qe "fytyra" ose "imazhi". Duhet gjithmonë një imazh për të përligjur një luftë.

Të gjithë jemi dakord se bota ndryshoi pas 11 shtatorit. 11 shtatori qe pretekst për pushtimin e Afganistanit, pushtimin e Irakut, përhapjen e frikës mbi "terrorizmin", përçarjen e popujve në bazë të fesë, implementimin e një sërë ligjeve që shtypin liritë themelore të popullit amerikan dhe gjetkë, në emër të Aktit Patriotik, që ndër të tjerash ka fuqinë të instalojë si sot nesër Ligjin Marshall në Amerikë, pa pyetur askënd dhe pa asnjëfar proçedure, vetëm me një urdhër nga lart.

11 shtatori ka qenë preteksti për Guantanamon, ku njerëzit janë torturuar pa faj, pa gjyq, pa shpjegim. Në mes të Amerikës që e mban veten për demokratike dhe të lirë.

Kur ti Gaia përmend "bazat mbi te cilat eshte e ndertuar shoqeria amerikane (duhet te jemi me te miret).", harron të thuash se ambicia e një populli nuk duhet ngatërruar egon dhe arrogancën e liderave të tyre dhe që deliret e një kombi NUK MUND të përligjin aspak PUSHTIMIN, VRASJEN, HELMIMIN e qindra mijra të pafajshmëve.

Askush nuk mund ta mohojë paligjshmërinë e pushtimit të Afganistanit dhe të Irakut. Vetëm ndonjë i paditur, dritëshkurtër, trutharë, ose ndonjë zionist.

Më vjen vërtetë për të qeshur dhe për të qarë në të njejtën kohë, kur lexoj që Amerika i paska arritur objektivat e veta në ruajtjen e balancës në botë dhe në ruajtjen e paqes sipas kësaj që shkruan ti Gaia

Piketa e pare eshte mbajta e balancave te paqes. Dhe nga vete studimi thuhet qe eshte bere nje pune  e mire.

Punë e mirë vërtetë? Në Botë po shpërthen lufta e tretë botërore, Gaia thotë "punë e mirë"!

Ose mos ndoshta punët e mira aty ku je ti Gaia (duke gjykuar nga flamuri yt) përkufizohen me këtë videon këtu, që me siguri nuk shfaqet nëpër kanalet tuaja televizive:

http://www.youtube.com/watch?feature=pla...

Shëndet dhe të rrofshin marinsat që të sigurokan jetën.

 C'lidhje ka Zionizmi me pushtimin amerikan te Afganistanit apo Irakut?

Thjesht fakti qe duhet te perfshish se z'ben dhe cifutet te ben dhe ty tifoz te konspiracive. Sepse vetem konspiracionistet mundohen t'i gjejne te gjitha te keqiat tek cifutet dhe t'i bejne pergjegjes per cdo gje te keqe apo qe duhet te jete e keqe, apo qe do te rezultoje qe ka per te qene e keqe.

Duhet t'i marresh gjerat me me gjakftohtesi, sepse te pakten, te pakten ti vete (apo as interesat e tua) nuk je personalisht i perfshire ne to. Behesh me i besueshem ashtu.

Sigurisht qe gjerat ne bote nuk jane kurre ashtu si duken apo si thone qe jane. Thjesht duhet te kesh shume kujdes qe nga Michael Moore te mos behesh David Icke.

Mos ngatërro çifutët apo izraelitët me zionistët, të lutem.

Zionistët janë thjeshtë një grup i vogël njerëzisht që origjinën mund t'a kenë çifute, por që sot tentakulat i kanë gjithandej, me anë të pozicioneve financiare e politike që kanë sidomos në Amerikë. Amerika është laboratori eksperimental i Botës. Cdo ide e re testohet njëherë në Amerikë dhe pastaj përhapet ne të gjithë botën.

Kam respekt për të gjithë popujt e botës, qofshin ata të bardhë, të zinj, bojë rozë apo blu, myslimanë, katolikë, çifutë apo të pafe. Gabimi më i madh që mund të bëjë dikush është të shoqërojë të keqen me thelbin e njeriut. E keqja nuk vjen nga njerëzit normalë. E keqja vjen nga një përqindje shumë e vogël e popullsisë  që janë gjenetikisht të paaftë të kuptojnë dhe të interpretojnë emocionet, të quajtur ndryshe psikopatë. Të kuptohemi edhe këtu, të jesh psikopat nuk do të thotë të jesh vrasës në seri patjetër. Për çdo psikopat vrasës ekzistojnë me mijra psikopatë në dukje "njerëz normalë" si ti dhe unë, që shikojnë punën e tyre. Këta njerëz nuk kanë asnjë lloj empatie dhe i shikojnë të tjerët që shprehin emocione (gëzimi apo hidhërimi) si njerëz të dobët dhe më të ulët se vetja. Janë gati të shtypin këdo në jetë dhe të bëjnë gjithshka pa asnjë lloj vrarje ndërgjegjieje, për të arritur qëllimet e tyre dhe zakonisht janë këta njerëz që qeverisin botën, bashkë me fëmijët e tyre. Mqs këta martohen gjithmonë mes tyre, vjen një kohë ku gjeni i psikopatisë shprehet thuajse tek të gjithë pjestarët e familjes. Look at the Bush (father and son), do kesh parë dy psikopatë të mirëfilltë.

Këto i kam thënë dhe në një koment tjetër, më gjerë.

 Po po, jane nje grup i vogel qe rigjinen mund ta kene cifute... ama keta cifute, na e paskan pushken shume te madhe, aq te madhe sa na e vikan boten ne rresht per 1 dhe i detyrojne te bejne popmpa ne vertikale. Si thashe dhe me siper, cifutet na dalin e keqja e botes. Sigurisht, ti nuk e ke me te gjithe cifutet qe jane neper bote, por ja qe nje grup i vogel i tyre na qenka ajka e ligesise ne bote. 

Prandaj te thashe ashtu qepare. Eshte shume e holle vija qe ndan majkell murin me dejvid iken. Sic zeroja  ndan njeshin nga minus njeshi.

E pranoj llogjiken tende, e pranoj qe ka gjera te shumta qe nuk shkojne, ne cdo lloj historie madhore qe ka tundur e shkundur opinionin publik boteror, por ama pranoje: ka nje emerues te perbashket ne te gjitha keto teori. Inkonsistence non stop. Mungese faktori. Mungese aresyeje. Mungese pseje. Mungese zgjidhjeje. mendoju, dhe kthemu me nje pergjigje te sakte. 

Do te doja shume qe te hapja nje seksion te peshku ku cironkat te diskutonin te ketilla gjera, madje te sillnin material vete. nuk e di sa mund te behet.

I dashur zotrules, nqs je në kërkim të pse-së, të asaj pse-së së vërtetë ama e të përgjithshme, jo vetëm të disa pse-ve të veçuara, të duhet t'a kërkosh atë në shumë fusha e në shumë plane njëkohësisht. Duhet të kuptosh që asgjë nuk është e veçuar nga të tjerat, që as ti nuk je i veçuar nga ajo çfarë ndodh në cep të botës apo në fund të oqeanit. Duhet të arrish të pranosh edhe që njerëz si David Icke nuk janë thjeshtë të çmendur. Unë nuk mendoj se je gati për përgjigje, se ndryshe përgjigjia do të të kishte ardhur. Nëse e kam gabim, do të të dërgoja me shumë qef titullin e një libri. Arsyeja për të cilën nuk po e postoj këtu është se nuk dua të hap polemika të kota me peshqit e tjerë...

Ravi i dashur, kam lexuar aq shume te tille, dhe kam pare aq qindra ore intervista dhe emisione te tilla, saqe nuk me kujtohen me as emrat dhe as titujt; por mund te flas me kompetence dhe siguri qe i kam mbuluar te gjitha fushat. Dhe te siguroj per nje gje ama, dhe kjo eshte e vdekme, si i thone; emeruesi i perbashket i tyre; mundesa e plote e "aim"-it. "Corporate aim" nese do, ose thjesht e bukur, "qellimi" ne shqip.

Disa nga emisionet me informuese dhe faktuale jane prodhuar nga Zeitgeist... ama, vetem zgjidh e merr nje prej tyre, dhe me thuaj qe nuk sundohen nga kaosi total qe nga fillimi deri ne fund. 

Te siguroj dhe per nje gje te dyte, qe mendja ime kurre, KURRE nuk eshte e mbyllur ndaj te tilla gjerave, sepse duan s'duan disa, jane pjese e realitetit; dhe jam i bindur qe e verteta po nuk hyri nga dera, do gjeje nje vrime te hyje se z'ben. Prandaj, aresyet, psete, apo qellimet, nuk kane munguar per shkak te mendjes se mbyllur apo se nuk jane kerkuar, por per shkak se thjesht, mungojne.

 

Mbaj mend nje gje, ta kesh nga une. Nje teori e mire duhet te jape me shume pergjigje sesa te ngreje pyetje. Dhe kete e kam me kopirajt une.

Zotrules, e marr me mend që në "kuestën" tënde për të vërtetën, mund të kesh kaluar orë të tëra nëpër burime të ndryshme dhe më shumë je ngatërruar se ke gjetur përgjigje. Unë nuk e di sa larg ke shkuar dhe sa larg je gati të shkosh akoma. Por fakti që nuk ke gjetur përgjigje të kënaqshme, do të thotë që nuk e ke gjetur akoma rrugën e duhur (për ty, se ka shumë rrugë dhe jo gjithkush ndjek të njejtën rrugë, megjithëse përfundimi del pak a shumë i njejt&eumlsmiley.

E di që Zeitgeist është shumë tërheqës sidomos për fillestarin. Ka plot të vërteta aty, po ka edhe plot kaos siç thua ti. E pikërisht për këtë, unë nuk jam dakord që Zeitgeisti ka prodhuar emisionet me informuese dhe më faktuale. Ose më mirë të them që për mua ka qenë si pije freskuese me shumë sheqer që nuk t'a shuan aspak etjen por t'a shton atë dhe sa më shumë t'a pish aq më shumë fryhesh.

Një burim tjetër shumë tërheqës mund të të jetë dukur edhe një farë Alex Jones. Në fillim e pata lexuar me kureshtje, po me kalimin e kohës më pati lënë një mbresë shumë të përzier dhe m'u duk më shumë si përhapës paniku sesa rrëfimtar të vërtetash. Më vonë pata rastin t'a konfirmoja intuitën time falë burimeve të tjera që e denonconin si vegël COINTELPRO (counter-intelligence). (Pak a shumë si ata halabakët që paguhen për t'iu bashkangjitur një proteste paqësore dhe për të shkatërruar ose thyer objekte publike, në mënyrë që të diskretitojë protestuesit. Eshtë mënyrë e njohur dhe ka patur plot raste të tilla, për t'u dhënë shkak policëve të nxjerrin shkopat e gomës.) Ndoshta e kam edhe gabim, po në fund të fundit kur vjen çështja për të tilla gjëra, le intuitën të më tregojë se kush më fut në fazë dhe kush jo. Zakonisht, përhapsit e panikut, fatalistët, të nxehurit, ata që bërtasin me të madhe, ata që bëjnë thirrje për revolucion me dhunë etj, nuk i ve më re. Po ashtu edhe nga qindra-mijra video në youtube që flasin për kalendarin maya, illuminatët e më the të thashë të këtij tipi, mund të kem gjetur 2 ose 3 burime që "i ndiej" kur i thonë...

Pyetjet që më kanë shtyrë fillimisht në këtë drejtim nuk kanë qenë aspak të lidhura me politikën apo se po më rrihte me marrë vesh se kush i rrëzoi kullat binjake. Historia e 11 shtatorit ka ardhur më mbrapa, vetvetiu. Për mua interesi fillestar ose zilja e mëngjesit ka qenë në lidhje me shëndetin. Kjo më ka shtyrë drejt interesit për njeriun si qenie, jo vetëm fizike, por edhe energjetike e shpirtërore. Këto dy "trupat" e fundit që nuk do gjejnë njohje as shërim në shkencën oksidentale, por që kultura të tjera si ato autentike kineze e indiane i paskan njohur mirë dhe i paskan vënë në përdorim në mjeksitë e tyre. Do ishte postim tmerrsisht i gjatë po të filloja të shtjelloja gjithë subjektet që më kanë interesuar dhe që vinin vetiu njëri pas tjetrit, por kam patur dhe fatin të kuptoj frengjishten e të shfrytëzoj një literaturë në fushën e shëndetit "alternativ" që është goxha më e trajtuar në vendet frankofone se në ato anglofone. Në shqipëri nuk do kisha patur mundësi të interesohesha kaq shumë. Rastësia ka bërë që...

Për të mos e zgjatur shumë, zotrules, vura re që punët e shëndetit lidheshin fort me punët e industrive farmaceutike e ushqimore e këto lidheshin fort më punët e mjedisit e këto lidheshin fort me punët e Tokës që kjo lidhej fort me punët e Ujit e që ky, si bazë e jetës fizike nuk na qenka vetëm H2O po na paska një jetë më vete energjetike e vibratore që nuk qenka pa efekt në atë tonën. E nga historitë e ujit tek historia e njeriut e nga historitë e energjive tek historitë e shpirtit e nga keto tek matematika e fizika quantike e nga këto te dimensionet e universit që me siguri nuk janë vetëm 3, e nga dimensionet në një botë komplet haluçinante, ku nuk duhet me humbë pedalet e nga dimensionet e tjera prapë tek këto të 3ja që njohim dhe rikujtesa e atyre filmave fantastiko-shkencorë si puna e Matrix-it që të bën të thuash "hëëë.. edhe filmi e thoshte këtë" e nga bota fizike tek pyetjet se si qysh e tek jemi këtu, nga kemi ardhur e ku do shkojmë, e nga keto pyetje tek historia e njerëzimit e nga historia e njerëzimit tek historia e feve, e nga ajo e feve tek ajo e qeverive e përsëri tek e mira dhe e keqja, tek mitet dhe përrallat, tek qeniet e dimensioneve të tjera e tek psikopatët në këtë dimension e prapë tek vetja, te njeriu, te truri, te zemra, te zoti, te djalli, te burimi, te drita, te errësira, te vrimat e zeza, te rrezet gama, te heliosfera, te polet e tokës, te e kaluara, te e ardhmja, te Buda, te jezusi, te Maria, te Gaia, te Tesla, te Cayce, te Steineri, te te te... dhe po e le me kaq se me siguri dikush këtu do ketë thirrur psikiatrikun për të më marrë me ambulancë.

Tani, nuk po them që kam kaluar jetën duke bërë kërkime në të gjitha këto fusha, se do më ishte dashur të jetoja të paktën dy-fishin që kam jetuar, por këto kanë qenë temat në background që më kanë tërhequr si tërësi dhe të ndërthurura (prandaj dhe them që fraktalet kanë lidhje me 11 shtatorin) dhe shtyrë drejt njëfarë përfundimi që në fund të fundit nuk jemi vetëm e nuk jemi të vdekshëm, që jeta këtu poshtë është thjeshtë një eksperiencë në një hapsirë-kohë të lakuar si petull me vrimë (donut), por një eksperiencë "e shkëputur" nga "burimi" e në mungesë harmonie të vazhdueshme, me natyrën e vet duale (bardhë-zi, natë-ditë, mirë-keq, pozitive-negative) e që ka patur një farë dominimi të "forcave të errta" (më fal për shprehjet shumë fantastiko-përrallore) që nga ajo e famshjma "rënie" e Adamit dhe Evës nga kopshti i Edenit, por që nuk ka as ferr as parajsë përveç asaj që i krijojmë vetë vetes duke qenë ose mos qenë në fazë me "burimin", pjesë e të cilit jemi dhe vetë, sepse aty është fillimi e aty është dhe fundi, sepse cuditërisht 0-ja është dhe infiniti e infiniti është 0-ja. Bindja ime vetjake dhe e pashpjegueshme me prova fizike është që tani po tentojmë drejt "ri-lidhjes me burimin", drejt asaj të famshmes "heqje të vellos" e takim të vetvetes (ose të perëndisë, fjalë që mua s'më pëlqen se është keq-përdorur nga fetë e bestytnitë e ka marrë kuptimin e një njësije të jashtme, të distancuar nga ne).  Për mua, ndoshta ky është shpjegimi më i mirë i asaj për të cilën bëhet kaq shumë fjalë kohët e fundit (2012) si datë kritike etj. Megjithatë asnjë ndryshim nuk ndodh pa rezistencë, sepse kjo është natyra e njeriut. Ajo pjesa e vjetër e lidhur me egon, me nevojën për pushtet, me racionalitetin 3D e refuzon të renë, pafundësinë, shumë-mundësinë, multi-dimensionalitetin që truri ynë s'e percepton dot.

Po e le me kaq, se u zgjata. Gjëja kryesore që dua të them është se gjërat nuk janë aspak ato që duken. Që nuk duhen vënë në dyshim dyshimet, duhen vënë në dyshim përgjigjet që marrim për pyetjet që bëjmë.

degjo tani,. mos e merr mireinformimin per budallallek apo trashesi mendore. Mos abuzo. Kur te them qe jam i mireinformuar, e nenvizoj dhe theksoj kete. Fakti qe nuk ka corporate aim, apo shkurt e thjesht ne shqip, qellim, nuk dmth se nuk i kam trute ne vend dhe nuk marr vesh nga asnje gje. Do te thote vetem nje gje, ne fakt; qe nuk ka corporate aim. Nuk ka final goal. Nuk ka PERSE, nuk ka qellim!

Mendoj se po flas me nje person te informuar poaq sa une, prandaj, nese ke ndonje teori, eja dhe hapim nje seksion me vete te peshku, dhe ja ngopim sa te duash me debat dhe diskutim. Por ama, te besh kujdes qe te mos rreshqasesh ne ate gabimin qe bejne shumica e njerezve, qe e marrin racionalitetin per dobesi mendore apo leshtesi.

Kur te jesh i gatshem, me thuaj. Te siguroj qe per cdo teori, ose do dalesh ne perfundimin qe "me ty(dmth mua) nuk bisedohet", ose ke per tu kenaqur duke vene trurin ne "gare".

pyetje: cili është qëllimi i R dhe A që kërkojnë me doemos të bindin peshkun se ata kanë të drejtë? 

 

pa pritur përgjigjen tënde, gjërat nuk kanë medoemos një qëllim racional. dikush ndihet gjallë nëpëmjet asaj që bën dhe kjo mund të mos sjellë asnjë përfitim të vlefshëm për ty. disa ndihen gjallë kur i përkasin një komuniteti, një ideje fikse, ose ...disa ideve fikse. 

më gjatë, më vonë. 

shume e vertete ajo qe thua ti. Shumica e njerezve e bejne per  aresyen e thjeshte te perkatesise. "belong" Por ama, ka nje ndryshim midis ketyre njerezve dhe strumbullareve qe fillojne teorite ku keta aderojne. Nese keta e bejne per ate aresye qe thua ti, nismetaret e fuqishem e bejne per qellime te pastra financiare - personale.

Puna e nje debati te kesaj natyre tani, nuk eshte per t'u treguar atyre se cfare qellimesh kane nismetaret, sepse meqe ata kane si bosht dhe thelb te abonimit te te pjesemarrjes apo "belong", atehere shume mire mund te "belong" ne anen tjeter. Te siguroj qe nismetaret e teorive konspirative nganjehere bejne pune te shkelqyer, aq te shkelqyer saqe debati mund te mbaje ne "flake" palet e te dyja aneve.

Puna si e shoh une, eshte me e thjeshte. Si popull qe jam nuk ja pertoj kurre ta them ate qe mendoj, pikerisht ashtu si e mendoj: Le te besojne sa te duan, ku te duan dhe si te duan. Mos prisni kurre qe ne te tjeret te dalim syleshe. Pjesemarrja ne kete lloj debati behet thjesht per te treguar se egziston ende mendimi ndryshe, i bazuar ne racionalitet. Tani mua nuk me mbetet hatri se ata shfaqin pikepamjet e tyre, dhe besoj qe duhet te jete i ndersjellte  qendrimi.

Te siguroj qe per cdo teori, ose do dalesh ne perfundimin qe "me ty(dmth mua) nuk bisedohet", ose ke per tu kenaqur duke vene trurin ne "gare".

Na vlora te kemi o nipce? smiley

p.s.: Tani, nqs pas gjithë kësaj, do ndonjë referencë literature, të këshilloj dy libra nga Laura Knight : "The secret history of the world" dhe "911 the ultimate truth".

Ka një qasje krejt të veçantë dhe në pamje të parë gjithkush mund t'a hedhë poshtë që duke lexuar tabelën e përmbajtjes, me pretekstin se me siguri do ketë tymosur bar. Nuk po e sjell për gjykim, po e sjell për ata që do i interesonte. 

Një libër tjetër është i psikiatrit Lobacewski "Political Ponerology", që ka qenë një projekt i një grupi shkenctarësh mbi psikopatinë (të aplikuar në politik&eumlsmiley por që u ndalua në vendin e tyre nga diktatura dhe dy-tre kopjet e vetme që kishin u zhdukën. Libri i tanishëm është ri-shkruar nga kujtesa e Lobacewskit.

Nqs. do të mësosh më shumë për Lauren, t'i këshilloj edhe  7 librat e serisë The Wave, ose të paktën të lexosh fragmentet që janë gratis online.

Edhe njëherë, fola, jo për t'u shfajsuar, as për t'u gjykuar, po për thjeshtë për të thënë atë që kisha.

 jo, ti flet për të thënë atë që thotë Laura. think about it. po mendoja para se të lexoja këtë koment që mënyra sesi ti shprehesh nuk është më ajo e fillimeve të tua te peshku ku kishte argumenta brenda dhe shumë të vërteta nga ato që kur i lexojmë, i njohim menjëherë. mënyra jote e  të shkruarit është bërë dogmatike: ne kundër jush, e vërteta absolute, drita kundër errësirës, e të tjera shprehje që të sjellin në mendje diskursin sektar. think about. se kush thoshte këtu te peshku që duhet bërë kujdes se çfarë lexohet.

Hehe, ca njerez e meritojne Hitlerin dhe Stalinin smiley

jam dakord me kto qe ke shkruajtur, 100%. sidomos me ate idene se rendi i ri global nuk eshte rendi i ri amerikan, dhe interesat e ktyre te dyjave nuk korrespondojne, perkundrazi, ato jane ne kundershtim me nj-tj. dhe ajo qe mendoj se eshte ironike, eshte se ne nje kohe qe anti-amerikanizmi eshte tashme nje sentiment i perhapur ne gjithe globin, nderkaq, populli amerikan e gjen veten ne nje instance historike shume te rendesishme dhe te privilegjuar, per ti treguar botes se cdmth koncepti i lirise. mendoj, dhe shpresoj, se ne te ardhmen e afert bota do te njoh edhe nje here shpirtin revolucionar te popullit amerikan.. francezet do vijojne pas tyre.. and we shall all join the party.

Ti merr shqetesimin normal qe kane njerezit per privacine dhe e transformon ne komplote e konspiracion e fantazi te tjera

lufta per pushtet do te jete gjithmone e pranishme, bota eshte gjithmone ne zhvillim. konlikte do te kete. por ben mire te rrjeshtohesh nga ana e fitimtarit jo e humbesit. 

po me kete video per gazen e kuptoj qe qenke fondamentalist qe sheh armikun e botes tek amerika dhe izraeli. Sado e dhimbshme qe eshte situata dhe fati i palestinezeve, forca e shume interesave te tjera eshte me e madhe. 

 

 

Nqs nje fondamentalist është një njeri që poston një link ku tregohen makabritetet që po pësojnë mbi kurriz fëmijë të pafajshëm, atëherë s'kam çfarë të të them.

Sado e dhimbshme qe eshte situata dhe fati i palestinezeve, forca e shume interesave te tjera eshte me e madhe.

