Gjermani, vriten dy ushtarë amerikanë autori nga KosovaFRANKFURT- Dy ushtarë amerikanë janë qëlluar për vdekje nga një person i armatosur në aeroportin e Frankfurtit në Gjermani, raportojnë autoritetet rajonale. Këto të fundit nuk përjashtojnë as mundësinë e një lidhje terroriste. Personi i cili vrau dy ushtarë e ka plagosur rëndë dy të tjerë, sipas informacioneve është nga Kosova, tha ministri i Brendshëm i shtetit të Hes, Boris Rein. Incidenti ka ndodhur kur është sulmuar autobusi që transportonte ushtarët amerikanë. Nuk është e qartë nëse sulmi ka ardhur nga brenda autobusit. 

Ministri i Brendshëm i Kosovës, Bajram Rexhepi ka konfirmuar për agjencinë e lajmeve Associated Press, ndërsa policia gjermane e ka identifikuar të dyshuarin si Arif Uka, qytetar i Kosovës nga qyteti i Mitrovicës. I dyshuari gjendet në paraburgim. Burimet gjermane raportojnë se i arrestuari është i moshës 21 vjeçare. Kancelarja gjermane Angela Merkel ka dënuar sulmin dhe shtoi se vendi i saj do të bëjë “gjithçka është e mundur” për të hetuar deri në fund sulmin ndaj autobusit të ushtarëve amerikanë. Ushtria amerikane ka një numër bazash në rajonin e Frankfurtit.  

BBC News

181 Komente

videon e kishe shume informuse, po komentin nuk e mora vesh me ke e ke.

Me autorin e krimit me kë tjetër.

... prit tani kur te futen edhe shqiptaret (si pakistanezet) ne listat e zeza per kontrolle neper aeroporte! Deri tani shqipot kane qene ne liste per krime te tjera, por jo terrorizem!!

 

sooo, shpresojme te jete larje hesapesh droge.. hmm

dheu i lehte..

sido qe te jete - terrorizem do ti ngelet emri!!

 Jo mer nuk eshte terrorizem. Arifi thote se ushtari amerikan "e fyu rande!"

ku? si? me mire te kutjohet si "burr" se si shurr..

po ky ka qene ushtar vete?

Jo. "Qytetar" nga Mitrovica duket se eshte.

po c'pune kishte ky ne nje autobuz ushtarak? a nuk do logjika se kta jane per personele te bazave ushtarake?

dhe ku e gjeti armen? e kishte me vete apo ua morri dikujt aty? ku po shkonte dhe cfare po bente nese e ka patur armen me vete?

this is really fucked up.

Te njejtat pyetje qe m'sabah (me orar te ketujshmit) kur lexova lajmin dy rreshta te BBC.  Jane shtu rreshtat e hic info.

 sqaroju se jeton ne vendin e informacionit!

transporti i ketyre amerikaneve mqs member of air force, behet ne vende publike dhe per me teper ne marked buses. pra procedura ehste shume e rezikshme.

per me teper tipi mgjse me prejardhej nga kosova, ishte lindur e ritur ne gjermani, pra une do thosha nje teenager gjerman, me shume se sa kosov(k)ar.

sa per arsyet veshtire te thuhet, po historia besoj do na sjelle ndonje gje te ngjashme.

until then ... tschuess!

 sqaroju se jeton ne vendin e informacionit!

Urdher me pikecuditese? smiley

Mire, flm smiley.  Edhe pse cik si me vonese, se une pyetjet i kam bere nja 7 ore para pergjigjes tende smiley.  E ne ate ore kur s'te sqaronin informacion-shperndaresit, s'kishim cfare te benim ne informacion-dashesit.  

Vend informacioni, po eshte edhe vend pune e shkolle.  Me radhe ca gjera smiley

Until next ... tschüss smiley.

 hey ... ca ti bej une qe atehere kur kam mesuar shqip une ... keshtu ma mesuan.

urdhrat pastaj keshtu jane:

zhvishu!shtrihu!mbathja! smiley

qe do dilte terrorist gjermani kosovar kjo nuk kishte dyshim. e keqja ehste se u bene ca raste qe shqiptaret vrasin ushtare amerikane aty ketu dhe mos u cudit per teorite konspirative qe amerikanet do fillojne te ngrene, ndaj shqiptareve myslimane.

mos  e vri mendjen , nuk jane gjera qe sjane thene e bere me pare.

Cfare ka konfirmuar Bajram Rexhepi? Qe ky Arif Uka ka vrare ata njerezit apo si???

 Jo mer zot. Ka konfirmuar qe eshte qytetar mitrovicar.

po lami ashtu thote... qe "konfirmoi". dhe kaq. se cfare konfirmoi, maj gess shud bi es guud ez evriuanellsis'. non?

 e mire tani. do muhabet ti? smiley

Kaqol njeri! smiley

po ushtar Moretin, kush e vrau?   une.  edhe ai te fyeu rende?smiley

Fatkeqesisht e prisja nje lajm te tille, dhe te tilla lajme pres edhe ne te ardhmen duke pare fondamentalizmin dhe ekstremizmin mysliman te kosoves dhe maqedonise. 

Po na korisin ekstremistat ne sy te mikut amerikan! 

ej...po s'ja fute i cik mikut, kujt do ja futesh

 tallu ti noshKaido tallu po andej nga "vllaznit" kane mesyer shoqatat islamike, po na infektojne me pisllekun arab. Shkiejte ferkojne duart tani.

lajmet ketu thone qe: nga te vraret, njeri eshte ushtarak, e tjetri eshte shoferi i autobuzit. ka dhe 2 plagosur...

 Tani mo u merzisni shume: ja po shof lajmet ke ABC News ku gazetaron Sonila, ajo vajza  qe te le me goje hapur. smiley

 I  futi nje lidhje midis Dik Martit dhe qarqeve qe duan qe ne shqiptaret te armiqesohemi me amerikanet dhe ketij nishantorit qe ka vra dy veta e dy te plagosur

Gazetare cope mishi me dy sy !

O monda si rezultoi te ish roli i thonjsazve ne peshk?

Se sdi cti them kothes: gju me spond apo "gju" me spond.. smiley

Sic e ke shkrujt ene mo e cyt as ti smiley.  

Pertej fatkeqesise se viktimave, s'mund te kishte ndodhur ne kohe me te keqe:

Reporters without Borders: US ambassador launches unacceptable attack on Kosovo journalists

Reporters Without Borders deplores US ambassador Christopher Dell’s open letter (see below) to Kosovo’s Independent Media Commission on 23 February criticising Express, Koha Ditore and Koha Vision TV for using blown-up photos of text messages on a smartphone screen to show that he provided the country’s new president with last-minute advice in parliament before a vote that only just secured him the presidency.

It was clear from the photos that Dell was advising President Behgjet Pacolli’s aide, Esat Puskar, on how to proceed during a 45-minute break before a third and ultimately successful vote after Pacolli failed to be elected in the first two votes, which the opposition boycotted. If Pacolli had not won the crucial third vote, new parliamentary elections would have been necessary.

“We strongly condemn the way Ambassador Dell demanded ‘in the name of their readers and viewers’ that Koha and Express’s journalists apologize for their behaviour and questioned their professional ethics,” Reporters Without Borders said. “We are also outraged by his insistence that they violated article 170 of the criminal code, under which anyone publishing wire tap conversations or messages not specifically addressed to them is liable to one year in jail. 

 hamerrik hamerrik

Nuk me shqeteson si ngjarje,nje Kosovar vret dy ushtare Amerikane,nuk me interesojne as shkaqet qe e derguan Kosovarin me vrare ushtaret Amerikane,jam lindur ne nje vend qe eshte 28 mije kilometra katrore qe quhet Shqiperi,kam flamurin tim dhe hymnin tim.

e ke nga mllefi ate qe thua! 

