Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate,ekrizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

___________

Pa çensurë - 1

Pa çensurë - 2

Pa çensurë - 3

Pa çensurë - 4

Pa çensurë - 5

Pa çensurë - 6

Pa çensurë - 7

 

335 Komente

 

 

Demonstrata, televizionet nuk transmetuan pamjet e tyre por të regjisë së PS

 

 

Në fakt kjo praktikë që përdor PS, është një kopje  e asaj çka PD dhe PS kanë ofruar ne fushaten e fundit, duke furnizuar pafund televizionet me pamje të përgatitura nga studio të posaçme transmetimi, me regji të kushtueshme, që ofrojnë sigurisht dhe pamjet, siç i do subjekti politik dhe jo siç mund të transmetojë një profesionist apo një vëzhgues i pavarur.

Regjia televizive e PS, ishte kujdesur më së miri për të transmetuar live, pamjet përmes kamerave të saj dhe sinjalit audio, duke dhënë herë pas here pamje që praktikisht televizionet e tjera nuk do t’i jepnin shpesh, si dënesën e disa të afërmve të familjarëve të të ndjerëve apo edhe fluturimin e kamerave në lartësi përmbi protestuesit, duke evidentuar kështu përmes figurës me regji të kujdesshme, pamje që demonstrojnë numër sa më të madh të pranishmish.

* quhet baron girod de l’ain

 

Quhet "rafflesia arnoldii". Lulja me e madhe ne bote.

Leshon nje ere te keqe si mish i kalbur.

Rritet(ne Azine juglindore) deri ne 1m ne diameter dhe mund te peshoje mbi 10 kile.

bllah smiley

 

orchidea potinaria

Orkidea Potinaria

 

What Is Politics?

A little boy goes to his dad and asks, "What is politics?"

Dad says, "Well son, let me try to explain it this way: I'm the breadwinner of the family, so let's call me capitalism. Your Mom, she's the administrator of the money, so we'll call her the Government. We're here to take care of your needs, so we'll call you the people. The nanny, we'll consider her the Working Class. And your baby brother, we'll call him the Future. Now, think about that and see if that makes sense,"

So the little boy goes off to bed thinking about what dad had said.

Later that night, he hears his baby brother crying, so he gets up to check on him. He finds that the baby has severely soiled his diaper. So the little boy goes to his parents' room and finds his mother sound asleep. Not wanting to wake her, he goes to the nanny's room. Finding the door locked, he peeks in the keyhole and sees his father in bed with the nanny. He gives up and goes back to bed. The next morning, the little boy says to his father, "Dad, I think I understand the concept of politics now."

The father says, "Good son, tell me in your own words what you think politics is all about."

The little boy replies, "Well, while Capitalism is screwing the Working Class, the Government is sound asleep, the People are being ignored and the Future is in deep poo."

 

Ok, me ne fund e lexova kete artikullin e fjaleve te pista.

Me vjen keq qe peshqit s'jane permbajtur dot ne komente, ma ha mendja, persa qeveria eshte detyruar ta fshije temen. Valle nuk qenkan peshqit kaq te emancipuar (do thoshte klesi, peshkja e thellesive zhbiriluese) sa te diskutojne gjerat seksuale? smiley

Thote autorja:

Femrat vetë nuk i referohen dot me fjalë as organit të tyre, e jo më atij mashkullor, as me njëra-tjetrën e jo më me burra, as në ambiente të mbyllura e intime, e jo më në publik, as në mënyrë denotative, e jo më të figurshme apo pexhorative.

Ok, nuk eshte e vertete njesoj per te gjitha femrat shqiptare kjo, por nga ana tjeter cdo mashkull shqiptar mund te deshmoje per nje variacion te kesaj te vertete, persa i perket sikletit te femres shqiptare per ti thene, fjala vjen, vagines p... , apo nje fare sikleti/mosrehatie qe ka kur ja vezhgon ate. smiley

 

në vend të “A bëjmë dashuri?”, që edhe vetë, nuk është veçse një shprehje eufemistike

Kjo eshte mbase me shume ceshtje botekuptimesh seksuale, dmth te berit seks thjesht per qefin e te berit seks (pa elementin e dashurise) quhen akoma si shfaqje e huaj per/nga femrat.

xhib, urno dhe nje film tjeter: boy meets girl. ka edhe kunderargument per kundereufemizmin e derhemit.

trop, flm smiley per versionin e 1984-es e kishe fjalen? S'kam pare asnjerin, po pashe qe ka disa filma ne vite te ndryshme me kete titull.

nga ana tjeter, nuk dua ta marr kete rekomandim filmi nga ty si shmangje e diskutimit per kete ceshtje, se po u shmanget dhe juve nga kush te presim, nga Tushja qe e ka kaq problem sa dhe kur i shmanget diskutimeve seksuale me te treguar barsaleta vihet ne siklet aq shume sa i merren gishtat ne tastiere? smiley

po, per ate. ka ca dialogje qe do te te pelqenin, se per poetiken e pergjithshme nuk t'i di shijet.

cfare te them une per derhemin dhe problemin? e ka thene i pandehuri i peshkut bob dylan, 'everybody must get laid'.

dmth ti po thua that it is the getting laid, not the truth, that sets people free?

jo se e verteta ka ndonje mosperputhshmeri karakteresh me seks-berjen (sic ka, fjala vjen, titulli i kesaj temes me realitetin e peshkut smiley ). Megjithate le te themi qe te dyja argumentat hane argument.

autorja me duket e kishte fjalen me shume tek absurditeti i situates (persa, sic thote dhe ai vihet re dhe ne vendet e tjera/perendimore, packa se jo njesoj) dhe rekej te na thoshte qe eshte ceshtje injorance, dmth mungese truth-shmerie, si tek femrat dhe tek meshkujt qe mbajne kete status quo.

Po dro eshte dhe kjo ceshtja e te getturit laid, ne mos ne ate rast, ne rastin e censures se Peshkut.lol

gjithsesi argumenti i te (mos) gett-urit laid s'shpjegon p.sh. pse i vjen turp femrave tja shikosh, para ose pas te getturit laid. smiley
 

P.S. e ve re sa lakonike jane diskutimet e tua ne keto tema? smiley megjithate mund te ishin dhe nonegzistente, si te peshkfemrave te tjera :O

COMFORTABLY NUMB

D. Gilmour & D. Bowie = studim i detyruar dhe konspektim me laps ne dore.

ps. wow!

pyetja themelore e filozofise ne fakt mund te shprehet edhe si: Gilmour apo Clapton?

Analizat e ajrit ne koncertin me lart do e nxirrnin marijuanen (substancen THC-COOH) me te dendur se azoti dhe oksigjeni.

Evropa nen kendveshtrimin e Berluskonit

 

Vini re pra qe ne anglisht fjala qe fillon me "P" perdoret me lehtshem se ne shqip.smiley

Te tjera harta stereotipesh ketu.

 sipas kesaj harte i bie qe berluska te na rije larg neve femrave albanese se ja japim zogun ne dore.....gjynaf qe kur sheh albanese si rrihet pa e krujt

 ONE MOMENT WHILE PHOTO LOADS

Wisconsin, Wisconsin we are watching you!  

AP:

Gov. Scott Walker says the Wisconsin National Guard is prepared to respond if there is any unrest among state employees in the wake of his announcement that he wants to take away nearly all collective bargaining rights.

Walker said today that he hasn’t called the Guard into action, but he has briefed them and other state agencies in preparation of any problems.

Walker says he has every confidence that state employees will continue to show up for work and do their jobs. But he says he’s been working on contingency plans for months just in case they don’t.

 No difference.

400 people in this country make more money than 50% (100 million) of the country’s workers. Does that make sense?

Lilium albanicum

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/Lil_albanicum_2Infl_Griechenland_Katarapass_14_06_00.jpg

and they accuse us of not being explicit enough smiley

ps: o monda mos na hap muhabete varferie dhe pabarazie se e shtuna qenka sterre.

Mire lule smiley.  Kopshtari te mbare smiley.

PS: emo, flm.

http://ressources.ciheam.org/om/pdf/c53/...

 

Bime endemike shqiptare (ju lutem mos akuzoni per kombetarizem primitiv, se nje cike botanike po bojm):

1. Ligusticum albanicum Jav. (Seferçe) Ex?
2. Ranunculus degeni Kumm et Jav. (Korab) Ex?
3. Ranunculus wettsteinü Dorf. (Korab) Ex?
4. Polygonum albanicum Jav. (Albania settentrionale) E.
5. Ajuga piskoi Deg et Bald. (Nemerçke) R.
6. Arenaria serpentini A. Jackson. (Moskopol&eumlsmiley R.
7. Astragalus autranii Bald. (Tomor) R.
8. Asyneuma comosiforme Hayck et Janchen. (Bicaj) R.
9. Carex markgrafi Kuk. (Shen Nue, Tiran&eumlsmiley R.
10. Centaurea candelabrum Hayck et Kos. (Nord) R.
11. Centaurea kosaninii Hayck. (Pashtrik) R.
12. Colchicum pieperanum Markgraf (Dej&eumlsmiley R
13. Crepis bertiscea Jav. (Tropojë, Shkëlzen) R.
14. Hypericum haplophylloides Halacsy et Bald. (Lloga-ra, Çika, Polis) R.
15. Lunaria telekiana Jav. (M. Hekurave, Shkëlzen) R.
16. Moltkia doerfleri Wettst. (Tropojë, Gjalicë, Pa-shtrik) R.
17. Petasites doerfleri Hayck. (Bjeshkët e Nëmuna) R.
18. Polygala doerfleri Hayck. (Qafa e Prushit, Pa-shtrik) R.
19. Sanguisorba albanica Andrasovsky et Jav. (Tropojë, Dobrej) R.
20. Stachys albanica Halacsy. (Çermenik&eumlsmiley R.
21. Alchemilla albanica Rothm. (Alpe) K.
22. Stachys sericophylla Halacsy. (Albania meridiona-le) K
23. Festucopsis serpentini (C.E.Hubbard) Melderis. (Albania centrale ed orientale) nt.
24. Genista hassertiana Bald. (Scutari, M. Scander-beg, Shebenik) nt.
25. Aster albanicus Deg. subsp. paparistoi Qos.(Librazhd) R.
26. Leucojum valentiana Pau. subsp. vlorense Pap. et Qos. (Valona) R.
27. Minuartia baldaccii (Halacsy) Mattf. subsp. skuta-nensis Hayek.(Scutari) R.
28. Athamantha macedonica (L ) Spreng. subsp.albanica Tutin. (Albania orientale) R.
29. Gentiana pneumonanthe L. subsp. nopcsae (Jav.) T.Wraber. (Albania orientale) R.

aj laaaajk it. smiley i like especially what grows in tropoje... the creeps. smiley

T'u thafshin lulet e bahces gjer me rrëzë.  Apo c'te thahen xhanem, se te lista lart s'shohim gjekafshe te anes tende smiley.

   

the creepy ones? smiley

you reminded me on some carnivorous plants smiley

http://www.cpuk.org.uk/images/carnivorous-plants-venus-fly-trap.jpg

xhanem, nga i njejti uje burimi keni pire smiley

   

Di njeri ndonje program qe te lexoj me ze dokumentat ne pdf (ne anglisht)?

 adobe reader. e ka opcionin. 

view >> read out loud. >> activate read out loud. select gjithe dokumentin ose lexoji faqe per faqe. smiley provoje dhe let mi nou. smiley

ai i adobes eshte 'te fsha robocopin!'

Zotrules, funksionoi, Thenk ju smiley

Br3dharaku, me shkrive, smiley

 

Ranunkulat jane keto:

Arenaria:

 Hmmm, apo kjo? smiley

P.s. Ka ndonje liber me figura per ato bimet endemike skypetare smiley ? flm

Zona "Friendly Dictators" eshte pikerisht zona e prekur nga protestat ne zinxhir te javeve te fundit. 

Teksi i kenges fituese te Sanremos. Me duket shume qarte dhe i drejtperdrejte: 

e per la barca che è volata in cielo
che i bimbi ancora stavano a giocare
che gli avrei regalato il mare intero
pur di vedermeli arrivare

per il poeta che non può cantare
per l’operaio che non ha più il suo lavoro
per chi ha vent’anni e se ne sta a morire
in un deserto come in un porcile
e per tutti i ragazzi e le ragazze
che difendono un libro, un libro vero
così belli a gridare nelle piazze
perché stanno uccidendo il pensieroper il bastardo che sta sempre al sole
per il vigliacco che nasconde il cuore
per la nostra memoria gettata al vento
da questi signori del dolorechiamami ancora amore
chiamami sempre amore
che questa maledetta notte
dovrà pur finire
perché la riempiremo noi da qui
di musica e di parolechiamami ancora amore
chiamami sempre amore
in questo disperato sogno
tra il silenzio e il tuono
difendi questa umanità
anche restasse un solo uomochiamami ancora amore
chiamami ancora amore
chiamami sempre amoreperché le idee sono come farfalle
che non puoi togliergli le ali
perché le idee sono come le stelle
che non le spengono i temporali
perché le idee sono voci di madre
che credevano di avere perso
e sono come il sorriso di dio
in questo sputo di universochiamami ancora amore
chiamami sempre amore
che questa maledetta notte
dovrà pur finire
perché la riempiremo noi da qui
di musica e parolechiamami ancora amore
chiamami sempre amore
continua a scrivere la vita
tra il silenzio e il tuono
difendi questa umanità
che è così vera in ogni uomochiamami ancora amore
chiamami ancora amore
chiamami sempre amore
chiamami ancora amore
chiamami sempre amoreche questa maledetta notte
dovrà pur finire
perché la riempiremo noi da qui
di musica e parolechiamami ancora amore
chiamami sempre amore
in questo disperato sogno
tra il silenzio e il tuono
difendi questa umanità
anche restasse un solo uomochiamami ancora amore
 

«Questa è mia figlia, ma è maggiorenne». Una battuta scherzosa ma pungente, che però ha creato un certo imbarazzo. Enrico Mentana l'ha rivolta al premier Silvio Berlusconi in pieno centro a Roma.
INCONTRO CASUALE - Il siparietto nel primo pomeriggio: il direttore del Tg di La 7 ha incrociato per caso il presidente del Consiglio mentre l'auto blindata del Cavaliere stava lasciando la residenza di palazzo Grazioli. Il giornalista era a passeggio per il centro storico della Capitale con i figli e portava la più piccola sulle spalle. Berlusconi lo ha visto, ha fatto fermare il corteo ed è sceso per salutarlo. Larghi sorrisi e strette di mano. Il Cavaliere si è messo subito a scherzare con la piccola: «Ma sei così grande e ancora hai il ciuccio?», le ha detto sorridendo e poi, accorgendosi che aveva in mano degli stuzzicadenti, ha avvertito il padre di fare attenzione. A questo punto Mentana ha presentato al capo del governo anche gli altri figli. Il più grande ha stretto la mano al premier. Poi il direttore ha introdotto anche la figlia più grande, con queste parole: «Anche lei è mia figlia, ma è maggiorenne...». Lo ha detto scherzano e per sottolinearlo ha riso della sua battuta, ma Berlusconi no: anzi, è calato un momento di imbarazzato silenzio che Mentana ha cercato di rompere chiedendo al Cavaliere se fosse diretto ad Arcore. «Si vado ad Arcore», ha risposto Berlusconi, che per cambiare argomento è tornato a giocare e a scherzare con la figlia più piccola del giornalista.

Bravo Mentana! smiley

 Mos e kuptova keq une? per cfare bravo???

"Questa è mia figlia, ma è maggiorenne"

S'e kuptove batuten?! :O

Batute??? Pse per batute e kuptove ti ate? 

Nuk doja te thoja gje tjeter me siper, sepse me te vertete doja te dija se cfare kishe pare ti qe une s'arrita; por te njejtat fjale qe ka thene Zana me poshte, (me beso Zana) doja te shkruaja me siper. Eshte gomarllek mo Olsi... si i drejtohet tjetrit ashtu? Pavaresisht nga marredheniet, pune apo miqesie... sido qe i kane patur; historia qe shkruhet me lart fillon me: kryeministri i Italise, ndal makinen e blinduar bashke me gjithe makinat e tjera qe e shoqeronin, vetem e vetem per t'i dhene doren nje njeriu dhe per ta pershendetur! Dhe ky??? ...

Jo Olso, nuk sillet tjetri ashtu. Berluska eshte 74 vjec, Mentana 56 vjec... nuk eshte sjellje e denje! Absolutisht nuk e pranoj Olso. Mund te pranoja qe te refuzonte t'i jepte doren. Por jo t'i jape doren dhe te flase ashtu. Turp!

Berlusconin ne Itali po e perflasin shume... te siguroj une, qe shumica e atyre qe e perflasin, e bejne nga cmirra. (jo se eshte ndonje politikan kushedi cfare Berluska!!!) dhe skandalet seksuale te tij??? uh uh uh... endrra e cdo italiani...

Kryeministri i italise?!

Me ler te te them i dashur qe ai qe sot eshte (fatkeqesisht) kryeminister i Italise eshte nje spekullator ndertimesh, bashkepunetor me mafian, krahu i djathte i hajdutit Craxi, hajdut gjithashtu, palaco (ne kuptimin e drejtperdrejt te fjales), kurvar dhe se fundi edhe pedofil.

Berlusconi eshte djalli dora vete dhe bravo Mentanes qe i qenka kthyer logjika edhe pse jam i sigurt se ate batute e ka leshuar padashje... tip gabimi frojdian.

Ua e ber historine e Italise zhele Olso...nuk te del Berisha ty?Ky kryeminister eshte zgjedhe me vota te lira .Ne mos per tjeter nuk besoj se miliona njerez qe e votojne qenkan kaq te humbur sa nuk i dikerkan keto qe difton Olsi.Une nuk iu bej hiç marshallah ç'ka ben SB,ne Arcore.Perkundrazi.Por ama SBka bere gjithmone keshtu.Tashti me zgjedhje nuk po e hedhin dot as e majta cope cope e as ai demek i djathti Fini.Atehere therrasin kurvat ne lufte.Te gjithe dinin madje perfitonin shume nga ky stil jete i tij.Askush nuk th asnjehere asgje.Lufta eshte politike....me çdo menyre te ike.Keshtu ka rrezik qe ne zgjedhje prap e votojne.

Zana, popujt ne momente te veshtira bien viktima te Berluskonave, te Berishave, te Hitlerave, te Mussolinave, te Leninave... yyy eshte shume e gjate radha.

Gjithsesi, nqs. ty te mjafton "eshte zgjedh me vota te lira" me behet qejfi per ty.

Sikur njerezit ,institucionet,grate ne piace,te dalin e te flasin per probleme realisht te mprehta te Italise ku ta marresh.Ti thone ik se vendi eshte keshtu e astu,se ka forca poltike,persona qe kane projekte qe drejtojne me mire se ti...atehere po...E majtaeshte copcope e mos me thuj se Bersani eshte lider..Vendola mbase por nuk e lene te çoje koken,Finin aman mos ma permend se nuk kam pa politik ma pa kolone e pa atribute se ai...e kushatehere?kot muhabet po bejme....smiley

Une nuk po mbroj te majten. Thjesht u nisa nga ai episodi Berlyska-Montana dhe perfudova qe bera disa saktesime mbi cfare eshte Berlusconi. Natyrisht qe (Berlusconi ashtu si edhe Berisha) nuk eshte problemi, por pjese e problemit, qershia mbi torten e problemit.

