1. Perse "no fly zone " ne Libi dhe jo ne Ivry Cost? ( Libia eksportin kryesor e ka naften Ivry Cost  ka kakaon)

2. Pse kjo nderhyrje tani ne kete moment dhe jo nje jave me pare apo me vone?   (Forcat rebele pothuaj u shakteruan nje dite me pare se te nderhynin  forcat e KS)

2. Cili eshte qellimi i Amerikes ( rezoluta e KS thote te mbroje civilet, Obama e Klinton te largoj Gadafin por  pa trupa toksore)

3. Ku ndryshon Iraku i Bushit nga Libia e Obames ( Kujtoni Obamen kunder luftes ne Irak)

4.Cfare do ndodhe po te mos largohet Gadafi me sulme ajri? ( Kongresi amerikan po qahet per shpenzimet e 65 raketave Tomahawk total rreth $62 milion te shtena deri tani. Po neser sa me shume )

5. Pse Franca insistoj per keto sulme ( Franca ne Irak ishte kunder)

6. Kush jane forcat rebele ne Libi? ( Ca thone jane forca perparimtare ca thone jane ekstremiste ca thone.... Di njeri gje?)

7. Sa te organizuar jane rebelet te qeverisin pas largimit te Gadafit? ( deri me sot nuk kane treguar asnje lloj organizmi, thjesht organizim kacak)

8. Po te largohet Gadafi si do te veprohet me Jemenin, Arabine Saudite,Katarin etj?  (Fitorja e rebeleve ne Libi do te bej qe edhe keto vende te kerkojne njesoj te largojne diktatoret e tyre )

9. Cila do te jete pamja e Afrikes se veriut dhe Lindjes se mesme pas kesaj katrahure? ( cfare qeverish do te vijne ne fuqi, sa te pergatitur jane per demokraci keto vende?)

10. Cfare mesimi duhet nxjere nga tere kjo histori ? ( Ambasadori i ri Amerikan ne memedhembje  sillet si mbret i shqiperise, Edi rama u eshte ankuar ambsadave per paregullsite e rregjistrimit per votime, Berisha i ulur ne gjynje para OSBE dhe SHBA u kerkon " me thoni cfare te bej dhe une e bej" ndersa popullin nuk e pyet njeri)

 

 

 

 

49 Komente

Ehhhh, pshertine pleqte ne kafene, duhet ti zgjidhim keto ceshtje shpejt e shpejt para se ti vije fundi botes.

"8. Po te largohet Gadafi si do te veprohet me Jemenin, Arabine Saudite,Katarin etj?  (Fitorja e rebeleve ne Libi do te bej qe edhe keto vende te kerkojne njesoj te largojne diktatoret e tyre )"

krahason Libine me Arabine Saudite? U is a fool!

"Cfare mesimi duhet nxjere nga tere kjo histori ? "

Pshesh me kos dhe nje dor tavell!

Duke qene ne dore te shqiptareve ... une jam i sigurte qe kjo puna e Lindjes se Mesme (apo Afrikes veriore!!!) do te zgjidhet se shpejti!!!

 Obobo, sa po na lodhni, pse politiken botnore do bojme ne tashti, po Obama me Sarkon, berlusken e te tjere, ça do bojne masanej, do bojne nai dore....

Alidems,

Nuk eshte problemi tek politika boterore Ata koken e tyre hengshi por se cfare mesojme ne nga kjo qe ndodh ne bote qe te mos mbetemi perseri duke lepire kembet e ambasadoreve te botes sic po bejme sot

 Mos me thuj se duhet me nxjerr mesime prej Libise. Mos te lutem, mos ma bej kete gjeme, se na shkoi jeta duke mesu nga te tjeret, por po marim veç mesime te keqija....

Po ne i kena var shpresat vetem tek  ..." gjermani ra, por rron amerika, rron inglizi..."

Nuk di a e mban mend kete film....

Ehh, ne te shkreteve, na shkoi jeta film...

Alidems,

Jo mesime nga Libia por nga cfare ndodh ne bote qe te mos i varim shpresat as tek Ingliz e as Amerikani por tek vetja tone, Une  them ate qe thua ti se na shkoj jeta duke:

Po ne i kena var shpresat vetem tek  ..." gjermani ra, por rron amerika, rron inglizi..."

 Toko, megjithe deshiren e mire timen,  tenden e te shume njerezve si une dhe ti, per do kohe do ta vujme "Governatorin e rruges se Elbasanit". s'kemi ç'ti bejme, eshte çeshtje psikologjie kolektive. Duhet shume pune qe ta çerrenjosim. E kemi ne subkoshiencen tone nacionale.

Ne po mundohemi shume ketu tek ppu, por a na digjon njeri? Ketu, megjithe "punen tone te madhe", ka si Ora e ndonje tjeter, qe i shohin me veneracion nderhyrjet e te huajve ne punet e brendeshme te nje shteti, nepermjet luftes.

1. Perse "no fly zone " ne Libi dhe jo ne Ivry Cost? ( Libia eksportin kryesor e ka naften Ivry Cost ka kakaon)

Nafta

2. Pse kjo nderhyrje tani ne kete moment dhe jo nje jave me pare apo me vone? (Forcat rebele pothuaj u shakteruan nje dite me pare se te nderhynin forcat e KS) 2. Cili eshte qellimi i Amerikes ( rezoluta e KS thote te mbroje civilet, Obama e Klinton te largoj Gadafin por pa trupa toksore)

Justifikimi i keshillit te sigurise ishte: Nderhyrja duhet te vihet ne veprim brenda 48 oreve pas vendimit per arsye se kercenimi i Gedaffit qe "nuk do tregoje meshire" ndaj Benghazit ishte shume i mundshem. Shqetesimi ishte qe ai thjesht do vriste civilet pa dallim ne qytetin e 2 per nga madhesia te Libise. link

3. Ku ndryshon Iraku i Bushit nga Libia e Obames ( Kujtoni Obamen kunder luftes ne Irak)

Nuk eshte aspak Libia e Obames! Amerika sdq duhej te perfshihej per te mbrojtur interesat e saj ne ate rajon, sidomos per situaten qe do krijohet pas largimit te Gedaffit.

4. Cfare do ndodhe po te mos largohet Gadafi me sulme ajri? ( Kongresi amerikan po qahet per shpenzimet e 65 raketave Tomahawk total rreth $62 milion te shtena deri tani. Po neser sa me shume )

Nuk mendoj se kongresi amerikan do e bllokoje Obamen. Sdq ai eshte takuar qe me 1 mars me kongresin per te diskutuar rreth nderhyrjes. link

 

5. Pse Franca insistoj per keto sulme ( Franca ne Irak ishte kunder)

Ska shume kohe qe UK liroi atentatorin Lockerbie bomber me sa duket ne kembim te nje marreveshje te majme per naften libike (gje qe shkaktoi nje renie imazhi kur u kuptua qe atentatori ne te vertete nuk po vdiste nga kanceri, arsyeja se pse u lirua)

Ne momentin qe filluan problemet Kina evakuoi 30.000 punetore kineze. Me shume mundesi do kene qene te perfshire ne ndonje "projekt nafte". NATO, me sa duket, duke pare qe Kinezet po afroheshin dhe po nxirnin naften para syve te tyre, ndersa ata po e paguanin me gjakun e civileve te tyre te pafajshem, e pa te nevojshme te nderhyje. Me shume mundesi cfaredolloj marreveshje qe Gedaffi ka bere me kinezet do anullohet nga pasardhesi i tij nen ndikimin europian. 

6. Kush jane forcat rebele ne Libi? ( Ca thone jane forca perparimtare ca thone jane ekstremiste ca thone.... Di njeri gje?)

Rebelet jane pjesa tjeter e popullit, kundra Gedaffi! Sdq nuk do kene asgje ne dore pas renies se tij.

7. Sa te organizuar jane rebelet te qeverisin pas largimit te Gadafit? ( deri me sot nuk kane treguar asnje lloj organizmi, thjesht organizim kacak)

Ke plot shembuj ku jane larguar "diktatore" nga pushteti... ne te njejten menyre do qeverisin dhe ata, do eksportohet demokracia dhe aty, pa merak...

8. Po te largohet Gadafi si do te veprohet me Jemenin, Arabine Saudite,Katarin etj? (Fitorja e rebeleve ne Libi do te bej qe edhe keto vende te kerkojne njesoj te largojne diktatoret e tyre )

Ajo eshte per tu pare... protesta ka ne boten arabe dhe ne kete moment thjesht media nuk po i transmeton! 

9. Cila do te jete pamja e Afrikes se veriut dhe Lindjes se mesme pas kesaj katrahure? ( cfare qeverish do te vijne ne fuqi, sa te pergatitur jane per demokraci keto vende?)

Nese nuk do kete levizje te pllakave tektonike besoj do jete e njejte... smiley Sdq situata qe do krijohet eshte per tu pare... uroj qe te behet me mire per ta...

10. Cfare mesimi duhet nxjere nga tere kjo histori ? 

Mesimi eshte qe duhet gjetur ndonje menyre per mos te qene kaq te varur nga "Nafta", ndryshe nuk do kete shume ndryshime, keshtu do veprohet gjithmone...

1. Perse "no fly zone " ne Libi dhe jo ne Ivry Cost? ( Libia eksportin kryesor e ka naften Ivry Cost  ka kakaon)

 

 Ne Libi percipitoi situata ne menyre te tille, Gadafi sulmoi protestuesit dhe me vone opoziten nga ajri. U mblodh keshilli i sigurimit te OKB-s, u pergatit pa lodhje te madhe diplomatike projekt-rezoluta dhe u votua pa asnje vote kunder. NQS perendimi nderhyn ne menyre ligjore dhe te moralshme, nuk ka asnje te keqe te nderhy aty ku i intereson dhe jo aty ku nuk i intereson. Kete shume veta nuk ekuptojne sepse e kan gjykimin, por edhe mentalitetin te cunguar. Nqs dikush ben nje te mire diku apo per dike, sepse ka deshire apo interes nuk dmth qe duhet te beje te njeten gje me te gjith, nuk ka perse ta kete per detyre. Ata qe kritikojn perendimin le te shkojne vete e ti zgjidhin hallet e ivory costit, jemenit etj.

2. Pse kjo nderhyrje tani ne kete moment dhe jo nje jave me pare apo me vone?   (Forcat rebele pothuaj u shakteruan nje dite me pare se te nderhynin  forcat e KS)

Sepse tani erdhi koha pra, po ti kesh ndjekur ngjarjet dhe rrjedhen e tyre nuk do ta shtroje fare kete pyetje.

