Katari njeh Kosovën
04/01/2011 18:30

Katari njeh Kosovën

Katari ka njohur shtetin e Kosovës duke pranuar letrat kredenciale për njohjen zyrtare të saj.

Lajmin e ka bërë të ditur ambasada kosovare në Nju Jork.

Në këtë mënyrë Katari bëhet shteti i parë që ka ndërmarrë këtë vendim për 2011-n, duke e çuar në 73 numrin e vendeve që kanë njohur shtetin më të ri në Ballkan.

62 Komente

24 to go.

ky eshte me te vertete lajm i mire!!!!!!

kjo njohje,ka per ti hapur rrugen edhe vendeve te tjera arabe qe jane rreth Katarit.  

hallall kampionatin boteror  Qatarit.  e meritonte.smileysmiley

 E po shyqyr qe dhe nje tjeter na njohu

Nuk e kuptoj perse nuk njohin Kosoven shtetet e amerikes latine. Kam qene i mendimit qe te te pakten ato shtete duhet ta njohin Kosoven.

 E kush u tha  njiheni dhe nuk e njohen ato vende?Ka dhe probematika mes tyre  Amerikes e Anglise...

Besoj se ceshtja e njohjes te Kosoves eshte tashme e njohur nga te gjithe grava. Shqiperia, kosova dhe amerika kane bere thirrje ne OKB per njohje te shtetit te Kosoves.

 sepse:

1)spanja pervecse nuk e njohu vete u dergoi edhe fjale te mos ne Amerike Latine.

Dhe pervec spanjes

2)

jane disa presidente thellesisht te majte qe jane kunder amerikes atje dhe e shohin kosoven si investim amerikan dhe jane pro - rus ne politiken e jashtme.

1- e drejte qe influencohen nga spanja. por pikerisht vendim i gabuar, duke marre parasysh historine e amerikes latine. Nje vend si Venezuela te pakten ose Bolivia mendoj se duhet ta kishin njohur kosoven pa nje pa dy, pasi jam i sigurte qe kan aftesine per te pare tejpertej perdes te propagandes ruso-serbe sepse jan vende te udhehequra nga indiane nativ. Megjithate influenca e spanjes, influenca e rusise (tek majtistet) dhe urrejtja per ameriken besoj jane faktoret kryesore tek kto shtete. Vendim shume i gabuar mosnjohja e kosoves nga ana e tyre por bota eshte e mbushur me vendime te gabuara keshtu qe ....

2- e paskam perfshire tek e para smiley

Ora,

Pyetje e drejte por pergjigja eshte me e thjeshta e mundur sepse; Amerika latine eshte socialiste qe frymezohet nga Rusia ashtu si Spanja. Te gjitha ato shtete qe kane ne bosht ideologjine Ruse jane njekohesisht edhe anti-amerikane. Te drejtat e njeriut dhe te drejten e popujve per vetvendosje e kane shpikur dhe zhvilluar pikerisht anglo-amerikanet prej pervojes se vet kolonizatore dhe mesimet historike qe paten. Kosova u clirua dhe po behet vend i pavarur ne saje te vullnetit dhe fuqise atllantike-perendimore sepse perkon dhe zhvillon me tej vete sistemin perendomir. Kosova ka armikun kryesor pikerisht serbine Rusiane ne gjak e shpirt dhe kjo e ben ate te jete hale ne sy per interesat ideologjike te Rusise dhe veglave te saje ne mbare boten. Kosova eshte nje problem boteror pikerisht sepse´qendron midis dy kraheve ideologjike, kundershtare te perbetuar dhe jo se ka nje rol kyc si shtet apo pasuri ekonomike! Ketu qendron edhe problemi se pse Kosova nuk mund te krijoje vete respektin e duhur nderkombetar ne saje te ekonomise a tradites me vlere per mbare boten. Kjo sepse Kosova eshte ceshtje parimore dhe ceshtje e te drejtave njerezore qe identifikohet perendimi. Muri i Berlinit ra ne saje te dobesise ekonomike se kampit socialist por jo se ideologjia socialiste nuk exziston me. (shih trasformimin prej kameleoni te PS-se sone qe me veprimet dhe ideologjine qe e karakterizon seshte gje tjeter por vecse nje shnderrim i PPSH-se ne nje parti komuniste ne kushtet e kapitalizmit. simoter e komunisteve Italiane e Spanjolle qe jane armiq te ceshtjes shqiptare) Kjo dtth. se Kosova eshte peng i sistemeve ideologjike dhe mardhenieve nderkombetare qe nuk kane te bejne direkt me Kosoven vete si ceshtje!

Ouuu i paskam rene gjate me duket smiley

Kev

Ajo qe thua ti eshte shume e vertete. Por mos harro qe nuk e sjell boten verrdalle ideologjia por interesi. Dhe Kosova ka interes shume te madh jo vetem gjeostrategjik ( bondstil, dora e rusise i le territor ne zemer te europes kembes te NATO-s) por edhe politik (ceshtja kombetare shqiptare). Pra ne nje bote ku ne vendet demokratike udheheqesit jan pergjegjes per cdo kacidhe nuk levizin ushtrite e ndermerren fushata duke u bazuar thjesht mbi parime. Parimet mund te jene busull ne drejtim te se cilave ndertohen interesat e shteteve demokratike, por jan interesat qe mbrohen dhe indirekt pastaj parimet.

 Dhe Kosova ka interes shume te madh jo vetem gjeostrategjik ( bondstil, dora e rusise i le territor ne zemer te europes kembes te NATO-s) por edhe politik (ceshtja kombetare shqiptare).

 

I sheh nga penxerja e shqiptareve me duket se ta shohesh nga kendveshtrimi i te huajve dhe interesave te Natos nuk eshte aspak ashtu.

Ta leme menjane kendveshtrimin politik dhe te merremi vetem me kendveshtrimin ushtarak: Nato ka interes vetem te kete qetesi ne ate pjese te evropes dhe nuk i intereson shume se jetojne shqiptare apo serbe ne kosove. Konstallacioni eshte i tille qe eshte shperthyes. Te mos kishte bere Miloshevici ate politike qe beri nuk do te kishte arsye per Naton te hynte ne mes! Tani qe ndodhi ajo qe ndodhi, perendimi u detyruar te angazhohet sipas interesit te vet dhe politikave te tije. Nato do vetem qetesi dhe kaq! USA nuk ka nevoje shume per bazen e botstill, ate mund ta ndertoje kudo ne balkan po te ishte per hall te rusit apo gjeostrategjik kontinental. Botstill sherben vetem per te ruajtur nje fare ekuilibri mes forcave vepruese ne ballkan dhe per te nenvizuar interesin e USA edhe per kete pjese kontinentale qe deri dje ishte jashte kontrollit te USA. Kurse ceshtja kombetare shqiptare nuk i intereson askujt pervec disa shqiptareve!

Cdo pallaver tjeter eshte vetem per te na ngritur vlerat kot si per interesant!!!

Ju rren mendja që ndikimi amerikan është i papërfillshëm në Amerikën Latine apo qysh.

I rren mendja prizren sepse amerika e ka fituar ameriken latine qe ne vitet 60-70-80. Vetem venezuela dhe bolivia nuk ndikohen nga amerika, te tjerat po.

O njerez, sa me te majta vendet, aq me pro pavaresise se Kosoves duhet te jene. Mos lini nam tani. Nuk shpjegohet mosnjohja e Kosoves me te qenit te majte. Nese ka forca politike qe te jene pro pavaresise se kombeve, keto jane vetem forcat e majta. Dhe keto e kane kete gje per parim, nuk e bejne per interes, sic mund ta bejne shtete te tjera.

Ora, per mendimin tim, edhe vete mospranimi i pavaresise nga Spanja, per mua eshte nje pikepyetje e madhe. Duhet te jesh kafshe, gjakatar dhe kriminel si serbet qe te besh paralelizem midis ceshtjes baske dhe ceshtjes shqiptare. Nese spanjollet sillen me basket sic sillen serbet me shqiptaret, atehere edhe mund te kuptohet qendrimi spanjoll. Perndryshe shpjegimi eshte vetem nje: jane anti shqiptare. kaq dhe thjeshte. Dhe nuk do te mund te kishin ndikuar dot aq shume ne vendet e Amerikes se Jugut, sepse te pakten aty, pikerisht aty spanjollet ne nje te kaluar jo shume te larget jane zbythur me lufte pikerisht sepse silleshin si kafshe. Prandaj X-i dhe pikepyetjet mbeten aty.

