39 Komente

Hallve e ftofet, e kemi diskutuar te pakten nja tre-kater here ketu te peshku eurobondin...

 jo eshte tjeter lloj pyetje...

kristida kane pasur te shtepise tende ndonjehere bono thesari????e po tani nese te intereson ta dish kemi euro bond!besoj e kupton vete ku e kam fjalen!

Kohe krize dhe manipulimi i marketeve eshte ne faze cmendurie!

Ky ketu ka blere 80% te rezervave te bakrit ne LME (London Metal Exchange)

Po ashtu thuhet qe eshte shitur flori (gold) me shume se sa sasia fizike qe egziston! Njerezit kane frike se po bie vlera e parase dhe vrapojne te blejne flori dhe ja ku jemi ne nje bubble tjeter me gold naked trading e njejta gje sic behej me share's naked trading para 2007!!! Dhe kjo do te pelcase nje dite dhe do te lere shume njerez me gisht ne goje si me stock markets, etj ne 2007!

Historia ka nje te mire qe perseritet por njerezit nuk vene mend! Ne kete kohe keto perseritjet po shkojne pa u vene re sepse mendohet qe ekonomia-marketet jane ne gjume deri sa te filloje recovery!  Kapitali eshte si gjarpri, nuk fle kurre!

Keshtu edhe kjo puna e bonovo te thesarit ose eurobondit! Loja eshte e njejte ashtu sic ka qene me pare vecse ka hyre nje emer i ri ne loje (Eurobond)!!!

Be careful!!!!

 shume e sakte koran 

e di cfare kerkon te thuash me punen e florit por po perqendrohesha te borxhet tona te dashura...

Po de, gjeten tamam kohen.  Po si te mbetemi ne jashte librit "From Wealth of Nations to Debt of Nations"?!

Korano,

Pa u natarru me ket punen e goldit, duhet diferenncu mire blerja e floririt dhe e stoqeve te floririt.

Ne pak fjale, mund te blesh flori ne peshe dhe ta mbash te shpia ose te banka, por mund te blesh dhe stok floriri qe zakonisht lidhet me nje kompani minjere ose portofol kompanish nxjerrse. Nese blen metalin je gjithmone i mbuluar, nese blen prospektiven e metalit, humbjet dhe fitimet bashke mund te jene marramendese.

... nese blen prospektiven e metalin, humbjet dhe fitimet bashke mund te jene marramendese.

Aty e kisha fjalen! Nuk behet fjale per blerje dhe mbajtje ne magazine si dhe punesimin e nje burri me mustaqe me dyfek/kallashnikov per ta ruajtur sepse "the cost of carry" do te ishte mjaft e larte! smiley

Si tha ai burri qe i fillon emri me B "Derivatives are financial weapons of mass destruction ...!" smiley

no..noo..vet shtete te ndryshme e shesin ashtu, ne peshe, dhe ta ruajne po te duash, bile e preferojne ashtu, pasi ne fund te fundit mbeshtesin vleren e bankes pasi llogaritet se jo te gjith do te terheqin ne te njejten kohe. (pisllik me vete ky, por te gjith jane dakort pasi siguria eshte e larte)

Mund te bosh edhe tjetren, ta blesh nga minti i shtetit perkates dhe ta fusesh ne kutite e sigurise te bankave lokale me siguracion gjer 50k ose 100k kundrejt pagsave mujore minimale.. 

Derivativet.. fol per sisteme piramidale te legalizume..

 derivatet edhe shume produkte te tjera"ekzotike bankare"morren permasat galopante dhe u fryne edhe u bene ca fabrika lekesh qe kur bankat u crregulluan(crregullim eshte perkthimi im termi i sakte eshte deregulation)

Jo te gjitha derivativet jane ekzotike, ka plot "vanilje". E njejta gje vlen edhe per cilesimin "piramide".

Keto pozicionimet populiste, konspiracioniste te sjellin zorret ne gryke. Muhabeti behet me i keq pastaj kur ulet niveli i diskutimit nga individe qe s'e kane idene nga financa por qe mashtrohen nga njerez qe shkruajne budallalleqe neper blogje per dominim te botes etj, etj.