2. Cili eshte qellimi i Amerikes ( rezoluta e KS thote te mbroje civilet, Obama e Klinton te largoj Gadafin por  pa trupa toksore)

Pyetje e ngaterruar kjo. Ne rradhe te pare perse do qe ta dish qellimin e Amerikes? Po te thosha une qe qellimi i amerikes eshte qe ne libi te instalohet nje pushtet qe ja shet me lire naften se Gadafi a do ndryshonte kjo qendrimin e moralshem dhe te drejte anti-gadaf qe po mban amerika? Amerika nuk eshte shkaktare e ketij konflikti, thjesht po pozicionohet.

3. Ku ndryshon Iraku i Bushit nga Libia e Obames ( Kujtoni Obamen kunder luftes ne Irak)

Nuk kane lidhje fare, ne Irak amerika shkoi ne lufte, pra i shpalli lufte nje rregjimi, dhe shkoi ne nje vend sovran per te rrezuar me force nje rregjim qe e kercenonte. Ne Libi amerika nuk eshte njera pjese e konfliktit, nuk i ka shpall lufte libise dhe nuk ka asnje plan per ndryshim rregjimi me force nga ushtria amerikane. Per mos te folur pastaj qe nuk eshte amerika fare mbas non-fly zone por OKB-ja.

4.Cfare do ndodhe po te mos largohet Gadafi me sulme ajri? ( Kongresi amerikan po qahet per shpenzimet e 65 raketave Tomahawk total rreth $62 milion te shtena deri tani. Po neser sa me shume&nbspsmiley

Gadafi nuk do te largohet nga sulmet ajrore, nuk ka si te largohet nga sulmet ajrore, dhe vete sulmet ajrore nuk kane per qellim ne vetevete largimine  gadafit, por mbroten e civileve dhe ndoshta indirekt te rebeleve nga sulmet e forcave ajrore te gadafit. Edhe vete Gadafi nuk eshte target i sulmeve ajrore.

5. Pse Franca insistoj per keto sulme ( Franca ne Irak ishte kunder)

 

Sepse duhet te jesh antinjerezor ose komplet i trrashe mos te pozicionoheshe ne nje situate te tille.

6. Kush jane forcat rebele ne Libi? ( Ca thone jane forca perparimtare ca thone jane ekstremiste ca thone.... Di njeri gje?)

 

Dihet qe nga njerezit e pare qe u vetvendosen ne krye te demostruesve ishin ministra te vete qeverise te Gadafit qe u alarmuan nga niveli i dhunes te perdorur kunder demonstruesve dhe me vone gjenerale qe dezertuan ushtrine e gadafit dhe u hodhen ne krahun e demostruesve.

7. Sa te organizuar jane rebelet te qeverisin pas largimit te Gadafit? ( deri me sot nuk kane treguar asnje lloj organizmi, thjesht organizim kacak)

Nuk jane edhe aq mire te organizuar por kjo sepse nuk ka si te jene kur perballe kan nje shtet te gjithin. Lufta nuk behet vetem me arme, por me institucione, me planifikim shumevjecar, me polici, me spitale, me resurse. Duke marre parasysh te gjitha keto rebelet koren fitore te medha kunder rregjimit duke shtene ne dore dy qytetet kryesore te prodhimit te naftes.

8. Po te largohet Gadafi si do te veprohet me Jemenin, Arabine Saudite,Katarin etj?  (Fitorja e rebeleve ne Libi do te bej qe edhe keto vende te kerkojne njesoj te largojne diktatoret e tyre )

C'do gje varet nga sjellja e tyre perballe protestave popullore. A do jene te zotet ta menaxhojne situaten si shtete serioze ? Nqs do te shtine si te marre mbi popullatat atehere padyshim qe do te kete reagime popullore nepermjet opozitave te armatosura, te cilat do te fitojne edhe aleanca ne komunitetin nderkombetar.

9. Cila do te jete pamja e Afrikes se veriut dhe Lindjes se mesme pas kesaj katrahure? ( cfare qeverish do te vijne ne fuqi, sa te pergatitur jane per demokraci keto vende?)

Per mendimin tim cilado qeveri qe te vij mbas ketyre qe po largohen me rremujera do te jene me te kujdeshsme me te drejtat e njeriut dhe me te ndjeshme ndaj kerkesave te opozites, pra me shume demokraci per ato vende.

10. Cfare mesimi duhet nxjere nga tere kjo histori ? ( Ambasadori i ri Amerikan ne memedhembje  sillet si mbret i shqiperise, Edi rama u eshte ankuar ambsadave per paregullsite e rregjistrimit per votime, Berisha i ulur ne gjynje para OSBE dhe SHBA u kerkon " me thoni cfare te bej dhe une e bej" ndersa popullin nuk e pyet njeri)

Shqiperia fatkeqesisht i ploteson te gjitha kushtet me pak demokraci. Te rroje shpellari.

 Ora, e di se cila eshte arsyeja e vertete e kesaj lufte e inicuar nga Franca:

Ne momentin qe filluan problemet Kina evakuoi 30.000 punetore kineze. Me shume mundesi do kene qene te perfshire ne ndonje "projekt nafte". NATO, me sa duket, duke pare qe Kinezet po afroheshin dhe po nxirnin naften para syve te tyre, ndersa ata po e paguanin me gjakun e civilevete tyre te pafajshem, e pa te nevojshme te nderhyje. Me shume mundesi cfaredolloj marreveshje qe Gedaffi ka bere me kinezet do anullohet nga pasardhesi i tij nen ndikimin europian. 

Nuk besoj se do shume komente. Ta ka thene Eklipsi shume mire. Tani do et thuash pse Franca, dhe ç'pune ka ShBA, anglia e te tjere. Po kane puneqe te gjithe, se Kina, po nderhyn "brutalisht" ne tyregjet nderkombetare, dhe si nje vend qe ka miliarda, po kujdes, qindra miliarda dollare rezerve, po ndikon ne tregjet boterore, nepermjet rritjes se kerkeses, e cila pandalshmerisht, sjell dhe rritjen e çmimeve. Kina, po u prish pune te medhenjve, pasi ka kerkesa shume te medha per energji, po ashtu dhe kerkesa per ekspansion. E di ti se çdo te thote 30 mije punetore nafte ne Libi?????? Me kete duan qe ti japin nje mesim Kunes, qe te mos nderhyje ne punet e te "medhenjve", se e peson. Do te shihesh ti, nqs, mbaron lufta me Kadaifin, dhe qeverrine ta marin rebelet, se si do et prishen kontratat me Kinen,dhe do te lidhen me kompanite anglo-fgranceze.....

Prandaj ta kam thene edhe diku me lart, mos beso symbyllur, ne arsyen e hapur te kesaj lufte, por ato qe fshihen pas...

O njeri, ta kam thene dhe e perseris per te qindten here. Interesat e vendeve perendimore nuk e bejne qendrimin e tyre aspak te gabuar. Nuk ishte NATO qe filloi luften ne Libi, cdo gje ka qene ne duart e gadafit vete, dhe eshte ai qe e coi situaten ne kete gjendje, kaq kuptoje. Kur te vime tek interesat pastaj, une persri jam me anen e perendimoreve sepse ne fund te fundit asaj pjese te botes i perkas, dhe pjese e atyre interesave jam. Ndryshimi im nga ty eshte se ti interesat anesore apo thashethemet mbi interesat i ben paresore, kurse mua nga c'shoh dhe gjykoj paresore me duket vetem mbrojtja e civileve nga avionet dhe tanket e ushtrise dhe mercenarizmit te nje te cmenduri.

Nqs do pastaj te flasim per interesa e per te futme, di edhe une gjera ndoshta me te rendesishme nga ato qe na ke thene ti apo ndonje tjeter ketu, por nuk jan fare thelbesore ne arsyet e nderhyrjes, mund te ishin por te kishte plane per ndryshim rregjimi apo sulm ushtarak nga perendimi drejt libise, gje qe ska ndodhur, ka nje nderhyrje kur ngjarjet jan pershkallezuar nga vete gadafi.

ps. tani mos ma merr per keq, te te them miqesisht nje keshille, mos u bej kaq fshatar, se je dhe kryeqytetas dhe  alidems, duhet ta dish mire ku qendron ndryshimi themelor midis qytetarit dhe fshatarit, eshte i njejti ndryshim midis civilizimit dhe shpelltarizmit.

ps2.  ato vendet e tjera si kina, india, rusia etj, mqns u ha kaq shume meraku per te drejtat e njeriut e per vendet e tjera ku paska shkelje te shkojne  e te nderhyjne vete mos te shesin moral tek ata qe dicka e bejne, pavaresisht se aty ku u intereson, por me pare te pastrojne halen e tyre....

Megjithmend i ke ato 10 pergjigjet siper? Po me pataks njecike kohet e fundit.

Eshte gje shume e mire qe ti mendon vete, dhe kjo nuk ka nevoje per vleresim... por te ka shkuar ndonjehere mendja se mund te jesh gabim ne ate? E kam sinqerisht Ora. Qe te me kuptosh drejt, mund te jesh ti ne te drejte dhe "une" gabim, psh... por e ke menduar ndonjehere te kunderten? te lutem mos ma merr per keq.

Ne lidhje me kete teme ne debat me juve as qe me ka shkruar ndermend te jem gabim, te them te verteten, pasi qe c'do gje qe kam thene une nuk eshte opinion imi, apo hamendesim, apo konspiracia ime e rradhes apo preferenca ime politike apo filozofike (mentalitare me mire, se te qenit fshatar nuk eshte filozofi, eshte mentalitet), por konstatim i fakteve. Hajde te parashtrojme faktet dhe kronologjine e ngjarjes, dhe pastaj ne baze te ketyre fakteve te krijojme opinione e thashetheme, apo edhe te e ngreme konspiraci fundja, por jo te flasesh me kompetenca, me fal akoma me keq, te deklarosh si fakte hamendesime dhe konspiraci qe s'kan fare lidhje me faktet ne terren apo te keqinterpretosh faktet, apo ti shpikesh ato per tu perputhur me hamendesimet apo konspiracite. Ne te 10-tat pergjigjet e mija nuk ka opinion po ta them edhe njehere, ka konstatim, prandaj ska si te jem une gabim.

Kjo me duket si puna e Chomskit qe bridhte boten duke i mbushur mendjen sa e gabuar ishte nderhyrja e NATOS ne kosove, dhe si nja nga argumentat kryesore perdorte faktin sipas tij qe Racaku ndodhi mbas bombardimeve si pasoje e nderhyrjes te NATOS qe i acaroi keq Serbet dhe prandaj e bene ate masaker. Ne fakt megjithese masakra mbetet masaker sidoqofte, e verteta eshte qe NATO ne fakt vendosi shpejt e shpejt te fillonte bombardimet pikerisht sepse ishte alarmuar nga masakra e racakut qe kishte ndodhur perpara bombardimeve. Ta sjell kete shembull per te demnstruar se sa rendesi ka kronologjia e ngjarjeve, nuk mund te flasesh si mbas pilafit.

ps. te nejten pyetje dhe ty, e di ndryshimin midis fshatarllekut dhe qytetarllikut? ma thuaj edhe ne PM po do, ose pyet mos ki turp.

