osePS dorëzon zyrtarisht ofertën për hetimin e zgjedhjeve

Nisma:
Depozitohet në Kuvend shkresa e opozitës: Të shqyrtohen materialet

Partia Socialiste ka depozituar dje zyrtarisht ofertën e saj për zgjidhjen e krizës politike në vend. Hetimi i materialeve zgjedhore dhe heqja dorë nga fletët e votimit është kthyer tanimë në versionin zyrtar të opozitës për sa i përket trajtimit të zgjedhjeve parlamentare të 28 qershorit 2009, të mbetura ende si thelbi i axhendës politike. “Në këtë hetim nuk mund të përfshihen fletët e votimit që gjenden në kutitë e fletëve të votimit në kuptim të nenit 119, pika 3 të Kodit Zgjedhor... hetimi i këtij komisioni do të bazohet në shqyrtimin e të gjithë dokumentacionit zgjedhor (përjashto fletët e votimit)”, thuhet në kërkesën e PS e cila ka sugjeruar që Kuvendi të miratojë një vendim të posaçëm për këtë gjë. Nëse oferta do të pranohet, atëherë një komision parlamentar hetimor do të duhet të ngrihet për të këqyrur përmbajtjen e kutive të materialeve zgjedhore, ku përfshihen listat e zgjedhësve, procesverbalet e komisioneve si dhe protokollet e mbledhjeve. Në pikëpamjen politike, hapi i hedhur nga selia rozë konkretizon paralajmërimin e kreut të saj, Edi Rama, i cili që nga mbledhja e fundit e Asamblesë Kombëtare ka bërë të ditur tërheqjen përfundimtare nga kërkesa për rivlerësimin e fletëve të votimit. Më tepër se kaq, depozitimi i draftit në Parlament i jep një përgjigje edhe pretendimit të shumicës dhe Kryeministrit Sali Berisha për një procedim formal nga ana e opozitës në zyrtarizmin e një oferte, e cila përndryshe është konsideruar si propozim politik dhe ende jashtinstitucional. Edhe pse është ende herët për të gjykuar mbi reagimin e shumicës është e pritshme që një zvarritje dhe një qëndrim i dyzuar të aktualizohet me synimin e mbajtjes në kontroll të problemeve që lindin dhe burojnë nga 28 qershori 2009. Ajo që i jep më shumë shkas shqetësimeve të mundshme në kampin e shumicës, është logjika e përgatitjeve paraelektorale për 8 majin 2011. Kështu faktet e sjella në vëmendje nga opozita për sa i përket zgjedhjeve të shkuara ka në përmbajtjen e vet edhe fakte që lidhen me listat e zgjedhësve apo votimin familjar. Pasaktësi dhe zhvendosje jokorrekte, pjesëmarrje në votime të personave që nuk kanë qenë në Shqipëri; këto dhe të tjera janë dokumentuar nga PS si pjesë thelbësore në taktikën e manipulimit elektoral, përmes të cilave 28 qershori katapultoi një pushtet të kontestuar në vijimësi. Por shqetësimi për listat është aktualizuar së fundmi edhe për sa i përket procesit të ardhshëm zgjedhor. Është pikërisht ky moment, që bashkon skemën e 28 qershorit me integritetin e zgjedhjeve të ardhshme dhe garancinë e zhvillimit të tyre. Listat si të tilla dhe veprimi mbi to ka gjasë të jenë domosdoshmëri minimale në hetimin e kërkuar nga opozita socialiste, e cila mandej ka në dorë dokumentacionin e nevojshëm dhe një raport parlamentar të firmosur për të parandaluar apo kufizuar manovrat e mëtejshme manipuluese.

Përtej këtij kuadri, që përbën bazën e shqetësimeve të deklaruara opozitare, akti i djeshëm ka edhe një vlerë tjetër në raport me partnerët ndërkombëtarë. Ai përmbyll pozitivisht një pritmëri që Bashkimi Europian dhe PE kanë për krizën shqiptare, e cila është ngurtësuar në këto pozita për shkak të qëndrimeve të forta që janë diktuar nga qëllime elektorale dhe politike. Tërheqja e PS në këtë pikë është me rëndësi, pasi ajo i jep një sinjal tjetër komunitetit ndërkombëtar që të vlerësojë dinamikën e një krize, e cila me ofertën e fundit të opozitës mbyllet të paktën në planin e diskutimit teknik.


