Armët do të jenë të panevojshme pas pak kohësh. Depot ku Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban materialet e zgjedhjeve të fundit, po boshatisen.

Pas inventarit nga punonjësit e administratës, fletët ndahen nga materialet zgjedhore. Materialet do të flenë në arkiv për 25 vjet, listat e votuesve për të paktën 50 vjet, kurse fletët e votimit janë dënuar të asgjësohen.

Jashtë kapanoneve presin kamionët e ushtrisë të pajtuar enkas për transportin. 

Kamioni që del nga rezervat e shtetit, kthehet majtas. Djegia nuk do të bëhet në Sharrë, sipas një informacioni të parë, por në breg të lumit Erzen, pranë urës së Farkës.

Fletët spërkaten me benzinë, për të ndihmuar djegien. Por në momentin e parë, zjarri shuhet. Dikur, kur arma nuk shkrepej, apo litari këputej, të dënuarit me vdekje i falej jeta. Por ky nuk është rasti i kutive.

Nuk e kishim parë kurrë më parë se ç'bëhej me votat tona. Votat në kuptimin fizik, pra të fletëve të votimit.

Por për nxehtësinë që çliroi politika për më shumë se një vit, ky proçes paraqiti një interes të veçantë.

Për dikë është flaka që iu vu shpresës për kompromis, kurse për punëtorët këtu, veç një proçes rutinë pune, që buron nga zbatimi i ligjit.

 

Top channel.

181 Komente

Ja vlen te shikohet kronika se vetem teksti nuk mjafton per ta percuar fundin e shemtuar te kesaj tragjikomedie.

 Te rroje Partia e Korrupsionit dhe Shoku Sali ne krye. Shpetoi nga e verteta i shkreti se djerse po i dilnin derisa ishin pa djegur. 

Kjo skene, nuk e di pse me kujtoje ekzekutimet qe bente regjimi i Hoxhes te "armiqeve" te pushtetit popullor, qe i vrisnin buze lumenjeve per te mos ju gjetur me varri.

Saliban ti te tana i ban se je katran!

 

shemo, shko tek mjeku se nuk je mire ( mbase gaboj, ty keshtu te duket vetja i shendetshem).

armiqte e popullit qe vriteshin buze lumjve = me djegjen e fleteve te votimit buze lumejve.

E vertet se ke jetuar  gjithmone ne shqiperi?

Admin, fshine kete koment te shemos , se ofendon gjithe shqiptaret.

Une ne shqiperi kam lindur, dhe ne shqiperi kam jetuar gjithmone. Une nuk i heq as edhe nje presje asaj qe kam thene dhe nuk ofendoj asnje shqipetar te ndershem dhe qe do te jetoje i lire dhe i lumtur ne Shqiperi. Edhe ti nuk ke pse te ndjehesh i ofenduar, sepse une kam barazuar Enverin me Saliun, njeri vriste njerzit qe ishin kunder regjimit te tij dhe tjetri djeg faktet per te ndenjur ne regjimin e tij; pra jo popullim tim.

Po mundohem te shpetoj nje qenie njerzore, sepse eshte sevap.

Se di se sa mundesh te me kuptosh mor shemo, po te provosh nuk je kurr i humbur.

enveri vriste shqiptaret  per pushtet.

Berisha djeg fletet e votimit per pushtet.

Ty te duken njesoj, sepse thua per pushtet veprojne te dy.

Ateher, edhe 2 vjet do jene zgjedhjet e 2013, mjafton te jene komisioner te ndershem, dhe mund te fitoni.

Ndersa kur flitet per njerez, ato nuk kthehen me, kane ikur per gjithmon.

Njerzit marrin fryme, flete e votimit jo.

Ti shemo, merr nje flet dhe krahasoje me nje person qe ke afer, ku eshte ndryshimi besoj se do arrish ta dallosh.

Nuk na the gje Lumo! Qe komisioneret te jene te ndershem nuk varet as nga ty e as nga une, por nga ndergjegja e tyre apo edhe guximi i tyre (pasi ka pasur raste kur edhe jane kercenuar me jete). Ajo qe varet nga ligji eshte se nese komisioneret nuk kryejne detyren sic duhet denohen. Dhe eshte pikerisht denimi ose frika nga denimi qe rruan mirembajtjen e procesit zgjedhor. Mirpo qe te ndeshkosh komisionere te caktuar duhet (po i bie shkurt) te gjesh faktet dhe kur faktet jane brenda ne kuti, duhen hapur kutite. Por kur kutite nuk hapen sepse ne menyre jo ligjore Ristan talibani vendos forcerisht per te mos rinumuruar disa kuti nga KQZ-ja, dhe kur prape nje kolegj zgjedhor i blere apo i kercenuar nuk ndihet perpara kesaj shkelje ligjore, e kur prape parlamenti mohon nje te drejte kushtetuese per ngritjen e nje komisioni ligjor per te hetuar nje ceshtje te caktuar dhe konkretisht transparencen e zgjedhjeve......................uf nuk mundem me se u lodha per te mbushur mendjen e atyre qe nuk duan tju mbushet.

 

Vjedhja e votave (keto 20 vjet) mund te kete shkaktuar ne menyre indirekte shume te vdekur, por kurren e kurres nuk mund te krahasohen nje, miliona apo miliarda flete me jeten qofte edhe te nje njeriu. Ne rastin me te mire eshte nje krahasim i papjekur. Regjimi i Hoxhes i fuste plumbin pas koke kundershtareve, dhe me thene te drejten ky duhet kete qene si nje clirim per ata njerez qe jetonin nje vdekje te pafund persa kohe qe ishin nen shenjester.

 Diktaturat ashtu fillojnë në Fillim vrasin votat pastaj kundërshtarët .Pak kundërshtarë politikë janë eleminuar politikisht deri tani ?

Cilet kundershtare politike jane eliminuar deri tani?

 Agim Bajko ,  Agron Llakaj  të tjerët gjeji vetë si i panahije që je .

Me sa di une te dy keta persona gjalle jane.

 politikisht..... nuk do të thotë vdekje fizike

Me sa di une keta s'kane qene ndonjehere kundershtare politike te Berishes.  2.  Elimini i kundershtareve politike nuk eshte dicka e jashtligjshme gjithesesi.

TIRANE- Djegia e fleteve te votimit ka vazhduar edhe sot që prej ditës së djeshme. Kamioni i ushtrisë i ngarkuar me fletët e votimit nga magazinat e fshatit Lunder ku ruhet kutite e zgjedhjeve ka zbarkuar në vendin ku bëhet djegia e fletëve tek Ura e Farkës. Mësohet se deri tani janë boshatisur 1 mije kuti dhe se puna për të bërë pastrimin e tyre do të vazhdojë deri më 5 mars. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi ditën e djeshme që lista e votuesve të zgjedhjeve të 2009 të dërgohet në arkivin e shtetit.

PS: RISTANI PO ZHDUK PROVAT E VJEDHJES SE ZGJEDHJEVE
Nga ana e saj Partia socialiste akuzon qeverinë dhe kreun e Komisionin Qëndror të Zgjdhjeve, Arben Ristani se nëpërmjet djegjes së fletëve, po synojnë të zhdukin provat për manipulimin e zgjdhjeve të 28 qershorit. Deputetja Vasilika Hysi ka deklaruar sot në selinë rozë se kryetari i KQZ, Ristani "është vendosur në shërbim të qeverisë, duke shkelur ligjin"
"Dëshirojmë ta paralajmërojmë ushtarin e mirë Ristani se kompetencat e tij nuk përcaktohen nga urdhërat e Sali Berishës, por nga ligjet e këtij vendi dhe nga kodi elektoral. Çdo abuzim politik me këto kompetenca i vë përfaqësuesit e PD në KQZ në një fushë të minuar juridike, që mund të ketë pasoja të rënda ligjore për ata vetë në momentin kur këtij pushteti të vjedhur që sot e bën atë të paprekshëm t’i vijë fundi."- nenvizoi Hysi.

Sipas deputetes socialiste, djegia e fletëve të votimit është një veprim që përshkallëzon krizën politike, përgjegjësinë për të cilin sipas saj e ka kyeministri Berisha dhe kreu i KQZ-së, Ristani
(NEWS24/balkanWeb)

 

Reagimi i PS-se permes nje deklarate te Hysit tregon qe s'ka as fuqi, as vullnet per ta vazhduar kete ceshtje. Fitore e plote e Berishes.

Po Berisha këtë mendim do që të mbizotërojë. Që kundërshtarët nuk kanë fuqi. Kështu ishte dhe në 96'. Ish kryetari i PS në burg, festat e firmave piramidale po në kulm, manipulimi i zgjedhjeve po shkoi fjollë. Deri sa Shqipëria u përfshi në flakë e gjitha...

E di atë barcaletën me Skënderbeun dhe mushkën me grurë?

 

Fitorja me duket se u vendos qe ne diten qe bene marreveshjen per kodin zgjedhor. U be publike ne 28 qershor. Cfare po shohim tani, eshte diskretitimi total jo vetem i PS si partia me e madhe ne vend, por edhe e gjithe klases politike ne vend dhe ne rradhe te pare, diskretitim total i vullnetit te popullit. Nuk lane njeri pa bere lolo. Dhe ketu ka pergjegjesi te plote PSja.

PO ti vllai ke pas noi vullnet per kete çeshtje, mos ke qene gje dhe ti nga ata qe i binin opozites atehere kur luftonte per kete çeshtje? Nejse, keshtu jane njerezit. atehere i binin ps. pse protestonte per kutite, tani i bien ps. pse po digjen kutite. Vazhdo se mire e ke.

Gjerr ne reze ju thafte e shkreta, atij shqiptari qe paska pasur kurajon te hedh poshte me nje shkrepse te verteten e vullnetit te gjith shqiptareve, aq me shume te nje vullneti qe kerkohej me ngulem nga shumica per tu bere transparent. Kush eshte ky qen bir qeni???  Turp per te gjith neve shqiptaret kudo qe jemi qe e shohim dite per dite 20 vjet resht kete kancer qe po i ha mishin per dite gjith shqiptareve dhe sjemi te zotet te bejme dicka. Hajdutet dhe kriminelet po qeshin, e c'prisnim ne nga ata? Ata njerez qe konspirojne per te vjedhur oten e popullit jane te afte per cdo gje, ata per interesin e tyre kan per borxh edhe ta vrasin gjith popullin, sepse s'kan popull, as atdhe, as nene as babe, jane SHTAZARAK.

Me ne fund Edi Rama shpetoj nga sikleti i kutuve...

MQNS kam postuar sot tek seksioni pyetje nje pyetje ne lidhje me kete teme qe nuk u postua, po e shkruaj pyetjen ketu.

C'far mendimi keni mbi djegjen e fleteve te votimit? A jeni te brengosur qe nuk mund te merret vesh kurre vertete se si dhe per ke votojne shqiptaret? Se si dhe per ke kane votuar keto 20 vjet? A mendoni se PS-ja tradhetoi idealet e saja dhe elektoratin e saj, dhe qe Edi Rama duhet te jap doreheqjen e menjehershme si i paafte per te qene kryetar i opozites dhe pretendent per te qene nje dite kryeminister? 

 

Po mbase ai ka qene ideali i PS. Mbase nuk ka tradhetuar gje.

Eshte e pamundur per mua te konceptoj nje rezistence me dhjetra e qindramijera njerez te angazhuar neper sheshe, rruge dhe ane, mjete dhe vende te tjera proteste, dhe gjerat te kalojne kaq kollaj. Nese kjo ishte ideja e rezistences popullore, nese kjo ishte ideja e zerit te popullit dhe mbrojtjes se vullnetit te popullit, nuk duket me se ka deshtuar, por se eshte kurdisur kastile per t'i bere PR klases politike me te korruptuar ne historine e popullit tone dhe ndoshta gjithe evropes.

Sa me i madh qe ka qene angazhimi dhe pjesemarrja popullore, aq me i madh del deshtimi, ose ndoshta aq me e veshtire eshte qe te besosh se interesi popullor per demokraci, fjale te lire dhe vullnet te pacenuar e sovran te kete qene ndonjehere platforme e ndonje partie.

Une kete gje e kam thene vazhdimisht ketu me qindra here. Plotesisht dakort me ty. Kjo duket si nje teknike e perkryer per te mbajtur nen kontroll zemerimin popullor. E kam shkruajtur edhe me poshte.