Me një fjalë ti po përligj luftën. Bravo të qofte.

me mire mos thuaj asgje. eshte me mire keshtu. sepse pas ketij postimi nuk kam ndermend te heq trurin tim dhe te ta jap ty.

me duhet per vete, dhe sigurisht i yti tru nuk me hyn ne pune fare , eshte shume i semure per tu sheruar.

dhe nje sqarim te vogel, per palestinezet me vjen shume keq se e kane ngrene dhe jane perdorur nga te gjithe palet , sovjetiket, arabet dhe perendimi 

lufte nuk ka , rrjedhimisht une kam cfare te perligj, per me teper une nuk perligj asgje.... muk e marr dot kete rol.  lufta behet nga dy pale, aty ka vetem nje pale tjetra eshte e nenshtruar.

une them opinionin tim , pa pretenduar se eshte me i mire apo me i sakti. 

ti vazhdo me tendin se je mire fare smiley

jam dakord me ty. nuk eshte luftë, është vrasje.

Ama dhe keta Amerikanet hic si fshehin keto planet diabolike. Shyqyr qe ju kemi juve qe i zbuloni keto dokumenta.

Late nam lat

 Sa shume hallakateni... konspiracione, teori, kot me kot... ceshtja eshte shume e thjeshte per mendimin tim. 

Wikileaks po tenton ti hape syte njerezimit, po ngre nje problem qe eshte aktual dhe qe po na demton ne si "Perendim". Wikileaks po i thote popullit te (Perendimit):

- Ju po jetoni nje "Demokraci fiktive" , "Jo Reale".

Njerezit po fillojne te sensibilizohen, saqe per ti thene krijuesit te faqes WikiLeaks Julian Assange qe po kuptojme çfare po tenton te na thuash kane firmosur nje leter te hapur

Provat i keni para syve mos u hallakatni sa andej kendej me teori, konspiracione...

Doni provat? Ja ku jane provat! 

 access to information helps citizens hold their own governments accountable, generates new ideas, encourages creativity and entrepreneurship. The United States belief in that ground truth is what brings me here today.

Keto jane fjalet e Hillary Clinton (thene me 21 Janar 2010) dhe paragrafi i mesiperm eshte citim nga kjo e fundit te fjaleve te Presidentit Obama kur ai ishte ne Kine!

Nuk jane aq interesante keto fije diplomatike qe leshohen sa eshte situata qe po krijohet, e verteta qe po del ne shesh! Kjo eshte merita e WikiLeaks, kete po perkrahin ata qe jane ne favor te kauzes se WikiLeaks.

 

Qe e arrestuan bene gabim.

Tani Juliani do te behet hero i rreme ne syte e gjithe antiamerikaneve qe nuk kishin ndonje te tille qe nga vdekja e Che-se.

Shyqyr qe eshte president Obama se te ishte ndonje republikan do te behej nami me teori konspirative.

Se dyti,edhe nese shkel ligjet tani Juliani me te dyja kembet nuk ka per ta prekur njeri.

Thjesht arrestimi eshte gjeja me e gabuar qe kane bere.

Ja mbaroi dhe kjo......ka ndonje tjeter qe do te hape gojen? Qofte edhe per thashetheme koti si keto te Wikileaks, se asnje dokument vertet bombe nuk ka nxjerre. Preemptive strike po behet shume popullore...ama edhe ky, vetem lekuren e vet paska dash me shit shtrenjt, qe verteton se ne fakt pervec atyre thashethemeve koti qe ka publikuar deri tani, as kishte ndermend te bente me shume. Nejse, mire do ishte te ekzistoje ndonje i tille te fuse te pakten nje lloj frike se 'e verteta vonon po nuk harron'. Ne fakt per shume shprehje popullore si kjo, kam filluar te mendoj se jane vetem ngushellime per njerezit qe fantazojne se e verteta del me gjithe mend ne shesh...

thoni si te doni, po ky ''tipi'', keshtu kot fare, krijoi nje ''mit'' te jashtzakonshem per veten e vet...

historia e  tij, eshte e denje per te bere nje film hollivudian.  gjithcka ka aty brenda.. politik, shtetare,sekrete, plane,shantazhe, komplote,perdhunim, kibernetike, internet, arrestime, interpol etj etj ..........  cili skenarist,regjizor apo producent, nuk do te tundohej fort nga te tille ingedrient?? 

po te jete i zgjuar (dhe ky eshte ne fakt), duhet ta siguroj menjehere biografine se tij.  ka per te fituar  miliona...... .

 Sa per shaka!

Duke kujtuar betimin e Lek Dukagjinit para Skenderbeut per tokat qe gjoja i perkisnin ne Mirdite.

Kushti i saktë i betimit të tij për Khush newaz-, mbreti Ephthalite, kishte qenë se ai kurrë nuk do të marshonte me forcat e tij pertej një shtylle të caktuar te cilen mbreti kundershtar e kishte ngritur për të shënuar vijen kufitare ndërmjet zotërimet te Persise dhe Ephthalite. Perozes bindi veten se atij do ti mjaftonte të respektojë angazhimin e tij në qoftë se ai e mbante ate ne leter, dhe në përputhje me rrethanat ai uli shtyllën, dhe e vendosi atë mbi një numër karrosh, të cilat ishin ngjitur sebashku dhe te terhequra nga 50 elefante ne frontin e ushtrise se tij.   Keshtu, ai futet thelle duke pushtuar vendin e Ephthalites dhe nga ana tjeter ai, kurre "nuk e kaloi pertej" shtyllen per te cilen ishte betuar se nuk do ta kaloje. Ne gjykimin e vet ai e mbajti zotimin por jo sipas keshilltareve te tij.    (perkth. me anen e guglit nga libri i George Rawlinson - The seven great monarchies of the ancient eastern world)

Sa vjet burg do bej Assange qe akuzohet per "seks-berje" pa prezertativ?  Tekstualisht keto jane akuzat.
Nga ana tjeter, Presidenti Bush Obama ka bere nje lemsh mbreme me shtyrjen e uljes se taksave te Bushit, dhe uljen e estate tax ... dhe ky popull qe eshte komatoz nuk bzan.  

sus er ti, se do dhe me bzan! bohet fjale per 800 bilion dallar n'taksa!

chene, per at Zot, ky po mundohet shume t'ia ngreje ratings Bushit.  Po shume fare po mundohet.  It's hard work, ka fillu dhe thote bile. 

S'ka karakter luftarak Obama.  Ai duket sikur tridhet nga gruaja e tij e jo me nga Republikanet qe jane tredhes profesionale.

 ok peshq......di ndonjeri ku mund te gjej delaraten e tij........behet fjale per nje deklarate qe do hidhej ne internet ne oren 15 sipas ores tone.....dmth jo e tija e drejteperdrejte

 shume faleminderit eklips

@ ravintsara e ores 8:46pm: ta kam zili (vete)sigurine! really.

 Speechless. Sidomos qe Guantanamo eshte ne mes te Amerikes.

Neser do e boj flamurin Amerikon qe mos me dali nami per Zioniste, se deri para ca kohesh e kisha Grek, dhe isha filo-greke. Eh, ca te bo puna dhe flag-profiling.......

Guantanamo nuk i përket SHBA-së gjeografikisht, por praktikisht është bazë amerikane. Nqs kjo është e vetmja gjë që gjete, gëzohem. Flamurin bëje ç'të duash, në frengjisht ka një fjalë që thotë nuk të bën veshja murg.

Falenderoj ata që më lexojnë edhe pse shumica më janë vënë me bukë në shpinë; nuk kam për qëllim të shes mend me gramë, as të bëj propagandë politike dhe aq më pak të pretendoj se i di të gjitha me detaje. Për fat të keq (ose të mirë, varet nga pikëpamja), kam kaluar nëpër shumë faza në pikëpyetjet dhe në pikëçuditset që jam munduar t'u ve pikëpyetjeve e Zeitgeisti (mgjs thotë shumë gjëra të vërteta, përveç delireve) ka qenë vetëm një planet ndër konstelacionet që më kanë bërë ai/ajo që jam sot.

Di vetëm dy-tri gjëra me siguri: që jo çdo teori që qarkullon në Internet është e vërtetë, që teoritë zyrtare janë në shumicën e rasteve të vërteta gjytryme të kamufluara me rroba jeshile mes një pylli gënjeshtrash, që Bota është keq, po që në fund të fundit çdo gjë është në rregull (e di, kontradiktore, po jeta vetë mbi Tokë kështu është, me Yin dhe Yang në të njejtën koh&eumlsmiley dhe që unë vetë si njeri s'kam më kthim mbrapa...

Do ishte interesante propozimi i atij më lart që të hapej një temë e veçantë te peshku, megjithëse më duket se do duhej një portal i tërë dhe një ekip i tërë e që dikush që për herë të parë dëgjoi diçka në lidhje me zbulimin e të vërtetave beri vetëm falë WikiLeaks-it, të fillojë të shikojë paksa thë big picture...

@emigrant.  Me bere ta lexoj kete  "ravintsara e ores 8:46pm".   Nuk te kisha ndonje borxh.

eshte prures inteligjent (per mua, natyrisht). e lexoj gjithnje. mendjeceltesia (open-mindedness) shkon shume shpesh bashke me gatishmerine per te adoptuar skenare ekstreme. nje nga figurat filmike me te dashura per mua, agjenti mulder tek X-files, kish kredon I want to believe. Pastaj, me duhet te pohoj qe kur shikon Zeitgeist the movie psh, nuk mund te mohohet nje thrill qe provon edhe kur nuk i beson me pjesen racionale c'thuhet. smiley

Refleksi ideologjik pastaj, eshte tjeter gje, por aty s'ka shqiptar te mos e kete lekuren sholle. te peshku bejme post-doc te gjithe smiley

cheers.

Don't shoot messenger for revealing uncomfortable truths

Julian Assange / The Australian

 

WIKILEAKS deserves protection, not threats and attacks.

IN 1958 a young Rupert Murdoch, then owner and editor of Adelaide's The News, wrote: "In the race between secrecy and truth, it seems inevitable that truth will always win."

His observation perhaps reflected his father Keith Murdoch's expose that Australian troops were being needlessly sacrificed by incompetent British commanders on the shores of Gallipoli. The British tried to shut him up but Keith Murdoch would not be silenced and his efforts led to the termination of the disastrous Gallipoli campaign.

Nearly a century later, WikiLeaks is also fearlessly publishing facts that need to be made public.

I grew up in a Queensland country town where people spoke their minds bluntly. They distrusted big government as something that could be corrupted if not watched carefully. The dark days of corruption in the Queensland government before the Fitzgerald inquiry are testimony to what happens when the politicians gag the media from reporting the truth.

These things have stayed with me. WikiLeaks was created around these core values. The idea, conceived in Australia, was to use internet technologies in new ways to report the truth.

WikiLeaks coined a new type of journalism: scientific journalism. We work with other media outlets to bring people the news, but also to prove it is true. Scientific journalism allows you to read a news story, then to click online to see the original document it is based on. That way you can judge for yourself: Is the story true? Did the journalist report it accurately?

Democratic societies need a strong media and WikiLeaks is part of that media. The media helps keep government honest. WikiLeaks has revealed some hard truths about the Iraq and Afghan wars, and broken stories about corporate corruption.

People have said I am anti-war: for the record, I am not. Sometimes nations need to go to war, and there are just wars. But there is nothing more wrong than a government lying to its people about those wars, then asking these same citizens to put their lives and their taxes on the line for those lies. If a war is justified, then tell the truth and the people will decide whether to support it.

If you have read any of the Afghan or Iraq war logs, any of the US embassy cables or any of the stories about the things WikiLeaks has reported, consider how important it is for all media to be able to report these things freely.

WikiLeaks is not the only publisher of the US embassy cables. Other media outlets, including Britain's The Guardian, The New York Times, El Pais in Spain and Der Spiegel in Germany have published the same redacted cables.

Yet it is WikiLeaks, as the co-ordinator of these other groups, that has copped the most vicious attacks and accusations from the US government and its acolytes. I have been accused of treason, even though I am an Australian, not a US, citizen. There have been dozens of serious calls in the US for me to be "taken out" by US special forces. Sarah Palin says I should be "hunted down like Osama bin Laden", a Republican bill sits before the US Senate seeking to have me declared a "transnational threat" and disposed of accordingly. An adviser to the Canadian Prime Minister's office has called on national television for me to be assassinated. An American blogger has called for my 20-year-old son, here in Australia, to be kidnapped and harmed for no other reason than to get at me.

And Australians should observe with no pride the disgraceful pandering to these sentiments by Julia Gillard and her government. The powers of the Australian government appear to be fully at the disposal of the US as to whether to cancel my Australian passport, or to spy on or harass WikiLeaks supporters. The Australian Attorney-General is doing everything he can to help a US investigation clearly directed at framing Australian citizens and shipping them to the US.

Prime Minister Gillard and US Secretary of State Hillary Clinton have not had a word of criticism for the other media organisations. That is because The Guardian, The New York Times and Der Spiegel are old and large, while WikiLeaks is as yet young and small.

We are the underdogs. The Gillard government is trying to shoot the messenger because it doesn't want the truth revealed, including information about its own diplomatic and political dealings.

Has there been any response from the Australian government to the numerous public threats of violence against me and other WikiLeaks personnel? One might have thought an Australian prime minister would be defending her citizens against such things, but there have only been wholly unsubstantiated claims of illegality. The Prime Minister and especially the Attorney-General are meant to carry out their duties with dignity and above the fray. Rest assured, these two mean to save their own skins. They will not.

Every time WikiLeaks publishes the truth about abuses committed by US agencies, Australian politicians chant a provably false chorus with the State Department: "You'll risk lives! National security! You'll endanger troops!" Then they say there is nothing of importance in what WikiLeaks publishes. It can't be both. Which is it?

It is neither. WikiLeaks has a four-year publishing history. During that time we have changed whole governments, but not a single person, as far as anyone is aware, has been harmed. But the US, with Australian government connivance, has killed thousands in the past few months alone.

US Secretary of Defence Robert Gates admitted in a letter to the US congress that no sensitive intelligence sources or methods had been compromised by the Afghan war logs disclosure. The Pentagon stated there was no evidence the WikiLeaks reports had led to anyone being harmed in Afghanistan. NATO in Kabul told CNN it couldn't find a single person who needed protecting. The Australian Department of Defence said the same. No Australian troops or sources have been hurt by anything we have published.

But our publications have been far from unimportant. The US diplomatic cables reveal some startling facts:

► The US asked its diplomats to steal personal human material and information from UN officials and human rights groups, including DNA, fingerprints, iris scans, credit card numbers, internet passwords and ID photos, in violation of international treaties. Presumably Australian UN diplomats may be targeted, too.

► King Abdullah of Saudi Arabia asked the US to attack Iran.

► Officials in Jordan and Bahrain want Iran's nuclear program stopped by any means available.

► Britain's Iraq inquiry was fixed to protect "US interests".

► Sweden is a covert member of NATO and US intelligence sharing is kept from parliament.

► The US is playing hardball to get other countries to take freed detainees from Guantanamo Bay. Barack Obama agreed to meet the Slovenian President only if Slovenia took a prisoner. Our Pacific neighbour Kiribati was offered millions of dollars to accept detainees.

In its landmark ruling in the Pentagon Papers case, the US Supreme Court said "only a free and unrestrained press can effectively expose deception in government". The swirling storm around WikiLeaks today reinforces the need to defend the right of all media to reveal the truth.

Julian Assange is the editor-in-chief of WikiLeaks.

Emo mire. E mban mend ate pjesen:

E shef mo Qazimo?

E shof mi e shof.

Nuk e di pse mu kujtua.

meqe e kujtove, ja edhe kete para se me ia shit shpirtin kapitalit illuminati heidelbergers anglo-amerikano-masonik:

te prefekti, gjeja me e madhe qe ka thene levonja me duket kjo:

- sa muj thate ju qe keni qene n'berg (=burg) ere?

- 6 muj, zoti prefekt.

- eeeeeii? 6 muj, e? po mu t'm'lejsh jo 6, po ene 2 muj m'berg, bohem mo komunist se komunistat. pranej thynia qafen, atje mren e keni venin...

gjigande! sa here lexoj komente "antikomunistesh" ktu te peshku qe flasin sikur i ka nxjerre enveri prej hundesh, kjo me kujtohet.

jo se jam qefli i teorive te komplotit, por neveritem kur akuzohen si te tille te gjithe ata qe kerkojne te verteta jashte " te vertetave" te CNN dhe Fox News. Ne fakt, edhe une do te doja te isha trap, dhe te besoja se "pjekja e mishit, shkrin skaren", sepse ashtu je rehat, por budallalleku qenka dhunti, dhe kur s'je, s'je, perpjete te hidhesh.

@ ravintsara e ores 8:46pm: ta kam zili (vete)sigurine! really. smiley

E lexova edhe une Em, dhe te vertetat e sekretet e botes filluan te hapeshin mengadale e njera pas tjetres si petalet e lules se bardhe lotusit. E ndersa petalet hapeshin njeri pas tjetrit, vura re nje njeri te vogel te ulur ne mes te lules se shenjte. Iu afrova me shume me gjunjet qe me dridheshin nga adhurimi teksa e shikoja ate njeri te rrethuar me nje aureole dijeje ne koke,  me siguri Buda I Gjithedijshem, teksa bluaja pyetjen finale ne koke. Po teksa i afrohesha gjithnje e me shume vija re se aureola e shndritshme nuk ishte vecse nje re ere te keqe ndersa burri plak nuk ishte ulur ne pozicionin meditativ te lotusit, por thjesht ishte perkulur me dysh dhe po lirohej nga teprite e trupit, mes polenit te asaj luleje te shenjte. Megjithate une perseri se perseri nuk u dorezova dhe e leshova nga goja pyetjen finale: "Me thuaj o Njeri i Gjithedijshem, a jam une qe kam rrjedhur, apo po rrjedh e gjithe kjo bote jallane?" Plaku i vjeter nuk m'u pergjigj menjehere. Pasi u fshi mire e mire me nje petale te bute lotusi, ngriti ngadale benevreket e bardhe dhe ne nje greqishte te vjeter (Pse greqisht?! Une nuk di greqisht? Eh c'na moren me qafe keto pensionet e grekut!) me tha: "Une mor bir, di nje gje qe nuk di gje fare." Dhe sapo tha keto fjale, petalet e lotusit filluan te mbyllen nje e nga nje siper tij. Dhe kur u mbyll edhe petali i fundit vura re se mbi te ishte shkruar "E zene" dhe ashtu sic te ndodh gjithmone para deres se mbyllur se WC, mua nuk po me mbahej me shurra. 

C'te beje dhe populloria e shkrete or t... - han e mufatet me ate qe u serviret. 

Sic e shoh disa "peshq' ketu jane "peshq" akuarjumi...Limiti i horizontit eshte i kufizuar (Pertej akuarjumit nuk shohin!)

Ketu nuk po flasim per aljene dhe ufo por per nje "Rend te ri boteror" i cili po vendoset ne emer te "luftes se terrorit". Ne si komb kurre nuk kemi qene skeptike dhe kjo eshte pasoje e injorances dhe inferioritetit(Amerika eshte zevendesuar me ish idhullin "Partine e Punes, e cila ishte e padiskutueshme dhe e plotfuqishme) Mos shikoni tapetet e zbukuruara se nen to ka shume llum dhe pisllek. Vetem idjotet dhe "rednecket" akoma besojne ne "Luften kundra terrorit" ....Mund ta quajme fare mire Lufta per kontrollin e Lindjes se mesme dhe naftes. Bota ka ndryshuar shume qe prej ketyre goditjeve sic e thashe me pare...Po e theksoj dhe njehere"Humbem shume te drejta si individ qe prej atyre goditjeve"

There is no darkness but ignorance.
William Shaekspeare

une per vete se besoj kete punen e "rendit te ri boteror", jo per gje tjeter sesa per faktin qe asnje nga drejtuesit e larte te USA nuk eshte artist

Humbem shume te drejta si individ qe prej atyre goditjeve

Eh, jo te gjithe njerezve u duhen dhene te drejta te ketilla..... smiley

 

Mbase ti ke lindur skllav dhe te pelqen skllaveria dhe nuk te ve shume faj se nuk ja paske idene e te drejtave civile....

"Skllavi qe nuk e di se c'eshte liria nuk ka c'te luftoje per liri"

Tani cdokush ty FMG mund te arrestoje ne aeroport,shtepi apo rruge(vetem se mund te dukesh si arab) dhe te degdise ne Guantanamo pa asnje baze apo fakte ligjore...!

 

Ehe, ashtu eshte.

P.S. Ti je 19-20 vjec apo jo? smiley

Me duket se po flas me murin ketu....

A e ke idene se per cfare e kam fjalen?....

Po, po, mos e ver fare ne dyshim.

Te lutem ama me konfirmo qe je 19-20 vjec smiley

 

P.S. Nese pretendon se nuk ke lindur "skllav", i bie te jesh brez tranzicioni smiley

Skllav nuk te ben se ku ke lindur apo c'kohe ke lindur; Skllav te ben menyra se si mendon apo vepron..... smiley

Skllaveri eshte te pranosh c'te ofrojne pa kerkuar alternativa,

Skllaveri eshte ti vesh limit trurit dhe te mos te besh pyetjen me normale "pse", ...

 

 

 

Mire, mire, ashtu eshte. Rrofsh qe na ndricon dhe kujdes me alkolin se ne keto vitet e rinise eshte i demshem smiley

 O artist, a te te them dicka? Ne pergjithesi ato qe kane krijuar Mitologjite dje dhe Teorite e Konspiracionit sot, kane qene sklleverit dhe te paditurit atehere dhe fukaranjte e te paditurit sot. Nevoja per te krijuar Mit/TK lind nga deshira per te genjyer vehten se mbetja e tyre te varfer, te pafuqishem e te paditur nuk eshte pasoje e fakteve qe bejne muuu! para hundes se tyre, por disa dukuri te tjera qe nuk kane lidhje me ligjet e jetes se perditeshme. Keta njerez perpiqen te gjejne teori konspiracioni prapa alternimit gjelber/verdhe/blu te semaforit ne rruge, dhe pastaj kur i perplas makina ne rruge se kane ecur me te kuqe, ia vene fajin zyres se kontrollit downtown qe paskesh nje konspiracion kunder qytetareve taksapagues.

Nderkohe, te zgjuarit e shohin jeten ashtu sic eshte dhe perpiqen ti analizojne dhe jo paragjykojne faktet, dhe mundesisht ti kthejne ato ne favor te tyre.

Pra mos u mburr kot se qenke skllavopronar, kur jeton ne boten mitologjike te skllavit dhe jo ne ate konkreten e te thjeshten e skllavopronarit.. smiley

Injoranca eshte faktori kryesor qe ne jemi aty ku jemi si komb...sepse konsumoje c'na ofron mendjat pa i analizuar...

Mitologjia dhe Konspiracjoni(Komplloti) as qe kane ndonje lidhje mes tyre si terminolgji, dhe nqs nuk e di kete me vjen keq po po debatokam me ty

Skllaveria e mendjes , ajo eshte me e rrezikshme se skllaveria fizike

Ajo qe beson ti eshte fiktive, c'te eshte ofruar nga mediat.....hape ca horizontin dhe shiko me tej akuarjumit qe po lundron smiley

 

 Nejse, pamvaresisht nese e kuptove ate qe te thashe, une e bera perpjekjen time dhe shpresoj qe Perendia do ma numeroje tek punet e mira...

Shendet dhe u rritsh me bereqet.

Art, unë them mos harxho frymë kot. Sot, kush do të marrë vesh, merr. Kush nuk do, as ka për të marrë vesh ndonjëherë, sikur kaq ta bësh dhëmbin. Dhe e di çfarë? As është nevoja që të marrin vesh. Ai që ka për t'u zgjuar, do zgjohet edhe vetëm me një fjalë tënden apo edhe vetëm me prezencën tënde, se ai është gati dhe ti je katalizatori. Të tjerëve jepu enzima sa të duash, nuk ka ushqim bazë, s'ka si ndodh reaksioni e nuk ka si çlirohet energjia. Po ushqimin me zor nuk ia jep dot njeriu se është akt i dhunshëm. Ti vetëm mund t'a servirësh në tavolinë, për atë që ka oreks dhe kuriozitet.