Gazeta Shqip
3 dhjetor 2010

59 Komente

 Jo !   Stambolli digjet kurva krihet ! Shprehja është me të djegur jo me mbytje më mirë do ishte ; Shkodra mbytet , PS  mban frymën .

Përmbytje në Fushë Krujë, Rama në zonat e prekuraPërmbytje në Fushë Krujë, Rama në zonat e prekuraPërmbytje në Fushë Krujë, Rama në zonat e prekura

Kryesocialisti Edi Rama ka vizituar këtë mëngjes, zonat e përmbytura në Fushë Krujë, e cila dje u përfshi nga një situatë e pazakonte ku rreth 70% e qytetit u përmbyt. Uji hyri në katet e para të banesave, duke shkaktuar mjaft dëme materiale si edhe duke dëmtuar disa biznese. Gjatë vizitës në Fushë Krujë, i shoqëruar edhe nga deputeti socialist Blendi Klosi, Rama zhvilloi takime me banoë të zonave të përmbytura, për t’u njohur me nga afër me problemet e tyre.Publikuar më 04/12/10Kategori: Kronik
window.fbAsyncInit = function() {
FB.init({appId: '5c7719e9116a0093af3e49ed1681db65', status: true, cookie: true,
xfbml: true});
};
(function() {
var e = document.createElement('script'); e.async = true;
e.src = document.location.protocol +
'//connect.facebook.net/en_US/all.js';
document.getElementById('fb-root').appendChild(e);
}());
27cdb6e-ae6d-11cf-96b8-444553540000" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" postmessage_init="function () {
return eval(instance.CallFunction("<invoke name=\""+name+"\" returntype=\"javascript\">" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "</invoke>&quotsmiley);
}" postmessage_send="function () {
return eval(instance.CallFunction("<invoke name=\""+name+"\" returntype=\"javascript\">" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "</invoke>&quotsmiley);
}" sendxdhttprequest="function () {
return eval(instance.CallFunction("<invoke name=\""+name+"\" returntype=\"javascript\">" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "</invoke>&quotsmiley);
}" setcache="function () {
return eval(instance.CallFunction("<invoke name=\""+name+"\" returntype=\"javascript\">" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "</invoke>&quotsmiley);
}" getcache="function () {
return eval(instance.CallFunction("<invoke name=\""+name+"\" returntype=\"javascript\">" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "</invoke>&quotsmiley);
}" setcachecontext="function () {
return eval(instance.CallFunction("<invoke name=\""+name+"\" returntype=\"javascript\">" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "</invoke>&quotsmiley);
}" clearallcache="function () {
return eval(instance.CallFunction("<invoke name=\""+name+"\" returntype=\"javascript\">" + __flash__argumentsToXML(arguments,0) + "</invoke>&quotsmiley);
}">

PS ska kohe me vajtur ne shkoder sepse duhet te perpiloje ne zyrat e "thata" e lluksoze te tiranes, shpifjet e rradhes per keq menaxhimin e permbytjeve nga qeveria! sa pun ka pas kjo ps sa pun ka pas! dhe justifikimi eshte: do vinjim un po skishnjim koh!

PO....ashtu èshtè...nuk i mjaftoi janari PS-sè...pèr tu sjell si njerèz me kafshèt..por me tè njèjtèn sjellje edhe nè dhjetor...minum i kèrkoj tè sillet siç bèri Berisha kur qeverisja e PS-sè hapi portat e mbyti vendet ku sot ka 4 metra...  me 20 cm ujè....

Po, po. PS e ka fajin per permbytjet. lol 

po ju tani qe shkodren e ka marre lumi ju ze meraku per opoziten ?

perversitet !

