Sa më shumë thellohet ngërci politik shqiptar aq më të ‘shenjta’ bëhen deklaratat e faktorit ndërkombëtar. Deklaratat e zyrtarëve perëndimorë tashmë konspektohen fjalë për fjalë me një vëmendje që dikur ia kushtonim vetëm librave të shokut Enver.
Edhe kritika që i bëhet qëndrimeve të tyre shpesh anti-demokratike mbart brenda saj një farë habie dhe zhgënjimi të tipit “si ka mundësi të flasin kështu ndërkombëtarët?”

Roli i ndërkombëtarëve (dmth Perëndimit) si arbitër suprem në konfliktet tona të brendëshme legjitimohet si pasojë e statusit të tij në skenën tonë politike. Ndërkombëtarët shikohen si aktor ‘mbi palët’ apo ‘i paanshëm’. E thënë ndryshe, ata gjykohen si një arbitër i ndershëm dhe i moralshëm që nuk ka nevojë apo interes të mbajë anën e asnjërës palë politike, përvecse anën e demokracisë.

Problemi është se ky gjykim është tërësisht i pavërtetë. Faktori ndërkombëtar qoftë ai amerikan, qoftë ai europian, kanë interesa shumë më të mëdha në Shqipëri sesa vetë shqiptarët. Mjafton të kujtojmë se sektorët më strategjik dhe fitimprurës të ekonomisë sonë, si sistemi bankar apo ai i telefonisë, ndodhen në duart e ndërkombëtarëve. Tenderat më të mëdhenj të qeverisë shqiptare, sic është rruga Durrës – Kukës apo Tiranë – Elbasan fitohen nga firma të huaja. Së fundi, edhe borxhet prej qindra milionë eurosh që Shqipëria ka në tregjet financiare ndërkombëtare janë borxhe që ua ka bankave të huaja.

Për të gjitha këto arsye ndërkombëtarët janë më të interesuar në zhvillimet shqiptare sesa qytetarët e thjeshtë shqiptarët që shpesh nuk gjejnë as një vend pune në Shqipëri. Interesi i faktorit ndërkombëtar është simetrik me interesin e investitorëve apo bizneseve që ata përfaqësojnë. Ai përmblidhet tek koncepti i stabilitetit. Stabilitet do të thotë mbi të gjitha ruajtja e statuskuosë, ku prioritet ka ruajtja e sistemit aktual ekonomik, pavarësisht cilësisë së dobët të demokracisë që ky sistem prodhon. Në këtë kuadër demokracia është në funksion të sistemit ekonomik, dhe jo anasjelltas. Demokracia bëhet e rëndësishme vetëm atëherë kur pakënaqësia politike bëhet aq e madhe saqë rrezikon prishjen e rendit aktual të gjërave.

Në këtë pikë dikush me të drejtë mund të më kundërshtojë se problemi nuk është te ndërkombëtarët, por para së gjithash tek vetë politikanët tanë. Në fund të fundit është paaftësia dhe korrupsioni i tyre që e bën të domosdoshme ndëryrjen e ndërkombëtarëve. Për pasojë legjitimiteti i ndërkombëtarëve nuk vjen ngaqë ne mendojmë se janë ‘pa interesa’ (sikurse po përpiqem të argumentoj unë), por ngaqë politikanët tanë janë kaq të korruptuar saqë nuk kanë pikën e besueshmërisë.
 
Që një pjesë e madhe e politikanëve tanë janë të korruptuar (ndonëse jo të gjithë), kjo nuk diskutohet. Ama që në të gjitha skandalet më të mëdha korruptive që kanë ndodhur në Shqipëri janë përfshirë edhe ndërkombëtarët, edhe kjo nuk ha shumë debat. Ndaj ideja se shqiptarët janë të korruptuar ndërsa perëndimorët janë të ndershëm, që promovohet me sondazhe dhe studime nga vetë këta të fundit, në fakt është iluzion. Për të kuptuar këtë mjafton t’i hedhim një sy skandaleve më të mëdha korruptive të viteve të fundit.
 
Si fillim, Gërdeci skandali më shpërthyes korruptiv shqiptar, nuk ishte thjesht punë shqiptarësh pavarësisht se ne kritikojmë pafund pushtetin aktual, pasi atë votuam në vitin 2005. Gërdeci ishte një aferë korruptive që filloi në Pentagon dhe mbaroi në Shqipëri. Ishte një aferë korruptive ku mbi të gjitha ishte përfshirë një firmë amerikane. Ishte një aferë ku një tender prej qindra milion dollarësh ish fituar nga një amerikan pothuajse adoleshent, krejt i dyshimtë. Pa folur për afërsinë politike dhe njerëzore të zyrtarëve shqiptarë protagonistë të Gërdecit me ish ambasadorin amerikan Withers.
 
Skandali tjetër madhor korruptiv ai i rrugës Durrës- Kukës që tashmë ka shkuar më shumë se 1 miliard euro, ka si protagonist një firmë amerikane, firmën Bektel. Është e njëjta firmë që po ndërton rrugën edhe në Kosovë, duke filluar nga një kontratë prej 700 milionë eurosh. Natyrisht në debatin tonë lokal ne jemi marrë me zyrtarët shqiptarë, por përfituesit kryesorë të kontratës së ‘rrugës së kombit’ nuk ishin zyrtarët shqiptarë po kontraktorët e huaj.
 
Me pak fjalë, është e vështirë të gjesh një skandal madhor korruptiv qoftë ky privatizimi i ARMOS, privatizimi i Albtelekom, privatizimi i AMC-së, privatizimi i OSSH-së, TEC-et, apo lejimi i importit të plehrave, ku nuk është i përfshirë edhe faktori ndërkombëtar. Për sa kohë sektorët kyc të ekonomisë sonë kontrollohen nga ndërkombëtarët, është e pamundur që këta mos të jenë të përfshirë në korrupsion në një vend që gëlon nga korrupsioni. Duke u marrë me korrupsionin e Priftit apo Metës, ne harrojmë mega-korrupsione që ndodhin sot para syve tanë, p.sh. me cmimin e tarifave të telefonisë celulare apo të interesave të kredive bankare, ku përfituesit kryesorë nuk janë zyrtarët shqiptarë.

Prandaj ky veçim i politikanëve shqiptarë si tërësisht të korruptuar përballë një faktori ndërkombëtar që del ‘tërësisht i ndershëm’ është një iluzion që mbahet në këmbë kryesisht nga vetë faktori ndërkombëtar dhe nga urrejtja e madhe që ne kemi për njëri-tjetrin. Dikush urren Berishën, dikush Ramën dhe dikush tjetër të dy bashkë. Në këtë lojë ndërkombëtarët në vend që të shikohen me sy kritik përdoren si instrument për të goditur njërën, tjetrën, apo të dyja palët. Edhe pse dëmin e vuan Shqipëria dhe shqiptarët që përdoren si placke për mbajtjen e pushtetit.
Pra nuk po them se politikanët tanë janë burra të mirë dhe nuk duhen kritikuar. Problemi është se korruptimi i klasës sonë politike duhet parë si produkt i një sistemi politiko-ekonomik neokolonial që bazohet tek privatizimi i vazhdueshëm i cdo pasurie madhore kombëtare shqiptare kryesisht në funksion të kapitalit të huaj. Një sistem që bazohet tek vendosja e ekonomisë shqiptare nën varësinë e tregjeve financiare ndërkombëtare, dhe tek vendosja e tregut dhe forcës punëtore shqiptare në funksion të nevojave të ekonomive europiane, më tepër sesa në funksion të nevojave tona të brendëshme.
Politikanët tanë janë fajtorë se e kanë pranuar dhe po e zbatojnë këtë sistem brenda të cilit mendojnë vetëm për pasurimin e vetes dhe të klientelës që përfaqësojnë. Ama faktori ndërkombëtar, i përfaqësuar nga ambasadorët europianë apo amerikanë, është konceptuesi i këtij sistemi politiko-ekonomik si dhe përfituesi kryesor prej tij. Ndaj më shumë sesa si shenjtorë ndërkombëtarët duhet t’i shikojmë si aktorë me interesa të qarta dhe të ngushta në skenën tonë politike. Ideja dominuese se ata edhe ia dinë edhe ia duan të mirën Shqipërisë është në fakt vetë thelbi i dështimit të demokracisë sonë.

48 Komente

Thuaje hapur mos ki frike qe faji nuk eshte vetem i Saliut! Per Gerdecin e denuan tjetrin ne amerike ata, ndersa ne Shqiperi nuk reagoi kush. Si tha Sula jeni "aksioner" por kujdes!

Megjithate, imazhi i nderkombetareve si "te drejte"  dhe "te pa anshem" ka marre nje goditje te fort, vet fakti qe ti guxon e shkruan per kete eshte zhvillim. Per fat te keq amatoret e ambasades amerikane e kane kthyher imazhin e Amerikes ne syt e shqiptareve me kokposhte ndersa deputet e PE te djathte e te majte jane bere me keqe se deputet e parlamentit tone, te cilet perserisin dhe lexojne letrat qe ju japin pa bere asnje koment.

