Meqe disa nga te "moderuarit"e peshkut e nenkuptojne deshiren per dhune per te rrezuar Berishen, do te doja t'i pyesja troc fare. Te premten pritet rremuje dhe dhune neper protesta. Ju jeni dakord me kete apo jo? Me ate rast bejme edhe nje si tip poll-i qe te shohim kush jane me teper pro dhunes, ata qe jane jashte Shqiperise apo ato qe jane brenda. Falemners paraprakisht.

194 Komente

smiley po un neser do bej nje puç te madh loooooooooooooooool

Ne shtepi apo hotel? smiley

smiley hahaahha ja do shoh mbesen time se kam dy jave pa e pare do bej puç puç smiley apo nuk eshte  1 vjec e gjysme gaty 2  o zot o zot smiley 

Po.

Dhuna eshte e vetmja menyre per te larguar Berishen nga pushteti, por dhe per ta mbajtur ne politike (ndryshe, ne rotacion me zgjedhje, Berisha dilte ne pension) keshtu qe eshte krejt e justifikuar, bile e domosdoshme.

Te dyja keto jane te domosdoshme, se po s'e larguam nga pushteti Berishen s'e bejme dot Edi Ramen kryeminister, por dhe po e larguam krejt nga politika (po s'qe Berisha shef i opozites) nuk kemi ca ofrojme si alternative; aleternativa e vetmje e jona eshte joBerishizezmi.

Per me teper lexo mbi hipotezen e mjate:

Karl Marx kur fliste për komunizmin e konsideronte si një re që endej përmbi Europë, një re ndryshimi rrënjësor të situatës së deriatëhershme. Që prej kohës së Manifestit Komunist e deri në vitet ‘90, komunizmi u propozua në forma të ndryshme, një herë si lëvizje punëtorësh, më pas si një alternativë partiake, e në fund pas revolucionit Rus, në lloj sistemi parti-shtet.

...

Një hipotezë e majtë endet si re mbi kokat tona, e vetmja mënyrë për ta parë është që të ngremë sytë lart e të fillojmë të ëndërrojmë për një botë më të mirë, sepse një botë më e mirë është e mundshme.

smiley)))

Megjithese me ironi, Xhib, kjo duket alternative e sakte.

Largimi i Berishes me dhune, por definitiv, sepse ne ate pike e ka cuar ai situaten duke nxjerre jashte loje qe nga institucionet e kushtetuta deri tek llogjika normale, do te ishte nje zgjidhje perfekte e kesaj situate.

Largimi definitiv i Berishes (best case do ishte edhe zbardhja e zullumeve nga Gerdeci i Shkelzenit deri te urdhrat e gardisteve te 21 Janarit) do te linin ne fuqi nje Rame pa nje kauze qe te justifikonte mos-permbushjen e detyrave te nje kryeministri evropian. Normal qe ky largim sjell edhe eliminimin definitv te Nanos dhe Metes.

Rama tashme nuk do te kishte gogol si Saliu ose Nano para.

Gjithashtu, pa percartjet 'trademark' te Berishes e 'batutat' alkoholike te Nanos, gjithe politika Shqiptare do te kalonte ne nje nivel tjeter komunikimi ne menyre organike.

Pra nje Rame i paafte te kryente nje detyre kryeministri, dhe me baza shume te dobeta ti duronte nje skandali te permasave edhe sa gjysma e ketyre 100 te Sali Berishes, nuk do te ishte aspak i afte zgjaste ne drejtim. Pra do te rrezohej me skandalin e pare ose te dyte qe do ti lejonte vetes - gje qe eshte kushti fillestar qe perben nje demokraci perendimore - if you get caught - you're screwed.

Nje PD pa mekatet e Berishes ne krye, perballe nje kryeministri si Rama me 10 vjet propagande masive kunder, do te ishte nje kundershtar formidabel qe me shume mundesi do ti kishte te marra zgjedhjet e rradhes pa shume mundim sikur edhe shume pak pakenaqesi te kishte.

Pra nje heqje definitive e Berishes (qe si jane dukur bathet gjithmone behet dot vetem me dru) do te sillte brenda 2-4 vjetesh nje pastrim te politikes shqiptare qe nuk eshte arritur as ne 20 vjet.

Pipth, eshte iluzion te besosh se largimi i ketij apo atij personi mund te ndryshoje diçka. Eshte mos njohje e pushtetit, e mekanizmave qe ky ka. Eshte iluzion te besosh qe nje person - udheheqesi - vendos per gjithçka e nese iken ai permiresohet apo keqesohet situata.

B. e R. jane pjesa me e dukshme e dy sistemeve qe mbajne peng Shqiperine. Nese ndryshohet lideri, por jo keto sisteme e keto mekanizma, do dali dikush tjeter njesoj.

ne historine 20 vjecare qe kemi kaluar, kemi patur keto faktore perballe njeri-tjetrit.

Berisha - Alia

Berisha - Nano

Berisha - gjithe opozita

Berisha - gjithe populli

Berisha - Amerika

Berisha - Nano

Berisha - Meta

Berisha - Nano

Berisha - Rama.

Me fal tani te te bej nje pyetje direkte... Ku e sheh faktorizimin si sistem te Rames ti? Nuk arrin ta shohesh qe gjithe keto 20 vjet, kane nje emerues te vetem te perbashket? Berisha? Megjithmend eshte kaq e veshtire? Ai eshte protagonisti i vetem qe del ne cdo lloj konflikti apo situate konfliktuale ne SHqiperi.

Lind pyetja, cili eshte qellimi qe permendet Rama ne te njejten fjali me Berishen atehere? Me cfare menyre po e mban peng Shqiperine Rama? Me ate qe i ka dale perballe Berishes dhe nuk eshte blere apo perkulur para tij? - megjithe ate qe duhet te konsiderosh si faktorin me te rende ne SHqiperi, qe Berishen nuk e ndjekin nga mbrapa njerez dosido. Jane banda te armatosura, qafleshe, te pekref, te parrujt, te palam, zhulsa, debila, njerez pa shkolle, injorante totale, njerez me IQ parameci, mitingashe te gatshem te shesin nenat, vetem Berisha mos t'u ike nga pushteti apo mos t'u shahet.

Ka 1 vit e gjysem qe vetem kercenon DITE PER DITE. Kercenon Ramen personalisht, dhe gjithe popullin me lufte civile. - Nuk ka nje debat televiziv qe te mbaj mend une qe zagaret e Berishes te mos permendin shprehjen "ta provoje ...".

Gjuha e perdorur... skandaloze. Antishqiptare fare, jo e padenje per nje politikan, po e padenje per cdo rrugac.

Si mund t'i quash dy ane te te njejtes medalje?

Apo per t'u treguar sa me asnjanes dhe qe demek e keni kuptuar politiken shqiptare, na u dashka se zben te vihet ne nje kandar me Berishen Rama?

Per mua te shprehesh si je shprehur ti i nderuar desparacidos me siper, do te thote te mos e njohesh fare politiken shqiptare, dhe te mos kesh asnje kujtese per keto 20 vjetet e fundit. Maksimumi maksimumi qe mund ta kuptoja nje deklarate te tille, do te ishte goja e nje PD-isti te moderuar... qe do te nxjerre koken ne menyre autonome ne skenen politike, te fitoje ndonje pike momentale per t'u faktorizuar ndoshta me vone si figure e paperlyer dhe aq.

Pyetje: cili eshte sistemi i Rames qe mban peng Shqiperine?

 Ke harruar

 

Berisha - Majko smiley

Berisha - Gazetaret

Berisha - Hajdari

Per ashtu, ka dhe Berisha - Rugova.

Ka dhe Berisha - UCK, - mosfirmosni Rambujene!!!

Ka dhe Berisha - Amerike (x2)... kur i tha Amerikes per Pashalimanin: Per ate vendos Sovrani(demek populli); dhe vajti ja dha turkut pas 2 muajsh.

IQ

 

Nuk jemi te vetem! 

Sa per temen:

Jam kundra dhunes ne princip! 

Demokracia, na pelqen s'na pelqen, eshte kjo! Ndodh dhe atje ku demokracia mendohet te jete me perfektja!

Per si i shikoj gjerat une, dhuna ASNJEHERE nuk eshte e justifikuar dhe nuk duhet justifikuar!

Më duket mua apo këto shtetet me ngjyrë të kuqe kanë gjithashtu dhe më shumë popullsi  jo të bardhë sesa nga ato blu? E çuditshme që dalin kështu, se zakonisht ata votojnë kundër republikanëve.

Jam kureshtar te shihja postimet e tua kur dhuna behej nga Berisha per te hequr Fatos Nanon, ne vitet 1998-2005. smiley

Pyetjen e ke shume provokuese dhe pavaresisht lejes qe ke mare nga admini, besoj se peshqit ketu jane shume te zgjuar sa te mos bien ne parangallin tend. Neser ka demostrate dhe kjo eshte demostrata e radhes se nje populli te pakenaqur dhe te zemeruar me qeverine aktuale. Ti thua ose paragjykon se neser do te kete remuje dhe dhune. Nese do te provokoni demostruesit sigurisht qe edhe mund te kete reagime, por policia e shtetit duhet te mare masat dhe te mbroje institucionet. Por nuk ka pune me bulevardin apo sheshet publike. Ne do demostrojme, do kerkojme dorezimin e gardisteve drejtesise, do kerkojme dorreheqjen e frymorit Sali, si dhe do mbeshtesim, inkurajojme prokurorine qe te shpejtoje kryerjen e hetimeve per zbardhjen e 21 Janarit. Keto demostrime do vazhdojne duke u pershkallezuar edhe ne qytete te tjera sa me shume rritet urejtja popullore.  

Jo. Jeta e secilit njeri eshte e cmuar dhe mjaft e veshtire edhe pa ja komplikuar me dhune te veshur me ideale te cdo lloji.

The direct use of force is such a poor solution to any problem, it is generally employed only by small children and large nations  - thote David Friedman dhe une jam plotesisht dakord me te. Dhe duke qene se nuk ka si t'a perkufizoj kombin tone si te madh (ne numer) atehere nuk me mbetet qe t'i fus ata qe bejne thirrje per dhune ne kategorine e pare 'femije te vegjel'. Nga truri e kam fjalen, se keshtu jane te gjithe marshalla.

PRO po e moderuar

 

* Imagjinoj tironcin tashi me bllok duke mbajt shenim kush eshte pro smiley

 Oh ç’u dogje Brahim ç’u dogje!
Aman si bylbyli n'’ato shtogje,
Si peshku n'’furrë u poqe,
Kullën pa gjak nuk e lshove!

Kurse une do tju beja nje kundra pyetje:

E mbani mend '97ten, sa vete u vrane dhe kur e dha doreheqjen gerdalla nga posti i presidentit?

Kur ti pergjigjeni kesaj pyetje merruni me pyetjen me siper...... rrjedhimisht del pergjigja vete se cfare do gerdalla te iki nga K/Minister....

Do me mor "80-lekshin" qe premtoi berisha per ata qe denoncojne e-pucistet?

 

 

 

U TERHOQ KOMISIONI PER TABULATET E GAZETAREVE

          FILLUAN TERHEQJET E VESHIT NGA EUROPA !

 

tani ti kam dy ore qe e kam lajmru  tek  pa censura smiley

" Kryeministri sulmoi gjithçka e gjithkënd, që nesër, në tryezën e pashmangshme të bisedimeve me "puçistët" të "shiste" njëra pas tjetrën "fishat" që kishte fituar me ndihmën e halimëve. Këto ditë, Kryeministri do të shesë Komisionin hetimor parlamentar, sepse dublon hetimin e organit të akuzës; do të heqë dorë nga përfshirja e Presidentit në puçin e janarit, sepse Ai është unitet i kombit; do të harrojë Ina Ramën, sepse Zonja është institucion i pavarur; nuk do të ndihet më për gazetarët Balla, Çakuli, Baze e Bushati, sepse liria e medias është e shenjtë; dhe natyrisht, do të heqë nga vështrimi edhe ShISh-in, thjesht sepse shërbimin nuk e ka të vetin. Dhe kështu do të mbërrijë aty nga ku nuk mund të shmanget në asnjë mënyrë: gjetja me detyrim dhe përcaktim të zgjidhjes politike të krizës që ka shkaktuar vetë politika. Me burim 28 qershorin e vitit 2009."

 

I doli nje parashikim Vangjelit

Meqe qenka troç fare Vete jam per dhune te forte midis krereve te PS dhe Qivirut ne bulevard para Kryministrise. 