            MOS VOTONI PD-PS, APATI TOTALE QYTETARE.

Ndersa une e kam thene gjithmone: te mos dalin fare ne votime dhe te bojkotojne cdo lloj nisme nga politika, cdo lloj votimi, cdo lloj zgjedhjeje.

Lere se para ca kohesh edhe ti na derdellisje ketu me mbeshtetjen per Ramen mbas zgjedhjeve kur thashe qe duhej qe atehre te jepte doreheqjen. Ja futen popullit ata thuaj dhe ja futen sa krahu, ja ashtu.

E vertete. E kam thene.

Para zgjedhjeve ama kisha thene qe askush te mos shkonte te votonte.  Te behej bojkot total 100%. 

Pas zgjedhjeve, me ke sugjeroje ti te ishe???

Politika ramiste nuk eshte edhe aq e gabuar, thjesht eshte vendi qe nuk eshte i duhur. Mushkonjat vertete vriten me insekticid, po nuk mund te perdoresh te njejten arme per t'u mbrojtur nga krokodilet.

Ai kujtoi se perballe ka patur nje mushkonje. Ende dhe sot e kesaj dite, nga PS dalin deklarata nga me te mefshtat e mundshme. Zgjidhja eshte zero deri tani. Aksion popullor qe te prodhoje zgjidhje nuk ka. Aksion popullor qe te ndalet Berishovici, nuk ka. Pra, per momentin, ai mbetet ne ate post deri sa ta haje mortja.

Te ishte Gjermani, France apo qofte dhe Greqi, nuk mund te ndiqej politike tjeter. Ne Shqiperi, ne raste te tilla, sidomos kur ne kete lloj konflikti nje nga aktoret eshte Berishovici, duhet lufte e armatosur.

Zgjidhja eshte vetem nje: Eleminimi fizik i Berishovicit.

Ai egziston ende ne ate vend si treguesi me i mire i paaftesise sone kombetare per te zgjedhur ne krye njerez qe mendojne per zgjedhesit. Eshte tregues i deshtimit te gjithe klases politike gjate ketyre 20 vjeteve, dhe deshtim total i cdo lloj institucioni shteteror, madje, tregues kryesor i mungeses se shtetit.

Po, e pranoj ate qe thua ti, e kam thene. - Ndoshta jo derdellisur, sepse kam pershtypjen qe asnjehere nuk them gjera per te cilat nuk di te qendroj i mbeshtetur ne llogjike.

Populli, te futur e ka patur qe diten qe theu kembet e shkoi te votonte.

U qendroj 1000% fjaleve te mia aty. Nuk u heq asnje presje.

 Votoni Partine Shpresa Demokrate.

smiley

Or ti zotrules, se je dhe person i nderuar ketu, te flet inati apo si. E kupton se ç'po behet. PO shkelet perseri ligji ne mes te dites. I gjithe ky veprim, djegia e fleteve nuk mund te behej pa firmen e nenkryetares se kqz. Po shkelet turpshem ligji. Jemi njelloj si ne bregun e fildishte ku presidenti qe ka humbur zgjedhjet, thote jo s'du me ik. E kupton qe eshte absurde kjo qe po ndodh. Si do behet kjo pune. Se ja, doli hysi dhe u tha do shkoni te gjithe ne burg me kete qe po beni, po si mund te vijne keta ne pushtet nese vuloset qe zgjedhjet s'do hetohen kurre. E kupton qe absurdi nuk luftohet me llogjike. duhet diçka tjeter.

Te falenderoj per respektin, ne rradhe te pare.

Po nuk e di pse me drejtohesh mua ashtu, a thua se kam gje ne dore une, dhe nuk e bera. Ca t'i bej une qe po shkelet ligji aty?

Fundi i fundit, kush po pyet per ligjin o vella??? Ligji dhe respektimi i tij ne ate vend, eshte gjeja e fundit qe me intereson. Mua me interesojne ca gjera fare te vogla, qe duhet te vinin ne menyre te natyrshme, pa u bazuar asgjekundi. Te gjitha te tjerat pastaj, me ligj, kushtetute apo miresjellje, le te vinin si bonus ose detyrim qytetaro-fshataresk.

1. respektimi i dinjitetit te kombit shqiptar dhe interesave te tij.

2. moscenimi i integritetit territorial dhe sovranitetit tone kombetar, ne asnje lloj menyre.

3. respektimi i gjuhes shqipe, historise sone, tradites, kultures dhe me vemendje te vecante mbi trashegimine tone kombetare.

Kaq kerkoj une per momentin, pa pushtetin aty le ta mbaje perseri Enveri edhe per 1000 vjet te tjera.

C'far mendimi keni mbi djegjen e fleteve te votimit?

Djegia e fletëve të votimit, është djegia e dytë e Shqipërisë prej Berishës. Nëse herën e parë e dogji literalisht, kësaj rradhe e dogji mendërisht (do e shpjegoj më poshtë sesi). Megjithëse kjo djegie e dytë, nuk përjashton rastin të kemi EDHE një djegie si e para.

Më të lumturit pas kësaj djegieje, janë ata që i vodhën zgjedhjet, qoftë si komisionerë, qoftë si përfitues direkt të pushtetit me vota të vjedhura. Kjo djegie është një mesazh, dhe kështu duhet kuptuar. Ky veprim shkon përsëri në vazhdën e "shpërblimit të zullumqarit". Ne po lejojmë për herë të një miliontë të shpërblehet zullumqari. Pas presionit mbi transparencën e zgjedhjeve, kush kishte ndihmuar që zgjedhjet të vidheshin, do të ndihej njëfarësoj ngushtë. Do të ndjente se kishte rrezik të dënohej, qoftë moralisht. Ndërsa tani, pas djegies, jo vetëm merr frymë i lehtësuar, por është edhe i vendosur që çka bëri në zgjedhjet e mëparshme, ta përsërisë përsëri. Përse? Sepse (mesazhi): Ne zullumqarin e shpërblejmë. Hajdutin, të korruptuarin, të pacipin, gënjeshtarin, shantazhuesin E SHPËRBLEJMË.

Ky është perversiteti i këtij pushteti përveç emrave të mëveçëm.

Kjo është njëra pjesë e mesazhit. Pjesa e dytë e mesazhit është: Dorëzohuni, se nuk keni se çfarë të na bëni.

Një gjë që mund të bëhej përveç djegies, do të ishte arkivimi i plotë i votave. Që të kishte mundësi të merrnim vesh se çfarë ishte bërë, në të ardhmen. Në mënyrë që të dilte e vërteta në shesh në kohë më të paqta se kjo. Jo vetëm kjo, por edhe ish komisionerët, do të mbaheshin në presion për të mos vjedhur sërish zgjedhjet.

A mendoni se PS-ja tradhetoi idealet e saja dhe elektoratin e saj, dhe qe Edi Rama duhet te jap doreheqjen e menjehershme si i paafte per te qene kryetar i opozites dhe pretendent per te qene nje dite kryeminister?

Jo. Fare. Dorëheqja e Ramës përveç fitimit të kohës nga ana e Berishës, asgjë tjetër nuk do sillte, as unë vetë nuk do doja të sillte. Një qëndrim të ndryshëm nga ky që mban Rama sot, jo e jo. Kompromis me hajdutë zgjedhjesh, bandë hajdutësh, të shiturish, importues plehrash, jo e jo.

Rama duhet të qëndrojë aty ku është, të mbajë qëndrimin që mban, derisa pushteti të degjenerojë Berishën komplet. Ose që popullit të kuptojë, se tashmë pushteti i Berishës ËSHTË i degjeneruar.

 

Gjeja e duhur do ishte rinumurimi qe te kuptohej kush genjen por ndoshta kjo do ishte te kerkoje shume nga nje demokraci e pakonsoliduar si kjo jona dhe nga nje njeri qe ka lindur 30 m larg nga shpella e ariut. Ndaj me mire qe i dogjen se keshtu biem rehat.

Rama ben mire te merret me bashkine e tiranes dhe punet qe ajo ka. Me duket se me nje fushate normale ai do ja dali ta mbaje edhe per 4 vjet ate bashki.

 me respekt per ariun te lutem!

U djegshin ne xhehenem, ishallah- i shau nje plak..

 Dua te shoh voten time,ne fakt diten e votimeve nuk kam qene ne Shqiperi,por prape:

Dua te shoh voten time.

 po ja pyte ihere kte

 

Dikur, kur arma nuk shkrepej, apo litari këputej, të dënuarit me vdekje i falej jeta. Por ky nuk është rasti i kutive.

Ca karagjozlleku!

jo jo, quhet mendim i rafinum gazetaresk

Me fal, gabova Bredha.  Kjo eshte media me e madhe, me e shikuar dhe me profesionaliste ne hapsiren Shqiptare.

mund te shtoj dhe "e paanshme"?

CNN-ni i Shqiperise!

 Perfundimisht Saliu fitoi. hallall ja bofte zoti. Edi me gjithe mbeshtetjen e madhe popullore qe pati nuk pati bythe qe ta rrezonte Saliun. 

Perfundimisht Edi duhet te largohet nga skena politike dhe te shohi punen e tij. Shoqeria pati shume shpresa se vetem Edi mund ta ndalte kete katastrofe qe quhej Sali. Por e keqja nuk u ndalka vetem me llafe. Per lufte Edi s'ja thoka fare. Le te iki dhe Saliu le te mbreteroje, per te zezen tone,  se e meriton, dhe ky popull shkerdhate le ta haje sa krahu se i tille paska qene, nuk lufton per vete fare, por luftoka vetem per lideret.

 edi nuk arriti te largonte saliun kur u be gerdeci (saliu qe dilte fliste dhe fshinte djersen me shami) jo me me kete qe dihej ajo pune si do shkonte.

nje njeri qe ia hedh pa lagur pas 97 dhe arrin ben dhe gerdecin  dhe del prape pa lagur mund ti bej te gjitha se pa lagur e pa lagur del.ne fund te fundit pse te mos i beje?!

ne lezhe njerezit dilnin protestonin per klodin  e bb dhe per gerdecin e shume te tjera nuk e ve njeri ujin ne zjarr.pastaj cuditen se pse vene gjerat per lesh ne shqiperi

Seriozisht mallkoni pse u dogjen flet-votimet ?

 

T'u cel buza dhe per ca kohe, e?

Dhjame viint pas Enverit, dhjame vini pas Tosit e Sales. Ju kam zili ju tipat si ti.

Te nderuar shoke komuniste. Une jam dakord me propozimin e shokut Orane qe shoku Edi te qendroje aty ku eshte. Te vazhdoje ti beje rezistence Saliut. Shoku Edi nuk ka faj qe Saliu ja futi sepse shoku Edi nuk ndjen gje se e ka xhepin plot kurse populli socialist rri me gisht ne goje e megjithate idealet si tradhtojne. Te na rroje Edi sa malet. Poshte krimineli votave. Rrofte bashkia me yllin ndricimtar. Poshte imperialisto revizjonistet.

Edhe une jam dakort me propozimin e shokut Orane, Primo. Edi Rama te qendroje si kala e pamposhtur ne PS, t'i beje rezistence Berishes sic i ka bere, te rregulloje ca leje ndertimi se socialistet i ka me vete ne cdo kohe. Nuk ankohen more te shkretet, jane njerez te mire. Pa buke e pa uje rrine po Udheheqesin nuk e leshojne kurre.

Nuk ka kuptim më asnjë qëndrim, përveç rezistencë ndaj Salos dhe primatëve si puna jote.

Hajde provojeni rezistencen. I nxorri mesimet Sala nga 97-ta. Hajde provojeni sa ju vlen lekura. Hajde rrini urte aty zbatoni ligjet po lerini llafet. Nuk jau ka fajin njeri qe e keni rryp kryetarin. Aty keni per te plas ne opozite. Qaj tani po deshe.

Po ç'mësime nxorri mo derziu ti. Shtetin piramidë e bëri atëherë, piramidë e ke dhe tani. Ja prit dhe do ja dëgjosh këngën.

Sala sa herë vjen në pushtet, ju merr ju primatëve dhe ju thotë hani e dënduni. Juve hani e dëndeni, derisa të fëndeni pastaj se i keni ngrënë të tëra.

