Këshilli Kombëtar PD Berisha: PS përpiqet të bllokojë zgjedhjetTIRANE-   Kryeministri Berisha mbledh Këshillin Kombëtar të PD-së për të nisur punën për përgatitjen e zgjedhjeve lokale të 8 majit.

Ne fjalimin e tij gati një orësh Kryetari i Partisë Demokratike shprehu sigurinë në fitoren e zgjedhjeve, ndërsa akuzoi opozitën se po përpiqet të bllokojë procesin elektoral.

Mbledhja nisi në orën 11:24 në selinë e PD-së, nën drejtimin e Kryeministrit dhe Kryetarit të Partisë Demokratike, Sali Berisha.

“Ne nisim sot punën për përgatitjen e zgjedhjeve më të lira dhe më të ndershme që janë kryer ndonjëherë”- tha kryeministri Berisha, njëkohësisht kryetar i PD-së në fjalën e hapjes. Ai e cilësoi PD themeluese dhe mbrojtëse e votës së lirë të shqiptarëve.

Me filozofinë “nuk do braktisim asnjë pëllëmbë tokë të këtij vendi” kryetari i PD-së bëri thirrje për përzgjedhjen e kandidaturave për kryetar bashkie e komunave dhe më pas dorëzimi i tyre në organin qëndror të Partisë.

“Në kontrast me fjalën e pucit do paraqesim alternativën më të pëlqyer dhe transformuese”- nënvizoi Berisha
 
“Shkojmë në këto zgjedhje të sigurtë në fitore të thellë dhe të merituar, sepse kam besimin se e tërë anëtarësia e PD-së mbështetësit dhe simpatizantët e saj do të përzgjedhin kandidaturat për kryetar të bashkive dhe komunave, nga burrat më të mirë më të zotë e më të ndershëm,me një program të qartë për zhvillimin e vendit dhe me koalicionin më të fuqishëm që ka njohur populli."- vazhdoi me tej Berisha.

BERISHA: PS DO TE BLLOKOJE ZGJEDHJET
Kryetari i mazhorancës akuzoi opozitën se po përpiqen të bllokojnë procesin elektoral. “Shokët e shoqet e bulevardit, (kështu po i quaj) po bëjnë gjithcka për të bllokuar këtë proces sepse kanë tmerr e frikë nga vetja e tyre. Ata që përpiqen të bllokojnë procesin të cilët e kërkonë cdo shqiptar, e kërkojnë ndërkombëtarët, ata vetëm sa e provojnë se cili ka qenë qëllimi i tyre më 21 janar”
BERISHA: 21 JANARI ISHTE PUC
Duke iu referuar demonstratës së 21 janarit, Berisha tha "se dispononte të dhëna të plota se ishte puc, se cilat ishin detyrat e pucisteve"  dhe  sulmoi kreun e PS-së si përgjegjës kryesor i puçit që kërkoi të përmbyste qeverinë e dalë nga vota e lirë e shqiptarëve.

“Ne jemi të vendosur të ecim drejt zgjedhjeve të lira dhe të kapërcejmë çdo pengesë që puçistët mund të nxjerrin. Ky ishte një grusht shteti i cili kishte në aparencë një treshe aventuriere të dhunshme si Edi Rama, Gramoz Ruçi dhe Skënder Gjinushi, por kishin prapa skene edhe puçistët e tjerë të cilët kishin vendosur ëndrrën e mandateve të tyre mbi dhunën për të rrëzuar qeverinë e votës së lirë” theksoi Berisha.

Kryeministri përmendi si arritje të qeverisë dhe anëtarësimin në NATO, arritjet në infrastrukturë, luftën kundër korrupsionit dhe rezistencës së krizës ekonomike. “I themi atij që është i treti më i korruptuari në botë për lejet e ndërtimit, që ky vend ka lënë prapa 95 vende në luftën kundër korrupsionit”

Kjo është hera e parë që mblidhet Këshilli Kombëtar i zgjedhur në  Kuvendin e IX-të që u zhvillua më  14 dhjetorit  2009. Nga ky organ i lartë drejtues partiak u  rikonfirmoi në krye të partisë Kryeministrin Sali Berisha, si dhe zgjodhën Këshilli Kombëtar i përbërë nga 140 anëtarë, ku 100 prej tyre janë zgjedhur nga Kuvendi i demokratëve dhe 40 të tjerë janë anëtarë të përhershëm ose kryetarë të degëve të PD-së. Kuvendi i IX miratoi dhe ndryshimet statutore të kësaj force politike.
(s.g/balkanweb)

26 Komente

 Wink Smileys for Facebook,MSN Messanger,Yahoo,Gtalk,Skype

'nuk do braktisim asnje pellembe te ketij vendi'

po detin nuk e konsideron 'te ketij vendi'

 Jo, se deti qe shiti i pagoi makinen e blinduar lluksoze nuk quhet ajo ... ahh mjere ky vend per kete palaco te stazhonuar 

Halli i vetem i Bershes eshte se eshte  vetem ne ring.

