Perkthyer nga gazeta zviceriane Tages Anzeiger

Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha në një intervistë për gazetën Zvicerane, Tages-Anzeiger është shprehur se politikat e jashtme të Shqipërisë janë për stabilizim të rajonit dhe jo për bashkimin e “Shqipërisë së madhe”.

Berisha ka theksuar se po synohet vendosja e bashkëpunimit me Serbinë, duke njoftuar edhe një vizitë, në Tiranë, të Presidentit serb, Boris Tadiç.

“Politika e jashtme, Shqipëria po përballet me sfida të reja. Pozicioni i Shqipërisë është i qartë: Me pavarësinë e Kosovës, Ballkani gjen stabilitet.  Ne do të bashkohemi nën komunitetit evropian të vlerave. Megjithatë kjo nuk kërkon ndryshime kufiri. Unë kam lindur në kufirin me Kosovën, kanë besuar gjatë në idenë e një bashkimi të të gjithë territoreve shqiptare në Ballkan. Sot unë them: Ne duhet të punojnë ngushtë me fqinjët tanë, në mënyrë që kufijtë të bëhen më pak të rëndësishme dhe njerëzit mund të lëvizin lirisht”,- është shprehur Berisha.

Kryeministri i Shqipërisë ka nënvizuar se “ndryshimi i kufijve” nuk do të jetë temë e vizitës së Presidentit të Serbisë që pritet të zhvilloi në Shqipëri.

“Ne duam që të përmirësojë marrëdhëniet me Serbinë më në fund, të cilat janë të ngarkuar historikisht. Unë pres që presidenti Tadiç, të vij së shpejti në Tiranë, ajo do jetë vizita e parë e një politikani të lartë të Beogradit. Ndryshimet kufitare nuk do të jetë temë e bisedës”,- ka thënë ai

Cilësimi i Shqipërisë si “fëmijë problematik” për komunitetin ndërkombëtar në kuadër të liberalizimit të vizave, Berisha është munduar të qetësojë hamendimet duke u shprehur se shqiptaret do të sillen si evropian.

Marre nga BPN

31 Komente

mire ti qe se perfshin nacionalizmin ne diplomaci [sikur e perfshin gjekundi tjeter]po me shokun tadic si do ja besh  qe e perfshin apo do i besh dhurate klosin qe ta beje internacionalist

Cilësimi i Shqipërisë si “fëmijë problematik” për komunitetin ndërkombëtar në kuadër të liberalizimit të vizave, Berisha është munduar të qetësojë hamendimet duke u shprehur se shqiptaret do të sillen si evropian.

Po te sillemi si kinez cfare do na bejne?

Ky te ben te rrish per dere e brenda me keto stigmatizime te kompleksuara qe i ben nje populli qe perfaqeson ... apo ky ishte qellimi?  

 E ka thene se c'ke me te smiley Se s'besoj qe perkthyesi te jete me Berishen dhe ti beje nder me 1 fjali smiley

Self, easy girl.  Une reagova me cfare lexova ketu.  As me gjykime as me paragjykime.  Por duke pasur parasysh edhe c'tha me rastin e festave (me ne fund te denje idiotlleqe), nuk eshte se perben nje anomali.  Po te jete perkthyer a pershtatur gabim, barra apo gjykimi s'me mbetet mua.  Dakort?  Dakort e dashur smiley.

Tani, kush ka mundesine ta perktheje nga gjermanishtja, mire do ishte. 

Per te tjerat, shendeti ne radhe te pare smiley.

Jam fare easy Monda. Thjesht duke pare se po flisje per stigmatizimin mendova se mund te te interesonte. smiley

Por eshte edhe interesante se ne, nje media qe e cilesojme si te pabesueshme, ja besojme gjithmone lajmet qe na interesojne, pa i verifikuar faktet. Nuk eshte fare cudi qe neser te dale ndonje opinionist e te shkruaje mbi "faktin" qe Berisha na paskerka thene per Tages Anzeiger qe "Shqiptaret do u sillkan si evropiane". smiley

E ka thene me perpara, ne media e ne fjalime, dhe jane diskutuar 100 here ketu me apo pa analiste.  Bile s'ka nevoje ta thoje kur e ka dhe me vepra.  

