nese dikush ju cileson "emigrant" - si reagoni? Ju shqeteson? Pse? Nuk ju shqeteson? Pse? Si e mendoni perkufizimin e emigrantit ne koken tuaj; ose, nese nuk e konsideroni veten emigrant, ke konsideroni te tille? A ka kanotacion te keq kjo fjale per ju? ne pergjithesi apo ne nje kontekst te caktuar (psh, si e ndjeni kur ju quajne emigrant ne Shqiperi dhe kur ju quajne emigrant ne Amerike)?


47 Komente

Ne Amerike nuk me ka quajtur njeri emigrant, ne Shqiperi me therrasin Amerikon, ne koken time jam shqiptar.

o me, erdhen grantet!!

s'di t'ngasi granti mutit!!

na mbyten emigrantet.

etj etj etj.

Ne Kanada qe diten qe kam shkelur ne aeroport, punonjesi i emigracionit me tha 'Miresevjen ne shtepi'. Ketu e ndjej veten kanadeze, bile montrealse po kjo eshte tjeter ceshtje smiley. Ne Shqiperi e ndjej veten shqiptare, tiranase, goce mami/babi, moter, komshie, etj. Une ndihem ne pergjithesi me shume fat qe kam jetuar ne vendet ku kam jetuar, me kane dhene eksperienca qe s'kane te cmuar, kam bere miq qe i dua dhe respektoj dhe me kane treguar qe njerezit ne cdo vend te botes kane shume gjera te perbashketa dhe ato qe i kane te vecanta, e bejne boten interesante. Fjala emigrant ne pergjithesi nuk me le asnje ndjenje te mire ose te keqe, nese dikush do me quante emigrante, as me ngroh as me ftoh. Ne Kanada nuk e kam hasur shpesh si term per cudi megjithese Kanadaja pranon rreth 250 000 rezidente te rinj cdo vit, biles kam bere nje here nje projekt konsulence per nje banke qe donte t'i ofronte sherbime kesaj pjese te tregut dhe ajo i quante 'te sapoardhur' ata qe kishin me pak se 2 vjet ne Kanada dhe 'komunitete etnike' ata qe jane me prejardhje nga diku tjeter po qe jetojne ketu per me shume se 2 vjet.

faleminderit

Kam edhe nje pyetje: keni parti politike ne Kanada qe e kane te huajin ne fokus te politikave te tyre (per mire apo per keq)? Psh, ne kemi SVP qe e ka bere biznesin e vet te huajin (per keq).

keni parti politike ne Kanada qe e kane te huajin ne fokus te politikave te tyre (per mire apo per keq)?

Te gjitha partite politike jane koshiente qe 95% e Kanadase eshte e pabanuar dhe pjelloria femerore eshte shume e ulet, keshtu qe i mirepresin tere Hindustanin e Pakistanin me duar hapur (se nuk vjen njeri tjeter. Ne shqiptaret jemi gabim statistikor)

Hindusi dhe paki me nji te shtypun te butonit nxjerr tre pernjiher ndersa shqiptari e shkel disa here  butonin dhe a i del nji a nuk i del...

Shqiptart prej fertil jane kthy ne steril dhe kanadezet e kane kuptu kte .Prandaj s'kane noj interes te madh per ne .

 SVP-ja, sic e di dhe ti vete, nuk eshte rast i vecante. Ne pothuajse gjithe Europen partite anti-emigrante kane pasur rritje vitet e fundit, dhe kur kesaj tendence ju bashkua se fundi dhe Suedia qe shquhet per vendalinj paqesore, prognoza eshte e zymte. Nuk eshte SVP-ja problemi juaj, eshte mungesa e alternativave te tjera per te zgjidhur problemet qe keni (kriminaliteti etj) qe drejton votuesin hajvan zviceran te alternativa siperfaqsore e SVP-se. Ne fund te fundit, si mendon ti se do votonin shqiptaret ndermejt dy alternativave "ta zhbejme bathoren" dhe "ta integrojme bathoren"? Thene kjo, po vazhdoj dhe pak smiley

Megjithese pa e provuar drejtperdrejt, besoj se ta quash tjetrin einfach emigrant tregon me shume per ate te cilin e perdor (ne varesi te konotacionit) sesa per ate te cilit i drejtohet. Tjeter gje pastaj qe nganjehere do vuash edhe pasojat e llumit bashkekombas qe ka ardhur atje sado e padrejte qe eshte kjo. Megjithate sic e shef dallimet i bejme edhe ne mes tene; kerko te peshku me fjale kyc "malok" dhe sheh qe rezultatet e kerkimit s'kane te sosur. Si perfundim, njerzit jane te tille, e kane me kollaj (dhe ne fakt eshte  me e kollajte) te pergjithsojne sesa te ndajne shapin nga sheqeri. 

