Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate,ekrizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

_______

Pa çensurë - 1

Pa çensurë - 2

Pa çensurë - 3

Pa çensurë - 4

400 Komente

 

Mediat e PS:  Digjen fletët e votimit, PS akuzon Ristanin: Po gropos e zhduk faktet

 

Militantet e PS:

 Fletet nuk po digjen fshehtas por ne mes te dites me cecene qe drejtohen nga njerezit ne pushtet.POR KUJDES,opozita me ne krye Edi Ramen nuk do te ndalen se kerkuari trasparencen.A pika qe su bie o mjerane po mire ja u ben Saliu qe ju shan me liber shtepie.

 Bubullima | January 8, 2011 1:53 PM | Repliko

  Dhe  Amerikoni ;Tomas Kantrimen    I pyetur në lidhje me vendimin e KQZ-së për djegien e fletëve të votimit të 28 qershorit 2009, zyrtari amerikan u shpreh se Komisioni i Zgjedhjeve veproi në bazë të rregullave.
“Mendoj se Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë punën në bazë të rregullave të tij. Ka ndjekur procesin e nevojshëm për të arritur në këtë vendim. Është e rëndësishme për të gjitha partitë dhe anëtarët e komisionit të marrin pjesë në këtë proces“                                                                                                                                     Ke duhet te degjoje populli i thjeshte ..... 

Kujt ja priste mendja qe nje femer qaramane s'ishte seksi? :O

Tropizma deshte me ju pyet*, a e keni problem te pranoni para shokeve dhe miqve qe keni pare (ose shikoni) materiale pornografike?

 

*Nuk ju pyeti vete jo se ajo ka te tilla komplekse sekspyetesore, por se ngaqe e ka qef revolucionin dhe emancipimin, ajo eshte e zene duke pergatit do materiale seks-tabu-thyese per Peshkun, te cilat do te botohen ne ditet ne vazhdim.

 

P.S. Si e kaluar vitin e ri dhe ca prisni nga 2011-ta? smiley

 

Ajo jo lote te derdhe, po lumenj t'i coje lotet... sa me shume lote, aq me shume te shtyn ta "ngushellosh". Si te ai lajmi tjeter te ushqimet qe te bejne te bukur... ku Jogurti. Jogurti keshtu e jogurti natyral ashtu...

53, 53. 53 vjec un jam. 23, 23. 23 ne shpirt i kam. smiley

paske 50% ulje ti Ols ! Eke formulën? 

smiley Prizren ishte nje pjese nga teksi i nje kenge popullore qe po degjoja. Gjithsesi mendoj se ndonje formule duhet te kete edhe per ate pune. Ndoshta eshte nje nga ato formulat qe nuk shkruhen, por vetem aplikohen. Se si e qysh nuk e di.

Degjova edhe nje kenge popullore nga Kosova. Nga ato klasiket e bukura.

Meqe ra fjala, ju keshilloj te blini CD-te e Kengeve te Shekullit. Kenget jane realizuar me te vertete shume shume mire. Ne menyre konservatore le te themi.

Kam dëgjuar disa   e  në rastin më të  parë do të bëj me besim në vlersimin tënd sidomos  "në  mënyrë konservatore le të themi " pasi plasja dhe tashma edhe më shumë kur dëgjoj këngë apo avaze të vjetra të shpërfytyruara nga të gjitha drejtimet . Sa për formulën pata shpresa më shumë po s'ka gajle, sekretin mbetet sekret kur ruhet . përshëndetje !

Kjo nofka mosfolsevdes më bën shumë frikë dhe mendoj se  mund ta zëvendësojë fjalën gogol për të trembur fëmijët që se mbyllin kur i thua.S' kam as konita ta zbatoja .(lol)

prizrenzaranika, une nofken tende deri pak kohesh e kam lexuar si "prizrenalika" dhe kur me ne fund e lexova tamam, u shqetesova se mos deep down vertet jam kshu tip sic me dinte tropizma :O
 

ti fole pa frike zaranikprizreni, rend e u thuaj per luftanijen qe do behet disko (eshte romantike ta besh ne nje luftanije, pa u bere disko?), per taksen e divorcit dhe per koktejlin (si shkruhet me germa shqip kjo) "Zhaku, oui maman"

nqs te del koha u thuaj dhe cili dialekt i gjuhes shqipe eshte me seksi (se i ka ngel hale pishe n'zemer fh-se mosezaurimi i kesaj pyetje gjate harkut kohor 2010tor)

ose cila gjuhe e huaj eshte me sexy

ose thjesht pi birre qe te kesh sexy accent

 

P.S. Lejeni mer Blendin rrehat ne pune te vet te beje do pare me BB a ca te doje. Juve duke bere 100+ komente per BB me qellim mendjembushjen per cektesine e BB, vecse reklame i beni. lol Plus qe per njerzit cool si puna e disa prej nesh BB ka dale dhe nga faza e te qenit subjekt bisede. smiley

unë bëra lojë vetëm me nofkën s'kisha gjë me njeriun mbartës  dhe nuk e di si të dinte tropizma . Kur sheh L dhe atje ku s'ka duhet të korigjosh shikimin (syza).Nga 4 postimet më pëlqeu sexyaccent dhe Zhaku , flm.  Në vetvete nofka më pëlqeu prandaj shkruajta dhe lojën   pa keqkuptim po sidoqoftë më e bukur se kjo zëvendsuesja .

 P.s  prizrenzaranika është emër mashkullor.

Se mos ka ndonjeri/a shpikje ne mendje:

Rrjeti social që ka pushtuar botën virtuale në këto vitet e fundit ka dalë jashtë kontrollit. Deklarata e “cuditëshme” ka ardhur nga vetë themeluesi i Facebook, Mark Zukerberg, i cili ka lëshuar deklaratën ndaj “krijesës” së tij edhe pse ishte pikërisht kjo gjetje që e futi atë në pak vite në listën e njerëzve më të pasur në botë.

“Facebook ka dalë jashtë kontrollit. Manaxhimi i tij me shkakton shumë stres që po më shkatërron jetën”, është shprehur Zukerberg për mediat amerikane.

Iris, ti si shume kohe po harxhon ne Shqiperi, apo je kthyer? :O

Nqs Facebook-u del nga moda dhe ne akoma s'e kemi shfrytezuar potencialin e tij per aventura si gjithe bota, do te thote qe Peshku na ka marre ne qafe. smiley

 

P.S. Speaking of BB dhe gjerat pozitive te jetes shqiptare, ca u be me projektin Shqiperiandryshon.com, si e lame dmth, ndryshon a s'ndryshon Shqiperia?

What Would Lira Do me 50 mije euro te fituara nga BB ose nga llotaria "gervisht sipas modes se ne mos fitofsh do dukesh qe ndjek moden"?

Lira, vertet, a ndihesh ne trileme, te ndjkesh ose jo moden? A ndihesh e tendosur nga terheqja e modes dhe estetikes nga njera ane, dhe nga tendenca per te mos qene dele nga ana tjeter?

Dhe a eshte ne mode te jesh femer e tendosur apo jo?

smiley

 me mua e ke ti xhib nik nderruesi? po e ke me mua ja c'te them; une s'kam pare ndonjehere bb. llotari nuk blej (shume shume rralle- mega....). moda jam vete, s'kam nevoje ta ndjek. ji vetvetja dhe je moda. kjo eshte parrulla ime.

 Na falni per shqetesimin por pas kesaj thenie qe moda jam vete,skam nevoje ta ndjek,nuk mund te rrija pa nderhyre.

Thonie e modhe.

Xhibiluq,je ne kerkim qe e nderron nickun tre here ne dite?

Lira, me fal qe ju nderhyj, po parullen e ke me mode si posteri i Berishes per kujdesin ndaj nene Terezes apo e ke te thjeshte si logoja "do tia dalim" e G99-tes?

 Ku shkoi ajo tema e Big Brotherit? Ka plas censura madhe ketej.

He says he'll be leaving you soon, and you beg him to stay
But he wants to make it somewhere in the U.S.A.
And though he'll be far he promises he'll write every day
When time will be right, he'll come back and he'll take you away

Aie, aie, aie, aie, aie, aie, Puerto Rico
Aie, aie, aie, aie, aie, aie, Puerto Rico

 

~~~

Nqs do veconit ndonje kenge qe ju ngjall kujtime ose emocione specifike (ose xhenerike, por simpatike), ose ndonje kenge te momentit qe ka efekte te ngjashme, cila do ishte?

~~~

 

It was already half past three
But the night was young and so were we,
dancing
Ney, Nah Neh Nah

