Deklaratat e një dite më parë të konsullit grek Theodhoros Ikonomu, ku ai e ka cilësuar Korçën si zonë me popullsi helene dhe ka bërë thirrje për bashkimin e popullsisë dhe regjistrimin e kombësisë, por edhe ka prekur atë pjesë që quhet Vorioepir, ka sjellë edhe reagime në qarqet intelektuale të qytetit të Korçës. Një pjesë e madhe e intelektualëve korçarë, por edhe e forumeve të ndryshme të opinioneve, ka kundërshtuar deklaratat e diplomatit grek të Korçës, për më tepër që në këtë rajon nuk ka zona minoritare greke apo dhe ndonjë pakicë etnike të njohur zyrtarisht. Intelektualët e kanë quajtur një incident deklaratën e radhës, që synon të krijojë një zgjerim artificial të popullsisë greke në Shqipëri.
 

Ylber Merdani, shkrimtar, publicist, “Qytetar Nderi”

Është paradoks të mendosh që në Korçë ka grekë. Këtu nuk ka pasur asnjëherë as minoritet dhe as grekë, por mos ndoshta ngatërrojnë fjalën ortodoksi me fjalën Greqi apo kombësi greke. Nëse bëhet fjalë për ortodoksët e Korçës, ata janë shqiptarë. Jam rritur në një ambient miqësor mes feve dhe në një vëllazërim fetar. Nuk kam asgjë me fqinjin tonë, madje ne i kemi ndihmuar dhe në kohë lufte dhe grekët kishin borxhe me ne. Është paradoks të pretendosh sot se në Korçë na paska grekë, se nuk ka pasur të tillë. Edhe në rast se një moment flitet për një Vorioepir, kjo s’ka të bëjë me Korçën. S’ka pasur minoritet asnjëherë dhe as popullsi greke. Unë vij nga një familje e vjetër korçare dhe mbaj mend se pleqtë nuk thoshin greku, por greçka. Këtu ka pasur tek-tuk disa greke që ishin të martuara në Korçë dhe vetëm kaq.


Zamira Kita, aktore

Korçarët nuk janë grekë. Më ka bërë përshtypje kjo deklaratë e konsullit grek dhe mendoj se ishte një deklaratë e tepruar, sepse ne korçarët nuk jemi grekë, por shqiptarë. Pavarësisht se ka një pakicë të organizuar në shoqata, kjo nuk do të thotë se korçarët janë grekë, sepse sigurisht që nuk janë. Për sa i përket regjistrimit të popullsisë mund të regjistrohen vetëm ata që vërtet rrjedhin nga familje me origjinë greke.


Kristaq Prifti, mësues në pension

E konsideroj një incident deklaratën e konsullit grek. Nuk i takon të bëjë thirrje të tilla nacionaliste. Nuk ka asnjë dyshim që korçarët janë shqiptarë, ndërsa fakti se flitet për grekë në Korçë, besoj i takon atij plani afatgjatë që kanë grekët për të zgjeruar në mënyrë artificiale popullsinë greke në Shqipëri. Këtu s’ka një minoritet grek dhe kjo çështja e Vorioepirit del në skenë sa herë që vetë grekët kanë ndonjë interes. Tani me regjistrimin e popullsisë dhe deklarimin e kombësisë duan të krijojnë idenë se edhe ata persona që për arsye emigracioni janë pajisur me dokumente, të figurojnë zyrtarisht si grekë, që më pas të ngrihet pretendimi mbi baza të regjistrimit zyrtar, se në fakt na paska minoritet edhe në Korçë. Kjo është një politikë e njohur tashmë nga grekët, që punojnë me plane afatgjata dhe nuk e kuptoj se përse kaq shpesh duhet të bëhen deklarata të tilla për të thënë se nuk jemi shqiptarë dhe për të na mohuar identitetin kombëtar.

 

127 Komente

po shkoni mer me nai pankarte dhe gjujini me veze konsullates.

apo doni leje nga Ben Blushi  smiley

 Ka shku ekonomia per lesh ruzho. I rujne vezet per ate qe beri formularet, se greqet ate pune kane. (ketu: surrat i verdhe qe zbardh dhomet - nuk di si bohet)

 Popull me kulture Korca, Ruzhdije. Ate qe kane per ta thene e thone, dhe pis e rremuje nuk bejne!

 Korcaret te harxhojne veze per t'i gjuajtur konsullit? Tallesh ti? smiley

 

smiley

harrova fare

ke te drejte

smiley

Po ti mi drekje, kush eshte me e lehte, te regjistrohen si greke apo te harxhojne gjith'ate veze??? smiley se late nam tani....

 hahahaaaa

 

Intelektualët të reagojnë kur shqiptarët vriten si qenër në bulevard, e t'i lënë dokrrat.

 

 Eshte nje fillim, te pakten paska akoma pese njerez qe e marrin mundimin! Bravo ketyre, edhe 55555 te tjere mire do ishte!

greçka smiley

 Oranje, mos me thuaj qe ne shtepi mbi krevat mban  ndonje poster te Nikolas Geixh-it !!

Kete s'e dime por ketu ne peshk Oranje ka deklaruar se eshte krenar qe ndjehet grek.

 Une nuk e gjej dot humorin ne kete artikull. S'po ve surratverdhe. Nuk ka mbetur Korca per te perqeshur, seriozisht. Greket po dalin diten me diell te blejne nje minoritet te madh ne numer, synojne qytetin me te rendesishem te juglindjes... Tirana zyrtare eshte teper e zene per te mbrojtur pushtetin nga horrat dhe laviret.

Turp ta thuash por te merr malli per Mehmet Shehun. Sot po humbasim sovranitetin, te na rroje integrileshi.

Pucistet si ujku, greku si cakalli dhe dalim te ajo shprehja "Ujku, ujku! Por cakalli po ben kerdine."

Po ajo eshte ideja mo Pin. Shqiperia te shkoje drejt ndarjes andej nga Shkumbini, ate poshte ta marre velai te madhi greku dhe ate jatren t'ja ngjise kryeskizofreni Kosoves; dhe Kosova t'i leshoje hapsirat e pamata qe "i ka marre" serbit me "dhune" dhe emigracion masiv ekonomiko-humanitar nga Shqiperia zogisto-hoxhiste(kryesisht hoxhiste).

Ku kujton si se i rreh cekici dashnorit te fjales se lire te rrethuar nga pucistet?

Askush nuk e gjen dot humorin por kur nuk te marrin dot seriozisht,  nje alternative ke ...humorin. Dhe mqs jemi tek humori do te kete ndonje lidhje valle midis Cadrave te greves se urise dhe Cadrava te demostrates qe si per ironi jane zhvilluar perpara kryeministrise.

 Blendo me vodhe shprehjen smiley  ; Ujku-ujku, po çakalli po ben kerdine smiley  

 Do ishte mire qe deklaratat e intelektualve te Korçes, t'u çoheshin ambasadorve ne Tirane, per te njohur me mire realitetin dhe pretendimet greke. 

Ketu s'gjen humorin, por te Top Gear gjeje humor anglez? Konsulli i Korces mbetet nje njeri pa rendesi, qe i mbyllet goja shpejt.
S'ka mbetur njeri te beje patriotin me nje dava konsulli. Eshte gabim qe ai mund ta terheqe me ndikim nga qeveria vete greke. Nuk eshte ze i fuqishem e nuk e degjon njeri.

Por ze i fuqishem, per shembull, eshte Top Gear, emision qe e sheh gjithe bota. Aty na poshterojne ne shqiptareve me shume se konsulli, por aty gjete per te qeshur ti. Humor anglez, madje. Top Gear eshte shume me demtues ne shkalle kombi se konsulli.

Po te kishte qene emision grek, dhe jo anglez, jam i sigurt qe do te kishe reaguar shume ashper e do te kishe bere patriotin dhe te top gear. Mirepo me angleze s'e ben dot patriotin ti, te duket shume i larte anglezi, shume i larte emisioni, ndaj ka gjithnje te drejte. Dikush do ta quante servilizem. Po ashtu, edhe fshatareve te korces, u duket shume i larte shteti grek, dhe u servilosen per ato te shkreta para.

Anglezi te quan mafioz, konsulli te quan grek. Mafioz e pranon (cudi) dhe madje mund te argumentosh se e kemi merituar, me ate qe kane bere shqiptaret andej. Grek nuk pranon ta meritojme nga faji yne, edhe pse pikerisht shqiptaret e kane bere, kane shkuar e kane marre pasaporta greke.

Keshtu qe nuk shoh ndonje ndryshim nga ata korcare qe flasin gjys greqisht (edhe ketu flisni gjys anglisht) dhe marrin nenshtetesi greke duke iu nenshtruar antishqiptarizmave greke, nga ju qe i nenshtroheni antishqiptarizmave angleze apo amerikane. 

Problemi yne si shqiptare nuk jane te huajt qe na cenojne dinjitetin. Eshte servilizmi yne ndaj te huajve dhe mungesa e patriotizmit, kush me grekun, kush me italianin, kush me amerikanin, kush me anglezin. 

 

 

rrofte mehmet shehu!

Turp ta thuash por te merr malli per Mehmet Shehun...

Ke ndonje aergument qe te shoqerosh kete emer me "turp" ? Urtesisht po te them MOS KIJ HIC TURP . Perkundrazi KRENOHU . Sot ka dale mooti mbi trotuare dhe nje propogande injorantesh e fashiste ne turme , po ben me dije se po nderton nje NJERI te RI ne nje Shqiperi qe po ndryshon KUFIJTE me dyer te cqyera ku mund te hyje kushdo te haje e pije e te kurveroje nga 7 e me 70 vjec ke e si ti doje  "rrota e palles" boll qe te thote burr shteti per Sali Rrofte Berisha !?

Ndoshta ata qene nje brez qe sic po tregon KOHA kishin deshire , vullnet e UNITETIN Popullor qe e farketuan me emrin Shqiperi , per te mos ta shitur e coptuar kete vend ! Dhe kjo i ka detyruar te reagonin deri ne akte paranojash me PUCE e Superagjente ! Po ky ishte problemi i tyre , se Shqiperine e dorezuan me Inventar dhe te numeruar deri tek SHKURET e pemet te diferencuara , Industriale , Zbukurimi e Drufrutore . Ndoshta kane harruar arrorret smiley Ndersa Grekut dhe kujtedo i thane : Mos leviz bishtin BUSHTER se ta presim !!!!!!!!!!