Dhe e fundit ... kisha kohe pa shkruar kaq gjate te peshku smiley

Pyetje: Emigrant apo jo

 

e bukura eshte se ti ke nuk ke bere thjesht kete pyetje.  me poshte ke bere nja 7 a 8 nenpyetje te tjera.smiley        po si nuk te vjen pak keq per ne ,xhanem.smiley

ketu ne Hollande nuk me ka quajtur njeri deri me sot emigrant. ne fakt, ne pergjithesi,   kjo fjale as qe nuk perdoret per te huajt qe jane integruar apo natyralizuar  ne shoqeri, sipas rregullave dhe normave te shtetit ketu.

ndersa ne Shqiperi, shoqeria me thone ndonjehere hollandes. po bejne shaka natyrisht.. une e konsideroj veten ,thjesht shqiptar.

perkufizimi emigrant? pak e veshtire.. megjithate une emigrant quaj te huajt te cilet ne vendin qe kane bujtur, nuk kane siguruar akoma dokumentat qe nevojiten (jane ne pritje), aq me teper te paintegruarit ne shoqerine vendase. uhhhh, sa me lodhi ky perkufizimi.smiley

se pari, faleminderit.

Se dyti, hmm. Ju nuk keni probleme me te huajt, emigrantet? Po me muslimanet, ku i fusni keta? nuk i konsideroni emigrant?

Se treti, perkufizimi: ne Zvicer te duhen rreth 10 vjet, te pakten, qe te marresh pasaporten. Dmth, i bie qe per gjithe kete kohe dikush te jete emigrant? (ne fakt ne Zvicer edhe ne brez te dyte je i huaj, jo emigrant por Secondos; keta zakonisht nuk kane pass por vetem lejen e qendrimit C, nje hap para passit)

muslimanet i kam futur te te paintegruarit ne shoqeri. per ata qe jane te paintegruar. se jo te gjithe muslimanet jane problematike natyrisht... nejse eshte teme cik me specifike (fondamentalizmi,ekstremizmi etj) kjo.

jo, ne Hollande ne momentin qe merr lejen e qendrimit,  te jepet edhe drejta te futesh, me plot kuptimin e fjales, ne shoqeri. pra ke te drejte te punosh te studiosh te hapesh biznes tend etj etj. pra automatikisht futesh ne sistemin shoqeror dhe shihesh si pjese e tij. ndersa marrja e pasaportes nuk ben ndonje ndryshim thelbesor. thjesht te shtohet nje e drejte me shume,  ajo e votes... te pakten keshtu e kam perjetuar une periudhen kur isha me leje qendrimi dhe kur mora pasaporten atje.

 

Une nuk i kam kaq te qarta keto perkufizime e sensacione personale.shpesh mendoj se emigrant eshte ai qe ben emigrantin,,,,e nuk eshte çeshtje letrash apo statusi.Eshte çeshtje integrimi mendor ,mentalitet ,integrim...me nje fjale self sintetike si gjithnje...manuale te tere ne pak rreshtasmiley

Jo vecanerisht, Self. Dy partite kryesore, Liberale dhe Konservatore nuk permendin asnjehere per keq te ardhurit, bile per shembull, ketu pozicioni i Governer General ka shume kohe qe mbahet nga njerez me prejardhje te huaj. (Adrienne Clarkson, australiano-kineze, dhe  Michaelle Jean, haitiane). Ky  i riu tani eshte i lindur ketu (David Johnston). Ka ne Quebec nje lloj seleksionimi se i duan te ardhurit frankofone dhe Quebec eshte e vetmja province qe e menaxhon emigracionin vete, te tjerat e menaxhojne nepermjet sistemit federal vetem. Po kjo eshte me teper per te konservuar gjuhen dhe kulturen franceze (ky eshte justifikimi, nuk po them qe jam dakord) jo per te ndare vendasit me te huajt.