 

~~~

Ne te njejten menyre qe Anahistja deshte te hiqte kutillekun, po te kishe opsionin e memorje-fshirjes, do e kishe lene apo hequr kete filmin, e ne c'rast me se do e mbushje boshllekun?

Xhib, a ti je Mono?! :O

Kush "e vrau" Xhibin?! smiley

KIsha nji koment per temen e Big Brotherit, pse e hoqet me ?

nejse mo, i dite n'parukeri un tu kref lesht

kur hy nruja e nji deputeti qi e kam n'pallat, nga kto t'rejat me leshra t'kref e shale perjashta, e me i qerre shkolle

edhe deputeti cun i ri kuptohet, se PS-ja qashtu i ka

ene tu fol kjo me parrukjeren,e permenshin ca emra jo Pamela, jo leshi jo preshi, jo ky doli mire , jo kjo doli keq. Tashti une hic, sun kuptoja asi send. Kur fillun me bo flash back ke BB i kalum dhe po bojshin krahasime per pune Betinash e Erjonash aty i rashe menjes une. Qyqja thashe qekan tuj fol per Big Brotherin qe  shplafte e mira.

Se kjo parrujkerja ime, eshte kopileshe e madhe, i jep njerezve muhabet sic e kane oreksin.

Nejse, mo , aty e kuptova pse Blendi ka bo mire qe e bon at pune. Hec er Blend, se i hape rruge vetes smiley

Arsenij Tarkovskij

Primi Incontri

Ogni istante dei nostri incontri

lo festeggiavamo come un’epifania,

soli a questo mondo. Tu eri

più ardita e lieve di un’ala di uccello,

scendevi come una vertigine

saltando gli scalini, e mi conducevi

oltre l’umido lillà nei tuoi possedimenti

al di là dello specchio.

Quando giunse la notte mi fu fatta

la grazia, le porte dell’iconostasi

furono aperte, e nell’oscurità in cui luceva

e lenta si chinava la nudità

nel destarmi: "Tu sia benedetta",

dissi, conscio di quanto irriverente fosse

la mia benedizione: tu dormivi,

e il lillà si tendeva dal tavolo

a sfiorarti con l’azzurro della galassia le palpebre,

e sfiorate dall’azzurro le palpebre

stavano quiete, e la mano era calda.

Nel cristallo pulsavano i fiumi,

fumigavano i monti, rilucevano i mari,

mentre assopita sul trono

tenevi in mano la sfera di cristallo,

e " Dio mio! " tu eri mia.

Ti destasti e cangiasti

il vocabolario quotidiano degli umani,

e i discorsi s’empirono veramente

di senso, e la parola tua svelò

il proprio nuovo significato: zar.

Alla luce tutto si trasfigurò, perfino

gli oggetti più semplici - il catino, la brocca - quando,

come a guardia, stava tra noi

l’acqua ghiacciata, a strati.

Fummo condotti chissà dove.

Si aprivano al nostro sguardo, come miraggi,

città sorte per incantesimo,

la menta si stendeva da sé sotto i piedi,

e gli uccelli c’erano compagni di strada,

e i pesci risalivano il fiume,

e il cielo si schiudeva al nostro sguardo"

Quando il destino ci seguiva passo a passo,

come un pazzo con il rasoio in mano.

ooo pyke...

Ej na thoni ndonje gja te bukur aman, nqs jo te bukur te pakten per te qeshur....

une s'kam nge Cen smiley m'esht mledh per vete nje garumull me "pecora" qe blegerijne te stonume te gjitha smiley

te bardha a te zeza??, se dhe ujku nuk preokupohet kurre sa jane pecorat...

te zeza, po nuk kane pasqyre smiley

The reward for bravery in battle is death.
The reward for bravery in avoiding battle is life

Lao Tzu

 

a ka ndonje qe i dhimbsen kutite edhe fletet e djegura smiley

Wie er wollte geküsset sein (Autor unbekannt)

Nirgends hin als auf den Mund:
Da sinkt's in des Herzens Grund;
Nicht zu frei, nicht zu gezwungen,
Nicht mit gar zu fauler Zungen.

Nicht zu wenig, nicht zu viel:
Beides wird sonst Kinderspiel;
Nicht zu laut und nicht zu leise:
Bei dem Maß ist rechte Weise.

Nicht zu nahe, nicht zu weit:
Dies macht Kummer, jenes Leid;
Nicht zu trocken, nicht zu feuchte,
Wie Adonis Venus reichte.

Nicht zu harte, nicht zu weich,
bald zugleich, bald nicht zugleich,
nicht zu langsam, nicht zu schnelle,
Nicht ohn Unterschied der Stelle.

Halb gebissen, halb gehaucht,
Halb die Lippen eingetaucht;
Nicht ohn Unterschied der Zeiten,
Mehr alleine denn bei Leuten.

ju te tiranes, c'behet andej? c'fjale thuhen per meten dhe si doli protesta? shkoi njeri?

duhet te kene qu mish per top gjimnazistet e gjore....

cen, po ti vete nuk pate as tundimin me te vogel per te dale perpara ministrise se metes?

ishte tek LSI/ja me duket...e kam larg.

jo, ishte tek min. ekonomise. po ate larg e ke? me fal per personalizimin, po nganjehere vetem ne dialog sqarohen dhe kuptohen ca gjera.

Po per kutite e fletet e djegura kur do dalim ??!!

e vertete eshte, duhen zgjedhur betejat, ja ti e paske bere zgjedhjen - si ti si PS-ja smiley

harrove ne kete betejen tone Opoziten e Bashkuar smiley

Ja me ne fund nje foto e animuar qe simboloizon njekohesisht perpjekjet e opozitareve te bashkuar per transparence dhe demokraci votash, dhe perpjekjet e qeverise per ti mbushur mendjen popullit se videoja e skandalit Meta-Prifi ne fakt eshte tregus qe nen qeverine Berisha-Meta, korrupsioni eshte perndjekur si peshqit abuzive, hap pas hapi dhe ne cdo drejtim:

http://images4.wikia.nocookie.net/__cb20080722002747/uncyclopedia/images/f/f5/Frusteration1.gif

Shpresojme ne mirekuptimin e qeverise peshkise per foton, meqe situata nuk griset, cka ne fakt simbolizon rezilencen e stabilitetit te mbarevajtjes se politikes shqiptare;

 

Ne te tjera lajme ( per ata qe s'e morren vesh akoma), punimet ne qender te Tiranes, pervec kaosit te trafikut kane shkaktuar dhe pabrekesine e Ruzhdijes, transparence e cila eshte me kosto te madhe jo vetem per Peshkun, por per mbare kombin.

mungon 1,5 sekondshi i fundit xhib; allow me:

 ONE MOMENT WHILE PHOTO LOADS

 po dhe ty te mungoka gjithe filmi mer jahu...

po pastaj nuk do ishte frustration po pornstration plako

shikoni cik faqen e balkanweb tani ne kete moment. Te lajmi per doreheqjen e Metes kane foto te zgjedhjeve ne kosovoe, me foto "bojkot" ne serbisht.

 

p.s

na i hiqni keto pamjet gif se e paralizojne faqen derisa te hapet

fh, nuk e kuptoj qendrimin tend pas-vitirist.

per shembull, gjithje keto amulli dhe pershtjellime ne sferat politike te korrupsionit, politikes, vojarizmit, pergjimit dhe parashikimeve per to, ti akoma s'ke bere qofte dhe nje bejte te vetme.

mos valle pret qe te permbyset krejt qeveria pa te fillosh te shkruash zotrote?

te paken te kishe shkruar dicka per Big Brother ose per vipat shqiptare.

Another approach would  be to leverage the human accessories that are so much in vogue these days - in Hollywood, nothing says I care lika a Sri Lankan war orphan. And so perhaps we can, with some deft cultural manipulation, make it equally rewarding for a billionaire to adopt, say, the entire blue-collar population of Rockford, Illinois. Thomas Frank

 shifeni per kuriozitet kete djallushken plake kineze ZHang Ruifang, qe i rritet nje Bri ne balle ( pa shaka)

Kush e flet mandarincen te na e perktheje..www.youtube.com/watch

Sidoqofte per ata qe besojne te djalli, eshte nje tumor lekure, qe zakonisht jane te vegjel dhe te perbere nga inde si ai i thojve..

Me rob shpije kush i pruni katunaret ne qytet e ju dha shpi ne pallat.

Ne 8 te sabahut, dhe nji te diel qe ka robi se lene me fjet, instalojne maxi boxe dhe nje orkester te plote mu ne oborr te pallatit. Kane per te percjell nji nuse. Dhe orksetra nuk del kur vje vakti me percjell  nusen , por e gdhin ne oborr t'pallatit.

Katunart e mutit kujtojne se jane ne katun, ju bofsha robt, si u boka dasma  ne oborr te pallatit. A kane njerezit fmi ne gjume, a kane nevoje me nejt rehat ne shpi te vet. Kam myll dritaret qe i kam me dopjo xham, kam myll grilat edhe prape nuk arrit te degjoj as nese me bie zilja  e ores. Kane dale laraskat me fustane dekolte e me shkelqim dhe karzejne me krahe perjashta ne 16Janar ne 8 te mjesit.

Qesh tu marre i here policine, po ja me thoni ju, ta marr a mos ta marr. Ca ti them ecni se kane i dasem  ?  Do vini apo ju lshova nai zorre me uje , tjua tregoj mire pispillosjen katnareve.

E mora e mora, por e pasken marre dhe te tjere para meje.

T'shofim a do boje gje policia se duken si kushurnite e katnarit koke shtyp deputet socialist qe eshte pronar i pallatit perballe ku kane fut prizat

Qe thu ti shoqe, dje qekur u ktheva n'Tirane ora 18:00 e deri ne 23:00 o mos ma teper do kojshi ''biznesmena'' qe kam une,po banin punime ne shtepi me gjithe arsenalin e mundshem te paisjeve qe kishin.

I thu dot gja?? JO smiley

 

Klaudia: Më pëlqen Marieli, por s’i ndërhyj Mirjetës

 

:O zot, cfar titujsh!

TRURI IM, ESHTE ORGANI I DYTE QE PREFEROJ....

+ 17.76 % smiley

Ceno, kjo ishte pjese e perqindjes tende nga xhambazlleku i fundit? smiley

 

Ana jam akoma me duar te pastra smiley po ne fund shkurtit do vije pjesa ime smiley

Pas sherrit qe boni Bracja me njonin per pune parkimi po qeshte polici privat qe e kishte pare ngjarjen.Po ti pse qesh e pyeti ai kolegu vet,kur po ziheshin Bracja i tha atij tjetrit "e e di ti qe une jam deputet" pune e modhe i thote ai qe ja rrasi ne grusht dhe une cunin Senator te klases e kam,u nda sherri pastaj.

Tension në Kuvend Deputetët PS i afrohen podiumit të BerishësTIRANE  Kuvendi nis sesionin parlamentar rreth orës 18.00 me tension dhe debate me objekt video-përgjimin Meta-Prifti. Kreu i Grupit PS deklaron se e vetmja alternative për kryeministrin ishte largimi i tij dhe hapja e rrugës për zgjedhjet e parakohshme. Berisha replikon me Rucin: Ike me rroba grash se të lashë unë.. Meta: Videoja montazh për të rrëzuar qeverinë. Më 9 maj, fitore dhe mbi spiunët. Akuzat e Berishës në drejtim të Ramës revoltojnë deputetët socialistë. Garda kordon përpara podiumit, deputetët e PS i afrohen Berishës. Topalli ndërpret për herë të dytë seancën.  

I ka bo qepaze Cjapi ata te opozites... per ner, tani nuk po e marr me vesh se per cfare vret shqiptari... pervec gjakmarrjes. I ka bo, per nje lek. Ka qit kunjin me ta e i ka skuq. Vec ne shpulla qe s'i kapi t'i skulaconte pak...

asht lider i fort asht i madh. I paparë! Ligjëro Shoku Sali, ligjëro të marrtë purtha. Ka lëshu aq sa i bëri të gjithë helaq, këtu e 10 breza.

 

sapo i tha Bushatit qe e kane tredhur ne bunker. hohohohohoho atij s'i mbarojne qyfyret!

Bobobobo, me liber shpie do t'i zere te gjithe.

Tushe, s'na the si perfundim erdhi a jo policia? Dhe ca kishe veshur nusja me made of honors, apo s'jane futur ne mode keto ne Shqiperi akoma?

flo, thuaj te drejten, sa shume ose pak shikon Big Brother? smiley

 

Kur Berisha sillet ne kete menyre do te thote se gjerat i kane dale jashte kontrollit.

 E lene vete socialistet qe te kaloje ne graden e fundit. se dhe socialisteve s'ju pushon goja kur duan, por ketu e kane bere me fjale sic duket.

Aman mer po deshet mos na i beni dhe pacensuren teme politike*, sidomos meqenese kemi cdo teme tjeter aktive ne Peshk qe flet per politiken. Flm per mirekuptimin. smiley

*e kam fjalen, sarkazma e humori politik, apo  ndonje gje sporadike, per mua eshte ok, po kam frike se ne vrull e siper hipertensioni e hiperkomentesh politike, po filloi dhe keto iku per lesh dhe kjo teme. lol

 kur flet dhe ti o xhib, qe ja ashtu me te qeshme me te ngjeshme fut politiken kudo, ashtu sic te pelqen dhe si te do e bardha zemer, mos ngelt njeri.

Lira, what does it take te te bind ty qe mos besh pis pacensuren? Do te te bej nje propozim te zjarrte, romantik dhe mesjetar dashurie?

Whatever it takes, ma thuaj. Jam gati. smiley

 

 ti sapo ke shkelur mbi pacensuren si pacensur. asgje nuk mund te bej pis pacensuren pervece censurimi qe do te me besh Ti. 

Sinqerisht nuk arrij t'ju kuptoj. Eshte saturuar peshku me diskutime mbi politiken halabake shqiptare. Po cfare ka per te diskutuar ketu o njerez?! Si mund te bini ne keto nivele?!

Po pra, kete kam vene dhe une re keto ditet e fundit, vetem tema politike! Keshtu po i japim shume rendesi njerezve te cileve as nuk duhet ti permendet emri.

...ose duhet lare goja pasi permenden sepse ne te kundert do te mbante ere fekalesh.

une per vete sapo lava dhembet smiley

Me 2 smiley

Na mer se ju gjeta me ca te merreni kur te jeni te merzitur nga debatet ne parlament, dhe kur mos kete filma interesante ne tv:

Zbuloni moshën e trupit tuaj me anë të testit

 

http://www.tiranaobserver.com.al/images/stories/Suplementi-100/100-sot.gifTesti i zemrës
Mateni perimetrin e ijëve në pjesën ku vithet i keni më të gjera. Pastaj mateni belin në pjesën ku është më i ngushtë. Gjerësinë e belit pastaj pjesëtojeni me gjerësinë e ijëve. Për shembull, nëse belin e keni 70 cm, ndërsa ijët 100 cm, masa e juaj është 0,7. Nëse masa e juaj është 1,75 cm apo më e vogël, hiqni një vit. Nëse masa juaj është 2 cm, shtoni tre vjet, ndërsa për gjithçka më shumë se 2,5 cm shtoni pesë vjet.

Testi i lëkurës
Vendosni dorën në tavolinë, ashtu që shuplaka të jetë e kthyer poshtë. Pastaj me dorën tjetër kapni e tërhiqni lëkurën në sipërfaqe të dorës (pak mbi rrënjat e gishtave). Kapni sa më shumën lëkurë që të mundeni. Mbajeni ashtu një minutë, e pastaj lëshojeni. Shikoni dhe provoni të përcaktoni sa kohë i është dashur lëkurës që të kthehet në gjendjen normale. Nëse lëkura është kthyer në gjendjen normale për më pak se një sekondë, zbritni tre vjet nga mosha juaj e vërtetë. Nëse për t’u kthyer në gjendje normale lëkurës i është dashur prej një deri dy sekonda, as mos shtoni as mos hiqni nga mosha juaj. Nëse lëkurës i janë dashur tre deri katër sekonda, shtoni një vit, për pesë deri 10 sekonda shtoni dy vjet, ndërsa për 11 deri 30 sekonda shtoni tre vjet moshës suaj të vërtetë.

http://www.tiranaobserver.com.al/index.p...smileyhendetesi-&Itemid=94

Pasi te beni testin na thoni si jeni me parametrat e zemres, qe te dime sa dhe si tju antagonizmojme ne debate ketu ne peshk.

 

Kishte dhe Gezim Tushi nje eksualiteti-ndjenje-apo-mjet-konsumi&catid=40:forum&Itemid=72">shkrim per seksin tek TO, te cilin s'e lexova dot vetem per pune kohe, pavaresisht tundimit dhe intrigimit qe me krijoi fjalia hapese e shkrimit: 

Pse kjo “ndarje karteziane” midis trupit, shpirtit dhe seksit?

 

Dhe kjo tjetra ishte funny; duke skanuar shtypin e huaj per Shqiperine shef nje sere titujsh per video-skandalin dhe ndryshimet ne qeveri, dhe pastaj sheh kete titull nga Blakans.com:

Albania's PM Berisha reveals ambitions for planting at least 30 million nut trees

 