Dhe koha po tregon se keta qe erdhen ne Pushtet , u mburren se perfaqesuan ata te 28 - 44 si "demokrate te medhej mer jahu e si babakare te Kombit " Ne fakt po shohim e jetojme se ashtu si "ata" e shiten Shqiperrine me politike te zgjuar here te Greku Voriepirot ,  here tek Italianet fashiste e here tek Gjermanet naziste . Po ata jane gati ta shesin memedhembjen sic po e shesin dite per dite .

Dhe pa u zgjatur mos mendoni se mbaroi me kaq . Aty i keni mbi kurriz tere jeten me njemije e nje menyra e forma deri sa te mos mbetet me kembe shqiptari ne Shqiperi . Pervec se ne Tirane ne Institucion e Kulles te Ngujuar , nje njeri qe hingellin me kalin e Pushtetit "sa te me marre jeten zoti ketu jam zotnie . me Garde do ju shtyp koken "  ai me emrin Sali Rrofte Berisha. Sot vetem koka pa shpatulla ka hyre dhe

nga Memhmet ne zemer te malsise se Pogradecit merr pension si Ilia ne Athine po qe do regjistrohet si Vorioepirot ne Korce ! Ndoshta per kete Mehmet mund te te vije TURP!

Zot nuk ke thene ndonje gje sipas "fantazise " dhe jo vetem per te englendisur Matin e Ri Lumasinjte e Pyjet e Caeshoves me patriotizem

Shqiperia te shkoje drejt ndarjes andej nga Shkumbini, ate poshte ta marre velai te madhi greku dhe ate jatren t'ja ngjise kryeskizofreni Kosoves;

Dhe nje hap qe duket eshte shtyrja e popullsise se Korces per te shpallur "Republike e pavarur " ashtu si "Himara" qe u fut ne axhende te pakthyeshme te "autonomise "si kunderpeshe per Vlonjatet .Dhe ai ndyresire , maskarai , bajraktari kriminel e gjaksor , injorant e karierist me ku e ku Ali Tepelenen per te mbajt postin me VRASJE , fare i pa ngjashem me  bajraktaret e pare , kerkon ti nxjerre geshtenjat nga zjarri me duart e te tjereve ! 

Nuk behet grek nje korcar, kurre. Problemi eshte me cobenet e asaj zone. Ata jane te gjithe me karta homogjeni dhe tani po pastrojme kombesine. Le ta pastrojne. Nuk kane qene ndonje here shqiptare.  Nuk na kane dash asnjehere dhe as tani nuk na duan. Cer presim te na duan ne te ardhmen. Rob pa din e pa iman. smiley

Ne fakt sot ka vajt nje kontroll i KLD ne Korce per te pare praktikat gjyqsore. TE shofim cer do qullosin. Frika eshte se mos ai qe ka bere me shume shqipo ne greke mos perfundon kandidat per gjykate kushtetuese neser, si puna e e atij Gervenit.

 Se me kete kryetar te KLD-se cdo gje ben vaki sikunder ka bere.Ai greku, Delijorgji, qe vrau 26 vete ne Gerdec dhe qe shkriu te gjithe ushtrine shqiptare ne dac me armatime ne dac me gjenerale sot eshte ne shpi ke gruja. Drejtesia triumfoi per ate. Bile une them ta bejme hero te kombit per kontributet e tij , si dikur te atin hero te punes socialiste qe punonte per 40 vjet avance.Pastaj tek e fundit dy popuj miq jemi. Na e la Vekja per se gjalli pse mos e pranojme zyrtarisht tani ? Plehra ! 26 vete te vrare nga nje grek ne mes te Tiranes ! 

ne kohen e vekes greket leviznin1001 gure per tu paraqitur si shqiptare,kurse sot ca shqiptare po i nderrojne emrin edhe gjyshit te vdekur 30 vjet me pare .dhe  pastaj thone ca c'fare ke me lubonjen

Ne kohe te Vekes ishin po keta cobenet qe e benin kete pune. Greket nuk i bente enveri shqiptare dhe nuk i beri.

Cobenet : Rita Markot me shoke e soji i tyre sic po behen tani. Nuk i dun do thojte Tironsi po nuk shkrun me ne peshk qe prej 28 Janarit. smiley

Ne kohe te Vekes iu benin tjeter gje grekerve, po e leme me kaq se jane skena porno nese i pershkruaj dhe ne peshk ka dhe mosha nen 18 vjec smiley

Ne kohe te Vekes cobenet e te tjere filogreke kishin nje nga grupet me te forta brenda PPSH-se.  Ne fakt PPSH-ja ne fillim ishte partia e Kicove e Kocove...

O ti Mazllem,

Kico dhe Koco jane emra shqiptare, mos i fut te gjithe ne nje thes dhe i ben filogrek.

O ti furrxhi une nuk jam mazlle, une antiteist.

Kico e Koco gjenden si emra midis Shqiptareve, por qellimi i asaj qe thashe une ishte qe vllehet dhe filogreket ishin themeltare dhe te fuqishem brenda PPSH-se.

po mire mor vella gjithe bota perpiqet ti 'integroje' pakicat ,sidomos ato jokombetare (kulturore),ndersa ne duam tja falim grekut.pse kaq shume shkurtpamesi.ato skenat me greket njehere e nje kohe  me duket se tani po na i bejne ata me ndihmen e qeverise(ve)

Si tha Nexhi;

10 vjet do e shani 10 do vjet do e qortoni po pastaj do ta kerkoni! Ne mos kete dicka te ngjashme. 

Eh ca ju paska punuar Skicofreni o Peshq rezervati ! Ju ka detyruar te vini e te qani ketu kohen e Mehrumit. Njerez te dobet smiley

Mbret, 'Te jemi ngaterruar, thua?' tha Guliem Radoja te 'Dimri i Fundit'. Disa nga keto komentet nostalgjike nuk me duken dobesi, po t'i vesh re e nxjerrin koken sapo t'ju jepet rasti me motive shume te dobeta.

 Keshtu foli Kristida qe beson ne Shqiperine e ndryshimeve te medha demokratike por preferon qe te jetoje ne klimen e acarte te Kanadase.

Eh Ishim me mire athere kur ishim me keq, tha smiley

Ja ta shkruaj dhe nje here me shprese se mund te jete e kuptueshme ajo qe eshte e pakuptueshme smiley

 Se me kete kryetar te KLD-se cdo gje ben vaki sikunder ka bere.

Ai greku, Delijorgji, qe vrau 26 vete ne Gerdec dhe qe shkriu te gjithe ushtrine shqiptare ne dac me armatime ne dac me gjenerale sot eshte ne shpi ke gruja.

Drejtesia triumfoi per ate. Bile une them ta bejme hero te kombit per kontributet e tij , si dikur te atin hero te punes socialiste qe punonte per 40 vjet avance.

Pastaj tek e fundit dy popuj miq jemi. Na e la Vekja per se gjalli pse mos e pranojme zyrtarisht tani ? 

Plehra !

26 vete te vrare nga nje grek ne mes te Tiranes ! 

Shpresoj shume tek ky lloj i ri postimi smiley

Shpreso shpreso mos kij merak. Tongue  Kjo eshte ceshtje qe i perket drejtesise, ta zgjidhe ajo, tha. Gjithsesi s'te ka faj greku aty po e kemi te keqen nga brenda, nga Familja jone.  

Koth di gje ca behet me ato 2 videot e tjera, tani qe edhe Prifti "u sigurua" me PS se tha qe kishte frike ti nxirrte. Kur do ja kalojne Fixit, apo ne 7 maj?

 Ej une e kisha te sigurte qe ti do e kuptoje me te dyten smiley

Mbase dikush tjeter do dhe nje postim tjeter. Nuk e bej vallai. smiley

kritika dhe mllefi ndaj vlleheve nuk te con gjekund. ndaj vetes tone po. 

 Jam duke te thene nje te vertete qe nuk e di vetem une. Cobenet e Korces ne pjesen e tyre dermuese jane te paisur me karta homogjeni. Jane po keta qe po nderojne kombesine. E zeze mbi te bardhe kjo.

Nese nuk na duan , nuk kemi pse i duam. Asgje ekstra ketu. Lexoje pa nenkuptime ate qe shkruaj une . Por jo si keta qe e lidhen me Veken dhe me shume dobesite e mija smiley

po mire c't'ju bejme? si zgjidhet ky hall, ti debojme?

Pastaj, vllehet jane pjese integrale ne vendin tone prej shekujsh. Jane pjese e historise. Dhe te siguroj qe njoh personalisht shume syresh, qe ndihen shqiptare me shume se ty dhe une. 

Problemi nuk qendron vetem tek "teoria e madhe e konspiracionit vlleh", por qendron tek aftesia jone per te ndertuar nje shtet me te fuqishem, si ekonomikisht ashtu edhe ushtarakisht e politikisht qe te reagojme ndryshe. Po tani, me breke neper kembe sic jemi ne, na duhet te bejme tolerantin, dhe  nje vesh shurdh e nje sy qorr.

Shto ketu edhe kryesoren qe kemi nje qeveri tradhtare dhe antishqiptare.

 Po Coban mer coban, keshtu u thone atyre. Po ngatarohemi ne bashke. Une them me saktesi psh qe i gjithe Fisi i Kapuraneve qe shtrihet ne Korce do duan te behen greke. Ja keshtu dale nga dale mun dte thote dhe ndonje tjeter ndonje fis tjeter smiley

Tani si zgjidhet kjo pune ?

