Pas mbylljes së domainit Wikileaks.org, Wikileaks ka kaluar në një domain të ri, Wikileaks.ch. Për t'i dalë përpara mbylljes së mundshme të domainit të ri dhe për të anashkaluar efektin paralizues të atakeve të shpeshta faqes së saj, Wikileaks po aplikon idenë e "Wikileaks Mirrors". Mbas një thirrje për hapësira të lira nëpër servera me bazë linuksi kudo nëpër botë, që do të mund të arkivojnë dokumentat e Wikileaks, Wikileaks është tashmë shumëfishuar brenda 13 orëve në 208 sites/mirrors. Numri i siteve vjen e rritet dhe mobilizimi per iniciativa te ngjashme me Wikileaks po shtohet. A është ky fillimi i një lufte sibernetike?

 

18 Komente

Jo s'ma ha mendja te kete nanje lufte sibernetike.. s'ma ha mendja sepse kjo, dmth lufta sibernetike, tingellon si dicka ekzotike edhe interesante, edhe s'ma ha mendja se nanje gje interesante e ekzotike ka per te ndodhur ne jeten tone ne shkallen planetare, (pervec bombardimit berthamor te iranit.. sigurisht. dicka qe, pamvaresisht se e mohojme.. ne te gjithe ktu mbi kete toke jemi shume te eksituar te shohim... po te mos ishim te gjithe ne gjendje mohimi atehere do e pranonim.. sepse ne te gjithe kemi nje deshire edhe fiksasion psiko-pervers ta subjektojme tehranin ndaj nje doze te forte radiacioni.... biles shumica prej nesh nuk jane as te vetedishem per kete fiksasion por kjo eshte irelevante..).. pervec ksaj s'ka per te patur gje tjeter interesante.. kshtu qe s'ka per te patur as lufte sibernetike.

a ka mundesi me fol me thjeshte qe edhe une te te kuptoj se cfare ke ndermend te thuash?

ncuq

 mendoj se meqe pak nga pak po hyjme ne epoken e teknologjise si pasoje edhe shoqeria njerezore do t'i pershtates epokes ku jeton me sfida te reja ,miq dhe armiq te rinj dhe luftera te reja

Mbase luftë nuk do të ketë, megjithëse krisma ka patur, tha. Po ama nuk mund të mos e vlerësosh Assagne për iniciativën, t'i bëjë mirror site-it, nëpër vendndodhje të ndryshme në web. Ka diçka prej Matrix-i kjo punë.

 

po c'lesh matrixi o

eshte thjesht business continuity plan

Sa të hollë paskemi qenë mër jahu... Nuk e kuptuam akoma që WikiLeaks është Operacion Psikologjik? Që kur diçka merr përmasa të tilla mediatike, është me të futme? Që Zhuljansi është marionetë? Që këtu vjen era zionizëm? Që sa më shumë të rrini të diskutoni ju për të, aq më shumë i rritet vlera operacionit? Që qëllimi i gjithë kësaj është që ju të kujtoni se ... e që ju të mendoni se... e që ju të gjykoni se... a është mirë a s'është mirë ça po bën ky heroi i popullit? Nuk është as mirë, as keq, është Fabrikim, Fallco, Hi Syve... ja çfarë është!

Po ti rrofsh që na hape sytë.

 

sa më shumë të rrini të diskutoni ju për të, aq më shumë i rritet vlera operacionit

 

Qe tani kane fillu ta kuotojne ne burse....

Lufte do te kete, me teper s'kam c'ju them - tha Shvejku te cilit i kishte rene ne fytyre nje pamje engjellore.

 E perse e fshive ate qe te shkruajta se Lufta E TRETE BOTERORE ka filluar ? Apo qe te dalesh e qute tina smiley

Gjithsesi na duhet ta perserisim se :

Po Lufta ka filluar ! Dhe mos e prisni me me Topa e mortaja . Ato jane klasifikuar tashme si Luftra LOKALE  qe nuk lejohen te zgjerohet Konflikti i Armatosur . eshte nje Lufte e nje lloi te ri qe sa t 'ja shpjegoje Alisa ..Bulos , edhe kjo do kaloje ne nje stad te ri .Sot nuk po ja them Alises smiley 

Lufte? hehe ky eshte menaxhim dhe asgje me shume.

