What goes around , comes around...

 

Per t’i shpëtuar problemeve ekonomike në vendin e tyre, shumë grekë kanë vërshuar në shtetin fqinj, në Stamboll, ku biznesi dhe puna është më e lehtë dhe ku jetesa është më e lirë.

Në fakt ky shihet si një fenomen mbresëlënes qysh kur Greqia fitoi pavarësinë nga Perëndoria Osmane në vitin 1821.

Zëri i Amerikës rrëfen jetën e disa grekëve në Stamboll. Disa prej tyre, pedagogë që japin leksione në disa universitete shprehen se nuk ndjehen të përjashtuar, përkundrazi, kanë blerë shtëpi në lagjen e vjetër greke dhe mendojnë të tërheqin atje edhe pjesën tjetër të familjes së tyre.

Grekët që jetojnë në Stamboll mendojnë se ardhja e tyre është një tregues i përmirësimit të marrëdhënieve mes dy vendeve.

 

35 Komente

Shifrat e meposhtme e sqarojne pse-ne e kesaj!

Turkish GDP growth [2010]:

Q1 [3-mujori i pare] 2010 - 11.7%

Q2 [3-mujori i dyte] 2010  - 10.3%

Q3 [3-mujori i trete] 2010  - 5.5%

mbas' pushtimit' qe i bene shqiperise duke shtene ne dore sipermarrjet me fitimprurese dhe berjen 'de fakto' te shqiperise gjysemprotektorat kane vendosur te hidhen te peshqit e medhenj si turqia edhe per te fituar ekonomikisht edhe me shpresen se mund te 'ngulin' kembet ne ata qe quajne 'kryeqytet ' i greqise se madhe.Mendojne se 'modeli shqiptar' ne nivel afatmesem  ose afatgjate  mund te kete sukses atje ku ata kane pretendime(stamboll e brigjet e egjeut)

kane vendosur te hidhen te peshqit e medhenj si turqia edhe per te fituar ekonomikisht edhe me shpresen se mund te 'ngulin' kembet ne ata qe quajne 'kryeqytet ' i greqise se madhe....

... dhe turku i tha grekut enderrimtar:  hip ketu, e shih Stambollin..smiley

edhe me shpresen se mund

mosbraktisja e 'endrres' edhe atje ku duket e pamundur eshte nje cilesi e cila duhet marre parasysh  edhe nga ne 'evropianet'

Ku ka perfunduar "The Greek Proud"?!

pse mos kane prere gje pensionet ne shqiperi?apo mos kane vendosur te na kthejne detin e vjedhur?

E kisha fjalen per "proud"-in... Greqia qendra e universit dhe e njerezimit... me e mira, me e bukra... vendet e tjera (Turqia sidomos) te keqija, te keqija... e idjotesi te tjera si keto.

 " kisha fjalen per "proud"-in.."

 

"proudi" ne rastin konkret nuk hyn ne llogari,,por vlen e kunderta...

per greket stambolli konsiderohet si  kryeqendra e tyre shpirterore...

 

E imagjinoja edhe kete si mundesi.

i kane prere

Mqs. jemi ne temen "Greece", nje artikull shume interesant i "Vanity Fair"-it amerikan te nentorit (ose tetorit) 2010 per krizen e Greqise. Po lexoja letrat derguar redaksise ne muajin dhjetor dhe artikulli ishte pritur shume mire nga greket progresiste.

Perfundimisht, mendoj se Greqia eshte nje vend i kapur nga mafia klerikalo-shoviniste dhe nuk ka shans qe situata te ndryshoje derisa kjo te crrenjoset.

http://www.vanityfair.com/business/features/2010/10/greeks-bearing-bonds-201010

Perfundimisht, mendoj se Greqia eshte nje vend i kapur nga mafia klerikalo-shoviniste dhe nuk ka shans qe situata te ndryshoje deri sa kjo te crrenjoset.

kjo nuk ka shans te ndodhe pasi po ndodhi greqia shperbehet si komb(artificial qe eshte).Saper greket progresiste atje me liberali eshte si albin kurti ketu

Perfundimisht, mendoj se Greqia eshte nje vend i kapur nga mafia klerikalo-shoviniste dhe nuk ka shans qe situata te ndryshoje derisa kjo te crrenjoset.

Jo jo nuk është fare kështu. E kundërta është e vërtetë. Në zgjedhjet para dy tre muajsh, kryetarë bashkie të dy qyteteve kryesorë të Greqisë, Athinës dhe Selanikut, u bënë dy ateistë. As e shifje dot si mundësi para pak vjetësh këtë gjë!!

Greqia po ndryshon, for real.

Kur të kalohet kriza do bëhet vend përsëmbari për të jetuar. Ja mbajeni mend.

 

Greqia po ndryshon, for real.

Kur të kalohet kriza do bëhet vend përsëmbari për të jetuar. Ja mbajeni mend.

