Ernest Bunguri, nje gazetar shqiptar në Bruksel, ka shkruar një artikull në seksionin "Ide" të gazetës Le Monde ku i bën thirrje Europës që të ndihmojë popullin shqiptar. Artikulli bën një rezyme të aktivitetit politik të Berishës, nga e kaluara komuniste, tek 1997-a, tek opozita agresivisht obstruktive, grushti i tentuar i shtetit i 1998-ës, Gërdeci, dhe së fundmi 21 janari. Europa, thotë Bunguri, duhet të ndihmojë shqiptarët që të hedhin poshtë "perden e hekurt" të mashtrimeve, të korrupsionit e të politikës së paturpshme. Artikulli i plotë, në frëngjisht dhe i perkthyer ne shqip.

 

21 Komente

Le Monde mund te publikoje shume shkrime por shteti Francez s'eshte ndjere gje, sot psh Amb. Franceze ne Tir ishte ne konference me Olldashin per nje marrveshje mes dy shteteve. Do i bleje akoma Ministria e Mbrojtjes ato Eurocopters?

sapo e lexova ... hajt mo Mere Europee  futja kot

Paska rene ne BATAk edhe "le Monde" ? Ne te gjithe Boten perfshi edhe RD pervec gazetes me numra me Pesa , asnje Gazete  nuk i lejohet te ndyje faqet e saj duke permendur emrin Berisha . Pervec rasteve te ndonje shembulli te ndonje Mjeku Psikiater qe merret me shembuj se si arrijne disa tipa te propogandohen e pompohen deri ne krye te ndonje Grupimi KUSARESH ! Dhe se si keta me pas arrijne te marrin frone drejtimi dhe biles te Lehin e Ulerijne se "po e vrasim popullin per te miren e tij "

A mund te na i perkthej ndokush?

dy pragrafet e fundit mjaftojne, fillimi eshte CV-ja e Berishes me syrin e "puçistve" Smile

"...

Para 20 vjetesh therrisnim « E duam Shqiperine si gjithe Evropa ». Duke u mundesuar qytetareve Shqipetare te vizitojne Evropen, Sali Berisha u dha rastin te konstatojne me syte e tyre sa larg akoma eshte vendi nga modeli per te cilin enderronin 20 vjet me pare.

Kjo thirrje jehon akoma sot, gjithmone me fuqishem. Po ta fal (Evrope?)  qe ti mbylle sy e vesh deri tash, por sot, po te lutem te reagosh shpejt, NENA EVROPE, ne emer te jeteve te bashkeqytetareve te mi te mjere dhe per te ardhmen e vendit tim. Vihu ne krah te popullit Shqiptar(!?).

perkthe marjet perkthe.

 

 

Pacavure artikull alla le monde.

Le Monde publikon një shkrim kundër Berishës

 

urrrraaaa.....   congratulations!!!smiley

po Edi Ramen e harroi?

Po per Gramozin,Gjinushin qe kan qene ministra te dulles dhe per krejt ish sigurimsat qe punojn ne shish,ka shkrujt gje ky gazetari i pavarur(ne fik) ?

jo se me intereson njeri nga pacavuret qe kemi ne pushtet ama me perzihen zorret kur bejne shkrime gjoja propagandistike dhe " ne te mire te Atdheut " dhe ato i politizojne.keto per mua jane me te rrezikshmit!se nuk duan t"ja dine per askend!

S'me duket e drejte qe opinioni ne fjale te paraqitet si botim i gazetes "Le Monde"; ky shkrim ndodhen ne rubriken "Debat" te web-site te gazetes ne fjale, ku cdo njeri ka te drejte te shprehe opinionin e tij.  Ne kete rubrike gjenden qindra opinione te individeve te ndryshem mbi te gjitha subjektet qe preokupojne boten sot.  Natyrisht, cilesia e ketyre ideve nuk eshte ajo e ideve te shprehura tek "Peshku" apo blogjet e tjera shqiptare, per arsye qe dihen... Betejat e sotme behen me internet, me blogje edhe me nuancat e ndryshme te se vertetes dhe te genjeshtres!

Dmth ti thua qe eshte si puna e kesaj?

Pak a shume, po.   Ne rubriken Debat te website-it te gazetes Le Monde permblidhen opinione te shprehura me kujdes dhe finese, por qe behen per te perçuar idete politike te autorit dhe nuk shprehin aspak opinionet e kesaj gazete.

S'me duket e drejte qe opinioni ne fjale te paraqitet si botim i gazetes "Le Monde"; ky shkrim ndodhen ne rubriken "Debat" te web-site te gazetes ne fjale, ku cdo njeri ka te drejte te shprehe opinionin e tij.

A eshte botuar ne Le Monde?

Secili eshte i lire te besoje ate qe ka deshire te besoje; une lexoj qartesisht qe nuk eshte artikull i Le Monde (sic eshte shprehur ne krye te rubrikes), por nje opinion i nje qytetari qe ka te drejte te shprehe idete e tij ne site e Le Monde, si qindra qytetare te tjere.

Do te ishte me vlere qe te kemi nje fije etike ne lidhje me te verteten, perndryshe humbet kredibiliteti dhe ndershmeria jone intelektuale. 

Nuk ka te beje me "besimin" ajo qe shkruajta me siper, por me saktesine. Ti po beje disa saktesime ketu me duket, por je i pari qe gabon me ato qe shkruan.

Po, ishte nje botim i Le Monde.

Jo, nuk eshte nje shkrim i shkruar nga gazetare te Le Monde.

Kjo me duket se eshte thene qarte edhe ne rrjeshtat qe shoqerojne postimin e kesaj teme.

Kaq.

Ato qe kam shkruar jane te sakta, te qarta dhe pa asnje keqkuptim; asgjekundi nuk kam shkruar se eshte nje botim i Le Monde; kete e shkruan ti vete.  Website i Le Monde ka shume rubrika; midis tyre ka edhe nje rubrike me opinione te individeve te ndryshem qe i shkruajne gazetes, ashtu sic shkruajne lexuesit ne website e gazetave Shekulli apo 55.   

Nuk mund t'i konsideroj keto opinione ai shkrime apo aq me pak artikuj te Le Monde.  KAQ

Ato qe kam shkruar jane te sakta, te qarta dhe pa asnje keqkuptim; asgjekundi nuk kam shkruar se eshte nje botim i Le Monde; kete e shkruan ti vete. 

Or Zoteri ai shkrim eshte i botuar nga le Monde dhe nuk kuptoj se cfare po perpiqesh te sqarosh ti, kur kjo eshte sqaruar mjaft mire ne vete shkrimin qe shoqeron postimin e kesaj teme.

Une lexoj drejtperdrejt website-in ne fjale dhe s'kam nevoje te lexoj shkrimin shoqerues te temes.  Te ftoj edhe ty te shkosh ne ate website dhe te lexosh gjithcka ne gjuhen origjinale te botimit. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).