 Absolutish jo nga mmlefi,po ishte keshtu si thua ti mllefin do ta nxirrja qofte dhe me nje koment tek tema qe nje kosovar me 7 kalamaj perplas me dashje per vdekje nje vajze nga.....nuk e mbaj mend sa nga ishte.

nuk ben mire te flasesh keshtu pervecse nese je gjaknxehtosur, edhe te kuptoj se dhe une ndihem shume keq tani, megjithate ti e di vete.

p.s ate vajzen e kisha patriote. 

 Mbase,por tani per tani i qendroj asaj qe kam thene.

C'jane keto mufka? Pse Shqiperia 28000 m2 eshte?  Rishikoje dhe njehere kete postim Brad.

 Per haterin tend e pashe,do sdo ti aq me del mua.

Athere nuk e paske te qarte konceptin e Shqiperise...

 Sigurisht qe e kam,te pakten me shume se ty,qe na e nxjerr Shqiperine 28 mije metra katrore,rishikoje dhe njehere komentin tend.

Gabim shtypi ai.  Shqiperia eshte te pakten 2 fish i 28000 km2.  Ajo qe permend ti eshte republika e konferences se londres...

 Une them fakte vllajo,sa per filozofira te mbaj gjithe naten me muhabet po deshe.

Fakte po te them dhe une.  Ata 83 delegatet ne Vlore me 28 nentor nga te gjithe trevat Shqiptare e shpallen Shqiperine te pavarur ne kufijte e saj natyrale, e jo ne 28000-shin e republikes se sotcme.  Kjo republika e sotcme eshte prodhim i ndarjes se plackes nga fuqite e medha e miqte tane te dashur, serbet e greket.

 Eshte 29 mije jo 28 ... Po e rishikoj smiley saktesisht eshte: 28.748 kilometra katrore 

dhe jo m2 si thote i pakapshmi...

28 748 km katror. smiley (1 350 km katror jane uje). thjesht se ata po gerricen me gjera te ndryshme, prandaj. ka ca si shume adrenaline nganjehere ne Peshk. nuk mjafton testosteroni. smiley

 Shume grindavec ky i pakapshmi smiley (shaka)

edhe peshqit jane kafshe territoriale. smiley

jo shume, por tmeresisht i grindur eshte. Shyqyr qe ri gjithe diten tek PPU-ja dhe te pakten nuk behet i bezdisshem per te tijet.

Lesht e Currit o veni jot ai..T'm nigjojshit mu ja kishit dorezu celsat e flamurin Prishtines se ata e meritojne me shume (e jo te ngelen me ate gay flag qe kane)

 Po c'ishte kjo...falenderim per 3 vjetorin e Pavarsise nga serbi ??

Ministri i landit të Hessen-it tha për Frankfurter Rundschau-n se vrasja nuk është kryer për motive terrroriste. Mbas të shtënave, të pranishmit paskan dëgjuar djalin të thoshte diçka si "Allah", ndaj dhe ...

Edhe kjo na duhej ...  smiley

ky bradi po te jetonte ne nanje vend aziatik edhe te ishte mysliman.. edhe po ti dhunonte nanjeri motren ky do e vriste motren.

 Per kete nuk di ca me te thone,se nuk kam moter.Por mendoj se edhe motres tende ti kishte ndodhur duarkryq nuk do rrije apo jo.

nuk po te shaj motren hej, se mos me keqkuptove. po them se eshte disi pa-sens ajo qe thua se ata flamurin e tyre ti tendin.. se n radhe te pare ke te njejtin flamur, dhe ai qe ti mendon si te tyrin eshte i imponuar. kshtu qe te denosh dike per dicka qe i imponohet eshte si te denosh dike q dhunohet.

 Po jo mor vlla nuk te keqkuptova,e mora vesht qe nuk me shave.

Sa per flamurin e kemi kuqezi apo jo.

po ti... vertete po thua se kosovaret e kane te verdh e blu?

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, u shpreh “e revoltuar”, pasi dy ushtarë amerikanë gjetën vdekjen dhe dy të tjerë u plagosën, në një sulm të armatosur të një shtetasi kosovar në aeroportin e Frankfurtit.

"Dua të shpreh se sa e revoltuar jam me këtë ngjarje. Ne do të bëjmë gjithçka për të zbuluar përse ndodhi ky krim tragjik. Mendimi ynë në këtë moment shkon pranë familjeve të pilotëve trima që humbën jetën”, deklaroi Merkel përpara gazetarëve në Berlin.

Reagimi i saj erdhi disa minuta pasi edhe Ministri i Brendshëm i Kosovës, Bajram Rexhepi, dënoi “fuqimisht aktin mizor”, në të njëjtën kohë që konfirmoi se atentatori është një kosovar me etni shqiptare, nga qyteti verior i Mitrovicës.

Ndërkohë, media gjermane ofron edhe kronologjinë e ngjarjes, së ndodhur rreth orës 15:20, në parkingun e jashtëm të aeroportit të dytë më të madh në Europë.

Kosovari ndodhej brenda autobuzit, kur ai hapi zjarr me një pistoletë. Nuk dihet se si mundi të hynte brenda, duke qenë se autobuzi ishte i rezervuar vetëm per personelin ushtarak.

Pas ngjarjes, 21-vjeçari u përpoq të humbte gjurmët duke u ngatërruar me turmën në terminalin e dytë të aeroportit, por u arrestua nga forcat e rendit të aeroportit.

Besohet se kosovari mund t’i përkasë ndonjë organizate fondamentaliste islamike dhe kjo është edhe pista që po ndjekin autoritetet gjermane në këtë moment.

Dy viktimat dhe dy të lënduarit e tjerë u konfirmuan nga ushtria amerikane si pilotë të bazës së Ramstein, e cila ndodhet pranë Frankfurtit dhe është një prej bazave më të mëdha amerikane jashtë territorit të SHBA-së.
 

Kosovari ndodhej brenda autobuzit, kur ai hapi zjarr me një pistoletë. Nuk dihet se si mundi të hynte brenda, duke qenë se autobuzi ishte i rezervuar vetëm per personelin ushtarak. 

 Ngjarja ka ndodhur ne bordin e autobuzit le te shpresojme qe te mos jete nje krim i organizuar se paku!

Thuni ishalla qi ai prokurori amerikan i 21 janarit te jete akoma ne tranzit n'gjermani qe ti japi nji dore prokurorit gjermon se vallahi si rast shume i veshtire m'duket ky. Ene shyqyr qe killeri nuk e kishte mbiemrin berisha se....mos o zot.

Deri sa ti japin dum muhabetit hetuesit, ne vetem hamendesojme. Faktet duken shume te çuditshme duke filluar nga prezenca e tipit brenda ne autobuz dhe nje sherri me llafe para te shtenave.

Po sikur te jete thjesht muhabet droge/prositutash/trafiku/ngacmim dashnoresh/?

 

Po si ka qene i armatosur ne aeroport dhe s'eshte pikasur ne kontrolle? Dhe si ka hyre ne nje autobus me ushtare amerikane pa qene pjese e personelit?

 Keta myslimanet fanatike te kosoves e maqedonise jane vertet problem.
Duhet te merren masa, sepse nuk perfaqesojne as 2 perqind te shqiptareve te atyre trojeve, dhe as 0% te shqiptareve te Shqiperise.

E cuditshme eshte se si me myslimane jane shqiptaret jashte shqiperise e kosoves, te emigruarit ne perendim, se keta ketej. 

po kjo është një çudi e rëndomtë tashmë. Të emigruarit, në përgjithësi janë më fanatikë, më fondamentalistë, më kosnervatorë, më ekstremistë e më ç'të duash se pjesa e popullsisë që nuk e ka lënë vendin.

Vetëm rasti i shqiptarëve të Shqipërisë nuk është ky që thua. T'i dëgjosh të flasin, të duken si UFO.

 

jam ndeshur me lloj-lloj ufosh, për t'i qëndruar besnike fjalorit tënd oranje smiley , dhe, nëse ka diçka për të cilën jam e sigurt, është shumëllojshmëria që ofrojmë ne të vegjlit në numër të europës

Po Ajku. Ndoshta ke te drejte.