Tani, nje fjali nga intervista eshte prure me poshte.  Une s'po shprehem se s'jam gjermanfolese.  

Keshtu e dashur.  Easy come, easy go (qe eshte slang per "me vjen mire qe u shoshitem kuptueshem&quotsmileysmiley.

te garantoj qe jam shume easy. E ka thene 100 here, bile mbase mund te jete edhe tani duke e thene. Por nuk e ka thene ne kete interviste. Kjo eshte nje interviste e programuar - kjo eshte pershtypja ime - ku jane menduar mire si pyetjet edhe pergjigjet per te arritur nje efekt shume pozitiv per Shqiperine (Qeverine?) - eshte nje lloj PR, prandaj dhe shkruaj me poshte qe eshte nje interviste qe nuk thote me shume se sa jep nje garanti qe der Alptraum se shqiptaret do mesyjne evropen do ngelet thjesht ein Alptraum, sepse qeveria e tij e bla bla bla.

Sa gjate do i bija une kesaj punes se PR, por tekstualisht me iken treni lol. 

Berisha ben PR edhe ne huffpost.  Berisha ka bere ca PR ne interviste me BBC qe teksa e shikoja me erdhi keq per televizorin dhe qetesisht arrita ne perfundimin qe s'ishte e udhes te thyej. 

A thua ti ka ppuleaks qe mund te demaskoje reagimet ndaj PRshverishet e Berishes popullit shqiptardashes zvicerian? smiley.

 

Po te jete perkthyer a pershtatur gabim,(me qellim a po jo) barra apo gjykimi s'me mbetet mua.  Dakort?  Dakort e dashur...

 

RRETH NESH

Balkan Press Network është një bashkim profesionistësh në fushat e medias, komunikimit, marketingut dhe grafikës. BPN u krijua në tetor të vitit 2010 me qëllimin e vetëm për të krijuar një burim të besueshëm dhe të shpejtë informacioni për shqiptarët brenda dhe jashtë vendit.

Me përmirësimin dita ditës të imazhit grafik dhe cilësisë së lajmit,(si ky i sipermi) Balkan Press Network po fiton besimin e bashkëpunëtorëve vendas dhe të huaj si dhe të sipërmarrjeve shqiptare.

 

Per kuriozitet. Shoku Tito a ka qene ndonjehere per vizite ne Shqiperi?

 Ka qene ne krahinen e Kosoves, ne Tirane jo! smiley

Shoku Tito e ka vizituar Krahinën Socialiste Autonome të Kosovës katër herë: 1951, 1967, 1975 dhe 1979.

Xhaxhi Enver ishte në Beograd një herë, në vitin 1946.

Shoku Fadil Hoxha e kishte takuar shokun Enver Hoxha një herë në Tiranë, dhe e kishte njoftuar me gjendjen e shqiptarëve në Kosovë. Shoku Fadil nuk kishte mbërri ende në Prizren (atëherë kryeqytet i Kosovës), dhe përmbajtja e bisedës kishte mbërri në Beograd.

 

 Wir werden uns im Rahmen der europäischen Wertegemeinschaft vereinigen. 

Ne do bashkohemi nen komunitetin europian te sjelljeve.

dmth mesiper eshte artikull dhe permbledhje jo intervista gjysem oreshe e berishes smiley

 

 

Perkithimi i drejte eshte ky lol

 

"Ne duam (synojme) te bashkohemi brenda kornizes se vlerave te bashkesise Evropiane"

 

"Werte" = "Vlera" jo "sjellje"!

 

..pra, vlerat evropiane zyrtare jane korniza e demokracise (jo nacionalistesh) .

