Kur përmbytet Tirana nga shirat e rrëmbyeshëm, kemi dëgjuar shumë shpesh përfaqësues të maxhorancës dhe media afër saj, të deklarojnë se kjo vjen për shkak të papërgjegjshmërisë të kryebashkiakut socialist, që s’ka bërë kanalizime, që ka betonizuar kryeqytetin, që merret me lejet e veta të ndërtimit etj., etj.  Nga ana e vet, përfaqësuesit socialistë që qeverisin Tiranën s’kanë marrë kurrë ndonjë përgjegjësi për këto përmbytje, por ia kanë lënë gjithherë, me heshtje apo me prononcime, fatkeqësisë natyrore. Tani që po përmbytet Shkodra dëgjojmë se kjo maxhoranca e përgjegjësive njerëzore në Tiranë, po na thotë se përmbytja e Shkodrës është fatkeqësi natyrore dhe nga ana tjetër, dëgjojmë opozitën e fatkeqësive natyrore në Tiranë, të akuzojë se kjo e Shkodrës është papërgjegjshmëria e qeverisë së njerëzve të korruptuar.

 

Po ç’thonë njerëzit për këtë përmbytjen e fundit si vazhdë përmbytjesh?

 

Që kjo e Shkodrës nuk është fatkeqësi thjesht natyrore, e provon fakti se përmbytje në Shkodër po kemi përvit tashmë. Fatkeqësia, kur bëhet e përvitshme, nuk quhet natyrore, por e paralajmëruar, e për kësi fatkeqësish merren masa. Njerëzit që kanë pak kujtesë thonë, edhe se ndërkohë që hidrocentralet janë ndërtuar që në kohën e regjimit, nuk kemi parë apo dëgjuar asokohe për përmbytje të tilla. Pra, diçka “njerëzore” bënte asokohe regjimi, që s’kishte të tilla “fatkeqësi natyrore”. E këto “diçkara njerëzore” duhen bërë përsëri, madje shumë më mirë dhe jo të mos bëhen fare. E dyta që thonë njerëzit e thjeshtë është se, nëse ka njerëz që kanë ndërtuar në vende që parashikoheshin si zona rreziku, shteti duhet të kishte gjetur me kohë mënyrat për t’i zhvendosur këta, në mënyrë që të mos dëgjonim më për gra që mbeten të izoluara dhe u vdes fëmija në bark, për barka të improvizuara shpëtimi apo evakuime urgjente me mobilizim të ushtrisë në zona të tilla. Taksapaguesi shqiptar ka të drejtë të thotë, se nuk jep asnjë lek ndihmë më për raste të tilla.

 

Mirëpo, teksa bëjmë këto diskutime duke parë përmbytjen e radhës, nuk mund të mos na vijnë ndërmend skenat e maskaradës që pamë në Parlamentin shqiptar para disa ditësh, ku të mbledhur për të diskutuar buxhetin, deputetët tanë s’bënë gjë tjetër, deri afro në agim, por veçse u shanë ndërsjelltasi për vjedhje e korrupsion, e vetëm për analizë buxheti nuk folën. E ndër tjera, nuk mund të mos sjellësh ndërmend se nuk pamë e dëgjuam që në atë buxhet të kishte ndonjë zë të rëndësishëm për investime për pengimin e përmbytjeve në Shkodër dhe po ashtu, nuk pamë e dëgjuam ndonjë deputet të opozitës të zonës së Shkodrës, që të ngrihej e të protestonte për këto mungesa në buxhet.

 

Tani vjen përmbytja, e njëra palë fillon a akuzon, kurse pala tjetër thotë “fatkeqësi natyrore”.

 

Që fatkeqësia nuk është natyrore, por politike, njerëzore dmth. që ka të bëjë me atë që njerëzit e thjeshtë i dëgjon shpesh të thonë: “Ç’është kjo fatkeqësi që na ka gjetur ne, që na kanë rënë këta politikanë për hise”. Këtë e dinë edhe kafshët e përmbytura të asaj zone, e jo më njerëzit. Debati mund të zhvillohet në nivel filozofik, mbi atë sesa kjo fatkeqësi është një rastësi dhe sa është e determinuar nga vetë niveli kulturor e moral i popullit tonë heroik e liridashës. E në këtë aspekt, do të thosha se me siguri duhet thënë se ashtu si fatkeqësia e përmbytjes që nuk është vetëm natyrore d.m.th. rastësore, por edhe njerëzore, ashtu edhe kjo fatkeqësi politike nuk është vetëm rastësore, por ka të bëjë edhe me nivelin e njeriut tonë demokratik. Dhe kur themi “njeriu”, kam parasysh faktin se ai ka në dorë të bëjë të mundurën për të evituar fatkeqësitë, apo për t’i parandaluara ato, apo për t’i pakësuar ato. Dhe nuk ka pikë dyshimi se ashtu sikurse për evitimin e përmbytjeve në Shkodër ka pasur shumë gjëra për t’u bërë, ashtu edhe ndaj kësaj fatkeqësisë tjetër njerëzore ka shumë gjëra për t’u bërë.

 

E ndërsa shkruaj këto radhë, më vjen ndërmend se në buxhet parashikohen miliarda për të hapur një tunel të gjatë e të gjerë në Krrabë që (thonë këta të pushtetit) elbasanasit të vijnë për 30 minuta (jo për një orë) në Tiranë. Dhe pyes me vete: e ç’kuptim ka që elbasanasit të vijnë një gjysmë ore më herët në Tiranë, kur ti ke njerëzit që po të përmbyten vit për vit në Shkodër? Apo se mos ka punë në Tiranë? Mirëpo, arsyeja e mosarsyes së fatkeqësisë së politikanëve tanë, nuk thotë kështu. Dhe këtu, tek e fundit, kthehemi përsëri tek pyetja: çfarë mund të bëjmë që ta evitojmë këtë fatkeqësi njerëzore ose që të pakësojmë dëmin e saj? Me fjalë të tjera: ka njëzet vjet që na përmbytet Parlamenti e qeveria me të paaftë, të korruptuar e të babëzitur, çfarë mund të bëjmë për ta parandaluar këtë? Personalisht mendoj se ka shumë më tepër shans të bëhet ndonjë gjë për të evituar përmbytjet në Shkodër, sesa për të evituar këto përmbytjet në Parlament.

 

Kaq. Nuk po jap ndonjë zgjidhje nga ato që lexuesi pastaj të më thonë: analizën e ke bërë mirë, por zgjidhjen e ke dhënë të dobët.

 

Mirëpo, ndërsa shkruaj, më bëhet sikur i dëgjoj ata lexues që do të thonë: prapë po një fyelli pesimizmi po i bie ky Lubonja. Nëse ke ndonjë zgjidhje thuaje, përndryshe mos na shkruaj gjëra që i dimë sa për të na deprimuar edhe më. I shtrënguar nga ky zë, duke e lodhur mendjen për ndonjë zgjidhje optimiste, pasi e lexova edhe një herë që nga fillimi e në fund shkrimin deri këtu dhe vërtet pashë se shumë gjëra janë thënë e stërthënë jo vetëm nga unë, më në fund më erdhi ideja e zgjidhjes: Pse të mos bëjmë dy parlamente? Një Parlament që është ky që është, i cili sheh interesat private të politikanëve dhe oligarkëve që janë këta që janë, të cilët bëjnë buxhetet e përcaktojnë prioritetet sipas interesave të tyre. Dhe një Parlament tjetër, që të shohë interesat e njerëzve si puna e atyre që përmbyten në Shkodër, e jo vetëm. Unë jam i sigurt se po të hidhet në referendum kjo ide, do të miratohet nga shumica e njerëzve. Gjithë duke e zhvilluar këtë ide, më del se i bie që të kemi edhe dy polici, edhe dy gjyqësorë edhe dy lloje mediash, deri edhe dy kryeqytete. D.m.th, gati si të krijojmë një shtet të ri. E meqë siç dihet, shpesh shtetet fillojnë nga përcaktimi i kryeqyteteve, unë propozoj që kryeqytet i këtij shtetit të dytë shqiptar të bëhet… le ta mendomë pak… Përfundimisht më del se duhet të themelojmë një kryeqytet të ri dhe ta quajmë “Fillimngazero”. Parlamenti në “Fillimngazero” rrëzoi qeverinë me mocion mosbesimi për shkak të përmbytjeve në Shkodër. Çfarë lajmi i bukur! I ftoj lexuesit ta votojnë propozimin tim.

 

109 Komente

Nuk jam e sigurte nese fatkeqesia eshte te kesh keta njerez ne pushtet apo te jesh pjese e nje populli qe nuk i denon.

Nuk jam e sigurte nese fatkeqesia eshte te kesh keta njerez ne pushtet apo te jesh pjese e nje populli qe nuk i denon.