Kur te keni kohe, shfletoni here pas here dhe seksionin "mendimi juaj" te Shekullit.

Ja nja dy qe i gjeta me nje skanim te shpejte, te dyja te derguara me sms, me c'rast mesova qe Shekulli boton sms...

Vendit i kanoset nje rrezik me i madh se sa pushtimi

Është koha për t'u kthyer në Shqipëri sepse vendit i kanoset një rrezik më i madh se sa pushtimi. Prandaj t'i lemë llafet dhe të kalojmë në veprime praktike. Atdheu është në rrezik .

http://www.shekulli.com.al/2011/01/16/ve...

[...]

Eshte bere Shqiperia si Kalbul dhe Wild West and bordello

Është bërë Shqipëria si Kabul dhe wild west and bordello. Boll më! Çohuni për të fundit herë të gjithë djemtë dhe vajzat shqiptare të vërteta. Për drejtësinë, nderin dhe Shqipërinë!

http://www.shekulli.com.al/2011/01/16/es...

ndërsa për 11 deri 30 sekonda shtoni tre vjet moshës suaj të vërtetë.

Po ik o pirdhu, se me nxorre 300 vjec! 

Remix i permbledhur dhe pothuajse i pareduktuar i himnit punk-ist te fh-se, kushtuar perpjekjeve globale per gjera te mira dhe nendrejtorise se gjokseve modeste:

Kultur-revolucioni kinez
Një popull një ushtri
Më kthe çelësin englez
shumë popuj një orgji

100 kaçakët, 200 petritat, 300 dasmorët
farm më farm në komonuelth ushton jehona
brenda n'koka-kolë fshihen kolonizatorët
o flori, o njësh, duam paret tona!

Mos vadit se laget pambuku
Ti montatorja me rrica,
Kemi harru PIN-in, na humbi PUK-u
Moj Jorgjica pa cica

 

Refreni ne kor, x2.5:

Një popull një ushtri
montatorja me rrica,
shumë popuj një orgji
Jorgjica pa cica

 

P.S. Versioni origjinal ndodhet tek balada e shokut Enver.

 

__________

Shef ndonje nga juve 2XL apo vetem Big Brother shikoni? Na sillni ndonje gje interesante nese ka, se te vetmen gje qe di une nga kjo show eshte kjo kenga:

Fatos Nano, ti je pse nuk vjen
Fatos Nano, në Vjenë s’ke pse të rrish.
Fatos Nano, ti lekët mos i prish
Fatos Nano, mos ha bukë e mish
Fatos Nano, të presim që të vish

Fatos Nano ti eja, pse t'mos vish
Fatos Nano ti lekët mos i prish

 

P.S. Speaking of Nano dhe skandali i videos, a mund te ndodhe ndonje pisllek ne politiken shqiptare pa patur gisht Nano, ose te pakten nderkombetaret? smiley

Lira, e shef qe te c'censurova prap? Fole per ca te duash tani smiley

 I processi biochimici sono noti.
Esternamente si vide la finestra spoglia, senza tende, dapprima grigio-chiara e poi grigio-azzurra, mentre il cielo si faceva biancastro. La prima a destarsi fu la donna. Con indosso una camicia sporca e i capelli scarmigliati che le pendevano in faccia, si guardò intorno avvilita. Considerò il ciarpame disordinato della stanza.

Kurt Tucholsky

a di ndonjeri ndonje menyre me  rrallu kafet

fillo pune ne nje bar si barmane

du me i rrallu or ti shoq jo me dendsu

Shtatzenia eshte dore me nje per ta rralluar, Flo! smiley

moj mistrece, rri urte aty ti smiley

E qepa! smiley

Ceno, s'eshte halli shume te pullat, po kafeja i ben shume te levizshem dhe marrin kot nga kafeina.

qe ta lija fillova te haja kos frutsh, ke pare ti qe mesova dhe kosin tani

Shume mire ke bere, ka kalcium dhe ndihmon tretjen. smiley

Dihet Teuta , shume gjana duhen nderpre apo rrallu edhe shume zakone te jetes se perditshme duhen modifiku e pershtat.

gjuke larg ti smiley  ah po u rrallohet nga friga se dalin femijet me pulla pulla si qen dalmat smiley

 

do t'i shkul veshet ty

Flo nuk e di a pi cigaren apo jo,por po e pive qe te rrallosh kafen duhet te rrallosh me pare cigaret,tjetra,fillo kokoshkat.

cigaren nuk e pi fare, me c'pash tek tema e duhanit qenkam e vemja peshke qe s'e pi smiley

 

Atehere duhe te rrallosh takimet per kafe.

po jo o brad, se i pi ne orar te punes kafet

 

ul koken e puno me shume smiley

Nuk di ca te them flo,une ne jeten time nuk kam pire me shume se 20 kafe.

rrofshi, rrofshi, s'paskam shpetim me c'shoh

prizrenalije, cfar eshte kjo gjeja qe me ke pershendet, se nuk kam audio

thanks smiley

flo, as une nuk pi cigare, se kush mendon qe nuk ben dem jeton pak ne la la land. Problemi eshte qe qeveria ketej thote ben keq dhe ketej vazhdon e shet dhe mbledh pare vete, po mbledhin dhe kompanite farmaceutike, kompanite e sigurimit, psikologet, e me radhe. Tallin te pasmen me nje fjale, se sic i thone ketej nga zanati im, nuk ka PR te keq, dhe ketej adoleshentet e quajne akoma cool te pish cigare, si pune rebelimi ndaj sistemit me demek, nuk e dine qe nqs ata qeshin me sistemin, sistemi gajaset me ta.

Booo, shume me nerva qenkam ngritur sot, ja te shkoj per nje caj, se as kafe nuk pi me perjashtim te ndonje espresso ne fundjave. Ommmmmmmmm smiley

 

Kristida, kjo qe ke shkruar per mua eshte thenia e vitit:

"nqs ata qeshin me sistemin, sistemi gajaset me ta".

thanks smiley

Megi Ajteresa eshte kopja socialiste e Xhozit? Se dhe kjo ne shkodrançe fliska...po e ben pak me tragjik zerin

 Versioni socialist, thjesht me e re dhe me seksi.

 

Ylli Pango paska qene prap ne Opinion, po kete here si i ftuar per ceshtjet e pergjimit. smiley

dmth mberthecka komenton cimken

u kry lol

 

Dhe per juve qe mezi prisnit te dinit si do perfundonte kjo histori, Pas sherrit, Rozi dhe Rezi pozojnë seksi

Ka ndonje gazete a media  shqiptare qe s'ka seksion tabloid/dhemb-blu?

 

Sekreti i grirjes se qepes pa te lotuar syte qenka qe te qash me ngasherim para se te grish qepe, ose te besh seks mbi derrasen ku do grish qepet. :O

Shi shi, paskan fut nje albaneze ke big brotheri Italion..erinelda bitri..

Ein Mensch erhofft sich fromm und still,

dass er einst das kriegt, was er will;

bis er dann doch dem Wahn erliegt

und schließlich das will, was er kriegt.

 

Anonym

smiley

Kolle pa fund smiley

Shurup,shurup.

Po pra, po ku ta gjej sherupin ne mes te nates?

Ke nje farmaci tek rruga e Kavajes 24 ore non stop.

Faleminderit per infon, por po shkova deri aty tani e sigurte qe do e ha tamam mire gripin... ndonje ide me praktike si per kushtet brenda shtepise? smiley

vetem je?

Jo por personat e tjere jane tashme ne gjume dhe s'dua ti zgjoj.

Magnum, avuj. Pi çaj ose supe te ngrohte. Duhet te kesh acarim te rrugeve te siperme te frymemarrjes(ndoshta ke kaluar nje grip ose ftohje).

Mos nigjo kete se kjo eshte lule helmuese.

qumesht te ngrohte me pak mjalte

Faleminderit per sugjerimet. Meqe cajin e piva para nja nje ore, tani thashe te provoj qumeshtin e ngrohte me pak mjalt... te shohim smiley

 

pi naj incidal, mer cun a goc..ose ketotifen, familje e ngjashme barnash..Jane ilace qe zakonisht teprojne neper shpija..

Specialistet e FBI-se qe sapo kane ardhur ne Tirane kane filluar menjehere nga puna per verifikimin e videos, por me gjithe ekspertizen e tyre dhe mjetet e sofistikuara kane hasur ne nje problem te pakapercyeshem; madhesia e kokes se Ilir Metes eklipson pamjen ne video dhe e ben te pamundur verifikimin e saj.

 

P.S. Kristida mos bej diversion me femije.

 si s'kena i cik easyjet dhe ne shqiperi...

http://www.youtube.com/watch?v=b5cZlvjssNI

 

Peppino: Sai cosa penso? Che questo aeroporto non è brutto, anzi…
Salvo: Ma che cosa dici?
Peppino: Visto così dall'alto… Uno sale qua sopra e potrebbe anche pensare che la natura vince sempre, che è ancora più forte dell'uomo. E invece non è così. In fondo, tutte le cose, anche le peggiori, una volta fatte, poi si trovano una logica, una giustificazione per il solo fatto di esistere… Fanno 'ste case schifose, con le finestre in alluminio, i muri di mattoni vivi… Mi stai seguendo?
Salvo: Eh, ti sto seguendo…
Peppino: I balconcini… La gente ci va ad abitare, ci mette le tendine, i gerani, la televisione… e dopo un po’, tutto fa parte del paesaggio, c'è, esiste… Nessuno si ricorda più di com'era prima. Non ci vuole niente a distruggere la bellezza…
Salvo: Ho capito: ma allora?
Peppino: E allora? Allora, invece della lotta politica, la coscienza di classe, tutti i manifestazioni, 'sti fissarie… bisognerebbe ricordare alla gente che cos'è la bellezza, aiutarla a riconoscerla, a difenderla…
Salvo: La bellezza…
Peppino: La bellezza… E' importante la bellezza… da quella scende giù tutto il resto.

Bello "la belleza" smiley

Me like it very much smiley

 

37.8 ca m... me kruhet me dale edhe mu ne pune smiley

m'raft pika

po ti me Magnumin ke fjet mrame mer ?

bli nji antigrip, kto Tylehotet sjane te kqij.

Megjtihese une sperdor kurre ilace, vec me qene ne prag kolapsi.

Dje u bona dru me raki ngaqe me digjte fyti dhe merdhifja gjithe kohes, cdo gjys ore tu kthy shishen, by lunch time smajsha mo mend gje se ca m'dhimte smiley

i bleva i bleva.... te shohim ca thote tylohoti tesh....

te shkuara

Hajd te shkuara, per mua Tylenhoti gjithmone ka funksionu... apshuuuu smiley)

 Dezdemona Marku


Gjigandi i natës

 

Shshshshtttttt

Mos ki frikë, hajdut!

 

Të pa njeri që u ngjite

Nga dritarja e hapur?

 

Shtyju më andej dhe… shshhshtttt,

Se mos zgjohen ata të shtëpisë

Mmm… oh sa buzë të ëmbëla

Popo, pa sutjena jam

Kisha një parandjenjë se 

Do të vije ti.

 

Oooohhhh... ç`kam për të të bërë

mos më fol, 

thithi cicat derisa t`i mbarooooosh!

 

Hahahhahaaaaa...këto

Janë tangat, o buf!

Këto shejtanka të vogla

Janë tangat!

Nuk ke fuqi për t’i hequr?

Ti, që u ngjite nga muri

Si një fllad prej livadhit përtej?

 

Më kafsho nga gjoksi

më kafsho ku të mundesh

dale të të shaloj si një floçkë

duke të të mbuluar me flokët e mi

dhe ti

Më kafsho, më lëpij, sikur lëpin një lëpirëse.

Me shije luleshtrydhe...

Të kënaqën këto flokët që,

të kanë mbuluar

si një bredh

Të kënaqin bulëzat e cicave kështu?

Shshshshsttttttt

Hajt se nuk vjen njeri 

i ka zënë gjumi të gjithë.

 

O zoooot

Kutiza e vogël, sa e pastër...

Ka netë që pret për ty

Për ta kollofitur

 

Uuuu, si të janë bërë buzët

Si të një beduini 

Të rreshkur për ujë

Për këtë

Kutizën time të vogël

Që ti i thua

Trëndafil.

 

Po po, 

Hyr i tëri atje

këtu... këtukëtukëtu

Te dera e parajsës tënde 

 

Vëri buzët te petalet e kutizës .

Çfarë thashë ?

Kutizë???

Oooohhhh, ...kafshoje...haje të gjallë...gëlltiiiiiiteeeee

 

Hapi vetë shalët e mia

Shpiiiiiiirt

Leeeehtëëëë

Ato hapen vetë

Siç hapen letë

Petalet e trëndafilit

 

Sa i madh që të është bërë

Uaaaaa....do ta fut në gojën time?

Ta lëpij , ta gllabëroj

Nuk ta prish , i dashuri im

Oooohhhhhhh

 

 

Ahhhhh... ththththiiiiiithththeeeeee

Si? Të hyp lart... të hyp mbi ty?

Oh, sa bukur… mi mbështill shalët rretheqark

Sa lëkurë të bardhë

 

Tani ke hyrë i tëri në qënien time

Jam murgesha jote, Fania...

 

Isha veshur si murgeshë

Jam zjarr

Një zjar i ëmbël që nuk të djegë

Por që të shuan etjen tënde prej beduini 

 

 

Më kafsho ku të mundesh

Më kap nga vithet, më shtrëngo, më tërhiq nga vetja

Fooort

Aaaaahhhhhhh…

Aaah… tani po rri si pulë?

Hë, edhe një herë?

Hahahahaha….

Hë, mor trim i madh që hyn nga dritarja… hë

U dorëzove?

Dale, ta zgjoj unë nga gjumi

Zambak e quajte gojën time?

Dale ky zambak i imi.

Të zgjojë nga gjumi qënien tëndë.

U kënaqe... Uuuuu...

Sshshhshstttt, moj

Hajt tani, çohu dhe ik

Ik nga dritarja

Dhe eja prap

Mos më harro, çdo natë dritare e imja do jetë hapur!

 

Do një dhuratë nga unë

Para se të ikësh?

Merri tangat

Këta shejtanklat e vogla që hasharitin të zjarrta

vendosi në gjoks afër zemrës, natën

kur të flësh.

 

Dhe të të kujtoj ty... do mbaj aromën tënde

Për shumë net.

Se ndoshta 

Kjo natë nuk përsëritet më.

Por ti mos u mërzit...

Prit...

Dale të të kafshoj para se të ikësh nga dritarja

Mos iiiikkkkkk... le të flejmë kështu

Të dy të zhveshur, në këtë natë mëkati.

Unë duke të kruar flokët

Dhe duke shijuar çdo pjesë të trupit tënd.

Dhe ti

Duke llokaçitur me gojë kutizën time.

Derisa të nisë beteja e re...

 

Well, me bejne pershtypje dy gjera para se te mund te trajtonim aspektin thellesisht sociologjik te poemit, i cili mbulohet me qellim prej autores me nje cipez konfonduese erotike, si ndodh rendom ne krijimet e thella disazhguallshe - pra do doja te dija pse ka zgjedhur pikerisht shijen e luleshtrydhes dhe pse ka zgjedhur detajin e beduinit per etjen, madje ky detaj eshte perseritur me se nje here ne poem. Shtoj qe aludimi me kutine (e cila dinakerisht zvogelohet ne kuticke) i jep edhe nje komponente me politike e dites, cka tregon se autorja eshte e ndere si nje tel sensitiv kitare qe dridhet nen gishtat e problemeve te kohes. Flm qe e ndate ketu krijimin.

ERRËSIRA 

nga Dezdemona Marku

 

Më pëlqen ta shijoj errësirën

vetëm në errësirë ti je krejt i iminë errësirë të plotëku ndrijnë vetëm katër sysi faret në Bosfor. Unë të prek,të ndiej ,të ledhatojtë shijoj,Të gëlltis të tërin ,me forcën e trupitdhe të shpirtit. Të dua! Të dua! Të duatëduatëduatëduaaaaaaaaaaaaaa! Aq shumë të dua. Ah! Ti!Tiiiiiii!!!!Ti e shpërfill dashurinë timepor këtukëtuje në mbretërinë time. Tani ……ti ……ti po luteshtek unë. Ke ardhur të shijosh parajsën time.o i pangopuri im. Gishtat e tu prekinprekin gjithandejsi diej të vegjël fare,sa bulëzattë nxehtë dhe të ëmbël shumë Ata....Arritën,atjethellësiraveThellësirave të mia të ëmbla, dhe të fshehta shumëatje,te krateri i zjarrtë i qënies simeQë kërkon ushqim. Ti …. I tëri,dinak dhe i paturp. Dhe unë si një Luçifer në errësirë. Ashtu e uriturlotoj dhe të puth Me shijen e kripur të lotëve . Të kafshojTë puthUlëras Të duaTë duaPo ti Aaaaaaaahhhhhhhh nuk ke nga ikënUnë jam Circja e bukur që të bën ofshash i dorëzuar. Ah më pëlqen errësira . Sepse atytë thith,deri në pikën e fundit të gjakut.

Autorja me qellim e le te papermbushur motivin e Luciferit ne erresire. Si me thene, pjesa pak a shume vazhdon ne frymen e "It's the goof of all time. Look but don't touch. Touch but don't taste. Taste but don't swallow.", por me ndergjegje i eshte dhene nje drejtim tjeter, me shqisor dhe down to earth, dmth "Ashtu e uritur lotoj dhe të puth/ Me shijen e kripur të lotëve / Të kafshoj / Të puth", e cila tregon se edhe tragjizmat me te medha te kohes sone mund te vjne ne format me te parafinuara e madje deri dhe sensuale parake, se edhe ne banakun e nje kinkalerie mund te kesh me teper tension se ne banaqet e NYSE. Flm qe i ndani me ne.
                  
                  
                  
                  

