Ky mund të ishte babai juaj, por në fakt ai nuk tregon se kush është ... Prej muajsh Lëvizja "Zgjohu!" transmeton spote televizive negative ndaj Edi Ramës. Pa laps fare mund të llogarisësh se kostot e këtyre spoteve janë në shifra prej disa qindra mijëra eurosh.

A di ndokush se cilët janë njerëzit e Lëvizjes Zgjohu! dhe nga vijnë gjithë këto fonde për spote televizive?

338 Komente

kane qebsite keto, se vetem faqe ne fb del nga search'i?

 Eshte tjeter "Zgjohu" ajo Gjembi, kjo e Tiranes ja ka "vjedhur" emrin asaj te pares smiley

Ah? Hajde c'behet.

Web-i nuk funksjonon

Ndofta tema (pyetja) më me vlerë e hapur ketu tek peshku, qe prej 21 janarit !

Per me teper qe, asnje medie (te pakten, e shkruar) nuk e ka shtruar kete pyetje ndonjere, qe prej ekzistences prej gati 2 muajsh te ketyre spoteve !

 

rendesi ka qe avokati o distancu..

aaaaaaaa, qenka e fresket fare !!! Nuk e kisha pare ! Terhiqem !!

(gjithsesi, rendesi ka shtrimi i pyetjes, jemi dakort besoj).

po sigurisht qe ka rendesi, ka rendesi per shume arsye:

1- perdorimi i lekeve te shtetit per qellime politike te partise ne pushtet ka ngjyra te larmishme dhe perhere me brutale;

2- i shajme gjithe diten ojf-te per ekzistence te panevojshme dhe 'vjedhje' te fondeve te ndihmes se huaj; mos valle ka ardhur momenti t'i shajme per vjedhje te fondeve te shtetit, por tashme ekzistence e nevojshme si vegel e pushtetit?

3- po ps-ja kaq institucion i leshte eshte sa lejon mbi 2 muaj korrje-shirje te ketilla?

etj, etj, pra ti ke shume te drejte, pyetja eshte e rendesishme, vecse s'e vazhdoj dot diskutimin me tej per momentin.

Ne fakt, ne e kemi evokuar kete punen e spoteve te "zgjohu"-t ditet e para pas 21 janarit : habia jone ka qene se si deri dhe ne nje kanal si 'news24', transmetoheshin 5 spote te tilla, ne nje hapsire 5 minuteshe reklamash !! kjo linte te kuptohej se, nese ne TVKlan apo TVSH keto spote transemtohen gratis, ne 'news24' paguhet per to !!

Te ishte ojf, ku ma gjen, do kishe kujt ti drejtoheshe ! Ndersa 'zgjohu', pervec faqes se saj ne facebook, nuk ka asnje shenje tjter ekzistence !!

Dhe sigurisht qe jam katerciperisht dakort me mefshtesine e opozites per te denoncuar kete horrllek jave e muaj më pare !!!

Ahurissant !

 degjenerimi nuk ka brire...krijohen levizje ne ndihme te pushtetit...

per shqipot rrota e historise ecen ne krah te kundert...

nuk eshte levizje por thjeshte prezantohet me kete emer per buje...financuar nga biznesmene te lidhur me pushtetin...

Tani kjo "zgjohu" cfare eshte faktikisht? Apendisit i pushtetit per t'i thene "mjaft" opozites?... dmth nje balancim i mjaftit(ish bollit te ish erjon ish velise se ish g99)? smiley aj no anderstand. smiley

 doli nonji i qut me i mor nonji lek babes dhe ai e hongri...ka qene projekt per ne opozite po meqe baba fitoi e ka probleme sot le ta shfrytezojme qe tani...

Gerdecaxhinjte

Mua, dikush te cilit ja degjoj fjalen, me thote qe, aq sa e 'çuditshme' mund te duket, burimet financiare te 'zgjohu'-t nuk vijne nga pd-ja, por me se shumti nga... lsi-ja !

Nuk eshte cudi jo, eshte "sekret" i ditur ne Tirane smiley

 Sakta STAL, sakte! Nuk te kane genjyer

Mire eshte qe behen pyetje te tilla por shpresa nuk kam shume qe do dali ndonje pergjigje. Ashtu sic nuk ka dale pergjigje per financat e MJAFT-it.

Doli prap 'mjafti' ! Po te pakten, 'mjafti' dihej kush ishte, kishe kujt ti drejtoheshe !
Hë, hidhu kerko ndonje adrese te 'zgjohu"- ! Hë ?
nada !!!

A po flasim per transparence?

Jam sh. dakort me keto qe thua qe s'ke kujt t'i drejtohesh (ndoshta, se s'e kam provuar), etj. etj. Pavaresisht se pasja e adreses dhe e ditura kush ishte ne ate levizje nuk solli ndonje pergjigje.

Ata qe kishin verejtje per 'mjaft'-in, le ti drejtoheshin gjykatave. Biles ka kohe, mund ti drejtohen sot e gjithe diten ! Qofte dhe neser, kur drejtesia te jete e denje per nje emer te tille.
Po me "Zgjohu"-n si ju beka ?? Dhe jo vetem si i behet sot, por dhe neser, nese dikush do te mendonte te akuzonte juridikisht ojf te tilla, fantazma ! Kujt ti drejtohesh ?? Ku te trokasesh ??

Atehere kollaj, drejtohu gjykates edhe per Zgjohu.

ate e di. Kur them "kujt ti drejtohesh", e kam fjalen se ç'adrese do te vendosesh perkrah subjektit te akuzuar, dmth "zgjohu"-t.

Po te jete e regjistruar ne gjykate a ku di une ku regjistrohen shoqatat, ndoshta merret atje? Ose nese del qe s'eshte e regjistruar, atehere gjykata con kerkese televizioneve qe te merret vesh nga kush jane bere kontratat e pagesat.

Thone qe "levizjen" fantomatike Zgjohu  e ka Altin Goxhaj (apo Goxhja?), qe fshihet pas "shoqates per mbrojtjen e konsumatoreve". Mos me pyesni kush jane ata qe e "thone".  Keshtu thone, siç i thone. 

Reagimi teper i vonet i opozitws eshte vertet i habitshem, por ama, me duket se para se gjithash, ishte pune qe u perkiste gazetareve. Si ka mundesi qe asnje te mos e kete ngritur pyetjen qe diskutohej ne te gjitha tavolinat e Tiranes? Te pakten Kastriot Myftaraj te kishte ndermarre diçka, apo "Fiks fare" e gjera te tilla. 

Doja te shtoja edhe diçka tjeter. Nje gje qe me habiti (madje tronditi) se tepermi gjate qendrimit se fundmi ne Tirane, dhe me beri te mendohem shume, ishyte se shume nga te njohurit e mi, njerez jo te humbur, nuk dinin asgje per prerjen e emrit te Berishes te "bezja" e famshme ne fasaden e Muzeut kombetar. Keti dhe ne forume te tjera komentet per ,ngjarjen kane thyer rekorde. Ne Tirane, pothuaj askush nuk e paskesh marre vesh. Ka, diku, nje lloj blokazhi qe funksionon goxha mire, me sa duket.   

       

 

 

Eshte vertet enigmatike heshtja e deritanishme e gazetareve : eshte paradoksale qe "news24", nga njera ane investigon ne menyre te mrekullueshme te pakten njeren nga vrasjet e 21 janarit (biles qe ne mbremjen e vete ngjarjes), dhe nga ana tjeter, nuk pipetin qofte dhe nje fjale se nga kush i merr parate per transmetimin e spoteve ne fjale !! :??:

Ti Vetvendoses e di mire qe une kam dhene doreheqje qe ne tetor 2009 se ka pas kush me ta THONE!!!

O admin-a, beni diçka te mençur : kjo teme duhet vendos ne faqen kryesore : nese ka patur keto kohet e fundit diçka qe meriton vemendje ne kete forum, eshte pikerisht shtrimi i kesaj pyetje.
Ju falenderoj paraprakisht.

Pse cfare eshte kaq spektakolare te kjo tema?

vete spotet ne fjale, shpeshtesia e tyre dhe opaciteti i autoreve. Nuk mjafton?

Nuk po flasim per fenomenin ne pergjithesi. Tema vete nuk sjell ndonje gje te re apo te papare - lexo me siper ku tropizma ka sjelle lidhjen nga gazeta Shekulli.

Ju pyetet çfare ka spektakolare. Komenti i Stalker nuk thoshte se ishte diçka e re, por se vlan te jete ne qender te vemendjes. Madje, pikerisht ngaqe nuk eshte e re dhe eshte e anashkaluar. Mosinteresimi per te zhbiruar ate qe duket sikur e dine te gjithe e ben dukurine akoma me spektakolare. Ndaj e solla edhe rastin e bezes se prere me emrin e Berishes te Muzeu Kombetar (shih, komentin tim me lart). Asgje e re per disa, por ja qe ne Tirane kishte kaluar pa u ditur fare nga shume njerez. Per  disa ishte spektakolare prerja "kirurgjikale", por tani per mua eshte spektakolar kalimi i saj (prejes) pa u vene re, mu ne mes te Tiranes dhe ne mes te "kremtimeve" per vitin e Nene Terzes.   

 Sigurisht qe mjafton. Gjerat e fshehta gjithmone kane interesa te fshehta dhe keto nuk kane rezultuar asnjehere te mira.

pse mos ta shtrojme si teme debati ne tjeter menyresmileyas "spoteve ndergjegjesuese" post 21 janarit te levizjes "ngrefu" kush mund te jete hapi tjeter tani ne prag zgjedhjesh???le te shpresojme jo fotot e Rames te para disa viteve...

