Këtu mund të postonit mllefet, emocionet e çastit, krizat, citate a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi të tregoheni, përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, të vetëpërmbajtur e të kursyer, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

_______

Pa çensurë - 1

Pa çensurë - 2

Pa çensurë - 3

303 Komente

prape hodhen fishekzjarre keta pallat e PD-s?

Po na kujtojne 97-en. Po tani, per cfare? Per vizat?

 

Huffingtonpost

DECEMBER 15, 2010

Albania Could Use Some Revolutionary Spirit

 

Today's youth could learn from the student uprising that challenged the communist regime 20 years ago.

The collapse of communism in Albania was by no means a revolution. But some revolutionary moments took place, and this week marks the 20th anniversary of one such dramatic event.

On December 8, 1990, a group of students at Enver Hoxha University in Tirana - named after the communist dictator - decided they had endured enough. More than one year had passed since the fall of the Berlin Wall but Albania's communist party still ruled supreme. Hoxha's successor had craftily avoided real reform, aided by Albania's extreme isolation and the long arm of fear. After decades of prisons, forced labor camps and executions for mild criticism, few Albanians stood ready to confront the regime. Unlike Poland, Czechoslovakia and even Russia, of dissidents there were none.

So, the students decided to act. A few had developed vague political ideas with young professors, whispering about democracy, but many dreamed of materialistic gains long forbidden by Eastern Europe's most rigid and Stalinist state: Beatles music, blue jeans and the joys of life as seen on Italian TV.

On December 8, the lights on the university campus went out, as they did many nights, and a small group gathered to protest. The students worried the regime. Unlike the intellectuals and professional class with ties to the party, the younger generation could be less controlled. The protest spread, culminating on December 11 in the legalization of political pluralism. The first opposition party was created the next day, controlled by Tirana elites, and it assumed power through democratic elections 14 months after that. A key figure in the communist leadership at the time called the process a "transfer of influence."

Twenty years later, the students' brief revolt seems a distant memory. None of the key figures from that time plays a role in Albania's public life: most are abroad or in business; one served time in prison and another was murdered. The campus of the renamed Tirana University has no spirit of dissent today. Students pay for good grades.

Albania has a plethora of private academic institutions today, such as universities named "Epoka", "Kristal" and the "University of New York Tirana". Students are no longer taught what the ruling party wants them to think and say. But like so much in Albania, these universities are about business, pumping out degrees in architecture, engineering and law. Their uncritical orientation is towards the country's current patron, the United States, just as Albanians during communism looked to the Soviet Union and then China.

Maybe it is a healthy sign that people are making decisions based on their perceived self-interest; a revolutionary spirit can be a sign of deep-seated ills. Indeed, Albania has opened radically over the last 20 years. It is no longer a land with sealed borders where prison terms face those who paint unacceptable art, practice religion or question the idea of a Socialist paradise.

But a middle ground surely exists, where young people also ponder how to make their country a better place: how to protect the environment, how to fight corruption, how to build a system where independent institutions replace the monolithic column that for decades dominated national life.

Instead, the defeat of hard-line communism has led to an allergic rejection of all things communal; democracy means the right to do as one wants. The students do not need to confront the police or stage another hunger strike. But a waft of revolutionary spirit would invigorate and improve the frantically pluralistic and wildly individualistic scene that the students helped create two decades ago.

Fred Abrahams' book on the fall of communism in Albania will be published next year by New York University Press.

Una kisha nje rrefim (ju rrefej me pra mo) pa pike lidhje me fikshezjarret qe shqetesojne IKSPI-ne (edhe mua) po qe ka lidhje me nje ngjarje qe perpak desh na nxorri xixa nga syte.

Vje Nohia me me more ne pune mu se do shkojshim me pa film me gomere (qafsha t'gjithe ishte filmi "Gomeret e kufirit" qe shfaqej te shpia e ushtarit me rastin e TIFF 2010). Kur mu ke unaza te lodrat e rruges Elbasonit, me thote :

"Shpresoj qe ta kem pare mire orarin dhe daten!" (Nohia njifet boterisht si tip qe nuk para mush mire nga keto oraret dhe datat e spektakleve)

Duke patur parasysh qe e kisha prit deri m'nonte pa çerek m'zyre, ene qe kisha qit apostafat prej shpie Shemsien dhe shoqnine e saj ne nje temperature "ik e pirdhu" nen zero, i thashe :

"Shiko se po ta kesh bo kete, ky muhabet dahet vec me sherr!"

Doni ju qe na e kapen te qeshmet Nohine ene harroi qe po i jepte makines dhe qe eventualisht kishte ene makina te tjera ne rruge. Nuk e di se si na rujti Zoti, qe u ftillu ene frenoi 3cm para se t'i bite nje Peugeoti (kshu i ka pas thone Lenka Cuko) te kuq dhe te ri akull. Ca cuna qe po pritnin me kalu rrugen u habisen aq shume nga frenat prej formula 1, te makines se Nohise, sa qe harrune te ftohtin dhe biles edhe eren e keqe qe vje ne ate ven (ne zakonisht kembesoret i dime ene kto gjojna m'Tirone).

Filmi qe i lezetshem po temperatura ne salle nuk qe e mjaftueshme per te na shkri gjakun qe na griu driveringu i Nohise.

P.S. : asnje lloj autokritike nga ana jote nuk pranohet!

tashti merr i brisk ene....nohijes

une se marr vesh pse ke kaq qejf me i perfol femnat ktu ne peshk mer koketul ?

si me qen gru e keqe

Ti je Nohija?

po

U sa i pakapshem qe u bone noshti! Po Nohia o Ana me pra mo se Nohi i thone anes tironçe.

Po di une c'emra i vini njeri tjetrit ju.  As tironcen s'e di se nuk jam tironc.  Mua thjesht me ben pershtypje reagimi i ashper i Ruzhdijes kur ti e permend Nohijen.

Osht pak solidaritet femeror dhe shume inot personal.

Merr me te mira, prape me te keq ajo. Se kush ja ka mush menien qe ene ne peshk funksiono ajo shprehja sado-mazokiste "kush te rref te do"

Une them eshte karakteristike tipike qe gjendet tek femrat Shqiptare.  Privatesine e kane te shenjte, sidomos kur vjen tek mardheniet me meshkujt.  Sigurisht kjo buron nga fenomeni jone social per te thashthemosur mbi cdo gje, qe zakonisht rezulton ne perfoljen per keq te femres dhe prishjen e reputacionit te saj ne shoqeri. 

smiley

M'fal per nderhyrjen, por s'e mbaja dot.  Jo per cfare shkruajte ti, dmth as po i hyj debatit, por thjesht me tabllone.

Po imagjinoje mua, Lizadrin dhe Ruzhdijen ulur diku duke folur per kete gje?

yyyyy, jo mer se s'kam imagjinate aq te zhvilluar smiley.

Te lutmi shume se nuk o veni ktu me bo muhabete serioze. Mos me fut m'sherr me shoqnine se trecerek beje ma kane bo mu kto grate e peshkut.

Ktu nuk ka ven per thashethem mer jahu. Nohia o goce flori (kjo o vetmja e vertete ne kete diskutim) ene nuk ka faj qe frongu thote : "femmes au volant, danger permanent" (grate m'timon, rrezik gjithmone)

Po cin te perfol mi gjemin qe kom 16-17 vjet pa e pa. apo Olsin qe m'nigjo konge dashnie nga ish-burri i Inves.

Masnej si s'te vje terp e m'bo kshu akuzash? Po a nuk isha une qe s'lash budallallik pa shpik per Shabe rahmetliun (peshkerisht po flas). Po ai prej meje u bo si gru mi dreq (e kom fjalen qe rrite me fshese m'dore)

Qyqja, Guce, po ke Top Channel pse s'e ke nxjerre, mo?! Heren tjeter, ne kembe te ikesh! do marr vetem Shemsien tate dhe ty hic!!!

Akoma me kete shoqerohesh mi? smiley

O Iriso, e di si me tha nje dite Nohia?

"Ti i padurushem je, po prape se prape mo mire rri me ty se sa me ate Irisin!"

Qafsha Bollanon qe ashtu me tha!

Ira, qe kur ka ikur Tropi, me ka ngel ne dere te duroj Gucen... po ja, sa te martohet se ia mbledh rripat Shemsia atij pastaj, e ta heq qafe... smiley

Ajo ndaj iku, se u kthye ky smiley.

 p.s: propozoj qe te gjitha shkrimet tani e tutje te fillojne me "perveçse qe te du fort " smiley

M'falni ju shoqja Nohi, po me sa duket nuk e dikeni ate shprehjen (qe sapo e polli mendja ime e mrapshte)

Burri qe osht burre
e le grune tu fut nai gjo ne furre
E s'e pyt mo kurre!

Hajd tashti feministe te te gjitha vendeve bashkohuni ene hapni krahun me me ra!

smiley

Ta thoshte ndonje tjeter, qe s'e njoh, hajde se po e besoja, po ty i here te te shofi Shemsija jote m'sy, behesh qingj! Pjesa me e bukur do te jete, kur une dhe Shemsie jote do dalim,  dhe ti te rrish ne shpi t'u gatu psh. smiley

Pershendetje Ana, pershendetje Lizander. Paskeni kaluar nje aventure te bukur. Si neper filma. smiley

Gjithmone ne temen e te ftohtit, le te shpenzojme dy fjale per "komfortin ambjental". Cfare do te thote komfort ambjental ne Shqiperi? I leme menjane per momentin perkufizimet e komplikuara dhe le ta ilustrojme nepermjet shembujve.

Komfort ambjental ne Shqiperi do te thote qe pothuase e gjithe lageshtira dhe i ftohti futen pa pike problemi brenda lokaleve te shtepise. Komfort ambjental ne vendin tone te dashur do te thote qe per shkak te tij te ftohesh gjate dites dhe meqenese gjate nates merr fryme me goje pasi hundet i ke te zena (si i ftohur qe je), ne mengjes zgjohesh edhe me bajamet e skuqura.

Falenderoj shume inxhinjeret dhe projektuesit e kohes se Dulles dhe te pas kohes se Dulles per portofolin e mrekullueshem imobiliar qe na kane lene si trashgimi. I falenderoj nga zemra per keto shpella katrore fantastike ne te cilat jetojme te cilave vetem nje zjarr i madh mund t'i bente derman persa i perket te ngrohurit ne dimer.

Plako po ty te ndrysho flamuri sipas temperatures se ambientit?

Ku e ke shpine ti se qeke bo per te te ardhe me komposto?

E paska ndryshuar Abcomi. Po ca komposto o Lizander?! Ja kam gjet zgjidhjen. E ke parasysh soden e bukes? I ngjyej gishtat aty per 7 pale qejfe dhe pastaj lyej bajamet. Riti im i cdo mengjesi.

Mmm.... ka filluar te me pelqeje shija e sodes se bukes.

E di per cfare me vjen keq? Me vjen keq per faktin se pa asnje shpenzim ekstra (pra pa termoizolues) por thjesht duke lene nje dhome ajri midis dy shtresave te mureve perimetrale, lokalet tona do te ofronin nje komfort ambjental shume me te mire nga ky qe kemi sot.