Ja e kthejme perseri tek koha e Vekes, por me gojen e Mehmetit : Q... grate u tha cave qe benin nga nje cilimi, se do vije koha dhe do na mbysin jevgjit smiley

E qe mos quhem racist e ka fjalen qe fati yne lidhet me zhvillimet natyrale demografike qe lavdi zotit jane nga krahu i duhur smiley

E or e, po s'ecet me mendesine e atij malokut te mallakastres qe bente si trim me jevgjit, duhet t'ju presim duart segmenteve greke qe interferojne ketej kufirit dhe qe i kemi gjer ne parlament, pa duhet te punojme me zgjuarsi, te mos i leme te ndikohen nga greku etj etj. Se ja cobenjve u gjete derman po gjirokastriteve e sarandioteve c'tu bejme? se edhe ata po behen eleniko. 

Po per Voskopojen ke degjuar gje ti? Pastaj cobenj s'ka vetem korca, ka vlora, elbasani etj.

 

Nje pyetje kam une. Ku eshte ai ambasadori amerikan qe i do te miren popullit shqiptare?

gjysem pyetje per keta  "te pavarurit" dhe shoqerine civile apo rruga e trete. Te dale ne proteste ky populli, apo mos te behet "mish per top" per Ramen?

Udheheqja fashiste (e ashtuquajtur demokratike) e Shqiperise se sotme i ka dhene kopetenca te plota faslliceve dhe janullatosve qe te perpijene pasurite e Shqiperise, te  rrahin e  te gjakosin shqiptaret, te gjymtojne dhe ti marrin jeten shqiptareve, tu marrin identitetin dhe ti syrgjynosin neper vendet e tjera te botes duke e shuare kete "shprehje gjeografike" te bismarkeve dhe bikonsfildeve. 

Shqiptaret o sot o kurre duhet te marrin ne dore fatet e veta. Eshte qendrim idioti ne se te gjithe shqiptaret nuk pervetesojne fjalet "flamur" te Kadarese:  Shqiperia do mund te ishte ne FUNDIN E UDHETIMIT TE SAJ NE HISTORI. Shqipetar mos rri por cohu per te mbrojtur kete pellembe toke qe te mbeti prej lakmise se fqinjeve.  Mire e thote Kadareja, me vone nuk ka udhetim te Shqiperise ne kete Histori te njerzimit.

E pakta qe do bente nje qeveri normale do ishte fshesen konsullit, shpallje "person non grata"... por ne jemi te zene me pucista, nuk kemi kohe per keto...

Dule te shpall me te madhe se ceshtja came nuk egziston dhe asnje nuk revoltohet...ne zvicer denohet turku per mohim te gjenocidit armen...te tjere kudo ne bote per mohim te holokaustit...

Me ben pershtypje se nuk marrin pjese ne keto diskutime per te saten here hunterat, matet e rinj e te vjeter, tokot, lumenjte,etj...kane tema me te rendesishme "patriotet" ose me mire te themi...PUCI - baba ne rrezik...

 

 

Thirrja e konsullit eshte e qarte " rregjistrohuni si greqer, se nuk ju heqin nga administrata shtetrore", se kjo pjese e ketij shteti eshte vorio-epir, qe duhet te  drejtohet nga shqiptar-vorioepiriot.

Ne administraten shtetrore lejohet te punojne vetem nenshtetas shqiptar, ky koncul thote "Jo, mos kini frike , rregjistrohuni si greqer ".

Ky eshte trim, se paguhet nga Athina, do jene trima edhe ato qe rregjistrohen si greqer, e do paguhen nga Tirana !!!

Te shohim, eshte heret te paragjykohet.

Ore mos e fshini: Kur shteti tënd vret katër të pafajshëm në bulevard në mes të Tiranës, edhe njerëzit nuk ndihen, NUK KA MË TË DREJTË LEGJITIME TË KËRKOJË KUSH, ASGJË! AS-NJË-GJË!

Kështu fola, këtë thashë. Kush do ta kundërshtojë, le ta bëjë me argumenta.

 

Oranje

Kur shteti tënd vret katër të pafajshëm në bulevard në mes të Tiranës, edhe njerëzit nuk ndihen, NUK KA MË TË DREJTË LEGJITIME TË KËRKOJË KUSH, ASGJË! AS-NJË-GJË!

Ka nje  gje tek kjo fali qe nuk shkon "Shteti tend" Po te ishte shteti jone atehere perse e leme te na vrasi? Ose shteti nuk eshte i yni dhe  na e kane dhene me force (tip pushtimi i huaj) dhe ne nuk kemi cfare ti bejme ose shteti eshte i yne dhe ne e leme te na vras se keshtu na pelqen. Nje gje qe eshte tendja nuk mund te bej kunder deshires tende .

hë ti, si thua ti? Si është?

Na pëlqen të na vrasi, apo nuk është shteti ynë?

Korcë, lëvizja “Mjaft”: Ne nuk jemi grekë  Ne nuk jemi grekëKORÇË- "Korça nuk ka grekë", "Konsulli grek Ikonomus nuk është diplomat", ishin disa nga slloganet me të cilat lëvizja "Mjaft" protstoi të hënën para konsullatës greke në Korçë.
Proteste ishte reagim ndaj deklaratave të konsullit grek, Theodhoros Ikonomus, të bëra me rasin e 20 vjetorit të themelimit të organizatës OMONIA të Korçës, ku mes të tjerash, tha se "grekët e Korçës të mos kenë frikë të regjistrohen si grekë" dhe se në Shqipëri eshte "Vorioepir dhe është me grekë".

Drejtuesi i lëvizjes "Mjaft", Janaq Kaça, në fjalën e tij dënoi deklaratat e konsullit grek Ikonomus, duke i quajtur ato të pavërteta dhe nënvizoi se në Korçë nuk ka grekë, por shqiptarë.

Ai foli për historinë, gjuhën, kulturën dhe shkollën e parë shqipe të Korçës. "Korça, Gjirokastra dhe Çamëria kanë qenë dhe do të jenë shqiptare dhe nuk mund ta tjetërsohen," tha Kaça.

Veprimtarët e lëvizjes "Mjaft" ngjitën hartën e Shqipërisë në muret e konsullatës greke të Korçës dhe u shpërndanë të qetë.

(e.n/ata/BalkanWeb)

 keta intelektualet e korces mire bejne po sikur ta ngrinin zerin edhe per gjera te tjera do benin me mire akoma,jo vetem kur shfaqen greket ne horizont.

ky mbiemri i konsullit me kujton ca mbiemra shqiptare po do jete rastesi.detyra e tij eshte te perfaqesoje shtetin grek dhe nqs keto jane aspiratat e greqise nuk eshte mire.po te kishim shtet(qe normalisht nuk e kemi)e ia kishin kthyer mbrapsht greqise.

Si gjithmone, pas pilafit; dmth, pasi e kane bere "sharp, sharp" tepsine, ministri yne i jashtem therret ne zyre ambasadorin grek ne Tirane. Ne deklarate per shtyp, ministri yne deklaron qe "thirrjet e tij jane te papranueshme". Si te thuash "kush e hengri mishin?"

Cfare skandalesh ka ne vendin tone... duhet te reagoje populli qe te kujtohet ministria se ka kufinj shteti; duhet te reagoje populli qe te kujtohet ministria se  kemi kushtetute... duhet te reagoje populli qe te kujtohet ministria qe konsulli grek cenon hapur sovranitetin kombetar... duhet te reagoje populli qe ministria te kujtohet se konsulli grek nderhyn me punet e brendshme...

Zot i madh - reagon prape populli, - cfare na duhet ministria ne?

E them me bindjen me te madhe, qe ne jemi i vetmi popull ne bote qe drejtohemi nga jashteqitjet tona!

Një korçar: Ç’më duhet kombësia shqiptare?  Më ka ardhur nga Korça një letër me postë elektronike. Dhe dërguesi ngre një shqetësim të vetin, e më kërkon mua të bëjë një shkrim lidhur me këtë shqetësim. Mua po më duket më e udhës, që me shqetësimin e tij të bëj një nanonews. Pa ia përmendur emrin. Por duke publikuar letrën e tij të shkurtër, që merr shkak nga vizita në Korçë e protagonizmi mediatik...  (lexoni të gjithën këtu: http://www.respublica.al/patitull.php )

Nje korcar:

Per shkak se Zv kryetari i KLD nuk eshte shprehur mbi zvarritjen e procesit te Gerdecit dhe mbi disa ceshtje te tjera atehere ...  do behem Grek !!! 

Bujrum u befsh grek para e prapa o rrob  koti! Po kush te detyron me zor te jesh shqiptar mor? Beju grek turk bullgar ca te duash vetem shqiptar mos vazhdo te jesh se 1 idiot me pak na ben mire te gjitheve. Dhe me e keqja eshte se K. Spahiu edhe eshte prononcuar e ka vene alarmin per ceshtjen e Gerdecit me dhjetra here. 

Po ca pret ketu me, ka vajtur analfabetizmi atje ku s'mban me. Njerzit kujtojne se te jesh Shqiptar eshte ceshtje qe ka te beje me shtetin, drejtesine, institucionet e brockulla te tjera. 

dhe mbi disa ceshtje te tjera atehere ...  do behem Grek !!!

Mos ia delegjitimo në këtë mënyrë argumentin korçarit. Sepse në thelb nuk është "Gërdeci" dhe "çështje të tjera", thelbi është këtu: Përse kryetari i KLD nuk shprehet dhe mban qëndrim për akte që kanë shkaktuar TRIDHJETË TË VDEKUR.

numëro deri në 30, pastaj përgjigju.

 Njerzit kujtojne se te jesh Shqiptar eshte ceshtje qe ka te beje me shtetin, drejtesine, institucionet e brockulla te tjera.

Këtu ke të drejtë. Ato më lart nuk kanë të bëjnë me të qënit shqiptar. Kanë të bëjnë me të qënit NJERI.

Eh jo s'kane te bejne fare as me te qenit njeri e as me te qenit shqiptar. Krejt pa lidhje. Jane ceshtje ndergjegjje apo gjendje shpirterore dhe pak kane te bejne me boten e jashtme. Je shqiptar perveten tende, per hir te prinderve gjysherve dhe atyre te tjereve qe jane nen toke dhe mbi toke brenda teje,  e jo pse ka a jo institucione apo drejtesi apo se shume shqiptare rreth e rrotull jane idiote te korruptuar apo vrases. S'ka te beje me ta  ose me sakte shume pak ka te beje me ta

Po ik o p!rdhu thoi Mucit... Do te na beje moral Muci tani??? Meqe nuk qenka ne gjendje t'i jape pergjigje, cfare e ben Mucin te vazhdoje te quhet shqiptar dhe te mos homogjenizohet per vehte??? Cfare shkrimesh idjotesisht patetike! A thua se Mucit per vehte i ra goja duke protestuar per varret e Boboshtices... A thua se u keput ky duke u shqetesuar per dukurine "homogjenizim". 

