Njohja e Kosovës, Hyseni: Na tradhëtuan

Ish-ministri i Jashtëm i Kosovës, Skënder Hyseni thotë se Kosova u tradhëtua nga një sërë vendesh të cilat nguruan ta njohin si shtet edhe pas vendimit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë.

 

Në një intervistë për Top Channel Hyseni shprehet se vendet mike të Kosovës dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës mund të bënin më shumë në sjelljen e njohjeve të reja të pavarësisë së Kosovës, sidomos pas GJND-së.

“Unë e kam shpjegimin pse shumë njohje nuk kanë ardhur. Kosova ka bërë atë që është e mundur të bëjë, ndërkohë që njohjet në një fazë të caktuar të zhvillimeve nuk varen nga Kosova. Varen kryekëput nga shtetet përkrahëse të Kosovës dhe nëse ato shtete përkrahëse gjithë presionin e duhur në vendet që nuk e kanë njohur ende Kosovën. Përshtypja ime është që pas rezolutës së OKB-së shtetet përkrahëse të Kosovës nuk kanë bërë presionin e duhur, të gjitha pa përjashtim tek vende të ndryshme që ta njohin Kosovën,” tha zoti Hyseni.

Ndërsa zv/ministrja e Jashtme Vlora Citaku, në një analizë të politikës së jashtme thekson se qeveria nuk mundi të realizojë atë që pati premtuar, njohjen e Kosovës nga 100 vende brenda viti 2010.

“Nuk do të ishte korrekte të themi që Kosova s’ka patur njohje për shkak të largimit të ministrit, sepse Kosova ka patur dhe vazhdon të ketë institucionet funksionale. Nuk kemi pritur që pas GJND-së ritmi i njohjeve të jetë po aq i ngadaltë sa para GJND-së”, deklaron zv/ministrja, Vlora Citaku.

55 Komente

Eh te poshtrit aleate; na shpetuan nga vrasesit, na ndihmuan te behemi te pavarur, na financojne qeverine (dhe rrogen time si minister) dhe pastaj na tradhtuan duke mos e bere punen tone. Cfare njerezish te pabese!

 Eh, keto te huajt qe nuk punojne per Shqiperine na kane marre gjithmone ne qafe. Hajde ulu e puno vete tani!

Ndërsa zv/ministrja e Jashtme Vlora Citaku, në një analizë të politikës së jashtme thekson se qeveria nuk mundi të realizojë atë që pati premtuar, njohjen e Kosovës nga 100 vende brenda viti 2010.

te pakten kane kurajon ta pranojne...

 Faji ne kete rast eshte i qeveritareve. Ne premtimet elektorale nuk jepen kurre shifra, por thuhet gjithmone "me shume" ose "me pak" qe mos biesh ne kurth. Pastaj c'rendesi ka nese te njohin 10 shtete si Burkina Faso apo ishujt e paqesorit, kur nuk te njeh fjala vjen Spanja apo Greqia? E ketu nuk po flas fare per Kinen, Indine apo Rusine qe nuk do e njohin as per 1000 vjetet e ardhshem. 

Ndaj shtrengohuni mire mbas Amerikes e mos beni ciu!

 

une e shoh kete si thirrje qe duhet te punojme me shume ne kete pike. me duket gje pozitive qe merren me problemin dhe nuk e mohojne si nga ana jone e kufirit

 Une them se ketu nuk ka se cfare te punohet me ne politiken e jashtme se nuk ia vlen barra qerane. Kosova nuk ofron gje ne planin nderkombetar as politikisht as ekonomikisht. Kosova duhet te forcohet ekonomikisht per popullin e vet dhe te mos e shkepuse kordonin ombelikal me EU. Ne te kundert une nuk pres asnje zhvillim pozitiv atje.

Shpresoj qe Albin Kurti mos behet guri i proves per te mbeshtetur argumentin tim.

 PF, mua me duket  se nuk e ke te  sakte opinionin qe keni  shprehur.Ne se nuk  do t`ja vlente barra qerane nuk do te  angazhohej SHBA dhe  gati i  gjith  perendimi kunder  mbreterise  Serbe.

  Po mendoj se problemi eshte diku tjeter.Eshte tek nje rrezik per tere perendimin dhe sidomos per SHBA-te, gjithenje ne rritje,  icili  eshte tashme i pervijuar,  se vjen  prej  vendve islamike. Sot bota njesistemshe na paska disa kontradita edhe me te rrezikshme se kur kishim dy kampe.Prape paskemi  gjene dy  bote ne konflikt  per jete a vdekje.Njera ne kulmet  e zhvillimit,por qe edhe  me larte  nuk po ngjitet dhe nje tjeter, qe perdite e me shume eshte ne ngjitje duke skermitur dhembet  per hakmarrje ndaj atyre padrejtesive, qe perendimi i ka bere. Ne kete " tel" qe tendoset per dite, Kosoves, ne gjithe shqiptareve, na duhet te bejme lojen e "PELIVANIT", te cilen nuk e shof as ketej e  as andej te  behet  vertete.Te dy botet po na shofin me dyshim sot.Me ate,  se ne realitet,  me cilen bote, ne jemei vertete.