Rusia nuk eshte me shtet komunist, dhe nuk mund te jete fanar per te majten boterore. Nuk frymezohet me e majta nga Rusia. Rusia sot nuk eshte tjeter pervecse nje shtet rrugac dhe harbut. Per demokraci nuk behet fjale. Ne fakt, qe te gjitha shtete qe do te duan te fshihnin dhe mohonin gjenocidin e brendshem, duhet ta kishin njohur Kosoven.

Kosova, te jemi te ndergjegjshem, nuk ka aq rendesi sa po i pejni. Me vjen keq, po sa here qe dalin tema te ketilla, shoh me zhgenjim qe ne shqiptaret e bymejme ne kulm realitetin dhe i japim shume, shume peshe vetes pa ditur ta shpjegojme.

Mos na e beni Kosoven sikur te jete kerthiza e botes tani. Nje pellembe toke eshte. Ka qene 2 pellembe, tani eshte 1 pellembe. Dhe gjithmone ka patur luftera midis kafsheve dhe shqiptareve. do ti, kafshet nuk e besonin dhe nuk e pranojne dot qe shqiptaret jane njerez territoriale. Dhe lufterat kane qene midis kafsheve serbe me shume kombe kafshe mbeshtetes pas tyre, dhe shqiptareve qe nuk kane patur, nuk kane dhe ndoshta nuk kane per te patur asnjehere asnje mik. kaq.

Per rendesine je gabim. Ceshtja shqiptare ka qene nje nga arsyet ose ndoshta kryesorja e L1B-s. Ka qene ne qender te pretendimeve te shume shteteve ne konferencat e paqes.(Greqia, Serbia, Italia, dhe nga kryesoret per Rusine e Austro-Hungarine), Eshte i vetmi komb europian qe u copetua KOMPLET PADREJTESISHT. U copetua edhe Hungaria, edhe Gjermania etj qe ishin shtete agresore ne lufte, pra pale humbese e nje lufte qe e filluan vete ata. Nuk ka komb tjeter ne europe te jete trajtuar si placke, sic u trajtua kombi shqiptar, dhe te mednosh qe te vetmet qendrime qe kemi mbajtur kan qene neutraliteti dhe fitues ne nje lufte te drejte. Mua me duket sikur po u zgjidh ceshtja shqiptare do te jete fundi i botes. Qe ta them me thjesht asnje konflikt tjeter nuk ka potencialin qe te krijoje luifte te trete botrore sa konflikti i kosoves (ceshtja shqiptare). Dhe nuk asnje konflikt apo ceshtje tjeter politike ne bote e mbajtur me ne heshtje dhe e shtypur me shume se ceshtja shqiptare. Padrejtesia me e madhe ne kontinentin europian, vendime arbritrare per te ndare dhe shfarrosur nje komb te tere, qe shpetoi kot ashtu si shpetoi se sot do ishim ne europe si indianet ne amerike. Ja ka thene Noli (me duket) Amerikes qe ne fillim, qe *Shpetoni Indianet e Europes nga shfarrosja.

Degjo, historine tone e njohim. E dime qe na jane bere padrejtesi si asnje kombi tejter. Shume dakord me kete. Po kjo nuk dmth qe edhe botes i intereson shume ceshtja jone dhe nuk e shoh gjekundi qe bota na qenka angazhuar per te vene ne vend padrejtesite historike qe jane bere kunder kombit tone. Po te ishte ashtu, nuk do kishte pse shqiptaret te ishin ende te ndare. Ne e dime mjaft mire si vihet ne vend padrejtesia ndaj nesh. Ne dhe nje gje te thjeshte sikur te kerkojme, bashkimin kombetar nen trojet etnike, nuk na e pranon kush. Madje dhe si ide kur e shprehim, na quajne nacionaliste, sherrxhinj, luftenxites, etj etj etj... Aq e kuptuar dhe e pranuar eshte ceshtja shqiptare ne perendim, saqe as ne Tirane nuk ke politikane qe t'i lejojne vetes te shprehen per bashkim kombetar, se te shprehen ashtu, eshte fund i karrieres se tyre politike automatikisht.

Prandaj, cfare duam ne, dhe cfare do bota, jane dy gjera komplet te ndryshme. Te themi ate qe eshte. Ne si komb, perseri mendoj se nuk kemi ndonje mik te madh. Edhe Amerika eshte ftohur ndaj nesh se fundmi me administraten e Obames. Te jemi te ndergjegjshem, perseri; nese do na kishin miq, te pakten sa gjysma e asaj qe i konsiderojme ne, te siguroj une qe Shqiperia dhe shqiptaret nuk do ishin ne kete pike te hallit qe jemi ne; e Zot na ruaj, t'i shkonte serbit mendja qofte dhe ne enderr, qe te shkaktonte trazira ne Kosove. Jemi te gjithe te ndergjegjshem qe Amerika nuk pjerdh fare per Rusin kur vjen fjala te mbroje interesat e veta. Ja provoi ne surrat ne Gjeorgji, qe nuk e dhjeu fare; dhe te siguroj une, qe Amerika ne nje konflikt te mundshem me rusin, nuk do zgjatej me shume se dy vjet se kerkuari nje zgjidhje diplomatike, po do ja kerciste qafes dhe turinjve pa nje pa dy.

Pra, ceshtja jone, te themi ate qe eshte; nuk ka asnje fare rendesie. Ka rendesi per ne, por nuk vlen as nje cent per boten. E nese shqiptaret jane berthame ku mund te shpertheje lufte boterore, neve na e mbyllin gojen pa problemin me te vogel, dhe pa i hyre gjemb ne kembe asnjerit.

Qe te behet lufte boterore, duhet te angazhohen fuqi te medha ne te pakten dy kampe, dhe nje kam duhet te jete se zben ne anen e shqiptareve; meqe ceshtjen tone kombetare e konsideroke si mundesi per te ndezur lufte boterore. E ne kete prespektive, une nuk shoh asnje gje. E qe dikush na qenkerka maksimalisht i interesuar per te marre nje llokme nga tokat tona, pervec fqinjeve tane qe duan te zgjerohen, nuk shoh ndonje aktor tjeter. Fundi i fundit, prona pa pronar do t'i interesonte gjithkujt; po ne cfare cmimi... se kur eshte falas, kush nuk e merr. Se sa per pozite gjeografike dhe strategjike, per mua kjo eshte perralle nga e kaluara, e tashmja dhe e ardhmja; budallallek me nje fjale. Dhe sa per bukuri te rralla natyrore... vari leshte qafes, jane budallalleqe me oke. Jo plazhet tona, e jo malet tona, e jo terrci apo verrci... kemi filluar te mburremi me shume se iranianet, qe me pelqejne te pakten per nje shprehje: s'ka breke ne bythe dhe do te thyeje lisin me pordhe.

Cudi keto vendet e majta si Venezuela, Bolivia, Ekuadori e Nicargua as e kane njohur e as kane dhene ndonje shenje qe kane per t'a njohur pavaresine e Kosoves.  Mos valle ka te bej anti-amerikanizmi i tyre? Jo jo se keta jane te majte dhe parimore.  Do kete ndonje arsye tjeter per mosnjohjen...

Shto ketu dhe Kuben,Iranin,Argjentinen,Brazilin,Marokun,Afriken e Jugut,Egjyptin,Sirine,Autoritetin Palestinez,disa Stane ne ish BRSS dhe tabloja behet e plote.

Disa nuk e njohin se jane anti-amerikane te betuar.Chaves na ka quajtur popull gjarperinjsh p.sh duke perdorur emrin e luftes se Thacit.

Disa si stanet jane aq pro ruse sa ate pavaresi qe e kane eshte formale.

Ndersa arabet jane edhe anti amerikane dhe pro serbe.

E verteta eshte se shumica e vendeve qe nuk njohin Kosoven,kane qene vete nen zgjedhe si psh Algjeria,por mos eshte hera e pare qe viktima behet xhelat?

E vertata eshte se Kosova eshte ne mes te nje lufte ideologjike midis Perendimit dhe Lindjes.Deri tani Perendimi ka siguruar 73 njohje me Pakistanin,Timurin Lindor,Kuvajtin,Omanin,Andorren dhe Kepin e Verdhe qe kane dhene fjalen qe do ta njohin Kosoven.Ne Otesi dhe Abkazi Lindja ka siguruar vetem 3 njohje.

