Foto: Shekulli

UPDATE- Situata sa vjen e perkeqesohet ne Shkoder, nderkohe qe rreziku ka perfshire edhe Lezhen, per shkak te problemit me argjinaturen e Torovices.

Gjate nje prononcimi per mediat, kryeministri Sali Berisha perseriti se situata e permbytjeve eshte shume problematike. Berisha theksoi se liqeni i Shkodrës po kërcënon vazhdimisht situatën në qytet, pasi është rritur me 11 cm niveli. Kreu i qeverisë tha se po vazhdon puna për evakuimin e banorëve

Niveli i ujit ka shenuar rritje, nderkohe qe harta e tokave te zhytura ne uje eshte zgjeruar. Te dhenat e fundit nga Shtabi i Emergjencave bejne me dije jane 11 mijë ha të përmbytura, ndërsa mbrëmjen e djeshme u raportuan 10 mijë ha tokë e përmbytur.

Nderkohe 1000 shtëpi jane te përmbytura dhe 1500 shtëpi të tjera të rrethuara nga uji. Numri i personave te evakuuar eshte shtuar, duke mberritur ne 7000 vete.

Shkodra drejt izolimit per shkak te vershimit te ujit ne lagjet e qytetit. Kryeministri Sali Berisha ne mbledhjen e Shtabit te Emergjencave ne Shkoder ka deklaruar se fjala kyce ne nje moment te tille eshte vetem evakuimi.

Ne zonen e Shkodres nderkohe vazhdon me intensitet evakuimi i banoreve, nderkohe qe qarkullimi ne zone behet ose me kamione te ushtrise, ose me varka. Rruga Shkoder-Tirane vazhdon te jete shume problematike per te levizur.

Kryeministri Berisha nga Shkodra ka deklaruar se shkarkimet do vazhdojne me intensitet, per shkak te kushteve qe kane diktuar nje situate te tille. Kaskada sipas specialisteve ka tejkakuar kufirim maksimal dhe per kete do vazhdojne shkarkimet. Ai ka urdheruar marrjen e masave per rezerva ushqimore dhe strehimin e te evakuuarve, nderkohe qe ka deklaruar se ne cdo komune do te qendroje nga nje minister.

Shiroka dhe Zogaj jane të izoluara, pasi ura e Bunës e cila lidh qytetin me këto dy fshatra është mbuluar nga uji, qe mberrin deri ne 1.5 meter.
Te pakalueshme jane edhe pjeset e aksit qe lidhin Shkodren me Malin e Zi, pasi uji ka bllokuar pjesë të aksit nacional Shkodër- Muriqan. Vazhdojnë të jenë të izoluara komunat Dajc, Velipojë e Oboti, Darragjati, Bërdica.

Rruget te pakalueshme jane Shkodër-Tiranë, Shkodër-Velipojë, Shkodër-Obot, Shkodër-Dajç, Shkodër-Bërdicë, Bogë-Shalë, Breglumi-Theth, në rrethin e Pukës i bllokuar aksi Fushë Arrëz-Iballë, në rrethin e Malësisë e Madhe i bllokuar aksi Tamarë-Vukaj.

102 Komente

 Dini gje,pse ka rene cmimi i banesave ne kat te pare ne Shkoder?

Do ble nje ta bej dyqan.

Nrec, Nrec mor, a din ka i bi rruga per BE a?

nuk e di nese e pate mbreme Salen live ne parlament, por ishte komplet i shperfytyruar. Fliste percart dhe ironizonte duke qeshur kot se koti. Tamam i droguar. Sic duket tashme edhe droga e kap shpejt dhe nuk e mban dot me. Mjere ky popull me ket ne krye.

Ka ndonjeri informacion nese mbledhin ndihma per keto familjet? Se tv eshte i shqetesuar per vikiliksin me shume se per keto.

mesa duket, shkodranet te lodhur e te raskapitur nga permbytjet pa fund, kane vendosur ti japin fund. I duket e kote apo pa vlere qe te ankohen prape se askush nuk i degjon. Nuk kane me vlere ndihmat ushqimore, evakuimi apo edhe gjoja-kompesimi. Njeriu e ka nje fund si shprese te fundit per te shpetuar!

A ka organizime qytetare qe shkojne ne ndihme te njerezve ne nevoje ne Shqiperi? Psh, tani, a ka organizime qe tentojne te ndihmojne ne Shkoder?

Tv nuk thote asgje Self, mbase ka (me siguri qe kishat e bejne, kryqi i kuq...do vete njehere te pyes)

Eshte permbytur dhe bllokuar edhe nje pjese e autostrades Tirane-Durres, diku rreth Marikajt, Vores.

 Sala dje ne tv tha qe faji eshte i 'terbimit te Alpeve Shqiptare dhe fqinje'. 

 Shtet rrugacesh,te pa pergjegjshem!Ekane mendjen me vjedh e me prish.Besoj se ato 8 milion eurot e vjedhura te piramides do te kishin zene ndonje vend ne kete rast.

Une them qe meqe keta Shkodranet e kane shume qejf Salen dhe Jozin me mire ta lene ujin te shkoje deri ne kat te peste dhe atehere mbase e kuptojne qe tifozeria partiake nuk ju zgjidh pune......

Det te behet se nuk ju degjon koka jo....

 Jo ashtu Daniel! Cfaj kene njerzit e thjeshte.

Kane faj ata kane dhe e dine edhe vet ata qe kane faj...... mire qeveria me Salen dhe Jozin qe ate pune kane te majmen per vete, po banoret e Shkodres nuk e mbledhin mendjen.

Kur Sala dhe Jozi ju vijne ne dere vetem per ti ngushelluar ata i presin me krahe hapur..... ne ditet me diell ata derrat e qeverise nuk kujtohen te punojne per te parandaluar katastrofat qe sjellin ditet me shi.....

ketu e kane fajin njerezit, dhe per kete ja si e paguajne......

Me vjen keq se jane njerez, por nuk me vjen keq se nuk nxjerrin mesim.....