Kur u liberalizuan vizat thane qe opozita luftoji kunder tyre po per merite tone (opozites) ja dolem.

Tani thone qe opozita spo ndihmon sa duhet per ta ndalur shiun dhe permbytjet.

Me sa di une opozita nuk eshte ne pushtet.Nese skeni byce ta beni punen ikni nga pushteti dhe lerini te tjeret ta bejne punen, por mos u beni si gore dhe kerkoni ndihme kur skeni takat, dhe hiqeni si garipa kur ska as permbytje e as shi. Mola.

Ne kohen kur vendi po perballet me permbytje te medha opozita kerkon vende dhe qoshe qe t'mos u lagen kepucet per te protestuar, a ka gje me te turpshme?

Protesta në Pogradec Rama: Berisha përgjegjës për përmbytjet  Berisha përgjegjës për përmbytjetPOGRADEC- Nga qyteti i Pogradecit kreu i Partisë Socialiste Edi Rama ka bërë përgjegjës për situatën e përmbytjeve në zonën e Shkodrës, kryeministrin Berisha. Në protestën e radhës për transparencën e zgjedhjeve, nën motën “Sali Berisha dështoi, transparencë”, Rama tha që është e pafalshme dhe e papranueshme që Shqipëria sot të jetë kaq e pambrojtur.

“Vetë Saliu një vit më parë, tha se këto janë përmbytje që ndodhin një herë në 100 vjet, e ndërkohë na doli se ndodhin 5 herë në vit. Kjo është e mundur vetëm për një arsye, dhe arsyeja është dështimi i Sali Berishës. Të gjitha këto i paguajnë njerëzit e zakonshëm, i paguani të gjithë ju”,- u shpreh kryesocialisti.

Më tej Rama tha se, protestat do të jenë të pandalshme për të cliruar vendin nga kthetrat e oborrit të korrupsionit.

“Është shumë e rëndësishme që ne të clirojmë votën, sepse vetëm duke cliruar votën, ne clirojmë një ekonomi, në clirojmë drejtësinë, demokracinë, clirojmë arsimin dhe shëndetësinë, pasi vetëm kur të varet nga populli nga vota e tij, qeveria do të sillet me popullin si shërbëtore e tij. Për sa kohë që qeveria do t’ia marrë popullit votën edhe kur populli nuk ia jep, do ta trajtojë popullin si skllav, si rob, si vartës, do tallet me popullin sic tallet Saliu përditë”,- tha Rama.

Të pranishëm në protestën e zhvilluar në Pogradec ishin edhe drejtues të tjerë të opozitës së bashkuar.
(m.a/News24/BalkanWeb)

Pse ca duhet te beje Opozita ne kete situate !!!

Vetem kaq mund te beje

1-Te nxirren pergjegjesite

2- Nje Fature financiare

3-Presion mbi qeverine per te sistemuar te evakuuarit  , uje/ilace/ushqime/veshje/strehim per te permbyturit

4- Dhe tju kujtoje shkodraneve  ca po ju ben Maloku per te 5-tenhere brenda vitit

Pse ca duhet te beje Opozita ne kete situate !!!

Te protestoje? Te kerkoje hapje kutishe? Pse flet vetem per Shkodren?

Po F Kruja, Durresi e gjithe Shqiperia qe po perjeton momente te veshtira.

E Rama ka 12 vjet qe qeveris kryeqytetin, ne vend qe ti ofroje ndihme bashkive dhe zonave te permbytura, bredh lart e poshte ne zonat e pa permbytura.Dhe ne menyre qesharake deklaron se po te isha ne pushtet nuk do te lejonja permbytje. Cfar do te bente ,do ti vinte rubineta qiellit, do te bente pakt me zotin te cilin nuk e beson? Permbytje ka edhe ne vende te tjera te Europes por askund opozita nuk cohet ne protesta.

Nuk meret pushteti duke cfrytezuar fatkeqesite, por meret me pune, me projekte dhe alternativa, qe te jene me te mira se te qeverise, ndersa opozita ka nje vit e gjysem qe vetem kerkon qiqra ne hell.