 

 Or po ja prit se do ja degjoni ju kengen. Ka qene edhe nje berber ketu ne peshk. I thashe edhe atij kur beri greven PS-ja, qe nje vrime ne uje keni per te bere dhe ne fund do ulni koken si dhi te zgjebosme. Ja ku me doli fjala. Ne zgjedhjet e 8 majit Rama do eliminohet perfundimisht. Prape do me dali fjala dhe ke per ta pare. Do bythe partia mor djale. Te jesh kryetar partie duhet te kesh personalitet dhe autoritet dhe jo ta kesh mendjen vetem tek lejet e ndertimeve. Pranoje qe Edi seshte politikan. Nuk donte te bashkohej me Ilir Meten. Nuk donte as Nanon. E donte vete te gjithe torten e pushtetit dhe kur vjen puna mori nje hic te madh. Ja pra djale i dashur babezia e madhe i hengri koken atij dhe militanteve te tij qe ngelen pa pune e pa breke ne bythe. Sa per hajdut, keni vjedh ju ato 8 vjet sa per 2000 vjet. Tani e meritoni te rrini ne opozite. Nga 2017-ta flasim.

 Edvini s'eshte politikan!

 

 

serbia (dhe BE-ja) me ane te dores te saj ne Shqiperi qe dogji flet-votimet kerkon qe para bisedimeve me Kosoven te destabilizohet Shqiperia.

Gjinushi deklaron;

Djegja e fleteve te votimit eshte absurde dhe qendrim politik.

"Tani për ne një strategji ka, një taktikë, nuk bëhet më këtë qeveri. Sigurisht e gjithë opozita nuk është në këtë qëndrim dhe kjo është një nga gabimet e saj. Kjo qeveri mund të largohet vetëm me një qëndrim të prerë të opozitës. Ne e mbyllëm 2010 me një qeveri që duhej larguar me kohë, dhe me një opozitë që duhet ta kishte larguar më kohë këtë qeveri, dhe opozita këtu ka gabuar sepse ka bërë lëshime. Tani nuk jemi shumë të qartë se çfarë rrugë do të ndiqet. Të shohim rrugës se çfarë taktikash do të afrohen”,A do këtë vendi zgjedhje normale? Dhe këto nuk varen nga kalorësi Sali Berisha, siç është krijuar ideja e rreme. Nuk është se është Saliu ndonjë kalorës i zoti, por mesa duket deri dje përballë ka pasur vetëm gomerë dhe i ka ecur”, tha Gjinushi.

Shoku Gjinushi quajti shokun Edi gomar?! Kaq shpejt i harroi leket e ndertimit qe gomari madh i ka dhene kerricit te vogel Gjinushit? Me duket se filloi lufta brenda llojit. Larg qofte te perfundoje si Mehmeti shoku Edi smiley

Shyqyr! Do na bine veshet rehat! Edi Rama s'ka desh noi her me hap kutite, vetem llafe ka pas, ne gjykate nuk e coi (ku duhet ta conte) po merrej me llafe lart e posht, me greva qoftexhijsh, me revolucione "mbarpopullore" 5 mij lekshash... Qellimit ja arriti, ngeli ne krye te PS-se edhe pse e dhiu me dy kom statutin qe boni vet. (Duhet shtu qe edhe kodin e boni pik per pik vet, mgjth kur humi deshi te shkelte ate qe kishte hartu vet).

E rendsishme eshte qe veshet do na bin rehat! Shyqyr!!

Mua nuk më plas fare për votat e njërit dhe të tjetrit, as per kerkesat e njërit dhe të tjetrit.

unë një pyetje kisha: PO PSE DREQIN NUK U RICIKLUA GJITHË AJO LETËR, VËRTET DUHEJ ME PATJETËR QË TË DIGJESHIN?

vallhi duheshin riciklu. asht gjynah. na dona me i msu robt ne kashnjet me riciklu fletoret e detyrave te kalamajve.

e na pysin robt "po ky qe ban pallat e e hedh betonin ne mes te asfaltit pse nuk kujdeset per ambientin" e na i pergjigjena "s'punohet me ju katunaret. c'keni qe shihni ju se ca ben ky me pallatin. ky pallatin e ka pa leje nuk i flasim dot. ju nuk duhet me i shkunde therrimet prej dritares." dhe robt e shkrete per mos me qene katunare nisin e i hudhin te ndame nje nga nje mebturiant ne kosh. por masi i hedhin robt firma e pastrimit qe perton me shpenzu lek per me i mbledhe si duhet i ban top edhe nji here dhe "po rrini urt mer katunar, ca ju duhet ju se ca ban firma e pastrimit. ai pshesh po ban..."

nejse, masanej doli lista e robve qe rrine ne parlament i fitojne lek. 10 vete prej opozites. duket se qeveria ua ka shtrengu rrypin...

Cfare ka per t'u cuditur? Ne 96-en vodhi, pse s'duhej te vidhte ne 2009-en? Mos i foli gje Jezusi ne vesh, qe te behej i ndershem? Kur s'ka njerez te zot qe t'i dalin kunder, pse te mos e djege proven e vjedhjes? Kur ka nje mase te tere njerezish qe dine vetem t'u lepijne bthen me te medhenjve, qe nga ata qe jane anetare partie e s'kane guxim te ndryshojne lider, qe nga gjykatesit qe s'kane guxim te ndalojne autokracine, qe nga ata qe futen ne organet e tjera te pavarura, e deri te opozita dhe populli, e deri te ata qe postojne ne forume qe mbrojne qe nga masakrat njerezore e deri te shkeljen e demokracise nga nje lider. Nje popull me servile ne krye dhe njerez joaktive ne baze, dhe me moto jete "hajt te ikim nga ky vend, se s'behet ketu" s'mund te gezoje me shume demokraci se kjo e jona.

tragjike.. por nje gje duhet thene vecse, se sali berisha nuk ka bere asnje gje me teper me ate popull se cfare e kemi lejuar te beje.

 Nje gje eshte e qarte tani. Pas 90-es, vetem sistemi ekonomik u ndryshua. Komunistet jane ende ne krye, dhe ata qe i serviloseshin komunisteve vazhdojne trashegimine e te pareve. Ata qe u lepiheshin familjes se Enverit neper varka, vazhdojne te bejne edhe sot c'te duan. 

Mbas djegjes se letrave do te mbete mithologjia keshtu, i bie qe Berisha prape brenda e ka, Z(T)ullumin!  

Ka me shume se nje vit qe Sala me shpuren talibaneske sa here qe diskutohej kjo ceshtje, te tregonin vendimin e gjykates, ligjet, kushtetuten etj etj. Tani qe fletet u dogjen, ndihen te cliruar sikur mbas nji kapslliku te gjate. Seshte veshtire te shikosh qe me te cliruar ndihen militantet , qe deri dje digjshin bunkerat per hekur, ndersa sot jane shndruar funksionare hijerende qe bile dine te perdorin dhe kompjuterin.

Ne fakt vjedhjet vertetohen edhe me materialet e votimit, keshtu qe mbahuni dhe pak bula dhe shikoni se mos ia gjeni anen timsit. 

 

 Çdo abuzim politik me këto kompetenca i vë përfaqësuesit e PD në KQZ në një fushë të minuar juridike, që mund të ketë pasoja të rënda ligjore për ata vetë në momentin kur këtij pushteti të vjedhur që sot e bën atë të paprekshëm t’i vijë fundi."- nenvizoi Hysi.

 

E moret vesh si eshte puna tani? Pergjegjesi personale. Askush nuk do te lejohet te "mcifet mas gaxhoit".

Rruge tjeter nuk ka.

Saliu e ka shkrepsen ne dore dhe, ne rastin me pare qe do ti jepet (po u thye nje xham ne kqz, psh), do i vere flaken cdo arkive, cdo bilanci e cdo prove qe te mos lere asgje pas (duan ti gezojne parate e te flene te qete naten hajdutet). 

 

 

 

Durim te madh ke dhe ti qe merresh. Kta duan gjysem buke me timon dhe jane ne rregull.. Te pakten sot jane me vetvetja, duke kursyher "ligjeratat" me  ligjet dhe kushtetuten se ateher nuk mund te durohen hic. 

 

 Edhe kur permendnin ligjin (ate imagjinarin e selise blu) vetveten tregonin dhe vetvetes ia tregonin (ashtu sic i japin kuraje vetes sot)

Jane shume te trashe, jashtezakonisht shume... Nuk ka lidhje aspak djegia apo jo e fleteve, i madh e i vogel e di qe fletet digjen kur ju vjen rradha, pse nuk u be transparenca kjo eshte pyetja pa pergjigje qe ju ka ngel ne dere dhe do ti ndjek si hije nga pas.

Nejse, si po shkon muhabeti kallashi e ndan ket pune ne Maj. Kta i ke te gjithe per azil perseri.

 I dogji i dogji,eh mor Sali Berisha i lodhe 1 vit e gjysem,telef i bone,leket ja u harxhove, dhe ate pak dinjitet qe kishin ja u a hodhe ne ferr,eh mor Skenderbe te ishe gjalle kazmen ke pas me marre me e prish monumentin me duart e tua ne mes te Tiranes,dhe ke pas me thone,ky kenka burre bre.

Ta quash salen burre duhet te kesh aq shume probleme me veten sa vetem ne spital te elbasanit te bejne derman.

 

karagjoz

genjeshtar

i pabese

hajdut ordiner

 

Nuk besoj qe skenderbeu te kete qene aq debil sa ti thosh burre ketij palacos.

 

Po edhe ndonje zgjuarsi te madhe nuk beri me djegien e fleteve. 

Militantet e vet nuk e TM hic fare nese i ka vjedhur (nuk ndryshonte gje hapja e kutive per ta)

Militantet ì e PS nuk e TM hic fare nese nuk i ka vjedhur (edhe per keta nuk ndryshonte asgje hapja e kutive)

Prova ta futur ne burg ka sa te duash (mjaftojne nja dy deshmi me imuninet nga ata qe kane shitur b.then ne komisione dhe dokumentat qe po arkivohen - sic behet, ashtu edhe c'behet klasifikimi)

Ata qe nuk e kishin ndare mendjen kur thosh te drejten e kush genjente tani e dine shume mire kuptimin qe ka djegia e provave ne kuti te votes.

 

Opozita u end 1 vit per te arritur, me hapjen e kutive, ate qe saliu i dhuroi vete tani. Garancine se vota eshte vjedhur.

 Garancine qe vota eshte vjedhur.

Ore po kur ka thene ai qe nuk jane vjedhur votat,ai ka thene ne i vodhem,ju shkoni ne gjykate.

Cfare mendoje ti se do bente PS per te penguar djegie ne letrave? Lufte do bente?! Ti jepte mundesine ketij qe te digjte dhe gjithe provat e te gjitha vjedhjeve e kimeve qe kane bere ne 5 vitet e fundit? 

35% e mandatit kaloi. Zgjedhjet lokale jane afer dhe, me pak mend ne koke rikompaktohet gjihte elektorati i shperndare (ata qe u rehatuan ne mosvotim - kujtojne se nuk kane pergjegjesi ashtu, ata qe votuan menten, ata qe edhe mund te votonin saliun).

Luften parimore per voten, PS e beri (nuk ka mbaruar akoma) dhe nuk e la pergjysem. Tani eshte momenti te vendose se cili do te jete hapi tjeter. 

Une shpresoj se nuk do te ndikohen nga mllefi por do ta tregojne veten burra shteti e nuk do i japin justifikimin kafshes per ti vene flaken shqiperise perseri.

(nuk digjet jorgani per nje plesht)

Gjithcka varet nga zgjedhjet lokale.

 Besoj se kane mesuar dicka,dhe do ta kene parasysh kur te kerkojne hapjen e kutive per zgjedhjet e Majit,pra me pak fjale opozita luajti lojen qe Sala e kishte kerkuar aq shume nder vite,OPOZITEN SA ME LARG KUVENDIT.

 ca m.tin do bente opozita ne kuvend? ca mund te beje me teper sot qe eshte ne kuvend?

Ja ke rastin e buxhetit.

eshte matematike i tha: nese importohen 10 paketa dhe ti do shtosh taksen 100 lek/pakete, i bie qe te bledhesh 1000 lek me teper. Pse ketu ke shkruar qe do mbledhesh 500?!

