Kryeministri Sali Berisha ishte ne diten e pare te fundjaves ne malin e Dajtit qe e preferon ne oret e lira qe arrin te largohet nga punet e perditshme dhe politika. Ne shoqerine e te vegjelve te femijeve te tij, Berisha edhe dje iu gezua qetesise dhe ajrit te paster. Kurse sic shihni ne foto, gjeti rastin t'i tregoje mbeses se vogel, Dalila, se pertej maleve qe shihte do te ndertohet nje tjeter rruge e kombit, ajo e Arbrit

48 Komente

Parti Enver smiley

Sapo pashe ne edicionin e lajmeve te njejten gje, Berisha me familjen ne Dajt... e pastaj?? Me duket se s'kane cfare lajme te japin dhe merren me vogelsira te tilla.

Habitem se si mundet ky njeri-bishe qe ka shkaterruar jeten e mijra e mijra shqiptareve te kete nje jete familjare? Ta kisha une gjysh kete kishte shpetuar Shqiperia per nder ...

E pra.  Pse nuk e shpetuan Shqiperine niperit e Enverit nga Enveri?

Nuk e di....... te gjithe keta qenkan beme gjysh te te ngjaj.

Po pra po, e pastaj na vijne idealistet e na hidhen ne fyt e na thone qe s'mund te gjykohen bijte per krimet e baballareve, edhe pse bijte nuk jane distancuar ne asnje menyre nga krimet e baballareve.

Ata qe nuk distancohen nga KRIMET ne te s'emes vafshin. Ama duhet thene qe ky eshte nje karagjoz ne miniature i Enverit. Kete eshte turp ta kesh ne krye te vendit, ky te shet buze lumit per 5 lek, ulet e perulet para kujdo. Eshte edhe turp te thuash qe e ke armik, kurse te kesh luftuar Enverin vallahi duhej te ishe kocke e forte..

Ta kisha une gjysh kete kishte shpetuar Shqiperia per nder ......

 

Na e tergo skemen e shpetimit, apo e ke sekret.........

Ka shume menyra o mat, shume fare...

po tregoi ndonje se ky mund te jete 'sulua' i sales

Fiks fare smiley

 oggi e quel giorno (pse duhet te presi)

 Tamam...shpresojme qe dhe mbesa ama ti pergjigjet si ai cuni gjyshit...edhe se duke pare gjyshin qe ka e shkreta,veshtire do ta kete...fara tashme eshte mbjelle...mjafton te degjosh ca flitet per Argiten e Shkelzenin, smund te presesh qe femijet e tyre te jene me ndryshe !!

ja, i thote Berisha mbeses:  pertej atij malit atje, do te kaloje rruga.... ndersa ai tymi i madh  qe duket pak me poshte,  jane fletet e votimit qe po digjen  sipas ligjit.smiley        kurse  ai zdapi i gjate qe eshte prane zjarrit tejet i merzitur,  eshte: Edvin Kristaq Rama.smiley

o gjyshi o gjyshi, po...........

 smiley

o gjyshi o gjyshi, po... i kujt eshte gjithe ky vend??

I gjithi i imi xhani i gjyshit, derisa vdekja te na ndaje!!! smiley

 hahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

E di, dhe me pelqen shume me teper. Por solla ate tjetren meqe eshte e lidhur me Sale Topallin.

Plus qe kjo dora qe mbulon pafundesira, perjetesira, vizione, horizonte e lloj lloj infinitesh te tjera duhet nalu me ligj te shfaqet ne media per 70 vjet rresht.

 po me duket

 

mbesa: gjyshi kush ishte ai xhaxhi me syze qe te cikonte ne sy tere kohen mo gjyshi?

enveri: e de e eshte nje bicim shkrimtari, smu nda dreqi 2 ore me ndenji me zorr

mbesa: pse ti gjyshi nuk e do ate xhaxhin me syze..?

enveri: e dua e dua dreqin se e kam dhe nga gjirokastra po se si eshte ai si semundje bute

mbesa: po ai xhaxhi tjeter doktori qe erdhi qepare gjyshi qe mezi e kuptoja kur fliste..?

enveri (qesh): aii...ehhh e kemi tonin ate, e ftova se gjynah eshte. ti duam te tere njerezit pale si jane..

mbesa: po ai qeshte tere kohen o gjyshi dhe ta mbajti doren te ctrenguar shuuuume

enveri (buzeqesh): epo ate e kemi kandidat partie tani moj pellumbesha gjycit, ate e kemi djale flori..ik fli tani se e lodhe gjyshin me pyetje

Nuk e ka sharmin dhe natyralitetin e të vjetrit, nuk e ka. Kamera dhe aparati fotografik, sikur janë shpik për Enverin. Saliu sa herë merr ndonjë pozë emocionale, duket se është gati për të 10rë.

enveri qe kriju per to. llaf pas llafi, nje nga keta kameramanet e kohes se vet i tregonte mikut tim DB qe ma tregonte mua; i thoshte ai kameramani pra, qe nuk e kemi zor fare me te (me enverin), mer s'ka nevoje t'i thuash hic jo dil me ne drite, jo mbaje koken drejt, jo qesh kshu e ashtu... i merrte vete baba pozat ashtu si duhej, nji shkrepje dhe mbaroi sporti.

Kamerë-Enver është si puthitje femër-mashkull. Dukej tjetri që dilte sikur e zotëronte vendin (owns the place). Ky i riu del si ato maçokët që kanë bërë ndonjë faj në kuzhinë dhe po përpiqen ta fshehin.

Nuk është e vështirë ta imagjinoj që si karrierë alternative, i vjetri të kishte modeling-un. Headlines: Albanian male top model Enver Hoxha.