Rama thote nuk futem ne zgjedhje se kam frike.

 hahaha mati eshte pikerisht ashtu..

rama (si shume) e di qe po te futet ne ring i vjen kallashi kokes..

a ja vlen te shkosh sa per numer?

 

Halli i vetem i Bershes eshte se eshte  vetem ne ring

E mor Mat c'te ka gjet . Edhe komunikaten e Kuklus - klanit ( me fal Kuvendit te PD ) e jepni njesoj si komunikatat e Plenumeve te KQ .

KQ i PD ... u  mblodh , analizoi dhe ne fund e ne fillim mbajti nje fjalim shume te rendesishem Historik per anetaret e Partise dhe Popullin vete e personalisht shoku Sali Rrofte Berisha "

Kisha nje pyetje te thjeshte Mati ? Dhe po munde me jep ndonje xhuvap !

Ata kuklusklanasit ( me fal kuvendaret )  a kane goje ? A dine te flasin ata ? Se Saliun e kemi digjuar qe "me Priti z. Bush dhe une i thashe atij , pastaj e priti z. Berluskoni dhe i ka thene dhe atij ,  me pas e priti Papa te cilit i tha gjithashtu .. dhe te gjith keta kemi 20 vjet qe i degjojme qe mbajne vetem shenime kur flet Berisha ose Lolua i Parti Farts -ve nderkombetare !

me 99.8%.

 jo he burre, se nuk ishin 1 000 veta; 100 ishin. pra, 98%.

ishin 140 vete 98.5%

Unë pata menduar se Mati i Ri ka ndryshur nofkën nga turpi pêr krimin  që bëri idhulli i tij më 21 janar.

Po KKpd  pse nuk zgjodhi  Kryesinë apo sprish punë se ja kanë marrë dorën këta që janë .

Ca kryesie mo?

kush ve bast se gaz oketa se ngrys shkurtin ne pd? do e nxjerri me shqelma b... jozefina pas votes se tij pro besnikut

Se besoj .Humb 1 votë shumica .Se ka thanë ai ; nji votë qelbët ky, nji votë qelbët ai tjetri s'nanë ma tqepta se i del era .

 

a ka mundesi te sjelle dikush ketu nje liste te anetareve te keshillit te PD?

Me ndjeni po vertet nuk e di.Kush eshte de facto e de jure i pari i Pd?Kush president,koordinator,sekretar..si funksionon

smiley

seriozisht e ke apo si ?

smiley

thx

Pra trashegimtari numer nje eshte Bodja?

Mustafaj: Të demokratizohet PD

http://www.top-channel.tv/foto/lajme/mustafaj-kkpd.jpgAnëtari i Këshillit Kombëtar dhe një ndër drejtuesit historikë më të lartë të PD-së, Besnik Mustafaj ka kërkuar përmes memorandumit të paraqitur në Këshillin Kombëtar realizimin e një reforme të plotë riorganizuese të partisë dhe strukturave të saj, nga demokratizimi, lejimi i mendimit ndryshe deri te kthimi i partisë në frymën e partive Popullore Europiane. 

Në memorandum theksohet se Këshilli Kombëtar prej kohësh ka humbur funksionin e tij për shkak të mos mbledhjes cka ka shkaktuar sipas Mustafajt pasoja të dukshme negative në përmbushjen e misionit politik të PD.

Mosmbledhja e Këshillit prej 14 muajsh ka bërë, sipas zotit Mustafaj që partia të ketë me mandat të ligjshëm vetëm kryetarin e saj, Berisha dhe nënkryetarin, si kryetar i grupit parlamentar, Astrit Patozin.

Në këtë konteks, për t’i kthyer legjitimitetin, zoti Mustafaj shtroi në memorandum nevojën e votimit të strukturave drejtuese në këshill larg klientelizmave partiake.