ASHTU E GJYKUAM TE ARSYESHME (nuk e thote topalli por nje nepunes i ministrise i thirrur ne komision te ekonomise)

Hidhu perpjete mbi tavoline ti tani po deshe!

Dhe ne cadra paten me shume vemendje (edhe nderkombetare - nuk priste njeri te benin gje per zgjedhjet e kaluara por pritet te jene disi te kujdesshem ne te ardhmet) se ne parlament.

Ne situate normale, gjithsesi, bojkotimi i parlamentit eshte rruge pa krye. Ne kete rast specifik, ishte hap qe dha frytet e veta per te ardhmen e vendit (pa i mohuar kostot).

 Po i dha frytet e veta,nje dreke tek Krokodili.

eshte matematike i tha: nese importohen 10 paketa dhe ti do shtosh taksen 100 lek/pakete, i bie qe te bledhesh 1000 lek me teper. Pse ketu ke shkruar qe do mbledhesh 500?!

ASHTU E GJYKUAM TE ARSYESHME

mu kujtu nje "profesor" dikur nga keta brrylat, qe kur nje student (me kopil-llik ne fakt) e pyti qe pse del kshu kjo formula, pa ia bo syni terrt ia ktheu "per te miren e punes".

Edhe me vje inot se kshu, homologisht, kaq popull derrase nuk osht se jemi!

po me uren c'paten gjanem... smiley

Ky eshte nje krim makaber. Tregohet trime qeveria me disa copa letre pa jete, por plot kuptim!

Po tja mbaje le te djege cadrat e greves se urise.

SHBA: KQZ zbatoi ligjin, politika të zgjidhë krizën. I pyetur në lidhje me vendimin e KQZ-së për djegien e fletëve të votimit të 28 qershorit 2009, zyrtari amerikan u shpreh se Komisioni i Zgjedhjeve veproi në bazë të rregullave.
“Mendoj se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë punën në bazë të rregullave të tij. Ka ndjekur procesin e nevojshëm për të arritur në këtë vendim. Është e rëndësishme për të gjitha partitë dhe anëtarët e komisionit të marrin pjesë në këtë proces“ u shpreh Kantrimen. Lajmi eshte marre nga balkanweb/GSH

edhe kto legenat e amerikes paskan thon qe 'kqz ka zbatu ligjin'

 

 

Zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit për Europën, Tomas Kantrimen reagon për “fatin” e kutive të zgjedhjeve në Shqipëri

 

Zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit për Europën Tomas Kantrimen, ka vlerësuar punën e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Shqipëri, në përputhje e ligjin, veçanërisht vendimin më të fundit të tij, për trajtimin e fletëve të votimit dhe të materialeve të tjera zgjedhore. Jo vetëm kaq, por Kantrimen, ka apeluar edhe për pjesëmarrjen e të gjitha forcave politike, në këtë proces, duke ripërsëritur apelin për kapërcimin e ngërçit politik. Vlerësimet e tij, Zëvendësndihmës Sekretari amerikan i Shtetit për Europën Tomas Kantrimen, i ka bërë të ditura për Zërin e Amerikës. Sipas tij, KQZ në Shqipëri e ka bërë punën sipas rregullave dhe se është e rëndësishme që të gjitha partitë dhe anëtarët e komisionit të marrin pjesë në proces. Ai shtoi se ngërçi politik ka dëmtuar jo vetëm imazhin, por edhe përparimin e Shqipërisë drejt integrimit evropian.

 

Në Shqipëri Komisioni Qendror i Zgjedhjeve vendosi këto ditë të djegë fletët e votimit të zgjedhjeve të vitit 2009, gjë që u prit përsëri me mosmarrëveshje në sagën e pafundme të këtyre zgjedhjeve. Cili është mendimi juaj për këtë?

 

Mendoj se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë punën në bazë të rregullave të tij.  Ka ndjekur procesin e nevojshëm për të arritur në këtë vendim. Është e rëndësishme për të gjitha partitë dhe anëtarët e komisionit të marrin pjesë në këtë proces.

 

A mendoni se për një vend anëtar të NATO-s si Shqipëria, çështja e kontestimit të zgjedhjeve duhet të ishte një çështje e së kaluarës, e zgjidhur që para se vendi të anëtarësohej në NATO? Sa e kanë dëmtuar Shqipërinë mosmarrëveshjet e fundit mbi zgjedhjet e 2009?

 

Shqipëria është një vend i NATO-s që i ka marrë seriozisht angazhimet e saj në këtë aleancë duke kontribuar në misionin e aleancës në Afganistan. Kjo është e rëndësishme dhe është vlerësuar nga vendet e aleancës. Shqipëria u bë anëtare e NATO-s pasi plotësoi standartet e aleancës për një demokraci parlamentare evropiane. Që nga ajo kohë, ngërçi me zgjedhjet dhe mospjesëmarrja brenda sistemit politik shqiptar, ka dëmtuar jo vetëm emrin e Shqipërisë, por edhe mundësinë e saj për të ecur përpara drejt integrimit evropian, për t’u bërë anëtare e BE-së. Si anëtare e NATO-s dhe si një vend që thotë se është i gatshëm të fillojë negociatat me Bashkimin Evropian, shqiptarët duhet të jenë në gjendje të negociojnë me njeri tjerin dhe t’i zgjidhin problemet vetë në mënyrë demokratike përmes dialogut dhe kompromisit. Çdo vonesë në këtë drejtim dëmton imazhin e vendit ose afatin për të hyrë në BE.

 

Ato që ju sapo thatë nuk kanë ndodhur. Klasa politike shqiptare nuk ka qenë në gjendje t’i zgjidhë problemet me dialog. Para pak kohe ju jeni shprehur se Shtetet e Bashkuara janë të gatshme të ndihmojnë për të kapërcyer ngërçin, në mënyrë që zgjedhjet të mos kontestohen më. Për çfarë ndihme e keni fjalën konkretisht?

 

Po, në radhë të parë, OSBE-ja, në raportin e saj për zgjedhjet e 2009-ës, e bëri të qartë se çduhet të bëjnë partitë për të përmirësuar procesin zgjedhor. Ka më duket 31 rekomandime konkrete. Më e rëndësishmja është e para, që partia në pushtet të tregojë vullnetin e nevojshëm politik për të zhvilluar zgjedhje të besueshme. Është kjo kërkesë e parë, si edhe të tjerat, që ende nuk janë zgjidhur nga partitë drejtuese në Shqipëri. Së dyti, përsa i takon zgjedhjeve, dua të përmend rastin e zgjedhjeve të muajit të kaluar në Kosovë. Unë isha vetë atje. Këto ishin zgjedhjet e para që pas pavarësisë. Nuk ishin më të mirat, prandaj një pjesë po përsëriten të djelën. Por ajo që më bërë përshtypje të madhe ishte fakti që mbi 30 mijë qytetarë të Kosovës kishin dalë vullnetarë për të shërbyer si vëzhgues të pavarur për të garantuar pastërtinë e zgjedhjeve. Do të doja që edhe në Shqipëri të fillonte tani një proces ku 30, 60 apo 90 mijë qytetarë të shërbejnë si vëzhgues zgjedhjesh për ditën e votimeve. Është një detyrë që nuk i takon vetëm komunitetit ndërkombëtar por u takon vetë qytetarëve të dalin e të vëzhgojnë vetë zgjedhjet e tyre që ato të jenë të drejta dhe të pastra. Pikërisht këtu mund të ndihmojnë Shtetet e Bashkuara.

 

Si?

 

Duke ndihmuar organizatat jo-qeveritare të organizojnë këto grupe vullnetarësh. Zgjedhjet në Shqipëri nuk i përkasin dy a tri partive.  Ato i përkasin popullit shqiptar.  Dhe i takon banorëve të dalin vullnetarë dhe ditën e votimeve të vëzhgojnë për të shmangur çdo kontradiktë apo mashtrim gjatë zgjedhjeve. Ne jemi të gatshëm të ndihmojmë në këtë përpjekje. Do të ndihmojmë në se të dy partitë tregojnë vendosmëri për të biseduar me njëra- tjetrën dhe të arrijnë kompromis për rregullat zgjedhore.  Përsëritja e asaj që ndodhi në zgjedhjet e kaluara, mungesa e besueshmërisë, dhe një ngërç i ri në jetën politike të Shqipërisë do ta kthente vendin pas nga arritjet mbresëlënëse të 20 vjetëve të fundit.

 

Dhe një pyetje e fundit për Shqipërinë. Aspirata për anëtarësim në NATO dhe në BE për vendet e Ballkanit, i ka shërbyer perëndimit si një mjet i efektshëm për t’i nxitur ato drejt reformave. Tani që Shqipëria është në NATO dhe pas heqjes së vizave, që për shumë njerëz mund të shihet si anëtarëim në BE,  çfarë mjetesh i kanë mbetur perëndimit për t’i nxitur vendet drejt reformave?

 

Ajo që ka arritur Shqipëria me anëtarësimin në NATO dhe liberalizimin e vizave është e rëndësishme. Shtetet e Bashkuara besojnë se anëtarësimi në Bashkimin Evropian dhe procesi për ta realizuar këtë janë jetike për të nxitur procesin e reformave në Evropën Juglindore. Ju keni të drejtë se liberalizimi i vizave është ana më e prekshme e këtij përparimi, anët e tjera të përparimit mund të mos jenë kaq të dukshme. Por mundësia për zhvillim ekonomik dhe social i Shqipërisë dhe fqinjëve të saj është shumë e madhe. Në se Shqipëria synon të ketë një ekonomi të shekullit të 21, në se dëshiron të ketë një qeveri të pastër, në se dëshiron të ketë respekt për shtetin ligjor, ajo duhet të vazhdojë të punojë në rrugën  e saj drejt Bashkimit Evropian. Shqipëria ka nevojë, siç e kemi thënë shumë herë edhe për vende të tjera të rajonit, të fillojë me çështjen e shtetit ligjor, me transparencën dhe një qeveri të pastërt.

 Tom Kantrimen: Po, në radhë të parë, OSBE-ja, në raportin e saj për zgjedhjet e 2009-ës, e bëri të qartë se çduhet të bëjnë partitë për të përmirësuar procesin zgjedhor. Ka më duket 31 rekomandime konkrete. Më e rëndësishmja është e para, që partia në pushtet të tregojë vullnetin e nevojshëm politik për të zhvilluar zgjedhje të besueshme. Është kjo kërkesë e parë,  ...

 

rrofsh mati qe e solle

 

Nuk mund te asgjesoheshin duke u ricikluar? Apo, si shume gjera te tjera, Shqiperia eshte ende ne shekullin XIX.

  Shume shpejt keni per tja pare fundin kesaj fitores se hoorave  hajdute.... Po qeshin me fatkeqesine e ketij populli dhe gezohen qe kane vjedhur me te  dyja duart.E dinim se ishte vjedhur por jo gjer ne kete fare feje.Dhe disa  ..te mjere dhe ketu ne PPU na gezohen qe banditi dhe hajduti Ristani podjeg gjurmet e vjedhjes madhe... Ku jeni more trimat e  venbdit  te shqipeve? Morer demokratet e kulluar te sistemit te ri fringo... Ju pjerça trute ! Po  keshtu do behet ky vend? Po kenmgen  ATO MAJO RRIPA RRIPA E keni degjuar mo, ju te hosanase? E pra une dhe ashtu kur te ndodhi  se do te ndodhi se s`ben ashtu do ti quaj horra dhe hajdute.Nuk behet vendim me hajni dhe vjedhje o te marre! Behet me ndershmeri, pune e perkushtim.Se e beri sali trimi dhe e pasoi Hashim Thaç-rraxhimi. Po u evidentuam si komb hajdut, ne te  gjitha genet...Ta mbajme se e kemi halla na harremsezet!...Vazhdoni qeshni!

grava,

tito ka vdeke, edhe miloshevici ka vdeke, nuk keni mbeshtetes , lehni kot , iku 1941 kaq e pat.

 ....te keqen e mendjes, qe me ke 

 

I nderuar Grava!

I fute ne nje thes, Ristanin, Saliun dhe Hashimin,

Te lutem gjeje nje vrime edhe per Edvinin.

 

 Po pse kujton se e kursej ate m..

Po ate deklaraten e zv/ndihmes sek. amerikan si do e komentoni? Apo edhe ate e bleu Sala lol?