Une mendoj qe pas serbise dhe rusis shtetet kryesore qe jane kunder Kosoves jane spanje e greqi per evrope kurse shteti kryesor afrikan qe lobon kunder Koseves eshte padyshim Egjipti.

 edhe egjipti ka ndiim te forte pro-rus ( ex-soviet)

 po, po, por miljardat e ndihmave i merr nga USA jo nga rusia.

Ceshtja eshte relativisht e thjeshte. Amerika e pavaresoi Kosoven dhe anti-amerikanizmi po pengon njohjen. Per me teper, ish ministri i jashtem Hyseni e tha pothuajse troc qe njohjet nuk po ecin se sponsoret e pavaresise nuk po punojne me per te marre njohje te reja. Ka mundesi qe ti kemi lodhur ne. Por ne nuk kemi shume mundesi. Duhet te punojme per njohjen e shteteve shqiptare nga shqiptaret vete dhe te shpresojme se sponsoret tane do te vazhdojne te punojne per njohjen nderkombetare te shteteve shqiptare.

Nè fakt..po dègjoj shpesh pyetjen: Pèrse nuk e njohin kèto shtete Kosovèn?....mè falni: Por pèrse duhet ta njohin kèto shtete Kosovèn?..di njeri ti pèrgjigjet? vetèm pèr ti bèrè nder njè vendi e njè populli,qè shumica e shteteve qè pèrmenden kètu,nuk e kanè idenè ku bie ky vend e kèta shqipot,apo pèr ti bèrè nder SHBA(mos i dimè vallè tè gjithè si veten?)???..... mendimi im ka qenè gjithmon se shqiptarèt duhet tè bèjnè shtet nè Kosovè qè tè jetè pèr ta...pastaj edhe pèr botèn...shembull tipik IZRAELI..!!

meqe ra llafi edhe Izraeli nuk e njef dhe nuk ka per ta njof kosoven se automatikisht i bie me njoft edhe pavaresine e palestinezeve po nuk i pati djeg te gjithe me napalm deri nga fundi i vitit. lemsh muhabeti

ivi

A ka mundesi te na tregosh ku qendron ngjashmeria midis ceshtjes shqiptare dhe asaj palestineze te lutem? Vetem nje ngjashmeri te vogel, sepse sikur po ndryshon rolet me duket mua.

shqiptarèt duhet tè bèjnè shtet nè Kosovè qè tè jetè pèr ta...pastaj edhe pèr botèn...shembull tipik IZRAELI..!!

izraeli nuk beri 4-5 principata  izraelite por u bashkuan te gjithe rreth atij qe ata quanin interes kombetar dhe luftuan me te gjitha menyrat per te realizuar ata qe ata e quanin te drejte ,pa pyetur shume per reagimet e te tjereve.Te benim edhe ne 10%te asaj qe ben izraeli  serbet e greket do ishin si palestinezet

 Njohja e Kosoves dhe prosperitet i Shqiperise, jane çeshtje te vete shqiptareve dhe jo i komunitetit nderkombetar. Komuniteti nderkombetar ndihmon kur interesat e veta perputhen me interesat tona. Pra eshte thjesht çeshtje interesi. 

Po te futemi pak ne gjeopolitike, do te shohim se NATO, nen drejtimin e Anglo-Amerikaneve, u fut ne Kosove pa mandatin e OKB, pasi aty do te kishte nje veto Ruse dhe Kineze, per te kundershtuar inflyencen e tyre ne kete rajon, qe perfaqesohej nga Serbia.. Komuniteti nderkombetar u vu para faktit te kryer dhe u futen dhe ata ne valle. Pse e beri Amerika kete lufte? E beri per te tkurrur dominimin rus ne Evrope, pasi Serbia ishte nje satelit i mire per Rusine,, ne zemer te Evropes, kur vendet e tjera te Lindjes, u futen me zor ne NATO, apo ne BE, per te krijuar nje perde te "hekurt" ndaj Rusise se Varfer. Deri ketu ne rregull Por ç'ndodhi me pas?

Ariu rus filloi met fuqizohej nepermjet shitjes se armatimit ne vendet ku kish konflikt, perfitoi nga rritja e çmimit te naftes dhe gazit ne burse dhe riti shitjet e ketyre mallrave strategjikr neper bote, zuri tregje te rendesishme, dhe filloi te luaje si macja me miun me Evropen. Kujtoni ketu konfliktin me Ukrainen, kujtoni ketu "opekun" aziatik te gazit qe drejtohet nga Rusia dhe qe e la me gisht ne goje Ameriken. Atehere Kosova dhe Shqiperia dolen jashte zones se interesit strategjik te USA, si rjedhoje u lane te vozisnin te lira ne rjedhen e tyre drejte europes, kur edhe Europa, nuk eshte se ka ndonje interes te madh per nje treg te vogel 5 milionesh, qe per me teper eshte dhe i varfer dhe nuk ofron asgje interesante, perkundrejt Serbise, ku francezet, italianet dhe suedezet, kane interesa shume te medha ekonomike, pasi kane investuar shume ne ish Jugosllavi, dhe tash Serbia qe trashegon ate, do te jete e gateshme qe te mbroje interesat e tyre, karshi edhe ndonje leshimi te bute, ndaj ketyre gjakatareve te evropes moderrne.

Prandaj duhet qe vete shqiptaret te punojne per veten e tyre dhe jo te presin nga Aleatet.

Persa i perket vendeve qe nuk e kane njohur Kosoven, duhet ta dini, nga leximi i mesiperm, se te tera jane nen ndikimin Rus dhe Kinez. 

Amerika, Rusia dhe Kina, jane ne lufte per rindarjen e sferave te influences dhe çeshtja e Kosoves, eshte nje tregues force per te tre kampet. Ndonese Kina aktualisht nuk pretendon te vihet ne nje sere me dy te medhenjte, nen rrogoz, urte e bute dhe ajo e thorte fjalen e vet, nepermjet disa vendeve afrikane, qe i mban ne kembe, dhe disa vendeve aziatike, te cilat shikojne te Kina te ardhmen e tyre te sigurte. Kurse Rusia, me prepotence, e thote fjalen e saj dhe po me prepotence dhe satelitet a saj e mbeshtesin ate.

Gje shum e mire. Katari, ndonse vend i vogel, eshte shtet i pasur, neutral, dhe me ndikim ne boten arabe.  

Katari me ndikim??? eeeehhhh. Vendet arabe spo pjerdhin per Arabine Saudite, e jo me per Katarin qe s'e rrujn katarin fare.

Po nuk do arabia saudite ore, jo se nuk e pjerdhin. Edhe arabia e njohu kosoven vetem se ishin mysliman, pra edhe e theksoi kete gje. I 10fsha mu ne njohje qe beri, le ta marre mbrapsh.

 sa mire e the...zot.

 ahaha

se rrujne abu dhabin fare lol

Jande shume vende  sidomos vende myslymane ne Arfike e Azi per te cilat  ka shpresa te medha se mund ta njohin Kosoven njera pas tjetres, te ndikuar nga fakti qe jemi muslymane, te ndikuar nga KI, Arabia Saudite etj. 

Por ketu kam frike se ai regjistrimi etnik e fetar i pranveres (ne Shqiperi) do te prish shume  pune, pasi ka  gjasa qe muslymanet ketej te dalin pakice e muslymanet andej do te na shohin te gjithe shqiptaret si tradhtare te Islamit. 

 Nje sondazh te Universitetit te Oksfordit ne kohe te A. Moisiut,  i nxirrte besimtaret muslymane 5-6%, ndersa me origjine muslymane ishin 39%.  Ky formulari i 2011 nuk kerkon origjinen, por te pyet vetem per besimin. Ata qe s'jane besimtare por me origjine muslymane nuk e dime se si do deklarohen myslymane apo jo, (kam frike se do jete kjo e dyta ne pergjithesi ) por nqs i ndajme ne dysh 34/2=17. Kesaj 17 i shtojme 5-6% besimtaret e vertete dhe kemi rreth 22-23% shqiptare muslymane ne Shqiperi.

Po doli kjo shifer, vallahi do te jete problem i madh se te gjithe e dine Shqiperine vend me shumice myslymane, madje ka edhe "te mençur" neper bote qe kujtojne se jemi krejt muslymane.  Serbet dhe Ruset do ta ulerijne kete fakt, neper veshet e drejtuesve te Azise e te Afrikes dhe do te shtojne edhe akuza te tjera e si perfundim  ... ate rregjistrimin le ta marrin e ta fusin ku te munden ata qe e kane mendur se kohe me te papershtatshme per ta bere  nuk kishin per te gjetur.   