Cen dhe Magnum, me duket se n'a e ngjitet ate qe keni, se kam gjithe diten qe pi uje te ngrohte me limon dhe mjalte dhe prape gryken e kam si mos me keq dhe koka me duket sikur ka shtuar dhjete here ne volum! Deri tani me shkonin mornica e kisha bere zyren furre, tani qe ju sula Advilit u mbyta ne djerse. As nuk guxoj t'a mas temperaturen, pse t'a tremb veten kot smiley

Një shqiptar në Titanik, historia e rrallë

Pakkush ka dijeni, por mes pasagjerëve të anijes më të madhe e më luksoze të kohës, ka pasur edhe një shqiptar, historia e të cilit vjen përmes speciales së “ABC News” .

Di gje njeri me shume per kete? E paska dhe mbiemrin Deti. lol

Kjo faqja e ABC News qenka cope-cope, apo meqe eshte kanal lajmesh? smiley

 Me siguri ka qene brenda ndonje fucie, klandestin, ose per te mos paguar bileten, prandaj s'di gje njeri.

ABC News eshte vepra e fundit e Aleksander Frangaj, me ortake nga amerika. B te ABC eshte per Berisha. lol

La mortadella è buonissima, non c’è niente da fare, è proprio buona. La mortadella è comunista. Il salame socialista. Il prosciutto è democristiano. La coppa…liberale. Le salcicce, repubblicane. Il prosciutto cotto è fascista!

"E i radicali?" "Cosa...!"

"I radicali" "Cosa!"

"I Radicali nel gioco del salame e del..." ...

"Che cosa"

"I Radicali nel gioco di prima"

"Ma che cosa!"

"I Radicali nel gioco degli insaccati"

"Ma che cosa!!!"

"Ma va va va! non si può dire mai niente con te!"

"La finocchiona"

"Cosa?"

"I Radicali la finocchiona"

a u shurove mer t'hangsha zemren  ?

eshin u sherova smiley aha Ruzhe ske ku i ngule dhamet se jam beterr as me me fale ne caritas sme pranojne smiley

mahu he burre

po mundohena se neser jena me 21 smiley

munohu pra

dhemjen , force baje smiley

ej mos te kujtojne se i shkoj kot sjam per buke gojet, une du te me japin aspirina paracetamola, tyhorola, vivin C , antibiotike smiley

he mer ti se atje sherohesh nga atmosfera

partizanet kane luftu maleve dhe kane duru e jane sheru, kurse ti ben si llastic smiley

o lilooo labjaaaa oreeee

o lilooo

o lilooooooo

une e di shume mire qe ata me nje lajthi kane grene 8 persona dhe u ka dale edhe te nesermen smiley po tesh jena ne shek 21/te smiley

jo  lajthi jo

lende dushku smiley

piuuu ku gjun ti, do me i qujte derra smiley une isha paksa ma njerezor smiley

ajt mer se shaka po bojsha

mire bone...te ndezim gjakerat per neser smiley

po po

do ta kallim

te pakten te bejme sherr prej verteti smiley

.

 Më pëlqyen dy krijimet e Desdemonës .poemthi parë gati pornopoetik ose si me thanë i mbuluar nga një cipë e tejdukshme erotizmi e fantazie sensuale të këndshme  ; i dyti më erotik ose më mirë i mbuluar me një zhgun erotik e fantazi të admirueshme ;ashtu si errësira mbulon lakuriqsinë .Bukur!

P.s Lum ai që dashuron Desdemonën dhe s'e zhgënjen.(lol)

Ah se harrova dhe kënga e postuar nga Mirazh e lezeçme ishte . Flm për të treja !

 sipas kritikes letrare futuroposmoderniste, autorja poetizon paturpesisht pervojat personale pornoseksuale me sinqeritet dhe tejdukshmeri trashendentale triumfale .ajo eshte  subjekti objektivizuar dhe objekti subjektivizuar , frut dhe fare,fjale dhe fryme, flake dhe drite, fillim dhe fund, unike dhe universale...ngadale goce me ngadale...se te vdekurit i ngjalle...te gjallet i vdiqe fare...kush ti bleu ato sandale... oh koha u ndal dhe pritja zu thinje...kutite nuk u hapen ...dhimbja sembon nen brinje ...ajme, kohen  e kemi pa kontrate...kutiz moj kutize e zjarrte, strehez dit e strehez nate , trima burra , trima grate ...

impresione te presuara nen presionin e poezise pornoerotike smiley

 Se besoj se janë përvoja personale bile bile që në fillim mendova se a ka bërë seks ndonjëherë dhe dhe i urova lumturim atij që do ta provojë .Poemthet e saj mund të jenë shpërthim i dëshirave e ndjenjave të saj por jo i të përjetuarit (qofsha i gabuar ).Gjithqysh të këndshme në të dy rastet si erospoezi. 

“Korr”- “rup”- “tim-i”.

“Korr”-“rup”- “ups”-“(i)jon-i”

Fjalët më të përdorura të këtyre kohëve. Unë fillimisht isha e pavëmendshme ndaj fenomenit, më bënte përshtypje vetëm si përngjiteshin kuptimisht në gjuhën time fjalëzat në trupin e fjalës që njihej edhe nga gjuhë të tjera. Por më vonë gjithçka ndryshoi. Edhe vëmendja ime. Ndodhi pikërisht në një nga mbledhjet e zakonshme, kur shefi po fliste si gjithmonë, në fillim me fjali të thjeshta dëftore e pastaj vetëm paksa më të ndërlikuara urdhërore. Kaq mundej:

“Korrupsioni … … .”

“… e korrupsionit … .”

“… … korrupsionit .”

“… … … korrupsionin!”

“… … … prej korrupsionit!”

Përpiqesha t’i shoqërizoja fjalëzat e veçanta me objekte e veprime brenda hapësirave të së tërës. Dhe ia dilja:

“ Korr”: para, vend pune, shtëpi, makinë, pushime, ushqime, seks…

“Rup”: zhuritet, shkretohet, shkrumbohet, thahet, bëhet trokë - çdo gjë.

“T-imi”: është vendimi për t’u pllaquritur mes tmerrit të bukurisë, apo bukurisë së tmerrshme.

Korr…, korr…, korr…, korr…, korr…, korr…, korr…, korr…, pangopmërisht.

Rup…, rup…, rup…, rup…, rup…, rup…, rup…, rup…, rup…, rup se rup.

Ups…, ups…, ups…, ups…, ups…, hap sytë, ka rrezik, ki mendjen, kujdes!

(I)joni…, i joni…, i joni…, i joni…, i joni…, i joni…, i joni…, është qar-qederi.

Isha duke u hallakatur mes lojërave të fjalëve dhe kuptimeve të tyre, ndërsa mbledhja gjoja e jashtëzakonshme zhvilluar në mënyrë më se të zakonshme vazhdonte. Pikërisht atëherë m’u tha të firmosja diku. Nga frika mos i humbisja ato që kisha, firmosa. Trutë i kisha si të shtrënguar në morsin që shtrydh tmerrshëm lirinë dhe aftësinë e të menduarit.

Befas më pllakos përsëri frika. Përjetim krejt tjetër i të njëjtit emocion. Dridhem dhe sytë më përcëllojnë. Gjithkund hedh vështrimin, shoh vetëm një njollë të qendërzuar në një pikë, ku fillon firma dhe frika ime dhe pastaj hapet e përhapet në format rrethore të gjeratores sikur do të më përpijë brenda. Duart filluan të më dridheshin, sidomos kur i vështroja gjatë me shpresën e gjetjes së ndonjë gjurme të pafajësisë së tyre. Nuk e zhbëj dot më atë që kisha bërë. Më ngelet vetëm të harroj. Ndiej zërin e shpirtit brenda meje që ulëret dhe ofshan mes padurimit të pafuqishëm: “Dua të harroooj…, oj.”

Shkoj në të parën pijetore që më del përpara. Baristi duket sikur më kupton. Madje, më duket se e kupton dëshirën time më mirë se unë vetë. Më thotë se qysh kur mjekët i quajnë "klientë" njerëzit që kanë nevojë për ta, është detyrë e tij të dallojë "pacientët" mes atyre që i drejtohen banakut. Unë isha pacientja që kisha nevojë për terapi. Terapi të përgjithshme. Ashtu ndihesha vërtet. Nuk më dhembte vetëm koka… Baristi i njihte mirë pacientët si puna ime, në gjendjen fillestare të simptomave të sëmundjes “vrarje ndërgjegjeje” dhe më solli gotën e parë plot me alkool. Pastaj edhe një gotë tjetër.

Edhe një gotë tjetër. Nuk mbaj mend më gjë. Shumë pak. Shumë turbullt.

Edhe një tjetër…afrohet.

Edhe një …herë…tjetër.

“Korr…korr…korr…“, flas përçart.

Një gotë thyhet. Edhe një shpirt. U thye. U dogj. U bë rup.

" Rup…rup…rup…", përsëris sy mbyllur, me mendjen dhe këmbët që më merren, duke shkelur mbi copëzat e qelqeve dhe të shpirtit tim të shprishur që nuk është më. Ishte. (T)imi.

"Tim-i…tim-i…timiii…", nuk kujtoj më asgjë . Asgjë. Jam shndërruar në asgjë.

Sa do doja të ishte ëndërr!

A.K.

smiley

Ajk,

tregim i bukur surrealist! smiley

Anë, po ti e dije që emri i autores është Anna me dy? Mirazhi e ka fajin që na vuri në punë kërkimore! Ç'nuk po lexojmë nga kolektivi kreativ smiley

S'e dija, Ajk, po e sigurt qe s'jam une, se s'para shoh endrra me korrupsion... smiley

 

ooups, tani qe po kujtohem, shoh endrra me kryeministra... :O

Shumë e bukur ! Dhe e ngjizur në orar të punës e në pjesën më të bezdishme të tij. Ja dhe një e mirë e një fjale të huazuar ,jo veprimi të kuptohemi.

Ana H, shkruaje per muajt dhe vdekjet dhe rastesia me solli perpara kete, qe po ta percjell. Per kontekstin e nevojshem mund te gugllosh emrat.

September Elegies
by Randall Mann

          in memory of Seth Walsh, Justin Aaberg, Billy Lucas, and Tyler Clementi

There are those who suffer in plain sight,
there are those who suffer in private.
Nothing but secondhand details:
a last shower, a request for a pen, a tall red oak.

There are those who suffer in private.
The one in Tehachapi, aged 13.
A last shower, a request for a pen, a tall red oak:
he had had enough torment, so he hanged himself.

The one in Tehachapi, aged 13;
the one in Cooks Head, aged 15:
he had had enough torment, so he hanged himself.
He was found by his mother.

The one in Cooks Head, aged 15.
The one in Greensburg, aged 15:
he was found by his mother.
"I love my horses, my club lambs. They are the world to me,"

the one in Greensburg, aged 15,
posted on his profile.
"I love my horses, my club lambs. They are the world to me."
The words turn and turn on themselves.

Posted on his profile,
"Jumping off the gw bridge sorry":
the words turn, and turn on themselves,
like the one in New Brunswick, aged 18.

Jumping off the gw bridge sorry.
There are those who suffer in plain sight
like the one in New Brunswick, aged 18.
Nothing but secondhand details.

Trop, lexova dicka shpejt e shpejt, se jam duke dale: Histori e dhimbshme vetvrasjeje, per me teper per motivin qe i ka shtyre djemte drejt vdekjes.

Flasim neser me teper, zemer.

 

emigranteve te riatdhesuar iu ofrohen kurse profesionale falas.

por sigurisht qe "për të përfituar statusin, emigranti duhet fillimisht të dorëzojë pranë sporteleve të migracionit një kopje të kontratës së punës në vendin nga ai është riatdhesuar".

ministria e linjes dhe organizmat e tjera qe kane mbeshtetur kete nisme jane thjesht idiote.

Trop, kjo me lart ishte idiotesia me qesharake qe kam pare, per te mos folur per faktin qe tani edhe kur kthehesh ne atdhe, do trajtohesh prape si emigrant. Kuje! Po sidomos per estrade ishte kursi falas i gjuheve te huaja...

per fat te keq artikulli ma hoqi kenaqesine e qeshjes me te madhe per kurset e gjuhes se huaj, sepse duke e lexuar me kujdes kuptova qe kurset ishin per emigrantet ne ikje.

ne fillim mendova 'hmm, duan t'i bejne emigrantet me 2 gjuhe te huaja, psh nese ke qene emigrant ne greqi mund te mesosh italishten dhe anasjelltas'. kurse per kurset profesionale qendron akoma 'po te kesh qene murator, mund te marresh kurs per hidraulik dhe anasjelltas'.

Puna eshte qe artikulli te ben lemsh. Per shembull:

'Emigrantët që do të riatdhesohen nga shtetet në të cilat ata kanë shkuar për qëllime punësimi do të kenë mundësi që të ndjekin kurse formimi profesional apo të gjuhëve të huaja falas'

Paragrafi tjeter:

'Statusi i emigrantit krijon mundësinë që mbajtësi/titullari i këtij statusi të përfitojë nga kurset e formimit orientues, pa pagesë, për mësimin e gjuhës, ose të njohurive bazë për profesionet e kërkuara nga shteti pritës, për shtetasit shqiptarë që dëshirojnë të emigrojnë dhe për pjesëtarët e familjes së tyre, si dhe nga programet e nxitjes së punësimit dhe kurset e formimit profesional publik falas, për emigrantët e rikthyer.'

Paragrafi tjeter

'Për të përfituar nga këto lehtësi, të riatdhesuarit duhet që të kenë qëndruar në vendin e emigrimit më shumë se një vit, ndërsa kushti themelor ka të bëjë me shënimin në "Regjistrin për emigrantët", pranë sporteleve të migracionit në zyrat përkatëse të punësimit, çka bën të marrin edhe statusin e emigrantit. Në fakt, statusin e emigrantit nuk mund ta përfitojë çdokush që ka emigruar jashtë vendit dhe për shkaqe të ndryshme është rikthyer.'

Paragrafi tjeter

Referuar përcaktimeve ligjore, për të përfituar statusin, emigranti duhet fillimisht të dorëzojë pranë sporteleve të migracionit një kopje të kontratës së punës në vendin nga ai është riatdhesuar, nëse është i vetëpunësuar duhet të vërtetojë këtë me anë të dokumenteve. 

Une them t'ju ofrohet gazetareve kurs falas i gjuhes shqipe...
 

 te jeshe Rrote humanum est, te jesh Rrote kaishi autem diabolicum

 internetumum mootum smiley

 

... Të gjitha veprat qëndrojnë përballë njëra – tjetrës duke vepruar me gjuhën e vetëdijes që synon asgjësimin e shpirtit që do liri për të mbjell krenarinë mbi tokën e emrit, nëpër odat e kullës që qëndresën dhe gjuhën, gjuhën e shpirtit të banorëve të saj, e kishin pikë të dobët – këngë të odave, ora e varreve – krenarinë që me çdo kusht duhej shfaqur në fushën e nderit...

...Pikërisht për këtë qëllim, stuhia e brendshme shpirtërore e poetit sikur dëshiron ta qetësoj njeriun e tij përmes një qëndrimi mazohist. Por, duke mos e harruar që ta shpreh edhe shtjellën e qëndresës, ashpërsinë e shkëmbit që lahet nga gjaku dhe, i bënë ballë stuhisë, ky shkëmb për poetin është vetë historia e tij – shqiptarit:

“Kush mund të krahasohet me qëndresën e tij
Sa është i vjetër askush nuk e di
Zbathur e pa tesha aq fuqi ka
Në buzë e në trup mban një kala “
Kështu, edhe në poezitë e tjera poeti vepron brenda fuqisë së njeriut – shqiptarit: bukuria e fuqisë – qëndresës kombëtare e mposhtë edhe stuhinë më të fuqishme – forcën e çdo perandorie. 
Ky shkëmb për autorin nuk është vetëm gjuha e forcës, por edhe urti e njeriut shqiptarë nëpër kohë – forca e shpirtit për të gjallëruar si shqiptar mes kryqëzimeve të barbarëve. 
Urti – qëndresë, që botën shqiptare e bëri më të pasur më të nuancuar karshi popujve që jetojnë në gjeografinë e kontinentit të vjetër dhe, në vargjet e poezisë FJALA IME, poeti do ta shfaq qëndresën dhe urtinë e tij:
“Fjala ime bimë e mbjellë
Dimër verë lule çelë ....”
Për poetin njeriu shqiptar, pa varësisht prej kravateve që ka përjetuar, dhembjeve, dëshprimeve në kuptimin jetik – skamjes, zemra e tij gjithmonë do t’i përgjigjet thirrjes: për të sakrifikuar – për shtjellën e tij – ATDHEUN. 
Andaj edhe poezia  nga faqja në faqe vjen si shpresëdhënëse, si dritë që ndriçon rrugën për dalje nga bota e pesimizmit në botën e optimizmit, duke i dhuruar njeriut – shqiptarit edhe satisfaksionin moral për të jetuar kohën e për t’iu bashkëngjit kullës së qëndresës

Jam bere shume kurioze per numrin e sakte (+/- 36) te hidrocentraleve ne Shqiperi ...

Ne ka njeri te na e thote, nder do na bente.

 c'e mire te ka sjelle nga keto ane? smiley