Sa me shume behet terrkuze kjo pune aq me shume me mbushet mendja se kjo eshte nje farse.. Duke njohur fuqine e specialisteve te fushes, mund te them bindshem se ne rastin me te mire macja po loz me miun.. per mos te thene se miu puno per macen..

E çuditeshme eshte se kur bej muhabet me emigrantet nga Azia (iraku, afganistani, irani, pakistani etj) per kete çeshtje, thuajse te gjithe e quajne kete gje si nje loje te amerikanve dhe çifuteve.  

Kush e di pse... smiley

Enemy of the State .... live smiley

 Cyber-war ka filluar dhe kjo e WikiLeaks nuk është aspak fillimi, e madje nuk është më e madhe se të tjera sulme që janë bërë në të tjera vënde si për shembull në Gjeorgji.

Për mungesë kohe s'po zgjatem sot, por nesër do sjell një shkrim të disa muajve më parë të një gazete belge mbi subjektin në fjalë. Nëse gjith ç'thuhet në shkrim është e vërtetë, at'here është fare e thjeshtë të kuptosh se, sulmet ndaj WikiLeaks s'janë asgjë para sulmeve të vërteta lufteje që kanë ndodhur nëtë shkuarën si dhe dyshon vetë NATO !

 Artikulli i plotë gjendet k'tu për ata që e kuptojnë gjuhën Hollandeze

http://www.standaard.be/artikel/detail.aspx?artikelid=T72T70HA

dhe në pa mundësi tê leximit në linkun e mësipërm, shkrimi gjendet i plotë k'tu :

http://forum.politics.be/showthread.php?t=141909

 

Unë po sjell në shqip vetëm një pjesë të tij !

 

Ushtria belge mbron veten kundër sulmeve kibernetike dhe policia e mendon se vjedhjet kibernitike dhe spiunazhi janë duke u bërë gjithnjë e më të sofistikuara. Por duhet gjithashtu të kemi frikë se terroristët do të marrin përsipër kontrollin e hekurudhës?"Teknikisht kjo është e mundur, po."
Imagjinoni vendi është përfshirë në një luftë të pashpresë në Afganistan dhe është e kërcënuar nga grupet terroriste të të gjitha llojeve. Papritmas hacker-at mund të rrëzojnë tërë networkun e Mbrojtjes,linjën komanduese, për të rrëmbyer dosjet sekrete, në k’to raste satelitët spiun fluturojnë verbërisht dhe bëhen të padobishme. Një sulm i ri mbi ISP krijon një situate të veshtire të internetit në vend. Bankim ion-line, gazetat në interrnet etj bëhen të pa mundura. Ekonomia ndal. Ndërkohë, vetëm raportet e sistemit të vjetër radio nëse ka shpërthime në rafineri dhe në fabrika kimike toksike mund t’na shpëtojnë. Nëse terroristët do të mund të arrinin në sistemet operative të fabrikave kimike apo impianteve nukleare dhe do të sabotonin me komandimet on-line, kjo do të përhapte panik në dhjetra qytete përrreth centraleve apo fabrikave te tilla dhe do krijonte kaos !.

Një skenar filmi? Në kohën e pesëmbëdhjetë minutave,mundet një elektronikë e tillë “Pearl Harbor”, në Amerikë, të shkaktoj dëme të pallogaritura, Richard Clarke shkruan në Luftën e botuar kohët e fundit Cyber. Kërcënimi tjetër për sigurinë kombëtare. "Fuqitë armiqësore kanë zhvilluar kapacitetin për të kryer një sulm të tillë, dhe Shtetet e Bashkuara nuk janë të gatshëm për pengimin etyre", paralajmëron ekspert i sigurisë.

Tani, kto dhjetë vitet e fundit, janë rritur më shumë” profetë” që një cyber-9/11 apo  një-cyber Armageddon parashikojnë. Hollywood ka shfaqur tashmë disa skenarë të ngjashëm. Richard Clarke, nuk është nje person dosido. Ai ishte shefi i anti-terror të Clinton dhe Bush është njeriu qëi presidentit Bush i paralajmëroi “më kot” për një sulm të mundshëm nga Al Kaeda në tokën amerikane. Kjo nuk do arsye për t'u habitur se autoritetet amerikane që at’here, i dëgjojnê më me vëmëndje paralajmërimet e tij.