E drejta ne kete pike ama, qendron vetem ne faktin qe psikologjikisht, ty te mbetet ne mendje i ngulitur shume me fuqishem shembulli i keq me shume se 100 shembuj te mire, mesatare, ose te thjeshte. (jo vetem ty, por cdo njeriu.)

Prandaj ke tendencen ta kujtosh te keqen, sepse te habit dhe shtang me shume se e mira. E mira duhet te jete shume e madhe qe te te mbetet ne mendje sa te flasesh me respekt per te. Dhe e mira qe mbetet ne mendjet e njerezve, do shume sakrifica te arrihet. (jo se nuk arrihet, por normalisht eshte keshtu - po flasim per kushte normale).

Dhe ka dhe nje problem tjeter aty ajku;

Nje shqiptar myslyman, qe vete ne nje xhami ne Gjermani, bie fjala... cfare njerezish gjen aty? A thua, vetem shqiptare? (te me falesh nese gabohem) Mendoj se jo. Dhe jam i bindur qe edhe vuajtjet qe mund te heqe tjetri ne mergim, hoxha apo imami eshte mese i afte t'i manipuloje dhe t'i ktheje ne fondamentalizem dhe ekstremizem.

Ndoshta gabohem, dhe ti mund te kesh takuar vetem fanatike aty. Dhe sinqerisht duhet ta kishe kthyer kete lloj shanci ne plan llotarik.

Fundi i fundit, ne nuk jemi popull engjejsh apo i zbritur nga qielli, e as kemi pretenduar ndonjehere per nje gje te ketille. Pra, na konsidero ashtu sic jemi; njerez te thjeshte te kesaj bote, qe kemi veshtiresi te tolerojme shume gjera te thjeshta, por jemi ne gjendje te tolerojme ate qe per ndoshta gjithe popujt e tjere eshte e patolerueshme.

Keshtuqe, shpresoj te mos te te mungoj ne respekt, por nese do te tregohem i sinqerte, mendoj se je gabim ketu.

PS: shpresoj qe ta lexosh kete koment nen driten e te qenit vete mergimtar, une mergimtar dhe shume e shume peshq te tjere qe flasin nga mergimi. Shpresoj qe kjo pershtypje te pakten te mos jete krijuar nga ne.

smiley zotrules, me shumëllojshmërinë nuk desha të nënkuptoj tendencën për të depozituar në qelizat e trurit vetëm shembujt e këqinj, apo edhe vetëm ata të mirë. 

Më lejo të të shkruaj se mërgimtarët e peshkut në fakt deri më tani më janë shfaqur monokrom smiley , pra jam suprizuar gjithnjë për mirë.

Përsa i takon atyre që venë në xhami apo në kishë, shumë mirë e bëjnë, sidomos kur venë për të dëgjuar priftërinj apo imamë që janë jo të aftë për t'i kthyer në ekstremistë a gjëkafshë tjetër. 

Dhe një gjë tjetër, nëse mendon se jam gabim, të ma shkruash tak e fak e të mos mendosh aspak se do të transmentohet si mungesë respekti, përkundrazi smiley

 

 

 

 

 

rrofsh per pergjigjen Ajku. Me shume e kisha theksin te fakti qe, perqindja e imameve JOekstremiste ne perendim eshte edhe me e vogel se perqindja e myslymaneve(jo imameve) ekstremiste ne Shqiperi. Te lutem te me kuptosh drejt. Ketu ne Angli une shoh dhe degjoj; dhe Anglia eshte, per mendimin tim, shoqeria me tolerante ne Evrope (shqiperine nuk po e perfshij), dhe here pas here degjon ne lajme filan imam dhe fistek mullah. Nuk po them qe shumica e myslymaneve jane keshtu, jam absolutisht kunder kesaj; po them shumica e imameve. Sepse studimet i kryejne ne vende tamam islamike, si disa imame shqiptare qe vane ne Arabi Saudite dhe Egjipt, dhe erdhen ne Shqiperi te arabizuar fare, percmues edhe ndaj vete kombesise dhe gjakut te tyre.

E kam fjalen, qe nje myslyman shqiptar qe vete ne xhami ne Evrope (Gjermani apo gjetke) te jesh i bindur, qe heret apo vone, do te bjere ne kontakt me elemente ekstremisht ekstremiste. Dhe ne shqiptaret jemi shume pasionante; por shqiptaret injorante (pa ofeze e them kete) nuk jane thjesht pasionante, por kane shume pak parime per t'u qendruar; parime qe t'i jep brumosja me dije, me njohje te vetes, te gjithshka qe ka punuar per te prodhuar individin dhe "ty" si njesi perberese e atij kombi apo shoqerie... me nje diapazon te pakten minimalisht te pranueshem per jeten rreth "nesh".

Une deri me sot, shume pak shqiptare kam takuar qe te jene ashtu sic the ti. Prandaj me vjen pak keq kur e degjoj... jo se parimi i tolerances (fetare me e rendesishme, po dhe tjeter) eshte i vetmi parim qe mund te shkelet. Ne kemi dhene prova qe shkelim cdo gje - si cdo popull tjeter, cik me te uritur ndoshta.

me fal qe u zgjata kaq shume... shpresoj te kem sqaruar cfare mendoj; se sonte paskam ca veshtiresi artikulimi. smiley

 Dhe te mendosh se sa e veshtire eshte te futesh ne autobuze te tille. Nejse une mendoj se nuk mund te fajesosh nje popull, per veprimet e papergjegjshme te individit. Po me sa lexova ai kisht permendur fjalen ALLAH, para se ti vriste??? Do  kete qene ndonje fontamentalist ai tipi!

Kosova dhe Maqedonia ka problem me kete fenomen dhe ka ardh koha qe mos te jet me habi se nje i ri shqiptare vrete ushtare amerikane nen emrin e "islamizmit".

Kosovaret ne vecanti duhet te jene me te ashper, jo vetem me fjale por edhe vepra. Edhe Obama personalisht ka folur per kete ngjarje, ka gjasa qe do te kete pasoja. Problemi qendron ne faktin se burokratet e Amerikes ne Ballkan ju jane erresuar syte nga servilizmi ekstrem dhe pa kushte qe tregojn politikanet dhe qeveritaret shqiptare ne rajon dhe si rezultat i kesaj lindin fenomeme te tilla.

Duke lene menjane vdekjen e dy te rinjve, perse asnje politikane Shqiptare nuk ben thirrje per qetsi ndaj amerikes dhe te mbeshtese hetimet e prokurorise gjermane pa dale ne konkulzione?

Perse shqiptareve ju dhembe me shume vrasja e dy ushtareve amerikane dhe me pak vrasja e 4 shqiptareve ne qender te Tiranes?

Si mendon p.sh. per kete ngjarje ambasadori Arvizu qe i do te miren popullit mik shqiptare?

 

 

 

Ishte c'ishte, vate ajo tani..Mos na thoni qe per kaq pak gje do behemi hasem me amerikanet..Jo per gje kemi edhe tunelin e autostrades se Elbasonit per te perfundu..Abuzohet shume me kete fjalen fondamentalist. A thua se te jesh fondamentalist fetar eshte gje e keqe ne vetvete..

A mori vesh njeri me c'fare motivi? Jo se justifikon ndonje gje, po sa per sqarim.

Shife te Huffington Post..duket sikur aludohet per sherr banal.

 Sa e pashe. Lexova edhe disa nga komentet. smiley

ky incident do ndikoje per keq ne imazhin e shqiptareve ne syte e botes...

duke rritur edhe me teper paragjykimin ndaj shqiptareve si komb intolerant...

edhe pastaj..

 

"edhe pastaj..""

me sa duket te paska plasur fare cipa ....

Ehe, nqs eshte pune cipe, ben mire ta ruash me kujdes se nje cipe ke ( nese e ke ende, kuptohet)

Nqs imazhi  u krijoka nga nje incident i tille i izoluar, atehere zgjedh qe mos ta deshiroj ate lloj imazhi falls

imazhin nuk e zgjedh ti......

ai krijohet nga veprimet e njerezve te te njejtit komb...

mire apo keq,  keshtu funksionon rraca njerezore...

aha really? pse keshtu funksionoka rraca njerzore!!! Vetem ketu e thua kete sekret apo ua ke thene dhe te tjereve?