Nuk me duket cudi qe mediat s'jane marre me levizjen Zgjohu, spotet e levijzjes jane transmetuar gati ne te gjitha TV e medha...qe perkthehet ne para. E njejta gje ndodh me kompanite celulare qe bejne kerdine me cmimet te larta, ose abuzimet sidomos gjate festave ku njerezit dergojne me dhjetera here te njejtin mesazh. Por ama jane sponsoret dhe reklamuesit me te medhenj ne te gjitha ekranet. Kur hyn ne mes paraja, mediave u mbyllen syte e u qepet goja.

Moj Teute, po te keqen e kompanive celulare ! Kane Drejtori, kane zyra, adrese,... : ke ku troket, ke kë akuzon (nese ka kallzim per abuzime). Po me keta te 'zgjohut' si iu beka puna ???

Si perkthehet ne shqip occult ?? Keta jane ekzaktesisht 'secret society' !!!

Te kuptoj, Stalker, ishte thjesht mendim kur pyesje mbi pasivitetin e medias, pasi varesia e saj ndaj parase eshte e padiskutueshme. Dakort me termin "shoqeri sekrete", i ke rene pikes.

stalker ti ke humbur ca kohe te bukura ne peshk, ku z. altin goxhaj m.sc. j.d. cdo 2 postime shkruante per financimet e mjaftit, sorosin, masonet dhe shenjtoret e dites se shtate, kurse ditet qe ngeleshin per femerzimin e meshkujve dhe feminizmin qe po prish boten. thuhet se z. goxhaj m.sc. j.d. ka zbuluar burimin e rinise se perjetshme dhe celesin e kasafortes se mjaftit ne banken e kursimeve te maltes.

i rente damllaja ne vend atij qe na shan femrat. e zente tartakuti jalla dhe thuaaaj... iu thafte dora qe ne rreze atij qe e shkroi! smiley (jo ashtu Marieta smiley)

trop, e kam pas lexuar Goxhajn tek peshku, por beja pjese ne 'shumicen e heshtur', asokohe (shumice, te ciles mund ti kthehem, si gjithkush nga ne, perseri...). Por jo tek kjo teme, amà  ! smiley

jo-ja jote s'di ne eshte per heshtjen, apo per prezencen e goxhajt.

une gjithsesi po beja pak humor me faktin qe goxhaj ishte armiku per vdekje i 'shoqatave sekrete' dhe rrezik duke rremuar per to, zbuloi sekretin e sekretshmerise.

ne shqiperi parate publike keqporen qofte drejteperdrejte (reklama te ministrive dhe km-se) qofte ne keto rruget interesante (por duhet vertetuar sa para publike marrin keta), dhe ky rasti i zgjohut eshte tregues i mire qe po 'sofistikohemi' e po mesojme nga dynjaja, qe eshte disi cudi, se qeveria jone nuk kursen plumbat bulevardit, pse duhet t'i bjere fushates nepermjet goxhajt. thuaj sa kohe te kete ushtare vullnetare, pse te mos perfitoje pushteti.

meqe jemi ketu, ne kohen e zgjedhjeve te fundit parlamentare ne amerike u zhvillua nje debat i madh mbi nje problem pak a shume te ngjashem: shpenzimet teper te larta per fushate, nganjehere me te larta se shpenzimet partiake, nga organizata me sponsora te dyshimte, kryesisht biznese, per t'iu pervjedhur kontrolleve dhe kufijve te vene nga kqz-ja amerikane. monda duhet te dije me shume.

Ti Tropizme e di mire qe une kam dhene doreheqje nga Levizja ZGJOHU qe ne Tetor 2009 se ka pas kush me ta thone por po do me shfrytezu faktin se une kam ik prej kohesh nga peshku dhe shpif shpif se dicka do mbetet.

me fal per kete, se nuk e dija. 

Ti tropizme bej gam gam ketu po cfare thashe deri ne 2008 (se me vone ma bllokun paswordin dhe username ketu dhe une nuk perdor kurre anonimatin me fol neper blogje) i vertetova ne 2009 kur e nxorra per zhelesh mjaftin nga politika dhe e bera sorosin me ndrru gjithe strukturat dhe sot jane struktura me e urryer e shoqerise civile. Sa per masonet dhe shenjtoret ketu sjom ngatrru se ato jane kompetenca jote. Ndersa ne lidhje me rinine e perjetshme ke te drejte por kjo plotesisht: e kom gjet qysh ne te ri dhe e mbaj sekret formulen qe une te mbetem i ri e ti te plakesh deri sa te shkosh per .. pushimesmiley

ne 2009 kur e nxorra per zhelesh mjaftin nga politika dhe e bera sorosin me ndrru gjithe strukturat dhe sot jane struktura me e urryer e shoqerise civile

smiley gam gam smiley

 

gam gam bo ti sot se Veliaj & Co shkune ne mysybetsmiley Gjithe stafi i Soros u pushu nga puna dhe kta te tanishmit spo dine me ka me ja fillu, rrjeti sorosian ka humb gjithe influencen politike dhe tani po merrem me i heq dhe influencen financiare dhe keshtu me radhe. Gjithsesi vazhdo vetkenaq veten me veten

Altin, te lutem, nese nuk do qe njerezit te bejne shaka me ty, mos shkruaj keto lloj gjerash. Me ler dhe mua te kem ndjenja faji dreqi e mori smiley

Ec mi tropizma leni pocat. Cfare mund te pres nga ty une kur edhe 3 vjet me pare te njejtat gjera thoje. Vazhdo bej shakate ti, ne jena te zene me demontimin e pjeses tjeter dhe ti kur te demontohet edhe nje pjese prape do thuash se skihe lidhje ti. Sinqerisht qe ska pike rendesie se cmendon ti dhe ca te tjere. Rendesi ka demontimismiley))

Nje pune e mire mund te jete te merresh edhe me 'ZGJOHU'-n ! smiley

Jam 100% dakort me spotet e ZGJOHUt! Kane dekuraju dhunen, urrejtjen dhe destabilitetin! Tani po kerkojne te ndergjegjsojne publikun per problemet e qytetit dhe jo te karrikes se Rames. Sa per financimet e ZGJOHUt i kam shume te qarta se nga vijne: nga qytetare dhe biznesmene qe perkrahin opoziten ne cdo fushate!!!! A eshte e drejte kjo??? Ceshtje kendveshtrimi! Per mu perderisa burimet jane legale dhe per cdo spot Zirkoni merr fatura me TVSH jane 100% ok! 

Jo, ti thuaj ata mundohen ta kanalizojne dhunen dhe urrejtjen dhe t'ua hedhin disa te tjereve ne qafe. Do te ishte mire, sikur kur te benin spotet e "ky mund te ishte babai yt" apo "ky mund te ishte vellai yt", te na tregonin pak ata 4 te vraret mu ne mes te sheshit... para se te nxirrnin cfare kane nxjerre. he te lutem. meqe po flasim per dhune; se te rrahesh dike neser, ke mundesi edhe te pendohesh dhe te shkosh t'i kerkosh ndjese... po u lane 4 familje pa baba, gjith'ato motra pa vella, gjith'ato nena pa bir. Prandaj nuk eshte me ceshtje kendveshtrimi, eshte ceshtje a je agresor, apo viktime. smiley

 Ato qe financojne zgjohu nuk jane qytetare te thjeshte por klane biznesesh qe hedhin leke per interesa te tyre qe i kane te lidhura me pushtetin...Mos i merr njerzit per budallenj. Ne kete pike ajo levizje eshte e diskredituar. Nese vertet doni te beni dicka per qytetaret dhe jo per xhepat tuaj, shkeputuni teresisht nga ata financues te erret.

 

Nuk te kuptoj : spotet e ZGJOHU-t, qe kemi pare ne TV qe më 22 janar e qe perfundojne me fytyren e liderit te opozites (aludohej qe ai te ishte nxitesi i dhunes), u financokan
 

nga qytetare dhe biznesmene qe perkrahin opoziten ne cdo fushate!!!!

 

??

Nuk te kuptoj une, apo je shprehur ti gabim ??

korigjim: E kisha fjalen per opoziten ne raport me zgjedhjet lokale. Jane po ata qe mbeshtesin PD ne cdo zgjedhje por kam pershtypjen se ka pas mbeshtes edhe nga njerez qe sjane fare me PD. Keto i di se mi ka thene kryetari i Levizjes Zirkon Disha dhe per me teper shifrat per te cilat flisni ju skane lidhje. Mesa kam une info sbehet fjale per aq shume leke sa thote opozita! Une vete skam lidhje me me Zgjohun por e konsideroj shoqate partnere per ndonje proteste qe na perputhen objektivat dhe mbi te gjitha kam respekt per ata qe e drejtojne dhe do ti mbeshtes sa here ta konsideroj te arsyeshme. Une i kam inkuraju spotet e dt 22 janar se perputhen me pikepamjet e mia. Ne 21 Janar ishte planifiku me u bo skenar 97 dhe te gjithe pervec jush se paskeni mor vesh kete pune. Me vje keq, tmeresisht shume keq per ata qe humben jeten e tyre dhe per femijet qe lane jetim por ata u perdoren mish per top per qellimet e karrikes se Rames dhe rruga e Rames drejt karrikes kalon nga shkaterrimi i Shqiperise pasi qe ne 28 Qershor 2009 shkaterroi mundesine e rotacionit politik si baze e ndertimit te demokracise pasi per nja 10 vjet sdo kete opozite qe te njohi zgjedhjet dhe sdo kerkojne zgjedhje te parakohshme cdo dite. Rama eshte shkateruesi i cdo vlere demokratike. Sa per Berishen, PD dhe LSI, kane fitu zgjedhjet dhe kane te drejte te qeverisin deri ne fund te mandatit per aq kohe sa kane numrat ne Parlament! Shqiperia eshte maksmimumi i Check&Ballance sepse Prokuroria&Gjykatat varen nga Presidenti i shfaqur hapur si aleat i Opozites. Pushtetin Lokal e ka gati te plote opozita, Mediat jane te ndame 50 me 50!!! Cfare ka ketu per te fol per REGJIME, DIKTATURE, etj etj??? Ja u ka bo te qarte ene Arvizu ne emer te DASH.

