Mendoj se ka konfuzion mbi kete term, mbi kete vlere. Mendoj se patriotizmi eshte mbi çdo lloj ane e militantizmi politik. Mendoj se mbi te gjitha eshte ta duash vendin tend, ta nderosh, t'ia duash te miren. Mendoj se nuk varet nga vendi ku jeton, e as nga profesioni apo shkalla sociale. Mendoj se nje punetor murator ne Londer apo Dortmund, qytetar shembull i vendit ku jeton eshte shume me patriot se nje derbeder analist ne Tirane. Ai me figuren e vet i ben nder vendit nga vjen, analisti e nxin. Po ju si mendoni?

14 Komente

 patriot ne shqip dmth atdhetar, dhe asgje tjeter.kushti? vete nga fjala, te duash dhe te besh vetem te miren per atdheun. patriot vetequhet dhe veteshpallet edhe Berishovici sa here qe del ne TV... po kush e di kuptimin e atdhetarise, e merr vesh qe ai i perdor fjalet si t'i doje qejfi... si puna e pucit, qe s'la fjalor anglishteje pa hapur... ai qe s'di shqip, e jo me anglisht. nejse.

une jam dhe kam deshire te me shohin edhe te tjeret si atdhetar... po ti zana?

Eshte postuar me pare nje prurje me permbajtje te tille .Per korrekrtese duhej permendur dhe dhene ose rekomanduar  LINKU.

Sa per shtojzovallen ose Zanen , termi PATRIOT per aq sa mendon qe ekziston e ka perkufizimin shekullor mbare BOTEROR dhe me fjale per  Rahmet nga nje ish KOMUNIST !

Per Dashurine jap JETEN , Per Atdheun jap Dashurine !

Perderisa ne nje shtet karagjozesh SOT cmohet si patriot i madh , ai qe ngre nga Toka nje cope recke , ku eshte disenjuar Flamuri i hedhur ne raste Proteste , kjo shpjegon se Patriot mund te jete cdo fshesaxhi pas manifestimeve te nje Majit , per te cilet duhet bere nje evidence URGJENT per Dekorime e Shperblime . Me dyshim dhe si Puciste e Antipatriotike duhet vleresuar  thenia e atehereshme e ish k/Bashkise sh Xh T . Ne nje rast te pas manifestimit te 1 Majit,  "jevgjit " ja kishin fute gjumit dhe nuk kishin pastruar sheshin, pranej ai u detyru me perdor ate shprehjen e famshme :

E kini dhi mrome .U dhjefsha patriotizmin se na turperute racen e Jevgjve . I kini lone flamuret rrugve ne meshire te fatit !

Ndersa po te jesh Realist ne shtetin ose Regjimin e ngritur nga nje Psikopat me nje Grup Kusaresh te pangopur , PATRIOT osht gjoja modhe mer Jahu , sidomos kur fjalen Dashuri e zevendeson me Para .

Shtojzovallja edhe mund te merzitet qe i beme nje cilesim te tille Patriotizmit = Kanun per sot ! Po asht per te miren e saj per mos e vra mendjen per MARRINA smiley

Patriotizem sipas kuptimit te sotem (dmth modern) eshte .. te rrish ulur ne kafene gjithe diten duke pire kafe, raki dhe duke medituar me mallengjim se kur do te vije dita e arbrit!!!!!

Me shume ketu: Çfarë është patriotizmi për ty?

 

 Ketu, shqiptarvrasesit veteshpallen patriote, dhe shqiptaret e vrare i quajne antishqiptare. Mire e kishte Noli, sic lexhet te linku i Koranit. Sapo u konkretizua.

Koran, c'do te thuash me ate qe ke shkruar me kafenete, para se pergjigjja ime te tingelloje e ashper si pasoje e nje keqkuptimi?

Këtu brenda një dite si me magji tradhëtori bëhet patriot dhe patrioti tradhëtor. Këtu shohim përpara syve tanë të kapërdisen si patriotë të mëdhej ata që kanë luftuar për harfet dhe për flamurin e babës, që kanë djegur Shqipërinë e Mesme ose ata që janë puthur me andartet e i kanë ndihmuar shenjtërojnë anë e mbanë Toskërinë. Këtu si më thoshte një mik është më mirë që njeriu të jetë tradhëtor e të shikojë interesat e tij sepse kështu do të jetë i sigurtë që të nesërmen do të prokllamohet patriot i madh.


Koran, c'do te thuash me ate qe ke shkruar me kafenete, para se pergjigjja ime te tingelloje e ashper si pasoje e nje keqkuptimi?

Nuk e di cfare ke keqkuptuar! Fjala ishte qe askush nuk mund te jete patriot vetem duke enderruar per atdheun ne kafene apo perpara monitorit te kompjuterit pa bere pjesen e tij/saj sipas kushteve!

Shiko sa mire e ka thene Noli  me lart!

 Ah, se mos harroj. Zana, ti qe thoshe se Shkodra s'po mbytet, jane video te montuara te top-channel, te marra nga mbytjet e kaluara, vetem e vetem qe te mos i nxihej faqja Berishes tend, nuk je patriote. Jo ne shkalle kombi, por as ne shkalle qyteti.

patriot , term i vjeteruar, i dale mode. eshte me bukur NACIONALIST.  

 per mendimin tim dmth me qene peshk pa uje.

 

 lol

Per mua patriotizem sot eshte ta duash atdheun tend (pra mbare trojet shqipfolese) dhe te mos e thuash kurre kete per mburrje, por ta kuptosh se thjesht po do veten.

Patriotism is supporting your country all the time, and your government when it deserves it.

Mark Twain

hej o zana.. sinqerisht, por vari esht mos hap me pyetje.. ose mendohu cik me shume heres tjeter.

Pse ....'te vjen keq ty qe hapi pyetje apo per ty kjo pyetje eshte e pakuptueshme

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).