Nga gjithë komentet denigruese këtu, një vijë të përbashkët nxorra:

"s'besoj, se ti je trap që beson traplliqe si gjithë trapat e tjerë"

që unë e përkthej në:

"rri tani, na ler rehat se mirë jemi këtu tek kjo flluska e sapunit - e dimë që ka shumë gjëra që s'i  kuptojmë, po as nuk duam t'ia dimë se çfarë ka jashtë flluskës - jo për gjë, po kemi frikë mos na plas flluska - e jo për gjë, po e dimë që s'ka asnjë lloj gjëje jashtë flluskës se ashtu na kanë thënë të tjerët - ata që s'kanë dalë ndonjëherë nga flluska për vetë - po edhe po pati, çfarë pastaj, puna jonë është të mbajmë flluskën tonë këtu, të kemi flluskën më të bukur nga të gjithë, më të madhen, po jo dhe aq të madhe...se vjen një moment dhe flluska plas - po edhe të vogël shumë jo, se edhe e vogla plas - pra të gjejmë flluskën ideale dhe t'a ruajmë me mish e me dhëmbë nga plasja. Se ne nuk jemi cipë-plasur, si ata që shpuan flluskat me thonjtë e tyre dhe... tani... tani... nuk e dimë fare se ç'bëhen, e kujt i interesojnë cipë-plasurit fundja... cipë-plasurit me cipëplasurit, të flluskuarit me të flluskuarit, jo jo, mirë jemi këtu te flluska jonë e rrumbullakët e ngushtë e brishtë... shiko sa bukur: këtu në flluskë shohim dhe ylberin."

Bukur, bukur, ka edhe ylbere në flluskë, ka, po flluskë me sipërfaqe të përthyer mbetet e pamja që brenda flluskës e turbulluar do jetë, sado t'a fërkosh flluskën. Po unë them, dil njëherë nga flluska e bjer në kazan të përvëluar po guxove, pa nami u bëftë. Dil e shiko njëherë atë fëmiun e keq që po fryn flluskën tënde dhe atë të tjerëve, duke u argëtuar me ju nga lart, ose duke ju injoruar fare aty në flluskën tuaj. Një gjë është e sigurt, do iu djegë ca i nxehti dhe kthim mbrapa tek ajo flluskë nuk ka, po nqs flluska ju mungon, njëra bie, dhjetra ngrihen, zgjidh e merr. Sa të ketë ujë e sapun, do ketë dhe flluska.

 

e ka shpjeguar e ilustruar Platoni ktu e 3000 vjete me pare kete problem me metaforen e shpelles, e cila eshte me e vertete dhe e pershtatshme SOT, ne epoken e informacionit, se kurre me pare. drita te vret syte.

 Art Change ...., qe ka shume gjera qe ne (populli i thjeshte) nuk i dime,  eshte e vertete ashtu sic ka qene ne shekuj. Po qe ca shqiptare bejne kompetentin, kjo me habit. edha ata qe punojne ne CIA, nuk i dine te gjitha, kurse ca shqiptare i dine. habi e madhe! Ose ndoshta kane lidhje me zotin.  Zoti ja u ka treguar te tere. ka mundesi...

Injoranca s'mund të nxirret si justifikim gjithë jetën nga populli për t'a mbajtur kokën në rërë. Vjen një ditë që populli duhet t'a marrë vetë fatin në dorë dhe të dalë nga zona e rehatllëkut, nqs e ka megjithëmend. Nqs jo, të mos hedhë rërë mbi të tjerët që përpiqen të dalin diku, thjeshtë sepse "s'besojnë". S'është punë besimi, është punë vëzhgimi, informimi, syçeltësimi. Sa për Zotin s'e ke keq, Zoti t'i tregon të gjitha, po duhet mësu më hapë Zemrën, që është shumë më e vështirë se me hapë Mendjen. Kur hap zemrën s'ke nevojë për fakte dhe për dokumenta. Njeriu sot është ne Brain Mode. Thuhet se së shpejti jemi scheduled for upgrade... Ku i dihet...

Une te propozoj qe teorine e popullit ne marrjen e fatit te tij ne dore ta perhapesh sa me shume ne Amerike dhe kudo ne bote. Nje udheheqes me bindjet e tua do ta perfaqesonte kete popull me mire se c'fare po ben Obama me Kongres e Senat, e me the e te thashe... Retorika e hapjes se zemres e mendjeve te mbyllura rrezaton shume mire para publikut amerikan dhe do te kesh shume mbeshtetes... sidomos ne Guantanamo...

 si mund të flasësh për hapje Zemre, kur e kalon kohën duke rrëmuar dokumente origjinale që të thonë të vërtetën? kjo është tipike e njerëzve që i besojnë vetëm racionalitetit të tyre (trurit pra). pak koherencë, ju lutem!

Akull mos bëj sikur s'merr vesh: Njeriu sot është ne Brain Mode. Thuhet se së shpejti jemi scheduled for upgrade... Ku i dihet...

e thashë njëherë, që edhe unë njeri jam.

 ë? m'fal po ça ke atëhere që bën sikur je ndriçu? apo njerëzit flasin gjithmonë për atë që s'kanë? 

 

Ka njerëz që ndriçohen me njohuri, ka njerëz që ndriçohen me urtësi. E para kalon nga koka, e dyta nga zemra.

Ka edhe njerëz pastaj që s'duan të ndriçohen as me atë të parën, që është më e kollajshme.

Hajt tani, shko fli gjumë.

 po, po, po ka dhe njerëz që s'bëjnë as njërën as tjetrën me pretekstin se po ndriçohen. 

sa për gjumin, do flej dhe do ta bëj top, se të kam ty që kujdesesh për popullin që ky i ziu ti marri frenat në dorë. 

rroftë revolucioni, gjithësesi.

 

 Me gjithe keto shoqata per feministet, LGBT, etj etj, a ka mundesi te themelohet nje shoqate ne mbrojtje te burrave. Kete qyqarin e kane arrestuar, sepse 3 jave pasi ka bere seks me pelqimin e partneres, kjo e fundit eshte inatosur dhe e ka denoncuar per perdhunim. Si qenkan punet, jemi objekt akuze te gjithe. 

Solidaritet mashkullor me Assange!

Art ne mbeshtetje tuajes ...

Jam habitur kur kam lexuar nje gazete te YONKERS per keto probleme . I vene zakonisht ( besoj e di patjeter ) neper ca kuti prane qendrave te autobuzeve . Po cfare ashpersie e cfare "faktesh " per tu habitur se nga i gjenin . Me tituj robt si Gjyqtare , Ekonomist etj etj . . Me tuje prapa ne biznese qindra milioneshe e graduate per kandidate Nobel . I lexon robi dhe fillon ben ate te  FAMESHME  Perse ?

Dhe kur zhytet ne shpjegim te Persese kthehet mbrapa tek argunmentet qe e  kane shoqerua ne cdo fakt .

Kapitalizmi ..  Dysho ne gjithshka

Engels ... .... Verifikoni dyshimet .

Keto dy rruge bashkejetojne me te mesmen e Khajamit tek piplli si postulatet baze te jetes praktike  :

E djeshmja vdiq ...

E nesermja s'na gjen ...

Dhe keshtu rikthehemi tek teza e vjeter se te dy rruget perplasen duke penguar arritjen ne finale dhe japin rezultanten e cila nga nderhyrjet e praktikat e mepasme  shndrohet ne dy rruge  smiley .. Dhe keshtu pambarimisht .

Psene nuk e ka gjet as Sterjo Spase ...thonim atehere .Tani nuk e di . Kam kohe pa konsultuar me Bulo Mejtimtarin .  Edhe arrestimi i ketij fatziut i ka "mrene " te gjitha rruget .Te shohim rezultanten por ama ... jom kuner teje

Per Luften ( e terte Boterore ) qe ka Filluar smiley.. Si shume e guximeshme dhe pa kibernetike e boshte absizash mrena ( do thoshte njoni smiley

Dhe keshtu Imperializmi Amerikan fillon marshimin e tij Afatgjate drejt Burimeve te Naftes nder popujt Arabe , te cilat do krijojne situata te papara .Por per ne ( ml ) nje eshte e qarte se popujt do zgjohen ... shkruante ai smiley

Dhe ne nje vend ja kalon dhe Nostradamusit .

Imperializmi amerikan do haje nje shuplake ,  ne Qender te Metropolit nga popujt arabe ..... smiley

Eshte e shkrujtme ore se mos me marresh per WIKI . Shenet  !

 

smiley

Sinqerisht me vjen keq qe ne Shqiperi nuk njihej AADD dhe njerezit s'kishin mundesi t'a dinin nga se vuanin qe te pakten te paralajmeronin te tjeret.

 Një gjë nuk arrij të kuptoj tek fansat e teorive "ndryshe". Këta mburren se u janë hapur sytë dhe se nuk përtypin çfarëdo që u serviret në tv, por mua më duket se përtypin çfarëdo që serviret në internet. Sinqerisht, nuk arrij të kuptoj... Them se kalamajve duhet t'u ndalohet interneti. Pikë. 

ravintsara

Ja e moren vesh qe eshte ashtu si thua ti, ja edhe te besuam, ja edhe te besuan te gjith njerezit dhe gjith bota u ndergjegjesua per keto probleme, edhe ca pastaj? Ti me dukesh si ndonje i sapo dal nga veza qe sapo mesoi per here te pare qe bota ka edhe te miren edhe te keqen brenda, dhe gjithmone do ta kete. Do rritesh e do piqesh, ose je rritur dhe je djegur, cila eshte?

Bota e mire dhe perfekte ska per te egzistuar kurre, kurse sa per ata qe shkelin ligjin jan ngritur institucione qe merren me ate pune, dhe kur edhe elitat koruptohen aq shume, edhe kur institucionet koruptohen aq shume sa nuk ndeshkojne elitat e koruptuara ndryshimet pastaja vijne  vetvetiu, s'eshte nevoja per drite revolucionare. Mos i nenvlereso aq shume popujt se nuk jan aq budallenj sa i di ti.

 

degjo Ora dhe ti Akvll, Evropjanet nuk dhe kaq naive...Por ne Shqipetaret mbajme rekord per naivitet si komb! Eshte pasoja post-diktatioriale qe na eshte trasheguar ne besimin e veber tek Partia(sot Rendi i Ri).Nuk po te them te besojme c'do teori apo hipoteze po flas te mbajme syte hapur se nuk jane gjerat bardhe e zi sic na prezantohen neper media. Interneti eshte arma me e fuqishme e mendimit  dhe medias se lire Shiko me kjdes kete poll .....Vendet me primitive dhe me te prapambetura si Kenia dhe Nigeria kane perqindjen me te larte te besimit (c'ka ju eshte servirur nga "bombardimet" e mediave Amerikane)

 

WPO_911_Sep08_graph.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Te mos harrojme sulmet terroriste qe SHBA i planifikoi qytetareve te vete ne 1962 te krijonte mbeshtetje per  pushtimin e Kubes. "Operacioni Northwoods"

Fakte

Ladeni nuk kerkohet nga FBI-ja per sulmet e 11Shtatorit 2001. Shkaku sipas shefit invatigativ te FBI-se Rex Tomb eshte se "FBI nuk ka fakte qe ta lidhin Ladenin me sulmet e 11 shtatorit"

source FBI

 

 

Dy nga pengmarresit(terrorristet) jetonin ne te njejten shtepi me nje agjent te FBI-se ne San Diego,CA. Por gjithashtu duke cituar zyrtare te Pentagonit  5 nga teroristet kishin bere trajnimin dhe stervitur ne nje baze ushtarake ne Florida

source : CBS,AP

 

 

II. Scientific Paper Finds Nano-thermite Explosives in World Trade Center Dust,  April 3, 2009

A peer-reviewed paper published in the Open Chemical Physics Journal on  April 3, 2009 ,2 reported that a little known high-tech explosive called nano-thermite was found throughout the  World Trade Center  dust.

These physicists and chemists involved in this study discovered "distinctive red/gray chips in significant numbers"3 in four samples of dust collected from the area. The presence of aluminum and iron oxide in the red material provided one of the signs that it might be nano-thermite, which is a high explosive (whereas ordinary thermite is an incendiary.)

Another clue was provided when putting a flame to the chips produced an explosive reaction.

On the basis of these and other observations, the team concluded that "the red layer of the red/gray chips we have discovered in the WTC dust is active, unreacted thermitic material, incorporating nanotechnology, and is a highly energetic pyrotechnic or explosive material."4

The article's first-named author, Dr. Niels Harrit – a  University  of  Copenhagen  chemistry professor who specializes in nano-chemistry5 –explained on Danish TV2 News:

"Thermite itself dates back to 1893. It is a mixture of aluminum and rust-powder, which react to create intense heat. The reaction produces iron, heated to 2500 degrees Centigrade. This can be used to do welding. It can also be used to melt other iron.

"So in nano-thermite, this powder from 1893 is reduced to tiny particles, perfectly mixed. When these react, the intense heat develops much more quickly. Nano-thermite can be mixed with additives to give off intense heat, or serve as a very effective explosive. It contains more energy than dynamite, and can be used as rocket fuel.

"You cannot fudge this kind of science. We have found it: unreacted thermite."6

What was the significance of this sophisticated material?

Reported Evidence that Nano-thermite is a Military Substance

In a German interview in May 2009, Dr. Harrit said: "There are no experts on nano-thermite without connections to the military…. This stuff has only been prepared under military contracts in the  USA  and probably in bigger allied countries. This is secret military research…It was not prepared in a cave in  Afghanistan ."7

Chemist Kevin Ryan, another co-author, had reported in an earlier article that explosive nano-thermite, which may be painted onto surfaces, was developed by US government scientists at Lawrence Livermore National Laboratories.8

A United States Department of Defense special publication confirms that work on these "energetic materials" has long been "performed in laboratories within all military services."9

According to a June 2009 statement by Britain's prestigious Institute of Nanotechnology,10 the Harrit study "provides indisputable evidence that a highly engineered explosive called nano-thermite was found in the dust of all three buildings that came down on 9/11 2001 in New York city. [sic] This advanced explosive incorporating nanotechnology is only available to sophisticated military labs."11

It thus became known by mid-2009 that explosives of military origin, probably in the  United States , had been involved in the  World Trade Center  collapses.

Early Coverage of the Nano-thermite Finding in the European Mainstream Press

Although the new scientific evidence against the official story of 9/11 was not reported in the mainstream British or North American media, it did receive attention in continental  Europe .

The day the article was published, a thorough essay in the Danish journal Videnskab (Science) examined both sides of the controversy about controlled demolition.12

The same issue of Videnskab also carried an interview with Professor Harrit, who answered pointed questions about the peer-review history of the article, and the military nature of nano-thermite.13

The following day, Denmark's politiken.dk reported the scientific nano-thermite paper in an article called (in Danish) "Conspiracy theories about 9/11 get new life."14

Then, the day after Professor Harrit's April 6 interview Danish TV2 News, he was featured on the popular talk show, "Good Morning Denmark", on which he said:

"The material we found is super hi-tech frontline military research. It's not a mixture of random chemicals. It's an advanced material which is difficult to get information on. But some conference papers and internal reports have been published…There has to be a normal forensic investigation of this attempt. Our research is high-level forensic work. We have provided technical evidence that can be used in the future investigation."15

On April 13, an online Croatian political newspaper posted the Danish TV2 video interview with Harrit along with an article titled "VIDEO: 9/11 No Longer Taboo Topic in Denmark".16

Russia also took notice. On July 9, Laura Emmett, the London correspondent for RT, interviewed Dr. Niels Harrit for over 10 minutes. (RT, previously known as Russia Today, is a globally broadcast English-language channel sponsored by the state-owned news agency RIA Novosti. It reaches 1.5 million people monthly, including half a million Americans.) Stating that "the evidence for controlled demolition is overwhelming", Harrit reported that the nano-thermite reaction produced pools of molten iron beneath the rubble and inextinguishable fires that lasted for months.17

I turn now to ways that the mainstream news coverage of the case against the official story has changed since the appearance of the nano-thermite paper.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po po, dhe ti je syshqiponje dhe vigjilent ne fakt.

Po mire mo, Nigeria dhe Kenia jane te prapambetur, po Egjipti, Jordania dhe Palestina qe e bejne blu fare ate, ato jane me te zhvilluarit nga te gjithe apo si?

A duhet se z'ben te besojme si njeri apo tjetri... dmth, si njeri apo tjetri qe te duket TY se ja vlen te besohet?

A je me te vertete ne gjendje te thuash ti me siguri pertej cdo lloj dyshimi te aresyeshem se kush eshte autori i asaj ngjarjeje? Megjithmend mund te kesh te tille konsiderate per veten? Apo siguri, quaje si te duash.

Njerezit kane folur gjithmone, per cdo gje, dhe gjithmone kane per te folur.Edhe Hitleri na ka vdekur andej nga Argjentina, e sa e sa Hitlere te tjere na kane vdekur ne Kili e Bolivi... Jo per gje, po dhe idhtaret e atyre teorive kishin "fakte" te mjaftueshme.

Tani qe ka gjera qe nuk shkojne, ka. Kur nje teori qe profeson ti, te permbaje te gjitha kriteret e nje teorie te besueshme dhe te vertetueshme, atehere ja vlen te merret seriozisht.

Si e kam thene dhe me siper, mungon "PSE"-ja. Gjithmone mungon ajo e shkrete PSE. Mungon qellimi. Mungon gjeja me kryesore. Po kjo ndodh gjithmone me teorite konspirative, dhe prandaj mbeten thjesht te tilla gati gjithmone.

PS: nuk fiton ndonje pike nese e lexon grafikun ne menyre selektive apo me verberi selektive. Nuk mund te interpretosh nje grafik ashtu si ben ti.

Ti me duket se ke nevoje per syze...Vendet qe parashtove kane perqindjen me te ulet te grafikut blu.....Perpara se te replikosh, shiko mire se per c'fare po replikon se del bllof. Grafiku parashtron perceptimin Global te ngjarjeve te 11 Shtatorit dhe nuk ka asnje lidhje me fakte apo hipoteze...Grafiku parashtron se c'fare njerzit besojne rreth kesaj ngjarje rreth e qark globit!  Neqoftese do te ishte kryer dhe ne Shqiperi ky sondazh jam i bindur se do tja kishim kaluar Kenias dhe Nigerise(do ti afrohej perqindjes se "votimit"(rizgjedhjes) te Sales kryetar i PD-se: 98% smiley )

Tani une nuk po te shtyj te besosh por sugjeroj te jemi me syhapur dhe me skeptike. Lufta ne emer te Terrorit po con uje ne mullinjte e tjeterkujt dhe te humburit ketu jane qytetaret e pafajshem gjithembane botes. Kjo teori po fut artificjalisht nje urrejtje patologjike mes dy besime fetare qe dominojne boten sot...Dhe kjo nuk eshte pa shkak.

Gjithmone SHBA ka investuar ne luftera per destabilizimin ne rajone te caktuara dhe jo pa shkak....Industria e armeve eshte jetike per SHBA-ne, ju qe jeni andej mund ta dini fare mire se armet shiten ne supermarket bashke me ushqimet dhe pajisjet elektronike

.

Bluja e erret, meqe nuk bere hazer te lexosh grafikun qe ke sjelle vete. Ajo ngjyra qe perkthehet se palestinezet, egjiptianet dhe jordanezet besojne ne ato perqindjet e tyre se shkaktari i 11 shtatorit eshte Izraeli. E more vesh tani?

Kjo teori po fut artificjalisht nje urrejtje patologjike mes dy besime fetare qe dominojne boten sot...Dhe kjo nuk eshte pa shkak.

Ja, pikerisht ajo qe po thosha une. Nuk eshte pa shkak??? Tani a mund ta elaborosh pak kete pike? Se ketu fillojne e ngjajne te gjitha teorite konspirative. Meqe permende mullinjte, kjo eshte pikerisht lufta me mullinjte me ere, dhe se mullirit te kujt i con uje, kjo eshte nje pike tjeter qe duhet ta shpjegosh ti.

Ka nje te mire nje teoricien, qofte dhe konspiracionist. Mundohet t'u hyje gjerave thelle, sa me thelle qe te mundet. Ama konspiracionistet deshtojne gati gjithmone qe te shpjegojne shkaqet, psete, motivet, dhe qellimet. Aty mbeten fare ceket, si te thuash, u mbetet teoria ne fyt.

Them "gati gjithmone", sepse kur teoria e tyre vertetohet plotesisht, i kalon kufinjte e konspiracionit; ose ne rastin kur teoria fillon e gjen mbeshtetje apo perkrahje te gjere ne masa. Ama, mos harro ta vertetosh ne fillim; se perndryshe mbetemi kembekryq si me teorine e evolucionit ku qorrat dhe grykesat per para, udheheqin masat e te verberve nga te cilet dhe paguhen.

 Vendet me primitive dhe me te prapambetura si Kenia dhe Nigeria kane perqindjen me te larte te besimit (c'ka ju eshte servirur nga "bombardimet" e mediave Amerikane)

Ato janë dhe vendet që thjesht nuk kanë internet, vendi ku gjenden mes të tjerash dhe gjithë plehrat e kësaj bote.

.

smiley Excellent

"Ideollogical subversion... all the americans have to do is unplug their bananas from their ears and open their eyes and see that there is no mystery, no espionage.... 85% of the time and money of KGB is used in a slow process which we call either ideological subversion, or active measures, or psycological warfare. What it basically means is to change the perception of reality of every american to such an extent that despite the abundance of information, no one is able to come to sensible conclusions in the interest of defending themselves, their families, their comunity and their country. It's a great brainwashing process which goes very slow and is divided in 4 basic stages:

1st one being demoralization (15-20 years) why this much? Cause this is the minimum number of years needed to educate one generation of students in the country of the enemy, exposed to the ideollogy of the enemy, i.e. marksism-lenninism being pumped in the soft heads of at least 3 generations of students, without being challenged or counterbalanced by the basic values of americanism. The result you can see: most people who graduated in the 60s, drop-outs ... are now occupying positions of power: government, business, civil servants, massmedia, educational system. You are stuck with them, you cannot get rid of them. They are contaminated, programmed to think and react to certain stimuli, in a certain pattern. You cannot change their mind, even if you expose them to authentic information. Even if you prove that the white is white and the black is black, you cannot change the basic perception and their logical behaviour. In other words, these people, the process of demoralization is complete and irreversible. To get rid of these people, you need another 15-20 years to educate a new generation of patriotically minded and common-sense people who'd be acting in favor and in the interest of american society.

 

pjesa 3 flet per rekrutimin e psikopateve.

sorry, pjesa 1 flet per kte. 3 flet per fazat e kontrollit.

kjo me duket se eshte pjese prej power of nightmares e adam curtis. ky ka bere disa dokumentare interesante, sidomos the trap, the power of nightmares edhe century of self. ti rekomandoj nese s'i ke pare already.

 personalisht me duket pak absurde qe nje shtet si usa sulmohet ne kete menyre  kaq "te papritur" ne nje dite te bukur me diel por qe edhe ta kete organizuar vete qeveria usa me duket e eksagjeruar.besoj se kane qene ne dijeni por  e kane lene te ndodhe per intereset e tyre.per ineresat e disa njerezve qe levizin shume fije ne hije.

Political language is designed to make lies sound truthful and murder respectable, and to give an appearance of solidity to pure wind.
George Orwell

sa kam nisur 1984 nga orwell

Lexo dhe Brave New World nga Huxley.

(p.s.: në një intervistë ku e pyesnin se nga i vinte frymëzimi për të imagjinuar tërë atë botë utopike, Huxley na ishte përgjigjur që nuk e kishte imagjinuar vetë, ishte bazuar në planet e disa njerëzve të rëndësishëm me të cilët kishte lidhje...)

 ok flm do e kerkoje(pasi te kem mbaruar kete qe kam nisur)

 

meqe jemi ne teme ndonje liber tjeter qe beson se eshte interesant?