"Ne 21 Janar ishte planifiku me u bo skenar 97 dhe te gjithe pervec jush se paskeni mor vesh kete pune. Me vje keq, tmeresisht shume keq per ata qe humben jeten e tyre dhe per femijet qe lane jetim por ata u perdoren mish per top per qellimet e karrikes se Rames dhe rruga e Rames drejt karrikes kalon nga shkaterrimi i Shqiperise pasi qe ne 28 Qershor 2009 shkaterroi mundesine e rotacionit politik si baze e ndertimit te demokracise pasi per nja 10 vjet sdo kete opozite qe te njohi zgjedhjet dhe sdo kerkojne zgjedhje te parakohshme cdo dite."

Me falni qe kembengul por, me aq sac di, ju qenkeshit laureuar ne jurisprudence. A mund te me thoni sipas cilit legjislacion u denoka Edi Rama per "ata qe humben jeten" ne bulevard ne diten e protestave? Dhe sipas cilit legjislacion u denoka po Edi Rama per ate goditjen me çader kokes?

 

 

po pse cfare bone ata te kater qe hongren plumbin ne lule te ballit? Ca mishi per top ishin ata se nuk po te kuptoj. Njoni u vra duke pa mbi nje skele prane nje gazetari , tjetri me dur ne xhepa, e nje tjeter shume larg kryeministrise.

mbetet te shtosh  se ishte planifikuar te behet 97-ta me cadra pistoleta. Jeni levizja me qesharake dhe patetike, e maskuar si qytetare..

 "Ne 21 Janar ishte planifiku me u bo skenar 97 dhe te gjithe pervec jush se paskeni mor vesh kete pune. Me vje keq, tmeresisht shume keq per ata qe humben jeten e tyre dhe per femijet qe lane jetim por ata u perdoren mish per top per qellimet e karrikes se Rames"

Planifikuar me u bo skenar 97-a me cadra? Ore me top kush gjujti? Kush i vrau? Ja nxorri hasmit Rama, apo shtetit ne proteste? Mos e perdhunoni logjiken ne kete fare feje. 

 pasi qe ne 28 Qershor 2009 shkaterroi mundesine e rotacionit politik si baze e ndertimit te demokracise pasi per nja 10 vjet sdo kete opozite qe te njohi zgjedhjet dhe sdo kerkojne zgjedhje te parakohshme cdo dite. Rama eshte shkateruesi i cdo vlere demokratike. 

Te lumte, radikalizem me i paster s'behet. Se ku e prishi Rama rotacionin demokratik, hajde mere vesh. Po se ku jane demokrate, demokratet, se ku jane tolerante ata, edhe kete hajde merre vesh nga gonxhja e Ilirit....

Cdokush qe ka njefare njohurie mbi qendrimin amerikan ne Shqiperi keto 20 vjet e ka te qarte rolin e tyre si protektore te demokracise shqiptare dhe si pale e interesume per mbrojtjen e interesave te shqiptareve ne rajon. Sikur ju te kishit te drejte vetem 1% ata do te kishin nje rol krejt tjeter nga ky qe po luajne. Dhe roli i tyre aktual eshte shume i qarte. Gjith problemi eshte te kesh sy dhe te shohesh!

 Cfare lidhje kane gjithe keto qe thua, o i marre, pervecse per ti dhene vetes pamjen e dikujt qe ka te drejte? 

Amerikanet, nuk po u plas per demokracine tone, por e kane hallin ne tjeter vend. Nuk di, po a e ke lexuar letren qe i ka derguar Gery kokalari, Ambasador Arxhiut, DASH-it, per rolin e tyre ne Shqiperi? Epo ti nuk ke mend me shume se ai. Kuptoje pra....

ps

Po s'e pate lexuar me thuaj qe ta postoj ketu.....qe te hapesh syte, se je qorrrrrr

@ Altin :

Une po bej avokatin e djallit (ta bej dhe une nje here, po hë !) e po them se jam dakort me ty kur shkruan :

Ne 21 Janar ishte planifiku me u bo skenar 97

Me nje kusht : qe te pranosh se ishte planifiku me u bo skenar edhe si i 97, por edhe si i 98.  Je dakort ?
Apo do besh edhe ne kete rast nje korigjim, si korigjimi i melartem per opoziten (meqe ne fakt, e kishe fjalen per opoziten, ne raport me zgjedhjet lokale - dmth per ty, opozite eshte PD-ja). Eshte interesante se si 'dora' juaj zgjedh si krahasim 97-en ne vend te 98-es, ashtu sikurse preferon ta quaje opozite PD-ne (e ne kete rast, pozita na qenka PS-ja), dhe ben ato spote te ndyra kunder kryetarit te opozites (pozites, do thoshe ti !), jo me shume se nje dite pas 21 janarit, kur pikerisht asaj opozite (pozite - do vazhdoje ti !!) ju vrane 4 vete si qen, ne mes te sheshit !

Aferim !

 TAshti e lexova kete xhevahir te gonxhes se Ilirit

Kane dekuraju dhunen, urrejtjen dhe destabilitetin!

Dhunen e kujt, destabilitetin e kujt??????Po pse nuk u ngrit kjo levizje, me gonxhen ne krye, per aferen e Ilir Metes, 700 mijeshe , pse nuk u ngrit, kjo levizja Gjume, qafira, per korrupsionin e rruges se Kombit, pse nuk u ngrit, kjo levizje Gjume qafira, kunder asaj rrugaçerie, te Saliut ne porllollo, apo Fajin e ka opozita? Duhet ta dish i dashur Goxhaj, se i forti fal, i mençuri fal. Me keto, tregon qe Saliu eshte defiçent dhe i dobet....

Gjeta kete spotin ne youtube. A ka bere levizja ne fjale nje spot te ngjashem per dhunen e ushtruar nga pushteti ne Bulevardin Deshmoret e Kombit, apo dhuna e njerit s'eshte e barazvlershme me dhunen e tjetrit?

p.s. Zoto me fal se tani e pashe qe pak a shume kam perseritur idene tende.

s'ka gje... boll te mbetet ne siten e njerit krundja e Saliut; pa e marr pergjigjen edhe une. smiley

 Nuk eshte Altin Goxhaj ky me kete gjuhe...

Altin, po avash o bir se me duket ca si e ekzagjeruar kjo qe prej teje u shkri MJAFT apo paska nderruar Soros gjithe strukturat. Une me paditshmerine time kujtova se Mjafti "ra nga kali" ngaqe Erjon Veliaj u largua dhe shkoi formoi G99 bashke me shumicen e atyre qe kishin qene ne MJAFT.

Po mo gjembo po, ti mund te kujtosh shume gjona por une i arrij objektivat e mi. MJAFTi per mu = G99 dhe shkune te dyja bashke per mysybet jo se ju ra rruga e gabume por punova une per kete gje prej 3 vjetesh duke i dekontruktu pjese pjese derisa i demontova komplet dhe i shita per skrapsmiley

Sa per Soros ti mund ti konsiderosh ndryshimet e tyre si koincidence por ti je shume larg ceshtjeve dhe une merrem nonstop me to dhe tjeter lidhje logjike ben ti dhe tjeter bej une. Nejse ti vazhdo me besimin tend une me timin sepse sinqerisht nuk ka rendesi se cmendojne njerezit per kete ceshtje, e rendesishme ishte demontimismiley))

Futju dhe ZGJOHU-t !
Demontoje !
Seriozisht !

 punova une per kete gje prej 3 vjetesh duke i dekontruktu pjese pjese derisa i demontova komplet dhe i shita per skrapsmiley

hahaha, i modh qeke, hahahaha, si se paskemi dite ne se paskemi nji gonxhe, qe i demontoka keta te korruptumit, po Ilir Metes, kur do ti vije radha.......

I nderuar, sipas kesaj logjike, i bie qe dhe shkaterrimi i centralit berthamor ne Fukushima u be jo nga termeti por nga demonstratat kundra berthamores qe bene grupe te ndryshme 14-vjecaresh anarkisto-majtiste ne Evropen Perendimore.

me duket se ka ardhur koha per te cndertuar fjalen 'dekonstruktoj' smiley 

 Jo per gjo, por ne pergjithesi ojf jane ne opozite me qenverine, kjo e jona eshte ne opozite me opoziten, hjade ç'vete, hajde. si nuk ka bere ndonje spot kjo levizje gjumashesh, per Gerdeci, per shitjen e detit, per abuzimet me fondet publike. Por siç duket keta duan qe ta kene mire me pushtetin, se vetem prej andej marrin parate, se gjetke, u kane treguar deren....

Keto financime te erreta ndodhin kur politika shihet si mjet interesash te dyshimta dhe te pakicave.

Qe ka nje shkalle hipokrizie ne mediat tona kur vjen puna tek sponsorizuesit e tyre kjo nuk ka dyshime. Ketu duhet pare edhe me mire roli i tyre i cunguar si pushtet i katert...