Sa per temen, autori s'e ka idene se per cfare po flet!

 je vertet i sigurt FMG???!!!!

gjithsesi mendimi jot!!!!!!!!

meqe autori sja paska idene se per ca po flet te fton ti hapesh syte e tia thuash ti gjerat,meqenese ti ja ke idene.

 

 

Ehe, ja te zbras mendjen time t'ja mbush budallenjve!

 FALEMINDERIT PER KOMPLIMENTIN....

GJITHSESI PO TE SHPJEGOJ QE AUTORI I ASAJ PYETJEJE ESHTE EKONOMIST,DHE PO MBRON DIPLOMEN NE KRIZE EKONOMIKE......

KSHU QE BESOJ KA PERTYPER CA ME SHUME EKONOMI SE JUVE...GJITHSESI 

URIME PER TRUTE TUAJ,SHPRESOJ QE TE JEN TE DHJAMOSUR SA ME SHUME.

nga bonot e thesarit eshte kaluar ne kredi tregetare prej 200 milion euro me afat maturimi 2 vjecar dhe sefundmi ne eurobond 300 milionesh. Huamarrja nuk eshte nje mekanizem ekonomik por mekanizem financiar. Mbas budallallekut megalloman te salibanit ne negocimin dhe marrjn e kredise sindikale prej 200 milion Euro dhe me nje interes shume mbi tregun, shlyerja e saj nepermjet eurobondit dhe me nje interes me te ulet duket nje zgjidhje e drejte per momentin. Por me kete rast, qeverite e pergjegjeshme qe do te vijne do ta vuajne kete malokesi te salibanit pasi do te jene te trysnuara per te mos marre borxhe te tjera qofte per investime rentabile, derisa te pakten te shlyhet ky eurobond pas 4 vitesh me duket.  

 po por pikerisht kjo do te ule mundesine e qeverive te mevonshme te bejne investime publike sepse do jene te detyruara te paguajne borxhet dhe te rrisin taksat te pakten per te perballuar deficit e tij...

sa per zgjidhjen e drejtete bere nga qeveria do ta quaja te papergjegjshme."borxhi"nuk lahet me "borxh"

jane gabime te bera nga budallalleku i njerzve qe bejne politikat ekonomike dhe qe arrijne te sugjerojne zgjidhje te tilla

Mbas budallallekut megalloman te salibanit ne negocimin dhe marrjn e kredise sindikale prej 200 milion Euro dhe me nje interes shume mbi tregun, shlyerja e saj nepermjet eurobondit dhe me nje interes me te ulet duket nje zgjidhje e drejte per momentin

 

togfjaleshin "nje zgjidhje e drejte" duhet ta maresh ne konteksin e plote te fjalise se mesiperme. Nese nuk jeni dakort me kete zgjidhje, me thoni kush mund te ishte alternativa per te shlyer 200 milion Euro ne lump sum?

 ishte gabim marrja e asaj kredie,zgjidhja per nje kredi shteti eshte shume e komplikuar mbase nje rritje e taksave por do ishte kunder idese liberale ekonomike te propaganduar nga qeveria.ose shitja e insig nje kompanie te huaj dhe shume te fuqishme,ose dhenia me koncenzion e kesh_it.mbase jane shume drastike apo mbase do ju vij per te qeshur kur ti lexoni por mund te jene zgjidhje.....

Shiko shiko u mblodhen katunaret te diskutojne per ekonomi dhe finance!!!!

Shitja e eurobonove ne kete rast eshte veprim i paster ekonomik, jo financiar, pasi kapitali qe nevojitet nuk terhiqet nga tregu vendas, por nga tregu i huaj.

Sa per ate punen e "borxhi nuk lahet me borxhi", kjo eshte per t'ja vene kujes kur kete e thote dikush qe teorikisht po studion per ekonomi (ik e shiko njehere se c'eshte roll over).

