Kur në dhjetor 1944 Uinston Çurçill erdhi nxitimthi në Athinë për të parë sesi do të përfundonte konfrontimi i armatosur ndërmjet ELAS-it (forca partizane nën drejtimin e Partisë Komuniste greke) dhe trupave britanike, Kryeministri i atëhershëm Jergjios Papandreu i tha: “Ndodhemi në mesin e një tragjedie të re greke. Ndihmonani, pse po marrim fund. Mos harroni se jemi një popull që jeton e krijon për më shumë se 3000 vjet”. Çurçilli, pasi thithi thellë puron e vet, iu përgjigj në mënyrë flegmatike: “Ju grekët, i dashur Kryeministër, nuk jetoni. Mbijetoni”.

Ky konstatim i “babait të fitores”, besoj se mbijeton edhe në ditët tona. Në këtë kohë ne grekët nuk jetojmë, por përpiqemi të jetojmë. Të mbijetojmë. Siç kemi bërë edhe në vitet që kaluan, që nga krijimi i shtetit të ri grek, para 180 vjetësh.

E çfarë nuk kemi hequr që atëherë? Para së gjithash vramë një udhëheqës tonin që erdhi këtu me dafina ndërkombëtare afirmimi, që të përpiqej të ngrinte në këmbë shtetin e ri grek. Jaoanis Kapodistrian. Dhe pastaj, u rehatuam me udhëheqës të importuar. Në fillim Otonin nga Bavaria dhe pastaj Jorgon nga Danimarka.

Pastaj kishim aventurën e “Megali Ideas”. Greqinë e pesë deteve dhe dy kontinenteve. Lufta e Parë, në vitin 1897 kundër Perandorisë Otomane. Katastrofë. Mirë që ndërhynë fuqitë e huaja dhe nuk humbëm sërish gjithë Thesalinë që e kishim marrë më 1881.
Pastaj erdhi 1912-a, Lufta e Parë Ballkanike që të pasojë e Dyta. Gjithsesi, atëherë ia arritëm. Morëm Maqedoninë, Epirin, Thrakën dhe ishujt e Egjeut Lindor. Mirëpo vazhdimi ishte tragjik. Kur përfundoi Lufta e Parë Botërore, në të cilën, falë Eleftherios Venizelos, luftuam bashkë me aleatët perëndimorë, morëm vrull dhe shkuam të pushtonim gjithë Azinë e Vogël. Mirëpo Qemal Ataturku na shpartalloi, teksa ishim të rraskapitur nga luftërat gjatë dhjetë viteve. Dhe atëherë filloi çrrënjosja e helenizmit të Azisë së Vogël e të Trakës Lindore, që përfundoi më 1923 me Traktatin e Lozanës që imponoi shkëmbimin e popullatës.

Greqia e 6,5 milionë banorëve duhej të priste 2 milionë refugjatë. Një punë kolosale dhe veçanërisht e vështirë. Sa për ekonominë, tjetër katastrofë. Atëherë dhrahmia u pre më dysh. Zhvlerësim 50%.

Para se të merrnim veten (domethënë të mbijetonim), shpërtheu Lufta e Dytë Botërore. Më parë lufta italo-greke dhe pastaj pushtimi nazist dhe rezistenca. Uri, mjerim, shkatërrim. Për fat të mirë erdhi humbja e Gjermanisë naziste dhe, teksa ne ishim në krahun e fituesve, morëm Dodekanezet. Mirëpo, ndërsa Europa nisi të rimëkëmbej, ne filluam një luftë civile katërvjeçare dhe shkatërruam gjithçka kishte mbetur. Veç të tjerave, atëherë kishim më shumë të vdekur se sa gjatë luftës botërore.