Ehhh, keto te mira ka interneti ne Shqiperi, te ben te shikosh boten pa viza e pa i hip avionit smiley

 Monde, kurioziteti osht i domshem knej kah anet tona. E ç'te duhet me mor vesh se sa HEC-e ka sot Shqipnia, apo  mos t'prishet menja e merr ene ti ndonji ene te pergojojne masanej e me zorr te bojne deputete. ç'ne melazem mi?????

Kot pyeta per Zotin, larg qoft te kem mendje per deputetllek, a larg e me larg per llafe te liga. 

Po degjova ca numra sonte, e kurioziteti kur thone te ben hatane smiley.

Ti deputete s'behesh dot njehere, se po pije jashte orarit kur numerohen kepucet smiley

Me c'na pane syte, n'parlament s'i vikan re keto gjera smiley.

PS: shuj mi ti si s'te mban bardhaku gje prej gjoje smiley.

 Eeee pra thash se u marrose, jo mi jo ti je goc e mire nuk bo asi gjonash ti.   loool

alidemsi, ti thuaj mer troc qe s'e di numrin e sakte dhe jemi ne rregull.  Me keshtu avitjesh nuk merremi vesh smiley.  Po s'ka dhe pse smiley.

Do nr hidrocentralesh virtual apo real..

Simbas kriminsitrit, me prononcimin me te fundit ne opinion, ka 36..por do te kish edhe me teper tha, nqs shqiptaret nuk do tregoheshin tamahqare ne ortakerira..

 

E mire, ate 36 e degjova dhe une. 

Po u bera kurioze se me ra rruga anes ca lumenjve para disa ditesh, dhe vallai vetem po te kishin qene top secret keta 36 se s'mi zuri syri.  Ndaj dhe pyeta smiley.

Flm per linkun smiley.

U numerokan me gjithe proceset dhe ngjyrat e tjera mnjf. 

 phuk, sa pak kohe me bo gjith kto gjona...

mirazh, ja pasuri nen-ujore, di gje ku shperndan autografe kjo dezi ? smiley

C'fare dite mizerje! Lajme nga Tirana qe mos o zot, nje dhimbje dhe trishtim dhe shqetesim i papare! Kur isha aty ne rremuja ne kohera te tjera dhe im vella ishte jashte Shqiperise, thosha, te pakten shyqyr qe nga familja eshte njeri qe nuk e perjeton kete cmenduri. Tani te gjithe jane aty pervec meje, dhe nuk me ben asnje lek fakti qe jam vete larg smiley Shtoi kesaj ca vogelsira si p.sh nje projekt me mundim tre mujor i sapohedhur ne plehra per arsye buxhetore, lajmerimin nga portieri i shtepise qe xhamat e sallonit jane thyer gabimisht nga disa punetore qe ngjisnin materiale ne cati nderkohe qe jashte eshte -14 celcius si dhe temperaturen 39 me sinuse te bllokuara! f&%# this s$%^!

Kristida,  per te gjitha keto e ka fajin "burri me çader"

p.s.

mos u merzit, hugs...

 Rrofsh flo, ne c'ti bejme merakut, po ju aty e keni hallin shume me te madh! Te shpresojme sidoqofte! Qofte hera e fundit qe lendojme keshtu njeri-tjetrin! Jeta eshte e shkurter dhe e cmuar! Perqafime dhe nga une! Kurajo!

Dredha e Djallit

At Gjergj Fishta

Ata u kapen m’atë shkamb Pejet,
Kû vonë bora vjen tue dê.
Por aty nji punë u bîni
(E shka s’bijn n’ketë shekull t’zi?)
Pêni i mndashit nuk u mbrrîni,
Per me matë ketë Shqyptari.

Veç se ata i a bâne hallin
E nuk ndejen kot tu’ u tallë;
Pse me t’shpejtë e thirren djallin,
Edhe e ropën per së të gjallë
E, mbasi i a hoqne lkuren
Ata tjeter mâ nuk ngjaten
Por me tê nji dredhë e tu’uren
E me atë dredhë Shqypnin e maten.
E q’m’atë ditë, qi dheu i Shqyptarit,
Me atë rodë dredhet pat kênë matë,
Duen me thânë, se ‘i pûnë per s’mbarit
Aty mâ s’mundet me ngjatë.

* * *
Qe, pra, tash se per ç’arrsye
Punë n’Shqypni s’jet pa u shperthye,
Due me thânë, pa u partallisun
Çdo pûnë mbarë qi t’jete nisun
E kjo nâmë, ase kjo rrfé,
Ka me ngjatun, thom, nder né
Dersá menden na t’a rrisim
E me dije mos t’a shndrisim;
Dredha e djallit, pse s’âsht tjeter,
Si e kam kndue nder libra t’vjeter
Veç padija edhe krenija,
qi shkojn njitë si trupi e hija

NO COMMENT!

ruzhdie... edhe kete e ke bere?

Instituconi i protestes zuri per dore ate te tubimeve paqesore dhe u hodhen ne bulevard nga maja e kulles se Fidelit.

Prokuroria u betua se do sqaroje c'i shtyu te hidheshin.

 

P.S. Na sillni ndonje gje tjeter ne Peshk si rifreskim se na u be koka lemsh me dhune.

Dhimbje koke smiley

 

'Kreu i Partisë Socialiste, Edi Rama, gjatë homazheve për Faik Myrton (një nga personat që humbi jetën në demonstratën e 21 janarit), u shpreh se të premten të gjithë shqiptarët janë të ftuar sërish në bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Top Channel

Kurse une kujtoja qe ky tha qe ishte populli vete, pa ftesa te kurrkujt, qe doli ne demonstrate...which is it? Pyetje retorike kjo ne fakt.

'Nëse mendon se bandat dhe trafikantët do mund të bëhesh faktor dhe të faktorizohesh, të garantoj se do të trajtohesh njësoj si ata dhe nuk do mundësh kurrë që as institucionin më të parëndësishëm në vend të pushtosh. Mjeran mos guxo. Faktor s’do bëhesh kurrë, por do shkosh drejt fundit që meriton”. Sali Berisha. TVKlan

Mjek psikiater per kete ju lutem! Ky tolerancen nuk e di nga bie!

Zoti e ruajte Shqiperine! smiley

 Kush e ka lexuar librin "Vizione te qarta". Ka nje te qerasur nga mua smiley 

 ¨Pjer të jap fjalënqë do talexoj sa të vi libri nga shkurti besoj .Por me reklamën që po i bën kam frikë se mos zhgënjehem.

prizrenzaranika, ku do ta gjesh librin. I kam dhe nja 4 kopje ketu ne Antwerpen. Nese do 1 kopje bej gati 5 euroshin (çmimi i librit) dhe ta jap une. Nga 7 kopje qe morra nga Shqiperia, 3 i kam shitur. Kam dhe 4 cope.  

E dashmja kthehet më 21shkurt. 

Po ma solle në Liege (luik) pse jo je i mirë pritur .

Sa rehat qe je ti mor vlla,me shkon dhe mua mendja nganjehere me qene kaq rehat.

Cfare te pengon per te qene kaq rehat? Vendos ti per veten.

Ti nuk je kaq rehat se s'e ke lexuar as edhe te pakten nje here librin "Vizione te qarta" dhe e ke koken me vizione te turbullta.

Mendon ti qe po lexova librin me ikin vizionet e turbullta?

Ku eshte libri!

xhibi, po ti a e ke lexuar?  

Pjer, jo nuk e kam lexuar. Po e pashe kopertinen kur e solli dikush ne peshk dhe si me magji mu kthjelluan te gjtha turbullirat vizionare ne koke.

P.S. Nuk e di nese mundesh ta konceptosh do (mbase, jo, ngaqe s'ke asnje vizion te paqarte ne koke) po me kete lloj reklame qe i ben librit tend ti, sikur te behej fjale per pi*** me te bukur te botes ,s'kisha per ti shkuar me afer se 100 metra.

 Botimi i një libri siç është libri i Pjerit "Vizione të qarta"të shkarkon gjithë ngarkesën meditative dhe je rehat pë nja 2vjet nqs dëshiron të rrish rehat.

e di qe ky koment do te fshihet.

Keto dite te dhimbshme per Shqiperine, kam pare se si shume postues me flamuj te huaj ( a thua se nuk e dime se mund te nderrohet linja e shtetit), me nick te papare ndnj here ne peshk, ( dmth nje postues qe nderron nick),te lejuar nga administratoret ( ne fakt une mendoj se jane vete adminat), qe kriminalisht i fryjne zjarrit qe mund te ndeze Shqiperine.

Mendoj se njerez te tille jane kriminele. Madje dhe me keq. Tradita e krimit ne shqiperi, ka per figure krimineli njeriun e ashper, te keq por me pak norma te cilat realisht i respekton, psh burreria.

Keta jane kriminele bq.

Sinqerisht me vjen turp qe shkruaj ne kete forum.

me nick te papare ndnj here ne peshk, ( dmth nje postues qe nderron nick),te lejuar nga administratoret ( ne fakt une mendoj se jane vete adminat), qe kriminalisht i fryjne zjarrit qe mund te ndeze Shqiperine

smiley

Sinqerisht me vjen turp qe shkruaj ne kete forum.

Po mos shkruaj me atehere dhe ja ku u zgjidh. S'ke pse duron turpin  smiley  

po mire mo le te shkruajne adminat me 14 nic secili dhe ja u zgjidhem

i kemi kriminele adminat ne or ti. pse si kujtoje ti? pastaj kush te tha ty qe ky eshte blog publik? 

e di qe edhe ky koment do fshihet, se jam i bindur qe dhe ti je admin qe del me nick tjeter.

ajdo tope t'u mbyllt e mendjes aaaajde. smiley

operation free albania 2011

wtf is this? smiley

e gjeta duke kerkuar lajmet ne google news ... dmth e indeksoka google, kshu qe do jete e rendesishme lol

 hehe, keta me duket jane ata qe sulmuan sitet e Amazon dhe Mastercard si kunderpergjigje ndaj arrestimit te Assange-it te wikileaks. E paskan kap me Shqiperine rrezik. Grupe me membership dinamike, ca futen ca dalin ca rrine, ca pastaj jane agjente sigurie qe i monitorojne. Ka disa grupe te tilla. Zakonisht disa veta propozojne nje sulm ndaj nje siti, pastaj te gjithe votojne, po fitoi po-ja, dmth qe sulmi do behet, behen bashke dhe i fusin nje DDos te papam ndaj sitit. Sulmet ndaj Amazonit, qe i hoqi server-at wikileaks-it thuhej me duket qe kishte 40 mije veta. Tani paskan hap grup per Shqiperine. Lexo poshte:

http://en.wikipedia.org/wiki/Anonymous_(group)

Overdose (D'Amore)

Ho bisogno d’amore: “perdio”
perché se no sto’ male!
Ho bisogno d’amore: “perdio”
per tutto quanto il giorno
c’è bisogno d’amore sai zio
da tutto quanto il mondo
di un’Overdose d’amore
di un’Overdose anche per me
di un’Overdose sì d’amore
di un’Overdose anche per te.
Ho bisogno d’amore: “perdio”
di una donna, di un uomo, o di un cane
e dell’amore di Dio
c’è bisogno d’amore sai zio
per tutto quanto il mondo
di un’Overdose d’amore
di un’Overdose anche per me
di un’Overdose sì d’amore
di un’Overdose anche per te
Vieni a me
così come sei
e nel nome dell’amore
come una luce
che dal buio sale, sale, sale.
Ho bisogno d’amore: “perdio”
perché se no va male
c’è bisogno d’amore sai zio
per tutto quanto il giorno
di un’Overdose d’amore
di un’Overdose anche per me
di un’Overdose sì d’amore
di un’Overdose anche per te
vieni a me
così come sei
e nel nome dell’amore
come una voce
che dal cuore sale, sale, sale
Ho bisogno d’amore: “perdio”
di un’Overdose d’amore
di un’Overdose anche per me
di un’Overdose sì d’amore
di un’Overdose anche per te
di un’Overdose d’amore
di un’Overdose anche per me
di un’Overdose sì d’amore
di un’Overdose anche per te
ho bisogno d’amore “perdio”

he mer, u sherove ti? smiley

sinqerisht???  Jo smiley

dhe une smun' jam por po e autosugjestionoj veten se jam mire

per ato pune te thaj une .... po kur je je, ske nga i iken do ta beje te veten smiley

 

A don kush ndonje te puthun sot nade smiley me oferte speciale i pari merr dy smiley

smiley  smiley Nuk ia vlen me te hysh ketu. Vazhdoni me "dore te hekurt".

 Iiiiiiik te thashe, se te shpallen puQist. smiley

marre nga

http://gjeneralmegafoni.com/analiza/une-...

Une kam nje enderr

Unë kam një ëndërr…që thotë edhe pse u largova vite më parë, një ditë do të kthehem në Shqipëri.
Unë kam një ëndërr... që thotë se nëse mashtrimi, korrupsioni më prekin, do të çohem dhe do të dal në protestë, pa veshur petka rozë, të kuqe a blu.
Unë kam një ëndërr…ku të protestosh do të thotë të shprehësh publikisht vullnetin tënd, kundër kujt atij që të ka ofenduar, pa u kthyer në falangist. Se dua t’a shkruaj një pankartë dhe ta valëvis një flamur sa herë ndiej të më shemben ëndrrat, sa herë më ceket vota, sa herë më cytet familja, sa herë më mohohet e drejta. Se dua të ulem kembëkryq në mes të Sheshit “Nënë Tereza” dhe të bëj sit-in me mijëra bashkëkombas për të treguar revoltën time, se dua të shkoj në grevë urie dhe të lidhem para Piramides nëse e shoh të më rrëzohen gjithë simbolet.

Unë e kam një ëndërr …se një ditë ky komb do të ngrihet në këmbë dhe do të jetojë deri në fund sipas bindjeve të veta. Dhe jo sipas vullnetit të të tjerëve, në mënyrë që të vërtetat që themi dhe kërkojmë si protestues janë në vetvete të vërteta, të padiskutueshme dhe të pakompromisa në një shoqëri demokratike dhe të lirë.

Une kam një enderr …dhe eshte ajo qeverisjes se vendit tim nga te perzgjedhurit e popullit dhe nese nuk e mbajne dot mbi krahë këtë peshë le ta lëshojnë pa pasur grusht shteti cdo katër vjet. Se "E dua Shqiperine si Evropa" dhe me këtë slogan dua ta shoh atdheun si vendin që me shumë përpjekje ka bërë hapa përpara, si anëtare e NATO-s, si plotësuese e kushteve për të fituar të drejtën e lëvizjes së lirë dhe së fundmi si anëtare me të drejta të plota të Bashkimit Evropian.

Unë kam një ëndërr… ku në radhet e kundërprotestuesve nuk janë miqtë e mi ose persona që kam ndjekur si shembuj ne gjimnaz; nuk janë të rinj që kanë pasur forca e ideale të shëndosha që tashmë janë trasformuar ne marioneta partish. Se nuk kërkoj revolucion, dua vetëm të ndihemi qytetarë me të drejta të plota dhe nëse duam të manifestojmë, të jemi të lirë dhe të kemi të siguruar integritetin fizik e moral dhe sigurisht të kemi detyrime në rast se i shkelim këto të drejta e te gjykohemi të gjithë njësoj me normën “dura lex sed lex” nga një prokurori e paaneshme dhe pa standarte të dyfishta.

Unë kam një ëndërr… ku nuk tronditem sepse mes te vrarëve protestues mund të jetë vëllai, kolegu, kushëriri im; ku mes protestuesve të rrahur të jenë shokët, të afërmit e mi;  ku në radhët e policisë së plagosur mund të jetë babai im. Se të gjithë janë viktima dhe të gjithë janë fajtorë sepse në dy llogore të ndryshme ndoshta kanë luftuar për të njëjtën drejtësi: atë të stabilitetit.  Se përtej skafandrave te xhamta të ftohta fshihen ndoshta sytë e një prindi që ka kaluar gjithë revoltat e këtij populli që nga 1990 deri tani, se ndoshta është dikush që punon me ndershmëri e rrezikon jetën çdo ditë për një pagë që s'mbulon as shpenzimet e degdisjeve që arkitekturon çdo qeveri e re nga Vermoshi në Konispol. Se ndoshta nën atë uniformë është një profesionist që i ka shpëtuar çdo reforme krasitëse.

Unë e kam një ëndërr…ku i vetmi asocim që dua të bëj me të Premten e Zezë është dita para Pashkës së Madhe që më bashkon me familjen time.
 
Unë e kam një ëndërr… ku askush nuk injoron situatën e qëndron duarkryq, ku nuk ekzistojnë sjelljet “nuk degjoj”, “nuk shoh” e “nuk flas”. Ku masa nuk është thjesht turmë por grup me ide të perbashkëta e organizuar nga shoqëria civile, ku nuk ka vend për pseudoprotestues hipotetikisht të paguar.

Unë kam një ëndërr… ku Faik Konica nuk përpëlitet në varr nëse dëgjon të ripërmenden vargjet e tij në 2011 " Shqiperi s’të kuptova asnjeherë”.

Unë kam një ëndërr…ku nuk ndiqet politika falangiste e militante që ndihet e gatshme të hedhë gurët e parë sepse ndihet pa mëkate. Ku si në 21 janar gurët u hodhën nga te gjitha palët dhe nuk u mor vesh kush ishte gjykuesi, viktima dhe ekzekutuesi.  

Unë kam një ëndërr..që më kujton fjalët e Berlinguerit që thoshte : Nëse të rinjtë do të organizoheshin, do të bëheshin padronë të çdo dege të dijes e nëse do të luftonin së bashku me punëtorët dhe të shtypurit, nuk do të kishte më shpëtim për regjimin e vjetër të themeluar nga privilegji dhe padrejtësia.
 