Nese do hidhja nje hipoteze do thosha qe financohen nga grupe biznesi dhe klane ekonomike te lidhura me qeverine, ose biznese ndertimi te cielve Rama u ka shkel ne Kallo. Mos harrojme qe nje fushate e tille agresive filloi dhe ne 2007, ku kishte kanale televizioni fantazem qe nuk benin gje tjeter vecse transmetonin nga mengjesi ne darke te tilla spote denigruese ndaj rames me fotot e tij nudiste etj,

pse ka njerez me mbi 6-7 komente ne kete teme??? nuk e marr vesh... 

kush e financon pra?

Kush e financon levizjen "Zgjohu"?!

Te gjithe ne e financojme. Me paret tona behen ato spote. Para shqiptare jane. Para qe mund te investoheshin ne nje menyre shume me te dobishme, por qe fatkeqesisht hidhen ne plehra ne kete menyre.

Eshte e frikshme se sa shume para shperdorohen ne Shqiperi per agjitacion dhe propagande nga nje klase politiko-biznesmeno-mafjoze qe mesa duket nuk ka cfare t'i ofroje me teper qytetareve te ketij vendi se sa manipulimin e mendjes.

+1

A mundet ndonje jurist qe te ndihmoje per rrugen juridike qe duhet zgjedhur per nje kallzim penal ndaj 'ojf'-se ne fjale ? Ne Shqiperi lulezojne qindra shoqata per mbrojtjen e te drejtave te qytetarit. Pertej retorikes ("ate vend e ka marre lumi, deti dhe oqeani..." etj etj), a mund te behet diçka konkrete ?? 

.....te zona e lire e Canit  kam pare  nje jurist te   levizjes  "Mjaft", nuk ja di emrin,por po ti boni nje call atij besoj se eshte gati   sidomos po ti thuash  per te cuar ceshtje  ne Strazburg....

Jepi Altin vllai , shkaterroji, dekonstrukturoi, demobilizoi, zbertheji pjese-pjese e neutralizoi. 

zhduke mafian, c'rrenjose thellazi, der ne rreze, te ty kemi shprese. Go ahead! 

Zhduki kolaboracionistet-pucistet-soroistet. pastroe nji ket ven. 

Te pershendes. e qindroji nball punes.

Grupi i Zharzes- Komisar Katani

 

 

 

Po e boj pushim sonte,paska ardhe Altini.

Një problem tjetër është paraprodhimi i reklamave negative të qeverisë, të cilat siç është bërë zakon muajt e fundit, publikohen në emër të një OJQ me emrin Zgjohu. Reklamat negative janë pjesë e çdo fushate dhe ato nuk mund t’i ndalojë askush. Ato nuk e cenojnë thelbin e fushatës, bile shpesh mund të vlejnë për ta njohur më mirë kundërshtarin. Problemi që lind në këtë rast nuk është përmbajtja e reklamave, por paratë që përdoren për to. Një OJQ, duhet të deklarojë në bilancin e saj donatorin dhe projektin përkatës si dhe zërat ku i ka shpenzuar këto pare. Kjo OJQ, për shkak të sensibilitetit që krijon në klimën e zgjedhjeve, duhet të detyrohet të bëjë publike burimin e financimit dhe shpenzimet për fushatën publicitare negative. Problemi është që nga vëzhgimet tona pranë televizioneve që transmetohen këto reklama, na rezulton se aty nuk paguhen nga lëvizja Zgjohu, por nga një studio reklamash që merret me fushatën e Partisë Demokratike. Në adresë të kësaj studioje, nga buxheti i Ministrisë së Integrimit, Ministrisë së Kulturës dhe Ministrisë së Teknologjisë dhe Informacionit kanë shkuar vitet e fundit qindra- mijëra euro për të mbuluar shpenzimet e mitingjeve të PD-së. Gazeta Tema ka siguruar fatura origjinale të TV për këtë studio dhe këtu nuk ka fare lëvizje Zgjohu. Këtu kemi të bëjmë me një problem të rëndë financiar, i cili siç theksoi dhe ambasadori i OSBE dje, cenon pikërisht klimën e garës së barabartë. Në rastin korrekt nuk kemi pse citojmë lëvizjen Zgjohu, pasi ajo është thjesht një emër që merr një rrogë në një TV të qeverisë, por duhet të hetojmë dhe të bëjmë publik milionat që kanë shkuar nga fondet e qeverisë shqiptare tek kjo kompani reklamash e PD-së dhe faturat që kjo po paguan për një fushatë të paligjshme publicitare. Kjo është një pabarazi barbare me lekët e qytetarëve shqiptarë, pasi në emër të kësaj shoqate deri tani janë shpenzuar më shumë para se sa ka marrë gjithsej Partia Socialiste për zgjedhjet e 8 Majit. Dhe kjo besoj që duhet mbajtur shënim për të çuar para drejtësisë ata që kanë devijuar paratë e qytetarëve për llogari të tyre.

(Detajet e para te nje fushate te pandershme)

Mos u merzit.

yyyyyyy, fareeeeeee ! Une ja arrita asaj qe doja : mbi 80 postime u arriten, per nje teme qe diten e pare mezi mblodhi 5 postime !!

prova je ti !! smiley

 

Ok! Hajde te kapim qindeshin.

Levizja "Zgjohu" financohet nga shteti,ke inat ti?

 Jo mer pse të ketë inat ai? Se mos i paguan taksa shtetit shqiptar gjë?

thjesht të dinë qytetarët sesi harxhohen paratë që ua vjedhin me taksa. Normalisht një qytetar shqiptar, do duhet të "kishte inat", se ia marrin paret pre xhepit dhe ia bëjnë rrush e kumbulla. 

 Nga ana tjetër, mënyra si harxhohen paratë, tregon dhe rrugën për të rrëzuar pushtetin: REFUZONI TË PAGUANI TAKSA. Po investoni në fushatën e pushtetit, për të mbajt në krye, atë pushtet që ju vjedh. 

 

Fjale,fjale dhe vetem fjale,rrezojeni pra.

 Po ja prit. Kur të mos të të vijë rroga në shtëpi ndonjë ditë, do e kesh kuptuar që e kemi rrëzuar. 

SHQIPTARË, REFUZONI TË PAGUANI DETYRIMET NDAJ SHTETIT. 

Mos paguani as taksa, as drita, asnjë lloj detyrimi. Nëse jeni të vendosur që tu mohoni pushtetin, mohojuni forcën që i mban në krye: refuzoni t'i mbani me bukë. 

JU i mbani me bukë. Taksat TUAJA përdorin. MOS PAGUANI. 

Kush rroge mo Juli,mire qe ma kujtove,kam nja 6 vjet qe nuk e kam marre.

Dhe me "rrezues" si puna juaj,uhuuuuuuuu,kushedi sa ka vajtur rroga,mos u merzit,avash avash.

Une kam bindjen qe e ke gabim. Zirkon Disha Kryetari i Zgjohu me ka shpjegu se e gjithe fushata e spoteve ndergjegjesuese eshte realizu ne shifra shume te arsyeshme (OJFte paguajne pergjithesisht me pak se bizneset) ne baze te gjithe legjislacionit shqiptar, konfom detyrimeve fiskale, dhe maredheniet financiare jane realizuar bazuar ne legjislacionin per OJFte. Gjithsesi ju keni mendimin tuaj. Vec kujdes mos i fusni p.. dhe beni gabime ligjore te tilla qe neser palet e perfshime ne akuza (si ajo tipja Felaj qe e hodhi Zgjohu ne gjyq per shpifje se perrallisi budallalleqet qe i tha Veliaj dhe Fuga) mund te kerkojne demshperblim per imazhin e demtuarsmiley)))))))))

mund te kerkojne demshperblim per imazhin e demtuarsmiley)))))))))

A nuk duhet te kesh njehere nje imazh qe pastaj te demtohet?

Po, po J, te mos paguahen taksat... Ti nuk jeton as ne Amerike. smiley

 Është gjëja më e lehtë dhe më e thjeshtë. Se tu kërkosh shqiptarëve që të ngrihet në demonstratë, nuk ua mban bytha. Ama tu kërkosh të MOS PAGUAJNË, gati janë të gjithë. Mbështetësit fanatikë të PD-së të parët madje. 

Doni realisht që të bjerë ky pushtet? MOS PAGUANI. 

Bëhuni 1 milion shqiptarë të vendosur të mos paguani asnjë detyrim. Kaq duhet. Brenda pak muajsh pushteti bie. 

Nuk jeni të vendosur? Rrini skllevër atëherë. Paguajeni që t'ju vrasë. 

 

Edhe po nuk i paguan AI jua fal,ke pare keshtu ti?

 ua fal 270.000 -ve. 

Po katër milionëve ua fal dot? Ua fal leshtë e bthës. Po tua falë, dhëmbët e krimbur i ngelen dhe bythëlëpirësit gjuhëtharë. Se duhet me u ly rrota, të laget gjuha, që të lëpihet bytha. 

Rob shqiptarë: PUSHTETI, DEMOKRACIA, kështu formohen - ju e paguani dikë që të marrë "bekimin" tuaj që të qëndrojë në pushtet. 

Nëse REALISHT nuk e doni, MOS E PAGUANI

ka shumë arsye për të mos e paguar dhe mos e dashur:

nuk dua policinë, sepse nuk më përfaqëson, rreh demonstrues dhe i vret në mes të sheshit të Tiranës, zgjidhja: Mos paguani për policinë. Policia mbahet nga taksat tuaja. 

Nuk ju pëlqen TVSH-ja, sepse është bërë bythë e brekë me pushtetin? Në faturën e dritave, vjen dhe fatura për TVSH. Nuk ju pëlqen, nuk ju përfaqëson? MOS E PAGUANI.

Nuk jeni dakord që të bëhen festa patetike dhe idiote me Çiljetën duke kënduar? MOS E PAGUANI. 