Te paska ik Kajsi marreveshja me ndermjetesine e nje ambasadori qe mos arrestohen gardistet dhe qe e shkeli Ina Rama ?

E ke harru me dashje smiley

Sot gjykata e Apelit liroi 3 gardistet qe u arrestuan para ca ditesh e duket qe ndonje marreveshje tjeter eshte respektuar smiley

Po kete duket e ke parashiku tek kjo me duket : 

Edhe pse dëmin e vuan Shqipëria dhe shqiptarët që përdoren si placke për mbajtjen e pushtetit.

 E kom thone una "dashtunia eshte me e forte kur ka pak interes brenda", kom qene i meçem una.....

Kajsiu ka gjujt mire .Duket qe e lexon PPU smiley .

Gjithsesi shenja te tilla qe artikulojne nje Integritet Moral te Shqipetareve , nje pervoje jo te vogel mbi 20 vjecare dhe disa dhjetra vjecare Historike se ku te con kjo lloj "shitje boothe "  e ekonomise , eshte e vertetuar .Jo me pare se ne fillimet e shtetit Shqiptar u aplikua nje strategji e tille ekonomike me zgjidhjen e pyetjes "C'osht fashizma" , qe baballaret e kombit i dhane pergjigje "do dhitni m'pilaf e makarona " . Dhe ne realitet solli nje pushtim ku ka mjaft "KRENARE" sot , qe frymezojne qeverine , per rruget dhe bashkimin me Kosoven qe na dhuruan smiley Biles edhe disa Godina e objekte qe shfrytezohen dhe sot .

Sikur vetem nje fakt te thjeshte te analizojme "zotrimin e telefonise celulare " do shohim se nuk eshte i nevojshem FARE po FARE trajtimi i dhenies tabulatave telefonike "komisionit Ham-Ham tePd pr ngjarjet e 21 Janarit , as si shkelje Kushtetuese as si Privaci ose Liri e te drejtave e hamahamahamahamaham ..

Ato i kane ne dore "ustallaret" qe e nxiten si "pa dashje" k.idiotin alias kapo di governo te Zanes smiley z. bebebebeb-risha te blegerije  i Pari per "grushte shteti" sepse "i di te gjitha bisedat tuaja zotnie " biles ai di edhe bisedat personale te "lavires se Kuvendit ", me fal te atyre te rrugeve , si brenda dhe jashte vendit , ndryshe ....

Se na i respektojme  ambasadoret zotnie ...ose " une ja u them Jue zotnie , se Edvin Kristaq Kriminel  Rama , sulmoi jo MUE po investimet tuaja zotnie , qe une po i mbroj me Garden time "....Pretoriane te sahanlepiresve , sumeshiturve te nje shteti qe akoma per atavizem ruan emrin SHQIPERI ! " Miqt e berishes ", kujtoni Ju lutem ate te peshtirin dhe ne pamje si ish Ambasador i Bullgarise me duket , qe e shpetoi duke i dhene n/shtetesine shqiptare se do e kishin kalb ne BURG ne vendlindje !

Nje fillese investiguese e Kajsiut ne "pergjithesi " dhe e arsyeshme , por gazetaria shqiptare mund te investigoje shume shume lehte rolin e shndrimit te ish Shqiperise tashme ne Hale te Mafies Nderkombetare e asaj Italiane ne vecanti ! Nje vend qe nuk prodhon ASGJE , as Domate as Kashte , pervecse shet MBETURINAT e nje ish sistemi si Kromet  e Energjine , , mburret se ka PAVARESI !!!! Dhe Olldelet e Lulet e partise me Lakuricen ne krye ...hihihingellijen per suksese !

Parate qarkullojne neper dhe nepermjet BANKAVE si ketu dhe atje . Remo Xhirone na e dha shembellin njehere , nuk do rrije per cdo rast te mesoje Fari Balliun dhe vuvuzelet e sukseseve e fitorjeve te PD-se , as duke kerkuar ne lumin e Kirit mos gjen ndonje pale eshtra !! Do vije shume shpejt koha qe ne te shndrrohemi ne "varreze kolektive " me kete filosofi e propogande qe ULERIN sot mbi ish Shqiperine !

Ku je , ku je o zemer e merguar ...

Welldone Kajsia!! more kajsia, less lubonja (i sotshem), no drugs" eshte parrulla qe duhet ti percillet intelektualeve shqiptar.

Perpiqet te shikoje thelbin e fenomeneve, te ngreje pikpyetjet e duhura me fryme studiuese dhe kritike.

Shkrimet i ka te perqendruara dhe jo te hallakatur..

 

Artikulli me i dobet i shkruar ndonjehere nga Kajsiu(nga ata qe kam lexuar). Padiskutim eshte ne vazhdim te idese se mbrojtur nga ai ne nje artikull te meparshem se sistemi teresisht liberal i ndjekur ne ekonomi eshte ne thelb i deshtuar. Mund te vazhdoje me kete teori, por menyra sesi perpiqet te implikoje "produktin" politik nderkombetar ne Shqiperi me interesat ekonomike nderkombetare ka probleme te dukshme.

Po te ndjekesh vijen logjike qe perdor Kajsiu, fare thjesht mund te arrish ne perfundimin qe nderkombetaret,(te gjithe nderkombetaret) "po synojne" nje shtet me institucione te dobeta,e me ekonomi te dobet, shtet ku institucionet nuk kane fuqi te luftojne korrupsionin, apo ku biznezi vendas nuk ka potence te konkurroje ne tregun shqiptar ndryshe i prish pune nderkombetareve. Mund te insistohet edhe ketu nen frymen romantike te teorive konspiracioniste, apo i tronditur ca si shume nga nderhyrja amerikane ne Irak, por problemi eshte qe nese adopton nje mekanizem te tille logjik, qitja behet me goditje shume te larget. Mos ndoshta nderhyrjen nderkombetare ne Kosove, aq shume te udhehequr nga amerikanet, e shkaktoi vetem "lobimi" i Bechtelit e kompanive te tjera simotra, per interesa te tyre? Ne qofte keshtu artikulli eshte i denje te konsiderohet si shoku me i mire i artikullit te Velise ne Huffington post, sepse po ta kishte cuar me tej do conte uje ne mullire te tjera e jo ate shqiptar. Ceshtja eshte, se nuk mund te hedhesh poshte nje sistem duke u trembur nga elementet me negative te tij. Shqiptaret nuk jane krijesa me te korruptuara ne vetvete se te tjeret. As me pak te korruptuar. Nuk eshte se i duan parate, rryshfetin me pak se te huajt. Por nuk mund te luftosh kete rrezik duke larguar te huajt, apo duke i pare me syrin e mashtruesve. Luftohet duke forcuar institucionet, duke forcuar disiplinen e brendshme, ndryshme futemi ne ate qerthull dyshimesh, intrigash, mosbesimesh qe politika jone ka aq shume qejf te na fuse.

II. Te mos harrojme se shume me shpesh shkojme ne tek nderkombetaret e nuk vijne vete ata tek ne.

 

 Boisa, sidoqofte, kjo gjendje qe eshte krijuar, eshte ne dem te imazhit te vendit dhe kombit tone, pikerisht nga klasa jone politike, dhe per te huajt/nderkombetaret kjo gjendje, nuk i merzit , perkundrazi ata urojne qe keshtu te vazhdoje, te "interesohen" per fatet tona, te japin "ndihma", qe perkthehet ne borxhe, te japin "men", e me radhe. 

Nuk ka diskutim per pjesen e pare te fjalise, po per te dyten me duket se gjerat ndahen ne nje menyre konceptimi, qe ju, Pjer, e keni te perafert me Kajsiun.Perse duhet t'i kerkojme apo t'i shohim gjerat nen syrin e nje deliresie inekziente? Dmth me nje shembull qe ka lidhje dhe me me siper, ju mendoni se tregu i borxhit ekziston sepse ata qe e ofrojne ate duan te perfitojne, une mendoj se ai ekziston sepse disa kane nevoje per te. Kjo nuk i nxjerr te paret burra me te mire, por thjesht te nevojshem.

tregu i borxhit ekziston sepse ata qe e ofrojne ate duan te perfitojne, une mendoj se ai ekziston sepse disa kane nevoje per te

Tregu i borxhit ekziston sepse eshte nje forme varesie dhe kolonializmi.