Eh, këtu me pretekstin se është e pamundur të gjesh informacion të vërtetë, mbrohet ideja që është më mirë me i besu qeverisë (asaj amerikane, sigurisht, se Berishës & co. ka kohë që ua kanë kuptuar hilet). E tha mirë ai i KGB-së aty më lart: "Edhe po t'ua japësh të gjitha faktet, edhe po t'ua tregosh që e bardha është e bardhë dhe e zeza e zezë, ata prapë nuk do të të besojnë.  Edhe po t'i marrësh me vete t'i çosh tek gulagët dhe t'ua tregosh, ata prapë nuk do të të besojnë. Se ashtu janë të programuar. Procesi është i plotë dhe i pakthyeshëm për këta njerëz."

C'të bën qeveria, s'ta bën as perëndia.

Ravnistara Muse kane bere dy kenge fantastike qe i pershtaten kesaj teme

 

Resistance

Uprising

Featured below is Muse’s video for Uprising, which has received over 16.5 million views on You Tube. It doesn’t take a rocket scientist to figure out the message behind the song.

United States of Eurasia

 

The fact that one of the most popular bands on the planet right now is using its gargantuan public platform to encourage its listeners to educate themselves about the agenda for world government shows how deeply woven into the fabric of society the real resistance is becoming.

 

 

 babi im thote me thote gjithmone qe me ujin zjarrin dhe qevereine nuk ka behet shaka

shto dhe termetin....

smiley Katër elementet: zjarri, uji, toka dhe qeveria...

Art dhe Ravinstara

Une edhe ne kete blog gjithmone kam mbrojtur idene qe 11 shtatori eshte nje ngjarje me shume dyshime dhe i takon SHBA-ve ta zbardhin plotesisht, sepse eshte nje ngjarje qe realisht ndryshoi boten, prandaj eshte detyre e SHBA-ve ta zbardhin dhe te japin llogari nje me nje per te gjitha, sepse qindramijera njerez te pakten kan humbur jeten direkt si pasoje e 11 shtatorit deri tani. Versioni zyrtar eshte shume i paqarte, dhe ka shume mangesi ne informacion.

Por kjo nuk do te thote qe ti te sjellesh nje version konspirativ dhe ta mbrosh si te verteten absolute te atyre ngjarjeve. Pra ka nje version zyrtar te atyre ngjarjeve dhe aty fillon argumenti, cfar nuk shkon aty dhe cfar pergjigje duhen dhene. Te krijosh pastaj nje komplot krejt tjerer ndoshta komplet fiktiv nuk eshte shume e veshtire por nuk te con drejt te vertetes.

Edhe njehere ora po te flas me fakte(qe i postova me lart)

 • Ladeni nuk kerkohet nga FBI-ja per ngjarjet e 11shtatorit se nuk kane fakte qe mund ta lidhin ate me sulmet terroriste,. ladeni ka warant arresti per luften ne Afganistan; Per te cilen u trajnua nga vete Amerikanet te luftonte Ruset(kjo konfirmohet nga Shefi investigativ i  FBI-se)
 • Terroristet cuditerist kishin lidhje me agjente te FBI-se dhe ishin trajnuar ne kampe ushtarake ne Florida, kjo u konfirmua nga vete qeveritaret e Pentagonit
 • World Trade Center #7 ishte godina e trete qe u shkaterrua plotesisht ne 11 Shtator. kjo ishte nje godine qeveritare me 47kate, me e larta ne San Diego, CA. Kjo eshte hera e pare ne histori qe nje godine me skelet celiku te "perpunuar" te shkaterrohet plotesish nga zjarri(teorikisht e pamundur )..E parashtrova me lart ne rrenojat e saj u gjet "nano carbon", nje substance shume e nderlikuar qe pergatitet ne laboratore shkencore dhe vetem ne SHBA.
 • Kusheriri i pare i Bushit(Wirt D. Walker III) dhe vellai i tij(marvin P. Bush) ishin Zv Presidente,dhe Presidente te kompanise "Stratesec.Inc", kompani multi-nacjonale sigurimi e cila ishte pergjegjese per sigurmin e World Trade Center, United Airlines dhe Dulles Airport. Qe te treja keto "zona te sigurta" dolen bllof ne 11 shtator
 • 131 milione $ u dhane fonde(nga qeveria Amerikane) per investigimin e anijes kozmike "Columbia" . 79 milione $ u dhane per investigimin e lidhjes mes Klintonit dhe Lewinskit. Por cuditerish per investigimin e sulmit me te madh terrorrist ndodhur ndonjehere ne token amerikane u dhane 15milione $, dhe u vendosen shume shkopinj nen rrota(grupit te hetimit te 9/11) (source 9/11 commission, CNN)

 

 

 Me cilet agjente te FBIse kishin lidhje ata? Cfare lidhje? - Jam i bindur qe nuk te kujtohen as emrat e terroristeve dhe numri i tyre.

ne shume gjera qe ndoshta nuk te kujtohen tani, nuk te kujtohet - me duket - edhe se 11 shtatori ndodhi ne lindje te SHBA-se, ku goditja me e madhe u dha ne Nju Jork. - Se nga e gjete San Diegon ketu, hec e merre vesh. Nese e ke fjalen per godinen (e FBIse?), ajo ishte mu ne zemer te Nju Jorkut, 10 hapa nga kullat. U shemb ne te njejten dite te rrezimit te kullave.

Mos na i rreshtoni gjerat me bullet-points tani, se nuk theksoni ndonje gje tjeter pervec bllofit qe ju del ashiqare sheshit.

Po na e nxirrni konspirimin kunder te gjithe njerezimit tani, dhe nuk paska asnje, AS EDHE NJE NJERI TE VETEM, ME NUMER, ne qeverine amerikane qe te kerkoka deri ne fund transparencen e asaj ngjarjeje. Nuk paska as edhe nje kongresman te vetem qe te kerkoka transparence dhe qe te jete i pashitur apo i pablere.

Po na servirni ndonje gje per te qene, qe te bejme pak debat serioz tani...

 Po pra, shume mire. No hard evidence per Binin. Pastaj? Ca dmth kjo? Qe San Diego eshte ne Manhattan? Apo qe avjonet u perplasen ne Kaliforni? Tani ti the shume gjera aty siper, po vetem fondet po na permend ketu dhe rikoshet ashtu, ca shkopinj rrotave... 

Nuk po thote njeri qe te mos shpreheni keshtu, po duhet te keni me cfare ta mbeshtesni. Nuk po akuzohesh per konspiracionist, se thjesht muhabet po bejme; po dhe ty mos te te vije keq nese te hedhim ndonje pyetje aty-ketu. Duhet te kesh te gjitha pergjigjet qe te pretendosh se je ne zoterim te nje teorie. Perndryshe duke ardhur e duke caluar sa me shume teoria, derisa rrezohet komplet.

ore mik, po ti e ke te qarte se e verteta absolute nuk eshte aktualisht e mundur te dal, sepse askush nuk e di aktualisht se cfare ndodhi dhe se kush eshte pergjegjes?? menyra se si kto funskionojne eshte sipas taktikes se skuadres pushkatuse.. qe 1 vritet e 5 pushkatojne, por 1 prej pushkatuesve e ka fishekun manover, ne kete menyre askush nuk mundet ne menyre absolute te quhet pushkatuesi, sepse ai mund te kete patur fishekun manover. kshtu edhe 9/11, edhe jfk. shih skenen e joe pescit tek filmi i stone.

 "the fucking shooters dont even know who kll the president"

http://www.youtube.com/watch?v=_40kJlo9P4g

Shiko Ora, ky është blog i lirë (në teori) dhe secili shpreh bestitnytë, dyshimet, apo më thjeshtë pikëpamjen e vet mbi Botën dhe ndodhitë e saj. Fakti që kur dikush hedh një ide "ndryshe" nga ideja zyrtare, të tjerët hidhen në kundërsulm si qenie të kërcënuara, të bën të futesh në mendime.

E para e punës, tema vetë këtu ishte për WikiLeaks-in dhe për faktin që ai njeriu që e drejton po bën pikërisht diçka "ndryshe" dhe që, të paktën në teori, po u hap sytë njerëzve dhe po shkakton një farë habie te gjindja e thjeshtë se qeveria na paska plot të pathëna të turpshme. Bën mirë apo bën keq, kjo nuk është çështja. Cështja është që një pjesë e mirë e popullit po e shikon këtë njeri si zbuluesin e parë  të  së vërtetës, ose si demaskuesin e qeverive. E vërteta është se demaskues ka patur dhe ka gjithnjë e më shumë, falë edhe demokratizimit të Internetit, por asnjeri nuk ka marrë përmasa të tilla mediatike sa ky njeri në fjalë. Një pyetje e natyrshme është: i bëri Wikileaks mediat të vinin  në masë apo e bënë mediat Wikileaksin popullor në masë? Eshtë pak si dilema e vezës dhe e pulës. Përgjigjen jepjani vetë. Aty ku dua të dal unë, është se megjithëse rrallëkush ka hyrë të gërmojë vetë nëpër ato dokumenta dhe të nxjerrë vetë konkluzione, shumica janë të bindur se ato dokumenta tregojnë këtë apo atë, vetëm për shkak se kjo histori është përfshirë nga të gjitha mediat e "rrymës kryesore" ose konvencionale, pra ato media të cilave u besojmë qorrazi sepse quhen CNN, Fox, BBC, etj. dhe që ndjekin një linjë të caktuar ideologjike në përgjithësi. Pra me një fjalë, edhe njëherë shumica e atyre që kanë një opinion për rrjedhjet e WikiLeaks-it e kanë nga versioni i përpunuar i medias.

E dyta, le ta pranojmë që ky njeri po nxjerr gjëra që s'janë thënë kurrë më parë dhe po vërteton që qeveritë nuk punokan në interes të popujve të tyre por në interes të një grushti njerëzish. A nuk e vërteton kjo ekzistencën e "konspiracioneve"? E fus këtë fjalë në thonjëza, se për mua nuk ka konspiracion, ka vetëm plan + propagandë + programim social + arritje qëllimi dhe të gjitha këto ndodhin në sy të të gjithëve, në shesh të burrave dhe për atë që ka veshë e sy hapur, shenjat duken e dëgjohen, ama ka dhe shumë zhurmues rreth e qark që kanë për detyrë të mbushin hapsirën me zhurmë dhe të të mos të lenë të dëgjosh mirë e madje as mos të të shkojë mendja për të dëgjuar.

Gabimi më i madh që mund të bëjë dikush, për mendimin tim, është të presë që të vërtetat e mirëfillta të pranohen nga po ajo patokraci që i kryen. Nuk arrij t'a imagjinoj dot Bushin të dalë një ditë në deklaratë publike dhe të thotë "po, më falni, po lufta kundër terrorizmit është një përrallë me mbret, e pranoj, e kam patur gabim". Më duket shumë naive si perspektivë. S'ka bërë ndonjëherë vaki në historinë e njerëzimit dhe s'ka për të bërë asnjëherë. Për vetë faktin se aty ku ka transparencë të plotë, nuk ka vuajtje.

Për mendimin tim, fakti që ne e pranojmë vuajtjen si pjesë të natyrshme të jetës është treguesi kryesor i skllavërimit mijra vjeçar të qenies njerëzore. Skllavërim nëpërmjet lojrave të pushtetit: shtypësi dhe i shtypuri, vartësi dhe i varuri, shefi dhe punonjësi, prindi dhe fëmija, qeveria dhe populli, vende pushtuese dhe vende të pushtuara. Nuk ka arsye, Ora, në një botë ku transparenca është totale, të ketë vuajtje. Sepse thelbi i njeriut të thjeshtë është të jetë i lirë. Kur them, i lirë, dua të them i lirë nga prangat, i lirë nga egoja, i lirë nga mungesat e të gjitha llojeve, i lirë nga tundimi, i lirë nga nevojat. 

Ndoshta është spekullim ky që do them, po për mua ngelet me pikëpyetje: Dihet që në një botë me të mirë dhe të keqe, ka vetëm dy mundësi për gjërat që ndodhin: ose janë në favor të njeriut, ose janë kundra njeriut, pra ose e bëjnë të lumtur, ose e bëjnë të palumtur.  Sipas ligjeve të probabilitetit, në një sistem në ekuilibër e pa ndërhyrje, 50% e ndodhive duhet të jenë në favor të njeriut dhe 50% kundra tij. Nga ana tjetër, po të marrim popujt e gjithë botës dhe t'i pyesim një nga një se çfarë qëllimi kanë në jetë, çfarë duan, çfarë dëshirojnë, për çfarë përpiqen, besoj se dalim në përfundimin që pjesa dërrmuese e tyre duan Paqe, Mirëqenie, Shëndet e Lumturi për veten, për familjet dhe për të tjerët, dhe që përpiqen për një botë më mirë për fëmijët e tyre. Pra, me një fjalë, le të themi se shumica e njerzve duan të mirën e njerzve. A nuk mjafton gjithë kjo ndërhyrje me energji pozitive për t'a prishur balancën e mësipërme 50% mirë e 50% keq e për ta kthyer në të paktën 75% mirë e 25% keq? Kjo do të thoshte që të paktën 75% e popullsisë së botës duhet të ketë kushtet minimale të jetesës për të qenë i lumtur, shkollim, ushqim, banesë të mirë, shërbim shëndetsor, etj. Por si është në të vërtetë? E vërteta është shumë ndryshe, fatkeqsisht. Një grusht njerëzish urdhërojnë dhe miliarda binden, lepijnë fundin e kazanit ose vdesin në jashtëqitjet e tyre. Ka diçka që nuk shkon këtu, apo jo...  Mund t'a quani konspiracion, mund t'a quani lajthitje, mund t'a quani ç'të doni, për mua kjo është e vërteta dhe vetëm e vërteta: një dorë njerëzish shtypin njerëzimin e tërë. Kjo dorë njerëzish kurrë nuk do t'a pranojë këtë. Është iluzion.

Po eshte normale, apo jo? Nje ushtri, nje komandant.

Ajo qe besoj se kap nga thelbi i shkrimit tend te mesiperm, eshte qe ti synon dhe aspiron per nje bote komuniste. Ndoshta e ke kuptuar kete, ndoshta po e degjon per here te pare nga une dhe te vjen si e papritur.

Por duhet te arrish te kuptosh, qe persa kohe njerezit do te drejtohen dhe do te jetojne te shtyre nga instinktet e tyre me te thjeshta, si puna e grykesise, xhelozise, pangopshmerise, mashtrimi, genjeshtra, vjedhja, pandershmeria, etj si puna e ketyre, gjithmone ke per te patur skemen e vjeter: nje ushtri - nje komandant.

Ne nje bote ideale, tip Star trek, ku nevojat e njerezve plotesohen te gjitha, pra njerezit "nuk desherojne me", e gjejne veten duke ofruar kontributin maksimal te tyre ne te mire te shoqerise; psh duke bere gjerat per te cilat kane prirje dhe talent te vertete, qe ne te njejten kohe jane dhe gjerat qe i sjellin kenaqesi gjithkujt, ne ate lloj shoqerie, nuk ka perse te kete vend per vese dhe manifestime te keqia karakteri. Kjo eshte bota ideale komuniste. (vete fjala "KOMUNIST" e thote)

Psh, mua me ben habi, se sa here qe afrohen zgjedhjet, une jam nga te vetmit ketu ne peshk qe bej thirrje ashiqare per bojkotim total dhe masiv te tyre nga populli. Nganjehere me fshihen dhe komentet per kete shkak. Ama, derisa njerezit marrin pjese ne shumicen e tyre, derisa ata e pranojne pushtetin qe u vihet mbi koke, te siguroj une qe kjo do te thote vetem nje gje: ti dhe une jemi ne minoritetin me absolut dhe minimal te mundshem. Pra, nuk behet fjale per 75%-25%, por per 99.9999999999999999% me 0.hic%

 

PS: ka dhe nje opcion tjeter qe nuk doja ta permendja: anarkizmi. Beosj qe per kete do te jemi te nje mendimi me te gjithe peshqit. Askush nuk e do.

Idealisht, një botë ideale, nga vetë përkufizimi ajo do ishte pak a shumë. Tani fjala komunizëm mund të ketë shumë kuptime. Unë them një botë me elementë në shërbim të të tjerëve dhe jo në shërbim të vetes, si dhe ku të gjithë janë në harmoni me njëri-tjetrin dhe me Tokën, ku ka njëlloj vetëdije individuale dhe kolektive shumë më të zhvilluar se ajo që ka sot akoma.

Problemi është që unë nuk besoj se kjo arrihet vetëm me përpjekjet e këtyre njerëzve "të mirë", sepse ajo pjesa që komandon nuk është pjesë e këtyre njerëzve dhe nuk ka të njejtat vlera me ta. Sa herë që të ketë përpjekje për ndryshim, dikush nga psikopatët do e shfrytëzojë situatën për t'a kthyer në interes të vet dhe do t'i drejtojë masat e prira për ndryshim drejt "ndryshimi", po thjeshtë do ju servirë anën tjetër të së njejtës medalje. Pra, "ndryshim" të vërtetë me revolucion masash sic është parë deri më sot nuk ka, sado të mira të kenë qenë qëllimet fillestare.

Njerëzit "e mirë" janë njerëz si ti, si unë, ti të gjithë, me forcat dhe dobësitë e tyre, dobsi këto për të cilat shkaku kryesor është vetë sistemi në të cilin zhvillohemi dhe është e pamundur ta ruash esencën tënde te plotë e të pastër gjatë gjithë kohës. Do s'do, do biesh brenda e do vuash. Disa më pak, të tjerë më shumë.

Fjala komunizem nuk mund te kuptohet ndryshe. Tani kur thua ti, edhe varet. Varet psh nga kapaciteti qe ka dikush dhe nga njohurite. Disa psh, quajne komunizem ate qe hoqi Shqiperia per 45 vjet. Prandaj asokohe nje nga parrullat ishte "te ndertojme njeriun e ri". Me keta lloj njerezish, nuk mund te ndertohet nje shoqeri harmonike. Persa kohe te egzistojne veset njereore, nuk ka shoqeri te persosur. Ishte e persosur, dhe i vetmi shembull historik i mundshem qe ka njerezimi, Kisha e pare, pershkruar ne Veprat e Apostujve. Gjithe mesimet e Krishtit, ne fakt, te cojne ne te vetmin perfundim llogjik te mundshem. Ne fakt, edhe te gjitha mesimet e ligjit te Mojsiut, shkojne dret atij perfundimi llogjik te gjerave, - Krishti thjesht sa e beri te asimilueshem per mendjet e njerezve normale si une e ti. Pamundesia e arritjes se nje stadi te tille, ngre ne menyre te paevitueshme nevojen e egzistences dhe ardhjes se Krishtit. Por, dyshoj qe ne kete bote te ndodhe ndonjehere, keshtuqe, shtrengoni rripat, sa te vije Krishti prape dhe t'i vere gjerat ne vije.

eh... Për mua Krishti është princip, më shumë se njeri. Dhe Krishti historik njeriu që mishëroi më së miri principin këta mijravjecarët e fundit. Fatkeqsisht edhe ai u përdor nga feja e u shtrembërua si princip. Sa e sa gjëra janë bërë në emër të Krishtit që ai vetë nuk do t'u jepte të drejtë. Për mua, simboli i krishtit mbi kryq nuk ka për vlerë vuajtjen. Nuk besoj se vuajtja e lartëson njeriun sepse nuk besoj që njeriu ka lindur për të vuajtur. Si dhe nuk besoj se duhet pritur që krishti të kthehet prapë në formën e një Mesie që do shpëtojë masat. Besoj se të gjitha qeniet njerzöre janë të afta ta përjetojnë principin brenda tyre njëlloj si ai, dhe nqs ka rikthim është vetëm rikthimi i këtij principi tek gjithësecili. 

Po nuk ta thashe qe te beje gare filozofie o derman. Nuk filozofohet ashtu me subjektin e Krishtit. Dhe qe do kthehet prape, do te kthehet, dhe jo per te shpetuar masat, por per te mbledhur c'eshte e vetja dhe per te gjykuar me dhembe e dhemballe. Edhe kesaj nuk dua t'i hyj/me me detaje, se aty ka shume pak hapesire per te levizur dhe opcionet jane aq te pakta dhe qe te gjitha, njevlefshmerisht te diskutueshme dhe mbeshtetshme.

Ama mungesa e nje shoqerie ideale, deshira per t'ja arritur nje qellimi dhe realiteti te tille, nuk ka perse te manifestohet ne shpikje te lloj soj teorie qe demek na qenkerka nje elite njerezish qe po komploton kunder te gjithe njerezimit, pa asnje lloj qellimi, pa asnje lloj shkaku, pa asnje lloj finaleje...  E kam fjalen, qe nuk po na pengon kush, i organizuar, i pergatitur, i fuqishem dhe me pushtet apo jo, grup apo person, qe te arrihet nje shoqeri dhe rend i tille. Madje, nese do qe ta dish fare mire, ka nje dore te mire teorish konspirative qe i pasqyrojne keto elitat aq mosntruoze, ama rendin e gjerave qe do te arrihet gati gati te llojit komunist. Dhe shume teoriciene konspirative, shohin djaj dhe demone edhe ne cenimin e sistemit kapitalist alla-amerikan, e megjithate, kaosin dhe revolucionin kerkojne ta bejne si celula ilegale komuniste. Po dhe kjo ne vetvete eshte nje pike qe nuk ka kuptim. Ama, kur kupton qe gjithshka beher per para, cdo gje merr ngjyra te tjera.

Shiko, nuk po bëj garë filozofie. Ti the që Krishti do kthehet për të marrë atë që i përket (që dmth...?) dhe për të na gjykuar ne të tjerët. Kjo është bindja jote, dmth. Bindja ime është që Krishti nuk kthehet si njesi e veçuar (pra, ndonjë mishërim në formë njeriu, apo supernjeriu, apo alieni) e jashtme dhe gjykuese, por si një princip brenda secilit prej nesh, që do i tregojë secilit prej nesh (nga brenda) në formë intuite/qartësie/energjie pozitive rrugën që kemi për të ndjekur. Për mua Krishti historik është thjeshtë një njeri si të gjithë të tjerët që gjeti burimin e vet të brendshëm e të jashtëzakonshëm dhe e përdori atë (të paktën për aq kohë sa frymëzoi masat). Tani, kjo është bindja ime. Për mua gjykim nuk ka. As ndëshkim hyjnor. Si koncept më duket shumë kontradiktor. Nqs do të hapësh diskutim për çështje metafizike, është temë tjetër.

Sa për ato elitat, që ekzistojnë, ekzistojnë se i shohim: janë të gjithë ata që kanë pozitat më të favorshme në biznes dhe në politikë dhe që ushqehen me energjinë e 99% të popullit që mbetet. Tani, për teori komplloti me djaj etc, edhe kjo është çështje perspektive. Për dikë, djallëzore mund të jetë edhe vetë informatika, me natyrën e vet duale (1 dhe 0) ndërkohë që beson se ekuilibri hyjnor është gjithmonë në bazë 3-shi (triniteti). Këtu mund t'i jap të drejtë kur mendoj gjithë çmendurinë e botës moderne ku çdo gjë është e dixhitalizuar dhe edhe pordhët të monitorohen dhe të mbahen shënim. Nga ana tjetër, mendoj se Interneti ka qenë i domosdoshëm për të rritur vetëdijen e njerëzve për veten, botën e të tjerët.

E njejta gjë mund të thuhet për paranë, për vaksinat, për shkollën si institucion, per taksat, për të gjithë sistemin ekonomiko-social që na formaton sipas një modeli suksesi që të gjithë duhet të ndjekim ose ndryshe do përfundojmë në varfëri dhe përjashtim, etj.

Në të gjitha këto, elitat thjeshtë e dinë se si mund të shfrytëzohet njeriu më së miri për të arritur në përfitime sa më të mëdha për ta. Dmth qëllimi i tyre, nuk e di pse, e shtron këtë pyetje, është përfitimi sa më i madh të jetë i mundur dhe shtrimi i pushtetit akoma dhe më gjerë.

Ka njerëz që e kanë në gjak nevojën për pushtet absolut dhe siç e them kur përmend psikopatët, nuk kanë asnjë lloj ndërgjegjje apo empatie, me një fjalë mund të shtypin këdo dhe janë gati të shkojnë shumë larg për të mbrojtur interesat e tyre. Këta njerëz zakonisht ndihen shumë të pasigurt, në thelb, dhe masat përbëjnë rrezik për ta. Janë gjithashtu të aftë ti identifikojnë psikopatët e tjerë dhe të krijojnë lidhje me ta në mënyrë që bashkëpunimi të jetë sa më i frutshëm dhe të mbeten në familje.