Bombardimeve Mass

Për më tepër, një numër i incidenteve të fundit në  vende të ndryshme shtrirë mbi aftësitë ushtarake të ofensivës në Internet ka krjuar tendosje nervash. Dhe më shumë akoma nën sytë e hapur të NATO-s, sulmi i koordinuar nga hakerat ruse në Internet e Estonisë në 2007. Arsye për k’të  konflikt ishte për të hequr statujën e një heroi lufte sovjetike. Hakmarrja dyshohet të jetë bërë nga hackerat patriotike rus, sulmi në rrjet është quajtur  Distributed Denial of Service në networkun Estonez: një sulm ddos është një lloj bombardimi masiv me bits dhe bytes, përkundrejt serverave dhe faqeve tê interrnetit. Kështu ata krijojnë një tsunami të dhënash që dërgohet drejt procesorit i cili nuk mund t’i përpunoj dot dhe ngrin. Estonia ka pasur më shumë të rreziqe për shkak të përdorimit të teknologjisë së informacionit është më e avancuar se ishte.Duke përfshirë, bankat publike të ndryshme edhe sistemi i alarmit të qyteteve në raste emergjencash u rrëzua si rrjedhojë e një ataku ddos.

Një skenar i ngjashëm u përsërit në Luftën e Gazës dhe pushtimit rus të Gjeorgjisë në 2008: sulme ddos dërguar sistemit të komunikimit Gjeorgjan duke e hutuar në çastin vendimtar, ndërkoh trupat ruse përparuan pa u vënë re. Askush nuk mund të provojë se ushtria ruse fshihej pas sulmit në internet, por, ndêrhyrja ruse nê Gjeorgji dhe sulmi kibernetik atje u zhvilluan në të njëjtën kohë.

Një mënyrë e ndryshme është GhostNet, e cila u zbulua në vitin 2008. studiuesit kanadez penguan rrjetin më të madh spiun elektronik të kohrave. GhostNet ishte në më pak se dy vjet kohë në 1295 kompjuterët në 103 vende dhe çdo gjë infiltrohej dhe  mund të lexohej së bashku me çfarë kish ndodhur ne ato kompjutera.Në mesin e viktimave ishin ambasadat, ministritë dhe departamentet e Dalai Lamës. Belgjika ishte gjithashtu një nga vendet më të prekura, për shkak të përqendrimit të lartë të ambasadave dhe të institucioneve ndërkombëtare në Bruksel.

Ndryshe nga sulmet në Estoni dhe Gjeorgjis, GhostNet vepronte në fshehtësi të madhe. Kjo ishte për spiunazh në internet, dhe burimi më i mundshëm ishte Kina. Në 2010 nga shkencëtarë të njëjtë u gjet një tjetër rrjet spiunazhi. Hijet e reve. Përsëri, të gjitha gjurmët të çojnë në Kinë, edhe pse nuk mund të vërtetohet nëse janë apo jo me iniciativën e qeverisë .Gjithsesi, Kina ka një reputacion të keq në fushën e spiunazhit kibernetik. Dyshimet se hakerat dhe qeveria punojnë së bashku, u rrit edhe në fillim të 2010, kur Google dhe një mori faqesh të tjera internacionale ishin viktima të sulemve në net. nternet. Kutitë postare të disidentëve dhenjerëzve që luftonin për të drejtat e njeriut ishin hapur nga hackerat. Por edhe më shqetësuese është  se hakerat kishin gjetur akses në kodet sekrete në burimin e Google në SHBA. Incidenti i famshëm  Aurora ishte dhe ai që bëri Google tê largohej nga  Kina.

