Prokuroria e Përgjithshme kërkon nga Kuvendi heqjen e imunitetit të deputetit, Prifti. Sipas informacioneve shkak është bërë një tjetër video e “dorëzuar” nga ish-ministri ku ai vetë shfaqet duke marrë rreth 70 mijë euro në dorë nga një zyrtar i Ministrisë së Ekonomisë. Burime nga Prokuroria saktësojnë se faktet kanë dalë në dritë pasi ish-ministri dorëzoi te ekspertët e organit të akuzës orën me të cilën kishte filmuar ish-shefin e tij në zyrë.

Aparati i përgjimit është marrë nga ekspertët amerikanë që po kryejnë hetimet dhe është vënë re se brenda saj ishte dhe një video tjetër, të cilën Prifti kishte kujtuar se e kishte fshirë nga memoria. Në këtë video shfaqet ish-ministri Dritan Prifti dhe ish-zëvendësministri Leonard Beqiri duke diskutuar për një aferë me vlerë 70 mijë euro. Prifti i ka dorëzuar materialet filmike në datën 13 janar, duke qenë i bindur se brenda orës që bëri përgjimin ishte vetëm videoja mes tij dhe Ilir Metës. Në kërkesën e Prokurorisë theksohet se “nga ekspertimi teknik i provave materiale ka rezultuar se në to ekziston edhe një video tjetër, e cila ishte fshirë, dhe është rikuperuar nga eksperti. Kjo video është e datës 11 mars, në të cilën janë regjistruar 2 persona, njëri ndër të cilët është ish-ministri I METE, shtetasi Dritan Prifti dhe ish-zëvendësministri, shtetasi Leonard Beqiri. Këta shtetas, sipas asaj që evidentohet në video, kanë zhvilluar biseda për përfitime financiare, të parregullta, që vijnë nga ushtrimi i funksioneve të tyre publike dhe një moment shihet se ndajnë mes tyre një shumë prej 70 mijë eurosh”, theksohet në kërkesën e Prokurorisë së Përgjithshme për Kuvendin. Për këtë arsye Prokuroria ka vendosur që pasditen e djeshme të kërkojë nga Kuvendi nisjen e procedimit penal ndaj ish-ministrit, Dritan Prifti për korrupsion pasiv.

Gazeta Jone

340 Komente

 Ishalla i burgosin te dy.

Prokuroria ka kerkuar sot Heqjen e Imunitetit per te dy

per 70 mije euro t'qelbta...

70 mije euro t'qelbta sot, 70 mije euro t'qelbta neser... s'jon mo t'qelbta ato, iu del era... smiley

 

 A te  kam thene tina  mono ( mfal tina, emo !)! Qe ky, Dritani, e ka me.... felle ! Ma paten tregu si e kishte kap amerikoni i vorfn. Se  per mu, ky Dritoni eshte qelbsin e permbi qelbsinat... nalo nalo se ke me msu ala.Pati kujtu se e pati mshi krejt  hisen e vet.Kur tak amerikoni e ja gjeti....

He pra, ben burri per "70 mije euro t'qelbta?"

Kjo meriton te shfaqet ne "dumb crooks".

Sipas Sales ky kishte punuar ne menyre te shkelqyer.

Athua te kete degjuar z.Prifti  per çmimin "Darwin awards"?

smiley Kuku none,cfare imbecili "pert totale"

po tani e gjeti prokuroria qe ai ju bashkua ps.

Prifti nuk eshte pranuar ne PS dhe PS s'i ka terhequr akuzat ndaj Priftit.

 na bere per te qeshur.ai u thirr ne tryezen qe pregatit ato mitingjet e famshme kunder korrupssionit.

Primo, e perseris... nuk eshte pranuar ne PS dhe nuk eshte terhequr padia nga prokuroria. Partia e Priftit vazhdon te jete ne koalicion me Berishen, dhe ka nxjerre dy te korruptuar. PS-ja e denoncoi priftin. Nese prifti del kunder Berishes, bujrum, le te dale.

Prifti ka nje jaze qe eshte bashkuar ps zyrtarisht. Dhe ka 2 dite qe eshte pranuar si anetar i kryesise se ps.

Nese eshte e vertet me nje gur vriten dy zogj.. megjithese "is to good to be true" !

Dritan Prifti eshte akuzuar per "korrupsion pasiv", ka bere "ujdi" me prokurorine dhe ka per te nxjerr me shume, pasi eshte e vetmja menyre per te shpetuar veten. Deshmitari kyc ne gjyqin e Metes do jete Prifti, edhe ta vrasin sot, deshmit i ka dhene ne Prokurori me filmim sigurisht.   smiley 

 

smiley)

Pas kesaj, burime te brendshme nga PS bejne te ditur se eshte pezulluar procesi i pranimit te Dritan Priftit si anetar i Partise Socialiste.

numri shtate, pervecse biblik, qenka sinjifikatif edhe ne afera korruptive. 7 perqindshi,  70 mije euro...smiley

paska dhe gazeta Jone?  nuk e dija.smiley 

Me mire e Jona se e Tyrja smiley

kercen Prifti nga belaja... tha.smiley

Aman kur do e fusin kete Priftin brenda, se tani e ka derdhur kupen...

Rrofte opozita e bashkuar! Ja ky eshte Dritan Prifti me te cilin do luftonte korrupsionin PS. Ka filmuar veten duke ndare 70 mije euro ne zyrat e shtetit si nje hajdut xhepash. Ky ka qene personi qe drejtonte ministrine e Ekonomise para ca kohesh dhe qe tani drejton propaganden e PS anti-korrupsion. Po ndonje video per Edi Ramen nuk ka aty? Mire qe kane qene ekspertet amerikane se po te ishte ne dore te Ina Rames, ka mundesi mos ta merrnim vesh kurre kete videon tjeter.

Aty osht halli i modh per juve, ku eshte ajo videoja per Ramen. Po nuk doli gjo per ramen si do ja boni se ju per ate dite rroni. Sa gjynof.

 Pse ti me gjithe mend e ke se duhet patjeter video? Sinqerisht? Po te jete keshtu me vjen me te vertete keq per naivitetin tend! Dhe ka arsye pse nuk e mbeshteti Tirana gjithe maskaraden e Rames, e kane hequr ne kurriz korrupsionin dhe megalomanine e tij po aq sa kane hequr ne kurriz Berishen, ne mos me keq. Nuk ka mbetur njeri per video, as per Ramen, as per Berishen dhe kush ka sy ne balle dhe nje fije shtylle kurrizore nuk mbron as njerin e as tjetrin. Ka kufi deri ku behen njerezit per budallenj.

 aman moj kristide ketu as videot nuk bejne pune.ai doli dhe tha jam i paster si kristali dhe akoma verdalle e ke duke livadhisur.atij tjetrit i vajti rruga e kombit 100 fishin e kostos dhe thote nuk ka korrupsion e te tjera e te tjera e te tjera.ja pra qe edhe videoja nuk qenka gje.mua me vjen keq per saliun qe i iku nga qeveria e tij e ndershme nje kristal

Po tani  per cfare do dali ne protesta Edi per korrupsionin e atij qe pranoi ne partine socialiste???? Edhe Edi njesoj eshte. Prandaj keta politikane si Edi & company populli duhet ti braktisi fare.

 sikur nuk po i shoh te komentojne te majtet e PPU qe e konsideronin priftin kampion te luftes kunder korrupsionit.

PS po behet strehe per te gjithe te korruptuarit.

 

PS po behet strehe per te gjithe te korruptuarit.

 

lol, partia e Priftit vazhdon te mbetet ne koalicionin e Berishes.

 

Prifti eshte perjashtuar nga LSI-ja.  Ish-partia e Priftit.

Prifti eshte ish-i LSI-se, jo e anasjellta. LSI-ja s'eshte ish, eshte aty, me Berishen krah per krah.

E o e, te njejten gje po themi.  Prifti tashme eshte pjese e grupit parlamentar te PS-se.

 Jo, nuk eshte pranuar ne PS. Eshte ne opozite, dmth, kunder Berishes. smiley Eshte tjeter gje. 

Hahaha.  Cfare nuk kupton nga grupi parlamentar i PS-se?

 Te grupi parlamentar i PS-s bejne pjese vetem deputetet e PS-s. 

Dihet qe PS-s i leverdis prifti per momentin, dhe do ta kuptoja po ta perdornin per momentin, per t'i dhene Metes e Berishes goditjen qe aq shume e meritojne. Por po ta mbajne ne PS, po t'i japin poste apo qofte edhe thjesht ta bejne deputet te PS-s edhe pasi te kene arritur qellimin, do te jete gomarllek shume i madh i PS-s dhe s'besoj se jane aq budallenj sa ta bejne. Edhe pse publiku shqiptar ka treguar qe eshte gati te kaperdije kafshata me idiote, si ajo e Berishes me Meten, ndaj doren ne zjarr s'e ve. Por do te ishte kryegomarllek, pikerisht tani qe po kerkohet lufte ndaj korrupsionit me prokurori te paanshme, per here te pare ne histori.

 Zëri i Amerikës: ...megjithatë ju pranoni që ai të jetë pjesë e opozitës?

Erion Veliaj: Zoti Prifti në këtë moment ka treguar se po bashkëpunon me prokurorinë dhe arriti të na shpjegonte me atë video që shumë prej gjërave për të cilat po e akuzonim i merrte si urdhëra politikë nga ai njeriu me bllok. Kështu që sot, zoti Prifti ka arritur që të paktën publikut t’ia provojë që shumicën e gjërave për të cilat ne e akuzonim i bënte me urdhër të njeriut me bllok që ishte numri dy i qeverisë dhe ortaku i Sali Berishës. Sot, zoti Prifti, atë gjë që ia ka provuar publikut me atë video, duhet t’ia provojë edhe prokurorisë.

o irdo akoma se ke mare vesh ti se prifti ka ca kohe qe nuk eshte me pjese e LSI.

Gjynah !  Jo se me dhimset shume LSI apo kushdo parti tjeter,por keshtu eshte.

Ne fakt e keqja e madhe nuk esht as te Prifti,as te Meta,Sala apo Edi,keto jane disa medioker qe kane hyr aksidentalisht ne politike e qe aktualisht jane te gjithe ne pushtet,dikush nga lokalet,dikush nga qendroret dhe pastaj anasjelltas. Fatkeqsia eshte te ne,``populli i majt``apo``populli i djathte``qe manipulohemi kollaj dhe i mbajme iso njerit apo tjetrit.Nje e keqe akoma me e madhe eshte mungesa e nje shtypi vertet te pavarur qe nuk merret asnjehere me problemet e verteta te shqiptareve por me hallet e ketyre te mesiperve.

 Te majteve ju eshte lagur baruti. Per cfare te flasin?!!!! Per vlerat, per idete, per personalitetet, per kontributet, per projektet apo per planet e Rames?!!!! I ka gjetur hall i madh... Nuk po dine cfare te bejne

Or po mire Prifti. Po Edi ai do ja beje tani? Priftin se shet dot perndyshe i dogji te gjithi Prifti ja vuri flaken PS-se. Kesaj i thojne kerce Prifti megjithe Edin nga belaja.

Mos u nxitoni burra, bura, gra, grra, te rinj ... por edhe te reja! Po sikur Prifti ta kete montuar edhe kete video ashtu sic beri me videon e Ilir Metes? smiley

Durim ...  duhet te presim per fjalen e eksperteve FBI-ane dhe te drejtesise shqiptare!!! smiley

PS. ne ate vend korrupsioni dhe zhvatja e paligjshme e tjetrit eshte kulture, tradite, eshte ne gjak, eshte ne thua, eshte ne .. ku ta kerkosh e gjen.  Edhe sikur karrocierin e nje karroce qe terhiqet nga nje gomar i vjeter nga ata me gropa te thella mbi syte te filmohet do te dale qe edhe ai ka bere pervetsime te paligjshme aq shume sa i lejon ose i jep mundesine statusi i tij si karrocier!! Sa me lart te shkosh ... zhvatja rritet ne progresion gjeometrik!!!

Duke mos care derrasa ne tym dhe duke lene politiken menjane duhet te pranojme qe ka nje problem me te vertete te madh me mentalitetin shqipo!!!! #-o

Getting there.

 

me duket e cuditshme sikur Prifti te kete filmuar veten. Nuk ka kuptim. Ka  dicka tjeter aty se z'ben.

E thjeshte fare mo dak. Ka filmuqr zevendesministrin qe ta kishte si mjet presioni sepse zevendesministri eshte njeriu Metes. Nese ndonje dite zevendesministri do mundohej ti nxirrte noi pislluk, Prifi do i bente presion duke i thene qe po rashe une te mar me vete dhe ty. Fatkeqesisht per priftin, ka qellu shume i trashe dhe se ka dit qe ne memoriet tip hard disk ose chip, mund te kthesh edhe filmime 10 here e me shume te fshime. Edhe shirit kasete sikur te ishe mund te meren filmimet e me parshme. Pra rrofte teknologjia qe po i ha koken ketyre. Gjeja me interesante do jete reagimi Rames. Po e shiti Piftin u dogj. Po se shiti prape do digjet nga elektorati vet

Cmontus kam nji pyetje po munde. Skuptoj pse digjet Rama po si mbajti krahun Priftit?!?!

Po i pergjigjem pyetjes me pyetje. Cfare interesi kishte Rama qe te humbiste kapital politik duke marre Priftin ne PS? Cfare interesi kishte Prifti qe vetem disa dite me pare kerkoi mbrojtje nga PS me urgjence? Ka nje marrveshje midis Rames dhe Priftit. Cila mendon se mund te jete ajo? Mos kujto se eshte nje vote me shume e Priftit. Ajo vote as i ben fajde fare PS-se, perkundrazi PS humbet elektorat "gri" me mbrojtjen e Priftit vetem nese kane pasur nje mareshje tjeter me Priftin. Tani te presim reagimin e Rames.

 video te tjera dhe te tjere "te penduar"

 

 

Une nuk di gje se per cfare behet fjale. Ndoshta edhe s'ka asnje gje aty. Gazetat tona jo rralle ja kercasin kot. Egzistenca e videos, dakord; po permbajtja? nga dihet? Nga del 70 000shi? Eshte akuze e rende ndaj punes se prokurorise, e cila nuk mund te nxjerre info te tille mbi nje hetim qe eshte ende duke u kryer.

Prandaj nuk mund te flas per momentin. Qendron prape ajo e mesipermja. Cudi qe te filmonte veten.

Epo keshtu e kane pazaret,duhet ti faktosh se ndoshta tjetri sta mban fjalen e ste jep 70 po 60 (p.sh). Nje gje nuk e di a e kuptoni se pse ``luftojne``aq shume njerez si Preci.Nardi,Taku,Gjinua etj. pervec vete trimave te Edit ,per nje cope ministri apo thjesht nje drejtori. Ate qe dikush se fiton me pune te ndershme per nje jete te tere e fiton me nje mandat. E pate ecurin e fitimeve te Priftit per disa muaj !!!!

Beni,beni tifozllik paleve ju,kushedi tepron ndonje kocke !!!!!

 Ti po ben tifozllik qe gjerat te qendrojne keshtu si jane sot?

Ne qofte e vertete, kjo eshte surreale.

Eshte si nje sit com por me ndryshimin e vetem qe personazhet nuk luhen nga aktore, shumat do te benin te enderronin mbi gjysma e popullsise ne Shqiperi, dhe loja vazhdon me shume se 30 minuta.

realiteti ja kalon fantazise...

Dritani vendosi te shkoje ne nje strip club e perfundoi ne nje club gay.

Kam degjuar qe ka edhe strip club per gay.

 *

O peshq qe kekoni te majtet!!! A harruat qe Prifti ishte minister i METEs ne qeverine Berisha???? PSja Spo del te thoji qe po mundohet tja fusi ajo lavirja e bulevardit qe baca i kulles si ka lene gje pa i thene. Jo qe c'lidhje ka PSja me Priftin. Ai i ka paraqitur nje kerkese dhe kaq. Ta harroji pranimin tani....

PSja Spo del te thoji qe po mundohet tja fusi ajo lavirja e bulevardit ...

Sepse PS nuk ka surrat cfare te thoje per kete "zbulim"  fantastike te specialisteve amerikan.Ky eshte skandali i vertete(gazetat e majta nuk duan te  quajne te tille) qe do ndihmoje  shqiptaret te  kuptojne se kush ishin nxitesit, organizatoret dhe ekzekutuesit e dhunes se 21 Janarit.Ja pse anti amekarinizmi eshte antishqiptarizem.

 kaposh, pse zbulim ne thonjeza? Eshte vertet dicka e shkelqyer per mendimin tim qe i kane kap kete videon Priftit, sepse kam qene i sigurte qe eshte i perlyer. Por te kalosh ngo kjo tek anti-amerikanizmi, me thene te drejten me duket e tepruar. Une kete lajm e lexova tek Balkan Web qe besoj se jemi dakord qe futet tek ato 'mediat e majta'.

 

Me duket harron qe ngado qe ta kthesh kete skandal perseri flasim per korrupsion gjigand ne qeverine Berisha (nr 2 i qeverise dhe ministri i METE-se). Aq gjigand sa ne vendet qe jetoj une dhe ti do sillte termet ne qeveri. Nga ana tjeter te shash pse u perdor nga opozita eshte pa lidhje fare. Kjo eshte puna e opozites, te kontrolloi si e kryen punen pozita. Nese qeveria s'pjerdh edhe kur kapet 'me presh ne dore' atehere ka protesta. Nese protesta degjeneron ne dhune, policia te beji punen e saj ne menyre profesionale (arrestime dhe menaxhim te turmes). Per mendimin tim policia e beri punen shume dobet dhe e pakta e te paktave te nesermnen kush drejtonte operacionin (cop cop) e policise duhet te kishte dhene dorheqjen. Keshtu e shoh une nga UKja (pa u futur fare te vrasjet). 

  

Me duket harron qe ngado qe ta kthesh kete skandal perseri flasim per korrupsion gjigand ne qeverine Berisha

...keta te dy per mua jane vemje komuniste qe nuk kane te bejne fare me te djathten dhe si do qe te vije puna eshte mire te shkojne burge se dy komuniste me pake per shqiptaret...(kurse per ate nethonjeza ,sepse nuk e ka thone akoma amerikoni por qe jame i sigurt qe ashtu eshte)

Do hetohet Meta, por dhe Prifti:Filmoi veten duke marrë 70 000 euro

Balkanweb

Me një shkresë të mbiquajtur “sekret” prokuroria e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë i ka kërkuar kuvendit të Shqipërisë heqjen e imunitetit jo vetëm të Ilir Metës por edhe të ish ministrit të Ekonomisë dhe Energjetikës Dritan Prifti. Burime nga Kuvendi kanë konfirmuar për NEWS24 mbërritjen e shkresës.

Prokuroria kërkon qartësimin e pozicionit të Dritan Priftit në lidhje me një filmim të dytë, që ishte fshirë, por që kishte mbetur në memorien e videos, sipas të cilës edhe Prifti, është i përfshirë në një aferë përfitimesh në zyrat e shtetit.

Kërkesa është është nisur pasditen e djeshme nga Prokuroria e Përgjithshme pas kthimit të përgjigjes së ekspertizës amerikane për kasetën origjinale të video-regjistrimit që vetë Prifti me vullnetin e tij ka depozituar në prokurori.

Pas verifikimit të videos, gati një orëshe, të bisedës mes Metës dhe Priftit, ekspertët kanë konstatuar se poshtë këtij filmimi ka qenë e regjistruar një tjetër bisedë, e cila ishte fshirë por kishte mbetur në memorie. Ekspertët teknikë kanë verifikuar se biseda e regjistruar mban datën 11. 03 2010 dhe në të janë regjistruar dy persona mes të cilëve shfaqet Dritan Prifti dhe nje person tjeter emri i te cilit nuk behet i ditur per shkak te hetimeve.
Gazeta Shqiptare citon shkresën zyrtare që prokuroria i ka dërguar Kuvendit ku ndër të tjera thuhet se “Në këtë video flitet për përfitime të parregullta ndërkohë që është filmuar ndarja e një shume parash prej 70 mijë eurosh.“
(s.g/BalkanWeb)

Prifti ka qene nje hajdut, qe per interesa te tij private, ka ndihmuar dhe bashkepunuar me mjafioze te tipit Meta. Por njekohesisht me fakte dhe prova ai po tregon se eshte penduar. Njerez si ky ndihmojne shoqerine qe nepermjet prokurorise te luftoje me me efikasitet korupsionin dhe mafian ne pushtet. Mos haroni se Prifti ka denoncuar edhe afera te tjera te kryera nga bandat e PD-se per naften virgine etj. Nese Prifti zhfrytezohet politikisht nga PS-ja apo kushdoqofte tjeter kjo hyn brenda regullave te lojes ne nje demokraci pluraliste.

 Sheme po ia fut kot me duket. Tipat si Prifti dhe Meta nuk i duhen asnjerit. Fakti qe Prifti duket i penduar, nuk i rruhet asnjerit. Ato 70,000 (Qe ka shume mundesi te jet maja e ajsbergut) direkt ose indirekt jane vjedhur nga parat e shqiptareve. Pendesa Priftit duhet te vije pas disa vitesh burg, idealja ne qeline ndermjet Metes dhe Rames dhe qeline e Berishes perballe.

PS-ja nuk ka si e shfrytzo Priftin politikisht. Thjesht fakti qe pardje Prifti ishte ministri me i korruptuar i qeverise, dhe dje PSja ishte krenare ta pranonte ne parti tregon moralin e semure to elites sone politike. Por se kan fajin ato, ato po shfryzojn rastin. Fajin e kan ato persona qe i shkojne nga mbrapa dhe i justifikojne veprimet e ketyre plehrave. 

"Karma is a Bitch"

lol exactly my thoughts

nejse interesante me kete afere eshte dhe shifra 7

7%

700 mije

70 mije ....