Problemi ne te gjithe kete problem eshte se me keshtu lloj qershishe ne maje te tortes, torta vazhon te qelbet me teper se c'eshte qelbur.

 degjo olsi, e di si eshte kjo pune, kur te rreshket kemba shume njerez te hidhen ne gryke. kjo eshte mungese fisnikerie nga ana e Montanes. nuk e nderon ate kjo sjellje. ka menyra te tjera dinjitoze per mos aprovuar ato qe ben berluskoni. mua me kujtohet skandali klinton dhe babai im ( qe eshte nje burre i mencur) qe thoshte: keta qe e kritikojne dhe ngrejne zerin fort kunder tij, nuk jane me te mire se ai. Jo se babai im mbronte klintonin, aspak jo, por qe mezi te presesh dhe t'ju hidhesh ne fyt atyre qe ke ngrene buke me vite (miqeve dhe shokeve) eshte poshtersi.  mos me keqkuptosh nuk e kame fare me ty ( se ti dhe une jemi popull), e kam me ate klase politike italiane qe hiqet si krishti per ''gjemat'' e berluskonit.

 le te ndiqet ky njeri sipas rregullave dhe te pushoje kjo gjueti shtrigash qe kenaq ca maskarenj per qellime te liga. ketu e kam. dhe per ta banalizuar fare kete muhabet; shiko ketu te peshku yne si jane ca e ca. i shkon njeri pas dikujt kot fare dhe nje tjeter per kompani ben te njejten. kjo eshte shenje e mistrecllikut njerezor kaq te perhapur. e kuptoj qe eshte e veshtire te jesh fisnik por te pakten luaj sipas rregullave.

Mos olso, ti prego. Nuk flitet ashtu. 1001 te zeza sikur te kete, nuk flitet me aq mllef per te.

1. eshte kryeminister i Italise, i zgjedhur, rizgjedhur me vota te lira. (edhe pak te vjedhura dhe ca te blera, po pak fare, shume pak, jo si te ne)

2. italia nuk eshte vendi yt, sado te ndihesh italian, sado te te respektojne me pasaporte italiane, sado te te respektojne italianet dhe shoqeria aty.

te "rrafesh" nje 17 vjecare, nuk eshte pedofili. Pike. Te ben intenditore di carne fresca, po jo pedofil. Pedofilia eshte gje shume e rende, te lutem perdore me vend here tjeter. - jo se me dhimbet Berlusconi, po se pak nga pak, nga keqperdorimi, vete dhe i humbet kuptimi i perbindshem qe ka.

kurvar... dhe pastaj? Ky eshte term pergjithesues, qe rrumbullakos shumicen derrmuese te shoqerise Italiane, meshkuj dhe femra. Bile meshkujt i ka tejet lepirashe... jane kurvare qe luten dhe pergjerohen per "patate" ose "motra fiqsh".

Palaco? Besoj se ja di kuptimin kesaj fjale. Nuk e di te kete qene ndonjehere palaco ai. Ky eshte mllef i te majtes shkatarraqe dhe te shkalafitur fare qe turfullon nga terbimi se si nje hic-politikan ua merr ne kthese kur vijne zgjedhjet, edhe pa ditur hic nga politika, edhe pa bere kurre ndonje premtim te mbajtshem apo per ndonje itali paradiziake.

Spekullator ndertimesh... uu-u-uh! te lutem...

Bashkepunetor me mafian!!!??? Nese eshte e vertete, per mua kjo vetem i shton pike Berluskes. Nuk jam njeri me komplekse si shoqeria Italiane. Mafian mund ta hapim e ta trajtojme ne nje teme me vehte. Plehrat ne Itali jane ne pushtet, jo ne mafia.(prandaj sulmohet Berlusca...pliz)

Craxi?! Nga i ke degjuar ato ti? Kraksi eshte nje nga politikanet me te medhenj qe ka nxjerre ndonjehere djerrina shpirterore italiane.

Fatmiresisht apo fatkeqesisht kryeminister... kjo gje duhet te gjykohet nga vete populli i tij. Te quash kthim llogjike nje sjellje te tille, per mua nuk ka kuptim. une perseri mendoj qe ai ka bere nje budallallek shume te sikletshem. 1 per ate qe thashe me pare, por edhe 2, sepse aty perfshiu vajzen e vet. dashje pa dashje, nenkuptoi qe ja fuste te bijes, po s'kishte gajle, se nuk ishte minorene.

Ndoshta lajmi nuk eshte i vertete... ndoshta eshte sajim. po te ishte keshtu, mua nuk do me vinte mire per reagimin... po ti gjithsesi do ndiheshe me rehat, duke pare cfare mendon me komentin e mesiperm, qe per mua, mbetet i sikletshem per te thene pak.

Zotrules, une ta kam shume xhan, por eshte me e nderlikuar nga sa ke shkruar ketu siper. Mentana mund ta kishte permbajtur veten. Per kete jam dakort. Te tjerat duhen pare nje nga nje.

e di qe eshte me e nderlikuar se aq. po kush mendon ti se jam une qe te shkruaj cdo gje? ose me keq akoma, te di cdo gje!!! Une cfare thote Olsi me siper per Berlusken i kam degjuar dhe sterdegjuar me kohe... puna eshte se mllefi aty eshte i tepert Fini. Shume i tepert dhe jashte vendit. 1,2, pika. Te parrezueshme jane, nese do te merresh seriozisht.

Dhe do te jemi qe te gjithe te sinqerte? te behet gjithkush i sinqerte me veten e vet ne rradhe te pare, dhe le t'i tregoje vetes sesa i njeh per te verteta ato qe i di per te verteta. Hajt se dyshimet ndjekin cdo lloj thenieje... por disa gjera ketu behen postulate pa e ditur se si. E kam fjalen kryesisht per epopene "berlusconi", qe ecet me deklarata kryqtaresh mediatiko politike... qe kurrsesi Berluska nuk eshte me i miri ne Itali, nuk eshte me i ndershmi... por thyen cdo llogjike mllefi qe leshohet kunder tij; jam i sigurte qe cdo gje fillon nga pasuria e tij marramendese dhe cmirra qe ndjejne njerezit per te. nuk do flas me per kete pune. nuk jam njohesi me i mire i saj, as me i keqi, por nuk ka me vlere, sidomos kur shoh qe u cohen nervat ca njerezve per te cilet kam respekt.

Pikerisht,me te gjithe mekatet e SB,eshte nje nder njerezit me te pasur ne bote,plus potere,plus eskort bellissime..i ka te gjitha letrat ne rregull per t'u urryer ..qe nga kur bota u be bote....smileySi te mos mjaftoje prap e votojne....Me shumice si governa,por nuk vendoset drejtesia...Antikap i madh i demokracise...smiley

Zana, sesi mund te kihet zili nje burre 70 vjecar me botox ne surrat dhe floke te mbjelle, a sesi mund te duash te besh dashuri me te, per mua personalisht mbetet mister.

Fin,nuk thashe gjekundi se ekane zili per Botox efloke te mbjelle,por per pasuri potere e eskortte bukura.Jane tre elemente te mjaftueshem per tu pase zili.Nuk mendoj se SB,sikur te ishte postieri ei quartierit do kishyte gjithe keto eskort.Ika pikerisht se ka pare ,potere...e thjeshte me duket

Po jane "ne pako" ato gjera. Dmth s'di ty si te ndodh, por vete bej dashuri me burrin, jo me idene e burrit dhe Berlusca per mua mbetet (megjithe parate qe ka dhe pushtetin qe zoteron) nje burre i shkurter, me floke te mbjelle, lekure te terhequr dhe batuta prej shoferi.

Ka persona qe nuk e mendojne dhe e ndjejne si ti e si une mbase...Per te bere velinen ndoshta i duken floket e Berluskonit si te Xhimi Hendriks,fytyra me botox si trupi i tonifikuar i nje atleti.E nuk eshte se jane injoranrte Tanto sa per te cituar njeren Sara Tommassi eshte Bocconiane,u çudita kur pashe Rubyn ne interviste te Signorini per maturitetin e saj...Nje 18 vjeçare me mbajt gjithe ate tension mediatik,gjyqesor,te opinionit nuk eshte pak.

Po per para njerezit kane vrare babe e nene o Zana, puna eshte deri ku je i/e gatshem/shme te shtyhesh. Dhe sidomos cfare mund te blesh me para dhe cfare jo. Konkretisht kjo, pa romanticizem.

Fin,me duket se jemi duke thene te njejten gje.Histori e vjeter sa bota e me larg...Sara Tommassi(po e marr shembull keshtu) ne vend qete dergonte cv gjithandej,te prese thirrje qe nuk arrijne kurre ka preferuar eskort.Marta,Maria ,Giovanna e Teresa jo....si danno da fare,fanno quel che possono ,edhe kjo po aq e vjeter sa bota

"Ne sondazhet e fundit 38%e grave italiane jane shprehur dakort t bejne dashuri me SB,62% u pergjigjen perseri...???"

S'eshte puna nese disa vajzushe si danno da fare o no, puna eshte qe po kthehet ne model shoqeror kjo menyre jetese.

Fin ,me duket se je redaktore ne anno zero??smiley

PS,kjo me siper ishte barcaletesmiley

Zana, e mora vesh qe e kishe treguar si barcalete. Po te them qe eshte nje barcalete "e qelluar" sepse me pare njerezit s'e kishin me krenari ate punen e te vajturit per para. S'e thoshte ne gazete babai i vajzes njezetvjeçare per te bijen (reale kjo, jo barcalete): Ah sikur ime bije te kish qene "e fejuara e Berlusconit"! Dhe as vellai s'i thoshte motres hapur: Shko se rregullohemi te gjithe ne shtepi!

Dhe as kishte rrezik se mos i gjeje prostitutat deputete e ministre nje dite te bukur. Ja kaq. Naten e mire.

p.s. Ketu akoma s'po e marrin vesh njerezit qe s'eshte fjala per moralizem.

Zoto, Berlusken e meritojne nje pjese e mire e italianeve. Pakica nuk e meriton, mirepo e ka merituar me indiferencen e vet (andaj edhe ai diskursi i Gramscit). Tani, puna eshte qe politikani duhet te jete pjesa me e mire e nje vendi, jo klisheja e ketij, t'i ngreje standartet e mesatares e jo t'i ule.

Mos olso, ti prego. Nuk flitet ashtu. 1001 te zeza sikur te kete, nuk flitet me aq mllef per te.

Tani, me fal, po diskutonim per ate qe shkruajta une apo per ate qe tha Mentana?

Nuk e kam menduar gjithmone keshtu per Berluskonin. Me kalimin e kohes, fale bemave te tij, kam arritur ne kete perfundim.

Edhe Hitleri ishte Fyhreri i Gjermanise. Nuk me plas suma nqs. Berlyska eshte kryeminister i Italise. Eshte nje plehre dhe ne kosh te plehrave do te perfundoje.

Edhe nje gje...

2. italia nuk eshte vendi yt, sado te ndihesh italian, sado te te respektojne me pasaporte italiane, sado te te respektojne italianet dhe shoqeria aty.

Po cfare te drejte ke ti qe te paragjykosh ne kete drejtim ato qe shkruaj une me siper?

Kam gjithe te drejten e botes per te gjyku sjelljen e kryeministrit italian...

1) si qytetar i botes

2) si njeri qe kam aftesi te gjykoj

3) si njeri qe kam lidhje me kete vend dhe njerezit e saj

4) si shqiptar qe vej re se cdo dite e me shume qe vendi im Shqiperia eshte bere kopja akoma me e shemtuar e Italise persa i perket politikes, medias, palgeve shoqerore, apatizmit, etj...

Olso, se pari te kerkoj pak ndjese nese u ndjeve i sulmuar ose ofenduar nga une. Nuk e kisha fare qellimin aty, e as te tingelloja harbut ashtu si po e nxjerr ti. gjithsesi, ndjese.

nuk po te paragjykoja, po tregoja thjesht si qendrojne gjerat, dhe pse mllefi eshte i pajustifikueshem, sidomos kur ceshtja ne fjale nuk ka te beje me ty. Pavaresisht se nuk i mbaj te shkruara, une mundohem ta respektoj rendin e gjerave. dhe eshte rend gjerash pozicioni jot ne lidhje me ngjarjen dhe personat aty, sidomos Berlusken + bemat (te apo pa verteta) te tij, sic eshte rend gjerash qe une s'do te mungoja ne respekt per kaq gje.  me kaq po e mbyll ate qe mund te thosha per kete teme.

Zotruls, une e kam me shume pasion kete ceshtje sepse per mua ky person, Berlusconi eshte personifikimi, quint-esenca e politikes se qelbur qe dominon sot boten te ashtequajtur demokratike.

Ky jo vetem qe eshte nje politikan produkt i koherave tona, por ky eshte nje frymezim per te gjithe teveqelet populiste qe dominojne sot politiken mbareboterore, vecanerisht per batakcinjte e vendeve si Shqiperia, te Europes ish-komuniste e te vendeve ne zhvillim. Ky eshte frymezim. Ky eshte justifikim. Ky eshte nje alibi. Ky eshte nje udherrefyes. Nqs. e ben Berlusconi ne zemer te Europes, perse jo te tjeret?!

Populizem, konflikt interesi, cuarje te diskutimit politik ne nje plan krejt informal, shperqendrim nga problemet e verteta, palacollek... e shume, e shume te tjera...

Ky eshte Mussolini i diteve tona!

Ne sot jetojme ne nje fashizem te eres se konsumit masiv. Persa kohe qe nuk do te kemi kurajon t'i themi mutit... mut...

olso, 29% e keni papunsin nder te rinj, daje. kusur mos i leni. keta zarbo e kan diskreditu te djathten keq fare. Kur e djathta eshte nje platforme me mrekullira te filozofise, manaxhimit, njerezise dhe moralit njerzor. 

Emigrant, i mendon me te vertete keto qe shkruan per te djathten? Te pyes sepse nuk do te doja te bija ne kurth. smiley E djathta (nqs. mund te flitet ende per te djathte e te majte sot) ne mendjen time eshte egzaktesisht ajo qe ke pershkruar me siper.

jo jam shume serioz. jam serioz pasi kam pa c'i ka ndodh te djathtes si rryme mendimi ne shqiperi. se italia mban ols. ka tere ate buffer.

ps. dhe po, jam i bindur qe e djathta eshte natyre dhe e majta eshte shoqeri. prandaj duhen te dyja. por po ashtu mendoj se bota i detyrohet me shume te djathtes se sa te majtes per progressin. nese keto gjera do viheshin ne peshore, kuptohet.

ne cilen peshore e ve te dukshmen per t'u matur me te padukshmen? realen me irrealen? te qenen me te paqenen? praktiken me thjesht, teoriken?

ncuq ncuq ncuq... dhis calls for another round... maybe some other time. smiley

t'na dali rakia e sotme nje here, Zoto. smiley

kam arrit ne shifren 912874574-t te pi-se greke smiley

 

thjesht nuhata tym, dhe thashe te te zgjoja t'i ikje "zjarrit"... smiley

do kisha deshire. pa tjeter se afermi.

per tani urdhno marshin e majte:

About turn! March!
Away with a talk-show.
Silence, you speakers!
Comrade mauser,
you
have the floor.
Down with the law which for us
Adam and Eve have left.
We'll ruin the jade of the past.
Left!
Left!
Left!
Hey, bluejackets!
Be gone!
Sail away! Overseas!
Or is there anything wrong
with the keels
of your battleships?
May
the vigorous British Lion
Keep howling, frenzied and chafed.
The commune shall not resign.
Left!
Left!
Left!
There
o'er the hills of sorrow
There's a land of the rising sun...
For hunger,
for the sea of horror,
millions, march one by one!
May them gang up against us,
To all their threats we'll be deaf,
The Entente shall never suppress us.
Left!
Left!
Left!
Can the eagle ever get blind?
Can they make us swing off the road?
Hold
your proletarian hand
tight on the world's throat!
Deck out the sky with drape!
March boldly ahead , don't be late!
Who's marching out of step?
Left!
Left!
Left!

 

that's a shanty...

if you call that leftist... 

hoy jeez...

Absolutisht qe duhen te dyja. Dh eme ler te te them (meqenese gjuha shkon tek dhembi qe dhemb) qe ne nje bote ne te cilen e djathta do te sillej si e djathte dhe e majta si e majte, une do te isha padyshim ne anen e te djathtes. Madje ne perditshmeri jam ne anen e te djathtes, por duhet te them se ndihem shume keq (dhe prandaj ajo cfare shkruajte me siper me ngacmoi) qe po ne kete perditshmeri jam ne nje konflikt te paster midis asaj qe jam dhe dua te jem dhe percmimit qe kam (nga ana tjeter) per ata qe kane uzurpuar sot te djathten.

Jam ne Shqiperi dhe gjej Saliun. Vij ne Itali dhe gjej Berluskonin. Hedh syte diku me larg dhe gjej Bushin... dmth... dreqi e mori... nuk duhet te ishte kjo e djathta.

Te pakten une e imagjinoja ndryshe.

Nje punedhenes (sic quhen ne Shqiperi) i pergjegjshem eshte jo vetem nje person qe shqetesohet per te rritur perfitimet dhe arritjet e ndermarjes dhe produkteve e sherbimeve te tij, por eshte edhe nje baba i mire per te gjithe ata qe ka nen vete si edhe per komunitetin ne te cilin jeton e punon. Kjo eshte e djathta qe prodhon... qe sjell pikerisht progresin...

Ku ka humb e djathta?! Ose mbase jam une qe gabohem ne ate qe imagjinoj.

Komenti eshte ok,perjashto aty ku thua qe ai duhet te jete baba...Jo i dashur...nuk ka baba,perveç atij qe te ka bere.Nuk ekziston.Madje nuk eshte ne natyren e se djathtes.Me beso i dashur se aty ku te thone se jemi si nje familje ,qe ai mendon si baba dije se aty eshte fregatura me e madhe.

Tashti per me shkarku sadopak tension nje barcalete e vogel per SB...

Ne sondazhet e fundit 38%e grave italiane jane shprehur dakort t bejne dashuri me SB,62% u pergjigjen perseri...???smiley

Zoto, Mentana e ka trajtu si idiot, se berlusca ate imazh i ka dhene vetes dhe italise, ate te palacos..madje e ka leshu krejt spontanisht. Eshte refleks. Te kujtohet besoj, batuta spontane e berluskes thene ketij tonit, per femrat shqipe. Madje dhe votat berlusca i ka fitu duke idiotizuar veten dhe me idene se idiotet jane te pademshem. Per ta ilustru shifni zanen sesi tregon barcaletat e tij, me kriju qark te shkurter ne tru.

i ka shka pak goja se eshte von n'siklet vete po ec mo

Sapo e shkruajta me siper smiley

Qe edhe nje tjeter se Olsi e paska me shumehelm kete pune:

Berlusconi ne aereo.Shef diku nj egrua te bukur qe po lexonte nje liber e natyrisht u ul prane saj.HMMMajo sìpo ia var e SBpo do me lidh muhabet.Shume interesant ky libri?-Po i pergjigjet ajo shume.Po perse flet?Flet per dasshurine -gjithnje ajo.Oh .thote SB,po ç'thote?thote qe me romantiket ne dashuri jane napoletanet,ndersa me te zjarrtet ,carnalet ,arabet-ashtuuu thote SB,epo ja te prezantohemi.Une jam Mohamed Esposito   smiley

smiley Faleminderit Zana.