Te kishte marre masa , kanalizime  etj ne Fushe-Kruje  Durres e  kudo ndaj eshte ne qeveri te rregulloj ejeten e njerezve jo me vjedh.E pe si tha ajo plaka ne F-kruje sala na mori votat e sna beri nje kanalizim .

C'pune ka Bashkia Tiranes me Shqiperine mer ?!

 

Kure i gjithe rajoni po perballet me permbytje edhe me te keqija se ne Shqiperi , duhet te jeni te kujdesshem me shkrime .Qeveria nuk eshte ajo qe i kontrollon reshjet,vershimet boren ,acarin,te cilat jan dukuri natyrore te pa ndalshme.Po si si vjen turp keti Edvin Rames ta e keq perdore ket fatkeqsi natyrore per fushat ne vende qe te dal  edhe te solidarizohet me popllin e vet ku e gjithe miqte e Shqiperis po i vin ne ndihme ky njeri ben akuza edhe shpifje .

...duhet te jeni te kujdesshem me shkrime

 

Partia shoke, Partia!

Qeveria nuk eshte ajo qe i kontrollon reshjet,vershimet boren ,acarin,te cilat jan dukuri natyrore te pa ndalshme.

 

 

Ca paskeni qene dhe Zotin beni fajtor vec me ja heq sikletin bythes tuj !

Ca paskeni qene dhe Zotin beni fajtor vec me ja heq sikletin bythes tuj !

Ne silket eshte Edvini,

Po vuan per nje karrike kryeministri.

Po bie verdalle Shqiperise,

Por do te humbi edhe karriken  Bashkise.

lol

me shkrijne keto poezite e tua. Je per te ardhur keq.

Mati i ri mos je Sali berisha dhe ti si ai tjetri po me flamur british  se vetëm  Berisha  ka budallallëkun të flasi për opozitën për të fshehur gjoja papërgjegjshmërinë e qeverisjes tij . Opozita mre Sali nuk është për të mbajtur përgjegjsitë e qeverisë por për të denoncuar papërgjegjshmëritë e saj .E di që do çuditesh po kështu është . Nqs s'je Sala( se besoj se dhe Sala ka një damar poeti por se ka zhvilluar dot) pse na shkruan këtu mendimet e tij , s'ke një mendim tëndin për këtë fatkeqsi.

A ka mundësi të kopjojë dikush se ç'ka thënë mati i ri në janar për këtë temë 

 Mati, 14 mije hektare toke nuk jane permbytur ne asnje vend smiley

Mos fol ne emer te shkodraneve se i felliq.

Eshte sip e madhe, por  eshte koha qe te mos bredhin lart e poshte duke mallkuar dhe ferkuar duart per fatkeqesi te tilla, por te shkojne ne baze afer njerzve ne nevoje. Te rrezikuar jane njerzit qe po jetojne nen kercemin e ujit, jo karrikja e kryeminstrit qe po kerkon Rama ne Pogradec e gjetke.E majta e ka ne filozofine e vet solidaritetin, por Edvini nuk po jep solidaritet por po kerkon revolucion e protesta ne nje kohe te pa pershtatshme.

 Rama tani po flet ne TV live nga Shkodra. Ik e futi ndonje birre tani.

Po pra erdhi nga Pogradeci.

Fërkimi i duarve për fatkeqësinë natyrore që ka goditur Shqipërinë tani po bëhet ditën për diell. Edi Rama festoi në Pogradec për fatkeqësitë, duke lënë të habitur qytetarët, të cilët s’panë tek kryesocialisti asnjë shenjë solidariteti me të përmbyturit. Ndërkohë, ai mbërriti deri në Fushë-Krujë për të xhiruar një klip pro-përmbytje, por edhe aty s’ndali së talluri me fatkeqit që i kishte mbuluar balta e lumit Zez

 

mato, m'qafsh pulat e komshiut nga e plagjiarove/pergjerove kete paragraf?

  • Përmbytje në Fushë Krujë, Rama në zonat e prekura
  • Shume i shqetesuar komandanti. Cudi paska ra niveil i ujit.