 Nderkohe qe Shqiperia po shkon drejt Europes ashtu, kuturu, pa pasur nje model te qarte, Shkodra duket se e ka zgjedhur nje model te percaktuar: Venecian.

Po sikur ajo burri i plehramentit tha para ca kohesh qe Shkodren e ka ba PD-ja Vienen e ballkanit. Tash me sa duket e kan ba edhe Vien edhe Venecia. Ah lum na per PD-n.

Po pra i kan marre nga nje v sejciles, Vienes dhe Venecias, i kane shtuar nje c per copyright dhe e kane bere WC

Nashti poplli ka nje rast te mire te provoje se eshte popell qe i keno dhe ne menyre aktive i pergjigjet dashurive te zjarrta. Shkodranet, ta hypin Sulen dhe Zhozin ne ate "gondolen" e rregjistrume 040 ne foto dhe ta dergojne drejt detit nen tingujt e Adnan Bales..

 

nuk ka permbytje ne shkoder, boll vollet helm, enveristat e edi rames.

ua vertet? un psh e kam shum qef shkodren e kam qef qe ne fundjav te iki andej te ha ndonje dreke te mire. mora 1 shoqen time ne telefon me tha mos hajde se esht bere kenete

gjithsesi, nqs vertet spaska permbytje vetem jozefina e paska marr vesh gabim se ka permbytje ne shkoder, po iki neser

Gjendja ne Shkoder do te rregullohet kur te prishet piramida.

Kush te doje le te vendos bast.

Thenja e z Rama, nese do te isha ne pushtet,

Do ta komandoja shiun me rubinet.

 

Rama: Berisha fajtor nese PS do qeveriste s'do përmbytej

Edi:

nese do te isha ne pushtet

zog me flatra un do behem

lumin ta kaloj

dhe tek ty do vij

dhe tek ty do shkoj... smiley

 

po isoj kjo ene per salen ... pentium 3 dhe 2, e? tha, pfff mos e diskuto at muabet... pffff problem!... (zef deda) smiley

 

Emo , eshte ndryshe...

ose vdes mbreti

ose vdes une

ose meson te fluturoje gomari  smiley

Ore Mato, po a ke nje pike parimi ti mer daje apo jo. Para nja nje jave nuk le llaf pa thon per Ramen se u blloku trafiku nga shiu. Tani qe kjo Qeveri jo me larg se dy jave me pare tha "s'do kete permbytje kete vit", kur keta mavrinjte u mbyten jo me larg se 11 muaj para (dy here brenda vitit), kur kjo qeveri ka harxhu miliona per festa e idiotlleqe te tilla kur me ato leke mund te rregullonte argjinaturen ne Torovice e mos ta linte per ta bere mbasi te fillonte permbytja, kur s'ka marre masa as per te blere 10 varka te qelbura te pakten, ti prap vazhdon me Ramen.

PO c'lidhje ka Rama tani o burre qe na hidhesh dege me dege pa lidhje?

Une thashe vetem vetem ate qe tha Rama perballe gazetareve dhe asgje me teper. Po shikoi ne tv permbytje ne vende te tjera si ne F Kruje, ne autostradan Durres Tirane, mos valle edhe ketu ka ardhur uji nga Berisha?

Z Ruci akoma e kishte mendjen te kutite ne mbledhjen e parlamentit.

Mire Ruci qe e ka mendjen tek kutite, po ti pse e ke mendjen tek Ruci? A Mati, Mati, te paska mbet Gramozi ne mendje smiley

Edhe ty mendja te Berisha t'ka mbet.

 

Tironso nuk ka kron qe e kref matin,rreshket si ngjale!!!!

Po është notar i mirë mor, është notar i mirë. I ngjan ATIJ!

 

Kto matjanet e kon per sport popullor kete t'rreshkitmen. A te kujtohet Zogji i I si u rreshkiti taljonve me gjith florinin qi e kishte mor per ta rujt?

Zot m'fal se po mekatoj ....une kam fole me te mite jo ma larg se mrame.A thu nuk deshne me m'shqetsu e nuk m'thane gja se ka permbytje apo tashma kjo asht shekullore e nuk ban ma notizie.Edhe njena edhe tjetra.Une di me thane se nuk ka gja me e ndale xhiron n'piace.Na me shi jenam'su,bile kena pas thane se nuk ka Shkodran t'terun (te thare ,per ata na Kuçi) e lezhjan t'krehun(te krehur)sepse fryn shume ere ne Lezhe.Nejse ma....A po ju vijne me bujte tesh qe jna pa viza?Mu po....smiley

O Zana ti je e fort mi cuc.

Te pershenes me kete meqe s'ka gjo me e ndal xjiron n'piace

http://www.youtube.com/watch?v=8uQfbj8lUyY

 

West Side Family

La la la la
La la la la la la la la
La la la la la la la la
La la la la la la la

Nuk kena drita nuk kena ujna po kena gotat plot me raki
Nuk kena shpina nuk kena puna po kena mendjen me bo dashni

Kina lind per qef ne kina lind per qef
Aheng ene alkool nga mbremja ne mengjes
Nuk kina makina kina kala me karroca
Shyqyr zotit kina plot cuna ene goca
Kina majtofona me degju muzike
Skina haber fare ne per politike
Shyqyr zotit skina stresa ene pare
Dime me gezu jeten vetem me nje dare
Kur nuk kina lekat thesat ne i hapim
E kena mbush tironen made in Ke-Gabi
Skena pretendime me mire nga te gjithe jemi
Sa degjojme orkestren sna ma mo veni

Hajde dhe ti gaxhojo jeten ta gezojme
Hajde dhe ti kollare streset ti harrojme
Hajde dhe ti mi goce se sna ma mo veni
Ta gezojme kete jete se tgjithe ne nje ven do veni

Refren: [x2]
Skena para kena lind ne per sevda
E bojm qefin badjava
Jena per marshalla