Sode buke? :o

Po. Eshte dor me nje per bajamet. Se kur shkoj ne farmaci, ato vetem nje ilac dine te me keshillojne: antibjotikun. Merret me lehte antibjotiku se sa aspirina ketu.

Olsi sa eshte temperatura ne Tirane ne kete moment?

Aty rrotull zeros. Dicka si -1.

Mire qeka.  Ketej keto dite ketej ka qene -13 a -14.  Me faktorin e ftohjes nga era te ben te ndihesh sikur eshte tek -18 a -20.  Ah po, harrova qe ka rene dhe bore dhe eshte bere si piste patinazhi cdo vend ku nuk eshte pastruar ajo...  Te duhet antibiotik per t'u sheruar nga infeksioni i bajameve...

Nuk ka rendesi sa eshte temperatura e jashtme aty ku jeton ti. Mund te jete edhe -30. E rendesishme eshte qe nuk dridhesh nga i ftohti kur je brenda lokaleve te shtepise pasi shtepite jane te veshura me dhome ajri dhe shtresa termoizolimi keshtu qe brenda temperaturat jane optimale pasi nuk ka rrezatim te ftohti nga muret, plus temperatura ka inerci.

Tani qe po shkruaj kam kaloriferin ne te djathten time qe me rrezaton ngrohtesi ne te djathten e trupit nderkohe qe te gjitha pjeset e tjera jane te ftohta.

Ketu shtepite i kane bere me fundshpine. Edhe sot e kesaj dite neper shtepite e reja nuk kane mesuar se si montohen dritaret. Plus qe kane gjet tani nje zgjidhje: leshi i gurit qe per pune 2 vjetesh degradon dhe shkon per lesh e te rrofte qe e vure.

 

Si definisce comfort ambientale quella particolare condizione di benessere determinata, in funzione delle percezioni sensoriali di un individuo inserito in un ambiente, da temperatura, umidità dell’aria e livello di rumorosità e luminosità rilevati all’interno dell’ambiente.
Da tale definizione si ha una distinzione tra benessere termo-igrometrico, benessere acustico e benessere luminoso.
 

Il comfort ambientale si identifica con il benessere psicofisico delle persone che vivono un ambiente (casa, ufficio) ed è una sensazione dipendente da determinate condizioni ambientali che sono in gran parte pianificabili e quindi rientranti nella responsabilità del progettista, ad esempio nelle fasi di progettazione, realizzazione e gestione di un green building.

Stili arkitekturor bunker.  Karabina hekuri dhe betoni.  Izolim me suvatim, pa ansje lloj ngrohje/ftohje qendrore. Frigorifer ne dimer, e sobe ne behar.

... shpella katrore!!!

Pervec anes se vuajtjeve njerezore keto jane nje idjotesi e madhe persa i perket aspektit ekonomik: shperdorim i parave ne ilace dhe mbi te gjitha nje shperdorim kolosal i energjise e cila (nderkohe qe i ftohti futet nga jashte) del jashte mureve te shtepise pa asnje lloj pengese praktikisht.

   Po mos e bej aq tragjike, se me nje vetrate normale, izolohet i ftohti. Dhe po qe per te pyetur, dhoma aq te vogla ngrohen menjehere. Ata qe kane shtepi private, te ndertuara sipas qejfit, e vuajne me shume ngrohjen e ambientit. Me ato lloj pallatesh po mbijeton prej kaq vitesh nje Rusi e tere, qe e kane te ftoftin origjinal e safi, jo ti ne Tirane qe del me vrap te fotografosh disa cirka qe te duken si bore, nje here ne pese vjet.

Po ti sherrndjelles, nga e di me ça ngrohen ne Rusi? E si qenka i ftohti fallco?

Ai s'po diskuton se me ca ngrohen, por si hyn e si del i ftohti, duke cuar energjine dem. Nje vetrate 100 mije lekshe, nje dere pa vrima dhe ja, u zgjidh. Dhoma kater me kater jane. Ngrohen me nje pordhe per cerek ore. Jo me bombel gazi apo me sobe me dru. Kurse OlsiB na pershkruan vuajtje njerezore per dava dy muajsh si tip dimri me paterica qe ka Tirana.

Po mire, po te ndezesh zjarr ngrohesh dhe te jesh jashte mo smiley Une kam ftohte per vete, vetem se mendoj ata ne Shkoder dhe nuk ndihem smiley

 Te fliste ndonje nga korca apo tropoja, hajde de... po ju te detit e te tiranes mos na beni naze. smiley

Olso,

Tani sinqerisht e llive plako. Mos na boj si lule mos-e-prek tani. Po te shifshe se ne car kushtesh jane ata robt e shkrete qe jane strehu neper konvikte ne Shkoder, do i thoje Zotit 100 here faleminderit qe ke nje shpi, qofte edhe pa termo-izolim. Hajde nai here me mu ne Shkoder dhe pasi te kesh pa femije 2-3 vjec qe kolliten ne nje krevat te vjeter ngjitur me nje mur ku suvaja ka rene nga lageshtia dhe myku eshte mbret, do e kuptosh se ne ftofemi prej qejfit dhe jo prej hallit.

Po, po IKSPI... ta mbeshtes.

 C'ke? S'ke argumente? Ke per t'u hedhur nga ballkoni, ndonje dite, kaq tragjik sa je. Qan naten, qan? Me koken poshte jorganit? Nga deshperimi? Ashtu... kot... se si te vjen? Ke nevoje te perqafosh arushin? Apo ndonje gje tjeter?

Ta mbeshtes pra. Ti ca ke?

nuk ka mo sida cuna kshuqe hapuni n'katersh tani smiley

0:a49:g43:r3:c0.058462:b40311968:z0">http://www.reuters.com/article/idUSTRE6BE68220101215?loomia_ow=t0smiley0:a49:g43:r3:c0.058462:b40311968:z0

 

p.s. si ka mundsi qe peshku s'e ka von ket si lajm?

Pse mer Sifi, Ganua e shoke te tjere te Sides duhen trajtu si halopenjo?

qenke largpames vllai im; i paske bo llogarit me hanxhi

Qe dje deri sot keni bere 41 komente tek oazi pacensurist i peshkut? :O Mos beni thashetheme, unless behet fjale per ndonje gje interesante si fjala vjen dashnoret studente te Heidegger-it. smiley

 

He owes us an explanation of why he thinks chickens are conscious even though dreamers and the question-answering patients are not.

talking about unconscious & dashnore, do check out 'bad timing' - mgjs s'e di nese je tip filmaxhiu ti xhib (por ne pergjithesi ata qe citojne kierkegaardin dhe heideggerin jane smiley).

por kjo ishte e cmuar nga linku yt i pare: "the modern person is drowning in superficial information."

trop, nga traileri s'duket much, po do e shikoj mqns e rekomandove, bile nqs di ndonje link ku shiqohet online mund ta watch qe sonte. smiley

une nuk para citoj asnjerin prej tyre, don't even know much about them, but do tell us pse qenkesh ajo cause-effect-i per keta tipat. smiley

ate punen e thashethemit e permenda per te sjelle linkun, por pse jo dhe per te diskutuar why it isn't ok te besh seks me studentet, sidmos nqs keto jane hot.  smiley

Bore bore bore....

Bore, ngjiti, por u hap gjysma e qiellit. Deri nga 12-ta e ke te shkrire.

Une i bera fotot, per vete smiley

pse dezinformon ti? ketej nga une po bie akoma

 

 po pra, filloi prape

per nje cast u hap nje vrime qielli mes reve

tani u mbyll dhe u trashen floket

bi akoma

me rob shpije spo i gjej baterite e aparatit

shko e bleji.... smiley

sja vle jo

skam nai panorame te hajrit qe te me beje te heq pizhamet tani smiley

e te shkoj ne dyqan

puu si jeni ju femnat, vete flitni vete ia shani e vete thoni ska peisazh... smiley

me rob shpieee sa te zorshme jeni smiley

ika me punu ma mireeee

 rroftë ngrofja globale, u knoqën dhe tironsit me borë smiley

Po s'dime as me ec, as me i dhone makines ne bore... smiley

 Me verte. Gjithe frike po ecja. Pashe dhe robt e tjere, sikur ishin siper litarit tek.

dhe une qe kujtoja se e kishin fajin cizmet e mia me taka trrak -trruke, kam ec me frena dore gjate gjithe rruges

hahaha, s'janë në modë as këpucët me gomë traktori smiley

ene do bajne fotografia ene do i vene ne FB smileysmiley

Une i bera fotot, po sa inat qe s'kam FB... smiley

une skam dale hala nga krevati, seriozisht a dilet apo ta marr pushim sot ?

smiley

Ruzhe, merre pushim, po dil nga shtepia, mos shko ne pune... Eshte nje ajer i kulluar perjashta, sa do kenaqesh duke u mbush me fryme... Vishu mire, ama. smiley

 Po pate rruge malore, kujdes, sepse tani eshte bere si me uje ne ca vende, si akull gjysme i shkrire, dhe rreshket. 

 po bie bore me diell ketej nga une. lol

kush martohet?

ore ku e pe diellin ti se na cmende, a thu jemi ne dy hemisfera te ndryshme

 Une jam ketej nga qyteti studenti

doli dielli per pak minuta dhe bora vazhdonte. E filmova, smiley

mashtrus, ja te dal ta kqyr njecike situaten

O Lizander, ku e pe "lulen mos me prek" aty pash Zotin?

Pastaj ca argumenti eshte ky me Shkodren? Te ngushullohem me faktin qe diku eshte me keq a si?

Ty Olsi sikur po te zbuste dashuria, ça pate pastaj? smiley

M'u fut i ftohti deri ne palce. Ja cfare pata. smiley

dola dola dhe loza me topa bore

shkrutja dhe emrin tim ke maqina qe si kam bo kolaudimin smiley

qesh e njesh bora vazhdon, ma shume me te ngjeshme se me te qeshme smiley

Mqs keni shume deshire per pune, se pervec se bore asht dhe e premte smiley , kush me ndihmon te gjej ku te shkarkoj nje serial te ri qe ka dale ''Ancient Rome''

http://en.wikipedia.org/wiki/Rome_%28TV_...

 

Teuta rroshf.Edhe une ate them LET IT SNOW,LET IT SNOW,LET IT SNOW

Te bine me te bine, kush po ia ndalon ,ne toke te vet bjen, spo tham gja une smiley

 

 

 

IKSPI ELIAN flm...

 In solitude, we are apt to feel too strongly whatever relates to ourselves: we are apt to over-rate the good offices we may have done, and the injuries we may have suffered: we are apt to be too much elated by our own good, and too much dejected by our own bad fortune. The conversation of a friend brings us to a better, that of a stranger to a still better temper. The man within the breast, the abstract and ideal spectator of our sentiments and conduct, requires often to be awakened and put in mind of his duty, by the presence of the real spectator: and it is always from that spectator, from whom we can expect the least sympathy and indulgence, that we are likely to learn the most complete lesson of self-command.