Ps. Dmth ti beson te kombet, se ne tema te tjera ishe shfaqur si anti-nacionalist, beson te rracat (rracist), je edhe kozmopolitan. Uhuuu...

ca thua o njeri....kupton albanish apo jo....

une jam pro shkrirjes se kombeve si ideal...jam kosmopolitan..

por kjo nuk do te thote se kombet nuk ekzistojne...tani ne jetojme ne shtet komb...po keshtu edhe rracat e tjera...pra ky eshte fakti....

me duket sikur po flas me klasen e pare fillore

ik boj naigjo te bukur per te restauruar imazhin tone ne bote. 

ti fol per vete ..

o eri, meqenese te paska indinjuar shume kjo ngjarje ty dhe  te ben te ndihesh keq si shqiptar, kur te behet regjistrimi  i popullsise, deklarohu grek, pershembull. 

me kete rast shpeton ti nga ne, por edhe ne nga ty.smiley

nuk e di po trashesia juaj nuk paska kufi...

 

merruni me fenomenin...perpiquni te njihni fenomenet sociale....rracen njerezore..

ju e keni mendjen te kapeni ne personale dhe kjo gje nuk ju lejon te shihni realitetin

pertej hundes tuaj.....

E eri, te acarojne keta qe shkojne e shkrihen pas kombeve te tjera, e bejne si nacionaliste, e? Pikerisht keta qe e imponuan globalizimin. Bote hipokrite, s'ke c'ben.

Eri duket qe e njihke shume mire rracen njerzore dhe ke nje kendveshtrim interesant per fenomenet sociale, dhe mendoj se ke shkuar dem ne nje komb si Shqiperia, ndaj te keshilloj te ndjekesh keshillen e Belulit!!

ore gomar. ç'ngaterrohesh me fenomene sociale, rraca e broçkulla te tjera si keto. 

e para njehere, nuk e dime akoma motivin perse i vrau.  po si do qe te jete, eshte nje ngjarje  (nuk eshte e mire)  teresisht e izoluar.  pra nje incident.  ta kane spjeguar edhe te tjeret me siper kete.

po pse ore, ai amerikani qe qelloi mbi senatoren a kongresmenen dhe vrau edhe 1 qytetar te pafajshem me duket,  diku ne SHBA  para ca javesh,  prishi imazhin e amerikes ne bote sipas teje?

prishi imazhin e amerikes ne bote sipas teje?

Po. Amerikes i ka dale nami qe ka psikopate qe vrasin turma. Apo jo? Pastaj, per ju berishianet, nami ne bote si antiamerikan sikur dilte duke mos u pajtuar me ambasadorin amerikan. Kur vriske amerikane, s'dilka nami e?

p.s

je shpallur francez zyrtarisht ti? u perlote kur ndodhi?

je shpallur francez zyrtarisht ti? u perlote kur ndodhi?

une nuk u perlota.  po eri me sa duket..... i ka rene rende.. keshtu qe foli shokut. jo mua.

francez?!   thuaj se e gjete.  jam shpallur anglo-amerikan.smiley, qenke dobet me gjeografine politike.  te mungon orientimi.

p.s tani qer fute dhe pak Berishe brenda, e mora vesh se kush je.  ekuacion i lehte fare. nga ata me XP.smiley)     si su lodhe duke ndruar nike cdo 2 ore.smiley

 Jam shume dakort me ty me faktin qe do ndikoj perseri per keq ne imazhin tone kur mundohemi ta rregullojme pak ate... pas shume vitesh, mafjoza akoma na thone dhe sot e kesaj dite, sepse ate nam na hapen njerzit tane shqiptar me pislleqet e tyre qe kane bere neper Europe ... Per ketu te jap shume te drejte ... te tjerat me poshte me dukesh pak i vrazhde... no coment 

jo me larg se dje, gjykata italiane denoi me rreth 6 vjet me duket kengetaren Liljana Kondakci per organizim dhe shperndarje te lendeve narkotike!   smiley

 Po e lexova sot kete lajm shume per te ardhur keq qe dhe artistet na kane hapur nam te keq jo me njerzit e thjeshte smiley

thone qe eshte ky ketu 

bobo, gjithë ajo varseee

S'duket si Islamist.  Si hundlesh me te cilin mund te zihesh se mendon se i pe te dashuren, po por jo islamist.

ky eshte islamist freelance. the best they come from our parts.

Ore e di njeri gje te sigurte qe motivi i krimit eshte me baza fetare.

Apo kshu yyyyyyyyyyyyyyy kot!

Se rrethanat duken pak te cuditshme.

it could be beef!

 'cause pork it ain't! smiley

Sorry, sorry! 

du no man, du no.. it could be pork, raki and porky all at the same time! smiley

 As une nuk po kuptoj asgje vetem fjale jane per momentin, pa baza ... Nuk kuptoj sesi ky person arriti te hyje ne nje autobus ushtarak amerikan... Shume e cuditshme po me duket gjithsesi presim te rejat te qartesohet me mire 

Mari kollaj fare kishte hy. E kishin ndalu ke dera me e pyt: "kush je ti?" dhe ky ish pergjigj "Aj kill mothafukas" dhe ai rrypi ke dera i kish thone "hajde mren se qeke dora jone". Kaq.

 Hahaha smiley ta provoj dhe une njehere me Sarkon!!! smiley

 eshte s'eshte, ashtu do te merret

Arif Uka, a 21-year-old Muslim Kosovar citizen from the northern town of Mitrovica,

 

Edhe CNN paska gazetare qe bejne gabime?

 

 The suspect is named Arid Uka, from the northern town of Mitrovica, Kosovo's interior minister, Bajram Rexhepi, told CNN, citing the U.S. Embassy in Pristina as his source.

The suspect has passports from Germany and from Yugoslavia, the latter of which was issued prior to Kosovo's declaration of independence from Serbia in 2008, Rexhepi said. Officials were running a background check on Uka, who lives in Germany, for possible terrorist links, he said.

"It's either a terrorist act or he's crazy," Uka said. "There cannot be any other reason."

CNN was not able to reach anyone at the U.S. Embassy for comment.

Nuk dihen ende rrethanat,prandaj nuk eshte mire te nxitohet me komente.

Nese miqesine me amerikanet nuk e prishi rreshteri Frank Rogni qe dhunoi dhe vrau nje vajze 12 vjecare te Kosoves,atehere edhe akti i  Arifit nuk duhet te kete ndikim ne po te njejten miqesi.

Njerez te lige gjithe andej botes,prandaj  nuk e kuptoj pse  gjeneralizohen gjerat.

 

 ..rasti eshte shume i rende, por gjekundi nuk duket ndonje prononcim i nxituar i VIP ave te Gjermanise, imagjinoni qe kjo ngjarje te kishte ndodhur ne Shqiperi !

shpejt coni ca virgjeresha tek kampi Bondsteel...

Cdo vend ka radikale, vrases, terrorirste, etj etj. Por ne jemi te prekshem nga keto gjera se kemi imazh te dobet ne bote. Terroristet Greke kane vrare oficera amerikane dhe asnje nuk e di ketu ne amerike.

E drejte. Mos te harrojme terroristin Amerikan Jared Loughner (e jo Mysliman) qe vrau 6 veta dhe plagosi te tjere, perfshire antaren e Kongresit Giffords.

 

MITROVICA, Kosovo - APNewsBreak: Uncle says suspected shooter is German Muslim who worked at Frankfurt airport Full Story »

Para nja nje viti kam ngel tek terminali i Frankfurtit per gati 20 ore ne transit... dhe mbaj mend naten kshu pergjumesh nga ora 2-3 e nates degjoj qe pastrusit e aeroportit ishin tu fol kosovarce me njoni tjetrin...

True story

A police spokesperson said it was too early to determine if the attack was politically motivated or a planned act of terrorism. It has been reported that the shooter, identified as a Muslim in his early 20s, shouted "Allah Akbar" ("God is greatest&quotsmiley before opening fire.