Shqipëria ka nevojë, siç e kemi thënë shumë herë edhe për vende të tjera të rajonit, të fillojë me çështjen e shtetit ligjor, me transparencën dhe një qeveri të pastërt.

 

Shqipëria ka nevojë

Tani ka nevoje. Kohe e tashme. Veta e trete, numri njejes. Shqiperia ka nevoje.

e kemi thënë shumë herë

Patjeter, nuk eshte hera e pare. Po dhe kesaj rradhe nuk ju lexojne, dhe kur ju lexojne, nuk ju kuptojne fare.

të fillojë

Pra, ende nuk kemi filluar. Nuk jemi ende aty. Lind pyetja, cfare te filloje?

çështjen e shtetit ligjor

- Vetem kaq zoti Kantrimen?

- shhhht ore ti shqiptar i paduruar... me ler te vazhdoj:

transparencën

një qeveri të pastërt

Pra, per shqiptaret qe nuk shohin dot, qe nuk degjojne dot, qe nuk dine te lexojne apo qe nuk kane njeri afer qe t'u lexoje, apo qe lexojne dhe nuk mbushin dot:

të fillojë me çështjen e shtetit ligjor, me transparencën dhe një qeveri të pastërt

................................

Nje deklarate te tille, nese duhej ta kish blere kush, duhet ta kish blere nje kundershtar i qeverise dhe kreut te saj. Jo kryetari i qeverise antishqiptare te bandave.

Lol, lol, lol. Me faktin qe nuk kuptoni hic. Lol. Rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrsmiley.

Se dhe Mati, nuk e solli kot, o jo. E solli se nuk kupton, prandaj. Se nuk eshte hera e pare, as e dyta qe sillen bumeranget ne diskutim publik.

ca ka thon per djegien e fletave? Se kyt titull ka tema.

 Ka thone qe eshte ceshtje procedure e zgjidhet kollaj.

 

Ate ka thone edhe ai i PS mu ne krye te faqes. Eshte ceshtje juridike ka thone.

 

po kur eshte ceshtje juridike ku leshin eshte kuptimi i 'o firmos me mu qe je dakort me rinumru votat, ose s'ka'...pse nuk hap naj gjyq e t'merret me gjykatat?

llogjike e ftofme n'tajare; t'pakten do bosh gam-gam edhe kto 2 dite ene s'do m'torturosh me lexu mo ksi komentesh mas 1 jave

 ti si me pas qene zedhenes i PS o burre ( turp turp)

 

Qe pra qe edhe keta te PS nj'ashtu si ty e menojne. Kjo puna e ristanit do te perfundoje ne gjykate thone.

 

Çdo abuzim politik me këto kompetenca i vë përfaqësuesit e PD në KQZ në një fushë të minuar juridike, që mund të ketë pasoja të rënda ligjore për ata vetë në momentin kur këtij pushteti të vjedhur që sot e bën atë të paprekshëm t’i vijë fundi."- nenvizoi Hysi.

Po ca do i bejne Ristanit o aman... Ca beri ai, njady kamjona me letra haleje dogji... Berishovici me Mediun dogjen Gerdecin, dhe nuk u hyri gjemb ne kembe. Berishovici i vuri flaken Shqiperise ne 97 dhe s'i hyri gjemb ne kembe. Beri grusht shteti ne 98, dhe nuk i hyri gjemb ne kembe. Cenoi rende integritetin territorial me dhenien e ujrave Grekut, dhe nuk i hyri gjemb ne kembe... Ca do i bejne Ristanit? T'i rruajne trapin???

E rendesishme ishte qe votat te zhdukeshin, provat e vjedhjes dhe mashtrimit te zhdukej perfundimisht. Kaq. Kjo u be, tani le te hedhin valle te gjithe.

 Po me keta leprat e vegjel do merren o burre se aq mundesi do i jepet. 

Po u be kalimi i pushtetit pa dhune, do kene mundesine te merren edhe me nivelin afer saliut. 

Rama nuk ka zhdervjellesine e nanos dhe as avantazhin qe te vije si ufo nga burgu per tu bere "njeriu i kompromisit" apo "ti me fute ne burg por une jam me i mire se ty" nderkohe qe "luften" e bene te tjere.

Per nder, asnje aresye nuk kam ta besoj ate gje. E mban mend cfare deklaratash histerike bente Meta ne fushate elektorale dhe nja 4 vjet opozite??? E ku eshte tani? Po pornografohet te Berishovici. Duhen prova te forta qe ta besojme se qeveria qe do vije pas kesaj do te permbushe ligjin 100%. Do te duhen prova te forta celiku qe te besojme se Gerdecit do i gjenden fajtoret ne qeveri dhe qe ata do te denohen ndonjehere per vdekjen e 26 banoreve. Do te duhen prova te forta qe te na bindin qe autoret e marreveshjes se ujerave do te denohen me denimin maksimal. Njerez me pergjegjesi te tilla NUK DUHET TA GEZOJNE JETEN. Jane tradhetira kombetare, i dashur. Duhen prova te forta qe pergjegjesit e 97 dhe 98 te vene ne burg dhe te denohen me maksimumin e ligjit. Korrupsioni, dhe te gjitha pronat e vena nga administrata apo njerez afer administrates, duhen ndeshkuar me denime maksimale, nga te cilet konfiskimi i cdo lloj pasurie, edhe breket e bythes, duhet te jene masa me minimale qe do merret.

E beson megjithmend ti se nje dite do te ndodhin keto gjera?

Ai s'ka bythe te ngreje popullin, as 1000 veta qe te shkoje t'ua rrembeje votat me gjithe kamjon atyre ose t'u fike cakmakun... e ti megjithmend beson se mund te beje gjera me te medha?

 

 Mund te shtosh se qeverisja e sotme beri gjithe fushaten me dosje kunder nanos e sot jane b.the e breke (bashke me meten).

Te them te drejten, nuk guxoj ta besoj po ja qe kjo eshte rruga ku e ka futur veten PS. (se rruget prej verteti nuk pine me uje per imazh).

Po pse PS-ja, ne fund te fundit?! Forca politike lindin cdo dite ne bote e nuk mungon asnjehere surpriza.

Prandaj dhe une e ve si kusht nderrimin e pushtetit pa rremuja. 

Prandaj dhe berisha i ka leshuar larot te provokojne lart e poshte. (i duhen ca rremuja)

 

Per ceshjtjen e detit dhe fatin e negociatoreve duhet nje teme e vecante pasi eshte teper e rendesishme. DUHEN DENUAR patjeter sepse eshte e vetjma menyre per te kundershtuar, ne meyre disi efikase, paktin e firmosur tashme. Shpresoj te dale ndonje valixhe me "dhrami" diku. Mjafton "diku" e jo pikerisht "aty".

PS-ja dhe Edi Rama s'kan thene gjysme llafi sot, gek mek, jo me do ndalonin kamionet ata. Ata po presin te kalojne ca dite ne heshtje sa te harroet, se e kan thene, cudia me  e madhe ne kete vendin tone tre dite zgjat...

Po pasi te merrnin kamionet c'ti benin?

Apo ti mbanin para selise roze si berisha tanket ne shtator '98?!

 

 

Kam une nje sugjerim. Me gjithe ata miljonere qe ka PS-ja, gjithkush do te duhej te ishte i lumtur te ofronte nje fond per te blere kuti te reja, madje edhe per te ndertuar magazina te reja. Meqe problemi i Ristanit ishte qe te zbrazte kutite dhe magazinat per zgjedhjet e reja, kete mundesi mund ta kishin ofruar socialistet... sa te rrinin e te harxhonin miljona euro me demonstrata pa koke, kercenime si kalamajte e lagjes, ore mediatike me Ngjelera ne krye, e grevera urie bigbradheriste showmeshipiste... thjesht sugjerim.

Kete e pata menduar edhe une ne fakt e habitem qe nuk e kane bere. Ke shume te drejte. Biles edhe mund te benin gjasme sikur parate vinin nga populli me vullnetin e tij te lire (qe nuk eshte e thene te mos ndodhte)

po kjo behej perpara kamionave se ajo eshte pune tjeter.

Rrembimi i kamionave (apo ndonje gje e tille) nuk ishte hap i pranueshem. Aq me teper qe pas pak kohesh eshte mundesia te verifikohet niveli i rregjimit (per kete po bejme fjale) ne zgjedhjet lokale. Zgjedhjet lokale do te jene nje prove te per dyja krahet politike. 

Do te shohim nese berisha do te perserise ate qe beri e do te shohim nese rama do te ulet ne te njejtin nivel e do pergjigjet ne te njejten menyre aty ku te mundet.

Gene, ka nje dicka. Edhe sikur te humbe PD-ja ne vendoret, nuk eshte aspak problem. Nuk ndryshon absolutisht asnje gje. PS-ja i ka fituar historikisht vendoret, per shumice derrmuese votash dhe komunash. Madje, sikur te humbe PDja, Berishovici vetem sa fiton nje aresye per t'u mburrur para gjithe botes, dhe per te vazhduar per te tallur gjithe popullin, qe ai ben zgjedhje te ndershme.

Mos harro, qe zgjedhjet vendore nuk kane absolutisht asnje lloj pergjegjesie ne lidhje me pushtetin ne Shqiperi, Nuk zgjedhin "lidere", por zgjedhin dordolece. Them dordolece, jo per mungese respekti, por sepse gati te gjitha fondet e tyre, sic e shohim dhe sot, varen nga Berishovici dhe prefektet e vet adoleshente. Dhe zgjedhjet e ardhshme parlamentare per pushtetin absolut, perseri i ka ne dore ai qe ka per t'u zgjedhur, ai qe vodhi, ai qe tall gjithe kombin.

Prandaj duhet patur kujdes kur te kurdiset durimi apo pritja dhe shpresa.

A the "si do e komentoni"? Une te mora vetem nje paragraf te shkurter dhe ta zbertheva ne nje gjuhe te asimilueshme edhe nga mendja me krudo dhe me "blank", pa sistem operativ fare. Kur nje paragraf doli aq, imagjinoje sa do dilte gjithe intervista. Se duhet t'i kuptojme te gjitha gjerat pastaj, apo jo... mos t'i leme pergjysem.

 

Më e rëndësishmja është e para, që partia në pushtet të tregojë vullnetin e nevojshëm politik për të zhvilluar zgjedhje të besueshme.

 

Kush e tha kete

 

a- sali berisha

b- edvin rama

c- jozefina

d- tomi

 

 

Une kam hall se nxorren Henes nga BBA4 ene na ka ardhe zarfi i zi ju merreni akoma fletet..... smiley

kushedi ca ka brenda zarfiiii, Hapni zarfin..... smiley

rinumerimi i votave duhet te jete dicka rutine ... kjo eshte dite e turpshme sot

Nuk e kuptoj pse pikerisht i dogjen vletet e votimit? Me kujton djegjen e Xhordano Brunos dhe me behet nje si lemsh ne fyt.

Nuk mund te zgjidhin nje menyre me humane per asgjesimin e tyre? Jemi ne shekullin 21!

 

P.S. Tani pashe titullin...c'do me thene digjen perfundimisht? A mund te digjeshin vetem perkohesisht (deri ne nje apelim per nje tjeter vendim ose sugjerim), dhe nese po, pse s'u dogjen ashtu po perfundimisht?

Me ne fund. Perfundimisht. Pune qe mbaroi.

 Ne fakt kete po mendoja dhe une,shume mire mund ti varrosnin me te gjitha nderimet.

hajde shkoni e flini,mitingu mbaroi, boll u corret se ka dhe neser .[per  militantet kjo]Ne te tjereve do na jipni leje te rrime dhe pak se kemi dhe pune te tjera per te bere

Po digjen kutite e qershorit 2009 ... ne janar 2011 ?! Ky qenka "lajm" ?!

 

Kam qejf t'a them si Italianet njehere : "E chi se ne frega !"

Varja, ça t'ju thuash. E shikoni me syte tuaj se çfare maskaralliku eshte dhe vazhdoni e gajaseni. As veten nuk e permbani dot, qe sa per sy e faqe te heshtnit te pakten. Po jo, do vini ketu dhe do e shfaqni hapur deri ne fund se te çfare soji jeni. Dhe s'eshte aspak per t'u çuditur qe jeni po ju, qe kur bie fjala te lufta, shani deshmoret dhe mburrni ata qe u bashkuan me te huajt. eshte geni, s'keni ç'i beni.