  Ja pse na  shofin me dyshim: Eshte e treta here qe  Stejt Departm. po i ben thirrje Shqiperise, gjithe politikes shqiptare te ulen dhe te merren vesh e ketej nuk ja ka njeri ne pulle.Njeren kembe ne Konf.Islamike e tjetren.... shtrire per ne Evrope..... Eja merre vesh kete lloj politike more mik... ngjarjet me te  fundit ne Aleksandri dhe  sidomos thirrja e Papes pardje  besoj se do t`i japi nje impuls te ri  luftes tashme te  shpallur, te islamit me krishterimin.Sa do te dije politika amerikane dhe  ajo evropiane ta  drewjtojne  drejt  zgjidhjeve dhe jo drejt armeve  une kete nuk e marr dot me mend.Gjer  tani  politika globale ka deshtuar.ka deshtuar vete Amerika.....e perfshire realisht ne tre luftra sot...

 Grave, kam frike se me ke keqkuptuar. Nuk jam kunder asaj qe eshte bere, po me duket se pak ka mbetur per t'u bere. Pra kemi arritur apogjeun, dhe zor se do shkojme ndonjehere me lart se kaq. Tani na duhet te mbahemi fort ketu ku jemi dhe pas te vetmit aleat qe kemi pasur historikisht si te sjelle nga dora e Zotit: Ameriken. Cdo shkeputje nga ky aleat do sjelle vetem humbje, se Kosova akoma nuk ka kellqe te mbaje vehten ne politiken nderkombetare ku te shqyejne tigrat dhe arinjte e bardhe po nuk qe me Daj Samin. Ai muhabeti i Konferences Islamike pastaj eshte i merdhifur prej kohesh, por hajt ta kuptojne ca nga politikanet shqiptare!

Po ra Amerika pastaj edhe ne mbas sa, mo, por edhe per nja 100 vjet te tjera zor se do arrije dikush te krruhet drejtperdrejt ushtarakisht me ta. Pataj Amerika, ashtu si edhe Europa me ne krye Angline kane dhene prova qe dijne te manovrojne ne cdo situate dhe haptas ose fshehtas ti luajne fijet e botes. 

 Po ku dine keta te politikes tone se ça po bejne more.Doktorri  u mundua tu spjegonte ..Institucioneve amerikane ...Xhihadin dhe  pathyeshmerine e tij.

Ky, me i pari eshte kryekeput fondamentalist..Nuk e shikon,  qe te gjithe qeverrite tone  ne keto 20 vite i kemi ANTIAMERIKANE? Nje lloj si ajo e Hoxhes..Ketu e kemi  havalene..Dhe une  ndaj te thashe pasi me duk se nuk ishe ne kete hulli..Tash e kam te qarte.

Tung

Sido, sido qe te jete, Hyseni ka te drejte. Si ka mundesi qe kombi shqiptar qe u perca padrejtesisht, dhe qe ka vuajtur shume padrejtesisht ne shek 19 nga vendimet e politikes boterore nuk paskerka akoma asnje aleat te fuqishem? Si eshte e mundur qe askush nuk qenkerka ne anen e te drejtes? Epo ne djall vafte edhe amerika nqs e vetmja gje qe synon eshte interesi i saj dhe asnjegje tjeter, nqs e gjith politika e saj e jashtme eshte e vendosur thjesht dhe vetem ne interesa eskluzivisht ekonomike e gjeostrategjike te vetem USA. Nq ashtu nuk e ka te gjate, dhe mire ti behet. Duhet thene dhe nuk duhet pasur as frike as turp qe e verteta ti thuhet te gjitheve ne sy, qe edhe pergjat luftes ne Kosove vendet perendimore, edhe vete Amerika nuk kan treguar ndonje simpati me popullin shqiptar. Ky eshte fakt. Te mos flas fare per mediat europiane qe jo vetem s'kan treguar ndonje simpati por kan treguar edhe racizem. Skender Hyseni ka te drejte, sepse po ti donte menderja amerikes, shtetit me te madh ne bote, Kosova tashme do te ishte njohur ne OKB. Pike. Ne si shqiptar duhet te mesohemi te luftojme per te drejtat tona deri ne piken e fundit, 100 % pa pike leshimi, sepse vetem ashtu do te na degjohet seriozisht zeri dhe do te fitojme respektin e aleateve tane (aleate u thencin) dhe fuqive boterore. E vetmja arsye perse zhvillimet ne Kosove kane ngecur ne vend numuro eshte sepse Serbia ben zhurme, dhe fuqite boterore druhen se mos Serbia ben rremujra ne ballkan. Dhe mos te harrojme qe serbia e ben kete per nje kauze te padrejte, kurse ne shqiptaret per hir te paqes, integrimit dhe stabilitetit ne rajon si gjithmone po e hame sa krahu, sepse megjithese me te drejten e zotit, nuk ngreme zerin.

E gjith elita shqiptare pothuajse ka pasur gjithmone kete idene qe fuqite boterore nuk mund te mos riparojne padrejtesine e bere ndaj kombit shqiptar, dhe jane te fiksuar me kete ide. Edhe Kadareja ka permendur shpesh kete ide ne intervistat e tija edhe shume intelektuale te tjere te rendesishem te kombit tone. Kjo ide eshte e gabuar, europa dhe bota nuk punojne sic i punon mendja shqiptareve, me larje hesapesh e me kanune, (ne kuptimine  mire te fjales), bota sillet rreth interesit, dhe qe te respektoje te drejtat e tua duhet ti kerkosh dhe me ngulem, qe te ti jap duhet ti tregosh doren e bere grusht e qe tja marresh ti thyesh turinjte.