A. Smith

 Kaq e pat dhe bora, me duket. Neser kemi shi.

fillloi perseri bora, tashme me floke dixhitale

 E pra, filloi prape me verte bora. smiley

Qekan gezuar banoret e Tiranes per boren si katundaret kur hengren buke gruri per here te pare ne jeten e tyre.  Hajdeni ketej nga une se ka per t'iu dale lezeti i bore brenda vitin, kur e sheh qe bora eshte e sigurte e me bollek nga fund nentori e deri ne mars.

2 komente e gjys cdo 3 qe kam lexu deri tani, kane lidhje me boren qe ka rene n'Tirane

meqe ne teme bore, kamarieri kishte pa qyfyre ne mengjes, burra e gra tu thy qafen neper shkalle. Njona  q' i kishte takat 15 centimshe, thoshte ai, mori dhe vazon me vete. 

 

duke shfeltuar arkivin e peshkut, ndala tek kjo poezi e peshkut fluturues; thjesht e persosur:

OPUS 156

Për gjërat që s’mund t’i bëjmë ka shumë emra të panjohur
ashtu si për kuajt e bardhë e të përgjakur
që vrapojnë të harbuar drejt vendit të mistershëm
ku dielli dashurohet pafundësisht me hënën

Për gjërat që s’mund t’i bëjmë
ka shume dallgë të mistershme që përplasen në shkëmbinjtë
e gjakut të mpiksur
Aty nisen të gjitha pulëbardhat pa ditur se ku
Aty nisen të gjitha dallëndyshet e dashuruara
Që i kanë foletë në sytë e faraonëve të vdekur që flenë në piramida

Gjërat që s’mund t’i bëjmë kanë marrë formën e duarve tona
ne i heqim ato si dorashka kur ngrihemi nga shtrati dhe pastaj
i hapim fshehurazi dritaret
që të heqim prej nesh ajrin mundonjës të së panjohurës

Por ato gjëra nuk flasin
ato nuk dinë të flasin me gjuhën e njerëzve
ato flasin vetëm me gjuhën e drurëve kafshëve dhe zogjve
që ne s’do mundim kurrë ta kuptojmë
pa hequr dorë më parë nga kryelartesia e cmëndur njerëzore

Por ne cuditërisht akoma nuk kemi mundur ta kuptojmë këtë gjë
megjithëse skeletet e kuqe të ditëve që dielli i vret cdo mbrëmje
në perëndim
janë bërë kaq shumë sa askush nuk mund t’i numurojë dot më
Ne akoma nuk duam t’i kuptojmë disa gjëra tepër të thjeshta
disa gjëra shumë më të thjeshta se kuptimi i filozofisë dhe ekzistencës
Ne vrapojme si të cmendur në rrugën drejt vdekjes
pa pyetur për gjakosjen e këmbëve dhe copërat e shpirtit
që bien rrugës
si gjethe të thara e të vyshkura
ne vrapojme mbi to si të verbër të dënuar me panjohësi

Ne jemi njerëz të cuditshëm.

 

dhe ndersa e lexoja , pash se me bene pershtypje te njejtat vargje qe kam bere me bold, qe kisha pelyqer kur e kisha lexuar per here te pare.

Meqe sot eshte e shtune dhe jeni te ngeshem, please ri-lexojeni...

ca asht ma e damshme e lehuna apo e pjerdhuna??!!

Më kujtoi Shemja një barcaletë me këtë punën e "rreth e rrotull meje Evropë, këtu ku jam unë, Shqipëri".

Ishte një kristian një myslyman dhe një hebre, e po mburreshin, zoti i kujt ishte më i fortë.

Filloi kristiani e thotë kisha marrë varkën e do shkoja për të ndez një qiri tek kisha e filan shenjtori, që ndodhej në një ishull. E rrugës më zë furtunë, dallgë etj, i lutem zotit dhe ai bëri mrekullinë. Rreth e rrotull meje furtunë, aty ku isha unë qetësi.

Myslymani thotë të njëjtën gjë... do shkoja për tu lutur në xhami, në mes të shkretëtirës, erë e fortë shumë, dunat u ngritën, i lutem allahut... edhe mrekulli! Rreth e rrotull meje furtunë, aty ku isha unë qetësi!

E merr fjalën hebreu e thotë, ishte e Shtunë, më vjen një gocë në shtëpi, me mini e dekolte, me tanga e me gjokse të mbëdha... po nuk ia mbështillja dot tha, se ishte e shtunë... I lutem Jahvesë, o Jahve, ndihmë! Dhe ja tha, mrekullia. Rreth e rrotull meje, e Shtunë, aty ku ia mbështillja unë - E dielë!!

 

Falenderoj Nenen Natyre qe pati meshire per mu dhe vendosi t'i jap fund te ftohtit therres! Faleminderit shume!

Amen!!!

admine,  pse e fshite ate thenien e xhibit ( lapidar)

Po pse jashte flini ju o njerez?

Praktikisht, po. Keto shtepite tona vetem shiun nuk fusin brenda. Temperatura dhe lageshtira hyjne e dalin pa pike problemi. smiley

Finche' ti morde un lupo, pazienza. Quel che secca e' quando ti morde una pecora.

 Morgens ging ich in den Garten,
                eine Rose mir zu pflücken,
Heimlich und in Furcht, der Gärtner
                könnte mich dabei erblicken,
Dock es waren seine Worte
               köstlich über mein Erwarten:
"Nicht die Rose nur allein, ich
               Schenke dir den ganzen Garten!" 

Rumi

The rose does not care
if someone calls it a thorn, or a jasmine.

Find me near the flower's eye
that takes in provocation
and begins to grow.

 

Rumi and Rumi

smiley

smiley nuk e di, sec ka nje gje festive ky si artikull. njerez pa pretendime smiley

Armë tek Liqeni, incident mes policit dhe deputetit të PS-së, Marko Bello
Shekulli Online | 20/12/2010 |

TIRANË- Deputeti i Partisë Socialiste, Marko Bello është konfliktuar dje me një polic për parkimin e veturave të tyre. Konflikti vazhdoi për pak minuta mes efektivit policisë së kryeqytetit dhe deputetit, ndërsa palët janë nxehur dhe kanë debatuar mes tyre me fjalë të ashpra. Situata është ashpërsuar ndërsa, deputeti socialist ka parë që personi kishte armë zjarri në brez, çka ka sjellë dyshime tek ai se mos personi ishte njeri i rrezikshëm. Deputeti nuk e dinte që personi me të cilin po grindej ishte një efektiv policie jashtë shërbimit. Nga ana tjetër mësohet se as polici, me të cilin debatonte Bello, në fakt nuk kishte dijeni se ndodhej përpara një ligjbërësi të Kuvendit të Shqipërisë.

Në atë moment aty ka kaluar një patrullë e policisë së komisariatit nr.2, që ka vënë re konfliktin dhe menjëherë i është afruar deputetit të opozitës për të mësuar se çfarë po ndodhte dhe nëse kishte nevojë për diçka. Më pas deputeti ka vendosur të bëjë kallëzim për personin me të cilin po debatonte dhe nga ana tjetër të dy palët janë shoqëruar fillimisht në komisariatin e policisë nr.2. Pas marrjes së kallëzimit të deputetit Bello, policia thërriti edhe efektin e saj. Nga marrja në pyetje e policit dhe nga ballafaqimi me deputetin është kuptuar qartë se mes palëve ka pasur një konflikt verbal dhe ata kanë debatuar mes tyre për shkak faktin se kush do të parkonte automjetin në një vend aty.

Pas ballafaqimit të kryer mes palëve, i pari që është tërhequr qe efektivi i policisë, emri i të cilit nuk bëhet i ditur. Ai i ka kërkuar ndjesë deputetit, duke i pohuar se nuk e dinte se kush ishte. Gjithsesi efektivi i policisë ka pohuar se do të kishte kërkuar ndjese edhe ndonjë personi tjetër pavarësisht pozitës së tij. Pas këtij veprimi edhe deputeti socialist, tërhoqi kallëzimin e tij ndaj efektivit të policisë së kryeqytetit, duke mos pasur pretendime. Në fund pas sqarimit të palëve, policia mbylli veprimet me një deklaratë ku secila palë pranonte se nuk kishte pretendime apo mosmarrëveshje me personin tjetër.

 Une kam qef ate artikullin ku ha shpulla erjon brace. Kush e ka, ta nxjerri dhe nje here? smiley

edhe une e mbaj mend ate artikullin. ne mos gaboj, ai qe i ra ne shpulla Braces ishte nje emigrant. aty ketu,bejme edhe ne emigrantet ndonje gje te hajrit.smiley

bile me sa mbaj mend, kam lene dhe nje koment te artikulli:  te lumte dora e vogel, thashe.smiley

Robin Hood vlonjatçe?!

Nje çun ka vjedhur ne banke ca miliona (duke mashtruar me kredite) qe pastaj i ka investuar neper qytet. Kishte bere nje kafene me lilbra shume te bukur dreqi qe tani e konfiskuan smiley dhe nje biblioteke madje.

per me teper qe pasuesit e tij po thone lart e poshte qe eshte futje qe u be nga njerez qe nuk duan te zhvillohet Vlora.

 I- Ging

Pyetëm orakullin dhe na dha këtë përgjigje:

  

Me këmbë të çala e të ftohta e me ngarkesë të rëndë nuk ecet rehatshëm para; përveç kësaj e vë veten në rrezik.

Prandaj lëri gjërat të vijnë tek ty. Kështu do të kesh mjaft kohë për t'u menduar se çfarë ke ndërmend të bësh e gjithashtu mund të pushosh ca. Lër patjetër të të ndihmojnë, kërko të bisedosh me një njeri që do të mundte të të këshillojë.

Forca jote nuk është e mjaftueshme: ke kaluar shumë kohë vetëm me problemin e pazgjidhur.

 

 

Mirazh, ndajeni dhe me ne kete orakullin, se kemi plot gjera per ta pyetur. flm.

Trendafil ne bore

 

 

 oupps, è fatta! se kam tre dite qe i vij rrotull e s'po i vija dot si foto! smiley

Finche' ti morde un lupo, pazienza. Quel che secca e' quando ti morde una pecora.

 there dé la pecora, se ta hangri shpirtin!

nuk po e "pertyptka" dot "pertypjen" e dhise/deles  smiley

po ky asht pra problemi, a asht me keq kur han m... kot tjetri se i hahet apo kur p....rdh se lirohet ???  smiley

 të dyja janë nevoja fiziologjike smiley

Cfare eshte 21 dhjetori dhe pse lagja "21 dhjetori" e ka emrin te tille? Duhet ta kem ditur dikur, po tani me eshte fshire nga mendja fare... mos ka gje lidhje me Stalinin? Sa inat me vjen, datat i kisha fiksim kur mesoja historine... Dhe tani mbaj mend datelindjet e gjithe fisit, shokeve, shoqeve...

rrofsh, Ajk. Do ta shoh kur te kem mundesi, por shiko sot paskesh pasur dhe nje Eklips hene... E humbem edhe kete eklips... smiley

 

Mark your calendars. A total lunar eclipse will occur on December 21, according to NASA. It will be visible after midnight EST on December 21 in North and South America. The beginning of the total eclipse will be visible from northern Europe just before sunrise. The end of the total eclipse will be visible rising at sunset for Japan and northeastern Asia, it also appears very visible to the Philippines just after sunset (as in Partial lunar eclipse). It will be the first total lunar
eclipse in nearly 3 years, the last being on February 20, 2008.