Unë e kam një ëndërr…ku nëse dua të protestoj në menyrë paqësore s’do të shënjestrohem për jetë te jetëve e të më pengohet rruga duke m’u sjellë si precedent damka e pjesëmarrjes në një miting.

Unë e kam një ëndërr… ku edhe pas pesë vitesh do të mund të përqafohem me të dashurin tim tek stolat përballë Piramidës; ku pas dhjetë vitesh do përkund fëmijët e mi në një kolovajze tek Parku Rinia, ku pas njëzet vjetësh do të ec krahë per krahu me nënën time përgjatë Bulevardit “Deshmoret e Kombit” pa tymnajën e makinave të djegura e shkrimeve “Skenë krimi, ndalohet kalimi! “. Dua te ec e qetë dhe të thith liri.
 
Unë e kam një ëndërr… ku dëshira ime klasifikohet si e drejtë primare e nuk mbetet e përëndërrt.
                                                                                                                                                  Blerina Kushta

 Unë kam një ëndërr…që thotë edhe pse u largova vite më parë, një ditë do të kthehem në Shqipëri.

 

Mire, prit ashtu duarkryq te ta bejne te tjeret Shqiperine, pastaj hajde kur te jete ashtu si e ke enderruar ti te jete.

XP, ne gjithe ate tekst, vetem ajo fjali nuk te shkoi mbroth apo vetem ate lexove? Mendoj qe ke zgjedhur fjaline e gabuar per te paragjykuar, ndryshe zere se po behesh "kundershtar" me trecerekun e atyre qe shkruajne ketu.

a thua se ti, a te tjere e ndritet Shqiperine!

Ne fakt, aq lexova. Pjesen tjeter e lexova diagonalisht dhe e krijova idene. Mbase ia fus kot, por kjo me erdhi si gje e pare ndermend. Sepse tingellon keq. Duket sikur, po te mos ia realizoje dikush endrrat, s'do te kthehet ne Shqiperi. Sikur e do Shqiperine gati, pa te kthehet. Kjo s'me pelqen. Ai qe ka nje enderr, ben dicka per ate enderr. Mbase e kam gabim. MBASE. S'ka pse te jete enderr kthimi ne Shqiperi, nese dashka aq shume te kthehet. Mjafton deshira, dhe ja. Une i vleresoj shume ata qe kthehen. Jane kontriburi me i mire per shoqerine dhe menyra me e shpejte per t'u integruar si popull me perendimin, sepse ata qe vijne do t'i bejne gjerat si andej e do te perhapen idete. Ata qe duan, vijne edhe me Shqiperi ne kushte te veshtira. 

 une sot jam fajn, thenkju veri mac. smiley

Edhe nje teme qe patem pa lufte,na e 10 Ramistet.

Miremengjes.

me ka marre malli...

me ka marre malli...

per Erion Veline smiley

 The whole problem with the world is that fools and fanatics are always so certain of themselves, but wiser people so full of doubts.

Bertrand Russell

Gjeni dicituren

http://media.voanews.com/images/480*354/Picture+124.png

Nga Zeri i Amerikes

Na i veni si teme diciture po deshet, te ulim pak tensionin peshk-kapsllik me humor smiley

 

Kristida, s'qenke c'tensionuar akoma smiley

Bradi, nga i merr informatat sekrete ti? :O

 xhibi, a e ke marre mundimin te lexosh "Vizione te qarta". Do te perfitosh shume nga leximi i atij libri. 

Pjer, ki meshire per kompjuterin tim...rrezikoj ta thyej po me the prap, per te 127-ten here, qe te lexoj librin "Vizione te qarta".

E di qe ky libri yt eshte si hajmali per te kthjelluar vizionet dhe per te perzene demonet, po une s'kam as vizione te turbullta as te paturbullta, jam pa vizione, po dhe kafen s'e kthej permbys.

Por, nese duhet te bej nje leshim, me mire te pranoj te me shikosh filxhanin e kafes.

Pjer, ki meshire per kompjuterin tim...rrezikoj ta thyej po me the prap, per te 127-ten here, qe te lexoj librin "Vizione te qarta".

hahahahahhahahahahahaha smiley

Xhibi a e ke lexu apo jo tesh.... smiley

 

Jo, as e kam lexuar as e lexoj, dhe per kete jam i bindur me shume sesa per opinionin qe Ina Rames i shkokan floket me shume kshu me ngjyra te paanshme sesa me ngjyre bjonde ose brune. smiley

xhibi, te kerkoj te falur, nuk e kisha lexuar pergjigjen tende per librin. Tani e lexova. Veç habitem se si ti, i ndigjon dhe lexon theniet, historirat e politikanve tane medioker, se si ti e ndjek me vemendje ter punen e qeverise, idete shterpe te saja, dhe nuk i kushton pak vemendje nje njeriu te humbur, te pandigjuar si mua, nje njeriu qe me zemer te dritheruar ndjek situaten ne Shqiperi, nje njeriu te kulturuar si mua qe i kerkon te falur kujdo qe e fyen padashje, apo shkel pa dashur, nderkoh qe idhulli jot Bisha (me fal, Berisha) nuk i kerkon te falur asnjeriut.

Vetem per kete ndryshim ndermjet meje dhe Buall Mavrise, ti duheshe ta kishe lexuar  "Vizione te qarta" .  

 Hahahaha, believe it or not, s'kishte lidhje me situaten ne Tirane, por me ekipin e punetoreve qe erdhi sot per te rregulluar dicka ne guzhine qe pa gdhire dhe sapo iken. Doza peshkiste: 5 min x 2 a day vetem per te pare a ka lajme reale dhe nje quick tour of 'Pa censure'. Komente strictly pa lidhje me hovin revolucionar smiley Duke qene qe jam akoma semure dhe ne shtepi, painkillers, muscle relaxants, indian, thai and japanese food and other websites help mitigate efektet e diteve te fundit smiley Washed down with Brahms and Bela Bartok.

http://www.ted.com/talks/james_randi.html

LO SAI CHE SEI BELLISSIMA??
LEI: GRAZIE MA NON POSSO DIRE LA STESSA COSA DI TE
LUI: NON TI PREOCCUPARE,LA PUOI SPARARE PURE TU UNA CAZZATA COME L'HO SPARATA IO 

Ore, po Murati ku eshte?

Ishte ne Greqi, vajti ne Itali...po tani?

 

Kristida, per ca eshte ai tedtalku, se kemi qene te zene me krijimin e peshkomitetit per shpetimin e kombit keto dite dhe s'kam klikuar?

 tedtalku ishte per te 'cmitizuar' ata qe e heqin veten per mistike, njerez qe shikojne te ardhmen, qe flasin me boten tjeter e me the te thashe. Me shkriu ky folesi qe ka nje fondacion qe ofron nje milion $ nqs ndonje nga 'fenomenet' perseritet ne kushte ku mund te vertetohet/verehet pa smoke and mirrors in between. No takers so far smiley

Mjafton te shikosh " varferine" e artikujeve te sjellura tek peshku, per te kuptuar, se njeri iku, me i gjate me i shkurti, se di, sepse jane te dy gjatosha.

Edhe sipas shtypit te " paanshem" njeri nga kreret e ka marre ana, eshte perkul pak si shume per natryen e tij.

Shpejt edhe "mikarmiku" i tij, dhe ndryshe do jete, shume ndryshe, me shprese qe ambasadori nuk ka lexuar librin " Vizione te qarta" e ka mbetur i shokuar, duke na sjelle kryeminster autorin.

Mos qesh se vdes!

Ka do dite nuk lejohet te qeshesh ne Peshk, ashtu si nuk gjen pike teme a artikulli qe s'ka te beje me gjendjen politike apo qe s'eshte acarues dhe polemizues. Jo artikuj, po dhe komente kshu 'casual' apo me humor rrezikojne te pastrohen.

Nuk ngelet tjeter vecse, ne shenje solidariteti, t'i ndryshojme nicknames dhe ti bejme mosqeshsevdes.

E ke lexuar " Vizione te qarta" xhib ?

Libri kushton 5 euro ose 7 dollar e disa cent !

Ka shkruar librin, qe i lumte e kam serizisht, i ka vene titullin "Vizione te qarta", po te shkretit i ka munguar vizioni, se ne shqiperi nuk blihen libra 5 euro ose 7 dollar e disa cent, por makina 50 mije  euro ose 70 mije dollar e disa cent.

Shqiptari harxhon mijera euro per te ndejnat, per trurin nuk harxhon, se nuk e ven ne pune.

Te keshilloj lexoje se eshte interesant .

kur ta besh dhe ti nickname tend mosqeshsevdes atehere do e konsideroj dhe une leximin e atij librit smiley

s'kam gje kundra, s'e di per ca flet ai liber, vetem se Pjeri e ka bere shume bajat me reklamimin e tij kudo dhe me venien e citateve te atij libri me vend e pa vend.

keshtu qe perfitoj nga rasti t'i bej apel Pjerit qe, nese nuk i ben me reklame atij librit tek peshku jo vetem qe ka me shume shanse qe te lexohet me shume, por dhe do i jap si dhurate nje shishe shume te vjeter vere.

 xhibi, fitove, ma hodhe qerrata, por megjithate, vere me te vjeter seç gjej une, veshtire te gjesh ti. 

Sa shume reklame "okulte" qe po i behet ketij librit te ri "Vizone te qarta".

Pjer, te njihja per burr te ndershem. smiley

PS: Meqe ra fjala, ku mund ta gjej? smiley

olsib, mund ta gjesh tek Shtepia e Librit ne Tirane, tek ish kinema 17 nendori.  

Faleminderit Pjer. Do ta blej neser.

Pjer ki meshire per kompjuterin tim....rrezikoj ta thyej po me the prape per te 127 here qe te lexoj librin vizione te qarta.

smiley

smiley

#-o

 A ka njeri kontakt me keta qe prodhojne telekomanda per TV? A mund t'u thoni t'u vene nje numer standard nderkombetar cdo telekomande, si puna e policise 911, qe kur te te humbe neper shtepi t'i besh nje zile e ta gjesh? 

27 Janar.

Sot eshte dita e memories se Holokaustit

Njerezit e ligj jane njerezit me te dobet, taksirat kujt i bien per pjese! smiley

Klan reklame:

Ne sfond nje makine qe digjet.

Spoti:

"Zoti Rama kjo mund te ishte dhe makina jote"

smiley

Pse budall eshte Rama qe te parkoje makinen tek Kryeministria?

Kur dreqin do ta nxjerrin ate modelin e ri!!!

makinen e re te Rames?  smiley

Eh???!!! C'pune kam une me makinen e Rames?!

E kam fjalen per nje model te nje "dickaje" qe kam kaq kohe qe po e pres. smiley

E lidha me reklamen e Klanit qe eshte permendur me lart. Uroj qe ajo "dickaja" te dali se shpejti meqe mezi po e priske smiley

E kuptova qe e lidhe me ate. smiley

Sa skandaloze ato reklama?!

Cfare nuk shitka njeriu per ato pare te shkreta. Edhe dinjitetin. Edhe shpirtin.

Respekt per prostitutat. Ato te pakten shesin vetem trupin e tyre.

Po keta cfare t'i quash? As prostituta nuk mund t'i quash.

 

PS: Faleminderit smiley

Per klientet preferencial ofrohen "prostituta ultra all inclusive". Brenda cmimit pervec trupit perfshihen dhe dinjiteti & shpirti i tyre!

Perkufizim i drejte.

Mund t'i quajme dhe "Escort te interesave te politikaneve".

 

puci, puci, puci... smiley

O  sa mire me qene abuzues again, harxhon me pak kohe tek Peshku. smiley

 

http://img543.imageshack.us/img543/4226/peshkupaujeabuzues.jpg

 

Sidomos me tallon -20 komente ne dite. smiley

kujt i ke ron n'qafe kohet e fundit xhib? ke ke shajt me rob shpie? se e ke cik gojen e nyte ti, pranoje!

Le difficolta’ sono come la carta igienica: uno ne tira un foglio e ne vengono fuori dieci

Nuk shoh ndonje veshtiresi ketu, se tek e fundit dihet se ku perfundojne letrat higjienike... ne kosh, dmth. appunto, ne menyre analoge i bie qe dhe veshtiresite te hidhen ne kosh dhe robi... "lan duart" me te gjitha. smiley

po kush po sheh probleme smiley

une jam per ate qe punet behen me dy duar, me njeren mban letren higjenike me tjetren terheq sa do smiley

Sa shkoi cmimi i nje karafili sot ne Tirane?

 

P.S. Sa domethenese kjo foto

http://d.yimg.com/a/p/rids/20110128/i/r2656329480.jpg?x=400&y=294&q=85&sig=ITPBHZXO4.FZHmD7CkMMcw--

Edi Rama, Albania's leader of the opposition Socialist Party, pays his respects at a portrait of Ziver Veizi, one of three people who died in last week's deadly riots, during a march in Tirana

January 28, 2011. REUTERS/Arben Celi

Prostituzione intellettuale. Ma c'è una grande differenza tra una prostituta e certi giornalisti: ci sono cose che una prostituta non fa...

A eshte e denoncueshme ligjerisht nese asiston ne nje hapje krahu te mesueses qe ja zhvendos koken nga vendi femijes 8 vjeç?

Nese arrime te biem dakort per paanshmerine e Rexhis, pse mos ta ftojme si mediator, sidomos tani qe do dale ne pension?

P.S. Joe Biden &  Qepa

http://o.onionstatic.com/images/articles/article/2718/Shirtless-Biden-R_jpg_630x463_pad-black_upscale_q85.jpg

Si ia ben qe je kaq zbavites? smiley

Thjesht e kam te pamundur te ha krize dhe dhune mediatike cdo sekonde per me shume se disa dite rresht. Nuk e di a eshte ceshtje nervash a pamundesie stomaku, po do tja u sugjeroja dhe juve. Vetem kur e qit koken jashte dritares here pas here e kupton qe bota jashte ambientit a mentalitetit ku je ngujuar mbase nuk eshte krejt e cmendur, dhe mbase ka kuptim (sado pak) jeta dhe me asortimente te tjera. smiley

e sporco il sesso?? Si , solo se e ben fatto.. ( woody allen )
 

Mund te me ndihmoje ndonjeri/a me nje link TVSH live? E KAM URGJENTE.fmn.

m'jep mu pesdhit euro ta kthej kameran e laptopit nga TVSH dhe ti ta shofesh ne Skype smiley

Jam ne makine,nuk e kap dot,per shkurt i rashe nga pecku.

Ti jap 50 e ma gjej linkun

O zot sa kohe e bukur eshte sot, sikur ka kthy menjen zoti per ne smiley

Shhhhhhht, se po flet Topja. Akoma nuk po thote se c'e coi te lere faraluledjellit. Ndoshta etiketa qe ka ngjitur shteti ne to: faraluledjelli demixhis jor brejn end njurell kenekshens. Dhej mejk ju iresponsibell end dambifaj jor riekshens.

Ngjela - Veliaj cift fantastik smiley

Ky mot i ngrohte sot me kujtoi qe shkurti eshte muaji me rrenacak e idhnak i vitit. U jep te gjorave mimoza iluzionin e pranveres.

Mimozat - Martin Camaj

Simjet per te paren here
mimozat ne doren e nji vashe i pashe
qetsisht tue marrun fryme si ne dege.

Mimozat erdhen tue pru me vehte
ngjyren e ditve te blera,
afshin e zemrave qe rriten nga nji fije
per dite, pershperitjet e egra e te lehta
te atyne qe shkelen ne prakun e jetes
me kambe te dyshimta, me frige.
Me duer tona te vrashta,
te zanuna me sende tjera,
s'kemi si me u perkite
dhe aroma juej humb ne eren e luleve
te mbytuna ne parzmet e grave vjeshtore.
Lule mimozash, bartse kujtimesh,
mes stinve e te pa stine
na s'kthejme kurr ma te ju.

Simjet per te paren here
mimozat ne doren e nji vashe i pashe
qetsisht tue marrun fryme si ne dege.

Edhe ti puciste? 

Po na mbyt bora nga stuhia e shekullit (atij pe vertetit jo medias se pavarur te swed) dhe ti na kujton kohen e bukur ne Tirane e mimozat smiley.

puc puc

.

Po, pra, po ju mbaj zemren te ngrohte, se pas dimrit vjen nje vere*  / e do shifemi njehere... etjer, etjer... smiley

dhe sa per pucin, i lutem adminit, ta gjeje i cik ku e kam shkruar ate endrren time me S.B.-ne e ta fshije, se direkt do ma shfrytezojne palet sipas interesit te tyre: njeri do me thote puciste dhe nenpunese e pallatit te endrrave, tjetri fallxhore e saliut. smiley

puc puc smiley

*behari e kam llafne, jo ajo e lengta... smiley

Jo po s'kishe pse i vije ydh.  Une e lexova me te dy kuptimet dhe u ngroha smiley

gusht e musht smiley 

dhe 

puc puc smiley

 smiley

 

goup hug! Pillow fight! group hug!

ku o garda kur te duhet mer jahu!?

 Jetair Fillon fluturime nga Brukseli  për Tiranë e Prishtinë nga data 10/6/2011 çmimi tanishëm 110€ .Mos më thoni se s'ju lajmërova .

