Godina e parë e Radio Tiranës, Rruga e Kavajës, Tiranë.
Kjo ndërtesë i përkiste familjes Kallçiu.
Fotografuar nga LUCE më 1939-n.

 

 

 

Tefta Tashko Koço pas shfaqjes së operas "La Boheme" në Beograd, 1946.

 

 

 

 Dr. Hamdi Sulçebe - figurë e shquar e mjekësise shqiptare, krijoi dhe drejtoi një ndër emisionet më të spikatura në Radio Tirana. "Ora e mjekut" filloi transmetimin që në vitin e parë të çeljes së radios, 1938, dhe vijoi për më shumë se gjysmë shekulli.

 


Fotografite dhe pershkrimet jane marre nga foto-arkivi i revistes AKT.

184 Komente

smiley mikrofoni, telefoni

si e ka pas ai filmi, radiostacioni?

 Eshte fatkeqesi ta thuash, por nuk me lidh asgje me radio Tiranen pervec degjimit te ndeshjeve te dielave plot diell tek dyqani i berberit te lagje, ndersa prisja rradhen per "ballaboksin" tjeter.

Ka qene e ideoligjizuar per dhe e merzitshme per vdekje.

Jo edhe aq radikal PF! smiley

Po ndonje te merkure ne darke kur jepej ndonje teater ne radio? "Pallati 176" apo "Shi ne plazh"?

Pastaj pjesa tjeter ishte e merzitshme sic thua ti.

Pastaj doli programi i dyte i Radio Tiranes, dhe kjo vetem ne muajt e pushimeve te veres nga qershori deri ne shtator, i cili ishte me pak i liberalizuar. Sikur i jepte diteve te plazhit tjeter ngjyre.

 Po nuk keni faj ju smiley

Emisioni i perrallave cdo dite me 7 pa dhjete mbas dite ene ajo Zheji me ate zerin flame fare.

Heroizmi i popullit tone ne shekuj te dieleva smiley

Po dhe emisionin Nga kenga ne kenge, me kerkesat e degjuesve smiley

Nuk keni faj ju jooooooooo, kur nuk ndenji Enveri dhe nja 20 vjet te tjera smileysmileysmiley

 Mire edhe emisioni i perrallave me Vera Zhejin quhet. Edhe plaka qe degjonte zerin hipnotik te Hamdi Sulcebegut. Po p.sh une akoma mbaj mend shume emisione te radios italiane qe i kishim planifiku tek axhenda e javes per t'i degjuar. Pa diskutu tangerllikun ne ze kur te pyesnin se pse e le oren e fundit te mesimit diten e shtune dhe ti thoje se e le per te degjuar "Il Parene" (12:50-13:20) smiley 

Pa diskutu tangerllikun ne ze kur te pyesnin se pse e le oren e fundit te mesimit diten e shtune dhe ti thoje se e le per te degjuar "Il Parene" (12:50-13:20) smiley

Ne kemi pas thene Hipareja... dhe bija telef pas Nick Kamen-it smiley

http://www.myvido1.com/wYygnRa52bzUFbkdU...

 

 Ej, meqe ra muhabeti ke Hipareja, a ma mend njeri, ka qene nje kenge ne fillim te viteve 80 ne Hipare, spanjisht. Jo Lambada! Spanjisht, jo Gjermanisht! smiley

Nuk ishte as Vamos a La Plaja!

E kishte videon me ca rob me sombrero! 

Kujt i kujtohet t'na boje i llaf! 

Flm

La Colegialla..

vamos a la plaja

bandido

 E ke lene mesimin per ket

Ndersa kur ishe student edhe per kete, mbi 10 jave ne vend te pare

Se mos harrosh Fadil Kepin per sigurimet shoqnore smiley

 Jp Koth. Kujtimet me te bukura i kam me kete.

 Aman o burre i dheut, kush degjonte Radio Tiranen ne plazh?! Pastaj kur tirana filloi te transmetonte Richard Claydermanin me piano ne kishim dhjete vjet qe degjonim Let Zeppelin, Doors dhe Pink Floyd. 