Pash Zotin... kush e sheh ate fare "festivali" qe as ne thonjeza s'e fus dot mer aman! 

Ore te te marre malli per realizmin socialist, e kuptoj, te te marre malli psh, si njerezit ishin me te njerezishem, si kafja shijonte ndryshe, si nuk ishin te gjithe hajdute, si nuk vritej e te shkonte kush per lesh mu` ne mes te rruges, mu` ne mes te dites... ose te mos ja degjoje zene e gojes greqerve, e aq me pak te guxonte Athina te fliste... hajde-de, kete e kuptoj! Po te shohesh Sanremon...??? Nuk e di. I kerkoj te falur Zotit ne rradhe te pare, e pastaj u kerkoj te falur thonjezave qe i perdora per t'i ndryshuar kuptimin nje fjale te shoqeruar me ate fare emri! deshtake, deshtake, deshtake! Gjithe llumi shpirteror i Italise vete aty.

San Remo eshte si Natale,si Pasqua.Te merzitshem por qe festohet.Nuk pretendohet te sjelle asnje risi apo kush e di çe,por shikohet,ndiqet.ja njesoj si natalet,ne familje,meny e percaktuar,gjyshja e vjeter apo vjehrrite qaramane ne tavoline...Va bene anche cosi

Pa kerkuar te te pres fjalen Zana, modestisht, e di. Dhe nuk ma luan topi mendimin qe italianet, me apo pa Sanremo, me apo pa krishtlindje, me apo pashke, fanno schiffo da tutte le parti, me fan vomita`; specialmente 'a loro merdaccia de cultura e mentalita` de minchia! Me vjen keq te flas keshtu per nje popull te tere... po mediatizimi i Italise, i ka shkaterruar shpirtin atij kombi. Kane aq shume per t'u respektuar, i kane dhene aq shume botes dhe tani??? Sanremo... deshmia publike e kurverimit te shpirtit te nje kombi te tere. smiley

Pa dashur te fyej plot italiane apo shqiptare qe si Zana jetojne ne Itali, italianet kur vijne ne NY duken si specie te rralla qe une tani i njoh edhe pa hapur ata gojen fare. Duken qe nga veshja, menyra e sjelljes dhe mbi te gjitha e folura me ze te larte ne nje tren ku nuk pipetin asgje. Mund te perlasen me ty ose dhe te shtyjne dhe gjithmone harrojne te thone ndonje "me fal". Jane si grenxa. Para ca ditesh me ndaloi njeri sepse donte informacion per te kembyer tranin. E pyeta nga ishte, me tha italian nga Milano. E mora dhe devijova nga rruga ime per nja 5 minuta ti tregoja ku duhej te shkonte. Ne nje moment i thashe qe isha shqiptar dhe krejt natyrshem i shpetoi nje ngerdheshje ne fytyre dhe nje si piskame nga fyti si "HIHI". Nuk foli me.

Me duken njerez shume fallco, te pasinqerte dhe gjithmone ne nje pozicion tangerlliku kundrejt te tjereve.

 

Dajosh,ti jeton ne ny,ke pak ekperience me Italine e italianet.Une njoh ameriAkne mbase me shume se ç'njeh ti italiane.Po per mu nuk eshte as amerika e as amerikanet ajo pak sa njoh une e sidomos qe ekperienca eshte subjektive per çdonjerin prej nesh.Cilido vend ka specifikat eveta,difektete cilesite.Nuk mundesh ne asnje menyre te pergjithesosh.Por ama nuk mund te besh zhele historine e nje vendi(mendo pak nje vend si Italia)do ishte driteshkurtesi .....

Zana, nuk kam asgje me historine italiane, eshte histori e respektuar pa patur nevoje per avokate. Ai ishte thjesht nje observim i imi, nje eksperience personale. S'ka dyshim qe ka plot italiane xhentelmene, por ekpereinca ime me tregon ato qe thashe ne postimin e meparshem. Fakti qe vazhdimisht politika italiane nxjerr "crooks", tregon qe ka nje difekt diku ne DNA-ne e kombit italian. Kjo me forcohet me shume nga fakti qe shpesh edhe ketu ne USA, kur lexoj raste ndjekjesh penale ndaj zyrtareve si gjykates, avokate, bankiere etj., si per dreq shpesh ndeshem me mbiemra italiane. Rasti me famoz, Angelo Mozilo i Countrywide. S'me duket i rastesishem fakti qe Ponzi i famshem ishte italian puro. Dhe e perseris, nuk e kam per te gjithe italianet, por ama besoj qe eshte shumica.

Dajosh, s'te del shume mire po te flasesh per shumica duke qene vete shqiptar, se edhe ai tjetri, qe ka shtremberuar surratin kur i ke thene nga vjen, mbi baze "shumicash" i nxjerr paragjykimet.

Finis, nga kontaktet e mia me italiane (dhe jane jo te pakta), keta lloj robsh kane qene shumica absolute, pa frike rreth 80%. Kam patur kontakte qe nga rob te thjeshte nga Sicilia (dhe keta jane me te miret), deri tek perfaqesues firmash kozmetike dhe jewelry apo doktore dhe dentiste. Gjykoj mbi bazen e probabilitetit. Dhe amerika me ka mesuar qe ti respektoj te gjithe njelloj, qofshin "mbret te larte" a "liparake te ngrate". Jam shume, teper i predispozuar te ndihmoj nje italian legen sepse keshtu u thyej turinjte prej jevgu mistrec dhe pordhac. E kunderta do ishte injorance.

Po e perseris, ka plot italiane xhentelmene dhe fisnike.

Che schiffo qe paska kombinuar Mentana.Ndalet burri i botes ,punedhenes per kaq vite i Mentane,kryeminister .Ne fund te fundit u ndal per ta pershendetur si i njohur i vjeter ,njerez qe kane bashkepunuar kaq vjet..che disastro.Ne fakt qe kur ka ikur nga drejtimi i tg te cannale 5 nuk po ben hajr askund...Idioti

Mbase nuk eshte aq fundshpin-lepires sa e imagjinoje. Ja qe edhe ne boten e medias paska njerez me shtylle kurrizore.

Po fundja si mund ta konsiderosh veten nje qytetar te ndergjegjshem e te jesh indiferent perpara nje kryeministri pedofil (pervec te tjerave)?!

Ka punuar per mbi dhjete vjet ne cannale 5....Madje edhe Santoro te Italia uno.Milionat e SB aman sa i deshen......Mentana vertet ka mbaruar profesionalisht.Ka nje rubrike 60 secondeshe te RDS,e ku e ftojne.Askush nuk i beson asnje testate.Te duket sjellje normale kjo e tij  ketu??Ne mos per tjeter ku hahat buka nuk permbyset kupa,e ç'buke ...milioneshe.Pastaj nga doli kjo pedofilia e sotshme??

Mua me duket se ne kete rast atij i ka folur ndergjegjia qytetare perpara interesave personale.

Une nuk po e gjykoj nese eshte koherent apo jo. Fundja kush jam une qe ta gjykoj. Berluskoni s'e ka mbajt Mentanen ne Mediaset se i vinte gjynaf, por se i duhej. Mediaseti eshte ai qe eshte sot edhe fal Mentanes.

Une thjesht po beja zapping, por gjithsesi Sanremo eshte si tip ikone, tradite... e ndjekin shume njerez, sido qe te jete.

Eshte si nje lloj tribune e populluar nga personazhe klasike te se shkuares e te se tashmes ku preken argumente politiko-shoqerore italiane e boterore, e shoqeruar me pak muzike.

Sanremo eshte si nje lloj konstante e Italise, nje lloj "objekti/riti/ikone" e cuditshme qe te gjithe e dine qe eshte obsolete e gjithsesi nuk mund te bejne dot pa te qofte ata qe e duan qofte ata qe e kritikojne.

Duhet te kuptosh Italine per te kuptuar Sanremon.

i

Zef Broci : “Kur shteti vret qytetarin e vetë, ajo qeveri nuk meriton të qëndrojë më as edhe një ditë. Është një kontratë, qeveria është për t’i shërbyer popullit. Në momentin që qeveria kthen armët kundër popullit, ajo qeveri duhet të bjerë. Për fatin e keq në Shqipëri ka 20 vjet që menduam se shembëm një diktaturë, por ngritëm një neodiktaturë, madje shumë të egër”

 http://www.youtube.com/watch?v=fqiTk3ePBwQ&feature=channel

Berlusca per mua mbetet (megjithe parate qe ka dhe pushtetin qe zoteron) nje burre i shkurter, me floke te mbjelle, lekure te terhequr dhe batuta prej shoferi.

qeka si Gaqo lool

... kishim Gaqon për gomat,
Skodash,
Gaqo ishte shofer dhe kurvar
Me xhup lëkure, fanellë leshi nyjetrashë dhe nyje të rënda gishtash,
Duart me graso të Gaqos, didaktika
Dhe Makarenko qe dilte fshehuraz nga shtëpi e Hodo gishtprerit
Në luftë,
Se bombën gjermanit, estetikë e duarve
Me tre gishta, më vonë do ishin alienë,
Ndërsa tash Hodo,
Por duart e Gaqos thashë, horror, dorë e zezë
Që natën troket me erën mbi xham të vetmisë,
Mëso se ndryshe
Gjithë jetën duart me graso,
Si Gaqua,
Gaqua thoshin merrte kurva në kabinë,
Bënte goma, i qinte andej nga Rubiku,
Me duart e mëdha mësuar me marrshet e rëndë

Mire, por ky Gaqoja (i eres Post-Derhemi smiley) paskesh qene shofer me gjithe mend.

cdo krahasim calon pak tani. Gaqot i kane parakrahet gjithe lesh, dhe nje golf prej flokesh iu brof nga t-shertet... smiley

Lugat ne enderr Gaqua smiley ! Meshire! smiley

well, e mendojme Gaqon ne pension, me floke te rene, gjoks te thinjur, dhembe jo te plote, qe pi fernet veresie ne klubin e lagjes dhe nuk ka bere karriere politike. smiley

 

po, ku e ku me ngushellues si imazh smiley

 tani emigranto e more vesh qe edhe po u perpoqe te jesh i sukseshem ne jete ( te krijosh pasurine nga hici si berluskoni) pra te jesh nje i vecante i sukseshem, kjo nuk te vlen aspak. ne fund do jesh me floke te mbjella, i gjate ose i shkurter dhe me batuta ketu tek peshku. nuk ja vleka fare te perpiqesh te krijosh.  me mire mos be perpjekje fare per asgje. c'te duhet?

mir.

O Lira, po ti e ke idene se si eshte bere i famshem berlusconi. Ke degju per proceset ndaj tij te paperfunduara. Per menyren se si e filloi biznesin. Per parate ne zvicer ne fillim, per mbeshtetje nga mafia. Per televizionet dhe perdorimin e tyre. Eshte nje film italian qe trajton figuren e tij. Il Caimano

 po krijo edhe ti o albano ate qe beri berluskoni. ne jemi njerez normale dhe bejme gjithe ato gabime. jo ai qe beri dhe ster-beri gjithe ate perandori.  ishte aq i zgjuar dhe kishte shpirtin e biznesit qe i vogel. u shiste detyrat e klases 4-njoseve qe ja kerkonin ushtrimet e zgjidhura prej tij.

nuk aprovoj une ato qe ben berluskoni me vajzat nen moshe. aspak. po njerez qe jetojne ne itali me kane thene qe shumica e do se ka bere shume pune te mira. nuk i di detajet te them te drejten.

Po cfare te bej..lavatricen e parave per mafian. Ti mendon se bota eshte dreamland amerikon e gjitha...

Hallall ket temen! smiley

 

obobo,i shkreti SB,nuk i mjaftojne gjykatesit,gazetaret,intercetacionet telefonike....dermen po i japim edhe ne te peshku.Kjo qe goditja finale.Iku ,mbaroi edhe Silvio...eh or qyqar nga te erdhi e liga se kishe pandyer kurre...smiley

thotë një këngë greke:

Shyqyr që atdheu "prevalon"

nëpër sheshe, taverna dhe rrugë,

Shyqyr që dashuria nuk humbi, 

Shyqyr që ka putana!

 

 

 

 Emo, me ke kujtu plakun e nje shokut tim, shofer Skode "me turi", nga ato te modelit te vjeter. "Jam "qefli femnash" thoshte. "Nuk me ngelet hatri per vehten time te me qujne kurvar, por eshte gjynof ti qush kurva ato gocat qe vijne per qejf te tyne. Pastaj ku i njef ti mer daje, qe te flasesh keq per to?!!!".

Nga mosha eshte plaku i Derhemit. Jo po, se thone qe nuk ka pas emancipim... smiley

 

 E ke gabim Fin, Eshte futur nga serbishtja kurva per ate qe eshte smiley. Njihet si fjale ne gjithe Lindjen Europiane.

kush e deshmon kete? vetem se perdoret nga shumica e lindjes sllave???

per ashtu ne shqiptaret s'kemi asnje fjale qe te lidhet me seksin apo ndonje gje rrethanore qe ka lidhje me te, fjala vjen "veglat".

Pyetje rrufe per te gjithe ata qe i kane te qarta vizionet:

me mitoze shumoheshin shqiptaret para se te vinin serbet te na mesonin mrekullite e seksit?

 Tashti, kjo pyetja kush e "deshmon" permbledh brenda vehtes nje sasi te konsiderueshme pune te papaguar, qe une nuk kam ndermend ta bej. Si tha ai mjeshtri kinez: Po sikur une te jem nje flutur qe sheh ne enderr sikur jam njeri?!

Ndersa per fjalet qe kemi perdor ne shekuj per "ate" pune, duhet pyt Derhemi.

Pra ti zgjedh rrugen me te thjeshte... ate te te marrit gati, ose c'top del i pari nga kafazi i llotos te mendjes tende. pyetje te pafajshme te bera... dhe te pakten kesaj rradhe nuk u nisa nga "asgje". smiley

 O zotrules, po une nuk do rishpik rroten mer burre. Pastaj pse nuk me sjell ti argumentat e tua qe kurva eshte fjale shqipe dhe  mbase edhe ndryshoj mendje. Se ti po e ben sikur une po fle rehat nbi gabime, gje qe nuk eshte fare e vertete ne kete rast. smiley

I nderuar. Ti kur e ke pranuar per fjale te huaj (kurva), ne momentin e pare qe ka ndodhur, e mban mend gje si ka ndodhur? A ka qene ndonje studim qe ndoshta rastesisht e ke lexuar??? ndonje gje tjeter e kesaj natyre... Apo me kalimin e kohes e degjove nga nje serb, pastaj nje boshnjak, pastaj ndonje polak, ndonje bullgar... e me rradhe, dhe t'u krijua pershtypja vetvetiu se ishte fjale qe e kemi huazuar? 

Nuk e kam me ty, sinqerisht, dhe absolutisht nuk doja te thoja qe po fle rehat mbi gabime. E kam me shume ne pergjithesi, duke verejtur sesa e lehte eshte te pranohet ideja e huazimit; gati gati ne menyre automatike, pa asnje lloj rezistence, e cila me vone na behet klishe dhe e mbajme si pergjigje te gatshme ne maje te gjuhes. Pliz pliz mos e merr dhe kete te fundit personalisht.

nuk thashe qe eshte fjale shqipe. mund te jete shqipe, mund te jete dhe e huazuar. gjysmen e punes ne kete e kryen skenari qe te kerkova me siper ne paragrafin e pare.

jepi gjuhes tende pakez me shume kredit. Nuk jemi dhe aq keq, thjesht vuajme nga ajo qe dorezohemi shume kollaj dhe shume shpejt.

 Me thene te drejten kam pyetur per here te pare ne Hungari ne 1992, kur degjova njerin qe shau "hurva". I thashe i cuditur se nga e dinte kete fjale shqipe, por ai ma shpjegoi pastaj me ngadale qe Shqiperia nuk eshte nje vend i vogel sepse dikur ka qene i madh sa bota dhe pastaj u zvogelua se shtetet e tjera filluan ti merrnin toka qe te krijoheshin vete, por ka rastis te jete i vogel qe nga lindja. Pak a shume te njejten teori me aplikoi edhe per gjuhen shqipe dhe besome se ka qene nje leksion mjaft syhapes per mua asokohe, qe isha rritur me idene e Shqiperise fanar ndricues. smiley

P.S. Prape asnje argument nga ana jote, ndaj kam frike se do mbetem akoma tek kurva sllave. smiley

as une nuk e dija. deri sa e pashe te shkruar ne nje mur ne viene, ne nje vend te populluar nga "dora jone", u shtanga pasi ishte shkruar me "w" dhe "k".

ah, sa per difuzionin e gjuheve (dhe meqe jemi ne epoken post-derhemse), kujtoj gjithashtu ca te rinj austriake qe e bene te tyren, si pune mode ekzotike, fjalen "picka" dhe e perdornin me vend e pa vend se iu pelqente tingullimi... dhe une kisha pat gjithnje pershtypjen qe ajo fjale ishte zvogeuese-perkedhelese, kupton, ne analogji per "kucke", qe une e kam marre gjithnje si zvogelim-perkedhelje te kurves, apo te themi "zocke" (ku me qenke rritur... smiley )

keto jane goditje te forta ne besimin tone per epersine rustike bukolike tonen... e nejse, per te marre veten pas goditjes e frustrimit, po them qe austriakeve ai llaf i bekuar s'u shkonte hic, kurse ne shqipot e mbushim mire fjalen, me melodi, prosodi dhe thekse tonike te gjalla e metrike te persosur...

S'dua te nderhyj ne nje muhabet kaq "mashkullor" smiley, por njera nuk kundershton medoemos tjetren. Dmth fakti qe ne shqip ekziston si fjale dhe qe ekziston edhe ne gjuhet sllave e me tej, nuk ia hedh poshte prejardhjen nga latinishtja apo greqishtja.

nuk di ku kam lexuar qe fjala curve (gjithnje ne kontekstin qe po flasim) ka te beje me nenshtrimin, peruljen (e femres). Ne koherat romake kjo. Por s'jam shume i sigurte, natyrisht dhe sidoqofte.

 Me gjej nje vend ku une them qe ky "fakti" qe sjell une perjashton te gjithe faktet e tjera, aq me teper kur as une nuk i kam keto fakte e as ndokush nuk po mi sjell.

Pf, me gjej nje vend ku une them qe po ti po thua... smiley

Em, edhe une besoj qe ideja eshte ajo qe thua ti, por duhen bere ca kerkime me te hollesishme qe te jemi pak me te bindur.

Nuk te marr vesh fare PF.  Cfare argumenti kerkon ti? Kerkon te jap une argument kundrejt nje hungarezi qe te ka mbushur mendjen ty? Harroje zemra. Nuk hyj ne te tilla bickering une. Thjesht te ofrova me ciltersi nje mundesi qe ta shqyrtoje vete qendrimin tend. Gjithsesi ti u ndjeve i gjykuar... po s'ka problem, keqkuptimet lindin edhe aksidentalisht.