 "Na tradhetuan,na prene ne bese ..." -po c`ma ke kete terminologji o zoti ish Minster i Jashtem? Po flet per raporte nderkombetare, per interesa, kalkulime, perplasje e konflikte  apo per raporte katundesh te lidhura ne bese??

 

Eshte medesia e shqiptarit, e kam shkruajtur edhe une me siper. Nuk eshte e gabuar, eshte e drejte, por ja qe fatkeqesisht bota nuk funksionon ashtu.

 E gjith elita shqiptare pothuajse ka pasur gjithmone kete idene qe fuqite boterore nuk mund te mos riparojne padrejtesine e bere ndaj kombit shqiptar, dhe jane te fiksuar me kete ide.

Shume e drejte. Elita politike shqiptare mendon se bota rrotullohet rreth saj. Ne nuk kemi politikane idealiste qe te punojne per Shqiperine dhe pike. POLITIKANET tane jane servile te politikaneve mderkombetare me qellim qe ta kene mire me ta qe te zgjasim jeten e tyre ne pushtet. Per politikanet tane me mire te jesh servil i fuqive te medha, me nje fjale yes-man, qe te shtosh ymrin tend ne pushtet, se sa te jesh nje politikan qe mbron interesat e vendit tend dhe lufton per to.

Shembulli me i mire per shqiperine e vogel eshte Maqedonia dhe Qipro, te cilat per interesat e tyre kombetare, qofshin dhe interesa utilitare per pushtetin, nuk pyesin fare per nderkombetaret, por u qendrojne fort parimeve qe ata mendojne qe per ta jane te drejta.

Edhe ne shqiptareve, po te ishim vertete patriote te mire, e kishim ngritur zerin per bashkimin e dy shteteve shqiptare te ndara, dhe po ta kishim artikuluar mire ne kete aspirate, te cilen e kemi dhe ne kushtetute, ne bashkepunim me Kosoven, atehere bashkesia nderkombetare do ta shihte si nje opsion te mundshem dhe ne saje te politikave te mepastajme do te leshonte pe ne njeren ane dhe do ta shterngonte ne anen tjeter. Kete prononcim  ne mund ta kishim bere edhe pa patur asnje ndihme nderkombetare. Pastaj miqte vinin vete, sipas interesave te tyre, dhe do te fillonin pastaj edhe leshimet ekonomike edhe ndonje benefic me i madh, se evropa plake nuk i do konfliktet, nuk do qe te prishe status quone

Por ç'ti besh kur na rane per pjese keta hajdute me çizme, qe per servilizem qe te ruajne bythen e tyre, u bejne dua nderkombetareve, sikur çdo fjale e tyre eshte  "flori e shkuar floririt or Tunxh,,,,,"

 Kemi shkruar paralelisht ,ora, por shiko, kur ti thua "po ti donte menderja Amerikes,tashme Kosova do ishte njohur nga OKB" gjithcka ti e redukton ne deshire dhe vullnet te mire te USA.Vullneti SHBA patjeter qe eshte vendimtar dhe percaktues, por prit, se  loja e shahut nderkombetar eshte me e nderlikuar se kaq. Konjukturat ndryshojne, ne axhende dalin perparesi te tjera, pragmatizmi orientohet nga perparesite gjeostrategjike etj. etj.

Un them se gjeja me  e mire qe mund te bejne vete institucionet e Kosoves (bashke me atdheun meme)  eshte te mbajne syte nga dirigjenti (USA) dhe te dine te jene ne harmoni me orkestren (BE). Se narrativat me   doren grusht  dhe rapsodite per viktimizimin nga padrejtesite etj.   pijne  uje vetem ne kete teatrin tone te vogel butaforik. Kjo nuk perjashton levizjet e shkathta te diplomacise kosovare/shqiptare por pa krijuar iluzionin  epianos qe mendonte se luan muziken pa gishtat e pianistit.

spiritus

Une kam mendimin se kombi shqiptar gjate historise te tij dy here ka qendruar i pamvaruar si asnje shtet tjeter ndoshta gjat historise. Mund te kete shembuj dhe do te lutesha te mi sjellesh, por besoj se nuk mund te kete krahasime. Nje here here gjat periudhes te Skenderbeut dhe njehere gjat periudhes te Enverit. Ne te dyja rastet shteti shqiptar ka mbijetuar kunder rrymave me te fuqishme ne bote duke mbrojtur me nder te drejtat e tija. Shqiperia eshte nje vend i vogel mbi te cilin jane kryer intriga te medha, ose me te medhat ndoshta ne bote. Ne fillim Roma dhe Konstadinopoja, pastaj Roma dhe Stambolli, pastaj Stambolli dhe Moska, Parisi, Londra. Gjithmone ne mes te marreveshjve te fuqive botrore kan qendruar trojet e shqiptareve. Prandaj besoj se ajo pjesa qe jemi te parendesishem etj etj nuk eshte edhe aq realiste, por nuk e ve ne diskutim qe ka propagande te permasave boterore qe ta paraqesin si te parendesishme ceshtjen shqiptare. Eshte krejt e kunderta, dhe besoj, dhe kam bindjen me te thelle per kete qe ceshtja shqiptare eshte poaq sa ose edhe me delikate se konflikti Izrael-Palestine.

Konflikti Izrael-Palestine delikat???

Po delikat perderisa per incidentin me te vogel hidhet pupthi e gjith dipllomacia botrore.

 E kush u hodh pupthi kur na shkalafiten si plehrat neve?