 

boisa; "....  ju mendoni se tregu i borxhit ekziston sepse ata qe e ofrojne ate duan te perfitojne, une mendoj se ai ekziston sepse disa kane nevoje per te... " 

 

 Jo per mburrje boisa, por duke qene se ndjek ter veprimtarite e bankave te ndryshme, ekonomive te ndryshme, qeveritarve te ndryshem, parlamentarve te ndryshem, firmave te ndryshme, dhe mbi te gjitha (kjo qendron me siper seç permenda ketu siper), duke qene se e njoh mire makroekonomine, fuksionimin e bursave perendimore, etj, po te bej nje pyetje; Kur akumulon nje te ardhur dhe nuk ke fushe/vend ku ti investosh keto te ardhura, çfar do besh, do i lesh ne vend numuro, te mos marrin vlere. Natyrisht qe jo. Do kerkosh fusha/vende te tjera pêr ti investuar, dhe kjo te detyron te perdoresh çdo lloj mjeti per te bindur tjetrin (fusha e lire) qe te pranoje X kredi apo investim. Tani , se i kujt eshte perfitimi, i atij qe mendon se ku ti investoj, apo i atij budalles qe pret, si puna e Buall Mavrise dhe klases politike shqiptare dhe afrikane, kjo eshte nga ç'kend veshtrim e sheh problemin. 

asnje kunderargument nuk ke paraqitur ne kundershtim te te atyre te kajsise..

Ne shkrim jane ilustruar me shembuj interesat e mpleksura nga te huajt ne kete vend.

Natyrisht nuk eshte vendi per te gogolizuar te huajt, por jo dhe per te hedh shapken mbi sy. Ka dicka qe nuk shkon tek nderhyrja aktive e te huajve deri ne detaje..Ka nje konflikt interesash vendase, me ato te huaja. Nuk ka asnje vizion strukturues per te ardhmen. Po te ndjekesh dhe diskursin politik perqendrohet ne menyre te verber ndaj reagimeve te faktorit te huaj..Eshte mbyllur cdo kanal i politkberjes se brendshme..Varesia po behet totale..

Kjo sepse Kajsiu nuk ka paraqitur asnje argument ne shkrimin e tij

Ka bere nje implikim te faktorit interes ku te mundej, kur dihet se interesi eshte karburanti qe leviz gjithcka, apo thuajse. Me nje fjale, ia ka dale te "paqtoje" Fuhlen me drejtorin e Bechtelit, t'i lidhe interesat e tyre per "interesa" te tij. Kjo me duket pa sens.

Me nje fjale, do te qe, sikur te isha socialist, te "paqtoja" liderin, Ramen, me interesat e deputetit ndertues, Fidelit te rradhes. Nuk do e beja kurre nje gabim te tille. smileyp

Pse ben akrobacira te kota... Ai po thote qe ka nje konflikt te interesit te huaj me interesin real te brendshem. Dhe kjo beteje po shkon ne kah te interesit te jashtem. Ne c'menyre po shkon? Me liberalzimin total. Kajsia jep shenjat qe te indikojne per kete dukuri

 Mjafton të kujtojmë se sektorët më strategjik dhe fitimprurës të ekonomisë sonë, si sistemi bankar apo ai i telefonisë, ndodhen në duart e ndërkombëtarëve. Tenderat më të mëdhenj të qeverisë shqiptare, sic është rruga Durrës – Kukës apo Tiranë – Elbasan fitohen nga firma të huaja. Së fundi, edhe borxhet prej qindra milionë eurosh që Shqipëria ka në tregjet financiare ndërkombëtare janë borxhe që ua ka bankave të huaja.

 

Nuk e di nese jam dakort me kete paragraf duke patur parasysh sesa treg i vogel eshte Shqiperia per investuesit e huaj. Sektori bankar por edhe ai i telekomunikacionit eshte si me shume nje nen-satelit i prezences se firmave te huaja gjetke ne Ballkan     sesa nje njesi ne vete. Po te kthehemi dhe tek infrastruktura, serisht Shqiperia eshte si hapsire gejografike shume here me e vogel ne krahasime me vendet e tjera qe kane te njejten nevoje per zhvillim te infrastruktures.  

 

 Shqiperia mund te jete treg i vogel, por eshte vend ku behet rrumpalle.

Veshtire se gjen vend tjeter ne Europe qe te mos monitoroje cmimet, konkurencen, cilesine,   etj. pra te punoje kundra shtetasve te vete dhe ne interes te te huajve, sic eshte bere rregullisht ne Shqiperi. 

Ne ca vendi ne bote qeveria ben marreveshje me fqinjet KUNDER interesave kombetare, sic jane ujrat me Greqine, plehrat me Italine, regjistrimi i kombesise ne favor te Greqise... 

 

 

 E njejta rrumpalle eshte edhe ne Serbi, Bosnje, Moldavi,  Gjeorgji, Bjellorusi apo dhe Maqedoni te cilat perfaqsojne tregje relativisht me te medhaja sesa Shqiperia (minus Maqedonine). Megjithate ku qendron qellimi i komentit tend sepse nuk po e kuptoj? Une thjesht permenda qe Shqiperia ishte treg relativisht i vogel per te patur interes kaq te madh ekonomik nga nderkombetaret, mund te jene ne loje interesa te tjere gjeopolitik . Kompaniet e huaja, hajde dhe po e pranoj edhe pse risku i investimit eshte i lart.

Ne mos gaboj INSTAT ka te dhene per tregusit qe ti ke permendur me lart, persa i perket interesave kombetare nuk te pergjigjem sepse eshte jashte kontekstit te komentit qe bera. 

Une thjesht permenda qe Shqiperia ishte treg relativisht i vogel per te patur interes kaq te madh ekonomik nga nderkombetaret, mund te jene ne loje interesa te tjere gjeopolitik .

 

Gjeopolitika eshte ne dispozicion te interesave ekonomik e politike. Arsye e vogel te duket ty qe italia te zgjidhe problemin e plehrave, nga te cilat po gumezhin prej kohesh, duke qene aktive ne shqiperi. Mua nuk me duket interes aq i vogel. Energjine po ashtu duke hedhur lloj lloj projektesh qe nuk gjejne zbatim ne vendin e tyre..Interesi Grek, gjithashtu aspak i vogel. Sektori bankar teresisht i dominuar nga ta, celular gjithashtu..ncuq, cuq. Kompanive te huaja u intereson kjo tablo..Vend i vogel jemi, por shifrat tregojne se oreksin importues e kemi te madh, cka u ben fresk tregjeve te tyre.  

 Sa me i vogel dhe pa influence nderkombtare te jesh, aq me shpejt manipulohesh ne nivel politikanesh, behesh pre e lehte.

Pastaj, diplomatet nuk eshte se po lene koken ketu... Ne kete gjendje qe jemi, keta tanet kontrollohen nga nje te kollitme e vetme e diplomateve te nivelit te shtate..

Ajo shprehja; me mire moot sesa i vogel, duket se gjen zbatim ne kete rast..Per me teper kur je i vogel te shfrytezojne ne maximum dhe te marrin neper kembe...Keshtu dhe puna e vendit tone te vogel.

 Albano ke ndonje te dhene, tregues apo dhe shifra per perfitimet ekonomike te nderkombetarve ne Shqiperi ne krahasim me vendet e tjera qe permenda me siper jo per gje por qe te mos ngelemi ne nivelin e argumentave bosh. 

Aman tani, mos me kerko shifra, se nuk kam ndermend te bej studim apo te mbroj teza ketu!! Flasim ne baze te njohurive te bera publike, intuita ime personale, cka shoh perdite! Nuk ke degjuar ti psh per rrugen durres kukes (1 miliard euro)..Po per bilancin tone tregtar, importet e rritura me BE. Per Sektorin energjitik te privatizuar, per projektet energjitike, per importimin e plehrave nga italia ne te ardhmen, per mullijte me ere ne karaburun..Per bankat greke ne shumice qe operojne ne shqiperi. Per dy kompanite me te medha celulare (greke) qe ne vite te tera kane xhvatur xhepat e shqiptareve..Shifrat mund te jene dhe potenciale per te ardhmen..

whatevs

 Kott, vertete qe eshte nje reg i vogel nga pikpamja glibaliste, por eshte nje treg shume i mire, per kapitale te levruara ne je ,ase te madhe. Vertete vetem nepermjet shifrave, mund te flitet. Ja:

1. Bechtel Enka per nje periudhe 4 vjeçare, xhiroi nje fond prej 1.3 miliard eurosh, te duket e paket kjo ty?

2. KOmpanite celulare ( te trija bashke, pa plusin) vjet paten nje fitim neto prej 150 milion evrosh, po kjo te duket e paket.

3. Sistemi bankar, qe qarkullon nje sasi prej rreth 5 miliard evrosh ne vit, pati , nje fitim neto, prej 120 milion evrosh, edhe kjo s'eshte pak.

Ka edhe te tjera, por ti duhet ta dish, Kajsiu ka te drejte, se interesat ekonomike, prevalojne mbi enteresat politike, dhe jane nje parakusht per keto interesa.