Policat dhe Populli te vendosen ca brenda ne zyra ne Kryeministri ca te Fideli dhe te tjeret para ekraneve.

i panjohuri,

Kreshnik Collaku je ti?

 Jo jam Theodhori Sollaku

shume shume do te jesh.. smiley 

Une jam kunder dhunes. Kategorikisht kunder.

Ama, deri ne diten kur dikush te shpike formulen e largimit paqesor te Berishes nga pushteti, dhuna mbetet alternative ballore.

E kam thene disa here ketu, situata e kombit tone eshte e thjeshte:

O Berisha, o Shqiperia. 

Nuk egzistojne dot te dyja bashke. Ai eshte helmi, vreri, felliqesia dhe ndyresia me e madhe qe ka pjelle ajo toke ndonjehere. Ai eshte antishqiptari me i madh qe kemi nxjerre ndonjehere. Kete e them me seriozitetin me te madh.

Nese doni te shihni Shqiperine te begate, duhet larguar kanceri.

Jane te panumert kobet qe i ka shkaktuar atij kombi ai.

Qe ta plotesoj mendimin, korniza mund te pershkruhet edhe ndryshe.

opcionet jane:

a. Berisha vritet.

b. Berisha largohet me dhune.

c. Berisha largohet nga presioni.(asnje gjase kjo)

d. Berisha largohet me humbje te ngushte fare ne zgjedhjet e 2013, duke mallkuar dhe marre ne shenjester cdo gje tjeter.

Nese PS vjen nje dite ne pushtet;

a. Arrestim i menjehershem i Berishes.

gjyqi duhet te behet sa me i shpejte, me eksperte te vertete, me te gjitha materialet e sherbimeve sekrete/inteligjente.

b. Berisha te ndershkohet per tradheti te larte kombetare per...

1. sherbesen e tij ne agjenturat e huaja, kryesisht UDB.

2. shkaterrimin total te shtetit shqiptar, gjithe infrastruktures ekonomike, ushtrise, spitaleve, dhe cdo gjeje tjeter ne 1992.

3. thyerjen e embargos ndaj Serbise dhe furnizimin me nafte te makines gjenocidale serbe.

4. kontrabande armesh

5. firmat piramidale dhe skemat gjigande te pastrimit te parave ne Shqiperi.

6. firmosjen e mandates se Janullatosit si kryepeshkop i KOASH dhe tradheti kombetare ne te njejten kohe. (perdhunimi i KOASH eshte tradheti kombetare e shkalles me te larte!!!)

7. rrahjen dhe trajtimin kafsheror te popullit shqiptar qe kulminoi perkohesisht ne 1996.

8. viti i dreqit, 1997. shkaterrimi total i shtetit shqiptar. versulja e forcave policore dhe ushtrise kunder popullit shqiptar me gjithe infrastrukturen dhe mjetet e tyre.

9. thirrjet dhe perpjekjet e tij te panderprera per te percare kombin ne 1997 dhe per te shkaktuar gjakderdhjen me te madhe te shekullit qe kaluam.

10.perfshirjen ne strukturat e tij ndershkimore te agjenturave te huaja, - kryesisht ato te Jugosllavise se mbetur ne 1997.

11. Vrasjen e Azem Hajdarit ne 1998

12. Grushtin e shtetit ne 1998.

13. Permbytjet e njepasnjeshme qe i jane bere Shqiperise. Nga Vlora, Shkodra, ultesira perendimore, etj...

14. Koncesionet

15. shitjen e interesave shqiptare ne menyre me pergjithesuese... biznese, tendera, zona interesi, kontrata, etj. (hidrocentrale ose struktura te tjera te pasurise se perbashket kombetare)

16. vjedhjen e zgjedhjeve ne 2009.

17. Gjithe skandalet e tjera paraardhese dhe pasardhese gjate ketyre 6 viteve te fundit. Gerdecin, kontrabanden e armeve, vrasjen e njerezve, - miljardat e eurove te vjedhura, gjithe pronat e vjedhura dhe te pervetesuara nga ai dhe familja e vet, si dhe "krundet" qe u ka hedhur qenve te tij, Ruci, Basha, Olldashi, Meta, Bode, Mediu, etj, perfshire gjithe miqte e tij si puna e Fazllicit.

18. Marreveshja e ujrave me Greqine.

19. vrasjen e 4 personave ne demonstratat e fundit dhe plagosjen e shume te tjereve, plus dhunen dhe terrorin e treguar; plus thirrjet per gjakderdhje qe ai dhe partia e tij kane bere CDO DITE neper media dhe deklarata te tjera per shtyp.

..........................

Lista e mesiperme eshte e hapur. Jam i bindur, qe dhe nese kam ndonje gabim, Lista eshte gjithsesi aq e gjate, saqe ai mund te denohej me vdekje 20-30 here.

 

Largimi perfundimtar i ketij tradhetari dhe antishqiptari kaq te neveritshem, do t'i jepte kohe, hapsire dhe mundesi per te marre fryme lirisht popullit shqiptar.

 

I couldn't agree more my friend!

I wish, I wish with all my heart that devil will pay for all you said!!!

Zoto,ti mire e ke,po cfare mendojne mbi 800 mije Shqiptare qe e votojne,kete nuk ma thua dot.

Ps: Thone qe pas 21 Janarit jane bere mbi 1 milion qe e votojne,thone se une nuk e di.

Ne qershor 2009, me gjithe vjedhjet dhe mashtrimet, zyrtarisht PD ka  610.463 vota.

Edhe 100 000 sikur te kete, eshte problem, madje i madh shume. Problem 100 000 vetesh. Se qe thua ti Brad vellai, une nuk jam sic jane qafleshet e PD-se. Neser me nje qeveri tjeter, edhe socialiste, une kam per te qene ne krah te atij qe proteston; dhe zoti e ruajtte ate qelbesire kryeminister ose qeveritar qe nuk del te prese popullin dhe te degjoje seriozisht dhe me zemer te hapur shqetesimet e atij qe proteston. Pra, edhe 1000 veta jane problem per mua.

Por, qe thua ti Brad vellai, ne te gjitha ato qe permenda me siper, nuk ka popull, pervecse ne poziten e viktimes se ketij tumori dhe kanceri te kombit tone. Nuk e bera listen qe te kenaqem une. Besoj dhe me sinqeritetin me te madh, me zemer ne dore, te them qe vetem, VETEM per te mire te atij kombi; nese duhet bere dicka, Berisha duhet hequr qafe, duhet eleminuar njehere e mire. Per te mire te te gjitheve, sidomos te atyre 800 000, apo 1 miljone qe thua ti. Vete fakti qe ata simpatizojne nje antishqiptar si ky, per mua perkthehet ne 2 gjera te mundshme:

a. jane te indoktrinuar per shkak te nivelit ekstremisht te ulet te IQ, ose jane te mashtruar,

b. jane me te sepse perfitojne.

Ata qe perfitojne, jemi te ndergjegjshem te gjithe, jane nje grusht njerezisht. Behen apo s'behen 1000 veta max. Eshte pra ne te mire te te indoktrinuarve t'u largosh hipnozen dhe efektet e saj... perndryshe, skenari qe propozon ti, qe nuk e besoj dot, realisht; qe ata te votojne per te me ndergjegje te plote; - ky per mua ka vetem nje perfundim:  Ne hale vafte Shqiperia kur nuk e duan shqiptaret. Kush jam une qe te dal kunder tyre. Kush jam une qe te eci me vizione te pamundura, me imagjinate mistike-mitologjike te nje Shqiperie qe egzistoka vetem ne trurin tim dhe te ndonje tjetri. 

do te thoja se ne kemi qare kur vdiq edhe stalini.. kemi derdhur lote. edhe kemi mallkuar e jemi lutur vdekjes te merrte me mire dike tjeter.. lere me se ku shkonte fantazia.. makaber fare.. dmth ne.. e kam fjalen shqiptaret.

Berishen e larguan me dhune ne 1997 por ai erdhi prape ne pushtet me vota te lira.Dhe shume faj s'te ka derisa shqiptaret e votojne.Gjysma e tiranes votoi per te .nese do te kishin votuar bindshem kunder tij si kane bere gjetiu atehere s'do te kishim keto probleme.

10*...megjithese ka plot akoma, mendoj se lista eshte shkurt dhe sakte per te nxjerre perfundimin qe ky plehre duhet zhdukur ,

...... pa dhune vete sala nuk iken...e kete e dime te gjithe .....

Ore, hiqeni nga mendja idene se dhuna nuk qenka legjitime, por na qenka e nevojshme !
Eshte e kunderta : dhuna e te shtypurve eshte gjithmone legjitime (perderi sa statusi i tyre eshte rezultat i nje dhune !). Por ajo nuk eshte domosdoshmerisht e nevojshme : te perdorsh apo jo forcen, varet nga konsiderata strategjike. 

Më 21 Janar, ndoqa gjithë përgatitjen e protestës, duke filluar që nga autobuzët që vinin, marmidat nga u dilnin tym, pastaj debatet rreth saj nëpër studio etj. Dukej ditë e ftohtë andej, fund Janari. Edhe mua këtej më dukej se kisha ftohtë, sikur të isha në shesh. Njerëzit u grumbulluan më pas nëpër rrugët e Tiranës drejt qendrës, pankartat  mbanin në duar, edhe hidheshin pupthi ata të rradhëve të para, me padurim për të hyrë në shesh. Vallahi Stalkero, nuk të gënjej, skam ndjerë ndonjëherë njerëz të sfidonin në atë mënyrë të ftohtin, skamjen, inatin, mllefin, me atë vendosmëri që pashë aty.

... dhe pastaj përleshjet. Mbas disa orësh, vrasjet. Sa dëgjova për të parin mu mblodh diçka ligsht në grykë. Të gjithë ata që kishin shkuar në shesh, dukej që e kishin bërë për bukën e gojës, edhe kur i vranë, u vranë të drejtën për ta kërkuar bukën e gojës. Mu bë sikur gjithë ata njerëz të mbledhur, klithën njëherazi të lebetitur.

ata sikur gjithë Tiranën të kishin djegur, do ishin të justifikuar.

 

 O Zotrules kot per kuriozitet

Ato qe duan Ramen jane:

 

a. jane te indoktrinuar per shkak te nivelit ekstremisht te ulet te IQ, ose jane te mashtruar,

b. jane me te sepse perfitojne. (Mos harro qe bashkia Tirane eshte sa per 4 ministri te mara se bashku nga ana financiare plus edhe komunat edhe bashkite socialiste)

Tjeter teme ajo. po nese do nje pergjigje??? Nuk e harroj fare bashkine e Tiranes, dhe nuk ke nevoje te ma permendesh. Jam aq burre sa te mos te te bej dredha. PO. Kjo eshte pergjigja. PO. Ka qe jane me te per shkak te IQse te ulet. Kaq qe jane me te se jane te mashtruar. Ka qe jane me te sepse perfitojne. Cfare kujtove ti? Apo doje te provoje pulsin sesa e kam hallin te Shqiperia, apo te eleminimi i Berishes?

Vetem mos harro nje gje:

O Berisha o Shqiperia. dhe sado asnjanes te duash te tregohesh, me lutje dhe pergjerime, nuk te del kurre ekuivalentja e tipit: O Rama o Shqiperia.

Besoj se e lexove listen e mesiperme. Jane te gjitha krime kunder kombit. Do te kontribuosh? Shtoji ato gjera qe kam harruar. Psh, varrezat greke, psh, shkaterrimin e Akademise se Shkencave... psh, Arsimin... ke sa te duash vella. Demet nuk me jane bere mua politikisht... te jane bere ty, mua, te gjitheve. Autori dhe firmetari i cdo KOBI? Salias Berishovic.

PS: nuk eshte mbrojtje dhe nuk eshte justifikim e as aresyetim, qe sa here qe dikush diskuton per Berishen dikush te kerceje duke permendur Ramen apo dike tjeter. Berisha eshte vrases. Nese duhet ndershkuar, te ndershkohet. Debati qe "po ai tjetri, edhe ai eshte hajdut, pse te mos arrestosh ate", nuk eshte aresye per te hequr vemendjen qofte dhe per nje sekonde te vetme nga Vrasesi. Mos kujtoje njeri qe do lahen mekatet dhe kobet e Berishes duke shpikur apo permendur ekspozene e Rames. Dhe as ka per te dale i pafajshem Berisha, sado fajtor qe te jete Rama per ato te vetat.