La la la la
La la la la la la la la
La la la la la la la la
La la la la la la la

La la la la
La la la la la la la la
La la la la la la la la
La la la la la la la

Na kenaq ne qefi na kenaq gezimi
Na kenaqen syte kur futboll luan brazili
Kur vje ora lajmeve na bertet komshiu
Uleni muziken ta degjojme nje lajm njeriu
A e dini qe erdhen zgjedhjet vazhdon lufta ne irak
Smaj men gjo ku di une mduket se kam qene tap
Mu po me zi koka dhe ju beni gallat
Eshte rrit inflacioni dhe ju oho rahat
N’dyqan jane shtuar taksat eshte rritur cmimi naftes
I gjithe problemi juaj eshte si me gjet lekt e dasmes
Vertet ju kam zili sa rehat qe jeni
Hic mos ki merak e di lala ku o problemi

Refren: [x2]
Skena para kena lind ne per sevda
E bojm qefin badjava
Jena per marshalla

Hajde dhe ti gaxhojo jeten ta gezojme
Hajde dhe ti kollare streset ti harrojme
Hajde dhe ti mi goce se sna ma mo veni
Ta gezojme kete jete se tgjithe ne nje ven do veni

La la la la
La la la la la la la la
La la la la la la la la
La la la la la la la

La la la la
La la la la la la la la
La la la la la la la la
La la la la la la la

Refren: [x2]
Skena para kena lind ne per sevda
E bojm qefin badjava
Jena per marshalla

Fol shqip se s'po te marrim vesh cfare thua..... Ketu nuk jemi ne parlamentin e Jozit qe e keni privatizuar me kohe.....

Une di me thane se nuk ka gja me e ndale xhiron n'piace.Na me shi jenam'su,bile kena pas thane se nuk ka Shkodran t'terun (te thare ,per ata na Kuçi) e lezhjan t'krehun(te krehur)sepse fryn shume ere ne Lezhe.Nejse ma....A po ju vijne me bujte tesh qe jna pa viza?Mu po....Smile

Danielo, te kerkoj shume ndjese!!!! Te kom sha kur lexova c'kishe shkrujt, po tani i terheq te tera (pavaresisht se ti s'nigjove gjo smiley)

Po mire o mire shaj se vllain tend po shan por me kupto ku e kam fjalen....

Keta te pa termit dhe te lagurit e kane si pune e atij B.Q-se qe merr dhe fut nje dru ne bathe se ashtu i do qejfi..... (pederast hesapi), te tjeret qe e shikojne i thone: cfare ben ore se te doli zorra..... B.Q-ja e do hurin me gervesha qe ti dhembi me shume..... shtyja pak me thelle se ashtu i pelqen.....

Hë mo dhe ju si bëni... ne na hoqën vizat, ne u futëm në Evropë. Këto sjanë gjë fare para futjes në Evropë. Ja Shkodra futi pak ujë prej gëzimit. U lag. That is not bad all the time.

Imagjinoni shkodranin mesatar që punon në administratë. Para dy javësh mori koncertin madhështor të vizave. E pas dy javëve, i futi ujë shtëpia. Kë kujtim do zgjedhë ai të mbajë tek vetja? Përmbytjen e shtëpisë? Apo festën e madhe? Të ishit ju çfarë do zgjidhnit?

Kjo nuk do shumë mend. Shkodrani e shpërfill përmbytjen e qytetit të vet dhe është aq zemërgjerë sa të gëzojë për vendimin e shekullit, për të mirën e gjithë shqiptarëve kudo që ndodhen.

Rroftë Shqipëria!

 

Rrofte Sula!!!

Rrofte Zhozefina!!!!!

Portokall ,t' marrsha t'ligat une ty,a din me m'ìthan nji shkodran qe ne kee moment i ka hy uji n'shpi nga permbytjet?Sot ne nji kyt moment veç se ça bje Gazepi neser nuk e di....Po ti rilasohu nji fije mor burre.....

Shife pak kete videon Zana.

Edhe mos fol budallalliqe, se eshte turp. Ke qun shkodran ti? Vetem ata qe jetojne ne Parruce, Zdrale, e Piace. Se ne Xhabie e Perash kane fillu robt t'u ble syze noti.

Mire Zana, rrofsh per informacionin..po na dhe dhe ca informacione te tjera, do i japim te drejte Danielit me zor.

Une nuk kam marre persiper t'i jap informacion askujt Iris.Te gjithe kemi nga njePCe nga nje telefon.Torovica nuk eshte Shkoder,Xhamia e plumbit permbyrtej qe ne kohet e ndertimit se eshte e ndertuar ne formacione te tilla e nen nivel.Ne Perash mor zotni kam ende vjhrrite e mij.Si eshte gjendja (e jane shume te moshuar)i pyeti i biri dje ,jo kurgja ..na mbyti shiu po kurgja tjeter.............Fillona si vitin qe shkoi me digat e Fierzes e me skenare apokaliptike te tipèit Dhimiter Cico.Behuni nganjehere edhe serioze....jo vetem me çadra me greva urie idiote ne mes te Tiranes.

Moj ke sy me pa ti apo jo? Shif moj videon aty! A jane ne Xhabie e Perash ato pamje. Pastaj se nuk o mut vjehrri jot, s'do me thone se nuk jane eprmbyut lagjet e shkodres. Boll mi gru me ket tifozllik se le nam. S'po te flet njeri per politike. Vec ti e Mati e hapni ate muhabet.

A se harrova, po njerezit qe jetojne perreth shkodres e ata ne Bacallek, apo s'jan shkodran ata. Qytetare te dores se shtate jon kshu qe varu lesht?!

 

O Tirons. Ty po te thote gruja huj qi ka fol me gjith vjehrrit e vet dhe ato i thone qe jane mire dhe megjithese bie shi akoma dalin cdo darke per xhiro n'pjace (nuk e di cdmth kjo), nejse. Sa nerva t'forta paske mer daj!!!!