Po mire mor PF! Qe te gjithe e kane filluar matematiken me tabelen e mbledhjes dhe te shumezimit, perjashto ketu Lizander Saracin qe e ka fillu me integralet dhe matricat. smiley

Ti fare mire mund te kesh degju dhjete vjete para meje Led Zeppelin, por vetem prej faktit qe je dhjete vjet me i madh se une. smiley

Ajo e degjimit te Radio Tiranes 2 ne plazh ka qene paksa intriguese, sepse e coje radion tek italiani, ia hapje zerin radios qe ta nigjonin edhe njizet cadra me tutje, pa patur frike fare, sepse po te binte bytha keq thuaje qe eshte programi i dyte. smiley

I gjithe muhabeti ishte qe te ishe aq intuitiv dhe te dije kur mund te mbaronte kenga dhe te futej ne loje moderatori, qe ti beje shpejt e shpejt nje "cut". smiley

E kjo na beri si gjysem DJ radioje. A sort of:

K-BILLY's "super sounds of the seventies" weekend.  Just keeps on coming with this little ditty. They reached up to twenty one in may of nineteen seventy. The George Baker Selection: Little green bag.

Pedro & PF, m'falni devijimin nga tema, por kisha i dhurat per ju te dy (mbase s'do ju pelqeje, por cilesia eshte tulle fare, sepse nuk eshte open, por ne salle):

John Mayer ne concert (CBS) - mbi nje ore live (NYC, 11.19.2009)

Hahahaha, ore vertet Lizandri goxha buje beri atehere si femija gjeni. Car emisioni ka qene ai pedro.... me Koco Devolen me duket?????? 

Jo mer jo, ka qen spektakli "10 sportistet me te mire te vitit" dhe zhvillohej tek Pallati i Sportit (qe atehere quhej Partizani). smiley

Meqe ra fjala, ka qene i njejti spektakel, ku u zbulua edhe nje talent tjeter i spektakleve televizive, Agron Llakaj, atekohe me profesion minator ne Memaliaj. smiley

Si do te kete qene nje gje eshte e sigurt perfaqeson nje histori dhe duhet ruajtur.....

Radio tirana flet me vete tani, se nuk e degjon mo njeri...

  smiley

flm qe i ndate me ne!

Te bukurat e Radio Tiranes: kenget e bukura ( antistres, pop...), anketa muzikore e te dieles ( sidomos kenga fituese e cdo muaji), zeri i vecante i perkryer i Vera Zhejit: po fillojme perrallezen tuaj!, teatri per femije cdo mengjes te diele, programi i dyte qe e degjonte gjithe plazhi ne Durres (ndjese paste ky plazh i shkrete)....Me duket se duhet me thene edhe : ndjese paste Radio Tirana se ka kohe qe nuk ekziston me smiley

Shi si bojne, sikur skane pas majt syze vetrata dhe 

rrugeve te plazhit... smiley

A mund te ma gjesh pak ket Ilirian ne ngjyre blu, te lutem shume? Edhe me antene te ngritur perpjete. smiley

aut ov stak! Mund te parapaguash per serine e re "Lirie" po t'dush..

 Radio "Fatosi" per fakiret smiley

Maj men kur me bi ne dore nje magnetofon samsung me nje kasete si minivalixhe.. smiley bashk me nja 10 kaseta t'hujshme..

permenc boney-msat smiley 

 Vallaj, po dul ne Internet Radio Tirana, une do e degjoj me qejf!  A ka ndonje radio shqiptare ne Internet?

Me i llaf, jo radio me dj shqiptar qe lu muzike t'huje, po radio tamom, talk radio medemek?

Ketu ke nje list te radiove shqiptare ne internet, nder te tjera eshte dhe Radio Tirana 1 dhe 3.

 bofsh hajer soen! smiley

Lexonin nga nje faqe libri perdite smiley , kurse te dielave babi degjonte sportin, mami me bente banje ne aneks, qyngjet e sobes ishin skuqur nga nxehtesia, dhe ne shtepi kishte nje arome lakrori dhe hoshafesh qe s'kam per ta harruar kollaj.

ahhh....

Ta llis pak muhabetin smiley

Po ne qe e fillonim me gjimnastiken e mengjezit qe me 7 pa i cerek ... nene,babe dhe femije - gjimnastika ju ben mire  - aj, zvaj , harasho !

...e per ta vazhduar pak t'llimen e Drizos, para gjimnastikes se mengjesit ishte Kalendari Enciklopedik smiley...