Kurse, ne ndryshim nga ty, une jam menduar mire nese mund te kem qene gabim. Dhe i kam analizuar pakez gjerat, dhe jam menduar, dhe nuk kam shkruar pa u menduar, nuk kam shkruar pa menduar qe tjetri qe flet me mua edhe mund te kete te drejte. Ne rastin me ty, psh, jam munduar t'i shoh gjerat si i sheh ti... por nuk e kam kapur veten duke menduar me mentalitet fshatari (sic e parashtron aty), dhe asnjehere nuk jam bazuar ne konspiracione; te pakten per kete qe po flasim, dhe nuk kam dashur, edhe perse nuk me ka interesuar qe te injoroj ndonje fakt... por ne fushepamje te gjere, kam dale ne perfundimin qe njeh edhe ti.

Ora, nuk kam turp nga ty, sidomos te bej pyetje per gjera qe nuk i di, per kaq me njeh, besoj. Por mendoj qe nuk e meritoja kete koment... mendoj. Nuk dua te tregohem "touchy", sinqerisht, por mendoj qe ty nuk do te te isha drejtuar kurre keshtu, sic edhe nuk e kam bere kurre, dhe kurrsesi per nje teme te ketille, mbi te cilen nuk kam asnje lloj problemi qe tjetri te mendoje kaq ndryshe nga une; perkundrazi, me shtyn te te respektoj edhe me shume per mendimin tend. Kaq dhe ketu perfundon edhe perfshirja ime emocionale per nje teme si kjo, pjesa tjeter i takon - nese ka - popullit aty qe eshte vuajtesi dhe heqesi kryesor i ketyre telasheve mbi kurrizin e vet, qe ndoshta sic thote Arti me poshte, ndoshta e heq per shkak te mentalitetit dhe shpjegimit qe ai i dha veshtiresise qe demokracia te linde dhe konsolidohet ne shoqeri te tilla, e ndoshta edhe aresye te tjera; te cilave nuk dua t'u futem ketu... ama mendoj qe nuk duhej te ishte per mua mesazhi i mesiperm; pa kerkuar timen, por gjithsesi ti mund ta kishe bere tenden - per kete po, me vjen pak keq. smiley

Te kerkoj ndjese nqs je fyer, megjithese une nuk e kisha per fyerje dhe nuk mendova qe do ta merrje per keq pse te quajta fshatar. Kam folur ne lidhje me kete teme vetem, dhe jam une i pari qe jam befasuar nga qendrimi yt mbi kete teme, qe ne pamje mund mos te duket e rendesishme, por qe ka shume rendesi per menyren e gjykimit edhe si shqiptare qe jemi, mgjths pa u zgjatur ketu...

Ti shpreh dhimbje per popullin libian, por harron te marresh parasysh vete kerkesat e atij populli, ose te pakten te nje pjese te konsiderueshme te tij, qe eshte opozita, e cila eshte kercenuar se do te vritet pa meshire, dhe vetem kaq duhet te te bej ty dhe cdo njeri me dy mend ne koke ti vere gishtin kokes para se te shprehet kunder nderhyrjeve ushtarake te perendimit. Bashke kemi folur hapur per shume tema, dhe sikur e kemi pasur pak si fiksim ti nxjerrim lengun e zi temave apo jo, prandaj me mire se demagogjia do ishte te merreshe me faktet dhe kronologjin e ngjarjeve se sa te me kundershtoje kot. Nqs une nderhy me nje kritike mbi dicka te pasakte qe mund te kesh shkruar ti apo dikush tjeter, atehere me verteto te kunderten, ose mos me kundershto. 10 pergjigjet e mija aty jan, dhe une nuk kam turp te ndryshoj qendrim  ( jam nga te paktet ketu ne kete blog qe s'kam pas turp ta bej nje gje te tille, biles edhe si rezultat i kokfortesise tende, pozitivisht) po  konstatove gabime ne to, por jo me hamendesime, jo me opinione, dhe jo me konspiraci, vetem me fakte, data, deklarata e ligj.

ps. eshte e kote tani te futemi ne sentimentalizma besoj, fakti qe jam kaq pasionant ne debat me ty duhet te flase vete per respektin qe kam, dhe te kerkoj ndjese nqs je ndjer i fyer, por nuk kam patur ate qellim.

Tani, mua nuk me vjen aspak keq nese me ke quajtur fshatar. Ti e di qe nuk kam komplekse te tilla, edhe pse me fshatin me lidh vetem nje gje, kur kam shkuar, kam qene me pushime; ah, edhe njehere me praktike shkolle ne Llakatund ne 1996.

Te lutem mos kerko ndjese, nuk ka gje; vetem se ben pak "click" kur vjen nga ty - sidomos kur ti e di sa pak njerez njoh dhe me njohin ketu, dhe ti je nje prej tyre.

Kjo e gjitha erdhi si pjese e nje qendrimi pak me te gjere, ku dikush na quajti edhe pro-Gadafit; dhe nuk e di se c'kam nje bindje te atille qe dikujt mund t'i kete shkuar mendja qe ne jemi edhe antiamerikane apo antiperendimore tashme; dhe nuk me duket mire qe te perkufizohet tjetri thjesht nga nje qendrim qe po shpreh; sepse edhe ti, edhe une, ne te njejten kohe, jemi antiperendimore dhe anticdogjeje tjeter kur vjen fjala per atdheun tone; dhe jemi shprehur per keto gjera boll here; dhe gjithashtu nuk kemi patur asnjehere problem te shprehim mirenjohjen per cfare kane bere per ne ne momente te caktuara... por jo kur vjen fjala ne proceset integruese te shqiptareve, apo trajtimin qe na behet. Dhe prandaj po them, sepse nese (dhe kur i kam) i shpreh keto gjera (psh, trajtimin e shqiptareve), nuk besoj se do e kishe konsideruar ndonjehere qendrimin tim si te bazuar mbi konspiracion apo antiperendim apo antiamerikanizem (nuk po them qe e ke bere ndonjehere; por pjese e procesit eshte dhe kjo). Pranda them qe nuk eshte mire te perkufizohet tjetri keshtu, me kaq. Jemi njerez, jemi më kompleksë, mendojme me gjere se kaq, fundja ti je nder te paktit qe mund te me perkufizoje per shkak se me njeh.

Prandaj besoj se mund ta kuptosh qendrimin tim, qe dhe pse mendoj ndryshe, e sado i habitshem te te duket ky qendrim, e mbaj mendjen te hapur; fale se ciles jam ne gjendje edhe te te them, qe uroj qe te kishe te drejte(pra te isha gabim edhe une, dhe te kishe te drejte si per 10 pyetjet por edhe kur thua qe une jam gabim), edhe pse mendoj ndryshe, por uroj megjithmend qe te ishte ashtu sic thua ti; do te kish qene megjithmend nje bote me e mire; dhe nuk po e shoh ngaqe jam fatalist, por ngaqe dua dhe aspiroj per me te miren. smiley

1. Perse "no fly zone " ne Libi dhe jo ne Ivry Cost? ( Libia eksportin kryesor e ka naften Ivry Cost  ka kakaon)

Ugh..pyetje pak naive. Per mua pyetje me interesante do te ishte: Perse u bombarduan trupat ne terren nderkohe qe mandati i KS eshte vetem per "no fly zone", dmth air to air?

5. Pse Franca insistoj per keto sulme ( Franca ne Irak ishte kunder)

Sarkozy ka lidhje te drejtperdrejta me nje grup frankofonesh libiane qe pretendojne te jene ne krye te rebeleve. Pastaj te mos harrojme qe Sarkozi erdhi ne pushtet pasi mposhti rebelimin e te rinjve muslimane ne Paris te disa viteve me pare. Zgjedhjet ne France po afrojne dhe Sarkozy nuk gjendet mire politikisht me sa di une ( ndoshta dikush nga Franca mund ta konfirmoje ). Nuk do habitesha nqs Franca "pulled a Bush on everyone" me intel fallco per mpleksur NATOn ne kte konflikt.

Dejon

Mandati i ks nuk eshte vetem per non-fly zone. Rezoluta e KS shprehet qe te mbrohen civilet me c'do kusht. Non fly zone ishte vetem nje hap i matur i aleateve per te mos nderhyre aq shume ne konfliktin e brendshem libian. Por kur sheh qe gadafi qellon spitale dhe qendra te banuara me tanke atehere duhet nderhyre patjeter. Ne qytetin bengazi ka pasur manifestime me mijera vete ne shenje falenderimi per aleatet.

Mandati i ks nuk eshte vetem per non-fly zone. Rezoluta e KS shprehet qe te mbrohen civilet me c'do kusht. Non fly zone ishte vetem nje hap i matur i aleateve per te mos nderhyre aq shume ne konfliktin e brendshem libian.

Shpresoj qe te mos mendosh se Franca e beri gjithe kte rremuje ne OKB per arsye humanitare. Persa i perket NFZ, eshte perdorur nga shtetet pjesmarrese per tua shitur opinionit te brendshem. Nderkohe qe diten e pare u bombarduan trupat tokesore.

Leri arsyet dhe interesat e frances, sepse ato nuk i di e nuk i gjejm dot une e ti, mua me intereson qendrimi i mbajtur, qe eshte mese i drejte dhe njerezor. Per arsyet dhe interesat e tyre hyne edhe ne kosove aleatet, se e pame sa ju hap barku per shqiptaret ku ne mediat e tyre i trajtonin me lloj lloj racizmash ne momentin me te veshtire historik per popullin tone, dhe pa perjashtim duke filluar qe nga fqinjet tane e deri tek amerika, pa perjashtim te gjithe na kan degjeneruar komplet neper mediat e tyre, ne 99% te rasteve padrejtesisht, duke shpifur e duke shfaqur urrejtje te pallogjikshme, akoma te pakuptueshme per mua. Edhe nderhyrje te jashteligjshme ka bere ne kosove perendimi, me nje rezolute te dyshimte, e c'eshte me e keqja duke ndihmuar ashiqare forcat e UCK-se, POR kjo nuk e ben aspak qendrimin e tyre te padrejte apo te pamoralshem, cilado qofshin interesat e tyre, ata ne konflikt mbeshteten krahun e drejte, po e perseris me gjith urrejtjen e pashpjegueshme per shqiptaret.