Tirons tashti shkruaj seriozisht ...Me duket se kjo video e shkrimi madje jane te janarit qe shkoi.Nuk e them per asnje zell tjeter ,por per hir te se vertetes.Pesekatewshi m ure eshte linje qe ndan Parrucven me Xhabiajn..As e dhe ne janarin qe shkoi nuk mbrriti uji deri atje.Tashti ,bahçaleksit jane bah-çallekas.."etni me vete kjo" smiley.Historikisht jane per mbytur ede ne gusht.Ne kete moment nuk jane nen uje.Shpresojme qe shirat te pushojne se verete mund te ket konsegyuenca gjithe ky uje.Di te them ,se viti qe shkoi ka qene i jashtezakonshem per shira.fale Zotit nuk vdiq askush nga permbytjet.Per te evituar qe keto permbytje te mos perseriten duhen projekte e investime gjiganteske ,faraonike.Nuk behet thjet me diga ne Torrovice apo ku di une.Eshet shume me komplekse dhe e komplikuar.Mendoj se duhet te nderhyje BE,per investime serioze

Mendoj se duhet te nderhyje BE,per investime serioze

smiley

Jo mi Zana jo. Jane te ketij Dhjetori. Tani gjendja eshte shume me keq se vjet. Jane blloku te gjitha rruget. Nje shkou im qe vinte nga Kroacia, nuk kalonte dot ne uren e Bunes me ardh per Tirane (hyri nga Muriqani). U kthy mbrapsht edhe hyri nga Hani i Hotit me mendje me i ra nga Dajci, rruges se Vaut Dejes e me ardh per Tirane. Edhe andej nuk kalohej. Tani eshte dtyru me hy prap ne Mal te Zi e me i ra nga Kosova-Kukes-Milot-Tirane (rrofte Sula qe na boni rrugen e Kombit, meqe ra fjala). E kupton sa kritike eshte gjendja? Eshte ça argjinatura e Torovices dhe uji mund te shkoje ne Lezhe. Vetem dje u kujtu Pal Dajci (qe na e paska bo Sula Prefekt te Lezhes) me fillu punimet per rregullimin e argjinatures. Helbete se ishin te zene duke festu gjithe vitin, ca per Nene Terezen, ca per Vizat, ca per mrroklla te tjera. Nanji pune pse nuk bene nderkohe???

Pastaj pyetja e thjeshte eshte. Pse nuk kishte permbytje te ketij niveli me pare? Mos ngaqe nuk mbaheshin hidrocentralet plot gjjithe vitin, me mendje per te kref nanji leke, po zbrazeshin pak nga pak gjithe vitin?

 Pse nuk kishte permbytje te ketij niveli me pare? Mos ngaqe nuk mbaheshin hidrocentralet plot gjjithe vitin, me mendje per te kref nanji leke, po zbrazeshin pak nga pak gjithe vitin?

Futja kot o Tirons, si edhe shume te tjere. Nqs s'e ke kuptuar, problemi nuk jane shkarkimet nga HC, por problemi eshte liqeni qe ka dalur si ne Crna Gora si ne anen tone. 

Po po te mos ishin hap te gjitha portat, nuk meno se do kishte me shume shans me u shkarku uji i Liqenit o hunter?

Pash Zotin, me thoni nje gje ju te PD-se. A ka nanji gjo qe mund te beje Sula e Qeveriu i tij, qe me ne fund ju te pranoni qe e ka edhe ai nje faj? Cfare do lloj gjeje, amani?

 

Lexoje pak kete te lutem:

Situata në Torovicë, ku ndahet Shkodra nga Lezha vazhdon të jetë e rënduar. Rreshjet e shumta, vërshimi i ujrave të liqenit të Shkodrës dhe shkarkimet e hidrocentraleve kanë bërë që niveli i ujit në fushat e Torovicës të rritet tej mase dhe gati sa nuk po arrin pikën kritike të argjinaturës.
Gjatë gjithë natës është punuar për të rritur nivelin e argjinaturës. Me ndihmën e dy mjeteve të mëdha, pronë e dy kompanive private, po merren shkëmbij dhe dhera për të rritur argjinaturën.

Bie autobuzi ne Ballsh, thirren zjarrfikeset e privatit, shperthen uji kenj thirren fadromat e privatit. A ka ngel nanji gjo pa e shit e dhjere ky shtet me aman. A ka mundesi te blej nanji zuk a zis me ato leket e taksave te mia e te mos i beje rrush e kumlla me postera, banderola e fishekzjarre? 

Jo, nuk ka lidhje shkarkimet me permbytjet. As nuk ka te beje thellimi i Bunes, se ul shtratin poshte nivelit te detit dhe te ndodh efekti i kunder, te vjen deti brenda, ne vend qe te shkarkohet lumi ne det. Lexoje ate linkun qe ka vene Bredharaku, duhet nderhyrje shume me e thelle se nje argjinature.

Edhe po deshe evitoji ato "ju te PD" se me duket s'te jam drejtuar ndonjehere si "ti i Edit" apo jo? Jeni bere si hiena. Si te krahasoj njeriu nje situate te tille qe eshte problem jo vec ne Shqiperi me Tiranen ku pshurr nje qen edhe permbytet cdo gje.

 

 

Kurzgja Zana kurgja,

Shkouder je ti dhe Zhozefina, e meqe ti jasht e Zhozi n'Tirone, i marrte mortja gojt e liga..

Perle e vertete:

Jo kurrgja, na myti shiu por kurrgja mor ta morrsha.............. hahahahahahaaaaa

Me keto perrla duhet shkuar drejt kozmosit jo me drejt Evropes......

 

 Daniel me fal qe te ndalova pak me siper!!!!Kjo Zana e paska hallall ate urimin tend.Ne kesi rastesh e pakta eshte te heshtesh,kur je ushtar i partis.

 Zane, nuk je e vetmja qe ke njerez ne shkoder, dhe une ska pak ore qe fola dhe ne hyrje te shkodres nuk kalohet nga kthesa e berdices e deri ne parruce dhe anash (ajasem e obot) siperfaqja eshte e mbushur me uje nga 30cm deri ne 50cm me vende. Niveli i liqenit ka kalu rrugen dhe ka mberrite nje nivel me uren e vjeter... Asht pak e pandershme me i mbrojte kto horra... E sidomos shkodrant qe duhet me cu zanin ma shume se kane votu me sy mbylle si shumice per kto rrencake qe ndertojne rruge e nuk hapin kanale, bajne koncerte por nuk rregullojne argjinatura... A din ti Zane se buxheti i qeverise qe sapo kaloi nuk kishte parashiku asnje shpenzim per me rregullu kete situate per zonen e Shkodres... Ai buxheti qe kaloi para 2 ditesh...