 

Eh c'na ka gjet me keto zhulsa!

The attacker got into an argument with airmen outside their military bus before opening fire, killing the bus driver and one other serviceman, and wounding two others, one of whom was in life-threatening condition, Fuellhardt said. He said the attacker also briefly entered the bus.

The suspect then fled into the airport terminal, where he was quickly grabbed by two federal police officers and a U.S. airman who had pursued him into the building, authorities said. He was disarmed without incident.

                                                               HUFFPOST

Zoti e dhente te kete qene shkak banal,nje nga ato injorancat e zakonshme  qe nuk harojme ti shfaqim kudo qe jemi...

Tani nuk ka me rendesi qe sherri Qe banal. Administratat amerikane qe prej Klintonit insistojne qe per shqiptaret kosovare te perdoret kurdoher epitheti musliman. Perderisa skena bezajt per 10 e kusur ta majm derrin me shnet.

Nji kjo e dyta ky padillua o Lind ke nemcet cma boni kot mitrovicar? Apo se ka pat gjyshin?

Nji kjo e dyta ky padillua o Lind ke nemcet cma boni kot mitrovicar?

Eshte politike e qelbur e medias dhe politikes gjermane kjo o Qafir,

Mesut Özil psh qe meqe ra fjala po ta njohesh eshte nje cope gdhe dhe me mentalitet taliban, keta i thone gjermano-turk (dmth ky eshte i mire, pavaresisht se me origjine eshte kurd), kurse ai robi qe ka le e osht rrit ne Gjermani dhe ka vra te motren per ceshtje nderi eshte thjesht turk. Luan Krasniqi na qenka gjerman, pavaresisht se eshte le e rrit ne Kosove, po vetem pashaporten ka gjermane, kurse Arifi, qe eshte lindur e rritur ne Gjermani eshte kosovar. Jerome Boateng na qenka gjerman se ka te jemen gjermane dhe ka lindur e osht rritur ne Berlin dhe luan me kombetaren gjermane, kurse i vellai i tij, Kevin-Prince Boateng, qe vajti e i beri gjithe ate faull Michael Ballack, na del qe eshte ganez.

A e kupton se ku fle lepuri? smiley

Fiks pedro, por jo vetem e gjermanise. Edhe amerika te njejtat taktika ndjek. Me vejn keq qe presidenti i Kosoves nuk e thekson qe ky ishte lindur ne gjermani nga prinder kosovare, por me vrap konfirmon prejardhjen nga Mitrovica.

s'ka gjo, s'ka gjo - per sa kohe kompania Bechtel 'fiton' ankandet e rrugeve, s'ka problem. Nema problema... 

Po edhe te kishe qene zenke banale nuk  masakrohen njerez,se nuk jane shtaze.Kjo eshye nje njolle e keqe,ne shqiptaret  jemi duke u bere campion  -me vrasje,me motive banale,politike (partiake) dhe tani fundamentaliste,kjo e fundit ne mode dhe  "inspirim" i shqiptareve  me se shumti te Kosoves dhe Maqedonise.

Kjo eshte nje semundje ideopsiqike , shkaktare jane do islamiste te rinj qe kane studjue ne vendet islamike.Keto jane gjeneratoret dhe katalizatoret  e shtytjeve te tilla.Para disa viteve ne Maqedoni shtypi shkruante se nje i ri fanatik islamist e goditi me thike nje vajze te nje profesori sepse ajo e kishte belin e xhveshur.Mereni me mend :  a) vajza dhe pjella e huaj , b) ky flliqesire e luan rolin e zottit dhe mer shpirta.Ja pra ne cfare edukate ka arijte rinija .Fajin e kane  hoxhallaret si  shefqet krasniqi,dhe politikanet ,sociologet ,pedagoget qe nuk perpilojne lende speciale qe ti edukojne te rinjte si duhet, djali i ri   influencohet nga shefqeti  dhe e ben krimin.

Shqiptaret ndertojne vetem xhamia,shkoni dhe do i shifni ,padyshim kjo krijon urejtje ndaj te krishtereve.Nuk eshte koha e komunizmit,tani ceshtjen kombetare e kane ne dore politikanetqaerqet perendimore dhe demokracia.

Fanatizmi eshte semundje  - dashuria per liri dhe kombin  eshte e shejte.

 Hetimet paraprake gjermane konkludojne se krimi nuk ka qene banal dhe se ketij zarit mund ti kete fry hoxha ne vesh....

Burimi? Jo per gjo po I kishin qit surratin nji arifi fejsbuku blogerat qesh tyj qesh se e qujshin veten gazetare hetimore

Per pjesen banale .Nga jasht te jep pershtypjen se ky eshte " punonjes i aeroportit " banalja qendron se ndoshta ka hypur ne te njejtin autobus ku "ndalohet " te hypin punonjes te tjere , por qe ai ndoshta s'duhet ta kete patur per rastin e pare .. Dhe aty si zakonisht te paret nderhyjne me ndonje "spice " pasagjeret , pastaj behen "shume aktive " -shoferet . Ndryshe nuk ka si shpjegohet vrasja e shoferit ! Dikush djalit mund ti kete thene "hyp" , por me pas ,  pasi kane pare ndonje shenje "mazllemi " do kene filluar ofendimet . Dhe pas llafeve "mbushen pushket " ka thene . Pistoleta .....varet nga puna qe kryen djaloshi ne aeroport !

Gjecin rahmet e pacin paqe te vraret .Ngushellime familjeve , miqve dhe kolegeve te punes . Mentaliteti shqiptar i qyteteruar pas viteve 45 Kurre nuk i pranon keto krime .Mentaliteti Kanunor i ringjallur pas 92 i quan TRIMERI ! Le tanjohin MIRE kete te nderuarit MIQ dhe kryesisht amabsadori i tyre tek NE!

Gjithsesi akt "kriminal " me parapergatitje shpirterore 'KANUNORE " Eshte nje edukate e tere qe krijon fondamentale me bese per " KULLAT  e Nderit " tek keto fise . Gje qe ne e shohim edhe ne argumentet qe jep i pari i Qeverise sone ne raste te ngjashme kur i kercenohet KULLA e Nderit ! smiley

As ka te beje fare me meardheniet Shqiptare e dashurine e tyre per Ameriken . Ndoshta amerikanet Qartesohen dicka me shume per te kuptuar se si duhen mbeshtetur keta qe kane "dashtuni te madhe per Kanue " Megjithse ai nuk eshte shtetas i Shqiperise , perseri lidhjet e Gjakut si dhe ato fisnore me treva ne Veri te Shqiperise na bejne ta ndiejme edhe ne kete KRIM !  Si zakonisht pleqt shukar do jene ne krye  te Urra - Patrioteve qe mbrojne  flamuret ..... te hedhur ne toke pas manifestimeve te NJE Majit !

 Reagimet jane te tepruara, perderisa nuk ka informacione, kurse ai i ministrit te brendshem te Prishtine, Rexhepi qe menjehre "pranoi" se Arif Uka eshte nga Mitrovica eshte budallallek. Familja e Arif Ukes, sipas te dhenave qe dolen menjehre nga familjare te tij, eshte shprengule ne Gjermnai para dhjetra vitesh dhe vete i akuzuari per vrasje KA LINDUR DHE RRITUR NE GJERMANI pra eshte qytetar gjerman jo kosovar! Pse e ka bere, a eshte sulm terrorist, budallek i castit, grindje per femra etj. keto jane gjera qe pritet te dalin ne drite, por ajo qe eshte e qarte eshte se Arif ose Arid Uka NUK eshte kosovar! 

Sepse, te jeni 1000 % te sigurte se po te kishte shpetuar nja 20 vete nga mbytja per shembull, ky Arifi, ose po te kishte marre ndonje medlaje ne ndonje ndeshje boxi, te gjoithe do thonin "gjermani Uka" sic thone mediat gjermane ta zeme per at boksierin, Luan Krasniqin qe me zor e permendin se eshte shqiptar/kosovar!