Mire.  Pulat cofen e u qane.

po kur bisha nuk largohet vete, duhet ta largosh me cfaredo mjeti apo jo? Dhe sigurisht qe behet per te shpetuar ata qe kane ngelur gjalle.

Qysh mër spo ndihmoka Rama, po ky ktu kush është? smiley Shallin rozë ia paska marrë plaka.

 

Antagonizem i panevojshem. E kam me titullin, jo me postimin e freeradio qe me knoqi tu qesh. 

po mire o vlla pse nuk i behet limit komentesh ktij matit qe na cau drrasat me debilliqet e veta.

si eshte ky muhabet ?

apo  e lini per fare kosi, per te shtu budallikun ke peshku

Jo per gjo, po me ket rast shpitoj ene una nga ndeshkimi, pasi une limitohem vetem se perdor fjale fyese ndaj ketij kaqoli e ndonje tjetri. Po ti limitosh/kufizosh keta jashtetokesor, te gjithe biem rehat.

Mato, pa beji nje poezi nga ato te tujat kesaj kamunistes!

Kujt, asaje qe ka frike faren e kosit?

Tashti vertet,a dini gja ,a ka njeri informacion nese ka projekte per sistemimin e Bunes ,Drinit apo Kirit ne kompleks....Se a ka studime apo larg qofte fonde te akorduara per kete qellim.Se kjo mund te ndodhe edhe ne janar e shkurt.Mjafton nje jave shira e permbytet gjithçka...

Jo Zana s'ka. Para ca ditesh u miratua buxheti dhe Sales nuk i dolen paret per projekte edhe per ket vit. Do prisni deri vitin tjeter. Edhe aman se mos shqetesoni Jozin me nej kerkese per fonde se i prishen floket pastaj, e keni si ikone. Si lum ju. Majeni Jozin fort.

Nderkohe rama, ai rama qe s'ka moral dhe del lakuriq plazheve te botes po kerkon rikthimin e buxhetit ne parlament. Cfare maskarai dhe komunisti i paturp! Ai do vra me buk n'goj.

Dajosh...e shoh nga komentet qe permbytjet te japin rast te shprehesh te keqen e madhe qe e ke me qeverisest e sotem.Me beRi pershtypje madje se zakonisht je i ekuilibruar e dje po thoshe qe une jam gati te ndihmoj .te jap para me kusht qe shkodranet te mos votojne me per....(nese e kam kuptuar mire)Jo i dashur,nuk mund te vesh edhe pse virtuale kushte te tilla.Nuk mund te vesh kushte mbi lirine e aq me teper te shkodraneve...Nuk eshte demokratikisht e ndershme edhe per veten ta mendosh keshtu...Voltairre thoshte :Une mund te mosjem dakort me ate ç'ka ti thua ,por do jepja jeten qe ti te mund ta thuash....Vota respektohet....

Une mendoj se per projekte te kesaj natyre duhen shume,shume fonde.Nuk mendoj se ne i kemi.Ketu eshte te organizohet e te sensibilizohet loja me organizma europia e boterore.

mos deshe me thone qe "vota e vjedhur respektohet"? Po edhe ne shkoder jane vjedh votat sa me plas, jo vetem socialisteve, por edhe demokristianeve.

Barbire...mjaft me paranoja ...po vjen koha me votu prap e ne vend me mendu kete pune alà te votat.....Nuk ka sens

Ai, Rama pra, po kerkon qe te gjitha fondet e vitit 2011 qe jane caktuar per investime ne infrastrukture, ku futen edhe nje pjese per rrugen e re Tiron - Elbasan, Tuneli po se po, rruga e dibres, nja 100 milion Euro qe kane ngel per rrugen e kombit etj etj, te shkojne teresisht per investime bonifikuese dhe jo veten ne zonen e shkodres, por te te gjithe shqiperise. Pra ky maskarai rama kerkon qe ti harxhoje fondet ne punera te padukshme (thellim apo pastrim kanali, mbushje dhe forcim argjinaturash, thellim te lumenjeve etj) duke i hequr mundesine salibanit te inaguroje rruge e ura apo shatrivane. Tani le tia mbaje salibanit te harxhoje per te ndertuar parlamentin e ri, por vete shkodranet do te vijne e tia pshurin godinen e kryeministrise.