Kur une isha i vogel, babai im kishte nje rradio  Iliria me antene te madhe qe merrte gjim ato shtete.  (nga arixhiu Mevlan)

Perrallat me Vera Zhejin mezi i prisja, bashke me teatrin e kukullave cdo te diel ne oren 10 te TVSh-ja. smiley Me kujtohet qe mbeshtesja koken ne divan, ngjitur me radion, nje pjate trahana ne dore, dhe me veshet pipez!

Edhe sporti degjohej gjithmone, me Ahmet Shqarrin me duket? Megjithese, kur luante Partizani ne TR, im ate ishte gjithmone ne stadium. Me merrte dhe mua ndonjehere.

 

 

Kjo Vera Zheji, mos eshte ajo qe bente zerin e arushes Tao Taos te filmi vizatimor..

 Vera eshte Teto Sanda smiley Gruja e Cakshirit qe i thyen te tera kur nxehet, 

Jo po ta dish smiley

Po pse kot e shkruajta une me lart "Shi ne plazh"? smiley

te dashur femije, edhe per sot perrallza juaj mbaroi!
naten e mire!

 

vec ksaj degjoj dhe radiodramatizimi per femije nga ora 2 e drekes
Ah, pa harru qe radio zevendsonte TV sa here digjej naj llambe a diode

Cfare zeri qe kishte...ishte gjyshja e te gjithe kalamajve! smiley

Kur digjej televizori ishte traume!! Sidomos dite te diele, kur kishte kukullat...qaja si vic! smiley

Ka qene Ismet Bellova ,me pas Ahmet Shqarri

po ate muzkine myzeqare para ores 6? na duhej te coheshim para ores 6 me gjet vend te mire ne autobus kur udhetonim ........... sa inat e kisha ate muzike se me kujtonte qe duhej cuar shume shpejt ...

 Po radiot e vogla te dores "Orion" kush i mban mend? Babi im e mbante gjithmone ke koka e krevatit. smiley

na thuaj te drejten ANA cfare degjonte?? mbase realizimet e pllaneve pese vjecare,apo telegramin e urimit qe i dergohesh kryetarit....republikes...popullore....pse jo edhe vizitat e delegazioneve te partise komuniste marksiste leniniste te ....DHE TE NESERMEN ME HOV TE RI RREVOLUCIONAR SHKONTE NE PUNE....

Radioja jone ishte kineze .Mbijetoi deri ne vitin 1990.duhej ti bije me shpulle qe te takohej teli i llambave katodike.

Mbaj mend emisione te tilla si psh"heroizmi i popullit shqiptar ne shekuj"(sot duhet bere idiotesia e popullit tone ne shekuj)

Nje emision tjeter ishte programi me kenge sipas kerkesave te degjuesve.Ushtar zyberi ne kukes pershendet  sheqeren te fejuaren e tij kooperativiste ne sarande me kengen "u njohem bashke ne aksion te dy'.

 

Kush a ma thelle ore ?

Ke ato altopalantet stergjatsh ne rruge ku u mblidhshim dhe nigjonin ...goooooool ! Po ke emisionet e gjuheve te "bllokut lindor " Me i 'quti " ishte kush kapte  magjarshen smiley

ju flet Tirana! Po japim lajmet. Punetoret e NB Perparimi, te rrethit te Rokopeqit, hodhen doren e trete te urese.

radio qe me shoqeroi te gjithe femijerine time me enderra me shpresa,me gezime...por edhe me shume e shume genjeshtra,mashtrime,trillime..radio tirana..me mesove dalengadale te nderroj kanalin per te te degjuar vetem gabimisht.me vjen keq qe nuk e nderrove asnjehere zakonin e vjeter per ti sherbyer vetem padronit pottere.

never liked radio tirana

sapo msova ca ishte FëMë-ja rrija kalibroja gishtat ku e ku me kap nai kanal allasoj smiley

Mikroborgjeze...

Sikur te kishte diku online ndonje incizim nga ato perrallat qe tregonte tetoja, ose ndonje radio-dramatizim etj do ishte najs.