Nuk e keni marrë vesh akoma se pushtetin UA JEPNI JU ATYRE? Pushteti është juaji pra, realisht. Nuk e doni? MOS E PAGUANI. 

Nuk doni tu nëpërkëmbet dinjiteti, të korruptoheni për një vend në administratë? MOS PAGUANI TAKSAT

Në rast se numri i të pakënaqurve është më i madh se numri i të kënaqurve, atëherë FITOREN E KENI TË SIGURTË. 

Nëse ndodh e kundërta, ky pushtet është REALISHT demokratik. 

Është gjëja më e lehtë dhe më e thjeshtë.

Me duket vetja sikur jam nje gjysh 90 vjecar kur lexoj keto mendimet e tua kaq te bukura e kaq rinore. smiley

Jul, ketu mungon kohezioni edhe midis banoreve te nje pallati per te sistemuar oborrin perballe.

Kemi egzaktesisht qeverine dhe politiken qe meritojme. Une kam reflektuar per shume kohe mbi kete dhe kam qene i pasigurt nese ishte keshtu, por tani mund ta them me nje fare bindjeje.

Ky eshte vend njerezish pa bole, pa tru, te pa fe dhe te pabese!

 We're Number One

Jo mer ols, se kur te thojsha une para ca kohesh, jo me thojshe, siç duket te qeka mush menja. Kam pas bo nji debat te ashper edhe me nj fare Kevinjon, qe i ka hum fara, bile edhe me te pakapshimin per kete teme...

 

 eh, ILUZIONI MË I MADH dhe më i ndyrë, është BINDJA se ti nuk ke se çfarë të bësh. 

ËSHTË GABIM! 

Ore ta marrim me ty personalisht. Je i krishterë ti mo vlla? Sikur unë të të thosha: mohoje Krishtin, do e bëje ti? 

Tani, nëse TI, TI, TI, TI, mendon se kjo që ndodh nuk është e drejtë, të lutem, mos më çaj krn me të tjerët, nëse TI, edhe një herë, nëse TI, nuk mendon se është e drejtë, bëje TI. Ka mundësi të mos e çash bthn për të tjerët, e bën ti? Apo nuk ke bythë ta bësh ti? 

Vendosni një tabelë përpara hyrjes së shtëpisë: NUK PAGUAJ. Do e vendosë gjitoni, gjitoni i gjitonit etj. 

Doni të jetoni si skllevër? Ok, bëjeni. Po mos gjeni justifikime. 

Me këtë mendësi që po shikoj të shprehet këtu, më duket se shqiptarët janë pjella skllevërish, pa shtyllë kurrizore, pa moral, pa bindje. 

trop, c'paske qene dhe ti, dore me nje per sherr smiley.

@ Stalker, llafe peshku mund te behen gjithe diten.  Por po te kishte qytetare te shqetesuar vertete nga Zgjohu, me ligj transparence per ojq-t mund edhe te kerkonin xhevap shume kollaj. 

Po rri dhe ti aman, se kane halle dhe gezime robt, iku Neda nga BB-ja, ka mbet Ogreni me vota te vjedhme, e kshu punesh.  

 drejtesia eshte drejtesi dhe duhet kerku ne cdo skute te shoqerise, qofshin keto sqetlla si BB smiley 

 

 

O kamikaze socialiste te ketij forumi socialist, ju po ju djeg shume kjo puna e kesaj shoqate qofte dhe fantazme, qe mesa duket po ben nje e vetme ne favor le te themi te pozites, ate qe me qindra media, shoqata, webe si ky juaji, etj, bejne cdo dite e cdo ore, ne favor te opozites, apo me mire te themi ne favor te Edi Rames dhe te paguara prej tij, duke shpifur, sajuar, keqinterpretuar ne menyren me imorale, joetike, bile dhe antiqytetare dhe antikombetare.

Dhe ky 'kercim' i juaj, per te zbuluar fondet e 'Zgjohu', eshte jo vetem dy-standart, por dhe imoralitet ne emer te moralit.

He mo Julo?! smiley

Cfare po thoshje ti?!

E mire o mire...

Po eshte vend budallenjsh o daku.... vend budallenjsh...

 

PS: Alidems, jam gabur ose kisha humbur kujtesen. Mea culpa! smiley

 Olso, lër gomarllëqet dhe mu përgjigj. Nuk bëjnë "ata" sdu ta dëgjoj më. Unë jam një bëhesh edhe ti me mu, të bëhemi dy? Nuk du tërci vërci, du vetëm një PO, ose një JO. Kaq. Llaf burrash. 

Unë personalisht, sa të kem jetë dhe frymë, s'kam për ta pranuar KURRË që një fëlliqësi e tillë të jetë shteti im. Kurrën e kurrës. As e rruj për gjë, të di se nesër s'do jem më. 

 

Po nuk ka "PO" ose "JO" ketu.

Ketu ka vetem PJO!

Kisha parasysh egzaktesisht kete kur shkruajta "pa *ole"!

Unë personalisht, sa të kem jetë dhe frymë, s'kam për ta pranuar KURRË që një fëlliqësi e tillë të jetë shteti im. Kurrën e kurrës. As e rruj për gjë, të di se nesër s'do jem më. 

Po mire, ti si e shpreh ne terma "praktike" le te themi, kete mospranimin tend?

Duke i mcef afendikojit,i cili eshte me partine e Micotaqisit,thaset me ullinj.

smiley

Julo,mo u merzit shaka po bejme.

 S'ka pjo. Ti nuk do a nuk je i sigurtë.... puna tënde. Mua më intereson që PO nuk është. 

Realisht unë? Shkruaj, sugjeroj, ndërgjegjësoj, komunikoj. Këtë mundësi kam. Do që të vij aty? Ja prit të marr dok. dhe erdha. 

 

Julo, do flasim kur te vish ketu. smiley

E kuptoj shume mire se cfare mendon dhe ndjen tani.

Nuk eshte ne qellimet e mia me marr rolin komod te skeptikut, por sinqerisht duket se eshte pikerisht ashtu sic te shkruajta me siper... ose ndoshta jam une nje cik i lodhur...

Naten... smiley

 smiley e fortë. Shumë e fortë. smiley

Normalisht, e trajtuar në mënyrë humoristike, por e vërtetë. 

Olso, natën.

 

 Ue tani e pash avokatin une....

O tino, po ti qeke ne sinkron me ata loqet e zgjohut per 21shin? Po ti qeke..... 

demontusi smiley  

 

kurse ti lende e pare per demontim

 o tino, po lenda e pare nuk demontohet.. po kaq do e kesh mesu ne universitet o tino... ske faj ne fakt, ke kohe pa praktiku.. smiley kot me te pyt a ke praktiku noihere? 

Eshte interesante tino, se pas gjith kesaj kohe e nxore koken nga golfi.. sje mo ai tini qe si minimum perpiqej te tregohej parimor..

Cer ka ndodh tino? 

 

Qe kur te mora ty si kavje eksperimentale dicka ndryshoi... respekti per torollake si puna jote. Parimet e mia i kam pas e do i kem te shenjta: ASNJEHERE MOS PREK PARATE E TAKSAPAGUESVE! ASNJEHERE MOS U TERHIQ NGA LUFTA JOTE! ASNJEHERE MOS I TRADHETO KONSUMATORET! ASNJEHERE MOS U TREGO MOSMIRENJOHES!!!!

 hihihi po pse o cun me verte mendo se ke impresionu noihere njeri ketu ne peshk? hihihi

Ku do ishit ju shushunjat e trazirave politike pa donatoret? A do te mund te bonit noi dite pune ne jeten tuj? Mos u lodh mo tino se e dime kush je smiley 

 

Ti mer peshk mocalesh, mund te ndotesh mjedisin ku vegjeto me lloj jargesh, por une kam 10 vjet qe jetoj me biznesin tim privat te regjistrum ne QKR dhe qe i paguj rregulisht shtetit taksa dhe detyrime ne menyren me te rregullt te mundshme!!!

Une jam pedagog prej vitesh dhe jam konsulent i klasit te pare ne fushat e ekspertizes qe mbuloj.

Deri me sot si kom mor nje qindarke shtetit per aktivitetin tim por vetem i kom dhone!

Kurse ti je nje parazit qe jeto ne kurriz te shtetit dhe te te tjereve... ti nuk je shushunje (ste vle aq lekura) por thjesht nje kepushke parazitare

 m'fal tino se kam nja 2 pune neper dure, dezhurn sot..

Qeke si gruja keqe o tin! Une te flas me fjalet e tua, me ato qe i ke thene ti me emer e mbiemer, ne tema qe vet ti i ke hap ne peshk. Ku me njef ti mu mer cun?

Tani, kush i vrau protestuesit?

 

Une kom tre pune qe duhet ti mbaroj para ores 8:30 te mjesit dhe punoj me 2 ekrane kompjuteri, nje per punen dhe nje per peshqit!

Nese ka ndonje kontradiksion ne ato qe them une, futu te arkiva e peshkut dhe nxirri!

Po cte nxjerresh ti a ditezi, ti o i shkrete ske dite ndonje here me lidh breket e tuja, do japesh argumenta ti.

Ti je 1 cope dudum qe edhe provimet e i ke mor me kopje apo me leke. Je kaq i paafte sa vazhdo te besh nje pyetje fallxhoresh: KUSH I VRAU PROTESTUESIT?!!! E ku e di une?!!!! Pa dale vendimi i formes se prere nga gjykatat nje jurist profesionist qe nuk este i perfshire teknikisht nder palet sduhet te shprehet per respekt te profesionit... sa gjate fola.. e ku i merr vesh ti kto qe thashe une!!!!! Me fal se te lodha me fjale te mdhoja e truri yt lodhet shpejt...

jam konsulent i klasit te pare ne fushat e ekspertizes qe mbuloj.