A lunar eclipse occurs when the moon passes behind the earth so that the earth blocks the sun’s rays from striking the moon. This can occur only when the Sun, Earth and Moon are aligned exactly, or very closely so, with the Earth in the middle. Hence, there is always a full moon the night of a lunar eclipse.

link tjeter

http://www.universetoday.com/81835/total...

 

Po une kur e kom ditelindjen? S'te vje turp s'te vje nuk ma ma men!

Ti s'ma ke thene akoma, po as qe dua ta di, se s'kam nge te blej dhurate dhe ty tani.... smiley

Normal qe s'ke nge se i harxho paret me shku me pa pjese cope-cope teatri. hahahahaha

Pastaj mos na boj si kaq qokatare se ene ke ditelindja e Tepros nuk maj men qe t'i kishe sjell dhurate.

Po mire, do kishe pasur rast tjeter per ta pare ne teater ate gruan qe flinte ne kokerr te qejfit dhe kapsalliste syte here e tek, po te mos kisha qene une?!  smiley

Edhe, mos ngri akuza te kota e te pabazuara, qokat jane nje nga gjonat qe s'i le kurre menjane! smiley

 Solstic dimri, moj, se ekuinoksi do e kishte ekuilibruar disi... smiley

smiley   smiley   smiley

e ula koken

 

 

 

Guxojmë të theksojmë përunjësisht se data në fjalë luan një rol vendimtar në përllogaritjet e qytetërimeve mesoamerikane për fundin e botës.

Njerëzit që kanë lindur sot, përveç pozicionit të njohur të diellit në ekuinoks, do t`u duhet të përballen pas dy vjetësh edhe me fenomene të tjera jashtëzakonisht të rralla astronomike si p.sh. rreshtimi i aksit precesional të tokës në vijë të drejtë me diellin dhe qendrën e rrugës së qumështit, ku supozohet një vrimë e zezë.

 

Sa do ta shkruaja dhe kete: Sipas Majave, i bie te jete fundi i botes.

http://www.december2012endofworld.com/

Sic duket ne menyre te pavetedijshme e sensitive dicka me ka nxitur drejt kesaj date, por pa i dhene rendesine e duhur.

 jo, se ata përkthyesit e mayave ia kanë futur kot dhe e korigjuan para nja dy muajsh vitin: pritet të jenë ngatarruar për punë 50 vjetësh. smiley

Po, po e mbaj mend: Kush i shtyn dhe dy vjet te tjere, thuaj! smiley

Po po te dalesh me Lizandrin normale qe s'shtyhen smiley

 smiley

Epo me mire se te dali vetem (dmth me rob si ty) eshte. hahahahahaha

smiley

ma mire te bish n'pusete

bah sa jane shtu pustat qorre kohet e funit n'tirone

U pa puna, Iriske, ti e durove gjithe veren, une gjithe dimrin, sa te dale gjethi, do te te zere deren ne Vlore prape... smiley

Jo moj, ishallah martohet, dhe ja mbledh gruaja smiley

Budallaqe, te rre menia. Shemsia vdes per plazh. Po ene qe une nuk boj pushime jashteshtetit kjo dihet, kshu qe aty na ke per te te rinxire jeten. Jooooooo mos ma kujto murlanin! hahahahaha

smiley e kemi njesoj kete te plazhit vetem ne shqiperi. nuk e kuptoj mire veten ne kete pike, por e pranoj ashtu sic eshte.

me celet nje buzeqeshje se po imagjinoj pushimet e ardhshme. por duhet te praktikohem ne murlan + ju duhet te mesoni poker. guce dje gjetem ne nje xhep portofoli kuponin e shezlonave qe me siguri e ke pagu ti smiley, ishte nje cast shume i embel. une sot qenkam komplet e sheqerosme.

Ueeeeeee car me kujtove!

Ta dini ju kalamoja se car sherri bohej me pagu nje 5000 leksh e qelbet te cadres + 2 shezlona. Dmth bote sherr Tepro me mu qe si cun i mire arrija i pari (se cohesha heret) dhe e paguja cadren, dhe burrin e vet qe nuk me dhunonte mua fizikisht per te m'i dhone leket.

 Der Spiegel

Eines Tages beschloß der Sultan, die chinesischen Maler und die Sufimaler auf die Probe zu stellen. Er teilte also seinen Salon mit einem Vorhang in zwei Teile. 

Die Chinesen verlangten jeden Morgen nach hundert Farben, die Sufis aber nach nichts weiter als Wasser für ihre Tücher. Nachdem drei Monate verstrichen waren, kamen der Sultan und seine Ratgeber, um ihre Arbeit zu beurteilen. Zuerst gingen sie zu den Chinesen. Die Mauern waren in perfekter Manier bemalt. Der Sultan und seine Ratgeber hatten noch nie ein so sublimes Werk gesehen. 

Dann gingen sie zu den Sufis. Der Sultan und seine Ratgeber waren verblüfft, denn kein einziges Bild zierte die Wände; sie waren drei Monate lang poliert worden. „Sauber ist es ja, aber wo bleibt das Gemälde?“ fragte der Sultan. 

Daraufhin zogen die Sufis den Vorhang weg und die Malerei der Chinesen spiegelte sich an ihren Mauern. Was der Sultan im Saal der Chinesen gesehen hatte, erschien hier noch wunderbarer... es entzückte den Blick.

Der Prediger

Der Mullah, ein Prediger, kam in einen Saal, um zu sprechen. Der Saal war leer, bis auf einen jungen Stallmeister, der in der ersten Reihe saß. Der Mullah überlegte sich: “Soll ich sprechen oder es lieber bleiben lassen?” Schließlich fragte er den Stallmeister: “Es ist niemand da außer dir, soll ich deiner Meinung nach sprechen oder nicht?” Der Stallmeister antwortete: “Herr, ich bin ein einfacher Mann, davon verstehe ich nichts. Aber wenn ich in einen Stall komme und sehe, dass alle Pferde weggelaufen sind und nur eines dageblieben ist, werde ich es trotzdem füttern.” 

Der Mullah nahm sich das zu Herzen und begann seine Predigt. Er sprach über zwei Stunden lang. Danach fühlte er sich sehr erleichtert und glücklich und wollte durch den Zuhörer bestätigt wissen, wie gut seine Rede war. Er fragte: “Wie hat dir meine Predigt gefallen?” Der Stallmeister antwortete: “Ich habe bereits gesagt, dass ich ein einfacher Mann bin und von so etwas nicht viel verstehe. Aber wenn ich in einen Stall komme und sehe, dass alle Pferde außer einem weggelaufen sind, werde ich es trotzdem füttern. Ich würde ihm aber nicht das ganze Futter geben, das für alle Pferde gedacht war.”

 

 

Go Huskies!!!   89 and counting smiley

8-year-olds publish 'groundbreaking' study on bees in science journal

 

LONDON - It came with wobbly writing and hand-drawn diagrams, but an elementary school science project has made it into a peer-reviewed journal from Britain's prestigious Royal Society.

Biology Letters published a report Wednesday conducted and written by a group of eight- to 10-year-olds from an English elementary school investigating the way bumblebees see colours and patterns.

The scientific organization — which is more than three centuries old and includes some of the world's most eminent scientists — said the children reported findings that were a "genuine advance" in the field of insect colour and pattern vision.

Working with a neuroscientist from University College London, the children carefully documented their methodology and discussed the data they collected.

The group trained bees to go to targets of different colours by giving them a sugar reward, and reported that the insects are able to learn and remember cues based on colour and pattern.

The study successfully went through peer review — although its presentation was slightly unconventional.

"Scientists do experiments on monkeys, because they are similar to man, but bees could actually be close to man too," the introduction read. The report was peppered with other amusing phrasing and diagrams drawn in coloured pencil.

Scientists who commented on the kids' report in the journal say although the experiments were modest and lacked statistical analyses, they were cleverly and correctly designed and hold their own compared to those conducted by highly trained specialists.

"The experimenters have asked a scientific question and answered it well," neuroscientists Laurence Maloney and Natalie Hempel wrote in commentary alongside the children's report.

Beau Lotto, the scientist who co-ordinated the study, said she hoped the project could inspire people to approach science in a way that's creative and fun.

"We like bees. Science is cool and fun because you get to do stuff that no one has ever done before," the children concluded.

 Duhet pare bota me syte e kalamajve smiley

Kur plakat dalin me leme qaj neno qaj moj nene...

 Keto nuse nuk n'a bejne, qaj neno, qaj moj nene... smiley

Normal
0

unctuationKerning />

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false
oNotPromoteQF />
EN-US
X-NONE
X-NONE

napToGridInCell />

ontGrowAutofit />
plitPgBreakAndParaMark />
ontVertAlignCellWithSp />
ontBreakConstrainedForcedTables />
ontVertAlignInTxbx />

MicrosoftInternetExplorer4

mallFrac m:val="off" />
ispDef />

efJc m:val="centerGroup" />

wiss;
mso-font-pitch:variable;
mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;}
@font-face
{font-family:HPGMCE+CourierNewPS;
panose-1:0 0 0 0 0 0 0 0 0 0;
mso-font-alt:"Courier New PS";
mso-font-charset:0;
mso-generic-font-family:roman;
mso-font-format:other;
mso-font-pitch:auto;
mso-font-signature:3 0 0 0 1 0;}
@font-face
{font-family:HPGMEE+CourierNewPSMT;
panose-1:0 0 0 0 0 0 0 0 0 0;
mso-font-alt:"Courier New PSMT";
mso-font-charset:0;
mso-generic-font-family:roman;
mso-font-format:other;
mso-font-pitch:auto;
mso-font-signature:3 0 0 0 1 0;}
/* Style Definitions */
p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal
{mso-style-unhide:no;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
margin-top:0in;
margin-right:0in;
margin-bottom:10.0pt;
margin-left:0in;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";}
p.WW-PreformattatoHTML, li.WW-PreformattatoHTML, div.WW-PreformattatoHTML
{mso-style-name:"WW-Preformattato HTML";
mso-style-priority:99;
mso-style-unhide:no;
mso-style-next:Normal;
margin:0in;
margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
mso-layout-grid-align:none;
text-autospace:none;
font-size:12.0pt;
font-family:"HPGMCE+CourierNewPS","serif";
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";}
.MsoChpDefault
{mso-style-type:export-only;
mso-default-props:yes;
font-size:10.0pt;
mso-ansi-font-size:10.0pt;
mso-bidi-font-size:10.0pt;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-hansi-font-family:Calibri;}
@page WordSection1
{size:8.5in 11.0in;
margin:1.0in 1.0in 1.0in 1.0in;
mso-header-margin:.5in;
mso-footer-margin:.5in;
mso-paper-source:0;}
div.WordSection1
{page:WordSection1;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

Una volta aperta una scatola di vermi, l'unico modo di rimetterli in scatola è usarne una più grande.>>

 

 le pecora-n, fillove me vermi-t

vetem tesh po e shoh qe i paskam ra n'qafe kot smiley

 

Dita e fundit e punes per kete vit! Happy Holidays!

edhe plot 52 min pune me kane mbeteeee smiley

urimet me te mira te gjitheve smiley

po ne qe skemi asi kokerr dite pushim smiley

bohu mesuese o Ruzhdije, keta i bejne pushimet njelloj me nxenesit ne mos gaboj ... ose fundja edhe ass.pedagoge ose lektore s'do ishte keq Tongue 

 

ky vit shume ters me te shtunat e te dielat!