Kam pershtypjen qe ne Kanada, me gjithe ata njerez me prejardhje te huaj, nuk i leverdis asnjerit te inatose gjithe ata votues me deklarata kunder. Kanadaja kishte, ne regjistrimin e fundit ne 2006, rreth 20% te popullates te lindur jashte Kanadase, imagjino po te marresh parasysh dhe lidhjet familjare, brezat e dyte e te trete, etj.  

22% Zvicra dhe e kemi te huajin (kryesisht shqiptarin, por edhe gjermanin dhe muslimanin) teme qendrore te 15 viteve te fundit.

Por, gjermanin, psh, nuk e quan njeri emigrant. Shqiptarin po. Edhe pse te dy vijne per te njejten arsye ne Zvicer: per arsye ekonomike.

 Mos e ke llafin per Shumakerin dhe Boris Bekerin ti moj qe kane emigruar ne Zvicer per arsye ekonomike,dhe mos i ngaterro gjonat se nuk besoj te kete Gjerman qe te kete emigruar neZvicer per arsye ekonomike per vete faktinse Gjermania eshte shteti me social ne bote,dhe po nuk punove merr social,po nuk pate pune shtepine ta paguan shteti,femijet marrin kinder geld deri sa te mbarojne shkollen,nuk e di a ti ofron Zvicra keto sherbime.

Në vendet e evropës  nuk përdoret fjala emigraht por i huaj . ka shërbime emigracioni zyra etj flitet pë emigracion .por në popull mbështillen të gjithë në emrin i huaj, të huajt. Myslimanët  arabë apo me një farë ngjyre  janë të huajt më të stigmatizuar.

Edhe sikur ta kesh nje pasaporte prap emigrant je, nuk rendon shume! Pastaj kjo varet se sa aftesi apo kualitet ke ti per tu vendosur ne nivele te larta. Experiencat e emigracionisteve te vendet e ndryshme thone se brezi i pare i emigranteve, ne pergjithsi e vuan emigracionin pasi nuk eshte e lehte te integrohesh si i barabarte me popullsine vendase, ndryshimi fillon me brezin e dyte, por edhe ky do te varet nga nje nivel i caktuar ngritje nga ana e edukimit, sa me i larte edukimi aq me pak i fyer do te ndihesh!

Emigranti eshte nje kafsh pune, qe ndodhet midis dy vendeve, atij te lindjes, dhe te atij ku jeton dhe punon, por nuk shijon as edhe njerin! Emigrantet vuajne humbjen e identitetit dhe te jetes sociale, te pakten une flas ketu ne Angli.

 

shume e ke renduar or burre i dheut....

a ka ndonje ndryshim midis te qenurit "emigrante" dhe te qenurit "kurbetlinj"?

Une emigrant me bie te jem deri diten qe do vdes. Packa se jam nenshtetas kanadez, anglishten mund ta flas pa theks (te pakten kur nuk jom i dehur), apo se 90% te kolegeve mund te kujtojne se jam nga ketu, kur me pyesin ju them qe jam emigrant nga Shqiperia.

Fjala emigrant nuk ka konotacion te keq aspak per mua. Megjithese mund te jem 100% i integruar me jeten e ketushme, prape eshte pjese e identitetit tim.

Emigrant nuk do te thote qe je "outsider" apo inferior. Nga perkufizimi i fjales ne anglisht gjithe ata qe nuk kane lindur ketu, apo nuk i kane prinderit Kanadeze jane emigrant. Femijeve qe lindin ketu ju thone "first-generation", ose gjenerata e para...

Kur jam ne Shqiperi me mbushen mire mushkerite me ajer dhe me duket sikur jam zoti i gjithe vendit. Te them te drejten ne Shqiperi ndihem me mire se ku do tjeter ne bote (megjithese eshte vend i paradokseve)! Se ca thone Shqiptaret per mua nuk e vras fare mendjen se kur nuk i perfill njeri opinionet e shqiptareve, nuk kam per te filluar une i pari...

 Varet ne cfare vendi te Evropes je. Ne Itali psh nuk perdoret fjala emigrant, perdoret direkt kombesia, "albanese", "marocchino", ose edhe klandestin. Fjala emigrant ne vetvete nuk ka asnje konotacion, e merr konotacionin sipas atyre qe e shqiptojne. Psh ndryshe eshte te thote "emigrant" nje qe e di qe nuk i do te huajt e varfer, ndryshe kur e thote nje shok. Pashaporten e merr minimumi per 12 vjet. 