Lloji i tretë i sulmit në internet është më i frikshm: me anë të disa sulmeve, hakerat mund tëbëjnë krashe në sistemin e armatimeve, apo më keq akoma mund ta marrin nën kontroll. Në k’to raste duhet njohuri e madhe e sistemeve mbrojtëse dhe materiale të sofistikuara teknologjiek por, kjo është ajo që ushtria izraelite, sipas Richard Clarke, bëri kur në 2007 bombarduan një central bërthamor sirian duke e kthyer përsëri në shkretëtirë rëre. Ushtarë sirian u habitën se radarët e tyre nuk i vunë re hiç  avionët izraelit, edhe pse radarët dukej se funksiononin në mënyrë tê përkryer. Sipas Clark ishin ekspertêt Izraelit që kishin marrë nên kontroll sistemin e radarëve dhe në ekrane qëndronte njê imazh i rremë duke treguar se gjithshka ishte dhe funksiononte nê rregull.

Maja e ajsbergut

Të gjitha incidentet e përshkruara janë të veçanta dhe në asnjë rast nuk është provuar që një shtet ishte e fshehur prapa sulmit.Por në qoftë se një vend ose një organizatê terroriste në internet  do të kombinoheshin në një veprim të vetëm e të koordinuar, do të ndodheshim vërtet nê ndonjë skenario të tipeve që përmend Richar Clarke..

"Kjo është teknikisht e mundshme në çdo rast," tha Luc Beirens i policisë së Njësisë Computerike federale. "Kur unë shoh llojet e krimit kompjuterik që ne përballemi sot, dhe sa të sofistikuar janë sulmet, unë mbaj frymën. Grupet terroriste me të njëjtat teknika mund të bëjmë gjëra të tmerrshme. "

Mund të sabotojnë spitalet për shembull. Vitin e kaluar një spital belg për tri ditë me radhë ishte i “ngrirë” për shkak të rrjetit që ishte rrëzuar përmes virus Conficker, thotë Beirens. "Kjo përplasje ishte një aksident. Collateral dammage. Por ajo tregon se sa të prekshëm jemi bërë. Duke përdorur të njëjtën teknikë kriminelët mund ta përdorin për qëllim sabotimin e spitaleve ose shërbimeve të tjera të rëndësishme. "

Conficker ishte një shembull i një botnet: kriminelët përdornin k’to programe për tê marrë nën nën kontroll  kompjuterat e dikujt tjetri e për t’i përdorur ato për të gjitha llojet e aktiviteteve të paligjshme. Botnet-et e mëdha mund të përbëhen nga miliona kompjuter të infektuar. Ata janë të abuzuar për të shpërndarë spam, por edhe për të “peshkuar” të dhënat e llogarisë bankare etj. Vitin e kaluar  ndodhi një sulm i tillë bot-net dhe një  DDOS i madh  në Korenë e Jugut, “me sa duket nga Koreja e Veriut.” "Katër prej serverave të përdorur gjendeshin në Belgjikë", thotë Luc Beirens. Pronarët e serverave nuk dinin asgjë. Në total, vitin që shkoi kemi zbuluar dhe shkatërruar 14 bot-net servers. Dhe të mendoni se kjo është vetëm maja e ajsbergut. "

Shumica e krimeve kompjuterike, nga hetimet thotë Luc Beirens, kanë pamje financiaree. Organizatat e krimit kanë grabitur në internet belg 25.800.000 € në vitin 2009. E;mso-fareast-language:EN-US;
mso-bidi-language:AR-SA">Në vitin 2008 ajo ishte euro 10miljon.E;mso-fareast-language:EN-US;mso-bidi-language:AR-SA">

Operation Payback

Paskan dhe nje cool video pale smiley  http://www.youtube.com/watch?v=kZNDV4hGUGw

A small army of activist hackers orchestrated a broad campaign of cyberattacks on Wednesday in support of the beleaguered antisecrecy organization WikiLeaks, which has drawn governmental criticism from around the globe for its release of classified American documents and whose founder, Julian Assange, is being held in Britain on accusations of rape.

Targets included Mastercard.com, which stopped processing donations for WikiLeaks; Amazon.com, which had briefly provided WikiLeaks server space; the online payment service PayPal, which cut off its commercial cooperation with WikiLeaks; the lawyer representing the two Swedish women who have accused Mr. Assange of sexual offenses; and PostFinance, the Swiss postal system’s financial arm, which closed Mr. Assange’s account after saying he provided false information by saying that he resided in Switzerland.

http://www.nytimes.com/2010/12/09/world/...

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).