Auuuu me vjen keq Ruzhe! Nuk do t'a kisha vene kete ketu me lart po t'a dija. Si ka mundesi qe s'ka dite pushim me ligj aty per festat e fundvitit? Aty jane pushimet me kile gjithe vitin dhe tani qe feston gjithe bota jo?

po krishtlindja i takon te shtune

data 1 e 2 qe jane me ligj i takojne e shtune e diel.

kshu qe hame mut tha

Po kur festat bien e shtune ose e diel ato duhet te zevendesohen, c'eshte ky muhabet!

i merr lek ajo smiley ja din vetes smiley

lesh me qime marrim

nuk na paguhet overtime smiley

i beni nje kerkese qeveriut qe ta ndryshoje!!!! 

psh.  edhe UK-u keshtu e ka! nqse dita e festes i bie te  shtunen ose te djelen atehere ke te drejte per 1 ose 2 dite ne fillim te javes qe vjen (Bank Holiday!!)

Pra mqse 25 & 26 jane e shtune e diel atehere edhe 27 (e hene) & 28 (e marte) jane pushim!!!

psh une nga sot kthehem ne pune edhe nje here ne 4 Jan 2011!!! 

happy bunny smiley 

 d.m.th neve ketu i bie qe punojme me shume se ju! Do ta ndrisim kete vend!!!

 

Laughing

-ik me ble nje cokollate "me lop' "- me tha nje shok i punes

-cfar ngjyre e do lopen- ia ktheva une

une po dal. pas pak (reth ores 18),fillon darka e Krishtlindjes ketu te ne.

me qe ra llafi, si nuk u hap nje teme per Krishtlindjet sot ketu?!

megjithate,  Gezuar Krishtlindjet!!!

urimet me te mira, te gjitheve!!!smiley

Gezuar Krishtlindjet Peshkut! Po nisem edhe une smiley

 plere meshkujsh baraz rudiment bajgash

klesi, na shave si rrace apo te thjesht ke ndonje afeksion per bajgat rudimentare?

P.S. Peshku eshte kinda boring keto dite. Finija p.sh. vetem tek kenget qe degjon shkruan. smiley

e majtme jam flm

mi merr te keqen cicave rozana radi me te reja e me te vjetra

smiley

 Po degjoj te Big Brother ne sfond nje tip qe flet gjysme anglisht qe tingellon si karagjoz.

Ore, po ne kemi dhe Blendin tek Bigu e ska thonë gjë njeri???

Ke blend? Ai qe thoshte qe kam qejf te jem forumist?

Ore, Gëzuar Kërshëndellat një herë.

Për atë që thotë Fiushiu e kam llafin.

Blendi Salaj  i peshkut mo smiley

Urime Blendit se po i ngjit shkallet nje nga nje , siç duhet ardhja ne memedhe po i jep frytet e veta , ka shpresa dhe per ju te tjeret smiley

 

PS.Shpresoj ta fitoj ai qe kane vendos smiley

fragment nga romani "Emma Jazzi" nga P.M-Z.

Ema shtrembëronte kurrizin kur ecte, sepse  mezi  mbante valixhen e rëndë, të mbushur me tesha të palara dhe me ca figura prej druri, të latuara nga një gdhendar i talentuar, i cili kishte skalitur në dru  ca shkronja shqipe dhe ca fytyra grash me turinj të rrudhur, duke qarë. Figurat e gdhendura me kujdes, ajo i kishte blerë nga një i burgosur, që tërë ditën kishte gdhend figura prej druri, dhe ua kishte shitur  të burgosurve të tjerë për shumë pak pará. Nga barra e rëndë, Ema ra përmbys në rrugë. Ndejti ashtu një copë herë dhe mezi mblodhi tërë forcën që ta bënte edhe atë copë rrugë që i kishte mbetur për në shtëpi. Vendoi në kokë një shall që t’i mbrojë flokët nga shiu, por nga pakujdesia përplasi noçkën e këmbës në një gur të madh, të cilin nuk e veneroi fare. Ulëriu aq fortë, sa që i llahtarisi ca udhëtarë nga ana e tjetër e rrugës. Mezi priste që të arrijë në shtëpi e t’i çlodhë këmbët që iu kishin anjtur deri në gjunjë, nga rruga e gjatë që e kishte bërë në këmbë, prej burgut të Idrizovës. Vesa e shiut që binte ia bezdiste flegrat e hundës. U ndal në skaj të trotuarit, e la valixhen mes këmbëve dhe kroi hundën. Para saj ecte një çift, të cilët, të futur nën një ombrellë, hangariseshin me zë të lartë, pa pasur bezdi për zhurmën që e bënin. Gruaja që dukej ca e moshuar, në sy e vetulla përngjante me Emën. Ajo qeshej me zë dhe lëvizte dorën e djathtë, poshtë e lart thuajse i përzinte piklat e shiut, të cilat përngjanin me mushkonjat që ditëve të nxehta të verës mund të të futen në sy. Ema e shikoi gjatë dhe iu pështir jeta. Nuk e kuptonte se për çfarë arsye i urrente gratë që pak a shumë përngjanin me veten e saj: në veshje, në ngjyrën e flokëve, në hundë, në ecje, në karakter... Nga larg dëgjoi një të qarë fëmije dhe zgjati kokën si breshkë që ta shikojë. Iu kujtua shtëpia e saj e zbrazur dhe u drodh kur mendoi se si do të hante, si do të pinte, si do të flinte e si do të ngrihej vetëm, në shtëpinë e burrit që e vrau me dorën e vet...

 dopio plere jane xhib meshkujt te gjith si race ata qe bejne perjashtim jane me te keqinj po shume bile.......

si i do deshiroje ti qe te ishin meshkujt?

I rente damllaja ishallah atij qe te ka bere te mendosh keshtu ! smiley

klesi, na thuaj kush te ka plagosur zemren, na jep adresen e emailit te tij ti bejme shantazh si komunitet peshkërish.

P.S. plumbi, ka thene populli, del me seks.

O Zot i madh, cfare i kane bere ketij vendi?!

 Po tani ca ke?

 gjete ndonje mine arkitekturore ne mes te bregdetit...edhe ti po thoje jam mesuar

Jo mina, por perbindsha, krijesa te shpirtrave mjerane e te shemtuar.

Keto diskutimet per laicitetin, me sollen ne mend qe diten e Krishtlindjes, kur njerezit i merrnin ne interviste me pyetjen : A e festoni Krishtlindjen? , pergjigjet ishin te tipit:

 -Nga babai jam musliman, nga mamaja bektashi

-Nga babai jam ortodokse, nga mamaja jam muslimane, nga burri jam katolike :rolleyes:

...e keshtu me radhe...po te rralle ishin ata qe thoshin: jam praktikues/besoj/ i perkas X feje/besimi.

Pastaj me kujtoi Ciljeten: - E kemi tradite familjare te jemi me PD-ne.

 Kane turp ne Shqiperi te kene nje ide/fe/besim personal?

Eshte e vertete. E kam vene re dhe une. U duket si dicka e trashegueshme qe s'mund te ndryshohet. Sikur eshte ne ADN, ne gjak. Si puna e origjines. "Jam gjys labe, gjys tropojane."

 

Si puna e origjines. "Jam gjys labe, gjys tropojane."

Te kuptoj per punen e origjines, mendo kur te duhet te thuash qe je elbasanlli smiley.

epo ca do besh.  i ka jeta keto.  behu i forte... , s'do jemi te gjithe nga Vlora.. tha.smiley

s'perben ndonje cudi kjo gje, duke pasur parasysh periudhen qe nga '67-a e ketej (perfshire edhe perpjekjet erratike me frymezim nga jashte per rifetarizim). nuk ka njeri turp, thjesht nuk ka besim, por respekton traditen disa shekullore duke e permendur; ne fakt respekton dhe traditen komuniste duke permendur perzjerjen. duhet te shtoj se te krishteret ne pergjithesi jane 'icik' me shume ritualo-fetare (edhe kjo per arsye historike, duke qene edhe minoritet), jane perpjekur te martohen brenda fese, kishat jane me ne mode, keshtu qe thone 'jemi te krishtere' edhe kur nuk kane ndonje besim kushedi. pak a shume keshtu rehat eshte shqiptari i ri dhe shqiptarja e re.

Mire moj, po kemi 20 vjete liri mendimi smiley

C'fetarizimi i Shqiptareve nuk ka filluar sistematikisht me regjimin komunist.  C'fetarizimi ka filluar qe me regjimin e Zogut.  Mos te flasim pastaj per pragtizmin ne lidhje me fete meslindore qe na ka karakterizuar gjate gjithe historise tone.  Permendja e tradites shekullore te parardhesve familjare apo permendja e faktit qe vine nga familje me sfonde tradicionale te perziera, eshte me shume nje pergjigje qe ne mendjen e te pyeturit i jep legjitimitet arsyes te mos festimit te tij/saj te nje feste qe tradicionalisht eshte pagane, por qe me kohe eshte pervetsuar nga feja meslidore e Krishterimit.

mire smiley. une s'po i hyj as thelle dhe as gjere, se nuk e kam ekspertizen. thashe trashe 2-3 gjera kryesore, dhe as ato s'po e kuptoj pse i thashe, dmth, kush ka nevoje t'i degjoje nga une se nuk i di? sa per zogun patjeter qe punoi per nje lloj laicizimi te administrates, qe mandatoi heqjen e ferexhese, etj, por per vete vazhdoi te quhej mysliman.