E di qe nuk duket e udhes t'i sulesh lajmesit, po lajmesi te mos na e beje lajmin si detyrim moral ne te tjereve, demek per te na bere te ndihemi keq per "deshtimin" tone.

Edhe une si mbreti, i them ketij korcarit, mu ne h@le te s'emes vafte! S'i pelqen e verteta e te qenit shqiptar? Tipik i denje per grek eshte! 

Po mire neve na u "fsheh" nen krahet e dashur te memes eladhe ky, po te vertetes ku do t'i fshihet? e fol per sindrome Stokholmi... a thua se ky demek s'ka degjuar ndonjehere per trajtimin vellazeror dhe te fisshem qe greket u kane rezervuar shqiptareve te pakten per keto 20 vitet e fundit. te psh*rrca Stokholmin me sindromat e veta... kemi fjalen tone ne: "kthehet qeni ne te vjellat e veta"!!!

 Zot.. në pjesën e parë korçari ka të drejtë për kryetarin e KLD të gjithë veprimet e mosveprimet e tij dhe drejtsisë shqiptare janë jo vetëm antikombëtare por dhe kriminale por shumë më të dëmshme se kthimi i kombësisë të disa shqiptarëve për përfitime personale e njerzore mjaft të kuptueshme .Ju lutem të shtoni këtu dhe qeverisjet e ndryshme që me veprimet e mosveprimet e tyre të papërgjeshme të cilat s'kanë emër tjetër veç antishqiptare në të gjitha fushat e drejtimet që nga korrupsioni , konçensionet e deri në marrveshjet ndërkombëtare. Pa folur për sherrin e vazhdueshëm politik apo vrasjet në demonstrata.

Pjesën e  dytë nuk pranoj ta gjykoj është e drejtë e tij e padiskutueshme  me kusht që mos të jetojë në Shqipëri .  

shume dakord mo prizreno... po mua kjo histori me ngjan pak a shume me nje skenar te tille:

 

nje familje me shume anetare.

babai ose patriarku, i semure menderisht.

pronat u vidhen nga jashte dhe vellezerit ua vret hasmi nga jashte.

"disa" nga anetaret e familjes shkojne i bashkohen hasmit (hasmit qe i ka rrahur dhe tuperuar sa here qe i kane dale perpara¦ eventualisht kthehen dhe kunder familjes se tyre) sepse patriarku i cmendur nuk e ve ujin ne zjarr se c'bejne hasmet.

 

Qysh, si, mund t'i duket dikujt e justifikueshme kjo? A jam budalla une, se nuk po kuptoj gje.

Ore jam shume dakord qe te te vije turp te deklarohesh shqiptar, duke u bazuar ne bemat antishqiptare qe ben shteti "jone"... po te deklarohesh grek? Demet qe permend ai jane bere ne kurriz te shqiptareve dhe ne "dobi" te grekeve... si mund te te shkoje mendja te homogjenizohesh me aresyetim te ketille? Pikerisht, pikerisht per problemet qe permend ai, do te ishte normale, proces biologjik normal, qe njeriu te forcoje me shume rezistencen dhe imunitetin! Keta bejne te kunderten!!! Po une e marr vesh sa e veshtire eshte... po te vertetes qysh do i fshihen?

Ketej na tregojne DISA aresye PERSE t'i rezistojne grekut, dhe ne te njejten kohe na tregojne qe perdorin po keto aresye per t'u bere greke!

Te lutem te me ndihmosh ketu, se nuk e marr vesh... po me ben te ve ne dyshim mendte e mia, sinqerisht. Si qendron puna, ma shpjego dhe njehere, je t'en prie.

O Zot.. çështja është e thjeshtë "peshku (jo ne ore ) qelbet nga koka ".Kur sheh i varfri çoban apo qoftë dhe korçar se shteti s'pyet për varret e përdhunuara të shqiptarëve (të parêve tê vet ), kur sheh se shteti mbron një krim që ka pjestar dhe një grek , kur sheh se bën Katër po katër ama sa dyfishi i varrezave të korçës njëra .Kur sheh se s'bën asgjë për pronat e çamve , kur sheh se dhurojnë dein tokën e ajrin(valët e telefonise ) grekut dhe jo vetëm si hyn askujt gjemb në këmbë si tradhëtarê po dekorohen e shpërblehen si jo më mirë .Dhe i varfri njeri thotë kur kta që ja shohin përditë haajri mëmë dheut duke e shqyer e harbuar sipas qejfit kujt i bëj keq unë se bëhem grek e marr 300 € në muaj dhe në shpirt shqiptar ngelem ja pse shprehja peshku qelbet nga koka ka rëndësi se dhe trupi duhet hedhurpastaj për faj të kokës .

Ore jam shume dakord qe te te vije turp te deklarohesh shqiptar, duke u bazuar ne bemat antishqiptare qe ben shteti "jone"... po te deklarohesh grek? 

Askujt si vjen turp që është shqiptar të paktën (nuk e di atij korçarit imagjinar të Muçit) këtu  s'bëhet fjalë për ndjeshmëri morale por ndjeshmëri mirëjetese e drejtësie .

iiiiiiiiiiiiiiiiiiiii sa turp... deshtova prape!

po ta sjell pertoke fare xhan.

  • ky eshte i inatosur qe greku i ka prishur varret.
  • ky nga inati i madh, shkon te behet grek.

shembull:

  • ty te prish serbi varret e te pareve(qe shume prej tyre mund t'i kete vrare po serbi); 
  • ti nga inati qe shteti jone nuk hap goje, shkon e behesh serb.

Me mbaruan idete. Llogjika ime mbaron ketu. smiley

 Zot .. 

ai nuk është i inatosur me grekun por me shtetin dhe drejtësinë që nuk bëjnë asgjë por duan të kontrollojnë gjykatat që japin ndonjë ndrrim kombêsia (rreth 145 më  duket ) dhe s'duhet marrë seriozisht pyetja e tij që qëllimin kryesor ka pikërisht zhvillimin e këtij debati dhe jo vetëm këtu . Ndaj e kam ndarë në dy pjesë akuzat pë antishqiptarizëm të drejtsisë e pushtetit ku ndalohem më shumë pasi kjo shpengon më mirë dhe pjesën e dytë Në të dytën kam thënë mendimin tim duke theksuar se e kuptoj hallin e tij por nqs se do të bëhet grek të largohet nga shqipëria .

Kjo është një hamendje e Muçit; besoj një lloj provokacioni alla nano dhe s'është për tu marrë seriozisht. Ai që kërkon të  përfitojë nga ndryshimi i kombësisë as vehtes nuk ja bën ktë analizë jo Muçit në e mail.

Ndaj shumë i nderuari Zotrules pjesa e dytë s'ka shumë vlerë të debtohet por pjesa e parë se aty dhe antishqiptarizmi jo vetëm është më i madh e i dukshëm e më i rrezikshëm për shtetin e shqiptarëve . Unë të kuptoj shumë mirë por gjithmonë është parim sulmohet apo mbrohesh nga rreziku më i madh e që të dëmton më shumë .Më fal nqs të kam mërzitur po kështu i shoh gjërat sipas rëndësisë dhe provokimet( e Muçit) s' më tundin shumë .E di që ai do ti lexojë këto komente dhe s'kam asgjë kundër teje që i përgjigjesh pyetjes.Faleminderit8

Po nuk t'i kam marre per keq mo jo. Thjesht mendoj qe cdo problem(sidomos i Shqiperise), mund te reduktohet ne 2 elementet me te thjeshta baze. "behet -z'behet [me z' smiley] . Jam i bindur qe problemi ne teresi eshte pjese e nje kuadri me te gjere, dhe ndikohet nga nje numer shume i madh faktoresh. Por ne vije te fundit, jane dy elementet baze: behet grek apo z'behet(me sakte: shqiptar apo jo!). Te japesh aresye per kete problem, mua do me dukej si justifikim. 

Sigurisht qe eshte hamendje(sajese) e Mucit, dhe nuk e kam vene ne dyshim per asnje moment te vetem; por po flisja ne parim, per cdo njeri qe mund te gjendet ndonje dite ne poziten e "ketij korcarit".

Personalisht, jam nga ata njerez qe e kam shprehur vazhdimisht qe qeveria ne Tirane nuk eshte e jona, nuk eshte e shqiptareve. Sidomos kur ne krye ka nje si Berishovici, as qe me shkon ne mendje te pranoj te kunderten. Po pse nuk zgjedh une te behem grek? Fundi i fundit vella, ka nje vije fundore qe eshte tejet tronditese dhe permblidhet ne nje pyetje te vetme: c'ndyshim do te kishte sikur te gjithe shqiptaret te veteshpalleshin greke? e di, - iu thafte gjuha atij qe e thote, por sinqerisht, cfare na ben ne te qendrojme shqiptare? Nuk eshte e nevojshme te mendohesh shume ne kete pike qe te arrish ne perfundimin qe ajo qe po ben ai korcari (imagjinativ apo jo) i Mucit, eshte e gabuar ngado qe ta kapesh, dhe se per nje qendrim te tille, nuk ka justifikim te aresyeshem!

Mos ma merr per keq qe t'u pergjigja perseri... nuk e kam per debat, sa e kam per te vijuar vijen llogjike, ku mendoj une se calon muhabeti. Prandaj thashe me siper; qe nese Muci ka paturpesine t'i thote publikut "qe nuk di si t'i pergjigjet atij", atehere une shtoj (nga vetja ketu) qe as une nuk e di se cfare e ben Mucin qe te mbetet shqiptar.

A jam gjekundi deri tani me kete lloj llogjike?