Emo... kucka eshte fjale sllave. Po. Nuk ka lidhje me kurven. Ka lidhje me qenin.

fini, mashkullor apo jo muhabeti, per femra po flisnim. :grin: (squsa) :grin:

sinqerisht, nese ne do te gjykojme cdo ceshtje me kete lloj thellesie mendimi... vaj medet per ne.

abuzivizmi e ka peshtjelle shqipen dhe trajtimin e saj arbitrar, nga pothuaj cdo kateder prestigjioze... edhe kur bie fjala qe nuk studiohet shqipja direkt, por edhe ne mohimin, anashkalimin, injorimin e efekteve apo ndikimeve te saj apo ndaj saj. Nuk kam ndonje problem me te verteten nese na tregohet ashtu sic eshte, qe shqipen dhe kontributin e saj e kemi bymyer ne me nacionalizmin tone te semure. Kam problem kur konstatoj qe sjellja ndaj shqipes eshte teper abuzive, teper arbitrare, teper percmuese. Kete gje, di ta vertetoj!

 Jo mer burre se nuk u ndjeva i gjykuar, thjesht bej shaka. Te them te drejten me turbullon pak kjo ideja kur them nje fjale dhe tjetri thote cfare faktesh ke. Se ca gjera te thjeshta nganjehere jane me te veshtirat per t'u mbrojtur e diskutuar dhe do me duheshin tre-kater disertacione per te dale ne fund. Nganjehere eshte me shoqerore te thuash" "Zer be!". smiley

2shoj, 3shoj dhe 100shoj qe me dizertacione do te mund t'i dilje ne fund kesaj andrralle pa iu nenshtruar futjakotjes, me gjithe respektin, PF. Sic thua ti eshte ne fakt, nese une do te kerkoja fakte per ate gje, do isha minimumi nje kokerr gdheu. Mendoj qe e kisha fjalen tjeterkund. Me intereson me shume menyra, shkaku apo aresyeja se SI ka dale tjetri ne filan perfundim. Nga ana ime, personalisht mendoj qe gjithe kjo eshte nje proces mesimi. Per te humbur s'kam'c; vetem per te perfituar - ama perfitoj nga rasti te perzgjedh informacionin, gjithashtu, te jap mendimin tim up for a test. smiley

 Aha, tani e kapa. Thjesht ky robi qe ma tha, ka qene rob i gjezdisur dhe i mesuar krahasuar me mua asokohe. Duke qene se dhe shume gjera te tjera qe me ka thene asokohe me dilnin fiks, e futa edhe kete ne listen e gjerave te besueshme. Fakti qe ne 20 vjet, ne muhabete te ndryshme nuk ma ka kontestuar njeri, ma ka rrit besimin. Sidoqofte, sic e thashe edhe me siper, nese ti me sjell fakte bindese, terhiqem se nuk eshte ndonje gje per te cilen jam betuar ta mbroj deri ne vdekje. Se me duket gje e parendesishme, ndaj edhe nuk marr mundimin vete ta vertetoj shkencerisht (gje qe mbase mund te behet edhe fare kollaj, por une jam tip dembeli per keto gjera). Edhe njehere, u hapur perballe studimeve te besueshme qe mund te sjellin fakte te reja. Ne te kundert prirem te besoj se kam te drejte. smiley

ne lidhje me kete, nuk kam cfare te te them. Besoj se i pershkuam te gjitha shtigjet; jam shprehur dhe me siper, vetem te perseritemi tani. po te me kishe lexuar mire, nuk do kishe kerkuar fakte per nje "kurve". smiley Une nuk te kerkova as cfare faktesh perdori magjari qe ta paska mbushur mendjen keshtu ty. gjithsesi, besoj qe ne nje pike do binim dakord: boll te mos mbetet bota pa kurva, pa fjala edhe nga haleja e s'emes le te vije po te doje. smiley

 Shalom

Shalom Alejhhem bro. smiley

E pash mer e pash drekjin... po s'e mora vesh c'ishte! nip shqiptaret te merguar ne Itali apo nip taljonsh te mergum m'Shqypni. As tatuazh te ndonje shqypeje ke veni nuk na 3goi. megjithse koken me cepa e ka kyna... tamom shkype.

po citoj:

"Robert De Niro pohoi në Sanremo se është djali i një piktori me origjinë katolike italo-shqiptare dhe irlandeze, ndërsa nënën e ka me origjinë gjermane, franceze e hollandeze."

e kupton tani tezen darwiniane te epersise se hibridizimit dhe te pllenimit te kryqezum?

Une, duke iu bazuar dhe nje teorie hungarezo-sllave te paraqitur me aq dinjitet nga PF me siper, them qe ne ate kohe per te cilen ben fjale DeNiro, shqiptaret ende shumoheshin me mitoze. Harroje pllenimin shpyrto! smiley

PS: ups, me fal... desh ta hoqa meriten. Ke dhe ti nje kontribut me baze austriake. sorryyyyyy smiley

ej, car bohet kshu mer?!

 ONE MOMENT WHILE PHOTO LOADS

Ndejshi me t'mira se knej ka une po bahet gati dite.Pasi ja numrume tana Beruisconit po shkoj e fle ndoj ore.Mos i qani fort hallin kaloresit...Milionat njaty i ka...ble bile shyqyr qe jane do si Ruby iq i hekin do miliona keshtu kontribuohet ne nje ndarje te drejte te pasuriseMa mire Ruby....Deri sot n'darke miq e mikesha...smiley

Ruhige Athemzüge.
Die Uhr tickt langsamer und schläfrig.
Mählich wird es heller in der Nähe des Fensters. Graues Morgenlicht sickert durch die Scheiben. Endlich sieht auch ein Sonnenstrahl herein. Aber erschrocken fährt er zurück.
Im Bauer auf dem Sande liegt seitlich hingestreckt das kleine Vöglein, den Schnabel offen. Die Augen und die Federn am Kopfe sind voll Sandes.
Todt.

-Lisbeth erwacht.
Sie fährt mit der Hand über die weichen, schlafrothen Wangen.
Langsam kniet sie auf im Eisenbettchen.
Jetzt spricht sie ihr Morgengebet.
Damit sie die Mutter nicht wecke, leise, - ganz leise...

 

Der Tod

Rilke

Duke lane jashte cdo lloj retorike alla shqiptare, me pak fjale te peshku s'paska asgja per tu perkujtu sot ??!! Asgja asgja??!!

pash zotin Cen; kjo eshte t'u u kthy si 8 nentori i '41...nuk pi mo uje

 Po e shikoni Barcen me Bilbaon mo,boooo ca neshje,kisha kohe  pa pare keshtu futbolli.

20.02.2011.  eighteen years ago Kurt Cobain, Nirvana's leader, was born. The Grunge also. REST IN PEACE KURT!!!

  

ne Libi po bahej nami meee  smiley

sic tha njoni ktu para ca kohesh: mbahuni vllezer libaneze se jena me ju!

(ai e kish per egjiptiont)

Duke marre shkas nga titulli i kenges qe ka postuar Henaa, me lindi pyetja: A eshte me vend t'i themi dikujt, "falemnderit qe me do"? Ndonjehere me tingellon si "rrofsh qe me do, por jo rrofsh". Ndonjehere me duket si nje marredhenie ku tjetrin e shikon si perendi dhe i je mirenjohes/e qe te do, gje qe te shpie ne nje lloj marredhenie Zot dhe rob. Ose une e kam harruar si eshte.

ana, kur robi eshte i dashuruar s'e di as vete c'nxjerr nga goja (kujto olsin para ca muajsh smiley). kur robi fillon habitet dhe akoma me keq analizon cfare thone te dashuruarit, kuptohet muhabeti smiley

Duhet te jete fjalia e fundit, pastaj. smiley

Po "Faleminderit qe te dua" si tingellon?

troppo bello per essere vero. smiley

smiley Pse? U behet qejfi te dyja paleve. smiley

Appunto! ju behet qejfi, po sa e vertete eshte?

mire qe e do

po u dashka dhe me e falenderu tashti eee

dashnia konsumon shum energji mi gru

aman se nuk dpo rrojme qin vjet per tu konsumu aq shum

Po pse Ruzhe, une e kam fajin qe ti merresh me dashuri qe te konsumojne? smiley

aaaa po tashti po flasim per dashni prej verteti apo prej gjoja ???

 

Prej verteti pra. Tashti dihet edhe shkencerisht si me thene, qe dashuria te alteron ekuilibret psiko-fizike. Nje cike e demshme ne fakt se per shembull ke nga ato bindjet e habitshme qe mund te fluturosh, t'i ngjitesh Everestit, te rrisesh lule ne shkretetire etj etj.

po jo mi ca lulesh ne shkretire

thjesht na iken i cike oreksi e sjemi msu me nejt pa honger

That's the point! kush eshte dashuria e vertete dhe gjoja-dashuria?

Se po futem edhe un kshu pa dashje...po "faleminderit qe sme doje" si ju duket?

Bobo, s'e ke idene sa e duam edhe ate. :O

faleminderit qe sme doje, me lirove nga vetvetja...tani jam i lire

Jo, faleminderit qe s'me do edhe ti, tani jam e lire smiley .

Eh ky eshte problemi se my part ishte per po per fat te keq...gjithsesi clirimi nga vetvetja te ben mire

m'fal se pyes: çfare eshte çlirimi nga vetvetja? (dmth nenkupton kur e perdor)

do thoja me sakte zevendesimi i ndjenjave me llogjiken, iluminimi(ndricimi) qe ndodh tek ti ose sic e quajta clirimi nga vetvetja

ah, ok, flm

asgje fin...edhe ai falenderim ishte per ndricimin, per driten smiley

keshtu themi ex-ante smiley

pak te duket ty? smiley

gogol fare me duket. smiley

 

eh dashuria te verbon Ana

qyqyqy paska plase endukata e larte nder shqiptar smiley

hajt mo po i fus dhe une nje "s'ka perse" smiley

Me endukate te larte, thuhet "aaa, te lutem, shume! c'eshte ajo fjale! smiley

th'e thof dot, trop smiley

bye bye beautiful nga nightwish

edhe ju sa qejf keni me komentu o gra, nuk po e shan po i thote flm ska ndonje gje te keqe smiley,ajo spo i thote me plasi mua qe me do ti ahahaha

Henaa, ti qe na shtive ne mendime, na e thuaj pak si e mendon.

Ana paske rene ne te thella smiley

jo, Iris, jam ne siperfaqe, kur futem ne te thella flas per vetvrasje. smiley

Ana, duhet te notosh ne te tjera ujra smiley

Ja, sa te vije behari qe te dal ne det te hapur, se ky akuariumi po me rri ngushte smiley

 damllaaaa... do rrish urte me?

zoto, nuk e kam seriozisht jo... mos ki merak. smiley

Duke marre shkas nga titulli i kenges qe ka postuar Henaa, me lindi pyetja: A eshte me vend t'i themi dikujt, "faleminderit qe me do"?

Me teper se aq...

cantare d'amore non basta mai
ne servirà di più
per dirtelo ancora per dirti che
più bella cosa non c'è
più bella cosa di te
unica come sei
immensa quando vuoi
GRAZIE DI ESISTERE!

smiley

smiley Jo me, se keshtu behet balte fare. Te merr tjetri per budalla/budallaçke. smiley

Kur vjen puna per dashuri... rrofshin budallenjte/budallackat!

Oh yeah! smiley

Genjeshter me bisht! smiley

esht i ri , i falet

ricordi la volta che ti cantai
fu subito un brivido sì
ti dico una cosa se non la sai
per me vale ancora così

ci vuole passione con te
non deve mancare mai
ci vuole mestiere perché
lavoro di cuore lo sai

...

com'è che non passa con gli anni miei
la voglia infinita di te
cos'è quel mistero che ancora sei
che porto qui dentro di me
 

smiley

Ramazzotti do behet perseri baba .Eshte me nje modele Marica Pelegrinelli.Shume me e re se ai...por si thone burri i mire plak tre gra ,ai i keq as t'veten po ia rehatojne dynjaja  smiley :smiley

Epo u lodh i ziu duke i kendu Hunzingerit nga mengjesi deri ne darke!

Edhe durimi e ka nje kufi!

Si tha ai... mu m'lusin... pfff...

Eh... smiley

Kjo dashuria me miresjelljeje eshte mosha e trete apo e kater e dashurise.Me nje fjale eshte dashuri e n,sex me kalendar,a ka mundsi me ma dhan sonte n'qofte se nuk tdhem kryt me demek...Kurse ne fillim ,uf ,buf neper shkalle ne hyrje ,koridor,parqe ,sedile.divan....çelesa shokesh ....eh ç'kohera ...smiley

Zana, na e kalove temen nga romantizmi tek prakticiteti! I zgjidhi gjerat robi praktik tak-fak me nje rene te tastieres. Pika mua qe dua dashurira si ne koherat e romeos dhe zhuljetes smiley

 

Si tha ai i moçmismileya rrin i mençuri e mendohet ,i marri ka kry pune  smiley

Dashuria me miresjellje duhet te jete e ashtuquajtura "amor cortese" (she. XI- XII) (fin'amor smiley ne Provanse). Polli gjithe nje histori te romanit ajo, pa leri c'thone smiley .

Kurse ne fillim ,uf ,buf neper shkalle ne hyrje ,koridor,parqe ,sedile.divan....çelesa shokesh ....eh ç'kohera ...Smile

Pa shiko, pa shiko... Zana!!! smiley

Ka edhe: n'kam pas deret,n'ballkon te gjyshja,....Shume e bukur eshte Romeo poshte ballkonit me doren ne gjoks:"O zhyljete Hyjnore....por nuk ka te krahasuar me ngjtje me çarçf ne ballkon te katit te dyte....Andrenalina  ishte n'pupa...pra gjysa e qejfit ishte tek ngjitej...Eh ju marrte e mira eshte ende shpejt per keto tema....te ishin andej nga mesnata

Hahahaha, me shkrive Zana, rrofsh! Po ti paske bere namin, tha, s'paske lene carcaf ne kembe. smiley

Hej, Tepro mos u grric me burrin tat, more vesh? (pervecse per ceshtje futbolli se aty ke te drejte ti)

U bote ju grate me i tregu arat burrave!

arat ndoshta jo. nuk e di nese ndonje shok i frojdit ka teorizuar mbi komplekset e burrave per gjerat qe s'duken, se per ato qe duken ju te thani smiley

o guce na jep ndonje te re muzikore nga tirana.

me sa di une ka ca burra qe kane komplekse me ato qe duken por qe fshihen, se me ato qe s'duken s'kane pse te kene komplekse.

Sa per te rejat muzikore, kena qene dobet fort. Asgjo konsistente "a se mettre sous la dent" kur thote frongu. Te enjten shkume te RockWood po ajo Besa ishte shume pop. (llogarit qe i bite me cunat e NA). Kurse te premten deshtuam suksesshem ne nje live qe nuk u bo te Mumja. Vecse ti nuk e merr dot me men se sa kena qesh. Isha me Shemsien dhe Palestinezin (nje shoku im shqiptar qe rri ne Paris). Takuam aty Kacurrelsen (Land Fusha) dhe dy ore vetem jena gajas. "Kryefjala" nuk thuhet ne publik (qyqa paskom ene une qyfyre qe s'i bokam publike!!!)

Me mire na ka dale ne aktivitetet klasike. Kjo fale Nohise ne shumicen e rasteve. (jo mi jo nuk ka fillu me i ra qemones, po thjsht na bo mare)

 

shume keq puna. fajin e ka shoqnia jote menaxhere lokalesh qe nuk ia hap gjoksin rinise, meillaf, 1 here ne jave open mic.

A je mire ti mi? O gru e martume me dy kalamoj Pjeshka, nuk ja hap gjoksin njeriu pervec burrit te vet! hahahahaha

Po ne fakt kisha harru me permen koncertin Ton Dedes qe qe shume i lezetshem. Po ju a keni pa nai gjo anej apo e keni da menien me ardhe me nai Sonisphere. (parashikimet e mia jone me shku me pa Iron Maiden 3 here ne 4 dite, po te shofim a do bohet)

E po meqenese insiston smiley

http://www.youtube.com/watch?v=cimaHPe625w

L’amore è un animale selvaggio
Ti respira ti cerca
Nidifica sui cuori spezzati
Va a caccia vicino baci e candele
Succhia forte sulle tue labbra
Scava tunnel tra le costole
Si lascia cadere soffice come neve
Prima diventa caldo, poi freddo, alla fine fa male

Amore Amore
Tutti vogliono solo addomesticarti
Amore Amore alla fine
impigliati tra i tuoi denti

L’amore è un animale selvaggio
Morde e graffia e salta verso di me
Mi tiene stretto con mille braccia
Mi trascina nel suo nido d’amore
Mi divora completamente
e mi vomita fuori dopo tanti anni
Si lascia cadere soffice come neve
Prima diventa caldo, poi freddo, alla fine fa male

Amore Amore
Tutti vogliono solo addomesticarti
Amore Amore alla fine
impigliati tra i tuoi denti

L’amore è un animale selvaggio
Ti respira ti cerca
Nidifica sui cuori spezzati
Va a caccia vicino baci e candele
Mi divora completamente
e mi vomita fuori dopo tanti anni
Si lascia cadere soffice come neve
Prima diventa caldo, poi freddo, alla fine fa male

Amore Amore
Tutti vogliono solo addomesticarti
Amore Amore alla fine
impigliati tra i tuoi denti

L’amore è un animale selvaggio
Cadi nella sua trappola
Ti fissa negli occhi
Incantato quando il suo sguardo ti colpisce

Per favore per favore dammi del veleno
Per favore per favore dammi del veleno
Per favore per favore dammi del veleno
Per favore per favore dammi del veleno

boll olsi se po na rrjedh karamele neper vena tashti 

Mjalt, thuaj, mjalt, c'ne karamele... smiley

Jo, jo, karamele Zana pa leter te kuqe, qe levizin ne rresht per nji neper vena smiley .

Per te qene ne teme me falenderimet e rastit dhe sanremon smiley

arrivederci - Mina

http://www.myvido1.com/wVUZ0MPZlTt9kVWx2...

Arrivederci
dammi la mano e sorridi
senza piangere.
Arrivederci
per una volta ancora
è bello fingere
Abbiamo sfidato l’amore
quasi per gioco
ed ora fingiamo di lasciarci
soltanto per poco.
Arrivederci
esco dalla tua vita, salutiamoci.

Arrivederci
questo sarà l’addio
ma non pensiamoci.
Con una stretta di mano
da buoni amici sinceri
ci sorridiamo per dir
arrivederci.
Abbiamo sfidato l’amore
quasi per gioco
ed ora fingiamo di lasciarci
soltanto per poco.
Arrivederci
esco dalla tua vita, salutiamoci.
Arrivederci
questo sarà l’addio
ma non pensiamoci.
Con una stretta di mano
da buoni amici sinceri
ci sorridiamo per dir
arrivederci.

a u kujtu kush te thote : '' Urime per emisionin " ??

nqs jo , Urime per emisionin pra smiley

hmm

rrofsh mer palluq

nuk eshte keq me qen e dzyeta mre, ndahen punt e shpise, i bi me la enet 1 here ne muj maksimumi

sa per te tjerat, gaditem une, mos ma qaj hallin

 

Jo mi jo se nuk po te qajsha hallin per "ato gjonat e tjera" po vetem se i bi me e lone rrogen tu i ble dhurata per ditelindje kalamojve te burrit!

kam pare kam

mos ki dert

 Sot kam marre vesht se isha shoqeri zivile,ne vendet vakante te KZAZ ve qe PS ja ka lene bosh KQZ vendosi qe une te jem Kryetar Komisioni,u betova se detyren time do ta zbatoj me gjithe energjite e mija.