 

 

Pedro ke te drejt vlla. Vetem sot kan filluar mediat gjermane te thone qe eshte kosovaro-gjerman. Dje ky fykt as su permend fare po fare, biles "Focus" shkruajti qe ky tipi sa kishte aplikuar per azil, ndersa sot del i lindur dhe i rritur ne gjermani dhe ishte pothuajse i integruar ne shoqeri. Gjuha shkon aty ku themb dhembi. Pushova se ndjekuri mediat. Meqe keni karnevalet ne Gjermani, Helau!!!

 Mjafto vetem qe u tha se  .."qelloi nje shqiptar", eshte me se e mjaftushme per namin me te zi.Por tanet keto dine te bejne,  jo  nje veper, bie fjala,  qe te shpetonte, nje amerikan.Mirepo ajo qe u be nuk zhbehet me.Cilado qe te kete qene arrsyeja, se pa nje shkas nuk mund te jete, nuk justifikon  vepren makabre.Them makabre se  kjo e tejkalon mijera here,   sa ka thene Dik Marti. E po tani?

 Tani u takon te dy qeverrive te kerkojne falje  publike familjeve te viktimave,  gjithe popullit amerikan.Edhe popullit gjerman, i cili na ka trajtuar me se miri. Por... dhe u duhet te dy Qeverrive tona, te ulin koken gjer ne .. se shume pake kane bere per nje opinion kombetar, per nje detyrim jo vetem moral, kur vjen puna ne cenimin e cilitdo amerikan neper bote, prej  shqiptarit me te mira  dhe sidomos prej shqiptareve qe akoma nuk kane marre vesh ça ka ndodhur ne Ballkan keto vite.Nuk kane marre vesh dhe sa duket, nuk kane per ta merre veshe kurre,  kush ishte "Sebepçiu " kryesor per  "Nusen" e marre..Kemi qelluar,  si Komb, (se nami i mbetet Kombit), mbi Lajmesin e te mires Kombetare.Kemi qelluar ne fakt brinje me brinje, mbi  vete "ZOJSIN" e tradites tone, mbi MIRENJOHJEN. Kaqe besoj, na duhet ta themi...

  Nuk me intereson fare kush ishte ai djali dhe pse e beri.Ishte yni

grava mendoj qe e ke gabim.

Shteti shqiptar dhe ai kosovar ne kete mesele ska asnje lloj faji. Fajin e ka shteti gjerman, qe se parandaloi ate si person. Ky person u lind dhe u rrit ne gjermani dhe formimin dhe idete i mori ne gjermani. Faji eshte i atyre qe shoqeria multi-kulti nuk po i funksjonon dhe mundohen gjithmone te gjejn fajtorin tek te tjeret.

Spajtohem aspak me fajin ne pergjithesi, fundja cdo gje eshte personale. Njoh jashtezakonisht shum shum shqiptar te ndershem dhe te shkolluar ne bote. Faji kolektiv per mua eshte i rrezikshem.

Edhe mjaft me kompleksin ton se qenit shqiptar dhe te ndjerit fajtor per gabimet e te tjereve.

"Faji eshte i atyre qe shoqeria multi-kulti nuk po i funksjonon dhe mundohen gjithmone te gjejn fajtorin tek te tjeret."

po mor po........futja kot .

kur greku dhe talioni u nderron bese dhe fe ketyre, qe te mos kene me lidhje ndjenjash me te kaluaren e gjysherve...nuk na vjen mire ne...kur gjermani e te tjere i lene ashtu sic jane ...perseri shtetet e kane fajin....

atehere propozo ti nje zgjidhje eficente ....

 googolus,  nuk besoj se ka amerikane  ne ate Amerike qe e vrasen shume mendjen  per analizen qe jo pa te drejte e beni Ju.Ata boll qe e degjojne se ...shqiptari  Azis  vrau dy e plagosi nja dy te tjere  ..amerikane dhe shajne jo vetem Azisbeun, nga nena e gjer tek zogjte e pulave,  por edhe mua e Juve...

I ndalon dot analiza Juaj ?

Pune kosovaresh islamik...secili nga ne qe jeton ne Europe i ka rene rasti te njohi mjaft prej ketyre qe puthen nga 20 here me somalez qe i varen qurrat neper xhiro...Ne fakt edhe vete europianet kane filluar ti bejne sakte dallimet mes nje kosovari dhe nje shqiptari....vetem dem imazhit te Kosoves i bejne asgje tjeter ...

Gjeja e pare bie ne sy kur ndodh nje krim i tille , eshte origjina nacionaliteti !  Ketu nuk ka gje te keqe te thuhet. Mund te rritesh ne Gjermani ne Angli SHBA, por kjo nuk ka rendesi sepse edhe atje ka kriminele bile edhe me te bujshem, qe kane vrare me shume njerez, kane bere kasapane. Interpretimet jane gje tjeter, nuk e besoj qe gjermanet te intrpretojne gjerman kosovarin si steriotipin  kosovar te kriminelve!

Djema po perpiqem te perkthej disa pasazhe nga nje artikull i gazetes gjermane "Focus" sot date 3 mars 2011 ora 10.45.

Vrasesi ne aeroportin e Frankfurtit duhet te kete patur kontakte me islamisten.

Po behen gjithnje me besuese faktet, sipas te cilave atentatori ka bere vrasjet per shkaqe politike.

Vrasesi sulmoi autobuzin me ushtaret amerikane duke vrare dy dhe plagosur dy te tjere te cilet po luftojne me vdekjen. ( Pra sic duket ai nuk ishte brenda ne autobuz sic lexova siper ne forum. ky eshte shenimi im personal).

Policia nuk ka konfirmuar hipotezen, sipas te ciles vrasesi punonte ne aeroportin e Frankfurtit. Sipas vleresimit te specialisteve 21 vjecari nuk ka patur bashkepunetore.

Sipas nje raporti te "Frankfurter Allgemeine Zeitung", vrasesi e ka pregatitur vrasjen ne menyre shume te hollesishme.

Policia nuk ka konfirmuar thenjet sipas te cilave vrasesi para se te qelloje te kete thene ne gjuhen arabe "Zoti eshte i madh"

Sipas informacjoneve te mediave vrasesi ka qene shume aktiv ne Facebook. Atje u gjet qe ai ka patur kontakte me shume predikues radikale islamiste.

Ministri i brendshem i Hessen Boris Rhein kishte thene se nuk ka asnje te dhene qe vrasesi te kete pasur motive politike per kete veper teroriste. Nga ana tjeter kongresmeni amerikan Patrick Meehan ne Washington tha se duket qe ky te kete qene nje akt terorist.

Pra djema keto ishin pasazhet qe une mendova se ishin me te rendesishmet nga artikulli ne fjale. Mendoj se ky veprim i denueshem prish edhe nje here imazhin e shqiptareve ne bote, por nga ana tjeter ky akt nuk perfaqeson ndjenjat e respektit, dashurise dhe mirenjihjes per ndihmen e dhene per popullin amerikan.

 
 

 

 

Schießerei am Frankfurter Flughafen

 

Brima e nje prej  plumbave te vrasesit ne autobuzin e ushtareve amerikane.

Deri ne sqarimin e plote te ngjarjes, ketu do lulezojne abuzimet.

Nqs kjo ngjarje ka patur vetem arsye banale (sherr momental apo afatgjate), kjo e ben kete tipin nje idiot kriminal qe duhet kalbur brenda.

Nqs ka vertete motive fetaro/terroriste, ceshtja rendohet akoma me shume. Por te bie ne sy se keto akte te supozuara ekstremiste ndodhin perhere nder emigrantet dhe asnjehere ne Shqiperi, Kosove apo FYROM. Duket pra se me shume keta bien viktima te propagandave te shoqatave ekstremiste qe veprojne ne vendet perendimore, dhe s'kane asnje lidhje me Islamin shqiptar. Ju kujtoj se viktima te ketyre propagandave kane rene shpesh edhe qytetare te vendeve perendimore me origjine te krishtere.