Tjeter gje qe mandatoi Zogu, ishte lutja ne kembe e myslimaneve.  Zogu e quante veten mysliman, por ne te vertete ishte aq mysliman as sa "myslimani" i sotcem tipik Shqiptar qe deklarohet i tille sepse historikisht kete fe ka pasur familja e tij (edhe pse gjyshrit apo stergjyshrit kane qene personat e fundit qe kane praktikuar me ndonje fare rigoroziteti disa rite fetare).  Gjithashtu mbi martesat nderfetare, qe shihen si fenomen i lindur dhe praktikuar ne mase gjate komunizmit, edhe kjo s'eshte e vertete.  Martesat nderfetare tek Shqiptaret jane te dokumentuara shume me heret se te vinin komunistet ne pushtet.

e drejte,  te dyja kane ndikimin  e vet : edhe tradita shekullore liberale,sidomos   besimi siperfaqsor tek myslymanet  bektashi , edhe tradita e ndalimit te feve dhe martesat e perziera gjate komunizmit . Duke llogarit se jemi nje vend i vogel, me lidhje te forta fisnore, martesat e perziera (ne nje familje i gjen te tre besimit si origjine &nbspsmiley i bejne mire kultivimit te bashkejeteses fetare .

Perse  u dashka pare fetarizimi popullates si kusht i domosdoshem i civilizimit dhe moralitetit te njeriut? Nuk di cfare thone statistikat per korelacionin ndermjet krimeve, delikuences dhe perkatesive fetare? 

mir ne qe ja rrasim fajet komunizmit por po te ndjekesh statistikat e vendeve perendimore konstatohet nje erozion ne rritj i praktikanteve fetare.Sidomos ne breznit e reja. Ne kete pike e gjej te drejte ruajtjen e laicitetit te shkolle dhe rregullimin me ligj te funksionimit te religjioneve dhe sekteve te ndryshme qe i jane sulur miletit duke u blere besimin me nje thes me miell. 

edhe pse vet nuk jam besimtar, kjo atmosfera e Krishtlindjeve te detyron me u be pak spiritualist. Muzika, bredhi,veshjet, ngjyreat, ikonografia, komercializimi ritualeve  dhe vete  moderniteti fese se krishtere  ngjitin  me teper .Impakti fese kristiane eshte me i madh  ne pergjithsi, fale ketij rinovimi te perhershem dhe adaptimi me kerkesat e kohes.Plus qe kur doli ne drite teoria e "clash civilizations"dhe mbas 11 shtatorit, eshte pak e sikletshme dhe jo e modes te jesh mysliman.

Nga ana tjeter me vjen keq kur krahasoj modernitetin e fese se krishtere me ngurtesine, fanatizmin, mungesen e prirjeve per rinovim  te ritualit ne fene myslymane. Ajo pamja me sumen perpjete e besimtareve te shtirre per toke ne sheshin Skenderbej eshte vajtuese.

shqiptari i ri dhe shqiptarja  e re duhen lene rehat ne punen e tyre, ne vullnetin e tyre dhe kush deshiron e gjen vet rrugen per tek Zoti. Ose vendos nje lidhje direkt pa qene nevoja te behet pjese e ritualeve me grigjen, ose futet ne grigje dhe dobesine individuale e kuron  me idene te qenurit ne  bashkesi.

spiritus, sado qe kam shume respekt per ty si bashkebisedues dhe si njeri qe di plot gjera me shume se une, e humbas krejt respektin per argumentin tend kur perdor shprehje te tipit 'me sumen perpjete' - aq zor me vjen sa nuk te lexoj dot me tej. paska rituale fisnike me sumen poshte dhe rituale te peshtira me sumen perpjete? paska nje menyre te drejte per tu perulur ne lutje dhe nje menyre te gabuar? apo kemi shpikur ndonje lutje te re 'te civilizuar' per te gjithe boten?

 Gezuar Krishtlindjet njiher se nuk te kam uru.

Mbase duhej me teper etike linguistike por nje term-Trop pse kaq puritaniste - nuk e ndot argumentin. Sinqerisht mua me trishton ajo pamje.Ndoshta sepse myslimanet jane pak te diskriminuar per mjedise me komode, ndoshta sepse ai ritual e depersonalizon pak personin besimtar. Jetojme ne nje bote ku pjesa me e madhe e gjykimeve ngrihen mbi baza krahasimore.Pak gjera jane autentike.Po flisja per dinamiken e krishterimit dhe ngurtesine joafashinante te myslimanizmit.

se harrova: ktu jemi pa censure smiley

Besojme vetem tek nena parti e tek zoti-para! Dhe nuk kemi turp ta themi!

 Djema dhe vajza, nese doni te pasuroni erudicionin tuaj, lexoni librin tim "Vizione te qarta" . Nuk do te zhgenjeheni. Ju garantoj. 

...dhe ne kuadrin e temave per shkence dhe inteligjence: TCH

Femrat janë pak më të zgjuara se meshkujt, zbuloi gjatë mesditës së sotme e përdishmja ruse “Pravda”, duke iu referuar një studimi të një grupi kërkuesish.
Testi përfshiu më shumë se 15 milion pyetje, gjatë lojës së famshme të internetit “Trivial Pursuit”. Të gjendur në befasi, 10 mijë femra më shumë se meshkuj iu përgjigjën saktësisht pyetjeve që kërkonin vetëm pak logjikë dhe arsyetim.

Në secilën prej pyetjeve të dhëna, të anketuarit kishin disa opsione dhe duhet të klikonin njërën prej mundësive brenda 20 sekondave. Një kohë e tillë u konsiderua e mjaftueshme për të mos rrezikuar që të testuarit të arrinin të gjenin përgjigjen e saktë duke kërkuar në internet.

 e paskan mbyllur djemtë ....dmth e pranojnë atë që thotë "pravda" si të vërtetë hallall .

 Gabimisht po nigjojam Salen ne kuvend, mu ngriten nervat. Mu kujtu nje barcalete:

I kish vdek njonit nona. Shoqnia nuk po ja thoshte dot se nuk e dinin se si do ta priste. U hodh njoni:

-Pse boheni merak, ja them una larg e larg.

Shkon e takon, pasi shkembejne nje cigare, e pyet:

-A ke qene noihere ne Kine?

-Jo - ja pret ky.

- Epo mire - ja pret ky - te ka vdek nona.

Ketij tjetrit meihere i ra te fiket.

- Po çar bone - iu kthyen shoket

- Pse mer ka me larg se Kina.- ja pret tjetri

Keshtu po ndodh edhe me politiken tone dhe sidomos me Salen si prijes i ketij populli trap

Se jena dhe nga nje lagje,ke bo dy komente,tek njoni koment the qe kena ne krye nje trap,kurse ke ky thua qe Salen e kemi prijesin e ketij populli trap.

Si tani,keshtu apo ashtu.

 Ke te drejte, nje budall qe drejton ca trapa, se po te ishim te mencem nuk do te durojshim dot.

kësaj i thonë :" kur s'ke çer i ban gomarit i bie samarit" ç'faj të ka populli ? ti ç'ke ba që populli mos e zgjithte e mbi të gjitha mos ja vidhte apo blente votën.Pse çdo 4 vjet revolucion do bëj populli për të vendosur 1 gomar në udhëheqje ? 

 Mos e permend me dhjetorin...se ua thashe dhe nje here...ju zbrita nga kali, dhe s'keni per t'ia hipur me kalit !

 ...une s'i dua fotografite, se ato jane e djeshmja ...une jam e nesermja...po ato i dua se jam njesoj si jam sot....30 vjete me pare jam njesoj....

...e di çfare eshte fetishi mor zotni? fetishi eshte adhurimi i te mirave jomateriale smiley

S.B ( dy min me pare)

do doja me qesh. po une nuk msohem dot me kto thagmat. sec ka i gjo te perzishme ne to qe nuk me lejon me i marr me humor. nuk e di se c'eshte, por me kohe ne vend te me trashej lekura me kesi gjonash, jam bo me i ndjeshem. si tip alergjie ndaj bullshitit. smiley

 

Ne momentin qe une s'do kem me fuqi te qesh, do e vendos te iki dhe do marr me vete dhe gjithe parlamentin smiley

Te lutem Iris perpara se ti marresh,sigurohu qe ate dite Sala te mos jete ne parlament.

smiley

Pse ne Shqiperi rri prej humorit te Sales qe s'e gjen dot me asnje vend tjeter te botes he?

 Ti s`je as myslimane ta besh kete .Jo, larg qofte smiley

Edhe një vit i dhishëm që iku. Uroj që tjetri të ikë edhe më shpejt akoma. Dhe ai më pas të mos vijë fare, mundësisht.

Pse kaq shumë pesimizëm pa rrugëdaje ?

Jetë koti. S'bëjmë gjë tjetër veçse mbijetojmë. Dikush ia arrin më mirë, dikush më pak, po fundja mbijetesë mbetet. S'e kuptoj ëndrrën e njeriut për përjetësi në këtë dynja, kur pesëdhjetë vjet i mjaftojnë për ta kuptu që s'ka asnjë kuptim.

Oh  i/e dashur më pikllove !Nuk besoj në atë që më thoni por prap se prap do të  them  diçka .Nuk flas për pavdekshmërinë se ajo nuk ekziston  (përjetsia është gjë tjetër dhe disa e arrijnë  por as për këtë ) Po ju flisnit për dy vjet që sipas jush i bie 20-25 vjet nën mesataren e shpresës për të jetuar.Jeta s'ka kuptim tjetër  përveç asaj që duhet jetuar me të gjithë forcën e shpirtit , e duhet dashuruar me ëmbëlsi e shpresë të plotsueshme .Ai /ajo që dashuron Jetën gëzohet në çdo çast të saj nga mëngjezi në mëngjes dhe shkaqet janë të panumërta .Dhe dhimbjen apo fatkeqsitë di ti përballojë po falë kësaj dashurie për Jetën.Askush nuk ka forcën dhe fuqinë të zbjerrë dashurinë për Jetën , as tradhëtia apo humbja e të dashurit( ai është i zëvënsushëm) as vetë vdekja ,apo tmerre të tjera fizike apo ndjesore .Mos u dorzo i/e dashur Jetoje Jetën si të vjen ; përfito dhe dhuroi asaj dashuri dhe shpresë të pafundme .Kërkoje atë në çdo çast qofshin dhe të vështirë e të dhimshëm .Fillo nga gjërat më të vogla e të parëndësishme ; nga një "mirmjes" lindja e diellit një buzqeshje dikujt etj.

Me besim e nderim për Ty kushdo qofsh !

 

Monolog

Ismail Kadare

 

Ne naten plot acar nje zjarr desha te ndez

Por, nata ish e ftohte, ah, c'tmerr i zi qe ish,

Ndaj qe te mbahej gjalle ky zjarrth n'ate rrebesh

Dicka perhere kerkonte, kerkonte vazhdimisht.

 

Ndaj si shtegtari murg, qe shkarpat mbledh ne terr,

Une hidhja n'ate zjarr gjymtyret pa pushim.

Por ishin pak ato, ndaj fill pas tyre rresht

Mbi te nis te hedh copera te shpirtit tim.

 

Se s'behej ndryshe, dot, se s'behej ndryshe eh,

Se duhej qe dikush ta mbante ate flake.

Ne flakezen-delir qe vec vajosja sjell

Te frikshme pamje ndritnin e dridheshin perqark.

 

I shihnit valle at, dallonit valle dicka

Ndersa rreth meje nata me terr e ujqer u mbush.