Ketej nga amerika pastaj me emigrant nenkuptojne meksikanet zakonisht, dhe s'me kane quajtur ndonjehere emigrant. Per konotacionin varet edhe ketej kush e thote ate fjale, guvernatori i Arizones apo obama psh. 

Emigrant eshte nje qe rri ne shtepi me qera, qe flet me theks gjuhen e vendit ku jeton, qe ka problem me dokumentat (te perkohshme) dhe rrjedhimisht i duket vetja i perkohshem ne nje vend, eshte i/e tendosur mes mallit dhe deshires per t'u kthyer (shpesh here merret si deshtim) dhe deshires/vullnetit per te vazhduar rrugen qe ka nisur, Artiani e ka thene mire fare. E vetmja gje qe nuk pajtohem eshte kur thote "humbja e identitetit". Identiteti nuk eshte kulete smiley, nuk humbet smiley. Ndryshon. Humbet konformitetin po, nuk je as ne nje ane as ne tjetren, je ne mes. Behesh konform edhe me miliona emigrante te tjere ama, tip populli/identiteti i emigranteve. 

Une jetoj ne Zvicer por kam pashaporte gjermane. Ne zvicer jane emigrante te gjithe te huajt. Perfshire edhe gjermanet. Nuk ta thote njeri ne sy por te urrejne me shpirt (ne raport me gjermanet jane ndjenja te te voglit ndaj te madhit. Nuk thone kot me mire m.. se sa i vogel). Per kombet e tjera eshte urrejtje e thelle. Sidomos ndaj nesh shqiptareve dhe jugove. Ketu dolen the teori qe te nderohen emrat si ne Amerike qe te lehtesohej marja ne pune. Njerez te lindur ketu ne brezat e dyta e te treta por qe kane mbiemra me ic ose vic kane veshtiresi per pune. Per emigrantet myslimane flasin sikur me qene specie tjeter dhe jo njerez.

Per vendasit ti (ne kuptimin pavetor: shqiptari, tjetri) je imigrant/e. Ne kemi emigruar nga Shqiperia, mund te thuhet, por ama ne jemi "imigrante" ne Itali.

Sidoqofte ketu tek ne termi ne fjale perdoret per te huajt qe vijne per arsye ekonomike apo politike. Nje e/i huaj e/i martuar me nje italian/e, per shembull (nese eshte ky motivi i qendrimit pra), nuk eshte "imigrant".

 Une kam eksperience dyfishe emigracioni, Evrope (nese konsiderohet Anglia Evrope) dhe Amerike (nese konsiderohet Nju Jorku Amerike). Ajo shprehja qe thone se "te mjaftojne shtate minuta ne Nju Jork per t'u ndjer Nju Jorkez," mua me ka dale e sakte. Ketu jane te gjithe emigrante, ne mos gjenerate e pare, e dyte e trete, e katert, etj, keshtu qe ne njefare menyre emigrante nuk ka. Paradoksi eshte se etnite autoktone (meksikanet) jane emigrante. E kunderta eshte ne Angli. Anglia, si gjithe Evropa, vuan nga sindroma "jom denbabaden." Londra eshte nje nga qytetet me multietnike ne bote, ku perqindja e anglezeve ka arritur diku poshte 30%. E megjithate, ne Londer nuk mund te ndjehesh kurre ne shtepi, por ndjehesh gjithmone "on borrowed time, on borrowed land." Kam pershtypjen e njejta gje vlen kudo ne Evrope, megjithese nuk e kam provuar ne kurriz. Jemi ne, vendethit e bekuar, shqiptare, angleze, franceze, italiane, cfaredo, dhe ata, cecenet. Tjeter dinamike ne kontinentin Amerikan. 

cuditem me kete ndjesine tende mbi londren - sa kohe ke qendruar atje?

Une jam Kinez. Perfaqesues autentik i dinastise Ming dhe Qin. Keta ku jam une ketu, vdesin per artefakte kineze, dhe e besoni apo jo, na konsiderojne si tip hyjnish. Nuk na thone dot emigrande, por perdorin terma si? "te zbritur nga qielli midis nesh". Etj si kjo. Megjithate per te qene brenda, ne e kemi deklaruar ne bllok njehere e mire, ne gjuhen e indigjeneve: we don't shave our Dicks of what thou mayest otherwise think.