Dhe sigurisht, që edhe këta kanë një axhendë për t'ia arritur qëllimit të shtrimit të pushtetit dhe po të vësh re çfarë po ndodh në botë, çdo copë lajmi ditë për ditë, cdo rregull i ri, cdo ligj i ri,  po t'i mbledhësh bëjnë një histori më vete që e mbështet idenë se gjërat po shkojnë gjithmonë e më keq për njeriun e thjeshtë dhe gjithmonë e më shumë drejt një "globalizimi" siç quhet ndryshe rendi botëror. Pra po tentohet gjithmonë e më shumë drejt kontrollit absolut, drejt një qeverie globale, drejt asimilimit të kulturave të ndryshme në një të vetme, drej privatizimit të të gjitha burimeve natyrore të popujve nga disa kompani të mëdha (përfshirë edhe ujin, që kur të vijë dita të ta shesin me pikatore), etj.

Por në epokën e informacionit, mbajtja në kontroll e masave bëhet punë e vështirë, se njeriu i edukuar nuk është kollaj dakort me padrejtësitë. Gjëja që përpiqet të bëjë elita, është të kontrollojë masat e t'i edukojë sipas principeve të tyre në mënyrë që interesat e tyre të shkojnë përpara dhe masat të mos e marrin vesh se për kë po punojnë tamam. Kontrolli nëpërmjet radio-televizionit ka qenë shumë efikas. Sot, nëpërmjet internetit, mesazhi nuk po kalon edhe aq mirë. Prandaj edhe përpjekjet për Internetin 2, ku po propozohet që të krijojhet një sistem pagese për faqet që duan të jenë prezente në Web, dhe lloj lloj ligjesh që kontrollojnë se çfarë lejohet e çfarë nuk lejohet (në emër të sigurisë së përdoruesve, of course). Nga njëra anë, sigurisht që do ketë përfitime ekonomike, nga ana tjetër sigurisht që ka përfitime kontrolli.

Për mua s'ka dyshim që përfitimet ekonomike dhe kontrolli i masave janë të lidhura ngusht. Edhe kur masat hidhe në rebelim, deri më sot nuk ka patur asnjë revolucion të mirëfilltë ardhur nga vetë populli (grassroot revolution). Të gjitha revolucionet shtyhen nga dikush që di mirë të përfitojë nga krizat dhe nga ndjenja e popullit se "kur themi boll, boll". E për njëfarë kohe gjërat ndryshojnë, për të degjeneruar prapë. Sepse do s'do, dikush do e marrë pushtetin. Dhe ata psikopatët nqs nuk e marrin, do bëj cmos t'a korruptojnë atë jo psikopatin ose ta hedhin poshte.

Kështu është, kështu ka për të qenë. VETEM nqs populli mëson njëherë e përgjithmonë se si të mos e përsërisë historinë. Pra të mos bjerë më në gjumë pas revolucionit me mendimin se tani gjërat do shkojnë mbarë sepse pushteti ekzistues u hodh poshtë. Prandaj ka njerëz që alarmohen nga gjëra të vogla në dukje (e për të cilat mund të gjesh shumë justifikime), si psh hedhja në treg e ilaçeve me nano-chip, detyrimi i pajisjes me pashaporta bio-metrike, futja e salmonit të modifikuar gjenetikisht, pajisja e aeroporteve me skanerë pornografikë me rreze X, përgjimi i çdo komunikimi në botë nga super-përgjues, futja e një rregulloreje absolutisht restriktive për përdorimin e bimëve mjeksore dhe suplementeve natyrore që askush nuk ka të drejtë t'u vejë copyright dhe që kërcënojnë përfitimet e farmave, and so on and so forth, lista është pambarim... Pra mbajtja e syve hapur nuk është gjetja e ndonjë teorie konspiracioni dhe leximi i romaneve të tëra për to, është pikërisht lidhja e pikave mes tyre. E këtyre pikave që veç e veç duken të pafajshme por që sëbashku po shkojnë drejt një sistemi të tipit Orwellien apo Brave New World. 

 1. (që dmth...?)

  Dmth pikerisht ate qe thote Bibla.

 2. Tani, kjo është bindja ime.

  po ti te njejten llogjike mund te perdoresh per cdo gje, atehere c'kuptim ka te diskutosh me dike? Une neser ngrihem dhe them qe eshte bindja ime qe dielli nuk egziston, apo qe cdo gje eshte virtuale, qe gjithshka qe shohim eshte peojektim i nje endrre. Per te mos u marre me mua, sepse nuk ke nga ta vertetosh, ti duhet t'i besh bisht muhabetit. Apo mos ke ndonje gje per te thene? Nese une te injoroj ne ate menyre, sikur nuk do ishte dhe shume parimore. E megjithese ti thua qe eshte bindja jote, nuk kursehesh te shpalosesh nje kombinim te tere ngjarjesh dhe personash. Dmth ti ke nje ide, madje komplekse, jo thjesht injoruese. Por, se ku bazohesh, ne ndonje fakt apo gje, kjo eshte tjeter histori. Dhe ne fakt, keshtu ndertohen teorite konspirative. Lind ideja, merret nje strumbullar dhe elaborohet kot me kot pa mbarim rreth saj duke mos u bazuar asgjekundi.

  Nuk eshte koncept kontradiktor nese i njeh gjerat dhe ke njohuri rreth ceshtjes. Kontradikta ne ate rast lind nga mosdija dhe anashkalimi i fakteve apo thjesht ndonje fakti. Dhe nga ana tjeter, eshte e cuditshme, sepse ne ate diskutim(teori - jo metafizike, por shume reale dhe shume fizike) egzistojne qe te gjitha kriteret e mundshme, edhe PSETE, edhe aresyet, edhe corporate aim, edhe perfundimet... cdo gje qe mungon ne nje teori qe e mohon kete.

 3. ndërkohë që beson se ekuilibri hyjnor është gjithmonë në bazë 3-shi (triniteti)

  Nuk ka ekuiliber hyjnor me baze treshi. Nuk e percaktojne njerezit ekuilibrin hyjnor, dhe as nevojen qe duhet se z'ben te kete nje ekuiliber hyjnor. Ekuilibri ne fakt eshte koncept krejtesisht njerezor qe lind si nevoje e pajtimit te dy aneve te nje ekuacioni qe kontradiktojne njera tjetren. Ky lloj ekuilibri qe po flet ti, eshte nje sajese krejtesisht e kote, jane ecejakje dhe tulatje per te larguar vemendjen nga boshti kryesor. Sugjerimi im per kete, eshte te shohesh se cili eshte burimi i nje ideje te tille, dhe do arrish te shohesh boll qarte se cfare mundohet te fshehe ajo.

 4. Dmth qëllimi i tyre, nuk e di pse, e shtron këtë pyetje, është përfitimi sa më i madh të jetë i mundur dhe shtrimi i pushtetit akoma dhe më gjerë.

  Gezohem qe perfundimisht dole ne kete pike. Lindin shume pyetje ketu:

  - Cili pushtet? duke supozuar qe e zgjidhem kete; - PER SE? Cfare do arrihet? Cili eshte qellimi? Akoma dhe me gjere? KU? Kjo eshte pyetja me e rendesishme qe po te ngre. Cila eshte pika qe duhet te arrije ky lloj pushteti qe ata ta konsiderojne si te arrire dhe te dhone "ketu mbaron", dhe te mos kene me qellim.

 5. Por në epokën e informacionit, mbajtja në kontroll e masave bëhet punë e vështirë, se njeriu i edukuar nuk është kollaj dakort me padrejtësitë.

  Kjo eshte kontradikta me e madhe aty. Sepse po permend nje elite apo elita, qe pak a shume nuk kontrollokan asnje gje.

  Nese ka shtet elitar sot ne bote, dhe qe e dine te gjithe, eshte Amerika. Dhe Amerika nuk kontrollon dot as rrjedhjen e informacioneve sekrete te sikletshme te saj. Nese paska elita qe kontrollokan Ameriken dhe boten, nuk kontrollokan dot informacionin qe merr ti dhe une? Apo jane duke e kontrolluar ate dhe teorite konspirative jane nje nga injeksionet qe i bejne ata informacionit? E zeme tani se e kontrolluan dhe internetin dhe gjithe informacionin, e zeme se na mashtruan te gjitheve. Po pastaj? Cfare ndodh pastaj?

 6. Gjëja që përpiqet të bëjë elita, është të kontrollojë masat e t'i edukojë sipas principeve të tyre në mënyrë që interesat e tyre të shkojnë përpara dhe masat të mos e marrin vesh se për kë po punojnë tamam.

  Cilat interesa? Perpara? KU??? Ku eshte limiti? Mos te te duket pyetje qesharake, sepse jeta e njeriut ka limit. Ne raste te bujshme mezi e kalon 100 vjet. Nje njeri me jete te kufizuar nuk mund te kete qellime dhe synime personale te perjetshme; vetem ne rastin kur ato jane parimore dhe behen per te miren e brezave qe do te vijne. (ajo qe ky-filan individ mendon qe eshte e mira per te ardhmen) . Ne rendin skllavopronar, skllaveria ishte nje aspekt krejtesisht normal i jetes, dhe askush nuk e mbante fshehur. Nuk mund te arrije pushtet me te madh njeriu sesa te kete si pronesi gjithe njerezit e tjere. Pse u dashka bere fshehur kjo? Kur ne fakt po flasim per elita qe i kane fillesat shume kohe perpara se te zhdukej skllaveria.

 7. lidhja e pikave mes tyre. E këtyre pikave që veç e veç duken të pafajshme por që sëbashku po shkojnë drejt një sistemi të tipit Orwellien apo Brave New World.

  Ah, ky eshte qellimi perfundimtar? Se vazhdon mungesa e PSEse, qellimit. Brave new world per ke? Per cilin?

Tani do te te hap une nje dritare ne ate fushe. Sepse une nuk jam skeptik, por ti informohesh nga burime krejtesisht injorante ne kete fushe, qe do te deshtojne gjithmone te kalojne pertej belbezitjes dhe dhunimit te shqisave te masave me informacion junk.

Keto gjera i gjen te shpjeguara me detaje ne Bibel. I ka treguar Krishti vete, dhe jane shkruar e zeze mbi te bardhe.  Dhe nese ne kete bote ka zhvillime (qofte dhe te tilla si po thua ti), e vetmja gje qe mund t'u pergjigjet te gjitha pyetjeve te mundshme, eshte Bibla. Tani do te ishte ne demin tend intelektual nese do te mendoje qe po flisje me nje rillixhes nat apo nje xhizes friik..

 

1. Ajo që s'kuptova unë ishte se çfarë i përket Krishtit që do vijë t'a marrë.

2. Ajo që s'kupton ti është se ne çështje besimi, nuk ka prova, ka vetëm bindje. Secili bindjet e veta. Bindja ime ishte ajo më lart.

2.5. Mqs po flet për qëllime ultime, a mund të ma shpjegosh cili është qëllimi i gjykimit nga Krishti? Ka kërku njeri gjykatës? Apo ai ka të drejtë të na gjykojë mqs ne jemi shërbëtorët e tij dhe ai qëndron më lart se ne në një farë mënyre? Unë këtu nuk pajtohem. Jo për gjë, po gjykimi, diskriminimi në të mirë dhe te keqe nuk është pjesë e hyjnores, por e toksores. Nuk ka ndëshkim sepse nuk ka faj, ka vetëm njerëz që devijojnë nga hyjnorja dhe një ditë të bukur e gjejnë rrugën prapë.  Devijimi nuk i prish punë hyjnores. Secili ka mësimet e vet për të mësuar në këtë jetë. Prandaj ekziston dualiteti, mirë - keq. Prandaj thoshte Krishti "duaje armikun", ose "mos gjyko, se nuk e di kurrë se kë ke përpara". E para me kuptimin që të gjithë janë të denjë njëlloj për dashurinë tënde, sidomos armiku, sepse ai ka më pak dashuri për vetveten në ato momente. E dyta me kuptimin që ti nuk e di se nga ç'sfera hyjnore apo çfarë historie toksore ka patur ai që ke përballë (nqs merr parasysh ekzistencën e shpirtit përjetësisht dhe mundësinë e reinkarnimit në Tok&eumlsmiley.

3. ti thua që s'ka ekuilibër hyjnor në bazë treshi. Unë po të them, që Bibla atë pretendon. Nuk po them që e thashë unë. E mora si shembull për të të ilustruar se si dikush mund të gjejë diallin tek diçka.

4. Cili pushtet? Pse? Më fal, po sinqerisht më habisin këto pyetje. A të shkon në mendje që ka njerëz që duan të jenë mbreti i botës? Që çdo pasuri e botës t'u përkasë dhe çdo njeri të jetë në shërbim të tyre? That's it. Kush të tha që ata kanë një "pikë" ku qëllimi quhet i arrirë? Po ti çfarë pike qëllimi ke në jetë, që pas asaj pike mund t'i thuash vetes që tani mund të rrish këmbëkryq e të presësh vdekjen? Eshtë punë koncepti, më duket mua. Qëllimi nuk është doemos një pikë.

5. Kjo nuk është kontradiktore.Nuk thashë që elitat kontrollojnë çdo gjë në 100% se është pikëpamje fataliste. Kjo do të thotë që elitat përpiqen t'i kontrollojnë masat dhe deri më sot ia kanë dalë shumë mirë, kurse sot po e ndjejnë që puna ka për t'iu bërë gjithmonë e më e vështirë me informacionin që qarkullon lirshëm. Po të marr një shembull konkret: gripi i derrave vitin që shkoi. Në një epokë tjetër, alarmimi do kishte marra përmasa gjigande dhe vaksinimi do ishte bërë në shkallë masive. Kjo ishte edhe ideja, siç ka qenë gjithmonë: problem - reaction -solution . Puna është që një pjesë e njerëzve që kanë kohë që i kanë kuptuar këto hile, nuk ua varën fare këtyre alarmeve dhe jo vetëm që nuk u vaksinuan po informuan edhe të tjerët. Pra, pati një lloj informacioni në masë që qarkulloi, kryesisht nëpërmjet internetit. Kjo gjë ndodh përditë, dhe në të gjitha fushat. OBSH-ja u detyrua t'a pranonte që e kishin ekzagjeruar problemin dhe që i kishin shtyrë qeveritë të blinin vaksina kot. Kësaj i thonë "knowledge protects".

6. Ja pra interesat e tyre ekonomike, politike. Një botë, një shtet, një pasundar. Kush tha që bëhet fshehur? Fshehur të duket ty fakti që ujit në Amerikë i hedhin fluor? Jo, fshehur mbahet fakti që fluori në ujë shkakton dëmtime në trurin e kalamanit. Pra nuk tubohet nëpër mediat kryesore. Dhe nqs dikush e ka vërtetuar në laborator që këto janë efektet e fluorit, edhe pse një numër i tërë shkenctarësh pa lidhje me njeri-tjetrin kanë vënë re efekte të njejta. Për atë që interesohet, informacioni ekziston. Po mos prit që populli i thjeshtë që nuk lexon dhe as ka kohë të lexojë më shumë se gazetën falas që merr të dera e metro-së, të jetë në korrent të ngjarjes. Fshehurazi të duket ty se futen taksat e karbonit? Fshehurazi futen pashaportat biometrike? Fshehurazi bëhen luftrat? Fshehurazi vdesin njerëzit në Afrikë apo vuajnë për bukë dhe ujë? Fshehurazi përmbysen ekonomitë e shteteve një-nga-një? Fshehurazi vjen FMI-ja dhe ua fut sa grushti që të mos u dalë më? Fshehurazi në emër të borxhit, ulën të gjitha shpenzimet sociale e nxirren njerëzit nga puna? Fshehurazi u bë deti naftë në Gjirin e Meksikës? Fshehurazi u derdhën po aq sasi dispersantësh toksikë në ujë? Fshehurazi po vdesin njerzit atje akoma? Fshehurazi po hidhen një sërë pesticidesh në ushqimin tënd? Fshehurazi po vriten fëmijë në palestinë? Fshehurazi po flasin Bilderbergët për global cooling dhe jo për global warming? ...

7. Brave new world po t'a kesh lexu, nuk pyet pse? për kë? Për elitat pra.

Tani, nuk e di se çfarë informacioni junk të kam dhënë deri këtu. Po di që ti vetëm ke thënë pse pse pse deri më sot, dhe s'ke dhënë asnjë përgjigje. Ndoshta është koha të na e shpjegosh dhe ti si e shikon ti botën dhe pse-në.

 

 1. kur te lexosh pak Bibel, do e marresh vesh fare mire se per cfare e kam fjalen. Nuk dua te futem me thelle ne kete pike, se pastaj kthehet ne debat teologjik me nje person qe nuk mund te mbaje dot 1 minute diskutim te tille. Kete e tregon vete me ato qe thua me poshte.

2. Kjo eshte pike filozofike. Per njerez qe kane shume pak apo aspak besim, eshte ashtu si thua ti. Eshte pune bindjesh. Dhe duhet te jesh njeri shume shume pak analitik qe te krijosh bindje mbi asgje, mbi hicin, mbi mungesen totale te provave. Duke qene keshtu, jam i bindur, dhe kesaj rradhe fjalet e tua i marr si fakt, qe dhe ato qe pretedon me poshte dhe me siper me gjithe komentet qe ke bere, te jene bazuar mbi hicin total. - Meqe jane bindja jote.

2.5. Nuk te pyet kush as ty, e as mua, e asnjeri tjeter se pse dhe cfare ka vendosur Krishti te beje kur te vije dhe pse duhet te vije ne rradhe te pare. pra, nuk ka nevoje te kerkosh apo jo ti, e as te shprehesh mendimin tend qe te vije apo jo Ai. Opinioni jot ne kete pike nuk ka fare rendesi. Thjesht te vura perpara nje fakti te kryer. Dhe ti nuk je sherbetor i Tij. Kur t'i sherbesh, eshte tjeter muhabet. Megjithate, Ai nuk ka nevoje per sherbetore dhe per asnje njeri apo gje tjeter.

Krishti nuk ka thene kurre "mos gjyko se nuk e di se ke ke perpara". Dhe kur thote 'duaje armikun tend dhe lutu per te", nuk eshte nje keshille kjo qe mund te interpretohet nga ty. Nje aresye per kete eshte se je munduar ta shpjegosh me poshte, dhe as nuk i je afruar fare.

3. Nuk ka absolutisht ne Bibel nje dicka te tille. Nuk egziston ekuilibri i treshit, dhe kete ta them ne cilesine e nje njeriu qe e ka studiuar mire Biblen lart e poshte, dhe jo thjesht lexuar perciptasi. Nuk egziston gjekundi ne Bibel nje koncept i tille si "ekuiliber hyjnor" (me apo pa baze 3shi apo ndonje shifre tjeter). Kjo eshte dengel shpikur dhe nxjerre ne treg nga injorante.

4. Zoteri, po flet per elita apo per individe? Mos bej vetevrasje ketu te me thuash qe elitat perbehen nga individet. Elita eshte nje gje, dhe individet jane krejt gje tjeter. A mund te na permendesh nje individ ketu qe ka shprehur ndonjehere ate enderr qe te behet mbret i botes? Edhe Hitlerit vete nuk i kish shkuar ndonjehere mendja ne nje perralle te tille; edhe pse historikisht mbetet si njeriu me i pushtetshem ne bote. Njeh ndonje individ ti qe ka ate lloj endrre? - ke ne Bibel ama shume, shume sqarime per nje gje te tille, si do behet, kush do behet, pse do behet dhe gjithshka tjeter qe ka per te ndodhur se si ka per te ndodhur, me detaje bile. Gjithe pika 4 eshte komlet kaotike.  - tregues i qarte qe nuk e di se per cfare duhet te flasesh dhe cfare duhet te thuash. E njejta gje eshte edhe me pikat e tjera, 5, 6, 7. Te gjitha te mbushura me informacion junk, komplet pa lidhje, komplet pa autoresi, i mbledhur ne menyre shume te keqe, krejtesisht i paklasifikuar; nje tip belbezitjeje sa per te mbushur pak hapsire ne internet, qe deshton teresisht, jo vetem t'u jape pergjigje pyetjeve, por deshton gjithashtu te mbetet konsistent dhe per cdo gje vetekontradiktohet.

Vendose vete tani dhe na dil me nje perfundim, a eshte ceshtje elitash apo ceshtje individesh. Nese eshte ceshtje elitash, cila eshte kjo elite; dhe nese ka me shume se nje elite qe kerkon kontroll, me cilat elita te tjera po perballet, dhe ku, qysh, si, tek, ta shohim??? Nese eshte pune individesh, cili eshte ky individ? Nese ka disa individe, cili po perballet me ke per pune pushteti - si thua ti? E nese eshte nje elite qe synon ngritjen e nje individi, cila eshte kjo elite dhe cilin individ kerkon te ngreje?

Ne permbledhe te gjitha ketyre pyetjeve qe duhet t'u pergjigjesh ti, do t'u shtoj perseri pyetjen tjeter qe ke deshtuar te gjitha heret per t'iu pergjigjur: PERSE?

Une nuk kam cfare informacioni te te jap ty. Besoj qe duket se kush eshte i gatshem te degjoje informacion te ri. Ndoshta edhe ketu do te ndaheshim me qendrime te kunderta, por thjesht nje ide kjo; lexo se cfare ke shkruar me siper, dhe me trego se ku ta shoh une gadishmerine tende(psh) qe te perballesh me informacion te ri apo nje kendveshtrim te ri te gjerave. (jo per gje, po ti me citon dhe biblen, vazhdon te ma citosh gabim edhe pse te kam thene qe e ke gabim; pra dhe ne nje fushe qe une e quaj "timen", duhet te kundershtohem kot.)

Zotrules, po ta lexosh prapë postimin tënd do vesh re që vetëm ke sharë dhe ke thënë "si nuk është" pa thënë "si është". 

Kur them triniteti hyjnor e kam fjalën për atë që feja ka quajtur "Ati, Biri dhe Shpirti i Shenjtë". Mos më thuaj që këto nuk ekzistokan.

Unë po e le me kaq, sepse nuk jam aspak në një frekuencë me ty dhe e kam të vështirë të shkruaj një roman dhe ta përkthej nga frekuenca ime në frekuencën tënde.

Nqs për ty Bibla i ka të gjitha përgjigjet brenda, habitem që ka akoma kaq shumë pyetje që të torturojnë. Normalisht duhet t'a kishe gjetur përgjigjen.

Megjithatë, për të të ndryshuar pak idetë, të sugjeroj të kërkosh emisionin e BBC-së në youtube, "Parallel Universes". 

Ose këtë videon këtu, po t'a dedikoj ty: Let it go

Dëgjoje mirë.

Ravi, eshte shume e kollajshme te injorosh tjetrin  apo te behesh menefregist. Nese nuk do, bukur, nese nuk di, tjeter gje; do te ishte arritje ne rastin e dyte qe te ishe me i hapur.

Triniteti nuk egziston ne Bibel. Nuk permendet as edhe nje here te vetme. Une nuk po e mohoj si koncept, por po te them vetem kaq, qe ne Bibel triniteti nuk permendet. Ekuilibri hyjnor gjithashtu nuk permendet kurre. Ekuilibri hyjnor me baze treshi, eshte dhe me larg egzistences. Shkurt e shqip keto konsiderohen budallalleqe te pastra. Puna eshte qe njerez krejtesisht ordinere duan te flasin per cdo gje; demek se marrin vesh nga te gjitha fushat, pa lexuar biblen fare duan t'i shesin njerezimit dhe teorine e ekuilibrit hyjnor me baze treshi pa ja patur fare idene se per cfare po flasin. E cilat grupe njerezish peshkojne keta? Pikerisht ato grupe qe nuk marrin vesh fare. ekuilibri hyjnor me baze treshi, psh, nuk u pi uje fare atyre ne mua apo njerez qe me njohin mua dhe rrine rreth meje. Mashtrimi dhe budallalleku eshte nje nga semundjet me te medha te ketij njerezimi. Dhe keto budallalleqe qe po na serviren sot(psh) jane pikerisht pjese e atyre mashtrimeve. E verteta qendron diku tjeter.