Edhe ne libi ke nje diktator qe vret protestuesit me borbadime, qe bombardon spitale e qendra banimi, ke nje opozite qe po ngjiret duke ju lutur K.N te nderhy akoma me fuqishem kunder gadafit, dhe nje rezolute te miratuar pa nje vote kunder, edhe me vete mbeshtetjen e liges arabe, prandaj eshte turp, qe te pakten ne kete forum serioz te diskutojme budalleqe te tilla. Nqs ka interesa te tjera anesore franca apo dikush tjeter, na ndrico ti apo kushdo qe ka info, por mbeten anesore sidoqofte ato interesa, per mua, per opinionin e gjere, per ligjin nderkombetar dhe c'eshte me erendesishmja per popullaten anti-gadaf ne libi.

lol tani qe bere paralelizma midis Kosoves dhe Libise nuk ja vleka fare me vazhdu me gjate.

Paralelizmat jane ne baze te nderhyrjes ushtarake te perendimit, por nqs nuk ke kuptuar asgje nga ajo qe kam shkruar une me siper atehere dakort jam me "LOL, sja vleka me vazhdu me gjate"

 

lere se ja ule IQ-ne te gjithe atyre qe marrin guximin dhe te lexojne.

 

2. Cili eshte qellimi i Amerikes ( rezoluta e KS thote te mbroje civilet, Obama e Klinton te largoj Gadafin por  pa trupa toksore)

Qellimi i Amerikes, eshte qe ti shkoje pas midese Frances, se i duhet per me vone...

3. Ku ndryshon Iraku i Bushit nga Libia e Obames ( Kujtoni Obamen kunder luftes ne Irak)

Bushi e beri me deshire, kurse Obama nga zori...

4.Cfare do ndodhe po te mos largohet Gadafi me sulme ajri? ( Kongresi amerikan po qahet per shpenzimet e 65 raketave Tomahawk total rreth $62 milion te shtena deri tani. Po neser sa me shume&nbspsmiley

Po te mos largohet Kadaifi, eshte gje e mire per amerikanet.

5. Pse Franca insistoj per keto sulme ( Franca ne Irak ishte kunder)

Insistoi, per inat te amerikaneve te cilet nen presionin e izraeliteve,  i prishen planet berthamore qe kish me Egjiptin dhe Tunizine

6. Kush jane forcat rebele ne Libi? ( Ca thone jane forca perparimtare ca thone jane ekstremiste ca thone.... Di njeri gje?)

Forcat rebele, jane mercenare te paguar nga Franca.

7. Sa te organizuar jane rebelet te qeverisin pas largimit te Gadafit? ( deri me sot nuk kane treguar asnje lloj organizmi, thjesht organizim kacak)

Kadaifi, ka mundesi qe te mos largohet, por po u largua, vendin do ta kaplloje anarkia, per nje kohe te gjate, dhe ne fund, do te triumfojne islamiket.

8. Po te largohet Gadafi si do te veprohet me Jemenin, Arabine Saudite,Katarin etj?  (Fitorja e rebeleve ne Libi do te bej qe edhe keto vende te kerkojne njesoj te largojne diktatoret e tyre )

Keto vende, nuk do ti gjeje gje, pasi nuk hyjne ne pazaret berthamore te fuqive te medha. Edhe nese kane pasur ide, si Siria e Jordania, do ti konservojne.

9. Cila do te jete pamja e Afrikes se veriut dhe Lindjes se mesme pas kesaj katrahure? ( cfare qeverish do te vijne ne fuqi, sa te pergatitur jane per demokraci keto vende?)

Muslimanizmi dhe demokracia e perjashtojne njera tjetren.

10. Cfare mesimi duhet nxjere nga tere kjo histori ? ( Ambasadori i ri Amerikan ne memedhembje  sillet si mbret i shqiperise, Edi Rama u eshte ankuar ambsadave per paregullsite e rregjistrimit per votime, Berisha i ulur ne gjynje para OSBE dhe SHBA u kerkon " me thoni cfare te bej dhe une e bej" ndersa popullin nuk e pyet njeri)

Mesimi me i madh qe duhet te nxjerrim, eshte fabula e famshme e  zogut me bajgen:

Jo gjithmone ai qe te 10, te do te keqen, dhe jo gjithmone ai qe te nxjerr nga mooti te do te miren

 

B.K.Moon said-ndoshta do merren masa te tjera...c'fare do thote kjo? Po shkojme nga zona e "Ndalim Fluturimit" tek ushtria ne terren? Amerika nisi nje vaporr me marinsa dhe megjithese do te rrije ne "plan te II" per t'ua a lene aleateve, duket sikur NATO po behet gati.

Problemi kur keto gjera fillojne dhe mbeshteten, eshte se pa objektiva te qarta misioni nuk dihet se sa do shkoje. Nga ana tjeter civilet duan nje fare ndihme. Jane shume vatra ne bote qe "meritojne" nderhyrje [zimbabve-kongo-bjellorusi etj] ku civilet vuajne, zhduken-vriten dhe shtypen perdite.

Pragmatizmi dhe moralizmi shpesh perfundojne ne antagonizem, ashtu sic dhe ishin ne Libi para lufte. Shume ndehyrje qe USA ka bere, kane perfunduar ne anen e kundert brenda 10-20 vjetesh. Kur Franca provon...nuk mendohet se mund te shkoje me mire. Sic u tha me lart- zgjedhjet dhe ulja e popullaritetit- komplikojne problemin me tej. Sec eshte nje ide tek politikanet qe i ben te mendojne se fillimi i nje lufte i paraqet ata si burra shteti. Kujdes nga i deshperuari qe s'pyet per pasojat dhe eshte gati te perdor gjithshka per interese personale... Nuk mendoj se N.Sarkozy eshte ne "krahun humanitar" ne kete rast. Si gjithmone viktimat jane civilet.

Pavaresisht politkes se nderhyrjes mendoj se disa gjera po shtyhen shume. Nese duam nje UN te veproje sipas Ligjit nuk mund te injorojme se India/Kina/Rusia/Brazili nuk e perkrahen kete veprim. UN mund te veproje ngadale ose fare [kemi Burmen, Jemenin, Bahrein etj] por duhet nje fare konsensusi. Me cdo veprim uni-lateral autoriteti i UN ulet dhe ne kohe nuk do jete efektiv. Ose do kemi ndryshime te dhunshme ose do kemi probleme qe do ri-kthehen.

TV-ben cdo veprim/ngjarje me emocional- bie Libine ne shtepite tona, kur ne fakt ne kemi pak te bejme me te, por eshte e pamundur te nderhyhet ne cdo vater te nxehte. Here pas here shohim se pas aksioneve ushtarake dhe nderhyrjeve jo ushtarake situata shpesh merr te tatepjeten. Nafta e ben kete problem boteror por do ish me mire qe fuqite regjionale te nderhyjne. FR/UK nuk jane aq te dashur ne vendet Arabe, jo vedem nga e shkuara si zoter kolonialiste por dhe ngaterresat qe kane bere dhe me pas.

 

Cdo nderhyrje e ketij tipi, jo vetem qe diskrediton Qellimin por ne anen tjeter nuk i jep legjitimitet regjimit qe mund te vij me pas. Do ngelet nje plage qe do jete e infektuar per nje kohe te gjate...dhe sikur Kadafi te ike.

 Dini gje sa ka vajt cmimi i naftes tek karburanti tek Kinostudio ? smiley

Mund te ishte pyetja e 11-te nese themi qe temat kane lidhje me interesat personale te Peshqve.*

* Me germe te madhe.

 

Libia eshte vecse pjese e efektit domino qe po ndodh ne boten arabe...Vende te cilat nuk kane pasur asnjehere kulture demokracie dhe eshte ca surreale ti shohesh te berrtasin dhe kerkojne demokraci(gje te cilen nuk e kane idene)....Gjithcka eshte pjese e nje axhende

Gjithe virusi i Revolucjoneve Arabe eshte drejtuar drej Iranit dhe Sirise.....Sirine e zuri para pak kohes....Per Iranin eshte vetem ceshtje kohe

Po pse kush u be demokrat brenda dites???? Nuk ja ke idene se cfar flet, sinqerisht, nuk e blen dot demokracine si fiqt e pjekur ne supermarket, duhet ta mbjellesh vet, te presesh te rritet, te bej fruta, dhe kur te piqen t'ja shijosh. Perrallat me konspiraci e ke te garantuar nga mua i keni nga fshatarlleku qe ka ngulur rrenje thelle .....

 

Ora nuk e kuptove aspak thelbin e komentit tim!. Dhe me duke se nuk e ke idene se cfare po flet fare....Arabet nuk kane kulture demokracie se asnjehere ne historine e tyre nuk ka pasur demokraci! Jane "shoqeri islamike" dhe demokracia bie ne kundershtim te hapur me islamin. Qe nje shoqeri te kete mundesi te kaloje ne demokraci te mirefillte duhet te kaloje ne sekularizem, ne rastin e tyre 90% mbizoterohet nga feja. Nuk shoh ndonje te ardhe te afert qe keto shoqeri te kalojne ne sekularizem keshtu qe demokracia per ata eshte thjesht nje ide surreale. Nuk mund te kete demokraci ne shoqerira te tilla ku femra persekutohen dhe u mohoen te drejtat njerezore. Nuk mund te kete demokraci ne shoqeri te tilla ku denohesh me vdekje po nderrove fene.

Sa per fshatarllekun i ke rene deres gabim se as kam qene ne fshat dhe as kam ndonje familjar nga fshati.

Nje rruge me nje mije hapa fillon me hapin e pare. Mao-qe-doni.

Po merr Mao-Qe-Donin  shembull demokracie tani? smiley

Per mua personalisht nderhyrja ishte e drejte dhe morale per perendimin. Por ne anen tjeter ka te beje dhe inekzistenca e te ashtuquajtures Liges Arabe te cilet vune bishtin nder shale kur erdhi puna per nderhyrje ushtarake. Liga Arabe jane nje tufe tiranesh primitive qe hane dreka e darka dhe kur vjen puna per te zgjidhur problemet e tyre mbyllin syte. Sigurish une besoj thelle qe keto mini revolucjone jane te drejtuara drejt Iranit dhe nuk do zgjase shume kur do merrijne ne Teheran. Ketu sigurisht ka te beje dhe Izaeli i cili e sheh si ceshtje mbijetese problemin me Iranin

Per mua personalisht nderhyrja ishte e drejte dhe morale per perendimin.

Une vetem kaq desha te lexonja! Tani mu be qejfi, dhe te kam xhan smiley

Sikur ta thoshte edhe ai tjetri njeher kete gje, vetem te me bente qejfin mua, dhe do pushoja une, aq dua smiley

 ora, a e do ti arsyen kryesore te sulmit mbi Libine??? Nje nga keto arsye, ndoshta me kryesori qe tregon nxitimin e Frances...