Në memorandum kritikohet fakti se shumë politika të ndjekura nga Partia Demokratike e kanë larguar gradualisht këtë të fundit nga identiteti i saj si parti e qendrës së djathtë. Kjo justifikohet me faktin se janë iniciuar dhe po vazhdojnë te iniciohen politika liberale dhe konservatore dhe në të njëjtën kohë, edhe qendrime ndaj pronës apo politika sociale me përmbajtje të pastër të majtë.

Sipas Mustafajt këto luhatje dhe qendrime nga një ekstrem në tjetrin, dukshëm populiste për interesa momentale kanë dobësuar lidhjet me shtresat tradicionalisht përkrahëse të PD-së, si ish të përndjekurit, ish-pronaret dhe biznesin e madh.

Kjo situatë sipas memorandumit duhet diskutuar në formë debatesh, duke respektuar mendimin ndryshe që do të shërbente për të tërhequr e gjallëruar edhe kapacitetet e grupeve shoqërore dhe të grupeve të interesit jashtë strukturave të partisë që presin nga PD të mishëroje idealet për shtetin, drejtësine dhe lirinë e tregut e pronës.

Në bazë të të gjithë elementeve të analizuar në këtë dokument të detajuar, Besnik Mustafaj kërkoi nga Këshilli Kombëtar të përcaktojë si objektiv madhor ndërmarrjen e reformave brenda partisë për modernizimin dhe demokratizimin e saj për të cuar në këtë mënyrë në lartësinë e Partive Popullore Europiane, prej frymës së të cilave PD është ende larg.

Pas paraqitjes së memorandumit, pavarësisht kritikave të forta, të cilat nuk është se janë shprehur shpesh në forma të tilla, kryeministri Berisha i është ruajtur debatit të ashpër me ish-bashkëpunëtorin e tij të ngushtë të së kaluarës, duke pranuar me tone të qeta ndonjë gabim në ndonjë rast, sic është mosmbledhja e këshillit dhe moszgjedhja e strukturave.

Në fund, dokumenti i zotit Mustafaj në Këshillin Kombëtar që ka mbi 100 anëtare u hodh në votim, duke marrë vetëm dy vota pro atë të vetë Mustafajt dhe të zotit Gazmend Oketa.

Video-kronika

Top Channel

____________

 

Berisha e quan besëprerë, Mustafaj merr pjesë në Këshillin Kombëtar të PD

TIRANE—Lajmifundit—Ish-ministri i jashtëm Besnik Mustafaj ka sfiduar kryeministrin Sali Berisha teksa ka pranuar të marrë pjesë në mbledhjen e sotme të Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike. Ai është parë i ulur në karriget përballë kryeministrit Berisha duke mos preferuar të bojkotojë mbledhjet e partisë pavarësisht përplasjeve publike të ditëve të fundit.
Kryeministri pati thumbuar ish-mikun e tij Besnik Mustafaj, i cili ditën e 21 Janarit ishte ftuar në studiot e Top Channel për të komentuar mbi situatën. “...të nderuar deputetë, në deklaratën që kreu i shtetit kishte lëshuar pasdite, në kulmin e agresionit ndaj Këshillit të Ministrave, Shkëlqesia e tij nuk citonte as edhe një herë të vetme fjalën dhunë. Shkëlqesia e tij, Presidenti i Republikës u kërkonte të gjithë faktorëve të negocionin për të qetësuar protestuesit. Ndërkohë, dërgonte zëdhënësin e tij të pashpallur në Top Channel, ku shprehej se Berisha duhet të negociojë me banditët.
Këto janë problemet, një besëprerë dilte aty dhe thoshte se Berisha duhet të shqyrtojë dhe zbërthente, po nuk e kuptova se kush ia kishte shkruar shokut atë komunikatë ky atij, apo ai këtij. Pra, i kërkohej Kryeministrit të rrethuar që të turpëronte flamurin e të negocionte me banditë. Kjo është deklarata”, theksoi Berisha në një prononcim të para disa ditëve.

Dy beseprere ne kuvendin e kukullave te drunjta.