... apo te jesh pjese e nje spektatori virtual qe irritohet se dikush (psh, opnionisti) nuk po kenaq ekzigjencat e tij duke vene 5 yje apo vetem 1 (apo duke filluar ilaritetin ne sallen virtuale dhe gjuajtjet me domate virtuale).

Po, po!

Kjo që thua ti, është çështje ekzistenciale. To be or not to be kind of thing.

 

Lubonja ka fillu me rreshkit icik tani qe po afrohet viti ri. me duket se sdo ta pranoje me Fevzo n'emision!

per aq sa lexova sbesoj se ka shume lidhje krahasimi i permbytjes se Tiranes me permbytjen e Shkodres. sepse ne Tirane (ate te re sidomos) , permbytja shkaktohet eksluzivisht per faj te bashkise dhe ramizit qe ka ne krye, ndersa ne Shkoder s'eshte vertetuar akoma plotesisht qe faji eshte vetem i Berishes.

Eshte vertete per te ardhur keq kur publiku shqiptar ka ngel ne doren e Lubonjes dhe po te njejteve analiste per te ngritur zerin ne publik per hallet e njerezve, qe ashtu si dhe po te njejtet politikane kane zaptuar perfaqesimet publike tashe  20 vjet.

Ka nje te vertete tek zgjidhja qe propozon Lubonja, megjithese pak ndryshe nga c'propozon ai, dhe megjithese aspak imagjinare sic i duket Lubonjes, megjithese nga i njejti popull qe Lubonjes i duket aq jo-demokratik, dhe eshte nje zgjidhje qe mos ti duket cudi njerezve kur te filloje vertete te marre udhe. Ne Shqiperi ne kohe kaq mjeruese njerezit vazhdimisht jane ngritur dhe kan ditur te krijojne kuvende per mbijetese. Nje shkendij e kesaj zgjidhjeje popullore eshte edhe rasti i Dukatit, i cili u bashkua per te zgjidhur me kuvend popullor hallet e fshatit. Ashtu avash avash edhe fshatrat qe perjetojne permbytje ne Shkoder do te ngrihen nje dite kur te shohin se nuk ka shtet e qeveri qe mendon per humbjen e jetes, mallit e bereqetit te tyre, dhe do te bejne kuvendet e tyre popullore per te siguruar mbijetese, dhe pastaj do te bashkohen me te tjere fshatra derisa qeverise dhe shtetit injorant, idiot, te paafte, kurrizperkules  dhe kriminel ti behet nje qendrese popullore serioze.

Vetem apatia totale ndaj ketyre plehrave te politikes dhe plehramentit do i shpetoj shqiptaret nga kthetrat e paaftesise, injorances, korupsionit dhe llumit.

MOS VOTONI, MOS VOTONI, MOS VOTONI, ASNJE PARTI. C'DO PARTI NE SHQIPERI ESHTE MBUROJE PER PARAARDHESEN NE PUSHTET. MOS I VOTONI.

NQS nuk ju kthehet prona si mbas ligjit mos i paguani me taksa nje shteti te jashteligjshem, mos paguani me taksa nqs ato taksa nuk perdoren per te ngritur barriera kunder permbytjeve, nqs nuk perdoren per shkolla, nqs nuk perdoren per ndihme sociale per njerezit ne nevoje. Mbi te gjitha MOS VOTONI.

 

 

 

ndërsa shkruaj, më bëhet sikur i dëgjoj ata lexues që do të thonë: prapë po një fyelli pesimizmi po i bie ky Lubonja.

Eh, jo, kur shkruan mire, shkruan mire!  Te kujtohet leterkembimi  bukur publik dikur me Mustafa Nanon? Ate ndjenje te mire (fatkeqesisht te harruar dhe te zhbere) me le perseri. Edhe ironia te ka lezet, rri mire ne trup te shkrimit, edhe mbyllja eshte e zgjuar dhe elegante.

nderkohe qe diskutohet shkodra eshte permbytur durresi e bllokuar autostrada

gjithe detet e ballkanit u derdhkerkan ne durres

KJo eshte Shqiperia jone e pare nga lart ne nje dite te zakonshme kur nuk ka permbytje. Kjo do kthente mbrapsht rropullite e cdo njeriu normal.

http://lh4.ggpht.com/_zOApibcRjk8/TOc8UZsXW9I/AAAAAAAADbc/bRADclkx4vc/s800/IMAG0393.jpg

Epo nuk e paska fajin lumi e paskan fajin robte. Shif sa afer i rrine lumit! Neve ketu lumenjte i shofim vetem kur shkojme per vrap dhe ne raste festash.

Turing besoj se ideja e fotos me siper eshte qe shtrati i lumit eshte prishur - dhe ne pergjithesi shkaqet per kete nuk jane natyrore.

Cimo,

Spo e kuptoj dot fatalitetin e ksaj foto.

Ndihme

pikerisht ajo qe thote tropizma. eshte marre ne nentorin qe shkoi, nga avioni.

ps. nuk eshte delte. eshte shtrat i trazum nga gjumi i keq i lumit.

pps. c'thot hyqymeti?

hYqymeti mire,

Cimo, mos me thuaj qe edhe ti je me idene sa gjynaf shkodra.

une s'jom zemer pule. atje, m'gondola e kon venin, qafirat!

Kot nuk e kishte bere shoku enver skraparin kryeqytet ne rast lufte.

Atje zemrat e pules i pine me raki.

Fataliteti i kesaj fotoje eshte mungesa e "embankments." Ne rreze te lumit i ke ndertesat ne te gjithe boten, duke filluar qe nga Danubi e deri ne Hudson. Por brigjet dhe prurja e lumit eshte e kontrolluar. Thua te mos te jene dot shqiptaret aq te zot sa te bejne nje pune qe e ben edhe kastori?

Ne rregull por une, si jo pak here me Lubonjen, kam problemin e barazimit pozite-opozite, ose me sakte Berishe-Rame. Natyra njerezore eshte nje, dhe loja politike eshte e ngjashme per te gjitha palet - dallimin e bejne permasat dhe limitet. Dhe ne rastin e permbytjeve, permasat dhe limitet kane shume rendesi. Mendoj se nuk eshte ne te miren e vendit te pretendohet se dallimet nuk ekzistojne. Ja dola edhe une nga tema.

Pra mazhoranca (PD-ja) nuk ka limite ne paaftesine, apatine dhe korrupsionin e saj dhe permasat e katastrofave qe rezultojne prej qeverisjes se tyre jane ne shkalle teper te madhe.  Nga ana tjeter kjo nuk vlen per PS-ne.  Kete po thua?

Jo, po them qe permbytjet ne Tirane (ne 2 vjet qe jetova aty mbaj mend vetem 2 permbytje te parkingut nen nivelin e rruges afer lodrave) nuk mund te barazohen me permbytjet masive dhe te perseritura te Shkodres, dhe tendenca e politikaneve te cdo ngjyre per te justifikuar neglizhencen dhe paaftesine nuk mjafton per t'i quajtur ata te barabarte per sa i perket demeve qe i shkaktojne vendit.

Nuk dua te vazhdoj me listat krahasuese te demeve, kjo behet ne pergjithesi ne kohe zgjedhjesh, nga njerez qe duhet ta bejne (dhe nuk e bejne mire mjaftueshem). Po them qe ne rastin konkret demet nuk krahasohen.

Normal qe per  arsye te shumta permbytjet ne Shkoder s'kane kurre si te barazohen me permbytjet ne Tirane, dhe normalisht demet nuk krahasohen.  Ama per mua kjo eshte ceshtje e tipit, aq kane ne dore te bejne e aq bejne dhe jo se pala tjeter do ishte me afte dhe e perkujdesur qe gjera te tilla mos te ndodhin.  Do dalin te thone "Nga e di ti? Rama s'ka qene ndonjehere kryeminister.  Duhet t'i japim shans t'a provoje veten e pastaj te flasim".  Me siguri totale une nuk e di, ama une bej nje vleresim te aftesive bazuar nga c'ka shoh dhe nuk me rezulton s'e do kishte ndonje ndryshim kolosal. 

Jerusalem permend dicka me poshte per punen e pallateve dhe fire exit...