Megjithate, kur vemi ne shqiperi, pritja na behet mbreterore, sikur te kishim gjyshe mbretereshen e botes dhe pronaren me te madhe te tokave ne bote.

Aty na quajne perendi, e ketej na quajne perendi hyjnore...

Hec perralla me tartakuter me brire!

Sa per temen, se komenti kish te bente me komentin e pare fare....

Po kush e rrun se ca na thone mer jahu. Ne, emigrante jemi. Kurbetllinj. Te pakten ne Angli ne e kemi me te thjeshte. Nuk mund te vije, dhe nuk eshte regjisturar kurre qe te vije dikush(kushdo!) qe te vije ne Angli nga cilido vend i botes dhe te ngulet ketu per qejf, apo se i pelqen vendi... Kush vjen te jetoje ketej, e ben nga halli. Dhe ne shqipet ketej, nuk kemi pse ta fshehim. Nga halli ikem, per hall po rrime, dhe me halle kemi mbetur. Kur te na zgjidhen hallet, dhe duke supozuar qe nuk na ka lene Zoti te rrjedhim nga trute, nuk kane per te na pare me neper vende te ketilla.

Per sa kohe te bejne vete shqptaret filma si Der Albaner...

amon mer sa tragjik e beni lenien e folese - cfare do thuhej per anglezet qe emigrojne ne usa/kanada/australi/hong kong/singapor...po per amerikanin qe lind ne dakota e shkon e jeton ne new york city

cfare e ben emigrimin kaq tragjik per juve?

 mungesa e lumturisë tani dhe këtu sjell shumë nostalgji për atë çka kemi pasur dje dhe atje. mendimi im ky.

 Varet se cfare le pas dhe se sa te ndikon fakti qe po e le pas.

Emigrant!!! E keni fjalen per emigrantet e jashtem apo te brendshem? Pa u zgjatur shume vec dua te them qe sa shume urrehen dhe percmohen ata te ardhurit e Bathores nga tiransit e 'vertete' apo te rreme nuk urrehen dhe percmohen te huajt ne asnje vend te Europes!

Te tjerat i kuptoni vete ju! smiley

( psh, si e ndjeni kur ju quajne emigrant ne Shqiperi dhe kur ju quajne emigrant ne Amerike)?

Perpara 15 vjetesh ne Shqiperi emigrantet kur vinin ne shtepite e tyre ndiheshin shume shume te mik pritur, ne qender te vemendjes dhe te repektit nga te gjithe, te afermit dhe shoqeria, ndersa tani mbas 15 vjeteve, jashte vemendjes!!!

Ndersa ketu ne emigrim nuk kam as edhe nje problem me vemendjen ose jashte vemendjen e ketij populli tjeter sepse ndihem njesoj ne ket0 15 vjet!

me thane te drejten, emigrant hesapi kena ngele gjithe jeten. une qe jam linde ne kukes e rrite ne lezhe jam emigrant kudo.

ne itali te thone ekstrakomunitar (edhe rumuneve e bullgareve e shpesh edhe hungarezeve e te tjere lindoreve). dhe e quajne si jo ofenduese. kur duan te te ofendojne te thone albanese o marocchino.

pati nje diskutim te mahd ne itali mbi faktin "a kane te drejte emigrantet te bejne shetitje ne bulevard ne oren kur dalin edhe italianet". besoj se askush ne bulevard nuk te kontrollon dokumentat po te shohin ngjyren e lekures, te shohin theksin ne te folur, te shohin se rri me shqiptare.

kthehesh ne shqiperi dhe te shohin si te huaj. e pine nje kafe me ty pa lidhje dhe ikin secili ne punen e vet, ne jeten e vet. sepse ti nuk perket askund.

prandaj ndoshta jam kthyer ne shqiperi. per te pase nje jete te perzier me dike tjeter. dhe besoj se nuk kam pase probleme integrimi as ne itali, ja kam kaluar mire por duhet te them se puna me e mire ka qene kur kam punuar ne nje grup me emigrante. pasaporte italiane ose jo. me ekstrakomunitaret behesh si kajde nje kombi. ke sistemin tend jetesor pavaresisht se nga vjen . hajt mo pune rrefugjatesh.