Buda, behu gati te etiketohesh si ramist dhe komunist i pandreqshem. Nuk e ha njeri qe je nga Shkodra ti. Me siguri je kolona 5.

Jo mor jo, eshte

bahçaleks, bah-çallekas.."etni me vete kjo

 

smiley

 do ishte 'e keqja' me e vogel... Ne Shkoder ka kohe qe diktatura e Jozit me krahun e saj te armatosur e injorant Z. Gjoni e me shoke kane marre frymen kadale kadale dialogut dhe pikpamjeve alternative... Si rrjedhoje asht kriju nje fryme qe asht a pa-imagjinueshme me fole kunder PD, qeverise, Saluk Berishes etj... Njerezit hiqen/vihen nga puna ne menyre te hapur bazuar nga mbeshtetjet e tyne politike... Mu me vjen shume keq per kte se Shkodra ka kene gjithmone qyteti qe ska pranu me iu nenshtru kollaj forcave ma te medha dhe ka cu gjithmone kryt, por tash sa vjet njerezit jane ba naive, apatike dhe servile te bindun te disa injoranteve... Vetem shif deputetet e parlamentit ne Shkoder sa here e marrin fjalen... Copa mishi me dy sy...

Me ndjeni o njerez qe mbase them te keqen por e them nga zori s'e them nga deshira!

Eshte i njejti mentalitet dhe filozofi si ne parlamentin e Jozit.

"Pse ca u ba ja u mbyten 3000 shtepi dhe disa miliarda $ ca ka ketu me u frigue"

E mbani mend pas gerdecit, thenien e Ina Rames: "Pse ca ka ketu sikur u be hataja, ata qe u vrane u vrane ne merremi me hetimet"

I njejti qendrim qeveritar, njerezor, institucional. Beji nenen te te thote babe. Ky eshte mentaliteti i qeverise Sala-Jozi....

Ej, mos ja fusni kot se nuk ka permbytje.. Nuk i shikoni videot dhe lajmet ju? Ata po gjuajne per peshk me kallamba.Edhe biznesi i varkave po lulzon! 5 mij lek te te zbresin nga kati i gjashte te blesh buke dhe ilacet..Nuk ka asgje, ata as demshperblime s'po kerkojne nga ujrat dhe as uje e drita.

 

 Jozi dje ne parlament tha: Shkodra eshte permbytur gjithnje, por ndryshe nga heret e tjera kesaj here ka kryeministrin e vendit qe i mban doren ndersa mbytet!

Seriozisht keshtu tha fjale per fjale?

Sot ne median e huaj flitet per permbytjet ne Ballkan, Bosnje, Mal i Zi e Serbi ndersa per Shqiperine nuk flitet. BE me USA do na shpetoje mos e rruani hic!

 

... ndersa per Shqiperine nuk flitet.

Nuk ka kohe se eshte e zene me pune te tjera me te rendesishme! smiley

psh. sot nje vajze ketu (UK) kishte marre ne telefon policine te raportonte se i kishin vjedhur nje burre prej bore (snowman) qe e kishte bere dje perpara shtepise!!! Iu kushtua gati 3 minuta kesaj ne TV duke perfshire dhe biseden e kesaj gruas me qendren e kontrollit te policise!!

Halle halle kjo pune! Njeri mbytet ose ngelet pa shtepi, tjetrit i humbet snowman-i!!!! smiley

Tesh po shkoj e lexohna ma vone..Lutni nìzot per halle tuaja e jo me u mbyt Shkodra se si thai ai nga Galigati......Kaloresit i varen liloçkat ju i qani hallin.Mire u lexofshim ne darke..   smileyE rilasohuni se mos i merrni me taman....a thu se po kena Gja n'dore....Nje kyt peshk po kena e ishalla edhe njat peshk...e meqe po mytna peshk do Zoti kena me pas boll   smiley

Ehu... po folu o folu. Folu po ku marrin vesht kta?

Aty në Shkodër po e kapin peshkun me dorë, për qejf.

 ec e jepu ndihma ketyre tani

nji shkrim i mire te panorama qe shpjegon situaten teknikisht dhe ofron nja dy tregus ekonomike qe t'i shofin syleshet n'qeveri

ermbytjet-zgjidhjet-per-lumin-buna-&catid=104:opinione&Itemid=410">Panorama

rrofsh Bredh, e lexova.

Zana,

M'fal qe nerhyj, por thjesht nje keshille miqsore.. munohu ti limitosh bualliqet te 2-3 per koment..

 

 E imagjinoj ket, tu thone me vehte, hajt shkojme bojme i dore gallate andej nga Peshku, t'ja shpupurrisim i' cike pendet e kuqe atyne komunistave! Mhuaaaaaa, mhuaaaaaa! 

Pisome me i' llaf!

Kuptotitashi?

 

 

Ej qetesohuni se duket se do marre zgjidhje ky muhabet. Ia hodhi Shkodra e Lezha bashke.

Paska mbledh Topi Keshillin e Sigurise Kombetare  smiley   

Zana me duket se eshte ajo gruja nga Berati, po ka nderru krah edhe dialekt.  smiley 

smiley)

 

gjigande !!

Përmbytje në Vorë bllokohet autostrada Tiranë-Durrës Përmbytje në Vorë bllokohet autostrada Tiranë-DurrësDURRES-Prej orës 11:e 30 minuta autostrada Tiranë-Durrës po qëndron e bllokuar për shkak të sasisë së madhe të ujit që ka mbuluar rrugën në kthesën e Kasharit. Permbytjet kane prekur dhe Voren ku si pasoje ne disa segmente trafiku eshte izoluar duke shkaktuar kaos ne autostrade si kurre ndonjehere. Vazhdon i bllokuar prej disa orësh aksi Tiranë-Marikaj në autostradën Tiranë-Durrës, automjtete kalojne vetem ne rruge anesore.