Lubonja u drejtohet atyre qe thone "s'na the asgje te re" duke harruar qe ata jane kryesisht te fiksuar pas lajmeve, news junkies, qe normalisht, per ata asgje s'eshte e re. Fakti qe i kerkojne zgjidhje Lubonjes ne komente, thjesht ia ngre vlerat, sepse ai s'ka per detyre te jape zgjidhje, por te evidentoje probleme. Per zgjidhje eshte qeveria dhe ekspertet. Lubonja eshte ekspert informacioni dhe kete po ben, po informon. Ai s'duhet t'i marre parasysh tipat per te cilet "s'ka asgje te re", sepse populli ka nevoje te informohet vazhdimisht. Eshte si te thuash ne vitin 1980 "perdorni prezervativin" e pastaj te mos e thuash me. Po e the prape, te thone "s'na the asgje te re". lol Dhe prape shqiptaret s'kane te gjithe informacion per prezervativin, le me per keto qe thote Lubonja. Populli duhet informuar, dhe une nuk shoh informues me te mire se Lubonja, tani per tani.

ksaj i thone me gri sallate kot...nuk ngrihet arsyetimi nis nga pozita partiake. Neser vjen n'pushtet Rama dhe kjo ndodh prap; kujt do ja lejm fajin pastaj, sabotatorve te djathte?
Si nuk qenkan per t'u mor n'konsiderate faktoret natyrore nqse eshte permbyt krejt rajoni dhe kjo si pasoje e motit te keq ne evrope ne pergjithsi? atehere, kush cilesohet si fatkeqsi natyrore nqse kjo nuk eshte e tille?
@tropizma: ku e ka bazen ai krahasimi mes permbytjes se veriut dhe Tiranes? cilet lumenj derdhen ne Tirane qe mund te shkaktojne permbytje,  Lana e fekaleve? Tirana eshte permbyt nga shira gjys oresh, t'i lejme shakate. 
nuk do shume mend qe nqse do ishin marre masa cdo vit, demet do ishin minimizu. Ky eshte fakt qe provon se te ne nuk shifet me larg se pas 1 muaji nga dita e sotme po une preferoj me degju specialistet dhe mesa lexova Farudin Hoxhen dhe nji artikull tjeter sot te panorama, projekti hidrik ne veri nuk ka qene perfundu asnjehere dhe asnjehere nuk eshte pretendu se i ishte dhene zgjidhja perfundimtare. Ndertimi i 1 ose 2 hidrocentraleve te tjere do lehtsonte situaten po kto kerkojne plane afat-gjata me u kry; permbytjeve nuk u jepet dot zgjidhje me nji ngritje lapsi.

 

je m'rregull, sh. sakte.

 Pse duhej ta miratonte tani Berisha nje ligj per celje fondesh per thellimin e Bunes? Pse s'e beri me pare?

po e kishte harru mer burre. Pastaj tangentet bohen me vepra te medha, nje shume e modhe qe i jepet nje ndertuesi te vetem, dhe ai te kthen reston me nje dore te vetme. Te perpiqesh me bo tangente me rikontrusksionin e argjinaturave, me thellimin e shtratit te lumenjeve, apo pastrimin e kanaleve kulluese. osht njesoj si me prit me te te q* breshka.  

Sinqerisht Bredharak Rama ne kryeministri mund te ishte po kaq neglizhent dhe po kaq i paafte sa Berisha per situata te tilla, ose me shume, por ashtu sic thua ti, THIS IS BESIDES THE POINT dhe une nuk jam dakort me Lubonjen qe e fut Ramen ne ekuacion, dhe akoma me tej e barazon. Me duket e padrejte, e pasakte, dhe problematike.

Eshte "counterfact", trop. Por dhe ti, mos kerko kaq shume.

emigrant,

une e kuptoj sa e veshtire eshte per nje njeri ne pozicionin e lubonjes, ate te opinionberesit, te shaje nje manifestim te se keqes pa share nje manifestim tjeter te po se njejtes te keqe, sepse ai ndjen nje detyrim t'i kujtoje njerezve se alternativat jane prane njera-tjetres.

por distancat e shkurtra (mgjs disa do ta debatonin gjatesine) e kane gjithsesi nje kuptim, nje kuptim qe nuk duhet humbur. te humbesh ate kuptim, ne kushtet kur ti as nuk po predikon, as nuk po deshiron nje revolucion te vertete ne terma socio-ekonomike, eshte te krijosh nje ngerc me duart e tua.

dhe nese berja e dallimit eshte e veshtire, pse qenka kaq e lehte te vesh shenjen e barazimit? sepse, ne fakt, a nuk eshte gjeja me e lehte? une kam nje kungulleshke dhe e ndaj ne 2 pjese. jo 2 pjese. po sa? 4. po pse 4? po sa? 3. e keshtu me radhe, krahaso te krahasojme, i kemi bere dy pare muhabet.

me fjale te tjera, cila eshte dobia e lubonjes ne kete mes?

tani jam kurioze, te shkoj te shoh artikuj te tij per probleme te tiranes, dhe te shoh si e ben analogjine me gjithe vendin, dmth si e shpendan fajin neper gjithe sferen politike.

nuk po gjej dot nje artikull qe te adresoje drejteperdrejte problemet e tiranes. ka pasur nje per hapesiren e gjelbert por s'po e gjej. dua te them qe kerkova.

me fjale te tjera, cila eshte dobia e lubonjes ne kete mes?

Rryma ka dy fije, Trop: nul dhe fazë. Lubonja ka zgjedhur të bëjë rolin e nulit.

 Nuk transmeton rrymë.

 

une s'di te te pergjigjem me 'shkence' por ti po thua qe lubonja na tokezon? smiley

nuk do njeri te elektrifikohet nga lubonja smiley - une e vleresoj shume ate per nga kurajoja per te denoncuar, per nga inteligjenca me te cilen nderton disa argumenta, dhe per rrjedhoje shqetesohem kur llogjika e tij me duket e gabuar. njesoj me dukej e gabuar ne kohen e zgjedhjeve llogjika e tij elektorale (qe nxirrte me te pranueshme alternativen lsi) - e them kete sepse me duken te lidhura arsyetimet atehere me arsyetimet tani, ne dem te qartesise, madje deri diku me duket se po te arsyetojne partite politike si lubonja, do te shtyhen ne nje 'race to the bottom'.

nuk i kerkon njeri lubonjes te beje gazetari investigative, por te bazohet mbi punen hulumtuese te te tjereve per te lidhur fijet (u be ky debat fije fije) dhe jo vetem mbi pershtypjet e tij te pergjithshme alla psikologji politike. sepse lubonja ka nje publik te gjere dhe njefaresoj i detyrohet publikut te kerkoje te verteten ne format ne te cilat ajo shprehet, jo te kerkoje te gjeje emeruesin e keq te perbashket te paleve politike. sepse ne kete gje E DIME. ne duam qe jeta te behet me e jetueshme ne ate vend, kete duam, duam te keqijat specifike te identifikuara dhe shkuara ne hellin e argumentit.

tokzimi eshte parandalim dhune te pa imagjinueshme tropizma.. bohet qe ne mos te sherbejme si mjet elektrifikues..

tokzimi eshte praktik, dhe jo kshu hulumtues..tokzimi eshte ta kapesh per kollarje e tja perplasesh fytyren para ligjit, tokzimi eshte te cohesh i madh e i vogel e jo te lesh sulen me shoke majtas e djathtas te te mbajne per dore ndersa mbytesh.

tip aclu? smiley

uiii sa turp, si s'e mbakam mend fare cfare eshte nuli smiley

nuk do njeri te elektrifikohet nga lubonja

Speak for your Self. smiley Ka other Selves around that find Lubonja the best thing ever, since sliced bread.

Përfundimisht, meqë u ndodhëm në këtë pikë. Më në fund besoj se kam mundësi të artikuloj se çfarë ka që nuk shkon me mënyrën e të shkruarit të Lubonjës.

Megjithëse çka do them, dallohet qartë midis rreshtave te çka kam shkruar këtu më parë. Dhe besoj se pak a shumë biem dakord për to.

Puna me Lubonjën është e tillë, për mendimin tim: Lubonja për shkak të cilësive që i ke shprehur më sipër, ka potencialin e njeriut që do të mundej të përfaqësonte interesat e një grupi të madh njerëzish. Po besoj se duhet të shpëtojmë veten prej iluzioneve kur duam të përfaqësohemi prej dikujt, sepse më anë tjetër, ky njeri ka pavarësinë e vet të veprimit dhe kur e ushtron këtë mund të zhgënjejë të tjerët - që duan të përfaqësohen prej tij.

Rasti për gjykimin e gabuar, është sistemi i referimit që Lubonja merr për bazë të gjykojë. Ai, nuk gjykon problemet dhe zgjidhjet, si të tilla. Duke patur këtë qëllim parimor. Por ai tenton të analizojë marrëdhëniet e palëve me problemet. Ky është një problem më vete, në gjykimin e Lubonjës. Për sa kohë të mbajë këtë lloj gjykimi aq do t'i kujtojnë se nuk ka thënë diçka të re. Sepse me këtë lloj gjykimi ka neutralizuar veten e vet - prej nga vjen dhe emri i nulit (neutrit), që është ajo fija që po ta kapësh, nuk të zë korrenti. Lubonja neutralizon veten, pothuajse në çdo artikull. I ngjan gjithnjë e më shumë komentatorit sportiv të ndeshjes, që nuk merr pjesë në çka ndodh në fushë, i bën vetëm një përshkrim personal asaj që sheh.