ne france emigrantet i lidhin me fene.

sot kishte dale nje sondazh ne Le Monde qe thoshte se 40% e gjermaneve dhe francezeve kane frike nga myslimanet, ndersa 60% e tyre mendojne se myslimanet sdo te integrohen asnjehere.

ktu ne france debati publik cdo 4-5 muaj ne vit, rrotullohet rreth myslimaneve, jo shamia, jo integrimi etj etj.

njerezit peshen e paragjykimeve fetare e ndejne perdite.jane bere viktima te mediatizimit te fobise myslimane ( kush thote emigrant=mysliman=kriminel,terrorist), fobi e nxitur nga grupe politike a interesi te ndryshme.

une e ndjej tek vetja kte peshen e kesaj trysnie perkatesie fetare, kur njerezit te pyesin pasi marin vesh qe je i huaj, cfare feje ke?? me vjen ti bertas ndonjehere e cte plasi cfare feje kam! po te vish tek une ti apo kushdo tjeter asnje sdo te pyesi per fene qe ke, apo te t'bej muhabet per fene!

por smjafton me kaq, me pas duhet te sqarohesh qe ne shqiperi ne sna plas shume per fene, ne i hame te gjitha, i pime te gjitha dhe perzihemi me te gjithe! kjo me duket absurde dhe ndonjehere e padurueshme.

pastaj kujtohem se kta kane frike nga arabet e soji i tyre, ndersa ne shqiptaret thjesht na quajne mafioz! atehere une e ndjej  per nje here veten krenar qe paragjykimi jone lidhet me nje gje kaq hollivudjane dhe fashinante sa te qenurit mafioz!

 

ka nje gje prej ditari kjo pyetje, dmth duhet te jesh gati te shpjegosh shume gjera intime ne kohe per t'iu pergjigjur.

megjithate keshtu trashe trashe them se me kalimin e viteve dhe me ndryshimin e statusit nga studente ne emigrante socio-ekonomike, kam me pak problem me termin, dmth mund ta them pa pike sikleti dhe me me shume vertetesi qe jam emigrante - sigurisht qe ketu ka te beje edhe shteti dhe qyteti ku jam. ne shqiperi s'me ka quajtur njeri emigrante, se s'kam derguar remitanca smiley dhe as i jap makines smiley keshtu qe s'di te them.

dhe nje gje e fundit: te qenit emigrant, te konceptuarit e vetes si emigrant, eshte ne nje fare menyre edhe alibi, per mospershtatjen, per sikletin social, ekzistencial, dmth eshte edhe nje fare keqidentifikimi i faktit qe jemi gjithsesi te huaj per njeri-tjetrin dhe ne lufte te perhershme per t'u ambjentuar me jeten ne toke.

Nuk ka asgje te keqe te jesh emigrant! Nuk jam ne gjendje te kuptoj perse duhet te shqetesohemi ne qe jemi?! Me mire emigrant, se sa i ulur neper kafet e atdheut i papune!

Pas nje pauze gati 50 vjetesh pa emigracion per shqiptaret, sot emigracioni shihet nga shqiptaret si fenomen negativ, qe te mundon shume, qe te keput, qe te ul apo qe te poshteron si njeri!!! Tani sipas parimit "jevgjiti po te mos mburri kasollen e vet, ajo (kasollja) bie dhe e ze brenda!" opinionet peshqiste jane te ndryshme! Disa mund te thone o bobo sa keq keta emigrantet (dmth refugjatet smiley ) e shkrete vuajne andej neper bote!!! Lum si ne qe jemi ne vendin tone dhe "bar hame por me nder"  ose duke i bere qejfin vetes "guri i rende ne vend te vet!" apo duke menduar ne vjedhim sipas qejfit ketu ndersa ketyre refugjateve u kane rrjedhur trute dhe duan te jetojne e punojne me ndershmeri andej nga kane thyer qafen!!!!!  Nejse ... qejfe qejfe kjo dynja!! Ne fund te fundit njeriu ben zgjidhjet e veta!  Emigracioni eshte aq i vjeter sa njerezimi vete!  Njeriu ka (ose duhet te kete!) te drejten te kerkoje nje jete me te mire. Emigracioni eshte nje nga metodat qe per te gjetur nje jete me te mire, Kjo nuk eshte vetem per shqiptaret per per te gjithe njerezit ne te gjitha epokat e njerezimit te kaluara, te tashme apo te ardhshme!