Thua te perbeje ndonje kod te pashkruar ne kushtetuten e korrupsionit administrativ ..

Paska qene e vertete ajo fjala: Gelltit nje luge corbe te prishur dhe e vjell ate gjithe jeten.  Nga vjelljet vijme ne vjellje shkojme, / u ndryshk celiku i kaskes plake/

Dritan Prifti sot me beri te qesh me lot.

Ajde trap ajde...! Hhahahahaaa

Per te gjithe Birishistet ju kujtoj se Priftin minister ekonomie e vuri Sali Berisha.

Eshte qesharake ti faturohen mekatet e Priftit opozites. Keto mekate ti mbaje ai qe i ka bere.

Prifti eshte nje mafioz i penduar. E keshilloj Priftin qe tani te nxjerre te gjitha videot qe ka per Sali Berishen me shoke.

 

 

Jo jo jo!  Anallim loje!  Prifti u pakezua nga Rama e u ul ne tryezen e opozites se bashkuar dhe tashme eshte qelibar e i kristalte! Ai eshte hero antikorrupsioni! 

 

p.s.  In the FBI we trust.

Prifti u pakezua nga Rama e u ul ne tryezen e opozites se bashkua..

Anetaret e tryezes se opozites se bashkuar;Rama,Gjinushi,Milo,Veliaj,Ngjela,Zogaj, Ndoga,Dule dhe se fundi Prifti (te cilit me siguri do i hiqet  imuniteti dhe shkoje ne burg) qenkan mallkuar keqas qe asnje te mos jete ne parlament.

 Nalo mo tina i pa...! A t`kam thene prit se ke me ndigju hala?

thone qe Prifti ka studiuar ne universitetin e Harvard.   kisha kohe qe dyshoja ne cilesine e ketij universiteti.smiley

mosss... kisha kohe qe rroja me ket fryk; dikush do e thoshte ket... Zot, na ruaj MIT-ne tani. smiley

 

emo,  nuk eshte shaka konstatimi im.smiley    

edhe ata bankieret qe na ''prodhuan'' krizen e famshme, ish student te Harvard-it kane qene,  thone. i mesokan  njerezit perseprapthi atje.smiley

tani,  une i propozoj prokurosise shqiptare, nese do ti bej lufte serioze kurrupsionit ne Shqiperi, ta filloj me harvardistet dhe harvardianet ate.smiley

Une them te fillojme te kerkojme te gjithe ata ne administraten Shqiptare qe kane diploma te tilla nga shkolla JFK ne Harvard.

Edhe Seseri nuk shume large nga pasuria e deklaruar ....

He mo se per te paguar borxhin e takses universitare do t'i kete dashur smiley .

mund te shtojme madje qe na sabotojne greket, dyfish, qe me bursat e tyre pasuniversitare zgjedhin vetem individe shqiptare te dyshimte dhe i cojne ne shkolla qe kane reputacion por ne fakt s'jane gje.

ah more Kokkalis qe na more ne qafe

Pas zgjedhjeve te 8 majit thuhet qe edhe Rames do ti ofrohet nje burse nga Kokkaliss.

Ka mundesi, se nga PS vec ai ka ngel pa shkuar atje.

Mos harrojme se Kokekali eshte shqipo...

ah, shqiptar bukeshkale? akoma me keq. trefish sabotim. dhe si njohes i thelle i natyres njerezore qe eshte, duke qene shqiptar ne gen, kandidatet i zgjedh per nga fytyra.

Po jo ai vete, por  katrastergjyshrit e tij qe per hir te fese u vetebene greke...

dmth ti po thua qe 64 katragjyshet e tij shqiptare bene kete gje? allah allah, kur i thone ata qe qendruan shqiptare te forte.

Ncuk, thjesht po konstatoja faktet.  Kete gje e bene ata qe e bene...

nuk e kisha me te keq. me duket kaq absurde gjithe situata sa nis e kercej nga dega ne dege ne kerkim te shpetimit.

Po pse, vetem G W Bushi ne Yale?

(Edhe Bushi yne - ky i harvardit - xhind eshte... kur e kap mandollinen, sikur e ze tartakuti)

kot me thon, kur prifti ne harvard, po meta jalla, si eprori vet smiley me rregull treshi, cer i bi me qen? mos ndonje alien i shpetum nga ata te roswellit ne new mexico? jo se s'beson zotrulsi, jon hoax thot...

 

Dritan Prifti, shkëlqimi dhe rënia e regjisorit të kamerave të fshehta

Kush e merr Oskarin këtë vit? Nuk ka asnjë dilemë, regjizori Dritan Prifti. Të filmosh vetveten duke marrë para në zyrat e shtetit! Shqipëria hyri sërish në Guiness këtë herë me ish ministrin, deputetin e ri të grupit parlamentar socialist Dritan Prifti, i cili gjatë video-përgjimeve të shumta që i bëri kryetarit të Partisë së tij Ilir Meta, nuk harroi pa zell të filmonte dhe veten duke marrë 70 mijë euro në dorë në një aferë korruptive. Kjo histori është aq shumë dimensionale, aq komiko tragjike, saqë mund të gjenden mbi 100 shprehje popullore që i shkojnë për shtat, por ajo më adekuatja është “Kush do t’i bëjë varrin tjetrit, i bën varrin vetes”. Historia është tragjike sepse ky zyrtar i lartë i shtetit dhe eksponentë partie, thyejnë çdo etikë profesionale, njerëzore, duke filmuar fshehtas kryetarin e partisë së tij.

Kjo histori është komike se ky përgjim u bë dhe u proklamua si histori lufte kundër korrupsionit, akt i pashembullt në historinë e politikës botërore. Gjithashtu kjo histori është si tragjike ashtu edhe komike njëherësh sepse ajo u kthye në kalin e vetëm të opozitës shqiptare në luftën për të përmbysur qeverinë. Kjo histori është më shumë tragjike pasi filmimet e këtij regjizori të kamerave të fshehta u përdorën nga opozita shqiptare për të ndërsyer protestuesit me hunj me drurë kundër policëve dhe gardistëve përpara kryeministrisë. Kjo histori bëhet akoma më komike kur grupi parlamentar socialist e merr në seancën dëgjimore shpëtimtarin e opozitës që kishte filmuar vetveten. Kjo është tragjike dhe komike njëherësh dhe për vetë universitetin e Harvardit, në bankat e të cilit Prifti është ulur të paktën për rreth një vit. Ky universitet i njohur patjetër duhet të shkundë kurikulën mësimore njëherë e mirë dhe ndoshta të ndryshojë çmimet e tarifave vjetore. Kjo histori tragjiko komike nuk ishte vetëm fundi i Dritan Priftit si individ dhe fenomen, por gjithashtu dhe fundi i strategjisë së opozitës, pse jo dhe kapaku i 21 janarit. Në fund të fundit mund të themi me plot gojën se “Zoti ekziston”.

Tashmë nuk dihet nëse PS do ta marrë në mbrojtje Dritan Priftin si herën e parë, në luftën kundër korrupsionit, siç kërkoi në asamblenë socialiste Pandeli Majko. Siç nuk është e qartë nëse opozita do të ketë të njëjtin entuziazëm si ai i pak ditëve më parë për rikthimin e kalorësit të korrupsionit në gjirin e saj.

Te lutem hiqje foton plissss............

zoti me falte  por disa njerez qe ne fytyre duken, fizionomia  flet vete ne disa raste..

cfare fotoje ishte?

kesaj i thone ne vend te vetullave, te nxjerresh syte.

Fiks!

Per olsin b: ket "nyjen" me nolt e ke princ albert  smiley

turqeta. later...

 si quhej kjo qeveria?

e INTEGRIMIT thane?

 

Me e bukura eshte se sh.erdhatat, qe mbeshteten e mbeshtesin qeverine e kusareve, shqyehen edhe nga goja (pervec te tjerave) te na tregojne se sa e koruptuar ishte dhe eshte.

 

 

Ti drejt e ke deri ne njefare vendi. Po pse nuk ka xhiruar njeri (apo s'kane dale) aferat e qeverive te meparshme me antaret e shquar shteg-hapes Nano, Malaj, Ahmetaj, Angjeli, etj. nuk do te thote qe kane qene me qelibare.

 Nuk i paske marre udhezimet e fundit nga selia blu "ti".

"PO AJO ISHTE LOJA MORE!!!!!!!!!!" - tha berisha. I kam akuzuar per fushate elektorale - tha. (nderkohe qe, "ne" i qendruam atij paktit "as nano as berisha" te gjithe votuesit e berishes e kane akoma nderin te njollosur)

E megjithate, kur provat ti perplasin surratit, nuk mund te besh sikur nuk kupton apo sikur eshte e njejta gje me hamendjen. Ose je bashkeshk....dhat, ose kerko ndryshim. Tani ti zgjidh e merr ke pozicion te duash. Dija eshte pergjegjesi.

 

Ke shume te drejte. S'arrita t'i marr udhezimet e fundit nga selia blu, se gjate rruges u ngaterruan me ato nga selia roze dhe me erdhen ngjyre lejla me tope te verdhe - tip "qet lloj ngjyret me ket far ftyret".

 s'ka gje se ti jap une.

Ata jane puqista

nanon e akuzova kot sa per fushate elektorale se keshtu eshte ma i bukri shpendve

meta ishte hajdut po pastaj u be me ne dhe i dhame bllokun qe te vidhte gjithe lezet

prifti vodhi nga pjesa e LSI e jo nga ajo e PD. Le te bejne c'te duan me njeri tjetrin, mjafton qe une me lulen te vazhdojme te vjedhim e te vrasim.

Per te tjeret, udhezimet vijne me vone.

Prifti do jete rasti i pare ne historine tone qe nje ish minister shkon ne burg per korrupsion..

Tani prekuroria ka nje shans te mire nqse e ben punen sic duhet kuptohet per te hetuar korrupsionin me gjere...!

Ti thote Dritan Priftit - hajde tani ... behu informatori yne dhe na trego te gjitha cfare di per korrupsionin e pushtetareve, cfare ke pare me syte e tua, dokumenta, video etj .. dorezo cfare te kesh e te mos kesh, dhe ne kembim te bashkepunimit me prekurorine do te kerkojme nje denim modest per ty ne gjyq! Ma ha mendja qe Prifti do ta bente kete me qejf te madh sepse ai me siguri do qe te marre me vete sa me shume koka qe te jete e mundur!!!!!

Kjo eshte nje taktike reale qe perdoret ne hetime kudo!

PS. Hajde komedi arnautistaneze!!! smiley

A ka ndonje njohes te mire te kodit penal qe te na thoje sa vite burg rrezikon ky njeri  ?

Korrupsioni aktiv, per te cilin akuzohet Ilir Meta, parashikohet ne kodin penal si veper qe denohen nga 1 deri ne 5 vjet dhe me gjobe nga 500 mije deri ne 2 milione leke.

Ndersa korrupsioni pasiv ne bashkepunim, per te cilin akuzohet Dritan Prifti denohet nga 4 – 12 vjet dhe me gjobe nga 1 – 5 milione leke.

Dhe keta te topit ia fusin kot ndonjehere ngaterrohen  keq, nejse denimi nuk me duket  i mjaftueshem ..

Dhe keta te topit ia fusin kot ndonjehere ngaterrohen  keq, nejse denimi nuk me duket  i mjaftueshem ..

Degjo si behet kjo pune ne nje vend ku sundon ligji! Pervec atij denimit te mesiperm (sic parashikohet ne kodin penal), ti automatikisht behesh i dyshuar edhe per veprime te tjera korruptive te ngjashme ne te kaluaren. Behet verifikimi i te gjithe pasurise tende, familjes dhe te afermeve te tu qe dyshohen te fshehin pasurine tende!

Pasuria e verifikuar krahasohet me te ardhurat e tua! Ne rast se ka mosperputhje atehere dyshohet qe pasuaria tende eshte vene ne rruge te paligjshme dhe konfiskohet!

Shkurt muhabeti po te kapesh me keto lloj punesh karriera politike ka perfunduar por shanset jane qe te besh ca vjet burg dhe me ne fund te perfundosh i pastrehe, pa familje (sepse te le edhe gruaja ose e dashura, etj) kur te mbaroje e gjithe procedura per vuajtjen e denimeve te fajit qe ke bere! 

Jo se keta ketej nuk dine te vjedhin e te korruptohen, por duke pasur parasysh cmimin e ruajne b.... shkurt, frika e ruan vreshtin!!

faleminderit per sqarimin i dashur Koran, puna eshte se persa i perket pronave jane te zgjut keta  politikanet tane, nuk bejn  regjistrime  e blerje ne emrin e tyre. Nejse uroj te gabohem  por dyshoj  shume

Ne rast se ka mosperputhje atehere dyshohet qe pasuaria tende eshte vene ne rruge te paligjshme dhe konfiskohet!

Kam qejf ta shoh si do ja konfiskojne Shqiperine Berishes... s'do na lene te jetojme me aty, sepse eshte aset(prone) nen sekuestro... smiley

Shkurt muhabeti po te kapesh me keto lloj punesh karriera politike ka perfunduar por shanset jane qe te besh ca vjet burg dhe me ne fund te perfundosh i pastrehe, pa familje...

Wow... (woe, me mire!)

Me serioz te lutem. me serioz. Ndaji deshirat e tua nga ajo qe ndodh ne te vertete. Pliiz, thjesht per seriozitet diskutimi. Ti e di shume mire qe ne Shqiperi nuk ndodhin ato gjera. Dhe sinqerisht, sikur te fillonte ligji te zbatohej dhe te vihej ne vend drejtesia... ne do te dilnim nje nga popujt dhe shoqerite me qelibar pas atij procesi. Eshte proces aq shume i dhimbshem venia e drejtesise ne ate vend, sa c'eshte perfitimi i shoqerise sone nga drejtesia e vene. Une e uroj me gjithe shpirt venien e drejtesise... po na duhet nga nje shembull, qe te kemi nje shkendije shprese gjalle.

Me serioz te lutem. me serioz ... Ti e di shume mire qe ne Shqiperi nuk ndodhin ato gjera.

Godrules - Nuk e kisha fjalen per vendin e cudirave! E cilesova me lart qe  "... ne nje vend ku sundon ligji do te ndodhte keshtu ..."!

Nejse komedi a paperseritshme eshte edhe kjo histori! Mgjthse ne nje fare menyre eshte mjegull per ujqit qe duan ti japin rendesi me te madhe kesaj videoje per te mbuluar gjurmet e tyre! Kushedi si i lepin plaget me kenaqesi ai ujku i plagosur (Ilir Meta) ne kete moment! smiley

 

 

pak e cuditshtme qe ne ate linkun e pare qe ke derguar korrupsioni aktiv eshte me pak i denueshem ne terma heqje lirie se korrupsioni pasiv. (Vitet burg kane rendesi pasi shumat monetare korruptuesit e te korruptuarit nuk i kane problem). Dine te lexojne ligjin keta apo nuk kemi njerez qe te bejne nje ligj ne?

Jane ngaterruar gazetaret mbase smiley

Kemben zvarre e paste.   

+1

 Kush i ben gropen shokut, bie vete brenda....., çafre trapi ky, si nuk e pastroi vete me pare lllapppen, pastaj ta çonte ne prokurori. Halja, na felliqi pS..............

 Kush i ben gropen shokut, bie vete brenda.....,

...keshtu ka pas qene kjo shprehja demo..., por ka kohe qe ka ndryshuar.

kush i ben gropen shokut....., ngre shoku pallat.smiley

 hahahahaah lol belulo, u shkriva, hahahaha

 Ka ndryshuar prap : kush i bën gropën shokut shoku bie në gropë .

 Me sa duket, ky e ndizte rregjistruesin ne mengjes dhe e fikte ne darke.

Memoria eshte e kufizuar dhe rregjistrimet e vjetra i fshinte. Gjithsesi ato lene gjurme ne memorie dhe ia kane nxjerre ekspertet.

 

Mendo ti tani, sa dite "pune" ka bere e sa video ka ky.

 

Tryeza e opozites nuk eshte aleance parazgjedhore e gjithsesi, hyrja e priftit ne ate tryeze i heq zagareve te berishes edhe "argumentin" se lufta ndaj berishes sjell automatikisht ramen ne qeveri.

 

Me sa duket, ky e ndizte rregjistruesin ne mengjes dhe e fikte ne darke. 

hahahaha 

Te pakten do e ket te lehte kur te shkruaj autobiografine. smiley

Halja, na felliqi pS..............

 

Pse me PS-ne je ti alidems?  Pastaj ti hallin e ke se felliqet PS-ja apo se korrupsioni eshte nje fenomen qe kap gjithe spektrin e politikes ne Shqiperi?

Si tha ajo shoqja nga Berati qe vec Partia te jete e forte.

 je i pakapshem, mos u boj i pakuptushem ...

He mo, ke turp ta pranosh qe mbeshtet PS-ne apo cfare?

Prifti akuzohet nga prokuroria per "korrupsion pasiv" ndersa Meta per "korrupsion aktive". Dallimi midis ketyre te dyjave eshte i qarte edhe per nje njeri te thjeshte ne rruge. Ju shkruajta para disa diteve kur bera krahasimin e Priftit me "te penduarit" e Kamorres, por s'me besuat.

Prifti ka bere "ujdi" me prokurorine ku do te deshmoj ne gjyq kunder Metes dhe shume te tjereve.

Here tjeter kur flet Velia, perpara se ta kryqezoni per qumeshtore, degjojani fjalet se nuk ja mbyt edhe aq kote.

Per sa kohe Prifti eshte i gatshem ti nxjerr te gjitha ne gjykate jo vetem te Metes por edhe te Doktorit, PS-a duhet ti dale ne mbrotje. PS sot ka deklaruar publikisht sot se nuk e njeh me kete qeveri, me ne fund po e kuptojne. Prioritet duhet te jet dalja para gjyqit e Metes dhe Doktorit.

 

Sido qe te jete, ne qofte videoja eshte e vertete e per kete sikur ka fare pak dyshime, Prifti eshte nje karte e djegur tashme. Beri levizjen e fundit, me ekstremen, mbas debimit nga LSI, per tu rikthyer ne PS, tek partia e personazhit qe sulmoi me shume, e qe ironikisht, nuk pertoi ta demtonte dhe nje here tani. E beri, nepermjet nje marreveshje shume te dukshme, te kamufluar ne menyre te trashe, si cdo kamuflim tjeter i Rames. Nxjerr videon por dua riintegrim ne parti. Sado te mbrohet duket e pamundur ta qasin me ne PS pasi dhe qasja e ketyre diteve, ne baze te marreveshjes aq evidente, ishte shume e sikletshme. Nuk perjashtohet qe ky tip, i braktisur nga te gjithe, me natyren e tij ne dukje hakmarrese e te cekuilibruar te demaskoje dhe marreveshjen me Ramen, si nje gur i fundit per te luajtur. Ky me duket dhe nje telash me shume per Ramen. Pas kesaj, ketij njeriu, nese nuk e rrasin brenda, i mbetet vec te zhvendoset jashte duke shijuar milionat qe ka perfituar nga karriera e tij e djegur.

Drejt e ke ! Se shume syresh ketu tek PPU-ja, u shprehen se me 21 Janar, "populli yne u çua kunder Korrupsionit, kunder Videos se Metes etj etj" - por sot, qe Prifit i Pjese e Grupit Parlamentar te PS-se ra vete ne gracken e tij, ç'do behet ?

Per ç'fare do protestohet me date 18 shkurt at'here ? A nuk ishte motoja "kryesore" e kesaj proteste, "rezimi i qeverise se korruptuar" ? Kur vete opozitaret dhe mbeshtetesit e tyre, jane te kalbur koke e kembe nga korrupsionit, s'kane me Sy e Faqe te kritikojne te tjeret !

Shikoni dhe pergjigjen e Priftit sot :

Është e pabesueshme që unë të regjistroja veten duke bërë korrupsion

Me kete llogjike, ky te nxjerre te palarat e Rames pa e vene ré fare  smiley   smiley

Perpjekje prej gjynafqari per ta kaluar ne anen tjeter kete tipin tuaj, qe vete u grindet, vete ia nxoret te paralat njeri tjetrit.

Ore, ju ose jeni budallenj, ose doni t'i beni te tjeret budallenj me zor. A s'ishte ne qeverine Berisha kur e beri ate korrupsionin ai? A s'u cuan njerezit me 21 janar per vjedhjet qe bente qeveria berisha me tipa si Prifti, Meta e gjithe te tjeret?Vetem se ky tani eshte kunder Berishes, s'e ben aleat te rames. lol vazhdon te jete me kontrate e me firme aleat i Berishes, smiley, ndersa kreu i tij eshte mbrojtes besnik i Bersihes, edhe sot e kesaj dite.

 Ore, ju ose jeni budallenj, ose doni t'i beni te tjeret budallenj me zor.

Sa për ndihmë nqse e pranon :këta quhen "shejtan budallenj "

Oooo sa kom qesh.

A do ta marri Sokol Balla kete gojshtrembtin prape te Top-Story e ta shesi si Babain e moralit??? Kjo eshte pyetja.

 

Prokuroria: Meta-Prifti pa imunitet
12/02/2011 15:25

 Meta-Prifti pa imunitetEkzaktësisht një muaj pas publikimit të videos ku shfaqet Ilir Meta dhe Dritan Prifti, Prokuroria e Përgjithshme i ka kërkuar parlamentit t’i heqë imunitetin të dy politikanëve.

Në kërkesën drejtuar parlamentit, Prokurorja e Përgjithshme Ina Rama kërkon ndjekjen penale për ish zëvendëskryeministrin Ilir Meta, pasi, sipas saj, ekzistojnë dyshime të arsyeshme se deputeti Ilir Meta ka kryer veprën penale të korrupsionit aktiv.