Pak a shumë kam thënë ndryshe çka ke thënë vetë më sipër.

ne fakt nuli transmeto smiley por lubonja ska kellqe te jete as nul..

Mendo se o tu u marr me nje sistem 3-fazor qe mund ta masi duke bo gishtin me peshtym e tu ja afru afer, por pa e prek.. Keshtu ne fakt bejme te gjith..

Vec kur na shty dikushose pengohemi e masakrohemi ne ket sistem te cfazuar kuptojme fuqine e plot te qarkut te shkurter qe mund te krijoje situata e pa matur, e pa standardizuar dhe e pa bazuar ne ligje ne Shqiperi.

n'fakt Rama e kish fut vete veten ne ekuacion me deklaraten se "nqse PS do kish qene sot duke qeveris, nuk do kish permbytje" qe mgjthe justifikimin normal te perdorimit te subjektit per kapital politik, ka shume cinizem mren...qamet shume. 

Propozoj të ndërrohet titulli. "Fatkeqësi,... por jo natyrore" në "Fatkeqësi ...por e natyrshme"

Sa e natyrshme më duket të të bjerë damllaja nga fatkeqësitë natyrore në Shqipëri! Ore. Sa e natyrshme më duket të të bjerë damllaja edhe për ato jonatyroret, xhanëm. Damllaja jonë e përbashkët e tërësisht e pritshme.

Duhet të kemi parasysh faktorin "bixhë": Në ekuacionin e damllasë, krahasimi kush ka bërë dëmin më të madh, duhet të shihet si punë shanci, jo si pasojë e ndonjë politike të posaçme që ka ndjekur ndonjë palë, e që për pasojë ka rezultuar në minimizimin e dëmit. Dëmi nuk është "sa shumë u prekëm", por dëmi është "mospasja e asnjë lloj strategjie për emergjencat"  - në këtë rast, nuk më rezulton se njëra palë apo tjetra kanë bërë ndonjë gjë të madhe.

Cili nga pallatet e Tiranës ka fire-exit? Cila nga shkollat? Kopshtet? 

 

 

 

Cili nga pallatet e Tiranës ka fire-exit? Cila nga shkollat? Kopshtet? 

i meçmi thotë se me ujtin, zjarrin dhe qeverinë (sublokale dhe pannacionale) nuk luhet.

Në ekuacionin e damllasë, krahasimi kush ka bërë dëmin më të madh, duhet të shihet si punë shanci, jo si pasojë e ndonjë politike të posaçme që ka ndjekur ndonjë palë, e që për pasojë ka rezultuar në minimizimin e dëmit.

Mirë. Unë s'i jap asnjë shanc Edi Ramës të ketë patur mundësi të bëjë çka ka bërë Berisha, duke u nisur që nga viti 1991 deri më sot.

Nuk i jap asnjë shanc të mundej dot të përfshihej në rënien e firmave piramidale, në grushtin e shtetit në 98', në goditje me tabut të kryeministrisë, në rrahje të opozitës në mes të sheshit Skënderbej, në djegie të selive të mediave etj.

ASNJE SHANC.

Barazitizmi është gjë e fëlliqur.

 

 

Meqë më je përgjigjur Oranje: ty të duket sikur po mbaj ndonjë palë unë? apo se po mundohem të mbroj ndonjë njeri duke minimizuar dëmin? një kjo

ça është "dëm" për ty, se ne kemi dy koncepte të ndryshme për dëmin... Ti thua: dëm është sasia e peshqëve që vret tritoli, unë them dëm është njeriu që hedh tritolin. dy.  se kështu mbase kuptojmë edhe arsyen pse për mua të dyja palët janë njësoj fajtorë.

së treti, ishalla nuk kemi ndonjë fatkeqësi tjetër të natyrshme kur të ndërrohen fanellat e të njëjtëve lojtarë, se s'i gjithmonë ne e provojmë që muri është i fortë kur i biem me kokë.

të fala.

 

 

 

Jo unë nuk të akuzova se po bëhesh me një palë apo tjetrën. Vetëm se po gjej ca si jolineare lidhjen midis njërit problem dhe tjetrit. Kjo lloj teorie, është shumë kompromentuese dhe madje do të thosha, është imorale. Është imorale jo në kuptimin e rëndomtë social, por imoralitet argumenti. Dhe është e tillë sepse nuk i përgjigjet ndonjë parimi të njohur. Nuk ka një bazë morale të caktuar. Nuk ka një taban sjelljeje apo veprimi nga i cili të marrë legjitimitetin. Është thjesht një përgjithësim i padobishëm, kastrues, antievolucionar.

Nuk është problem përcaktimi i "dëmit", porse identifikimi i dëmit dhe i dëmtuesit. Unë kërkoj të thuhet që këtë dëm e bëri ky, atë dëm ai tjetri. Emër, mbiemër. Ti po thua ata njerëzit andej kanë bërë sa e sa dëme.

Unë gjithashtu kam bindjen se pushteti vjen me një faturë kur dikush e merr. Dhe kjo faturë është përgjegjësia. Kur ndodh diçka, ruaj të drejtën të kërkoj përgjegjësinë. Kush është pra, përgjegjësi?

Sido që të ndroheshin fanellat, nuk besoj se do të arrija në atë pikë sa të justifikoja pushtetin. Nuk ka gjë më të ulët se të justifikojë dikush pushtetin.

 

ah, tani e kuptoj pse eshte permbytur shkodra, per te rene bute ne mungese te fire-exitave.

ça është ky? cicmic?

humor e quajne. kurse ky tani eshte cicmic.

Edhe kur eshte nje shkrim qe quhet "opinion" besoj se duhet qe gazetari te marre mundimin dhe te shikoje gjendjen nga afer, e jo nga ndonje restorant euroshqiptar.

Para tre jave nga reshjet e shumta pat permbytje ne Malsin e madhe, ura qe lidh me piken kufitare u be e pakalueshme, fshatarat ne breg te liqenit u permbyten. E gjitha kjo, nuk kishte lidhje me hidrocentralet, me drinin.

Sikur Fatosi te kishte njohuri per kete fatkeqsi natyrore, mbase do shkruante ndryshe.

Fajin e qeveris nuk e mbulon uji, lexova se do ndryshoje buxhetin e 2011, per te filluar punimet mbi pastrimin e Bunes.

Artikulli tek Panorama eshte i vlefshem si politikisht, si ekonomikisht, keshilloj Fatosin qe ta lexoje.

 Lubonja ja fut kot se eshte fatkeqesi natyrore. Edhe dje ne Shkoder Sala tha qe ka ..nje terbim te ashper te Alpeve shqiptare dhe atyre fqinje..

Kurse Jozi tha qe ..njerzit bejne kot sikur habiten se Shkodra eshte permbyt historikisht se gjendet mes lumenjve..

Nuk jam e sigurte nese fatkeqesia eshte te kesh keta njerez ne pushtet apo te jesh pjese e nje populli qe nuk i denon.

E vertete Irushe. 

Populli nga ana tjeter duhet te filloje e te perdor ne mase fjalen "shtet", jo "pusht-et".  Dhe t'i kerkoj shtetit te vet te bej punen per te cilen eshte ndertuar si organizem.  Keshtu, duke iu adresuar shtetit, hallet dhe kusuret e popullit nuk bien pre e retorikave partiake.

Cfare ka bere shteti shqiptar ne zonen e Shkodres qe eshte pre permbytjesh, fatkeqesive natyrore e njerezore?  Ketu e 20 vjet cfare ka bere per erozionin, diforrestimin, argjinaturat, shtratin e lumenjeve, ndertimet me vend e pa vend?  Cfare beri shteti shqiptar pas permbytjeve te fundit?  Cfare masash mori? 

SHTETI SHQIPTAR  a ekziston apo eshte nocion fiktiv?

per kto pytje monda, ne qofte se e ke seriozisht, drejtohu ne shtet smiley

sikur nuk shkon me dal per peshkim me kallam, aty ku dihet qe edhe rrjeta ta ben punen.

fh, u kapa me dicka qe tha Irisi, mos-aktivizmi i popullit. 