Te lumte, me vjen me te vertete mire. Tani, keto klasat si llogariten?

 ky altini qeka si vllai supermenit per shkatarrime

  Tino, 

Per mesazhit e ores AltinGoxhaj - 30 Mar 2011 - 2:50am - # dhe noi mesazh qe do jesh tu shkrujt tani.

Kaq trim je sa nuk i pergjigjesh dot nje pyetje. te kam pyetur 10 here: KUSH I VRAU PROTESTUESIT E 21 JANARIT? Kaq parimor je sa kujdesesh per Ramen qe qenka i demshem per shendetin e publikut, por heziton te permendesh Salen qe i mori jeten atyre 4 njerzve. Nuk mund ti rrehsqasesh debatit me epitete qe njerzit mund te te kene ngjitur ty gjate kohes, si mi, parazit etj. se seriozisht se qeth. Thelbi i zgjohu eshte shfajsimi i krimit te 21 janarit, i kryer nga duart e pushtetit, duke sulmuar opoziten. Dhe ti, thua se je ne sikron me ta! Nderkoh ke 3 vjet qe vjen ketu te shesesh vlera. Pis njeri!  

Une ketu vetem iu pergjigja cdo kujt qe me permendi emrin dhe askujt qe sme permendi emrin!

Kurse ti para kompjuterit me dukesh si kjo video:

www.youtube.com/watch

perqendrohu..

1.behet fjale per zgjohun,

2. dhe ty si themeluesion e saj

3. ti dukesh qarte se je deluzional,

4.kshtu qe kjo reflekton mbi zgjohu.

5. se kush jam une nuk ka lidhje me temen.

tani me thuaj cilat nga kto fjalite me siper jane false?

shko fli

neser fillon nje dite e re

dhe ti neser mund te mos deshtosh si sot

por kjo tregon qe ti duhet te kenaqesh me me pak pasi kaq vlen

mos e merr si personale por thjesht si nje keshille profesionale te dikujt ka diplome ne kete fushe

te gjitha sa te thashe me siper skane rendesi por gjithsesi merri parasysh se ku i dihet, neser kismet i ri

shko fli

neser fillon nje dite e re

A nuk eshte ora 4 e gjysem e mengjesit andej nga Shqiperia, apo oret e avokateve s'jane standarde? smiley

e ke zakon te behesh iracional? te frikson racionaliteti?

E kam zakon te keq qe te pergjigjem sy per sy dhe dhembe per dhembe.

Nderkohe qe besoj ke shprehja latine: "mos u jep derrave margaritare" ndaj dhe racionialitetit i pergjigjem me racionalitet, edukates me edukate, nderkohe iracionalitetit dhe vulgaritetit u jap pergjigje adekuate! Ti s'hyn ktu sepse ti i perket botes se insekteve qe te besdisin dhe shume shume ti merito vetem ndonje goditje me vrasese mizash...

une nuk e di se ca dmth te pergjigjesh 'sy me sy e dhemb per dhemb' sepse kto jane klishe qe i perdoren per te fshire hundet dhe deshmojne nje iq te ulet tek personi qe i perdor.

kshtu qe duke i lene kto karagjozlleqet menjane.. konkretisht do te doja te me pergjigjeshe kesaj pyetje: cila prej fjalive me siper (1-5), eshte false, ose irelevante?

nese eshte false, atehere ti ke te drejten (dhe po te pyesesh mua, imperativen morale ta kundershtosh nepermjet logjikes e arsyes).

nese eshte irelevante, po ashtu ti ke te drejten ta komunikosh kete nepermjet arsyes..

sepse arsyeja eshte e vetmja gjuhe e perbashket, dhe po nuk e fole ate atehere mbetesh ne stadin e njeriut primitiv. por primitiv ne nje epoke moderne dmth nje personalitet disfunksional.

perqendrohu tek pyetja e theksuar. po e them kete sepse e shoh qe paske tendencen te flasesh shume e te thuash pak.

Thuaji nga ana ime edhe qe Krishti nuk fliste latinisht. Keshtu sa per info.

lere aman se ky diversion do.

Ti e ke marre 2 here pergjigjen deri tani por i fshin ADMINI i krahut tat mer amebe e trashe! Pa dale vendimi i formes se prere i gjykatave se kush i ka vra asnje jurist profesionist smund te shprehet pasi ekspertiza amerikane ka per te qene prova vendimtare dhe une ende nuk e di se cfare thote kjo ekspertize! Ndryshe nga qendrimet mbi korrupsionin, vjedhjen, ku juristet shprehen pergjithesisht paraprakisht, kur vjen puna te vrasja me paramendim askush ska luksin te identifikoje vrasesin pa u paraqit provat ne rrugen e duhur proceduriale! Ne USA shprehen 100% eshsicili nga te 12 anetaret e jurise mbi percaktimin e vrasesit pasi eshte gjykimi me i veshtire ne bote.

Kurse truri yt prej amebe ka sigurine e krye..arit qe percakton vrasesin dhe fryhet si kaposh (ti je kepushe, merre si kompliment qe po te ngjis ne pemen evolutive diku me lart) KUSH I VRAU KUSH I VRAU KUSH I VRAU

PLEHER

Kurse truri yt prej amebe ka sigurine e krye..arit qe percakton vrasesin dhe fryhet si kaposh

 

E ka marre frymezimin dhe sigurine nga krye..ari yt qe e percaktoi vrasesin dhe u fry si kaposh qe më 21 janar ne mbremje, dhe na tha se ata te kater ishin vrare me pistolete pas koke nga opozita.

smiley

Prap me je pergjigj? ti spaske piken e turpit. E prisja kete pergjigje shabllon te tenden.

Ja c'fare ke thene me lart "Jam 100% dakort me spotet e ZGJOHUt! " Si mund te jesh dakort me zgjohun, qe si berthame te rreklamave te saj kish asocijimin e 4 vrasjeve me OPOZITEN, per te mbrojtur POZITEN, dhe nga ana tjeter vjen e na sherben teknikalitet e principit te pafajsise gjer sa te provohet ndryshe?

Ku jane morali dhe vlerat ketu o njeri i pamoralshem?

Ps: sa me ke "sha" mer cun llafazan? Pa me njoft hic edhe e ke mbush gojen me Ka3 aty me siper.. Imagjino cdo beje ndryshe.

P.s.s: ketu ke mundesine t'gjujsh fort se ste pergjigjem me.

 Me Altin Peden merresh ti ?! Me le pa goje smiley

Po mjaftote mer vetem me : O Altin i vrimeshpum smiley psh dhe kaloje ke tema me Alfa Romeo smiley

Swedi do me ble Smart smiley

E kisha shkuajtur pergjigjen e pyetjes por ma fshine. Une e njoh nje person shume te pushtetshem qe blen me para te thata kohen televizive per spotet e levizjes Zgjohu!. Meqe adminet mendojne se tallem nuk po e perseris emrin e tij, mjaft t'ju them qe eshte shume, shume i pushtetshem ne shoqerine e sotme. Jo se mban post politik, por ashtu sic eshte i pushtetshem "djali i beut" ne rrefenjat.

Goxhaj, ke bere 28 komente ne nje teme me 150 komente. ose ~19% te komenteve totale... Me nje fjale, o njerezit ende nuk e kane kuptuar se kush e financon "Zgjohu"-n, ose e keni shnderruar debatin ne dengla te kota.

Ka nje dicka ama... nese lexon veten tende se cfare ke shkruar... dyshoj se do mendoje qe t'ja beje reklame ne televizion vetes. 

Ah, dhe nje gje tjeter i dashur... mos kujto se ketu je akoma ne ate ambjentin ku mund te thuash c'te duash - se e ha mileti. Mbaje pak hapin ketu dhe perpiqu te mos i ofendosh te tere kur flet.(e mira do te ishte te mos ofendoje njeri... po nuk te ndalojme dot, apo jo?)

Zoti ju sherofte bashke me ate shoqeri... ishalla pa shume amputacione. smiley

Tani sa u futa ktu te peshku dhe pashe komentin tat dhe me beri pershtypje se si ke fytyre dhe me akuzo mua per ofendim kur vete je gerric me ofendime te ndyra ti dhe cdo kush te cilit i jam pergjigj me gjuhen e duhur!!! I jam pergjigj cdokujt me edukaten e inicume nga secili. Kush Ju ka thone Juve qe une jom kristian qe kthej faqen kur me gjujne??? Ju kane rrejt! Une jom alidems!smiley Jo si njoni ktu qe me shume ngja si dylber se sa si alidems perderisa u flet meshkujve si dylber!!!

Degjo njecike ketu djalosh... se qenke shume i ri ne moshe. E para, une nuk te kam ofenduar asnjehere, e dyta kjo eshte hera e pare qe me pergjigjesh... tregon se dy gjera kjo gje; 1, o je i irrituar vazhdimisht, non stop dhe kerkon kocka per te kruar dhembet, ose je qibar i madh, dhe i perzgjedh pyetjet te cilave do t'u pergjigjesh... duke i dhene peshe dhe asaj tjetres, qe po te fut ne gerricje me gati te gjithe ketu.

tani une nuk e di se ku te paskam ofenduar ndyresisht, si thua ti... po po e pata bere, hej, pa problem fare, ma thuaj se te kerkoj ndjese publikisht. - Te kerkoj ndjese nese te kam ofenduar gjekundi. smiley dyshoj se e kam bere, por gjithsesi... dyshoj gjithashtu qe po me pergjigjesh me edukaten qe kam perdorur, po dhe kjo s'ka gje. smiley mbremje te kendshme.