Prokurorja e Pergjithshme e bazon kerkesen per ndjekjen penale te Ilir Metes ne dy pika: Se pari, ne deshmite e Dritan Priftit, te cilin e citon se: regjistrimin e ka bere per shkak te kerkesave dhe nderhyrjeve per favore, kercenimeve, urdhrave dhe presioneve te bera nga Ilir Meta gjate ushtrimit te detyres.

Sipas deshmise se Dritan Priftit, te ciles i referohet prokurorja e pergjithshme veprimet jo ne perputhje me ligjin jane edhe rastet e fiksuara ne video, qe kane te bejne me ofrimin e shumes prej 700 mije euro dhe 7% te aksioneve per dhenien e koncensionit te nje hidrocentrali.

Pika e dyte ku mbeshtetet prokurorja e pergjithshme per te kerkuar hejqjen e imunitetit te Ilir Metes dhe ndjekjen penale te tij eshte konkluzioni i nje eksperti amerikan, konkluzion i cili i bashkelidhet kerkeses per imunitet.

Ne kete konkluzion mes te tjerash thuhet se:

“Videoja qe eshte transmetuar ne programin televiziv dhe qe gjendet ne USB-ne (e dorezuar nga Dritan Prifti si prove), ne fakt eshte vetem gjysma e videos. Videoja e plote gjendet ne sistemin e kompjuterik (po ashtu te dorezuar nga Dritan Prifti si prove). Duket se videoja e plote eshte ndare ne dy video te ndryshme, shprehet eksperti, duke shtuar se nuk ka gjetur prova qe personat qe jepen ne video jane tjetersuar. Eksperti thote gjithashtu se nuk ishte ne gjendje te pastronte segmentin audio te videos me pajisjet qe kishte ne dispozicion. Data ne BIOS dhe koha ne kompjuter ishin ne perputhje me daten dhe kohen aktuale ne Shqiperi. Si rezultat, konkludon eksperti, duket se te gjitha datat dhe kohet e dhena me pare ne kete raport jane te sakta”.

Prokurorja e pergjithshme thote ne kerkesen e saj se “sipas konkluzionit te aktit te ekspertimit, rezulton se videoregjistrimi eshte i patjetersuar dhe shkalla e gabimit eshte zero”, ajo kerkon ndjekjen penale te Ilir Metes.

Ndersa historia per ndjekjen penale te Dritan Priftit per korrupsion pasiv, ne bashkepunim, megjithese bazohet tek videoregjistrimi i bere prej vete zotit Prifti, ka marre nje rrjedhe te papritur.

Ne kerkesen e saj per heqjen e imunitetit te Dritan Priftit, prokurorja e pergjithshme eshte bazuar serish tek akti i ekspertit amerikan per te njejtin material te dorezuar prej Dritan Priftit.

Ne kompjuterin ku zoti Prifti kishte hedhur materialet e regjistruara prej tij, eksperti thote se ka zbardhur edhe nje video e cila ishte fshire nga aparatura.

Permbajtja e kesaj videoje te fshire shpjegohet ne kerkesen e prokurores se pergjithshme per ndjekjen penale te Dritan Priftit per korrupsion pasiv.

Prokurorja e Pergjithshme shkruan se “nga ekspertimi teknik i provave materiale ka rezultuar se ne to ekziston edhe nje video tjeter e cila eshte fshire dhe qe eshte rikuperuar nga eksperti. Ne video jane te regjistruara dy persona, ish ministri Dritan Prifti dhe ish zevendesministri i Ekonomise, Leonard Beqiri.

Keta shtetas, sipas asaj qe evidentohet ne video, kane zhvilluar biseda per perfitime financiare te parregullta qe vijne nga ushtrimi i funksioneve te tyre publike.

Prokurorja e pergjithshme thote se ne kete video ne nje moment shihet qe Dritan Prifti dhe Leonard Beqiri ndajne mes tyre nje shume parash prej 70 mije eurosh.

Nga provat e grumbulluara, thote prokurorja e pergjithshme, ka te dhena te mjaftueshme qe te çojne ne dyshimin e arsyeshem se deputeti Dritan Prifti ka kryer vepren penale te korrupsionit pasiv ne bashkepunim.

Korrupsioni aktiv, per te cilin akuzohet Ilir Meta, parashikohet ne kodin penal si veper qe denohen nga 1 deri ne 5 vjet dhe me gjobe nga 500 mije deri ne 2 milione leke.

Ndersa korrupsioni pasiv ne bashkepunim, per te cilin akuzohet Dritan Prifti denohet nga 4 – 12 vjet dhe me gjobe nga 1 – 5 milione leke.

Top-Chanel.

ore, me keto denimet, sikur dalka me keq ky Prifti.smiley

 

Ndersa korrupsioni pasiv ne bashkepunim, per te cilin akuzohet Dritan Prifti denohet nga 4 – 12 vjet dhe me gjobe nga 1 – 5 milione leke.

Ish-ministri bazuar ne kete nen nuk rrezikon asnje dite burg apo gjobe, nese vendos te deshmoje ndaj Metes dhe Doktorit ne gjyq per prokurorine. E shumta nuk hyn me ne politike, e cila eshte gjeja me e mire per populli. Na interesojn plerat dhe fundurrinat ne qeli, kokat le ti hane me njeri-tjetrin, ashtu sic bene "marreveshjen" per votat e 71, ashtu te bejne edhe "marreveshje" per qelite e burgut. 

Eshte shume e rendesishme qe PS te mbroj Priftin sot.

Liqeno,

diferenca e madhe eshte se Meta nuk dha gje, Leke, dhe as mori ! Llafe ishin dhe llafet i merr era !

Kurse Prifti, ka filmuar veten duke i marre ne dore, rrubmullak 70.000 € ...

 

Skandali i Dritan Priftit, si filmoi veten në një aferë korruptive 70 mijë euro, të cilat i ka marrë në dorë

12-02-201

 / Gazeta 55Skandali i Dritan Priftit, si filmoi veten në një aferë korruptive 
70 mijë euro, të cilat i ka marrë në dorë

 

 

...

- Prokuroria kërkon heqjen e imunitetit të Dritan Priftit

- Në videokasetën e Ilir Metës, amerikanët rizbulojnë filmin që Prifti kishte fshirë. Analiza shkencore arriti të zbulojë pamjet e “fshehura”

Dritan Prifti përfshihet në skandalin e përgjimeve ku kërkoi të fundosë Ilir Metën. Këtë herë ai ka filmuar vetën duke marrë ryshfet në të njëjtën videokasetë, ku kishte filmuar Metën, ish-shefin e tij politik. Por para se ta çonte videokasetën në Prokurori, ai është kujdesuar të fshijë pjesën kur ishte vetëfilmuar. Kështu krejt i qetë ka dorëzuar videokasetën pranë organit të akuzës. Por kanë qenë ekspertët amerikanë që i kanë nxjerrë në shesh “sekretin” e madh të Priftit. Ata kanë zbardhur videon e menduar të fshirë nga Prifti. Janë burimet zyrtare nga nga Prokuroria e Përgjithshme që bëjnë të ditur se ky institucion ka kërkuar nga Kuvendi heqjen e imunitetit të deputetit, Prifti. Në videon e “dorëzuar” nga ish-ministri, ai vetë shfaqet duke marrë rreth 70 mijë euro në dorë nga një zyrtar i Ministrisë së Ekonomisë. Historia e kësaj videoje ka dalë gjatë hetimeve të prokurorisë pas denoncimit që Dritan Prifti i ka bërë ish-zëvendëskryeministrit Ilir Meta. Burime nga Prokuroria saktësojnë se faktet kanë dalë në dritë pasi ish-ministri dorëzoi te ekspertët e organit të akuzës orën me të cilën kishte filmuar ish-shefin e tij në zyrë. Aparati i përgjimit është marrë nga ekspertët amerikanë që po kryejnë hetimet dhe është vënë re se brenda saj ishte dhe një video tjetër, të cilën Prifti kishte kujtuar se e kishte fshirë nga memoria. Në këtë video shfaqet ish-ministri Dritan Prifti dhe ish-zyrtar i kësaj ministrie, duke diskutuar për një aferë me vlerë 70 mijë euro. Prifti i ka dorëzuar materialet filmike në datën 13 janar, duke qenë i bindur se brenda orës që bëri përgjimin ishte vetëm videoja mes tij dhe Ilir Metës. Në kërkesën e Prokurorisë theksohet se “nga ekspertimi teknik i provave materiale ka rezultuar se në to ekziston edhe një video tjetër, e cila ishte fshirë, dhe është rikuperuar nga eksperti. Kjo video është e datës 11 mars, në të cilën janë regjistruar 2 persona.

ju ka bere Sala te gjitheve me komplekse, ju ka humb busulla po shkruani percart..

Une shkruaj si individ, denimi me burg i Priftit eshte gje e mire qe jo vetem per socialistet qe e kane hale ne sy, por dhe gjithe shqiptareve. 

Por, ai nese mbrohet sot nga PS dhe te inkurajohet te deshmoje ne gjyq per Meten dhe Doktorin, shpetojme te gjithe, edhe ti Lefty. Se ke kuptuar akoma, por do ta kuptosh dhe ti dhe Fahriu.  smiley   smiley 

Ndryshe e beni prape minister.. se mos e keni per gje!

Po PS e ka thene qe ne fillim qe Prifti, LSI dhe Berisha jane koalicioni i turpit dhe i korrupsionit. E shef o Lefty qe kishin te drejte ata te pS? Jo ju Berishianet... jane te ndershem. Ja, me video, pixel i zi mbi te bardhe.

Sa per informacion Liqeno. Perkufizimi aktiv ose pasiv ne korrupsion ska te beje as me te penduarin e as me deshmitarin e prokurorise. Te pakten kaq e di ti apo jo??

 

qeratai,

me ke heq 5-6 komente dhe ky eshte i fundit. Nuk te shava as te ofendova, por adminet i heqin dhe te ngaterojne dhe ty.

Nuk ka te bej sot, por ka te bej neser! Nese mendon se Prifti do haj 2o vjet burg per Meten dhe Doktorin, mendoje mire plako. Se ai e ka fitilin e shkurter, po plasi m... do plasi per te gjithe, une e di qe edhe disa koka te PS do ti kap nje cik, por Meten dhe Doktorin i gropos ky. 

Hjad shendet, mos e merr rrembyher.

I bej nje kerkese te sinqerte admineve, na i hiqni keto fotot  ju lutem .. se ndiej presion psikologjik  kur ia shoh ftyren ktij robit

thanks in advance  for your comprehension

a pupupu  member

Pse kaq keq ti alidea, mos ke pas ndonje histori te hidhur me te? smiley

loool e gjete smiley hahaha never met , never heard,  and sikur te isht last nuk do isha interested smiley

 Tani qe nuk eshte e thene qe largimi i berishes se sjelle ramen ne pushtet, do te dalin mbeshtetesit e PD te kerkojne largimin e kusarit vrases nga pushteti?

Do te kemi nje manifestim "te djathte" kunder kusarise se pushtetareve?

 

Tani qe rama nuk ka me dhembe per te kafshuar, do te fitoje ndergjegjia apo akoma servilizmi e frika nder shqipetaret "e djathte"

Oh my gosh, cfare gallate! smiley

Dhe thoni po deshet qe Zoti nuk egziston.

Keshtu do te ikin per lesh te gjithe keta legenat e politikes shqiptare.

Do t'iu dalin leket prej hundesh.

 Prifti ka cer thote :

sot kam prova, neser martohem smiley

Kjo ngjarje krejtesisht e pazakonte, Dritani I filmon Dritanin II qe vjedh, dhe e denoncon ne prokurori.

Dritani I behet heroi i luftes kunder korrupsionit, ndersa Dritani II shkon ne harvard te Peqinit, pa burse , me shpenzimet e veta.

S'po e mendoj se mund te jete ne nje dhome me gardistin e 21 janarit.!!!

Ky eshte gjoja humor, po eshte shume i dhimshem.

 E para e punes te behet mesim per gjithe pseudointelketualet opinionist, politikan, gazetar, para se te flase drejtesia asnje nuk ka te drejte te akuzoje( eshte ligj kushtetues).

E dyta, ne ngallezimin proletar, kapem korrupsionin, hajduti bertet kapeni hajdutin ,kater vete nuk jetojne me.

Ne qoftese eshte e vertet ato qe shkruan gazeta, ky eshte nje turp, eshte edukata qe ka marre Dritani qe i vogel, " nuk ka rendesi sjellja jote bir, e rendesishme tia fusesh shokut, siç na meson p... e x... e....".

 

 Nuk e kishe te qarte vjedhjen e priftit ti qe me videon e pare?

Apo kjo te pelqen me teper se nuk eshte meta?

Po gjithe denoncimet e opozites ne keto vite nuk i besoje?

I besove tani?

 

Videot qe ti perplasin perpara syve mbi korrupsionin ne qeverine berisha (edhe kjo e atij cikli eshte - nje minister i qeverise berisha qe korruptohet) jane vete akuze dhe nuk mund te mohoen. 

 

 

 

kishte kohe ne fakt qe flitej e perflitej per nje video tjeter.  kjo ishte videoja tjeter valle?!

S'duhet te ishte kjo teorikisht.

Prifti duhet ta kete regjistru ne ndonje ore tjeter. Vecse kam frike se ne kete pike nuk do ta dorezoje me proven ne prokurori se kushedi padashje mund te beje ndonje auto-denoncim tjeter. smiley

parashikimi im: dalja e videove just started! The show will go on  !

hajt gzur keta nuk esht nevoja me i heq "populli" eliminojn njoni tjetrin vete .. makineri interesante ne kohet e sotme

Utile idiota, por akuza duhet t'i njeh vleren si nje 'kamikaz politik' ne te miren e vendit smiley

ej,  e di njeri nick-un e Priftit ne you-tube.  ka shume mundesi qe ky trapi ta kete publikuar videon e tij atje.smiley

Floriri_2009 smiley

ose.  METE_7perqindshi.smiley

Une mendoj se Prifti ka disa video. Ketu nuk flitet per video qe implikojne Priftin si hajdut por video te tjera qe implikojne "te tjere" koka te medhaja.

Disa video nuk do dalin kurre por do mbahen si garanci jete. Eshte dhe llogjike. Videon e Metes vete Prifti e ka demtuar disi qe te mbetet vetem politike dhe mos perbeje prove per ta cuar Meten ne burg.

I kujt ishte dhe si quhej zv ministri, me te cilin u zhvillua afera ne fjale..

Leonard Beqiri 

leonard beqiri quhet se di i ciles parti...

Me ca ftyre, do i bejne protestat te premten? Me figuren e Dritan Priftit? Te hiqet menjehere Dritan Prifti nga tryeza PS, perndryshe mos dalin me kot neper protesta. U vrane njerez dhe keto te PS-se nuk prononcohen fare per Priftin.

Po nga eshte me origjine ky prifti  plangprishes qe u kthye tek nena e vet? Pastaj, e di ndonjeri historine e djalit plangprishes? Une vete mbaj mend vetem ate qe i vellai u zemerua shume qe babai i plangprishesit beri festime te medha me leket e ketij te parit qe u kthye i biri (plangprishsi). Opo sa te ngaterruara jane keto punet e fese!

A i kujtohet njeriu ajo intervista  e fundit e Priftit tek Top channel(si krekosej dhe nenqeshte) ku tha se kam akoma  nje tjeter video  por kerkoje siguri nga prokuroria per jeten? Per kete video e kishte fjalen besoj qe  nuk kishte aftesi ta recover videon e fshire pa ndihmen e FBI.

te me thote, se ia bej une recovery-n me programe falas. Qe kur u dashka FBI per kaq gje?

Sa here e kam bere une per te rekuperuar fajle qe kam fshire padashje...

 Sikur ta dinte Prifti qe ekzisto R Studio, sdo hante sot burg 

 

P.S Prandaj duhet mbajtur gjithmone nje Remo Shredder me vete. Te shpeto nga burgu 

po koalicioni qeverises, qeveris dot me 2 deputeta me pak? po me dy ish-ministra ne burg....

 fantastike. woody allen-like.

Match Point!!

Ps. me shkoi deh mu nder mend!!

Bumerang. Bumerang. Bumerang!

.

  smiley  Duke gjetur se kush ja ka dhene ate oren filmike, apo e ka blere (ka ne tregun e zi dhe kendej), mund te percaktojme se eshte i inflirtruar nga CIA apo lojtar i vetem, i pa lidhur. 

Me siguri e ka rekrutuar CIA kur ishte ne Harvard. Po puna eshte qe ka qene me burse Greke, keshtu qe i bie te kete qene Asfalia. Pune dreqi, u ngaterrua fare muhabeti e s'eshte fare e qarte.

 Per nje saktesim:E  ka ndihmuar  dhe   derguar ne shkolle, vetem Anastas Angjeli...."Aletet" jo njerezore, i ka te gjitha te  amerikaneve.Me besoni mua, per  keto te dyja!

Pra Greku e ka cuar ne shkolle. E sheh qe ngaterrohet filli?

Grava, nga disa informacione qe sjell ketu me ngjan te jesh i brendshem - dmth i sherbimeve sekrete informative.

P.S. Pjer, pse e fshive komentin se gjithe keto pas teje tani s'kane me kuptim.

 Po, po, edhe nga menyra se si sillet informacioni...per shembull, keto info jepen tani per Priftin, JO kur filmoi Meten dhe ishte kaloresi llagar i antikorrupsionit transparent.

E  mo gjembi, ashtu duhet te jete.Po ku  ka sekrete  ketej more.Ketej jane sheshit te gjitha .Shkelen me kembe e su ve njeri me veshin.Une vetem u ve veshin.Ndaj te duken sekrete te madhaja.

Ora e perdorur nga Prifti

The Chronograph Spy Camera Watch is available for $89.99 from China Grabber.

 Sic thote edhe kaposhi me siper, keto jane te gjitha gjera qe blehen neper dyqane ne treg normal. Nuk ka nevoje fare per CIA. Te nje katalog rraqesh te ndryshme ne aeroplan shisnin stilolaps me kamera brenda psh, 40 dollare. 

 People who live in glass houses, shouldn't throw stones Smile

Ishalla edhe me te tjere...

Besoj se me kete te forte Prifti e ka te sigurte titullin "Albania's most stupid user imaginable" i video-kamerave.

 Nuk e besoj qe eshte gabim i Priftit. Mendja me thote qe prifti qe kur e nisi kete pune, ka dike tjeter qe e mbeshtet ( nje shtet te huaj). Nuk behen keto ne shqiperi pa mbeshtetje. Kjo sic duket eshte pjese e skenarit. Se ku do i dali fundi kesaj pune (plani) nuk dihet por le te presim dhe ta jetojme.

Nuk e besoj se ceshtja eshte kaq e sterholluar.

Prifti ka menduar se duke incizuar te gjitha takimet e dyshimta me "klientet", do te kishte material, qe ne momente te veshtira per te, t'u bente shantazh te atyre. Por ja qe u tregua koprac te harxhonte pak para nga ato kushedi sa here 70 mije eurot per te blere me shume karta incizimi. SHIT HAPPENS! 

Te jemi realiste ketu, tingellon qesharake ne siperfaqe por me sa duket jane dy arsye qe cuan ne zbulimin e vidoes se tij personale.

1. Nqse ai ka menduar se duke e fshire kete video personale nga kamera ajo nuk do te zbulohej athere eshte nje mendim foshnjarak per nje student Harrvarrdi!!! Por edhe sikur ta dinte qe videoja mund te behej recovered ...

2. Pikesepari ai ishte i detyruar te dorezonte si prove/fakt per hetim kameren qe ai kishte perdorur per filmim. Kjo ishte e pashmangshme edhe sikur ai ta dinte qe nje video e fshire mund te rekoperohej!  (dmth recovered).

Me pak fjale ai nuk kishte nga tja mbante ngado qe ta kthesh, Ndoshta vetem po te refuzonte te dorezonte kameren .. por kjo do ta fuste ne kanale te tjera!!! Gabimi ka filluar qe kur ai ka perdorur te njejten kamere per te gjitha filmimet!

Ehhh lojra te rrezikshme keto pune!!!smiley

Qesharake jane perpjekur ta nxjerrin me titullin "prifti denoncon veten" kur ne fakt dihet qe prifti e ka bere per te denoncuar\shantazhuar personin te cilit i merr leket. Po ta kishte denoncuar qe me pare, e te mos i prishte leket, do te kishte shpetuar. Po normalisht, shanset me te shumta jane qe te kete dashur ta mbylle me aq e te kete kujtuar se e ka fshire kur e ka dorezuar.

 

  Ky Prifti qenka manjak filmimesh do ketë dhe filma porno me sekretaret ?. do ketë ndonjë filmotekë ?.Me patjetër mbetet një faktor i rëndësishëm për nxjerrjen e vjedhjeve qeveritare . Fakti që pushteti vazhdon sulmin ndaj Prokurorisë së Përgjithshme  çështja është shumë serioze .Dhe vuvuzelat i turren Priftit sikur askush se dinte që Prifti është hajdut po i " penduar". Shejtanë budallej. ..harrojnë se ai ishte ministër i kësaj qeverie kur vidhte .

 me siguri qe ka dhe filmime te edit ne zyren e kryetarit te bashkise.

mos u bej kaq egoist

do kete edhe ne pezesmiley

 1. Prifti nuk e ka ditur qe ka hardware dhe software qe bejne recovery (ose te pakten ska dijeni te detajuara) prandaj dhe ka fshire videon dhe aq

2. Nuk e kuptoj pse duhej nje ekspert amerikan per te bere recovery dhe pse qenka "suprizuar" prokuroria (kete e degjova ne media) nga kjo kthese qe ka mare hetimi.

3. Eksperti thote gjithashtu se nuk ishte ne gjendje te pastronte segmentin audio te videos me pajisjet qe kishte ne dispozicion. Eksperti amerikan nuk ka mundur te beje zbardhjen audio ndersa Fiks Fare po. Atehere ka genjyer Fiksi apo ka genjyer eksperti?