Mos flasim pastaj per ata qe s'guxojne te thone nje fjale ne kete teme. E gjitha kjo qe po ndodh, eshte merite e tyre ...nje ngushellim i mjere por sidoqofte i kendshem eshte fakti se prape, e per te kushedisaten here, shume njerez po shohin te reflektuar nje figure gomari ne pasqyre.

Po mos e bej aq tragjike mo dhe ti... ai i vuri flaken gjithe Shqiperise ne 97, e s'u be gje. S'u be nami per nje qerre me letra!

Shume e vertete kjo me fytyren e gomarit ne pasqyre. Sidoms per Ramistet dhe te perdellyerit e tjere per drejtesi e te djegurit per lirine e votes. 

Se vallahi po te jete per budallallek, maskarallek, maskarallekun e budallallekun e kane bere vete socialistet me kodin zgjedhor, kur hoqen komisioneret e partive me te vogla se deshen ti vjedhin dhe tani si perfundim ai qe e beri gropen ra vete brenda , ndaj ke te drejte, le te vene socialistet bashke me kryetarin e te prezantohen para pasqyres dhe le te shikojne mire reflektin.

 

 dhe te perdellyerit e tjere per drejtesi e te djegurit per lirine e votes. 

 

meqenese ketu mu duk sikur me thirre ne emer (po deshe ti, edhe te ramistet, qe te mos humbim kohe kot)

 

Jo vetem qe u be gabim (faj) heqja e komisionereve por edhe vete sistemi pseudo proporcional rajonal qe u aplikua ishte nje menxyre (per faktin qe u be rajonal dhe kufirin minimal te hyrjes). 

Ke ketu ne peshk diskutime plot per te pare se cilat ishin qendrimet e sejcilit (ata qe nuk kane nderruar emer kuptohet)

 

Po kjo nuk justifikon aspak vjedhjen e votave nga ana e berishes (apo edhe nga ana e rames po ta kish bere ai).

E aq me pak justifikohet arroganca me te cilen perpiqet te mbuloje krimin. (me mire ti kishte vene flaken gjithe kapanonit naten si padashje ).

Arroganca e ktheu vjedhjen ne rrembim e kjo nuk mund te pranohet se hapi tjeter eshte me pasoja te renda.

 

 

kjo nuk mund te pranohet se hapi tjeter eshte me pasoja te renda.

per c'pasoja e ke fjalen? shpjegoje cik te lutem.

 Po ja, hapi tjeter i bie te jete nje ndryshim i kushtetutes (ne emer te popullit) dhe te zgjidhesh president i perjetshem. 

Do nje tjeter hap akoma? Zgjidhesh i perjetshem me te drejte trashegimie te fronit.

 

Perpara ketyre hapave ka ca me te vegjel si psh fshirja e te drejtes se protestet, shpallje e gjendjes se jashtezakonshme se njeri thyu xhamin e kryministrise, censurimi i mediave (ja merr historine e shqiperise dhe hape andej nga viti 1945)

Me fal, po flet per situata imagjinare apo per situaten ku jemi tani?

 Po flas per pershkallezimin normal (te vertetuar historikisht) te ngjarjeve.

vjedhje, rrembim, urrejtje, frike, mbrojtje, kontroll, kontroll absolut, diktature.

 

situata ku jemi (u be sot) "rrembim" dhe po e cojne drejt "urrejtje" 

Nese opozita do te kete frike nga pershkallezimi dhe berisha frike nga reagimi do te shkojme drejt veprimeve mbrojtese te paleve (nje konflikt pra) dhe ai qe dominon kete konflikt mund te shkoje drejt kontrollit total te situates.

Kjo mund te ndodhte edhe me '97 por ishim me fat qe nano nuk kish marre pjese drejperdrejt ne situaten e deriatehershme dhe qe "te jashtmit"  u interesuan.

 

 Me fal, po si eshte situata sot?

 Jemi te "rrembimi" dhe po mbillet urrejtje.

 

nese pyetja eshte nese ka gjasa te ndodhe ky pershkallezim apo do te devijohet ne ndonje rruge tjeter, une mendoj se do te devijohet nese opozita do te jete e afte dhe largpamese.

 Rama eshte me i cmendur se berisha dhe me energjik. Shpresoj qe PS te dije te kanalizoje kete cmenduri ne menyren e duhur e jo ne "berishizem"

Zotrules, edhe une ndihem i inatosur pse rama hoqi dore nga fletet e votimit. Por, besoj se konfliki i hapur do te ishte rruge pa kthim. Kushdo qe te fitonte nga ata te dy, ne prape te humbur do te dilnim. 

Egziston mundesia qe te verifikohet situata me zgjedhjet lokale. Nese perseritet e njejta skeme, ka marre fund gjithcka.

Fatkeqesisht, edhe kete here ia dolen mbane te monopolizojne situaten (pd - ps) e te mos lejojne askend ti kercenoje pushtetin apo prespektiven per rotacion.

 

 

Gene gjerat duhen thjeshtuar pak. Ti mund te thuash gjithe diten, madje per cdo lloj situate qe mund te sjelle pershkallezim nese .... Gjithmone ka nese-ra. Rama deri tani, si kryetar partie qe do te vije ne pushtet dhe te kete kellqe per pushtet, nuk e ka treguar veten. Per mendimin tim, i mungon gjysma e kryetarllekut, 50-55%. Kjo tregohet dhe tani, dite per dite. Edhe sikut t'ua leshojne pushtetin me te lutura dhe pergjerime; PS-ja nuk do dije te beje asgje.

PD-ja i ka vene qellimet vetes qe kur erdhi ne pushtet ne 92. Pervetesimi i gjithe Shqiperise se tundshme dhe patundshme. Dhe per te arritur kete qellim, nuk kursehet asnje mjet apo rruge. Kur them PD-ja, nenkuptoj Berishovici dhe familja e tij, dhe sipas rastit, kush t'i rrije afer dhe te lepije aq mire sa t'i hidhet ndonje kocke.

Nese e sheh edhe ate demek "lufte" politike qe po behet... Nuk ofrohet asnje, absolutisht asnje zgjidhje nga PSja.

Jam i bindur, qe konflikti i hapur, sado i paqyteteruar qe duken ne pamje te pare, do kishte sjelle mrekullira ne Shqiperi. Me njerez aq te ndyre dhe te neveritshem si klani PD, nuk mund te flasesh gjuhe tjeter. E shohim c'po behet dhe c'rezultate kane sjelle bisedimet. ZERO absolute, madje tallje pa mbarim kunder nje partie calamane dhe topalle te ballcamosur fare, dhe qe te gjithe popullit shqiptar me ne vecanti. Nje keste e tille, hiqet vetem me plumb.

Kete qe thua tani duhet ta kishe parasysh qe kur votat ju vodhen PS-se. Problemi ishte se mbas zgjedhjeve populli vazhdoi te mbeshtes Ramen megjithese ai ishte shkaktari kryesor i mos venies para pergjegjesise hajdutet. Nuk mund te vidhen votat e partise me te madhe ne vend, dhe ti mbyllet goja nje populli te gjith nga nje grusht njerezisht shurrake qe qelbin dynjane, dhe PS-ja (partia me e madhe ne vend) te na bej shfaqje karagjozesh me greva urie per te bere presion ndaj nje te kapuri nga athina dhe beogradi qe ka shkaterruar shqiperine, ka pare keto 20 vjet si pasoje e politikave te tij shkaterrimin e Shqiperise, vdekjen e nje numri te konsiderueshem te rinise shqiptare dhe egzilin e nje numri te madh te saj.

Eshte kyc premtimi qe Rama beri para zgjedhjeve. Ishte nje premtim qe nxorri njerezit ne votime. Dhe u be si premtim pikerisht sepse dihej, dhe dihet nga c'do njeri ne Shqiperi i madh e i vogel qe Berisha dhe PD-ja i vjedh zgjedhjet, ose i grabit votat. Kur votat u vodhen, Rama duhet te mbante pergjegjesi. Pike. Dhe me dobesine qe ka treguar ne menaxhimin esituates deri tani ka deshmuar se nuk eshte i afte per te qene prijes i Shqiperise. Edhe sikur te ngrihet tani e te kap armet, eshte shume vone.

Arsyeja kryesore eshte protagonizmi i dy partive kryesore PD-PS ne jeten e shqiptareve ne menyre qe te mos kete apati qytetare kur te vijne zgjedhjet. Duke shkuar shqiptaret ne zgjedhje garantohet bipolarizmi pushtetar i ketyre dy partive te kapura (sidomos PD-ja). Rama bashkepunoi ne tradhetine ndaj popullit prandaj edhe ai te largohet me turp. Keto dy parti jane njera garantuese e tjetres, edhe sikur ta zhdukin kete popull fare nga faqja e dheut. Zgjidhje ka. Eshte vetem nje. Organizimi i fshatit ne kuvende si ai i Dukatit se fundmi. Mosnjohja e kesaj keste te impostuar anti-shqiptare dhe ligjeve qe ben vetem per popullin e qe vete nuk i njeh e nuk i respekton pervese kur dhe si i intereson. Fshati  dhe vetem fshati mund ta nxjerre Shqiperine nga kjo sketerre tersi, duke mos njohur pushtetin ilegjitim dhe te impostuar qe do taksat e shqiptareve per te luftuar vete ata, qe do tokat e shqiptareve per ti kthyer vete ata argat ne to, te zotet historik legjitim te atyre tokave, qe do krahun e punes per skllavopronaret europiane, megjithe mundesite e jashtezakonshme qe na ofron vete ai vend i bekuar nga zoti, qe do ti rberoje fizikisht, ekonomikisht dhe intelektualisht shqiptaret per ti pasur gati per shfrytesim kur dhe si te duan. Fshati te filloj te organizohet, vetem kjo do ta shpetoje Shqiperine, nje levizje civile e nisur nga fshati ne forma kuvendesh, sindikatash, shoqatash etj.

Fshatin pa arme, nuk e pjerdh kush.

Fshati yt voton majtas, fshati i tjetrit andej, voton djathtas, dhe ka shume fshatra qe vetem djathtas kane votuar, historikisht. Zgjidhja jote eshte shume a vaget dhe e paqarte. Jo per gje, po po arrite te evitosh lufte civile - sepse ky eshte rezultat nese e le fshat me fshat, pa nje organizim te mirefillte; pa platforme kombetare, psh. Po dhe sikur ta ofrosh gjithe ate infrastrukture, reformat qe lindin nga fshati, pa patur stimul te jashtem, psh nje qeveri qe i shtyp me dhune, gati gjithmone zgjasin me periudha dhjetra e dhjetra vjecare! Nese ti do te rrish si spektator per aq kohe... te siguroj qe te venitet dhe ty cfaredo lloj interesi qe ke per ate vend.

Gabohesh, fshati s'ka nevoje per arme per te mos njohur qeverine qe i merr hem harac hem nizam, hem toke. Ca do bej shteti me arme do niset e do i vrase? Po te vej puna deri aty behet akoma me e lehte pastaj. Une fola per kuvende, shoqata dhe sindikata te ngritura per keto kerkesa pra, qe ne thelb kan token dhe shfrytezimin e saj. Fshataret shqiptar po i ngjeshin ne keto qytete te ngushta dhe mizerje qe po betonizojne (spo them ndertojne) ne menyre te kene sa me shume hapesire per te shfrytezuar. E keqja eshte se shfrytezuesit dhe hajdutet kryesor nuk jan keta qe drejtojne Shqiperine, por bosat e tyre nga jashte qe i kan futur keta langaraqer ne xhep per dy lek.

Zgjidhja ime qendron dhe eshte zgjidhja e vetme nese do te kete zgjidhje. Bota le ta marre dhe ta shfrytezoje Shqiperine se s'kemi c'ti bejme neve, por ama pronaret e tokave dhe shqiptaret te marrin ate qe u takon nqs kjo toke ka zot.

Sa per ate ndarjen e fshatrave pd-ps nuk vlen ajo ndarje kur te vij puna tek kuvende te perbashketa me kerkesa te perbashketa per interesat e perbashketa te fshatit. Duke u ngritur keto institucione popullore shpeton Shqiperia, perndryshe....