SHKON DREJT NORMALIZIMIT SITUATA NE AUTOSTRADE
ORA 17:47-
Gjendja në autostradë po shkon drejt normalizimit, trafiku po fillon të lëvizë ka dhe 2 orë punë për normalizim të plotë. Nuk ka problem për qarkullimin e mjeteve në akset e tjera.

BLLOKOHET AKSI TIRANË-MARIKAJ, NË VORË REZIKOHEN TË SHEMBEN SHTËPI
ORA 13:50-Vazhdon i bllokuar prej disa orësh aksi Tiranë-Marikaj në autostradën Tiranë-Durrës duke sjelle nje bllokim gati total te autostrades. Situata kritike nga reshjet me intensitet që prej ditësh kanë përfshirë gjtihë vendin kanë sjellë përmbytje në disa pjesë të autostradës, gjë që ka shkaktuar një konfuzion në qarkullimin e automjeteve.
Kalimi në autostradë po bëhet me vështirësi të mëdha, polciia sugjeron banoret te perdorin rrugen dytesore qe lidh Tiranen me Durresin. Fadroma dhe mjetë të renda kanë mbërritur në aksin Tiranë-Marikaj dhe po përpiqen të zhbllokojnë situatën plot kaos që vazhdon prej orësh në autostradë. Ndërkohë në Vorë situata paraqitet jo e mirë. Disa shtëpi rrezikojnë të shemben nga shembja e dherave që po ndodhin në zonë.

UJI BLLOKON PREJ ORES 11:30 AUTOSTRADËN TIRANË-DURRËS
ORA 11:35-Prej ores 11:e 30 minuta autostrada Tiranë-Durrës po qëndron e bllokuar për shkak të sasisë së madhe të ujit që ka mbuluar rrugën në kthesën e Kasharit.
Prezenca e ujit u shtua gjatë oreve te paradites se sotme per shkak te reshjeve te shumta te shiut te te rana ditet e fundit ka  bërë që automjetet që qarkullojnë në të dyja krahët të pengohen në lëvizjen e tyre normale deri në bllokimin tërësisht të qarkullimit në këtë aks.
Kjo ka sjellë një trafik të rënduar në autostradë, ndërkohë që janë lajmëruar organet komptente për situatën.
Situata vazhdon të mbetet kritike në këtë pjesë të autostradës prej orës 11.30 minuta. 

Si pasoje prej kesaj ore reshjet e shumta të shiut kanë bërë thuajse të pamundur kalimin e mjeteve në segmentin rrugor nga Vora në Maminas.
Në ndihmë të situatës së krijuar, efekiva të shumta të Qarkullimi Rrugor në kryeqytet, janë instaluar në hyrje të autostradës Tiranë – Durrës për të orjentuar drejtuesit e mjeteve, duke u rekomanduar atyre që duan të udhëtojnë nga Tirana drejt qyteti bregdetar të Durrësit e më tej, që të përdorin rrugën tjetër, atë të Ndroqit.
(d.b/BalkanWeb)

car lidhje ka kjo me shkodren? apo te besh te baravlefshme shkodren me qytetet e tjera qe ti bije pergjegjesia qeverise duke i treguar qe ka permbytje edhe ne bashkite e tjera? shume i ulet je. as te rruhet fare per shkodren, do vec te mbrosh Saliun sikur edhe langaraq te behesh. uhh..harrova..langaraq je

Populli artdasesh shkruan:

Edhe pulat u meruan
Me s'pane nga qendruan
Nje kendes i udhehoqi
Nga furiku i c'koqi
Neper deget lart u ngjiten
Ne kopshtin me peme
Vete e dine si u ngriten
Nuk dijne ku do flene?
Ju permbyt shtepia
Nga qelboqeveria
C'kane me ne more kendes
Pyeten pulat nga tmeri?
S'kemi paguar taksen
Per qymezin tone
Keshtu e degjova
Komshinjte te thone
Mor kendes c'fare thua
Gjithe jeten
Askush s'ma kerkoi
Taksen mua
Komshinjte po thone
Qeveria s'ka para
Ndaj per c'do qymes
S'ka furik badjava
O burra te shtegetojme
Nga kjo toke e shkrete
Si do fluturojme
Mbi gjith kete kenete?
S'kemi c'bejme tha kendezi
Mbi deget do rime
Gjersa Saliu
Te thaje c'do vrime
Jo gerthiten pulat
Mos beso Saline
Eshte hipokrit
Po mbyt Shqiperine
Gjeli pulat ulen koken
I mori malli per token
Per furikun per qymeze
Tek flinin me kendeze

Firma 'Shiroka ShPK' e ndergjegjshme per fatkeqesine qe po kalon Shkodra ne keto caste i gjendet prane banoreve shkodrane me varkat dhe logjistiken e vet dhe ofron keto sherbime:

Kati 5te- Furra Buks 5 Euro (4 euro per personat mbi 60 vjec e handikapatet)

Kati 2te- Furra Buks 4 Euro (3 euro per personat mbi 60 vjec e handikapatet)

Furra Buks - Ushqimorja 2 Euro

Shtepi - Shpija Vjerrs (6 euro)

Parruc - Pjace - (6 euro/ nisja cdo 5 min)

Piace -Perrash (6 euro/nisja cdo 5 min)

Perrash-Xhabie (6 euro/cdo 5 min)

Parruce -Rus (7 euro/cdo 7 min)

Shtepi -Selia PD FALAS!)

Ofrojme edhe Udhetime Romantike Deluxe (URD)per ciftet Shkoder - Bacallek 11 Euro, (bonus merr nje foto ciftit).

Pranojme edhe prenotime per udhetime ne grup, parti apo ditelindje ne varke.

 

Shtepi -Selia PD FALAS!)

hahahahahahahahahaha

Nuk thu shyqyrr qe na u rrit gjatesia e vijes bregdetare. Tashme ka lind ideja e ndertimit te nje porti jahtesh ne Bahcallek..