Nga Kastriot Myftaraj

Ajo që ndodhi pak ditë më parë në Tunizi, dhe mënyra se si u kërkua të shitet nga mediat e mëdha amerikane, deri edhe nga Presidenti Obama, si një lëvizje popullore që përmbysi një diktator, në fakt ishte një karikaturë e Operacionit “Torch”, me operacionin “Casablanka”, si pjesë e tij. Rrëzimi nga pushteti i Presidentit tunizian Ben Ali ishte një akt agresioni ndaj popullit tunizian, i kryer për motive cinike gjeopolitike dhe gjeostrategjike. Nuk është asfare e besueshme që një njeri si Ben Ali, i cili kishte sunduar për rreth 24 vite, u largua nga pushteti pas 27 ditë protestash për arsye ekonomike, kur gjendja ekonomike në Tunizi është shumë më e mirë se në vende të tjera arabe ku diktatorët qeverisin të pashqetësuar, duke u mbështetur në momentet e vështira tek ushtria. Ben Ali u rrëzua praktikisht me anë të një grusht shteti, kur kundër tij doli ushtria. Ushtarakët tunizianë u nxitën nga amerikanët që të mos i binden atij, kur u shkallëzuan protestat në vend. Siç thuhet në filmin “Casablanka”: “You played it for her and you can play it for me”. Nëse ushtarakët e luajtën këtë lojë për Tunizinë që ajo të mbetej një vend laik, tash e luajtën edhe për Amerikën, që Tunizia të hynte në një spirale kaosi të paparashikueshëm.
Presidenti i rrëzuar tunizian Ben Ali ishte vërtet një diktator, por ai ishte një engjëll sipas standardeve të botës arabe. Nën drejtimin e Ben Ali Tunizia u bë një nga ekonomitë më të zhvilluara të botës islame dhe të Afrikës, duke pasur një nga shifrat më të larta të GDP-së për person. Ekonomia tuniziane, në vitin 2009 u rendit e dyzeta në botë për shkallën e kompetivitetit, një arritje e madhe për një vend afrikan dhe islamik. Ish-Presidenti Ben Ali ishte një kampion i laicizmit në vend dhe e thelloi atë, duke ndaluar hixhabin, shaminë e kokës të femrave, me arsyetimin se ajo ishte një traditë e huaj për Tunizinë. Policia e Ben Ali i kapte meshkujt me mjekrra të modës islamike dhe i çonte me forcë që t’ ua ruanin mjekrrat. Ben Ali, gjatë kohës që ishte në pushtet e luftoi fort opozitën islamike në vend, e cila në fakt ishte e vetmja opozitë reale ndaj regjimit të tij, në një vend që nuk kishte njohur kurrë demokraci. Ben Ali bashkëpunoi me SHBA-të në luftën kundër terrorizmit. Për të gjitha këto arsye Al Qaeda e përshëndeti rrëzimin nga pushteti të Ben Ali. 
“Of all the gin joints in all the towns in all the world, she walks into mine.”
Presidenti i rrëzuar tunizian Ben Ali, kishte të drejtë që të thoshte si Hamphrey Bogart në filmin “Casablanka”, duke parodizuar: “Of all the gin joints in all the towns in all the world, she walks into mine.” Përse CIA, nga të gjithë regjimet diktatoriale që gjenden në botën islamike shkoi pikërisht në Tunizi, që të rrëzonte nga pushteti Presidentin Ben Ali? Përse nuk rrëzohet Mubaraku në Egjipt i cili është shndërruar në një faraon? Se Egjipti është fqinj i Izraelit dhe destabilizimi i Egjiptit, me popullsinë e tij gjigande, kërcënon seriozisht sigurinë e Izraelit. Por e vërteta është se Ben Ali u rrëzua nga pushteti edhe se vendosi që të zhvillojë industrinë bërthamore në vend, për qëllime civile. Ben Ali, pasiqë pa se vendi fqinj, Algjeria, në vitin 2008 nënshkroi një marrëveshje me Francën për zhvillimin industrisë bërthamore për qëllime civile, u inkurajua që të bëjë të njëjtën gjë. Në vitin 2009, kryeministri francez Fillon, i shoqëruar nga 70 përfaqësues të kompanive të mëdha franceze, bëri një vizitë në Tunizi, gjatë së cilës u nënshkrua marrëveshja dypalëshe sipas së cilës Franca do ta ndihmonte Tunizinë që kjo të ndërtonte impiante bërthamore për prodhimin e energjisë elektrike. 
Marrëveshja bërthamore franko-tuniziane nuk u pëlqeu fare amerikanëve, të cilët pikërisht në atë kohë qenë duke bashkëpunuar me fqinjën lindore të Tunizisë, Libinë, që kjo t’ i jepte fund projektit të saj bërthamor. Pikërishti atëherë kur Libia kishte pranuar që reaktori kërkimor të vihej nën mbikqyrjen e inspektorëve ndërkombëtare dhe që të dorëzonte rezervën e saj të uraniumit, për t’ u shkatërruar në Rusi, erdhi lajmi për marrëveshjen bërthamore franko-tuniziane. Diktatori libian, Ghedafi krenar, nuk mund të duronte që fqinji i tij Tunizia, një tjetër vend i vogël afrikan, të zhvillonte industrinë bërthamore, në një kohë që Libia hiqte dorë prej saj. Pikërisht në kohën që lënda radiaktive libiane ishte duke u ngarkuar në anije nën vëzhgimin e inspektorëve amerikanë dhe rusë, qeveria libiane e ndaloi befasisht transportin e saj. Më tutje, në janar 2010 Libia deklaroi se zyrtarisht se do të zhvillojë industrinë bërthamore për qëllime paqësore, duke u rikthyer gjërat në pikën e nisjes. 
Për amerikanët, projekti bërthamor libian është tepër shqetësues se ai do të sjellë që edhe fqinji i Libisë, Egjipti të zhvillojë një projekt bërthamor. Egjipti, i cili ka një popullsi dhjetë herë më të madhe se Libia dhe nevoja të mëdha për energji elektrike, nuk të durojë që t’ ia kalojë fqinji i vet i vogël perëndimor. Dhe vërtet në gusht 2010 Presidenti egjiptian Mobarak shpalli se Egjipti do të ndërtojë industrinë bërthamore. Projekti bërthamor egjiptian është shumë shqetësues për Izraelin se Egjipti është vend që kufizohet me Izraelin. Por nëse Egjipti bie nën kontrollin e radikalëve islamikë, atëherë kjo do të thotë që Izraeli të ballafaqohet me një tjetër “Iran” në kufirin lindor, një fuqi nukleare tetëdhjetëmilionëshe. Shqetësimi izraelit natyrisht se reflektohet në Washington. Pas Egjiptit edhe fqinji lindor i Izraelit, Jordania, deklaroi se do të zhvillojë industrinë bërthamore. Më tutje në lindje, edhe Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe kanë shpallur të njëjtën gjë. 

Amerikanët dhe izraelitët e identifikuan Presidentin Ben Ali si shkakun e efektit domino bërthamor në Afrikën Veriore dhe Lindjen e Mesme, në drejtimin nga lindja në Perëndim. Është e vërtetë se së pari ishte fqinji i Tunizisë, Algjeria,