4. Probabiliteti me i madh eshte qe te haje burg Prifti dhe te dali i lare Meta, pikerisht duke u bazuar ne moszbardhjen e plote te audios.

Lights > Camera > Politics! smiley

Tani presim te gjithe Videon kur Prifti ka filmuar vet-veten !

Do thoni ju, se videon e ka prokuroria   ehhh

A nuk mori dhene videoja e Inis Gjonit ?!

Lum ai qe do na e zbuloi kete video paçavure te Prifitit tani, por jam i Sigurte se s'do jete me Fiks-Fare qe do te kete scoop-in kesaj here ! smiley 

Edhe Top-Channel ne faqen e tyre, nuk e kane nxjerre "gafil" Priftin, duke e thene COPE se ka filmuar veten duke marre rryshfet dhe se kjo u zbulua nga eksperti Amerikan ... por e pasqyrojne Lajmin sikur, "Prokuroria kerkon imunitetin e Metes dhe Priftit" ...

A thua se s'ka ndodhur gje ?!   smiley

Nejse, bashkohem me mendimin e atyre qe thone se Sokol Balla s'ka per t'a ftuar me Priftin ne Top Story ... se ja nxorri bojen shokut te tij te ri, Edi rames ... i sabotoje fare nje nga arsyet kryesore te Protestave !!!

Te rifreskojme edhe njehere memorjen se cfare tha Veliaj per futjen e Priftit ne tryezen e opozites se bashkuar dhe grupin parlamentar te PS-se:

 

Zëri i Amerikës: ...megjithatë ju pranoni që ai të jetë pjesë e opozitës?

Erion Veliaj: Zoti Prifti në këtë moment ka treguar se po bashkëpunon me prokurorinë dhe arriti të na shpjegonte me atë video që shumë prej gjërave për të cilat po e akuzonim i merrte si urdhëra politikë nga ai njeriu me bllok. Kështu që sot, zoti Prifti ka arritur që të paktën publikut t’ia provojë që shumicën e gjërave për të cilat ne e akuzonim i bënte me urdhër të njeriut me bllok që ishte numri dy i qeverisë dhe ortaku i Sali Berishës. Sot, zoti Prifti, atë gjë që ia ka provuar publikut me atë video, duhet t’ia provojë edhe prokurorisë.

www.voanews.com/albanian/news/Veliaj-Nuk-kemi-hezitim-per-te-marre-pjese...

 

Politika kishte filluar te behej e merzitshme edhe per publikun e politizuar skajshem ne AL, por ja qe ka dhe "dhurata" te tilla dhe papritmas behet interesante. Ju bej apél te gjithe b(p)olitikaneve qe na kane shurdhuar veshet se filani apo filanja eshte i/e korruptuar te dergoje video-incizimet ne prokurori - ju lutem shume. Kushedi, ndoshta ndodh nje rrokade ne klasen politike shqiptare dhe mushkerite e Shqiperise me ne fund te marrin ajer te paster se na qelben keto ndyresira.

 Prifti ja paska fut vetes pa dashje kurse Metes me dashje,kujt ja priste mendja qe dy plehra te iknin ne te njejten kohe ne te semes.

Nji aparat me... le te themi 10 ore kapacitet  ka filmu dy afera. Po te kishte ndonje kamera permanente aty, e imagjinoni se cfare xhevahiresh do kishte xhiru?

 lere sikur te kishte nje kamer ne zyren e kryetarit bashkise qe nga 2000 e deri tani.

nga  nje Oskar ne vit do te merrte.

He mo, jeni akoma kundra Amerikes tani? smiley

Jo se keta tanet s'kishin aparate per te rikuperuar nje video te fshire se ato i gjen ne internet kushdo, por presioni i te huajve ndaj prokurorise dhe perfshirja e amerikaneve ne hetime dashje pa dashje i ndihmon ato, se dhe nqs per nje arsye apo nje tjeter keta tanet do deshin te benin nje sy qorr sic kane bere deri tani me Gerdecin e cdo dosje tjeter qe e kane marre dhe e kane vene turshi, te pakten per ato gjera qe do kene djeni ata amerikanet qe po asistojne prokurorine s'do mundet te behet kjo per hetimet aktuale.

Prifti, pavaresisht qellimeve te tij shantazhiste me keto videot, duket se do ndihmoje kshu per pasoje ne ne qitjen e shume pislleqeve ne shesh, se tani qe u kap me autogol (autopresh?) ma ha mendja se do qise te tjera gjera per te minimizuar/negociuar denimin ndaj vetes.

Ka nje fokus te paprecedente nga Amerika dhe te huajt ndaj prokurorise, dhe mbeshtje gjithashtu, perfshi dhe ndonje heqje veshi per te mbajtur hetimet sekrete dhe per te bere hetime te gjithanshme. Pas kesaj e kane rradhen gjykatat, qe ca nga presioni e ca nga pritshmeria, te bejne dicka.

Eshte koha qe palacot tane mafioze-politikane te qepin halen dhe te mos mundohen te devijojne vemendjen nga hetimet; njeri me epitete lavire per kryeprokuroren dhe tjetri me protesta kunder korrupsionit me antarin me te ri te tryezes opozitare antikorrupsioniste, Priftin.

Padyshim zhvillim teper interesant kjo gjithsesi. Te presim ca do ndodhe me pas. smiley

 normale qe tek te huajt e te prokuroria varen shpresat ne keto momente. Po u vendos prokuroria si institucion qe ben dicka, edhe ne te ardhmen, per kedo qe te jete ne pushtet, mund te themi se kemi hyre ne fazen e trazicionit politik, se si popull kemi ecur mire.

' He mo, jeni akoma kundra Amerikes tani?'

That was last week*! Ashtu si edhe heroizmi vetmohues kunderkorruptiv i Priftit Big Grin

* Rezervohet e drejta te jesh pro ose kunder ne varesi te situates.

lol

Uaaaa Kristida me vjen keq! Pse cuditesh ti? keta kane pas edhe kenge :

Klysht e Dulles e mprehen llapen
Edhe nje here o per situaten

PD-ja dhe lidershipi i saj nen moton "me duar te pastra" dhe lufte pa kompromis ndaj korrupsionit, kane pare brenda 1 muaji se minimalisht kokat e LSI-se (Meta, Prrifti dhe Leonard Beqiri) jane te zhytur ne korrupsion dhe afera te pista. Perse PD-ja nuk vendos minimalisht per ta larguar LSI-ne nga koalicioni qeveritar? Me cfare morali tek anetaret dhe simpatizantet e saj PD-ja vazhdon koalicionin me LSI-ne? Si mundet PD-ja te vazhdoje te qeverise vendin bashke me LSI-ne me synim integrimin ne Europe? Te pranosh te drejtosh ekzekutivin me vjedhesit dhe kusaret, minimalisht do te thote se je bere pale me moralin e tyre.

Me cfare morali tek anetaret dhe simpatizantet e saj PD-ja vazhdon koalicionin me LSI-ne?

Me te njejtin moral qe, pasi Prifti e quajti Ramen per muaj te tere i droguari qe thith 3 mije euro droge ne dite me tanga, ky i beri ftese ne tryezen opozitare ne luften kunder korrupsionit.

Ky pra lideri yt, Rama, qe beri dy vjet rresht protesta per hapjen e kutise duke mbajtur pezull gjithe vendin, dhe qe me pas i harroi fare ato. Ky qe s'do merrte pjese ne zgjedhjet lokale, dhe qe diten kur pranoi Priftin ne gjirin e tij tha se do merrte pjese ne zgjedhje. Ky qe coi 4 dele te vriten tek dera e Berishes dhe tani i harroi fare ato dhe do protestoje me Priftin ne krah kunder korrupsionit.

Ky qe te vemtin gje qe i premton shqiptareve po te behet kryeminister, eshte qe do te jete kryeminister.

Ky pra lideri yt qe dikur ishte me antikomunist se Berisha dhe qe tallej e demaskonte Rucin dhe mbetjet e tjera te partise komuniste, e sot i ka aty bash ne krye te partise se vet.

 

Per ca morali flisni juve militantet mer, juve qe jeni pikerisht duart qe mbajne keto parrullat e protestave si prezervativa neper mitingjet e Rames dhe Berishes?

Eshte koha te heshtni dhe juve, militantet. 

Prisni te flase drejtesia, pastaj beni diversion per politike.

Heshtni te pakten per faktin se kur ngjarjet ndryshojne kaq shpejt, s'po dini ke te peshtyni dhe ke te lepini, po ju kthehet peshtyma ne surrat, dhe tani mundoheni ta fshini me shamine e diversionit.

 Nga argumentet qe ke nxjerre, i bie qe duhet te heshtin vetem militantet e PS-s.

Mos i bie te heshtesh dhe ti? smiley

Pranoje, xhibo... s'ka asgje te keqe. 

klm, xp smiley

+1

E hengre xhibi, kujt kujto ti se do t'ja hedhesh? Perpiqesh te mbulosh militantizmin tend Berishian. Trego shpejt, sa te paguan Berisha (dhe ndaji te ardhura, mos u bej kurrnac)? smiley

 Xhibi ka nje gje, qe kur i kundervihet atyre te PS-s i vihet me gjera qe rralle ke mundesi t'i kundershtosh. Mirepo ja qe s'gjen dot fuqi te jape ndonje argument te vlefshem kunder PD-s.  Dmth, e permend salen perciptazi me sharje, sepse kur s'e mbron dot, s'e mbron dot as djalli, dhe keshtu vendos qendrimin e paanshem. Por me argumenta s'i bejne duart te shkruaje dicka qe pa dashur del ne favor te PS-s, ndaj ai e shume te tjere thjesht jane anti PS, jo berishiane. Ka njerez anti PD, ka njerez AntiPS. Si Xhibi ka plot te tjere ketu qe bejne te paanshmin, por ne fakt jane thjesht AntiPS, kushdo qe te jete ne PS e kushdo qe te jete ne PD. Sepse per sa kohe qe ti midis PS-s dhe PD-s ne votime, nuk zgjedh dot PS-n, do te zgjedhesh PD-n. Ose nje parti koalicioni te PD-s qe eshte njesoj si te zgjedhesh PD-n. Dmth, s'do mend, eshte matematike. 

Une s'shoh asgje te keqe ketu, te jesh i simpatizant (jo militant) i nje partie, eshte e drejt e gjithkujt, dhe s'kuptoj pse keni kaq turp ta pranoni dhe rrekeni me mish e me shpir te dukeni te paanshem. Sepse qe duket ashiqare qe s'jeni te paanshem, thjesht jeni antiPS. Dhe eshte gjeja me normale ne bote. Qe kur eshte bere turp te jesh antiPS?

Mirepo ja qe s'gjen dot fuqi te jape ndonje argument te vlefshem kunder PD-s.

XP, te kam thene njehere para pak ditesh dy gjera:

1 - ti je i ri ketu, dhe mbase per kete arsye ti s'ke pasur mundesi te kritikosh Berishen me shume se une ketu ne Peshk. Por ngaqe komenton kudo ketu, mos me thuaj qe s'e ke pare as kete qe solla dje, ose temen e Mustafajt me memorandumin e tij, ose shume te tjera (keto ti them miqesisht, jo se ndiej nevojen te mbrohem para akuzave te kashtes qe ngre lol).

2 - bashke nuk debatojme dot per ceshtje politike, definitivisht jo per kete ceshtje, sepse, dashje pa dashje per ty dhe shume si tty ketu (duke u bazuar nga ca thoni dhe si e thoni) ka rendesi me shume te demtohet Berisha (Rama per ekuivalentet tuaj ne krahun tjeter) sesa te permiresohet Shqiperia.

Eshte motivi per inat te vjerres, qe une mendoj se eshte mbase motorri me i fuqishem qe i ben njezit sot te votojne kunder PS (dmth per PD) apo kunder PD (dmth per PS), per aq sa votojne. Ndryshe, per ca votohet, se keta tanet s'jane as te majte/djathte, as nuk perfaqsojne interesat e ndonje shtrese shoqerore. Dhe politika, menyra si behet ajo (ca thone liderat e partive) deshmon per kete, dmth ushqejne militantet me mllef per krahun tjeter.

I njejti motiv ma ha mendja te ben ty te me "demaskosh" mua, edhe pse ti me syte e tua lexon ketu (nga cka shkruaj une) pikerisht te kunderten e tyre me te cilat me akuzon, dhe pra "demaskon". 

Prandaj mik, mbetsh mire, dhe per keto arsye, mos kerko kot replika nga mua per poltike. smiley

 sepse, dashje pa dashje per ty dhe shume si tty ketu (duke u bazuar nga ca thoni dhe si e thoni) ka rendesi me shume te demtohet Berisha (Rama per ekuivalentet tuaj ne krahun tjeter) sesa te permiresohet Shqiperia.

 

Gjithcka qe doja te thosha, e permbledhur ne pak gje, eshte pikerisht kjo qe ke thene. Edhe une kete mendoj, qe per ty e per disa te tjere ketu, dashje pa dashje, ka rendesi me shume te demtohet PS me kedo qofte ne krye, se te zgjidhen gjerat. 

Shembull? Me c'kam lexuar, qe kur nisi kjo mesele, nese votat do te ishin vjedhur, ti e te tjere s'ishit dakord qe PS te tentonte te kerkonte rinumerim. S'po them te bente greva urie, nga fundi, e te mos hynte ne parlament, sepse per keto keni te drejte qe s'jeni dakord e qe jane destabilizuese. Por qe ne fillim s'keni qene dakord qe te fitonte PS-ja kete beteje, qe ne fillim s'ishit dakord qe te merrej parasysh akuza e PS per vjedhje votash. DMth, halli s'ishte qe te kapej gafil nje qe vjedh vota e te ndeshkohej, halli eshte te mos fitoje PS, me justifikimin e deshires per stabilitet, nderkohe qe dihet qe me vjedhje votash s'ka stabilitet. 

Pra, ke thene pikerisht ate qe thashe dhe une. Une thashe AntiPS deri ne fund, ti e shpjegove ndryshe. smiley

Po ca lesh vjedhje votash mer se kjo eshte estrade, pash zotin.

Vertet mendon ti se Rama e kishte hallin tek zbardhja e vjedhjeve?

Po a nuk ishin pikerisht keta aleatet e Rames, Veliaj, Gjinushi, Milo, etj qe e akuzuan Ramen se i kishte vjedhur votat ai atyre ne bashkepunim me Berishen? A nuk jane te njejtit qe jane sot ne tryezen e Rames dhe bejne funksionin e dekorit, e dollapit, qe te perftohet ideja se Rama ka opozite shumepolshe dhe qe konsultohet me keta per ca do beje?

A nuk u be kodi zgjedhor pikerisht per te marxhinalizuar LSI dhe partite e tjera dhe per ti patur nen hyqme, meqe te dy ishin kundra LSI, dhe deshin qe kur ti vidhnin votat partive te vogla, keto te mos kishin opsion per te qene kundra ketyre, sic sot keta aleatet e Rames, pasi e lepine peshtymen e tyre, sot mbajne leksion per demokraci, Gjinushi me shoke?

Po ca lesh vjedhje mer se juve po beni estrade. Per aq sa pati vjedhje, ishte kryesisht nga PD e PS nen kurriz te partive te vogla, prandaj asnjehere s'ka qene realisht i interesuar per transparencen e votave, as Rama as Berisha.

Po pavaresisht, kete thashe dhe une, a nuk na cau trapin Rama per dy vjet me moton e transparences se votave, e tani e harroi fare ate mesele?

Kjo eshte ofendim inteligjence vertet (auto-ofendim e kam fjalen) nese ti vertet beson se Rama beri lufte per zbardhjen e zgjedhjeve. Nuk te nderon ky argument; te tregon ose 100% militant, ose idiot. Ti idiot s'je se une te njoh, perkundrazi je shume i zgjuar, keshtu qe pra ngelesh te jesh 100% militant. smiley

Nejse, se me harxhove dhe nje koment kot nga tallona e abuzivit. lol

Kshu, baj for real now. smiley

 

E sheh pra, ti ia ve vizen 100% mundesise se vjedhjes se votave nga Berisha, vetem sepse kjo jepej nga PS, jo sepse u dhane shembuj se si mund te ishin vjedhur votat. Dmth, ti as qe e ve ne dyshim, ne menyre absolute, qe Berisha mund te kete vjedhur votat. Berisha qe i vodhi ne vitin 1996, dhe qe ne vitin 2005 kam qene vete prezent qe vinte njerez me gure ne dyert e qendrave te votimit, dhe kercenonin ata qe dihej qe do te votonin me PS-en. Dmth, sado idiot te jete njeriu, per nje qe ka vjedhur vota si ne vitin 1996, do te dyshoje se ka vjedhur dhe ne vitin 2009, me apo pa Ruzhdie. Pra, te quash idiotizem dyshimin se Berisha ka vjedhur edhe pas 1996-es, duhet te jesh 100% militant. Jo ky argument qe s'ka piken e nderit, por cdo lloj argumenti tjeter qe ju AntiPS-istet s'ngurroni ta quani idiotizem, qofte per 97-en, qofte per firmat piramidale, qofte per bemat e tjera te saliut. Dmth, nje njeri me bema si te saliut, jeni gati ta pranoni ne pushtet, vetem e vetem qe te mos jete PS ne pushtet. Jeni gati qe Shqiperia te behet egjipt, vetem qe PS te mos jete ne pushtet. Dhe nuk eshte hic problemi te rama, sepse e njejta histori mbetet per kedo qe eshte ne PS. E kemi pare me ata qe kane qene, e do ta shohim kur te ike Rama e kur te vije dikush tjeter ne krye te PS. Shanset jane, duke gjykuar nga historia, te jemi ende neper forume. Tani edhe une e di qe ti s'je hic idiot, por sa mund te te nderoje ty kundervenia ndaj cfaredolloj argumenti, pa perjashtim, qe favorizon sadopak PS-en, edhe pse argumenti vlen dhe mbi te gjitha eshte kunder nje njeriu si Berisha? Pra, mbetet vretet ajo qe the, 100% militantizem. Jo pro berishes, por AntiPS.

Baj for real dhe s'eshte nevoja per postime te tjera politike, vertet. Robi duket nga menyra si shkruan ne pergjithesi, pa qene nevoaj te diskutohet me pergjigje te nje argument i vetem. smiley

Baj for real dhe s'eshte nevoja per postime te tjera politike, vertet. Robi duket nga menyra si shkruan ne pergjithesi, pa qene nevoaj te diskutohet me pergjigje te nje argument i vetem. Smile

Një këshillë prej miku, këto baj for riëll të këtij copë mishi, mos i beso shumë. Se është bërje dobiçi dhe lënie në derë.

Demek xhibi të thotë çka i do btha, pa mbajt përgjegjësi.

 

Po pavaresisht, kete thashe dhe une, a nuk na cau trapin Rama per dy vjet me moton e transparences se votave, e tani e harroi fare ate mesele?

Po mire, ti si ekspert i politikes shqiptare dhe si pasardhes ne mergim i krenarise kombetare (mos me thuaj qe nuk je Lab), a me thua se cfare mund te bente me shume Rama dhe PS-ja ne menyre institucionale dhe partiake per te bere transparencen e zgjedhjeve te qershorit 2009? 

 Ne fakt, kete e kisha lene dhe une pa pergjigjur.

Po pavaresisht, kete thashe dhe une, a nuk na cau trapin Rama per dy vjet me moton e transparences se votave, e tani e harroi fare ate mesele?

 Ne c'kuptim thua qe e harroi? Votat u dogjen, ne menyre te pabese. U tha qe do te pranoheshin materialet zgjedhore, as ato s'u pranuan? Dmth, pas kesaj, sa idiot duhet te jete njeriu qe te mos dyshoje se Berisha ka vjedhur?Pastaj, c'do te thuash qe s'po ben asgje, kur ai beri te vetmen gje qe mbeti per t'u bere pasi u vodhen votat, protestat? Edhe nje gje, se ju qe jeni larguar e shihni shume perciptazi kete pune.
Ketu s'eshte vetem vjedhja e votave, por po lodhem se perserituri qe jane rritur jashtezakonisht shume cmimet. Dhe s'jane rritur sepse po rriten gjithandej, por jane rritur sepse vihen taksa, ngaqe ritmet e rritjes jane me shume se gjithandej. Po kjo, sa ju nderon ju qe i kunderviheni kujtdo qe i kundervihet kesaj sjelljeje?Sepse normalisht nuk jeni ju ata qe blini perdite ketu ushqime per familjen e per jetesen.

Une pyetjen e kisha per anetaret dhe simpatizantet e PD-se, per te pare dhe kuptuar se si eshte katandisur kjo force politike e "progresit". Por pergjigjen e jep si gjithmone ti, perfaqesues i denje i popullit amerikan.  smiley 

Sa per pozicionin tim, e kam thene dhe here te tjera qe une nuk jam PS-ist apo Ramist, por kjo nuk do te thote qe te mos pozicionohem dhe te kem pikpamjet e mia per politiken dhe te kerkoje zgjidhjet e duhura ne te mire te vendit tim.   

 O po qe je me PS-n e me Ramen, je e s'e luan topi, dhe hic mos ki turp ta pranosh. perderisa ti s'e voton Berishen, voton dike tjeter... ramen. Ps-ist dhe ramist je, do apo s'do ti. S'je militant vetem nese pas 4 vjetesh te rames ne pushtet je i afte te ndryshosh vote, aty po. Jane bere njerezit me fantazma, kane frike te thone se cilen parti simpatizojne.