Se donin qe te gjithe ta fiknin ate zjarr,

Dikush me ligesi e me padije dikush.

po lexoja kte lajmin ke top-channel

http://www.top-channel.tv/artikull.php?i...

dhe ne fund me boni pershtypje kjo :

I njëjti numër, bazuar në elementë të Jogës, do të perfaqesojë Shqipërinë në Festivalin Ballkanik, në plan për t’u mbajtur në maj të 2011-tës në Belgjikë.

qyqja, qeshkur Belgjika eshte fut n'Ballkan smiley

Qysh kur politika po zihet për ndarje më të thella deri përfundimtare në bazë etnie .hahah e kan gjet qerratejt..

U çudita  , me qindra peshq turren për të mbyll brimat në ujë që hap FL e co apo për IQ e shqiptarëve kurse për një artikul; ku flitet se si shpërdorohet e vidhet trashgimia pasurure e shqiptarëve  3-4 peshq vetëm marrin pjaesë bile as postuesi/ja nuk shkruajnë nji llafe të paktën.

 2012 po afron e katastrofat po shtohen.

Me hidhërim dëgjuam lajmin e dëshpëruar, sidomos për ne idealistët e peshkut, se një nga anëtarët themelues të këtij sekti, do budallallepsë edhe më publikun arnaut. Nga të gjithë rrathët e ferrit mediatik paskësh zgjedhur të 9-in, BB me një fjalë. 

Sidoqoftë i urojmë punë të mbarë, duke besuar pa shpresë se ndoshta e bën atë më me stil e më pak dëmsjellës se dikush tjetër. Laemëla!

Kush mo?

 E degjova...Te lutem me thuaj qe nuk eshte e vertete? smiley

 Habitem qe jeni habitur kaq shum. Po pse vetem BB eshte i vetmi format qe debilizon njeriun shqiptar? Tjetri ka shku per te marr do pare ju u qani hallin kalorsit pse i varen kembet.pfff

bashkohem me habine e parafolesve

 admin i ppu do freskuar ca ben ky ore na e shpifi sja ke idene kur publikon gjerat........aaaaaaaaaaaaaaaaaaa

po po e drejte.  do freskuar. hapni dritaret ose vini ndonje ventilator aty. vallahi, po ben shume vape.smiley

 doni me per belulin(admin)????

jo...., duam ndonje pyetje ''psiko-filozofike''.smiley    alla asperge!!!!  ajo qe i mungon ketij blogu... kshu per rifreskim medemek.smiley

asperge.  jo ajo semundja njohur...

 

 e kam bere pyetjen po sma publikon admin!!!!!!!!!!!!!!!!ca me bo...kishte te bente me urbanet e tiranes,ca jane per ju,sa i perdorini,si ju duken,ca perceptimi keni kur ju thone urban,stacion urbani.....etj 

po e bejme ti boni komentet ketu!!haha

ke bere pyetje dhe sta publikon admini??!!  po kjo eshte paturpesi!! kesaj i thone diskriminim...

jo, se ti s'para pyet shpesh ketu, ne fakt.smiley

pergjigje per pytjen, nuk te jap dot.  une nuk jetoj ne Tirane. sorry....

 Ja o ta thom u' 

- Urban - ven ky hypin katunaret me carape t' palame prej tre mujsh, te palame vet prej 1 muji, dhe qe majne ne dore nai pule, 

- Stacion urbani, ven ku robt hane fara lule dieli,  ven ku aty ku ven bythet mund te mshtetet ene shpina, dhe ku ven komet mund te ulen ene bythet, ven ku ene mund et gjuhet per femna

Sipas nje studimi pepin, dy e treta e ushqimeve qe blihen per vit te ri, dhe rrjedhimisht shpenzimeve shoqeruese, perfundojne te pakonsumuara ne kosh te plehrave..A eshte Kjo nje prej arsyeve qe italianet kane tepri plehrash..

 

....

 

Aha Blendi yne thoni ju... E mo s'ka gje qe ben zoologun dhe komenton mbi sjelljet e kafshve brenda kafazit tek kopshti zoologjik i topit.  Edhe paguhet edhe zbavitet...

 Pse s'eshte bere ende nje fjalor etimologjik nga shqiptare?

Po kerkoj ate te Gustav Meyer-it per ta shkarkuar gjekundi, por s'e gjeta.

Megjithate, gjeta kete te Vladimir Orel

Titulli: Albanian English Etymological Dictionary
Autori: Vladimir Orel
Faqe: 672
Lloji: pdf
Madhësia: 290mb
Viti: 1998
Gjuha: English

http://rapidshare.com/files/109741137/Alb.part1.rar
http://rapidshare.com/files/109741983/Alb.part2.rar
http://rapidshare.com/files/109742591/Alb.part3.rar

Bo sa shi dhe bore ka rene kohet e fundit!! Por ...

.. jemi n'uje nuk kemi asnje pike uje!!!! Disa zona te Irlandes se Veriut paskan me shume se 8 dite pa uje!!! Media thote kjo nuk eshte pare qe nga L2B!!!

Bli një kazan të madh, mbidhe borën brenda, bëj një zjarr në oborr dhe vëre kazanin përsipër dhe voilà: do kesh ujë.

Jo mer jo! Une kam uje (dmth London-i ka uje!).  Eshte fjala per Northern Ireland!

Megjithate flm per keshillen!!! smiley

Britney Spears kruan hunden ne publik.

(ky po qe eshte lajm dite) marre nga faqja online e Top Channel

Vesi i Britney Spears
29/12/2010 10:20

 

Vesi i Britney Spears

Britney Spears nuk ka hequr dorë nga veset e këqija.

Këngëtarja 29-vjeçare kruan hundën ndërkohë që është në makinë sëbashku me të dashurin e saj, Jason Trawick, duke udhëtuar në Beverly Hills.

Jason nuk duket aspak i shqetësuar nga kjo gjë, por e merr me humor duke i ofruar edhe gishtin e tij.
 

 

37,000 dollare. Ketij i them fat.

Toka qenka e gërryer nga brenda.

Kjo është e vjetër ore si teori. Një legjendë thotë se Aleksandri i Madh, shkoi aq larg për t'i mbyll vrimat nga të mos dilnin ata të nëntokës.

 

Heu, po si përfundim i mbylli vrimat Aleksandri apo ra brenda vetë?

Ich träumte, dass Sie kamen und
mich küssten. Statt dessen
kamen Sie und küssten mich.
Ich fürchte Trugbilder, aber noch mehr
fürchte ich, dass auch Trugbilder
bald nicht mehr sind...

Lexova ca komente peshku, edhe mu kujtuan pavaresisht nga njera tjetra dhe gati njekohesisht dyqani "Riparojme corape" perballe ish muzeut te luftes nacional clirimtare te rruga e barrikadave dhe teksti disident i kenges qe kendohej fshehurazi nga liqeni:

Ne u ndame ne erresire

Jeta ndarje ka

Porse zemra lamtumir-e

Zemres nuk i tha...

Edhe psheretiva; plus qe duhet vajtur ne dyqan per djathe dhie pa yndyre te quajtur "Kofinaqi", qe dmth kosh i vogel me thupra.... po te shihni vegimin poshte, s'ka asnje cudi pse e kane quajtur ashtu.

http://www.titanfood.com/mm5/graphics/00000001/kalathaki%20380.jpg

Si dhe:

Nje vajz te vogel,

njoha un nje here

por ish e varfer, ish e mjere...

Ref:

Kaloj cdo dite rruges

Nga, barrakat e tua ehehehej hej...

 kush mutin eshte maximumi i zhgenjimit?????????????????????apo ska njeriu mund te zhgenjehet ne pafundesi???

ke per tu zhgenjy deri sa te mpihesh. si dhemballe e zhytme n'alkool etilik per ferkim (rubbing alcohol). ene do i thush masanej natyres rrethines e biotopit, jom mpi, s'm'zhgenje dot mo. aty masanej fillo ene bo pare te madhe. aty esht momentumi. si edhe nje cike fame. por pa deshire kto, e? kshu per inerci. ene do zhgenjehesh vetem po u zhgenjeve ... ene i here dmth... si ta shpjegoj... me i fjale zhgenjimi nga zhgenjimi i thojn, kur alter ego fillo e tallet me ty si puna e dorashkes me oj simpsonin... jo at karakterin televiziv vizatimor, at tjetrin...

 jam qe tani e mpime..tani pres nje boooooooooooooooommmmm ketej brenda nga organizmi....kshu per te dale nga inercia ene per me thene shif se ska gjo..

... ke per tu zhgenjy deri sa te mpihesh. si dhemballe e zhytme n'alkool etilik per ferkim (rubbing alcohol). ene do i thush masanej natyres rrethines e biotopit, jom mpi, s'm'zhgenje dot mo. aty masanej fillo ene bo pare te madhe. aty esht momentumi ...

Spot on! smiley

Furthermore ... pergjithesisht zhgenjimi ndodh kur zbulon qe your expectations nuk realizohen sic pritet dmth qe ato kane qene unrealistic expectations! Me pak fjale kur njeriu nuk kerkon qiqra ne hell por i shtrin kembet sa ka jorganin ose batanijen!! atehere ai fillon e perjeton boten reale dhe nuk zhgenjehet me!!!

Experience is the name!!! smiley

 e kam kete koran dhe thjesht my expectations jane me se te sakta sepse jam mesuar nga eksperieca dhe ekonomiku i leshit te bej ato me realistet......edhe puna na e donka qe edhe keto te qenkan te teperta..vallaj se di se ku mund te shkohet...

epo:  depression is the name,  do thoshte korani kesaj here.smiley

Belul - pavaresisht se sa kaotike dhe e pamershishme paraqitet jeta ne syte tane, perseri bota ka nja rregullsi te brendshme pra ka disa "islands of order"! Nqse ne pranojme qe cdo gje ne boten qe na rrethon i nenshtrohet atij qe quhet "rubber band effect"  - dmth ka kohe qe punet jane ne rregull ose shkojme lart por ka edhe kohe kur punet marrin te tatepjeten dhe nuk dihet se ku do te ndalen por heret ose vone do te kthehen tek mesatarja!!! 

Sado te sigurte ose te paprekshem ne mund te ndihemi ne nje kohe te caktuar te gjithe ne heret ose vone do ti nenshtrohemi ligji te pameshirshem te se mesmes/mesatares (The Law of Averages)! (emigranti mund te na shpjegoje me shume per keto pune!!!)

Pra duke mos i marre gjerat per "granted" dhe duke bere ashtu sic ka thene xhaxhi Shakespeare "Know thy enemy" atehere ... be optimistic dhe jeto jeten ashtu sic vjen dmth ...

Happy go lucky is the name!! smiley

koran, me pak mundim me duhet te pranoj, por te kuptova.smileysmiley

po a te kuptoj klesidra?! ajo eshte hallexhesha. asaj drejtohu ti, jo belulit.

qe thua ti: beluli e ka te pjekur.......,kaposhin e vitit te ri.smiley

me teper vemendje koran.si i disorientuar me dukesh.ne vend te me coroditesh mua, ke bere lemsh veten dhe klesidren bashke.smiley    as emigranti nuk te ndihmon dot.smileysmiley

p.s:  klesidra. sipas teorise se re te koranit. rasti jot eshte, hopeless the name.smiley

po gjithmone sipas koranit deri tani.smiley    te presim.....