Shiko edhe zhvillimet e fundit ne Europe. Shiko autokritiken e Fyles, per mbeshtetjen qe evropa u ka dhene sistemeve te rrezuara tashme, vetem per prfitime ekonomike.

Prandaj Kajsiu ka te drejte.

 Alidems se pari nuk me duket se permenda qe Kajsiu nuk ka te drejte, une e lexoj Kajsiun gjithmone dhe eshte nga te pakten analiste ne Shqiperi qe e degjoj dhe e lexoj me deshire. Une nuk isha dakort me ate paragraf qe selektova me siper sepse mu duk shume absolut dhe e permendenda qe kompanite prezente ne Shqiperi jane si dege (nen-saletit) te korporatve me te medhaja te lokalizuara ne rajon. Tani normalisht qe ata kane benefitet e tyre qe qendrojne ne Shqiperi nese flasim per industrine e telekomunikacionit sepse konkurrenca eshte shume minimale, eshte pergjithesisht ndarje tregu midis 3 lojtareve dhe qendron benefiti finaciar por qe te mbroj idene se investuesi i huaj (nderkombetaret) diktojne kur te kete stabilitet dhe jo stabilitet ne Shqiperi me duket pak si jo e menduar mire. Jam dakort qe investusit te huaj i intereson stabiliteti politik ne Shqiperi sepse ka te bej me riskun dhe me perfshirjen afatgjate ne tregun Shqipetar. Une nuk e di cfare produktesh dhe sherbimesh do gezonte Shqipetari i zakonshem nese nuk do ishin kompani prezente ne terren, nuk di kush do ofronte telefonine e levizeshme, kush do ti shtronte ato pak rruge ndersa bankat akoma nuk e ka kuptuar se ne nje siperfaqe aq te vogel sa eshte Alb te kete banka cdo 20 metra le te themi, kur ne si vend nuk prodhojme asgje, keshtu qe mos te flasmin me shpate per benefitet e te huajve qe ofrojne sherbime qe vet ne si individe i konsumojme. Une kerkova shifra se shkrimi i Kajsiut mu duk i thate ne krahasim me cfare ai shkruan zakonisht. Nuk kishte asnje analize komparative apo kuantitative ne lidhje me investimin qe eshte bere ne shqiperi nga firmat e huaja ne krahasim me vendet e tjera ne rajon. Permenda me siper Serbine, Bosnje, Maqedonine, Bjellorusine, Moldavine qe kane siperfaqe me te madhe dhe popullsi me te madhe sesa shqiperia dhe ergo, konsumi eshte me i madh, kane tregues ekonomik pak me te larte se Shqiperia (pervec Moldavise) jane ne te njejta nivele ne strata te korrupsioni si Shqiperia ( Indeksi i Korrupsionit per 2010 ). Une kerkova per tregues ekonomik dhe mu pergjigjen me ujrat nderkombetar (qe jane te njejtat deri tani), plehrat (ku asgje realisht nuk eshte sjelle nga Italia deri ne kete moment) apo regjistrimin e popullsise (qe sensusi ne Shqiperi u anullua per momentin). Nese do ti bejme nje analize problemit le te behemi me pak emotiv dhe flasim me shifra.

Bechtel Enka ne faqen e tyre te internetit ka menazhuar nje fond prej 418 milion Euro qe u eshte akorduar nga qeveria Shqipetare. Me jep nje link per shifren qe ti permend.

Vodafone, Eagle apo AMC (?) normalisht qe kane fitime megjithate dua te shikoj diku te ardhurat e tyre vjetore te viteve te fundit. Duke vazhduar ne kete linje dua te te permend qe Vodafone te pakten eshte prezente ne vende te tjera me stabilitet te ulet politik si Nigeria, Ghana, apo dhe ne vende te tjera si Turqi, Qatar Rumani, Afriken e Jugut etc. Vertet mendon se nese dicka nuk shkon mire ne Shqiperi humbasin prezencen ne tregun global - Jo.  Vetem Vodapone ka shenuar te ardhura vjetore prej 49 miliard paund Britanik ne 2009. Vertet mendon se 150 milion euro (shuma qe permend ti per te tre kompanite) do rrenoj operimet e tyre?

Sa per sistemin bankar, une nuk e di pse eshte aq i "rrjetosur" ne Shqiperi. Shqiperia ka nje ekonomi te larte informale, nuk ka nje sistem taksor rigoroz, nuk ka fuqi prodhuese. Veprimtarite e vetme bankare ne Shqiperi jane llogarite rrjedhese apo llogarite e vogla te kursimeve. Bankat nuk i ofrojne sherbime investimi konsumatorit, kane interesa te larta (te trembshme) qe ndonjehere mendoj a kane aftesine te mbajne kursime me ato interesa te larta per 3+ million banore.

Tani te kthehemi tek argumenti i Kajsiut qe une e pranoj pjeserisht edhe pse akoma mendoj qe firmave te huaja nuk i behet shume vone nese ka stabilitet politik ne shqiperi sepse motivimi me i madh per to eshte ai gjeopolitik apo ekonomite periferike te lidhura me Shqiperine (gazi, nafta, trafikimi i armve, pastrimi i lekve etc). I vetmi interes i huaj qe une shikoj prezent aty jane kompanite Greke apo dhe ato Italiane. kaq. Sot ishte nje shkrim diku per perfshirjen e Coca Coles me familjen e Kadafit, flitej per nje shifer pre $35 miliard, para disa ditesh ishte nje shkrim  tjeter sesa krahu filantropik i familjes Kadafi ishte perfshire me LSE (London School of Economics) ku kishin dhuruar 1.5 milion pound Britanike, nuk po permend kompanite e tjera prezente ne keto vende. Tani flasim sesa influence kane te huajt ne fund te fundit ne ngjarjet ne Libi edhe pse kane dite qe kane filluar sansksionet nga OKB, perendimi dhe co. E njejta shfaqe ishte dhe ne Tunisi apo dhe Egjipt, vende qe gezonin nje fare stabilitetit ekonomik dhe politik me mire se Shqiperia dhe per me teper tregje shume here me te medha se Alb, vende qe i kishin sherbyer interesit Amerikan ne rajon...

 

Ka disa paqartesi ne komentin tend. Rrekesh te besh krahasime me vende te tjera, cka ta erreson pamjen qe ben Kajsia. Kajsia perqendrohet se shumti te modeli i zhvillimit dhe rastet e dhena jane mese te mjaftueshme per te pranuar qe ka nje interes nderkombtar, qofte dhe rajonal.

Shqiperia ka nje peshe specifike te vogel ne nivel korporatash, por nuk mund te thuhet se realisht nuk eshte shfrytezuar dhe nuk mund te arrihet te shfrytezohet ne te ardhmen.

Rasti i kompanive telekomunikacionit eshte flagrant. Ne gjithe keto vite po ta krahasoje me rajonin, cmimet kane qene shume here me ta larta..ne te njejtat kompani qe operojne edhe ne vendet e tjera..

Fabrikat e cimentos me impakt ne mjedis...

Ekziston edhe nje treg borxhi, ne te cilin shqiperia po hedh hapat e para..

Edhe njehere, kapu me modelin ne nivel teorik... shifrat nuk jane te nevojshme ne kete rast per te arritur e nxjerre disa konkluzione edhe persa i perket trendit..

 

 

 

 Albano mos me kundershto duke riperseritur fjalet e mia te riformuara ne fjali te tjera ok se nuk perben argument. Une nuk morra persiper te shkruaj ne artikull sesi modeli i demokracise ne Shqiperi eshte kushtezuar nga interesi i faktorit nderkombetar . Kur te marr persiper te bej kete gje do kem parasysh te bej sinteze te efektit ekonomik me numra dhe jo fjale.  Une nuk mund te kapem me problemin ne nivel teorik sepse nuk jam trainuar ne te njetin background si Kajsia, une dua numra dhe dicka tagjente. 

Totalisht jashte teme, nuk ta kane fajin te huajt per cmimet e telefonise te levizeshme, ti si konsumator ne fund te fundit i perdor, ka menyra qe perdorin konsumatoret sic eshte bojkotimi i sherbimit, politika te tilla efikase prej konsumatori. Por problemi nuk eshte vetem ne trajten teorike, sepse ka te beje me nevoje konsumimi keshtu qe smund te flasim vetem per teoria pa diskutuar impaktin dhe benefitin tek konsumatori. Ti si individe po i pasuron ne fund te fundit. Perdor Google Voice, Skype mer burre nese te vret shume. Dhe boll me kete sjelljen e vet-viktizimit dhe delegimit te fajit te tjeret.

 

Me ate paragrafin e dyte i vure vulen..Kam nje xhaxha, coban ne fshat maje te malit, me te cilin komunikoj ndonjehere. Do ti kerkoj te instaloj Skype...Upss interneti duhet instaluar me pare.Dmth, edhe per tarifat e telefonise e paskam un fajin. Ta kisha bojkotuar celularin fare. Sikur vetem ta kisha kuptuar me pare..