Une as nuk po e mbroj as nuk e justifikoj. Ti thua te iki vrasesi te vije droga sepse droga sido qe te jete eshte me pak se vrasja. Kjo eshte ceshtje kendveshtrimesh. Une them me mire nje njeri me dore te hekurt sesa nje hunde droge qe e terheqin prej veshi nja 3 kater kriminela. Sepse kur thua Berisha nenkuptohet Berisha. Kurse kur thua Rama nenkuptohet Rama dhe Tomi ose Fideli ose Gramozi qe e marin Ramen me shpulla. Ketu eshte i gjithe problemi Zotrules sepse keto qe jane mbas Rames kur te vijne ne pushtet behen sa 5 Berisha bashke. Nuk mund ta justifikosh Ramen me idene qe eshte thjesht nje piktor drogaxhi me crregullime te herepashershme personaliteti. Nuk ke ci provon me Rames. Ka 13 vjet ne pushtet pa shkeputje (as Sala nuk ka ndenjur aq) e kur vjen puna nje vrime ne uje ka bere edhe Rama. Ju thoni ta provojme njehere si kryeminister. Ske cfare i provon fare sepse eshte konsumuar me kohe e me vakt. Do thuash ti po kush eshte zgjidhja. Per mua ska zgjidhje fare. Sistemi eshte lemsh dhe po lemsh ka per te ngelur derisa te iki Rama dhe Berisha bashke. Le te vijne disa te rinj ne pushtet dhe te prosperoje Shqiperia nja 5 vjet sa te mesohen dhe ato te rinjte me lekun dhe te behen me keq se Rama e se Sala bashke dhe te fillojme te qahemi prape. Kaq.

Une as nuk po e mbroj as nuk e justifikoj....

Ti edhe po e mbron edhe po e justifikon, qekurse e shtron pyetjen ne menyre te tille. Pyetja me sakte do ishte nese a ka politikan ne bote qe te kacaviret mbas pushtetit mbas gjith atyre qe ka bere e thene?

 

Po te them qe ne fillim, qe nuk po e lexoj fare komentin tend. (ndoshta i kthehem me vone per kuriozitet, nese ke dale nga rutina e asaj qe shpjegova me siper)

Nuk po e lexoj sepse:

Ti thua te iki vrasesi te vije droga sepse droga sido qe te jete eshte me pak se vrasja.

Nuk eshte e vertete. Kete e thua ti. Une Ramen te komenti im nuk e kam permendur fare. hic fare. As edhe nje here te vetme.

Gabimi juaj i pare eshte se filloni te imagjinoni se c'ka ne mendje bashkebiseduesi; dhe nuk ja vini veshin fare asaj qe ai thote; edhe pse ne rastin tim (dhe falenderoj ate qe hapi temen) une u shpreha troc fare.

Mos te te vije keq per cka shkrova ne fillim te ketij komenti. Pa bere gabim te ngjashem, une di te te them qe kur ti komentin e fillon me ate rutine, vazhdimin dhe fundin e tij e di permendesh. E quaj rutine, sepse nuk beni as perpjekjen me te vogel te bashkebisedoni. (nuk e kam me ty personalisht) Dhe kur dikush ju thote nje te vertete (ose thjesht nje gje qe ai mendon ashtu) ju keni tendencen te kaloni direkt ne llogore.

Me keqardhje te madhe, duhet te te them, qe ketu ne peshk, asnje qe simpatizon Berishen nuk ka bere nje here te vetme nje bashkebisedim per te qene, me sfond apo teme politike; apo dhe tjeter, boll qe te jete permendur Berisha... dhe kalohet ne llogore. Eshte gjithmone ajo rutina qe del gjithmone ne krye; rutina qe po e shohim prej 1 viti e gjysem, dite per dite, ne televizor dhe cdo media tjeter; qe qe te gjithe papagajte e PD-se qe i keni votuar per deputete, qe te perfaqesojne zerin dhe interesat tuaja, vetem recitojne dhe kendojne refrene dhe simfoni gjysmake te kompozuara nga dora vete, Berisha. (nga e di? nuk e di, po ai del i pari i lexon, dhe pastaj vazhdojne oshetimat dhe kerkellitjet e cakenjve te tij)

Te kerkoj ndjese qe ne fillim nese je ofenduar per ndonje gje nga ato qe kam thene; po po te shprehesha hapur, dhe nuk kisha kurre ne mend te te ofendoj ty. Besoj qe sinqeritetin do ta vleresoje dhe ti me shume se lajkat apo furcat.

 ti i panjohur verteton qe Berisha, rrotull vetes ka vetem copa budallenjsh.

te lumte zotrules sidomos ate grekun e bere esell.shqiperia ka nevoje per njerez me pikpamjet e tua

Sa per IQ o ti shoku tem, mjafton t shofesh Komisionin Hetimor, Halimin, Olldashin Patozin plus Mark Markun nje tuf legenash qe ste duhet nai llogjik e modhe me kuptu qe as ata se besojn ate qe thon amon te keqen mos na boj prralla me mret, se jeni msu me nivelin e militantve te PD ju.

Po nuk ka njeri me mend ne koke, qe do te mbeshteste Berishen. Une me nje njeri si Berisha do te ndihesha i pasigurt sikur te administronte edhe pallatin ku banoj e jo me nje vend te tere.

Berisha ka mbeshtetje ne Shqiperi per nje arsye shume te thjeshte: jemi popull teper i vuajtur dhe mjeran prej nje kohe te gjate. Fundja Berishen ne e prodhuam dhe e vume ne krye. Nga mjerimi i tejzgjatur varen edhe shume zgjedhje mjerane qe behen.

Pastaj persa i perket te tjereve qe e mbeshtesin per pune interesi te ngushte, atyre iu ngrej kapelen. Te pakten ata e dine qe kane bere pakt me djallin dhe i kane marr parasysh edhe pasojat.

Mustafa Nano e ka thene shume bukur... une nuk e di se cfare Shqiperie do te jete ajo nen drejtimin e Edi Rames, por di se cfare mut Shqiperi eshte ajo nen drejtimin e Sali Berishes.

Ore, edhe thjesht po ta konsiderosh nga retorika dhe menyra se si flet...

Po a ka ndonje prind ne bote qe do te donte qe femija e tij te shikonte qofte edhe per 5 minuta Berishen kur flet ne televizor me ate zerin e tij te cjerre e me ate fjalorin e tij te piste qe vetem prej kryeministri nuk mund te jete?!

Ka 20 vjet qe mbjell faren e percarjes e te urrejtjes ne kete vend. Lere pastaj spektaklin e fundit te skizofrenise qe na dha keto jave apo ato spektaklet e tjera ne parlament.

Berisha po budalleps njerezit. Nuk mund te jetosh ne nje vend qe ka nje njeri si Berisha ne krye te politikes prej 20 vjetesh e te jesh ende normal e me te gjitha parametrat e trurit ne rregull.

Shqiperia eshte nje vend qe ka nje urri te madhe per t'u zhvilluar. Duhet te kishim nje rritje me dy shifra sot. Ne duhet te rekuperojme vitet, shekujt e humbura. Nuk kemi me kohe qe te merremi me budallenj. Ceshtje si administrimi normal i vendit duhet te zgjidhen sa me shpejt.

Ore une jam gati qe PD-ja te mbaj pushtetin (madje edhe do ta votoja), vetem te largohet nga politika nje here e mire nje person si Berisha.

 Shume dakord me te gjitha.

Ore une jam gati qe PD-ja te mbaj pushtetin (madje edhe do ta votoja), vetem te largohet nga politika nje here e mire nje person si Berisha.

 

Berisha dhe cfare ai perfaqeson. PD ka plot njerez te mire, por ca jane pjella te Berishes, te cilet i ka nxjerre nga llumi (metoda e Enverit) dhe i ka futur ne qeveri, qe te mos e kundershtojne dot, sepse po i dolen kunder (si ata te levizjes se dhjetorit) ka si i eliminon politikisht.

E ke vene re qe asnje nga ata qe rrezuan komunizmin, nga levizja e dhjetorit, asnje prej tyre s'eshte ne PD apo me Berishen?

Edhe Dash Shehi doli sot kunder Berishes.

Ishalla gjithçka eshte e qete.Kujtoni njerez se tu bertit per ramen o kedo tjeter pak gje zgjidhni.Shifni krenat tuj e kujtohuni se jeta nuk asht vetem e juaja por sidomos e femijeve tuj.Rama e Berisha njat zanat kane....

Berisha duhet te marre fund...sa me shpejt aq me mire. Ai bashke me jeniceret e tij.

Gjithnje e me teper ravijezohet idea e nje qeverie teknike deri ne zgjedhje.Nuk do ishte keq e ne nje fare menyre do te kenaqte te gjithe.

 qeveri teknike dmth qeveri qe nuk eshte pergjegjese per asnje gje. mendoj qeveri teknike me mandat te vetem administrimin e zgjedhjeve. asnje gje tjeter. pezullimi i jetes politike, pezullim i cdo vendimmarrje deri sa te zgjidhet nje qeveri legjitime.

dhe nje hetim per 21 janarin ku keta derrat e gardes te marrin nje denim te forte, shpresojme per nje burgim te perjetshem

Ketu jam shume perrplese .nuk mendoj kurre se ndokush do te denohet as edhe nje dite heqje lirie per te vraret e 21 Janarit.Madje jo perplese ,e bindur

besojme ne doren e forte te shtetit smiley

Aht si me padit djalin te baba.....

 deri sa baba iken per lesh....masnej ndryshon situata

I lumi ti per vedi qe beson se ndrron situata...U ku ku moj nane.A e shef çfare rodit jena .Kapet Meta me maskaralleqe e ka ftyre e shkon n'Lushnje e nderojne e brohorasin .....................A prej ktyne lloj njerezish ndrron situata-a??Jo lum djali...me shnet njata qi kena o te tjere njisoj...nuk kena sy per n'Qabe

Qeveri teknike nuk do te thote vetem te pergatise zgjedhjet.Eshte qeveri jo me konture politike e perbere nga te pavarur e qe drejtojne jeten e vendit 360 grade deri ne zgjedhje.Kjo eshte e vetmja rruge qe shuan gjakrat e ne menyre demokratike hiqen ca figura nga skena.

qeveria teknike nuk ka mandat se nuk eshte zgjedhur nga populli. I vetmi mandat, prape, eshte pergatitja e zgjedhjeve, pagesa e rrogave, 'faturave', dhe ekzistenca si pike vendimmarrese per ndonje emergjence. Cdo lloj pushteti tjeter eshte uzurpim i vullnetit te popullit.

Berisha gjyq???????

Jo merr plak Berisha ne Litar!

Sa per Ramen propozoj ta degdisim ne plazh nudustash homo

 Ti i panjohur, mendon se po te dalesh te protestosh kunder Berishes, do te thote qe do te kete patjeter rremuja? Kaq komunist qenka ai?

...thone qe..

Jam dakort per nje rremuje dhe nje dhune qe sjell begatine dhe qetesine. Por JO per nje dhune qe pjell nje tjeter dhune per te pjelle me vone  nje dhune te re e keshtu pa fund . Ne fakt mendoj se gjendja katastrofike ne shqiperi nuk zgjidhet vec se me rremuje dhe dhune, por jo me dhune e remuje per hir te dhunes e rremujes.

 teorikisht kundra dhunes sepse dhuna sjell vetem dhune po kam dyshimet e mia se sala njeh fjalen "paqesor".frika ime eshte se dhuna qe ky "njeri"ka prodhuar ne keto 20 vite do prodhoje tjeter dhune.(shembujt '97,'98 etj)

lol patetizmi ktu spaska kufi

do ta rrezojme pa dhune.  

Troç fare...A don ti GJin me luftu turqit? duuuu!!!

S'jam per dhune. Jo se s'me pelqen dhuna, po thjesht sepse nuk besoj se zgjidh ndonje gje.

Nuk besoj se dhuna apo kërcënimi i dhunës sjell ndonjë gjë pozitive për Shqipërinë. Sa herë e kemi provuar, kemi kaluar nga shiu në breshër, me një kthesë në varreza. Nga ana tjetër, për një shtet kaq të brishtë e sa ky i joni, që lëngon nën thundrën e partive,  dhuna është një fenomen që e dimë se ku fillon por se dimë se ku mbaron.

Sipas meje, ka vetëm një përgjigje,  e është aktivizimi në politikë.  Aktivizimi në politike ngelet alternativa e vetme që kemi.

