Çmimi boteror i ushqimeve  u rrit në menyre surprize dhjetor, njoftoi  OKB-ja  të mërkurën, duke tejkaluar  rekordin e vitit 2008, kur rritja e çmimeve shkaktuan trazira 61 vende ne mbare boten.

FAO - e cila mat   ndryshimin mujor të çmimeve   shportën baze te ushqimeve, duke përfshirë drithëra, oilseeds, qumështit e mishit, dhe sheqer -deklaroj nje ritje  mesatarisht 215 dhjetor, si dhe  për gjashte muajt e ardhshem, duke shenuar ritjen me te larte nominale që nga viti 1990.

Kjo ishte deri ne  206,0 pikë nëntor dhe ka kaluar   213,5 pike qe eshte me e larta e aritur në qershor 2008, gjatë krizës së ushqimit në atë kohë.

Indeksi i cmimit  te  sheqerit   u rritën me një rekord prej 398,4 pikë nga 373,4 pikë nëntor.

Indeksi i drithërave FAO-së çmimeve, i cili përfshin çmimet e prodhime ushqimore kryesore të tilla si, oriz, grurë dhe misër, u rrit me një mesatare prej 237,6 pikë dhjetor, nivelin më të lartë që nga gushti i vitit 2008 dhe deri nga 223,3 pikë nëntor.

Indeksi i çmimeve vajra u rrit në 263,0 pikë dhjetor nga 243,3 pikë nëntor.

Përmbytjet e fundit Australi ka ndërprerë furnizimet e grurit dhe sheqerit,  prodhimi kokërr ka qenë gjithashtu i dëmtuar nga thatësira e vitit të kaluar Rusi dhe shiu i madh kane prekur mbjelljen  Kanada.

Nga qershori deri në dhjetor 2010,, grurë, oriz, misër dhe sojë çmimet  fituan nje rritje dyshifrore, ne grurë deri 69 për qind dhe të misrit të lartë me 53 për qind.

Në të njëjtën kohë, kërkesa nga ekonomitë në zhvillim ka qenë në rritje.

Një ndryshim sot në krahasim me kohën e trazirave ushqimit tre vjet më parë është çmimi i naftës.

Kjo arriti kulmin 145 $ US korrik 2008, dhe kontribuoi rritjen e kostove transportit ushqimit.

Nafta bruto arriti te  mërkurën mbi 90 $, duke pasur një rritje te vazhdushme çmim, por  parashikuesit kane sugjeruar se mund të kaperceje $ 100.
 
 
 Mendohet se edhe Shqiperia nuk mund ti shpetoje ndikimit te ketyre cmimeve te larta.

6 Komente

Titull pleonasmatik sepse rekordet po te ishin te para nuk do ishin me rekorde. smiley 

 rekorde te para-shikuara, do te ishte me mire.smiley

ekzaktsisht fiks tamam smiley

... dhe është vetëm fillimi... ju këshilloj të filloni të mbillni fara nëpër kopshte, vazo apo kavanoza me pambuk, ç't'ju vijë më mbarë... ose të bëni seanca zeni e të kontrolloni gurgullimën e zorrëve me metoda të moçme e natyrale smiley

Shyqyr, do fillojne shqiptaret te mbjellin prape patate smiley

 e mire ne jemi te kalitur... e kemi thene edhe bar do hame...nqs ngelet edhe ai gjithmone

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).