Po pse, njehere na kane shkalafitur?

Jo po u be traktati i Shen Stefanit, jo po Kongresi i Berlinit, jo po traktati i Versajes, jo po Konferenca e Londres, jo po Konferenca e Parisit, e sa e sa te tjera... a ke mundesi te na e tregosh delikatesen e ceshtjes shqiptare aty?

Problemi me arabet eshte se jane 1.5 miljarde myslymane qe u vriten "ndjenjat" dhe "lendohen" ne "sedren" e tyre fetare; dhe keta myslymane jane shumice dermuese ne shume e shume vende te botes... Po dhe opinioni publik ne shume vende te perendimit qe mund te mbajne disi anen e Izraelit (te se drejtes, gjithsesi, por pse bazohen ne hile pas kulisave, kane opinionin kunder) denon ate qe quhet hegjemoni e cifuteve dhe perendimit kunder nje populli te pervuajtur dhe te skamur si palestinezet... Po te pakten mund te thuash qe eshte ne nje fare menyre, perplasje e shume faktoreve, dhe perplasje faktoresh te medhenj qe mund ta beje ceshtjen "te veshtire" per t'u zgjidhur; edhe pse zgjidhja per ty dhe per mua, mund te jete shume e thjeshte(me problemin e vetem qe nuk e implementojme dhe nuk ua detyrojme dot paleve). Po kush perplaset per shqiptaret??? Ku eshte delikatesa e ceshtjes sone atehere??? Mbase nuk po e marr vesh une se ne cfare kendveshtrimi je duke e pare.

Po ti me pyete me habi me siper pse eshte delikat konflikti Izrael-Palestine, dhe tu pergjigja, tani me pyet me habi pse eshte delikat ky tjetri. Mblidh mendjen  smiley)

Tema eshte delikate per diplomacine botrore, pra nuk ka pike dyshimi mbi drejtesine e ceshtjes kombetare shqiptare, dhe nuk ka pike dyshimi mbi padrejtesine historike qe ju be kombit shqiptar. Megjithate eshte nje teme gati tabu ne te gjith mediat de diplomacine botrore. Edhe gjat luftes te Kosoves u fol vetem dhe vetem mbi aspektin humanitar, ku populli shqiptar u trajtua vetem si per gjynah, dhe kurre nuk u permend padrejtesia e ndarjes te shqiptareve ne pese shtete dhe gjenocided qe pasuan kete vendim. Hapja e ceshtjes kombetare shqiptare apo transparenca mediatike e diplomatike hap nje mal me telashe per gjith europen sepse duhen hedhur poshte ato traktate qe sollen paqen ne europe, dhe qe te hedhesh poshte ato traktate besoj ska rendesi te ta them se c'ndodh.

Megjithmend?

Sikur te te pyesja cila eshte zgjidhja e ceshtjes se lindjes se mesme, do e kuptoje se sa "delikate" eshte, edhe nga shpejtesia me te cilen do shqiptoje zgjidhjen.

Pse eshte delikate ceshtja shqiptare? Nese me delikate nenkupton te thyeshme kollaj, te brishte, atehere jam dakord. ne cdo moment mund t''u'a fusin shqiptareve dhe t'i lene me gisht ne gojel; e te marrim armet dhe njehere si ne lidhjen e Prizrenit. Dhe njesoj, ne cdo moment mund t'u kthejne shqiptareve te gjitha te drejtat e zhbera nga padrejtesite historike.

 po cfare u bo me 40 e sa vende "miq" muslimane? nqs Kosova do te kishte qene me laike ose me fe tjeter do te ishte njohur dy here me shume se 72shi! 

Ka te drejte ai, se Serbia po ben me shume kundra Kosoves se sa Shqiperia dhe Kosova bejne per Kosoven! Ne lidhje me luften ne media Serbia ben 10 here me shume.

Minister te jashtem me koqe kanari nuk gjen ne hemisferen veriore

si i bi me qen ktij ?

Si Alfred Serreqi ne vitet e para te demokracise ?

Kta ministrat tane te jashtem kane ene ftyra qesharake mer yahoo, ska nevoje e i nigju hic se ca thone.Shif e shkruj

ahaha

http://www.xenini.com/index13.htm

 mos pergjithso: Dade pak e zhubravitur por nice .Milo , pak progrek por king smiley

ftyre qofte mre

porsi lul basha smiley

nejse kampion eshte Meta smiley kokeqenstani smiley

 ups harrova Lulin. Po t kishte pas disa ministre t jashtme femna andej nga evropi, do kish ec me shum ceshtja kombtare me Lulin  e perjashtem.Ene ato qe ishin, ca plakaruqe t mbarume smiley

aman er burre se nuk me mushet menja qe bo luli per ato pune

ai duket si palluq, si cun beu, as te... ,as te..... smiley

  smiley

E lexoni apo nuk e lexoni artikullin kur shkruani?

Hyseni thote me te drejte se; "na tradhetuan" ata shtete qe na premtuan dhe sulmon terforazi edhe shtetet gjoja mike qe kane marre persiper (edhe per interesa te tyre) te na ndihmojne per njohje te reja! Ketu ai ka te drejte sepse Kosova nuk do te njiheshe si shtet vetem kur ajo ti ngjasonte Taiwanit por do te njiheshe si shtet pikerisht sepse ka te drejte ne aspektin, Historik, vrazhden demokratike apo ne saje te drejtave te njeriut e popujve per vetvendosje, Karta e OKB-se!