Më parë ama, duhen shtjelluar disa gjera. E gjëja e parë që secili prej nesh duhet të kuptoje mirë është kjo :  çdo qeveri ka një armik të natyrshëm, e ky armik është populli i tij. Në radhë të dytë, çdo qeveri ëndërron të qeverisi një popull të shkurajuar, të trembur, injorant e analfabet ( në kuptimin e vërtetë të fjalës,  ai që nuk di as shkrim e as këndim ). Partitë nuk kanë frikë as nga bombat e as nga pistoletat, sepse e dinë që kur të iki tymi, prapë aty do gjenden duke ndarë atë që ka ngelur. Përkundrazi, partitë e duan dhunën në mënyrë që pastaj të kërkojnë paqen, e  duan kaosin që pastaj të shesin stabilitetin.

Por nga një gjë kanë frikë: nga njerëzit e rinj që futen në radhët e tyre e që mund ta ndryshojnë, nga njerëz që luftojnë beteja brenda për brenda partisë. Kanë frikë nga ato që mund të ndodhin nën dritën e diellit, në çdo mbledhje e në çdo komision. Kjo është hapësira të cilën në u kemi lënë, jo pa faj. Them jo pa faj sepse objektivi i çdo sistemi është të bindi popullin që nuk ndryshon asgjë e që asgjë s’mund të ndryshoje, që s’duhet të merren me politike sepse është e pistë, është vetëm për ta e s’ka vend për ty. Rëndomtë dëgjoj shprehje të tipit “ Filani është burrë i mire, nuk merret ai, as me PS as me PD”. Por nëse s’merret ai merret dikush tjetër.

S'jam per dhune. Jo se s'me pelqen dhuna,

Po hajde me se te rraf una! Mazokist! hahahaha

Si ore. PSe ça u bona une, Juvja qe me rrahin te gjithe! smiley

Te premten pritet rremuje dhe dhune neper protesta.

ka nai deklaratë të nënkuptuar nga edvinkristaqrama që do zbulojë puçin e rradhës që na ka shpëtu eee?

Kush garanton se ne se largohet Berisha me dhune nuk do te kerkoje perseri te vije me dhune? Gje qe nuk e ka bere, sepse ai eshte larguar me dhune dhe ka ardhur perseri me vote ne pushtet.  Po eshte e vertete qe ai e pushtoj me dhune kryeministrine ne 98 por u terhoq se e dinte qe nderkombetaret nuk do ta perkrahnin, por ai tregoj qe edhe me dhune edhe me vote eshte i suksesshem.

 

Egzekutimi i Berishes per te gjitha tradhetite kombetare qe ka bere ai antishqiptar, e garanton!

E vetmja aresye qe justifikon pyetjen tende, eshte vazhdimesia e egzistences se atij antishqiptari ne jeten politike shqiptare.

Pyetja jote vetepergjigjet: "Kush garanton se ne se largohet Berisha me dhune nuk do te kerkoje perseri te vije me dhune?". 

Per dhunen dhe prirjet e Berishes per dhune, ke shembuj te panumert. Berisha nuk njeh gjuhe tjeter. Vetem gjakderdhje.

Cfar do te ndryshoje Rama per mire? Sepse sot per sot ky eshte kandidati kryesor per kryeminister.

 

Te ike e keqja.

Rama s'me intereson.

Nuk mbahet gjaksi ne pushtet, nuk mbahet antishqiptari ne pushtet, nuk mbahet krimineli ne pushtet vetem duke ngritur pyetjen: Cfare do te beje Rama!!! Do vazhdoni keshtu si te trullosur gjithe jeten ju???

Rama s'me intereson.

 

Do te jete kryeminisri pra, qe zevendeson Berishen, qe do te drejtoje Shqiperine.

Nuk te inereson ty kush do te drejtoje Shqiperine? Nuk te intereson e ardhmja?

 

Te ike e keqja.

 

Po pastaj? Cfar do te beje me mire Rama?

Do vazhdoni keshtu si te trullosur gjithe jeten ju???

Jo une nuk jam i trullosur, nuk kam asnje interes as per Berishen as per Ramen, mua me intreson e ardhmja, integrimi i vendit, rritja ekonomike, dhe largimi i dhunes dhe terrorit.

Nuk je i trullosur? Po cfare je? se te shkruash ashtu si ti, vetem 2 jane opcionet Mato: o je i trullosur, o ben vete.

Nuk mbahet e keqja ne pushtet sepse ti je i pasigurte per te ardhmen

Te shfaroset kanceri nga ai vend. (kanceri=berisha) Nuk mund te refuzosh kurimin ti sepse je i pasigurte se c'do ndodhe me jeten tende kur te jesh i sheruar. Mos u beni budallenj tani.

Nuk mund te thuash te intereson largimi i dhunes dhe terrorit, kur te dhunshmin dhe terroristin, antishqiptarin e ke ne maje te pushtetit, dhe ne te njejten kohe te mos kerkosh largimin e tij. Eshte turp.

Ti je poet, duhet te ofrosh shprese, duhet te ofrosh optimizem Mato. Perdore poezine dhe talentin tend per t'i dhene ushqim dhe pak lehtesim shpirtit te popullit. Poeti ka shpirt te lire, nuk mund te jesh edhe poet edhe me diktatorin.

trego anet e tua me pozitive, i ke mundesite, leri menjane tulatjet qe te shkakton politika.

Te shfaroset kanceri nga ai vend. (kanceri=berisha)

 

Po jam dakord me ty, te shfaroset kanceri, por mos te kemi nje kancer tjeter, kancerin Rama. Te shfarsen bashke me Berishen nga politka edhe kanceret e tjere qe ka vite te vegjetojne semundje te keqe per kete vend, si Ruci, Gjinushi, Dokle, le ta marre stafeten e se ardhmes rinia qe jane shkolluar e po shkollohen ne nje kohe te re e demokratike dhe jane te pa infektuar nga e kaluara e politkes se vjeter.Nuk besoj as te kanceri Rama qe pretendn te jete kryeminister pa asnje prgram per te ardhmen

Por fatkeqesisht sot ne politken e dy forcave kryesore akoma dominojne politikanet e PPSH-se. Kjo me shqeteson mua.

uan probllem et e tajm mato. Rames ti i thua kancer, se ashtu te ka mesuar kanceri i pare qe duhet te heqim. gjithsesi, sido qe te jete, edhe pse ju zgjidhni rrugen e leshtesise dhe mefshtesise mendore dhe te besoni mashtruesin, te kapur mat 1000 here, ne televizione, jo vetem duke mashtruar, po dhe duke vjedhur, - nese ju vazhdoni t'i besoni atij, ky eshte problem. bejeni sa te doni dhe si te doni. te siguroj per nje gje; kur te jete larguar kanceri, do te jete larguar edhe gjithe felliqesia tjeter me te. te gjitha shpifjet, te gjitha kobet, te gjitha fatkeqesite qe i kane rene mbi koke ketij kombi. do ju ike dhe juve qe zgjidhni te jetoni nen zgjedhen e mashtrimit dhe trushpelarjes perdja(dysheku, pa leshte perdja) qe ju ka ngritur syve kanceri i kombit. Do merrni dhe ju fryme lirisht, e do t'u dale hipnoza. shpresoj dhe besoj me shpirt. se nostalgjiket nuk jane te pakte ne ate vend... 

 ne 98 por u terhoq se e dinte qe nderkombetaret nuk do ta perkrahnin, 

 Ne 98-en iku se e kercenuan nderkombetaret. Nuk e njohen. Nje moot dinte ai. Po ta dinte s'kishte pse te hynte fare. Logjike cjapi! Ai pushtoi televizionin dhe doli ne TV e tha qe cliroi shqiperine, cliroi surratin e vet te bukur. Nderkombetaret e kercenuan me kthyerje kembesh nga dielli, dhe si Berishe qe eshte, u zbyth, nje here t'ia besh "ta" seriozisht.

po mor, pse jo? T'ia veme flaken nga fillimi gjer ne fund dhe te behemi cifutet e Evropes... per nja 2000 vjet besoj se do jemi asimiluar te gjithe dhe nderkaq, secili prej shqipove krenar e kryenec  do te jete bere kryeminister ne gjithe vendet e Evropes... Me ate rast, i veme flaken dhe Evropes!!!

 

O Ana  peshqit duan revolucion kupton ti smiley

Un per vete qe neser do nderroj shenje horoskopi smiley heu or ti 

Jo mi jo se ty nuk ta merr njeri per ters, se ju pshqit nga kuksi jeni te bute. Helbete peshq rezervuari. (mu nuk me thu dot peshk Lane se une jom luani si shenje, hahahaha)

ne sigurisht nuk kemi helm  smiley  e ke parasysh merkurin dhe nuk kemi nevoj per rezarvuar se kemi  Drinin. Tani te thash un do nderroj shenje eniuej  po prap se prap luannuk du mu bo  juve jeni bomb si shenje  mirmengjes emotivitet  habitem qe nuk po proteston sot  looooooooool

What have the romans ever done for us?

 the 'People's Front of Judea'

smiley

Po ti c'pate? ti s'para merr pjese ne kshu punesh! Apo te ngeli fiksim qe vetem une dola pucist dhe tani do me u fut te listat e pucistave ne rang europian? Sa ziliqare paske qene! Nuk te njifsha per kshu goce!

Pastaj ti pse nxitohesh. Ti i ke te gjitha mundesite te dalesh puciste nqs kompania ku ti puno refuzo nji nga kerkesat e komisionit. Biles ene shoku jone Gjergji i ka shpresat se mund te refuzoje me cu pizza ne komision kur te porosisin ata 6 cunat me honger.

Tepros ene shoqnise ne Amerike, po ja mushim menien te bojne nji manifestim ne nevjork me moton "Amon na bo pucista", dhe ja ku u zgjidh ene ky hall.

Ho mi ta mblodhi Nohia direkte, ene e fshive komentin. Pse mi si kujto tina se gucizmi o gjo qe i lejohet te gjitheve. A e ke pa sa e kom kaptinen une apo jo? Ba çoka kjo radakja teme.

smiley ik ore  ma le nohijen rehat se  vallahe se ke mir

Une s'marr pjese hic, po me ngrihen nervat kur lexoj pyetje te tilla tendencioze qe vetem sa acarojne gjendjen me keq, i hedhin benzine zjarrit! Pune shqiposh me nje fjale, qe per nje plesht djegin gjithe shtepine!

 

O Liz, sa informum qeke mer, si ia del me u dit dhe menune robve! smiley

Me thone te verteten (po lakuriqe ama) une po bojsha shaka o flo. se ene Gjergji qe une s'e di a e njef ti nuk o nga ato cuna qe i le robt pa buke.

Ene me ta thone te drejten po du me e sabotu pak kete temen se me duket e frikshme qe me e bo seriozisht kete pytjen.

Mirepo toni im nuk ishte akuZonjes smiley, thjesht doja me te pyt meqe ke kaq info, se ne cilen ane e ngulin pirunin ata  smiley (majtas apo djathtas)

p.s.

ishte vetem shaka

Ja ku po rrefehem edhe une, qe nuk jam aspak per dhunen, nuk e dua dhunen fare.

Une kam nje enderr!

Kam nje enderr, qe berishiste dhe berishista te vegjel te luajne me ramiste dhe ramista te vegjel. Kam nje enderr qe peseiste dhe pedeiste, delínj dhe derbedere, zengjinj dhe fukarenj, cifute dhe naziste bashke me jevgjite, po te duan edhe disa komuniste, te mblidhen sebashku dhe rreth nje zjarri te madh, te kontrolluara nga zjarrfikese nderkombetare, te hedhin valle, te qeshin, te puthen dhe po te duan edhe te bejne seks me njeri-tjetrin, sipas te gjitha normave dhe rregullave te teknikes.

Pak a shume si ketu.

Hahaha, e kom pa at film Pedro..i madhnishem. Po spo kujtohet titulli.

 Kam nje pyetje per robt rrotull. Per ke votojne per te paanshmit?

Kur votojne, a nuk bie poshte gjithe lufta si "i paanshem", pasi mbajne njeren ane, me te vetmin kontakt qe ka populli me politiken, voten?

BE:JO DHUNE, JO BOJKOT, JO ZGJEDHJE TE PARAKOHESHME.

 O brad, ku eshte Berisha mo burre?

Nuk e di,anej verdalle duhet ta kesh,hija e tij eshte kudo.

 

 harrove ta besh e Tij, me te madhe

 !!!!????????

Ne jetojme ne nje vend demokratik, keshtu qe ne kete pike eshte i kot debati. Mos te themi kot perralla si ato qe tregon Rama.