Nuk ka pyetje qe me torturon mua. Ose me ke keqkuptuar rende, ose po i jep vetes me shume rendesi se c'duhet dhe kujton se bota po mbetet pa fryme sapo i shpallet ato "te verteta" kaq te renda.

Universet paralele nuk egzistojne. Pike. Nuk mund te marresh cdo lloj fantazie tani e ta perdoresh si ilac per cdo deshtim teorik te shkencetareve deshtake. Thjesht e shkurt, nuk egzistojne. Te mos flasim tani qe ti nuk e di se me ke po flet dhe une nuk e di se me ke po flas, se jo per gje, po si ta thashe ne fillim, ne mund te jemi pjese e nje endrre, dhe gjithe ky univers mund te jete pjese e endrres se nje personi qe po shikon ne enderr nje person qe po sheh enderr nje person qe po sheh enderr (x 1 miljon) me nje univers, me nje planet Toke, ku ka dy veta nga endrra e ndikujt tjetri (x 1 miljon+) qe po diskutojne ne nje faqe interneti te quajtur peshkupauje.

Duhet se zben qe cdo muhabet ta bejme te zbukuruar me budallalleqe te tilla?

Universet paralele nuk egzistojne. Pike.

A mund të na e provosh, të lutem?

smiley Mos je gjë sekretari i Zotit apo thjeshtë je më i mençur se të gjithë shkenctarët bashkë?

A mund ta provosh ti qe nuk je enderr e dikujt?

Duhet se z'ben te ulim moshen e debatit tani? C'lidhje kane shkencetaret (te gjithe!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) tani? cili eshte ai shkencetari aq i mencur mer aman, se na kenaqet tani. Stiven Hoking eshte nga partizanet me te eger te propozimit te universeve paralele. pse e beri kete? Per dy aresye. 1. Nuk kupton teorine e Ajnshtajnit. 2 Ka vjelle nja dy teori te tjera qe te mbushe humneren e pakapercyeshme qe egziston midis relativitetit dhe Big-Bangut. Sepse keta "shkencetaret" e mencur qe thua ti, nuk mund te pranojne kurre egzistencen e Zotit, dhe per ta (ndoshta dhe per ty tani) eshte me e thjeshte te zhbrazin diarrene mendore te egzistences se 7-8 apo 12 universeve paralele, vetem e vetem qe te shpjegohet paaftesia e tyre, apo me sakte, pamundesia e tyre per te shpjeguar forcen e gravitetit. - forcen me te thjeshte dhe me te dobet ne Univers. Jo per gje, po kur vjen fjala te hunda e tyre, eshte me e kollajshme te mohosh egzistencen e Zotit sesa te pranosh te ulesh ate hunde. Eshte me e thjeshte te fantazosh 12 universe paralele(te pakten 12, se matematikisht duhet te egzistoje nje pafundesi universesh te tilla) sesa te pranosh egzistencen e Krijuesit.

A mund ta provosh ti...

Niveli i diskutimit thjesht me kete pyetje u ul ne moshen 6 vjecare.

Përgjigjja jote e ul moshën e diskutimit. Je shumë agresiv dhe ke shumë paragjykime që nuk të lenë të shkosh larg.

Jo unë nuk mund t'a provoj që s'jam pjesë e ëndrrës së dikujt. Dhe as nuk thash që s'jam. Cdo gjë është e mundur.

Po ti, as nuk e pranon mundësinë e dimensioneve të tjera dhe universeve paralele, as nuk jep dot provë për to. Kjo është ç'është.

Pastaj, a nuk janë ëndrrat botë tjetër në krahasim me realitetin. A nuk i bën kjo ëndërrat një univers më vete? Apo një dimension më vete?

E pe dokumentarin e BBC-së? Nuk flet fare për Hawkingun.

Ravi, nuk egzistojne provat per gjera qe nuk egzistojne. Nuk kane per te egzistuar kurre. Prandaj te thashe qe niveli ra ne 6 vjec. Ti kerkon qe une te ofroj prova per nje gje qe e fantazon ti. Enderrat nuk jane bote tjeter. Nuk jane univers me vete. Nuk jane dimension me vete. E kam pare emisionin e BBC. Nuk e pashe tani; e kam pare me pare. Gjithnje dilet ne menyre te pashmangshme ne perfundmin qe te kam shkruar me siper. Nuk me takon mua te provoj teorine e nje impotenti mendor; i takon atij te provoje teorine e vet. BBC-ja idene nuk e shpiku vete. Ideatori me i flakte, si po ta them, ne fushen e shkences, jo te fantashkences, eshte Stephen Hawking. BBC-ja nuk citon Azimovin ne nje program te tille. Dhe te siguroj une qe fizika dhe nendeget e saj, nuk jane e vetmja shkence qe eshte zhvilluar. Edhe psiqiatria eshte shkence boll e zhvilluar, poashtu edhe psikologjia. Keshtuqe, kujdes cilin shkencetar i nxjerr perpara - kujt.

Zotrules,

Nuk mund të provohet mos-ekzistenca e diçkaje. Mund të provohet vetëm ekzistenca e diçkaje. Nqs ekzistenca e dimensioneve të tjera nuk është provuar akoma nga shkenca (megjithëse përdoret si hipotezë, kjo nuk do të thotë që këto dimensione nuk ekzistojnë. Kjo do të thotë që ne thjeshtë nuk e dimë a ekzistojnë apo jo. Kurse, ti, zotrules, ngul këmbë që ato nuk ekzistojnë. Pra, ti po thua që je i sigurt për mos-ekzistencën e diçkaje, ndërkohë që s'mund ta provosh këtë mos-ekzitencë as ti as të tjerët. Nqs nuk je dakort me fjalinë e parë që thashë më lart, shko pyet një matematicien, apo një filozof, apo edhe ndonjë peshk pa ujë. Nqs prapë nuk je dakord, atëhere unë nuk kam më çfarë të të them. Mos të të vijë keq. Por ka disa të vërteta absolute në llogjikë që pranohen nga të gjithë ata që bien dakord të përdorin llogjikën si metodë shkëmbimi të përbashkët.

Ti vazhdon thua: nuk, nuk, nuk, ... nuk është kështu, nuk është ashtu, kjo nuk është, ajo nuk është. Po çfarë është mor Zotrules? Më thuaj një gjë që është, se ato që s'janë nuk i vërteton dot që s'janë. Realiteti ynë përkufizohet vetëm nga bashkësia e gjërave që janë. Kur të pyet dikush t'i përshkruash shtëpinë, besoj se nuk fillon të thuash "nuk është në Hawaï, nuk është kështjellë, nuk i ka muret prej sheqeri, nuk i ka çatinë poshtë dhe themelet lart, nuk ka fantazma", por thua " që është kështu, është ashtu, ka këtë, ka atë, ndodhet aty".

Ja një pyetje e thjeshtë për ty, sepse kam përshtypjen që beson në Zot, dhe si i tillë beson edhe në parajse e në ferr. Nqs Zoti ekziston, ku ekziston ai? Sepse këtu në hapsirën tri-dimensionale nuk e shohim? Nqs ti e ke parë, a mund të na thuash ku e pe? Nqs askush nuk e ka parë, pse jemi të bindur që ekziston?

Nqs jemi të bindur me anë të shenjave dhe mrekullive që shohim mbi tokë a s'dalim në përfundimin që zoti duhet të ekzistojë por në një fushë jashtë perceptimit të mendjes njerëzore?  Nqs jo, në çfarë përfundimi dalim? Nqs po, a nuk është kjo fushë ku Zoti bëhet i dukshëm një dimension tjetër (jashtë 3 apo 4 dimensioneve që ne perceptojmë : gjatësi-gjerësi-lartësi dhe koh&eumlsmiley ? Nqs, jo, çfarë është, mqs kjo fushë nuk mund të jetë në këto 3 dimensione?

 

po habitem jashte mase nga habia qe qeverite kane veprimtari dhe te dhena te klasifikuara. Habia e habise vazhdon edhe ne pikat qe qeverite mbrojne interesa te grupevete caktume te shoqerise, nga miti qe me ne fund ne shek 21 dul njoni qe per here te pare "cjerr maska dhe thote te verteta", qe paska njesi vepruese te paideologjizuara, qe lufta kunder terrorizmit ka arsye te tjera qe nuk lidhen fare me terrorizmin, qe nje pjese shume e vogel e popullsise se globit zoteron nje pjese shume te madhe te pasurive te globit (rregulli i arte eshte 20% me 80%) dhe mosdija qe gjithe te tjerat, perrallat me shtypje, tregti te parabarta etj etj etj etj rrjedhin natyrshem fare nga kjo... boll me kaq mo. Ah, edhe kjo, habitem nga habia mbi sjelljen e USA si (super)shtet. "Shtet" eshte llaf i madh ka 1000 gjera nga pas - eshte shtet derman, force brutale, koncentrim interesi, i verber, ama jo si Al Pacino te the scent of a woman, mos prisni qe USA te beje tango me symbyll - te presesh nga US te mos sillet si e ka tertipin e nasihatin nje makine shteterore, kjo dmth qe je ala te kopshti i oktapodeve te ringo starrit.

Dhe habi ne shkallen siperore eshte edhe kjo: tani i mesuat keto gjera ju njerez? Ku paski jetu? Ne c'bubble? Se te flluskave i bi qe te jeni ju qe habiteni prej gjerave qe cdo qenie normale (ne perendim) ka kohe qe i di. Mos osht sindroma e robit qe kujton se gjerat qe meson rishtaz filojne e ekzistojne si te tilla nga casti kur ai/ajo i mesoi ato?

Me duhet te pohoj edhe qe biznesi me teorira eksentrike aspi karralloji se ashu o i muhabet qe s'di gjo njeri por ja u them una, me stacione te tipit histori channel etj vazhdon e lulezon ne US te pakten, fale ktyne habive te sinqerta qe thashe me lart.

Dmth kur s'jam dakord, ia ke futë kot. Kur jam dakord, "pse tani e mësove ti"? Apo e mora vesh keq? Nejse, ç'rëndësi ka kur e kanë mësuar "qeniet normale (në perëndim)" kur ka akoma peshq pa ujë që janë krenarë për marinsat që po iu mbrojnë jetën (prej peshku). 

Tani, sikur të thoja që qumështin e lopës nuk e ka bo zoti për organizmin e njeriut po për atë të viçave, me siguri këtu do thuhej që edhe kjo është teori konspiracioni për ata që çfarë nuk besojnë. Pastaj dikush tjetër do vinte të shtonte që ata të tjerët që s'e venë në dyshim qumështin janë programu nga propaganda e piramidës ushqimore që duhet me pi qumësht me qenë i shëndetshëm dhe që kjo i shkon fare mirë për shtati industrive të bulmetit e që s'ka për t'u pranu kollaj që qumështi është kancerigjen. Dhe meqenëse të parët nuk janë shkenctarë dhe të dytët nuk duan t'ia dinë, dalim në përfundimin që të parët janë naivë që tani e paskan marrë vesh se s'kanë nevojë për qumësht...

 Vetem bar, ore bar, do hame, (qe mos te shkelen te drejtat e lopes) qe drita e revolucionit dhe ndeshkimi i padrejtesive te kesaj bote te shkelqeje....

S'te paska ec hic mbare Amerika qe e urreke kaq shume... Kthehu ne Shqiperi, filloje nga atje, se eshte vend me i vogel, dhe pastaj sillja eksperiencen tende Amerikes....Salen e Edin jam e sigurt qe ke per t'i hedh ne toke tuc direkt...

 

S'jam në Amerika motra, mos u shqetëso për mua. smiley

hahahah

me duhet te pohoj edhe qe biznesi me teorira eksentrike aspi karralloji se ashu o i muhabet qe s'di gjo njeri por ja u them una

 

me duket se eshte Haspi Karalloji

Shkurt Lloi 

hahahah

 

 Aaaaaa mos u habit! Nuk të kujtohet që dikur bota ishte një kopësht me lule ku qindarkat ishin ndarë në mënyrë kaq të barabartë sa nuk kishte më nevojë për to? Kur s'kishte as të pasur, as të varfër, të kujtohet? Kur s'kishte kolerë dhe murtajë dhe luftë? Po pastaj erdhi mënxyra konspiracioniste dhe hop 20% e popullit ka paranë dhe pushtetin. Oooooo! Cfarë çudie! Kapitalizëm i ndyrë të jetë? Jooooo, konspiracioooon! Mirëmëngjes!

Ke shume te drejte....dhe qyetaret po fillojne te ndergjegjesohen dhe e kane kuptuar se fjala dhe termi "demokraci" eshte thjesht perceptim "fiktiv"

 e kuptoj që për ty fjala "dikur" shtrihet para 25 vjetësh, por e kisha fjalën për shumë më larg, në kohën e Aleksandrit të Madh apo Jul Qezarit.

p.s. dhe ishte ironi.

Po te flas per realitetin tone (nuk dua te kaloj aq larg deri te Alksandri apo Jul Cezari se ne fund te fundit nuk jam historian)......

 çudi, se atëhre  propaganda, ideja e krijimit të njeriut të ri me mendime të futura në allçi dhe sidomos pa ankesa, ishin mëse reale dhe s'di pse ngjajnë kaq shumë me ato terrorritë e konspiracionit.

 

Po ja pra, sepse s'ka konspiracion, ka vetëm diktatura të vërteta... që marrin ngjyra të ndryshme sipas miletit dhe kohës.

dallimi midis demokracise e fashizmit eshte se ne te paren ka 1 torte (djersa dhe mundi i mases se njerzve), 2 elita e nje mase. njera elita ndan torten ne tresh dhe kerkon masen te zgjedh e para, elita qe ndau torten zgjedh e dyta, dhe elita e trete e treta.

ne fashizem, ashtu si ne demokraci, ka 1 torte, 2 elita e nje mase. por ktu, elitat behen se bashku dhe ndajne torten midis tyresh.

ndryshe prej cmund te mendojne ciniket, historia njerezore nuk ka pare perhere fashizem/autoritarizem. qeverite moderne qe pas hedhjes se monarkive evropiane, ashtu edhe forma qeverisese amerikane, bazohen ne kontraten sociale dhe ne 2 elita qe konkurojne midis nj-tj per legjitimitet te mases. por ktij rendi po i vjen fundi, dhe ky eshte pikerisht rendi i ri boteror.

duhet te jesh shume qorr dhe naiv qe te shohesh kete rend si normalitet, ose te identifikosh me interesat e elites, dhe te pretendosh se eshte me mire te radhitesh ne krahun e tyre. ne rastin me te mire, ky eshte nje iluzion, per arsyen e thjesht se shkon pikerisht kunder idese themelore te ktij rendi, e cila eshte perjashtimi i mases nga ndarja e prodhimit. Ne rastin me te keq eshte nje fare cinizmi sociopath. Por ne shumicen e rasteve nuk behet fjale per kete te fundit, por per te paren.

...Terroristet cuditerist kishin lidhje me agjente te FBI-se dhe ishin trajnuar ne kampe ushtarake ne Florida, kjo u konfirmua nga vete qeveritaret e Pentagonit...

 

LOL, kush eshte ai qe e ka pare kete ne enderr? smiley

Si është puna tani? Doni prova për 11 shtatorin apo po diskutojmë gjë tjetër këtu? Unë s'po marr vesh më.

Jo mo ca provash, thjesht jam kurioz per emrin e delirantit te rradhes smiley

Lere Ravintsara eshte e kote te replikosh me disa njerez......Eshte si te mbushesh me uje nje kove te cpuar smiley

Ata i replikojne dhe  imazhit te tyre ne pasqyre

Nejse, se aty lart u tha që këto gjera diheshin me kohë e me vakt nga njerzit normalë të perëndimit. Ti Fakir, mjaft ndenje Majë Gomarit. Po deshe prova, juzë Gugëll, po s'deshe, rri.

Uuuuuuuu, Gugell. Pse s'thu ti qenke shkencetare e vertete smiley

 

Tani per ate punen e bazave ushtarake ke ndonje gje me te hajrit apo thjesht ta citoj: "Ravinstara, thene tek Peshkupauje.com me date 9 dhjetor 2010" smiley

Për cilat baza e ke fjalën?

Shkollat private te fluturimit ne Florida, kur i fut nje gugellll dhe pastaj nje translate google kthehen ne baza ushtarake ne Florida. Kjo behet edhe me e besueshme, se Florida eshte tek te dy variantet. Mbasi bindesh, i fut nje footnote: Ravinstara, thene tek Peshkupauje.com me date 9 dhjetor 2010" smiley

Edhe nuk ka bir none qe te thote se e ke gabim....

Keshtu fitohen njohurite, formohet njeriu i ri, dhe mbron pozione virtuale me kompetence dhe idealizem. Por ndodh edhe qe ky njeri zhgenjehet kur ca nuk e kuptojne as ne gjuhen e nenes dhe merr vendimin historik te kthehet ne kopshtin e Edenit - atje ku cdo ishte ne harmoni. Qorton Even se per nje molle, e beri corap boten.. Eva bie ne mendime te thella dhe i jep fjalen qe nuk do haje me asnje lloj fruti, se ka frike mos gugellohet per keq (vijon nga te tjeret)...

Ti duhet të ndërrosh pseudonimin se po e përdhos atë emër.

Sa për Googllin, ia fusni pak kot tani, se nuk është pse në Gugël gjen Ledi Gagën dhe fenë pastafariane, që nuk gjen të dhëna shkencore. Nqs ke bërë dy klasë shkollë të lartë në ndonjë shkollë për së mbari, me siguri të është dashur ta përdorësh motorrin e kërkimit më të përhapur në botë. Në mos jo, është koha t'a zbulosh... ose të shkosh në shkollë njëherë.

Jepini Qezarit atë që i përket Qezarit. Mos flisni sa për të folur.

 Qysh aty dallohet niveli shkolles, sa e merr vesh presori qe i ke fut i google te ve nje derr F......por sipas teje google eshte motorri i kerkimit shkencor qe te kualifikon ke shkolla jote e larte... 

Gaia, mos bëj idiotin.

Ose nqs e ke vendosur ta bësh me doemos, mos kërko më përgjigje. 

Mos harro që edhe dokumentet e WikiLeaks dhe raportet e NASA-s në Internet i gjen. Apo dhe këto janë fallco e jo shkencore? S'po të përmend pastaj gjithë burimet bibliotekare të indeksuara në Google Scholar... C'rri merrem dhe unë me ty... Të ka beku Zoti ty Gaia.

 P.S.: Nqs do leksione se si të shkruash një raport bazuar në burime shkencore në Internet, pa bërë plagjiarizm, më thuaj. Për ty, vetëm 25 Euro ora.

Prape s'e mora vesh kete punen e bazave ushtarake. Te lutem o mjeshtere e Gogolit, a na ndricon? smiley

 

P.S. Tani qe po mendohem edhe Google duhet te jete ndonje produkt konspiracioni. Shiko thjesht emrin, Google, ose Gogol!!!!!!!! smiley

o emigrant, edhe akull, i keni pare nanje here foto e pentagonit pas sulmit 9/11? po ti shihni do kuptoni se dicka mungon aty.

Estrade nga Rusia, kampione e Lirise se Mediave:

Rogozin (ambasadori i Rusise ne Nato) pas arrestimit te Assange, tweets qe nuk ka "liri mediash" ne Perendim.

Ndersa nga zyrat e Medvedev u tha qe Assange duhet te mbeshtetet: organizata jo-qeveritare dhe publike ne shenje solidariteti ta emerojne Assange kandidat per Cmimin Nobel te Paqes. 

Ne fakt, Monda, edhe shume liri nuk ka, tjeter pastaj qe shif kush flet. Tani qe komenti vjen nga Rusia eshte estrade, por jo cudi. Eshte nje oportunitet PR qe nuk mund te anashkalohet nga ustallaret e Kremlinit. Me bonusin qe tani Julian paska ku te shkoje per ndihme. Sikur me dalin para syve qe tani gjithe teorite konspirative qe nje gje e tille mund te frymezoje smiley

To be continued.... smiley

Kristida, duhet ta kisha bere me te qarte ate fjaline e pare.  Kur thashe Estrade, e kisha ne pergjithesi per situaten.  E pastaj akti I i Estrades, akti II e me radhe.

Rusia patjeter qe do e perdor per PR por Rusia te pakten nuk ngre flamur gjithe diten per Liri te Shtypit.  Ama gjithesesi si situate eshte humor i zi.

 

 Shikoni televizionin Russia Today, eshte interesant ne trajtimin e assange

Russia Today është nga të paktët TV që guxojnë të flasin pa doreza, më duket mua.

 hahahah

Të dashur zotrules dhe akuj. Nuk jam unë kundër jush, apo "ne" kundër "jush" apo nuk e di se si po e merrni ju këtë. Unë mora kohën për të përshkruar me pak fjalë dhe me aq sa lejojnë fjalët nga kam kaluar për të ardhur aty ku jam sot. Ju thashë që të tjera gjëra më kanë interesuar dhe të tjera gjëra më kanë dalë përpara. Nqs doni të kritikoni "mënyrën se si shprehem", kjo është punë tjetër. Unë nuk mund të shprehem me fjalë "racionale" për çështje "iracionale". E them edhe njëherë që për mua Njeriu (dhe Toka) nuk janë vetëm një masë lëndësh kimike, siç trajtohen nga shkencat natyrore.  Janë shumë më tepër se kaq. Që ne nuk jemi rastësisht këtu jemi dhe që misteri i jetës e ka një shpjegim përtej  zinxhirit lindim - punojmë - hamë - pimë - flemë - gëzojmë - hidhërojmë - vdesim dhe harrohemi.  Ky lloj zinxhiri nuk më ka bindë as kur kam qenë 5 vjeç. Kur ke këtë parasysh, çdo gjë merr përmasa të tjera pastaj. Po mos prit që një doktor i fakultetit të mjeksisë të të flasë për sëmundjen si çekuilibër energjetik apo bllokim çakrash apo ku di unë... Besoj se më kuptoni ku e kam fjalën.

Jeni apo s'jeni dakord me këtë, është punë më vete. Nqs ndiheni të shtyrë për të më gjykuar, bëjeni. Jo po ndihem mirë jo po kam nevojë për përkatësi, jo po kam nevojë për këtë apo atë, etj. Kjo s'ka për t'u dhënë përgjigje pyetjeve tuaja personale. Eshtë strategji për të siguarar vetveten që jemi në rregull. Kur je në rregull me veten s'ke nevojë per reconnaissance

Nuk jam këtu për t'i mbushur mendjen njeriu (për çfarë duhet t'ua mbush njëherë, a ma thoni dot?). Përkundrazi, aq qesheraka se mund të duket, për mua jeni ju që kërkoni absolutisht t'ju mbush mendjen.

Unë thashë diçka që më duket shumë racionale: Nqs nuk ke gjetur akoma përgjigje që të ngjisin, kjo nuk do të thotë që përgjigjet nuk ekzistojnë, kjo do të thotë që ti nuk i ke gjetur akoma. KAQ. Nqs ti je i bindur që përgjigje nuk ka atëherë çfarë interesi ka të bësh pyetje.

Nuk e thashë për të sharë, nuk e  thashë për të kritikuar, nuk e thashë për të ndezur debat. E thashë sepse kështu e mendoj unë tani. Nqs ti zotrules e paske marrë për sharje, më vjen keq. Kujtova se po gjenim një gjuhë të përbashkët.

Sa për komentet e Peshkut, më vika mirë që paskam ndryshuar.

Sa për Laurën, them më mirë ta lexoni vetë njëherë para se të dilni në përfundim. Për mua ka qenë frymëzuese. Por jo për irracionalitetin e vet, por për të kundërtën, faktin që përpiqet gjithmonë të ketë koherencë në analizat e saj e të ketë qasje shkencore. Me profesion, (fillimisht ka qenë piskanaliste). Tani, çdokush është i lirë të ketë autorët e vet të preferuar, apo njerëzit që i cïlëson si "ah, po, ai është vërtetë interesant". Për mua, ajo ka qenë kundër-balancuesja racionale e burimeve të tjera shumë "woo-woo" që i kam zbuluar në të njejtën kohë me të. Këto të fundit s'po i përmend fare, nqs më lejoni.