Kur dola,lusja zotin qe diten e zgjedhjeve te kisha shume energji.

urime te perzemerta shoku. mos harro te marresh edhe krem durësh me vete per ate ditë se mos t'japin letrat alergji lekure smiley

ps une gjithmone e kam pas problem me bo gati valixhet vete, me i paketu gjonat n'rregull qe t'zejn sa me shum. Ti si je per kto gjona?

 Nuk e kom pas asnjehere problem,kur hyja ne Aeroport hyja pa valixhe,kur dilja merrja karroce se nuk i mbaja dot.

smiley

Paskajore do të jetë bota e re

A mos ka në gjithë këtë një paragjykim të vjetër që së majtës nuk i shkulet kur bëhet fjalë për gegnishten: atë se ajo mbetet një gjuhë e vrazhdë lufte dhe me këtë duhen përcjellë edhe deklaratat luftarake? Pak si shumë e iluminuar të shpresosh se diku në të majtë të spektrit politik kanë gati kredon: Paskajore do të jetë bota e re

Po pra. Ideja eshte qe te mbushim me forme pa kuptim boshllekun e ideve, dhe me retorika monikrate boshllekun e aksionit.

Dite dimri!

 BO..BO...Ta heq trunin kjo Marina e procesit sportiv mor vlla.

Revolucioni me mjekra dhe patate te skuqura

Ai krijoi një faqe në internet të quajtur “Mjekra për Belgjikën”, ku burra e gra i dërgojnë fotografitë e tyre me mjekër, qoftë të vërtetë apo false.

Më shumë se një mijë fotografi janë mbledhur prej janarit, kur aktori belg u bëri thirrje bashkëkombësve të vet që mos ta rruajnë mjekrën deri sa të formohet qeveria.

http://www.evropaelire.org/content/artic...

Qe pra, merrni shembull si behet revolucioni smiley

Se non ci fossero tante pecore, non ci sarebbero tanti lupi..


cielo a pecorelle acqua a catinelle

103-vjeçarja: Nuk kam bërë kurrë seks
22/02/2011 11:25

 

 Nuk kam bërë kurrë seks

Një grua 103-vjeçare ka zbuluar sekretin e saj të jetëgjatësisë: virgjëria!

Gladys Gough ka thënë se asnjëherë nuk e ka marrë mundimin për të pasur marrëdhënie intime me një mashkull.

Gjithashtu ajo shprehet se nuk ka provuar kurrë alkoolin, duhanin apo ilaçet.

“Nuk jam martuar kurrë dhe asnjëherë nuk kam pasur të dashur. Mbase kjo është arsyeja që kam jetuar kaq gjatë. Nuk kam pasur kohë për meshkujt”, tha Gough për ‘The Sun’.

Gruaja nga Coventry (Angli) ia ka dedikuar jetën udhëtimit me motrën e saj Edna, e cila vdiq në vitin 1996, në moshën 85-vjeçare.

“Gjithmonë na janë vardisur meshkuj, por kemi zgjedhur të shohim botën dhe të qëndrojmë me njëra-tjetrën”, përfundon Gladys.

ne kete moshe i ka zane merimanga, dhe ske si e verifikon a asht e virgjer a jo ....

Mos vuan nga amnezia kjo teta? smiley

Ne fakt, nga fytyra, si qeflije duket. smiley

e ka synin e keq... smiley

mos te jete si ajo anekdota...

-ed ora ti prendo la dove non ti ha preso nessuno!!!

-nooo gli occhi no per favore....

Si i thonë "nuse-pashkës" në italisht?

Uuuu po, thenk ju smiley

Një tjetër video është publikuar në internet ku dallohen forca të shumta të Gardës së Republikës në momentin që kanë hapur zjarr, ndersa kishin rrethuar seline e Kryeministrise. Nga sekonda e '25 ju do të shihni një gardist i cili qëllon në drejtim të demonstruesve. (shekulli.com.al)

http://www.shekulli.com.al/2011/01/22/vi...

smiley

Kjo ka qene publikuar me pare?  Se here e pare qe e shoh.

nuk e di. Sapo e pashë, e solla.

 

 E shkreta dashnorja e pare paska qene pjatalarese.

smiley

The Ants

There once were two ants in Westphalia
Who wanted to go to Australia.
But cursing their feet
In a Belgian street
They gave up the trip as a failya.

smiley

Poa - bari blu i feminise (our kentucky blues), jeshili mbi berryla e gjunj.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/78/Poa.annua.2.jpg

 

http://weedpro.com/Blog/wp-content/uploads/Poa.annua_.jpg

 

http://c.photoshelter.com/img-get/I0000Rz7adpUunuU/s

 

http://lh4.ggpht.com/_ofF5B1eh_dM/SumZYIhSvFI/AAAAAAAAHDw/jK_c5rt4FsY/s400/Poa%20annua%20(1).jpg

 

http://crownislegreens.files.wordpress.com/2010/05/dsc02336.jpg

GRAVITY - Maier & Urban

setting an exapmle of perfectness. Proof: liseting it two-digit tims and discovering new great details each time. Incredible!

http://farm6.static.flickr.com/5174/5470930788_13d9fe380a.jpg

 

Te keqen e prinderve qe i ushqejne femijet qe ne kete moshe me kete corben e qelbet te politikes shqiptare. :O

 

Ky Godo-Godaj qenka i papare

 

http://farm6.static.flickr.com/5220/5468450646_979e909a04.jpg

Bac u Kry smiley

qa mer ?

do me thane qe jam une qe duhet me te nxjerre dreken smiley

nxirre pra smiley

kete jave jam tu u marre me ''bac u kry''  po qe te hanen qe vjen, Signorsì, signora! smiley

zoti ti shtofte or vlla

sa ma shume 'bac u kry' per ty

per mu

ene per gjith kta qafirt e peshkut smiley

inshallah marshallah pazar per ket pizeveng milet  smiley

(I'd) hit the ground running (after you) - the best Bro-mance ever*

me te tille djem gjynof te lengoje kjo superfuqi. Nejse, muzika e mire e garantume edhe per nja 20 vjet.

*nga komentet.

ps. Nicole, you lucky biatch. smiley

Po kur dhe horoskopi te del cope-cope, c'mund te prese njeriu nga jeta reale.... Lodhje, shpenzime, tensione dhe prit deri nga gjysma e vitit, se kushedi hapet koha.

Fuck ya horoscope mi Ana

smiley

hajt se shifna smiley

Kujt i thua, s'ha pyke tjetri fare... Do te verteten ti, tha - Na, troc, kjo eshte e verteta. smiley

horoskopi?! Non è vero... ma ci credo, perderisa vazhdon  me me marre me te mire smiley

E bera cope e cike dhe horoskopin, e nga inati po iki t'i fus nje not te mire ne pishine... smiley

Uf sa keq t'paska dale horoskopi sot Ane,po shkoj t'ja fus nje not ne pishine!!! .)

Po kshu shkon puna, moj Zane, ca e nxjerrin inatin me not, ca me carcafe... smiley

qyqja mi Ane,  ty te paska dale taman keq horoskopi mi smiley  smiley

sa pisk keka puna smiley

c'carcafe moj cupe ?

Aludon per ca ngjitje me çarçafe te Romeos tim ne ate bot e ne ato kohna t'lumnueshme...I tregoja para ca ditesh te nje komentsmiley

ahahah

kam hup do gjana n'peshk se kam pas pune kto dite

- Babi do e fejoni  gje Anen ?! smiley

Ruzhdie... lene lene se asht pak si pa qejf Ana mos e povoko ma smiley

Ceno, lexo Zanen me lart.

Emisioni i horoskopit edhe per sot mbaroi. Yjet ju dhencin fat ne dashuri dhe ne pune. smiley

arribedorci!

Ana, e ke marre vesh qe ka dale dhe nje shenje tjeter horoskopi, dhe kane levizur dhe datat per shenjat e tjera. Ma thane nja dy shoqe qe ishin bere tym se o donin te ishin Demi o plasnin.
Per te qene brenda, lexo shenjen para dhe pas tendes dhe zgjidh ate qe eshte me mire. smiley

Eh, mi Teuta, vetem ne u paste spostuar me 10 dite, se ndryshe prape kam lindur e do vdes Peshore... smiley

Po biri i logel si eshte? te le ndopak pa gjume naten? smiley

Dukesh ti qe je Peshore. smiley une edhe me shenjen e re, Gaforre mbetesha.
Biri logel si drite, edhe me gjumin s'eshte keq, 4-5 ore fle naten, qe eshte goxha mire. smiley
Ceno, s'bera thirrje per zgjedhje te parakoshme, urte po rri. smiley te ka nderruar shenja e horoskopit ty? smiley

Teute rri urte, sdo i hapim kutite per shoqet e tua , ska zgjedhje te parakohshme.... smiley

Mickey goes to the judge after speaking to him before about getting a divorce with Minney. The judge says "I'm sorry Mickey but I couldn't find grounds for divorce for your wife being insane. Mickey looks stunned and says "I didn't say she was insane I said she was fu**ing Goofy!!!

Nga nahija jone, the gift that keeps on giving:

Another Runaway General: Army Deploys Psy-Ops on U.S. Senators 

When the unit resisted the order, arguing that it violated U.S. laws prohibiting the use of propaganda against American citizens, it was subjected to a campaign of retaliation.

The list of targeted visitors was long, according to interviews with members of the IO team and internal documents obtained by Rolling Stone. Those singled out in the campaign included senators John McCain, Joe Lieberman, Jack Reed, Al Franken and Carl Levin; Rep. Steve Israel of the House Appropriations Committee; Adm. Mike Mullen of the Joint Chiefs of Staff; the Czech ambassador to Afghanistan; the German interior minister, and a host of influential think-tank analysts.

_________________

Kur flet percart ne Twitter:

Indiana state prosecutor fired over remarks about Wisconsin protests

Cox's initial Twitter remark Saturday night set off a pointed online exchange between the prosecutor and the author of the Mother Jones article.

Cox, according to Weinstein, called the demonstrators "political enemies" and "thugs" who were threatening to injure elected officials.

"You're damned right I advocate deadly force," Cox purportedly wrote, according to the Mother Jones article. He also called the author a "typical leftist," and wrote, "liberals hate police."

Cox, who was contacted by Mother Jones Sunday morning, confirmed that he was an Indiana deputy attorney general.

"All my comments on twitter & my blog are my own and no one else's," Cox wrote, according to Mother Jones. "You will probably try to demonize me. But that comes with the territory."

After his firing, Cox's tone appeared more conciliatory.

"I think that in this day and age that tweet was not a good idea." Cox told CNN affiliate WRTV in Indianapolis.

____________________

Mos e pac ate providence te Providences:

Providence plans to pink slip all teachers

PROVIDENCE — The school district plans to send out dismissal notices to every one of its 1,926 teachers, an unprecedented move that has union leaders up in arms.

In a letter sent to all teachers Tuesday, Supt. Tom Brady wrote that the Providence School Board on Thursday will vote on a resolution to dismiss every teacher, effective the last day of school.

In an e-mail sent to all teachers and School Department staff, Brady said, “We are forced to take this precautionary action by the March 1 deadline given the dire budget outline for the 2011-2012 school year in which we are projecting a near $40 million deficit for the district,” Brady wrote. “Since the full extent of the potential cuts to the school budget have yet to be determined, issuing a dismissal letter to all teachers was necessary to give the mayor, the School Board and the district maximum flexibility to consider every cost savings option, including reductions in staff.” State law requires that teachers be notified about potential changes to their employment status by March 1.

“To be clear about what this means,” Brady wrote, “this action gives the School Board the right to dismiss teachers as necessary, but not all teachers will actually be dismissed at the end of the school year.”

“This is beyond insane,” Providence Teachers Union President Steve Smith said Tuesday night. “Let’s create the most chaos and the highest level of anxiety in a district where teachers are already under unbelievable stress. Now I know how the United States State Department felt on Dec. 7 , 1941.” That was the day the Japanese government bombed Pearl Harbor.

Ana, e ke marre vesh qe ka dale dhe nje shenje tjeter horoskopi, dhe kane levizur dhe datat per shenjat e tjera. Ma thane nja dy shoqe qe ishin bere tym se o donin te ishin Demi o plasnin.

Seriozisht e ke?

 

Gjeta nje faqe ne FB me emrin e te fortit ZAN CAUSHI. Qeka gallate. smiley

 

Te rrita me buke misri
djathe e kokrra ulliri,
te kisha si femi
ti ishe me i miri.
Jo , ty nuk te lane,
...te moren me zor
Ma vodhen gjeldetin me 30 dhjetor

***

Mama miza po i gerthiste mizes se vogel
Sa here te kam thene mos ha m*t pa lare duart....

***

 Rrema futet ne klub e sheh Selmonin.
-O Selmon a te pin ropt e shpis duhan?
-Jo mer burr.
-E po ik o lal se po t'digjet shpia.

***

Lyesh e zhgerryesh, 2 or pran pasqyres
Me nji kile tualet qe i ven vec fytyres
Piskatoren mer ne dor fillon te heqesh vetllat
E me pas me briskun e rrojes rruan kembet edhe sjetllat
Barku jot pala pala, qe te varet der te shala
...Numri kembes 47a dhe me vesh ti 2 pllemb taka
Bishti flokve si bisht furku, huna me samor si nallone burgu

***

Ajo: - Ore Komshi,kur ben s*x me gruan...mbylli perdet te pakten se dje po ju shikonte gjithe lagjia... !!
Ai: - Ca thu mi,po une dje skam qen fare ne shtepi ..

Flm Olsib. Na bere te smiley

pse eshte kaq i ngadalte peshku, ne krahasim me faqe te tjera? fusni ndonje reklame viagrash e paguani ndonje host pak me te mire

172 raste vdekjesh masive zogjsh e peshq nëpër botë që nga dhjetori 2010 deri ne shkur 2011. Një hartë përmbledhëse në Google:

http://maps.google.fr/maps/ms?ie=UTF8&hl...

Peshq (pa uj&eumlsmiley, kini kujdes! smiley

 

Magnum, mire beri olsib, po s'te le Rav ta gezoc. 

Rav, di gje a behet me e shty fundin e dynjase pas shtatorit?  Se ashtu kam nje sebep smiley.

Oops, I'm sorry Magnum. Ta prisha qefin? Gëzohu mo rob, s'do të duhet mo me shku në punë (përveç të tjerash). smiley

Monde, thuhet se fundi fare ëshë për fund të tetorit, po  po iu desh Tokës një çikë kohë më shumë, ndoshta shkon deri ne mars të vitit tjetër. Puna është që para fundit duhet me duru ca qamete, që për australianët ose brazilianët kanë filluar qëkur, po për kokëmushkat e oksidentit siç jemi dhe ne shqiptarët, do na duhet shoku i famshëm i njerëzimit me ardhë në vete. A ka njeri marrje mendsh ose simptoma te sytë kohët e fundit? Po dhimbje të çuditshme fyti ose qafe ka pasë njeri javët e fundit? Po bëj një sondazh. smiley

Keshtu per sondazh, s'kam pas ndonje nga keto simptomat.  Po me dhembi fyti ama ne te ardhmen, ke per te pase simptoma te keqija lemze smiley.

Ne tetor the?  Ta blej one-way ticket thu ti per ne Shqiperi?  

Mbase do Zoti shtyhet per mars se ket shkollen e mbaroj ne dhjetor, s'du me cof pa e pasur edhe ket diplomen smiley.  

omg... pliiz stop. do t'i besh te gjithe me dhimbje fyti o shpirto.

problemi qendron se ti je me volatile sesa teorite qe sjell ketu. Nuk e ndal hapin per nje sekonde. kercen sa nga njera teme te tjetra, sa nga nje teori te tjetra... dhe pastaj zhdukesh si kripa ne uje... po kthehesh prape pas dy-tre ditesh, me sam moor shoking epokelliptik njuuz, nan ev huic mejks eni sens. dhe humbet perseri per ca dite... smiley

Monde, kjo do të thotë që je rehat e e merr jetën si të vijë, mos u sëmur me zor. smiley Sa për diplomën, thuhet se të gjithë do e kalojmë klasën, me apo pa diplomë, kështuqë prapë mos u mërzit. Edhe për biletën, shih e bëj; mbas marsit do e kemi më të lehtë me marrë vendimet e duhura.  

Zorules, mirë e the. Në fakt, teoritë nuk ia vlejnë nqs fundosesh në to, sado të thella të jenë mendimet, duhet përjetimi, ndryshe bie në bestytëni. Këshu, psh, mund të të them gjithë ditën që ka ca vegalianë që sillen rrotull botës që prej nja-dy vitesh, po ç'kuptim ka ky informacion për ty kur ti vetë as i ke parë as mendon t'i shohësh ndonjë ditë. Por nqs një natë të bukur do hapje sytë e do shifje këtë robin këtu poshtë, atëherë po që ka kuptim të thellohesh në atë çështje (ose mbase jo smileysmileysmiley ).

 

Pa patur rendesi se cfare detajesh jep o Ravi dhe cfare teorie sjell... me shume kenaqesi po te ve perballe asaj qe je duke humbur: dhe je me aq fat! Dhe sinqerisht me behet qejfi sa nuk ka! Sepse ka keshtu. Por me behet qejfi qe nuk do t'i heqesh nga njerezit... sepse ka me keq sesa ato siper; psh te te braktise komplet ne deshirat e zemres tende, e te shohesh jeten te te venitet para syve.