Gjithashtu, koncepti i marrjes se pushtetit me dhune (ai qe permend zotrules) eshte koncept marksist-leninist dhe ne si popull duhet te heqim dore nga mentaliteti i kalbur komunist nje here e pergjithmone.

Dhe e fundit, nuk munden nje grup milioneresh, qe e kane zhvatur kete vend, te akuzojne per vjedhje nje pale tjeter dhe akoma me shume te qajne hallet e fukaranjeve.

Hajt ca informacione paraprotestore:

Po mbyllen zyra te nderkombetareve para ores  12.

Ne hotelet e me te medha jane bere  plot anullime, jo vetem turistesh por dhe persona qe vinin per te kryer takime biznesi.  Do thoni ju whatever

Ok sigurisht  nuk jam per fake image por nuk jam per  imazhin  ekzagjeruar sepse nje ekzagjerim ketu shumezohet eksponencialisht  jashte Shqiperise.

ca me than  ..

jo me ngul këmbë kot tashi, po ku e parashifni dhunën ju, protestuesit as nuk e paskan në mend me i dalë përpara salës, do mblidhen drejt zogut të zi. Me veten do bëjnë dhunë?

pse duhet me përhap panik kot me çdo kusht?

 

po ndonje cupelire, mund ti plovokoje duke thelitul , Rofte Sali Belisha !!

 

E verteta eshte qe shqiptaret jan kapur ne cark. Me deshire PS-ja i shikonte njerezit te haen persegjalli me policine kokpalare apo me kokpalaret mbeshtetes te  Berishovicit, per te sjelle ne pushtet interesat e tyre dhe financuesve te tyre. Me vjen ndot kur shoh se cfar njerezish ka PS-ja ne pararoje per te sjell ndryshime. Asnjera parti (nqs PD-n do ta quajme parti) nuk deshiron ndryshime rrenjesore ne sistem qe i bejne dobi njerezve dhe vendit. E vetmja arme qe kan njerezit ne dore eshte apatia qytetare. MOS I VOTONI, MOS VOTONI FARE.

Komplimente per komentin Ora, ky eshte realiteti ne politiken shqiptare sot.

Kollaj ajo puna e mos votimit. Te siguroj se ka nje shanc te larte qe edhe "ti" qe mund te kesh vite pa vajtur, ke votuar.

Une e di se edhe kur nuk kam qen, kam votuar, per PD bile..

Sa arrogant je he burre... po pse ore, edhe kush(cfare partie) te te vjedhe voten do te percaktosh ti? rri ore urte aty. puqist! smiley

parimisht nejrezit s'duan te bejne lufte se s'duan te vdesin e as te vrasin.

por ja qe shpesh ka te keqija qe s'pastrohen dot me mjekesi alternative kineze dhe duan operacion.

kurse ne duam te jemi me katolike se papa, se kujtojme se evropian mund te behesh mjafton qe ta duash, kur ta duash, tjeter gje se evropianet deri 70 vjet me pare u grine me njeri-tjetrin, tjeter gje se me vone ngelen duke eksportuar lufte ne afrike, azi e ku t'i dilte, tjeter gje se jane prodhuesit me te medhenj te armeve ne bote.

megjithate pyetja eshte e frikshme, jam dakort, thjesht s'di me bo shaka.

Je dakort me pas dhune apo jo.

brad, pyetje me pike ne fund vetem ti mund te beje smiley

Nuk ishte pyetje,lexoje mire.

Nqs ju kerkoni dhune atehere me vjen keq. Edhe te huajt thane, shkoni ne parlament, merruni me zgjedhjet lokale.

Une dua te diskutohet realisht per problemet dhe jo te kerkosh thjesht te heqesh nje njeri. Duke filluar qe nga problemet e perditshme, qe kane te bejne me qeverisjen lokale dhe qe jane shume te prekshme nga qytetaret.

Vetem ne vlore shyqr qe ka mbledh nja 6 mije vete e te shohim cdo beje. Ne Tirane e mbylli kapitullin. Ska me vota. U dogj perfundimisht.

 Ashtu keni 12 vjet qe thoni. 

ej na e mëso dhe ne 'tjerëve kte metodën e të numërumes në ajër, më qafsh... si të doli 6 mijëshja?

kshu nga tv mu po mu duken plot sheshet gjithandej

nuk eshte se i numuroj vete. I mori te gateshme nga deklarata zyrtare qe dha policia e frymorit Sali. Por ndersa ne 1997, frymori kishte ne dore, pra edhe nen komande edhe ushtrine, tashme de juro dhe ne fakt ka vetem ca gardiste. Sesa per policine u pa sesa e afte ishte. Mjafton te shohin ca cadra dhe fytyra te vrara nga urija dhe mjerimi,  kane per tu larguar vete, pavaresisht urdherave qe mund te japin komandantet e tyre me ne krye trimin prej letre Lul Basha.

Po normale. Bustin e Enverit nuk e hodhen njerez te ardhur me autobuza dhe qe i behet apeli. Ate e hodhen qytetaret e Tiranes.

Vetem ne Gjermani , gjate intervistes per azilant , jane deklaruar nja 500 e me shume miza cece qe hodhen bustin nga bazamenti  smiley

Eshte gjalle dhe pronar njoni aty ke k. Liqenit . Kur shkoi si delegacion Qeveritar per tu interesu per te "ekzilumit " ai Uficiali i Emigracionit e ftoi te qendronte me variantin " Nuk i prish shume pune se do shtoje edhe NJE mize cece , nga ata qe i hodhen Litarin bustit "

jam edhe per rremuja edhe per dhune. Dumbabistet nuk arrijne ta kuptojne qe dhuna u jepet cdo dite, neper institucione te korruptuara, ne sherbime te paofruara, ne drejtesi te munguar, ne shtetar bajraktare, ne shkolla te percudnuara, ne ndotje mjedisi, ne injorance qe ka pllakosur vendin, ne te drejta civile te munguara, ne shfrytezim dhe varferi, papunesi dhe kriminalitet..Vetem nqs ndergjegjsohen dumbabistet mund te shmanget dhuna. Ne te kundert mund te shtyhet e shtyhet, e akumulohet, por do te gjeje shfaqje ne forma te kriminalitetit, vendosje drejtesie individuale etj..KJo qe pergjigja Dumbabista..

Nje i panjohur, postoi tek rubrika "pyesni peshkun" ndjesine e tij te mbrapshte, ndoshta edhe per te frikesuar miletin, se te premten, pra sot, pritet dhune dhe remuje ne protestat e popullit ndaj frymorit Sali. Sic dhe u vertetua tashme, ky i panjohur ishte teresisht jashte realitetit, pasi vec dhune apo rremuje nuk pati ne te kater qytetet (Tirane, Vlore, Korce dhe Lezhe) ku demostruan protestuesit. 

Nga ana tjeter, zotrules ishte briland ne akuzat e tij publike ndaj frymorit Sali ketu tek PPU-ja. Pra, gjithesecili ka filluar te kontriboje sipas mundesise dhe pozicionit ku ndodhet per te protestuar, denoncuar kete frymor qe fatkeqesisht vazhdon te thithe oksigjenin e shqipetareve.    

 Skishte rremuja mor qyq se 300 vete dolen ne Tirane. Hiqi syzet e Edit edhe ti mor bir se jane pis smiley

lol, po nuk ishin me shume se 300 vete ato burra e gra me cadra qe e bene frymorin Sali te urdheronte Garden per te qelluar ne mish njeriu.

 Pranej po them mor djale. Kur sot kishte aq pak popull, si ka mundesi qe me 21 janar i doli "populli"nga duret Edit? Ja ket spo mor vesh une

 Berisha duhet te zhduket sa me shpejt te jete e mundur sepse gjendja e shqiptareve eshte keqesuar cdo dite e me shume ... Ky gjarper me 500 koka, duhet te zhduket me cdo lloj menyre qofte ajo dhe e dhunshme 

 

jo mer mister X ca dhune thu! na duhet qetesi per te pare gjerat qarte. si duhet kujt dhunave vetem atyre qe duan te vijne ne pushtet me dhune apo atyre qe duna te rrine ne pushtet me dhune.

 

Rama po na zhgenjen krejt kohet e fundit. Jo vetem qe s'po ben me aq shume thirrje per rremuja, po as nuk con avokatet qe te gjykohet padia e tij kunder Berishes. Do e kete fajin ai kinezi i ambasades amerikane...

Xhibo pergjigjen e ke me poshte

 

Interview with Bardha Azari of Voice of America Albanian ServiceTom Countryman
Deputy Assistant Secretary, Bureau of European and Eurasian Affairs
Washington, DC
May 25, 2011

VOA Albania:  Mr. Countryman, Albania just went through local elections on May 8th, however the results of these elections have raised disputes between the majority and the opposition on whether the ballots dropped in the wrong color boxes should be counted as valid.  What is your opinion on the issue?

DAS Countryman:  Let me talk about the elections first on the positive side.

The fact that Albanians turned out at such a high participation rate shows how deeply they care about their country and about the future of democracy in their country and I want to salute the citizens of Albania not only for high participation, but for going through the voting process peacefully.  I also want to salute the members of non-governmental organizations who deployed more than a thousand non-partisan monitors throughout Albania.  I think these are extremely positive in demonstrating in Europe and the United States that Albanians desire clean and competitive democracy.  So I think this by itself is a great victory for the people.

I think it was the most clean and fair elections that Albanians have had in their history. Not to minimize the problems that were there and that remain, but I see very many positive signs in how the elections were conducted.

Secondly, I think there is something for each party to conclude about the election.  Both of the major parties, the democrats and the socialists, did better in some areas than they expected and worse in other areas than they expected.  It leads me to conclude that the Albanian political life is balanced between two strong forces.  That creates an extra obligation on the part of both of those parties to find ways to work together in a civilized political manner whether it is in the town halls across the country or in the national parliament or in the preparation of the next national election.

I think it’s what the people of Albania demand and what the United States and the European Union and the OSCE also expect.

On the specific question you asked, the question of counting the miscast ballots was not well handled.  We’ve said throughout the process that the rules must be clear and that they must be applied in a transparent and fair manner.

The rules about counting the miscast ballots were made only after election day.  The legal basis for making this decision is not clear to us.  I understand the argument put forward by the Central Election Commission, but this is an argument that could have been made and should have been made prior to the elections, and on the basis of a consensus among all the parties.  The way it was handled here has unnecessarily put a shadow on what was otherwise a very positive process.

Please note I’m not saying the decision is illegal, I’m saying that the legal basis is not clear to us and it appears that it is not consistent with the past practices of election commissions.

Now the way forward is to resolve this issue according to the constitutional institutions that Albania has established.  And this means first, appeals in the Central Election Commission and then appeals to the Electoral College. Those appeals must be allowed to proceed independently, and both parties must pledge, must promise that they will respect the final decisions of the Electoral College.

VOA Albania:  Mr. Countryman, when you say that both the EU and the United States of America have called on both parties to dialogue and reach a consensus on what will happen with the miscast ballots, while in the meantime we’re waiting for the appeals to be filed and the decision from the Electoral College.  So are we expecting here a legal conclusion of the whole issue?  Or a political conclusion?

DAS Countryman:  That’s a good question.  When we say consensual decisions, speaking for the U.S. now, what we should have seen is a decision within the Central Election Commission before the election was held on what to do on this issue of miscast ballots which has been an issue in previous elections.  That’s where the consensual decision should have been taken.

At this point we have a certification of an interim result by the Central Election Commission that was not taken on the basis of consensus.  Therefore it is now a legal issue for the Electoral College to decide, and we expect the members of the Electoral College to make a decision on the basis of the law without pressure from any party.  That’s the legal obligation and that’s how the issue of the next Mayor of Tirana should be settled.

But politically we expect of both parties to avoid making threats about demonstrations or violence if they don’t like the result.  We expect each of them to say politically that they will respect the decision of the Electoral College.  And we expect them to show a greater cooperation and more commitment to democratic processes at all levels, whether it is the smallest town in Albania or in the capital city or in the national parliament.  That’s the distinction I would make between legal and political.  The parties must create the political atmosphere in which the Electoral College can make a clear legal decision.

VOA Albania:  In the previous parliamentary elections we had the socialist opposition underscoring the importance of every vote being counted while now the opposite is happening.  What would you have to say about that?

DAS Countryman:  The principal of having every vote counted is important.  The more important issue is the fairness and consistency of the rules that are applied here.  It is of great regret to us that there was not more agreement between the two major parties about the procedures for this election.  This question could have, should have been settled in advance before the counting process started.