 

Tani kjo eshte perpjekja/keshilla e fundit nga ana ime - Klesidra (edhe ti!!) duhet te lexoni Shpresë e dashuri. smiley

.. me teper vemendje koran.si i disorientuar me dukesh ...

Nuk eshte disorientim Belul, eshte vetem dhembje brinjesh nga te ndenjurit shtrire gjithe diten! smiley

Tani ike Belul se mos te digjet kaposhi dhe te rreh gruaja! smiley

sa me shume te zhgenjehesh, aq me lart ke pas fluturu me presh ne ......

Sa e komplikoke dhe ti Koran kete pune smiley

Kles te beka keq fare Shqiperia : "ekonomiku i leshit"- mos shaj ato qe studion moj smiley

Sa e komplikoke dhe ti Koran kete pune!

E bera per te coroditur Belulin per here te fundit per kete vit!  smiley

Sa shpejt qe iku 2010, sa hap e mbyll syte!

Cfare tradite paskan ruset kur behet kembimi i viteve ...

... cdonjeri ne tavolinen e vitit te ri shkruan deshiren per Vitin e Ri ne nje cope leter. Me nje shkrepse ose cakmak i ve flaken kesaj copes se letres dhe e fik duke e futur ne goten e pijes (veres) se vet! Pastaj me kete gote vere urohet Gezuar Vitin e Ri ne oren 12 te nates!!!!

Korce e rrethina, ju du fort!

Po perse njerezit e pelqejne kaq shume Dali-ne... se me hoqen trurin!

Dy piktoret me te famshem spanjolle? Picasso dhe ai tjetri, si quhet... Dali?!

Me te famshmit?! Por me te miret cilet jane?!

Duhet patjeter qe te ulerrasesh ne kete bote qe te jesh i famshem?!

OK, le te jete keshtu!!!

 dali eshte i madhe sepse eshte me i "tmershmi"ne stilin e vet...eshte i madhe per menyren si i koncepton gjerat.....

gjithsesi mua per mua mbetet i madh vetem klimt...edhe seshte spanjoll

pse kaq randshem...sot ??!!

hajt mor se dite e hane, vit i ri,mos e rruni fort.....

Katy Perry pa truk:

Russell Brand unmasks Katy Perry on Twitter

K. Perry in kids choice awards

 ONE MOMENT WHILE PHOTO LOADS

jete makaber pa pike intimiteti smiley

Pse Selfy ka mbylle ????????

Vetem vitrinen kemi te drejte te shohim ????????

windows vista + prinder ne moshe = neuroze e femijes

nuk di ke dhe si te shaj me pare.

nqse nuk e upgrade ne 7, me mire me XP po jo si ky xp i ppu se ai eshte per t'ardh keq

bredharak e imagjinon dot t'i ndihmoj une nepermjet telefonit te instalojne shtaten, pa humbur asgje, kur une s'po i ndihmoja dot te gjenin nje dokument qe pas 1 ore me ne fund e skanuan? po qesh tani po qepare nuk dija c'ti beja atyre qe kishin sajuar visten, qe m'i kane derguar prinderit 15 vjet mbrapa per nga zhdervjelltesia ne kompjuter. ah xp, xp, ah windows 97, ah windows nt!

ah, tani e kuptova ca deshe te thoje...
Ne te ardhmen provo teamviewer (teamviewer.com) per remote control.
Une e kam vene ne prove kto kohe dhe ishte mire fare. E vetmja gje eshte qe dikush andej do duhet t'u instaloje teamviewer ne pc

ctu desh o bir ctu desh

nigjo, kam vertetu i gjo, kur i ven me perdor windows e office bojne vickla.

e provova ta coj ke nji portal e-commerce ku blihen rraqe e prishen pare.

ke pa ti qe u orinetu direkt , fap fap fap

heu... thashe me vete smiley

smiley ruzh, le te them qe passwordin e paypalit do t'ia jepja tim eti vetem po te me mesonte rusishten dhe si te behesha mekanike.

e mo e

se dhe une ke pjesa e credit card kam vu password.

thjesht shkon gjer sa ti fusi ne shoping cart smiley

por me boni pershtypje sa shpejt e gjente prodkuktin, si e customize sipas deshires, a thu se kish punu forever me ksi gjonash smiley

DIQITALIZIM - TM JOZEFINA TOPALLI

p.s. sapo e tha ne lajme smiley

Sapo ripashe filmin 'Toke Asnjeanese' (No Man's Land), per ata qe nuk e kane pare, ngjarja zhvillohet gjate luftes ne Bosnje kur njerez qe ju perkasin dy paleve kundershtare gjenden si te zene ne cark ne toke neutrale. Filmi eshte i mire, ka fituar edhe Oscar. Po nejse...aty ka nje skene fantastike qe ilustron nje aspekt te mentalitetit ballkanik. Ne sfond degjohen shperthime, behet nami, lufte hesapi. Nje komandant ne vijen e pare te frontit ne nje koder, eshte duke lexuar gazeten dhe i thote ndihmesit: 'shiko more c'fare rremuje ne Ruanda' (Look at the mess in Rwanda). Kam qeshur me lot!

The trumpets sound, the banners fly,
The glittering spears are rankèd ready;
The shouts o' war are heard afar,
The battle closes thick and bloody;
But it's no the roar o' sea or shore
Wad mak me langer wish to tarry;
Nor shout o' war that's heard afar--
It's leaving thee, my bonnie Mary!

Shpallje:

Kërkohet një berishist i sinqertë, që të më bëjë edhe mua të dua Berishën si ai/ajo. Më ngeli mendja tek ato videot kur kryetari takohej me popullin dhe ata i këndonin këngë. Dukeshin shumë të gëzuar. How can I be like them?

 

Hahaha, e bukur kjo. Une mendoj qe duhet ta shpallesh ne gazete dhe do kesh oferta pa fund. Suksese! smiley

Qarkullojne zera se Dell-i do te prezantoje ne CES laptopin e ri XPS 17" Full HD. Me se fundi!!!

Ka vite qe Dell-i s'po ben nje laptop si c'duhet. Uroj qe kete here te kete goditur ne shenjester. Kryqezojme gishtat.

une do prisja per versionin e ipadit nga dell ose toshiba. Lajmet duken premtuese

Dell-i mund te prezantoje versionin e tij te ipad-it?! Jam kurioz ta shikoj.

Deri tani kam pa ipad-in e Samsung-ut. I vogel dhe praktik m'u duk. Dhe me erdhi mire qe me se fundi dizajnerat kishin pranuar ne nje fare menyre nepermjet dizajnit: "Apple ti je me i miri. Nuk po i bijme nga Kina per te kopju stilin tend. Thjesht po te kopjojme dhe pike. Je fituesi dhe ne te ndjekim."

Po afirmohet kudo minimalizmi i Apple-it. Me se fundi... edhe per kete.

zhurma ka kohe qe ka dale po ket vit thone qe cmimet per ket lloj produkti do bien ndjeshem...te shofim

ktu ke versionin e Dell

I bukur. Eshte praktikisht si monitori i Inspiron dhe i XPS. Nuk arrij te kuptoj gjithsesi kete pozicionimin horizontal. Duket si nje risi. Uroj te kete sukses.

Raffreddore: La classica goccia che fa traboccare il naso

Me eshte çmendur kasa fiskale smiley, çfaredo qe shtyp me nxjerr 50 cm leter me nje dynja shkronja.

Gishtat e tu i provokokan orgazmen kases fiskale. smiley

1- aceri s'me pelqen;

2- por asistenca teknike e acerit eshte e shkelqyer. indiani jo vetem ma zgjidhi problemin ne 2 minuta (kjo ne fakt tregon me shume per mua dhe llojet e problemeve kompjuterike qe krijoj une smiley) por me uroi edhe 'good karma' ne fund te bisedes. i surely sent some his way.

Edhe Dell-i e ka asistencen te shkelqyer.

Kete vere pershembull kam fol me nje goc me origjine egjyptjane (qe sipas saj jetonte ne France) dhe qe ishte shume e dashur. smiley

smiley nuk e di nese e ke pare ndonjehere serialin outsourced, eshte nje foles 'i dashur' tipik aty, po une s'e kisha ne aspektin goce-cun, edhe nje indiane do me kishte bere pune njelloj.

Edhe Dell-i e ka asistencen te shkelqyer.

Gomere me zile.  Lexojne manualet qe ju vene perpara pa pasur asnje ide nga informatika.

YES, YES, YES!!!

Got a hankering for some NVIDIA 3D Vision in a new laptop PC? Dell's making it happen with some component upgrades on its high-end Alienware M17x and XPS 17 laptops. It seems Round Rock came across a few shipments of a 17-inch, 1080p panel with a 120Hz refresh rate, perfect for interfacing with NVIDIA's shutter glasses, and is including it (along with a new NVIDIA GeForce GT 555M for the XPS 17) as premium options. They'll also both sport Intel's new Sandy Bridge processors. Dell's press release doesn't specify if a set of 3D glasses will come with the new laptops, nor how much the upgrade will cost, but a 3D-capable M17x will start at $1,499 starting January 10th, and a stereoscopic XPS 17 will run $1,449 on February 1st. You do the math.

Updated: We got to check out the XPS 17 3D after the presser. Those looking for 3D in the XPS chassis won't be dissapointed -- Alice in Wonderland looked pretty great in three dee. We also got to check out the M17x -- hands-on with that one here.

http://www.engadget.com/2011/01/06/dell-outfits-alienware-m17x-dell-xps-17-with-120hz-3d-hd-screen/

PS: S'di cfare te te them i pakapshem. Ne Itali e kane asistencen shume te mire. Prej vitesh. Gjithsesi une kur i marr ne telefon behet fjale per probleme me hardwarin dhe ne keto raste te sjellin menjehere teknikun ne shtepi ne varesi te asistences qe ke zgjedhur.

"Akte të tilla vandalizmi, dje me çimka dhe sot me gurë, të inskenuara dhe drejtuara nga Edi Rama, jo vetëm që nuk na stepin në punen tone per tju sherbyer me mire qytetareve dhe per te forcuar shtetin ligjor, por perkundrazi, na inkurajojne qe te shtojme edhe me shume ritmin e pandalshem te punes se LSI per te qenë me pranë qytetarëve të ndershëm"- thuhet në reagimin e LSI-së

smiley

 Tatjana i shkruan Onjeginit:

 

Po marr guximin që t'ju shkruaj

C'do donit tjetër veç shpirtit tim

E di që është e drejta juaj 

Të më përbuzni me përçmim, etj. etj. 

 

E çfarë i thotë Onjegini: Rritu, rritu edhe pak, edhe mbaje veten, unë të dua si motër...

 

O pika ty, e Onjeginit tënd, e... (e shoq'e drejtorit)

 

p.s. Opera qe shumë e bukur.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).