Po ti e ktheve perseri ne feudalizem o djale. Nuk po te marr vesh tani. zgjidhja ime qendron thua ti, qe gjithkush te pergjigjet dhe te mbroje pronen e vet... Kjo, ne aspektin mbarekombetar, per mua perkthehet "benxhi xhamping uith tuu llong e roup" (bungee jumping with too long a rope). Po flet per kaos, i dashur. Jo vetem qe nuk i ke marre te gjitha parasysh, por mendoj qe po tregohesh me romantik se c'duhet. Nuk mund te flasesh teorikisht per nje gje qe nuk ka ndodhur ndonjehere duke perdorur thjesht ca filozofi romantike qe i ke te ngulitura ne mendje. Duhet ta kesh te qarte, qe levizjet fshatare(ose popullore) ndodhin gjithmone per here te pare; edhe sikur te kesh dy levizje te tilla brenda nje viti.

Doja thjesht te te sillja ne mendje nje gje qe ke thene te fjalet e urta te F. Bardhit... "jepjani bollanos te mesonj gjuhen e te pareve". Megjithe morine e gjerave qe nuk ke marre parasysh; kjo eshte nje nga ato qe duhet te te dilte perpara edhe ne gjume... 

Ama, nese po pret per nje zgjidhje te dale nga nje levizje e tille, duhet ta kesh mire parasysh se ajo ka 100 rruge ku mund te ece, mund te jape 100 rezultate te ndryshme, ku vetem njeri eshte ai qe shpreson ti, dhe shume ato qe shpreson Bollanua.

 Zgjidhja qe po ofron PS sot (nderimet e mia atyre qe i mbajne litarin shtrenguar rames) eshte nderrimi i pushtetit brenda kornizes formale te normalitetit juridik dhe, me pas, ndeshkimi juridik i bandes qeverisese te sotme. Une nuk e di nese ka kellqe rama te beje kete po mbase gramoz ruci i gjen po te jete e nevojshme.

Po kjo eshte ceshtje perceptimi, mendimi ndryshon sipas strategjise qe sheh me te arsyeshme dhe gjithcka kushtezohet nga faktori kohe.

Aktualisht ka kaluar rreth 35% e mandatit. Hiq 6 muaj per te pregatitur e per te tretur zgjedhjet lokale, hiq edhe 1 vit per te pregatitur zgjedhjet e ardhshme (me apo pa arme, kjo eshte koha), mbetet nje vit qeverisje e berishes. A ia vlen ti jepet mundesia te politizoje vjedhjet e tradhetine me detin per kaq pak kohe? A ia vlen ti jepet mundesia ti vere flaken provave te krimeve te veta dhe gjithe shqiperise bashke me to?

Berishen e genjen mendja se eshte strateg i mire dhe mendon se revolta e ardhshme do te jete e te njejtes forme me ate te shkuar e ai do te dije ti beje balle, pasi ka mesuar nga gabimet. Dhe aty po e shtyn situaten (pavaresisht se heren e fundit perdori te gjihte burimet qe kishte ne dore - shume me teper se sot).

Une them se, te pakten, duhen pritur zgjedhjet lokale per te verifikuar deri ne fund mundesine e futjes se situates ne binaret e sovranitetit popullor (KUJDES - duhen vezhguar te dyja krahet)

Ta zeme se e sollem ramen ne pushtet me arme (se ky i bie te jete perfundimi), kush te garanton ty se ai nuk ka nje liste te zeze me te gjithe "ata qe e kane quajtur EDVIN"?

 

 

 

Dmth s'ka zgjidhje, ose te pakten nuk ka per brezin tone. Ose me sakte, dmth Berishovici ka per te vdekur kryeminister ne nje moshe kur edhe breket t'ja ngrene me infermiere nga BE-ja dhe OkB-ja. Ndoshta kemi per te qene populli i pare ne glob qe do drejtohemi nga nje makine frymemarrjeje e ndonje pavioni reanimacioni. "Ne dhe grupi jone parlamentar i PD-se, jemi te mendimit se Doktori eshte duke menduar keshtu. Propozojme projektligjin qe Doktori te shpallet i pavdekshem. Ky projektligj eshte miratuar tashme, po do ishte me mire qe dhe opozita te kish bere sugjerimet e saj, dhe te kish ushtruar mandatin te besuar nga populli. Ky ligj, hyn ne fuqi menjehere. Te njoftohet dhe ambasadori jone fuqiplote ne Jeruzalem, qe t'i dorezoje kredencialet e ligjit hiresise se tij,  JHWH, kolegut te Udheheqesit tone te lavdishem, qe ky ligj ka hyre ne fuqi, dhe ky eshte dhe vendimi i sovranit ketu te ne.

Zoti e bekofte Zotin. Berishovici bekofte Shqiperine dhe gjithe shqiptaret. Saliasi qofte me ju te gjithe. Amen.

EULEX.

 

Gene nuk e di c'fare ke shkruar lart se nuk i kam lexuar te gjitha komentet. Do ti lexoje me vone. Une po i pergjigjem vetem Gencit pasi po ofendon te gjithe kot me kot, pervec socialisteve, kur fajtoret me te medhenj jane socialistet vete, pasi ata jane shkaku i problemit, te tjerat, (dhe kjo qe ndodhi sot) jane pasoja te ketij shkaku.

Gjithsesi ke te drejte per ato qe thua. Eshte e vertete qe humbasim te gjithe nga kjo djegie, dhe do ishte mire nqs kutite do te hapeshin e akoma me mire nqs vjedhesit do te ndeshkoheshin aq sa vellezerit e tyre neser  te kishin frike te vidhnin votat. Por c'fare u be u be. S'ka ngelet vecse te gajasemi pak sa per sot me gomarin qe ra vete ne gropen e vet, dhe neser, ne maj, te mos votojme me as njerin as tjetrin nder keta te dy se ata votojne vete per veten e tyre me sa duket

 Eshte per tu habitur qe jemi dakort me pasojat por jo me shkaqet.

 

Nese ti gjen nje supermarket pa telekamera e pa roje, vjedh e te kontrollon qesen polici tek dera, kujt do t'ia vesh fajin? Apo, me mire akoma, mendon se je i lire te vjedhesh sa here te jepet mundesia?

 

Pyejta ishte retorike kuptohet por ky eshte thelbi. Ps dhe rama (bashke e "vec e vec&quotsmiley kane bere gabime e faje plot por, ne asnje menyre, vjedhja qe beri berisha nuk mund ti ngarkohet atyre (ja po e fus dhe une veten te socialistet qe te mos duket sikur po perpiqem te bej si i paanshem e te mos lodhemi te gjejme armikun).

Me shume faj se berisha kane vetem ata qe shkelin mbi parime thjesht per tifozllek partiak (gje qe mund te behet per ceshtje te tjera e te kalohet si deshire debati).

S'ka dyshim se me shume faj se Berisha ka vetem Rama.

Pse ? Eshte shume e thjeshte, Berisha vetem ka perfituar, ose ka vjedhur, ndersa Rama eshte edhe ideatori i vjedhjes pervecse se ka vjedhur. Keshtu qe s'me vjen keq fare nqs ka humbur nga gjithe kjo afere, pasi realisht ne kete rast eshte fajtori me i madh midis te dyve.

 nuk i vjen keq askujt per ate cka ka humbur rama  por per ate qe kemi humbur te gjithe ne (sovranitetin).

 

Ashtu terthorazi, jemi fajtore te gjithe ne (ky amerikoni na thote qe eshte interesi i popullit dhe jo i politikes qe te kete zgjedhje te ndershme) por fajtor i drejtperdrejte eshte VETEM AI QE VODHI (e qe tani po e kthen ne rrembim).

 

Sistemi zgjedhor eshte ceshtje qe pranon debat mbi rolin e partive te vogla (une jam kategorikisht per nje sistem 100% proporcional te paster pa kufi hyrje - mblidh 1/140 e votave te shqipetareve, pa dallim feje ... , dhe shko perfaqesoji ne kuvend)

Vjedhja e votave nuk pranon debat fare. Nuk behet edhe sikur ta kesh rrugen te shtuar me flori.

 

 

amani ore po hajduti s'ka faj ? Sikur ei ka caktuar dikush detyrën për të vjedhur dhe ju i thoni ju lumtë ju e bëtë detyrën tuaj tani faji i mbetet atyre që u vodhën Kështu mendojnë vetëm hajdutët e pakapshëm nga mati apo mretër qofshin , hallal buka e hajdutëve . 

Meqe po flet per mbreter dhe Mbreti i vetem ketu jam une, atehere shko pak dhe me kerko ku kam thene  qe Berisha nuk ka faj dhe ku  them se Berisha nuk ka vjedhur. Nqs nuk gjen asgje, por perkundrazi verifikon te kenderten atehere terhiqi pak keto fjalet lart te lutna shume

Faleminderit paraprakisht.

 S'ka dyshim se me shume faj se Berisha ka vetem Rama.Pse ? Eshte shume e thjeshte, Berisha vetem ka perfituar, ose ka vjedhur, ndersa Rama eshte edhe ideatori i vjedhjes pervecse se ka vjedhur. Keshtu qe s'me vjen keq fare nqs ka humbur nga gjithe kjo afere, pasi realisht ne kete rast eshte fajtori me i madh midis te dyve.

Jo për gjë,  po ti akuzon ramën kur ky  kërkon hetim të zgjedhjeve (vjedhjeve )që edhe nqs ka vjedhur pranon gjykimin kurse vjedhësi që ka përfituar më shumë qenka më pak fajtor si i virgjër që Rama e paska çuar në rrugë të gabuar .(Për më tepër lexo komentin tim diku më posht&eumlsmiley

Pavarsisht kësaj me mbretër s'kam nënkuptuar" Mbreti"dhe do ta kisha hequr nga shkrimi po s'mundja  më . Ju kërkoj falje për keqkuptimin që ju kam shkaktuar. Flm.

Ok, Faleminderit

plako, u preke ne seder ti qe s'kishe fol deri tani e?

Une keto do thoja gjithsesi

Sinqerisht nuk arrij te kuptoj gjithe kete "renie nga rete" (do te thoshin italianet per ata qe habiSen per dicka TE DITUR)!!!

Po cfare ka per t'u cuditur ne gjithe kete farse tragji-komike te politikes shqiptare?!

Ne vendin tone te dashur nuk ka sistem apo mekanizem. Ketu ka vecse krye-tribu' dhe njerez te mjere qe per nje arsye apo per nje tjeter i shkojne nga pas.

That's what we are people! Pula beri vezen apo veza pulen?! Nuk ka rendesi. E rendesishme eshte se te dyja jane kusht per egzistencen e  tjetres.

Perseris me insistim se niveli i zhvillimit te shoqerise shqiptare eshte i krahasueshem me nivelin e zhvillimit te shoqerive europiano-perendimore diku andej para revolucionit industrial. Mos u genjeni nga vetrinat. Shikoni cilesine e produktit (produkteve).

Cfare mund te bejme per t'i permiresuar gjerat?!

Durim, pune, besim, dituri...

Ke të drejtë. Të shofësh atë shtet si funksionon, është si të vëzhgosh shimjet (primatët), të kthehen në njerëz.

E pastaj mos beso evolucion ti Olso po deshe. smiley

Durim, pune, besim, dituri...

i takon te jete paksa si mesim pune kalitje po ne princip jam me ty smiley . Pune pune e pune s'do i bante keq askujt sepse nuk do linte hapesina per ''aktivitetet e tjera''.

Sa per fletet, duke njofte si njenin ashtu edhe tjetrin dihej se do digjeshin, bile shume u zgjat.

 Dhe ti Brut tha ; s'ke çi bën gomarit dhe i bie samarit .

"Fundi i neo-bllokmeneve, me 8 maj"

 

 Nje grup i vogel neo-bllokmenesh, kerkon t'ju zere ju rrugen. Nje grup i vogel neo-bllokmenesh kerkon t'ju ktheje juve te shkuaren, nje grup i vogel neo-bllokmenesh, perpiqen te shkelmojne voten tuaj, perpiqen te bllokojne buxhetin tuaj, perpiqen te bllokojne te ardhmen tuaj dhe te shqiptareve. Le tu themi ne ketu, ketyre zoterinjve, ketyre shokeve se 8 maj, do te jete 22 marsi i eterve tuaj, do te jete fundi juaj", deklaroi Berisha nga Elbasani.