VOA Albania:  In a situation like this the counting has started and there is a lack of guidance in the law, in the electoral code, if you will.  Should the Central Election Commission make an interpretation of the law if they don’t have a clear specification there?  Or should it abide by the precedent in this case?

DAS Countryman:  That’s a hard question and I think it needs to go to the Electoral College to answer.  Again, if there had been a greater spirit of consensus from the two parties they could have reached an agreement on procedure before the election or even before the voting, the counting process started.

What else they should have done in a situation where they did not have consensus, I’m going to leave that to the Electoral College.  I’ll again just express our disappointment that this particular decision was not made with consensus, does not have a perfectly clear legal basis, and we’re not certain that it has been consistently applied.  But those are decisions on which the Electoral College needs to make a final ruling.

VOA Albania:  The socialist party candidate, Edi Rama, has said that he will not recognize results that will not show him a winner by ten votes, while his democratic party arrival, Lulzim Basha has noted that the will wait until the whole legal process of the election results is over.  Do you have a message for these two candidates?

DAS Countryman:  First I congratulate both of them.  Clearly each of them did a good job of motivating their supporters to come to the polls.  The fact that the election is so very close between the two, each of them should take as a compliment.  And I do sincerely congratulate them.

I have to say at the same time, however, that it is not responsible to state in advance that the results will be rejected if a candidate doesn’t like the results.  That is the opposite of what the constitutional system requires.

The European Union, OSCE and the U.S. have done everything we possibly can to make this election fair and transparent.  We didn’t do the work, the people of Albania did it.  It is absolutely necessary that that same insistence on fairness and transparency goes to the very end of the process.  That’s why threats not to recognize the results, threats to use demonstrations or violence if the legal result is not what is expected, are unacceptable in a democracy.

I think that years from now people in Albania or in Brussels or in Washington may not remember who the two candidates were.  What they will remember is whether the people and the state of Albania solved a difficult issue in a close election, whether they solved that issue with violence and demonstrations or they solved it with dignity by respecting the legal process.  And what we expect of a NATO member and a country that hopes to join the EU is to rely on the dignified option on appealing to the legal process that is in place.

VOA Albania:  A very last question, Mr. Countryman, will this tense situation created by these elections have an impact on Albania’s aspiration for membership in  the European Union?

DAS Countryman:  I’ll go back to my previous answer.  It depends upon how they solve it.  As I said, overall, this was a very positive election.  Yes, the election in Tirana was close and controversial, but remember how many hundreds of mayors and thousands of candidates were elected across the country in a transparent way, without the kinds of disputes that we’ve seen at the local level in the past.

To sustain that positive image of these elections it’s absolutely necessary that both parties and the people of Albania insist that this is solved according to legal mechanisms, solved with dignity, not with violence.  That will determine whether this will be a positive or a negative episode for Albania in its aspiration to join the European Union.

VOA Albania:  Mr. Countryman, thank you very much for the interview.  Thank you for your time.

DAS Countryman:  Thank you, and please again pass my congratulations to all the people of Albania for what I think is a genuine demonstration of democratic spirit.

VOA Albania:  By all means.  Thank you very much.

Po mer po thuj Cuntrymen-i: not illegal, but legitmate(si thane expertat per nderhymjen e NATOs nKosov "not legal, but legitimate&quotsmiley. Fol troc mer taj se sjena tgjith zhurista.

Mos te lutem, mos na prish normalitetin smiley dhe humorin e te paanshmve...

Anormaliteti ne situata jo normale eshte normalitet smiley

 

Po lere matematiken e flamosur, pra, lere se na e ngaterron me keq punen smiley

O Av.

Mos je gje rastesisht Avni Rustemi i Ri ?

Po dil o burre se po te therret historia...

ja po pres mos na del ai burri nji here knej nga nahija... smiley

Bubi, edhe aq cudi mos te ngjaje puna e Avni Rustemit ty, jep e jep i shkreti milet, provo me kadinj e myftinj e pastaj po nagantit i kthehet.

Fakti që kjo pyetje shtrohet tregon qartë nivelin e prapambetur të vetëdijes kolektive shqiptare. Të tjera fjalë janë të pa-nevojshme.

Kjo duhet zgjidhur me rruge gjykate pavaresisht se mund te mos jete objektive.Fitorja me dhune do te jete afat shkurter sepse vetem sa pergatit terrenin qe sala me te tijte te djegin shqiperine.Nga eksperienca e kaluar ai nuk ka aspak turp ta beje kete gje.

Jo Alba, njerezit duhet te zgjedhin: o Ristan, o Rustem.

 Une e shikoj problemin disi me ndryshe.Nuk me duket se thelbi per  problem objekt debati,  kendveshtrimi i ndryshem, ndaj 2 figurave Berishe e Rame.Jo ! Se po te ishte  keshtu mund te ishte shume me i lehte problemi.Mjafton te biem dakort qe si per çdo  nevoje  objektivitieti  te parjes  se  problemit apo edhe morise se tyre ne rastet e qeverrisjeve, analizat medoemos nisin ne te gjitha rastet me lidhjen shkak-pasoje.

    Ahere  ta themi me dy fjale: Shqiperia ka shume probleme por mbi te  gjitha ka nje hall te madh, i cili i le ne hije shume te tjere.Gjithenje brenda sistemit.Nuk arrin te beje nje pale zgjedhje te lira, te  drejta, paqesore,  demokratike, ne menyre qe populli, me vote te arrije te  realizoje dhe te perjetoje nje  demokraci  funksionale. Pra  problemi  kyç mbetet mos funksionimi i  sistemit  ne  hallken me kryesore te tij. Mos berja e  Zgjedhjeve te lira, Demokratike. 20 vjet  e njejat gjendje !

    Ky per mua  eshte shkaku kryesor pse  sot, pa u thelluar  plot shtrojne pyetjen duhet apo jo  dhuna.Ne fakt me kete fjale duhet kuptuar  revolta, revolucioni i masave te  drejtuara, qe eshte kalimi  ne ekstrem i reagimit popullor ndaj   krizave te zgjatura dhe paaftesise  qeverrisjeve per tu  dhene zgjidhje.Krizat ne se nuk zgjidhen dhuna eshte e pashmangshme.Sado  ta zgjasin gjendjen qeverrisjet  e paafta, ca me shume regjimet, duke shtypur me dhune  te  revoltuarit , urrejtja vetem shumfishohet deri  sa nje dite pelcet me permbysjet.

   Te gjitha pasojat  qe perjetojme  vine jo nga qytetari Berisha, por nga mentaliteti qeverrises i  Sistemit Berisha. Ky sistem e  shikon qeverrisjen ne vijimsi, duke  sofistikuar sistemin e vjedhjes votes, per  te vijuar qeverisjen me Regjim. Regjimet  sjellin te gjitha ato qe na kane sjelle e qe i kemi perpara. Ky eshte shkaku pse indivi Berisha eshte perfaqesuesi  i ketij sistemi.Dhe  i te gjitha pasojave negative te cilat  e kane mberthyer Shqiperine si  ne morse.Kush nuk e shikon keshtu  vetem se nuk don ta  shikoje.

    Ka patur ai  partner ne kete shkaksi  te gjendjes? Po! Te gjithe  ish kryeministrat  socialiste, me permasa gjithenje me te vogela se Berisha, por çeshte me kryesoria paasnje  shenje ne synimet drejt   REGJIMIT.

Berisha e shikon qeverrisjen  vetem me regjim. Demokracine SI SHESH PER TE SHTRUAR REGJIMIN.Ja ka arritur. Ja ka arritur  te kete KORIN e vet  qe dallohen,  qysh ne fjalen e pare qe leshojne. Pasojat mbi  popullin ne keto kushte jane shume afatgjata(regjimet  pa kor nuk mund te ekzistojne.Shpesh  ata i konsiderojne si votues te tyre, si  Berisha qe e konsideron edhe vote popullore, por ne fakt jane Kori i regjimit).Nuk ka  hiç rendesi numuri i tyre, sepse ne fund te  fundit mbeten vetem numura. Ndryshoi  menyra  e sistemit te  kusarise se votave, te makinacioneve, dhe te nxjerrjes jashte funksioni te Institucionit te Votes KQZ-se edhe pse  Berisha mburret se ka vote popullore apo 140.000 votues me shume ne keto  zgjedhje? Asnje fije .Mos duhet  ta shofim me ndryshe  bllokun e Ilir Metes se ka 100.000 numra, qe e votuan ne keto zgjedhje?Mos e dhente Zoti !

Deri ketu Edi Rama nuk hyn  kerkundi. Opozita Po! Dhe ajo prej dy vjetesh a tre ka sot ka nje perfaqesues, qe quhet Edi Rama.Kurre nuk do ta beja gabimin ti barazoj  me Berishen,  si shkak dhe  per  tere pasojat per kete  fare feje ku  eshte katandisur vendi. Mirepo Berisha regjim, synon lodhet, bertet, kercenon, na defton me gishte qyetarin, paralajmeron kryeopozitarin Rama, per te ndenjur sus opozita shqiptare, duke synuar  qe ne ta nenkuptojme trimin dhe ta  besojme profetin tone te  perjetshem, se ky  Rame dhe kjo opozite,  qenka  shkaku i gjendjes. Ai arrin  qe edhe gjenjen te  na e ofroje te  pranushme situaten dramatike, te mire, te  bukur e jo ne pake rste  edhe me te bukuren e botes.Sepse eshte  karakteristike e Regjimit, mashtrimi i  masave.Si i tille ka arritur  perfeksionin.Por gjer kur  keshtu?

 Dua  ta  mbyll me dy  fjale per zgjidhjen. Ne se zgjidhja, eleiminimi  i  pasojave  domethene largimi i metalitetit Qeverrises Berisha, duke instutucionalizuar me se pari sistemin e votes, dhe arritjen e rrotacioneve, nuk  vjen nepermjet eliminimit te ketij mentaliteti regjim, por do te arrije regjimi te  instucionalizohet... me blu i teri,  zgjidhja behet  e detyrushme jashte  sistemit. Qe do te  thote se nje dite ne do te kemi fatin e zi qe te shikojme prape te  zhuritur tere infrastrukturen ligjzbatuese.Aty masat perplasen me regjimet.

Qofsha i gabuar!  

Dhjete me Yll.

Keto komentet e tua jane per t'u grupuar ne ndonje rubrike te vecante ketu ne PPU. Si pune editorialesh. Po ta kisha une ne dore do e beja. Je njeriu me i kthjellet, me njohjen me te thelle te situates atje e me i pavaruri ketu. ne fakt kerkoj pak ndjese qe ne mungese te nje fjale tjeter po perdor i pavarur, megjithese une vetem keshtu e kuptoj kete nocion keto kohe: te mos barazosh banden kriminale te berishes me opoziten e dobet dhe te shumesulmuar socialste. Ky termi i pavarur eshte zhvlersuar kaq keq keto kohe, per shkak se gjithe te pavarurit ne nje moment e kane shfaqur bukur fort se u ha krraba nga berisha.

Te shohim c'lajm do kete sot nga KZ. Ishalla nuk eshte shpresa qe vdes e fundit, se i bie qe njeriu i gjore ka mbaru me kohe.

Ahere  ta themi me dy fjale: Shqiperia ka shume probleme por mbi te  gjitha ka nje hall te madh, i cili i le ne hije shume te tjere.Gjithenje brenda sistemit.Nuk arrin te beje nje pale zgjedhje te lira, te  drejta, paqesore,  demokratike, ne menyre qe populli, me vote te arrije te  realizoje dhe te perjetoje nje  demokraci  funksionale. Pra  problemi  kyç mbetet mos funksionimi i  sistemit  ne  hallken me kryesore te tij. Mos berja e  Zgjedhjeve te lira, Demokratike. 20 vjet  e njejat gjendje !

 

problemi eshte se ka disa probleme logjistike ne shqiperi per te bere zgjedhje te ndershme.E para eshte regjistrimi identifikimi i zgjedhesve.Njerezia jane bere si bagetia s'merret vesh kush hyn kush del kush lind kush vdes ku banon e cila eshte adresa.Une kam 15 vjet larguar dhe emri im ende figuron ne listat e zgjedhesve megjithe shpjegimet e pervitshme te tim eti se une nuk banoj me aty.

Ajo dite do te jete 28 Nentor, 2012

Qe do te  thote se nje dite ne do te kemi fatin e zi qe te shikojme prape te  zhuritur tere infrastrukturen ligjzbatuese.Aty masat perplasen me regjimet

Ah jo mo safir xhni, jo!Nuk e dua dhe nuk e kerkoj ate dite.Por jam me se i sigurte, qe sot Kolegji do t`ja japi Rames.Ne menyre, qe problematika te rimbetet ne kete gjendje.. 