Ravi... ji e lumtur. smiley

Në kohërat e fundme do të ketë edhe shumë profetë të rremë, ka thënë ai që ç'rëndësi ka kush ishte/është dhe në ishte ai apo ajo. Dhe në fakt ashtu është. Nuk e di a po worriesh ëbaut mi apo s'e kuptova ku e pate fjalën, po të siguroj që nuk kam miss a thing. Kam qenë gjithmonë nxënës shembullor, por jo për faktin që merrja gjithmonë shembullin e mësuesit. smiley 

Sa për këtë: "4Ye shall walk after the LORD your God, and fear him,", do të them vetëm një gjë, sepse kështu m'a ndjen (t'a them dmth): Feja ka qenë dhe vazhdon të jetë një fallsifikim gjenial i së vërtetës së mirëfilltë, asaj me V të madhe, Dritës, Lumières (Fr). Zoti në fakt është Dreqi. smiley Kot s'i thonë dreq. Njerëzimi është tërhequr për hundësh që prej 320'000 vjetësh dhe është manipuluar pikërisht me anë të kësaj frikës së madhe. Ku ka fjalë si "frikë", "ferr", "mos", "çyt", "shtt", "tërt", "përt", ka manipulim dhe kjo vlen për të gjitha fushat e jetës, jo vetëm për fenë. "Zoti" i vërtetë nuk është gjë tjetër veç Burimi i gjithëshkasë e i gjithësisë. Ti, unë, dreqi, Budha, lepuri, qeni, pema, Toka, Dielli, Kadafi, apo Nënë Tereza, të gjithë jemi ky burim drite ose energjie, por manifestojmë frekuenca të ndryshme në konshiencën tonë. Historia e Adamit dhe Evës që u zbuan nga kopshti i Edenit, është ekpserienca e dualitetit dhe e izolimit që kemi përjetuar që atëherë. Eksperienca e arbitrit të lirë (mirë apo keq) dhe jo e Lirisë (ku i ke tejkaluar të mirën e të keqen). Eshtë ky dualitet, ky izolim i sistemit diellor që na ka bërë të kujtojmë se jemi të vetëm në gjithë universin dhe se Zoti nqs ekziston, është i ndarë prej nesh."Zoti" i vërtetë, ose "Burimi" siç preferoj ta quaj unë nuk është ai robi me mjekërr të bardhë që të thotë ça të bësh e ça të mos bësh e që po s'e bëre do digjesh në ferr në përjetësi. Ky është dreqi. Sepse dreqit i intereson të të mbajë me frikë. Frekuencat e ulta të frikës tënde i ka si ushqim. Nqs njerëzit arrijnë të mos kenë më frikë nga asgjë, të mos jetojnë më me fantazmat e së djeshmes e me ankthet për të ardhmen, zot-ërinjtë tanë të madhëruar nuk kanë me se mbahen. smiley S'ka kush t'i ushqejë sepse s'ka kush t'u besojë më.  Gjithë muhabeti që pse jemi këtu ku jemi tani ku jemi dhe pse gjërat s'po bëjnë hiç përpara po përmbrapa zgjidhet me arritjen e asaj frekuence ku ti vetë e merr vesh se kush je dhe nuk ke më asnjë dyshim. Dhe kjo e marrmja vesh nuk bëhet me fjalë apo me mend por me "vibracion" smiley, dmth me ndjesi të shqisave tona të fshehura (elektrike e magnetike) për të cilat shumica nuk janë akoma të ndërgjegjshëm. Ose të bëhet ose s'të bëhet mishi puçkurriza puçkurriza. Ose je në gëzim ose je në frikë. Ose i shërben të vërtetës, Burimit, gjithëshkasë, ose u shërben zot-rinjve të kësaj bote. smiley Njëra nga të dyja. Po cilado të jetë rruga që merr, prapë tek burimi, ose te qendra e rrethit do kthehesh. Kohërat që po përjetojmë tani janë të veçanta pikërisht sepse përmbushet cikli i madh dhe Vala galaktike (rrezet gama, ose rrezet kozmike, për të qenë scientific) sjell edhe rastin për të dalë nga Matrica. U përket njerëzve vetë të zgjedhin rrugën që duan: rezistencë apo surf me valën. smiley I hope to see you surfing too!

Perfundimisht... hmmm si te ta them ne menyre sa me te sjellshme kete, qe mos te me merzitesh... ti je shume deranged as in: have a look at the synonyms. Ose thesarit. Po dhe ky termi tjeter i dashur Rav, qenka i prere me porosi per ty. smiley

Djalke... mund te vazhdosh cak-e-cuket e tua per teorira te ketilla qe shkaktojne gjenocid neural, por te pakten, te lutem, kur te vish te shkenca... mbaji mushket dhe mos me permend kot rreze gama apo rreze kozmike e vale galaktike, se nuk po flet me serbet e Libofshes.

O zot ne cfare gjendjeje te rende qenke Rav. aj em sori, riell sori. smiley

This is Dr. Frasier Crane wishing you good mental health. 

smiley zoto, me gjithëmen që je rob zoti smiley Po kam një lajm të keq për ty: çdo 50 e ca mijë vjet, Matricës i vinte fundi (bashkë me ardhjen e atij planetit të famshëm që NASA tani po hap sytë që na qenka një planet 4 herë më i madh se Jupiteri në sistemin tonë diellor, po ia ka vënë emrin Tyche, mos me e bo shumë doomsday Nemesis). Po Zoti, ose Dreqi, bënte ç'bënte e rindërtonte prapë matricën e hajde jeto edhe 50 000 vjet jetë mbas jete, mund pas mundi  për ata që kapeshin brenda. Problemi (për Zotin) tani është që i kanë mbaru jetët në Play Station dhe kësaj rradhe to jetë Game-Over ... s'ka më ripërtërije të së njejës skemë në këtë dimension. Sorry for you, e di që s'je ngopë akoma, po ka rob' këtu që presin prej shekujsh me u çliru. smiley Rrezatimin që po ha Toka kohët e fundit s'e ka ngrënë që në kohën e kopshtit të Edenit, po ka rob që s'ndiejnë gjë, varet nga konstitucioni i secilit. Po s'është problem, të fundit do jenë të parët dhe të parët do jenë të fundit, apo jo zoto? smiley Drita vepron, si me ty si pa ty, mutacioni ndodh. Kam edhe një lajm tjetër të keq për ty: kur ke supramentalin, s'ke nevojë për mentalin. smiley Kështuqë ndonjë ditë të bukur kur të mos arrish më t'i japësh biçikletës ose makinës, mos u bëj merak, thjeshë të ka ikë ai motorri primitiv që të shërbente për të llogarit veprimet e ardhshme në varësi të eksperiencës së kaluar (kohë lineare, tru homo sapiens) dhe të është zëvenduesu me një motorr upgraded (tjetër koncept kohe, tru homo consciens).  Ja vetëm për ty po e ve këtë foton e publikuar nga NASA, mbi një strukturë ë çuditshme gjigande në zemër të galaksisë sonë, që s'e kishin vënë re më parë dhe që rrezaton... Gama! smiley  

 

Rav. Ta fillojme me kemben e mbare? Edhe nje here? Ja psh nje hap te mbare po e bej une: Ti, nuk ke per te patur kurre lajm te keq per mua. Per kete ta flesh mendjen. Kur te kapercesh kete stadin ketu, do te kuptosh qe ndergjegjesimi i disave eshte pertej imagjinates tende, dhe njohja (kuptoje mire kete fjale, te lutem) kalon ca caqe qe ti nuk i meson dot ne internet, apo duke shfletuar faqe te "independent". Me fal, po dua te gajasem me kete... dua te gajasem shume, shume shume... sapo pashe nje "horizon" te BBC... dhe redaktori i "independent" qe merret me kete seksionin qe lexon ti, eshte nje nga ata te iluminuarit si i ke qejf ti... serfiste te vertete (serf, jo surf; pun intended and meant to the full extent). U habita sepse i beri nje pyetje ky 40-vjet-shkencetari-nobelist, pergjigjen e se ciles me mire t'ja kish dhene vete sesa ta linte te kruante "koken". smiley

Shume dakord Rav. Me pelqeu artikulli. Sinqerisht.

tani, me llogari te vogla o shpirt:

Ne artikull thuhet shprehimisht qe Tajki(Tyke) ndodhet 15 000 AU nga dielli. Dhe Reja Oort ka nje rreze prej 1 vit drite. E zeme se Tyke ndodhet 15 000 AU. Me llogari te vogla, Tykes i duhen plot 87 dite, me shpejtesine e drites, leshuar plumb drejt tokes qe te na arrije ne. Besoj se viqipedhjaja apo ndonje leter tjeter shkencore do te te ndihmonte shume te kuptoje se cdo te thoshte kjo. Mjaft te ta shkruaj ketu: E=MC2. Nxirre pak masen me rregull treshi, sic e meson teoria e relativitetit... riperkusionet??? te hapte verre ku te futej Alfa Centauri - qe s'ka turp e e permend Independent.

Gjithsesi, me te njejten formule, do te mund te nxirrje nje qerre me deduksione te tjera i dashur. Por sikur te njihje pakez me shume astronomi do te kishe kuptuar, ose marre vesh se cfare shpejtesie (te pakten orbitale) do te mund te kishte nje objekt edhe pse aq i madh, ne nje largesi aq te madhe nga Dielli. Forcat e bashkeveprimit gravitacional jane aq te dobeta... Neptuni e ka shpejtesine orbitale 5 km/s, Urani 7, saturni 9.ca, jupiteri 13, marsi 24, e me rradhe... if JU GET MAJ DRIFT!!! E qe nje objekt i tille te jete DUE per t'u takuar me token (qofte edhe kithtshem) ne shtator apo pas nje viti... duhet te jete KU? - IF JU GET MAJ DRIFT!!! - ME SHPEJTESINE ORBITALE TE TOKES (30 KM/S) DUHEJ TA KISH KALUAR ORBITEN E JUPITERIT ME MBI 100 MILJONE KILOMETRA!

(me sakte: 683280000km prej nesh)

Neqoftese nuk ke kuptuar asnje gje prej cfare kam thene deri tani, do te me vinte keq.

Sa per rrezatimin gama... pash Zotin... ne rreze gamma bejme vete ketu ne toke, sikur te mos na mjaftonte dielli qe ja nxin jeten tokes me ashtu rrezatimi ne menyre te panderprere! E sikur ta dije ti i dashur se cfare jane rrezet gamma, rrezik do t'i kishe kursyer vetes gjithe ato kompresa. (fotone me energji te larte).

Tani... sa per lunatizma, filozofira, psikologjira, new agera, etj... eshte e mire qe te flasesh me pak, me i shtruar, me i rregullt, me i permbledhur, pa i hedhur fjalet sikur po shkund ndonje fik... se thjesht po ngre havok i dashur. Deri tani nuk ke gje ne vije me cfare ke thene. Je duke i rene kazanit kot. Dhe uroj e shpresoj qe adminet te tregohen pak zemergjere ne kete teme dhe te mos na i fshijne keto komente ne menyre qe te kesh mundesi t'u kthehesh mbrapa dhe t'u hedhesh edhe ndonje sy tjeter.

respekte i dashur. smiley

Zoto, mirë e ke ti, po ja të të them nja dy-tri gjëra që mund të të kenë shpëtuar:

- I don't read main-stream media, perveçse për të krahasu atë që di me atë që mbllaçitet nga populli i thjeshtë që s'ka kohë për mejtime. Po kur populli më kërkon "prova", zakonisht publikoj linke "zyrtare", për arsye që vetëkuptohen (s'mund t'i them popullit p.sh. që ma tha një kryeëngjëll në vesh kur po meditoja në darkë, apo që një shkenctar që ka kohë që s'e paguajnë më për të bërë shkencë ka llogaritur këtë e atë) Dmth e kam sa për krahasim: Kur ndonjë gazetë popullore bën ndonjë artikull të keq për ndonjë temë që më intereson, më vjen të ve buzën në gaz dhe të them "epo, edhe këta po flasin". Po nuk është lajmi ai që më bind apo që më bën të dyshoj për atë që di. Dhe ajo që dimë, kur e dimë tamam, vjen nga "njohja" siç e the dhe ti, dhe jo nga "dituria". Njohja është proçes që kryhet pa pjesëmarrjen e mendjes. Dituria kryhet me asimilimin e informacioneve dhe sintezën e tyre, pra me mendje. Këtu qëndron ndryshimi midis mentalit dhe supramentalit. Paradigmës së vjetër dhe paradigmës së re. Njohja është si puna e zemrës, që e di vetë që duhet të rrahë dhe sa herë në minutë duhet të rrahë, pa e llogaritur me mend. If you get me.

- Sa për Tyche-in, nuk kam thënë ndonjë herë që do vijë të përplaset me Tokën. Thjeshtë kam thënë që afrimi i tij ka përkuar me cikle shkatërruese dhe ripopullimi në Tokë. smiley Dhe fakti që tani është 15 000 NjA nga Dielli, nuk do të thotë që e ka gjithë kohën aq të shkurtër rrezen, apo jo. Nuk sillet në orbitë rrethore. 

Nejse, nuk po mundohem të të bind as të fitoj ndonjë debat po mqs ra fjala dhe mqs u shpreha mbi disa gjëra kështu sa për qefin tim dhe të atyre që ndoshta do t'u tingëllojë gjëkundi kur t'a lexojnë, u shpjegova dhe kësaj rradhe. Po edhe njëherë, kur të flas për përjetim dhe jo për projektim mendor, e kam fjalën për perceptime reale, të kapshme fizikisht dhe për ndryshime reale që ndodhin në konshiencën dhe në mënyrën e të jetuarit të njerëzve, qoftë individualisht apo kolektivisht. Nuk po flas për new age, se new age është thjeshtë tentativa më e re e Zot-ërinjve për të bashkuar njerëzit nën një fe të re, mqs shumica s'po i pijnë më fetë e vjetra as me ujë e as me uthull. Prandaj thoshte robi që do ketë shumë profetë të rremë. Shumica e këtyre janë nga ata që i gjen te libri The Secret... që nuk ia këshilloj kujt, se është humbje kohe. Drita e Luciferit është dritë astrale, syri i tretë në mes të ballit është një iluzion më tepër, në këtë botë déjà iluzive. Të përmbushësh të gjitha dëshirat mbetet ushqyerje e egos, pra ushqyerje e dualitetit të kësaj matrice 3D ku jetojmë akoma: du -s'du, më pëlqen - s'më pëlqen, është mirë-është keq. Mjeshtëria e vërtetë nuk është të lëpish egon në drejtimin e qimes, po pikërisht të mund të heqësh dorë pa frikë dhe pa pishman nga ato gjëra që i quan si më të shtrenjtat në jetë, cilatdo qofshin këto. Kur krenohesh, është egoja që ushqehet, kur zemërohesh, është po egoja, kur trishtohesh ëshë egoja që vuan nga shuplaka e marrë në fytyrë. Nuk është e lehtë të distancohesh nga egoja, po kur e bën pak nga pak në jetën e përditshme dhe i shikon gjërat me sy tjetër përveçse syve të mendjes, edhe perceptimi i realitetit ndryshon. Kur thoshte Kiplingu te poema e vet e madhe: smiley

If you can talk with crowds and keep your virtue,
Or walk with kings–nor lose the common touch,
If neither foes nor loving friends can hurt you;
If all men count with you, but none too much,
If you can fill the unforgiving minute
With sixty seconds’ worth of distance run,
Yours is the Earth and everything that’s in it,
And–which is more–you’ll be a Man, my son!

Rav i dashur. Askush nuk eshte ketu per te fituar debat. Dhe sinqerisht as nuk me ka shkuar mendja per nje gje te tille. Ato cfare te thashe, behen, jo me astronomi, po me llogari te thjeshta fare arithmetike. Dhe jam i bindur qe nuk e ke marre mundimin t'i biesh lapsit ndonjehere.

Po, eshte e vertete qe orbita nuk ka pse te jete rreth i rregullt. Mund edhe te jete eliptike. Por per trupa aq te medhenj i dashur Rav, ka ca rregulla qe nuk mund te thyhen, dhe eliptizmi i orbites nuk mund te kete perthyerje aq te madhe sa te shkon mendja ty; perndryshe do te ndodhte qe pas rrotullimit te dyte rreth diellit, ai Tykja te shkonte per lesh fare e s'do flisnim per orbite te trete. Te siguroj qe kur t'i ikte diellit, do t'i ikte perfundimisht dhe me shpejtesi disa here me te madhe sesa shpejtesia e afrimit.

Ti duhet te kuptosh nje dicka, qe nje orbite aq eliptike sa te shkaktonte apokalipse ne menyre periodike mbi toke, do te ishte reale sikur ne te kishim ndonje prove. Dhe ne prova kemi per kete: Nje sistem diellor krejtesisht i qete. Por kjo eshte prove ne te kundert te asaj teorise tende. Sistemi diellor, i dashur Rav do te ishte nje hoje bletesh sikur nje planet i tille, qofte Tykja, qofte Nibiru, qofte ai xhuxhi kaf qe demek mund te kete dielli si shoqerues "cifti" te ishin sadopak reale. Sepse nje fakt e kemi ne dore deri tani... jo thjesht sistemi diellor eshte i qete, po dhe brezi i Kuiperit nuk po na "kercenohet" dhe aq.

Sa per rumbling qe ti me aq zell po e vazhdon. T'u luta me siper qe te jesh me konciz ne gjera, t'i rreshtosh idete, t'i rregullosh, t'i permbledhesh, e jo t'i hedhesh rrakapuje ketu si kembet e dhise.

Per lojra fjalesh, anekdota semantike, apo interpretime "njohurish" apo "diturish", te lutem shume edhe nje here, qe te mos m'i drejtosh me... eshte humbje kohe. Nuk me krijon dot pershtypje Rav. Nuk me impresionon (do thoshte Lubonja dhe Emigranti) dot. Pliiz, vetem me lodh koken; pervec faktit qe cdo gje qe thua kam tendencen ta kundershtoj, se futjakotja qe karakterizon cdo perkufizim tendin, eshte baffling. Ti po kerkon te mbysesh tjetrin duke bere lojra fjalesh... se cfare kerkon te thuash kur permend egon, mendjen, ndergjegjen (koshiencen), mentalin -supramentalin, matrica 3d... gjera krejtesisht pa lidhje fare qe nga syte e trete te Luciferit, e ku e di une... pa lidhje, jo thjesht me ate qe je duke thene ne nje koment, por pa lidhje edhe me ndonje te vertete dogmatike apo teologjike... por qe ti cuditerisht ke edhe shpjegimin egzakt!!! Shpirt te kam, pliiz pliiz pliiz, vetem kete taktike mos e perdor me mua. Eshte e lodhshme, dhe une kam qejf te te lexoj. Po ma krijove mundesine, do vazhdoj ta bej.

Kur te bej pyetje, pergjigjju. Kur te kerkoj reference, perjgigjju. Me miresjellje, ky eshte "observim"(konstatim) prej bisedave te merparshme qe kemi patur, jo ne lidhje me kete te sotmen... dhe mundohu te mos jesh kaq evaziv here tjeter.

ton tour. smiley

Zotrules, është shumë e thjeshtë. Po është aq e thjeshtë sa ose e kupton vetë ose bëhet shumë e komplikuar për t'u shpjeguar. Po mqs po e kërkon, po përpiqem:

Ti vazhdon me Tyche-n dhe shpjegimet e tua mund të jenë shumë të vërteta, po e vërteta është që mua historia e Tyches nuk më hyn në punë për të përjetuar atë që përjetoj. Dmth është apo s'është Tajkja aty ku thonë se është, dalin apo s'dalin llogaritjet, nuk më sjell asnjë gjë më tepër apo më pak, sepse mbetet dituri e jashtme. Dmth nuk po kapem te Tajku dhe nuk po e marr peng si provë.

Sa për të tjerat, smiley është pikëpamja jote, gjykuese, që shikon rumbling , lojra fjalësh apo idenë se po përpiqem të të impresionoj. Në fakt, aty ku ti shikon futja-kotje te tjetri është sepse ti vetë nuk je në rezonancë (ose në të njejtën frekuenc&eumlsmiley me atë që lexon. Nqs ajo që lexon të lodh atëhere reagimi normal është që ta lesh leximin dhe të mos interesohesh më për të. Po fakti që ti ke qef të lexosh akoma, dmth që diku të ngacmon ajo që lexon. Pyete veten se ku të ngacmon? Kë ngacmon? Dhe pse? Nuk t'a kam me mendjemadhësi. Nqs shikon mendjemadhësi te këto që po të them, atëhere mendjemadhësia është brenda teje smiley Cdo gjë që na bezdis tek të tjerët, është brenda nesh: një pjesë e jona që na bezdis, dmth.