http://www.jetairfly.com

Po shoh nje emision tek nje kanal gjerman tani per Romet ne Rumani.

Gazetari Gjerman pret prane nje vile gjigande personin per ta intervistuar.

Doli

Gazetari: hallo

Romi: hallo:

1

2

3 Gazetari:

Po shikoj qe jetoni mire me vila me ML Benz,me cfare merreni.

Romi:

Ne jemi prej tre brezash hajdute

smiley

smiley

 

 te dua!

 

 dua sali berishen, dua ta takoj, ta dashuroj. smiley

 

well, hellooo...

:O

Dite te veshtira keto. Per te gjithe shqiptaret.

smiley

01.02.2011 - se si na iku keshtu Janari se kuptoj...

BUONGIORNO NOTTE!

un camion di bestiame ha preso fuoco sulla A10: morte quaranta mucche. Se i vigili del fuoco fossero arrivati solo cinque minuti prima a quest'ora le mucche sarebbero sane e salve al mattatoio.
 

 pashe te alexa.com te dhenat per peshkun. Urime, se qenkeni ne 100 me te mirat, ne vend te 91 ne Shqiperi. Pastaj pashe search query e mer beri pershtypje... :o

Search Query

 

1 Month Increase 

 

1

si ta zmadhoje penisin tim

 

0.71%

2

 

poesia per dimrin0.55%3arqipelagu

 

0.55%

4

ruli plehrat

 

0.54%

5

 

ku merret viza moldave0.53%6

prokuroria: akuzat politike thjesht pa fakte

 

0.52%7

mund te merret viza moldave ne kufi?

 

0.52%

8

 

nondaja

0.49%

 

9

komunizmi çfarë është?

 

 

0.44%10

(mimoza haxhialiu)

 

 

0.41%

Per mua, Gorgonzola eshte mbreti i djathrave.

nuk te ka shku mendja keq smiley po edhe Grana Padano ka meritat e veta ushqyese smiley

Ols & Cen, ju keq s'e keni, por keni harru djathin tone te deles dhe te lopes, ate te njomin qe behet ne fshat, qe ngjan si lekure e regjur nga jashte... Tani po me shkon goja leng... u dashka shku ne fshat ke halla, me duket. smiley

Aman edhe ti me djathe te bardhe lope dele dhie etj etj  smiley

provo e ha nje here mozzarella di bufala edhe flasim pastaj smiley

Aosta romake:

Cfare eshte aosta?

Aosta eshte nje qyteti dhe krahine ne veri te Italise e njohur dhe si Lugina e Aostes. Eshte e njohur qysh ne lashtesi. Kam pershtyjen, duke e ditur "ku i dhemb dhembi Olsit", smiley  qe do te na tregoje se rregullsia e urbanistikes se Tiranes, nuk arrin as ke nje qyteti antik qysh ne kohen e romakeve. smiley

Hehe Ana... A thua se Venezia ka ndonje plan te mrekullueshem... apo Roma, apo Milano, apo...

PS: edhe une jam dakord ta rrethojme Tiranen me mur... te pakten katunaret do i mbante jashte. smiley

A thua se ne jetojme ne Rome a ne Milano e te na dhembe dhembi per to... smiley

Shiko, duhet te jesh koherent me kohen e vendin, i bie qe jashte mureve te Tiranes te mbeten te tjere njerez.... smiley

 

ate mos e thuj ti

e shef ca bohet ktu a jo ?

ka te dhena te sigurta qe emigrantet shqiptare do lene bosh vendet e tyre te punes neper bote, dhe do vijne ketu , te marrin ne dore frenat e revolucionit 

athere do na dali dhe ne rrisku per nai shopping ne milano pastaj  smiley

Mendjen per shopping ti, s'jeton fare me situaten smiley

meqe ra fjala, kur do ikim per shopping? smiley

me ca leksh do blejme oj motra  ?

Me morra ?   Ku t'lejne gjurulldite me bo leke o motra. Ishalla sngelemi pa buke tha, se ne na iku dhe rinia e skemi as ndonje gje tjeter per te shitur

smiley

Do ishte reklame shume e mire Ruzhe: Blini me ulje divizen e revolucionit! smiley

epo puna eshte se une kam jetuar ne Milano, psh... kam vizituar nje qerre me qytete italiane, pastaj evropiane me tutje...  kam vizituar shume, te them te drejten Ana. Plani romak i Aostes, eshte thjesht nje projekt tipik romak. Shume eficent, shume i regullt, shume funksional. po katrahura urbanistike ne Evrope, nuk eshte se ka filluar me Tiranen. keshtuqe, jes pliiz, te jemi koherente. e ndoshta njerezit qe mbeten jashte Tiranes, per hir te koherences dhe ceshtjes ne diskutim, ndoshta do te jene pikerisht ata te privilegjuarit, duke u hequr sekelldine e te jetuarit ne nje katastrofe urbane. apo jo? me kupto drejt kur perdor sarkazme moj xhan, se nuk po bej asnje lloj propozimi. Madje ate projektin qe na solli ols pezhishka, sinqerisht e shoh me endje shume te madhe. - edhe pas 2000 e ca vjetesh pas themelimit te arkitektures romake, moda nuk i ka rene kurre, dhe ke ndertesa e projekte te atij stili edhe ne vende ku Roma nuk ka shkelur kurre. xoxo.

 

Flm per sqarimin Ana H smiley

Mbi ke rendon barra? - Top Show

 e kisha harruar kete lloj frike smiley

 

Ciao Ana H smiley

O Zotrulso, po ca ke qe nxefesh mo daku? smiley

 

Po me del nga veshet myku i gorgonxolas. smiley

une u nxeha? ik ore rrugaq. puqist... ik del lakuric aty. smiley

qysh ore

edhe  Monaliza na doli qe paskesh qene pederast

smiley

Ja, na mungonte edhe budalleku i fundit per Mona Lizen.

A nuk do ishte me e thjeshte sikur njerezit te shijonin vepren dhe... kaq?!

Olsi, heloouu! smiley

nuk eshte i nxehur zotrulesi, jo, thjesht eshte tip pasionant per ceshtjet qe i ka perzemer.

Zoto, ne dhe bota jemi nisur nga dy pika te ndryshme drejt qyteterimit.  Atebote ne as s'ekzistonim si shtet, jo me te kishim nje plan urban sic kish Roma. Ta kam llafin, qe te mos keqkuptohemi, qe ata e bene cdo gje para nesh, ne ishim te dytet dhe mund te kishim marre e shfrytezuar shume prej te mirave te sprovuara te tyre.

Me vjen nder mend nje krahasim (paksa i sikletshem edhe qe s'duhet ta kisha menduar fare-fare, ndoshta): kur Rama filloi punimet rregulluese per Tiranen, shpresova ne njefare menyre qe donte te imitonte Musolinin ne ringritjen e madheshtise se Romes perandorake me stilin neoklasik, me ndertimin e Eur-it (vendit ku jane xhiruar thuajse gjithe filmat me herkula e maciste), Cinecita-se etj.  ngeca pastaj, sepse ne cilen madheshti dhe cilin stil duam te ringjallim?! (kokeverdhe qe mbledh supet)

E kuptoj qe ti nisesh ne nje plan  me te gjere, por une po tregohem paksa "e ngushte", po me intereson vetem "mehalla ime", sepse atje sillem rrotull gjithe diten e gjithe naten, e ajo me dhemb me shume se kusuri i botes. smiley

ne dhe bota jemi nisur nga dy pika te ndryshme drejt qyteterimit.  Atebote ne as s'ekzistonim si shtet, jo me te kishim nje plan urban sic kish Roma.

Ana, planimetria me "cardo" dhe "decumano" dhe ndarje te rregullta drejtekendeshe qe formonin lagjet (isolati) eshte tipike e perandorise romake. Romaket e kane aplikuar kete edhe ne ate qe sot njihet si Shqiperi. Pune tjeter pastaj qe ne 5 shekujt e fundit ne ngecem (dhe jemi ende rober) ne nje kulture e tradite tjeter shume me te prapambetur qe ishte ajo e perandorise otomane.

PS: Pershembull, ne mos gabohem ende edhe sot mund te lexohen ne kalane e Elbasanit "cardo" dhe "decumano" si edhe rethimi katror i mureve te qytetit antik Skampa.

Olso... mos u bej si ekspert kot. Nuk te takon ty te japesh cilesime mbi arkitekturen otomane. Lerini keto tani se jane gjepura. Duhet te dish shume qe te lidhesh dy fjale per ate. Cila eshte arkitetktura otomane Olso? Ajo e Tiranes? Po mos lini nam tani. Gjithe qendren e Tiranes e kane bere Italianet, qe ne kohen qe po behet fjale, diskutohet nje rikthim i arkitektures italiane ne zanafillat dhe stilin romak. Te dhashe shembull per Romen, Milanon... me gjej nje qytet ne Itali, te lutem, qe eshte i hajrit dhe nuk esht eqytet "otoman" si thua ti. Mos bre, mos i thoni keto gjera kaq hapur, se te lene pa fjale bre.

Do arkitekture otomane zotrote? Merr Beratin dhe Gjirokastren, qe hyjne te ato pak objekte/sajte te mbrojtura nga UNESCO. Mos do te shash dhe Beratin tani? Mos u beni absolutiste kot pash zotin. Edhe nje merite qe ka perandoria osmane doni t'ja mohoni? Cilen merite? - qe te mos kemi keqkuptime: meriten e shkembimit te kulturave dhe gjithshka qe permbajne ato. Se nuk jane arkitekture osmane xhamite e famshme te Stambollit... dhe shkence apo letersi, shkollim dhe cdo gje tjeter qe ne ate perandori lulezonte, nuk ishin thjesht dije te brendshme otomane. ka boll gjera per cfare t'i stigmatizosh ku e meritojne... po jo per cdo gje qe ti mendon se nuk shkon apo qe duhet permiresuar.

Qe te mos na sjellesh shembuj pastaj si Elbasani, qe eshte krijese e po asaj perandorie otomane qe po flet. E di se pse dhe si eshte themeluar Elbasani? Ose ajo keshtjella katrore qe po thua?

zotrulso, ca pate ti mo daku?!

Nuk mund te te pergjigjem per ato qe ke shkruajtur me siper sepse jane pothuajse te gjitha aq te gabuara e te pakuptimta sa qe nuk di nga t'ja nis smiley

ekskjuzmi??? te te kem keqkuptuar valle? illuminami.

 Ne fakt, arkitekture otomane ne Tirane nuk ka, Ols. Otomanet ndertonin vetem nga nje xhami, nje sahat e nje hamam. Aty ky behej tregu, kush kishte para, ndertonte nje dyqan. Pastaj tjetri e tjetri, por pa arkitekture. per te tjerat pastaj, arkitektura ne Shqiperi ka qene "gjej toke e nderto, bej pese femije dhe ate toke ndaje ne pese pjese, keta femije bejne nga pese femije dhe nje e pesta e secilit ndahet ne pese pjese te tjera." Prandaj dhe rremuja. 

Po kush e permendi Tiranen?! Permenda gje Tiranen une?!

Per ca po flisja une per ca po fliste zotrulsi?!

 

Zotrulso, nuk mund te te ndricoj persa i perket atyre qe ke shkruajtur sepse piksepari e ke shtruar shume rremujshem muhabetin (dhe s'di nga t'ia filloj), piksedyti ke shume pasion (ne formen e dufit) qe nuk te le te shikosh realitetin ashtu sic eshte dhe piksetreti sepse do te flisnim me njeri-tjetrin nga 2 plane krejt te ndryshme e me gjuhe te ndryshme.

Te respektoj per ate qe mendon dhe s'kam ndermend te te bind per te kunderten. Bota eshte e bukur, "perché è vario".

smiley

rremujshem eshte te te thuash se po ben si ekspert i otomanizmit? apo mos eshte kjo qe e quan pasion me formen e dufit? cfare dufi kam une me ty? po te kisha duf nuk te drejtohesha fare.

duf eshte te te thuash se kalane e Elbasanit qe po na e paraqet per romake, eshte kala e ndertuar nga turqit, pikerisht nga ndikimi i arkitektures se te cilesi jemi rober prej 500 vjetesh(si thua ti) Ndoshta eshte e rremujshme.

Apo nuk ke kohe te me bindesh qe Berati nuk eshte nje qytet i mrekullueshem, sepse eshte arkitekture e prapambetur te ciles i jemi rober?

jam i bindur qe dufi eshte tjeter gje Olso. i sunduari synon te shprehet me duf ndaj sunduesit (normale fare)... prandaj cileson roberine, psh. vetem se nuk e dija qe roberia te ishte dhe arkitekturore. Sidomos SIDOMOS kur po ben fjale per nje perandori qe me shume i kemi dhene sesa na ka dhene; sidomos SIDOMOS nga ana arkitekturore.

Nejse, e shoh qe nuk qenke ne qejf per keto gjera. nuk po te ngacmoj me tutje. smiley

Po zotrulso, po, shume rremujshem eshte dhe vazhdon te jesh i rremujshem.

S'e kisha fjalen per "duf" ndaj meje.

duf eshte te te thuash se kalane e Elbasanit qe po na e paraqet per romake

Genjeshter me brire. Nuk po flisja per kalane, por per planimetrine e kalase.

Tani si te ta shpjegoj une ty qe ne te dy po flasim nga 2 plane te ndryshme dhe me nje gjuhe te ndryshme dhe diskutimi me ty per kete argument nuk do te sqaronte asgje pervecse do te krijonte me teper konfuzion?!

olso qetesohu te lutem, se maksimumi qe te kam thene eshte qe nuk je ekspert i fushes. dhe nuk e kisha per ofendim.

me mire shpjego roberine tone 500 vjecare nen arkitekturen otomane, qe paska ndertuar nje kala me planimetri romake.

Zotrulso, une jam shume i qete edhe pse ti e nise diskutimin me mua me fraza te tipit "u bone ti".

Tani, une po te them ty qe perpara se te futesh per te mbrojtur nje argument te caktuar, s'po them qe te lexosh libra, por te pakten hidhi nje sy Wikipedias:

"A te keqen" (sic thua ti) smiley

http://sq.wikipedia.org/wiki/Kalaja_e_Elbasanit

olso

po ca ban mer se na flliqe fare smiley

Kush i hudh kto gjona ne Wikipedia se qeka per turp.

Qeka ul n'kafe ky Bert kaurri dhe paska tregu lloqe kavaje per kojshijte e vet kaurre ne Kala dhe qe thote qe ne kala vje era shurre (which in fact is not true at least)

Ene kto qi i vejne ne Wikipedia upupupu smiley

 

Te pakten, per pjesen tek ai bari i bukur brenda kalase mund te deshmoj edhe une qe nuk mban fare ere ashtuje.

sigurisht qe nuk vjen era ashtu, atje guret e rrugicave banoret i majne kshu :

dhe rreze mureve maksimumi ka i cike bar

edhe aty ku eshte shkatrru, eshte maksimumi e arnuar

Bobo, c'qenka bere ketu... une nje pyetje te thjesht bera smiley

Po, po... hedh gurin dhe fsheh doren! smiley

Rrofsh Alidea. Nuk do zihemi jo.

Oketa, cun i nderuar. Nuk e kam pare kurre te shaje apo ofendoje. Edhe figure ka boll. Pse jo? 

PS: Majkon kryeminister nuk e kuptoj dot. Cili eshte qellimi i kesaj? Pyetjen e shtroj per shkak se sikur Majko te ishte propozuar per kryeminister, cfare demi do te kishte? A nuk eshte nga te paktat figura qe as kryeskizofreni nuk e ka sulmuar asnjehere personalisht me rrekenj te vjellash dhe ofendimesh? Apo do demtonte PDne apo Shqiperine Majko? Besoj qe njerez qe e kane provuar veten me perpara, nuk kane pse te konsiderohen me droje apo frike.

PS2. Shqiperia nuk ka nevoje per zevendeskryeminister. Eshte posti me idjot qe mund te egzistoje. Ilustrim per kete eshte cifti i lumtur qe kishim.

Me ty jam, nejse Oketa vertet me pelqen  me shume sepse e di qe nuk e ka prek zkizofrenia e  klases shqipe nder te paktet duhet thene.  Nejse ja te shohim  smiley finger corssed no Berisha no Rama  no crisis smiley yes institutions smiley

 Majko, qe te mos jete Rama. Majko eshte para Rames, dhe ka pervoje ne ate post. Plus qe as ai nuk njihet si figure qe shan e ofendon.

per ps2, zv\kryeministri eshte ne rast se km nuk ka mundesi perkohesisht te jete ne rolin e tij, tip, nese i bie ndonje semundje, nese bllokohet gjekundi ne ndonje kazino ishujsh, nese thjesht i bie damllaja

@ali. No Berisha no crisis. kete e pranoj. Nuk mund te djegesh askend pse guxoi t'i dale perpara Berishes... dhe meqe Berisha nuk ka burreri te dale pa u qyrravitur; pra, pa e marre gjithe kombin me vehte ne varr.

@klik. dakord me ate qe thua. Asnje lloj kundershtie. Por, pyetja ishte e qarte: Pse Majko zevendeskryeminister? Cfare te keqeje do te kishte sikur te ishte kryeminister? Cfare te keqeje do te kishte sikur te mos ishte as krye as zevendeskrye; po thjesht minister i nje qeverie teknike/tranzicioni. me kete po aludoja qe "zevendeskrye" eshte nje term idjot qe nuk ka aresye te egzistoje. Nuk do vdese Oketa(ose kushdo tjeter) per 3 muaj kryeministri, jo, dhe do mbetkemi pa e zevendesuar dot pastaj... ih.