Oranje, pyetja e fundit e atij korcarit, me duket me vend; derisa ketu nuk respektohet jeta dhe vlera e saj nuk mbrohet nga drejtesia, perse nuk duhet te kerkojne mbrojtje nga nje komb tjeter qe i trajton kombasit me mire?

Shume me vend kjo pyetje, por nga ana tjeter  kam shume fike  per Juve (!) pasi  si viktima te lindur qe jeni nuk ka per t'ju bere derman asnje lloj mbrojtje, gjithnje kane per t'jua futur snif snif

por shpresa vdes e fundit, ishallah gjeni dike t'ju mbroje nga Padrejtesia dhe nga Painstitucioneria etj

O mbret, po boll o burre! Nuk e kupto qe ketu ka ca ... qe shpikin ate "gurin e budallait ne lume" qe te mbyten te mendshmit. Mos u merr me keto pyetje ... qe nuk dine si te justifikojne kartat e homogjenit qe kane ne xhep.

Kontrolli i gjykatave duhet te jete vetem nje hap i pare. Me pas duhen ripare te gjitha nderrimet e kombesise dhe nqs ka fallcifikim dokumentash duhen fut ne burg te gjithe fallsifikatoret.

Ore po te tjeret nuk jane bere shtete taman se nuk kane pas ... sic kemi ne, por sepse ka dite t'u tregoje vendin.

Po ore, është parim i vjetër sa vetë bota. Që në kohë të Aleksandrit madje. Ai shkonte dhe i pushtonte vendet e tjera, duke iu ofruar një sistem qeverisjeje më të mirë, dmth më të drejtë.

Edhe vetë Makiaveli tek Princi e citon këtë gjë. Vjen një moment që kur shkon thika në kockë, apo në korçë po deshët, që njerëzit hedhin poshtë kombësinë për të fituar të drejta.

 

 Habitem, Greqia eshte vend i Natos, ne sa hyme ne Nato, a sulmohet keshtu nje vend i Natos?!

Jooo ky nuk ishte sulm. Sa here duhet me ja thone ketij pis mileti qe noshti qe jena fut m'NATO, nuk duhet me fol mo per sulme nga jashte. Vetem mrena per mrena kena ca pucista se nga jashte jena te sigurte fare. Nuk kena asnji shqetesim.

Ne i sulemi një Korçari që vetëmPyet po s'themli asnjë fjalë për qêndrimin e shtetit qê e pakta në nJê vend normal do kërkonte largimin e ktij kosulli si të padëshirueshêm e inicius të përçarjeve etnike në bazë të gjitha konventave ndêrkombëtare .Ne nuk shqetsohemi me antishqiptarët që votojmë e për të cilët zihemi si për sport.Kjo është shqetsuese që nuk e shohim antishqiptarinë aty ku bën dëmin më të madh dhe e shohim tek një pyetje e sinqertë dhe realiste e aspak e dëmshme . Pse ?  E kemi më lehtë apo jemi qorra e mendje mbyllur.

O Prizren, mos i ngatarro gjonat. Ai korcari i fantazise se semure te ndonjerit, nuk ka lidhje me kete qe thua ti. Kush tha qe nuk duhet kerkuar nga autoritetet shqiptare qe ta shpallin "te padeshirueshem" ate konsullin? Perkundrazi duhet kerku me ngulm biles.

Kush te ka thene qe sulmohen ose jo dy vende te NATOS ? Psh Turkut hera heres i duhet te beje nga nje "vizite " Turistike si psh ne Qipro dhe askush nuk ka thene qe "sulmoi " Do thush ti qe plasen ca bomba e u vrane ca ,bene misione fluturimi me avione luftarake , derguan trupa per "pushime" e te tjera e te tjera . Turku mbetet prap nje nga krahet me te fuqishem te armatosur te NATOS ashtu si dhe Greku depua kryesore e kokave me mbushje berthamore ne Europe . E ku ka krisma ketu ? Ato edhe ne qoftese ndodhin jane tutje nga Afganistani ku  si Digjon njeri , sepse nuk e kane qejf melodine shqiptare Korcare  smiley . Ata bojne "politike te modhe mer Jahu " si psh digjojne avazet e krye kapobandes per trimeri mbrojtjeje Kullash me Garde ne raste shiu . Do thush ti qe u ra cave kokra bresherit ne koke se ishin pa cadra dhe vdiqen ! Po meazallah ne se i biem melodise shqiptare kunder nje anetari te NATOS qe na do aq shume sa mundesisht te ishim teresisht pjese e gjirit te tyre te ngrohte .

I lumte atij Korcarit qe e ka kuptuar se ne kete kohe "te jesh shqiptar" eshte cmimi me absurd ne Ekonomine e Tregut , ku politikat e mencura te Mullaheve te Kombit kane dalluar se te jesh shqiptar domethene te ngresh flamurin pas manifetimeve !

C'jane keto budallalleqe, aman! Si u nderroka kombesia, vetem se shteti ku je nuk eshte aty ku duhet per momentin? Pse, qeveria n'a beka shqiptare?  E shet njeri nenen, per ndonje lloj arsye? Nuk po thote njeri qe cdokush te mos mundohet te permiresoje kushtet e veta te jeteses, ose te ndertoje jeten aty ku do. Edhe une kam dy shtetesi, por jo dy kombesi. Shqiptar nuk je e nuk ndihesh vetem kur punet shkojne mire ne Shqiperi. Shqiptar je per mire apo keq. Ata qe shesin shpirtin nuk kane justifikim, sado qe mundohen te fshihen mbrapa fajeve te te tjereve.

Kristida, ti e di qe te du fort e te respektoj. Te lutem mos bej me pyetje te tilla, te cilave keta ja kane dhene pergjigjen me kohe.

E shet njeri nenen, per ndonje lloj arsye?

E shet njeri nenen, per ndonje lloj arsye ?

Paska pas qe e shesin kur Kreshnik Spahiu nuk mban qendrim per Gerdecin! Ncncnc  o Kreshnik c'na bere! Po mbaj qendrim mor Kreshnik mor mor ca te them se po bien shqipet njeri pas tjetrit mu si fiq, ne shporte te grekut  

 Po pse moj zemër ti nuk e ke ndryshuar nështetsinë aa po ,ke dy shtetsi .Mbesa jote do harrojë dhe kombësinë me që ky term nuk ekziton atje .Dhe ai do ketë dy një në zemër e një në letër .

Ore a di te me thote njeri se cfare ndryshimi (per keq) ka midis nje shqipetari (apo qofte ai dhe vlleh, apo jevg, apo ku di une se cfare) qe ndryshon kombesine ne greke per te perfituar ekonomikisht (le te themi asistence ekonomike dhe karten e homogjenit) me shume prej jush ketu me flamur joshqipetar, qe keni merguar te themi jo ne Greqi, por qe keni bere cmos per te mare minimalisht lejet e qendrimit dhe maksimalisht shtetesine ne vendet ku keni merguar? Me duket se nuk ka asnje ndryshim. Nese keta qe ndrojne kombesine per nje jete me te mire, ju i quani muter, atehere muter jeni edhe vete ju me nenshtetesite e fituara ne vendet perendimore, apo dhe me lejet e qendrimit permanente qe ju mundesojne per nje jetese me te mire. Admino mos e fshi komentin. 

 Me një përjashtim të vogël Sheme se ne nuk numurohemi si minoritet në Shqipëri prandaj më lart thashë që ai të ndryshojë kombësinë po mos jetojë në Shqipëri ky është problemi mgjithë se Zotr as këtê se pranon me të drejtë ; po s'ka faj njeriu i varfër do gjejë diçka +sa më lart 

nuk e kuptoj... mund ta shpjegosh?

un per vete du me qen amerikon... caucasian american, se ato racat e tjera nuk i vertetojme dot pa analize adn-je smiley

ca u bo kshu me? e nderroke kombesine si te te doje qejfi???

po edhe korcaret legena qenkan sic duket!  me keq se himarjotet biles biles :-DDDDD

ca na ka gjet, ska ngel mo albanez nkom

 

Jo, sheme, jo....asnjecike! Shtetesi dhe kombesi jane dy gjera te ndryshme. Une nuk jam nenshtetase kanadeze sepse kam deklaruar qe jam me kombesi kanadeze, dhe nuk me paguan njeri asgje sepse e kam deklaruar veten me kombesi kanadeze, as nuk me kerkohet qe te 'mos kem frike' te deklarohem me kombesi kanadeze. Ne fakt, kombesia ime, ne te gjitha census qe zhvillohen, eshte dhe do jete shqiptare. Cdo njeri ka te drejte te shkoje ku te doje e te jetoje si te doje, se bota eshte e madhe dhe globale dhe secili shkoj aty ku e con jeta dhe profesioni. Por kombesia eshte  prejardhja, rrenjet, ajo nuk ndryshon. Nqs ti nuk e kupton kete, atehere kot qe flasim, sepse ti barazon gjera qe nuk kane te bejne fare me njera - tjetren. Tani a vertet nuk e kupton, ose ben sikur nuk e kupton, kjo eshte tjeter ceshtje.

 hey ... ca paski qene ju ne mes aty te debores, po ska gje se per long weekend diten e presidentit do jem ne montreal smiley dhe mbase te sqaroj tet a tet.

keto sallatat qe jane grire mbi mesazhin tend e nen timin, jane tamam muhabete ballkani.

konceptet citizenship e nationality jane shume fluide vecanerisht ne north america, e boten globale.

kanadeset kur del rugeve te botes me bllokun e shenimeve blu ne xhep thone ne faqen e pare : ky tipi ne faqen tjeter ehste shtetas kanadez, dhe kur kalon ne faqen tjeter, thone kombesia e tipit ehste kanadeze.

ti mund te kesh lindur ne japoni, me baba shqiptar, e te vjen plasja qe nuk behesh dot president i amerikes (s'eshte e domosdoshme te jesh zezaksmiley mqs je i natyralizuar aty (eh o ben shasho ia nxive faqen djalit perjete) ... e vellai yt e ushqen ate ender, mqs e nxori koken ne nje familje shqiptare ne amerike.