Po vazhduam kështu, do uzurpojmë forumin, po me sa kuptoj unë, ka ca fjalë që të dalin pengesë si psh: ego, mendja, konshienca (vetëdija më mir&eumlsmiley, matrica... Mënyra më e mirë është të pyesësh para se të thuash që po flas broçkulla, apo jo? smiley  Mbase nuk të jap dot përgjigje të kënaqshme për ty, sepse ke disa barriera që të pengojnë t'i pranosh këto lloj përgjigjesh, po duhet t'a dish që të përgjigjem me sinqeritet dhe nuk përpiqem të të impresionoj apo s'di çfarë. E kam kaluar fazën e nevojës për të impresionuar këdo qoftë, se edhe kjo është pjesë e ushqyerjes së egos. Sorry për fjalën. smiley 

Po ia filloj me matricën. Pse nuk ta shpjegoj dot ty? Sepse ti refuzon ta imagjinosh realitetin përtej dritës së reflektuar dhe imazhit që të jep ajo. Dimensioni i 5të, i 7të apo i 18të të duket komplet pa kuptim. Dmth që këtu ndahen rrugët tona në bisedë. Po mbetet përgjigja ime: Matrica është realiteti tri-dimensional hapsinor ku jetojmë dhe ku jemi të limituar: në formë, në veprime (fluturon dot ti? ndërron dot trup? ndodhesh dot në dy vende në të njejtën kohë? udhëton dot mbrapa në kohë?) sepse jemi të limituar në perceptimin e botës (3D) dhe të kohës (si lineare), pra jemi të limituar në vetëdije (konshienc&eumlsmiley. Konshienca është ajo që është dhe që të bën të thuash që ti je, ti ekziston dhe pikë; pa qenë nevoja të veprosh apo të mendosh për të ekzistuar. Për të tjerat, nuk kam kohë tani. Po nqs do të lexosh diçka ku thuhet e e tëra, të sugjeroj me gjithë zemër t'i hedhësh një sy këtij libërthit këtu:

Ellam Ondre (All is One)

http://www.realization.org/page/namedoc0...

Sinqerisht smiley

As mua Tyke nuk me intereson minimalisht. Ti qe thua nuk te intereson, duhet te shpjegosh me mire se pse e solle qepare ketu, pastaj e kuptojme vete ne a te intereson apo jo. Nuk ke nevoje te jesh aq "brutal"... edhe une te siguroj qe nuk jam aq i leshte sa te mos i marr vesh "prioritetet" e tua. Gjithsesi, t'u pergjigja per Tyken, sepse ti e solle... dua te besoj qe nuk e solle kot; perndryshe, dalim tek rumble qe sapo te permenda dhe qe te paska lenduar pakez. smiley

Rav. Nuk ka pse te jem une ne rezonance me ty... persona te ndryshem jemi, shpresoj qe te me lejosh te mendoj pakez ndryshe; dhe duhet te dish nje gje; une jam person gjykues. Kete e pranoj, dhe e kam difekt timin... ndoshta te gjithe e kane, po mua me "vret" pasja nga ana ime... gjithsesi, ngushellohem ne faktin qe rralle e ze veten te gjykoj keq, dhe kur e kap veten mat, di dhe ta formuloj apologjine.

Dhe po, duhet ta kishe kuptuar qe jam person tejet kurioz; nuk e quaj veten skeptik, por cdo gje qe me terheq kureshtjen, dua ta di. Dhe kur e marr vesh, e sis informacionin derisa t'i dal ne fund. Prape, mendjemadhesia... une e njoh veten time mire, te pakten keshtu mendoj. Mundohem shpesh te perul veten... e derisa them "mundohem" - dmth qe ka vend per te folur per mendjemadhesi. Po kjo eshte anekdote semantike, sic i ke qejf ti, vetem se une i tregoj me qarte dhe nuk te le vend per ngaterresa.

Nuk kam asnje pengese ne kuptimin e fjaleve qe thua ti. Je ti qe i permend kot. Perpiqu te shohesh kete qe po te them, ndoshta nuk jam aq larg realitetit, ndoshta nuk ta kam dhe aq me te keq, dhe ndoshta nuk po e bej nga mendjemadhesia. Dhe e ke komplet gabim gjithe paragrafin tek kjo i dashur rav. Une thjesht nuk dua te kaloj te te kap fjale me fjale... sepse jam i bindur ne ato qe kam thene, dhe qe cdo gje qe ke perkufizuar ne ato lojrat semantike dhe terma "filologjiko-psikologjike", e ke perkufizuar krejtesisht kot. Dhe nese me lexon me kujdes here tjeter, do e kuptosh ndoshta me qarte se cdmth te te lutet tjetri t'i shkruash mendimet me qarte, me rradhe, me rregull, e jo t'i hedhesh rrakapuje.

Po sinqerisht per matricen tani... rielli? Besoj se nuk eshte mendjemadhesi te te pyes: Ku e di ti se cfare veshtiresish kam une te kuptoj, dhe sa dimensione mund te perfytyroj?  E sheh se c'permban nje paragraf (i vetem) i yti? -

Drite te reflektuar, matrice, dimensione te 5,7,18ta... perceptime kohore, perceptime bote 3d, koshience.... e fillon me veten e pare numri njejes; qe ti nuk ma shpjegon dot mua... nderkohe qe vazhdon me veten e dyte numri njejes; - a fluturoj dot une, a nderroj dot trup une(ligjerate e zhdrejte e imja)... por "jemi te limituar" (veta 1 n.sh.)... me kupton? s'jam dhe aq mendjemadh. smiley

Shpresoja qe do tregoje miresine te ishe cik me serioz kesaj rradhe... por me mjafton te pakten qe me dhe nje link. smiley thenks.

Rav, mos ma merr per keq te lutem... Lexova 3 kapituj te atij liberthit... pershtypja ime?

To learn my teachings, I must first teach you how to learn.

He who questions training only trains himself at asking questions.

(jane citime nga nje film, zemra) :grin:

Nuk po te perqesh; thjesht po te ve ne dijeni qe kam lexuar filozofi indiane 1000(veda - nuk i mbaj mend me tituj egzakte) here me te mira, me kuptimplota dhe divoid prej nje shumice te tille dokrrash... mos ma merr per keq smiley

smiley Prandaj të thashë më lart zoto që të dish nuk është të njohësh dhe të lexosh nuk është të dish. Mund të kesh lexuar edhe gjithë librat e botës, po pa kuptuar asgjë. Vetëm përjetimi vlen. Përjeton gjë ti nga ato që shkruhen? I ndjen? I kap? I vibron? Jo. Atëhere, mos kërko më gjatë se s'kam ça të të them. Dhe e kam pa të keq fare.

smiley Good vibes!

O Rav... po mos u bej kaq ekstremist mor shpirt! Po ti kerkon ta mbysesh mendimin e tjetrit mo xhan. Megjithmend keshtu ben gjithmone ti? Megjithmend mendon se VETEM ti ke te drejte ne nje tip te ketille diskutimi? Po ti po me gjykon shume keq mo shpirto. Dhe po me gjykon, paragjykon, prapagjykon e po me lakon, zgjedhon, perthyen, pjeston... por po e ben me pa te drejte ama.

ti nuk mund te thuash qe une paskam shkuar per lesh, sepse nuk pranova per filozofi jete nje filozofi te deshtuar tamile; dhe edhe sikur te jete e suksesshme ne kulturen e tyre, nuk ka pse te jete ne tonen o vella. Nuk mund te me quash mua me pak se materiali inert apo inorganik... vetem e vetem sepse nuk pranoj t'i nenshtrohem nje filozofie te tille, qe per mua, pervecse eshte heretike ne kulm, pervecse eshte kontradiktore nga vargu 1 me vargun 2, po e njejta fryme pershkon qe te gjithe ate liberth, te cilin ti e ke bere filozofi jete. 

Nuk mund te me thuash qe une nuk kuptoj, vetem e vetem pse nuk pranoj deshtimin dhe mundohem te trajtoj veten time me dinjitet dhe respekt (ne menyre qe te perfitosh edhe ti prej kesaj; qe te jem i mire dhe me ty e te tjere!). 

Besoj se nuk te kam munguar ne respekt o Rav qe me drejtohesh keshtu... pls.

I don't use vibrators... max i've had a gillete som'thing... with a battery inside.

cheers m8.

zoto, je shumë ... zot! Sikur t'a kishe lexu me vëmendje atë që të dhashë, do kishe kuptuar një gjë shumë të rëndësishme: Që të dy kemi të drejtë! Edhe ti, edhe unë. Ndryshimi i vetëm është që ti nuk përjeton të njejtën gjë si unë. Dmth ti vibron në një shkallë tjetër. Kur them vibrim, e kam fjalën për frekuencën tënde. Cdo gjë, çdo njeri, çdo ngjyrë, çdo tingull, çdo fjalë, çdo mendim, çdo ndjesi, çdo ndjenjë ka një frekuencë të vetën. Sepse çdo gjë është vibrim në thelb, dhe jo thërrmijë (string theory anybody?) Dhe në frengjisht ka një fjalë që thotë "être à la même longueur d'onde" që përkthehet "me qenë në të njejtën gjatësi vale". Unë dhe ti nuk jemi në të njejtën gjatësi vale, prandaj ty të duket sikur po flas broçkulla apo sikur po përpiqem të të ul e të të bëj të ndihesh keq. Ti shikon gjykim, kur ti je i pari që gjykon diçka që "nuk të flet ty". Ti hedh poshtë këndvështrimin tim pa e patur provuar vetë. Kurse unë nuk e hedh poshtë këndvështrimin tënd sepse kam qenë aty para teje dhe e di që është këndvështrim që ekziston. Dhe në botë ka vend për të gjitha këndvështrimet e të gjitha janë po aq të vlefshme. Ndryshimi i vetëm është që disa këndvështrime të shkaktojnë më shumë "vuajtje" se të tjera. 

Shikoje këtë:

http://www.youtube.com/watch?v=K7kCqImJu...

"On the large scale of emotions, what feels really really good is your perception of freedom. And what feels really really bad is your perception of non-freedom."

"Your freedom is not challenged by the world, but by your perception of it"

So, are you free zoto? Ndihesh mirë ti? Apo jo? Kjo është pyetja e vetme që duhet t'i bëjmë vetes kur kërkojmë të vërtetën. Dhe përgjigjen t'a jep "vibrimi", ndjesia e brendshme, zemra. smiley

Respekte

që për australianët

c'me kujtove... po prisja ne aeroport tek check in, nje mesogrua po priste edhe ajo. s'po vinte njeri. Syte na shkuan gjithkund dhe dikur u perplasen me njeri tjeterin. nje buzeqeshje e perkore, si per te thene "c't'i besh..." prape s'po vinte njeri. syte bene xhiron e dyte si harabela neper hall, prape u perlasen, kete radhe pak me gjate, "c'ti besh... po kalon koha". prape s'po vinte njeri. syte xhiron e trete si laraska te shqetesuara neper hall, prape u perlasen, kete radhe edhe me gjate, "c'ti besh... po kalon koha, c'paskan qene keta te aeroportit, eh ne kohen tone, ne kohen tone, kur bota ende ish ne rregull, lere, vertet avionet me te rralle, por kontrolloret i kishe aty, pince, c'ti besh... si jeni zonje/zotni ... mire? mire falemnderit"... pason buzeqeshje me sy... U bera me i perpjekur: nga ju kemi? Nga Australia, tha ajo. Ou? Po, tha. Po c'ben ai milet andej? i thashe. Vallaj jemi mire, tha. Mezi pres te shkoj. Po s'po na vjen kontrollori... do vish ne Australi ndonjehere, pyeti. Vend i bukur shume. I thashe s'e kam menduar, kam nje te njohur atje, e quajne Stu... Oh tha, Stu-te jane great ne pergjithesi, por ti eja, se kemi plazhe boll. I them keni edhe kangure dhe dingo. Se per tu treguar australianeve kanguret ne, jemi te vetmit. Me pa nje cike me dyshim, mos kisha ndonje shenje tjeter, kshu si me rreshqitje. Nuk di a pa gje, por ne ate moment mua me shkuan syte qe ne ate dere (gate) niseshin avionet e Qatarit. I them ne Qatar po shkoni ju? Jo tha, por eshte linja ashtu. Me e lire. Po ti? me pyeti, ne Qatar? Jo mer i them, cer Qatari. Me pa per here te dyte, e bindur qe dicka do shihte, mi pa kepucet me shume dyshim. Tha po ketu vetem Qatar Airlines ke. What, them une gjithe shqetesim, por numri i gate-it sikur thote qe... Ah tha, por lere numrin e gate-it ti, por pyet ndonje punonjese ku iken avioni jot. Ne ate cast ia dha altoparlanti, qe therriste per here te fundit emrin tim - por me tere ato shk- dhe lq-era s'ka zot qe e shqipton, dilte nje fare shklekluim, dhe ne kohera si keto emrin eshte mire ta kesh sa me anglosakson. Po me therresin, i thashe, dhe ika si i cartur drejt gate-it qe thirri folesi. Australiania me ndoqi me sy te cakerritur, duke thene si kako Pinua: Kiameti...

Love! smiley

smiley

Me kujtove nje te Lewis Black, por per Zelanden e Re (para ketij termetit of course)

S'e mbaja mend tekstualisht po rroft youtube: Airplanes 

Po pra Monda, s'te le robi as me qesh se direkt... pse kaq negativ ti Rav?

 Omg!!! ja, e semure Monden!!! 

Po ti pse s'thua te shkuara smiley

Mizore te gjithe.  

 jo, jo zotrules mos kapitullo se eshte turp. vazhdo argumentat se une do beje tifo per ty. Ravi, eshte peshku me interesant,  tani per tani kurse ti e humbe magjine qe kur pranove ngritje ne pergjegjesi ketu tek peshku. ashtu sic thote ravi ti zgjodhe surfin jo rezistencen.

Megjithate vazhdo, mos degjo emigrantin se eshte xheloz qe ti mund te dalesh fitues.

Matta è la pecora che si confida al lupo

ok, une du me dit mendimin e xp dhe gjith aliasve te tij se pse dreqin K. Perkins ju dha thundersave? dmth, ku qendron baza e ktij deal-i nqse 2 o'nealet jane me bateri te ronme dhe me karikusa te djeg? dhe normal qe shkojn me u rraf prej nuggets pa carmelo anthony dhe chauncey billups...wtf, si thu ti xp?

u be e gjate shume ore, duhet me hape 9-ten

 

Rav i nderuar... nuk mund t'i shpetoje vetes as kesaj rradhe:

Që të dy kemi të drejtë! Edhe ti, edhe unë. 

Absolutisht qe JO. Pervec faktit qe nuk po diskutojme (te pakten nga ana ime) per te prodhuar nje postulat absolut mbi te VERTETEN, eshte e pamundur,- te jemi te sinqerte e le ta themi pa hatermbetje,-  qe te kemi te dy te drejte.

Rav. UNE le te jem gabim... po thuaje, thuaje PSE, por te dy te drejte NUK KEMI.

Dhe pliiz pliiz pliiz te kam shpirt vetem mos me thuaj qe edhe pasi thashe keto, perseri te dy kemi te drejte. [1]

Jo Rav, E VERTETA nuk eshte xhongel qe e ben dhe e zhben ti me fijet qe do. Eshte koncept madhor. Nuk dyzohet ashtu, vetem per te ma lene mua mbare... apo thjesht per aresyen se ai tamili i para DY shekujve dyzimin e konceptit e kishte si te vetmen rruge shpetimi ndaj perndjekjes, refuzimit, mospranimit... apo thjesht si nje SHTUPE qe krijohet gati gati automatikisht nga deshtaket qe t'i fshehin vetes se tyre, kontradiktat, gjerat krejt te pakuptimta, GABIMET(larg se vertetes) qe vete keta kane shpikur e sajuar. Si puna e liberthit qe me dhe Rav, dhe te lutem ta lexosh 2-3 here kete qe sapo te kam thene(aresyet pse 2-3x do i gjesh ne te gjithe kete koment)...Te vertetes dili ne mbrojtje deri ne fund, le te ofendohem une ne proces... te siguroj qe nje fjale te vetme nuk kam per te te thene. [1]

Kur them vibrim, e kam fjalën për frekuencën tënde.

Omg Rav!!! Sa shance ka ne kete univers o Rav, qe shkencerisht, dhe po them SHKENCERISHT kjo thenie te mos jete e VERTETE. 1 ne 1 miljard, 1 ne gogol plex? A mund te kete nje shanc ne kete bote qe kjo qe ke thene te mos jete e vertete, dhe ti te jesh aq i mire me veten tende sa t'ja lejosh rishikimin? Rav, jam duke te shprehur pataksine qe ndjej kur shprehje te tilla me hidhen perpara si te verteta supreme(sigurisht, jo ne rastin tend... por deduktoje vete qe nuk duhet te jete hera e pare qe has ne te tilla gjera smiley), dhe nuk e kam vetem per copez qe kam nxjerre si citim... gjithshka rreth saj, para dhe pasthene... baffling! [1]

Rav. Gjykimin une nuk e kam fort problem... as fjalet e tjera qe formohen me para ose prapashtesa mbi kete rrenje. E kam problem kur i bej une, po. Sepse me djeg me shume te ta ha hakun sesa te ma hash. Me sinqeritetin me te madh po ta them. Me vjen 100 here me shume keq te te them nje fjale te pamerituar ty sesa te ma thuash ti mua. Kjo e fundit kalon kollaj o Rav, po asaj qe nxjerr une? - ajo del nga shpirti, del nga mendja... do kohe te kaloje ajo, edhe pse zakonisht une ndergjegjesohem gati menjehere. Nen kete prizem Rav; PO une e gjykoj qendrimin tend. Bazuar ne vleresimet, studimet, leximet, materialin qe kam patur dhe kam ne dispozicion... pa u njohur me qendrimin tend me preamblin qe "ja ta degjojme c'budallalleqe thone keta", por thjesht fare, cfare mendojne keta dhe pse mendojne ashtu. Dhe nuk kam lajme te mira shume ne kete ane Rav. Ta kam thene disa here deri tani... dhe ti vazhdon te perdoresh evazionin. Gjykimi im kufizohet ne "te vertete/te pavertete" dhe eshte thjesht gjykimi im, edhe pse ndoshta i gabuar ne percaktimin e aneve, por qe me ben te vendos, te pakten, te pakten te shoh, qe nuk mund te kemi te drejte te dy (neve). O njeri o tjetri - per kete diskutim e kam fjalen. [1]

Shume i dashur... ti nuk e di se ku jam une, jo gjeografikisht... por pozicionuar ne lemin e kendveshtrimeve qe te thuash se po me gjykon ngaqe ke qene dhe ti me pare... Cuditerisht o Rav, jam une qe te bej pyetje ty se si dhe pse mendon ashtu - te kam bere dhe me perpara nese e mban mend, - por ti asnjehere nuk ke pyetur. Keshtuqe, rispektfulli Rav, jo vetem qe ti nuk e di se ku qendroj une, por nuk ben as perpjekje(nje pyetje te vetme me gjysem zeri te pakten) per ta ditur. Pra Rav, ky eshte ai gjykimi per te cilin duhet te kishe qene duke folur ti me siper... jo per ate se si e perdor une. [1]

Per paragrafin e fundit... besoj nuk ka per cfare te flasim pas gjithe atyre qe kam thene me siper.

konsiderueshem. smiley

 

 

 

PS: Ekstrakt i vockel nga videoja jote: 

your logic says: if i could, i would let myself be that, 

and since i haven't been letting myself be that,

i must not be free[] to let myself be that...