Politikat e munguara te USA dhe BE jane pikerisht kushtezimet ne rrafshin nderkombetar per cdo shtet qe luan me interesat e demokracive me te medha te Botes. Kosova duhet te ishte pjese e bisedave ne tryezat me te medha dhe trysnia e USA dhe BE duhet te mbaheshe ne lartesine e duhur, Karshi Serbise dhe karshi Rusise! Nuk duhet pare ceshtja shqiptare si ceshtje provinciale ne harrese e siper. Kjo eshte premtimi dhe anagazhimi per te cilen Hyseni po i kritikon me te drejte (pavarsisht se keto duhet te ishin bere me force dhe me seriozitet kohe me pare)!

Ankesa e tije eshte e drejte sepse pavarsisht kushteve te brendeshme te ekonomise se dobet apo kapaciteteve administrativo-politike te dobeta (ne fuqizim e siper sepse ka stabilitet institucional e qartesi rrugetimi politik) nuk mund te kushtezosh nje popull-shtet ne te drejten e tije fundamentale per arsye te mungeses se fuqise ekonomike te standarteve Evropiane. Kauza e Serbise dhe armiqve te Kosoves ka qene gjithnje, mungesa e aftesive shtetformuese dhe ekonomike te Kosovareve, per te mbeshtetur kete teze, ata bejne cmos te minojne Kosoven nga brenda dhe nga jashte, aty ku te mundin! Ata permendin edhe shtetet bankrot te botes per te krijuar panikun humanitar, terrorrist e ekonomik tek Kosova sikur te ishte e drejta e vetvendosjes nje lajthitje mirqenje apo privileg i kolonizatorit?! Shtetet qe nuk mbajne premtimet jane ose jo-demokratike ose jane kurva te Rusise e anti-amerikane! Pra nuk eshte faji i Kosoves qe ata jane palaco-shtete! Historia nuk njeh kushtezime ekonomike ne njohjen e shteteve perkatese por vetem te drejten per vetvendosje ne saje te kushteve politike, strategjike, luftarake, apo kushte qe detyrojne nje popull ne rrezik e kanosje barbare! Ekonomia e mirqenja e shteteve eshte relative nga koha dhe faktoret natyrore. E drejta e popujve per liri e vetqeverisje eshte e drejte natyrore. Kosova eshte vetem 2 milion banore dhe nga Kosova nuk rrezikohet asnje rend demokratik dhe asnje banor a territor nderkombetar! Nato hyri ne lufte per standarte humanitare dhe elementare te te drejtave te njeriut dhe popujve te shtypur keto kerkesat e tanishme te stabilitetit te gjithanshem ne Kosove bien ndesh me kulturen demokratike dhe humanitare te vete perendimit! Me angazhimin 10 vjecar te BE-se, UNO-s dhe USA-se nuk mund te anashkalosh pergjegjesine e Perendimit dhe tia faturosh fiaskon Kosoves se pergjakur e shpartallosur deri ne gueret e 70% shtepive te djegur e institucioneve inegzistente qe trashegoi! Nuk eshte e mundur qe te angazhohen te gjithe faktoret me te fuqishem te Botes dhe te kemi keto rezulatate gjysmake pa pasur nje tradheti e maskarallek te brendshem nga ana e "miqve" tane! Nuk ka se si te kuptohet perkedhelja e Perendimit ndaj Serbise dhe lenja ne balte dhe izolimi i Kosoves po te mos kishte tradheti Nderkombetare ne dem te Kosoves! Disa ketu flasin per tradita te shqiptareve te Beses dhe se nuk duhet te flitet me perendimin ne kete gjuhe? Gabim! Besa dhe premtimet jane elemente shume te rendesishem ne mardheniet diplomatike dhe nderkombetare. Pa besimin dhe fjalen e dhene edhe me ligje, angazhime e dekrete (shih politikat strategjike qe theksojne X shtet apo koalicion) nuk funsionon asgje ne rrafshin diplomatik. Po te ishte keshtu atehere Bota do te ishte cdo sekonde nje surprize dhe e paqendrueshme qe do te perbenete nje rrezik per cdo popull! Ashtu sic premtohet dhe behet besa ne nje koalicion te mirfillte bashkqeverisje ashtu funksionon edhe diplomacia nderkombetare dhe pikerisht per kete bese te prere e ka fjalen Hyseni qe me te drejte ja faturon mosnjohjet edhe faktorit "mik" nderkombetar!

Arsyet e tjera dale nga romanet kriminale me Mafie dhe me standarte sigurie jane pallavra te atyre qe na duan ne distance! Shikoni sulmin diplomatik Serb kunder te gjithe faktorit Shqiptar ne Balkan dhe rikujtoni angazhimin e qeverive te Serbise se; "lufta per kosove e metohi" do te vazhdoje ne rrafshin diplomatik e institucional!!! Keto jane rezultatet e kesaj politike anti-shqiptare qe nderkombetaret dhe "miqte" tane i mbyllen syte dhe veshet nga arroganca dhe des-interesi per ceshtjen Shqiptare!!!!!

 Nato hyri ne lufte per standarte humanitare dhe elementare te te drejtave te njeriut dhe popujve te shtypur keto kerkesat e tanishme te stabilitetit te gjithanshem ne Kosove bien ndesh me kulturen demokratike dhe humanitare te vete perendimit!

E drejte, por ai MIKU i madh si tha:Ne luften, ju paqen.