 

Po mire a te ze gjumi rehat sonte sikur te te them qe jam i PS-se dhe i Rames? Kaq gje per ty e bej, por te siguroj se nese PS-ja dhe Rama neser ne pushtet do te jene po kaq te peshtire sa keta te sotmit, do te jem akoma me i rrepte.  

 sheme, e kam me menyren e te menduarit ne pergjithesi. Njerezit kembengulin neper debate, me mish e me shpirt, qe te duken te paanshem, nderkohe qe njeriu nje ane do ta mbaje patjeter ne votime e ne zgjedhje, sepse ate detyre ka si qytetar. Nuk ka pse te jete turp nje gje e tille. Te mbash anen e dikujt, per mua s'do te thote te jesh i regjistruar ne PS apo te jesh perbetuar perjete qe je me PS-n. Fatkeqesisht, shqiptaret e kuptojne keshtu, ne mase.

bie dakort me cka thua dhe une ta thashe dhe me larte qe dua apo nuk dua do te pozicionohem. Dhe une ka kohe qe jam pozicionuar ne krah te opozites sepse vetem keshtu mund te shpresoj ne rezimin e frymorit Sali, por kjo nuk do te thote te jesh militant i PS-se apo Ramist. Po ti mos u ndiko nga disa peshq ketu qe shfryhen kur me etiketojne ramist apo ku di une. Te cjerresh masken e frymorit Sali do te thote thjesht te jesh atdhetar. Pra te duash dhe te mbrosh atdheun tend, vendin ku jeton dhe punon. Besoj se cdo koment tjeter do te ishte i tepert.

berbero, ti ishe ai qe ishe bo gati me hy n'greve urie deri n'flijim si e vetmja rruge dhe masanej bone kthim n'vend sa lshoi piskamen kryetari...dhe ti m'thu mu qe nuk je militant!

Bukur xhib!

xhibo "shenjteria" e moralshme e paanshmerise tende bie ketu:

Ky qe coi 4 dele te vriten tek dera e Berishes

Te tjerat pastaj rroft uji ne hava i pa-anshmerise.  

Se mos harroj te ritheksoj, Prifti terheqte kemben zvarre e marrte sa me shume me vete. 

Mendon se Rama nuk donte te vriteshin njerez aty? Ka kapital me te madh moral e politike se 4 te vrare nga partia qe eshte ne pushtet per ta luftuar partine ne fjale kur te mungojne menyrat ideologjike dhe programore?

Monda, mjafton te biem dakort qe anshmeria per nje arsye ose nje tjeter nuk eshte e njejte me militantizmin, sidomos me militantizmin e verber, i cili shquhet nga eklipsimi i logjikes dhe nga turfullimi i emocioneve.

Per temen ne fjale, shif ca thote ky antiberishisti, Afrim Krasniqi:

Për ne shqiptarët, të mësuar me të njëjtit liderë politikë, me kriza që prodhohen periodikisht prej tyre, me marrëveshje të minutës së fundit të imponohen nga të huajt e pranohen prej tyre, kriza e fundit mund të ketë një rezultat historik: të ndajë përfundimisht axhendën shtetërore nga ajo militante pushtetore, t’i japë prioritet institucioneve të pavarura kushtetuese mbi ato militante të partive, dhe kështu, të krijojë një terren institucional me siguri, - parandalues për çdo krizë tjetër të njëjtë. Sepse Shqipëria ka pasur e ka nevojë për institucione të forta, jo për liderë të fortë. Nëse dërgatat perëndimore e arrijnë këtë, ky do të ishte realisht momenti ndarës përfundimtar me tranzicionin dhe njëherësh, kontributi thelbësor i perëndimit për qytetarët e shoqërinë shqiptare dy dekada pas ndarjes me sistemin komunist.

http://www.balkanweb.com/analiza/2689/be...

E shef ku dallon ai nga juve?

Ai nuk kreh antiamerikanizmin e momentit per hater te lendimit te "kauzes" opozitare te protestave pa kauze dhe pa fund, me artikullat e Zhejit apo me paralelizmat e Tunizise. Jo, ai e ve fokusin aty ku duhet, te institucionet, se shteti dhe demokracia ato jane, institucionet, nuk jane protestat opozitare pa fund dhe pa kauze, ne emer te te gjithe kauzave.

Pra ai po thote qe lufta duhet te behet per institucionet, jo per keto doremifasolasi-te e tjera.

Tani, meqe duket se per here te pare ka gjasa te behet dicka ne kete drejtim, meqe po ben dicka konkrete prokuroria, le ta mbajme fokusin aty, dhe ne vend qe te behemi pjese e shfaqjes "Diversion Production" me nisma 'po kujt i tregon paanshmerine ti mer, shif ca ke thene ketu!" (a thua se po flitet per mua ketul) si thua nese e veme fokusin tek hetimet dhe tek keto institucionet? smiley

Per qitje dufi, sic thashe dhe dje, keni ato temat ku Berisha me Topallin e quajne Ina Ramen lavire, pra duke i hapur lufte institucioneve, se duket se e ka zene frika qe prokuroria do qise dicka ne drite kete here.

Ka nje element ne kete mes qe, qe ne fillim, eshte shpallur koalicioni si koalicion votash(stabiliteti) e jo bindjesh.Berisha eshte treguar i kujdesshem te ruaje te njejtin raport marredheniesh me LSI-ne, pavaresisht zhvillimeve dramatike te kesaj te fundit. Dy te perfolurit nuk jane me pjese e qeverise duke u lene t'i zgjidhin vete problemet midis tyre, korrupsioni me largimet eshte luftuar, LSI-stet nuk kane arsye per tu terhequr ne mos me shume per te qendruar pas luftes totale qe vazhdon t'i beje Rama. Disa gjera jane per tu vecuar. Njera qe socialistet nxituan t'i shtrijne doren Priftit me hir a me pahir (e do e terheqin tani, pas pilafit), nderkohe qe Prifti ne te gjithe mllefin qe hodhi ne keto kohe nuk tha ndonje gje kunder Berishes, ndoshta vetem faktin qe ky e braktisi. Kaq kam vene re une te pakten, mbase ka thene me shume. Me kaq sa kane dale tani, mund te duket e cuditshme por Berisha del me ne rregull ne lidhje me korrupsionin se faktoret e tjere politike. Kuptohet qe tani histori te reja po dalin perdite.

Pse ka njerës që presin vendimet e gjykatës për të pranuar se u vranë 4 NJERËS në mes të ditës nga garda e republikës në kundërshtim me ligjin dhe frymën e gardës ?

Kanë frikë se ndikojnë në  hetime, thua janë kaq parimorë e luajal ,apo janë maskarenj pa skupuj. 

 Të jesh kundra një  grupimi, apo ideje  s'do të thotë që je pro të gjitha grupimeve apo ideve aq më shumë mos guxosh të kundërshtosh një  grupim apo ide tjetër  nga frika se mos i rritet vlera atij grupimi apo ideje  për të cilat je kundër në mënyrën më të vendosur është hipokrizi në rastin më të mirë dhe paranojë në rastin më të keq .(sipas shprehjes: "për inat të vjerrës do fle me mullixhiun&quotsmiley

Po të mundohesh të bësh sikur je i panshëm ndërmjet dy grupime e ideve duke bërë diferencime që duken qartazi është demagogji që me flamurin e të panshmit të mbrosh atë grup apo ide që ti e di mirë që janë të pambrojtshëm drejtpërdrejt dhe kjo është bërë sport për shumë njerës(intelektual&eumlsmiley që mendojnë se kështu mund të tërheqin në favor të grupimit e idesë që përkrahin zgjedhësit e paanshëm.( sigurisht duke i gjykuar ata si të manipuleshëm lehtë sipas tyre )

Kjo tregon qe hajduti shqiptar ka nje tipar unik, qe e dallon nga hajdutet e tjere: ai eshte njekohesisht edhe budalla.Qe ne krye te heres kam pasur pershtypjen qe Prifti los ne politike fort dhe pis.Qe ka lozur fort deri me tash nuk na duhen prova te tjera nga ato qe kemi pare; qe ka lozur pis shpresojme te na e tregoje kjo video ...se shpejti.

05/09/2005

 Berisha: Ministrat e mi, asnjë biznes privat

Shekulli

TIRANË- Qeveria me kryeministër Sali Berishën nuk do të ketë asnjë konflikt interesi. Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, ka deklaruar dje se konflikti i interesave nuk do të tolerohet në qeverinë e ardhshme. “Unë e kuptoj se do të më kritikojnë juristë për këtë, por kërkoj edhe unë mirëkuptimin e tyre se derisa të krijohen disa tradita, është më mirë kështu që të mos të ndjekim asnjë interes privat, përveç kërkesave për të cilat mandatohemi. Ne na takoi kjo periudhë kohe. Ata që do të vijnë më pas do të jenë në një stad shumë më të zhvilluar, do të organizojnë komisione (si në vende të tjera), por këtu nuk është rasti për në Shqipëri. Ky kabinet do të aplikojë këto standarde. Nuk do të mund të ketë njeri në qeveri që të ndjekë biznese private. Ua kemi premtuar shqiptarëve dhe unë do ta mbaj këtë. As të kenë aksione dhe as të kenë veprimtari tjetër. Jemi në kushtet e sistemit të korrupsionit. Duhet të marrim disa masa shumë të rrepta, që të mund të ndahemi sa më shpejt prej tij”, - deklaroi dje Berisha. Kryeministri i emëruar shtoi se ky kriter është ndjekur nga të gjithë anëtarët e kabinetit që ai prezantoi dje. “Asnjëri prej tyre, përveç të fundit (Bujar Leskaj), nuk ka më të voglin konflikt interesash. Z. Leskaj ka gjysmë moteli. Ia kam kërkuar që ta shesë jashtë familjes së tij dhe do ta shesë dhe do të njoftojë se kujt ia shiti. E ka pranuar kushtin, gjë për të cilën unë e falënderoj. Unë kam besim të madh“, - tha Berisha.

edhe surratin,mu si pikepyetje dhe pikeçuditese bashke e ka ky.  shih e shkruaj tha.smiley

Skandali i Dritan Priftit, si filmoi veten në një aferë korruptive 
70 mijë euro, të cilat i ka marrë në dorë

Surrati, Belulo, i duket si ata brokersat/belegersat e bursave, qe lozin me milionat smiley 

alibite e  mundshme te Prifit:
1 - po testoja kameran...gjithcka ishte e skenuar, biles dhe paret ishin fallco

2 - ato ishin nji pjese e pareve qe m'i kishte borxh; e filmova qe ta kisha si prove qe te mos me thoshte se ma kish shly krejt borxhin

3- e shtypa butonin e incizimit pa dashje, nuk quhet, anallim loje.  
Po me e bukura, pergjigjia e Prfitit kur morri vesh lajmin:

Prokuroria dyshon se është bërë korrupsion, pasi ka parë një video të re të regjistruar nga vetë unë, si video e Ilir Metës.
Kush e beson që unë do filmoja veten duke bërë korrupsion??

 smiley Thuaj qe s'eshte e besueshme dhe qe s'e ka sinqerisht...ka vene dhe dy pikpyetje ne fund.  P.S. Dini gje cila media e qiti e para kete lajmin, dhe nga e morren informacionin? Dmth doli apo 'rreshqiti', meqe po akuzojne keto dite njera-tjetren institucionet per qitje-rreshqitje. lol

sa i ka kushtuar shqiptareve ky dritan prifti si politikan? me ben kurioz.. se sido qe te vij puna ky ka qene gazetari investigativ me i mire e me i shtrenjte qe kemi pare. o miko.. ka nxjerr ne shesh me video DY.. jo nje por DY... dy politikane te korruptuar. ky eshte njesh. eshte gazetari investigativ me i mire qe mkane pare syte.

 Ku me vate ai i Pa kapshmi more?Gjejmani  dhe i thoni  te kendoje pjese nga vidiua nr. 2 e Dritanit. E kishte  merak ta kendonte  dhe ate ndaj mos te  pertoje!Doli shesheve qe mbreme.Shteti kusar  i Bari Fallinjve, doli  si  dhe e ka adet ta  doje Bahriu.Lakuriq ! Me hallate  te  gjitha jashte.. 

per ca eshte fjala, grava?

 grava - 10 Shk 2011 - 4:35am - # 

Mendoj se duhet pare  nga nje kendveshtrim krejt tjeter "pastrimi" nga PS i Dritanit.Prifti ka ne dore regjistrimin shume e shume here  me te forte. Ai regjistrim(sikurse qarkullon neper zera keto dite) perfshin  nje oferte Priftit, ne shkembim te  plot nje milion eurove, per dorezimin e kasetes, "mikun"... mister Fazlliçin.I gjithe regjistrimi zhvillohet ne Zvicer.....

Prifti ka kerkuar garanci te shumta...para se ta  dorezoje.Shaka i thone! E si  thoni ta  leri  opozita kete " risi "  ti  iki prej duarsh ? Pohoj se keto qarkullojne si thash e theme.Por te tillat gjithenje kane dale realitetet.Keshtu funksionojne gjerat  ne kete  kasollen tone.

 Ndaj, me qe politika ne kasollen tone "demokratike" shume e shume larg "Tunizise dhe Egjyptit"..e... si vend antar  i NATO-perben.. nje amalgame kombinacionesh per groposje te seicilit prej  seicili, asgje nuk  duhet  paragjykuar mbi baze morali. Ne ket vend fjala turp eshte fshire prej defteri.

Mu per kto arresye,  Une e legjitimoj  sjelljen e PS-se  per "rrembimin" e nje gjysmaku prej stanit te pj...te kusareve.Ju them; ne se ajo kastet  do te kete  vertete  ato qe une kam degjuar (gje qe nuk eshte  hiç e pamundur)  nuk keni per  te degjuatr te tilla... as ne bemat e Idi Aminit. Secilit prej Juve, miqte e mi  ne  PPU, do tju  vije shume keq, si dhe mua pse vendlidja jone eshte  ky  vend.Se ky vend pjell  alternativisht MONSTRA, per te administruar njerezillekun e varfer.

Le te presim edhe ca!Lufta  eshte e vertete, shume e  madhe dhe nden dhe`.

Mandej   shpresoj te flasim shtruar  ça qeverrisjeje na dha koalicioni KUSAR  PD-LSI

thanks. nuk e kisha pare.

 

zotrules

 

 grava 

I don't mind your thinking slowly; I mind your publishing faster than you think....

 

smiley pis! smiley

Ketu grava.  Si eshte puna me kete videon tjeter? Ku eshte?

Si ka thone ainshtaini :"dy gjera jane te pafundme ;universi dhe budallalleku njerezor , per te parin nuk jam dhe aq sigurte"

Two things are infinite:the universe and the human stupidity and i'm not sure about the former.

Bobobo ja mori ftyren dhe Harvardit!

 

Prifti filmon veten ne nje afer 70 mije euro!

Perse e ka filmuar Priftin veten ne nje afer? Mos valle qe ne te njejten dite kur video e Metes te vertetohet si origjinale, vemendja te terhiqet ndaj vetes?   smiley 

Pergezimet shkojn per ekspertet e amabasades amerikane qe kane gjet videon e fshire...   smiley  

 

ça do mendonin tanime lexuesit e WINNE per investimet ne Shqiperi kur do marrin vesh statusin e  sotshem te te intervistuarit Z.Prifti

 

My name is Dritan Prifti, and I am the new Minister of Economy, Trade, and Energy of Albania and I would like to tell the US NEWS & WORLD REPORT readers that I like this magazine. I have resourced it many times and gotten valuable information from it and I would like to take this opportunity to invite the readers of the magazine, but also all American investors to look at Albania as a country of opportunity. I invite you to look at me as someone who can help consolidate these opportunities and an easy way to invest in Albania. I am American educated and the US is my second country and the home country for my two sons who were born there. I will make every effort to be helpful and I promise that regardless of how busy I am I will always find time to address and solve all the needs of US investors in Albania. Take your time and think about investing in Albania and remember that I will always be there for Americans.

 Alidea Shqiperia eshte nje vend "me doren ne qafe dhe gishtin.." Dritan Prifti sic shikohet ka dy diploma masteri, ne USA  dhe jo vetem ai, por cdo njeri si ai qe vjen nga jashte dhe ka nje deshire te mire personale ose te pergjithshme per vendin e vet e ka shume te veshtire ti ndryshoje gjerat me shkop mmagjik, detyrohet te bier poshte sepse presioni atmosferik atje eshte shume i madh, shume koruptiv.

Te gjithe fillimisht jane shoke por te gjithe mundohen se si t`ja fusin njeri tjetrit, eshte ligji i xhungles, dhe shqiperia ndodhet ne mes! 

Shqiperia eshte nje vend shume i mire per "easy money" por jo te gjithe e kane kete mundesi,vetem politikanet dhe "well educated" e kane kete mundesi, jo vertet ne kuptimin e fjales, se principialisht { smiley } kjo qendron, por ne shqiperi nje politikan medioker, pakulture, dhe i edukuar me kurse 3-4 mujore, aty ketu, e ka jeten shume te lehte dhe ben shume me para, se askush tjeter qe qendron disa here me larte ne krahasim me te.

Ilir Meta psh eshte nje politikan medioker, pakulture, nuk di se c`fare edukimi ka dhe ku e ka bere shkollen, por ai ka aq shume para sa nuk i ka kush, dhe si i ka bere keto para dihet shume mire ,nga ai "blloku" ne ate zyren luksoze  te filmuar, mund te behesh i pasur shume kollaj, mjafton te kesh cilesite e IlirMetes., qe arriti te shkatroj nje parti dhe te ndertoje nje tjeter, vetem per interesat e " bllokut" te tij personal!

Ja keshtu funksionojne gjerat ne Shqiperi! Te siguroj se njeriu me i ndershem ne shqiperi do te behet pis si Dritan Prifti!  dhe nuk eshte faji i tij.

Nje fjale e urte thote: "Me thuaj me ke rri dhe te them se kush je ti"

Sa per sqarim per keto dy "master" qe paska z. Prifti (cudi si s'ka marre edhe ky nje Doktorate ne Shqiperi si te tjeret): pasi perfundoi fakultetin ne Tirane per Anglisht, beri nje master ne Universitetin e New Mexico. Nga c'di une, ky programi ne kete shkolle u krijua posacerisht per nje grup studentesh nga Shqiperia me nje marreveshje me Universitetin e Tiranes - por edhe mund t'a kem gabim. Persa i perket "masterit" ne Harvard, eshte nje diplome qe e kane marre disa politikane Shqiptare te financuar nga Fondacioni Kokkalis. Edhe per kete mund te jem gabim por me duket se eshte nje program i krijuar posacerisht per politikanet e karrieres, dhe s'ka te njejtat kerkesa si programet e tjera te Harvard (tip korrespondence).

Megjithate, pa dashur te ul vlerat e shkollave, nuk mendoj se eshte shkolla ajo qe e ben njeriun. Edhe 100 mastera e doktoratura te kete, karakteri s'para ndryshon. Nese je skuth, skuth do ngelesh. Eshte nje shprehje ketu ne Amerike: "you can take the boy out of the country, but you can't take the country out of the boy".

Para 18 shkurtit, PS-ja vetëshpallet si streha e të gjithë të korruptuarve

Auto-filmi i Dritan Priftit/Kur i bën gropën shokut, bie vetë 
brenda

Drejtësia vonon por nuk harron. Dhe perëndia ekziston. Kështu aparati i Përgjimit, i marrë nga ekspertët amerikanë që po kryejnë hetimet mbi videon origjinale të regjistruar nga Dritan Prifti kundrejt Ilir Metës kanë vënë re se brenda saj ishte edhe një video tjetër, të cilën Prifti kishte kujtuar se e kishte fshirë nga memoria. Injoranca teknologjike i luajti një rreng personazhit më fatkeq të Republikës shqiptare. Nga ekspertimi teknik i provave materiale të dërguar nga vetë Prifti në Prokurori, ka rezultuar se në to ekziston edhe një video tjetër, e cila ishte fshirë, por që është rikuperuar nga një ekspert i njohur në fushën e teknologjisë. Kjo video mban datën 11 mars, në të cilën janë regjistruar 2 persona, njëri ndër të cilët është ish-ministri i METE, shtetasi Dritan Prifti dhe tjetri ish-zëvendësministri,
shtetasi Leonard Beqiri. Këta shtetas, sipas asaj që evidentohet në video, kanë zhvilluar biseda për përfitime financiare, të parregullta, që vijnë nga ushtrimi i funksioneve të tyre publike dhe në një moment shihet se ndajnë mes tyre një shumë prej 70 mijë eurove.

Gjithsesi pas këtij zbulimi të bërë nga ekspertiza amerikane, Prokuroria e Përgjithshme e Znj. Ina Rama kërkoi nga Kuvendi heqjen e imunitetit të deputetit
më të fundit të Ramës, Dritan Prifti. Burime nga Prokuroria saktësojnë se faktet kanë dalë në dritë pasi ish-ministri dorëzoi te ekspertët e organit të akuzës orën
me të cilën kishte filmuar ishshefin e tij, Ilir Meta në zyrë. Mirëpo është hera e parë që mishërohet fjala e urtë shqiptare se kush i bën gropën mikut i ka bërë gropën vetes… Kështu që ndërsa Dritan Prifti kujtonte se po fundoste mikun e tij Ilir Meta, në fakt po ia fuste vetes, duke regjistruar një aferë korruptive të përmasave
jashtëzakonisht rrëqethëse
. Besueshmëria e Prifti ka arritur pikën fundore të një iniciative personale, që më sa duket po përfundon me një makth. Gjithsesi, ende nuk e dimë nëse Partia Socialiste ka pezulluar procesin e pranimit të Dritan Priftit si anëtar i PS-së. Megjithatë rroftë Opozita e bashkuar, që pati në tryezën e vet të fundit kënaqësinë të pranonte anëtarësimin e Dritan Priftit, me të cilin donte të luftonte aq fort korrupsionin saqë duart e pastra i futi në xhepat e zinj. Anëtarët e
tryezës së opozitës së bashkuar; Rama, Gjinushi, Milo, Veliaj, Ngjela, Zogaj, Ndoka, Dule dhe së fundi Prifti (të cilit me siguri do i hiqet imuniteti dhe shkojë në burg) qenkan mallkuar keqas që asnjë të mos jetë në parlament.