Populli eshte percunduar llogoresh.  Populli duhet te filloje e te kerkoje pergjigje e pergjegjesi te shteti.  Se ndryshe do mbetemi me cfare do kishte bere Rama sikur, apo llogjet e PD-s se opozita po shfrytezon etj etj etj.

fire-exit qe permend jerusalem jane masa qe duhet te marre shteti (sic jane rregullat ketu psh, pavaresisht Bushit apo Obames.)  Perkujdesja per zona te rrezikuara jane masa qe duhet te marre shteti.  Te tema tjeter Tiransi permendi cfare behet me taksat qe i jep shtetit kur cdo sherbim eshte privatizuar. 

Nuk eshte dicka qe behet per 24 ore, sepse kemi 20 vjet qe jo vetem s'bejme keto pyetje, por bile e kunderta eshte trumpetuar si me e suksesshme.  Ama duhet filluar diku, dikur.

 fire-exitet duhet të gjenden brenda ndërtesave që shohin dritën e aprovimit me leje-ndërtimit. detaj për të saktësuar. u përdor to make a point.

detaji të ruhet larg dritës dhe lagështisë dhe sidomos të mos merret se "meqë këta të bashkisë nuk kanë kërkesa që çdo ndërtesë të ketë fire-exit" "mirë iu bë shkodrës që u përmbyt".

Në këtë damllanë tonë të përbashkët. 

jero, jo jo, s'e pranoj kete sqarim te dyte, se ishim sqaruar qe me te parin smiley.

teknikisht nuk eshte faj i bashkise/bashkive qe pallatet s'kane fire exit. shpresoj te me besosh pa prova qe te mos sterzgjatem. nderkohe qe eshte ekskluzivisht faji i bashkise/bashkive qe shume pallate/vila/objekte publike nuk kane rruge aksesi per makinat zjarrfikse.

Pa dashur te bej krahasim "molle e portokalle", dhe aspak e zanatit, por duke u nisur nga ligjet ketu, cili autoritet leshon standartet per ndertimet?  Dmth fakti qe duhet te kene fire-exit, aksesi per zjarrfikeset etj.  Ketu psh i ka ne dore pushteti lokal, edhe ne ndarjen administrative me te vogel.  Sepse ata japin lejet, ata kontrollojne e ata vene gjobat.

Shkurt mjafton e brenda deshires kuptohet smiley.

 Monda, bashkia nuk ka kapacitete per kontrollin e detajeve teknike. Ndertuesi merr projektin nga projektuesi, merr recencen nga recensuesi, lejen nga zjarrefiksi dhe se bashku me nje tufe projektesh e recencash te tjera shkon ne KRRT per leje. KRRT shikon dokumentacionin, pra a eshte ligjerisht ne rregull, dhe aprovon ose refuzon lejen. Pra pergjegjesia per fire exit dhe per shume gjera te tjera ngelet te recensuesi, zjarrfikesi etj. Po ta zgjasim shume muhabetin hyjne ne pune normat etj etj, por jo pushteti lokal sepse nuk i takon. nderkohe meqe pushteti lokal dhe KRRT merren me rregullimin/planifikimin e territorit duhet ti kene syte ne balle sa per te pare qe nese bie zjarr te shtepia ime, pozicioni me i afert ku mund te rrije makona e zjarrfikses eshte nja 100 metra larg.

flm swed1 smiley.  Do e shtyja dhe ca me tej biseden, por do ishte jashte teme.  Ndoshta here tjeter smiley.

 dhe btw edhe tek ju nuk i ben pushteti lokal keto pune. eshte nje autoritet qe quhet NFPA (National Fire Protection Agency) qe percakton normat e projektimit dhe zbatimit te impjanteve te mbrojtjes nga zjarri. Pushteti lokal kur jep lejen duhet vetem te sigurohet qe keto norma jane marre parasysh, dhe menyra sesi sigurohen eshte e ngjashme me menyren ketu (besoj) smiley

Lejet nuk i jep NFPA, por pushteti lokal dhe inspektoret e pushtetit lokal jane ata qe kontrollojne nqftse ndertesa eshte ndertuar sipas rregullave te planit urban te caktuar te zones, aspektet teknike jane ato qe ka percaktuar departamenti specifik i pushtetit lokal etj etj.  Zjarrfikesit, recensuesit e te gjitha keta jane nden pushtetin lokal.

robte e kane me lehte ta pranojne me ndergjegje nje katastrofe natyrore, nji ndeshkim te perendiut sesa pasojen e drejte apo terhtorte te veprimeve e mosveprimeve te tyre..Dhe zgjidhja qe i ka dhene Lubija nuk eshte zgjidhje por pranim i pavetdishem i Katastrofes politike dhe sociale qe na drejton..

 diforrestim-shpyllezim

flm smiley.

 Sidoqofte djema, propozimi i Lubonjes me pelqeu. Shqiperia e ka te domosdoshme nje qeveri dhe parlament me eksperte te zote, se sa politikane-ujqer.  

Me mire mund ta benim punen neve ketu ekspertet e Peshkut, se sa keta gomere te qeverise. 

Kur flet mire, flet mire. Projektet shpesh vleresohen kundrejt alternatives, dhe Lubonja eshte i vetmi qe e ka kap ket pike kur krahason nje projekt per tunel me nevojen imediate te qytetareve te Shkodres

 Dhe pyes me vete: e ç’kuptim ka që elbasanasit të vijnë një gjysmë ore më herët në Tiranë, kur ti ke njerëzit që po të përmbyten vit për vit në Shkodër?

Fatkeqesi natyrore qe ndodh njehere ne 100 vjet.

Silk,

Si 228 vjec qe jam edhe une jam dakorte me Silk. Deri tashti 2 here e kam pare ket fatkeqesine "natyrore".

Po keto 100 vjetet kaluan shpejt ama smiley Janar 2010 - Dhjetor 2010.

kete nuk e prisja nga lubonja ,shkaktarin kryesor te permbytjeve nacionalizmin e la jashte kritikes.Ky quhet devijim .

THIS IS BESIDES THE POINT dhe une nuk jam dakort me Lubonjen qe e fut Ramen ne ekuacion, dhe akoma me tej e barazon. Me duket e padrejte, e pasakte, dhe problematike.

 

Cfare duhet te beje Lubonja? A duhet vetem te perqendrohet te kritika e Berishes, mazhorances, qeverise, PD-se dhe falimentimeve kolosale te saj? Ca do zgjidhte kjo? Mos valle do ta anonte peshoren njehere e mire dhe do detyronte Berishe te jepte doreheqje, te behej i afte, te kishte nje kabinet jo te korruptuar? A nuk mjaftojne Nano, Stefani, Baze, Shekulli, Topi, Edisud per kete? Mos valle duam t'a bejme dhe Lubonjen nje Stefan apo Nano? Nqftse po, athere ai s'do ishte me Lubonje dhe do humbte kredibilitetin e pakte qe ka si kritik i paanshem i politikes Shqiptare.

Pastaj, po ta lexosh artikullin permendja e Rames eshte perciptaz dhe vetem merret si shkase per te nisur shkrimin.  Nuk ke aty ndonje barazim te tipit matematik.  Qe Lubonja nuk beson ne aftesite e Rames dhe nga metodologjia, temperamenti dhe karakteri e barazon shume here me Berishen, nuk eshte gje e re ama nuk mund te kerkosh qe ai te ndrroje dhe kete qendrim per hir te nje sulmi te qarte, masiv dhe te bashkuar ndaj Berishes.

Cfare duhet te beje Lubonja? A duhet vetem te perqendrohet te kritika e Berishes, mazhorances, qeverise, PD-se dhe falimentimeve kolosale te saj? Ca do zgjidhte kjo?

Gjeniale! Gjeniale! Ti pakapo shkruan vepra arti ne nje postim! Nese nje gazetar shkruan kunder Berishes dhe kunder PS-s, nuk eshte me i paanshem. Eshte (shkruani listen e sharjeve katunareske te Berishes te kllapat, qe nga "komunist" e deri te ato "nga mami&quotsmiley

I pakapshem, Lubonja te shkruaje per problemet e Tiranes ne artikuj te tjere. Madje nese ia ka enda te shkruaje akoma me shume per problemet e Tiranes se sa ato te vendit, meqe i sheh perdite me sy. Sigurisht qe edhe per keto do te ishte mire te bazohej ne ca hulumtime, psh sa eshte investuar per nje problem, sa kohe ka problemi qe vazhdon, kush e ka pergjegjesine per te, etj.

Madje tani eshte rasti me i pershtatshem. Te germoje per permbytjet dhe kanalizimet e Tiranes, ne menyre qe te parandalohen permbytjet e ardhshme, sidomos tani qe opinioni eshte i sensibilizuar. Por meqe eshte akute dhe masive dhe e trishtueshme ceshtja e Shkodres, te shkruaje njehere mire e mire per te. Sepse besoj se nuk duhet hequr vemendja qe aty. Po ndjehem edhe une fajtore per devijim tani, po e mbyll.