ajo që arriti një marrëveshje bërthamore me Francën që në vitin 2008, por Algjeria gjendet në skajin perëndimor të Afrikës Veriore, shumë larg Izraelit, për të përbërë kërcënim për të. Pastaj SHBA-të nuk mund të hapnin një konflikt të ri me një vend të madh islamik si Algjeria, në një kohë kur qenë në luftë në Irak dhe Afganistan dhe kishin një konflikt me Iranin për çështjen bërthamore. Por projekti bërthamor algjerian nuk mund të bëhej shkak i një efekti domino bërthamor nga Afrika Veriore në Lindjen e Mesme, nëse këtë hap nuk e ndërmerrte një vend fqinj i Algjerisë. As Egjipti, as Jordania, as Arabia Saudite, madje as Maroku, një vend tradicionalisht proamerikan, nuk do të kishin guxuar që t’ i hynin sfidës bërthamore, nëse këtë gjë nuk do ta kishte bërë më parë Tunizia, pa folur këtu për Libinë. Kjo kuptohet nga fakti se edhe marrëveshja bërthamore franko-marokene, anipse Maroku është fqinji perëndimor i Algjerisë, nuk erdhi pas marrëveshjes bërthamore franko-algjeriane, por pas asaj franko-tuniziane. 
Presidenti tunizian Ben Ali në fakt e kapërceu “Rubiconin” bërthamor, duke krijuar një efekt domino bërthamor në krejt Afrikën Veriore. Kjo e bëri atë shënjestrën e amerikanëve dhe izraelitëve. “Play it once, Sam, for old times’ sake” thotë Ilsa pianistit në filmin “Casablanka”, kur hyn në kafe “Americain” dhe gjen të njëjtin mjedis dhe të njëjtin pianist që ka njohur në Francë. Uncle Sam luajti përsëri muzikën e vjetër, të filluar në Casablanka në 1942, këtë herë në Tunizi. Këtë herë jo me duke çuar ushtrinë, por me anë të shërbimeve inteligjente. Ekzistonte një traditë e hershme për bashkëpunimin amerikano-tunizian, e cila duket se shërbeu në këtë rast, tradita e pakteve të famshme mes SHBA-ve dhe piratëve tunizianë në shekujt XVIII-XIX. Atëherë, qeveria amerikane, për shkak të sulmeve të piratëve të famshëm tunizianë kundër anijeve tregtare amerikane në Mesdhe, lidhën dy herë, në 1797 dhe 1815 traktate me piratët tunizianë, sipas termave të të cilëve traktate, SHBA-të do t’ i paguanin tribut shefit të piratëve, Beut të Tunizit, që anijet tregtare amerikane të mos sulmoheshin më në Mesdhe prej tij. Këtë herë në vend të piratëve qenë gjeneralët tunizianë, amerikanët ashtu si në të kaluarën paguan tributin për shërbimin. Për gjeneralët tunizianë, të cilët si çdo tunizian janë krenarë për traditën pirateske të vendit të tyre, duke e paraqitur atë në një dritë tjetër, duket se nuk ishte asfare ide e keqe që ta rrëzonin qeverinë e vendit të tyre, me ndihmën e ish partnerit të paraardhësve të tyre. Tekefundit kjo ishte vetëm një zhvillim i marrëdhënieve mes SHBA-ve dhe piratëve tunizianë. Në të dy rastet ata që paguan qenë amerikanët. 
“We’ll always have Paris.”
Por projekti bërthamor i Presidentit Ben Ali ishte krejt në kuadrin e strategjisë ekonomike të Francës për zhvillimin e industrisë bërthamore në vendet e Magrebit (Afrikës Veriore), ish-koloni franceze, ashtu që këto vende të zhvilloheshin ekonomikisht dhe të përbënin tregje të gjëra për eksportet franceze. Tunizia është një ish-koloni franceze e cila nga Franca mbahet si histori suksesi e marrëdhënieve të Francës me ish-kolonitë islamike, se në Tunizi bashkëpunimi me Francën kishte prodhuar një regjim laik stabil dhe ekonomi relativisht të prosperuar, në një kohë që alternativa qenë forcat fundamentaliste, të cilat kërkonin të sillnin në fuqi diktatura islamike me ekonomi të dështuara. Franca është partneri i parë tregtar i Tunizisë. Në sajë të marrëdhënieve me Francën, 75% e eksporteve tuniziane shkojnë në Bashkimin Europian dhe 72 % e importeve tuniziane vijnë prej Bashkimit Europian. 
Tunizia është vendi arab që ka tërhequr më së shumti investime të huaja jashtë industrisë së naftës. Deri edhe “Airbus” ka investuar në Tunizi. Tunizia ka një turizëm shumë të zhvilluar, duke qenë një destinacion i pëlqyer prej turistëve perëndimorë. Edhe këtu ka pasur investime të mëdha franceze. Shkurt Tunizia ishte deri më tash për Francën prova më bindëse se ish-kolonitë thonë për të atë thënien e famshme të filmit “Casablanka”: “We’ ll always have Paris.” Ky realitet ekonomik inkurajues ka pasur si parakusht një regjim laik të llojit të despotizmit të ndritur, çka ishte ai i Ben Ali i cili siguronte stabilitetin e nevojshëm politik në këtë vend islamik. 
Kokota e Institut d’ Etudes Politiques de Paris
Kryetarja e Partisë Socialiste Franceze (në fakt titulli zyrtar i saj është “sekretarja e parë&rdquosmiley, Martine Aubrey, kur filluan demonstratat në Tunizi e qortoi Presidentin Sarkozy se nuk mbante qëndrim të ashpër kundër Presidentit Ben Ali, duke dënuar represionin shtetëror ndaj protestuesve, madje e ftoi qeverinë franceze që ta bënte këtë gjë. Zonja Aubry tha: “Unë dua t’ i them popullit tunizian se ai ka mbështetjen dhe solidaritetin e plotë të Partisë Socialiste Franceze dhe që Franca të adoptojë një pozicion të fortë duke dënuar represionin e papranueshëm”.
Zonja Aubry me këto fjalë tregoi se ajo është sharlatania më e madhe në politikën franceze që nga koha kur femra e parë hyri në politikën franceze me Jeanne D’ Arc (Zhanë D’ Ark), me gjithë respektin për Virgjëreshën e Orleanit. Martine Aubry, e cila ka kryer Institut d’ Etudes Politiques de Paris, një shkollë e përgatitjes së elitës franceze, duket se nga moto e kësaj shkolle të famshme (Excellence, Innovation, Diversite), paska përftuar vetëm “diversite”. Martine Aubrey, e cila nesër mund të jetë presidente ose kryeministre e Francës, i kërkonte qeverisë franceze hiç më pak se që të merrte një pozicion të tillë ndaj ngjarjeve në Tunizi, që u bënte komoditet atyre që kishin ideuar dhe po zbatonin një skenar atentati edhe ndaj interesave franceze në Tunizi dhe më gjerë në Afrikën Veriore, në traditën e Operacionit “Torch”.
Rick’s Cafe American
Zbarkimi amerikan në Afrikën e Veriut u quajt si Fronti i Tretë, në një kohë që Fronti i Dytë i shumëpritur nuk ishte hapur ende (Fronti i parë quhej Fronti Sovjeto-Gjerman). Njëjtë, edhe ajo që ndodhi në Tunizi ishte Fronti i Tretë, por kundër Europës. Fronti i parë kundër Europës është lufta kundër euros. Fronti i Dytë është Ballkani, gjegjësisht përdorimi i tij për të destabilizuar Europën. Fronti i Tretë kundër Europës u eksperimentua në Tunizi, me rrëzimin e një regjimi laik, ashtu që Tunizia e destabilizuar, me afërsinë e saj të rrezikshme nga Europa, të bëhej një kanal për dyndjen në Europë të miliona e miliona emigrantëve ilegalë islamikë nga Afrika. Kështu, Europa do të ndjehet e dobët dhe do të ndjejë nevojë të përhershmë për të qenë protektorat i SHBA-ve. Ashtu si tek filmi “Casablanka” ku paraqitet figurativisht një paradigmë. Atje europianët e hutuar dhe në konflikt mes tyre shkojnë të gjithë tek “Rick’s Cafe American”. Personazhi kryesor Rick, përfaqëson SHBA-të. Aluzioni është se të gjithë europianët kur kanë konflikte iu drejtohen SHBA-ve për ndihmë, se të gjithë, miq dhe armiq mesvedi, shikojnë nga SHBA-të.
Ngjarja e parë formative për SHBA-të në marrëdhëniet me botën e përtej Atlantikut ishte kontakti me piratët e Afrikës Veriore, duke përfshirë dhe ata tunizianë, me të cilët SHBA-të për rreth një gjysmë shekulli që nga vitet nëntëdhjetë të shekullit XVIII bënë luftra dhe pakte, sipas termave të të cilëve SHBA-të bëheshin në letër vasalë të regjimeve pirate të Afrikës Veriore, të cilët në letër duhej të ishin nën sovranitetin osman. Amerikanët e përjetuan këtë si një poshtërim para syve të Europës dhe krejt botës, dhe në mendjen e tyre u ngul thellë idea se mënyra më efikase në të cilën ata duhet të silleshin me botën, ishte modeli i marrëdhënieve të tyre me piratët tunizianë, ku këtë herë amerikanët nuk do të qenë viktimat. 
Moonlight and love songs/Never out of date./Hearts full of passion/Jealousy and hate. 
Çfarë do të ndodhë me Tunizinë tani që atje fitoi i ashtuquajturi Revolucioni i Jasminëve (Zambakëve?) A do të bëhet Tunizia një vend demokratik? Të gjithë ata që e njohin historinë e Tunizisë e kuptojnë se kjo është një gjë e pamundur. Tunizia është një vend arab islamik, i cili është bërë shtet i pavarur vetëm në vitin 1956 dhe që nuk e ka njohur kurrë demokracinë në historinë e saj. E vetmja traditë që ka Tunizia përveç asaj religjioze islamike është tradita e piraterisë në Mesdhe, për të cilën ky vend ka qenë i famshëm, deri në kohën kur vendi u bë koloni franceze dhe piraterisë iu dha fund. Nëse një regjim autoritar laik në Tunizi u rrëzua për shkak të gjendjes së pakënaqshme ekonomike, siç u tha, çfarë do të ndodhë me institucionet demokratike në Tunizi, të cilave do t’ u mungojnë si mjetet financiare për të zgjidhur problemet ekonomike, ashtu dhe mjetet e regjimit autoritar për të ruajtur rendin publik, që do të rrezikohet nga revoltat popullore, për shkak të gjendjes së keqe ekonomike? 
Në këto rrethana, demokracia ka shumë gjasa të shkaktojë ose kaosin, ose të sjellë në fuqi regjime fundamentaliste islamike, një spirale kjo që do të përfundojë më diktatura ushtarake. Zgjedhjet, herët a vonë do të sjellin në pushtet partitë islamike, se ato do të përfitojnë nga pakënaqësia popullore, siç është verifikuar të ketë ndodhur edhe në vende të tjera islamike ku janë zhvilluar zgjedhje. Për të mos shkuar larg, pikërisht në vendin fqinj të Tunizisë, në Algjeri. E famshmja, Rruga Arabe, tekefundit do të sugjestionohet nga propogandistët islamikë, më të zotët në botë pas atyre të Kominternit.
Rritja e rolit të ushtrisë në politikën e vendit do të bëjë që të marrë fund arritja madhore e Ben Ali, i mbajtjes së një ushtrie të vogël profesioniste dhe vendi do të fillojë të shpenzojë më tepër për ushtrinë, duke u bërë barrë e papërballueshme për ekonominë e vendit. Aq më tepër kur investimet e huaja dhe turistët do t’ i jenë larguar vendit për shkak të destabilitetit kronik. Në të ardhmen e Tunizisë është hija e Sudanit. E shkuara ka treguar se në vendet e varfra islamike rritet fanatizmi dhe kjo do të sjellë fundit e laicizmit tunizian. Tunizia ka krijuar një traditë të brishtë laike falë periudhës kur ka qenë koloni e Francës. Laicizmi në Tunizi është produkt i një elite intelektuale-ushtarake të formësuar nga shkollat franceze, si dhe nga shkolla tuniziane e ndërtuar sipas modelit francez. Por tashmë partitë politike në vend, për të fituar vota, do ta venë theksin tek arabizmi, jo tek frankofonia. Gjithashtu, një Tunizi e cila ndërpret shumë nga lidhjet ekonomike me Francën, do të shkojë sigurisht kah zbehja e traditës frankofone dhe me këtë rast edhe e laicizmit. E ardhmja e Tunizisë është si një parodi e atyre vargjeve të këngës së përmendur më lart të filmit “Casablanka”: “Moonlight and love songs/Never out of date./Hearts full of passion/Jealousy and hate”.
E ardhmja e Tunizisë është nën dritën e Gjysmëhënës, e cila gjendet edhe në flamurin e saj, e këngëve të dashurisë për Allahun, e zemrave plot pasion, xhelozi dhe urrejtje islamike, më së pari ndaj Perëndimit, i cili do të bëhet përgjegjës që tunizianët bënë vetëvrasje në 14 janar 2011. Dobësimi i shtetit në vend, do të çojë në ringjalljen e traditës pirateske, me banditizmin, i cili edhe për shkak të pozitës gjeografike të vendit, nuk do të kufizohet vetëm në Tunizi, por do të shtrihet edhe në Europë. Tunizia do të bëhet një bazë e krimit të organizuar në brigjet e Afrikës, një pol manjetik i botës kriminale. Pushteti në vend do të flirtojë me krimin e organizuar, për ta përdorur si bazë fuqie, vendi do të ketë regjime hibride, politiko-kriminale, dhe nëse do të ketë stabilitet, ky do të jetë i llojit të regjimeve të piratëve, pra me regjime mafioze, në interes të veprimtarisë së tyre, viktimë e së cilës do të jetë Europa. Aktiviteti kryesor i piratëve tunizianë dikur ishte rrëmbimi i njerëzve që udhëtonin në anijet europiane dhe amerikane në Mesdhe, për t’ i shitur si skllevër, ose për t’ i liruar kundrejt shpërblimit të madh. Tash, sipas kësaj tradite, do të bëhet e kundërta, do të dërgohen klandestinë afrikanë në brigjet europiane, kundrejt shpërblimit.
Me plot arsye Presidenti francez Sarkozy dhe kryeministri francez Fillon nuk ndanë asfare entusiazmin e Presidentit amerikan Obama për atë që u quajt Revolucioni i zambakëve në Tunizi dhe që çoi deri tek përmbysja e Presidentit Ben Ali. Franca në Tunizi tashmë është si ajo luftanija e madhe franceze “Jean Bart”, e cila u godit në Casablanka dhe mbeti në port si një relike gjatë luftës.
Kodi “Casablanka”
Në këngën e filmit “Casablanka” thuhet: “This day and age we're living in/Gives cause for apprehension/With speed and new invention/And things like fourth dimension”. Koha kur u shfaq më së pari filmi “Casablanka” ishte pikërisht një kohë e tillë, por publiku amerikan nuk kuptoi gjë. Për publikun amerikan të kohës realiteti autentik ishte sikur  dimensioni i katërt, ndërsa melodrama fiction e filmit ishte realitet sugjestionues. Kodi “Casablanka” funksionoi atëherë. Sot ai luhet përsëri. E ashtu si atëherë kur SHBA-të, të cilat hynin në luftë kundër Gjermanisë Naziste në vitin 1941, por e fillonin luftën në Afrikën e Veriut në 1942, për të zbarkuar në Francë vetëm në 1944, sot Presidenti Obama na thotë se duartroket kurajën dhe dinjitetin e protestuesve tunizianë dhe e fton qeverinë tuniziane që të respektojë të drejtat e njeriut dhe të mbajë zgjedhje të lira e të ndershme. Por këtë gjë nuk ia thotë Mubarakut në Egjipt, i cili ka shpikur metodën e shtypjes së protestave popullore me mitralim nga helikopterët. 
Ajo që ka rëndësi për amerikanët, projekti për zhvillimin e industrisë bërthamore në Tunizi do të anulohet nga autoritet tuniziane “demokratike”. Vetë Franca nuk do të guxojë që të asistojë ndërtimin e industrisë bërthamore në një Tunizi jostabile, çka do të jetë ky vend në erën e “demokracisë”. Kështu amerikanët do të kenë një argument shtesë për ta bindur Libinë që të heqë dorë nga planet e saj bërthamore. 
Nesër kur Tunizia e destabilizuar të bëhet kanal i dyndjes në Europë të turmave të emigrantëve klandestinë nga Afrika, Obama, apo pasardhësi i tij, do t’ i kërkojnë Europës që të marrë përgjegjësitë e veta, për sigurinë në Mesdhe, në Frontin e Tretë të saj, të hapur sipas Kodit “Casablanka”. Pastaj, të gjithë, europianë dhe afrikanë, do të tubohen tek “Rick’s Cafe American” ku do të kërkojnë shpëtimtarin që të arbitrojë dhe të zgjidhë konfliktin dhe problemin e tyre.  Kështu, “As time goes by”, gjërat mbeten ashtu siç kanë qenë. 
Ajo që ndodhi në Tunizi hedh një hije tjetër dyshimi mbi angazhimin amerikan në Ballkan, se nëse amerikanët veprojnë kështu në Afrikën Veriore, një vend kaq pranë Ballkanit, nga pikëpamja e ndërvarësisë së zonave gjeopolitike të një superfuqie që e shikon gjeografinë në sens të gjerë të efektit të ndërsjelltë të ngjarjeve, atëherë qëllimet e tyre afatgjata në Ballkan, nuk mund të mos shihen me dyshim të madh. Ajo që ndodhi në Tunizi duhet të jetë një tjetër moment për reflektim në marrëdhëniet shqiptaro-amerikane, për shqiptarët në të dy anët e kufirit. A janë vërtet SHBA-të për ne “Rick”-u i mirë dhe i ndershëm i Cafe Americane të Casablanka, i cili zgjidh problemet, apo janë diçka tjetër? Ajo që ndodhi në Tunizi gjithashtu duhet të bëhet shkak për një rivlerësim urgjent të marrëdhënieve shqiptaro-franceze, jo vetëm të Republikës së Shqipërisë, por të krejt kombit shqiptar, në dy anët e kufirt, me Francën, temë për të cilën do të shkruaj një herë tjetër.