Edhe nese ka shoqata apo individe me qendrime radikale, me shume behet fjale per debat fetar, se sa per propagande anti-perendim. Akoma me pak per qendrime anti-amerikane. Vlen te permendim nje nga pankartat qe shoqatat radikale fetare ne Kosove mbanin ne duar gjate nje proteste :

"Brother Obama help us ..."

Sigurisht duhet te vazhdojme te jemi vigjilente qe organizatat ekstremiste te mos infiltrohen me ane te shoqatave fetare radikale, por kurrsesi nuk mund t'i etiketojme si terroriste te gjithe ata qe predikojne nje Islam disi me radikal.

Mos me keqkuptoni une nuk kerkoj as te bind maskarenjte e ketushem, raciste anti-shqiptare te Kosoves, etj. apo anti-myslimane qe kerkojne te perdorin keto raste per te fyer komunitete dhe hedhur mesazhet e tyre kryqezatiste. Keto jashteqitje te shoqerise shqiptare, shpresoj t'i pastroje koha dhe masat ligjore.

"Vlen te permendim nje nga pankartat qe shoqatat radikale fetare ne Kosove"

"Brother Obama help us ..."

 

ty te shqeteson se ai vrau amerikanet????? ....apo se eshte vrases ????

I dashur eri83.

Me vjen keq, per me gjithe deshiren e mire timen nuk mund ta kuptoj pyetjen qe ti ben. Mua me shqeteson ( me vjen te theras e bertas ) fakti se ai vrau njerez pamvaresisht nga kombesia e tyre. Keta djema te rinj jan djem nenash e baballaresh, vellezer motrash, ndoshta baballare femijesh, ose te martuar ose fejuar. Kush te jep te drejte ty te vrasesh njerez te tjere.

Me kujtohet me respekt rasti i boksierit te peshes se rende Muhamet Ali. Ai nuk deshi te shkonte ne Vjetnam per te luftuar me aresyen e vetme sepse sic tha ai :"Vjentamezet nuk me kane bere ndonje gje te keqe".

Nuk kuptoj ( pothuaj po cmendem nga inati ) se si nje djale i ri nga Kosava shkon e vret njerez qe nuk i kane bere gje ( edhe po ti kishin bere gje, per kete ka gjyqe dhe jo vetedrejtesi ). Pse mor djale............................

 

Mu me shqetesoi qe nuk vrau nja dy nazista ne vend te amerikaneve. Se ata gelojne ne aeroportin e Frankfurtit...

ITS,

thjesht tani, qe ta vazhdoj edhe une t´ia koj nonen muhabetit:

Ku e di ti, qe ata dy te vdekurit nuk kane qene nazista? Ose qe ne familjen e tyre nuk ka patur naziste? Sepse kete kosovarin e bon menjiher islamist pa prit akoma se ca do te thoshte prokurori apo gjykatesi. A nuk me lind edhe mua e drejta te supozoj, qe gjysma e botes eshte naziste?

Ore ti ..., je ne terezi qe ben kshu pyetjesh?

Po fajin e kane keta qe nuk vejne lajmerim qe ketu tu lejohet hyrja vetem atyre me I.Q. mbi 30!

eri83:"atehere propozo ti nje zgjidhje eficente ...."

Zgjidhja eficiente 100%-deshe ska dhe sdo ket ndonje her.
E vetmja zgjidhje totale eshte qendrimi ne vendin tend.

po kjo ide bie ne kundershtim me levizjen e lire te njerezve...

Pikerisht prandaj te thash qe ska zgjidhje. Gjermanet kan nje shprehje "Fass ohne Boden" qe do te thot ne shqip "fuci pa bazament" qe ska as fillim as fund smiley

NYT

German prosecutors said on Thursday that Islamic radicalism may have motivated a Kosovar to open fire on an American military bus at the Frankfurt airport, killing two United States airmen and wounding two others.

The suspect arrested at the scene was a 21-year-old who lives in Frankfurt, according to a police spokesman, Manfred Füllhardt. The police charged him with murder and attempted murder, but they did not rule out terrorism charges. He was expected to appear in German federal court on Thursday.

“The circumstances raise suspicion that the attack had an Islamic motivation,” the federal prosecutor’s office in Karlsruhe, Germany, said in a statement on Thursday.

Germany has so far been spared a catastrophic terrorist attack of the kind experienced in the United States, Britain and Spain. But three of the Sept. 11, 2001, attackers lived in Germany, and security officials acknowledge that the country remains a breeding ground for Islamic radicals.

Germany, Britain, and France have been on edge since last year over warnings of the possibility of pending attacks by radicalized European citizens who might have received training in the lawless border region between Afghanistan and Pakistan. In November, the German authorities beefed up security at train stations and airports after an informant said that a group linked to Al Qaeda was planning to shoot civilians in a public place.

In Washington, President Obama said he was “saddened and outraged” by the attack on Wednesday. “We will spare no effort in learning how this outrageous act took place,” he said, “and in working with German authorities to ensure that all of the perpetrators are brought to justice.”

American officials in Washington said there appeared to be no immediate evidence tying the gunman to any terrorist organization.

The Associated Press reported that his uncle in Kosovo identified him as Arid Uka and said he was born and raised in Germany after his parents moved there about 40 years ago. The German police, however, said he was born in Kosovo, The A.P. said. The uncle, Rexhep Uka, said that the family was Muslim and that Arid Uka worked at the Frankfurt Airport. That could not be immediately confirmed.

The names of the dead were being withheld pending notification of the families. The injured were being treated at Frankfurt hospitals for wounds listed as severe in one case and serious in the other, the German police said.

Mr. Füllhardt said that the dead and wounded airmen were part of a group of 13 who had just arrived from London and had boarded the bus to go to the American military base at Ramstein, about 80 miles southwest of the Frankfurt Airport. He said they were in uniform and headed for deployment in Afghanistan.

The dark blue bus had United States Air Force license plates, though American military officials regularly warn their personnel in Germany not to use military license plates to be less conspicuous.

A little before 3:30 p.m. local time, the suspect argued with some of the airmen and then shot one who was standing in the open door as well as the driver, Mr. Füllhardt said. The two airmen who were wounded were also near the door. The suspect fled and was captured by a federal police officer.

The attack took place at Terminal 2, near the check-in counter for the Russian airline Aesmileyot. Military buses often use the location to pick up soldiers and airmen in transit via Frankfurt, which is one of Europe’s busiest airports.

In the aftermath of the shooting, the area was rapidly cordoned off, but the terminal continued operations. A police dog sniffed the area, searching for spent cartridges. Several bullet holes were visible in the windshield of the bus, which was eventually towed away. Two carloads of men and women who appeared to be American officials arrived, but they did not speak to reporters.

An American military official, speaking on the condition of anonymity, said that the United States was not ruling out terrorism, although it was unclear if the suspect was acting alone or with partners. “I don’t know if he’s tied to a group,” said the official. “But there is enough information at this point to indicate that he identifies with Islamist terrorist ideology.”

That official also said that there were some reports indicating that, contrary to the account of the German police, the airmen were not in uniform.

When American service members travel overseas on commercial flights — and at civilian airports like the one in Frankfurt — they typically wear civilian clothes, so as not to draw attention to themselves. They are also told not to carry anything that would identify them as service members, like military bags.

The Ramstein base is one of several major United States military installations in the Frankfurt region that serve as logistical hubs for operations in Afghanistan and Iraq as well as treatment centers for wounded service members. American soldiers and airmen are a common sight at the Frankfurt airport, itself a hub for military personnel traveling to or from bases in Germany. It has been a target in the past: in 1985, a bomb exploded at a crowded departure lounge, killing a man and two children and wounding 42 people.

Chancellor Angela Merkel spoke about the Wednesday attack in Berlin, according to Reuters, saying: “We don’t know the details but I would like to express how upset I am. We have to do everything we can to find out what happened.”

The German magazine Der Spiegel reported on its Web site that the suspect was carrying a large amount of ammunition when arrested. The police said they could not confirm that report.

A man whose office is near the site of the shooting, speaking on the condition of anonymity to protect his business, said witnesses told him that the gunman shouted “God is great” in Arabic before firing. Mr. Füllhardt, the police official, said he could not confirm such reports.