 

S'besoj se mund te thuash seriozisht qe ky artikull eshte per problemet e Tiranes.

Nqftse nuk e ke kuptuar, Lubonja s'eshte gazetar ivestigativ i specializuar dhe teknicien qe te bej keto qe thua ti.  Lubonja filozofon mbi sistemin me shume dhe per kete ka shkruar e vazhdon te shkruaje boll.  Ato qe kerkon ti mund ti shohesh tek artikulli qe ka prure Bredharaku.  Matane kesaj pastaj, ti beson qe po te shkruhet per nje problem te caktuar ne detaje intime, dicka ka per te ndodhur.  Une them qe kjo eshte provuar qe nuk funksionon.  You can't shame anybody around those parts...

Mire, kemi pershtypje te ndryshme per opinionistet, dhe per si arrihet tek 'filozofimi mbi sistemin'.

Ky problemi i permbytjeve te jep mundesine ta shikosh nga disa kende.

1 Kendi Politik.

Kur Shkodra u permbyt gjat qeverise se socialisteve, Sali Berisha deklaroi se socialistet e mbyten Shkodren me qellim sepse voton djathtas. (Politika e Sali Berishes eshte kok e kembe politike shkatarruese)

2 Kendi i Menaxhimit.

Kesaj rradhe nuk mund te thuhet se qeveria u kap pa pritmas nga shiu dhe nuk pati mudesi te merrte veprime paraprake per parandalimin ose zvogelimin e pasojave. E marr mbrapsh kete koment nese vertetohet klinikisht qe qeveritaret vuajne nga nje gjendje e rende skleroze.

3 Kendi Social

Shpyllezimet nuk u bene nga marsiane por nga shqiptare, gjithashtu dhe shkatarrimet e shtreterve te lumnjeve nuk u bene nga urithet por nga shqiptaret qe jetojne aty afer.

Prandaj nuk i bashkohem dot "korrit te gjynafit" por te "Koka ben Koka peson".

 

Cimo e ma men para nji viti kur doli Burri i Maleve Tona (Sali Berisha) dhe deklaroi se fajin per permbytjet e kishte Hona qe ka kriju batice te stermadhe ne Adriatik.

 

nuk do e kem nigju, se kjo qeka nga ato qe s'harrohen for a life time.

s'duhet harru as qe hena i largohet tokes cdo vit disa cm, si dhe ceshtja e mprehte e continetal driftit.

Flm!

(ishte edhe ngrohja globale si faktor)

qe erdhi nga afrika.. kameraman kamunist, i kap nvidjo rrenjet e kalbme pilarit te vetem te demokracise shqiptare..

Vjet fajesoi fenomenin e "Blue Moon" qe krijonte baticat, mesa mbaj mend..

Thuj cfar te dush ti po fjalen e majti Jozefina.

Shkodren tha do ta bejme qytet kryekeput Europiane.

 Vetem se harroi ti thoshte shkodranve qe e kishte llafin per ta bo shkodren si venecia.

http://top-channel.tv/video.php?id=20722

Berisha eshte po aq fajtor sa Rama ne TR sepse kurre nuk i kam degjuar te ngrihen ne keshill bashkiak dhe te kerkojne nje KOD ndertimi ku gjera specifike si uji, mbrojtja nga zjarri etj. te jene te detyrueshme per ndertuesit. Shto ketu dhe kokrrat e injoranteve qe parate qe u dergojne emigrantet i kthejne ne blerje betoni pa vlere (Komuna e Parisit) me nje uri te papare duke krijuar nje miks perfekt mutsilliku.

Sa per Shkodren faji eshte komplet i berishes. Qeveria shqiptare eshte si nje biznes i madh, ka nje "core competency" qe eshte llapaqenlliku dhe epshi kafsheror i poshterimit te kundershtarit ne cdo vend dhe pa asnje shkak. Atij i thone "Veriu po mbytet", ai thote "Une kam respekt per grate por jo per 20 perqindshin".

Shevjkun kur e provokonin ne burg te thoshte ndonje gje kunder perandorit, ai i pergjigjej se "Nuk mendoj gje per perandorin, por kam degjuar qe sulltani i Marokut eshte burre i mire".

E fundit, ai sugjerimi per votim te fillimngazero nuk vlen se vecanerisht ne rastin e Shkodres dhe veriut ne pergjithesi kutia e fillimngazero do ngelej bosh dhe asgje e re nuk do vinte nga fronti veriperendimor.

ktu ka nevoje per nji tjeter vetvendosje dajosh; vetem ajo i zgjidh punet tamom

por sic do thoshte lubonja smiley, s'jane te pershtatshme kushtet gjeopolitike - si njehere e nje kohe.

 ...  Folët për lumenjtë në përgjithësi. Ju jeni politikanë që shikoni mediat. Sa të vdekur ka në Gjermani? Thuajeni! Ka të vdekur në Spanjë? Thuajeni! Në Shkodër jo.  Ka të vdekur në Itali, thuajeni! Në Shqipëri jo.

Shikoni Teveren në Itali! Nuk i mbajnë argjinaturat, shikoni Danubin, është përmbytur në të gjithë gjatësinë, nëpër  të gjitha shtetet ku kalon. Shqipëria nuk është Gjermania, megjithatë ne nuk kemi asnjë të vdekur. Shqipëria nuk është Franca, megjithatë nuk kemi të vdekur, Shqipëria nuk është as Spanja, as Çekia, as Austria, as si vendet e tjera të fuqishme, megjithatë ne nuk kemi të vdekur.   ...

 

jozefina topalli

Fjalimi ne parlament kur u kujtuan te shtojne problemet e shkodres ne buxhet (pas pilafit si gjithmone)

 

 

 

Nexhmia perpara kesaj monstre mu me ngjan si manushaqe!

 Shume po e vrisni mendjen per Shkodren me postime.

Kur ata vete s'e kane problem... lerini te bejne c'te duan.

seriozisht e ke? ishe vete atje apo shef TVSH-ne apo KLanin?

 Lexoj shkodranet ketu dhe politikanet qe ata kane zgjedhur. S'ka vdekur njeri, thote zhozi, duke krahasuar me ata qe vdiqen nga acari, jo nga shiu ne vendet perendimore. Dhe thote qe eshte mire. Dhe kjo motra nga shkodra ketu thote qe s'eshte e vertete qe jane permbytur. Leri, koken cafshin. Berisha s'eshte se ka per te harxhuar leke per Shkodren. Atje i ka votat e sigurta. Po ketej nga ana tjeter do te vazhdojne investimet.

 O Xp cben ketu ti more? Vrap shko neper protesta, Do e hidhni Salen nga pushteti apo do vazhdoni ti hani tumin ketu nga peshku? smiley

Nuk ja vlen te merresh gjithmone me lubonjen por ky eshte i ulet shume ne manipulimin qe kerkon tu bej lexuesve si me qene te gjithe qorra. Shikoni p.sh. se si ne rastin e tiranes pergjegjsite kane emer e mbiemer Kryebashkiaku socialist i Tiranes (ku normalisht ia numeron konkretisht te keqiat betonizim i tiranes, s’pastrohen kanalet, merret me lejet e ndertimit etj) ndersa ne rastin e shkodres, pergjegjesite jane ne ajer, s’permendet njehere, jo e jo berisha ne emer, po as si kryeministri, apo ne forme me te gjere Qeveria. JO kur behet fjale per shkodren u drejtohet politikanve qe duhet te kishin bere diçka. siç e shifni jo vetem shtin ne tym per pergjegjsite (politikanet) por edhe nuk jep qofte edhe nje mangesi te vetme qe t’ua fajesoj konkretisht. Thjesht thote s’kane bere diçka, noi gjo.  Faji i shkodres i kalon gjithe shtreses se politikanve dhe perfundon ne Bune. Nese bejme psikologji dylekshe, themi edhe se meqe ky njihet si antiramist i terbuar, duke shti kunder klases se politikanve, ne te vertete ka ndermend pergjithesisht ramen. Pra faji per shkodren i ngelet rames. Ja kjo eshte thjesht loja e tij. Nje perpjekje per tu hedh trute e gomarit njerezve. e njejte me ate te sales dje qe ndersa shkodra mbytej merrej me ramen pse s’i kishte var flamujt ne 28 por ne 29. Dhe une s’kam asnje problem qe ta bej kete loje po te pakten te mos hiqet si i pavarur, po si nje analist çfaredo si muçi apo stefani, i rreshtuar politikisht. Kjo eshte e gjitha. >>

Per te mos permendur pastaj banalitetin me te cilen perserit si nje mantra, qe nuk eshte fatkeqesi thjesht ose vetem natyrore, nje menyre te shprehuri kjo, qe prape e vagullt siç eshte, le pa percaktuar deri ku shtrihet faktori natyre dhe sa nga ana tjeter ai njerezor, qe me pas u duhet faturuar ketyre POLITIKANVE qe s’kane bere DICKA. Domethene bjeri ti biem kot qe vetem berisha te mos laget, po se nje qytet i tere po mbytet per te pesten here brenda nje viti s'ka rendesi. Normale, apo flasim per lubonjen?

 berisha thote se shkodra do te vazhdoje te permbytet

Lexova lajmet nga shteti fqinje Mali i Zi.