 

A ta fillojme dhe nje here ? smiley

Po pyes me shume respekt, kam qene larg kesaj teme, lexova disa komente dhe nuk ka shpjegim te qart, ndoshta se kam pare une...por ti kthehemi temes...dhe nese njeri ka mundesi per sqarim-faleminderit.

Une e degjoj per here te I-re levizjen Zgjohu, prandaj pyes thjesht, Kush eshte:

- Qellimi i kesaj Levizje

- Drejtuesi ose themeluesi

- Programi qe ka, e ku mund te marrim ca info serioze per te

- e se fundmi kush e financon ate...

 

me respekt per sqarimin smiley

Besoj se per dy tre dite do kesh transparencen e nevojshme (te pakten keshtu me ka premtu dhe mu Zirkoni)

.

 

Une Zirkonin tani e degjoj per here, dhe "Zgjohu" po ashtu. Te falenderoj per pergjigjen serioze, po pate kohe per me teper shpjegim rreth kesaj teme, je i mirepritur.

Nese pergjigjet do jene ne program-objektiva dhe ne teme, "rreth financimit" kam besim se Peshqit do te pergjigjen ne menyre te rregullt. Keshtu dhe pak "gud PR" per kete organizate nuk do ju bente keq- ne paci lidhje me te.

Or ti ky muhabet asht shume i kthjellt e t'u marr me t'a, pranojme dhe talljen qe na bajn kto. Ligji nuk lejon spote nga subjekte politike,pervec se ne peridhen ligjore te fushates politike.Te gjithe e mani men per gjoben qe hangri news24-a per nje spot kunder Sales nga KKRRT. Dhe reklamat dihet se i ban PD-ja dhe kta te "zgjohu-t jane thjesht koperture.Sa per shumat qe pagujn kta,reklamat bahen ke KLANI (me naj perjashtim).E klani tashma ka heq dore nga cdo lloj etike e morali profesional.Ja kshtu asht muhabeti.

Pashe origjinalin "e babait". S'di c'te bej: te qesh a te qaj?

nuk e di finis, po shiko dhe kete babain tjeter dhe me siguri do qash

Po, e kam pare dhe u perpoqa ta pyesja avokatin diku mesiper rreth etalonit te vleresimit te dhunes qe perdor levizja Zgjohu. Per cudi u mor me te gjithe ata qe shane (duke i share edhe ai), por pyetjes nuk iu pergjigj. Cka tregon se shkollen shqiptare duhet ta kete mbaruar me nota shume te mira dhe edhe si avokat s'duhet te jete keq. E ke parasysh kur zhvillohet ndonje gjyq kunder eksponenteve te Mafias? Kane murosur njerez e kane vrare gra e femije (veç te tjerave) dhe ti pyet veten: "Cili eshte avokati qe mund t'i mbroje?".  

i bukur krahasimi smiley

do i shtoja vetem "... dhe avokati kerkon mbyllje te ceshtjes per shkelje te procedurave per marrjen e deshmive nga te afermit e viktimes"

smiley Ne raste te tilla: "Avokati i te akuzuarve kerkon mbylljen e çeshtjes, meqenese gjate mbledhjes se provave Prokuroria ka perdorur dhunen kunder nje zoterie qe kalonte atypari. Zoteria ne fjale akuzon Prokurorine se makina e punonjesve te saj i kaloi rreth 2 cm anash duke i shkaktuar nje krize te rende nervore dhe skuqje ne zonen veriperendimore te veshit te majte."

keto spotet qenkan te tipit me u fiksu pas gishtit kur te tregojne henen.

shume kunderproduktive per vet zgjohun. para te cuara vertet dem.

po mo po futja kot... pse kur tregone publiciteti policin qe i cahet kafka ne gjysem per 21 janarin apo kjo e fundit qe tregon plerat sa nej mal, gisht te duken ty????????? jane hene mo hene jane e ta bejne muuuuuuuu mu ne mes te tiranes

Gjuha qe perdor ky AltinGoxhaj, (nuk e di nese eshte me te vertete Altin Goxhaj qe del ne Tv-te) eshte gjuha e politikes, ose me mire fryma qelbesirberese qe sundon ne politike.

Me vjen keq nese eshte i shkolluar sagllam, apo ka manipuluar diplomat. Por menyra e te shkruarit eshte "alidemse", sic e deshiron edhe vete me siper. Nuk ka te beje me percuesin e nje kreu shoqate mbrojtje konsumatore.

Me shume duket si rrugac qe gjuan me gure e fshihet pas cepit te pallatit. Nuk e di si e ka koken te qethur, me viza prej ish te carave, apo me deformacion prej te vendosurit pa kujdes te prinderve ne shtratin feminor. Sjellja tregon.

Ai nuk duhet te shkruaje qe "per pak dite duhet te shikoni parate se nga vijne".... Ai e di shume mire se si duhet te deklarohen parate e fituara dhe parate e shpenzuara. Ai nuk duhet te marri formen e shoqatave misterioze arabo-hollandezo-masone. Ka nje eksperrience te bukur per to ne Shqiperi, se si pefundojne. Nuk duhet te sillet si to, sepse kerkon te jete ne krye te mbrojtjes se konsumatorit dhe denimi per shtrermberimin e qellimit te tij ka rendese me te madhe se te ish-Mjaftit. Dhe denimin mund ta marri me te rende.

Sot ai "avokat" duhet te kuptoje se pacavuret kosumohen me lehte se dikur. Kjo per aresye te kimikateve te forta.

I nerum swed, nis edhe nga komenti i keiendit me nolt, marr guximin t'ju njoftoj se ceshtja ne t'vertet eshte shum me serioze se financimet e organizatave me emra foljesh te menyres urdherore. Do ta shtjelloj hollesisht ku e kam fjalen. Se paraja shkon e vjen, por ka gjera shume me madhore se paraja. "Une jom alidems!" tha me lart njeriu qe shkruan me emrin AltinGoxhaj ketu e i jep xhuvap laboratorik gjithsecilit. E kupton apo jo? Jom alidems thot, dhe mjerimi mirefilli ndjen tradhti. Une kam paralajmeru kohe me pare per rendesine e problemit, qe per nga graviteti vetem kriza aktuale japoneze i afrohet: e panevojshme te t'sqaroj me shume, kuptohet qe po folim per "The Big Alidemian Counterfeit Problem". Eshte nje rast i hidhet i vlersimit "False Positive". Kohe te veshtira, te parashikuara qe ne bibel. Do vijne shume me pas, tha Ai Lart, qe do pretendojne qe "jam une". Edhe kjo pune kshu eshte.

Per alidemsin: se mos bo gafe e i jep xhuvap kti tipit, se Peshku pa Uje e ka ket terbiet te poshter, te terheq ne nje maelstrom pergjigjesh qe hollohen si fije peri, me ate parimin qe nje komentues rastesor te con ne nivelin e vet dhe aty te zhdep me pervoje (laboratorike). Thjesht perdor formulat e vjetra te transilvanise sone "fjalet mrapc" dhe "pasqyre", qe kush o alidems me ter men, i merr vesh ene e i ve kapak muhabeteve te bezdisme.

 Emo, po m'vje keq, per nje gje: Kjo eshte shoqeria jone civile, e cila ka marre mision per te iluminuar kete shoqeri tribale, perderisa klasa politike dhe programet qeveritare nuk e bejne dot. Mjere ne. Pra e thene shkurt, organizatat e ketij tipi, kane detyre, qe te jene komplementare me qeverine, dhe njekohesisht opoziatre me te. Ky tipi, kaq i peshtire, sa me vjen ndot qe t'ja permend emrin, po na sjell ne vemendjen tone, se ka zorzope te tille qe mbijeton e keqja nder anet tona, se ka tipa te tille, lepires b*the qe keta politikanet tane shijne si te duan.

POr detyra jone si njerez civile, nqs duam qe ta sherojme kete shoqeri te semure, eshte qe ti demaskojme keto felliqsira, dhe tu tregojme vendin.

Sa per alidems, qe thote qe eshte, po m'vika keq, pasi alidemsat te pakten e kane nje kocke, ku mbeshteten, por ky duhet te jete andej ka perzihet gjaku, se eshte dhe pak i erret.... 

Papapapa, sa i peshtire qe qeka. Te keqen e atyre komentusve te peshkut, qe debatojne me te gjithe, per te thene ata fjalen e fundit, por te pakten kane ca ide fixe, ku mbeshteten, qofshin dhe te verbra, po ky tipi, si i themi ne nga anet tona LETYRE...

SE HARROVA, KU KE HUM

 Jom alidems thot, dhe mjerimi mirefilli ndjen tradhti

smiley

 

Po pse nuk mund te jesh alidems e te flasesh si ky tipi Altin Goxhaj?

Sigurisht qe jo, "Alidemsat" njihen si ajka e kombit smiley Eh sa burra kombi ka nxjerre ajo lagje periferike... .

KY ZIRKON DISHA KRYETARI I ZGJOHU, MOS ESHT AI QE KA NJE VELLA TEK TATIMET ??

U shfaq per per te panumerten here mentaliteti i biografive kundrejt kundershtarit, nga plehrat socialiste te ketij forumi.

 Po pse mer ti, Maks, kur je person publik, nuk duhet me dijt se ka vjen, dhe kush je? Ai Zinku, apo Zirkoni, do me na pastru menjen tone, nuk dum me dite ne se n'dore te kujt do ta lem trunin? Pse e e tepert te duket ty kjo?

 ne kete rast ka konflikt interesi, pasi te gjithe e dime si perdoren tatimet....

What_if - 30 Mar 2011 - 1:09pm - #

 Nuk eshte Altin Goxhaj ky me kete gjuhe...