Pergatit zgjedhjet e reja, mbushi magazinat e shtetit me litare me nyje gati -qe te mos guxoje kush te perdhose voten e lire... dhe ik qe andej nje ore e me pare, dhe lerja "privilegjin" e te shkaterruarit te kombit kandidatit te radhes... Kete duhet ta kete te qarte Oketa nese behet, dhe del burre i nderuar fare.

 

personalisht, nuk kam asnje fije shprese qe nje skenar i tille te pranohet nga nje (s'di ca ta quaj) si Berishovici.

 PS: evropa te kete kujdes ke dergon dhe cfare propozon... se i shpalli dhe keta puciste dhe u mori tabulatet...

Alidea, sa i besueshem eshte lajmi?

Klik Un doren ne zjarr nuk e ve jo se jemi ne Albania por   e besoj sepse ata qe e kane postuar kete lajm jane gazetare te mirfillte dhe miqte e mij  por te shohim ne do e pranoje Berisha smiley

 eee op a do te ishte dakort ai kreshniku i maleve, per Oketen, nje nga kritiket e qeverisjes se tij. Me duket paksa e veshtire. Ai do te ish dakort per Halimin, Alibeajn, pse jo edhe per Mesila Doden

aman ere aman

pse re prape Pandin do veme neve smiley

u shojten burrat tha smiley

Edhe Oketa si peshe e lehte duket mer , e ha Sala me 2 kafshata.

 

Une them qe nje figure si Ed Paloka do ishte zgjidhja me e mire per kryeminister. Eshte njeri i qete, qe kurre nuk flet keq, i shtruar dhe qe ka treguar qe mund te sheshoje mosmarrevshjet midis paleve. Nese Paloka nuk pranon, atehere Patozi ose Strazimiri.

smiley

Patozi Patozi se eshte dhe mo seksi

smiley

krejt si druvar

Epo kot nuk ka ra mren si e cmenme me patozin ajo gojdhenesja e pd. smiley

he mer boll u moret me thashetheme se Patozi ka vu kurore me grune e dyte, dhe pret fmine e trete :

Astrit Patozi, baba për herë të tretë

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Astrit Patozi, së shpejti do të bëhet baba për herë të tretë. Pikërisht nga lidhja e tij me të dashurën, Amantja Çullhajin, do të vijë në jetë një fëmijë, seksi i të cilit ende nuk është bërë i ditur. Sigurisht, dëshira e Patozit është që këtë herë të gëzohet me një djalë, pas dy vajzave që ka nga martesa e parë. Sipas miqve të Patozit, Amantja tashmë është në muajin e pestë të shtatzënisë dhe pritet që të sjellë fëmijën në jetë në muajin prill. Shtatzënia e Amantjas ka qenë edhe arsyeja e nxitimit të lidhjes së kurorës mes çiftit, që pritet të realizohet në fillim të vitit të ardhshëm. Astrit Patozi ka hedhur pas krahëve martesën e tij të parë, dy vjet më parë, me Enkelejda Gjinalin (Këshilltare për Ujin pranë Kryeministrit), me të cilën jetoi plot 14 vjet. Ata kanë dy vajza, të cilat thuhet se nuk e kanë përjetuar mirë ndarjen e prindërve. Megjithatë, tashmë që ka kaluar kohë nga ndarja, ato e kanë pranuar jetën e re të babait të tyre. Astrit dhe Amantja kanë një marrëdhënie njëvjeçare e gjysmë, që ka nisur pak kohë pas divorcit të tij.

Ehu, ku ka zo s'osht pa gjo po ho.

Ky gazetari qe ka shkrujt ket per Patozin duhet te jete nga Hollivudi, ma boni mishin kokerr. smiley

e di at shprehjen ti : U bo jevgu me nda grune.

Ni kshu ne puna e Patozit smiley

Jo, une di ate tjetren: i papari, mos paftë smiley

Sa qejf i ke ne ti burrat mi Rruzhdije! Si nuk tu merziten njehere?

e mer mire

ja po filloj me grate tashti u pa puna.

kane ene ma pak lesh , je mo rehat , ne ti, ne une

video pergimi i ri i telenoveles Meta, mendohet se perfshin ate me te shoqen kryemadhi, ku kjo i fundit i ankohet per kacidhet (7 Perqind) me te cilat AI rreket ta kenaqi..

Ne keto momente komandanti i Gardes se Republikes, Ndrea Prendi, po deshmon ne komisionin hetimor!

Good newssmileyMazhoranca pas një presioni të fuqishëm ka vendosur të heq dorë nga kërkesa absurde për të marrë tabulatet e gazetarëve Baze Balla, Cakuli dhe Bushati. Burime nga komisionin Hetimor bëjnë të ditur se nuk do të kërkohet më tabulati që ky komision ka kërkuar për gazetarët.

www.ama-news.al/2011/02/terhiqet-berisha-nuk-i-dua-tabulatet-e-gazetareve/

Good news do jetë kur të ketë thy qafën.

ncuq do jete ekselent njus smiley  po ishalla nuk e zevendson ai tjetri mos ja them emrin

mirë mirë po përsëri good news nuk është ai më lart.

Kafsha po shkel ligjin aty me tabulatet e gazetarëve. Që u tërhoq, nuk e bën good news. Se good news mund të jetë që na ka lënë të jemi gjallë, në këtë këndvështrim.

 

Po degjoj Palloken tek Top Story.

Ky njeri, nga menyra se si flet, me duket zedhendesi i rrugacerise.

 

PS: Ndoshta ka ardhur koha per nje "Pa censure 6"?

smiley lere aman o olso tani ti smiley ky eshte i vulosur smiley

Palloka apo Paloka? smiley

Pse ia zbukuron emrin kot? smiley

E tmerrshme! Cfare horri!

!!!

shife u habite ti smiley  ma qart shifin peshqit e ppus ne USa se ti n It  turp !

E njof prej kohesh se cfare tipi eshte... Thjesht nuk arrij dot te mos habitem sa here qe e degjoj.

Ky person eshte perfaqesuesi me i denje dhe me pa dorashka i rrugecerve qe kane 20 vjet qe na drejtojne.

Eshte e frikshme. Politika anembane botes ka filluar me qene skadente, por si ne Shqiperi... qe te dali nje rrugac ne televizor e te jete perfaqesues i nje partie e te flasi ne ate menyre... NO COMMENT!

 

Te pakten ky s'ben asnje tentative ta mbuloje rrugacerine apo horrllekun e tij, po ata te tjeret qe hiqen si intelektuale e te edukuar jane me te rrezikshem e me rrugecer se ky.

po kur te thoja une qe jane parti rrugecerish??? jo per jge, po nje tjeter edhe e hapi puseten sot kur lajmerove ti qe kishin propozuar Oketen dhe Majkon... e dikush permendi Paloken. Jane parti rrugecerish. Po nuk derdhen gjak shqiptari, ata nuk mjaftohen dhe nuk kane per t'u kenaqur kurre. PD eshte parti antishqiptare, partia me antishqiptare ne bote. Eshte me antishqiptare se partia e Sheshelit ne Serbi.

he pra pse?!

Eshte e veshtire te pelqesh dike qe nuk thote ate qe t'i pret te degjosh, e ca me keq, ate qe thote ato qe ti nuk do t'i degjosh.

Pashe per ndonje gjys ore kete emisionin tek Topi: Perfundimisht, klasa politike shqiptare eshte e paafte per te kapercyer nje krize te tille. E keqja eshte se ekstremet, qe nuk mungojne as ketu, vazhdojne te mendojne se vetem ata kane te drejte, dhe se gjithkush qe e sheh boten ndryshe eshte thjesht maskara. Ajo qe me ben ta shoh si te pashprese situaten buron nga fakti se kjo sylesheri e asaj klase politike nuk eshte pasoje thjesht e partizanllekut, por e intelektit te kufizuar per t'i pare gjerat me kendveshtrim sadopak objektiv. Nderkombetaret jo vetem duhet te nderhyjne ne politiken e atij vendi, por mundesisht t'i ndajne ne rrokje ato qe thone: politikanet shqiptare (dhe jo vetem) e kane veshtire te "deshifrojne" mesazhin, sado i qarte qe mund te jete ai.

Po pse, ekstrem eshte te konstatosh qe Paloka perdor fjalor dhe sjellje rrugaci? Do te ishte tragjike sikur te kishim probleme ne te marrurit vesh edhe ne kete pike; se mjafton te dish pak shqip dhe te gjithe dalin ne te njejtin perfundim.

Per kete te pakten besoj se biem dakord, apo jo?

Po jo mo Zoto, nuk eshte ekstrem ajo. Paloka eshte rrugac, nuk ka dyshim per kete - mos beni pyetje qe s'kane kuptim. Por ajo qe me ben cudi mua eshte si nuk mund te shihni rrugacllikun tek te tjeret. Eshte e pabesueshme fare. Mos t'i hyjme kot analizave se si e qysh filloi kjo krize, por mua me duket se ne tema te tilla si rrugaceria dhe mosrespektimi i institucioneve jo vetem qe PS ka pjesen e saj, por ka pjesen e luanit. Nuk jam vec une qe e verej kete. Ketyre te huajve iu be "lesh" ne goje kjo pune.

 

Te te them te drejten, nuk i njoh personalisht. Edhe Paloken nuk e njoh personalisht. Me c'kam pare neper televizione, dhe lavdi Zotit, ka qene plotperplot keto kohe me debate televizive. Para zgjedhjeve, gjithajo fushate, gati 6 muaj maratone... pas zgjedhjeve, e njejta gje deri ne momentin qe flasim ne te dy. Ta them me sinqeritetin me te madh, me c'kam ndjekur une, nuk kam pare nje socialist qe te jete sjelle keq gjate gjithe kohes, ose te kete patur sjellje tamam harbuterish dhe rrugaci sic e kane qe te gjithe ata qe dalin te lehin per PDne. Nuk kam pare absolutisht asnje militant te PD-se qe te ruaje etiken. Pervec Mark Markut. Per ate kam kunder sjelljen e atij qe eshte pa aq dinjitet sa te mos pranoje te behet lolo ne televizion per nje cope Berishe. Megjithate, eshte treguar njeri i sjellshem... deri kohet e fundit. Do ti qe dhe ai po ndryshon? Gjithsesi, nuk dua te pergjithesoj, duhet te kete edhe PD-ja ndonje djale te mire... po c'e do, edhe ata pak qe i ka te mire, nuk i nxjerr televizioneve... kuptohet, kauza e humbur, e pambrojtshme dhe e turpshme qe do te mbroje, kerkon paturpesi, rrugaceri, harbuteri dhe dhune gjuhe. Nuk mund te mbrohet ndryshe, mbi te gjitha ajo qe une e quaj fushate antishqiptare e nje partie antishqiptare. Prandaj ata te sjellshmit margjinalizohen dhe ngadale fare dalin nga skena gati fshehtas.

Kam verejtje te shumta edhe per ca trungje te PS-se... po jo per rrugaceri, harbuteri, presione, dhune apo kercenime. Ky eshte domeini ekskluziv i antishqiptareve berishiane. Rrugecerit e politikes.

PS: te huajt kot i permend. gjithe ato mijera deklarata qe kane bere deri tani, te populli kane perfunduar me formatin: gjeni dialogun dhe zgjidhni krizen me dialog. cfare i kane thene berishes apo rames, ne nuk kemi per ta marre vesh ndoshta kurre. Prapa skene i jane punuar dhe kurdisur te zezat ketij kombi.

Dakord me zotrules. Ka nje djale te mire PD qe njof personalisht, Bumci e kam pas ne lagje cun i urt ke zoti, si ndihej zeri, shkollen e ka bere ne Qipro, familje shum e mire, por sic e sheh edhe ai eshte zbehur fillimisht ishte minister drejtesie, pastaj u zbeh..e pse? Sepse nuk eshte rrugac edhe ato tentativa qe sheh qe del edhe lexon dicka qe nuk i ka shkruajtur ai vete, me beso, Ai qe njihja un ishte tjeter, tani as ai vet se di kush eshte me..shum shumm e trishte..

Eshte e veshtire te pelqesh dike qe nuk thote ate qe t'i pret te degjosh, e ca me keq, ate qe thote ato qe ti nuk do t'i degjosh.

Nuk po e gjykoj per permbajtjen e asaj cfare tha (me te cilen mund te jem dakord ose jo), por per menyren se si e tha, per formen.

E kupton ndryshimin?

Dhe sigurisht qe nje sjellje prej rrugaci nuk me pelqen. Ty te pelqen nje sjellje e tille?

Ols, kane bere nje sondazh para zgjedhjeve presidenciale ketej, ku i pyesnin njerezit se cilat karakteristika vleresonin me shume tek kandidatet: menyren si flasin (tonin, gjestet, eye-contact, etj), permbajtjen, apo integritetin. Shumica ishte me te paren, keshtu qe ne rregull je ti; me shumicen je.

Dhe me qe jemi tek sondazhet, jane ca kritere baze qe nuk duhet te shkelen ne menyren se si formulohen pyetjet. Shembull: "Si ju duket programi deshtues i kryetarit te bashkise per rregullimin e qytetit?" - eshte nga ato lloj pyetjesh qe ja bejne muu qe jane bias. S'me duket shume ndryshe as kjo jotja.

P.S. Mua me duket sikur e keni shume te veshtire te dalloni bias-in ne veten tuaj smiley

E kuptoj cfare do te thuash, por nuk eshte ky rasti.

Une komentova ate cfare pashe ne nje diskutim televiziv.

I always knew I would spend a lot of time alone
No one would understand me
Maybe I should go and live amongst the animals
Spend all my time amongst the animals
And on the tracks I would go they lead to the sea
To be amongst the animals

Oh I’m just a fill leaf something simple and shy like that
That’s how my heart lies down beside the sidewalk
Like an empty restaurant filled with perfume and balloons
I sit and entertain the bizarre ghosts of my soul
His name still lingers maybe lactates on my tongue
Perhaps I’m just teel him for a foreign fallen destiny
Miserable but mine I look like his mother
Or Sophia foren in a old fashioned movie
Slow motion motion I cling to my child desperate for love
On day soon my brother died made me remember all the
Subordinate feelings I cast aside
Maybe I had lied when I said I was ok
Just getting along like a little song that stops to sing and say
“Wild willow, windy winter won’t you blow through me
My who eternity”

{!}

 

Don't stop fighting. We're going to save a lot more of this place. To celebrate, I have a poem I'd like to read.

"Nobody sits

like this rock sits.

You rock, rock.

The rock just sits and is.

You show us how to just sit here,

and that's what we need."

 

http://www.youtube.com/watch?v=_i8-t5biK10&feature=related

 Pyetje, sa per kuriozitet, si cregjistrohesh nga peshku? Kot kerkova nje dite, po nuk gjeta gje, zakonisht gjithe websitet te thone si te cregjistrohesh?

E bukur dhe kjo...

I know the feeling...

  nderro passwordin qe te mos e mbash mend me. tip sjdkhksdjhkdsjghdkjfghdkfjgh.

Shkruaje, kopjoje dhe beje "copy-paste" te te dyja fushat.

Pastaj ndrysho e-mail-in, ver nje e-mail ku s'ke access. Pastaj bej sign out.

smiley

Rrofsh, megjithese ndihme nuk kerkova. smiley

 Ta kesh per cdo rast. smiley

XP-klik-Glen, rrofsh qe kujdesesh personalisht smiley  Dhe une te du fort.

 shaji adminet nja dy tre here nga partia, dhe te perzene vete ata. smiley

sa bajne protesta, pse nuk bajne orgia collettiva keshtu shkarkojne edhe nervat qe kane?!

smiley

Jo, jo, nuk kam vendosur te marr vendime drastike akoma, po duke qene qe te peshku nuk ka asgje te re/interesante/intelektuale/jo violente per te diskutuar keto javet e fundit, shkova te seksioni 'me shume per peshkun' ku rastesisht vura re qe nuk ka 1) privacy statement dmth spjegim se si i perdor peshku te dhenat personale te antareve dhe 2) si te cregjistrohesh nqs do, (qe nuk eshte e njejta gje me vendimin e antarit te mos hyje me te llogaria e vet) gjera qe i kane gjithe website-t qe funksionojne me antare. Prandaj e vura te 'Pa censure' pyetjen, thjesht per muhabet. Megjithate, gjeta kete

'Disa prej synimeve të kësaj faqeje janë:

  • krijimi i një hapësire për zhvillimin e mendimit kritik dhe medias qytetare e të pavarur

Laughing

 

 

 Jane transferuar tek Atdhenet.tv *.com dhe *.net i kane nen kontroll Amerikanet...

thanks man..e pashe qe kishin bere kerdine.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).