Po si mendon ti, qe vetem prej mbiemrit apo emrit, psh, duhet te deklaroje dhe nje fe te cilen nuk e beson apo nuk e ndjek? Po nese eshte ateist, a duhet te deklaroje perseri origjinen??? Po kur vjen fjala te origjina pastaj, a nuk duhet te deklarohen te gjithe shqiptaret si pagane? Pse nuk e shpreh kete si "droje" ti, po i druhesh faktit qe ata qe nuk ndihen myslymane, apo nuk besojne hic, nuk do deklarohen myslymane??? Deklarimi fetar ne Shqiperi eshte nje kerkese, per mua, idjote fare. Krejt e panevojshme. Institucionet fetare le te nxjerrin shifrat e tyre, te personave qe frekuentojne, dhe shteti le te ngreje grupe pune te analizoje statistikat e institucioneve. Institucioni qe shpif, te haje nje gjobe te mire. Fjala vjen kur te ngrihen ordhodhogzit e te na dalin nja 400-500 mije sa thote greku... t'u'a nxjerre shteti per hundesh ate pensionin qe u jep greku pastaj. Se dhe kjo duhet te hyje te mashtrimet, dhe duhet te jete shkelje ligji qe te deklarosh identitet te rreme. Prandaj shteti mund te marre masa aty, dhe i ka te gjitha prerogativat dhe kushtet.

Se cfare jemi ne ne Shqiperi dhe sa jemi si perqindje, nuk besoj se ka ndonje rendesi per boten jashte. Ne nuk na duan gjithsesi, dhe kjo eshte e deshmuar. Fetarisht  kemi treguar gjithmone rezilience ne tolerance qe ka habitur boten gjithmone; sic po tregojme mungesen me te madhe te tolerances kur vjen fjala te marredheniet dhe jeten politike. Dhe per kete te fundit kemi lene nam ne te gjithe boten. Nuk ka njeri ne bote qe te kete degjuar per Shqiperine dhe mos kete degjuar per bemat tona politike dhe skandalet patricidale qe vetem politika jone mund te pjelle.

Imagjinoje cdo te sillte nje deklarate nga Shqiperia e tipit:

Nese Kosova nuk anetaresohet ne OKB brenda 2015, Shqiperia dhe Kosova do te bashkerendojne referendumin per bashkim!

Jam i bindur qe serbet vete kane per ta njohur te paret. Mund te shkaktojne gjullurdi ne nje Kosove jetime si sot dhe mund te ndikojne te serbet aty; po ne nje Shqiperi te bashkuar, na rruajne trapin dhe atyre serbeve ne nje Shqiperi te bashkuar, t'u thone shendene njehere e mire; se atehere kufiri blindohet, dhe nuk hapet me.

Ne pergjithesi jam dakort me ty. Por per disa gjera me ke keqkuptuar. Nuk me shqeteson fakti se besimtaret muslymane kane kaluar nga 70% ne 7% ose me shume. Kjo as me merzit as me gezon, as me ngre e as me ul, do thoshte,  faktikisht nuk me intereson. Por problemi eshte se po djegim nje karte shume te mire, kot pa arsye. Madje mendoj se kjo eshte karta e vetme qe kemi ne dore kur paraqitemi para shume vendeve myslymane te cilave jua kemi nevojen. Perendimi katolik pothuajse na ka njohur tashme, lindja ortodokse dhe komunistet nuk na duan, c'fare ngelet ketu, muslymanet  dhe budistet. Po them se duhet qe perpara myslymaneve te vazhdojme me amiguitetin deri sa te mbarojme pune perndryshe ata nuk do te na njohin si muslymane te konvertuar ne katolike apo ateiste. Mund te kete edhe probleme me vende qe e kane njohur Kosoven si psh. A. Saudite se konvertimi atje eshte i papranueshem, madje denohet me vdekje.  Sa per bashkim, dakort qe te bashkohemi por edhe aty do te na nevojitet edhe ndihma e vendeve muslymane se vetem me forcat tona shume e veshtire do te jete. 

Me fal, po Shqiperia eshte anetare e OKB qe ne 1954. Nuk ka probleme njohja e Shqiperise. Dhe regjistrimi i popullsise po behet ne Shqiperi, jo ne Kosove. Eshte Kosova qe i duhet njohja nderkombetare, jo Shqiperise.

Mendoj qe po i ngaterron pak keto gjera naltmadhni e nderume. Deri ne momentin qe po flasim, Shqiperia deklaron zyrtarisht 70% myslymane, dhe ky po na shetet si fakt i njohur dhe i pranuar ne bote dhe ne OKB. Plus jemi dhe anetare te KI. Plus jemi vendi i pare qe kemi njohur Palestinen... Dhe te jemi te sinqerte, kjo nuk ka ndikuar as leshte te arabet apo bota myslymane. Dhe te jemi perseri te sinqerte, kur gjithe bota pa masakrat e papara qe u beheshin shqiptareve, bota myslymane as e rruajti Katarin fare per Kosoven. Ka cuar me shume ndihma Izraeli qe nuk e njeh fare Kosoven; dhe ka cuar me shume ndihma greku sesa gjithe bota arabo myslymane te marre se bashku.

Si mo spaskan ndihmuar ata???? Po gjith ato xhamija e autorpallante mo? Pellembe me xhamija e kan bere, ti thua s'ndihmojne arabet.

Shqiperia dhe Kosova jane dy shtete te ndryshme, Shqiperia eshte ne OKB ndersa Kosova jo, por popullsia eshte e njejte jemi te gjithe shqiptare dhe kete e dine te gjithe. Edhe nqs nuk e dine ose e kane harruar aty eshte Jeremici gjithnje i gatshem t'jua kujtoje.

Ti mendon se vendet arabe nuk na kane ndihmuar ne kohen e luftes, por Greqia na ka ndihmuar me shume.Ndoshta, por une e di qe Arabet dhe Turqit na kane ndihmuar shume ne ate kohe, me ndihma, para, arme, rruge, aeroport ... Na kane ndihmuar gjate gjithe kohes dhe sot na ndihmojne akoma, me donacione, kredi te buta etj. Por s'ka rendesi ndihmat, eshte e vertete qe mund te bejme edhe pa to, veçse kemi nevoje per njohjet dhe njohjet ata i bejne se jemi muslymane, kete edhe vete ta kane thene. Ketu tek njohjet nuk e kemi kete mundesine e te qenit mendjelehte por duhet te jemi te kujdesshem e diplomate, perpara arabit duhen treguar shifrat e 1928, ndersa perpara Vatikanit e Polonise ato te sondazhit te Oksfordit, dhe perfitojme nga te dy anet. Perndryshe qaji njohjet e Kosoves.

Me vjen keq, po nuk bie dot dakord me ty. Popullsia eshte thjesht shqiptare, si andej dhe kendej kufirit; po kjo nuk dmth qe edhe perqindjet fetare duhet te jene po ato. Ne jemi i vetmi popull ne Ballkan dhe Evrope qe nuk e kemi patur kurre fene si identitet kombetar. Serbet e kane, greket po, gjithe Ballkani dhe gjithe Evropa. Nuk e di se pse duhet t'i ngaterrosh ti keto koncepte. Nuk i falet nje shqiptari.

Arabet kane ndihmuar leshte gjate luftes. Turqit jane gje tjeter, por dhe ata nuk eshte se dhane ndonje kontribut bombastik.

Pastaj, te them te verteten, u dhjefsha mu ne ndihme edhe turqve kur te ndihmojne me aresyen se je myslyman! Bash u dhjefsha mu ne ndihme atyre dhe kujtdo tjeter qe nuk di te ndihmoje njerezisht por fetarisht.

Dhe qe te te them dhe nje te drejte tjeter??? Nuk kemi fare nevoje per njohjen e vendeve leckamane, zhulse dhe morracake te shkretetires. Mu ne hale te s'emes vafshin te gjitha vendet arabo-myslymane qe nuk e kane njohur Kosoven. Ore kembes ja dhencin dhe qe neser vdekshin. Aq me rruhet per ta dhe njohjet e tyre. Nese na u dashka nje regjistrim popullsie vetem per ta, mu na hale te s'emes vafshin po te them. Ta fusin ne bythe njohjen e tyre se nuk na duhet fare!

Ama ky eshte skenar vetem duke u bazuar ne difektin e asaj qe thua ti me siper. Po te bazoheshin te gjithe te feja si thua ti... nuk do ja kishin njohur Kosoven Serbit njehere, ne rradhe te pare. Prandaj mos ja ngjishni kot.