 Po c'i do projektet. Rendesi ka qe keni Salen smiley

 Hajde o Edi Rama se po te therret populli i peshkut ti shpetosh nga permbytjet. Si Enver Hoxha ne vaktit po te therrasin. Edi Rama tungjatjeta 

si frekuentues i rregullt i PPU-se, ne faqe te pare tek thenia e momentit e ke te stampuar:

Shkodra është përmbytur gjithnjë, por asnjëherë tjetër një kryeminister s'ka qenë atje gjatë përmbytjeve.

Jozefina Topalli në Parlament

Gezoje salibanin se te ka cu deri ne Kanada me pune!

 Mos u merzit se do te rregullojme edhe ty ne Kanada. Kur te humbi bashkine Edi, me lajmero mua, se do te fus ne pune si roje te kryeministria smiley

He mo mo, se pas tre muajsh, pasi te jene qetesuar ujrat, do harrohet gjithcka, dhe te gjithesecili do ti kthehet aktiviteteve shfrytezuese..

Mendesia e ketyre eshte, nqs na mbytet Birisha ne Liqenin e Shkodres, duhet te terheqe me vete edhe kundershtarin..qe nga nje pikpamje popullore nuk eshte keq si ide..

 Perse u dashka te veje Rama ne Shkoder? Jozi ka thanun: " Shkodra nuk i don socialistat..." Ja dhe qe vajti, e pastaj? Cilado opozite ne bote  do, te bente  luften me ze ne kupe te qiellit edhe sikur qeverria te kishte marre disa lloj masash, jo me kur  nuk e ka rr.......fare per kullimet dhe argjinaturat mbrojtese.

  Lini more njerez keto marrezira ! Permbytjet nuk jane  faje te natyres, por te njerezve, qe pasi e dine se shirat e shumte dhe me furi,  sjellin permbytje, nuk marrin masat e duhura, qe ujerat prej shirave te cin, per atje ku e kane fundin. Shirat nuk jane si puna e termeteve...

   Kush nuk e merr veshj, se per 20 vite, nuk ka asnje kacidhe investim, per veprat ujera kontrolluese, eshte fatkeq per vehten.Kush edhe e kupton, por ben, se medemek, mbron qeverrine, eshte teresisht.... imarrosur.

Edi Rama shkon ne zonat e permbytura me kepuce llustrafine. 

 Problemi duhet kapur nga fillimi,nga rrenjet,dhe fillimi eshte ne Pogradec,aty ku nis Drini qe permbyti Shkodren.Pogradeci eshte i Socialisteve.

Socialistet e permbyten Shkodren dhe jo Zoti si thote Berisha me Xhozin!

 Dream Theater, e di qe nuk thua keq...kur tall ...ato? Prej briresh duhet kap i ziu problem. Ose prej ...aty ku e ka kap Sala me Xhozin.

 Ore mire frike ngandeshkimi i ketij mavrie populloi nuk kane, po nga ndeshkimi i Allahut,  nuk tuten tha?

 Mato, qeveria e plehrave te Sllobodanit ne Tirane, kryesuar nga kelyshi personal i sllobos, Berishovic Salias, kishte nje vit kohe per te ngritur/regulluar argjinaturat qe mbrojne qytetet nga permbytjet, gjithashtu, te rindertonte dhe hidrovoret. Qeveria plehre, putane e Beogradit dhe karrappphutane e Athines, gjete nje viti nuk ka bere absolutisht as edhe nje gje te vetme! Ah po, ka bere posiiiii!!! Ka bere "festa" qe kushtojne dhjetra miljona euro per te festuar thagma qe nuk kane perse te festohen sot, qe duheshin marre si te natyrshme para 20 vjetesh, dhe jo sot; me parate e te cilave mund ta kish blinduar Shkodren nga te gjitha anet, qe dhe mushkonjave t'u dridheshin leqet e kembeve kur te mendonin per te hyre ne Shkoder.