Mato, cere do me thon tina me kyt?

 

Kam Lexuar komentet dhe vendosa dhe une te bej ndonje. Sa per ata qe nuk shohin permbytje po them se "dashuria" per pushtet te ben qorr dhe shurdh. Ndersa per qeverine ne pushtet qe per fat te keq eshte ai qe eshte, do te thosha "Kujt i ngec le ta mbaje". Dy here ne vit nuk jane pak. Dhe nje barsalete jo per humor:

Na ngeli nje fshat pa kryetar dhe te gjithe thoshin:

Te zgjedhim Nasin se ai eshte burre me mend.

Mirepo Nasi nuk donte, por pranoi per te miren e te gjitheve vetem me kusht, "Kush te vdese do ta sillni tek une ti them dicka"

E keshtu u be. Nje dite dikush u be shume kurioz se cfare u thoshte Nasi te vdekurve dhe qe ta zbuloje vendosi te beje si i vdekur. E cojne tek Nasi the ky i thote. "Lum si ti qe po iken po u thoj atyre andej se fshati ka ngelur ne dore te Nasit"

 

MJERE SHQIPERIA NE DORE TE KUJT ESHTE!

 Djema dhe vajza, mos u merzisni, kjo eshte taktike e qeverise per te ulur çmimin e shtepiave te kateve te para, te cilat kishin shkuar ne tratosfere. smiley 

Se fundmi Berisha dha apelin per cdo shkodran qe te guxoje te sfidoje rekordin e tij te notit..Per fituesit do te jepet me bujari nga qevriu meshirplote nje kamardare zetori falas..

Mos i ha hakun kot qeverise se ne keto raste ofron ndihme dhe demshperblim ... me karamele.

E vini re qe te gjitha fotografite jane ne te njejten rruge.  Une them se do kete lene ndonjeri cezmen hapur.

duke u kerkuar ndjese atyre qe vuajne pasojat e permbytjes:

 

Per te evituar qe keto permbytje te mos perseriten duhen projekte e investime gjiganteske ,faraonike.

dmth ... PIRAMIDA

pse i bini ne qafe Saliut, ai ka 1 vit qe po thote PIRAMIDA PIRAMIDA

 

Ofrojme edhe Udhetime Romantike Deluxe (URD)per ciftet Shkoder - Bacallek 11 Euro, (bonus merr nje foto ciftit).

kjo shpjegon xhirot ne Piaze kur bie shi

Uji permbyt ne Tirane, Uji Permbyt ne Durres, Fushe Kruje etj etj... Ajo qe ben dallimin mes gjithe ketyre permbytjeve dhe asaj ne Shkoder eshte fakti i thjeshte se Autostrada Tirane Durres u shbllokua nga Uji pas 90 minutave, e njejta gje mund te thuhet per durresin dhe per Tiranen qe mbyten pas rrebesheve dhe uji terhiqet sapo hapen kanalizimet... maksimumi 3 apo 4 ore me uje 10 deri ne 20 centimetra..

Ndersa shkodra ka tre dite dhe uji nuk po bie po rritet ne fakt niveli, jane evakuar 4 mije rob, mjaft te tjere kane ngel pa shpi fare, kane falimentuar nderkohe dhjetra dyqane... Dhe kjo ndodh per te 5 here ne permasa te ndryshme... Pse ndodh kjo...?

 

 

 

 

 

 Kryeministri Sali Berisha akuzoi dje gjatë fjalës së tij në seancën plenare të Kuvendit, Partinë Socialiste dhe kryetarin e saj Edi Rama, se vazhdon të hedhë valle me fatkeqësitë e shqiptarëve. Kreu i qeverisë tha se qëndrimi i PS-së është për të ardhur keq dhe se po bën politikë me vdekjen e 4 fëmijëve dhe me përmbytjet në Shkodër. “Duartrokitët për shpirtrat e fëmijëve të vdekur. Z. Ruçi duhet t’i kërkoje të falur nënës së fëmijëve. Shkelmuat mbi 4 fëmijët e vdekur. Sulmuat dhe duartrokitët vdekjen. Ju përdhosët ndërgjegjen njerëzore, duke cituar emrat e 4 viktimave të pafajshme. Z.Ruçi duhet të kërkoje të falur shqiptarëve, nënave shqiptare, fëmijëve shqiptarë, vogëlushëve të këtij vendi se jeni një histeri e pashembullt politike. Duartrokitët duket cituar emrat e 4 fëmijëve të vdekur në shtëpinë e tyre. Ju nuk keni preokupim njerëzor. E keqja e qytetit e mira e kryetarit tuaj është motoja juaj. Fatkeqësia e shqiptarëve lumturia e kryetarit tuaj. Para fëmijës, para fatkeqësisë përkulet çdo kusht. Përkuluni sot se keni përdhosur shpirtrat e tyre. Ju jeni përfaqësues të atyre që firmosnin ekzekutimin e 27 intelektualëve shqiptarë. Në vend që të ngriheshit në këmbë dhe të kërkonit 1 minutë heshtje, shpërthyet në gëzim dhe duar trokitje. çlidhje keni ju me qytetarët e Shkodrës kur ju përdorni për kapital politik fëmijët e vdekur. Duhet të kërkoni të falur sepse ajo që bëtë ju atë s’e ka bërë askush në historinë e këtij parlamenti. Sot kryetarit tuaj, i ngazëllyen sytë për Shkodrën. I ngazëllyen sytë sepse në Shkodër ka përmbytje dhe këtë ai do ta përdorë kundër qeverisë. Por ç’punë keni ju me Shkodrën kur ju duar trokisni për 4 fëmijët e vdekur. Ngrihuni dhe kërkoni falje. Adil çarçani ka patur më dinjitet se ti more z.Gramoz. Adil çarçani ka patur më tepër pavarësi se ju z.Ruçi”- u shpreh kryeministri Berisha. Kreu i qeverisë tha se Partia Socialiste spekulon kur mundohet të tregojë anën e saj të mëshirës, pasi në të vërtetë motoja politike mbi të cilën ka ndërtuar piramidën e perandorisë së dështuar Edi Rama, është fatkeqësia e shqiptarëve. “Ju derdhni lot krokodili për Shkodrën. Të zhdukur jeni ju që duartrokisni për fëmijët e vdekur. Të zhdukur jeni ju që keni mbushur ekranet dhe hidhni vallen e vdekjes për përmbytjet në Shkodër”- theksoi Berisha. Në vijim kryeministri garantoi se qeveria është e tëra në këmbë për të ndihmuar qytetarët. Duke iu referuar situatës së përmbytjeve në zonën e Shkodrës, kreu i qeverisë, shprehu angazhim të plotë të strukturave shtetërore për shpëtimin e jetëve njerëzore si dhe për sistemin e të avakuuarve. Situata është nën kontroll, tha kryeministri, ministrat ndodhen në zonat e përmbytura dhe po udhëheqin operacionet e shpëtimit dhe sistemimit të jetës së banorëve të avakuuar.   RD