Dhe eshte e vertete sa c'eshte i habitshem fakti qe asnjehere nuk eshte bere nje studim shqiptar per qendrimin qe po mbajne vendet arabo-mazlleme ne lidhje me pavaresine e Kosoves. Nuk mund te thuash qe "nuk po e njohin se shqiptaret jane pro-amerikane" dhe te pretendosh qe ky eshte studim dhe i eshte pergjigjur pyetjes. Me thjeshte akoma, nese pergjigja e vetme qe na jepet eshte kjo me siper, atehere tregon se cfare "PUNE" gjigande ka bere diplomacia shqiptare...

Edhe njehere mbreto, perqindja fetare ne Shqiperi nuk ka lidhje me Kosoven. regjistrimi ne shqiperi nuk ka lidhje dhe asnje lloj ndikimi mbi kosoven.

Mirdita eshte shumice katolike, dhe jane qe te gjithe shqiptare, po kjo nuk i ben mirditoret 70% myslymane. feja nuk eshte ingredient(perberes) ushqimor i brumit te shqiptareve. thjesht tregon se cilat budallalleqe beson filan individ.

Ok, po e shpjegoj ndryshe se s'merremi vesh. 

Per ndihmat;

http://www.shqipmedia.com/2010/05/vendet-arabe-shqiperia-dhe-kosova/

Na kane ndihmuar mjaft pra, dhe duke pas parasysh faktin qe ka qindra milione muslymane me prioritare neper bote qe kane nevoje per ndihmen e tyre.

Per njohjet;

Shqiptaret e Shqiperise dalin me pak se 30% muslymane, Serbia e merr rezultatin dhe jua dergon Vendeve muslymane dhe karta e vetme qe perdor Kosova A. Saudite ose K.I. per te kerkuar njohje digjet.

PSe digjet ?? Pasi eshte e vertete se nuk jemi i njejti vend me Kosoven, por jemi e njejta popullsi. Braktisja e islamit + rritje e krishterimit midis Shqiptareve te Shqiperise:

 Ngre Dyshime te forta edhe per ata te Kosoves (ndoshta te pabaze, ndoshta jo) dhe sidomos NDEZ INATE akoma me te forta, NDEZ edhe Urrejtje. Pasi braktisja e islamit eshte shume e rende per muslymanet, e shkruajta edhe me  lart, ne A. S. madje denohesh me vdekje per kete gje. Ata nuk denojne dot Shqiperine, por mund te denojne shqiptaret. A.S. mund te terheqe njohjen, mund edhe te mos e terheq, veç nuk kam dyshim se nuk do na ndihmoje me dhe nuk ka dyshime se karta e muslymanizmit s'perdoret dot me, per arsye te Dyshimeve te Inatit te Urrejtjes te Punes se diplomateve Serbe qe do i meshojne kesaj. Shpresoj se u shpjegova me mire kesaj here.

 

zoteri, ne prape nuk po merremi vesh.

1. A.S. e ka njohur Kosoven tashme.

pyetje 1: Mbi c'baze? Ngaqe jane myslymane?

pyetje 2: Pse nuk e njeh gjithe K.I. ne grup atehere? - te perdorin menyren e vleresimit te A.S. dhe ta njohin... ose te ndjekin shembullin.

Prandaj ketu je gabim dhe shume gabim bile.

Ne L.M., hiq Izraelin, A.S. eshte aleati me i madh i SHBA.

Fundi i fundit, Kosoven nuk e ka njohur as Irani mer jahu, qe Irani e di fort mire qe ne Shqiperi ka nje shumice te madhe perqendrimi shiit, dhe historikisht ne kemi me shume lidhje me Iranin sesa me arabet.

Serbia eshte shtet idjot, kete e dime. Edhe serbet per zgjuarsi, nuk eshte se i kalojne standartet e botes njeqelizore per ate disipline; por perseri nuk jane aq budallenj sa te perdorin "karten e Mirdites" para vendeve arabe per njohje apo mosnjohje te Kosoves. Namlenja jote ne kete pike eshte qe ti, me dashje apo padashje as nuk e merr parasysh fare qe serbet ne vetvete jane gati 100% ordhodhogze... e nese ata qe kane kete perberje fetare kane kaq ndikim mbi K.I., cfare te ben ty te mendosh qe K.I. nuk po e njeh Kosoven per shkak se nuk qenkan te gjithe myslymane 100%? Me te vertete mendon se K.I. nuk i ka pare ngjarjet gjate luftes sesi ordhodhogzet serbe masakronin dhjetra mijera shqiptare, qindra mijera boshnjake, debuan mbi 1 miljon shqiptare, ndoshta myslymane, ndoshta myslymane te rreme... por masakra mbetet masaker pavaresisht se cfare feje ka viktima... A je ne te njejten linje te realitetit ti apo e ke mendjen diku tjeter dhe nuk po shprehesh dot?

Une i druhem dites kur Kosova te njihet nga K.I. vetem nen pretencen qe kosovaret jane myslymane. Ate lloj njohjeje une nuk e dua hic, ta mbajne per vete e ta fusin ne bythe arabet. Me shume i druhem dites kur delegacionet shqiptare, te Prishtines apo Tiranes, te lobojne ne K.I. duke ngritur si pretence te njejten aresye, ate fetaren.

Duke pare me vemendje menyren si mendon ti, dhe duke analizuar situaten e njohje/mosnjohjeve, kam pershtypjen se pikerisht aty calon puna, dhe drojet e mia nuk qenkerkan dhe aq te pabazuara. Dmth, aty paskemi lene nam ne. Aty e paskemi dhjere muhabetin...

Ndoshta eshte me e lehte atehere qe te qepim gojen fare e te mos merremi me me kete ceshtje, po t'i cojme ndonje telegram ne jave Amerikes dhe Anglise, dhe ta bejne ata kete gje, se ne qenkemi purthake qe nuk nxjerrim dot as lugen nga qulli, e jo me mizen.

Ok. 
A.S. e ka njohur Kosoven se shqiptaret jane muslymane, kete e kane thene vete. Nqs kjo nuk eshte arsyeja e vetme kete nuk e dime, dime qe ngelet nje nga arsyet kryesore, dime qe kemi nevoje per A.S. qe te na njohin shtetet e tjera.

K.I. nuk na ka njohur bashkarisht sepse ka shtete qe e kundershtojnne njohjen si Maroku e Azerbazhajni pasi vete kane probleme me minoritete e territoret e tyre dhe si Irani qe eshte antiamerikan e ka nevoje per aleate sllave kunder USAve.

Karta e Mirdites nuk e di ca eshte??  Serbia nuk do kerkoje te hiqet si muslymane, por do kerkoje te na demtoje e te na djege karten e Islamit, dhe per vete do vazhdoje ti kete kartat e saj, miqesite me boten e trete, me boten e dyte, antiamerikanizmin, Rusine dhe lidhjet e saj, problemet qe kane vende te ndryshme me minoritetet etj. 

A ka rendesi kjo karte e islamit. Po pasi megjithese pushteti ne vende islame mund te kete interesa te tjera, autoritetet fetare dhe popullsite i kane keto ndjeshmerira, dhe bejne nje fare presioni qofte edhe te vogel  tek drejtuesit. Koha punon per ne, pasi mjafton qe drejtuesit te cedojne nje here te vetme, te na njohin dhe ceshtja u zgjidh, sic po zgjidhet e sic po vijne njohjet njera pas tjetres megjithese ngadale. Edhe A. S. ka nje fare  autoriteti tek drejtuesit kleriket e popullsite dhe ndikon. Po them se nuk na leverdis aspak  ti kthejme keto ndjeshmeri kunder nesh, pasi penalizohemi.  

Mund t'ja leme njohjet vetem ne dore te Angllo-amerikaneve ??? Jo, gjithsesi edhe ata e perdorin kete karte te islamit , edhe ata kane nevoje per te.

Tani une po flas vetem per njohjet nga vendet myslymane. Ne tema te tjera nuk hyj dot, si a na duhen njohjet apo jo,a duhet te vazhdojme me ambiguitetin etj, pasi u zgjatem shume, e nuk kam kohe dhe se keto per mendimin tim jane gjera evidente. 

Po je gabim ne te gjitha more, prandaj po te them. Po e them qe je gabim sepse vija llogjike qe po perdor ti, nuk i shpjegon aspak ato qe po thua dhe qe pretendon gjate komentit.