A do flase me Berisha per bllokmene, tha ???

Ehu e njeh Berishen mire ti o Muç apo jo ?? 

Duke marrë shkas nga kjo që ka sjellë këndesi... unë një gjë nuk marr vesh. Ky, Berishi, supozohet të ketë dalë fituesi i gjithë kësaj meseleje.

Pse e shikon të nevojshme të përdorë këtë gjuhë urrejtjeje që përdor?

 Sepse ka nevoje per nje "casus belli" per ti vene flaken gjithe arkivave qe e cenojne (si inventaret e depove te armatimit, psh)

Po ai në pushtet është, pse ta humbë për casus bellin?

Pse duhet të ndihet i kërcënuar Berisha? Ujët në gurrë i themi ne, bukën në furrë, pupa Berisha në kalive.

Një gjë është kjo. Dhe tjetra është... si ka mundësi që sa herë vjen ky në pushtet, vendi kërcënohet me flakë?

 

Djegia e fleteve i leverdis te dy paleve. Berisha i ve kapakun pisllekut te vet, Rama legjitimon vetveten i lehtesuar. Te vetmit qe vuajne e djersisin jane ca peshq dhe nej idealist i rralle. Asgje nuk eshte prishur, cdo gje ne po ato shina qe ka qene ne 20 vjet. Bashkohem 100% me Olsin me siper. Me durim dhe me koken nga qielli gjerat do rregullohen. Nuk ka pi.. none ti boje derman atij llumi ne keto kohe.

A ka ndonjë tjetër që mendon se kjo lloj gjuhe që përdor ky, nuk është gjë tjetër veç PËRÇARJE KOMBËTARE?

PS votohet së paku nga gjysëm milioni njerëzish. Nuk e marr vesh me çfarë llogjikë arrin të stigmatizojë, kriminalizojë gjysëm milioni njerëzish?

Si do ketë fytyrë ky të përballet me këta njerëz, dhe çfarë marrëdhënie pret nga këta njerëz?

Pse t'i digjnin. Fare mirë mund të ricikloheshin e të ktheheshin në letër higjenike.

Djegja e fletëve të votimit praktikisht nuk është asgjë pasi askush nuk po kërkonte verifikimin e tyre por pas këtij veprimi qëndron hapja e kutive dhe "prishja" e  vlerave të materjaleve zgjedhore dhe listave të pjesmarrjes në votime kështu që kërkesa për hetim bie ose hetimi tani s'ka më vlerë .Mos u çudisni kur shumica në parlament të kërkojë ngritjen e komisionit sipas kërkesave të socialistëve .Komedi me shumë akte .Vjedhja e votave ishte e qartë për të gjithë pa përjashtim dhe për salijtë me nofka të ndryshme ktu .Po më e bukura është se  kundraopozitarët do të hidhen prap në fushatë që dhe këtë dështim shumë të rëndë  të rendit demokratik e kushtetues në Shqipëri t'ja faturojnë opozitës dhe jo zullumqarëve të vërtetë , me traplluqe si kodi zgjedhor ' ndryshimet kushtetuese , etj.Disa të pafuqishëm si gjithmonë do të truajnë e shajnë popullin( se kështu ështê më lehtë ) si fajtorin kryesor duke mos i lënë asnjë faj hajdutëve apo dhe elitave të paafta(pjestarë të së cilës mund të jenë ) e zullumqarëve antikombëtarë që e kanë kap popullin dhe shtetin për fyti dhe e shtrëngojnë sipas qejfit dhe interesave të tyre .Unë i them atyre shkoni merrni pjesën që ju takon si shpërblim nga zullumi dhe kaq.

 

5'''''!!! jam plotèsisht dakort me ty....èshtè koha e maskarenjve....!!!!!

"e premtja e zeze", " pushtet i vjedhur", " vota te djegura", " revolucioni votes", " ps-ja mbrojtese e liris se votes ( nga kush, pssssssssss ???????????, humor tragjik)".

Si eshte e mundur te mos lexosh nje artikull ku te sqarohet PSE Edvin Rama nuk ju drejtua GJK, si e kerkon ligji.

Pse socialistet nuk duhet te respektojne ligjet ???

Asnje fjal akoma nga PS-ja dhe opinionisto-analesho-komentatoro-pseudointelektualot e Shqiperise, asnje lajm i ri ne media nga politika qe nga dje ne mengjes. Heshtje, asgje, megjith brengosjen dhe zemerimin e madh popullor. Askush nuk flet n emer te popullit apo elektoratit. Nuk ka vend ne bote qe te drejtohet nga klase e tille politike. Ndoshta i tille popull jemi dhe e meritojme, mjafton te shohesh se c'egzemplare te shemtise njerezore kemi edhe ne kete blog. Ne te s'esmes vafte..... kur quajme veten shqiptar te dy edhe un, edhe ky lumidrin me siper me shpurren..

lol, po a ka turp me te madhe se me djeg shteti letra tek bregu lumit me lecka me benzine? Mos valle jami ne mesjete? Po leje mjedisore a kane mare keta te marre? Po leje shfrytezimi te zallishtes nga komuna kane mare? Po pse nuk paska nje linje riciklimi shqiperia per ti kthyer prape ne letra keto letrat e vjedhura? Apo ngaqe i ka hyre frika ne palce, duan ti shohin vete, popo vete tek behen shkum e hi votat e shkreta?

 

Ajo ne anglisht quhet show of force. vetem se kjo ishte show of force kokpalaresh pd-ist. Sa do bast qe ai qe vuri flaken eshte njeri nga ata qe vodhen kompjuterat e institutit? E di ate te forten ti?

Eshte humbje kohe te merresh me kete teme ...( 33 shkronja shume i ka )

8 Maji, 8 Maji, Waterloo-ja e Edi Rames dhe mbyllet kapitulli ramist ne bashkine Tirane dhe me shprese edhe ne PS. Megjithese PS-ja mund ta mbaje aty deri ne vdekje. Kundershtare te tilla Berisha i mund vetem me librat e Harry Potter.

ehh po ne fakt...3 here ja u ka fut nga prapa Edi ne tirane 

 Deri dje ne te gjitha temat e fleteve te votimit komentuesit Ramiste permenden zgjedhje te parakohshme,revolucion,bla..bla...etc...tani fletet u dogjen...prape vazhdojne pse i dogji,ti kishte ricikluar,bla...bla...po mire mer ku shkuan gjithe ato komente qe ishit kaq optimiste se do te arrinit dicka? ne hale te gomereve,asgje nuk arritet ju dhe lideri juaj Edvin Rama,nuk e kuptoni qe Sala ben ca i do trapi dhe ju bashke me liderin tuaj vetem sa beni gam...gam...kot?

As mos t'ju shkoje ne mendje qe mbaroi kjo pune. Sales qe tani po i ngrohin dhomen ne burg se do jete kurbani yne per ne BE. Dhe te mos mendoje njeri se do behen zgjedhje si ne bjellorusi ketu. Mos degjoni britmat e katnareve se aq dine. vetem nje gje me ka ngel merak. kjo subashi per te cilen te gjithe thone sa e zonja eshte, kur e neperkembin edhe vartesit e vete, qe s'duhet te kishin guxuar te leviznin as doren pa firmen e saj, nuk vleka nje lek. Do bente mire ajo dhe ata dy te tjeret e opozites te jepnin doreheqjen, dhe ne kete menyre te hidhnin ne ere edhe kqz-ne, meqe pa ata s'mund te funksionoje. O do behen zgjedhje te ndershme ne shqiperi o s'ka per te patur kurre me zgjedhje. Mos degjoni se çfare thuhet. Se zgjedhje per hir te zgjedhjeve s'kane per tu bere. s'jemi aq idiote ne shqiptaret.

Te pakten te kishin cuar tre perfaqsues te fese per ti bere nderimet e fundit para egzekutimit.

U prefshin ne paqe dhe i qofte i lehte dheu i bregut te lumit.

Shume ide e mire.

Ne breg te lumit i kane pas ekzekutuar edhe te denuarit ne vitet P.B. (Perpara Berishes). Koincidence?

Nje vendim i drejte qe duhej bere. Politika ka patur gjithe kohen e nevojshme per te gjetur nje zgjidhje, nuk e beri, ok, jeta vazhdon. Vendi ka nevoje per zgjedhje lokale dhe s'mund te presin me tekat e kryebashkiakut te kryeqytetit njekohesisht kryetar partie.

P.S. ᵶᴼᵀᴿᵁᴸᴲᵴ,

zotrules ti je? Car e ke gjete kete nick te shemtut? Car me perfaqeson medemek?

 

Po une jam. Eshte i njejti nick. zotrules. i shemtuar apo jo, jam i njejti. dhe perfaqesoj veten time. Besoj se mjafton kjo. apo jo.

patjeter mik, po e vetmja gje se s'po di si ta therras kete ᵶᴼᵀᴿᵁᴸᴲᵴ

P.S. cfare perfaqeson si simbol e kisha fjalen?

 zotrules more eshte e shkruar. e njejta gje eshte. 

Me mozilla del mire zotrules, ndersa me ie dalin 8 katrore te kuq

Dalin 8 katrore te kuq hahaha, prandaj te pyeta. Dicka ke bere ti qe del kshu.

 Nga te gjithe politikanet me shume me zbavit ED piktori, me ato ultimatimet e lezetshme, jepi Edi..yxhim! Ne doren tende mbrojtja e demokracise hahaha

Sa per doktorin ai eshte nje shqiptar i vertete, dhe ata qe e mbeshtesin jane dallkauket standarte qe ky vend i ka me shumice, lepijne ndonje kocke dhe lehin se mishin ua ha shefi smiley

 

Prova ta futur ne burg ka sa te duash

 

E mban mend kur u be ai komisioni i famshem i Spartakve per ngjarjet e 97-tes, dhe fajtoret kryesore te ngjarjeve u gjenden perkatesisht institucionet e Presidentit te Republikes, Ministrit te Brendshem, Ministrit te Mbrojtjes, Shefit te Shikut e Komandantit te Gardes se Republikes dhe personat qe ishin ne krye te ketyre institucioneve (sigurisht me Saliun ne krye)? E mband mend qe gjetjet e ketij komisioni u dorezuan te gjitha ne prokurori? Cfare ndodhi me Berishen? Asgje!

I vit e ca me vone Berisha tentoi grusht shteti me arkivolin e Hajdarit.  Cfare i ndodhi Berishes? Asgje prap!  Dhe fakti me i rendesishem eshte se socialistet ishin ne pushtet.

Te shtatat kur u lane?

Po si i dogjet fletat more kokceper,e ndotet akoma  edhe me shume  ate ambjent-ale qe keni ndertuar ne keto 20 vjet ,ta kishit ricikluar e ta benit leter bythe per ju o kok-bythpalar politikane qelbesira shqiptare .

 

 Me ne fund cdo gje u be sipas ligjit te maliqit smiley

Per cilen parti ishin votat ne ato kuti qe prehen brege lumit per byrone e partise te punes aka ps apo per mbreterine e bashkuar te partise demokratike te berishes >

 

Fletet e votimit u degjon ashtu sic digjeshin njehere e nje kohe librat dhe literatura shqiptare nga sllavet e turqit pra nga antischqiparet.

 

Pa lexuar komentet e mesiperme (qe jane vertet shume) besoj se cdo gje qe do them eshte perseritje e komenteve te mesiperme, por helbete du te ndihem dhe une i qut e te bej do pare muhabet ndersa pi kafen..

1) ku o industria e riciklimit? Verdikti i popllit merito te jete po aq afer liderit te rradhes sa dhe NYT.. Kjo duhet te bezdiste te majte e te djathte bashk!

2) reagimi i vaket i PS trego se Ed Rama boni llogarine e rradhes, kundra interesit primar, ashtu si dhe at'here kur i la formulat e zgjedhje ne dore te atij koqes se kandarit.

Zgjedhjet e tjera jane duke u afru shpjet dhe une ket e kuptoj, por thojani popllit nje here te vetme te verteten, thjesht qe te jete ne te njejtin hap me ju.. mbase mbase ju mbeshtesin edhe me forte.

3) meqenese flasim nga hijet.. SHKERDHATA!!

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).