Tani per moment mu kujtun radio-dramatizimet, i kisha harruar...efektet zanore qe i benin me goje rrezik nje pjese lol ose sido qe i benin qe ishin te njejta gjithmone, era p.sh. frynte gjithmone njesoj smiley

po sikur te degjoje edhe njehere HEROIZMIN e POPULLIT TONE NE SHEKUj!!!

anketa muzikoreeeeeeeee !

sikur ishte dje !  http://www.youtube.com/watch?v=etQr6ptRHX8

'Kjo osht konga bukur fort' (do thoshin tironcit), sepse e ka pas bo nje çun i talentum, qamet, Kastriot Gjini, por qe vdiq shuuuuume i ri   smiley

 Radio Tirana atebote, ishte i vetmi mjet argetimi pas sportit, kryesisht futbollit. Me bukura ishte diten e diele, qe ishte ne fillim anketa muzikore, pastaj radioposta, pastaj i vite radha iparese (se keshtu i thojshim) pastaj vinte "Heroizmi i popullit tone ne shekuj", vite radha e komentatorit te madh Anton Mazreku, (pastaj e Ismet Belloves) dhe ketu myllej hesapi me radion. Me kujtohet kom qene nja 10-12 vjeç qe kam nigju per here te pare nje emision lajmesh shqip nga bota e lire, dhe me kujtohet emri i Kamboxhies, i thoshte Kambodia

Pas '71, na myten me kenge popullore dhe me muzike simfoinike

Very stylish!

 oh yes! smiley

iLiria, parardhes i iPod

nuk di ca teme qe ajo me route 66; po meqe je ketu: nje experimenti im i ngjashem ka qene nje rreth ne Lindje, dmth Atlanta-NYC-Plainfield(CT)-Detroit-Chicago-Nashville, Tennessee (thru Indiana, Kentucky)-Atlanta.

Makina ka qene nje Nissan Altima virtualisht e re.

Rrugen 66 do e boj se s'bon, por ne kthim me avion.

Enderroj nje drive te ngjashem me ate siper, dmth San Diego-LA-Vegas(me pak Mojave)-SF-Oregon-Seattle-Vancouver. Mbase, mbase, edhe ket. Where is a will, there is a highway. Tons of pictures implied!

si nuk ia kthyen pronareve te vertete godinen ... as qira nuk po i japin, as tjegullat nuk po ia nderrojne, vetem sa e nxorren jashte akademine e fundit te shkencave....

Andon Mazreku! (Perkulena gjith nderim me te gjujtme topash)

shtojce: kur kam degjuar Martin Heidegger ne video duke fol Was Heisst Denken etc, gjeja e pare qe kam mendu nuk ishte mendimi, por mendimi "c'osht mer ky qe folka si Dr. Hamdi Sulchebegu"?

                                                                                                  ..https://youtu.be/LkD_j54thDU

                                                                                     ..https://youtu.be/qj2wloYdP3w

5*
smiley

                                                                                                        .https://youtu.be/ycKKp3y9Ejg.

para ca vitesh ne montreal po degjoja ne radion e makines nje emision te mbasdites me nje animator mjaft te njohur (Paul Houde) i cili po tregonte qe kontaktin e tij te pare me nje radio te huaj e kishte bere me Radio Tiranen. Dhe kjo kur ishte femije. Kurioziteti e kishte shtyre te kerkonte me shume rreth ketij emri dhe me pas kishte mesuar shume rreth Shqiperise.
Personalisht, Radio Tiranes i kam dash shume emisonet e te dieles( sec ka qene nje emision muzike sipas anketave apo letrave) , sporti ne oret e drekes. te premteve ne darke por edhe te merkurave jepej radiodramatizimi. ka pas dhe nje emision me kenge te huaja me duket midis ores 2:30 dhe 4:00 ku me shume jepeshin kenge revolucionare smiley te amerikes latine.
tani jam munduar te kap ndonje emision nepermjet internetit (sidomos kur punoj) por jane shume dobet. si ne cilesi por edhe ne disponibilitet.

   Radio Tirana eshte vlera jone kombetare me nisme me e para,inaguruar ne 28 Nentor 1938.Nisi me nje fuqi transmentuese prej 40 wat dhe eci nepermjet punes se figurave emblematike te artit e te kultures tone.Ne thesarin e saj mban zerat e Tefta Tashkos, Marie Krajes, Tonin Guraziut , te Kristaq Antoniut, te poliedrikut Fan Noli dhe te kollosit Aleksander Moisiu,te disa perkthyeseve te para , disa brilante fare, te Kadri Roshit, e thuajse te gjithe artisteve qe duhet nate dimri ti kujtojme.Mban zerin dridherues te Vaces e ca nuk mba brenda ajo Radjua  jone e Tiranes.Mba zerin e atij qe e inaguroi Mbretit Zog, mba te atij qe e Cliroi Tiranen, te Enver Hoxhes, mba dhe te ketyre me pas qe e baderdisen Tieanen..

