Finalja u zhvillua më 31 dhjetor 2010. Në laboratorin fotografik «Dwayne's Photo», në Kansas, u zhvillua filmi i fundit kodachrome. «Dwayne's Photo» ishte laboratori i fundit që qe akoma në gjendje të zhvillonte këtë lloj filmi, të përdorur nga gjenerata fotografësh amatorë dhe profesionistë.

Seit 1935 ein Standard in der Farbfotografie: Kodachrome-Kleinbildfilm (Bild: PD)

Filmi i fundit i përkiste vetë pronarit të laboratorit fotografik, Dwayne Steinle. Fotoja e fundit e filmit tregon punëtorin e tij përpara laboratorit, i veshur me një T-shirt ku shkruhet: "Kodachrome 1935-2010". E ardhmja i përket chipseve të fotografisë digitale.

 

4 Komente

Respekte! Sa kujtime jane fiksuar ne keto bobina.

meqe jemi te kujtimet te kapme ne foto, kjo poshte eshte...e kapme tamom.
Ky politikani filipins qe t'u mor ne foto robt e vet kur e kan vra. Ne foto edhe vrasesi

me bejne te ndihem keq lajme te tilla.ne nje kohe si e sotmja qe mgjth fotografia dixhitale ka marre shume hov, por ama dhe analogja kohet e fundit sikur eshte ringjallur, me vjen keq qe ju dha fund.

shpresoj qe prodhuesit e kodqt do  te marrin si shembull polaroidin

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).