 

Për të tjerat kam folur një herë. Për Laurën, ti e ke postuar këtu. B*****T që mund ta mbash për vete. Po ti s'e mban dot për vete se ke nevojë që të ta mbështesin dhe të tjerët. Dhe kur këta s'ta mbështesin s'janë gati të përballen me mençuritë e tua. Diskurs sektar dhe një herë. 

p.s. dhe pikërisht ky paragrafi mbi Laurën më kujtoi njërin që më tregonte në autobus se si pasi kishte kërkuar të vërtetën në burime të panumërta, kishte dalë në përfundimin që zoti i vërtetë ishte Elohimi dhe se jashtëtokësorët ... këtu u shkëputa nga biseda dhe s'e mbaj më mend cila ishte teoria e tij. 

ty të është mbushur mëndja top se je në brain mood dhe pret që të bjeri ndonjë tërmet dhe të dalësh në soul mood, por kjo ndodh sepse ti nuk përpiqesh të dëgjosh se çfarë ka brenda teje. ti i kërkon përgjigjet jashtë, ndërkohë që ato janë të gjitha brenda. 

 

Elohimi...  what else?  I paska futur një short-cut ai i autobusit.

Mua nuk më është mbushur mendja që jam në Brain Mode. Unë jam në brain mode. Ne të gjithë jemi në brain mode për sa kohë vazhdojmë jetët tona normale me punën, familjen, shoqërinë, dhe shkrimet tek peshku. Po s'mund të dalësh në Suprabrain-mode me mënyra rracionale. Truri duhet të heshtë. Kur thoshte dhe Krishti "Askush nuk ka për ta gjetur mbretërinë e qiejve pa u bërë edhe njëherë si fëmijë". Fëmija këtë ka karakteristikë: nuk mendon, jeton, gëzon momentin, nuk e ka haberin e kohës (e djeshma dhe  e nesërjma nuk e preokupojn&eumlsmiley, dhe nuk kërkon fakte apo prova në botën fizike, fëmija mjaftohet me atë që është.

(nuk jam katolike ë, mos filloni të me vini përkatësi fetare, se nuk kam)

Disa foto nga bunkeri i famshem i WikiLeaks ketu ne Suedi(Parku Vita Berg,Stokolm)...I perngjan me teper Skenareve te Filmave "James Bond"

 

 

 

 

http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2010/12/09/article-1337014-0C685E1B000005DC-868_634x419.jpg

Nerve centre: Super-servers which act for storage for many companies are also used by WikiLeaks to store its information

 

 

 

Nesër eshte premte dhe Ervin Dushi dhe familja e tij  mbërrijnë në portin Hedland. Por ata nuk kanë ardhur këtu për të qëndruar. Sipas Ervin Dushit, ai dhe familja e tij do të deportohet në Itali javën e ardhshme.
- Unë nuk jam i sigurt se si do të jetë, Bordi i Migracionit nuk me duket se po bene ndonje pune për ta bërë veten të gatshëm ", tha Ervin Dushi i cili është e vendosur aktualisht në Sundsvall.
Në vendin e tij të lindjes Shqiperi   Ervini  ka  fituar një çmim si gazetar televiziv pranverën e fundit, ai raportoi se personali i ampassades ishte i korruptuar në Itali. Kjo rezultoi në disa kërcënime dhe familja zgjodhi të largohet nga vendi.
Me punë në Itali, ai kishte një vizë për jashte  vendit. Viza është arsyeja pse familja tani, në lidhje me Rregullorën e Dublinit, do të deportohen në vend.
Dhe kërcënimet kundër familjes ka arritur Suedi. Një javë më parë, Ervin Dushi ori mnjë paketë që përmbante një gëzhojë. Me paketën e ka pasur edhe një mesazh që vijon: ". Urime për djalin Shihemi në Milano." Paketa mund të shihet si një kërcënim të drejtpërdrejtë për të birin Dushit  i cili ka lindur dy muaj më parë.
Sipas Sundsvall Tidning, policia në Sundsvall eshte këshilluar me Imigracionin për të dërguar  familjen për në Itali. Administrata nuk e ka parë kërcënimet si një pengesë për ekzekutimin e vendimit per depertmin e tij.
- Kjo nuk është e mjaftueshme për të ndaluar deportimin, "tha Karin Sährlin Shërbimi i Imigracionit per  Sundsvall Tidning.
Ervin Dushi mendon se ata do të qëndrojnë në Söderhamn të martën. Pas kësaj, ai mendon se ata duhet të dërgohen në Märsta, e cila është ndalesa e fundit para se ai dhe familja e tij te deportohet në Itali.

KRIJOHET OPENLEAKS

Wikileaks ka qenë e lartë poshtë. Dhe materialin e botuar ka qenë te anashkaluar.Kjo duket më shumë tek njerëzit  kritike kyç që kanë lënë në protestë Wikileaks. Të hënën ata janë duke ofruar një alternativë për të Wikileaks, thotë gazeta DN.

Daniel Domscheit-Berg, një ish-anëtar i Wikileaks qe tani ka shkruar një libër për kohën atje, është një nga iniciuesit e Openleaks.
Organizimin e ri do të bëhet më i decentralizuar dhe transparent, "tha ai per Freitag gazete  gjermane.

- U be shumë rreth Assange dhe më pak në përmbajtjen që ne kemi botuar.
Ai mendon se Wikileaks ka tradhtuar parimin e tyre origjinale që çdo gjë duhet të vihen në dispozicion për të gjithë dhe t`ju  shërbejnë .Përveç kësaj, ai beson se zgjedhjet e aktivitetit qe ka bërë  Wikileaks nuk jane  më neutrale dhe se dokumentet e diskutueshme jane  bërë një mall në mes të shtëpive të ndryshme të medias. Edhe pse qëllimi i Openleaks është e njëjtë si për Wikileaks, ata do të ndryshojnë. Wikileaks ka vetë-publikuar dokumentin e rrjedhur në Web faqen e saj dhe ka punuar me mediat për publikimin. Openleaks do të marrë vetëm dhe të përcjellë material përpara.
Organizata e re do të sjellë deri kuti postare elektronike dhe do të japin botuesit, media, gazetarë dhe organizata të tjera qasje në to. Këto burime duhet të jetë në gjendje të dërgojë dokumente pa frikë e duke u identifikuar.
Openleaks nuk do të vendosë më parë që është e lejuar qasje në materialin - nëse nuk e ka burimin e saj.

 Kur dikush zgjedh për të publikuar materiale është i aksesueshëm për të gjithë. Openleaks do të veprojë si një ndërmjetës në sfond. Në këtë mënyrë, per  të shmangur presionet politike që Wikileaks ka ekspozuar.

- Të gjitha të kontrollet editoriale dhe përgjegjësia qëndron me organizatën botuese. Ne do bejme  aq sa është e mundur, për të marrë rrolin e postierit midis whistleblower dhe whistelblowern organizata qe duan të punojnë me të, "tha një punëtor anonim per DN.

     

Kongresmeni Ron Paul mban një fjalim të shkëlqyer më 9 dhjetor: http://www.youtube.com/watch?v=nxPB9yy7I...

Kritikon establishmentin në shumë tema, që nga Assange dhe WikiLeaks e deri tek buxheti për inteligjencën dhe ajo çfarë shtyu amerikën drejt luftës në Afganistan dhe Irak.

Nga pyetjet që i bën kongresit:

1. A e meriton populli amerikan të mësojë të vërtetën mbi luftën në Afganistan, Irak, Pakistan dhe Jemen?

2. Si mundet që një army private të ketë akses në kaq shumë informacion të klasifikuar?

3. Pse drejtohet hostiliteti ndaj Assang-it dhe WikiLeaks dhe jo ndaj dështimit të qeverisë për të mbrojtur informacionin e klasifikuar?

4. A po ia vlen barra qiranë me 80 miliardë dollarë të shpenzuar çdo vit për çështjet e inteligjencës.

5. Kush ka shkaktuar më shumë vdekje: publikimi i këtyre dokumentave apo lufta e bazuar në gënjeshtra?

Epo dakord o Rave... Vazhdojini culet me twintipin. Me ate duhet te te shkoje muhabeti. Ai edhe nobelit i ka shpetuar i shkreti se nuk ka akoma Nobel per zgjuarsi te jashtezakonshme dhe dituri te papare. Po gjene me mire per te... se Nobeli do ishte ofendim. allishverish te mbare.

Ti plako qenke shume keq. Pi i got se qetesohesh. Masnej kerko ndihme.

po ca diturie mo zotrules.. ktu ka vetem nje qe u ve Pike gjerave dhe ky je ti.. ke pare nanje tjeter ktu qe thote eshte kshtu edhe pike? ti e ke ndare mendjen ne sirtare edhe gjithcka qe te ofrohet sirtarizohet perpara se te konsiderohet.

Zot ,llaf pas llafi , deri tek Krishti .

Mos ma merr per keq por kur shoh Krihtin ne foto ose piktura ai perfaqesohet i rrethuar nga lope , qingja ( dele ) dhe gomere . Gjekundi nuk shoh desh , dhi , sqeper ose te kesaj kategotrie si psh bizone ... apo nuk ka qene zbuluar Amerika atehere ?

A mund te ma sqarosh pse ? Edhe njehere mos ma merr per keq !

ravintsara

Nje pyetje kam une. Si ka mundesi qe ti qe ke bindje kaq te sigurta edhe te detajuara mbi aktivitetet anti-njerezore te elitave psikopate, pranoke ne anen tjeter diktaturen e imponuar nga mos-njohja ne thelb e te vertetes te relativitetit? Qe ta bej dy pyetje, ate ka shkruar ndonjehere ne mendje qe teorite konspiative ose jo qe permend mbi elitat, median etj, mund te jene edhe ato relative ashtu si cdo teori qe hidhet ne pazarin e perbashket mendor?

Dhe qe ta kuptosh drejte zotrulsin perpiqu te kutptosh ndryshimin mes teje dhe tij, qe eshte ne ate qe zotrulsi nuk ka kontradita ne ato qe beson, sepse ka themele shume te fuqishme, kurse ti ke kontradita sepse vete themelet e besimit tend jane te vendosura mbi relativitetin. Nqs je me relativitetin perpiqu te pakten te jesh me racional dhe detajet te mos ja veshesh te gjitha nje force te vetme, por ti gjykosh secilen me meritat e saj. Ne anen tjeter ka te tjere qe nuk besojne tek relativiteti, por tek e verteta qe eshte nje, dhe e patjetersueshme.

Nuk e di nqs u kuptuam megjithate s'ka gje gjithsesi.

nqs me lejohet te pergjigjem, them se Po, keto teorite te quajtura konspirative (duhet te kuptosh se fjala konspiraci eshte teper e ngarkuar, jemi kondicionuar qe te kemi nje fare reagimi edhe qendrimi skeptik e nencmues kur degjojme fjalen konspiraci), pra keto teorite mund te jene relative, PO AQ.. sa kendet e veshtrimit te dy individeve te ulur ne dy kolltuqe te ndryshme ne te njejten dhome, ne mes te se ciles gjendet nje elefant. Keto dy kendveshtrime jane relative. njeri sheh veshin dhe pjesen e parme te elefantit, tjetri sheh bishtin dhe pjesen e mbrapme, dhe kto jane dy kendveshtrime relative, por te dy shohin te njejtin elefant. kendi i veshtrimit eshte relativ, ai varet prej informacionit sensor qe secilit prej nesh i parashtrohet. po ashtu interpretimi eshte relativ, ky varet prej informacionit, varet prej pervojes (nje indian ka nje interpretim tjeter te elefantit prej nje eskimez), kultures, gjuhes, biologjise e kognitivitetit, si edhe midese se secilit individ. ne keto te gjitha ka plot vend per relativitet. emri qe i veme ne elefantit po ashtu eshte relativ. por ajo qe mbetet e pandryshueshme eshte objekti qe observohet, elefanti ne mes te dhomes. nuk e di nqs kjo e adreson pyetjen tende.

kshtu e kuptoj une kete piken qe ngre ti ne kete moment, por rezervoj te drejten ta rishqyrtoj pikepamjen time me vone nese i ben apel arsyes.

Degjo Ora historia na ka treguar se elitat kane vepuar kunder interesave tona...Na kane perdorur si puna e atij limonit qe shtrydhet dhe hidhet poshe...Ne jemi te vlefshem per ta vetem ne koherat zgjedhore. Ne ishim turmat brohoritese te Hitlerit,Stalinit,Enverit(Ne ate kohe kur ata konsideroheshin "heronj&quotsmiley. ky Sistem qe ne besojme eshte thejsht "demokratik" fiktiv se keshtu na eshte servirur. Hitleri e quante Social-Nacjonalizmin sistemin  me te mire per njerzimin, dhe Gjemanet po keshtu..Pas shume dekadash doli qe ishte nje sistem mizor dhe kunder njerzimit. Ne e konsideronim Everin "Zot" dhe jetonim ne nje "utopi land' per 5dekada duke "na ardhur keq" per boten "kapitaliste" qe vdiste urije. Cdo sistem eshte fiktiv dhe ka nje afat skadimi! dhe shume nga ne ka kapur "Sindromi i Stockholmi-t"

Sot kjo elite po vret miljone njerez te pafajshem anembane globit ne emer te "Demokracise" dhe te drejtave te njeriut. Eshte po ky sistem ideal qe e ka kthyer Afriken ne nje Varreze globale ne te cilen vdesin miljona njerez cdo dite per nje kafshate buke apo pike uje.

"A criminel for someone is someone's hero"

 

A mund te na tregoni more se cila eshte kjo elite.

A eshte nje elite apo shume elita. Apo po bejme fjale per individe, si thote nganjehere, tek tuk, njeri aty me siper.

Dakord qe nuk po flasim per sisteme dhe kush eshte me i miri; teorikisht dihet fare mire qe me i miri per njerezimin eshte komunizmi, si maja e evolucionit shoqeror.

Po na e bete kete bote te skllaveruar fare dhe na permendni elitera pa emer. Nganjehere nga dalin e na permenden masonet, pastaj iluminati, pastaj kafkat, pastaj bilderberg, rozekruzaret, e ku e di une se sa te tjera jane... Nese paska nje te keqe kaq te madhe qe po i kanoset njerezimit, edhe njerezimi na duhet informuar se kunder kujt duhet te luftoje. tani, si e shoh une dhe si e paraqisni ju, njerezimi duhet te luftoje kunder vetes dhe gjithshkaje tjeter. Mediat kontrollohen nga elitat, industria farmaceutike dhe ajo shendetsore poashtu, industria dhe sektori ushtarak, poashtu, arsimimi poashtu, qeverite poashtu, ligjet poashtu, sektori energjitik padyshim e shume e shume te tjera... Kur kontrollokan gjithe keto, cfare u paska mbetur jashte kontrollit? Njerezit? A nuk po votojne njerezit per te njejtat gjera/persona/sisteme? A nuk po vazhdojne njerezit te punojne ne te gjithe keta sektore qe permenda? Pra edhe njerezit i paskan nen kontroll. Atehere, cfare ka mbetur pa kontrolluar? Cfare tjeter mund t'u marrin njerezve? Cfare mund te kontribuojne me shume se kaq njerezit?

Tani nuk eshte aspak i nxituar si konkluzion qe te thuash me 100% siguri qe qe te gjitha keto teori thjesht po trumpetojne kaos, dhe vetem kaosit po i sherbejne. Nuk ka rregull, nuk ka parime ne asnjeren prej tyre. Ngrihuni kunder kesaj, ngrihuni kunder asaj, ngrihuni kunder ketyre...

Kur e shikon kete planet nga Hena vetem atehere mund ta kuptosh qe ngjyra e planetit toke nuk eshte blu, por budallallek.

Duhet te jesht teper naiv te besosh se zhvillimet politiko-ekonomike Globale jane pasoje inercie. Sic ishin naive qyetaret injorante qe mbeshteten djegjen e Kopernikut nga kisha "vetem se tha toka eshet e rrumbullaket"

Komunzmi dhe cdo sistem tjeter mund te jete ideale por thjesht ne teori se kurre nuk mund te krijosh nje bote te barabarte"eshte utopike ta besosh kete". Ky sistem ka synim ta kthjeje cdo qytetar ne Globalist entuzjast dhe nje marjonete e cila dhet te flake tutje te vjetren dhe "embrace" te rene verberisht. Permende se ne jemi pjese e ketij sistemi...: Po natyrish jemi pjese e hallkave dhe ingranazheve te ketij sistemi sic mund te jete edhe xhelati pjese e sistemit te ekzekutimit"thjest se po ben punen e tij"

Jane sume interesa qe ne si qytetare te thejshte kurre nuk kemi per ti marre vesh. Wiki zbuloi nje cpopez te vogel ajzbergut...(quaji si te duash elita,elite,Bilderberg apo Freemasons por te gjithe perfundojne ne nje duzine emrash "fat cats&quotsmiley Nuk eshte cudi qe asnje nga mbledhjet e Bilderberg nuk permendet nga media(duke permendur se eshte mbledhja e personave me te fuqishem dhe me influence ne planet....Perse ky sekret?)

Problemi qendron e vetmja gje qe nuk mund te kontrolloje "elita" eshte interneti dhe WikiLeaks do tju jape nje preteks per censuren e Internetit dhe ta ktheje globin prane regjimit te censures Kineze

 

 

 

Kjo elitë i dashur janë të gjithë ata që përmende ti. Nqs do një listë emrash (jo të plot&eumlsmiley, të elitës "aktive" qe baba: 

(Pasivët janë ata që as kanë nevojë të punojnë apo të çajnë kokën se këto i bëjnë vartësit e tyre të menjëhershëm në piramidë. Nga pasivët mund të përmendësh pa frikë: Mbertëreshën e Anglis&eumlsmiley

 

Chairman Etienne Davignon
Vice Chairman, Suez-Tractebel

 

DEU Ackermann, Josef Chairman of the Management Board and the Group Executive Committee, Deutsche Bank AG USA Altman, Roger C. Chairman, Evercore Partners Inc. PRT Balsemão, Francisco Pinto Chairman and CEO, IMPRESA, S.G.P.S.; Former Prime Minister ITA Bernabè, Franco CEO, Telecom Italia S.p.A. FRA Castries, Henri de Chairman and CEO, AXA ESP Cebrián, Juan Luis CEO, PRISA CAN Clark, Edmund President and CEO, TD Bank Financial Group GBR Clarke, Kenneth Member of Parliament GRC David, George A. Chairman, Coca-Cola H.B.C. S.A. DNK Eldrup, Anders CEO, DONG Energy A/S DEU Enders, Thomas CEO, Airbus SAS NLD Halberstadt, Victor Professor of Public Economics, Leiden University USA Johnson, James A. Vice Chairman, Perseus, LLC USA Jordan, Jr., Vernon E. Senior Managing Director, Lazard Frères & Co. LLC GBR Kerr, John Deputy Chairman, Royal Dutch Shell plc; Member, the House of Lords USA Kissinger, Henry A. Chairman, Kissinger Associates, Inc. USA Kleinfeld, Klaus Chairman and CEO, Alcoa TUR Koç, Mustafa V. Chairman, Koç Holding A.S. USA Kravis, Marie-Josée Senior Fellow, Hudson Institute USA Mathews, Jessica T. President, Carnegie Endowment for International Peace FRA Montbrial, Thierry de President, French Institute for International Relations (IFRI) ITA Monti, Mario President, Universita Commerciale Luigi Bocconi NOR Myklebust, Egil Former Chairman of the Board of Directors SAS, Norsk Hydro ASA DEU Nass, Matthias Deputy Editor, Die Zeit FIN Ollila, Jorma Chairman, Royal Dutch Shell plc ITA Padoa-Schioppa, Tomasso Former Minister of Finance; President of Notre Europe USA Perle, Richard N. Resident Fellow, American Enterprise Institute for Public Policy Research CAN Reisman, Heather Chair and CEO, Indigo Books & Music Inc. AUT Scholten, Rudolf Member of the Board of Executive Directors, Oesterreichische Kontrollbank AG IRL Sutherland, Peter D. Chairman, Goldman Sachs International GBR Taylor, J. Martin Chairman, Syngenta International AG USA Thiel, Peter A. President, Clarium Capital Management, LLC CHE Vasella, Daniel L. Chairman, Novartis AG SWE Wallenberg, Jacob Chairman, Investor AB USA Wolfensohn, James D Chairman and CEO, Wolfensohn & Company, LLC

 

Member Advisory Group USA David Rockefeller

 

Këta këtu poshtë kanë qenë më përpara:

Members ITA Agnelli, Giovanni NLD Korteweg, Pieter ITA Agnelli, Umberto AUT Kothbauer, Max GBR Airey, Terence CHE Krauer, Alex USA Allaire, Paul A. FRA Ladreit de Lacharrière, Marc DNK Andersen, Tage BEL Lambert, Léon J.G. AUT Androsch, Hannes FRA Lévy-Lang, André GRC Arliotis, Charles C. USA Lord, Winston USA Ball, George W. SWE Lundvall, Björn SWE Barnevik, Percy CHE Lütolf, Franz J. FRA Baumgartner, Wilfrid S. CAN Macdonald, Donald S. USA Bennett, Jack F. USA MacLaury, Bruce K. GBR Bennett, Sir Frederic M. USA Mathias, Charles McC. INT/DEU Bertram, Christoph GBR Maudling, Reginald TUR Beyazit, Selahattin NLD Meynen, Johannes TUR Birgi, Nuri USA Mitchell, George J. CAN Black, Conrad M. USA Moyers, Bill D. CHE Boveri, Walter E. USA Murphy, Robert D. USA Brady, Nicholas F. DNK Nørlund, Nils GRC Carras, Costa NLD Oort, Conrad J. ESP Carvajal Urquijo, Jaime USA Perkins, James A. USA Cary, Frank T. GRC Pesmazoglu, John S. GBR Cavendish-Bentinck, Victor F.W. ITA Prodi, Romano DNK Christiansen, Hakon CHE Pury, David de ITA Cittadini Cesi, Gian G. USA Ridgway, Rozanne L. USA Collado, Emilio USA Rockefeller, David FRA Collomb, Bertrand USA Rockefeller, Sharon Percy USA Corzine, Jon S. ESP Rodriguez Inciarte, Matias USA Dam, Kenneth W. GBR Roll of Ipsden, Eric USA Dean, Arthur H. FRA Rothschild, Edmond de DNK Deleuran, Aage ITA Ruggiero, Renato NLD Duisenberg, Willem F. NLD Rijkens, Paul USA Donilon, Thomas E. GBR Sainsbury, John CAN Duncan, James S. ITA Saraceno, Pasquale USA Finley, Murray H. DEU Schrempp, Jürgen E. GBR Frame, Alistair INT Schwab, Klaus GBR Franks, Oliver DNK Seidenfaden, Tøger CAN Frum, David FRA Seillière, Ernest-Antoine GBR Gaitskell, Hugh T.N. USA Sheinkman, Jack USA Gerstner, Louis V. ITA Silvestri, Stefano USA Getchell, Charles GBR Smith, John CAN Griffin, Anthony G.S. BEL Snoy et d'Oppuers, Jean C. GBR Gubbins, Colin DEU Sommer, Theo SWE Gustafsson, Sten USA Stone, Shepard ICE Hallgrimsson, Geir USA Summers, Lawrence H. USA Hauge, Gabriel GBR Taverne, Dick NOR Hauge, Jens USA Taylor, Arthur R. GBR Healey, Denis W. DNK Terkelsen, Terkel M. USA Heinz, Henry J. NOR Tidemand, Otto Grieg DEU Herrhausen, Alfred CHE Umbricht, Victor H. NOR Höegh, Leif ITA Valetta, Vittorio NOR Höegh, Westye AUT Vranitzky, Franz USA Holbrooke, Richard C. SWE Wallenberg, Marcus USA Hubbard, Allan B. NOR Werring, Niels AUT Igler, Hans USA Whitehead, John C. FIN Iloniemi, Jaakko USA Whitman, Marina von Neumann AUT Jankowitsch, Peter USA Williams, Joseph H. BEL Janssen, Daniel E. USA Williams, Lynn R. NLD Karsten, C. Frits DEU Wischnewski, Hans-Jürgen TUR Kiraç, Suna DEU Wolff von Amerongen, Otto GBR Knight, Andrew INT/USA Wolfowitz, Paul INT Kohnstamm, Max ITA Zannoni, Paolo DEU Kopper, Hilmar

 

Në këto lista përfshihen vetëm anëtarët e komitetit të Bilderbergëve, siç është pohuar nga vetë Bilderbergët. Kjo nuk është më teori konspiracioni. Deri më sot këto mbledhje bëheshin fshehurazi dhe ishte shumë e vështirë të merrje vesh ku, kur dhe kush merrte pjesë në to. Por si mund ta fshehësh një elefant në mes të Nju Jorkut? Përgjigjia: në një paradë elefantësh. Si mund të vazhdosh ti diskretitosh ata që besonin tek mbledhjet e fshehta të Bilderbergërve? Përgjigja: Duke e pranuar ekzistencën e tyre dhe duke e shfaqur haptazi.