Historia duhet kqyrur edhe nga prapaskena. Aty eshte dhe Lewinsky smiley

Paqen po e paguan Kosova me kantonizimin e brendshem te saje dhe me qetesine karshi shantazheve te serbeve brenda kosoves. Kosova po terhiqet zvarre drejt bisedimeve qe i sherbejne ne rradhe te pare Serbise per ne BE dhe jane te izoluar me teper se ne vete kohen e Jugosllavise. Ne Kosove po udheheqin nderkombetaret sot e 11 vjet dhe politikanet jane vetem dora e stergjatur e tyre. Kujt duhet ti hidhet faji ne kete mes, Kosoves qe nuk po ngrihet ne mob dhe nacionalizem qe ne kete gjendje do te ishte edhe krejt e kuptueshme? fajin e kane nderkombetaret sepse nuk bejne punen e tyre dhe nuk mbajne premtimet e tyre! askush ne Kosove nuk eshte kunder prosperitetit porse porsperiteti vjen me ndihmen e faktorit nderkombetar dhe nqs. deshiron ai!

 Ndërsa zv/ministrja e Jashtme Vlora Citaku, në një analizë të politikës së jashtme thekson se qeveria nuk mundi të realizojë atë që pati premtuar, njohjen e Kosovës nga 100 vende brenda viti 2010.

.... " shtet perkrahese ,duhet te kishin bere me shume per njohjen e Kosoves nderkombetarisht"-shprehet Hyseni.Por kjo nuk ka te bej me tradhtine. Hyseni nuk thote na tradhtuan,kam pershtypjen se merdiat shqiptare nuk njohin shqipen ose nuk jane te afta profesionalisht te perciellin si duhet gjuhen shqipe,"nuk na mbeshteten si duhet" nuk perkthehet "na tradhtuan!!". Thjesht eshte nje interpretim i keq i fjaleve.

Kosova nuk diskutohet se nuk mund te bej as gje pa SHBA dhe komunitetin e BEs! Fjala tradhti ne kete rast eshte teper e huaj per Kosoven.

Ne gjuhen diplomatike fjalet "duhet te kishin bere me shume " dtth. tradheti sepse kane tradhetuar interesat paresore te Kosoves duke i anashkaluar ose nenvlehtesuar. Hyseni nuk mund te flase kaq hapur por eshte e njejta gje -Politikani nuk duhet te flase kaq hapur dhe fjala e duhur i lihet gjithnje gazetarise per ta theksuar (per te lene hapur cdo faturim keqkuptimi)

 Tradheti eshte thjesht interpretim gazetareks i fjaleve "duhet te kishin bere me shume" dhe aspak as nje fije "gjuhe diplomatike" e dipllomatit, per fjalen "tradheti"

Hap fjalorin.

 

Nuk e di se cfare thote fjalori yt por ne marrdheniet politike kur njeri (kosova) ben kete apo ate qe deshiron pala nderkombetare (detyrat dhe detyrimet e Kosoves) edhe tjetri (ndekombetaret) nuk ben ate qe premton (mbeshtjetje te fuqishme dhe premtimin qe do te kete mbi 100 njohje nderkombetare, e pohuar edhe nga ministri i jashtem Serb ne parlamentin Serb) quhet ose "pak" ose ne rastin e te futmes "tradheti"

Fjalori thote qarte se Tradheti quhet cdo futje sa krahu!

Ky titulli është i gazetarit apo Hyseni ja ka thënë në vesh (fshehtas ).

 Nuk ka dyshim se përgjegjsia kryesore për njohjen e Kosovës është e Ndërkombëtareë përderisa ata drejtojnë atë .Por në planin shqiptar përgjegjsi të madhe ka shteti shqiptar që termin faktor paqe në rajon e përdor vend e pa vend dhe e ka keqkuptuar si servilizëm e "lepe peqe " ndaj ndêrkombëtarëve .Duke përdorur ppolitika reciprociteti e parteriteti Shqipria do kishte bërë më shumë për njohjen e Kosovës .Me turizëm dipllomatik nuk arrihet asgjë veç një ftese për turizmin e rradhës .Servilizmi i pushtetarëve dhe dipllomatëve tanë çdo përpjekje e arritje në këtë drejtim e kthen në nul. 

ehhhhhh mer Hysen tani e more vesh se me ke ke te besh.  Vetem Shqiptaret e japin besen kot si trapa dhe jane gati bile te futen dhe ne lufte me njeri tjetrin per ndonj arrixhi qe i troket rastesisht tek dera ....

Ka ardhur koha qe dhe ne shqiptaret te behemi 'evropiane' apo UNO-jane.

Por me mire vone se kurre thomi ne shqyptaret kenej.

Kosoven e ka njohur USA te tjerat jane per lesh tha...

nejse shpresojme qe Pacollte e zqicres te bejne ndonje gje.....

 

pallavra politikanesh pa ide...cfare presin nga bota...

per shqiptaret ne shqiperi e kosove nuk ka alternative tjeter pervec asaj qe shtron vetevendosja...bashkim 

 Interviste kunder presidences se Obames ishte kjo?

nje interpretim

Tradheti o Hyseno eshte sikur Amerika te beje te paberen; te terheqe njohjen. Po dhe kjo do te ishte "tradheti" ne shume thonjeza; sepse mund edhe te shpjegohej se po ndjek interesin e vet.