Ok, e leme se nuk po kuptohemi..

 pra te thashe qe ishte jashte teme, megjithate pergezime per xhaxhin eco-friendly smiley

 Kott, me ndihmove me ate linkun per Bectelin. Ajo thote per rreth 400 milion, kurse ministria jone e financave e nxorri 1.2 miliarde. se ku ka shkuar kusuri, shife veet. Ne nje ekonomi informale si e vendit tone, kompanite e huaja, gjejne shesh dhe bejne pershesh. Ato deklarojne aq sa u duhet atje ne vendin e tyre, qe te shmangin taksat, gjithmone ne bashkepunim me qeveritaret tane, qe gjithashtu perfitojne nje shume goxha te madhe parash...

 

"Një shembull si eurokratët ndjekin interesin e xhepit të tyre"E PLOTË ONLINE NË RESPUBLICA.AL | 05/03/2011 | 

Komisioneri i BE-së për çështjet e Shëndetësisë, maltezi John Dalli, ka dalë dje kundër opinionit të boss-it të vet, Barroso-s. Barroso tha dje, se "Gaddafi duhet të largohet, pasi koha e tij ka mbaruar.

Është koha për ne që t'u themi arabëve, se jemi me ju". Mirëpo John Dalli e sheh ndryshe këtë punë. Në një konferencë për shtypin në Maltë, ai e lëshoi veten ca si shumë: "Askush nuk ka të drejtë të thotë, se ç'duhet të bëjë Gaddafi. Ky e di vetë se ç'vendim duhet të marrë. Madje, ai ka bërë përpjekjet e veta për pajtim kombëtar". Mund të thotë ndokush: po ç'na duhet neve qëndrimi i një komisioneri të BE-së mbi Gaddafi-n?

Në fakt, ajo që më duket e rëndësishme është një gjë tjetër: John Dalli e mban këtë qëndrim, ngaqë ai ka patur lidhje biznesi të vazhdueshme me Libinë e Gaddafi-t ("he has a long history of commercial links ëith Libya", thuhet në site-in euobserver.com). Kështu që mos u befasoni shumë nga qëndrimet e diplomatëve apo eurokratëve të ndryshëm në favor të gangsterit Berisha.

Secili syresh nuk është se e pëlqen Berishën për sytë; jo, e pëlqen për arsye të tjera, të cilat nuk kanë të bëjnë fare me të mirën e shqiptarëve; shpesh kanë të bëjnë me të mirën e tyre personale. E cili njeri i ndershëm mund t'i jepte mbështetje një kryeministri që vret 4 protestues opozitarë?

 

"Një shembull si eurokratët ndjekin interesin e xhepit të tyre" E PLOTË ONLINE NË RESPUBLICA.AL | 05/03/2011 | 

Komisioneri i BE-së për çështjet e Shëndetësisë, maltezi John Dalli, ka dalë dje kundër opinionit të boss-it të vet, Barroso-s. Barroso tha dje, se "Gaddafi duhet të largohet, pasi koha e tij ka mbaruar.

Është koha për ne që t'u themi arabëve, se jemi me ju". Mirëpo John Dalli e sheh ndryshe këtë punë. Në një konferencë për shtypin në Maltë, ai e lëshoi veten ca si shumë: "Askush nuk ka të drejtë të thotë, se ç'duhet të bëjë Gaddafi. Ky e di vetë se ç'vendim duhet të marrë. Madje, ai ka bërë përpjekjet e veta për pajtim kombëtar". Mund të thotë ndokush: po ç'na duhet neve qëndrimi i një komisioneri të BE-së mbi Gaddafi-n?

Në fakt, ajo që më duket e rëndësishme është një gjë tjetër: John Dalli e mban këtë qëndrim, ngaqë ai ka patur lidhje biznesi të vazhdueshme me Libinë e Gaddafi-t ("he has a long history of commercial links ëith Libya", thuhet në site-in euobserver.com). Kështu që mos u befasoni shumë nga qëndrimet e diplomatëve apo eurokratëve të ndryshëm në favor të gangsterit Berisha.

Secili syresh nuk është se e pëlqen Berishën për sytë; jo, e pëlqen për arsye të tjera, të cilat nuk kanë të bëjnë fare me të mirën e shqiptarëve; shpesh kanë të bëjnë me të mirën e tyre personale. E cili njeri i ndershëm mund t'i jepte mbështetje një kryeministri që vret 4 protestues opozitarë?

Une jam dakort me autorin, sado e vogel eshte ekonomia jone, eshte nje burim per nderkombetaret, e meqe ata jane pak ne numer , dmth qe te ardhurat e tyre nga kjo ekonomi nuk eshte jane pak,

ai prifti beri 1.8M euro per 5 min, merre me mend sa ka bere ai nderkombetari Fazllici e Co Ltd.  ..... apo autori flet per nderkombetare te tjere?

Mua me duken te gjithe satrape qe vetem marin pare e nuk investojne ..... me thoni nqs e kam gabim, kam nja tre vjete pa e pare nga afer investimet nga nderkombetaret ....

Ceshtja mund te shtrohet se sa ishte ne gjendje faktori nderkombetar te kontrollonte revoltat ne Vende si Tuniz, Egjypt, Bahrain, Jemen etc. Mos te harrojme qe ambassadori amerikan leshoi edhe nje deklatate per qetesi dhe pro Mubarakut vetem nje jave para se ai te detyrohej te jepte doreheqjen. Ai u pergenjeshtrua direkt nga Zyra e sekretares Clinton dhe shumekush mund edhe te thote se Rasti I Shqiperise eshte ndryshe. A eshte vertet ndryshe??? Padyshim qe partneret tane te huaj kerkojn stablitet te shqiperise dhe Berisha po luan ad nauseam karten e tij te qelbur te kushtetueshmerise. Valle eshte ne kushtet qe dhjetra shqiptare te qelloheshin me urdher per tu vrare dhe me pas vrasesit te fshiheshin, gjurmet e krimit te zhdukeshin dhe te krijohej madje edhe alibia se 300 kokepAlare, me 2 Ramat dhe Topin ne krye po benin grusht shteti.!!!' Ne Cilin vend te botes Ben vaki qe krimineli bertet me shume se viktima per krimin qe sapo ka bere, qe eshte pare "live" nga nje bote e tere, duke u ankuar se Prokuroria eshte e kontrolluar nga Edi dhe se pucistet paskan planifikuar gjithcka-per ti marre kullen Bishes? Kush eshte ai i marre qe beson te tilla brockulla? A eshte ne interesin e shumices se Shqiptareve te ndjekin sugjerimet partnereve te huaj - ne teori po, Pra nese behej fjale per nje democracy normale dhe nje Kryeminister te pergjegjshem dhe menderisht te shendoshe. Cfare na ka treguar ne pervoje me nje Bishe te tille- qe ditet dhe muajt ne vazhdim do te jene edhe me te veshtire e te padyrueshem. Une mendoj se te giant e dine kete fort mire por ata duket qe I fusin jenni thes Berishen men Ramen. Pra Berisha ja ka arrit qellimit te tij per kompleksuar kundershtarin dhe vene shenja barazimi mes tyre, si dhe Rama nuk ka qene ne gjendje te tregoje leadership, maturi dhe largpamesi. A duhet sot Rama te ndjeke keshillat dhe urdherat e t huiave- une them jo duke shpjeguar si kristali se ai dhe opozita duket qe ka bere Pikerisht kete per 1 vit e gjysem kur perballe ka hasur vec injorim, intolerance e madje tallje e denigrim te paskrupullt dhe se me kete region vrases nuk kamme cfare te diskutohet. Patneret duhet ta zgjidhin ceshtjen me ate qe eshte ne krye te ketij vendit me vedhje, dhune e terror dhe qe besimin e tyre (te huajve) per ta pranuar pa te drejte ne NATO dhe per ta heq vizat ky kopuk e ka perdorur per te goditur opoziten, popullin dhe per te gabitur gjithcka. Kjo duhet te jete pergjegjesia e te huajve- te merren m biahen qe Mesa duket pavetedije Kane me kuar. Opozita, duke perdorur nje shprehje te diktatorit te vockel nga Vicidoli, duhet ti drejtohet popullit dhe jo me lojra si nje proteste sot e nj mot, me kete apo me ate sllogan, duke mos qene as origjinal ne kete drejtim - por duke qene perdite perballe regjimit fizkisht ne rruge, parliament e kudo e duke e bere veper ate qe Kane thene shpesh here se jeta e tyre (vertet) nuk ka me vlere se ajo e 4 viktimave te pafajshme.

 Me duket i matur dhe serioz ky djale.Thote gjera me mend.