amerikanet i kane rene shkurt: e thone qe ne fillim mos i hapni shume probleme ketij citizen/national of the United states (literally) po qe se humbet rugen andej nga ajo ana juaj e botes. Ne faqen tjeter sigurisht qe te deklarojne nacionalitetin usa.

vendi i lindjes ehste shume irrelevant sepse ne kete bote globale tamam qe jemi bere lemsh.po sidoqofte ndikon deri diku ne formimin e njeriut.

sa per shqiptaret fjala kombesi nuk egziston fare ne pasaporte (te pakten ne keto te vjetra qe na kane gelur) dhe kjo ndoshta e ngateron ceshtjen e i hedh benzine zjarrit ballkanas e hamendjeve te lunatikeve ne shqiperi e kudo ne bote.

ne ballkan keto gjera shihen me lupe te madhe (helbete produkt i vendit/historise dhe koshienca e njerezve) por pasi e ke shitur tre here besnikerine tende per aty ku ha buke e pi uje, vertet qe te duken budalleqe keto diskutime.

sa per cobenet mqs kam renjet ne voskopoje, e shumica ia fut kot, eshte e vertet jane me dokumenta greke shumica sepse ashtu ua ka interesuar, dhe kjo nuk ka te beje fare me te qenit grek apo shqiptar ... apo ku e di une se cfare. ne fakt kur flasin RUMENESHTI, konsullit grek ne korce i vritet veshi se do qe te dijne dhe greqisht pervec cobances qe nuk ka te beje fare, po fare fare me greqishten, pavareshisht si i pikturojne vllehet e pakica te tjera. Ta mbash mire me te gjithe ne ballkan vertet ehste pune e lodheshme.

nqs thiren gjakprishur ata qe marin nacionalitete te tjera, ndoshta do e kisha guximin te takoja ndonje nga hajvanet ballkanas dhe ti thosha: une jam nje nga ata hiresi!

ah te zinjte qe e shohin akoma boten nga vrima e celesit ...

Eh c'ja keni gjetur me kete President's Day juve aty! Ne po mundohemi te sajojme ndonje pushim midis janarit dhe Pashkeve po deri tani aha...no luck! As ate kokrren e ullirit te Valentine nuk e hane.

Ky M.P.-ja filogrek nga Korca qeka injorant si shume banore te SHP-se dhe nuk kupton ndryshimin midis shtetsise dhe kombesise.  Shqiptar s'te ben shtetsia e SHP-se, por gjaku jot i trasheguar brez pas brezi si i tille.  Nuk ka asnje justifikim per ndrrim te kombesise.  Populli jone te tille njerez i quan me te drejte gjakprishur!

 Kane ardhur ne Korce, disa, me kombesi greke, titullare, dhe thone;

"ne Korce ka qytetar grek me kombesi greke"dhe shprehen lirshem publikisht me terma te ndryshme nacionalizmi, ky eshte  eshte sulm?

Ne qoftese nuk ka ndonje ligj qe denon thirrje te tilla nacionaliste, atehe "ata" kombasit greke ne Korce jane ne rrugull.

Kush e ka fajin ketu?

ketu nuk behet fjale  per nenshtetesine greke , te cilen po te doje e po tja japin  le ta marre.ketu behet fjale per kombesine e cila nuk ndryshon ne varesi te cdo lloj nenshtetesie te mundshme qe mund te marresh psh ne qofte se merr nenshtetesine kineze do kthesh edhe kombesine si te tille e do thuash qe gjyshin ma kane quajtur mao ce dun?

Nenshtetsia greke merret vetem po te deklarohesh grek homogjen, ose me qarte po te deklarosh qe je grek me kombesi.  Ti besoj e di kete gje mese mire.

kërekshën: greku nuk e njeh konceptin e kombësisë. radhër, greku njeh vetëm konceptin e "ndërgjegjes".

e di shume mire qe ketu njesohet shtetesia me kombesine ,ashtu sic di ne ne pasaportat greke shkruhet vetem feja per te mos dale 'kombesite e tjera ' ne skene pasi greqia deklaron qe nuk ka asnje pakice kombetare(?),por tani sikur ka dale nje ligj lejon marrjen e shtetesise edhe nga te huajt qe jetojne ne gr e plotesojne nje sere kushtesh(muhabet i gjate ky)

Gjithesesi shtetsia qe marrin Shqiptaret filogreke apo vllehrit e te ashtequajturit verrespordhiot, jepet mbi bazen se keta te fundit jane greke homogjene e autoktone e sigurisht keta greke artificiale (sic shumica derrmuese e gjithe grekeve) jane arme e forte per pretendimet terriotoriale te Greqise.

 ..keta greket e rinj si greket e vjeter vorio-epiriot, njesojne edhe fene me kombesine! Avazi i vjeter ky ngatrimi i nenshtetesise me kombesine!

Vdekjet janë gjynaf perëndie të krahasohen me njëra tjetrën, por për hir të së vërtetës, i madhi të ma bëjë kabull këtë që do them:

Imagjinoni sikur një nga demonstruesit e vrarë, të kishte kombësi greke. Çfarë do bëhej?

Krahasoni rastin e ngjarjeve të 21 Janarit, me vrasjen e atij minoritarit himarjot.

Më vjen turp dhe ndot të shikoj sesa poshtë kanë rënë një pjesë e shqiptarëve.

 

Qekur himariotet leber na qekan minoritare?  Mos valle do na dalin the myzeqaret apo mirditoret minoritet si mbas ketyre standarteve?

Himariotet jane leber dhe ASGJE tjeter. 

 Himariotet jane leber dhe ASGJE tjeter.

Cfare leberish jane, shqiptare apo greke?

Ore po te duan ta pranojne qe jane shqiptare, pse nuk e bejne? Kush i ka penguar? Pse ne bashki kane prej kaq vitesh dhe vazhdojne te zgjedhin nje filogrek - per te thene pak, ose antishqiptar - per te qene realiste - si Bollano?

Pse kur shkojne kamerat e televizioneve as nuk denjojne te dalin te flasin publikisht?

Pse per varrimin e Gumes asqe u lejuan kamerat ne Himare? Ku i keni leberit shqiptare?

Po mos u beni nacionaliste kot ashtu... nuk ka ndonje dobi ajo. Nuk mbahet tjetri nen kombesi duke u munduar t'i mbushesh mendjen kur ai e ka te mbushur (qe te deklaroje) per tjeter gje! Per te tille "shqiptare" paskemi qene ngushte ne? Apo ka ndonjeri hall se Himaren mund te na e marre greku ndonje dite... C'shqetesoheni per Himaren kur ata po synojne gjithe jugun. Duhet te dale Kreshniku, i vetem,  me flamur per te mbrojtur shqiptarine me ligj!!! Se aq gjak kane himariotet, qe blihen per 300 euro! Ore nuk duan te quhen shqiptare? - Ne hale te s'emes vafshin! Kujt i prishet puna per ta! Nuk eshte se u vetedeklaruan ata dhe na u be fakt historik! Ama behet fakt historik qe ne ate pjese te Shqiperise jeton nje popullsi qelbesire, renegate, qe eshte e gatshme te ngrihet kunder popullit te vet e te bashkohet me armikun. Ketu, nese keni ndonje atdhedashuri ose patriotizem duhet te flisni. Se neser pasneser, cfaredo qe te ndodhe, ata do(mund t') i keni ne krah te grekut... dhe duhet te mateni mire kur te flisni me ta, se po konsideruat shqiptar(dmth qe i lini shpatullat te pazbuluara) ate qe nuk do te jete shqiptar, vetem vetes i beni dem. Kur ata paturpesine jane te gatshem ta bejne publikisht, imagjinoje cfare mund te bejne mbas shpine.

Une them, per te tille "shqiptare", nuk kemi patur, nuk kemi dhe nuk kemi per te patur kurre nevoje.

Na u dashka te nxjerrim historiane ne qe t'u mbushin mendjen atyre se cfare jane??? - historia nuk eshte dhe nuk duhet te jete opinion, keshtuqe ata ne histori nuk hyjne dot per cfare pretendojne...  Do te hyjne ne histori, po si pjese e turpshme e ketij kombi. Dhe ate turp do ta mbajme te gjithe mbi kurriz. Se fjala vjen, pas 50 vjetesh, kur te na pyesin nipat apo sternipat se "si eshte puna e Shqiperise",  do te na duhet te kafshojme buzen e t'u flasim drejt, qe ne shqiptaret kemi nxjerre qelbesira me shumice. Dhe keto 20 vjetet e fundit kane per te hyre ne historine tone si vitet me te turpshme te saj; kur shqiptaret punuan institucionalisht, me qeveri, me cdo lloj strukture, per te shkaterruar dhe degjeneruar identitetin tone kombetar. Barre e rende eshte vella, po do vije dita qe do na duhet ta mbajme, - dhe besoj qe keto 20 vjet deshmojne se kemi filluar tashme ta mbajme. Perpjekje te shumta po behen nga shume shqiptare, po qe i ngjajne goditjes se fundit te bishtit te krokodilit... dhe nuk eshte e denje per ne te flasim me te tille ngasherim apo deshperim per gjera qe duhet t'i ndajme qe sot, mire e bukur dhe ndoshta ne menyre perfundimtare. - te pakten te tregojme dinjitet ne kete moment kur flasim.

Nuk eshte e denje menyra si i drejtoheni oranje-s... nuk e di se cfare eshte, vajze apo djale; po mesa kam ndjekur, ka shkruar gjithmone ne menyre korrekte ketu; madje edhe per komentin me siper, i jeni hedhur kot ne fyt. Pse u dashka te zihemi si qente per nje cope apendisiti te gangrenizuar si himariotet!!!

Zot,

Mos i ngatarrojme gjonat. Nqs ata qe duan te deklarohen, duke mashtruar (e theksoj kete), si jo shqiptare, nuk mund te lejohen per sa kohe ata njerez jane qytetare te ketij vendi me te drejta dhe pergjegjesi si te gjithe ne.

Nqs keta vendosin te heqin dore nga te gjitha te drejtat dhe detyrimet ndaj ketij shteti dhe vendosin te ikin atehere, une do jem plotesisht dakort me ty dhe nuk me duhen hic qe te deklarohen shqiptare.