Gjermanishtja nuk perkthehet si me program kumputerik perkthimesh por duhet ta sjellesh edhe ne foniken Shqiptare!

 

PS. Megjithate te pergezoj guximin qe perkthen me gjysem gjermanishten tende smiley

aaaaaaaaa, jo ush por gomar smiley

Nuk eshte as ush dhe as gomar. Por ti e ke nxjerre fjaline nga konteksti dhe po e shet si sinonim te asaj qe citon gazeta shqiptare (ky quhet manipulim). POR! Ai nuk po thote qe shqiperia do i bashkohet teresise se vlerave evropiane, por po thote qe Shqiperia dhe Kosova do te bashkohen ne kete bashkesi evropiane vlerash dhe per kete nuk ka nevoje te ndryshohen kufijte (ketu i pergjigjet pyetjes nese Shqiperia i mbeshtet thirrjet per bashkimin e Shqiperise me Kosoven). Dhe ja ku ehste i gjithe paragrafi/pergjigje dhe pyetja e plote.

Frage: Aussenpolitisch steht Albanien vor neuen Herausforderungen. In Belgrad häufen sich die Stimmen, die eine Teilung Kosovos verlangen. Angesichts der verfahrenen Lage dort befürworten auch immer mehr Kosovo-Albaner einen Anschluss an Albanien. Unterstützt Ihr Land solche Bestrebungen?

Antwort: Nein. Die Haltung Albaniens ist klar: Mit der Unabhängigkeit Kosovos sind die Grenzen auf dem Balkan endgültig gezeichnet. Die überwiegende Mehrheit der Albaner in der Region befürwortet die EU-Integration. Wir werden uns im Rahmen der europäischen Wertegemeinschaft vereinigen. Dazu braucht es aber keine Grenzänderungen. Ich bin an der Grenze zu Kosovo geboren und habe lange Zeit an die Idee einer Vereinigung aller albanischen Gebiete auf dem Balkan geglaubt. Heute sage ich: Wir müssen mit unseren Nachbarn eng zusammenarbeiten, damit die Grenzen an Bedeutung verlieren und die Menschen sich frei bewegen können.

Eshte nje interviste jo spektakolare, jo interesante por e pergjithshme dhe korrekte, qe synon te jape mesazhin qe qeveria shqiptare do perpiqet te mbaje zotimet e veta per te ruajtur "rregullin dhe qetesine evropiane" smiley.  Dmth, perpiqet tu thote zviceraneve (dhe atyre pertej Zvicres qe e lexojne) ate qe ata duan te degjojne. (Valsi Robelli/Berisha)

 A e ka thene ate mesiper qe shkruajta une apo jo? CTRL+F ju te tjeret qe s'dini gjermanisht se te hipin ne qafe keto pastaj, jopo se tha, jopo do e thoshte, jopo ja tha ai po se degjoi ky smiley

“Politika e jashtme, Shqipëria po përballet me sfida të reja. Pozicioni i Shqipërisë është i qartë: Me pavarësinë e Kosovës, Ballkani gjen stabilitet.  Ne do të bashkohemi nën komunitetit evropian të vlerave. Megjithatë kjo nuk kërkon ndryshime kufiri. Unë kam lindur në kufirin me Kosovën, kanë besuar gjatë në idenë e një bashkimi të të gjithë territoreve shqiptare në Ballkan. Sot unë them: Ne duhet të punojnë ngushtë me fqinjët tanë, në mënyrë që kufijtë të bëhen më pak të rëndësishme dhe njerëzit mund të lëvizin lirisht”,- është shprehur Berisha.

 

"Kosova duhet t'i mbetet Jugosllavisë. Kush është kundër kësaj politike, duhet luftuar!"

(Enver Hoxha, Plenumi i PKSH dhjetor 1946)

Fjalori ka ndryshuar, mendesia jo dhe aq...

Une kam besim qe nga kjo interviste e shkurter por mjaft esenciale e sb europa nuk do na shohe me thjesht si kafshe te egra por si kafshe te egra te zbutshme. Ca fati kena pas me ket kryek o njerez, ca fatiiiiii!