 Eshte problem  Teruari.... i  organizmave  vendimmarrese  tej e pertej.

Di ta zbertheshe kete emertese franceze ? Po jo sipas perkthimit strikt..Eshte komplekse.

 Alba, te gjitha te tjerat  jane... vullnet

Holtkemper : Jo dhunë rezultati të pranohet nga palët

 

 Jo dhunë  rezultati të pranohet nga palëtTIRANE- Ambasadorja gjermane në Tiranë, Carola Müller Holtkemper në një intervistë dhënë për “Dojçe Velen” thekson se, “pavarësisht nga fushata zgjedhore e polarizuar, dita e zgjedhjeve lokale të 8 majit kaloi mjaft mirë. Procesi elektoral nuk ka përfunduar, ai ende vazhdon. Varet nga institucionet shqiptare, ndaj theksoj se institucionet shqiptare duhet të sigurojnë që apelimet në Kolegjin Zgjedhor të trajtohen në një mënyrë të ndershme, transparente dhe në përputhje të plotë me legjislacionin shqiptar”. “Është e rëndësishme që në fund, të gjitha palët të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve. Që kjo të ndodhë, është e nevojshme të ndiqen në mënyrë transparente dhe të ndershme procedurat që përcakton Kodi Elektoral. Çështjet që nuk mbulohen në mënyrë të qartë nga kodi Elektoral, duhet të zgjidhen në frymën e dialogut dhe të konsensusit. Gjatë gjithë procesit duhet të mbizotërojë qetësia, pasi dhuna është krejtësisht e papranueshme”, - tha Holtkemper.

Sipas saj, “dalja nga bllokimi që ende po vazhdon, është në interes të vendit dhe duhet të jetë synimi kryesor i të gjitha palëve, pra i të gjitha partive politike. Natyrisht që nuk na takon ne të huajve të interpretojmë qëllimet e aktorëve politikë në Shqipëri”. “Kemi kriteret e Kopenhagenit që zbatohen për të gjitha vendet potencialisht kandidate për anëtarësim në BE. Dhe ato zbatohen në mënyrë të barabartë për të gjitha vendet që dëshirojnë të marrin statusin e vendit kandidat për anëtarësim. Në këtë drejtim, bllokimi politik që po vazhdon në Shqipëri dëmton imazhin e saj në Europë. Shqipëria nuk mund të përballojë zvarritjen në këtë proces”, - tha ambasadorja gjermane.

(s.g/balkanWeb)

 

Nuk e di se sa Shqiptare i ka marre malli per nje 1997 te dyte, por Perendimi e ka thene qarte dhe shkoqur se eshte kunder thirrjeve per dhune dhe ka bere apel per njohjen e rezultatit te shpallur nga institucionet perkatese

Kush ka shpresa akoma qe kolegji do ti japi te drejte Rames, te zgjohet nga gjumi sa me pare. Epoka Rama mori fund ketu dhe do mari fund sot.

  e.starova, mos u vjas,  te  presim.... gjer nga e hena!  Epoke Rama, gjer sot nuk ka patur. Ne se ju keni ndonje haber, nuk ben keq te na e ekspozoje.

ka patur vite te mamutheve/ por kohe te tyre s'pati kurre... smiley

smiley

jalla grava!

rrofte revolucioni botnor. rroft zapata. sot gjith shqiptaret jon mic sokola me koka kola... me cumcakiza dhe motorola...

si ke qen? c'thot ai milet anej, a marrin ndopak vesh nga jeta? smiley

 

Grave. Do qe ta quaj dekada Rama per te qene ne rregull?

 E keni parasysh dilemen "Does the end justify the means" ?

Ne kete rast "the end" eshte Rama me koalicionin e tij. The "means" jane destabilizim total i vendit, kthim mbrapa ne rrugen per integrim, rrenim ekonomik si dhe potencialisht shume njerez te vrare ose ndryshe nje 97 e dyte.

Dilema morale ne kete shprehje qendron edhe ne rastin kur "The end" eshte dicka shume e mire. Por ne rastin tone "the end" eshte Rama, vellai Berishes.

Rama keto dite na flet "cohuni ta hedhim me dhune berishen" si e vemja mundesi per te pasur nje qeveri demokratike qe do punoje cdo dite per integrimin e vendit dhe te miren e qytetareve. Nderkohe kur ishte kryetar bashkie ne 2001 i konsideronte te papranueshme protestat e dhunshme te Berishes e asokohe. Nejse. Cila do te jete qeveria Rama 1? 

Kryeminister: Rama, personi qe punoi 6 vjet, vodhi 11 vjet dhe e shkaterroi qytetin nga ana urbanistike.

Ministra:

Ruci - i cili ka qene minister ne kohen e komunizmit dhe tani do na siguroje demokraci.

Ndoka - Sipas Rames ministri me i korruptuar ne qeverine Berisha 1. S'la tender mjeksor pa futur duart. Valle ka pare driten e diellit kur beri koalicion me ramen? Po per krimet e bera, Rama e fali?

Ngjela - Dikur zari i berishes dhe qe ne fushate elektorale kunder Rames nuk la gje pa i thene atij. Tani jane si motra. Personi i cili tha 3 te vdekur jane pak, me mijera duhet te vdesin qe une te behem minister.

Ndoshta dhe Prifti - Ministri me i korruptuar sipas Rames ne qeverine Berisha 2. Sapo nxorri video e Metes, hero per socialistet. U prit kra hapur nga selia roze. Me pas padashje kishte kapur dhe veten duke numeruar leket e "pastra" te postit.

Ia vlejn dhuna per keta persona?!

Une jam shume ndakort qe Berishes i ka dale boja, eshte kriminel dhe duhet larguar sa me shpejt te jete e mundur, thjesht nuk pajtohem me rrugen qe mund te zgjedhin socialistet. Ne kete rast "The end does ABSOLUTELY NOT justify the means"!

 

Per ata qe do bejne koment "Po qeveria Berisha me ato plerat e tij Berishen, Mediun, Rulin, Meten etj," mos u lodhni kot se nuk jam ne kundershtim me asnjeren prej komenteve qe do beni. Ata nuk i mbron dot as dreqi e jo mo un. Problemi im eshte se nuk ia vlen nje 97 tjeter per te hequr disa plehra dhe per te vene disa te tjere.

Sa per nje rruge tjeter paqsore per te hequr Berishen, eshte shume e thjeshte. Mjafto qe alternativa perballe tij mos te mare besimin thjesht te 50% te votuesve por edhe te atyre qe nuk kane votuar deri me sot asnjeren pale per shkak te alternativave qe ata perfaqsojne.

Ngele duke i bere fresk Berishes!

 Mund te ma shpjegosh se si po i bej fresk Berishes?!

Kaq e veshtire eshte per ju ta kuptoni se ka njerez te cilet nuk kane qef Ramen por ne te njejten kohe nuk kane qef as Berishen? Eshte ndonje paradoks ky?!

Pergjigju asaj qe shkruaj dhe jo halucinacioneve/paragjykimeve tuaja kundrejt personit tim.

Po, ta shpjegoj une.  Te mos kesh qef Ramen i bie te jesh per ruajtjen e status quos, qe do te thote je dakort me ndejtjen e Berishes ne pushtet dhe si i tille i ben fresk Berishes.  Rama dhe PS-ja jane te vetmit qe mund ta rrezojne Berishen nga pushteti dhe si te tille duhet ti mbeshtesesh sesben kunder Berishes.

 C'llogjike na qenka kjo more i I Pakapshem?!

Nese nuk je me njerin, qenke automatikisht me tjetrin?!?!

Nuk jemi ne diktature. Nuk ka ose mik ose armik. Une nuk jam aspak pro status quos. Por jam dhe kunder atij kandidati qe hiqet si shpetimtari i kristalte. Tani cte bej une sipas teje, te zgjedh njerin nga te dy, dhe ta mbroj me kokefortesi?!

Une nuk mund te zgjedh ndermjet atyre te dyve dhe nuk do ta bej kurre ate gje. Nese kjo me ben "militant i berishes" "me llogjiken tende", c'te bej une. Ate mendim mbaj. Nuk mund te detyrosh c'do person te llogjikoje drejt. Te ishte ashtu do te jetonim ne nje bote perfekte.

Sa per ate Rama dhe PS jane te vetmit qe mund ta rrezojne Berishen, ndoshta per PSn ke te drejte. Sa per Ramen... kam dyshime. Kur ekipi humbet, trajneri nderrohet. Eshte ne te mire t'ekipit si dhe te tifozeve.

 

Koken te Berisha e paske o burre.  Rrethanat e venies te diktatures nga Berisha nuk te japin hapsire te mos zgjedhesh ane.  Po s'je me Ramen, je automatikisht me Berishen. 

C'te besh ti? Mos posto me duke i bere fresk Berishes.

 I Pakapshem me vjen shume keq per ty, te dija me te zgjuar. Ndoshta ngaqe je perkrahes i Rames dhe retorika e tij te ka bere te mendosh qe te gjithe ata qe nuk jane me Ramen, jane me medoemos me Berishen. Sepse per ju eshte absolutisht e pamundur te konceptohet se si nje person mund ta ket inat Ramen (engjellin) dhe te mos jete me Berishen (djallin).

Personat "brainwashed" kaq shume saqe mendojne se bota eshte vetem bardh e zi, ose jane tmerresisht naive, ose jane injorante. Aty ne amerike ku je, dil nga shpia ndonjeher, dhe do shohesh qe njerezit kane shumllojshmeri mendimesh per cdo teme te mundshme dhe eshte e pamundur ti ndash ne dy kampe te vetme.

Eshte pershkak te kesaj kokfortesie dhe ndarjes ekstreme neper llogore politike duke i konsideruar armiq te gjithe ata qe nuk jane aty ne llogore perkrah teje, kemi 20 vjet tranzicion.

Sa per postimet e mija, nese nuk te pelqejne, s'te detyron njeri t'i lexosh, aq me teper t'ju pergjigjesh. 

Alb358 jam me i zgjuar por thashe ta provoje edhe une te sillem si shume peshq ne keto ane smiley

Ruci ishte minister i brendshem kur u vrane 4 protestues ne shkoder.

..." Ne kete rast "the end" eshte Rama me koalicionin e tij. The "means" jane destabilizim total i vendit, kthim mbrapa ne rrugen per integrim, rrenim ekonomik si dhe potencialisht shume njerez te vrare ose ndryshe nje 97 e dyte..

ALB358,    po e studjoj opsionin T`Uaj.Ecim sebashku duke ju bere nje pyetje: Ne se per nje moment  i gjithe paragrafi me siper me tere emroret bashke zhduket, nuk ekziston apo  votuesit e injorojne teresisht, qe do te ishte e njeta gje, problemet, hallet e renda  qe ka sot vendi zgjidheshin?    Si do e mbyllje  problematiken e kusarise ne sisttem, po blloqet e ilireve, po  plaget e fakireve ne Gerdec, po ...po , po? Po votimet do ishin si keto qe kemi pare? Do Ta krijoje nga e para  nje opozite, qe keto misione sikur ka ? Po te djathten  ku do ma gjeje? Neise, me dy llafe se nuk dua t`Ju lodh

 Grava, i ke rene ne koke problemit......çeshtgja gjithmone ka qene te sistemi i ngritur...dhe kete sistem, per afro 20 vjet e ka ngritur dhe e mban ne kembe vetem Berisha, Nano, Meta, apo Majko, jane veç vazhdues te rruges se gjetur, me pak devijime, po pa u larguar nga drejtimi baze...kurse Rama, eshte pasoje e ketij sistemi, i cili nuk ka qene asnjehere pjese e ketij sistemi, por disa here perfitues dhe disa here kundershtues  te ketij sistemi...te barazosh Berishen me Ramen, do te thote qe fajin per ato 50 vjet nuk e pati Enveri, po Pali Miska......apo Hekuran Isai....

10 ***** 

 Plotesisht te drejte ke alidemso. Nuk kane faje te njejta se berisha ka sunduar per nje kohe me te gjate dhe ka bere krime me shume si dhe me te renda se Rama. Une nuk ia fal kurre ate qe e mori vendin te virgjer ne 91 ku edhe ndihma e huaj ishte e gjindshme dhe ne vend qe te hidhte themelet e nje shteti europian qendisi nje katrahure, pasojat e se ciles i hajme dhe sot. I njejti argument por ne nje shkalle me te vogel eshte ai i Rames me Tiranen. Edhe ai ra pre e sistemit dhe e industrise kaotike te ndertimit. Edhe fatkeqsisht qe nga 2009 po ndjek te njejtat hapa te Berishes(bojkotet, protestat etj).