 

Ja pra u gjet edhe fajtori eshte Edi Kristaq Rama qe me sa duket i ka punet mire jo vetem me Tan Leprin, Fidel Yllin, Kokedhimen dhe ndertuesit e tjere po edhe me Shiun, e manipulon si do ai, e leshon kur ti teket. Dje Ramen e kane ftuar ne Somali se ka 2 vjet pa ra shi edhe presin magjine e Rames.

Krasta, perpiqej ta shpjegonte ai artikulli i Panorames (me 230 shifra), konkluzioni i te cilit ishte qe shtrati i Bunes do 10-15 vjet studime, lere pastaj rregullimet.

Tani une nuk e di pse nuk u bene vjet keto diskutime + te gjendeshin zgjidhje te perkohshme, nese ka - qofte edhe duke fortifikuar depot, duke bere llogari te perbashketa per investimet ne token e bukes, duke levizur rraqet ne katin e dyte, etj.

Po mirè ja bèn...si Shkodrès,Lezhès,durrèsit,Korçès,lushnjes fierit e vlorès...mirè ja bèn gèrdecit e detit...mirè ja bèn qè vjedh votèn...mirè ja bèn boboshticès e dukatit...mirè ju a bèn tè gjithve...!!!...shikoni qeveritarèt si gajasen...median si tall me nder trapin...dhe jetoni tè lumtur..!!!

 Shkodranet sot deklaruan se ska shi apo rrebesh alpesh qe ti beje te mos votojne per Sali Berishen. E degjoji kete ajo socialistja e Beratit edhe tha qe 'vetem ju te mos te ziheni' po shi e tufan le le kete sa te doje.

Nji gjo qe me be mu pershtypje, eshte qe gjithkund neper intervista, debate etj jane gjithmone politikanet qe i shpjegojne popullit arsyet meteorollogjke, teknike, hidrollogjike, teologjike, astrollogjike etj etj se pse patem permbytje. Sinqerisht mendoj se ata e kujtojne popullin per debil.

Tani nja dy fjale per permbytjen. Kaskada e Drinit pervecse energjise qe prodhon sherben dhe per disiplinimin e rjedhjeve sidomos ne te tilla situata. Mirepo ne praktike ndodh paksa ndryshe. Sa me i larte niveli te jete niveli ujit neper liqene aq me e larte eficensa e HEC've dhe ketu fillon pokeri. E mbaj nivelin e liqeneve te larte per me shume $$ dhe me pak siguri per permbytje, apo e mbaj te ulet dhe kam me pak $$ por me shume siguri ne rast permbytjesh. Praktika tregon se fjalen ne te tilla raste e thone politikanet, te cilet shpesh here gabojne po qe gjithsesi fitojne legenat se nuk pagojne. Pa llogarit faktin qe ne gjithe keto vite nuk jane bere sherbimet rutine neper lumenj, shpyllezimet etj etj.

si i bie tashi, do ndahet ne menyre te baraslarguar kjo hapsira e re detare me malin e zi, ose sa metra nga bregdeti i Pukes do te llogaritet..

...

Vjet perjetohej me shume permbytja, madje jepnin edhe leke robt se gjithanej kishte vende grumbullimi. Ndersa tani e, as e rru mo njeri se ça bohet nga shkodra megjithse eshte me keq se heren e pare. U kuptu qe shkodranet ate pune kane, do lagen e pastaj do thahen e pastaj do lagen e pastaj do thahen. Ka fillu me ju shiju madje, se tani saliun e kane shpall edhe mashkullin dominant te politikes shqiptare. Le pastaj shkodrant e tjere qe preferojne me mire te lagun e n'liri sesa te terrun e n'robri. Ju ka ngjall ene delli poetik nga gjithe ky uje. pse kot eshte djepi i kultures shkoder loqja

Pa shih, shih si qenka puna, bre burre i dhjeut!

Dikur kur shkodranèt e kishin gojèn thatè dhe ju shkonte mendja pèr gallatè thonin: Hoxhè Aliu e Ali Hoxha. Sot qè 'krapin' e kanè ke dera dhe gojèn e lagur duhet tè thonè Topall Berisha, apo Berishe Topalli
 

"Shteti shqiptar" po ben realitet endren e vjeter te Serbise per nje dalje ne Adriatik.

 Macja le te lahet  

prape do te thahet

gjeli te kendoje

sa here te doje

po nuk pati re 

 

po nuk bubulliu s

s'bie shi mbi dhe.

Shkodranet derdhen gjak ta sjellin Salen ne pushtet .Si shperblim ai u vuri $150 mije ne buxhet fonde per argjinaturat te cilat filluan te zbatohen vetem ne tetor .Kot flasim edhe ne populli s'ka qeder dhe do te votoje prape te njejtet njerez.Shikoni banoret e Gerdecit psh votuan perseri per te njeten qeveri qe i hodhi ne ere.

Si komb jemi komb Mazokist....Pike!

O peshk-ista .

Uje bre burra, uje me bollek....

Akoma peshku pa uje do quhet ky web-site?

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).