Pika e pare, nuk intereson askujt, por po e shkruaj, sipas gazetes lajm, keto reshje nuk kane krahasim me asnje vit tjeter, as me 1963 ( paska qene vit permbytje).

Gazeta shkruan si eshte gjendja per çdo komune, sa shtepia jane nen uje, sa vete jane larguar nga vendi, menyra se sa ndihmhen, si ndihmohen, fshat per fshat, Ulqin, Kotorr, Podgoric, me rruge te bllokuara, me rreshqitje dheu.

Si nuk gjeta nje rresht te shahet qeveria, kryetari komunes, por vetem thirrje per te ndihmuar te permbyturit, mbledhje urgjente e qeveris e parlamentit per te perballuar situaten, si shumica si opozita te perqendruar qe ti gjinden afer njerzve me probleme.

Artikulli vazhdonte per nje program mbrojtes, dhe sistemues per ujrat qe kishte filluar qe me 2007, duke vene theksin se duhet pershpejtuar punimet qe te mbrohen banoret nga fatkeqsit natyrore.

Keto shqiptaret duhet te mesojne edhe prej malazezve si te sillen.

 Se mos ka 13 mije hektare toke te permbytura mali zi, apo uje ne qendra qytetesh. Si duket s'paska as politikane qe u kane premtuar e s'kane bere gje.

Madje, te faqja e pare e ketij sajti malazez, per permbytjet flitet per shqiperine, jo per veten.

http://www.rtcg.me/vijesti.html

Shumica e faqeve malazeze s'e kane lajm kryesor permbytjen.

http://www.montenews.me/

http://www.rtvin.com/

E paskan digen 13 km ato shoku! Ca te ankohen?

vetem kjo faqja e ka lajmin ne faqe te pare e s'thote te kete permbytje kaq masive sa tek ne

http://www.pcnen.com/

mire mo mire, por ke rast ta ndrosh nick-un se le nam. Je bo i papermbajtshem, ke myt ene Bunen, pale fushat e shkodres qe si ke problem.

Ke te drejte per nick-un , po mos me bej me faj.

Lubonja shkruan diku ne kete artikull " Njerëzit që kanë pak kujtesë thonë, edhe se ndërkohë që hidrocentralet janë ndërtuar që në kohën e regjimit, nuk kemi parë apo dëgjuar asokohe për përmbytje të tilla. Pra, diçka “njerëzore” bënte asokohe regjimi, që s’kishte të tilla “fatkeqësi natyrore”.

Te thuash per ate rregjim, se bente diçka njerzore, do thote se vuan nga sindroma e Slot Machin, ku ne fillim te dha fat pastaj ta mori. Mbase Lubonja nuk ka degjuar per viktimat e Drinit ne ato vite, dhe shkaku nuk ishte se viktima e shkrete nuk dinte not, shkaku ishte se hidrocentrali leshonte ujin, nga 1 meter arrinte deri ne tre metra thellsi ne pak minuta, merre me mend pasojat.

Sado qe permbytjet jane fatkeqsi se shkaterrojne pasuri te tere, private e publike, kur nuk ka humbje jete , harrohen, jeta e humbur nuk harrohet, Lubonja kete nuk e njeh.

xp- ku ti marre mali zi 13 mije hektare toke, e njeh gjeografin!!!!

 Edhe keta qe ke numuruar si te permbytyr ne tre metra ujit , i ke fut besoj ne te "perndjekur " te regjimit ? smiley

Ti mund te shpifesh cfare te duash Lumasi se kjo kohe eshte  , koha e Lehesve ,koha e teorive te tjerresve te leshit me lesh Mali Zie e kashte Maqedonie .Por ne se do ishte njeri prej atyre burrave gjalle sot ne krye ose makari edhe sot dikush me gjak shqiptari , nuk do pranonte ndihma , do ta pranonte fatkeqesine e natyres dhe do kishte ngritur popullin ne kembe per unitet ne fatkeqesi .......dhe do kishte ngritur ...... nga e para pas Termetit apo Permbytjes si e quani Jue vuvuzelet e Bersihes.. Apo kishe ndonje te dhene tjeter si ta ka thane baba tye se u lane jashte per vite me rradhe ?

Ketu behet fjale per nje Shtet KARAGJOZ sepse karnavale llafazanesh ka ne Krye dhe Lubonja nuk duhet absolutisht ta kurseje qofte edhe si vezhgues . Dhe kjo ndoshta Adresimi iPergjegjesise ne Funksionet e Shtetit perfshire dhe emra perkates eshte edhe e meta e artikullit permua ose nje mungese e pakapur ose qe ka dale e pakapshme dicka si e "tredhur " nga Lubonja. .Nje shtet me shtetare Mashtrues e Genjeshtare ,Hajdute dhe Tjerres llafesh e banalitete (qe ne krye te heres (tm Lubonja ) mbetet fatkeqesia me e madhe e atij Populli qe shfaqet dy apo tre here ne Vit me permbytjet e Shkodres .Dhe  vetem SHIRAT e treguan se cfare eshte i afte te beje ai shtet qe mbytet ne nje luge Uje . Ka zgjidhje Fatos ka ...shume te thjeshta dhe shume praktike .

  Presidenti duhet te mbledhe Parlamentin ne seance te Jashtezakoneshme menjehere ku te kerkoje

a ) mbeshtejen pa kushte te Qeverise per kapercimin e situates , ta perkrahe nxite dhe ta monitoroje duke e kerkuar kete edhe nga Opozita . 

b) te beje thirrje ku ti tregoje Botes se Shqiptari ne rast fatkeqesish e interesa madhore te vendit eshte i gatshem te bashkohet si trup i vetem .Pra ndihma te menjehereshme nga te gjithe rrethet e vendit dhe jo talere te vajtoje si kukuvajka ose kukumjacka e Parlamentit.

 2 - Pas kapercimit te situates ...Largim i menjehershem si Turpi me i Madh ne Historine e Shqipetareve i drejtimit prej  ketyre lloj Shtetareve. Masivisht doreheqje dhe Presidenti te mare ne dore situaten. Jo pa pergjegjesi ndoshta edhe Penale .

Dhe te krijoje Qeveri Emergjence per situatat e krizes dhe Zgjedhgjet e Reja 

Por kjo do Burra qe nuk hane fara Lule Dielli as llapaqen podiumesh qe lehin batuta karagjozesh ne vendin e Kryekaragjozeve ku drejtojne liburnesha !

 

Ti shkruan prej amerikes, si Zeqoja prej fikut.

Kur fola mbreme ne telefon, lene menjane friken se çfare mund te vije, por me thanen se jemi bere si ne Irak, vetem automjete ushtarake shikohen rruges, dhe shume helikoptera, jane te friksuar me teper nga se shikojne qe qeveria eshte shume e shqetesuar. Te pelqen besoje, nuk te pelqen harroje.

Cilin parlament te mbledh, me Rucin &co, permbytja erdhi se nuk u hapen kutit.

Qenkan rehat ata pse s'thua ti? O sa mir e keni ju shkodranet pej puket morr vlla, se vrisni menjen hic per nder, rrofte Berisha dhe Fazllici hahahahaha ik or majmun se le koqen e namit, si ske turp.

 

xp- ku ti marre mali zi 13 mije hektare toke, e njeh gjeografin!!!!

Me e madhe se Mali i Zi s'eshte Shkodra, o gjeograf.

 

Ore Tos Lubonja.

Mire thua ti qe perderisa eshte e perviteshme, nuk quhet me fatkeqsi natyrore e rastit , por e paralajmeruar...

Mire qeveria se ka nje mije halle, po keta shkodranet , pse nuk blejne nga nje varke per shtepi. Ne vere qarkullojne me makine, ne dimer me varka. Keshtu kam degjuar se behet dhe ne Venecia.

Lere or Tos qeverine se ka pune te tjera me te rendesishme. 

- ka problemin e homoseksualeve

- ka problemin e prishjes se piramides

- ka problemin e Vjollca Vokshit

- ka problemin e ....    Ehuuuu , nuk numerohen ... 