Dhe nuk eshte aspak e vertete qe marrja e huave sot te kufizon domosdoshmerisht kufizon huamarrjen ne te ardhmen, kjo eshte nje pasoje e mundeshme por jo e pashmangeshme. Ideja kyce e huamarrjes per investime (jo per te financuar shpenzimet e perditshme) eshte pikerisht e kunderta, duke rritur kapitalin e investuar (ne kete rast duke shfrytezuar kapitalin e huaj dhe duke mos shteruar ate vendas), krijohen baza per sigurim te ardhurash me te medha, qe mundesojne zgjerim te buxhetit.

P.S. Ideja e shitjes se INSIG per te mos leshuarEurobono eshte me te vertete qesharake; vlera me e larte e ofruar per INSIG-un heren e fundit ishte tek 40 mil EUR, nga te cilat vetem 25 mil i shkonin shtetit Shqiptar.

eshte veprim financiar dhe jo ekonomik, pasi u mor per te shlyer po nje kredi te dhene nga banka te huaja. dhe e dyta jo "shitja e eurobondeve", por "shitja e eurobondit", pra ne njejes. dhe e treta, nuk ka nevoje te na etiketosh "katundare", mund te thuash "te paditur". Jo per gjo po me kete rast do te na nevrikosesh katunaret e PPU-se. 

Jo merr berber, vendimi se ku do merren parate hua, brenda apo jashte vendit eshte vendim ekonomik. Edhe nese 1 banke Shqiptare do i shkonte Qeveris ne me dhe do ti ofronte te njejten shume per te njejtat interesa, Qeveria prape do te bente mire ti merrte parate nga jashte ne menyre qe te mos shteronte kapitalin brenda kufijve.

P.S. Ke te drejte per ate etiketimin "katunar", me nxehi ai/ajo me siper qe po merrka diplome per ekonomi a per finance.

lol, vendimi sigurisht qe eshte ekonomik, por ne po flisnim per veprimin dhe ai eshte nje veprim financiar.

Nga ana tjeter, qeveria beri gabim qe i kerkoi Eurot nga jashte. Fare mire mund tia kishte kerkuar kete borxh (dhe jo 300 milion, por vetem 200 milion) popullit te vet qofte edhe me vetem 5% dhe te jeshe i sigurte qe do ti merte brenda 1 muaji. Dhe me kete rast, interesat per borxhin do ti shkonin shqipetareve, do te qendronin ne atdhe dhe nuk do te emigronin. Apo thuaj qeveria mendoi se mos viheshin ne veshtiresi bankat nga nje terheqje e mundshme e nje pjese te depozitave ne valute? Po prandaj une them qe ne te gjitha veprimet qe kjo qeveri ben eshte antipopullore. Jam mese i sigurte qe edhe ne kete eurobond te leshuar, zyrtare te larte (nga zevendeskryeministri e perpjete) do te jene dorovitur me 1 pike perqind. 

Apo thuaj qeveria mendoi se mos viheshin ne veshtiresi bankat nga nje terheqje e mundshme e nje pjese te depozitave ne valute?

 

Ne fakt shteti eshte tregu goxha i kujdesshem me kete terheqjen e valutes, prandaj edhe i ndaloi bankat te nxirrnin fitimet nga vendi per nje 1 vit te tere. Por ketu pastaj futen konsiderata partiake qe jane te gjitha personale smiley

 euroboni merret nga kapitali i huaj pasi vlera e tij eshte me e larte e marre ne forme te tille 

e di se cfare eshte roll overi por po te them qe shteti jon nje monedhe shume me te dobet se ajo qe merr hua edhe kshu i leverdis te marr hua ......

dhe meqe katundaret merren me finance shpirti  kapitali vendas i joni eshte zero......pasi cdo gje eshte e shtetezuar duke qene se shteti ka aksione ne te gjitha nderrmarjet e medha jo si shtet po si privat nepermjet lidhjeve farefisnore......

normalisht qe vlera e insig eshte e vogel sepse aq eshte edhe fitimi i ti por ne bote dhe ne ate financen dhe ekonomine jo katundare sigurimet jane biznesi me fitimprures.....

persa i perket veprimit finaciar apo ekonomik te eurobondeve shiko pak cfare eshte BALANCE OF PAYMENTS (BOP)

EDHE SE KY FUTEN EUROBONDET......