I mba  te gjitha Radjua jone, Radjo Tirana, Radjua e gjith Kombit shqiptar, per te cilen ne jete te jeteve duhe te jemi krenare.

   Ta duam Radjo Tiranen dhe te mund ta shpetojme  nga disa " rriqna " qe jo vetem nuk i kan shtuar gje te mire, te hajrit, modernizuese ne vlere, por po i heqin nga ato qe trashegoi.

Duajeni Radio Tiranen sepse kudo qe te jeni e cdo stacion te botes madhe e madheshtore,qe te jeni duke ndigjuar, sapo te ndigjoni sinjalin e saj.......do tju ndihet ne shpirt nje si kontakt elektrik. E ahere sigurisht ...pipze veshet!

Ju flet Tirana ! 

ju ?                                                                                                        ..https://youtu.be/zXM7CY0fXjk

                                                                                      .https://youtu.be/hMLM3L0oLaE.

                                                                                      https://youtu.be/afeIb-6MyDw

 Grave deshe me thone ...ai qe bere terror diten e çlirimit te Tiranes ?

Zemra Shqiptare - Pushtimi i Tiranës më 1944 dhe terrori ...

www.zemrashqiptare.net/.../Pushtimi-i-Tiranës-më-...Traduci questa pagina
07 mag 2011 - Nuk u çudita kur më thanë se sa më terrorist të ishte njeriu, aq më ... tëveçantë për Tiranën, dita e çlirimit duhet ta gjente Shqipërinë dhe

Pse e shtove o burre i dheut ? Se as wikipedia nga i more informacionet nuk e permend ...

Thote qe keto cuca e djem kishin mbaruar konservatoret  në universitetet e konservatorët e Evropës së qyteteruar ..smiley

Tek Radio Tirana ka punuar dhe motra e Nene Terezes,Age ..Ne fillim si perkthyese dhe pastaj si spikere ..vdiq ne Shqiperi bashke me nenen e saj ...Nene Terezes ju refuzua kerkesa per ti pare e vizituar ...smiley nga perbindeshi qe permende me siper ...

                                                                                 ..https://youtu.be/ejuzm3wMVoQ

☆☆☆☆☆

                                                                                 ..https://youtu.be/RBHN-baD6co

                                                                             .https://youtu.be/ZoCsH3M-fTw.

                                                                            ..https://youtu.be/bI3BVbQS1vk

                                                                                   https://youtu.be/5Z0hav35CXE

                                                                                                     https://youtu.be/OJ5b3FlesFE

.

smiley

 

                                                                                  https://youtu.be/_dzeGsrFCDQ

                                                                              https://youtu.be/bI3BVbQS1vk

                                                                            https://youtu.be/6eKuAa0t0lk

                                                                                     https://youtu.be/ZSyewjz927g

Radio dhe Televizioni publik shqiptar vazhdojne te mbeten "territore te pushtuar" e te degraduar...Si gjithe vendi xhanem!....smiley

                                                                                https://youtu.be/0qsvBU7G_JE

smiley

Per zotin qe ti je i modh vertet!smiley

e linkove meqe te permenda emrin, e t'zu lemza e Vaçes.smiley

 

                                                                            smiley                  https://youtu.be/JovO0rZ6lUk   

+1

Lindur e rritur ketu Ilirjano.

 Lindur dhe rritur atje dhe .... ngrysur ne Ameriqi  smiley

Ka qene ndryshe jeta dhe njerzit me pare ne qytetet shqiptare si. Korca , Shkodra , Durrsi ,Fieri, Tirana Elbasani, Permeti .ect ect

Kjo eshte jeta,

Faleminderit partizanit t pare qe foli ne Radio Tirana .

Dino, livadhis dhe icik sonte se neser pastaj... Tiranen, Tiranen, se te tjerat... (luan dy gishtat ne forme gershere)

    shyqyr qe na lane radion thuaj                                                                             https://youtu.be/6HK6zvojREY

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).