Normale qe hallet nuk do te zgjidheshin nese do kishim nje opozite pa ato "emroret" aty siper sepse eshte pozita qe ngelet e njejte. Por opozita ne kete rast do te perfaqsonte nje alternative fituese (me marzh te madh te cilen as ristani me manovrat e tij nuk do kishte cfar te bente) ne 2013 dhe do na e hiqte qafe dhe kete pozite te deshtuar per te cilen po flet.

Kusaria ne pushtet do kohe te zgjidhet. Ka te beje dhe me mentalitetin tone qe e shohim punen ne shtet thjesht per te korruptuar dhe per te tundur zinxhirin gjith diten. 

Nuk do krijoja nga e para as Opoziten as Poziten. Te dyja kane elemente me integritet brenda tyre thjesht deri me sot ka triumfuar radikaliteti, injoranca dhe interesat e ngushta dashakeqe financiare. Partite duhet te pesojne nje revolucion brenda vetes dhe ajo qe e ben e para do te jete e fituara. 

Meqe zgjedhjet e lira e te ndershme nuk po na cojne gjekundi, mbase nje revolucion i vogel me disa politikane te vrare e disa militante te plagosur lehte do te ishte zgjidhja ideale. Puna eshte se ne Shqiperi dhuna del shpesh here jashte kontrollit, nxehen gjakrat e mosozot fillon ndonje vellavrasje e tmerrshme.

P.S. Di gje njeri pse ka veshur Sala antiplumb kohet e fundit? Po me ngjan me Leka Zogun ne '97-en.

    Problemet  dhe problematikat e shoqerise shqiptare,  nuk do te  zgjidhen kurre prej veprimeve anarko -terroriste, por prej veprimtarise se organizuar te inteligjences,  qe  nje dite do te marre persiper, krejt ndryshe nga gjer sot,  jo  rreshtimin  ne krahe te tille, qe se bejne kurre Shqiponjen te flutroje, por pergjegjesine, per ta vene mendjen, gjoksin e mbi te gjitha shpirtin e sakrifices, ne sherbim te prosperitetit te kesaj Shqiperie, gje qe ka hane vite, qe ja  u ka kerkuar koha.Por  mjerisht duket se e kane lene peng.

   Shume, qe populli u ka thene; Drekëbërë, kane mbetur  tere keto vite,   ushtare  te Berishes, kur Atij... dhe mua, po na perendon Ylli Sabahut.Ca te tjere  ecin me vertik, te zene  trenin e Rames,  pa e vrare mendjen  pse atij ... i ka shfryre presioni ne tubacionet.  

Une mendoj, se, perendimi nuk ka per ta lene gjendjen te agravohet ne ate mase si me 97.  Rama, do apo s'do , do pranoje ate qe thote perendimi, ndryshe do i ulen me shume piket ne bursen politike. Edhe Berisha, nuk eshte se i ka lart piket, biles te gjithe e njohin qe eshte ujk plak, edhe perendimi ketu nuk e ka me qejf, dhe do vij dita qe do iki dhe ky, dhe une shpresoj me 2013 .  

 Pse jo me pare Pjer....a mos ke pas valle vizione te paqarta?????

Alidems i dashur, une kam fatin e keq qe jam tek ata qe drejtojne kete planet, dhe i di punet e kesaj bote diçka me mire dhe me shume se ter shqiptaret aty, brenda dhe jashte.  

Atehere... e vendosem? Kur do ngrihemi ne kembe si nje trup i vetem dhe te marshojme drejt humneres apo majes se malit... cila te na duket me e arritshme gjate rruges... pas ndonje diskutimi te gjate, e ndoshta dhe votimi te fshehte... me nje prej kandidateve... perseri, po ate, te perjetshmin e "politikes" zoologjike te Tiranes zyrtare. smiley

me gure(dhune) e lame apo... me pambuk? smiley

Me dhune askush nuk ka fituar, dhuna sjell urrejtje, urrejtja persri sjell dhune......

Pyeta zemren:
Ke duhet te urrej ?

Mu pergjigj ;
Mos ! Nuk kam vend !

Jam shume e vogel
Dhe per dashuri.

Mbushe me kenge ,
Te lutem,o njeri ! 

 t`past peshku, t `past smiley esence je, esence.

Mati, nuk jetojme ne parajse.

p.s. ky mesazh eshte nga dikush qe nuk e njeh ndjenjen e urrejtjes por beson se ndodhet kudo si pjese e jetes. 

Jeta nuk eshte parajse, kjo eshte e vetete, jeta eshte lufte, me tatepjeta edhe te perpjeta, mendoj se askujt nuk i ka sjelle gje te mire urrejtja.

O mato... smiley He mo, e more mesazhin apo jo?

Ej... e degjon ca thuhet o? Ka ca qe nuk e njohin ndjenjen e urrejtjes... smiley

yazooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo! smiley

Eh, keshtu e eshte kjo bote,

Disa me zemer te madhe, disa me zemer te vogel.

Cdo kush dashuron edhe urren,

Urrejtja eshte eshte negativ si fenomen.

Jeta nuk eshte parajse, kjo eshte e vetete, jeta eshte lufte, me tatepjeta edhe te perpjeta, mendoj se askujt nuk i ka sjelle gje te mire urrejtja.

E mor Mat po ne vajtem gjashtedhjet e kusur vjet dhe nuk po shohim ndonje tatepjete, vetem te perpjeta.  Na shkoi jeta maloreeeee, po prape ne vend te pare ama. Gjithe bota na ka zili smiley

ç`ndodhi me protestat sot?

se c'u qethene nja di deshe

na u be nje male me leshe

o bejme triko, xhamadane....

me leshin e deshve tane...

ncncncn smiley, do e kene patur per t`premten tjeter

Ne pritje te nje vendimi nga Kolegji Zgjedhor ne lidhje me rezultatin per Bashkine e Tiranes, Kryetari i Delegacionit te Parlamentit Evropian per Evropen Jug-Lindore, Eduard Kukan, tha dje nga Brukseli se ky kolegj duhet te marre vendime te pa ndikuara nga politika. Nderkohe qe tha se nese nevojitet, mund te merret edhe asistenca e Komisionit te Venecias per kete ceshtje. Nga ana tjeter, Kukan u shpreh teper kritik, ndaj thirrjeve te kreut te opozites per protesta ne rast te mos fitores te tij ne zgjedhje. Sipas tij, nuk eshte nje qendrim i mencur politik te besh deklarata per ultimatume, apo paralajmerime per "mosbindje qytetare". Kukan u shpreh ne intervisten dje me radio DW, se "te besh deklarata se une jam fituesi dhe nese jo, do te organizosh protesta dhe demonstrata, nuk eshte perqasja e duhur politike"
 

Jo. Nuk eshte qendrim i mencur. Eshte qendrim idjot fare bile. Nese e cuan vete padine apo ankesen ne Kolegj, atehere duhet te presin vendimin dhe ta pranojne sido qe te jete vendimi. Vete fakti qe e kane nisur ankesen ne Kolegj do te thote qe e pranojne institucionin dhe integritetin e tij. Eshte qelbesirllek dhe paburreri te cosh ankesa ne gjykate dhe te mos pranosh vendimin e gjykates pastaj. Jo e gabuar, po shume, shume e gabuar. Qendrim i ndyre eshte.

Po nese gjykata vepron arbitrarisht si i behet puna?..Te gjithe jane shprehur se eshte shkelur ligji dhe kjo eshte si e zeza mbi te bardhe..Pse u shpreh BE dhe tha se ofronte asistence per shqyrimin e ankimimit?..Te gjithe e dime si funksonon drejtesia Shqiptare, te gjithe Favorizojne "Maliqin"(si ne kohen e socjalisteve dhe tani ne kohen e Salebanit)

Problemi eshte a do kete mundesi drejtesia te shkeputet nga kthetrat e politikes?....

Eshte nje mundesi edhe ajo. Po ja, mendoje keshtu ti:

Ti dhe une, kemi nje kontradikte, psh... une them e bardhe, ti thua e zeze. Dhe fillojme e haemi mish. Tani, qe te mos bejme shume zhurme dhe mos leme kokrren e namit; ngrihem une dhe shkoj te pyes Idrizin e Qinam-Radovickes, nga Gostivishti... (qy poshte)

Tani, nuk mund te te duket normale qe sapo ja coj une kerkesen Idrizit, te ngrihem te bertas me te madhe qe po nuk tha dhe Idrizi sic them une, Idrizi e ka punen pisk dhe bashke me Idrizin edhe Gozhdarazhda, Starja, Rehova, Psari, Butka dhe do shkoje tymi nga Kazani ne Mesicke.

Kur nuk ke besim te institucioni, nuk i dergon kerkese apo ankese atij institucioni. Kur nuk ke besim te sistemi, ngrihesh ne kembe kunder sistemit dhe nuk ulesh derisa sistemi te behet i besueshem.

Nuk jane shprehur te gjithe qe eshte shkelur ligji. PD-ja po thote qe eshte respektuar ligji. Dhe ligjerisht, sipas ligjit qe njeh PS-ja, Basha ka marre vetem 10 vota me pak ne nje total prej 250 mije votuesish. Keshtuqe, edhe ketu duhet patur kujdes ne gjetjen e fjaleve; qe te jemi brenda reales.

Keto jane masat "demokratike" per tu ezauruar.....Por thelbi i problemit eshte ketu se cdo institucjon eshte i politizuar...Ligji eshte shkelur fare qarte me te dyja kembet dhe ...Kete nuk po e them une po vete raporti i BE-se e shpreh se vendimi per  numerimin e atyre kutive eshte per tu shqetesuar"...E do me troc se kaq ti?...Tani ti pret nga ligjeshkelesit me pushtet te thone se "shkelem ligjin"?. Tjetra BE e thote qarte se ligji u shkel kur vendimi u morr arbitrarisht me 3vota(pa votat e opozites)...Gje qe ligji e thote qarte ser nuk mund te merren vendime pa votat e pjesetareve te opozites ne Komisjon.Mos te flas per 870votat qe dolen me teper se votues(kjo eshte skandaloze)

Demokracia u varros perfundimisht ne Shqiperi me kete mutacjon te shemtuar te Autokracise..

 

Epo "per t'u shqetesuar" nuk do te thote i paligjshem apo shkelje ligji. - Nese ke dyshime per kete; adresen e emailit e ke. Shfrytezoje nje email qe ta sqarosh kete pike me Barrozon apo Mirelin, te lutem. - Per veten tende; se per mua; nuk me intereson fare se cfare do thoshte Barrosoja apo Mireli. - nen driten e asaj qe te kam thene nje koment me siper(te tema tjeter, me fal).

Dhe nuk do shkoja te pyesja Idrizin po te kisha dyshim se Idrizi do vendoste per ty.

Dhe po te thosha "sherr", sherr edhe do ishte... sidomos kur e thua publikisht; para nje populli apo nje pjese te atij populli qe i mban syte si kukudh tek ty dhe pret me deshperim per ndryshim situate; nga ty. Une po e mbyll me kaq: Burreria ne ate vend, eshte nje anekdote nqe paska vdekur me te madhin Enver.

:Po cdo te thote sipas teje?....Shqetesim...Mos do ti te shkruaje "E dhjete muhabetin fare? smiley

Ti do te veje tek Idrizi, se ajo eshte e vetjma mundesi "ligjore"(megjithese Idrizi eshte ne krushqi me Bedriun dhe nuk ja prish dot smiley)..te thashe duhet ezauruar cdo mundesi ligjore...Ende ka shprese se drejtesia mund te shkeputet nga politika..

Per mendimin tim duhet vene Hysniu si Kryebashkiak dhe te gjithe te flene rehat smiley

Nejse sa per emailet ato jane inicjative personale e imja,thjesht shpreh mendimin tim....Nuk besoj se ndryshohet bota me emaile por jepet mundesia te ndryshojme opinione dhe mendje njerezish....E respektoj skepticizmin dhe pesimizmin tend(jane pjese e natyres njerezore)

jo.

Jeta nuk eshte parajse, kjo eshte e vetete, jeta eshte lufte,......

E mer miku im Mat i Ri , ta kishe shtu dhe ate frazen dhe ...ja vlen te luftosh deri ne fitoren pefundimtare ... Ja kishe dhi Mao Ce Dunit smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).