SOT

ps

Pasi ta lexosh, po ta lexosh me vemendje, atehere eja e me thuaj per te drejtat dhe lirite e njeriut, pasi ajo qe tha Toko me poshte, per Bregun e Fildishte, besoj se nuk do shume komente ne lidhje me temen per te cilen po diskutojme.

ky z.K.M sigurisht ka lexuar ate qe thashe 10 dite me pare. smiley Ose ti alidems ja ke treguar dhe ai i publikon si analize origjinale te veten smiley Bej shaka.

Duket se nuk e paska dhe aq qejf Francen ...

 BP, thone, (une me te degjuar e kamSmile &nbspsmiley  se qe ta saktesosh nje lajm, duhen te pakten dy burime te ndryshme.......hahahaha.

E ka shkruar kete artikull, para teje, me duket se ti e pate lexuar kete...Smile

Ah na e paska punuar me i shpejte. Me ka shpetuar pa e lexuar, por nese a ka shkruar ne June-July 2010 kur u be konferenca e Berthamave ne Tunisi [lmao]bravo i qofte. smiley

tani qe po regullohet Libia shkojme tja japim i dore atij Okulistit Sirian se ka nevoje per ide...plaku i tij po ky s'ka per ta majt dot smiley

 E ka shkrujt ne 25 janar te ketij viti.

Sa per Sirine, po me duket me i bute ai, mbase e ka pa se Kadaifi, nuk po e mban dot, ka fillu me i mare me te mira popullin.

Mos eshte ky qe ka marre nje poor Women, per grua, dmth Hirushen?

ky eshte the poor one,a doctor...qe nuk ka qene ne plan me u be lider, po nje aksident i vllait dhe i ngeli gjithe Country m'dore smiley Siria ka shumicen Suni problemme Izraelin, i cik me Libanin e pastaj ke te ndihmoje me pare Hezbollahun apo  Hamasin??

kjo eshte goce kardiologu [sirian] ne londer, ekonomiste dhe u bashkuan ja ashtu. Krahasu me Hafisin, baben, Shari o si puna e Ramizit me...smiley

Te shohim a do beje si i thote gruja apo jo. Ne shume vendet arabe jane grate ato qe marrin vendimet, lol, pavaresisht ccar thote media-apo-burrat arabe.

smiley

 Mbase e kam ngaterruar me ate te Jordanise, se njoni e ka te tille, like pretty woman

Pyetje të vështiara toko duan shumë informacion të besushëm dhe vështirê tê arrish ndonjë përfundim të vërtetë .Nftën në Libi e nxjerrinpo këta shtete qê luftojnë (konçensione ose forma të tjera )që prej shumë vitesh.Kadhafi ishte aleati i tyre i besueshëm .Ndoshta kërkojnë rritjen e çmimit kompani që s'kanë zona shfrytzimi në Libi? Nuk përjashtohet .Por problemi i ndërhyrjes është i drejtë ; të bësh sehir kur pushteti sulmon me tanke e avionë qytetarëte tij kur kishte e ka  zgjidhje të tjera më duket moskokçarje e madhe .Mund të ketë e ka dhe raste të ngjashme por halli hallit nuk i ngjan dhe më mirë ndërhyrja për ndalimin e vrasjeve në një vend se në asnjë .Nuk ka ngjashmëri me ndërhyrjen në Irak atje ishte e sajuarpër shumë arsye . Për mua problemi më i madh është se UN s'ka asnjë plan program , as afate .Qëllimi shumë i shpërndarë mbrojtja e qytetarëve dhe asgjë më shumë .Duhet një plan më i veçantë si ampushim , çarmatosje e përgjithshme dhe riorganizim i ushtrisë ; vendosja e një qeverie gjithë përfshirëse ;organizimi i zgjedhjeve sa më shpejt ; ndihma humanitare të mirë organizuara .Si e qysh ata i dinë mirë varet se ç'do bëjnë .Është e njënjta gjëndje si në 97 tek ne  me ndryshimin e madh se ushtria e Kadhafit sulmoi qytetarët e vet (hyri në luftë ndërqytetare dhe nuk ndoqi shëmbullin e Tunizisë dhe Egjyptit)ndërsa në Shqipëri ushtria(ajo që kishte mbetur ) dezertoi përballë urdhrit për të sulmuar qytetarëte vet deri dhe me avionë , të cilët u ulën në Itali .Garda u përpoq të bënte një farë lufte por e pakët dhe e papërgatitur(s'është detyra e saj) për ndërhyrje të tilla u mposht lehtas . O pastaj kompllote e interesa mund të gjinden sa të duash .Kryesorja është të ndalojë vrasja e qytetarëve dhe eksodi i tyre masiv .

Sa do kohe te zgjase, libia ka nisur nje rruge e cila nuk ka me kthim prapa, dhe sido qe te shkoje me mire se ne diktaturen e Gadafit do te jete.

Ca thone jo konspiracione, jo nafta, jo izraeli etj., dhe mbase nje fare ndikimi e kane patur edhe ato. Po une besoj se ishte nje revolucion qe i kishte ardhur koha, dhe qe po perfshin te gjithe afriken veriore, nje perpjekje per demokratizim, emancipim dhe zhvillim, dhe kjo levizje ka fituar simpatine e te gjithe botes per arsye se ka lindur nga njerezit e thjeshte, nga rinia, dhe te pakten deri tani eshte komplet e paparziere nga ana fetare e islamike. 

Globalizimi po ben punen e vet, po ashtu (megjithese duket qesharake) edhe interneti, rrjetet sociale, komunikimi. Nuk mund ti mbante syte e mbyllur afrika veriore, dhe te qendronte ne ate prapambetje, izolim mesjetar, kur shkelqimi i demokracise, europes, teknologjise, perendimit, lirive dhe te drejtave eshte aq prane tyre gjeografikisht dhe visualisht. Sa do te zgjaste inercia e diktaturave te 60'-70' do te kishte nje kufi qe do te beheshin te padurueshme.

Gjithcka tashti po qendron tek Libia, nese brenda pak javesh Kadafi do te rrezohet atehere levizja do te fuqizohet ashtu sic ndodhi pas renies se Mubarakut dhe do te preke Sirine, Jemenin, Bahreinin dhe pas cdo renie te shtohet presioni ndaj vendeve te tjera dhe mund te drejtohet kah lindja e mesme.

Zgjidhja me e mire do te ishte furnizimi fshehtazi ose jo, me arme i kryengritesve dhe perkrahja e tyre si dhe vazhdimi i operacioneve nga ajri.

Iu la Evropes drejtimi nga ShBA per te treguar qe kete here ajo s'kishte gisht. Ketu Italia ishte e lidhur ngushte me naften libiane dhe keshtu s'kishte interes, ndersa Gjermania s'nderhyri aktivisht per shkakt disa faktoreve. Dhe keshtu Franca perfitoi per te marre ne kontroll situaten, me qellim rritijen e peshes se saj morale-politike ne BE dhe arenen nderkombetare, aq me teper qe anglezet dhe francezet kane qene edhe kolonizatoret e atyre rajoneve.

Natyrisht qe rol luajne edhe interesat ekonomike, nafta, gjeopolitika, lidhjet, dhe gjerat jane me te nderlikuara nen rrogoz. 