Do qe te besh nje kritike morale? Ate beja Shqiperise. Jo "aleateve". Ne boten diplomatike, nuk eshte njesoj si te besh "thymje krahu".

Nese Kosova e sheh Ameriken (psh) si partner dhe aleat, do te thote qe pak a shume ne fushen diplomatike, edhe Amerika e sheh Kosoven jo si vasale, por si te lire te marre ca vendime vete, pra gati gati te barabarte; te ciles (Kosoves) nuk i imponon vendime. Perndryshe fillon e humbet aleanca dhe Kosova fillon e shnderrohet ne vasale.

Nese ideja jote e aleances eshte qe Amerika t'i detyroje shtetet e tjera te pranojne Kosoven, ky eshte muhabet qe nuk duhet te dale nga goja e nje diplomati dhe aq me pak nga goja e nje shefi diplomacie.

Mesa di une, Amerika dhe Anglia, psh, kane bere boll presion. Me aq sa mund te quhet presion ne diplomaci.

Duhet kuptuar qarte, qe edhe vete njohja e Kosoves si shtet, ne vetvete perben nje hap shume te guximshem, te kthjellet dhe ne marredheniet nderkombetare, edhe kontradiktor. Dhe vete deklarata e Bushit nga Tirana ishte nje shok dhe nje bombe ne arenen politike nderkombetare.

Kush ka bere shume pak fare, eshte Shqiperia.

Koordinuar me gjithe mbeshtetesit e Kosoves, Shqiperia mund te kish bere mrekullira ne arenen nderkombetare. Shtet i vogel??? S'ka lidhje fare. Shqiperia c'anetaresoi Taivanin dhe anetaresoi Kinen ne OKB, ne nje kohe kur ishim dhe me "te vegjel" dhe me te dhjere, pa asnje shok e mik ne bote.

Sot mund te themi me plot goje qe Shqiperia nuk ka bere asgje.

Si deklarate dhe zgjedhje fjalesh, eshte teper e nxituar dhe pa lidhje.

Ore per te qene tradheti eshte tradheti edhe pike. Edhe turp te kene. Tradheti eshte sepse pasi thyen kryenecesine e Millos, dhe ndoqen doren e  Rusise nga ballkani amerikanet dhe vendosen kemben e NATO-s ne te, nuk ju interesoi me ceshtja shqiptare, megjithese kete objektiv strategjik nuk do ta kishin arritur kurre pa shqiptaret.

Edhe nje gje tjeter, fakti qe shqiptaret gjithmone jane pare me percmim nga perendimoret, edhe nga vete amerikanet, edhe kur vete ata nderhyne ushtarakisht ne ndihme te shqiptatreve, tregon se ata kurre nuk kan pasur aleancen me shqiptaret me perzemersi, por gjithmone si nje bashkepunim te besdizshem por te nevojshem, dhe kurre nuk ju ka interesuar ceshtja shqiptare te cilen vete e kan katandisur keshtu duke kryer padrejtesine me te madhe historike ne Europe. Edhe liderat shqiptare duhet te fillojne te bashkepunojne per interesa reciproke vetem, dhe percmimit ti pergjigjen me percmim, jo me miqte tane, aleatet tane, Be-ja, Familja Europiane ( po e degjova edhe nje here kete fjalen e fundit do e thyej ekranin e lap-topit) integrimi, paqja dhe stabiliteti ne rajon etj etj.

Degjo tani. Ne, duam s'duam jemi pjese e familjes Europiane. 

Familja europiane, eshte destinacioni yne. Aty do te japim kontributin dhe do te zeme vendin qe meritojme ne Familjen Europiane. Te gjithe aleatet dhe miqte tane po perpiqen dhe po bejne maksimumin qe Shqiperia te integrohet ne Familjen Europiane.

smileysmiley

He, e theve? Se ishin fjalite me te veshtira qe kam mundur te shkruaj ndonjehere... sikur po terhiqja nje tren mallrash m'u duk. sikur sapo i thashe derrit daje.

ceshtja zgjidhet shume shpejt dhe pa lodhje te madhe .Te zbatohet deklareta e pavaresise e 1912-tes.Keshtu edhe amerika shpeton nga talashet dhe shqiptaret nga serbo-greket.Ceshtja shtrohet kush ka b*the ta beje?Ata qe mbeshtesin tezen e kosoves shtet i pavarur si zgjidhje perfundimtare bejne lojen e grekut me ose pa dashje

Hyseni eshte treguar dy here i sinqerte ne kete interviste. Nga kjo mund te kuptosh mendesine e punes se qeverise kosovare. Atyre u eshte thene nga perendimi qe ne do te merremi me njohjet, ju merruni me punet tuaja. Dhe qeverisesit e Kosoves (dhe Shqiperise) e fjeten mendjen per njohjet dhe filluan te zihen e te grihen me njeri tjetrin. Nderkohe, cfare u servijej shume vendeve ishte qe Kosova eshte nje shtet i vetemenaxheshem dhe (bashke me Shqiperine) jane faktor stabiliteti ne rajon. Nga ana tjeter, keto shtete nuk po stabilizojne dot veten e tyre. Hyseni po e thote qarte qe duhet t'i harrojme grindjet e vogla perpara ketij qellimi te madh dhe te bejme me shume. Cfare mund te behet dhe cfare mund te arrihet eshte per tu pare.

Po mire me ky Hyseni qe qeka kaq burre i mire, pse nuk e thote tamam se cilet jane keta shtete.