Ne lidhje me temen! Ne syte e ligjit britanik une jam british, ngado qe udhetoj neper bote trajtohem si british. Veten time e konsideroj me prejardhje emigrante por ne syte e ligjit nuk jam emigrant po me te drejta si nje vendas. Ndersa ne lidhje me cfare mendojne njerezit (dmth underdog world!!) nuk harxhoj nje minute te vetme. Une nuk kam ardhur ketu qe te bie ne dashuri me lloj lloj kombesie qe me rrethon. Une kam emigruar per arsyet e mia dhe detyra ime ishte te kerkoj te drejtat qe me jep mua statusi im ketu. Per te tjerat eshte biznes (dmth cfare statusi ke ne jeten shoqerore, puna, niveli, shkollimi etj)! Po ashtu varet edhe nga personi sa i shoqerueshem eshte, me cfare njerez perzihet apo pelqen te perzihesh apo nuk do te perzihet fare (psh rrine vetem me shqiptare), dmth ashtu si ne Shqiperi, ke shoke/shoqe, ke koleget e punes, ke komshinj te mire, ke edhe te keqinj, ca te duan, ca nuk te duan etj!!

Izolimi i emigrantit mund te vije nga statusi i emigrantit, nga ambienti shoqeror (ne raste me pikepamje raciste), por edhe nga vete emigrantet qe nuk bejne perpjekje per tu integruar (te mesojne, gjuhen, te marrin nje pune, etj).  Po te bisedosh me njerez ketu do te kuptosh se ne pergjithsi emigrantet qe jetojne me shpatullat e tyre dhe jane te integruar perkrahen gjeresisht. Ne opinion britanik emigrantet me te urryer jane ata qe vijne ne Britani dhe nuk bejne perpjekje per tu integruar por kerkojne te jetojne me ndihma sociale (ne kurriz te taksapaguesve) per vite te tera, ose ndoshta gjithe jeten! Fatkeqesisht edhe shqiptare te tille nuk jane te paket. smiley

 

Koment per anen ekstreme te debatit pro\kunder emigrimit. Nuk vlen per debat te pergjithshem, per shumicen. Gjynah, se qenkan dhe gjithe ato fjale smiley

Nuk vlen per debat te pergjithshem, per shumicen ...

Une jetoj per veten time dhe jo per shumicen sepse edhe shumica nuk jeton per mua apo jo?! Une nuk jam nje person publik/pushtetar qe mendimet e mia te ndikojne ne jeten e shumices. Mendimet e mesiperme (ne komentin tim) jane mendime personale dhe nuk jane shkruar me qellim perkrahjen apo kundershtimin e tyre nga shumica. Cfare eshte shkruar ne koment (ky lloj mendim/qendrim) me ka dhene rezultat sipas kushteve te vendit ku jetoj dhe nuk kam per ndermend ta nderroj se shpejti kete qendrim per te miren e shumices! smiley

 Ok, dakord. Mendimi yt. Edhe pse ekstrem, me kasolle e me jevgj. Nje verejtje kam per emigrantet, me kete rast, si i kasolles. A ka mundesi te mos na beni kenge pikellimi e filma tragjike pa pushim per kurbetin, perderisa jeni mire? Lerini radhe atyre te kasolles te ankohen.

XP  ...

se pari: mos ki merak se une nuk jam nga ai lloj emigranti (ose refugjati ti bej qejfin shumices! smiley ) qe pikellohem ashtu sic thua ti!

se dyti - e paske keqkuptuar! lexoje edhe nje here (po munde kuptohet!!). Une permenda punen e kasolles per te dyja anet! Nje pjese ne Shqiperi mundohet ti uli/percmoje emigrantet/refugjatet dhe e kunderta!!