 

 

 

Illuryan,

Nuk i heq asnje presje asaj qe po thua me lart. Por qellimi im qe solla ketu keto 10 pyetjet eshte qe te shpreh apo perfocoj mendimin tim se ne cdo nderhyrje te jashteme ( ushtarakisht apo diplomatikisht) forcat nderhyrese shikojne cfare interesi /perfitimi do te kene nga kjo nderhyrje me shume se sa ana morale e ndrehyrjes. Konflikte te tilla ka shume ne bote. Jo me kot kam sjelle si shembull Libine dhe Ivry Cost. Vetem dje lexova ne Ivry Cost po behet maskara dhe shperngulje ne mase te popullsise per ti shpetuar luftes. Kjo mbase me shume apo po aq sa edhe ne Libi. Perse u zgjiodh Libia dhe jo Ivry Cost? Ne fakt moralisht ne Ivry Cost justifikimi moral ishte me i madh se ai ne Libi. Forcat rebele atje jane ne mbrotje te rezultatit te fundit te zgjedhje te bera atje ku opozita fitoj por pozita nuk e njeh pa asnje justifikim kete rezultat. Mirpo ...... ja qe u nderhy ne Libi

Per sa thashe me lart nuk shikoj asnje te keqe nga forcat qe ndrerhyne ne Libi ushtarakisht me avione e bomba  apo dhe ne Shqiperi politikisht me ambasadore apo darka te Krokodoli qe te shikojne itneresat e tyre. Ne fund te fundit, cdo shtet ashtu si cdo individ do te shikoj interesenin e tij personal perpara atij te pergjithshmit. Mud te flitet tere diten per demokraci, liri te te drejtave te njeiut etj etj etj por ne qofte se keto nuk gershetohen me interesin personal te atyre qe i predikojne keto parime atehere s'do te kete  nderhyrje apo investim per ti aplikuar keto parime atje ku nuk jane.

Ne shqipot duhet ta kemi kete parasysh Se me alarmon ideja qe meqenese Rama ( me te drejte apo jo) ka frike per manipulime te zgjedhjeve ai shkon e qahet ne dyert e amabasadave te huaja, me shqeteson  fakti qe u kerkojme ambasadoreve amerikane apo te vendeve te BE te behen mbreter te shqipersie duke u lejuar dhe kerkuar te nderhyjne ne pika ku vetem ne nje vend te pushtuar dhe te pavaruar mund ti shikosh te tilla nderhyrje. Me shqeteson fakti qe Qeveria hapur pa asnje ngurim u kerkon ketyre vendeve ti tregoje cfare te beje dhe premton se pa asnje ngurim do ta bej ato qe i thone te amerikanet apo BEte.

Keto vende i kemi vertet miq dhe i respektojme si miq por veprimet e tyre e kane tejkaluar masen e miqesise dhe tani jemi ne mardhenie pushtues e te pushtuar. Dhe per kete ata nuk kane asnje faj. Sepse ne vete ju a kemi kerkuar dhe ju a kerkojme perdite, duke haruar se ata ne fund te fundit dhe me te drejte ata kane interesat e tyre para atyre tonave apo parime qe predikojne.

 

 

NYT: Një ndërhyrje vërtet liberale>>> > Ross Douthat>>  >>

Kjo është një ndërhyrje e dalë drejtpërdrejt nga doracaku i viteve nëntëdhjetë i Klintonit dhe heqje dorë prej metodave shpeshherë unilaterale të Bushit. Këtu nuk ka “koalicion të vullnetarëve”, as frazë përçmuese të “Europës së vjetër”, as “ose jeni me ne, ose me terroristët”. Shtëpia e Bardhë e Obamës ka mbrojtur me shumë vendosmëri rëndësinë e institucioneve ndërkombëtare dhe qeveritë e huaja, të cilat Bushi ose i dëgjonte sa për sy e faqe, ose s’i bënte hesap për pesë pare>>

Në ecjen e zvarritur njëmujore drejt konfrontimit ushtarak me Muamar Gadafin e Libisë, administrata e Obamës ka sjellë një shembull me mënyrën liberale të luftës.>>

Para vetëm një jave, kur kishte filluar t’u ngushtohej laku rebelëve kundërshtarë të Gadafit, Presidenti Obama dukej se ishte i vendosur t’i mbante Shtetet e Bashkuara të Amerikës jashtë luftës civile libiane. Por doli se Presidenti po mendohej ta zotonte Amerikën në një ndërhyrje të madhe ushtarake. Ama ai vetëm donte të sigurohej se ajo që do të ndërmerrej, do të ishte multilaterale, e jo një luftë e imagjinuar kaubojsh.>>

Shumë është arritur nëpërmjet kësaj qasjeje. Në fazën hapëse, së paku, lufta jonë në Libi duket si një formë ideale e një ndërhyrjeje ndërkombëtare liberale. Ka marrë bekimin e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara. Ka marrë edhe përkrahjen e Ligës Arabe. Më shumë i është dhënë zemër nga diplomatë të Departamentit të Shtetit të Hillari Klintonit, sesa nga burrat ushtarakë të Pentagonit të sekretarit amerikan të Mbrojtjes, Robert Gates. Qëllimi humanitar është më i madh sesa lidhja e ndërhyrjes me sigurinë kombëtare amerikane. Dhe lufta nuk është ndezur nga forcat ajrore dhe tokësore amerikane, por nga bombarduesit e Republikës së Francës.>>

Kjo është një ndërhyrje e dalë drejtpërdrejt nga doracaku i viteve nëntëdhjetë i Klintonit, dhe heqje dorë prej metodave shpeshherë unilaterale të Bushit. Këtu nuk ka “koalicion të vullnetarëve”, as frazë përçmuese të “Europës së vjetër”, as “ose jeni me ne, ose me terroristët”. Në vend të kësaj, Shtëpia e Bardhë e Obamës ka mbrojtur me shumë vendosmëri rëndësinë e institucioneve ndërkombëtare dhe qeveritë e huaja, të cilat Bushi ose i dëgjonte sa për sy e faqe, ose s’i bënte hesap për pesë pare.
Kjo formë lufte ka përparësi të qarta. I jep përparësi aksionit ushtarak, më shumë forcon fuqinë e Aleancës, sesa ia dobëson, dhe e çon buzë kufirit të zhdukjes bindjet instruktive të antiamerikanizmit. Më e mira e gjithë kësaj, trimëron fuqitë europiane ta ndajnë hisenë e tyre të përgjegjësisë për ruajtjen e rendit botëror, në vend se vetëm të mbështesin amerikanët prej anash.>>

Por ka edhe probleme të mëdha me këtë qasje lufte. Meqë luftërat liberale varen nga ndërtimi i konsensusit afatgjatë brenda (të ashtuquajturës) bashkësisë ndërkombëtare, ato provojnë të jenë të varura nga zotimi, me një durim të madh dhe duhet të ketë kujdes me kompetencat taktika. Dhe meqë lidhja e tyre me interesin kombëtar shpeshherë është tangjenciale, në to shpeshherë luftohet me njërën dorë prapa shpinës dhe me njërin sy drejt daljes, sesa me përkushtim të plotë që të arrihet fitorja.>>

Këto politika ishin tipike për politikën e jashtme amerikane përgjatë viteve nëntëdhjetë, kur ishte edhe hera e fundit e ndërhyrjeve me shkallë të madhe përfshirjeje. Në Somali me të ndërhyrë në vitet nëntëdhjetë për qëllime humanitare, publiku amerikan u hidhërua kur nisën të dilnin shifrat e para të viktimave të misioneve të furnizimit. Në ish-Jugosllavi, NATO-ja filloi më 1993-shin zbatimin e masës së zonës së ndalim-fluturimit, por iu deshën dy vjet të misionit paqësor dhe përpjekjesh maratonike gjatë së cilës kohë lufta s’ndalej, përpara se sulmet ajrore amerikane më në fund shtruan rrugën për një marrëveshje të negociuar paqësore.>>

Ndërhyrja jonë në vitin 1999 në Kosovë ofron një rrëfim edhe më të kujdesshëm. Fushata bombarduese ndihmoi në rrëzimin e Slobodan Millosheviçit dhe i dha frymë ardhjes së një Kosove të pavarur. Por duke rritur piketat për Millosheviçin dhe Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës – këtë të fundit të mbështetur nga perëndimorët – ndërhyrja e Perëndimit me gjasë frymëzoi shumë gjakderdhje dhe spastrim etnik në një afat të shkurtër, duke zgjeruar shkallën e krizës humanitare.>>

Të njëjta lloje problemesh tashmë kanë nisur të shfaqen në luftën e Libisë. Qëllimet e koalicionit tonë nuk janë të qarta: Presidenti Obama është zotuar me fjalë në idenë e largimit të Gadafit, por admirali Mike Mullen, shefi i Shtabit të Përgjithshëm, sinjalizoi të dielën se diktatori mund të qëndrojë në pushtet. Qëllimet tona mund të jenë të kufizuara: Rezoluta e Kombeve të Bashkuara, të cilët e mbështetën fuqishëm, në mënyrë eksplicite përjashton sulmin tokësor, dhe Presidenti Obama në mënyrë të përsëritur e ka thënë këtë. Dhe disa prej aleatëve tanë duket se nuk e kanë stomakun të uritur për luftë. Nuk u desh të kalonin as 24 orë dhe lideri i tanishëm i Ligës Arabe, Amr Mousssa, tha se mbështetja e dhënë nga organizata e tij për zbatimin e zonës së ndalim-fluturimit nuk nënkuptonte edhe misionet bombarduese.>>

Dhe koha që mori ndërtimi i një koalicioni multilateral fuqizoi Gadafin të konsolidonte radhët e veta në tokë, deri në atë pikë saqë zbatimi i marrëveshjes së armëpushimit do ta bënte atë të kishte kontrollin në shumicën e vendit. Kështu që nëse i marrim të mirëqena sinjalet e Mullenit, atëherë do të kemi një qorrsokak ushtarak dhe Gadafi do të vazhdojë të jetë në krye të shtetit libian.>>

Shpresa e fundit e luftës liberale është të luftohet sa më shpirtërisht që mundet, dhe me një rrezik minimal. Por lufta dhe moralizimi nuk janë gjëra që shkojnë njëra me tjetrën dhe konfliktet me “rrezik të vogël” nganjëherë nuk nxjerrin as më shumë sesa një luftë sa për sy e faqe. Duke zotuar Amerikën në një tjetër ndërhyrje ushtarake, Barak Obama i ka dhënë shumë jetë shpresës se aventura jonë libiane do të dëshmojë përjashtimin e këtij rregulli.>>

Ishalla s'eshte bere ndonje trazire andej nga Libia keto dite qe s'e kemi pasur mendjen se do na vrase ndergjegjia.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).