Sido që të jetë, të gjithë kanë kuptuar se Dritan Prifti është një kartë krejt e djegur. Me anëtarësimin në Opozitën e Bashkuar bëri lëvizjen e fundit, me ekstremin më të mundshëm, pas largimit me vetëdije nga LSI-ja, për t’u rikthyer në gjirin e balenës së sëmurë që quhet PS, domethënë tek partia e personazhit që sulmoi më shumë, e që për ironi të fatit, nuk përtoi ta dëmtonte edhe një herë tjetër. Me një llaf e bëri, nëpërmjet një marrëveshje shumë të dukshme, të kamufluar në mënyrë të trashë, si çdo kamuflim tjetër të Edvin Ramës.  Marrëveshja prej “gentelmen-ësh” ishte: nxjerr videon, por dua riintegrim në PS. Sado të mbrohet, duket e pamundur ta qasin më në PS, pasi edhe qasja e këtyre ditëve, në bazë të akordit ishte aq evidente, saqë për shumë socialistë të ndershëm ishte shumë esikletshme. Sakaq nuk përjashtohet që ky tip, i braktisur nga të gjithë, me natyrën e vet në dukje hakmarrëse e të çekuilibruar, të demaskojë edhe marrëveshjen me Ramën, si një gur i fundit për të shpëtuar.

Afera e zbuluar nga ekspertiza amerikane duket se është një telash më shumë për Ramën. Pas kësaj, këtij njeriu, nëse nuk e lidhin duart me hekura drejt ndonjë qendre izolimi të sigurisë së lartë, i mbetet veç të arratiset në drejtim të paditur, duke shijuar kështu jo vetëm 70 mijë eurot, por edhe milionat që ka përfituar nga karriera e tij, tashmë e djegur. Në përfundim historia s’na mëson asgjë: sepse njerëzit dhe PS-ja bënë të njëjtat gabime, duke vërtetuar kështu që s’mund t’i largohet forcës së fatit të paracaktuar si arkiv i krimeve. Është një dënim moral dhe intelektual të cilës as Edvin Rama dhe as Partia Socialiste s’mund t’i shpëtojnë.

(Redaksionale e G-55)

Pyetje: SA idiot duhet te jesh qe te perpiqesh t'ia ngecesh PS-s ministrat e qeverise Berisha?

Pergjigje; Aq idiot sa Fahri Balliu, Gazeta 55.

 nuk ka asgje te keqe ne ate perpjekje.

Fakt eshte qe prifti eshte i korruptuar. Prova per kete kishim edhe ne videon e pare, e nuk kish fare nevoje per kete te dyten qe te ishim te qarte.

Fakt tjeter eshte se prifti eshte pjesetar i tyrezes se opozites dhe se PS e ka ulur nivelin e akuzave "morale" ndaj tij (akuzat ne prokurori nuk i ka terhequr).

Tani, tek mbeshtetesit e qeverise, prifti ngjall frike per videot qe ka rregjistruar (ajo ora ndizej ne mengjes e fikej ne darke pa seleksionuar fare bisedat - kete metode e perdorin te gjithe dallaverexhinjte prej kohesh) ndersa ne krahun tjeter perben nje mundesi te thjeshte per te larguar edhe pjesen tjeter te qeverise kusare nga administrimi i pushtetit (te largohen si prifti e pastaj vjedhjet mbeten ceshtje e drejtesise). Egziston ne kete mes nje problem moral te cilit askush nuk mund ti fshihet.

A eshte e justifikueshme kjo lloj mbrojtje qe po i ben opozita priftit? A nuk kishte nje metode tjeter per ti garantuar mbrojtje si bashkepunetor i drejtesise?

Ore me falni mua, se duket si e vonuar... po e ka pare njeri kete video? se te jesh ne dijeni te egzistences dhe te njohesh permbajtjen, sikur jane pak te ndryshme keto gjera. 

Kemi nje rrjedhje informacioni. Sa eshte rrjedhje informacioni te sakte? - ky eshte problem. Sepse nen hijen e rrjedhjes se informacionit, mund te behet dizinformim. (dhe nje ide coku e kemi se nga ka rrjedhur "informacioni". smiley

Gazeta shqiptare qe publikon demek detajet; thote qe:

vepra per te cilen akuzohet Meta (korrupsion aktiv) denohesh me:

  • nga 1-5 vjet burg dhe gjobe nga 500 000-2 000 000 leke.

nderkohe, Prifti per korrupsion pasiv qe denohet me:

  • nga 4-12 vjet burg dhe gjobe nga 1-5miljone leke.

(do bente mire dikush te na e konfirmonte vertetesine e kesaj thenieje, pliz)

Tani, nese ne kemi nje ligj te tille antikorrupsion, kot habitemi pse korrupsioni lulezon stine e pa stine...

Pervec kesaj, ne lajmin qe jep balkanweb, flitet per nje disk optik, pra CD ose DVD. Duhet te ndalem pak edhe ketu.

Qe te kete video te fshire ne disk optik, duhet qe disku te jete ReWritable, pra qe te lejoje te shkruash ne te me shume se nje here, dhe te lejon te fshish dhe riperdoresh diskun sa here qe do. Disqet e zakonshme, nuk e lejojne kete gje, edhe per shkak se jane material tjeter, edhe per shkak se menyra e "djegies" ne to eshte perfundimtare. Nga ana tjeter, permbajtja e writable CDs,  mund te modifikohet, por derisa disku te mbushet plot, cka do te thote qe ne nje disk me permasa 700MB, nje video prej 100MB nuk mund ta modifikosh me shume se maksimumi 7 here; cka do te rezultoje ne fund qe ne nje disk prej 700MB do te kishim vetem nje video prej 100MB dhe disku te rezultoje si "plot" Por, kurrsesi nuk mund te fshish gje, pervecse.... Duhet te jesh shume i leshte qe ta gelltisesh kete.

Por edhe shancet qe Prifti te kete "luajtur" me nje disk rewritable(te riperdorshem), nuk me duken dhe aq premtuese.

Nuk po them qe kjo histori mbyllet me cfare po them une... mund te jem shume gabim; por ndoshta edhe ka pak mundesi qe te jete keshtu.

 Zotrules ja ke fut kot plako. Videoja eshte regjistruar me ORE Dore ose nje pajisje tjeter e cila sigurisht qe e ka ruajtur informacionin ne chip ose ne hard disk. Pra nese informacioni eshte hedhur me pas ne Cd kjo ska rendesi sepse eshte analizuar burimi kryesor. Pra eshte analizuar Ora dhe Hard Disku kompiuterit.

Ja ka fut kot lajmi. Jo une. Shihe njehere lajmin pastaj me korrigjo sa te duash.

PS: te siguroj une, qe SOT eshte shume e veshtire te gjesh chip qe ruan informacion ashtu. Po ta them kete duke te bere te ditur qe nuk jam edhe aq diletant ne data recovery. smiley

 Po nuk ka rendesi fare mer burre.

Duket edhe tek video e pare qe prifiti eshte koke e kembe i korruptuar. Ai ne fakt ka perzgjedhur te publikoje ate video qe e implikon me pak por te gjithe dime te bejme 1 plus 1.

Nuk ka asgje te re kjo teme.

E reja eshte sjellja e opozites ne lidhje me priftin.

Do te jape PS amnisti per hajdutet e qeverise se integrimit?

.....video eshte recover nga hard driver i PC ..

 

. “Kush e beson që unë do filmoja veten duke bërë korrupsion?”

Dritan Priftin e hegri ZULLUMI duke  rënë në çarkun që kishte ngritur kundër kreut të LSI-së, Ilir Meta.

Tamaqarlleku i Priftit për të filmuar në çdo moment “te rendesishem" beri që të filmojë veten,  duke marrë një “Bonus” prej 70.000 eurosh ryshfet.Deputeti qe ju bashkua PS si Kaloresi antikorupsion  sipas legjislacionit shqiptar, në rast se një zyrtar i lartë i shtetit do të rezultonte fajtor për korrupsion pasiv, atëherë ai dënohet nga 4 deri në 12 vjet dhe me gjobe nga 1 – 5 milionë lekë të reja.

Si ka mundesi qe gazeta shqiptare e sotme ka te plote dosjen "sekrete" te prokurorise ne lidhje me aferen META-PRIFTI.

Shiko. Me vjen shume keq qe ben keto pyetje. Se ka fajin Ina balerina. E ka fajin policia qe ka rrjedh informacioni. Tuj tuj smiley

Po deri me sot, a nuk kishte gjithe ato akuza dhe dyshime per profesionalizmin e policise? jo vetem te profesionalizmit, po kryesisht akuza te tipit qe policia po punon per Berishen. Nuk eshte anormale te vesh ne diskutim "rrjedhjen". Se ai informacion qe paska rrjedhur nga nje polici qe punon (sic eshte thene) per Berishen, mund te mos jete fare i vertete.

Kam pershtypjen qe ka per te dale mbas ndonje dite (ndoshta kur te mbaroje hetimi dhe te prononcohet prokuroria) Berisha te akuzoje Ina Ramen dhe prokurorine per zhdukje provash kunder Priftit me urdher te Edvin Kristaq bllokist puqist larvist Rames!!! Apo nuk ben vaki te shpife gje Berisha me togat e tij... s'e ka bere ndonjehere, pse do e beje tani, - thuaj.

Nje pyetje zotrules.

 

Meqe informacionet i nxjerr policia si ka mundesi qe asnje gazete e POZITES nuk i nxjerr keto lajme e para? Jo per gje po u cane duke u shitur gazetat OPOZITARE kur botojne keto infot "sekrete"

Po pse, si do mashtroheshe ti po te ndodhte ashtu? Me kupto drejt, lajmi mund te jete shume i vertete. Thjesht po mendoj se po flasim pak si para kohe.

Une lajmin e dhene nga balkanweb, nuk e marr per baze. E sfidoj. Sfidoj edhe lajmin e dhene nga gazeta Tema. Boll duke u bazuar ne "diskun optik" qe permendin.

Nuk dyshoj ne ekspertizen amerikane; dyshoj te aftesite e Priftit per te bere cfare kam shpjeguar me siper, kombinuar me probabilitetin qe ngjarja te kete ndodhur si thone keta.

Thjesht po them qe duhet me teper profesionalizem ne lajm. Jo te gjithe qe lexojne apo shohin lajmet jane injorante. Prandaj mos ma merr dhe ti per keq nese shpreh dyshimet e mia. me respekt.

Zotrules, ja cthote eksperti

 

- Të gjitha dokumentet e përfshira në këtë raport shoqërojnë raportin në DVD. Ato ndahen në dosje duke identifikuar vendin e ndodhjes së tyre. Për shembull, videot që gjendet në kompjuterin portabël gjenden në dosjen me emrin "video nga kompjuteri portabël". 
- Imazhet e ekzaminimit ligjor të objekteve të provave janë arkivuar dhe janë në dispozicion për shqyrtimin e mëtejshëm nga autoritetet shqiptare, nëse një gjë e tillë do të kërkohet në të ardhmen. 

 DVD-ja u shqyrtua duke analizuar imazhet me anë të makinës së DVD-së për ekspertizë ligjore, e cila po ashtu ishte e mbrojtur me një program writeblocker. 

 

smiley

Kjo qe thua ti, po, ka kuptim. Gjithsesi, link pliz. 

Nga ana tjeter, nga e njejta polici ka rrjedhur informacioni qe ne turme kishe 300 killera profesioniste te armatosur deri ne dhembe dhe u jane gjetur ne xhep shuma nga 200-300 euro, me precedente penale, me arme te sofistikuara... etj etj etj... keshtuqe, ndoshta gabohem, por perseri pyes; pse duhet t'i besoj kesaj lloj policie? Edhe njehere, lajmi mund te jete 100% i vertete. thjesht kam dyshimet e mia.

PS: makine dvd-je? per cfare e kane fjalen?

 Ja ku i ke mjetet e perdorura per analizen 

 

http://accessdata.com/products/forensic-investigation/ftk

 

http://www.guidancesoftware.com/Splash.aspx?qs=http://www.guidancesoftware.com/computer-forensics-ediscovery-software-digital-evidence.htm

 

http://www.tableau.com/index.php?pageid=products&category=forensic_bridges

 

 

 

 

Tableau's Forensic FireWire Bridge offers secure, hardware write-blocking for FireWire storage devices. The T9 supports FireWire800 (1394B) and FireWire400 (1394A) storage devices which use the SBP-2 (Serial Bus Protocol-2) storage protocol. The T9 works universally with external FireWire hard disks, FireWire RAIDs, older Apple iPods with FireWire interfaces, and other FireWire storage devices.

Notably, the T9 can be used to image Apple desktop and notebook computers booted in Target Disk Mode. Target Disk Mode is a special boot mode unique to Apple computers in which the computer emulates one or more SBP-2 FireWire storage devices. Using the Tableau T9 in combination with Apple's Target Disk Mode makes it possible to acquire forensic images from Apple computers without disassembling the computers, saving forensic examiners considerable time and risk.

The T9 offers FireWire and USB host interface options similar to its sister product, Tableau's T8 Forensic USB Bridge. However, while the T8 offers a FireWire400 connection to the host computer, the faster architecture of the newer T9 offers a FireWire800 connection to the host computer, allowing much faster imaging speeds [note 1].

And, like the Tableau T8, the T9 incorporates an LCD user interface. The T9 uses the interface to present drive and status information at a glance and to prompt the user for input in multi-LUN situations.

 

smiley

Jo keshtu linku mer jo... nuk me duhet programi qe perdorin ata. Mos i hyjme teknicitetit te lutem. Edhe me hamendje sikur t'i kene nxjerre ekspertet, nuk ua ve ne dyshim punen. Pra ne kete pike, jemi ne rregull. Link per lajmin. Dhe po te jete e mundur, si mund ta vertetojme(vertetesine e tij).

 

 

pliiiz pliiiz pliiiz mos me shpjego procesin... pliiz 100x.

 SEKRET 
NR. PROT 260/18 
LENDA: Kërkohet autorizim për ndjekjen penale të deputetit Ilir META 
KUVENDIT TE SHQIPERISE 
TIRANE 
Të nderuar deputetë 
Në mbështetje të nenit 73, pika 2, të Kushtetutës si dhe neneve 74, 75/b, paragrafi i dytë dhe 288 të Kodit të Procedurës Penale, ju paraqesim kërkesën për të marrë autorizimin tuaj, për të proceduar penalisht deputetin e Kuvendit të Shqipërisë z. Ilir Meta. Më datën 24.01.2011, Prokuroria e Përgjithshme, mbi bazën e akteve të procedimit penal nr. 136, të vitit 2011, ardhur për kompetencë lëndore nga prokuroria e rrethit gjyqësor Tiranë, ka regjistruar procedimin penal nr. 1, që bën fjalë për veprat penale të korrupsionit aktiv të funksionarëve të lartë shtetërore ose të zgjedhurve vendorë, si dhe shpërdorimit të detyrës, të parashikuara respektivisht nga nenet 245, 260 dhe 248 të Kodit Penal. Procedimi penal nr. 136 është regjistruar kryesisht, më dt.12.01.2011, për veprat penale të sipërpërmendura, nga prokuroria e rrethit gjyqësor Tiranë, bazuar në transmetimin e datës 11.01.2011, në emisionin "Fiks Fare", të orës 20:10 e në vijim, nga televizioni "TOP CHANNEL", të një regjistrimi audio-viziv të bërë me kamerë të fshehtë, në të cilën pasqyrohen biseda të bëra midis dy funksionarëve të lartë të shtetit (ish-ministrave, Dritan Prifti dhe Ilir Meta), për emërime të paligjshme të personave në poste drejtuese në institucione në varësi të dikastereve qendrore dhe favorizime subjektesh juridike në ankande e dhënie koncesionesh, kundrejt përfitimeve materiale. Regjistrimi i procedimit penal në Prokurorinë e Përgjithshme është bërë në mbështetje të nenit 141, pika 1 të Kushtetutës, të neneve 287; 75/b, pika 2; 277/3; 24, pika 1 e 4; dhe 315/3 të K.Pr.Penale, si dhe nenit 8, pika 2, e nenit 13, pika 2, të ligjit nr. 8737, dt.12.02.2011 "Për organizimin dhe funksionimin e prokurorisë në Republikën e Shqipërisë". Më dt.13.01.2011 në prokurorinë e rrethit gjyqësor Tiranë, është paraqitur me vullnetin e tij shtetasi, Dritan Prifti, i cili në deklarimet e dhëna në cilësinë e personit që tregon rrethana të dobishme për qëllime të hetimit, sqaron se regjistrimi audio-viziv i materialit të transmetuar më datën 11.01.2011, ora 20:10 e në vijim, në emisionin "Fiks Fare" nga televizioni "Top Channel" Tiranë është realizuar prej tij. Po sipas tij, këtë regjistrim e ka bërë për shkak të kërkesave dhe ndërhyrjeve për favore, kërcënimeve, urdhrave e presioneve, të bëra nga ana e shtetasit, Ilir Meta, për të realizuar gjatë ushtrimit të detyrës së tij veprime jo në përputhje me ligjin, ndër të cilat janë dhe rastet e fiksuara dhe në këtë video, që konkretisht kanë të bëjnë me propozimin, duke i ofruar shumën prej 700 mijë euro dhe 7% të aksioneve, për dhënien me koncesion, të H/C Egnatia Shushicë, bashkimit të përkohshëm të kompanisë "Vëllezërit Tola" sh.p.k dhe punësimin e shtetasit, Artur Hajdari, si drejtues i lartë në Inspektoratin Qendror Teknik, si dhe ndërhyrjen për të favorizuar shoqërinë "Halilaj Holding Group sh.a", në ankandin për "Shitje nafte bruto të prodhuar nga shoqëria "Albpetrol sh.a", sasia 50 mijë MT". Për këtë të fundit, sipas deklaruesit, nga shtetasi, Ilir Meta i është ofruar oferta financiare, për përfitim të paligjshëm deri në 1 000 000 (një milion) dollarë që do të ndaheshin mes tyre. Të njëjtat fakte shtetasi, Dritan Prifti, me cilësinë e personit që ka dijeni për veprën penale, i ka deklaruar edhe më dt.08.02.2011, në Prokurorinë e Përgjithshme. Për sa ka deklaruar, ky shtetas ka vënë në dispozicion si provë materiale edhe objektet me të cilat ka realizuar këtë regjistrim audio-viziv, si dhe video-regjistrimin origjinal. Këto prova materiale i janë nënshtruar ekspertimit teknik nga specialistë të fushës të një kompanie private të huaj, për të përcaktuar vërtetësinë, autenticitetin e këtij regjistrimi audio-viziv. Sipas konkluzionit të aktit të ekspertimit teknik rezulton se video-regjistrimi objekt ekspertimi është i patjetërsuar, personat që jepen në video janë të patjetërsuar dhe shkalla e gabimit është zero. Nga provat e grumbulluara deri në këtë fazë të hetimit paraprak, ka të dhëna të mjaftueshme që të çojnë në dyshimin e arsyeshëm se deputeti, Ilir Meta, ka kryer veprën penale të korrupsionit aktiv të funksionarëve të lartë shtetërore ose të zgjedhurve vendorë, të parashikuar nga neni 245 i Kodit Penal. 
Të nderuar deputetë: 
Nga sa u parashtruar më lart, krijohet baza e mjaftueshme ligjore për të ushtruar ndjekjen penale ndaj deputetit, Ilir Meta. Për këto arsye, në mbështetje të nenit 73, pika 2, të Kushtetutës dhe neneve 74, 75/b, paragrafi i dytë, dhe 288 të Kodit të Procedurës Penale, kërkojmë nga ana juaj dhënien e autorizimit për të proceduar penalisht ndaj z. Ilir Meta, deputet i Kuvendit të Shqipërisë. 
Bashkëlidhur, po ju dërgojmë dhe kopje të aktit të ekspertimit teknik. 
PROKURORE E PERGJITHSHME 
INA RAMA 

LENDA: Kërkohet autorizim për ndjekjen penale të deputetit Dritan Prifti 
KUVENDIT TE SHQIPERISE 
TIRANE 

Të nderuar deputetë 
Në mbështetje të nenit 73, pika 2, të Kushtetutës si dhe neneve 74, 75/b, paragrafi i dytë dhe 288 të Kodit të Procedurës Penale, ju paraqesim kërkesën për të marrë autorizimin tuaj, për të proceduar penalisht deputetin e Kuvendit të Shqipërisë Dritan Prifti. Për sa ka deklaruar, ky shtetas ka vënë në dispozicion si provë materiale objektet me të cilat ka realizuar këtë regjistrim audio-viziv, si dhe video-regjistrimin origjinal. Këta materiale i janë nënshtruar ekspertimit teknik nga specialist të fushës të një kompanie private të huaj, për të përcaktuar vërtetësinë dhe autenticitetin e këtij regjistrimi audio-viziv. Nga ekspertimi teknik i kryer provave materiale ka rezultuar se në to ekziston dhe një video tjetër, e cila ishte fshirë dhe që është rikuperuar nga eksperti. Kjo video është e datës 11.03.2010 dhe në të janë regjistruar dy persona, njëri ndër të cilët është ish-ministri i METE-s dhe deputeti i Kuvendit të Shqipërisë, shtetasi, Dritan Prifti dhe tjetri është ish-zëvendësministri i METE-s, shtetasi, Leonard Veli Beqiri. Këta shtetas, sipas asaj që evidentohet në video, kanë zhvilluar biseda për përfitime financiare të parregullta që vijnë nga ushtrimi i funksioneve të tyre publike dhe në një moment shihet se ndajnë mes tyre një shumë parash prej rreth 70 mijë euro. Regjistrimi i procedimit penal nr. 2, dt. 09.02.2011, në Prokurorinë e Përgjithshme është bërë në mbështetje të nenit 141, pika 1, të Kushtetutës, të neneve 287; 75/b, pika 2; 277/3; 24, pika 1 e 4; dhe 315/3 të K. Pr. Penale si dhe nenit 8, pika 2, e nenit 13, pika 2, të ligjit nr. 8737, dt.12.02.2001 "Për organizimin dhe funksionimin e Prokurorisë në Republikën e Shqipërisë". Nga provat e grumbulluara deri në këtë fazë të hetimit paraprak, ka të dhëna të mjaftueshme që të çojnë në dyshimin e arsyeshëm se deputeti, Dritan Prifti, ka kryer veprën penale të korrupsionit pasiv të funksionarëve të lartë shtetërore ose të zgjedhurve vendorë, të kryer në bashkëpunim, të parashikuar nga nenet 260 e 25 të K. Penal. 
Të nderuar deputetë: 
Nga sa u parashtruar më lart, krijohet baza e mjaftueshme ligjore për të ushtruar ndjekjen penale ndaj deputetit, Ilir Meta. Për këto arsye, në mbështetje të nenit 73, pika 2, të Kushtetutës dhe neneve 74, 75/b, paragrafi i dytë, dhe 288 të Kodit të Procedurës Penale, kërkojmë nga ana juaj dhënien e autorizimit për të proceduar penalisht ndaj z. Dritan Prifti, deputet i Kuvendit të Shqipërisë. 
Bashkëlidhur, po ju dërgojmë dhe kopje të aktit të ekspertimit teknik. 
PROKURORE E PERGJITHSHME 
INA RAMA 