Nese A.S. e ka njohur Kosoven per shkak se kosovaret jane myslymane, duhet te arrish te shpjegosh se pse Kosovaret qenkan myslymane per A.S. dhe nuk jane myslymane per Egjiptin, Omanin, Irakun, Libine, Algjerine, Marokun, Sirine, Jemenin, Jordanine, Libani, e shume e shume vende te tjera, jo vetem thjesht te K.I., por edhe anetare te Liges Arabe.

Nese ti thua qe ke nevoje per njohjen e A.S. qe te tjerat ta ndjekin si shembull, atehere PSE nuk eshte ndjekur ky shembull?

Je shume larg, shume shume larg se shpjeguari keto fakte duke perdorur ate vije llogjike qe thua ti.

...........

Serbia, eshte shtet ordhodhogz. Kaq. Nuk ka nevoje per shpjegim te metejshem qe te marresh vesh, qe nje shtet gjenocidal, me perqindje derrmuese ordhodhogze te kete ndonje fare peshe mbi vendet arabe apo myslymane ne njohjen e nje shteti, qe ti po e kap me rendesi vetem nga ana e te qenit myslymane. Nje vend i tille si Serbia, ne ceshtje te tilla te pastra fetare, nuk ka asnje peshe. Bile sa me shume te flase, aq me shume duhet t'i afrohen njohjes se Kosoves vendet myslymane dhe arabe. Je komplet, 100% gabim. Po arrite ta shpjegosh realitetin me ate qe thua, do isha shume dakord te mbaja nje pale shqisa te hapura.

...........

Irani ka nevoje per aleate sllave kunder SHBAve? Gjithe "qendresen" qe po tregon sot Irani, e ka ndertuar krejt i vetem dhe pa asnje aleat. Por, edhe sikur te kishte aleate... ke do kishte aleat? Serbin? Kunder Amerikanit??? Megjithmend e thua apo si??? Dhe po them qe je katerciperisht gabim edhe ketu, sepse Sllovenia, Kroacia, Felliqodonia, Miza, Bullgaria, Polonia, Cekia, jane qe te gjithe vende sllave. Kjo bie kunder vijes llogjike tendes. Nese ka vend per aleance ketu, eshte Serbia qe e kerkon, ne menyre qe te ndaloje njohjet; por nuk e marr vesh se cfare aleance kerkoka Irani me Serbine, per nje ceshtje te paster gjenocidi, krimi masiv dhe kafsherie... dhe si na qendroka ne kembe kjo aleance kur Serbia eshte nje partner tregetar i Izraelit dhe madje edhe shtet qe e ka njohur Izraelin; nderkohe qe Irani nuk e njeh Izraelin; dhe me mire mund te kerkonte aleanca per te zhbere njohjen e Izraelit sesa aleancera per mosnjohjen e Ksoves. Je larg, perseri. Shume larg.

............

"Karta e Miredites" eshte shpikje e momentit e imja. Tregon qe eshte nje popullsi gati 100% katolike ne zemer te Shqiperise. Ka domethenie te jashtezakonshme, dhe hedh poshte katerciperisht perseri ato qe thua ti.

Nuk ka rendesi se cfare del ne regjistrim te popullsise shqiptare... 70% apo 7% myslymane... Serbia po te donte te perdorte llogjiken tende, ka ne Shqiperi shembullin me konkret dhe te pamohueshem: - Mirditen. Po te doje t'u thote vendeve arabo-myslymane qe shqiptaret nuk jane myslymane, shume kollaj mund t'u tregoje per Mirditen qe jane gati 100% katolike. Dhe eshte driteshkurtesi te mendosh nje gje te tille, qe vendet arabo-myslymane do na i merrkan informatat nga Serbia, kur ata per vete jane installuar ne Shqiperi te paret fare, qe ne 1991.

E c'lesh lidhje ka kjo me Kosoven!!!

............

Sa per evidente... nuk e kam akoma idene se cfare po sheh ti per evidence. Por ato qe ke thene, vetem evidence nuk jane. Evidente eshte qe K.I. dhe L.A. nuk e kane njohur, kaq. Se pse nuk e kane njohur, nuk shpjegohet aspak me ate llogjike qe po perdor ti. Ka pak ndryshim te shohesh nje film ne TV dhe te dish se si behet filmi e cfare ka ne prapaskene. Filmi eshte evidentja, e dukshmja. Kaq.

Nese A.S. e ka njohur Kosoven per shkak se kosovaret jane myslymane, duhet te arrish te shpjegosh se pse Kosovaret qenkan myslymane per A.S. dhe nuk jane myslymane per Egjiptin, Omanin, Irakun, Libine, Algjerine, Marokun, Sirine, Jemenin, Jordanine, Libani, e shume e shume vende te tjera, jo vetem thjesht te K.I., por edhe anetare te Liges Arabe 

Se kam fajin un se ti s'di te lexosh. Ok per here te fundit. Ta kam shpjeguar me shembujt e Azerbaxhajnit, Marokut edhe Iranit se pse. Ata e dijne qe jemi myslymane por presionet e tjera (kartat kunder) jane me te forta per momentin. Gjithsesi e thashe koha punon per ne dhe kjo karte qe kemi na ka sherbyer e do vazhdoje te na sherbeje. Mjafton nje moment cedimi dhe kjo karte hyn ne pune. Perkundrazi nqs e kthejme kunder nesh atehere s'do kemi me asgje tjeter ose shume pak per te perdorur.  Neser vendet islame do te kene vetem arsye per te mos na njohur e asnje arsye per te na njohur.

Nese ti thua qe ke nevoje per njohjen e A.S. qe te tjerat ta ndjekin si shembull, atehere PSE nuk eshte ndjekur ky shembull?

Shembulli eshte ndjekur dhe po ndiqet. Vete njohja e Katarit per te cilen po flasim e tregon kete. Jane rreth 20 vende muslymane qe e kane njohur Kosoven tashme dhe njohjet po vazhdojne. Nuk ka nevoje te nderpriten. Nuk mund te mohet ndikimi i madh i A S mbi myslymanet pasi eshte vendi ku ndodhet Meka e pare dhe e dyta eshte vend qe investon e ndihmon shume kudo.

Irani ka nevoje per aleate sllave kunder SHBAve? Gjithe "qendresen" qe po tregon sot Irani, e ka ndertuar krejt i vetem dhe pa asnje aleat. Por, edhe sikur te kishte aleate... ke do kishte aleat?

E kisha fjalen per Rusine dhe disa vende te tjera ish-sovjetike. Jane te vetmet aleate qe Irani ka. Cudi qe i ke numeruar te gjithe vendet sllave ndersa rusine jo? 

Karta e Miredites" eshte shpikje e momentit e imja. Tregon qe eshte nje popullsi gati 100% katolike ne zemer te Shqiperise. Ka domethenie te jashtezakonshme, dhe hedh poshte katerciperisht perseri ato qe thua ti.

Jo aspak, Shqiperia ngelet vend me shumice derrmuese muslymane per ta, Miredita eshte pakice, kjo dihet.  

Po te doje t'u thote vendeve arabo-myslymane qe shqiptaret nuk jane myslymane, shume kollaj mund t'u tregoje per Mirditen qe jane gati 100% katolike. Dhe eshte driteshkurtesi te mendosh nje gje te tille, qe vendet arabo-myslymane do na i merrkan informatat nga Serbia, kur ata per vete jane installuar ne Shqiperi te paret fare, qe ne 1991.

Miredita tregon vetem se ne Shqiperi ka pakica katolike, ndersa kalimi nga  70% ne 7% tregon se ne shqiptaret e kemi braktisur Islamin. Shtetet islame mund ta mesojne vete kete gje, por s'diskutohet qe Serbia do te jete atje per t'jua thene edhe nje here, per t'jua kujtuar sa here ti nevojitet e per ti zmadhuar gjerat.

Te gjithe e dine kush ishte Serbia dje, por ketu ceshtja nuk eshte Serbia por kush jane Shqiptaret sot. Jane shume variabla qe hyjne ne analize, kush eshte Serbia eshte vetem nje variabel dhe kush jane Shqiptaret eshte nje tjeter.

Po prandaj po te them qe je duke ja kercitur kot!

Vetem 8 vende e kane njohur Kosoven si shtet pas A.S. qe mund te kene popullsi myslymane. Kaq. Bile njeri prej tyre ka 80% te krishtere. 

Cfare shembulli po thua per Marokun mer aman! Ca lesh shembulli eshte ai??? A e di ti qe Maroku ka nja 20 vjet qe kerkon te hyje ne BE??? Cfare problemi te brendshem paska Maroku qe u pengoka apo u perkeqesoka nga njohja e Kosoves... ca thua tani!