Gjithsesi mbijetuam, dhe brenda 50 viteve që pasuan, çalë–çalë, bëmë prokopi. Së pari me Planin Marshall dhe pastaj me paratë e emigrantëve dhe veprimtarinë ndërtuese. Por kryesisht u favorizuam me anëtarësimin tonë në Tregun e Përbashkët Europian dhe nga subvencionimet e njohura si Paketat Delor. Ah, po! Edhe nga kreditë e njëpasnjëshme! 
Kështu jetuam një begati ekonomike e mirëqenie virtuale. U bëmë të parët në BE sa u përket banesave në pronësi private, të parët në konsumimin e mishit të kuq dhe obezitetin e fëmijëve, (dikur thoshim se “hamë mish në Pashkë dhe në Krishtlindje”), të parët për numrin e vdekjeve nga aksidentet automobilistike, të parët për fusha të paligjshme plehrash dhe male mbeturinash, madje dhe në qendër të Athinës, të parët në korrupsion. I mbushëm qytetet tona me buzukë mediokër, taverna e restorante, me institute estetike dhe radhë pafund kafeterish, ku të rinjtë ngrysen e gdhihen duke pirë frape e duhan, në pritje që të emërohen “në shtet”. Sigurisht, jemi të parët edhe për numrin e punonjësve në administratën publike. Rreth 1,5 milionë, nëse përfshijmë edhe ndërmarrjet shtetërore dhe pushtetin lokal.

Dhe ndërsa deri para pak dekadash ne shkonim emigrantë në Gjermani e Australi, tani kemi mbi një milion emigrantë që të na bëjnë punët e rënda që ne vendasit i përbuzim. Vetëm se, në ditët tona ka filluar një valë e re emigrantësh grekë. Jo të pakualifikuar si atëherë, por të specializuar. Diplomantë universitetesh që nuk gjejnë punë këtu. Imagjinoni që në Athinë e Selanik ka kurse ku të rinjtë mësojnë jo vetëm kinezçe, por edhe turqisht, ngase duan të shkojnë atje të gjejnë punë. Jo vetëm në Kinë, por edhe në Turqi, e cila sot është ekonomia e 17 më e madhe në botë dhe anëtare e G-20-s. Në të kundërt, ne gjendemi diku nga fundi, të mbytur në borxhe dhe të nënshtruar nga Trojka e Memorandumi i saj.

Kështu pra, edhe tani tentojmë të mbijetojmë përsëri me huara, të cilat askush nuk e di se si do të shlyhen. Gjendja jonë e sotme më sjell ndërmend anekdotën e mëposhtme: 
Dikush po binte në boshllëk nga kati i njëqindtë i një grataçiele. Kur mbërriti jashtë katit të dhjetë, dikush nga brenda i bërtiti “Si po ia çon”. Dhe ai iu përgjigj “Deri këtu, shumë mirë...”.

Po biem pra, pa e ditur se ç’na pret poshtë. Domethënë, tash për tash po mbijetojmë. Si përherë...

19 Komente

 E forte Av, thanks qe e solle. Jam kurioz si mund te ishte nje shkrim i tille per Shqiperine!

Hiq lufterat dhe fjalen Greqi zevendesoje me Shqiperi, dhe ja ku e bone shkrimin per Shqiperine. Po ne jemi pa diskutim te gjithe njesoj ne kete kadosh gadishulli. Prandaj dhe rrime e zihemi tere kohes, se po te ishim ne paqe do na duhej me punu. Qofte larg, mo mire rrime tu sha njoni tjetrin se sa tu bo pune (e kom fjalen per klasen politike ketu jo per popllin ne pergjithesi)

Guce, mire e zevendesove fjalen "Greqi" me "Shqiperi" po gjithe aventurave ushtarake Greke ku do ja gjesh te barazvlefshmen ne Shqiperi?

E ke shkel me kete krahasimin smiley

Pajtohem me FMG Guçe dhe unë. Ka gati 10 dekada që Kosova dhe territore tjera shqiptare i thonë vetë e e leusin Republikën e cunguar të Shqipërisë- na merr, na merr se jemi pjesë e jotja, kurse mëma Shqipëri nuk bën as kuak as guak as mak. Si të krahasohen Greqia dhe Shqipëria?! E para na u ka futur deri në Korçë, kurse e dyta ka harruar Çamërinë? Kur ta marrim vesh një ditë ne shqiptarët që jemi fuqi dhe se si nuk e paskemi ditur për fuqinë tonë mjerë ata politikucë që na kanë mbërthyer kështu. Shekulli i shqiptarëve po fillon me vonesë, por do të fillojë. Ai është shekulli i XXI-të, prandaj Guçe i thuej Bamirit të përgatitet.

Mos more PF që në komentin e parë!!

Ua prishe mundësinë të shprehin kënaqësinë perverse të "një sy mua, dy gjitonit".