   Sa per ekonomine tone  une kam bindjen, jo kot se koti,  qe te huajt, nderkombetaret, qe vine, biles pa u nis hala prej pikenisjes  ketu dihet se kush vjen, nga eshte ça shijesh ka dhe me cilen dore e mba çanten.. Ketu  jane "prodhuar " ca lloj mjeshtrash qe nuk u gjenden shoket  as ne Nigeri .U behet  te huajve, qe do te vine per te fole pasi te  kene ikur, "nje trajtim", sa  nuk e harrojne per gjithe jeten... Nje dite  rri i biri i botes dhe veç kur e degjojme te  thote .."Shqipera ka bere  hapa te  medha perpara.Ekonomia e ketij vendi  eshte  me rritje ..dy  shifrore.'.... Ku i pa more laneti ?menjehere !Nga keto habere  gjithe gezim, shume nga tanet  o hedhen litarin qafes... neper banjo, ose hidhen ..prej ballkoneve. Jo,  gjene shyqyr, prej  nderkombetareve.Na rrine ngjitur, na pyesin e ... i degjojme, na mesojne si mbahet ne rrip te  mezit koburja dhe  sa vota ka neper gjishta Salihu dhe  sa mbeten per Edin..Sidomos ky Arvizuaja..! Rrofte qe na proftasi se ku e dinim ne te shkretet.... qe  jemi vend demokratik, me institucione ..te pamvarura.ky po! ketij i them une  jo me nderkombetar por kombatar  dhe shkuar me pertej.Mos na lashte Amerika... pa  si ky !

 shto edhe nje shkrim ne serine TA NDERTOJME SOCIALIZMIN ME FORCAT TONA...

 Mu gjithmone m'ka bo pershtypje se pse popuj qe Amerika i ka majt me buke, vje puna qe bohen anti-amerikone ne mase!! smiley

T'gjithe loqe keta me i' llaf? T'gjithe debilla? 

S'ma ha mendja!

Naiva? Noshta! Po debilla, s'ma ha menja! Jo t'gjithe i' here! 

Mu gjithmone m'ka bo pershtypje se pse popuj qe Amerika i ka majt me buke, vje puna qe bohen anti-amerikone ne mase!! Smile

 

Po ndoshta se keta popuj ne mase ndergjegjsohen, qe ne fakt jane ata qe po mbajne ameriken me buke..ne njefare menyre..

Kajsiu nuk shtrihet aq thelle "politikisht " mendoj ne prurjen e tij sa qe te dallojme nje "antiamerikanizem " apo "antieuropianizem " . Maini frenat smiley Te dallojme Klane te ndyra te tyre qe Shqiperise nuk i dine as emrin po Zagarin qe u ruan e shumon parate e kane "mik " PO !

Ama kushdo qe ka te mesmen pa keta llafolloget me "nuk me rezulton keshtu "smiley e sheh kete prurje , si te renditur me EDUKATE shkronjash nga dora e mendimi i qarte e i kuptueshem i  Kajsiut .Sepse gjithshka eshte e provuar dhe realisht provohet dite per dite ne Kurriz .

Nje vend qe NUK Eksporton . ( pervec vjedhjen se prones se Popullit qe Ju la trashegim Shqiptareve jo Kusareve si Kromet e Energjia , Telefonia e Arsimi )

Nje vend qe Importon dhe kashten

Nje vend  pa asnje BOSHT Kombetar , me Klase Politike KUSARE ne krye .

Drejtues pa karakter e  te paafte  , servile e sahanlepirese e gatshme te shese edhe Femijet e kompromentoje familjen si Berisha " per karrike "( sic dhe ka bere deri sa nuk njeh kunatin smiley e ndyu te birin ne afera kriminale )

E cfare shembulli shteti mund te jete pervecse Nje LAVATRICE Gjigande per te LARE Parate e Pista Klane e mafioze Nderkombetare ??? Dhe Ligjerimi i ketyre parave te NDYRA me KRIM , Prostitucion e DROGE nuk ka nevoje shume per Gjeresira e Hapsira Gjeografike ku shohin strateget ekonomike te Lefqenise smiley Mjafton edhe Luksemburgu ose Lihtenshtejni !

Dhe kete thote ne thelb Kajsiu .

Ose fundja per te desheruarit  ka te dhena qe c'ke me te . Sepse 34 % i 95 % te investimeve Europiane , eshte dominuar ne tregun e aksioneve , ku 63 % i bonove eshte shndruar ne aktive , e ka dhene nje raport te dukshem ndaj rritjes dyshifrore si 55 % ndaj 3 % te socialisteve ! Dhe ketu del celesi se Shqipria me te drejte nuk ka Kriza pasi 87 % e 100% perqindshit eshte me e madhe se siperfagja Patriotike e 28 mije m katror ose me falni 28 mije e ca ..km katror smiley

Kajsiu edhe njehere flm

Kam thene qe ne Shqiperi, ha qeni petlla, qarkullimi i monedhes lek nuk ka as nje supermaci vlersimi mbi monedha e tjera as nje ligj konvertimi ne favor te lekut nuk i ndalon monedhat e huaja te blejne ose te shesin neto cdo gje ne teritorin e shtetit shqiptar! Kjo eshte nje barre shume e rende per popullin por jo per politikanet tone te cilet e kane me mire te behen "rrogoz" te nderkombetareve se sa te mendojne e te shfrytezojne keto mardhenie ne dobi te vendit tyre. 

 Kajsiu ka bere mastrin ne Angli per shkencat politike eshte djale i zgjuar, dhe ky shkrim eshte me shume mend, ja vlen te lexohet.

Normal
0

unctuationKerning/>

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false
oNotPromoteQF/>
EN-US
X-NONE
X-NONE

napToGridInCell/>

ontGrowAutofit/>
plitPgBreakAndParaMark/>
ontVertAlignCellWithSp/>
ontBreakConstrainedForcedTables/>
ontVertAlignInTxbx/>

MicrosoftInternetExplorer4

mallFrac m:val="off"/>
ispDef/>

efJc m:val="centerGroup"/>

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
text-align:right;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}

 

Jam dakord me idenë që hedh Kajsiu që faktori ndërkombëtar vepron në bazë të një axhende të vetën, që deklaratat e diplomatëve të huaj reflektojnë një vijë të mirëpërcaktuar të politikës së jashtme të vendeve përkatëse. Deklaratat e tyre nuk janë aspak spontane. Por, nuk ndaj të njëjtin opinion se politikat që ndiqen prej tyre jan në dëm të interesave të Shqipërisë. Nuk ka bazë fare logjika se ndërkombëtarëve u intereson “status-quoja”. Status-quoja barazohet me stanjacionin në politikë, ekonomi, shoqëri, etj. Status-quoja është mungesë alternative! A mund të jenë të interesuar ndërkombëtarët për mungesë alternative në Shqipëri? Ky konstatim nuk ka kurrëfarë mbështetje logjike. Mungesa e alternativës, është një tipar i sistemeve autoritare e atyre diktatoriale.   Nuk mund të pranohet kurrë se në mendësinë e ndërkombëtarëve është të ushqejë një establishment politik, që nuk pranon alternativën. Përkundrazi, unë mendoj, se qëllimi kryesor i axhendës së diplomatëve të huaj, është pikërisht ky. Të ndërgjegjësojë klasën politike shqiptare për ekzistencën (dhe pranimin kur është e domosdoshme) të alternativës. Alternativa, mesa kuptoj unë është në themel të kapitalizmit dhe të mentalitetit që është produkt i këtij sistemi. Ndërkohë, stabiliteti nënkupton dicka tjetër. Dorëzimin përballë alternativës fituese! Mungesa e stabilitetit është faktori numër një, që mund të dobësojë ekonominë shqiptare, nderkohe, qe stabiliteti është kusht i domosdoshëm për lulëzimin e saj. Nuk e di sesi mund të arrihet në një deduksion të kundërt.  

 

 

 Lirka; " .... Nuk ka bazë fare logjika se ndërkombëtarëve u intereson “status-quoja”. Status-quoja barazohet me stanjacionin në politikë, ekonomi, shoqëri, etj. Status-quoja është mungesë alternative!... " 

 

Status-quoja, nuk parakupton kurre stanjacion, persa kohe nderkombetaret drejtojne me keshillat e sugjerimet e tyre, persa kohe japin ndihma, pra borxhe, persa kohe investojne vete ne sektoret fitim-prures ne Shqiperi. Shqiperia eshte parajse per firmat dhe nenpunesit europiane qe punojne aty. 

 Kajsiu ja fut KOT. Eshte kthyer ne nje marksist-leninist pa lidhje. Si gjithe te tjeret meret me gjera periferike dhe asnjehere me thelbin.

Thelbi eshte qe si komb nuk kemi rrespektin minimal ndaj njeri tjetrit, por si pasoje e komplekseve shekullore qe kemi akumuluar, i nenshtrohemi te huajve. Dhe ne momente kyce, na del nje mllef i pajustifikiueshem ndaj te huajve se pse shohin interesat e tyre, a thua se ne u kemi lindur ne bahce, dhe bejme si kurva te ndershme qe te huajt po na vjedhin!