megjithate, eshte mendimi im personal qe Shkodra e meriton nje qeveri te tille. Jo per gje, por duke patur parasysh qe eshte e vetmja vater reale e qendreses qytetare, mosbindjes ndaj kafsherise dhe cdo pushteti tjeter, Shkodra e sotme eshte nje qytet varreze, nje qender e vdekur, e atrofizuar, qe nuk ngre dot koken as te kerkoje te marre fryme qe vete Zoti ja ka siguruar aq natyrshem. E nese nje kafshe malesh dhe putane serbesh ka arritur ta degjeneroje shpirtin shkodran ne ate fare feje, atehere mire t'u behet!

Se fare mund te beje opozita, ne nje kohe kur opozita pretendon se ka ituar shumicen e votave, aka, pretendon qe duhej te ishte ne krye te puneve te vendit dhe perballe te gjitha fatkeqesive "natyrore" (qe atij vendi i ndodhin pak si teper shpesh gjate dhe vetem gjate periudhave kur sundohet nga kelyshet e Beogradit), kur opozita pra, kerkon transparencen e plote, qe t'i behet e qarte shqiptareve se KUSH duhet te jete ne krye te gjerave, kush duhet te marre persiper pergjegjesite per keto lloj situatash; ty te duket pak. Eshte krejtesisht e kote ne fakt, te diskutosh gjera te tilla qe e kalojne "komplikimin" e 1+1shit me persona si puna jote. Kete mos e merr per ofendim, por per note merituese mbi ato qe ke shkruar me siper. Ama, kur te ofrosh nje zgjidhje reale, do marresh dhe shtrengim duarsh, pa patur rendesi se cilen force politike mbeshtet ti. Dhe kur them zgjidhje, nuk nenkuptoj kurre heshtjen e opozites per mashtrimin kafsheror qe i eshte bere popullit qe prej zgjedhjeve nga partia jote, dhe nuk nenkuptoj qe opozita t'i beje karshillek nje qeverie kaq te korruptuar sa s'kemi pare ndonjehere ne histori, gjasme se situata qe po kalojme sot na qenkerka nje fatkeqesi natyrore...

Kur te zgjoheni nga gjumi dhe leshtesia qe ju karakterizon, kur te pranoni qe ne Shqiperi nuk ka shtet por banda fisnore kriminelesh, atehere keni per ta kuptuar deshtimin total te asaj qe ju quani qeveri, dhe nuk do rrini duke u bere bisht fakteve dhe realitetit me deklarata aq te leshta dhe patetike sikur demek opozita nuk po beka gje

Shkoni tani dhe kerkojini ndihme NATOS, dhe pas nje muaji, harxhoni nja 10-20 miljone euro te tjera per te festuar arritjet "tuaja" me fishekzjarre ne mes te Tiranes.

Zot i madh, dhe isha perbetuar qe te mos merrja me pjese ne te tilla diskutime ku personat perballe te mos e kalonin IQ-ne e amebes!!!

Sa lodheni ti ktheni pergjigje Matit, pse nuk shikoni ne goole hart,  sa shtepia, vila jane bere afer argjinatures, ( edhe pse dallohet se nuk ekziston argjinatur), se populli injorant verior nuk ja ka haberin te jetoje si njeri.

Si eshte e mundur te manipuloheni ne kete fare feje ?

 

 Jo, jo keshtu lumidrin!

    Nuk eshte injorant asnje fije populli verior, por jashte mase me natyren nuhatese, fine,  te zgjuar. Tjeter pune se ka qene i varfer, dheme resurset e medha "te fshehura" ne toke e te pashfrytezuara.Ai ndertoi atje se nuk patem shtet.Me "Shtet  Hidraulik" ne forme dhe "Despotik" ne permbajtje, gjysem aziatik e gjysem lindor, nje perzjerje amorfe dhe pa konsistencen minimale, bene qe njerezit te benin aqe sa diten dhe jo ate qe do tu duhej.Kjo nuk perben mekatin e tyre, por krimin e vet shtetit, mbi te qeverrisurit prej tij.