E pse nuk flasim i here per tradhetine qe qeveria e Kosoves u ka bere kosovareve?

 Ooo, qe po plas. Kemi folur e deshiruar shum per Kosoven, mirpo (une naivi bej pyetje kot se koti, qe kane vlere), si shpjegohet qe ne krye te Kosoves (ne fakt dhe te Shqiperise) , zgjidhen kryeministra, ministra, njerzit me te perfolur, me cene, me deformime intelektuale, njerez pa vizione, me mentalitet si te shekullit te kaluar, te paafte ne menaxhimin e situatave, dhe me e keqja me nje te kaluar te dyshimte, qe ju jep shanc te tjerve (qe na i duan te "miren&quotsmiley per ti akuzuar lehte. Pse pra zgjidhen keta, dhe jo psh, nje vajze, grua e shkolluar, pa cene, pa te kaluar me luften, etj.

Ka kaq vjet pavarsi, dhe pse nuk behen filma mbi genocidin qe serbet kane bere mbi kosovaret, apo nuk ka patur vrasje, perdhunime, grabitje, nga serbet. Pse nuk njihet opinioni perendimor dhe boteror rreth historise aty.  Opinioni europian, amerikan, arabik, ai i Azise, i Afrikes, i Amerikes Latine, dhe i Oqeanise nuk dine asgje mbi dhunen dhe vrasjet qe kan bere serbet mbi popullaten aty. Te vetmit qe dine, jane shqiptaret, dhe disa nga dipllomatet dhe politikanet (rreth 5-10% ) nga vendeve te ndryshme. Rreth 90-95% e planetit , nuk dine asgje rreth asaj qe ka ndodhur ne Kosove, ose e dine turbullt, por nuk e dine se serbet jane te ardhur dhe shqiptaret aty jane autoktone.  

Ka njeri ti pergjigjet ketyre dy pyetjeve. 

 ... si shpjegohet qe ne krye te Kosoves (ne fakt dhe te Shqiperise) , zgjidhen kryeministra, ministra, njerzit me te perfolur, me cene, me deformime intelektuale, njerez pa vizione, me mentalitet si te shekullit te kaluar, te paafte ne menaxhimin e situatave, dhe me e keqja me nje te kaluar te dyshimte, qe ju jep shanc te tjerve (qe na i duan te "miren&quotsmiley per ti akuzuar lehte. Pse pra zgjidhen keta, dhe jo psh, nje vajze, grua e shkolluar, pa cene, pa te kaluar me luften, etj.

Pergjigja eshte e thjeshte - sepse shumica e popullit cmon/vlereson/mbeshtet ato tipare qe manifestohen nga klasa udheheqese per arsye nga me te ndryshmet qe nga premtimi i ndonje kocke  ... deri tek syleshlleku ... dhe me ne fund kjo shumice voton per zgjedhjen e tyre!!!

 I nedruar Pjer!

Pyetja juaj eshte shume e veshtire per t'jupergjigjur. Do te duheshin Disa Akademi, qe te punonin disa vite dhe jarabi te arrinin ne nje konkluzion.

Por paraprakisht Per te ndihmuar sadopak keto Akademi, po shtroj edhe une nja dy pyetje:

1. A ka njerez idealiste sot ne Shqiperi, qe tu dhembe per memedhene??????

2. A ka patriote te medhenj qe pasurine e tyre ta shkrijne per vatane? (se qe te behen keto duhet vetem nje gje shume e vogel fare, por e vogel fare ama........., pakez para)

Hajt se folim.......Themi ne knej ka alidemi.

Nje ide me vjen ne mendje Pjero. Evgjiti kur merr rrogen lan sumen me kos, ha e pi per nje dite, dhe gjithe pjesen tjeter te muajit e kalon me aheng.

Mire shtetet nuk bene hair ne keto gjera, po ne as individe apo shoqeri civile nuk kemi nxjerre qe te bejne zhurme apo te ngrene zerin e ta perbotin ate qe ndodhi.

Tradhti ...nese do ta percatonim si term  te tille ...´duhet te fillojme nga organizata e vendeve islamike ne lidhje me ceshtjen e Kosoves ...

Deklarata e Pamvarsise 1912 ...te bazuar vetem te territori i bashkimit te truallit te vilajeteve te turkut ...pa principet e 2 mars 1444 e flamurin s`mund te ndodhi kursesi as nga brenda Shqiperise sepse keshtu jane nderthurur shtresat e popullsise ... as nuk do kete kurre aprovimin e BE e dhe USA sikur rrafsh te behet gjithe bota ...

ps. Duhet te fillojme nga koka jo nga bishti ... Festen e Flamurit me 2 mars ne Lezhe .... ( jane dy festa te ndryshme me Pamvarsine me 28 nentor ne Vlore )

Diplomacia skënderhyseniane eshte shpalosur edhe ne disa komente me siper, sa qef.

 Ketu ka tradhti burra...

E paskan fajin vendet perkrahese te Kosoves thoka ky miku...

Hajde trap hajde...

Kjo puna e njohjes sè Kosovès nè Botè,èshtè si puna e respektit...Fitohet e nuk dhurohet...nuk kuptoj pèrse pret dhe nga kush i pret dhuratat ish-ministri i jashtèm i Kosovès??Nè vend tia fusin kot,jo 100 po aq qind do na njohin brenda vitit...tè punojnè qè tè fitojnè respektin e botès..dhe tè tjerat vijnè vetè.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).