Problemi kryesor eshte se ne nuk pranojme rregullat e lojes qe i vendosim vete. Shihet qe nga trafiku ku te gjithe ecin si te cmendur, por cmendurine e tjetrit nuk e tolerojme dot, ne fushen e futbollit i bie grusht albitrit, ne biznes te gjithe bertasin per monopole sepse nuk jane vete monopol, dhe ne politike krijohen kriza sepse nuk i njeh rregullat e lojes. E cfare tjeter mund te prese tjeter Kajsiu nga ky STAN!!!

Per mendimin tim Shqiperia do te zhvillohet vetem kur te vijne te huajt me know-how ne rradhe te pare, dhe me kapitale. Per sa kohe qe Kajsiat do te piqen e digjen me shkrime versioni anti-globalist dhe mos te flasin per problemet dhe zgjidhjet qe duhet te japin shqiptaret vete, humbje kohe, dhe acarim nervash...

Shum sakte .

Kush lexoi Nazarkon, shkrimin e tij te turpshem tek Pnorama sot?
Shkrim skandaloz, qesharak, mediocre, dhe denigrues e fyes per inteligjencen e gjithe shqiptareve. Do te bente disi sens ky shkrim nese ambasadori amerikan nuk do te dilte neper media e te mos mbante asnje qendrim,( meqenese ne qenkemi nje vend I NATOs, medemek). Ne momentin qe hap gojen ai dhe kushdo tjeter eshte objekt kritike, kundershtimi apo aprovimi sipas midese te kujtdo. Meqenese Nazarko me autocensuren e tij qesharake na qenka kaq sensitive per ato qe thuhen per Arvizu-n nuk ka perse te kerkoje nga te tjeret qe te ndjekin shembullin e tij prej servili. Eshte civilizuese dhe tejet positive pozicionimi I gazetareve dhe forumisteve ne fryme te tille kritike ndaj pozicionimeve sa confuse aq edhe te palejueshme per nje diplomat te huaj qe nuk mund te ndodhin ne asnje vend tjeter te botes, pervec Shqiperise se mjere. Pra nese Arvizu nuk ka ndonje menyre sesi te ndihmoje zghidhjen e krises Berishiane atehere le te rrije menjane dhe "te haje pershesh me kos" pasi keshtu nuk I prish pune asnjenjeriu, e te mos na caje kryet me piruetat e shemtuara dhe aspak diplomatike qe ka treguar deri me tash. Turp per nje gazetar shqiptar te shkruaje nje shkrim te tille poshterues dhe fyes per inteligjencen e cdo Shqiptari.

E lexova..Nazarko eshte nje palluqe gazetar, e pafalshme te shkruaje nje gazetar si nazarko nje shkrim te atille pa kurrfare argumenti..Kjo deshmon per Batakun ku kane rene gazetaret tane servila dhe te paafte..(edhe syleshe)

Mendoj se e shte me keq se kaq. Eshte e peshtire te shkruaje keshtu nje gjoja gazetar "opozitar" qe fyen se pari zgjuaresine e lexuesit shqiptar te medias se shkruar dhe  pjesemarresve ne te tilla foru,e si PPU. Shih cfare thote ky idiot:

     ""Duhet fiksuar njëherë e mirë se njerëzit që shkruajnë komente, përgjithësisht u japin të gatshme mendimet atyre që s’mendojnë me kokën e tyre, por që lexojnë gazeta apo shohin emisione debati. Numri i atyre lexuesve, që i merr të gatshëm mendimet nga ata që lexon e dëgjon (opinionisti, komentatori apo politikani i preferuar), lidhet shumë me nivelin arsimor apo kulturor të vendit. Madje, ekziston edhe një kategori tjetër, e cila informohet thjesht nëpërmjet titujve të gazetave, të mediave, apo të televizioneve të lajmeve. Dhe, po të nisemi nga numri i atyre lexuesve që shkruajnë poshtë artikujve në versionet web të gazetave, apo të portaleve të informacionit, atëherë risia bëhet më serioze: ajo nxit në mënyrë progresive krijimin e një fryme kritike ndaj Amerikës në përgjithësi, përveç se ndaj ambasadorit në veçanti. Është pikërisht kjo arsyeja pse kjo risi meriton të komentohet."""

A ka idiotesi me te madhe sesa kjo qe ka thene ky imbecil - vertet ky gomar mendon se lexuesi shqiptar u manipuloka apo influencoka nga brockullat e Nazarkos dhe pseudo-gazetareve pa shtylle kurrizore si ai. Vertet e genjen mendje kete bufon se qenka ne gjendje te ndikoje (ai dhe lloji i piste i ANALISTEVE - edhe pse smund ti futesh te gjithe ne te njejtin thes) mendimin dhe gjykimin e shqiptareve te lire dhe me finok e te zgjuar sesa i imagjinon ky gomar dhe politikanet miop e injorant shqiptare.

Shih cfare thote me poshte po ky idiot:

   "" Ne kritikët profesionistë, kritikojmë me idenë që politika e vendit tonë mund të ndryshojë, mund të bëhet më e mirë, më e përgjegjshme, që ajo të respektojë interesin kombëtar, interesin e zgjedhësve. Nëpërmjet kritikave për ambasadorin amerikan, ne realisht e kemi zhvendosur pak boshtin e prioriteteve të gjykimit tonë kritik. Po drejt kujt? A mund të mbajë ambasadori amerikan një qëndrim të ndryshëm nga ai i vendit të vet? A mund t’i thuhet një ambasadori, që me qenë se është i ri, nuk e njeh mirë vendin dhe protagonistët politikë të atij vendi?"""

A ka poshterim me te madh per veteveten sesa pozicioni dhe gjykimi qe i ka dhene vetes ky IDIOT

Sakte..! Pak a shume njesoj me ty kam menduar pasi e lexova. Megjithate une dua ta besoj sikur Nazarko i ka thene nga Padituria dhe Proamerikanizmi i verber?

Mos u habit, te ketij niveli jane analistet. Hidhu nje sy brockullave qe thone neper debate televizive..I ka marre lumi

 Ja shkrimi i plote i Nazarkos.

er-inatin-me-radarin-amerikan&catid=104:opinione&Itemid=410">Për inatin me “radarin” amerikan

 