PERFUNDIME/PERMBLEDHJE 
Mua më është kërkuar të ekzaminoj drive-in dhe të përcaktoj nëse dosjet e videos janë tjetërsuar (duhet të theksohet se tjetërsimi i videos është një proces shumë i vështirë dhe se programi për të bërë të mundur këtë gjë është shumë e shtrenjt&eumlsmiley. Unë i studiova dosjet e programit (Program Files) dhe nuk gjeta asnjë program software të instaluar që të ishte përdorur për tjetërsimin e videos. Më poshtë gjeni opinionet e mia pas shqyrtimit të provave që janë dorëzuar brenda afateve kohore dhe kufizimeve të lejuara: 
- Kamera/ora ka kapacitet ruajtës të brendshëm prej 8GB (gigabite) dhe është përdorur për të regjistruar në versionin video. Ajo është e lidhur dhe me sistemin e kompjuterit portabël (laptop). Po ashtu, unë isha në gjendje të zbardh një video e cila ishte fshirë nga apertura. 
- USB-ja përmban tre dosje (dokumente) videoje që janë formatime të ndryshme të së njëjtës videoje. 
- Videoja që është transmetuar në programin televiziv dhe që gjendet në USB, në fakt është vetëm gjysma e videos. Videoja e plotë gjendet në sistemin kompjuterik. 
- Duket se videoja e plotë është ndarë në dy video të ndryshme, gjithsesi, unë nuk kam gjetur prova që personat që jepen në video të jenë tjetërsuar. 
- Unë nuk isha në gjendje të pastroja segmentin audio të videos me pajisjet që pata në dispozicion. 
- Data në BIOS dhe koha në kompjuter ishin në përputhje me datën dhe kohën aktuale në Shqipëri. Si rezultat, duket se të gjitha datat dhe kohët e dhëna më parë në këtë raport janë të sakta. 
- Të gjitha dokumentet e përfshira në këtë raport shoqërojnë raportin në DVD. Ato ndahen në dosje duke identifikuar vendin e ndodhjes së tyre. Për shembull, videot që gjendet në kompjuterin portabël gjenden në dosjen me emrin "video nga kompjuteri portabël". 
- Imazhet e ekzaminimit ligjor të objekteve të provave janë arkivuar dhe janë në dispozicion për shqyrtimin e mëtejshëm nga autoritetet shqiptare, nëse një gjë e tillë do të kërkohet në të ardhmen. 
GLENN BARD 
PROCEDURAT DHE REZULTATET 
Më datë 26/01/2011 mora disa objekte provash nga Kaltër Serreqi. Me të marrë objektet krijova imazhe për ekzaminimin ligjor të secilit prej objekteve duke përdorur Imager FTK dhe Encase 6.17. Për krijimin e këtyre imazheve kam përdorur një kompjuter portabël të modelit "Dell Precision M6300", me programet Dual Boot OS Windows XP dhe Windows 7. Hard drive-i i kompjuterit portabël u lidh me makinerinë e ekspertizës ligjore nëpërmjet një Writeblocker-i Tableau. USB-ja dhe ora/kamera u lidhën me një USB, e cila ishte mbrojtur me software write protected dhe unë konfirmova se të gjitha objektet e shqyrtimit ishin të mbrojtura. DVD-ja u shqyrtua duke analizuar imazhet me anë të makinës së DVD-së për ekspertizë ligjore, e cila po ashtu ishte e mbrojtur me një program writeblocker. 
Gjatë procesit të imazherimit kam aksesuar BIOS-in dhe kam kontrolluar datën dhe kohën e sistemit. Më poshtë po ju jap detajet e këtij procesi. Data dhe koha e BIOS-it: 27 janar 2011, në orën 12:34, paradite. Më pas kontrollova datën dhe kohën aktuale në Shqipëri dhe konstatova se ajo ishte në përputhje me datën dhe kohën e BIOS-it. 
Pas krijimit të imazheve për ekzaminim fillova të analizoja përmbajtjet e objekteve për t'iu përgjigjur pyetjeve përkatëse të bëra në kuadër të hetimit. Si fillim, u njoha me videon në DVD në mënyrë që të isha në gjendje të identifikoja videon nëse do ta shihja në vende të tjera të ruajtur me emra të tjerë. Ndërsa po shqyrtoja përmbajtjen e DVD-së, pashë që DVD-ja është krijuar duke përdorur doftware-in Nero më 12/01/2011 në orën 2:18 pasdite. (Gjithsesi, kjo datë dhe kohë nuk mund të verifikohet nëse nuk bëhet e plotë një analizë në kompjuterin e përdorur për të krijuar diskun). Unë gjeta një dosje "Prifti-Meta me logo.avi". Më poshtë gjendet i gjithë informacionin që lidhet me atë dosje në DVD, duke përfshirë dhe datat dhe orët: 
Videoja përshkruar bashkëbisedimin ndërmjet dy burrave. Kamera ishte drejtuar nga një burrë i ulur në divan, e që ishte i veshur me kostum. Në video ishte dhe një burrë tjetër. Kamera ka kapur pamjen në profilin e djathtë të burrit tjetër. Më pas shqyrtova USB-në dhe pashë se në fakt në këtë objekt ishin tre dosje/materiale të ruajtura. Më poshtë jepen dokumentet e gjetura në USB. 
*** 
E aksesuar për herë të fundit: 07/12/10 04:38:29 të mëngjesit 
Pasi gjeta të tri dosjet/dokumentet, kontrollova menjëherë përmbajtjet e dosjes në zip dhe konstatova se ajo përmbante një video me emrin "Man2V4. mpg". Më pas shqyrtova të tria videot e ruajtura në USB dhe konstatova se ato ishin të njëjta me videon e DVD-së, por thjesht të ruajtura në formatime të ndryshme dhe me emra të ndryshme dokumentesh. (Të gjitha dosjet e shoqërojnë këtë raport me DVD-në e përfshir&eumlsmiley. Më pas fillova analizimin e kameras/orës. Ndërsa aksesova memorien e brendshme të aparatit, konstatova se në aparat kishte qenë një video, e cila më pas ishte fshirë, të cilën unë isha në gjendje ta gjurmoja. Më poshtë gjeni informacionin e lidhur me këtë dosje/dokument. 
*** 
E shkruar së fundmi: 11/03/10 05:30:00 të mbrëmjes 
Unë e rikuperova dokumentin dhe pashë më pas përmbajtjet. Materiali është një vend tjetër video ndërmjet të dy burrave që flasin me njëri-tjetrin, por këtë herë ata janë në një vend tjetër. Kjo dosje jepet në DVD-në që shoqëron këtë raport. Po ashtu, bëra kërkime në përpjekje për të gjetur një burim nga ku është marrë kamera/ora. Gjatë kërkimeve të mia konstatova se aparatura (ora) kishte qenë në shitje në një faqe interneti. Pas pozicionimit të të gjitha dosjeve në aparaturat periferike, më pas fillova të rishikoja përmbajtjet në hard drive-in e kompjuterit portabël. Procesi i parë ishte të përcaktoja nëse mund të gjeja pozicionimin e të tre dosjeve që gjendeshin në USB, të ruajtura gjithashtu dhe në hard drive-in e kompjuterit. Isha në gjendje të përcaktoja pozicionimin e tyre,... 
Pasi konfirmova se si në USB dhe në kompjuterin portabël ishin ruajtur të njëjta dosje/dokumente, më pas konfirmova se USB-ja dhe kamera/ora ishin lidhur me kompjuterin portabël. Për të bërë këtë gjë, kontrollova USB-të e lidhura tek regjistri dhe pashë se të dyja ato ishin lidhura me kompjuterin portabël.

falemnderit. smiley

po besoj se jemi dakord qe debatin nuk e shkakton fakti qe egzistoka nje video tjeter, por permbajtja e videos tjeter.

PS: ku e gjete kete dokument??? smiley

 ka nje pergjigje te thjeshte qe kete material e ka shitur prokuroria dhe jo policia.

materiali i ekspertit ka mbrritur prane prokurorise se ajo ka qene porositesja dhe nuk ka lidhje me policine.

Ka mundesi, sepse ne Shqiperi sistemi i drejtesise nuk ka kredibilitet, meqenese eshte nder sektoret me te korruptuar. Provo te hapesh nje ceshtje gjygjesore e pastaj ec e fol. Ka tarifa te vecanta per gjykates sipas rendesise te ceshtjes. Ketu avokatet ne fakt luajne rolin e sekserit; nder 10 milion fature avokatit, 5 milion i ka per gjykatesin. Prandaj prokuroria ja kalon dosjet shtypit, sepse para se te denohet nje minister apo deputet, duhet pergatitur opinioni publik. Ne fillim duhet denuar publikisht, pastaj politikisht dhe ne fund penalisht.

Pertej kesaj, publikimi nder gazeta te dosjeve te hetimit eshte e turpshme. Kushdo qofte ky. Gazetat nuk mund te akuzohen qe i publikojne, se kjo eshte detyra e tyre.  Sidoqofte mbetet dhunim i privacy flagrant.

ne cdo vend me drejtsi normale, kta te dy do ishin shoke/shoqe te t'njejtes qeli

Shikoni shtypin në Shqipëri, që mund të shërbejë si një matës i mirë i faktit që demokracia po funksionon. Tri prej katër gazetave ditore me qarkullimin më të madh, "Gazeta Shqiptare", "Shekulli" dhe "Shqip", janë pro opozitës, ose anojnë nga opozita. Në televizion, stacioni më i madh privat, më popullori, Top Channel, anon nga opozita

USA Ambasador  Tirane

Tani e kuptoj pse Enveri cdo 10 vjet pushkatonte gjithe qeverine.

Nga e dinin Saliu dhe te tjere si Bari Falliu me do pjese te shtypit te "lire e demokratik " te pa lidhur me prokurori e polici  qe "dvd ishte manipulim " se "nga ajo DVD jane fshire pjese te tjera "  pa e "xeberthyer " experti amerikan ? 

E shpjegon dot kete ozoni ...ose ndryshe ka ndonje shpjegim nga "specialisti " qe nuk permend asnje fakt se cfare ka ne pjesen e fshire , te pakten ne ate qe ka prure Ozoni si i "brendshem " !

...po te jeshe pak me i perqendruar e pa emocione, e kujton se Prifti ja kishte ofruar Saliut kete CD ne fillim si shkembim per mos ta hequr nga minister dhe Sala i tha shko publikohe ku te duash  pasi ka biseduar me Meten dhe ky e ka garantuar se cfare realisht eshte thene ate diten e filmimit.Kete do provonte dhe amerikoni me vone...keshtu qe ska vend  per aludime militanteske ne gjithe kete histori...

Sala i tha shko publikohe ku te duash

Dhe mos fol per milintantizem po deshe... "Sala tha..." dhe kush e tha tjeter? Sala dhe militantet e tij. mendoj. smiley

Sala i tha shko publikohe ku te duash

..po deshe edhe tek Edi Rama  i tha; pasi i kishin thene ata te lagjes se Rames se e kishin pare kete Priftin si shume shpesh verdale nga Peza.....

A fole per militantizem... Ti mund ta vazhdosh tendin, po mua mos u mundo te me terheqesh. Me vjen keq qe u genjeva se do behej bisede normale. me te mira.

Me vjen keq qe u genjeva se do behej bisede normale.

.....???

U ngaterrua shume kjo pune, duke qene dhe vete i fushes penale me duket shume absurde qe nje gazete te kete te gjithe dosjen e ngjarjes se 21 janarit, te ndodhte ne vend tjeter do te kishin ikur disa karriera per lesh. Duke patur parasysh rrjedhjen e informacionit kjo u jep te akuzuarve dhe avokateve te tyre nje mundesi per tu mbrojtur.

Ps. Dosja ka dale nga zyrat e prokurorise sepse vetem ajo e ka ne kete moment. Edhe ne momentin qe prokuroria i kerkon policise te zbatoje vendimin e saj (arrestimin psh) policise nuk i paraqitet dosja e hetimit por vetem urdher arresti bazuar mbi hetimet.

 Po meqe keta jane tipa qe kane imunitet atehere del nje relacion me shkrim per kuvendin dhe qe eshte i nevojshem per me u mbush mendjen deputetetev t`u heqin mandatin. 

Pra shkurt kjo mund te kete dale dhe nga zyrat e parlamentit smiley

Pjeserisht e sakte, por ne kete rast ska dale kerkesa "relacioni" qe i eshte derguar parlamentit por e gjithe dosja e prokurorise. Se shpejti del edhe videoja e plote te cilen e ka vetem prokuroria dhe eksperti amerikan.

Po he pra vella... cfare them une, cfare me pergjigjeni ju... njerit me siper ja bej te ditur qe nuk jam bylmez ne data recovery(modestisht), per te mos i thene qe e di fort mire si funksionon... ai sjell metodologjine.

Tjetrit i them qe ka ndryshim mes te diturit se KA nje video dhe te diturit te permbajtjes se videos.

Ti thua ta leme militantizmin, dhe vjen vete ketu e citon Saliun fjale per fjale... ne deklarata qe i ka bere ai dhe vetem AI, dhe na i jep pa teklif si te verteta te patundshme.

Ta pret mendja qe zhgenjehet tjetri. 3 persona te ndryshem, dhe une s'po merrem vesh me asnjerin. Ja qe dhe mund te kem une problem me shqipen... ne te lexuar/kuptuar, dhe ne te shkruar/shprehur. Prandaj mos e merrni personalisht edhe kete koment.

Si ia futa vetes

si e bera gjemen

pastaj qetesohem

e them:t'emen

lol marre ng portokallia.

Koth u ktheva se te lexova qe kishe ardhur mw Jozef lakuricen ......

Patjeter dhe mos e diskuto fare se nga eshte "rrjedhja " lakuric e se vertetes se Priftit . ja psh po te lexosh me vemendje do e besh dallimin me njehere midis nje Kaposhi "qofteedhe nje dite " - thone barezet dhe midis nje kaposhi " maj plehut " thote populli yne kur kendon kengen e Berihajt te Jozeferve .

Por si paranteze PRIFTI ka denoncuar korrupsionin e QEVERISE se Gopit me "duar tw pastra " dhe c'ne me lazem duhet te dale edhe nje vidio tjeter.

Nga e dinin ? Shume e thjesht por jo per kirikit e Berishes . Prifti mund ta kete biseduar me "ish shefin e tij politik " se po ndermer nje "operacion pastrimi " ( ose dhe JO ) duke i regjistruar nje pjese te duarve te lara me sapun VENUS smiley Dhe ja ka treguar shefit i cili me pas  duhet ta kete "dnoncuar " tek krye duarpalari i Qeverise se po ja "fusin " ose.... bjer nje variant pa kikiriki se si mund ta dije Meta e Prifti qe ka edhe pjese te "fshehura "

Ja tani tre komente ose

1 - argumenti i specialistit .

2.- argumenti i "lakuric - lakuric " i se vertetes . "

3 - Kikiriki - kikikikiki i gjelit mbi pleh

3 - Ja me te PAREN nga "brenda " argumentit me kukuruku -e -kkikiki - kiu . Kukuruku e ka vene vet se ipershtatet gjelave terepublikavetebananeve ose te A.latine .

...po te jeshe pak me i perqendruar e pa emocione, e kujton se Prifti ja kishte ofruar Saliut kete CD ne fillim .... ( po hyj une qe te te sqaroj :  ...jo per veten por per METEN o kikiki plehu ) ...si shkembim per mos ta hequr nga minister dhe Sala i tha shko publikohe ku te duash  pasi ka biseduar me Meten dhe ky e ka garantuar se cfare realisht eshte thene ate diten e filmimit.Kete do provonte dhe amerikoni me vone...keshtu qe ska vend  per aludime militanteske ne gjithe kete histori...

2 - Nga selia e te vertetes - "lakuric -lakuric " shoqerohet me hingellima pelash .

Nga ekspertimi teknik i kryer provave materiale ka rezultuar se në to ekziston dhe një video tjetër, e cila ishte fshirë dhe që është rikuperuar nga eksperti. Kjo video është e datës 11.03.2010 dhe në të janë regjistruar dy persona, njëri ndër të cilët është ish-ministri i METE-s dhe deputeti i Kuvendit të Shqipërisë, shtetasi, Dritan Prifti dhe tjetri është ish-zëvendësministri i METE-s, shtetasi, Leonard Veli Beqiri. Këta shtetas, sipas asaj që evidentohet në video, kanë zhvilluar biseda për përfitime financiare të parregullta... hihihihihihihihihihihi - hingellin prokuroria e Jozef lakurices.

3.- Specialisti dhe e verteta e zbuluar e shkruar ( raportuar prej tij )

Vetm pjesen qe lidhet me "vetasgjesimin e Priftit dhe me kikirikite e te vertetn e lakuric se te tjerat jane shume te QARTA dhe nuk kane nevoje per interpetime e Militantizmi.

Une nuk isha ne gjendje te pastroja segmentin audio te vidios me mjetet qe pata ne dispozicion

Pak gjate Koth po me qe duhen "argumente " smiley

- Duket se videoja e plotë është ndarë në dy video të ndryshme, gjithsesi, unë nuk kam gjetur prova që personat që jepen në video të jenë tjetërsuar.

 

-Une nuk isha ne gjendje te pastroja segmentin audio te vidios me mjetet qe pata ne dispozicion ..

  .......skeptiket mbeten te tille(per shume arsye) edhe perballe punes se profesionisteve.

si paranteze;

Since the container does not describe how data or metadata is encoded, a program able to identify and open a container file might not be able to decode the contained data. This may be caused by the program lacking the required decodin algoritm, or the meta-data not providing enough informationSince  audio and  video streams can be coded and decoded with many different algorithms, a container format may be used to provide only a single file to the user

The container file is used to identify and  interleave different data types. Simpler container formats can contain different types of audio formats, while more advanced container formats can support multiple audio and video streams, subtitles, chapter-information, and meta-data (tags) — along with the synchronization information needed to play back the various streams together. In most cases, the file header, most of the metadata and the synchro chunks are specified by the container format. For example, container formats exist for optimized, low-quality, internet video streaming which differs from high-quality DVD streaming requirements.

Container format parts have various names: "chunks" as in RIFF and PNG, "atoms" in QuickTime/MP4, "packets" in MPEG-TS (from the communications term), and "segments" in JPEG. The main content of a chunk is called the "data" or "payload". Most container formats have chunks in sequence, each with a header, while TIFF instead stores offsets. Container format parts have various names: "chunks" as in RIFF and PNG, "atoms" in QuickTime/MP4, "packets" in MPEG-TS (from the communications term), and "segments" in JPEG. The main content of a chunk is called the "data" or "payload".

 

          Pra eshte plotesisht e justifikuar qe pasi video eshte ndare ne dy pjese  dhe ne pjesen e dyte (ate qe dha Top channel) eshte bere nderhyrje per te vendosur subtitles kjo ka shkaktuar edhe file corruption duke e bere  te pamundur qartesimin e segmentit audio me mjetet aktuale.

 Kaposho ja ke futur icik kot ketu sepse materiali eshte mare nga burimi origjinal dhe jo nga i kopjuari. Me cudit faktikisht sesi nuk e ka zbardhur dot pjesen audio dhe me cudit edhe fakti sesi e kane "zbardhur" ato te TOPIT. Pi ai Filipi si veshderr duket smiley

..burimi orgjinal e trasmentonte ne kohe reale ne PC(laptopin) e Priftit..

 Mos u rrefeni tek prifti se e mori vesh gjith popullismiley

Eksperti thote:

Po ashtu, unë isha në gjendje të zbardh një video e cila ishte fshirë nga apertura. 
 

 

Ndërsa aksesova memorien e brendshme të aparatit, konstatova se në aparat kishte qenë një video, e cila më pas ishte fshirë, të cilën unë isha në gjendje ta gjurmoja.

E shkruar së fundmi: 11/03/10 05:30:00 të mbrëmjes 
Unë e rikuperova dokumentin dhe pashë më pas përmbajtjet.

Ka ca gjera qe stonojne ne kete raport te ekspertit. C'pune kishte eksperti te zbardhte nje video e cila ishte fshire nga aparatura? Detyra e tij ishte te percaktonte autenticitetin e videos Meta-Prifti. Pse paska bere pune "vullnetare"? Kjo mu me duket njesoj si te paguash nje hidraulik per te te regulluar banjon dhe ai mbasi ta regulloje, te fuck dhe gruan!  smiley

Prokuroria ka per detyre te hetoje hard diskun e te shohe gjithcka qe ka brenda.
Nese ajo gjithcka qe ka brenda eshte nje video tjeter inkriminuese, ka per detyre te beje denoncimin.