 

 

 

Onash e onash po mu verdallisnin nja 2 sot ne mengjes..

Pyta njonin, i kishe noi gjo ata ushtaret? Jo tha.. As une se kam noi gjo ate koqen i thash.. isha gati me e gjujt me kepuce kur me tha "ai nou, ti je krishcen"

Masanej muhabeti shkoi drejt radikalizimit.. i futem ene i integral per te permbledh te gjitha gjonat negative qe ekporto bota arabe duke perfshi edhe martesat mes kusherinjve te pare. Pervec Lankasterit mu kujtu edhe ai fshati i ndare shqiptare ky gjysa e meshkujve se kane mo problem tja hipin gocave te xhajes..

Pranej nuk duhet bo shume konfidence me koleget e punes. Se ne e kena zakon me i tregu historine e shqiperise cdo njeriu qe takojme...

Ktu thojn, "Dont shiit uer ju iit!"

se shof lidhjen.. Une se kam mcef noihere qe jam shqiptar.. Punoj ne tip skuadrash dhe kam lloj lloj robsh qe me raportojne dhe ka lloj lloj robsh qe i raportoj.. do sdo do flasesh per te tilla gjera.. ate punen e iting shit gjithashtu se kapa..

 

Nuk po them te mcefesh se ka je. As une nuk e mcef, por mua nuk po me thote njeri gjo sot as drejt per drejt as onash ne onash si ta paskan bo ty me mjes.

Edhe une punoj me skuadra ktu si ti, po nuk i jap shume konfidence kolegeve te punes per muhabete shqypnie... Dhenia e konfidences kolegeve te punes, ku ti ha buke... mund te konsiderohet si shiiting...

Nejse I better GBTW before I start shiiting too much online...

Ne rastin me te mire je tu tregu se ata robt me te cilet ti puno, jane ndryhse nga keta 2 robt me te cilet une punoj.. dhe besoj qe jane pasi te dy keta jane ish ushtare amerikane dhe njeri ka jetuar dhe ne gjermani..

gjifsesi, urime per kurajon  per te analizu situata qe as i njef.. smiley

 Ktu thojn, "Dont shiit uer ju iit!"

Kurse atje ku balta eshte me e embel se mjalta thone:

"O ha e mba, o dhit e ha !"

 Mister Bush........ pa he na e thuaj,  ku bie ky lloj fshati qe tu kujtu mre?...

"mu kujtu edhe ai fshati i ndare shqiptare ky gjysa e meshkujve se kane mo problem tja hipin gocave te xhajes....."

Eshte ne peshk, mu onash ksaj temes.. virus beduin.

Pyta njonin, i kishe noi gjo ata ushtaret? Jo tha.. As une se kam noi gjo ate koqen i thash

smileysmiley

Po kto qelbsinat e policise gjermone pse bojn sikur sdine gjo?

Cer duhet te thone?

A little before 3:30 p.m. local time, the suspect argued with some of the airmen and then shot one who was standing in the open door as well as the driver, Mr. Füllhardt said

Ca terroristi ben sherr verbal me viktimat e tim para se ti vrasi?

Cdo gje tjeter pastaj qeka spekullim qe nuk konfirmohet nga policia gjermane (ka thene allahu akbar, ka pasur aq e kaq municion etj).

Ano puna e allahuekberit o me te nigjume prej njonit qe e ka kyt info prej nji tjetri. Hajt me bast qe ka nigju "he t'******a motren"

Keto spekullimet sec me kujtojne ca rednecker ne Texas ato ditet e para mbas 9/11 qe ja u kerrcisnin taksixhijve sikh me kobure...

krimi asht ideuar programuar dhe pergatitur nga vete gjermanet duke lene nje shqiptar qe te behet ekzekutori i vrasjeve

Ti qenke per ne okebe fare plako

 

shqiptari ka qene gjihtmone koke TURKU

po ky kosovari  e quan veten Abu Reyyan ne facebook...

thone se te gjitha klikimet "Like" i paska ne faqet ku publikohen citatet e Bin Ladenit ne fb...

Mesa duket s'ka me dyshim, nga ç'thote artikulli paska qene viktima tipike e propogandes ekstremiste; tip i mbyllur, anti-socjal qe kalonte kohen duke pare vidjo propogande. Ne mos radikalizmi islamik diçka tjeter do ta kishte shtyre ne ç'mendurira, kete pati me afer kete mori.

Atehere nuk na mbetet gje tjeter pervec se ti bashkohemi grupit ne fejsbuk Fuck You Arid Uka.

Kisha propozu si titull "Kosovo tells you : Fuck You Arid Uka".

krrrrrrrrr, se na cuditet me  keto fllashkerime prej idiotesh noterike.

Qeka prek ne nder ky karalloja se paska pare nje video ku ne gjasme perdhunohet nje vajze afganistaneze nga ushtare amerikane, e kshu vendosi te veje nderin ne vend duke gjetur nje autobuz te mbushur me ushtare amerikane e duke i qelluar ata.

leje se po e heq

"Po un qe ma kan perdhunu kusheriren nji tufe pakish "

Ti duhet te vrasesh kusheriren se i ka tempteishen ata me bo ate pune..

Thone qe nje imam maroken i ka thene "Biro merr hakun e motres afganistaneze dhe qerroi ata qente infedele amerikane!"

Eh ckeni me e Bo Safirin ne Qafir prap. Ah mer Abu reyann mer Abu reyann

Idiot komplet.njerez qe jetojne ne dimensione primitive.Mitomae qe i eshte mbushur mendja se do ndrrojne bote e histori,te mjere per te cilet eshte lule jeta ne nje burg gjerman se sa i lire kudo...

 Mos u zini djema, se njerez me çrregullime psiqike ka ne te gjith boten, biles ne USA diç me teper. 

muslimanet shqiptare nuk jane te tille..... si ky terroristi...kjo eshte e sigurt.

por nga ana tjeter, ne nje popullsi me shumice muslimane si shqiptaret, here pas here eshte potencial real per te lindur individ si ky....edhe kjo eshte e sigurt..

Me duket mua, apo ja ngope nje absolutizem ketu? Nuk eshte gabim ta besh, jo, perkundrazi, une e perdor per vete(po... mbase dhe une gabim bej, ku i dihet)... zakonisht kur dua te provoj dicka(prove my point)... speaking of which; what is yours?

islami eshte nje fe universale....pra shqiptaret muslimane do ndikohen patjeter nga zhvillimet e kesaj feje ne rrafshin boteror...dhe kjo gje eshte mese normale..

problematika qendron ne faktin se,  islami zhvillohet ne rrafshe te ndryshme, ne popuj te ndryshem dhe me rryma te ndryshme brenda vetes...ku nje rryme e tille eshte edhe radikalizmi islam..dhe si pasoje do kete edhe individe shqiptare qe do ndikohen nga kjo rryme...

ose thene me nje shembull te thjeshte..

p.s nese jane 10 muslimane ne shqiperi..dhe ne bote islami ka 2 rryma (liberal dhe radikal) ...sado te moderuar dhe  europiane te jene keta te 10...njeri (1) do ndikohet nga radikalizmi....dhe kjo eshte e sigurt

ndryshe do bejme gafen me te madhe, e do biem ne ABSOLUTIZEM, nese besojme se te gjithe do jene liberal.....

besoj se te sqarova sado pak per ate "absolutizmin" e pikpamjeve te mia.

po jam absolut i relativitetit...

Mbase gabova qe e shkrova ne anglisht pyetjen? Cfare pike kerkon te besh te ditur.

Sa per komentin, nuk di c'te te them...

per ty gjerat duhet te jene absolute vetem e vetem se nuk pranon dot qe ne nje sistem gjerat ecin absolutisht ashtu sic ti nuk e pret... prandaj cdo gje eshte absolute per hir te mospranimit te faktit se kunderta te mund te vije relativisht afermendsh... si i thokan, absolute, vetem se nuk te duket ty e pranueshme. pra cdo gje absolute... "ndoshta". apo jo?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).