E ndjej edhe une kete dhe shpresoj qe te ndodhe per te miren e Greqise, por edhe per te miren e Shqiperise si vend fqinj i lidhur ngushte ne shume aspekte me Greqine.

"greqia eshte nje vend i kapur nga mafia klerikalo-shoviniste"

 

nga mafia nuk e di.......por nga populizmi dhe nacionalizmi i tipit "ala Ballkan"

jam i sigurt qe eshte kapur...

Po sigurisht, rezultat i te qenit Ballkanas dhe mesdhetar jane edhe keto "kapje".

Po ta mendosh mire, te gjitha vendet e Ballkanit dhe te Mesdheut jane te kapura ne nje fare menyre: mafie, diktatura, nacionalizma, shovinizma, revizionizma, hile, mosrespektim i shtetit ligjor, korrupsion i perhapur, dominim i interesit te te pakteve mbi ate te shumices, injorance, dembelizem...

Civilizim i kalbur.

Olsi nuk asht per tia vu kamen krejtesisht civilizimeve disa mijevjacar si ata te linduna ne brigjet e mesdheut, po te dush ti gjen edhe ndonji gja pozitve. smiley

E drejte! smiley Por edhe per te gjet anet pozitive u desh qe anglosaksonet te zbulonin antikitetin dhe kenaqesine e "dolce far niente"-s. smiley

 "mafie, diktatura, nacionalizma, shovinizma, revizionizma, hile, mosrespektim i shtetit ligjor, korrupsion i perhapur, dominim i interesit te te pakteve mbi ate te shumices, injorance, dembelizem"

 

me pak fjale "QËNËRIA"

Don't forget the moral of the little birdie's story: if you have your nose in sh*t, keep your mouth shut!

 obobobo, edhe ti po ne e kujton? Na e kujtoi Tos Nano naten e vitit te Ri kete barcalete, e bukur eshte dhe me moral shume, por sikur po na e bojne bajat kur e nigjon nga goja e disa plehrave.

Ta dija se ua kishte kujtuar tosi, nuk do e beja ate gabim - ja qe e kemi ate disavantazhin e te mosqenit ne vendin e "krimit." s'kemi c'bejme. smiley

Po qe per ate pune i bie qe te mos flasim per 99% te cfare ndodh ne bote. S'ka kuptim kjo. Shprehjet e urta pohojne gjithcka e te kunderten e gjithckaje.

 Prandaj po e rrethonin kufirin me Turqine me tela me gjemba Greket? Mbreme e pashe ne lajmet e Top Channel.

pse keta nuk emigrojne te miqte e tyne historike,ose fundi fundit tek ''vellezerit'' qipriote...

shpresoj ta shof posht e me posht ket popull langaraq

jo keshtu se i do i ngelet hatri qeverise (shqiptare thuhet ne kete rast?) dhe jo vetem asaj

Artikulli do te tregoje, qe gjerat disi kane ndryshuar, qe njerezit kane filluar t'i lene pas konfliktet dhe te kaluaren, dhe te levizin ne cfaredo vendesh, mjafton qe te ndihen mire, te kene mundesi ekonomike dhe perspektive per nje zhvillim me te mire. Aq me teper qe greqia dhe turqia pavaresisht te kaluares, jane vende fqinje, qe kane shume te perbashketa si pjese e nje mjedisi te ngjashem kulturor, gjeografik dhe historik.

 po he mer se profesor ka shkuar burri i botes e jo te laje halet.

 

Punet e mira behen avash avash

po si gjithandej qe njerezit shkojne atje ku e gjejne veten me shume. Ca do thoshit juve per italianet e panumert qe punojne ne hotele/restorante ne Londer apo turmat angleze qe emigrojne cdo vit ne USA / Kanada / Australi etj etj.

(ja dhe nje nga ana tjeter) Po hordhite shqiptare ne Gerqi...kane vajt per ta kolonizuar? lol

 Tani greket duhet te fillojne te zgjedhin emrat turk me te pershtatshem....

Nga Jorgo ne Kemal s'me duket ide e keqe ....

me kete rritje ekonomike qe ka shqiperia, shume shpejt greket do t'i shohim ne sarande e gjirokaster, si puntore ndertimi. 

 hahahaha

me rritjen qe thote salla eee

hahaha

kane shume dhjame greket ...

pse ore, ju duket cudi ju, a ja kaluam kines ne 2010 ( se gjermanise evropes e ketyre po e po) tani ne 2011 edhe SHBA-se dhe lum si ne pastaj:

Vec kur ti shikiosh se si do vezullojne artikujt e pare te gazetave nderkombetare : shqiperia fanar ndricues, shqiperia vendi i pare ne bote.....

Mir or mir, jo greket, po edhe italianet, francezet, buken me vete dhe te Omonia , kshu te Partizni i Panjoft se e ngaterrova.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).