 

O i padiplomum smiley

E para e punes shiko njehere se sa e ka qarkullim dhe te ardhurat kompania me e madhe e sigurimeve ne Shqiperi, dhe kompania me e madhe ne tregun Shqiptar dhe pastaj hajde e flasim se cila eshte sipermarrja me fitimpruruse smiley

 

Nderkohe qe kjo eshte perle fare

 

dhe meqe katundaret merren me finance shpirti  kapitali vendas i joni eshte zero......pasi cdo gje eshte e shtetezuar duke qene se shteti ka aksione ne te gjitha nderrmarjet e medha jo si shtet po si privat nepermjet lidhjeve farefisnore......

 

O rrushi, si qenka kapitali vendas zero? Ti do me fol per ekonomi dhe finance apo do me fol per ekonomi politike te stilit Andrea Stefani? Po e pate mendjen per kete te dyten me degjo nje llaf dhe beji vetes, Shqiperise dhe botes nje nder dhe mos e merr diplomen, mire smiley  Po e pate per te paren shiko per kuriozitet perqindjen e mbulimit te depozitave nga huate, shtoji edhe ekonomine informale ne Shqiperi dhe kuptoje sesa kapitale te lira ka ne vend.

 

 

 gjithsesi faleminderit per cdo gje.......te uroj te besh shume me shume per ekonomine.....gjith te mirat.......

Or ti Fiku i Manes se Gazepit (aka. FMG) si nuk na the qe eshte gje e mire apo e keqe kjo marrja e EuroBondit nga jashte me qe pretendon qe e njeh gjendjen nga afer!  Se cna ngaterron nuk ishte veprim ekonomik por financiar smileysikur te tjeret ketu sa kane dale nga veza!  Me sa di une % e per EuroBond-in eshte me a larte se marrja borxh brenda vendit (bonot)! smiley

Le qe na fute edhe nje te ofenduar te gjitheve duke kerkuar te na heqish te drejten te diskutojme finance!!!  Se mos ke hedhur ndonje firme edhe ti per punen e ketij EuroBondit se me duket se po te djeg si shume! Apo ky ofendim eshte vazhde e kultures te plehramentarizmit (aka parlament!)!!!

Me sa di une % e per EuroBond-in eshte me a larte se marrja borxh brenda vendit (bonot)!

 

smiley       smiley

 

Me vjen keq o peshk i ujrave te embela por s'mund te thuhet me teper se kaq per budallalleqe te ketilla smiley   

Shpjegoje sepse nuk te besoj qe e kupton!!!!

Me duket se po harxhoj kohen kot me ty! O pyke e kisha fjalen qe borxhi i jashtem qe po merret eshte me i shtrenjte se sa i brendshem, ti na can derrasa! Si nuk mesuat te debatoni si njerez o derebardhe por vetem cirru dhe ofendo ne tym pa asnje lloj argumenti!!!

Hajde naten e mire! End of story! smiley

Mos beso mo rrushi, pa problem se nuk i ngelet qejfi njeriu. Per kuriozitet qe ta kuptoj si funksionojne gjerat ne "boten tende", sa kujton se eshte interesi vjetor i bonove te thesarit? Po interesi i Eurobonove?

Thashe naten e mire! Nuk me intereson fare! smiley

Dakort, naten e mire. Pafsh enderra me Andrea Stefanin edhe ti smiley

Nuk po flitet per kredine sindikale te meparshme Koran, po flitet per ate qe merret per ta zevendesuar kete qe ke cituar (meqe ra fjala eshte me shume se 200 milion EUR).

P.S. Eurobondet jane me kupon 8.5% smiley

E po e the me ne fund bre FMG! =D>

Ta kishe thene qe ne fillim do te na kishe kursyer goxha kohe! smiley

Po ca te bej une se ti vajte nga Pogradeci te notoje ne Atlantik pa nderruar fare stilin e notit smiley

 Nese e kane shtypur eurobondin  ne leter higjenike nuk eshte dhe aq keq.Te pakten huadhenesit mund ta perdorin per dicka kur qeveria shqiptare te mos jete ne gjendje t'ua kthje borxhin.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).