Në këtë mënyrë, njerëzit thonë "ça konsiparcioni? ata paskan faqe zyrtare. ça të keqe ka të mblidhen ca njerëz kokë-më-kokë për qef të vet? çdo njeri është i lirë." Sigurisht, naiviteti i njeriut është i çmuar për Bilderbergët. Ndërkohë që ne themi ç'të keqe ka, njerëzit më me influencë në botë, pa i zgjedhur askush dhe pa i akredituar askush, na diskutokan mbi çështjet më të rëndësishme të botës:

3-6 June 2010 Sitges, Spain

 • Current Events: North Korea, Iran and Non-Proliferation
 • Global Cooling: Implications of Slow Economic Growth
 • The Growing Influence of Cyber Technology
 • Is Financial Reform Progressing?
 • US and European Fiscal and Financial Challenges
 • The European Union and the Crisis of the Euro
 • Promises of Medical Science
 • Energy's Promises and Challenges
 • Security in a Proliferated World
 • Social Networking: From the Obama Campaign to the Iranian Revolution
 • Europe-US: A New Approach
 • Pakistan, Afghanistan and the Region
 • Can We Feed the World?

WTF? Më bëjnë sytë apo këta po flasin për global COOLING. Jo, as sytë nuk më bëjnë, as gabim shtypi nuk është. Por ndërkohë që Al Gori na shet taksa për pordhët që na paskan ngrohur planetin, elita, këta këtu sipër e dinë qëkur se si është puna dhe që po i drejtohemi një Ftohjeje Globale. Ndryshe nuk do llomotisnin kot. Po atje në Cancun, ndërkohë që hemisfera e veriut kërcëllet dhëmbët siç nuk i ka kërcëllitur ndonjëherë, njerëzit të cilëve u kemi dhënë besimin, piqen në diell dhe vazhdojnë të diskutojnë se si duhet t'u vemë njerëzve racion që të mos na nxehet globi.

Mbledhja e fundit e Bilderbergëve u bë në Spanjë në 2010, dhe fakti që u mblodhën u pasqyrua edhe nga shtypi (pa të dhëna se çfarë u tha, sigurisht, ato mbeten sekret).  Nga pjesëmarrsit qenë edhe: Mbertëresha e Hollandës, Eric Shmidt dhe CEO i Google-it...

Mos më thoni që po ëndërroj...

   

 

     

 

 

Cili nga keta tani do te behet mbret i botes? - ne fakt eliten nuk e mora vesh se kush ishte. A eshte suez tractebel, bilderberget apo kush? per te ngritur ne pushtet KE po punojne keta? Cili prej atyre personave te permendur ka nevoje per para tani?

pastaj, ne enderron apo jo, duhet ta percaktosh ti. pyetjet e mia nuk kane marre pergjigje deri tani, dhe nuk pres qe te marrin pergjigje ndonjehere ketu. Ne fakt, nuk kam nevoje fare per pergjigje, por po t'u pergjigjeshe do kishe kuptuar ti vete i pari.

Ja pra mo, ta thamë se kush: të gjithë këta, bashkë. Si është halli, të duken shumë apo qysh? Kur mendon se bota ka më shumë se 6 miliardë njerëz, nuk janë shumë. Pastaj se kush i lëpin çizmen tjetrit aty brenda, s'ka rëndësi, nuk ndërron gjë për ne. Të gjithë lëpihen në mënyrë piramidale. Dhe piramida vendoset në funksion të zerove që kanë nga mbrapa shifrave të parave. E kuptove zotrulesh? Ca pyetje idiote që bën: kush nga këta ka nevojë për para? Pse të gjithë si ty duhet të jenë? Këta janë grykës more zotrules, grykës. E di çfarë është grykësia apo jo? Grykësia nuk njeh limit. Nuk është punë nevoje. Dhe paraja nuk është e gjitha për këta. Pushteti vëlla. Pushteti. Pushteti i përhershëm. Duhet siguruar pushteti jo vetëm në të tashmen po edhe në të ardhmen. Nuk mund t'ia lejojnë vetes psikopatët humbjen e pushtetit. Kuptoje që për trurin e atyre populli, masa përbën cënim të vazhdueshëm, prandaj duhet kontroll i vazhdueshëm. Ti të trash. Shko fli gjumë më mirë e pafsh ëndrra me parajsë.

p.s. Këta janë Bilderbergët, nqs s'e ke kuptu akoma. Suezi është kompania për të cilën punon chairmani i komitetit të Bilderbergëve.

Rav, te komenti 241805 pika 4 thua:

"A të shkon në mendje që ka njerëz që duan të jenë mbreti i botës? Që çdo pasuri e botës t'u përkasë dhe çdo njeri të jetë në shërbim të tyre?"

A mund te na thuash se cili nga ata emrat aty siper te ajo "LISTA" eshte ky person?
Ne piken 5 thua:

"Kjo do të thotë që elitat përpiqen t'i kontrollojnë masat dhe deri më sot ia kanë dalë shumë mirë, kurse sot po e ndjejnë që puna ka për t'iu bërë gjithmonë e më e vështirë me informacionin që qarkullon lirshëm."

Megjithe kontradiktes qe permban ne nje fjali te vetme; ketu tani na behet fjale per elita. Prandaj te bera dy here pyetjen e individit/elitave/kush eshte/kush punon per ke.
Ne piken 6 vazhdon perseri me individin te nderthurrur edhe me pak elite aty:

"Ja pra interesat e tyre ekonomike, politike. Një botë, një shtet, një pasundar." - ver re, e fillon me "tyre", e mbaron me "nje pasundar".

Vazhdon me poshte ne te njejten pike:

"Kush tha që bëhet fshehur? Fshehur të duket ty fakti që ujit në Amerikë i hedhin fluor?... fshehurazi filan takse, fshehurazi luftrat..."

- prit, se ne komentin me "liste" ti vazhdon:

"Deri më sot këto mbledhje bëheshin fshehurazi dhe ishte shumë e vështirë të merrje vesh ku, kur dhe kush merrte pjesë në to. Por si mund ta fshehësh një elefant në mes të Nju Jorkut?...Si mund të vazhdosh ti diskretitosh ata që besonin tek mbledhjet e fshehta të Bilderbergërve?"

dhe pastaj, ne fund te komentit nuk harron t'i shtosh qershine:

"Mbledhja e fundit e Bilderbergëve u bë në Spanjë në 2010, dhe fakti që u mblodhën u pasqyrua edhe nga shtypi (pa të dhëna se çfarë u tha, sigurisht, ato mbeten sekret)".

E theksoj dhe nenvizoj fjalen "sekret" per te te terhequr pak vemendjen.
Tani, deri ne kohen kur te vendosesh se cfare eshte, se cfare do te thuash, gjithe informacioni yt mbetet xhank, kopi/pejst. Dhe, me e rendesishmja eshte se edhe pse e ke kete informacion, ti ende nuk del dot te formulosh nje teori. Po, ke copeza teorish, ose shume teori te ndryshme dhe kontradiktore me njera tjetren.
Tani, kapur nga ana llogjike, cdo njera prej teorive nuk ka kuptim. Nuk ka kuptim me shpjegimin qe i jep ti; me informacionin qe leshon ti dhe me formulimin qe i ben ti. Prandaj pyetjet e mia nuk moren dhe nuk kane per te marre pergjigje. Ama te siguroj, qe kur t'u pergjigjesh, ke per te pare se cfare po kurdiset ne te vertete. Si thote Holy Grail me poshte: "be afraid, be very afraid...". Une kete nuk do ta hidhja per te te alarmuar, por per alarm mjafton.

Mos kujto se nuk po kuptoj une. Keto qe thua ti nuk i kam per here te pare, as per here te 100te. Deri tani nuk me ke dhene fare informacion te ri, dhe mos kujto se po shtangem. Nuk ke nevoje as te mundohesh te me shpjegosh; dhe mos u mundo shume te perserisesh veten duke u perpjekur per t'iu "pergjigjur" pyetjeve. Nje nga shqetesimet e mia eshte se ti je pjese e atyre masave te turbulluara dhe te pakthjelleta; ndoshta edhe produkt/pasoje e punes se atyre elitave qe thua ti. Te kane drejtuar keq, te kane alarmuar kot per armiq imagjinare, dhe po ben lufte - bashke me masa te tera te keqinformuarish apo njerez te lene shakull nen peshen e tonelatave te informacionit junk dhe te keqperdorur.

 

Zotrules, nuk duhet të ngjitesh pas përdorimit të fjalëve në njëjës apo në shumës, sepse njëjësi mund për të përdoret për të ilustruar shumësin si shembull dhe shumësi për mund të përdoret për të përmbledhur njëjësat.

Kur të them a s'të shkon në mendje që ka njerëz që duan të jenë mbreti i botës, fjala mbret është njëjës po fjala njerëz është shumës. Thjeshtë po sugjeroj që ka shumë njerëz që aspirojnë pushtetin absolut. Këta janë grykësit, psikopatët, etj. Janë shumë. Janë 6% e popullsisë sipas Lobascewskit.

Kush do bëhet mbreti i mbretërve nuk është pyetja. Atë e vendosin vetë ata mes tyre. Kur të kenë nënshtruar popullin dhe të kenë krijuar Shtetin Botëror me Qeverinë Botërore, mos u mërzit, do fillojnë të eleminojnë njëri-tjetrin, siç ka ndodhur në të gjitha diktaturat. Cfarë duhet të dijë populli i thjeshtë është që këta rob janë në koalicion me njëri-tjetrin dhe kundra popullit.

Po kështu kur them një pasundar, dmth një elitë pasundare, apo një elitë skllavo-pronare. S'e di pse truri yt pengohet me kaq pak gjë.

Sa për "fshehjet". Më duket se s'ka nevojë për shumë tru me kuptu që tek fjalia e parë e kam fjalën për FLUORIN dhe tek e dyta e kam fjalën për MBLEDHJET. S'e kuptoj akoma se pse bug ti këtu?  Diskutimet i bëjnë fshehurazi, aktet i bëjnë hapurazi. Po mqs informacioni mbi aktet nuk trumpetohet, atëhere njerëzimi kujton se këto akte ose janë akte normale, ose janë akte fiktive.

Duhet të kuptosh edhe një gjë ti i dashur zotrules. Që këta akoma s'ia kanë arritur qëllimeve të tyra 100% se po t'ia kishin arritur, unë dhe ti s'do ishim këtu duke diskutuar për ta, OK? Kështu që mos hajde të bësh zbuluesin e kontradiktave te fjalët e mia se kontradiktë nuk ka: Të kesh në plan diçka dhe t'a arrish atë janë dy gjëra të ndryshme.

Këta kanë arritur shumë gjëra, po jo të gjitha. Dhe unë bëra dallimin midis dy periudhave kohore: para Internetit dhe pas Internetit. Thashë që deri më sot (pra në kohën e int) ia kanë arritur mirë ta shtyjnë përpara projektin e tyre, me propagandën e transmetuar nga media standarte (TV- radio) Ata pak njerëz me common-sense që ka patur (se gjithmonë ka patur njerëz të zgjuar) nuk mund ta komunikonin mendimin e tyre aq shpejt dhe aq mirë sa sot me anë të informatikës. PRAAAA... elitat po e kuptojnë që Interneti është bërë i rrezikshëm. Ca kontradikte ka këtu???? 

E ke për hobi të ruash rolin e budallait apo ushqehesh me nervat e të tjerëve?

E mo mire. Meqe ti mendon se je perjgigjur, e leme me kaq. Nuk do rri tani te ngulem ne kete teme duke te te perseritur te njejten pyetje perjetesisht. Ti kujton se i je pergjigjur, je ne rregull gjithsesi. Ka nje dicka ketu, qe ka dhe nga ata peshq qe nuk jane budallenj, dhe na lexojne; dhe keta te pyesin nje here -2 ,dhe nuk e zgjasin me. Ikin e i varin leshte dhe zilet ne qafe temes.

Bashke, me te mira.

Po ti e lexove komplet hahaha.

Ravi, po pse thurr ter ate qylym kot a derbardhe, ja thuaj qe ne bote ka grupe te ndryshme interesi te lidhura me interesa ekonomike apo ideologjike etj dhe i bie shkurt, edhe ne te tjeret na le me goje hapur me kete zbulim te madh. Nuk e ben me interesante te na thuash me bindje te thelle edhe sa here shkojne ne banjo masonet, bilderberget, rokfelleret etj.

Qylymin e thura për atë që deshi emra, Ora. Këtu te peshku njerëzit janë shumë interesantë, se kur flet me fjalë të përgjithshme, të kërkojnë fakte dhe pse dhe qysh. Kur nxjerr fakte dhe pse dhe qysh, të thonë po tani e more vesh ti? Edepsëz milet. smiley

Mir mo mir, po ta kam llafin smiley

pastaj se te thac nje fjale qe the ti ste vrava a i vrare ... smiley

"Më parë, përsëri në ditët e Orwell-it, çdo pushtet mund të jetë konceptuar si një Big Brother duke vezhguar mbi çdo lëvizje të shoqerise dhe subjekteve të saj '. Profecia Orwelliane doli plotësisht e vërtetë per pushtetin i cili mund të monitorojnë çdo telefonatë e bërë nga qytetari, çdo hotel ai qëndron në, çdo rrugë qe kalon dhe cfare pagesë ai merr dhe kështu me radhë. Qytetari u bë viktimë e përgjithshme e syrit vigjilent të shtetit. Por kur e verteta del ne drite, siç ka dale tani, se edhe kodet e sekreteve shtetërore nuk janë përtej gllaberimit te hacker-vë, survejimi kthehet ne nje rreth vicjoz. Shteti ka çdo qytetar nen vezhgim, por ne kete rast çdo qytetar, ose të paktën çdo hacker - (hakmarrësi e qytetarëve të vetë-emëruar) - mund të fus hundët në  çdo sekret shteteror "-.

Umberto Eco

 

The first serious infowar is now engaged. The field of battle is WikiLeaks. You are the troops.” — John Perry Barlow

Sikur te na tregosh nje foto tenden tani Idrizo, cfare do kesh perreth? Aligatore? Hipopotame? Peshkaqene? Mund te pyes une pse mungojne peshkaqenet ne fotot e tua? Fundi i fundit, ai qe sheh ti neper ikona, kujton megjithmend se eshte Krishti? Ne fakt, nese do pergjigje tepke adap, drejtoju atij me siper, ay mban stafeten e standarteve te pergjigjeve. Une jam nga ata qe e kam mendjen me sirtare, dhe ne menyre te pandergjegjshme intimidoj mendjet e ndritura si puna e atij mesiper me sigurine time te pabazuar "asgjekundi".

E drejta Juaj Zot , te mendoni si te desheroni , por une nuk e kisha pyetjen me qellim qe Ju te shfaqni shenja "viktimizimi " te stilit Xhibian me kuti smiley 

Me sinqeritet te pyeta sepse une anoj nga nje kulture me duket mua , diametralisht te kundert me Tuajen persa u perket pikpamjeve Fetare dhe personaliteteve ( ikonave , individeve&nbspsmiley qe perfaqesojne ate . Per mua jane produkte te pastra te kohes qe kane jetuar dhe ne ato terene qe kane Jetuar . Me vone jane hiperbolizuar dhe u jane dhene veti te mbinatyreshme . Perse ??? . Ka nje shpjegim nga me shkencoret Engels " Rreth Historise se Lindjes se Krishterimit te Hershem " qe e shoqeron nje perkthim brilant ! Deri me sot , ndoshta edhe nga shkalla e njohjes se studiuesve , por nuk me ka rene rasti te lexoj parashtresa , analiza e deduksione ne ate cilesi e te niveleve aq te larta me KI super do thoshte emi smiley

Pra te perfytyrosh nje teori te asaj kohe qe paraqet te ardhmen e " kulluar " te sotme , do te duhej qe ne ndonje rresht te ishte folur edhe per Tanke e Raketa qe ndesheshin ushtrite e Fetarve me te Pafete , jo vetem per thika , hobe , gure , shkopij e shtiza . Per te mos folur pastaj per kibernetiken  etj .

Keshtu qe nje teori e tille nuk te jep argumente TOKSORE pervec kenaqesise mbi menyren naive te te menduarit se si e perfytyronin Boten stergjyshrit tane ne ate shkalle zhvillimi . Gjithsesi fusha me e ndjeshme qe ka te beje me VLERAT dhe kryesishtbe ne mos TERESISHT vlerat Morale mbetet per tu komentuar te pakten mbi goditjet qe kane marre ne fushen Seksuale .

Prandaj Krishti si PAQESOR nuk mund te paraqitet i rrethuar me LEOPARDE smiley !

Flm dhe respekte !

Tani ti mund edhe te thuash qe pse nuk i ka rreshtuar presidentet e Amerikes, pse nuk ka permendur emrin e Hitlerit etj etj etj... E zeme se do kish folur per te gjitha keto (+ato qe permend ti), a je i sigurte qe do kisha nje Idriz sot perballe?- e nese po, A je i sigurte qe nuk do te(mund) shtroje pyetje  shume te ngjashme, thjesht per gjera qe nuk i ka permendur? Fakt eshte qe njerezit duan nje manual se si te behen perendi/hyjni per vete, dhe mundesisht, sa me te shkurter, ndoshta me formula ose me thjeshte, te shkojne te vizitojne ndonje vend si pelegrine, ose thjesht te prekin ndonje gur, e gjera te ngjashme ku te mos e lodhin bythen shume... Po kur ne vend te kesaj u dorezohen rregulla te forta morale, se si te kurdisin zemren qe te mos bejne keq dhe ca rregulla madje, shume te thjeshta por qe duhet te vijne natyrshem dhe njerezve u duken si male... njerezit fillojne e bezdisen dhe kurdisen kunder cdo gjeje tjeter.  Jo per gje, po edhe bibla qe nuk e kane lexuar kurre u duket e pamjaftueshme dhe pa informacion. E sikur te te beje une nje pyetje o Idriz?

E zeme se te kthyem ty 50 vjet apo 500 vjet para Krishtit. Sigurisht qe do ishe profet dhe do kishe cilesine e nje profeti, se do kishe aftesine t'u tregoje(e zeme se do flisje dhe gjuhen e filan populli) njerezve ngjarje historike te pakten deri ne 2010.

Si do u tergoje per L2B. Kur do te ndodhe ajo?

Si do i quaje tanket? Si do i pershkruaje (qe te te kuptonin dhe njerezit).

Po helikopteret? E shume e shume gjera te tjera.

Po sikur te te thosha une qe po, jane permendur ne bibel dhe pershkrimi eshte bere ashtu si mund ta kuptonte nje njeri i asaj kohe? - Tani, ky eshte mendimi dhe interpretimi im personal. Nuk kam tager qe te diktoj doktrine apo te percaktoj besimin, por mund te drejtoj deri diku dhe pastaj te vendosesh vete nese eshte apo jo.

Per paraqitjen artistike, edhe ke te drejte. Po mendohu edhe pak per ato qe te kam thene.

Operation Pyaback po sjell pobleme masive ne web-sitet e kompanive Amerikane dhe disa Suedeze. Ne listen e gjate jane MasterCard,Visa,Amazon,Gjykata e larte Suedeze,

 

be afraid, be very afraid...

I think I get your message. But you shouldn't be a fear-monger.

po ti zotrules je i gatshem te japesh pergjigje?

Më duket se përgjigjia zotrulesit i vjen nga Kulla e Vëzhgimit a nuk e di si quhet tamam në shqip, The Watchtower, njëfarë sekti që quhet Dëshmitarët e Jehovait: nga ata çunat me këmisha të bardha dhe kollare që bredhin derë më derë dhe të ftojnë të studiosh biblën me ta. Dita e gjykimit, rikthimi i Krishtit, parajsa mbi tokë etj. Ndoshta e kam gabim, të më falë nqs s'është e vërtetë.

Në mos qoftë kjo, do jetë frymëzuar nga ndonjë sekt tjetër si ata New Age qe ka me bollëk sot, me teoritë e "Hypjes" në dimensionin e 5të apo të "Zbrytjes" së alienit në formë Krishti ... le që, më fal, harrova, për zotrulesin nuk ka dimensione të tjera përveç gjatësisë, lartësisë dhe gjerësisë. Dmth s'është e mundur kjo e fundit.

Ose, ose... do ketë studiu kabalën dorën vetë, dmth versionin alla Madona e Tom Cruise, of course, se kabalistët e vërtetë ia dedikojnë gjithë jetën kësaj pune dhe s'ia dalin mbanë. Po prapë, të studiosh kabalën, dmth të studiosh njëherë hebraishten e vjetër, gjë që kërkon jo vetëm llogjikë të pacënuar por edhe një mendje-hapje shumë më të madhe se kur studjon një gjuhë perëndimore. Në hebraisht, çdo fjalë, çdo shkronjë ka jetën e saj në një dimension me vete... Ups fjalë e keqe. Iku dhe kabala.

Nga ta ketë marrë përgjigjen vallë zotrulesi? Nga kisha katolike apo ortodokse, s'e besoj, se do e kishim marrë të gjithë. Nga myslimanët jo e jo, se ata s'flasin për rikthimin e Krishtit. Nga shkenca, as diskutohet që jo. Nga ndonjë rrëmbim që i kanë bërë alienët? Po dhe ata nqs kanë qenë të vërtetë, me siguri do i kenë treguar se nuk udhëtojnë me miliarda nëpër hapsirën 3-dimensionale për të abduktuar ca fatkeqë mbi Tokë, po e bëjnë këtë me anën e udhëtimit ndër-dimensional, nëpër ca vrima krymbash e më the e të thashë. Kështu që edhe alienët, iku.

Cfarë nga mbeti? Prapë ky Jehovai.

Hë pra zotrules, na e thuaj, mos u bëj merak për ne, se nuk ke për të na shokuar. Daullet bien për ata që kanë veshë të dëgjojnë, thotë fjala e urtë. Nuk thotë "Daullet pyesin a kanë njerëzit veshë para se të bien". Kështu që bjeri daulles tënde ti dhe na ler neve të vendosim a të kuptojmë apo s'të kuptojmë. Po mos bëj si specialist pa specialitet.

Po dhe une me ke vajta e guxova te diskutoj? Po ti i dike te tera mo derman!

 Curcilli ka thone njehere ne tavoline: "Trap nuk eshte ai qe nuk nderron mendje, po ai qe nuk nderron as mendje as muhabet!"

smiley

 

tallshin b..then sonte ke portokalli me ket muhabet .

thoshte korrespondenti nga greqia medemek : greqia do gjithe detin e shqiperise

ja priste biba nga studjoja : uaaa po ti jorgo nga i merr vesh kto

ja kthen jorgo me theks minoritari :  pse vetem uikiliksi punon ee , ne spunojme ee

kush eshte trapi ne kete mes?

o zotrules a tbej nje pyetje je i gatshem t'i pergjigjesh?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).