http://www.esnips.com/doc/38bcf199-54e4-43eb-a946-9bf477357d79/Popullore-(T%C3%AB-vjetra)---Xhemixhi

 

 

Xhimixhi, bre Xhimixhi,

/Bir-o, nëzeli se po bjen shi / x2

Ndal, Xhimil, se po bjen shi,

/Bir-o, mos më lagin djemt' e ri, / x2

Mos më lagin djemt' e ri.

/Bir-o që po i çojnë në Turqi, / x2

Që po i çojnë në Turqi;

/Po po qan e nëna djemt' e ri! / x2

Oh Halil i nënës-e!

/Bir-o faqja jote kadife, / x2

Faqja jote kadife,

Bir-o, ku e le nusen e re?

Bir-o, ku ma e le nusen e re?

 

21 Komente

Bofsh hajer jakove! smiley

Kot s'm'njiti mu kjo! 

Dibronkat i du fort! smiley

 

P.S.

Ku mun' t'gjej me shume prej k'saj? 

 

smiley

J, dibront i dume fort po gjakovart hajne buke vec! 

Kena dhone e kena more! smiley

Me t'mira!

e kam nji rrem nga Gjakova dhe un  po nuk du me m dasht smiley

 Pse moj s'don? smiley

 

m'merret fryma smiley

 Nga Mrroklla? smiley

S'bo vaki! 

smiley

smiley ke te drejt rrofte flamuri smiley

Gjysa e Tirones e ka nga nji rrem te Gjakoves.Po shiqo mire,se ke Gjakove,ke edhe Malsi te Gjakoves smiley

 fiks pashtrik smiley

 Ka, ka po ato s'jane bektashi! 

 

P.S.

Edhe ke ato kena dhone, po s'kena more akoma! smiley

 

Le se s'jone bektashi,po edhe gjyshes nuk i thone "ije" smiley

Ku e di Shkoza se ca o boza?!

C'osht mo e keqja, as vjehrres, as stervjehrres nuk i thojne "ka'ne"! smiley

 

dibraneve ju pelqe shume vetja

ik ere pirdhuni

 Kone faj? smiley

uhhhh shi ky smiley

 Une s'jom dibron, po dibrone kena kumaret e kalamojve!! 

 

 

e mire

ne une sjam dibrane

ene jam kumara ma e mire ne bote.

ta garantoj ket

smiley

 Aha, stergjyshet i keni pas bo t'mira juve! Kupto ti tashi? smiley

Masanej e prishet doren. 

yt ere rezil

skemi prish doren hic fare

po sdi gjo ti

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).