Nuk i kam numeruar te gjitha vendet sllave, jo. Te kam numeruar ato qe e kane njohur. Dhe kur e kane njohur, as u eshte rruajtur fare se c'mendon Irani. Dhe ca nga ato jane goxha me te fuqishme dhe me me influence se Serbia; dhe Irani as qe na ka kerkuar te njejten gje prej tyre, ashtu si e ben ti punen me Serbine. Demagogji eshte, apo mosnjohje fare e realitetit. Krejt pa lidhje me duket.

Shpjegimin qe te kam dhene per Serbine, ndiqe te gjithin nga fillimi deri ne fund. Mos me perzgjidh tekste si te te teket ty aty. Mos me jep pergjigje kot per Mirditen, te rrish e te perserisesh ato qe them une. Hap syte te ato qe te kam thene per serbin, e nese ke ndonje gje per te thene, nxirre me pika dhe sille.

Jam i bindur se nuk ke ca te thuash per ate, se gjithe vija llogjike jotja ngrihet mbi hic dhe mbi mosnjohje te situates.

Dhe per here te fundit, deri tani po flet per regjistrim popullsie ne Shqiperi dhe njohje nderkombetare te Kosoves. Akoma nuk ja ke bere lidhjen, pervecse ndonje perralle me myslymane dhe vende myslymane; por te vertetosh gje, ose te japesh ndonje fakt, mazallah. Perkundrazi, ti sjell "fakte" te tipit qe nje vend 100% ordhodhogz paska aq influence ne boten arabo-myslymane, sa te beje te mos njihet nje shtet me minimumi 90% myslymane, qe na u ndikoka cuditerisht dhe nga numri i myslymaneve qe mund te kete nje shtet fqinj i tiji, si Shqiperia... dhe ty t'u dashka se z'ben qe Shqiperia te deklaroje sa me shume myslymane??? per te tille "miq", te thashe dhe njehere, as na plas trapi fare. As nuk duam t'i kemi hic. Poashtu per te tilla njohje, as nuk na plasi Katari hic. dhe nuk kemi pse ta rruajme Katarin per ta, qe te mohojme veten qe vendet plehra-morracako-rreckamane te njohin nje shtet fqinj.

As perralle nga e kaluara nuk e quaj dot kete tenden... perralle nga nje bote tjeter, po. Nga bota e imagjinates tende.

Kur te shpjegosh ato gjera qe po i trumpeton, dhe te ofrosh ndonje fakt, atehere mund edhe te flasim per to. Deri ne ate dite, ti mund te regjistrohesh myslyman dhe pa qene apo pa besuar gjekundi.

Ishalla kemi mjaftueshem njerez pa shtylle kurrizore qe te kenaqim preferencat fetare edhe te botes arabo-myslymane, po dhe te gjithe botes tjeter ne te njejten kohe, qe nuk e honeps dot boten arabo-myslymane, plus Kosoven ne rradhe te pare, per te cilen kane degjuar te gjithe qe eshte 90% myslymane, plus qe kane degjuar qe UCKja ishte "organizate terroriste islamike duke kryer masakra te papara kunder popullsise se pafajshme serbe dhe trashegimise se tyre kulturore ne Jeruzalemin e tyre"...

Keni nje kendveshtrim te jashtezakonshem ju.

 dy shqiptare te mire; nje mbret & nje zot, japin dhe marrin me njeri tjetrin dhe se gjejne dot kush ka te drejte. ja u them une; te dy thoni te njejtat gjera ne thelb.

Zoti... thote une jam i pari. jo hidhet mbreti se une jam mbret, nuk ka fakte qe zoti ekziston. dhe loja vazhdon. deri kur keshtu ma?

p.s. zotrules se mos n'a e marresh seriozisht dhe n'a ''shan''

Nuk jam i pari. Nuk e them kurre. Dhe absolutisht nuk po them te njejtat gjera me mbretin. Madje mendoj qe ai nuk mund te jete me gabim se aq. Nuk te shaj hic, vetem habine do e shpreh, qe duke lexuar mbreitn dhe mua, ti del ne perfundimin qe ne po themi te njejtat gjera ne thelb!!! Nuk mund te ishe me gabim se kaq.

Oj Lire flm per fjalen e mire. 

Zotrulso, nuk po zgjatem me, besoj ca kisha per te thene i thashe, vec per Marokun; Maroku ka nje problem te madh me nje pjese te Saharase se popullsia atje eshte vazhdimisht ne kryengritje e do te jete e pavarur. Ja kalofsh sa me mire, e flm per bashkebisedimin

 ja te te shtoj dicka. me saharane  perendimore, me sakte.

po ti ca, je ajo qe i ve vulen?

 O mbreto, po ca je tu thon pash zotin... po si i the te gjitha njehere. Ti permend serbin dhe e permend kot. E permend ne lidhje me boten arabe, dhe nuk e shpjegon dot. permend myslymanizmin tone te paqene, je i ndergjegjshem per kete, dhe pastaj nuk di ca ta besh. jemi apo s'jemi thua ti. te jemi me keta per nje fare kohe, pastaj te jemi e kunderta per ata te tjeret... nuk te marr vesh fare.

Maroku nuk ka fare probleme territoresh. Edhe sikur te kishte, nuk permenden 20 shtete arabe qe kane njohur kosoven, kur jave vetem 8 vende me perqindje myslymanesh qe e kane njohur pas A.S.. Dhe edhe sikur te kesh te drejte per Marokun, ke 30-40 vende te tjera qe as e kane rrujt fare(sorry per shprehjen Lira) per Kosoven. Nese te gjitha keto vende kane probleme si Maroku, ta shtrova pyetjen: pse u dashka te deklarohemi myslymane ne????

dhe perralla me mbret vazhdonte.

1) Une permenda 20 shtete qe e kane njohur, se aq jane te gjithe, 20 dhe nuk jane pak. Nuk thashe se 20 shtete na kane njohur pas A. S. pasi realisht  nuk e dija se sa e kane njohur Kosoven pas  A.S. E di qe A. S. na ka njohur vone. Gjithsesi edhe ndikimi tek 8 shtete (vetem?!) ose me pak eshte gje e mire, cdo njohje vlen shume le te vazhdoje keshtu.

2) Nuk fola vetem per Marokun por solla 3 shembuj, Marokun Iranin dhe Azerbajxhanin, pasi 3 shembuj jane me se te mjaftueshm per te illustruar ato qe  themi. Ti sa shembuj do ? 40 ? 

2) Une Serbine nuk mund te mos e permend pasi tema eshte per njohjet e Kosoves.

3) Nqs nuk ke marre vesh apo nuk ke kuptuar ndonje gje nuk eshte faji im se nga 3 here ti kam shpjeguar gjerat. 

4) Pse u dashka te vazhdojme te jemi myslymane  kur keto vende kane probleme si Maroku?!  Se ta thashe 100 here, meqe myslymanizmi eshte karta e vetme qe kemi, s'do te thote qe ta hedhim poshte,  se kjo karte po ben punen e saj dhe do vazhdoje ta beje, se koha punon per ne, se nje dite Maroku Azerbajxhani, Irani dhe te tjeret do te cedojne dhe do te na njohin SIC PO NA NJOHIN sic po na njeh Katari  dhe sic na njohten dje vendet myslymane njera pas tjetres. Edhe po nuk cedoi Irani tani per tani, pasi ka motive te forta qe peshojne me shume se sa myslymanizmi jone apo se masakrat qe jane bere mbi shqiptaret, do te cedojne me pare te tjertet ata ku peshorja po fillon te rendoje nga ana jone njera pas tjetres derisa ti vije rradha edhe Iranit etj.

Po ti them per here te 4 te njejtat gjera, KAQ boll

Kosoven e kane njohur 18 nga 57 shtete te K.I., nder te cilat i pari eshte Afganistani, pastaj dhe Shqiperia.

Nen kete drite te re faktesh per ty, Afganistani ka bere dhe Shqiperine dhe A.S. te njohin Kosoven.

Ne vija paralele me kete, Kosova ehste njohur nga 9 prej 22 anetareve te Liges Arabe. Pra, asgjekundi nuk ka 20 shtete, as nga K.I., megjithe Shqiperine ne te, e as nga L.A.

Maroku nuk eshte shembull. Nuk qendron. Ajo qe ke thene ti, nuk shpjegon asnje gje. [1]

Irani nuk eshte shembull, megjithese edhe mund te mbaje nje qendrim te ketille per inat te Amerikes. [2]

Azerbajxhani probleme te brendshme? eheh.... [3].