Bobo ca patetizmi! Edhe ne nje teme ku krahasimi i Saliut me Enverin behet per t'a anatemuar ate (dmth Saliun), ti duhet te vish e t'i ngrish nderen kumandarit duke na folur se sa fotozhenik eshte. 

sa u gezua dalila e vogel nga tregimet e gjyshit...

Ja atdheu yne.

Ja ketu do ta ndertojme nje nga fabrikat per djegjen e plehrave te Napolit. Pak me tutje jane guroret qe po rrenojne malet e Krujes, fabrikat e cimentos dhe tymi i gomave te djegura per furrat e gelqeres.

Ne lindje e ne veri malet po i zhveshim e lumenjte i kemi kthyer ne depozita plehrash, ndersa ne jug e perenedim bregdetin po e kthejme ne depozite nafte e gazi. Ja edhe Shkodra tamam si Venecia.

Per me shume

http://respublica.al/patitull.php

 

 

Ajo faqja qenka permbledhja e lajmeve nga shtypi i huaj (pergjithsisht NY Times) te perkthyera nga M. Nano.

Ne Fakt mali i Dajtit duhet te ishte sa Tomorri ose Korabi qe gjysh Berisha ti tregonte te mbeses te gjithe pronat qe zeteron familja e tij !

Ne fakt "Koha Jone" nuk i ka per here te pare keto tip artikujsh, si me qene shkru nga Sulo Gradeci per komandantin. Para nja nji viti sec kishte nje artikull te tipit "Argita udheheqsja e natyrshme e PD".... 

si u katandis' koha jone' ....ka qene dikur nje gazete qe quhej 'puna' organ i bashkimeve profesionale

Ja dolëm përsëri tek artikulli i M. Dervishit për sojin e gazetarit dhe gazetarisë . 

 Lexoni variantin orgjinal te bisedes se Sales me mbesat ne Dajt, te "Antena brenda familjes" te Tema online, regjistruar me kamera "spontanisht" nga Flamuri.

Kujdes me gishtin doktor...

 enveri dikur vinte foton e vet te sh.skenderbej ky emrin e vet,enveri foto me niper e mbesa edhe ky po te njeten gje,nga ana tjeter nuk la me rruge fshati pa inaguruar.

pervec emrit dhe datelindjes une ndonje ndryshim mes te dyve nuk e shoh

 Vaj medet,  ku ka katandis katundi yne !... " Maja e Malit me  jep force dhe kuvet per  fitorjet(fitoret)...", me te  vjedhur, ..."deti me  jep qetesine dhe freskine...." per ritualin tjeter... Yxhym  me leket e rruges  se Arberit! Ku ku medet !

Kush k... e kishte njohur e ishte marre me ate kriminel shkerdhate sikur te kishte lene kufijte hapur.

Ky te pakten ti hapi kufijte, nuk te pelqen mbathja, ik.

 ahahhahahaha kur na i hapi ky na i mbyllen te tjeret.

sa komet  futja me top paske bere dhe ti

Po i tregon se si e ka kthyer ne Hale te gjithe aq sa i sheh syri se mbeses. Ka edhe me per te treguar por i "lau" Lumi Drin e Bune ne Shkoder dhe nuk ka cfare te tregosh.

Ja  mbese e dashur , mund te 10-sesh ku te duash ne kete vend qe trashegon emrin e Shqiperise se ata qe duan te quhen shqiptare i kemi perzene . U kemi hapur kufijte themi , le te levizin lirisht dhe kur ti zere barku le te vijne nga njehere.

 Qenka semundje e keqe kjo e sekretarve te pare (kryetarve) te partive. Keshtu eshte kur i kalon 20 vjet kryetar partie. 

Jaaaa, aty posht i ka rraf gjyshi turqit komuniste.

o ti peshku me nick 8 kuti te kuqe (se ate shoh une smiley ) me te vertete kujton qe S. Berisha eshte duke i treguar per rrugen qe do te lidhin Tiranen me Elbasanin, mbeses 6-7 vjece qe as nuk di cfare eshte. Kane bere nje foto e i vune titullin. Kjo bythlepirja e Koha Jone eshte e neveritshme, sinqerisht. Shume patetike.

Ja te keqen gjyshi ty, ja te te tregoje gjyshi ty sinoret. E sheh ate malin aty qe rri si mullar ne mes te fushes?

Ay eshte Tomorri. Ay eshte mu ne mes te ciflikut te babagjyshit. Tashi nga mbrapa kesaj kodres se Tiranes, nuk shef ti, po andej ka ca male te larta dhe me shpella si himalajat. Qe andej vjen gjyshi yt. Tashi kete ciflik ja ka lene Skenderbeu gjyshit tend, dhe nje dite gjyshi do te ta lere ty. Po mos u tek shume te keqen gjyshi, se ashtu si sillet PS-ja, gjyshi yt ka per te jetuar perjete te jeteve.

Ashtu te keqen gjyshi. Po e shikon te keqen gjyshi sa gjelberim ka? He te keqen gjyshi ty... Gjyshi e ka bere. Se ne kete ciflik nuk rritej as qepa dhe as grami, po nja 14 vjet me pare, gjyshi yt i vuri flaken ciflikut qe te rigjallerohej komplet natyra. Ja, dhe ato si milingona aty poshte, jane shqiptaret... ato jane kafshet qe i punojne ciflikun gjyshit tend. Ay i madhi andej djathtas, eshte deti te keqen gjyshi... e di, e di, eshte shume i math. Prandaj gjyshi i fali  cerekun kusherinjve nga jugu.

 ja te keqen gjyshi e sheh tironen deri ne 8 maj do te jete cifligu atij te gjatit qe po qan jo per fletet e votimit qe digjen,por sepse une nuk kam pranuar qe ai te vazhdoje te mbaje tironen si ciflig.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).