Pastaj, ku hallet e Greqisë me tonat!! Është si me i qa hallet bashkë bankieri me katnarin. Bankieri do thotë: dy fëmijët i kam dërguar në Angli me shkollë, duan 2000 euro në muaj secili! Gruaja ka blerë makinë të re, harxhon shumë, plus dy makinat që mbaj unë... Vila e beharit në ishull, do restaurim... etj etj...

 

jane tronditur mire greket kesaj rradhe. kane hyre ne nje krize qe me te vertete nuk i dinet fundi....

mirepo megjithese sic pohon autori aventurat e shumta (nder te tjera), i kane mare me qafe, prape mendja atje u ri. msheftas, nuk heqin dore nga ''Megali Idea''  ( kujtoj rastin me te fresket konsullin e Korces...), qe per hir te se vertetes eshte tkurur ne ''Mikri Idea''...

Për fat të mirë erdhi humbja e Gjermanisë naziste dhe, teksa ne ishim në krahun e fituesve, morëm Dodekanezet

Dodekanezet,  behet fjale per Dymbedhjete ishujt ne detin egje.

Kjo eshte dhe arsyeja pse  po kerkojne rregjistrim popullate, sa pa rene ende mire ne gremine..Me vone nuk do kene sy e faqe tu bejne thirrje njerzve, se atehere as Romet nuk do duan..

 Mjaft realiste . Mendoni ç'farë mbijetese bëjmë ne. Dhe nuk jemi as në katin e dhjetë por më duket në katin e tretë . 

E po ne kemi nje te mire te madhe. S'kena "denju" me hyp naihere deri te kati i 100-te. Ne e kemi bazu filozofine e jetes te 5-kateshi.

Guçe, e ke llafin per 5-kateshin pallat apo per 5-kateshin loje me letra? smiley

Se nje pjese e lojes ka qene edhe ajo kujt i ngec derri maç. smiley

Per te dyja bashke plako, se si menyra se si i bonim pallatet 5-kateshe, si nga menyra se si shpesh e lujshim 5-kateshin (pa "shtatat&quotsmiley tregojne dembelizem.

Sa per "derrin maç" sado i zoti te jesh nje here do e hash ne kushte te tilla.

 :smiley

 

...ashtu ju pafsha! 

Sa i vertete ky shkrim. Te pakten greket e kane aftesine ta shohin vetveten pa emocion, nganjehere. Ne jo. Edhe pse them se kemi shume me shume arsye per ta bere.

 Kur dikush më pyeti se a do të arrinte kriza finaciare në Shqipëri ju përgjigja se nevazhdimisht në krizë kemi qenë me periudha shumë të vogla fare gonxhezimi (asnjëherë lulzimi) Mirë e ke u përgjigj ai duke mërmëritur "s'bie rrufeja në hale " Kjo përshtatet me katin e pestë të Lisandrit.

Artikulli ishte interesant smiley veç ajo qe me habiti ishte emri dhe mbiemri i autorit, sidomos mbiemri qe korospodonte me fjalen shqipe te vjeter (me sakte etrusken);  Fidani. Prapashtesa ; - dis , mund te jete shtuar me vone, pas asimilimit te ketij/kesaj familje.  

Artikulli i pershtatet edhe per Shqiperine me ca ndryshime te vogla.

1. Edhe tek ne keto 100 vjet shteti ka qene gjithmone punedhenesi me i madh

2. Po aq vite vetem neper kafene i kemi kalu

3. Emigracioni si tek greket (me perjashtim qe 50 vjet skishte)

4. Te zotet vete skemi qene asnjehere

5. Nu kemi jetuar asnjehere. Vetem mbijetuar.

I vetmi ndryshim eshte qe ne na kane mare toke gjithmone dhe kure nuk na e kane dhene. 

 

ashtu ju pafsha (sic e tha nje tjeter) dmth poshte e me poshte, bashke me homogjenet shqiptar.

aaaa, kshu politically correct po.

Une s'e marr vesh, ku eshte problemi ti quash gjerat (homogjenet me emrin e vet, shqiptare te shitur per nje pension). Ashtu jane. Ok kane arsyet e tyre. Leverdi ekonomike, interes. E pastaj? Edhe nje prostitute per interes ekonomik e shet trupin, edhe ajo ka dinjitetin e vet. Ama prostitute qe prostitute mbetet. Si duhet thirrur, punetore e sektorit te lezetit?

" Si duhet thirrur, punetore e sektorit te lezetit? "

ha ha ha je i madh gjahtar

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).