Nga:MENTOR NAZARKO

Periudha pas ngjarjeve të 21 janarit në Shqipëri shënoi një lloj risie: kritikat ndaj ambasadorit apo diplomatëve amerikanë. Këto kritika përgjithësisht erdhën nga disa komentatorë të pavarur, por dhe nga njerëz afër Partisë Socialiste të opozitës. Kjo risi, me intensitetin që e karakterizoi dhe për nga cilësia e argumenteve që e dekoruan, s’mund të ishte e kontrolluar në rrafshin etik. Reagimi zinxhiror mund t’i ketë dobësuar njëfarësoj frenat e autocensurës së atyre që shkruanin komente kritike, por ajo çka duket më problematike, nuk gjendet këtu. Duhet fiksuar njëherë e mirë se njerëzit që shkruajnë komente, përgjithësisht u japin të gatshme mendimet atyre që s’mendojnë me kokën e tyre, por që lexojnë gazeta apo shohin emisione debati. Numri i atyre lexuesve, që i merr të gatshëm mendimet nga ata që lexon e dëgjon (opinionisti, komentatori apo politikani i preferuar), lidhet shumë me nivelin arsimor apo kulturor të vendit. Madje, ekziston edhe një kategori tjetër, e cila informohet thjesht nëpërmjet titujve të gazetave, të mediave, apo të televizioneve të lajmeve. Dhe, po të nisemi nga numri i atyre lexuesve që shkruajnë poshtë artikujve në versionet web të gazetave, apo të portaleve të informacionit, atëherë risia bëhet më serioze: ajo nxit në mënyrë progresive krijimin e një fryme kritike ndaj Amerikës në përgjithësi, përveç se ndaj ambasadorit në veçanti. Është pikërisht kjo arsyeja pse kjo risi meriton të komentohet. 
Ne kritikët profesionistë, kritikojmë me idenë që politika e vendit tonë mund të ndryshojë, mund të bëhet më e mirë, më e përgjegjshme, që ajo të respektojë interesin kombëtar, interesin e zgjedhësve. Nëpërmjet kritikave për ambasadorin amerikan, ne realisht e kemi zhvendosur pak boshtin e prioriteteve të gjykimit tonë kritik. Po drejt kujt? A mund të mbajë ambasadori amerikan një qëndrim të ndryshëm nga ai i vendit të vet? A mund t’i thuhet një ambasadori, që me qenë se është i ri, nuk e njeh mirë vendin dhe protagonistët politikë të atij vendi? As që mund të imagjinohet për një vend serioz, me diplomaci të klasit të parë siç është SHBA-ja, që pa humor duhet thënë se ka arkiva dhe informacion të mirë. Një ambasador, edhe i ri, mund të interpretojë me nuanca qëndrimin e sugjeruar nga qendra, por veçanërisht në situata konfliktuale, as që mund të mendohen nuancat. 
Së dyti; ambasadori i shërben interesit kombëtar të vendit të vet. A ka kuptim logjik, që ne të kritikojmë interesin amerikan në vendin tonë, i cili përcakton sjelljen e diplomatëve të vet në momente të caktuara? A ka kuptim që ne ta bëjmë këtë si po e bëjnë disa, publikisht, pa sens vetëpërmbajtjeje, pa maturinë e nevojshme që ai diplomat, apo qendra e tij ta kuptojnë, se ndoshta po gabojnë? A ka kuptim që ne t’i tregojmë Amerikës se po gabon në zgjedhjen e këtij interesi? Nëse ne jemi të sigurt se Amerika do ta ndryshojë interesin e vet siç do donim ne, mbase bënte kuptim. Por Amerika s’na dëgjon...
Le ta shqiptarizojmë dhe më diskutimin, pra të përkufizojmë se cili është interesi amerikan në Shqipëri, apo në hapësirën shqiptare. SHBA-të kanë interes jetik, që Shqipëria apo Kosova të begatohen, të kenë shtete të qëndrueshme, funksionale dhe që shqiptarët të forcohen si faktor rajonal. Për këtë interes amerikan vështirë se ka dilema. Ky interes u shqua qoftë me rolin e spikatur amerikan në pavarësimin e Kosovës, qoftë me anëtarësimin tonë në NATO. SHBA-të iu imponuan faktorëve të tjerë perëndimorë në këto dy procese dhe garantuan se Shqipëria do t’i përmbushte standardet, se Kosova do të bëhej shtet normal. Dhe duhet të biem dakord se ky është dhe interesi ynë kombëtar. Pra, interesi ynë kombëtar përputhet me interesin amerikan për shqiptarët në këtë moment të dhënë. Por kjo s’do të thotë se SHBA-të do ta shohin njëlloj me ne përmbushjen e këtij interesi. 
Dikush mund të thotë se qëndrimet e ambasadorit amerikan, Arivzu, apo të ndonjë diplomati tjetër të lartë amerikan, shefit të tij, Countryman, p.sh: në rastin e 21 janarit në mbrojtje të qeverisë s’janë të drejtë. Jo. SHBA-të nuk mund të mbajnë të njëjtin qëndrim ndaj Shqipërisë si në 1997-n, kur u prononcuan hapur për largimin e ish-Presidentit Berisha. Shqipëria sot është anëtare e NATO-s, ajo është një vend që ka ecur në këto 13 vite dhe vetë amerikanët janë munduar të bindin partnerët e tyre europianë, se ajo do t’i përmbushë me shpejtësi standardet e nevojshme që u neglizhuan me anëtarësimin në NATO. Për më shumë, në analizën amerikane, por dhe të një njeriu pa partizanllëk në situatën shqiptare, zgjidhja nuk vjen nëpërmjet presionit publik ndaj Kryeministrit. Në një situatë konfliktuale si kjo, nuk ka ndonjë kuptim të madh të mbrosh opozitën duke e ekstremizuar lojën politike të dikujt në pushtet dhe që ka në dorë ekuilibrat e brishtë të vendit. Në një situatë të polarizuar si e Shqipërisë, fjala kyçe është stabilitet, dhe ky është interes edhe i shqiptarëve të arsyeshëm. Në një situatë të politizuar si e Shqipërisë, ku edhe opozita flet gjuhë politike dhe jo institucionale, njerëzit që vijnë nga demokraci si SHBA-së, e gjejnë zgjidhjen graduale tek arbitrat dhe garantët institucionalë. Kështu shpjegohet, se asnjëherë diplomatët amerikanë nuk kanë hequr dorë nga mbështetja e institucioneve, si Presidenca dhe Prokuroria, qoftë në planin verbal, qoftë në planin material. Një perëndimor ka qasje institucionale dhe i sheh zgjidhjet brenda tyre, përfshi dhe zgjedhjet e lira. Megjithë ndonjë rrëshqitje të lehtë taktike në retorikën mbrojtëse të qeverisë, asnjëherë miqtë amerikanë nuk janë lëkundur në mbështetjen e institucioneve të pavarura.
Për të gjitha këto arsye, retorika kritike ndaj veprimtarisë së diplomatëve amerikanë në Shqipëri dhe në hapësirën shqiptare duket jo shumë e arsyetuar. Ajo mund të stimulohet nga qëllime të arsyeshme, nga ndonjë ndjenjë grandomanie si ajo e personazhit të Kadaresë “o Belul, o trim i marrë, zure inat me radarë”, por është kryesisht e paarsyetuar. Duket pakuptim dhe të bëhen paralele apo lidhje me dështime të diskutueshme të politikës amerikane gjetkë. Dhe mbi të gjitha duke pasur parasysh peshën publike të njerëzve që formësojnë opinionin, kjo lloj retorike mund të nxisë, megjithëse në përmasa të vogla, ndjesi antiamerikane në popullsi. Kjo është pasoja më e rëndë e “inatit me radarin” dhe bash për këtë arsye, kjo lloj retorike duhet të jetë më e kujdesshme

 A ka kuptim që ne t’i tregojmë Amerikës se po gabon në zgjedhjen e këtij interesi? Nëse ne jemi të sigurt se Amerika do ta ndryshojë interesin e vet siç do donim ne, mbase bënte kuptim.

Po pse lolo do te jemi gjithe jeten ne more Nazarko? gjithmone te tjeret do na detyrojme se ç'eshte mire e ç'eshte keq per ne dhe vendin tone?

Por Amerika s’na dëgjon...

Kjo po,perderisa ne kemi politikane pa shtylle kurrizore...

zgjidhja nuk vjen nëpërmjet presionit publik ndaj Kryeministrit... thote Nazarko, po me nje kryeminister qe vjedh dhe vret, na e tregon dot ti se si duhet te veprojme....

Në një situatë të polarizuar si e Shqipërisë, fjala kyçe është stabilitet,   ja ku e nxorri koken Nazarkua. Ska gje se qeveria vjedh, ska gje se qeveria varferon popullin e vet, ska gje se qeveria vret qytetaret e vet, njesoj si Gedafi, jo, rrofte stabiliteti

dhe ky është interes edhe i shqiptarëve të arsyeshëm

E shqiptareve te arsyshem si vete ai, qe e kane nje rroge te majme, dhe nje begati te mire familjare, po a jane aq te arsyeshem 20% e shqiptareve qe jane nen nivelin e varferise, po ata 12% qe jan ne prag te varferise, po ata rreth 1 milion te papune, ndoshta edhe me pak, per ti bere qefin atij, a jane dakort me ate stabilitet. Jo keta nuk jane te aesyshem, pasi arsyeja fillon nga stomaku zoti Nazarko.

kjo lloj retorike mund të nxisë, megjithëse në përmasa të vogla, ndjesi antiamerikane në popullsi.

Mos ki frike Nazarko, se kur do te vije ajo dite, atehere do te jemi vertete nje shoqeri e emancipuar, atehere do te jemi vertete te lire......

Prandaj ky veçim i politikanëve shqiptarë si tërësisht të korruptuar përballë një faktori ndërkombëtar që del ‘tërësisht i ndershëm’ është një iluzion që mbahet në këmbë kryesisht nga vetë faktori ndërkombëtar dhe nga urrejtja e madhe që ne kemi për njëri-tjetrin.

Kajsiu, Kajsiu, do te shkruaj vetem per kete qe kam sjelle ketu sepse jane aq shume lapsuset e tua sa nuk ja vlen te merresh me te gjitha. nje mjafton. Ku e ke mesuar apo lexuar kete ti Kajsiu? Ku ke degjuar ose lexuar, qe shqiptaret kane iluzion, qe faktori nderkombetar eshte i ndershem  etj, etj... Kush t'i ka thene keto? 

Zoteri, pothuajse gjysma e shqiptareve jane emigrante dhe dine te ndajne shapin nga sheqeri. Zoteri, shqiptaret brenda dhe jashte e dine sa ''te ndershem'' jane nderkombetaret.  E di si e ben ti Kajsiu. Nuk i bie dot gomarit dhe i bie samarit. Ka nje shprehje populli shqiptar, ( qe ty te duket aq naiv qe i besoka shume keta nderkombetaret) '' gjej shesh dhe bej pershesh''. Sheshi eshte i joni dhe persheshi i tyre dhe i politikaneve tane.

Tani, zoteri , a ke ndonje ide se c'duhet bere dhe si duhet dale nga kjo situate? Me duket s'ke.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).