1+2+3: qe te treja shtete islamike, asnjeri prej tyre nuk ka probleme me te qenit myslyman. fakti a eshte apo jo kosova myslymane, nuk pi uje fare te ata, sipas teje, dhe po sipas teje, kjo eshte e vetmja karte qe mund te perdorim.

1 Maroku ka probleme me nje popullsi po myslymane.

2 Azerbajxhani, cuditerisht per ty, ka probleme me popullsi te krishtere, plus ndonje aheng kurdesh aty-ketu.

3 Irani ka probleme me shtete aq te krishtera saqe i quan Satan i madh.

Pra, asnjeri nga shembujt e tu nuk pi uje. Krejt shembuj te asfiksuar. Krejt jashte vendit, krejt pa lidhje fare; madje, me lidhje ne te kundert.

................

Serbine nuk po e permend. Po thua ca s'po thua, Serbine nuk po e permend. Te intereson ta anashkalosh.

Meqe po i nxjerr shtetet islamike aq idjote saqe te manipulohen nga nje shtet ordhodhogz, atehere edhe une po te them qe njohja e tyre nuk na intereson minimalisht. as miqesia, as ndihma e asnje gje qe mund te vije prej tyre nuk na intereson. po nuk e shpjegove se si ata e paskan problem te mosqenit 70% myslymane te shqiptareve te shqiperise, dhe nuk e paskan problem 100% ordhodhogz te serbeve, plus faktin qe kane zhdukur minimumi 350 000 myslymane ne ballkan per vetem 10 vjet. Si mund te ndikoje nje shtet i tille ne ligen arabe apo konferencen islamike (duke luajtur ate karten se sa jane apo sjane myslymane shqiptaret e shqiperise), kete zotrote nuk po na e shpjegon dot. kaq. dhe tjetra eshte qe ti nuk po na shpjegon dot se clidhje ka regjistrimi i popullsise ne shqiperi me njohjen apo mosnjohjen e nje shteti fqinj te shqiperise, e aq me pak me perqindjen e myslymaneve ne ate shtet.

dhe perrallat me mbreter vazhdojne.

meqe myslymanizmi eshte karta e vetme qe kemi

Ka karta higjenike sa te duash... kemi me ca ta fshijme sumen, edhe po s'na mbeti ajo karta qe permend ti.

 

Po mire pra dakort shembujt nuk vlejne, megjithese jane aty per te illustruar faktin se cdo vend ka nje peshore ku cdo gje hidhet brenda nga njera ane myslymanizmi e masakrat e nga ana tjeter problemet e brendshme me zona e popullsi te tera qe kerkojne pavaresine e njohje nga jashte, ne Marok e Azerbajxhan e me nevojen qe Irani ja ka Rusise apo amerikanizmin e saj e me halle te tjera.
Po per Serbine c'fare anashkalova se s'po marr vesh ?? Me cito se c'fare kam shkruajtur gabim mbi Serbine ?? Thashe se Serbia e diplomacia e saj do perfitoje nga ky rregjistrim, se do t'jua ulerije ne vesh sa te mundet e do ti zmadhoje gjerat sa te mundet.  C'fare problemi ke ti me kete se s'po te marr vesh? C'fare ka ketu per te anashkaluar ? Serbia ka lidhje qe ne kohe te Titos me vendet arabe, por edhe nqs nuk do te kishte, prape as mos e diskuto fare qe ka per te trokitur ne dere te tyre me ambasadore e me ministra e me c'fare te mundet e edhe  kur ata te harrojne e te pergjumen, serbet do te jene aty qe ti kujtojne, vazhdimisht. 

 ....."Hiresia Juaj" me beso per  nje fakt.Shqiptaret do te  dalin permbi 65 % te besimit mysliman.Dhe jo pse jane fetare te mirefillte te islamit, pasi ne fakt jemi ateiste ne shumice, pagane ne fakt, por si jemi  si tersi.Bejme ate qe  eshte e kunderta....... Tung 

Grav i nderuar, ke e drejte jemi se prapthi ne pergjithesi, por  per kete rast mendoj se shqipet kane manine te hiqen si Perendimore, madje te jene me perendimore  se Perendimori. Jemi me kozmopolitane, mondialiste, vajzat me te lyera e te zhveshura, se francezet italianet eapo anglezet. Ka mundesi  qe gjithashtu te jemi edhe me katolike e me ateiste ne te njejten kohe. Ketu eshte e vertete po spekulloj (i ndihmuar nga nje sondazh qe ngelet sondazh gjithsei) por i sigurte ngelet fakti se me mire do ishim nqs kjo çorbe e gatuar me ne jug nuk do na servirej fare, se realisht s'kemi nevoje per te. Per asgje nuk na duhet, veç per te na prishur pune 

Imagjinoje cdo te sillte nje deklarate nga Shqiperia e tipit:

Nese Kosova nuk anetaresohet ne OKB brenda 2015, Shqiperia dhe Kosova do te bashkerendojne referendumin per bashkim!

Imagjinatë e mrekullueshme  po më parë duhet imagjinuar një klasë politike që dashuron e punon për kombin e vet dhe jo për xhepin e kolltukun e saj.A guxon ksi lloj imagjinate ..? Athere po vjen tjetra.

 

po më parë duhet imagjinuar një klasë politike që dashuron e punon për kombin e vet dhe jo për xhepin e kolltukun e saj.A guxon ksi lloj imagjinate ..?

 

Prizreno, enderrat e mia lekunden gjithmone ne nje teme tjeter. Nuk enderroj dot qe te kemi politikane ashtu si thua ti, por qe te kemi politikane qe po nuk bene cfare do populli, dhjesin gjak e u shkojne dridherimat kur mendojne te veprojne me mendte e tyre, se ka nje popull qe u heq koken e u keput qafen kur politikani ben cfare te doje me karrigen dhe postin e tij. Puna eshte qe politikanet i kemi, popullin e kemi... endrra ime nuk ndodh. Prandaj eshte e guximshme. Po mos te te duket e cuditshme sikur te ndodhe. Ne fakt, une nuk e shtrova ate ne menyre imagjinare sa per te thene... une mendoj qe ajo eshte zgjidhje e ceshtjes.

 Ah Zotrules , më vjen keq që se kam parë më parë .Pajtohem plotsisht me imagjinatën e Juaj por, duhet patjetër të plotsohet imagjinata ime pasi unë mendoj se elitat ja japin fuqinë popullit ose' ja vjedhin atë siç ja kanë vjedhur këta të sotshmit pa idealistët që tja rikthejnë besimin dhe fuqinë popullit s'ka popull që u heq kokën e u këput qafën .E në ndodhtë sipas ëndrës  tënde nuk do çuditem jo ...do krenohem bashkë me ju .

Ps  unë nuk e mora për ëndërr se jam plotsisht i mendimit se është zgjidhja e çështjes por doja të theksoja pse nuk arrihet. 

 E di cfare eshte e cuditshme shpirti? Qe ti mendon si une, nuk e ke fare te veshtire te biesh dakord me mua ne kete pike, dhe si ne te dy mendojne qindra dhe mijera shqiptare, dhe situata eshte po kjo ne te cilen po bisedojme.

Ndoshta na mungon zeri i njesuar, zeri i popullit; - dikush qe te flase ne emer te popullit, ne emer te asaj per te cilen qan zemra e atij kombi.

Dhe nuk e kam fjalen per nacionalizma apo supremacira racash. Sepse edhe pse mendoj qe qendrojme shume, shume me lart se fqinjet tane, perseri refuzoj te flas per supremaci racash... e kam fjalen pra, per gjera nga me normalet, ato qe duhet te vijne natyrshem; te degjohet njehere zeri i popullit. Vetem kaq. Asnje gje me teper. Mosdegjimi i zerit te popullit, kerkesave dhe aspiratave, nganjehere degjeneron ne keqedukim, nganjehere shkakton perkeqesim te ndjenjes se pergjithshme, madje edhe lloje te ndryshme fobish.

Jo se ka ndodhur ne rastin tone,  - rasti jone eshte i vecante.  Kemi me te vertete aq armiq te jashtem dhe te brendshem saqe nuk kemi kohe te enderrojme apo fantazojme per te rinj apo imagjinare... Gjithsesi puna eshte se ne ceshtjen kombetare, identitet dhe dinjitet kombetar, populli yne jo thjesht ndihet, por eshte me te vertete i braktisur; i braktisur nga elitat e vet, ne rradhe te pare, te dyte dhe te 100te.

 Po ishujt Tuku Tuku e kane njohur?

Tiki Tiki :--)

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).