 Berisha e thotë çdo gjë që mund të flitet bile bile pa e ditur as vetë që e ka thënë .

p.sh: taçi apo caci

Nuk me duket se ka folur keq, ka bere politike, ka thene gjerat qe duhen dhe, ne mendimin tim, eshte ashtu si e thote Selfmaderadio. Shtoj qe sikur te mos e perziente ne ate menyre ate pjesen me opozite, do tregonte klas, por edhe ne pritshmerite me optimiste, kjo nuk duhet kerkuar nga Sala. Sa me shume gjera te parapergatitura nga esnafe te punes (Enver Hoxha nuk ishte budalla qe fliste me leter) te flase Sala dhe sa me pak hynere te turpshme te tipit "Hello Youtube" te na beje, aq me mire  do jete.

Jo me jo shume mire ka fol ai, tani neve na vjen inat pse s'e kemi thene fjale per fjale si Berisha po e kemi permbledhur fjalen e te Madhit smiley

Emo,

Po te ishte e thene per diplomaci une do tja beja kabull. Por e keqja eshte se ai ka thene te verten, pa diplomaci fare.

Lexo me poshte Sabitin te kupotsh se jo qe nuk kemi nacionalizem ne politiken tone te jashteme por as komb e as atdhe, as patriotizem e as atdhedashuri qe nuk kemi ne politiken tone te jashteme. Me sakte ne politiken tone te jashteme ne kemi vetem tradheti komebetare

 U futa me lexuar car ka thene Sala per serbine, gjej nje carcaf ketu per camerine.

Nejse, pse Salen prape..hera e pare qe e shoh te flase qete, matur dhe si diplomat. 

Ja cfare po na vijne nga tregu ne USA .... IMPERATORE.BT / CONQUEROR....

http://ithelegend.com/store/products/CONQUEROR.html

Prandaj Saliut qefi ja ka per nacionalizem , por  nuk ja mban akoma , mbasi parimet nuk jane konsoliduar akoma qartesisht ne terren  ....

Product Description

100% Cotton Jersey with contrast stitch detailing at shoulder seams. Dyed and garment washed for a super-soft hand.

Around the neck the letters INPERATOREBT are imprinted, and in Latin stand for:

IN-  Jhezus Nazarenus

PE-  Principi Emathie

RA- Regi Albaniae

TO- Terrori Osmanorum

RE- Regi Epirotarum

BT- Benedictat TE

ps.. Bleni t-shirt ... o njerz ....bleni..... s`qenkemi nacionalist ne po lere cfare thote Sala ....

 

A ma shpjegon dot njeri se pse mendohet se Tadic e ul aq shume pazarin sa te vije ne Shqiperi me ftesen e Kryeministrit?

 Sma merr mendja se po e ul pazarin, ai besoj vjen per te bere ndonje marreveshje bisnezi, per te marre ndonje koncesion tregtar etj etj, firmat serbe jane futur fort ne tregun shqiptar ka vite dhe kryeministrat zakonisht konsolidojne bisnezet e shtetete qe perfaqesojne (Euromax, Nike, Jugotem, Takovo).

sa do gezohet nje mik shtepie i sales nje fazlli [me c ne fund].ja u integruam  kjo ishte ,u kthyem atje ku e la klosi ne 1300-ten .Serbia humbi kosoven por ka gjasa[?] te fitoje shqiperine [e sorrosit]

Ky nuk ka kokrra. Lepur. Asgje korrekte nuk ka kjo interviste. E pse nuk e perfshika Shqiperia Nacionalizmin ne dipllomaci? Nese nuk e perfshin e djathta, nga pritet te perfshihet, nga e majta radikale e Vetvendosjes? Kjo nuk tregon asgje tjeter pervecse mungesen e koherences se politikes shqiptare, faktin qe keta nuk kane asnje synim tjeter pervecse te rrine te paret e fshatit.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).