Rav... cfare duhet te beje tjetri qe te detyroje nje anglishtfoles per te thene ate me siper!? arrin ta kuptosh o Rav... nje kombinim fjalesh qe perndryshe nuk do kish egzistuar kurre. Dhe imagjinoje tani... kete na e thenka llogjika... llogjika e nje anglishtfolesi... llogjika qe rrezohet(stumbles) me nje leksik dhjete-fjalesh. (shpresoj qe te mos e marresh per keq(gjykim) edhe kete_)

:grin: smiley

 

 

 

Zoto, ça të të them? Që ke të drejtë apo që unë kam të drejtë?

Mqs ti thua që vetëm njëri nga ne ka të drejtë, dhe mqs ti më lutesh të mos të them që ke të drejtë, atëhere i bie që unë kam të drejtë. Apo jo?  

So... unë kam të drejtë, po ti s'kupton se pse kam të drejtë. Apo jo?

Atëherë sipas meje, ti s'kupton, sepse ti lexon me tjetër llogjikë nga e imja. Dhe kërkon t'i palosësh fjalët e mia në sirtarët e tu ekzistues. Po problemi është që fjalët e mia s'futen nëpër ata sirtarë. Duhen hapur sirtarë të rinj. Sirtarët, nqs s'e kupton se për çfarë po flas, janë skemat e mendimit që kemi. Eshtë si të refuzosh që dikush fluturon në ëndërr dhe nuk bie, kur ti e di që gjithkush lëshohet në rënie të lirë, bie në tokë. Po, në planin fizik, kështu është. Po në planin astral (ku "jetojnë" edhe ëndërrat, mendimet, imagjinata njerëzore, fantazmat e ankthet) ligjet e fizikës nuk pijnë ujë. Sepse jemi në një dimension tjetër, s'jemi më në hapsirën 3D. Koha është tjetër kur ëndërron. Të ka ndodhur ndonjëherë të zgjohesh me idenë që ke ëndërruar tre orë të gjata dhe në fakt ke ëndërruar vetëm 3 sekonda? Apo të mos dish t'a shpjegosh me fjalë atë çfarë përjetove në ëndërr? Apo të kesh përshtypjen që dikush në ëndërr ishte dikush tjetër në të njejtën kohë? Që ti ishe njëherazi aty dhe atje tutje? Që është e vështirë të rradhisësh ngjarjet sipas kronologjisë kohore? E pra, kjo është thjeshtë sepse në planin astral nuk jemi më në të njejtin dimension dhe koha nuk është lineare, siç e kuptojmë ne. E shkuara dhe e ardhmja janë të gjitha të shkruara në të njejtin "disk" në të njejtin moment. Por kur e fut diskun dhe bën play, çasti "i tanishëm" për ty është çasti ku ke bërë stop tek filmi. Por të gjitha skenat gjenden aty në disk në të njejtën kohë. Bëj forward dhe do shikosh "të ardhmen", bëj back dhe do shikosh "të shkuarën". Kjo ndodh me DVD-në po është po aq e vlefshme edhe për realitetin tonë. Dhe e vërteta është që ka dimensione që e kalojnë edhe planin astral, që janë edhe më të lehta. Dimensione ku fjala "të gjithë jemi një" merr kuptim të plotë. Për sa kohë jemi në këtë trup në këtë realite fizik, është e vështirë t'a kapësh këtë 100% , por me anë të meditimit bëhet më e prekshme. I ke mbyllur ndonjëherë sytë dhe i ke thënë "shhhtt" mendjes, zoto? Pa u përgjumur e kam fjalën. Se gjumi, në fakt është meditim i pavullnetshëm. Prandaj dhe flemë, se është e pamundur të jetojmë në këtë realitet të izoluar, pa pushim. Kemi nevojë për atë energjinë kozmike që marrim kështu si pa e ditur dhe që ushqen trupin tonë energjetik. Dhe aktiviteti mendor është pengesë për këtë gjë. Prandaj biem në gjumë, për t'u rimbushur me energji. Këtë mund t'a bësh edhe duke qenë konshient, dmth zgjuar, po duhet të ushtrohesh pak nga pak e ditë për ditë. Kur e bën duke qenë zgjuar, mund të përjetosh gjëra nga më të ipagjinueshmet. Po qëllimi është të gjesh paqen, freskinë dhe atë dashurinë pa kusht për botën dhe njerëzit, dmth të gjesh veten, përtej mendimeve. Ti nuk je trupi yt, siç nuk je mendimet e tua. Trupi është një, mendimet janë dy, shpirti është tre. Ti je të treja këto. Secila ka shtresat e nënshtresat e veta, po thelbi ytë, ose gjëja që është e përjetshme është shpirti. Trupi dhe mendimet kanë për të heshtur një ditë. Po vetëdija jote mbetet.

p.s.: s'e di pse të duket pa kuptim ajo e fundit, po për mua ka shumë kuptim. flet thjeshtë për kontradiktën midis asaj që je dhe asaj që do të doje të ishe në një moment të caktuar. Thotë që në momentin që imagjinon diçka, kjo diçka ekziston dhe bëhet e kapshme për ty, por duhet t'a lesh veten të shkojë drejt saj. Nqs nuk arrin t'a lesh veten në atë drejtim, pra nqs nuk e arrin atë që dëshiron, ti ke përshtypjen që s'je i lirë t'a bësh, që diçka të pengon. Po në fakt, e vetmja pengesë je ti vetë.

 

Nuk t'u luta ashtu Rav... nuk thashe qe une kam te drejte (gje qe normalisht ti duhet ta nenkuptosh qe te pakten une, duhet t'u qendroj fjaleve te mia... e kunderta do te bente nul mundesine e komunikimit nga une ne kete rast). Nuk thashe as qe ti ke te drejte. Por eshte e rendesishme qe ti te mos thuash qe te dy kemi te drejte, kur ne mendojme gjera komplet te ndryshme, dhe une po te them, sic te kam thene edhe me pare, qe TI JE SHUME GABIM. Kjo pastaj eshte e diskutueshme, por ama eshte mendimi im, dhe minimumi qe arrin kjo ne menyre automatike, eshte rrezimi i tezes tende qe te dy paskemi te drejte.

Po në planin astral ligjet e fizikës nuk pijnë ujë.

Po tani kete c'e ke? Apo duhej te perdorje nje fjale te tille per ta bere te larmishme ate qe po thua, per ta zbukuruar me terma "te medha"... Po kur perdor te tilla terma keshtu si ben ti, edhe atehere do qe te biem dakord? Po eshte fjale e thjeshte mor shpirt, nuk ka nevoje t'i tjetersosh kuptimin, t'ja mistikosh kot fare. Eshte fjale fare materialiste o Rav xhani, nuk ka lidhje me shpirteroren hic, po hic hic hic. Pse duhet te ma shesesh mua kete? Pse mendon se do impresionohem ndryshe pervec faktit qe ti po e perdor krejt kot e gabim?

E pra, kjo është thjeshtë sepse në planin astral nuk jemi më në të njejtin dimension dhe koha nuk është lineare, siç e kuptojmë ne.

Po dhe ti, me nje enderr arrin te dalesh ne perfundime te tilla!!! Dhe pastaj kerkon te merresh seriozisht?

Kemi nevojë për atë energjinë kozmike që marrim kështu si pa e ditur dhe që ushqen trupin tonë energjetik.

Per cfare energjie kozmike e ke fjalen o xhan? Per cfare trupi energjitik e ke fjalen? Nuk mund te marresh endrrat e njerit dhe t'ja imponosh vetes, e pastaj ta kthesh ne filozofi dhe pastaj t'ua "imponosh" te tjereve dhe deshtimin e filozofise t'ua faturosh trashesise se njerezve, pamundesise se tyre per te kuptuar, e ta besh me miresjelljen qe te detyron ty te shpikesh 100 dimensione per te shpjeguar pse nuk po kuptohesh. Ka nje rruge edhe me te shkurter Rav, te vesh veten ne poziten e te tjereve dhe ta shohesh vete filozofine tende me sy kritik. Psh, duke filluar te mesosh perkufizimet e fjaleve... astrale, kozmike;  te lexosh pak me shume, se cfare i ndodh trurit kur njeriu eshte ne gjume, dhe si arrihet riperteritja... 

Po, une jam te treja ato qe thua siper. Por ato te trejat e mia, refuzojne ato qe thua ti, edhe pse te "trejat" e tua i kane qellim dhe filozofi jetese.

Dhe jo per t'u treguar i pasjellshem o rav, po keto te trejat e mia, jo vetem refuzojne idene qe te jene nje me cdo gje tjeter, por me fanatizmin me te madh, keto te trejat e mia e vecojne veten nga cdo ide e ketille; por jo per te injoruar cfare kam rrotull, ty apo tjeter...  besoj se e kupton kete. Uroj te pakten.

Tani besoj se nje gje e kemi te qarte... ti filozofine time, duke perdorur thjesht filozofine tende, nuk mund ta hedhesh poshte. Maksimumi qe do te arrije do te ishte te dorezoheshe me terma Baha'ullahiste - qe te gjithe kane te drejte, duke pranuar automatikisht thjesht deshtimin tend.(dhe e njejta gje vlen dhe per mua... vetem se une e di cfare eshte astrale dhe kozmike[keto plus te tjera si keto]... dhe nuk ta komplikoj jeten me perdorim abuziv; c'ka me jep shance me premtuese sesa te tuat.)

Me shume respekt, une nuk jam pengese. Une refuzoj me ndergjegje te plote, me gjithe energjine dhe fuqine time, tja dedikoj egzistencen time dhe te ardhmen time endrrave te dikujt tjetri.

smiley Ok, zotrules. Ti ke të drejtë dhe ti mund t'ia dedikosh ekzistencën tënde asaj që do. Po mos harro një gjë të thelbësishme: nuk po të flas për teori, por për perceptime. Trupi energjetik është fushë energjetike që të rrethon gjithë trupin. Po ti siç duket nuk e ndjen. E pra, ja, dije që ka njerëz që jo vetëm e ndjejnë, po e ndjenë fort, sidomos në disa pika të veçanta, që quhen çakra dhe që përkojnë me vendndodhjen e organeve të trupit: seksuale, të tretjes, mëlçisë, zemrës, trurit ose me gjendrat endokrinale etj (të gjitha pikat që njihen në akupunkture), si dhe rreth e rrotull kokës (janë pesa pika kryesore: dy në limitet e rrënjëve të flokëve në ballë dhe në qafë, dy majtas e djathtas rreth dy gisht mbi cepin e veshit, këto të katerta kryqëzohen në majën e kokës, ku hapet dhe kanali që ushqen shtatë çakrat e trupit dhe të lidh me qiellin e tokën). Ky është rikthimi i Krishtit, zoto, mos prit Jezusin të vijë me qiri në dorë. Krishti është sipër kokës tënde, tek ky kryqi që të thashë më lart dhe në zemrën tënde (edhe rrotull zemrës janë disa pika ose llambushka që ndizen po ta çosh vëmendjen aty). Ose e ndjen, ose s'e ndjen. Secili e provon për vete. Provoje dhe ti, po mos kujto se pse ti s'ndjen gjë e s'përjeton gjë, asnjeri s'ndjen. Krishti është energji dhe nivel konshience shumë më e lartë se ajo e njeriut lambda, që Jezusi e pati mbartur, dhe kot nuk pati thënë : këtë që po bëj unë, ju do e bëni njëqind herë më mirë. Ai hapi rrugën, të tjerë e kanë ndjekur, njerëz të mëdhenj në shpirt. Është rradha jonë të bëjmë të njejtën gjë dhe të kalojmë nga "homo sapiens" në "homo consciens". Të kalojmë nga lojrat "mirë - keq" në "unitet", nga vuajtja dhe ideja se jemi të ndarë e të vdekshëm, në paqe e në bashkim. Për këtë bëhet fjalë. Dhe këtë duhet të realizojmë, që të ndryshojë bota. Nuk është bota ajo që kërkon ndryshim, po njeriu. Kur thoshte dikush që nuk po më vjen në mend emri: "Hallka munguese ndërmjet majmunit dhe njeriut është njeriu i sotëm." smiley

ku hapet dhe kanali që ushqen shtatë çakrat e trupit dhe të lidh me qiellin e tokën

ehhh o rav xhani. smiley

Tani, pervecse ti do te rrefesh filozofine tende, sigurisht, te bazuar ne hic, asgjekundi, ti do te me tregosh mua dhe filozofine time:

Provoje dhe ti, po mos kujto se pse ti s'ndjen gjë e s'përjeton gjë, asnjeri s'ndjen. Krishti është energji dhe nivel konshience shumë më e lartë se ajo e njeriut lambda, që Jezusi e pati mbartur, dhe kot nuk pati thënë : këtë që po bëj unë, ju do e bëni njëqind herë më mirë. Ai hapi rrugën, të tjerë e kanë ndjekur, njerëz të mëdhenj në shpirt.

E para, Asgjekundi dhe asnjehere nuk ka thene Krishti ashtu. Keshtuqe, jo per gje, te gjitha perpelitjet e tjera te tuat ne kete aspekt, kur TI me permend MUA Krishtin, cfare paska bere dhe cfare paska thene ai... jane jo vetem boshe, po tregojne kotesine e asaj qe thua dhe perjeton ti. Dhe meqe jemi te perjetimet... ti kujton se perjetim eshte ai autosugjestioni, tip semundje psiqike qe i ngarkoni vetes peshe ju, vetem ai eshte perjetim... ne te tjeret nuk dime asgje, nuk dime as te perjetojme, e lere me te perjetojme... thene me fjale te varfra o rav xhani; Krishti eshte i gjalle, nuk eshte aspak, hic fare ashtu si e pershkruan ti, eshte PERSON I GJALLE, QE TE FLET DHE MUND T'I FLASESH, TE KOMUNIKOSH ME TE, TE PERJETOSH EDHE SHOQERI ME TE, EDHE PRANINE E TIJ. E kjo eshte nje e vertete qe me filozofira tamilesh dhe indianesh, nuk ke per t'i dale dot kurre perballe... prandaj te permenda me siper sindromen baha'ullahiste, qe shkoni e strukeni e fshiheni pas fundit tuaj filozofik qe "te gjithe kane te drejte" ne nje kohe kur TI nuk mund te jesh me gabim se kaq, dhe nuk mund te flasesh me percart se kaq.

PS: te kam kerkuar shume here qe t'i marresh gjerat shtruar... nese i shtron per diskutim, pliiz, nga nje koncept at a time, nga nje term at a time... mos m'i hidh gjerat rrakapuje, se nuk me mbyt dot, nuk me overwhelm dot me rremuje... por ti nuk do t'ja dish per kete. S'ka gje... aq te kuptoj sa nuk di si ta them... nuk mund te kesh qendrueshmeri dhe rregull, sistemim mendimi kur jeton ne nje iluzion te tille si ai qe i ke krijuar ti vetes. Une i shkreti thjesht eca me iluzionin se ti do ishe pak me i kujdesshem dhe do ma plotesoje ate kerkese minimaliste... s'ka gje rav xhani. smiley imagjinoje ama vetem sikur per nje moment te vetem te kishe te drejte 100% ne ate qe thua ti... si ua ben sholle lekuren te tjereve me menyren e prezantimit, me furtunen kaotike te mendimeve qe leshon o rav. imagine that! smiley

 

Eh zotrule, nuk është hera e parë që njerëzit që kanë refuzuar të futen në kallëpin e shoqërisë, janë quajtur të sëmurë psiqikë. Kështu që mos kujto se t'a marr për keq atë që thua. Majfton të shikosh sa kalamaj janë etiketuar si të tillë: hiperaktivë, sindromë defiçitare e vëmendjes, disleksikë, e më the e të thashë dhe sa të tillë janë sot nën mjekime nga më allasojshet që asnjeri s'e di çfarë efekti kanë, po mjafton t'i përgjumin të shkretët.

Kjo për të ilustruar idenë se shoqëria e sotshme është e çekuilibruar, sepse funksionon vetëm me gjysmën e majtë të trurit: gjysmën llogaritëse, precize, shkencore, racionale, sistemuese, klasifikuese, analizuese, diskriminuese, pra. Gjysma tjetër: ana artistike, krijuese, është lënë mënjanë. Përveç disa të paktëve që e kanë shumë të shprehur trurin e djathtë dhe që shumica përfundojnë si mësues muzike ose vizatimi në rastin më të mirë, të gjithë të tjerët përdorin anën e majtë shumicën e kohës dhe është po kjo anë që inkurajohet e stimulohet që në vegjëli e deri sa të dalësh në jetë e të jesh formatuar sipas formatit të duhur: të kesh marrë një profesion, që të bësh të rrotullohet rrota e ekonomisë, që të përtëritësh ciklin e prodhim-konsumit, që të martohesh, të ripërtëritësh rracën njerëzore, të paguash taksat e borxhet me të cilat ke lindur pa i kërkuar kujt asgjë dhe pastaj të vdesësh pa patur as rastin të shijosh frytet e punës, sepse me rritjen e moshës së pensionit dhe të stresit e të ndotjes, do kesh vdekur më përpara ose do vdesësh menjëherë pas.

S'po flas fare pastaj për çekuilibrin midis principit mashkullor e femëror. Që është një manipulim më vete i fesë, me përjashtimin e grave, me mbulimin e femrave, etj. Energjia femërore është e vetmja energji krijuese në univers. Energjia mashkullore është mbështetëse por s'mund të krijojë gjë përveçse ndonjë paçavurje siç është bota jonë "e përparuar" teknologjike, për të cilën jemi aq krenarë smiley

Would you like to see some real technology? Here you are:

 

Kur krijon bashkimin e të dyjave gjysmave të trurit, je në unitet dhe në paqe. Sepse i bindesh energjisë së brendshme (intuitës) dhe energjisë së jashtmë (logjikës racionale) në të njejtën kohë, dhe nuk e le njërën mënjanë, siç është bërë dhe bëhet akoma deri më sot.

smiley

Pergjithesisht dakord me cfare ke shkruar. Per energjine femerore nuk jam i sigurte se cfare ke dashur te thuash. Ne fakt nuk e marr vesh fjalen energji... eshte nje nga konceptet me te veshtire - gati te pamundur per t'u perkufizuar edhe nga shkenca qe ndryshe nga ty(jo ti personalisht, po ne kuptimin si e perdor ti energjine) ben eksperimente, vezhgime dhe matje me energjine. Energji femerore... hmmm. Femrat i kemi si shpirt e i duam. Feja, njesoj si ajo te ciles i je bere idhtar ti, nuk kane lene gjera pa bere dhe vazhdojne te bejne... prandaj edhe ketu te jap te drejte. ("pse"-ja ama eshte relative)

Pra, pergjithesisht dakord edhe pse nuk e marr vesh PSE-ne. smiley

PS: fotoja eshte super. Me pelqen shume. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).