Nuk po flasim per prokurorine ketu, por po flasim per ekspertin dhe eksperti ka mar porosi/urdher per te keqyrur vetem videon Meta-Prifti nese eshte manipuluar apo jo. Une nuk besoj qe prokuroria ti kete dhene porosi qe te hetoje mbi aparatin incizues, por per materialin video. Nisur nga kjo hipoteze, une ngre pyetjen se pse ky ekspert eshte mare edhe me gjera qe nuk i ka dhene njeri porosi?

 Sot rastisa te bisedoj me nje qe ka te beje me keto pune. Eksperti i prokurorise, qe te verifikoje vertetesine e videos, duhet ta verifikoje jo vetem si skedar video, por edhe hard diskun qe e ka shkruar kete skedar. Kamera ka qene e futur brenda nje ore, dhe ora nuk kishte memorie brenda, por dergonte informacion me wireless te nje laptop. Qe te vertetohet qe videoja eshte marre nga kjo kamera dhe eshte futur te ky laptop, duhen kontrolluar edhe kamera, edhe laptopi, koha reale e filmimit te kameras dhe koha reale e shkrimit te informacionit ne hard disk. Po te mos perputhet koha e ores\kamera me oren e shkrimit te videos ne hard disk, del qe eshte montazh. Duhet verifikuar gjithashtu nese hard disku eshte formatuar apo jo pas regjistrimit e nese jane bere modifikime. 

Pra, nuk kontrollohet thjesht videoja, por dhe pajisjet qe shkruajne dhe filmojne videon. 

pra ju thoni se eshte kontrolluar hard disku i laptopit? Po ne hard diskun e laptopit mund te kete me mijra files te fshira. Dhe per te bere zbardhjen e tyre (aq sa mundet) do te duhen muaj dhe shume para. Sa shpejt e gjeti ky ekspert videon tjeter, a thua se e dinte paraprakisht.

Jo, nuk duhen muaj. Ka programe plot qe e bejne ne me pak se gjysme ore.

Nje program fare i zakonshem qe shume vete e perdorin per te mirembajtur laptop-in, per shembull, qe s'eshte fare per ate pune, "tuneuputilities", ka thjesht si opsion dytesor... (pra jo profesional) nje komande qe kontrollon filet qe jane fshire. Perpunimi zgjat ne varesi te fuqise se kompjuterit. I imi, qe ka procesor me dy berthama pune, me shpejtesi 3000 mhz dhe hard disk me memorie 500 GB, i nxjerr per 12 minuta te gjitha fajlet. Imagjino nje kompjuter me i avancuar se i imi, qe tani kane dale me 6 berthama me shpejtesi 3400 mhz, se c'mund t'i beje nje hard disku laptopi te priftit, qe s'mund te jete me i madh se gjysma e hard diskut tim, pra 250. Por edhe sikur te jete 500, imagjino sa lehte nxirren.

Ok, bindem per sa the me lart, por pse duhej ti behej kjo gje komputerit te priftit? Ai mesa di une nuk ishte person nen akuze. A ka shkelje te privatesise ne kete rast? Pasi aty mund te gjenden file te themi personale qe nuk ka pse ti mare vesh as edhe prokuroria.

 Psh noi video seksi Rama me Dash Pezen? Kete hall ke?

po pse jo! Vetem keshtu mund ta beni Saliu te perjetshem ne pushtet!

 Une kom hall se ngeli Rama pa videot e tjera. Si do e ngreje "popullin" tani?

Pse nuk e di ti qe te premten me date 18 shkurt kemi demostrate ne bulevard? Thone qe do jete kohe e mire dhe nuk do kemi as cadra me vehte kesaj radhe.

Kamera nuk ruante video, por i ruante ne kompjuter. Prandaj duhej kontrolluar kompjuteri. Kompjuteri eshte kerkuar si prove, dhe vetem duke dorezuar ate kompjuter qe ka regjistruar ate qe filmonte kamera, prifti mund te vertetonte qe videoja e ilir metes eshte e sakte dhe jo e montuar. Sepse nje video qe vjen nga nje burim tjeter, nga nje usb, bie fjala, mund te jete e montuar ne nje kompjuter tjeter e s'mund ta dallosh vertetesine ne menyre te plote. Me laptopin, shikohen te dhenat qe ka hard disku, qe vertetojne se eshte lidhur me kameran (hard disku e kamera kane kode identifikimi e kode qe vertetojne se jane lidhur me wireless) dhe nese edhe videoja perkon me kameran, hard diskun, orarin e filmimit dhe kodet e te dy pajisjeve, atehere eshte origjinale.

Prifti ia ka futur vertet vetes me kete, edhe pse filmimin e ka bere per t'ia futur personit tjeter, ndaj dhe mund ta sorollase muhabetin.

Por e mira e kesaj meseleje, eshte se kjo verteton qe videoja e metes eshte origjinale. Po e hengri prifti, e ha dhe meta. 

Mos bej dhe ti sikur nuk sheh nga syte. Ai robi thote qe nuk kam zbardh dot audion. Me ca do e haje Meta? Me titrat e Filip Bulldogut?

E shpetove Kokemadhin? Sonte do flesh rehat. U kryeeeeeeee!

Ketu gabohesh ti, shoku. Ka ca pjese qe zeri eshte i paqarte, por aty ku eshte i qarte, ka plot per ta rrasur ne burg. Kjo vertetohet edhe me faktin qe Meta arriti te akuzoje prokurorine, sepse s'i mbeti rruge tjeter.

 Ta thashe. Po u dogj Iliri kemi deputet tuaj zemergjere qe kalojne tek ne. Skemi faj ne qe keto te PS-se e perlyen qeverisjen. Te gjithe hajdutet PS-ja i ka mbledh me nikoqirllek.

po pse doni ta mbani me zorr qeverisjen per te vazhduar vjedhjet? Se gje tjeter me kete palo qeveri nuk keni se cte beni!   smiley

 je i sigurt qe s'ka te pD-s qe kalojne matane?

 Ishalla po kalojne. Ca te thote vellai jot ty. Ishalla tju bohet mire juve se vallai deri ne 2017-ten aty do e keni Sulen.

Mos bej dhe ti sikur nuk sheh nga syte. Ai robi thote qe nuk kam zbardh dot audion. Me ca do e haje Meta? Me titrat e Filip Bulldogut?

 

thnx crash ; Kjo eshte  a  65000$ question ....

 Hajt se po e provoj edhe njehere te merem me sqarimin e NJERIUT TE RI RAMIST.

Kur behet recovery, mund te gradosh te dhenat qe do te kthesh, psh audio,video, foto, materiale word, exel, etj. Procesi i recovery nuk zgjat me shume se 1 ose 2 dite. Per hard disqe mbi 1 terra zgjat edhe me shume. Laptopi Priftit eshte dell xps qe normalisht kane hdd 350 ose 500 gigesh. Mbasi behet recovery ai robi i sheh te dhenat qe jane te pademtuara dhe ato qe i duken me interes i kthen mbrapsht. Po te lexosh dosjen me siper do sqarohesh edhe me mire. Ta thashe edhe njehere. Boll e qave deputetin tend te ri se na cove zorret ne fyt. E hodhe poshte veten qe u corre per ato 4 te vdek dhe mbron Priftin si zagar. smiley

 ore, ai deputet eshte i Berishes, po qe per te pyetur, dhe kjo eshte nje vertetim qe videoja e metes eshte origjinale. Per meten si do t'ia beni ju berishianet? E di qe Berisha duhet te jape doreheqjen direkt per videon e metes?

 Gabim shpirto. Per mua duhet ta haje META dhe PRIFTI. Qe te dy. Prifti eshte pergjegjesi per PD por eshte pergjegjesi me e madhe per PS qe i vdiqen 4 vete dhe kur vjen puna po e mbajne Priftin ne gjirin e tyre. Shpresoj qe Sala ti fusi shkelmin Ilirit, te shohim si do ecin gjerat. Pastaj te blej nja 6 deputete nga ju dhe ta mbledhi mendjen.

po frymori ku do ti gjeje parate per te blere 6 deputete? Thone qe Zvicera i ka bllokuar llogarite bankare te pa deklaruara.

Vallai nja 4 a 5 gati jane per shkeputje. Sa per leke ska problem. Vete keni thene qe ka miliarda Sala. Mos ja qani hallin se nuk harxhohet smiley

po si i ka siguruar keto miliarda, nga baba si trashegimi? Apo nga ana e gruas?

 I ka vjedh nga populli. Pse budalla eshte Sala si Edi qe ka vetem 3 mije euro llogari? 

Ene populli ka per tia marre shume shpejt.

Po po. Ato qoftexhinjte qe mblidhni ju te marin gjak ne sqetull

Si e shpjegon ti, me fal po tingellon sikur e ke me te degjuar dhe nuk arrin ta riprodhosh dot. smiley

Xps kane filluar nga 160GB.  Eshte e kote te fillon te aludosh sa e ka patur XPSja e Priftit. (350 nuk ka. 320, po).

Pa i hyre procesit recovery ne detaje si ndodh e si behet(se nuk ka asnje vlere debati), nuk po na thoni se KU E DINI QE EGZISTON NJE VIDEO ME ATE PERMBAJTJE. Kush e ka pare?

Me duket se gjihte kjo tymnaje eshte ngritur nga nje email "anonim" qe u eshte derguar redaksive te disa gazetave... qe keto nga ana e tyre, per skup(idhje), e nisin me rreshtin bombastik: "(filan gazete)... ka arritur te zbardhe..."

Tani ca thone qe djalli fshihet ne detaje... a jeni te sigurte qe nuk po lini djallin perjashta nga e gjithe kjo mesele? sepse videon vetem me detaje nuk e njohim, per te mos thene qe nuk dime asnje gje me siguri... ndoshta vetem faktin qe po, ka nje video tjeter.

Ok 320 giga. Aq me mire. Sa me i vogel hard disku aq me mire. Rrofsh per ndihmen smiley

Se kuptoj ku bazohesh qe nuk eshte e vertete video-ja. Nuk e pe Priftin qe ishte bere tym? Se pe qe kishte ik ne prokurori me xhup lekure dhe jo me kollare si heret e tjera? Po te kap vetem anen psikologjike qe te mbushet mendja sepse faktet dhe ekspertiza jane te pakundershtueshme smiley

Jo mo jo, me ashtu psikologjisje, nuk nxirret gje ne drite. Se fundi i fundit, kur nxorri videon e pare, doli dhe Saliu dhe tha qe nuk e rrute, qe video kish dale fale tij, sepse nuk e kish pranuar, dhe cfare nuk shau e nuk volli kunder te tereve... nuk tha gje kunder Priftit po iu sul Edit... E nuk lane gur, ofensive, balte, fyerje nga me te uletat, derisa dolem te fyerja ndaj gjithe popullit para gjithe botes - grushti i shtetit. E jo na ishte montim, e jo na ishte sajim... e jo terrci po verrci; madje na doli dhe Meta me "ekspertet" e vet para ca ditesh qe na kishin vertetuar bijond eni rizenebell daut qe ishte montazh i turpshem... keshtuqe psikologjisja, nuk funksionon ashtu si thua ti, por pak si me ndryshe.

Dhe nuk mund te vendosim te kryqezojme dike, vetem se guxon te dale pa kollare nje dite pasi disa redaksive u ka shkuar nje email anonim.

Une mendoj qe te pakten cike me shume seriozitet mund te tregojme. Perndryshe do vazhdojme te jemi pjese e valles apo vorbulles qe shkakton tymnaja, thashethemnaja, cmenduria dhe roitja 20 vjecare qe ka kapluar ate vend. smiley

ps: perseri, te lutem 100x te mos e permendni me ekspertizen. nuk e ve kush ne dyshim ekspertizen. per te 100ten here, te jesh ne dijeni per egzistencen e nje videoje, nuk eshte njesoj si te kesh pare videon. te kesh degjuar per Zelanden eshte ndryshe nga te qenit maor. #

meqe u permenden smiley

kia kaha, kia toha,

me respekt. smiley

Kaposh ......jo vetem qe je shume militant dhe nuk mund te te vleresosh asgje si te "argumentueshme " prej teje , por per me teper je shume feminor ne menyrat qe perdor per t'ju shmanhur te vertetave "lakuric - lakuric " . Po qe per te vertetat e Berihajt nuk ja vlen te mendosh se mund te jesh normal dhe te quhesh Berisha , dhe kjo per asnje vend te HARTES se BOTES !

Askujt nuk i "rruhet" ( biles as Bradit qe nuk donte ta krahasoja me tye  smiley ) ne se ka edhe nje vidio me Prift apo me Hoxhe . Problemi eshte shume dhe me se i thjeshte .

Kokosh !

Vidio e Priftit per Qeverise HAJDUTE , KUSARE , MASHTRUESE , HIPOKRITE , VRASESE , me ne krye "dorepalar e kokepalar " gojeshthurr , te papaergjegjeshmin   e zgerdhiresin ne vaki  BERISHA - Lakurici , eshte Plotesisht e vertete . Per te tjerat shko ngushello ate nofullkatrorin e deputeteve te minatoreve qe kane mend deri ne gryke dhe flasin me chipet qe u fut ne koke Berisha ...dmth jo ketu.

Tani u ka mbete te sillni ate amerikanin per te pare ne se jane te vrare apo jo dhe me patjeter do nxirrni variantin Patozi -Olldelja ata kane bere kastile vet qe te duken si te vrare ose fundi ata jane vrare nga nje kriminel me cader pistolet , dhe te gjitha keto  qe t'ja fusin qeverise se duarve pa gjak e te pastra e me te suksesshmes ne Ballkan , Rajon e faqegjere smiley me qe eshte edhe pjelle e faqegjeres si Qeveri !

Crasho .....po e fus ketu se nuk du me harxhu shume postin kur mendoj se do flasesh prape si Kaposh smiley

Mos me shty ne ngasje per me me provu ! Ka qene i llaf i vjeter ..Ne ...te botes , punoj qindin smiley , e keni mo apo nuk e di fare qe ka qene .. Si i tha Shivola - Arturos per kohet moderne .

Sot Arturo nuk eshte problem mosha . Merr  nje koker blu ne Nju Jork , e pi mbi Londer dhe je hazer per ne Shqipri !

Gjen njeri lidhje me kete ngjarjen ketu?

http://www.balkanweb.com/kryesore/1/maqe...

Keta te levizjes Zgjohu jane ata tipat qe kane bere spotet publicitare kunder "dhunes" se Rames. Duket sikur po i behet indirekt presion Amerikes me destabilizim Ballkani.

Jane dy levizje te ndryshme qe skane asnje lidhje me njera tjetren.

 sheme - 14 Shk 2011 - 12:50am - #

 

pra ju thoni se eshte kontrolluar hard disku i laptopit? Po ne hard diskun e laptopit mund te kete me mijra files te fshira.

..kollaj fare, ne hard disc te gjitha jane regjistruara, dhe ngelen aty pergjithmone, dhe panvarsisht se ti mund te fshish pjese te regjistruara, nje kopje, mbetet ne hard disc,. Keshtu ndodh gjithmone kur behen hetime per persona ne dyshim,si fillim menjehere sekuestrohet computeri,lap topi, dhe hetohet hard disc-u.Vetem nese instalon nga e para "operation system" te cmpjuterit mund te fshihen pergjigjmone te gjitha regjistrimet e computerit, informacionet, data base etj.. Prifti si duket e ka harruar kete sekret dhe eshte kap me presh ne duar edhe ai vet, a thua vertet te kete ndodhur keshtu?!

Ekspertin prandaj e quajne expert nuk gabon kollaj!

 Gabim sepse edhe metoda e fshirjes DoD 5220.22-M qe quhet nivel mesatar sigurie fshirjeje (e fshi hard diskun 6 here me nga dy pass hard diskut )perseri nuk eshte komplet efektive. Pra instalimi sistemit operativ nuk fshin asgje. Prifti ska faj se seshte ekspert ne keto gjera dhe se ka menduar qe teknologjia ka shume klecka.

Me falni qe nderhyj ne mes... thjesht per korrigjim: riinstallimi, ose riformatimi i hard diskut nuk ka parametra sigurie.

metoda DOD (Department Of Defence - compliance) eshte shume e hershme. Ka metoda me te "reja", (nderkohe qe DOD qe thua ti, ka 3 passes) NSA(7 pass) Gutmann (35 passes)(pass=kalim, meshim), madje ka programe qe e zgjedh vete jo vetem metoden, po edhe numrin e kalimeve. 

Formatimi, thjesht "mbrun" partition (pjesa{thela smiley} e diskut ku installohet). Me formatim, nuk fshihet gje, por "fshihet" (as in: hide or cover)

 

Primo, fshirja e perhershme e nje skedari behet pa qene nevoja per riformatim, po me ato programe qe i bejne recovery.

Primo, personi, ozoni... le nam, per zotin. Vertet qe per cdo teme nga nje nick. Je i vetmi komunist i Berishes qe ben sikur s'i ka hyre tartabiqi ne bark se mos ngel pa buke se shpejti.

Po behet. Te rrufte tune up ty smiley

 

Nicket i kam nderruar sepse me bejne ban keto. Tartabiqi sme ka hyre fare. Perkundrazi po te duash hajde pijme nje kafe po kam hall mos trembesh kur te me kesh perballe o Xp smiley

 Ca thua mer! Po ku t'i gjej une cizmet per te ardhur deri ne llucat ku kullot ti?

 Hajde se andej nga kullat e xhaxhi Fidelit me gjen. Vertete jemi opozitare por vellezer smiley Po sec kam pershtypjen qe ti je nga ato qoftexhinjte e keputur te Rames smiley

Perkundrazi po te duash hajde pijme nje kafe po kam hall mos trembesh kur te me kesh perballe o Xp

Po pse mer, kaq i shemtut qeke tina? Hajde tek dyqoni im te te regulloj e te te pastroj.

Mere ene Mero Bazen me vehte se ene ai i shemtut fort eshte.

 une nuk jam expert komputerash por kaq e di kur ri-instalohet sitemi operativ cdo gje fillon nga e para, hard disku eshte ne gjendje fillestare njesoj si kur e ke blere rishtas!

 Artian. Kur te formatosh ndonjehere kompiuterin shkarko kete programin me poshte (versionin demo) dhe beje recovery. Do te shohesh qe mbi 90% e materialeve do te kthehen te pademtuar.

 

http://www.stellarinfo.com/

Ku e kishim llafin ne, ah tek eksperti!

Si arrit ta zbuloje eksperti ate qe kishte fshire Prifti nga hard drajveri,(supozohet) nga ky 90 % qe thua ti? Pasta e di ti se cfare lap topi kishte Prifti dmth c`version programi perdori Prfiti? 

Me gjithe ate pak rendesi ka kjo rendesi ka qe eksperti eshte ekspert dhe ti mund te jesh nje ekspert prandaj ti e di me mire kete pune.

Me qejemi tek ekspertet pse eksperti eshte amerikan di ndonje gje me shume se ty ai apo ne shqiperi ekspertat nuk besohen? Duhet pare edhe kjo ceshtje!  smiley 

Artian. Ti mire e ke, por ajo qe thua ti ndodh vetem nga kendveshtrimi i sistemit operativ. Do te ta ilustroj me nje shembull paksa feminor. 

Eshte njesoj si te marresh nje tablo, te pikturosh nje pikture. (installim windowsi)

tani do i besh riformatim... fillon me bojra, dhe i bie siper tablose(piktures qe kishe bere me pare). E kthen psh, nga Davinci ne Karavaxho... po kjo nuk dmth se po ta heqesh bojen e Karavaxhos nuk gjen Davincin poshte. Persiper kesaj tabloje mund te pikturosh per aq kohe sa te kesh bojra dhe tabloja te mos prishet.

Eshte shembull banal, po e jep pak a shume idene e asaj qe ndodh. smiley

 Me pikturen nuk qeke keq, por edhe me computerin, une nuk di ndonje kendveshtrim tjeter nga sistemi operativ per tabllote e pikturave ose grafikte  e computerit, Nga cili kend ndodh ajo qe thua ti, nga formatimi, edhe per kete mesa di formatimi eshte vetem per sitemet e vjetra persa i perket ri instalimit, mund ta kem gabim!

 Eh mor Prift. Vetem se nuk perdore nje Active Kill Disk i hengre koken vetes. Rri haj 4 vjet tani smiley

Denimet e kodit penal per kete lloj krimi jane teper te lehta.Si duket ata qe e hartuan e bene ne menyre qe edhe po te kapen t'ia hedhin me ca kohe burg te lehte dhe nja 10-20 mije dollare gjobe.Ne amerike ha 10-30 vjet burg plus gjoba te majme per korrupsion kaq flagrant.

Problemi eshte se kush do t'i zevendesoje edhe po ra Berisha.PS jane po aq te korruptuar .Mos te harrojme se Meta ka qene 2 here kryeminister i PS.Ai do te ishte ende  ne PS nese nuk do te kishte mosmarreveshje pazaresh.kemi te bejme me nje falimentim te klases politike .Pas 20 vjet demokraci jemi perseri atje ku ishim ne 1990 pa pasur nje udheheqje te afte te na nxjerre nga kriza.

Si duket mallkimi yne si popull eshte qe te shkojme gjithmone per lesh e te kthehemi te rruar.

 Ata qe denohen nga gjykata sikur edhe nje dite nuk kane te drejte morale te kontribuojne ne politike, ndryshe politika do te degjenerohet!

Qeshim dhe tallemi ktu me priftin, por eshte veshtire te denohet ndonjeher.

Cudia me e madhe 3 dit zgjat dhe mbas disa vitesh ndoshta e shohim prap si minister. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).