Ndryshe nga disa njerez te qarqeve te caktuara, une nuk kam pikesynim qe te rris artificialisht numrin e shqiptareve. Por ne asnje menyre une nuk mund te pajtohem me kete tendence absurde qe do na i nxjerre shqiptaret minoritare edhe ne Shqiperi.

E vertete, ka tendenca absurde per te rritur numrin e minoritareve ne Shqiperi, dhe ato jane jashtezakonisht serioze. Fajtoret jane te shumte i dashur, por problemi, ose me sakte, subjekti mbetet i njejte; nje i vetem. - Nje shpurre "shqiptaresh" qe veteshpallen greke. Sa te rrish te kerkosh gjurmet, me mire merru me ujkun. Kur te vendosesh te merresh me ujkun, te siguroj une qe nuk do i tregosh fare gjurmet ujkut, dhe nuk ke per t'i treguar origjinen me debate historike... merru me ujkun ashtu sic duhet marre me ujkun. Nuk po them qe himariotet jane ujqer... se personalisht nuk me "qethet" fare per ta, e nuk dua t'ja di hic a egzistojne apo jo... e lere me t'u shtoj vlerat e te quaj lepujt ujqer.

Detyrimet per shtetin... hmmm  ketu me kap mat, se nuk di nga t'ja nis ne fakt, i dashur. Po ndoshta do te ishte fillim i mbare te pyesnim: "per cilin shtet e ke fjalen"? Se per mua, atij palo shteti nuk do te doja t'i sherbente askush, nese nuk niset nga deshira dhe vullneti per ta bere SHQIPTAR ate shtet. Ai shtet i nderuar Lizander, vetem i joni qe nuk eshte. Ai eshte shteti qe i dha grekut 354.4 km2 det te sovranitetit shqiptar. T'i sherbesh atij shteti... gjeji vete fjalet.

Ai eshte shteti qe u dha krimineleve greke te luftes parcela te tera me varreza, plot me kocka femijesh dhe pleqsh shqiptare, duke perdhosur varre shqiptaresh, e duke u bere permendore grekeve qe masakruan popullin tone... t'i sherbesh ketij shteti... veri vete fjalet.

Ky eshte shteti qe vret shqiptaret dhe nuk i paguan. Ketij shteti une nuk dua t'i paguaj.

Kane vdekur 10 here me shume shqiptare per faj te ketij shteti gjate ketyre 20 vjeteve sesa ka vrare diktatura e proletariatit per 45 vjet.

Ketij shteti qe na ka neperkembur dinjitetin dhe na ka turperuar per 20 vjet rresht para syve te te gjithe botes, une nuk do i sherbeja kurre! (madje ketu me vijne ne mend fjalet e Konices...)

E nese Himariotet kane detyrime ndaj ketij shteti, dihet se per cfare detyrimesh behet fjale.

Te kerkoj ndjese per gjuhen dhe tonin, po per nje ceshtje te ketille, jam shume sensitiv, shpesh here dhe emotiv; sepse eshte ceshtje shume sensitive; dhe shume shqiptare edhe sot e kesaj dite nuk e shohin sic duhet, dhe nuk i japin rendesine e duhur - te pakten rendesi qe do i jepnin nje ndeshjeje futbolli... sepse po dalim si kombi i vetem ne bote qe po pranojme me koke ulur dhe te poshteruar te behemi placke e gjithkujt. Se jemi populli i vetem ne bote qe nuk po bejme pune serioze per te vene ne vend dinjitetin... na shqyejne nga te kater anet, na skermit dhembet dhe Felliqodonia, dhe ne nuk hapim goje... se po pranojme cdo lloj ofendimi qe na leshohet persiper... dhe jemi i vetmi komb qe prodhojme qeveri antikombetare!

Nuk dua te flas me per kete gje per momentin... thjesht me vjen ne mendje cfare ka bere Kreshniku keto dite, qe me ka prekur jashte mase, dhe me ka ndezur nje shkendije shprese. Sepse ata qe degjoni/jme sot qe flasin me shume se te gjithe per kete ceshtje, si Milo, Xhufi, apo ndonje tjeter, kur kane patur rastin ta bejne kete pune me rruge institucionale, shteterore, qeveritare, kane bere pikerisht te kunderten, dhe kane ngrene buken e turpit pa asnje gajle. Dhe le te flasin sa te duan sot... nuk ka burre nene qe te ma mbushe mendjen qe neser, nese vijne ndonjehere ne pushtet, kane per te ndryshuar qendrim; por te siguroj qe kane per t'u kthyer si qeni ne te vjellat e te vazhdojne c'kane lene pergjysem me mandatet dhe qeverite e meparshme.

edhe njehere, ndjese per gjuhen ose tonin... nuk e di si mund te kete tingelluar.

Zotrules ndale pak vrapin!    Ka plot qe deklarohen shqiptare, (nqs do emra te jap plot se ka shume himarjote qe jane persona publike) sic ka edhe  qe deklarohen greke, dhe kjo nuk ndodh nga tranzicioni por keshtu ka qene gjithnje, ne komunizem, ne kohe te Zogut e me pare te Turkut. Gjithsesi shumica derrmuese deklarohen dhe jane shqiptare. Edhe ne Bashki apo ne parlament me pare jane zgjedhur vetem shqiptare, dhe dihet ca ka nodh; politikane si psh Tritan Shehu jane zgjuar si pronaret me te medhenj te tokave ne Himare. Nga shumica  zgjidhja e mbrojtjes te pronave nga babezia eshte gjetur duke votuar per filogreket Bollanot etj dhe eshte heshtur perpara politikave te tyre. Pervec kesaj jane edhe pensionet e bonuse te tjera. Shqiptaresia e shumices gjithsesi nuk vihet ne dyshim dhe keshtu ka per te ngelur, ta siguroj se edhe vete jam me origjine andej, Bollanua dhe heshtja e disave perpara televizioneve eshte zgjidhje provizore deri atehere kur mos te ekzistoje frika e vjedhjes se prones dhe deri ne heqjen e ketyre pensioneve.  Dhe se fundi ka edhe Himarjote qe nuk bejne kompromise fare, qe nuk marin pensione, qe nuk votojne per Bollanon qe thone se jane shqiptare, qe shkruajne kunder Bollanos e kunder grekeve (botuesi i Shekullit eshte Himarjot psh. ) etj. Nuk mund ti quajme edhe keta greke se keshtu te thote truri ty

Cfare vrapi? Une po them qe o e dine himariotet cfare jane, o nuk ka kush ta dije. - se cfare lloj shqiptaresh apo grekesh jane ata pastaj, ky mbetet opinion ose pershtypje e jona, krijuar mbi imazhin qe ata vete po krijojne per vetveten para nesh. eshte e thjeshte.

nuk eshte vrap, nese pranoj sheshit qe nuk me qethet fare per himariotet, himaren apo gjera te ngjashme me emerues gjakshkeljen. Nuk kam ndermend emra personale mbreto, dhe sigurisht qe nuk e kam as me ty as me ndonje tjeter. Besoj qe jemi dakord qe respektin per (ty) veten tende e krijon vete ti.

Nuk ka vend me per shpjegime te asaj ceshtjeje... nje program me teme regjistrimin e popullsise, nxorri aty nje Marko -grek-himare, qe te jemi te sinqerte dhe te mos i hame hakun, ishte dukshem me antishqiptari ne studio; publikisht. Dhe ai jeton ne ate ambjent qe po pershkruan ti... besoj qe eshte e thjeshte.

kjo mund edhe te jete nje pasoje e nje fushate qe mund te kete zhvilluar media ne Shqiperi keto 20 vitet e fundit qe te sajoje nje problem aty ku nuk eshte. ndoshta i eshte fryre me shume se c'duhet ceshtjes Himare... une nuk e di, nuk kam qene ndonjehere, dhe nuk kam aresye per te vajtur ndonjehere.

Por di nje gje, qe kur doli fjala qe Klodi ishte nga Lezha, lezhjanet u ngriten edhe te paorganizuar fare, duke thirrur qe Klodi ishte refugjat ne Lezhe... dhe qe Lezhjanet nuk jane gay. I ve perballe keto dy ceshtje, edhe pse krejt te ndryshme... po u nisa te beja nje llogari se cdo te ndodhte ne Lezhe nese media do bente lufte 20 vjecare per te sajuar nje problem minoriteti etnik ne Lezhe... nuk me dalin llogarite assesi`. zbulova qe kisha mberritur ne fund te imagjinates pa pare asnje imazh te vetem, e jo me skenar.

Mire pra mire se nuk do shkoj tani te marre gjyshen ne tel ti them protesto per S. Markon smiley se vetem gjyshet na kane ngel atje. Lere njehere qe  Marko eshte vlonjat, lindur e rritur ne vlore i bie qe te ngrihen vlonjatet per te. Po ndoshta nuk ja kane shume ngene edhe ata. Une c'fare mund te them eshte qe ka edhe himarjote (plot sa te duash) qe jane shqiptare po aq te mire sa te tjeret, e nuk duhen futur ne nje thes.

Epo ca t'i besh qe kur flasin ne emer te te gjitheve, para kombit, dhe para botes... coku i marrim dhe personalisht keto gjera. pra, meqe jane shume ata qe thua ti, edhe une po zgjedh rrugen e injorimit total, e le ta zgjidhin vete ate problem. - qe te mos flas UNE ne emer te tyre... sepse nuk i njoh fare ne fakt. s'do kishte kuptim. kur te shkoj ne Zelande, ndoshta ja bej vete studimin popullsise, dhe te jap shifrat e mia per perqindjen e Maoreve aty... deri atehere opinioni im do te ishte bazuar ne ate qe thone zelandezet qe kam mundur te degjoj.

Ok,

Kot per muhabet, ka shume personalitete qe jane me origjine himarjote psh. vetem ne politike jane me dhjetra, F. Nano me origjine nga Qeparoi, Edi Rama mund te jete kryeminister neser eshte gjysem himarjot, pastaj jane Paskal Milo, Petro Koci, Gjiknuri Neranxi, etj. Te gjithe s'diskutohet qe jane shqiptare. Ke pastaj botuesin e Shekullit, Koekdhimen, kryeredaktorin e shqip, A Cipen, Dhimiter Gjoka, Dhimiter Anagnosti ...