Ne 2 vota pro, mire njeri eshte mustafa, po tjetri si dihet qe eshte oketa? I bejne te hapura votimet keta a si? :O

Keshilli:

Po ve ne Bold dy vete qe kane dashur te pakten te bejne debat, te tjeret qenkan sa per numer:

Këshilli Kombëtar

 1. Sali Berisha
 2. Adriana Gjoni
 3. Admirim Shehu
 4. Ahmet Omi
 5. Albana Vokshi
 6. Albert Avduli
 7. Arben Imami
 8. Alfred Olli
 9. Alfred Rushaj
 10. Amantja Cullhaj
 11. Arben Qirjako
 12. Ardian Turku
 13. Ardita Becolli
 14. Arenca Trashani
 15. Armand Teliti
 16. Arqile Gorea
 17. Arta Sakja
 18. Aurel Bylykbashi
 19. Astrit Patozi
 20. Azgan Haklaj
 21. Bardh Rica
 22. Bardh Spahia
 23. Barie Isufi
 24. Besnik Jaku
 25. Besnik Mustafaj
 26. Bislim Ahmetaj
 27. Bujar Leskaj
 28. Bujar Nishani
 29. Ciljeta Xhilaga
 30. Dhori Kule
 31. Dhurata Cupi
 32. Edi Paloka
 33. Edit Harxhi
 34. Edmond Spaho
 35. Eduard Ypi
 36. Eduart Halimi
 37. Eduard Ndreu
 38. Elvana Hana
 39. Erla Mehilli
 40. Enkelejd Alibeaj
 41. Fahri Balliu
 42. Fatbardh Kadilli
 43. Fatos Beja
 44. Fatos Hoxha
 45. Ferdinand Xhaferri
 46. Ferdinand Poni
 47. Flamur Noka
 48. Florian Mima
 49. Gazmend Oketa
 50. Genc Pollo
 51. Gert Bogdani
 52. Genc Ruli
 53. Gentiana Boksi
 54. Gent Strazimiri
 55. Gjergj Bojaxhiu
 56. Gjorgjeta Hila
 57. Gjergj Lezhja
 58. Gjoke Uldedaj
 59. Halit Shamata
 60. Ilir Bano
 61. Ilir Kondi
 62. Ilir Rusmali
 63. Jemin Gjana
 64. Jorida Tabaku
 65. Jozefina Topalli
 66. Juela Mecani
 67. Keltis Kruja
 68. Lajla Pernaska
 69. Ledina Aliolli
 70. Leonard Demi
 71. Luan Skuqi
 72. Lulzim Basha
 73. Marjeta Zace
 74. Mark Marku
 75. Majlinda Bregu
 76. Mesila Doda
 77. Mirela Tabaku
 78. Mirgen Lata
 79. Myqerem Tafaj
 80. Nesti Kiri
 81. Nirvana Leka
 82. Njazi Kosovrasti
 83. Oerd Bylykbashi
 84. Osman Metalla
 85. Paulina Hoti
 86. Rajmonda Bulku
 87. Ridvan Bode
 88. Sahit Dollapi
 89. Selami Xhepa
 90. Shaban Memia
 91. Shefqet Bruka
 92. Sokol Lekaj
 93. Sokol Olldashi
 94. Sonila Baka
 95. Spiro Ksera
 96. Suzana Guxholli
 97. Tritan Shehu
 98. Valdete Vorpsi
 99. Ylli Asllani
 100.  Zana Turku

ve bast as enver hoxha ska pas votime 98 me2. pd eshte kthyer ne zombie party. tani do kapin me shkelma edhe mustajn me oketen. me vjen keq se oketa qe shpresa e vetme per reformim ne pd.  po me cduket identiteti i vemjes i ka kapluar te gjithe aty. cafre monstrash ka pjelle ky vend. 

si puna e "mocionit" te karrigethyyyymve te 1999 qe solli krijimin e PDR ne 2000.

u pa me vone se kush ishin langonjte qe vajten e u kthyen perseri ne te vjellat e veta ... i ke akoma ne PD, qe pas ribashkimit me ate qe peshtyne dhe vollen - Berishovicin.

Sec ka nje force te cuditshme magnetike ky i fundit, qe terheq rreth vetes te gjithe ata te paburra dhe langaraqe te skenes politike...

lesh

e di ca me kujtojn mua mbledhjet e grupit te pd? (apo te keshillit kombetar)

nje film japonez te fillimshekullit te shkuar, kur hynte perandori te gjithe ne toke

me duket sikur sa hyn sala ka 100 e ca burra e gra qe ulerasin per ore te tera

"SALI BIRISHA, SALI BIRISHA, SALI BIRISHA, SALI BIRISHA, SALI BIRISHA, SALI BIRISHA"

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).