 Nuk do ta doja ta shifja, te shkruar prej Jush ate qe lexova.ndoshta e ke ne forme shfrehje  mllefi...Ashtu me duhet ta besoj.

Tung

 Kemi shume per te festuar, tha Berisha. Ai personalisht donte te sillte Celine Dion, por rinia sot pelqente Rianen e Kristina Agileren.

Pse po me kujtohet kur erdhi La Bouche, nga Vefa, per zgjedhjet e 1996-es?

O mati i ri, qe te marte ai i vjetri..

Po skeni goje te permendi fushe krujen si alibi natyrore per ate cka ndodh ne Shkoder mor te ngrate!

Po sa here perpara jua kam permende milionat qe keni derdhur ne projekte pastrimi kanalesh(nga fushkruja e lart) qe kane shkuar ne xhepat e firmave fantazma te Pal dajcit &co.. kerrma injorante!

Si kathene pjeter arbenori dikur..vlonjateve ju ban mire shetitja nga xhiroo... edhe une po them qe shkodranve ju ben mire icik not ne dimer

I kemi projektet gati dhe menjehere do fillojme punen tha salibani sot mbasdite. Te njejten gje ka thene edhe ne Janar te ketij viti, kur tha se do te thellojme urgjentisht Bunen. Po ky eshte i pacipe, kriminel, mashtrues, meshirim i te gjitha te keqijave. Po si ka mundesi qe nje njeri i tille te na bjere ne per hise?

 Ne se vertete do ta beje Salihu ate qe thote..."per projekte gati" do te jete krimi i dyte edhe me i madh.Se do vjedhin pa bere asnje pune te dobishme.Degjova Genc Rulin.Ishte krejt aut.Ai nuk e di pse eshte ne ate vend qe e kane vene.

  Ore duhet nje GEN PLAN Shtetror  i studjuar ne te gjitha detajet per gjithe zonen bregdetare dhe parabregdetare, sepse jane operacione qe ne se nuk bazohne ne parametra shkencore bejne hatane.Nuk behet kejo pune me....nje mbledhje qeverrie,  dergo ca para komunave dhe ca eskavatore.... te heqin dhera e te sjellin dhera.Puna fillon me studimin e gjendjeve faktike nga Deltat gjer tekl Primaret, sekondaret e terciaret.Mandej argjinaturat e pastaj tek gjendja e baseneve ujembajtes.Ore ka  vrojtime dhe matje me perllogaritje, qe duan muaj kohe.Duhet rivene ne pune Instituti i Bonifikimit  me tere ata burra model ne pune e ne shkence...!Jo çizme dhe  vrap  qeverritaresh, te ndajne" Karvele" e shishe me uje. Amani ore mosni se late nam!

Mu duken te deshperuar me shume politikanet qe jane te detyruar te qendrojne sa per sy e faqe afer te permbyturve, dhe me shkoi mendja se nga sa e sa korrupsione e allishverishe u eshte dash te distancohen kete periudhe..

 Berisha përgjegjës për përmbytjet 

 

Brought to you by:

America may run on donuts, but Albania runs on scapegoats! smiley

Damn right Albania runs on scapegoats!

Saliu deshtoi, tani me beni mua kryeminister se kam per te qene nje sukses madheshtor!  A nuk e keni pare c'bera me Tiranen?!

Gjynaf me u qajt qe tani. Prisni sa te shkarkohen edhe anijet e plerave te europes siper ujit, pastaj kane per tju dukur keto permbytjet lule.

Pastaj pse cuditeni ju, i thau Enveri kenetat e Myzeqes, Maliqit... duhet ti shkaterrojm se mbajne gjalle vepren e komunisteve. Mbas Piramides, duhen rikthyer kenetat e te filloje mocalizimi. Per 100 vjetorin qeveria ka gati projektin e M...ullarit te plerave.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).