E vleresoj shume qe permende gjithe ata emra te pervecem. sinqerisht. vetem di te them nje gje fare te vogel. Beteja per Himaren behet dhe do te behet ne Himare. Jo ne Tirane. Qe pas 20 vjetesh te mos na duhet te flasim per minoritetin himariot ne Tirane.(shaka) smiley

 himarjotet nuk jane greker si duan te hiqen.mua me vjen keq me ata se ajo krahine ka bere si i ka dash qejfi ne kohe te turkut dhe sot e shesin veten per 5 leke.

Edhe keto telashe i kemi dhurate nga Berisha qe futi deklarimin e kombesise megjithese u paralajmerua qe keto pislliqe greke do ndodhnin.

Nje haber i funit ne Top-Channel.

Komisioni për Politikën e Jashtme ka thirrur sekretarin e përgjithshëm të Ministrisë së Jashtme, Gazmend Turdiu, në një seancë dëgjimore mbi qëndrimet e konsullit grek në Korçë.

Gjatë seancës në komision deputeti Gazmend Oketa kërkoi shpalljen “non grata” të konsullit grek.

Përfaqësuesit e MPJ-së u informuan rreth qëndrimit të mbajtur për deklaratat e konsullit grek Theodhoros Ikonomus dhe vlerësuan qëndrimin e mbajtur nga kreu i Bashkisë së Korçës, Niko Peleshi.

Ata informuan deputetët në komision dhe për takimin me ambasadorin grek në Tiranë.

Sipas MPJ-së, ambasadori grek e ka cilësuar “personal” qëndrimin e konsullit.

Kreu i Komisionit të Jashtëm, Fatos Beja ka deklaruar se duhet të bëhet kujdes me deklarata të tilla.

 

Korcë, prifti i vllehëve dëshmi kundër konsullit grek KORCE- Prifti i vllehëve në Korcë reagon pas deklaratës së konsullit grek, Theodhoro Ikonomus i cili u bëri thirrje minoritarëve të mos kenë frikë të regjistrohen si shtetas helenë. 
“Konsulli më kërkoi të deklarohesha vllah grek që të më jepte vizë, jam ndjerë i persekutuar, pasi i thashë se jam vlleh shqiptar, me refuzoi vizën.” deklaroi At Dhimitër Veriga, në një prononcim për News24. 

Ai i ka quajtur të papërgjegjshme deklartat e konsullit grek në Korcë, Theodhoros Ikonomus, ndërsa theksoi se vllehet nuk jane greke. 

“Vllehët nuk janë grekë dhe Korca nuk është Greqi. Vlleh ka dhe në Greqi, le ta deklarojnë dhe ata sic deklaroj unë që jam vllah shqiptar. Unë kurrë nuk mund t’u them atyre të Greqisë të bëhen shqiptarë. Ata pse na e bëjnë ketë?” nënvizoi At Veriga. 

Konsulli grek Theodhoro Ikonomus, në 20 vjetorin e themelimit të Omonias në Korcë lëshoi thirrje helene, ndërsa u  kërkuari minoritarëve të mos i tremben procesit të regjistrimit të popullsisë. 

“Do të jap edhe njëherë të njëjtin mesazh: Po, ekzistojnë grekë në Korçë. Po, vllenjtë janë grekë. Grekë, mos u trembni nga regjistrimi i popullsisë, të shpallni origjinën reale dhe të gjithë atyre që janë në dyshim dhe me frikë dhe pyesin veten jam me siguri grek, ju them një gjë, shkoni në varreza dhe shikoni varrezat e etërve dhe gjyshërve tuaj dhe gjuhën në të cilën janë të shkruar dhe merrni vendimin tuaj. Janë në gjuhën greke. Kjo betejë nuk mbaron me regjistrimin e popullatës, por nis me regjistrimin e popullatës greke”,- tha Ikonomus. 

 

video

 kur futem te ky forum, me pelqen, se ndihem sikur po i hip makines magjike te kohes...

dhe kthehem nja 100 vjet prapa.......ndjesi e bukur per disa caste....

 

mos u zini per kombesira dhe origjine geni e gjaku.....se ne vitin 2000 jane bere studime antropologjike me DNA....

ndoshta asnje prej jush qe flisni ketu, nuk jeni shqiptare ....beni DNA ta vertetoni...

ketu keni linkun e studimit shkencor..

http://www.sciencemag.org/content/290/5494/1155.abstract

do disa njohuri paraprake per shkencore per ta kuptuar,,,,por me pak mundim ja dilet mbane..

Mos u fut ne kete forum athere.  Studimet shkencore jane bere vertet dhe kane treguar qe ne jemi nje nga kombet me homogjene.

 ja u kam nxjerre une tabelen nga siti me rezultatet per kombet dhe rracat....eshte shume interesante...

si tja u postoj me foto???

 

 

 me e bukura ishte qe vetem 19.6% e shqiptareve dilnin me halpotyp eu7 qe eshte karakteristike e ilireve....

e cili "ilir" eshte marre dhe i jane bere analizat e ADN-se? Ec te lutem na e thuaj pak ti admirues i flakte i shkences. Dua te shoh komplet pamjen qe do te na japesh.

 lexoje te linku....menyren se si eshte bere studimi.....

 

me sa kuptova.....studimet jane bere duke krahasuar DNA e fosileve te gjetura ne periudhat e lashta me njerezit e sotem..

pyetja nuk ka marre pergjigje. provoje edhe njehere.

  pyetja mori pergjigje me siper.....

dituria do edhe pak mundim...prandaj perpiqu nje cik.

 

me e bukura ishte qe vetem 19.6% e shqiptareve dilnin me halpotyp eu7 qe eshte karakteristike e ilireve....

smiley dhe akoma me e bukura eshte qe jane 40.7 % e Saami people qe e kane kete halpotypin eu7.

Po je kurioz te dish pse po gajasem, google me Saami people ose lappish ose lappland

smiley

 edhe kroatet qenkan 44.8% me EU7......pra nuk jane sllave....

sllavet kane si karakteristike EU19..

 

 

keto studime tregojne me se miri se ku jane shperngulur  iliret...deri ne finlande.

mir mer mir, si t'dush ti e lejm ket pjesen e kroateve se i kam perzemer, po meqe ti je mundu me i hy ksaj pune si ka munci qe saami people kane te njejtin halotyp si iliret? kane ardh ata knej nga anet tona apo kan shku iliret te mbarshtronin drere anej siper?

dmth nuk ke ndermend t'i pergjigjesh. fotoja qe po na thua(me haplotypin qe po na e nxjerr ilirik zotrote), per mua tregon thjesht se shqiptaret kane 19 gjasa ne 40 e ca, /100 (pra: 40/19/100=0.021)qe te jene skandinavoveriore, kroate, gjermanike...etj.

pyetja edhe njehere, dhe te na falin peshqit per perseritje te kota:

cilit ILIR i eshte egzaminuar ADNja per kete studim?

 cilit ILIR i eshte egzaminuar ADNja per kete studim?

 

 

nuk e kam bere une studimin....atje te ai siti shkencor i ke te gjitha detajet per te mesuar rreth shqetesimeve te tua.....

madje ke dhe emailin e studiueses...po te ndihmoj me emrin e saj..Ornela Semina

Pyetja qendron. Ose pergjigjju, ose thuaj qe nuk e di, dhe s'kemi pse ta diskutojme me kete pike, tashme te zhvleftesuar plotesisht. get maj point? ne 10 komente "shkencore" qe ke postuar, qe te gjitha u tkurren te emaili i Orneles.

 sigurisht qe gjithcka  zhvleftesohet kur nuk merresh me fenomenin por me chit/chate....

ne radhe te pare do zhvleftesosh veten,,duke e lene ne padituri te plote...

mire, mire, te kerkoj ndjese, vetem mos u nevrikos. kujtova se ishe nisur per te na treguar dicka shkencore, jo per te treguar sa injorant dhe vetezhvleftesues i paditur jam une(kete ta them vete une po e pate merak). besoj se dhe kjo e fundit duhet te jete fakt qe ne shqiptaret(une te pakten) nuk jam fare ilir. smiley

 ky studim .eshte bere posacerisht per te studiuar levizjet e popullsive ne shekuj....

ajo qe eshte e rendesishme ne kete studim...qe ka lidhje me temen qe po diskutojme....

eshte fakti qe nuk ekzistojne rraca dhe kombe te pastra....

 

Meqe je rregjur ti hysh gjenetikes, ne studim mbas studim nga gjenticiste me emer (si Cavalli-Sforza) dy haplogrupet qe jane gjendur ne shumicen e Shqiptareve te vijes te kromozomit Y (pra te vijesimit patriarkal) kane qene EV13 dhe J2b, haplogrupe keto qe e kane epiqendren dhe perqendimin me te madh tek popullsite Shqiptare te ballkanit.

Kombe 100% te pastra nuk ka, por ka kombe qe jane shume me shume homogjene se kombe te te tjera.  Pra ne krahasim me kombet rreth e rrotull nesh ta zeme, Shqiptaret jane shume me shume te "paster".

 Studimi mund të jet shumë shkencor e të nxjerrë edhe përfundime të habitshme për disa që besojnë tek rracat e origjina e ndryshme e njeriut por nuk ka asnjë ndikim në kombet e formuara .Mos vallë Kroatët do ta quajnë veten shqiptarë mbas këtij studimi .Po dihet që dyndjet "barbare" në Evropë dhe lëvizjet e vazhdueshme të popullsive në lashtësi e deri në ditët tona kanë bërë përzierjen e vazhduashme të adn . Bibla e thjeshton dhe më shumë vetëm në një çift në bazën e njerzimit  Eva e Adami sigurisht që të gjithë jemi kushurinj të largët sa më afër të jenë territoret. Ndryshimet janë në të tjera aspekte . Studimi mund të japë pjesërisht një tabllo të lëvizjes së popujve ndër kohëra dhe nuk na e heq të drejtën të quhemi shqiptarë .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).