 E lexova dhe jam shume dakord me pjesen qe njeriu ben zgjedhjet e veta. Po shkruaj sepse me shume dua te diskutoj faktin qe ketu disa e shohin emigrimin si vuajtje dhe shpesh emigrantet preken me kete. Fakti eshte qe deri me sot, shuimca kane ikur nga halli dhe rrine nga halli atje ku rrine. Ka njerez qe kane thyer kerbishtet duke vrapuar per t'u shpetuar ushtareve greke, jane mbytur ne det, jane ngjeshur neper anije e neper maune. Nuk e shoh gje qejfi, por halli kete. Te tjeret qe kane ikur me shkolle e pastaj s'jane kthyer, ose qe kane ikur edhe pse ketu s'kane qene keq, por kane ikur nga qejfi per te qene me mire. Tani, per ata qe ikin nga halli, s'ka ndonje gje te keqe te na vije keq neve ketu. Madje, do te ishte jonjerezore te mos na vinte keq. Ata qe ikin nga qejfi s'kane pse te preken e te shkruajne kunder atyre qe u vjen keq per ata qe ikin nga halli... sepse s'ua qan njeri hallin atyre. Ketu e kam fjalen. Emigrantet s'jane te gjithe njesoj. Ka plot nga ata qe vuajne, kasolle ketu, kasolle andej. Ka nga ata qe jane mire ketu dhe jane mire dhe andej. 

.. pra ne thelb te gjithe kane ikur me shpresen e nje jete me te mire pavaresisht nga gjendja e mire apo e keqe ne Shqiperi! Dhe kjo gje nuk ndodh vetem ne Shqiperi!

Tani disave u ecen sipas planit, disa deshtojne, disa vuajne, disa kthehen nje here dhe mundohen te largohen perseri duke u ndjere te pashprese ne babadhe! Por probemi nuk eshte ketu, deshtimi dhe perpjekjet jane pjese te jetes dhe jo turp ose shkak per percmimin e njeriut.  Dua te them qe simpatia per vuajtjet e dikujt dhe percmimi per te vuajturin jane dy gjera krejt te kunderta! smiley

Nejse ky eshte debat i gjate qe mund te haje nje nate dimri dhe perseri nuk i gjendet fundi!!!!

 Simpati ka per simpatiket. Percmim per antipatiket. Nese nje simpatik percmohet pa te drejte, eshte se ka rene viktime e pergjithesimit, por s'ka pse merzitet, sepse pergjithesimin e bejne antipatiket smiley

Komplimente, per komentin Korani!

Thanx! smiley

Emigrant nqs perdoret me kuptimin e vertete te saj nuk me ofendon. Ne vendin ku punoj jam "emigrant i brezit te pare" dhe nuk jane dokumentat (e qytetarise) qe mund ta fshijne kete fakt. 

POOOOR!

Perdorimi i termit "emigrant" nga Shqiptaret per Shqiptaret eshte nje nga abuzimet e gjuhes ku ngarkesa negative arrin caqet e surealizmit.  Eshte nje nga termat qe me nxin diten kur jam ne SHTEPINE TIME NE SHQIPERI per pushime! Me hipin nervat ne ate pike qe do ta shpartalloja pa meshire ate gjallese fallco pertej ekranit, qe na flet per "fluksin" e "emigranteve", per rritjen e aksidenteve nga "emigrantet", per renien e blerjeve te apartamenteve nga "emigrantet", per renien e dergesave te valutes nga "emigrantet"! O tyryfyçke, "emigrantet" ça jane,  Marsjan? Se Shqiptar nuk mund te jene nqs je ne Shqiperie!!!! E shumta mund te jene "imigrant", por jo "emigrant" qe dmth nje i huaj qe vjen ne vendin tend per pune!!!!

 

 

 

 

qtl {
position: absolute;
border: 1px solid #cccccc;
-moz-border-radius: 5px;
opacity: 0.2;
line-height: 100%;
z-index: 999;
direction: ltr;
}

qtl:hover,qtl.open {
opacity: 1;
}

qtl,qtlbar {
height: 22px;
}

qtlbar {
display: block;
width: 100%;
background-color: #cccccc;
cursor: move;
}

qtlbar img {
border: 0;
padding: 3px;
height: 16px;
width: 16px;
cursor: pointer;
}

qtlbar img:hover {
background-color: #aaaaff;
}

qtl>iframe {
border: 0;
height: 0;
width: 0;
}

qtl.open {
height: auto;
}

qtl.open>iframe {
height: 200px;
width: 300px;
}

S'e kuptova kete une. E ke problem qe s'te thone imigrant por emigrant, dmth?

Nje qe emigron, emigrant quhet. Pse duhet te quhet ndryshe?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).