Kur autori e nxjerr artikullin nga duart ai nuk ka me kontroll mbi te: cdo njeri qe e lexon ate komenton cfare t'i pelqeje. Megjithate:

Me erdhi jashte mase keq qe nje teme kaq e rendesishme qe do te duhet te kishte hapur nje diskutim per politiken, per metaforen-exit te sjelle nga jerusalemi, ka hapur nje diskutim per Lubonjen dhe se si ky duhet ta beje punen e analistit (dhe ketu mund te hapim, ne fakt, edhe nje diskutim paralel, se si duhet ta beje punen e tij komentatori, gje qe sjell edhe tema te tjera me vete). Absurde, te lexosh keto komente, kur vazhdon te mesosh qe Shkodra po zhytet perore e me thelle, kur lexon se uji po kaplon edhe rrethinat perreth, dhe se po te cahet diga (sic po flitet se mund te ndodhe) uji i vjen Tiranes deri tek Casa Italia.

Me vjen shume keq sepse me tregon se per sa kohe qe prioritet e njeriut behen cicmicet, kur njeriu merret me shume me individin (me riedukimin e tij) sesa me realitetin qe individi analizon apo raporton, apo gjykon - permbytja politike vazhdon dhe do vazhdoje se bashku me permbytjen e njeriut.

Per fat te keq ky eshte realiteti shqiptar. Nuk me ngelet vetem se t'i them Lubonjes se plani i tij per institucione paralele nuk ka per te funksionuar kurre ne nje shoqeri qe prioritet i ka tjeterkund por jo tek jeta, mireqenia dhe prosperiteti i jetes se tij dhe asaj te femijeve. Keto mbushin thjesht retoriken e tij, por jo luften e tij.

Nuk jam e sigurte nese fatkeqesia eshte te kesh keta njerez ne pushtet apo te jesh pjese e nje populli qe nuk i denon, - tha Irisi. Ne kemi ata njerez sepse jemi si ata, ose ata jane si ne, - do e pasoja une, sepse sikur per asgje tjeter, sic e shohim edhe ne kete diskutim, kemi attituda te njejta.

Self, ta ndjej keqardhjen. Po për mua, t'i bindem një autori, të dëshiroj ta trajtoj temën që ai zgjedh, sipas mënyrës dhe premisave që ai ka parashtruar, është një privilegj që ua jap autorëve të sjellë tek peshku.

Më përpara kjo ishte normë. Mirëpo me sjelljen e shumë artikujve në formë scoopi mediatik, për të bërë bujë e për të mbledh komente si baseni i Bunës, nga normë që ishte më parë, është shndërruar në privilegj, të cilin unë si Oranje, nuk ja jap kujtdo.

Më lart, kam shkruar në formë të pranueshme etike, pse nuk pranoj që tia jap Lubonjës këtë privilegj.

Tani, të bësh "appeal to emotions" në lidhjen me derdhjen e Bunës, dhe marrjen "seriozisht" të Lubonjës apo jo, është shumë, shumë naive. Unë mund ta shpreh qëndrimin tim në një artikull të X-it, dhe jo të Lubonjës. Askush nuk ka të drejtë të insinuojë ndjeshmërinë ndaj një problemi, duke e lidhur me kërthizë me një autor që flet për problemin.

Për më tepër kur jepet me argumenta dhe pa shfryrë se ku çalon llogjika e këtij autori.

Për ta lidh më pas me problemin që e quaj unë madhor: Ka dalë një theori e re që "të gjithë na qënkan njësoj".

Përsëris të njëjtat gjëra çka kam thënë më lart: Teori e kastruar, antievolucioniste, kompromentuese, e fëlliqur. Përpiqet të bëjë bashkë njerëz fajtorë dhe potencialisht fajtorë. Barcaletë e llojit: aty e kishe gruan time, pse s'e kape? etj.

 

Self, ke te drejten ta lexosh si te duash shqetesimin tim, si cicmic (u bete dy), si pandjeshmeri, apo si deshire per te riedukuar Lubonjen (?!). Beje personale sa te duash, gjej deshtime te komentuesve sa te duash.

Mua me interson qe situata te ketilla te mos perseriten, dhe kjo nuk ndodh duke krijuar parlamente ne ekzil apo ne imagjinate, por duke mos lejuar ne qeveri pushtetare pertej cdo kontrolli. Se si ndihmonet Shqiperia duke i thene qe nuk ka alternativa qeverisese reale, une kete nuk e kuptoj.

Sa per metaforen e Jerusalemit, qe me rendofte perjete qe pata guximin ta perdorja dhe une me mjetet e mia modeste - duhet ta sqaroj tani meqe gjendem e kryqezuar for a taste of my own medicine - nuk e kuptoj pse nje metafore e tille, kaq e fuqishme sipas teje, u zgjodh te perdorej per Tiranen dhe jo per gjithe vendin.

Ka dicka qe ti s'po e kupton tek motivimi im dhe i ndonje tjetri, qe merremi me dicka minore si barazimi Rama-Berisha. Kur une lexoj nje artikull per x problem, une nuk dua te manipulohem edhe per yz probleme te tjera. Nje artikull manipulativ une nuk dua ta lexoj, dhe s'dua ta lexojne as te tjere.

@ trop: nje sec, se une ate punen e parlamenteve (ne univers) parallel e marr si nje fare gjetje stilistike per te thene me elegance qe na duhet popull tjeter nga ky qe eshte (ndaj dhe Carlin). Dmth duhet ndryshim jo vetem ne thelb, por edhe masiv. Se po te ndjekesh fillin nga labyrinthi i superstruktures do dalesh perjashta te poplli (u-ja i bie ketij sa here nuk e meriton ate germe). Duhen nja 3 millione austriake a zvicerane, kupton, per nja dhjete vjet andejpari... Populli yne eshte murrash dhe e ha tenja se e ka te ligen brenda... te ligen jo ne forme individesh qe bejne qeveri-parlament, sikurse shpesh keqkuptohet. Te siguroj une tyeee, trop, t'garatoooj, qY nqse pushtetart dhe parlamentart do irrembente ufoja e do i tejconte ne Death Planet te Darth Veder, ata qe do vinin ne karriket bosh do ishin po kaq letyra, ose "dahat ma keq" sa keta zarbot aktuale.

Une kam shume qejf ta lexoj kete post si sarkazem te arritur.  Por duke pasur parasysh linjen tende te pergjithshme te mendimit shprehur shpesh e gjetke, mbetem me shpresen qe eshte sarkazem smiley.

Lumidrin sa mire e ke kapur!

"...... Artikulli vazhdonte per nje program mbrojtes, dhe sistemues per ujrat qe kishte filluar qe me 2007, duke vene theksin se duhet pershpejtuar punimet qe te mbrohen banoret nga fatkeqsit natyrore...."

 Po seancen parlamentare, per buxhetin, mos e ndoqet? E pra jemi shume larg, "ne hapesire", me ate qe Ju keni veçuar me siper.Dhe nuk duhet te harroshe se  nuk e kemi .."Per heren e pare" situaten ne Shkoder e ne te gjithe vendin.

Them se nuk ka nevoje te kemi nje "Parlament te Ri"sikurse propozon e fantazon Fatosi.Mjafton e na del shume teper ky qe kemi.Por i dhenet zoti mend e veshe dhe kesaj qe dreqi na e  ka falur, te degjoje, pas sodi, jo shume, per keto lloj fatkeqesishe ardhur prej  te paafte prane e persiper saj, ...qe ç`qeverrisin.  Te degjoje vetem nje shkodran !

  Shkodranin Zef Rrakacolli.Se edhe  BE-ja sikur t`i marri mendim, nuk do bente keq punet ketej pari.

    Me gjysmat e pareve qe po shpenzohenn keto dite... dhe mendjen e  Ing.Hidrolog Zefit, kurre nuk do te permbyet me Shkodra dhe askund  tejter cep  Shqiperie. E ka njeri iden,  prej ketyre qe mbrojne qeverrine,  per relievin shqiptar ? Ndaj kot behen krahesime me.... atje e andej 

  Kam mesuar prej nje plaku te mençur; se po te vesh "prapanicen guzhiniere", nga "gatimi"... nuk del ..buke... 

Eh, Zefi... smiley

Po te ndjerin Daim Rrapaj, e ke njohur? (kete here mora vesh qe ka vdekur. Po ikin ca kokrra te mira, Grave. E ke njohur z. Syrja Hysi? Dhe a rron ende Dr. Temo Mandilli? Po Aleko Xoxa?)

 Eh more... emo xhani,  Daimi ishte miku im dhe  kam shume kujtime me te.Ishte fantastik njeri, por Zefi eshte kaliber...  "OBUZ".Temo ka ndrruar jete

 Syrja- ziun e shtypi makina tek Libri Univesitar.Dhe fajin..... e mori ai vete

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).