 

---

vallaj kjo eshte vertete e rende nese dikush po perdor emrin e ktij goxhaj-s ne kete menyre. dikush duhet te lajmeroj altin goxhajn e vertete per kete qe po ndodh me emrin e tij. po te shkruante dikush me emrin tim kto qe kane shkruajtur me emrin e tij une do ndihesha shume i revoltuar.

dikush duhet te njoftoj altin goxhajn e vertete se po abuzohet ne menyre tendjetese me emrin e tij.

 Tani i lexova ter komentet se spata kohe dje edhe kam 2 fjale. Hera e pare qe degjoj per kete 'zgjohun' dhe prape i paqarte ngeli shpjegimi i financimit, si cdo gje tjeter ne shqiperi qe eshte opake dhe e turbullt.

Po desha te flas pak per ty altin. Nese je me te vertete profesor dhe mbrojtes konsumatori dhe tribun i popullit te pambrojtur sic paraqitesh nuk te shkon kjo gjuhe vulgare qe ke perdorur ketu, keto mburrje padogane. Dhe justifikimi se 'ne pellg buk futesh me kostum' nuk te perligj. Njeriu me karakter nuk e humb ate as kur futet ne pus as kur futet ne pellg, karakteri dhe integriteti jane te qenesishme, thelbesore, pjese e pandare e qenies dhe nuk ndryshojne sipas rrethanave. Ste nderon ky komunikim harbut ketu, dhe nese je edhe ne jeten e perditshme keshtu mjere per ata qe jane ne meshiren tende. Fjalet e mia merri me mirekuptim se ste njoh kush je, thjesht po komentoj mbi nderhyrjet.

eshte shtu kaq shume dhuna, presioni, shantazhi, kallzimet, gjyqet, gjobat, grabitje parash ne banka ndaj meje dhe per me teper nje tufe bythecash qe ofendojne, shpifin dhe fshihen pasi hedhin balten pas emrash anonime, dhe ju prisni qe une sillem me edukate me kete race zhulcash?!

Karakteri ne te tilla situata presioni percaktohet edhe nga aftesia per tu tregu qindra ushtareve qe spjerdh per sasine e tyre megjithese tek pull! Kam perdor me autoironi termin alidems si kunderpergjigje ndaj "alidemsit" te peshkupauje me percaktu sjelljen time agresive!!! Askujt ktu nuk i bera ofendimin me te vogel pervec atyre qe po lehin dhe hedhin balte mbi personalitetin dhe emrin tim. Une SFAL dhe STOLEROJ asnje zhulc te me ndyeje emrin ketu nga bandat virtuale rrugace qe megjithese bythpamuka bejne te fortin duke u fsheh pas anonimatit!

Nje nga shprehjet me te bukura te popullit shqiptar eshte SIC ESHTE VENDI BEHET EDHE KUVENDI qe une e ritregoj nepermjet shprehjes: NE MOCAL ME LLUCE DHE ZHABA UNE VESH CIZMET DHE RROBAT E GJUETARIT DHE JO ME PAPION DHE KEPUCE ME MAJE

Karakteri ne te tilla situata presioni percaktohet edhe nga aftesia per tu tregu qindra ushtareve qe spjerdh per sasine e tyre megjithese tek pull..

 

ec aty Tine, i vetem kunder te gjitheve si Tony Montana...

Njeriu me karakter nuk e humb ate as kur futet ne pus as kur futet ne pellg

Romako, eshte menidmi yt ky? Apo, me te vertete i mendon keto gjera?

Çfare do thote "alidems" ?

Admine mos e fshihni ju lutem, nuk dua te vdes injorant , pa ditur se çfare do thote "alidems".....!

 Alidems do te thote si te ajo kenga e krietarit kur e kishte per sefte Tironen:

Katunari thote: Jom prej Ali Demi!!!

sa shkruajta e nuk me doli smiley por eshte pyetje jo e lehte kjo.

Shq. alidems lindesh, nuk behesh- do thone disa. Une e njoh mire at lagje, kam shume shoke e kena lujte futboll aty sa here, ka disa vecori si tribe qe veshtire me a put into words. Alidems me shume eshte si pune WOL [way of life]

Per nje pershkrim [me humor] te detajuar, dhe per rrezikun qe vjen nga keqkuptimi mes alidemsit geuine dhe atij counterfeit, scroll up e shif nje link tek posti i emigratit smiley

Ah, si te thush Kirasian, e mora vesht, mendova diçka me te komplikuar, qenka e thjesht.

flm, per sqarimin.

Ore megjithmend se eshte pak folklorike kjo pune tani... nje nga klishete me ballore te Ersekes eshte: "Ke ngrene ndonjehere dru kolonjari"? Dhe tani eja te lutem e na thuaj nese kemi te bejme me part-time engagement apo full-time dedication in pursuit of subconscious images. smiley

A u gjet kush e financon mo se na late keshtu,duke prit.

epo kshtu e kane kto pune tani, pastaj c'te gjeti ty duke pritur, i biri i botes ka lene luften ne mes ndaj sorosit, 99-tcave, mafiozeve, e erdhi ktu per te na sqaruar, ti s'pritke dot sa ta shkoqisim mire muhabetin. 

 

Nga lekët e Saliut besoj. Po prapë, vështirë të kenë aq mjete financiare sa kishte (apo ka akoma?) Mjafti

 

 

Ato spotet sikur kane dale nga zyra e Fahriut . Propagande e hapur  nga nje organizate qe pretendon se eshte OJQ

 

 

thoni ca te doni po levizja Zgjohu i prek tamam gjerat dhe realisht i godet opozitaret ku i dhemb me shume. i ka faktet reale publiciteti. jane me prova qe kane ndodhur dhe te gjithe e dime se i kemi pare e degjuar te gjitha. katunari socialist qe godet vajzen sepse tha "rrofte PD", robshi qe ja cau kafken me tulle policit, malet me plehra te Tiranes, trafiku i tmerrshem i qendres, tregjet e peshtire te ushqimeve... etj etj. fiks fare. i financon kush i financon, Zgjohu nuk genjen. kjo levizje eshte si dikur levizja mjaft, atehere kur ironizonte nanon apo kur lutonte per ujin e tiranes, atehere kur mjaft ishte nje levizje e ndershme.atehere ku NA ISHTE NJEHEREse s'eshte me.......

 Zirkoni e degjoi Altinin, dhe doli nga foleja. Ja si thote...

 

Kryetari i “Zgjohu”: S’di kush m’i jep lekët

 

» Dërguar më: 31/03/2011 - 12:33  Gilmana Bushati

Drejtues aktual i lëvizjes "Zgjohu" është i riu Zirkon Disha. Ai në një intervistë flet mbi fushatë e fundit publicitare, e cila në qendër të saj ka ndotjen e kryeqytetit të Tiranës, e cila shoqërohet me foton e kryetarit të Bashkisë, Edi Rama. Fushata e kaluar publicitare e kësaj lëvizjeje është ajo për ngjarjet e 21 janarit, ku shenjestrohet sërish e majta dhe kryetari i PS-së Edi Rama. Disha flet për faktin se si i mbledhin fondet për të bërë një fushatë të tillë publicitare, kush janë njerëzit që i financojnë të tilla fushata dhe sa është vlera e fushatës së fundit. Ai përmend memorandumin e bashkëpunimit të nënshkruar me shoqatat e "Sociologëve Shqiptarë" si dhe atë për "Demokraci dhe Etikë", të cilat e ndihmojnë lëvizjen "Zgjohu" të gjejë fondet për realizimin e reklamave dhe pagesën për to në televizionet ku transmetohen. 
Zoti Disha sa ka kushtuar fushata e fundit e spoteve televizive që lëvizja "Zgjohu" ka hedhur në transmetim? 
Fushata e fundit ka 2 spote. Transmetohet në TVSH; Klan; News 24; Abc dhe Ora. Vlera e përafërt e tyre shkon 12-13 milionë lekë të vjetra, e barasvlershme kjo sa 1/10 e projektit të Bashkisë, e cila dha një fond prej 100 mijë eurosh për disa shoqata. 
Ku është gjetur fondi prej 13 milionë lekësh? 
Është një grup të rinjsh të shoqatës rinore për Integrim dhe Zhvillim që operojnë me mbledhjen e fondeve. 
Kush është kryetari i kësaj shoqate? 
Në fakt mbaj mend vetëm emrin, një Sokrat, por nuk di të them tani për tani për mbiemrin. 
Si i mbledhin këto fonde? 
Ata shkojnë pranë bizneseve apo individëve dhe u kërkojnë shuma, aq sa mund të japin për fushata të tilla. 
Mbi ç'bazë ju e keni ngritur këtë bashkëpunim me këtë shoqatë? 
Ne kemi nënshkruar një memorandum bashkëpunimi me këtë shoqatë, ku bën pjesë dhe shoqata e "Sociologëve Shqiptarë" dhe shoqata për "Demokraci dhe Etikë". Mbi bazën e këtij memorandumi mblidhen edhe fondet që nevojiten. 
Si mund ta vërtetojmë faktin që këto shoqata mbledhin fonde për ju? 
Janë dokumentet që e vërtetojnë faktin e këtyre fondeve, të cilat jemi të gatshëm t'i bëjmë publikë së bashku me emrat e personave që kanë kontribuar. Ndoshta jo me të gjithë, pasi ndonjë biznes apo individ nuk dëshiron të dalë publikisht me emër e mbiemër që ka kontribuar për Lëvizjen, prandaj për një pjesë të tyre do të jetë vetëm shifra. Nuk është e vërtetë që fushata ka kushtuar 500 mijë euro, sa ç'thotë Partia Socialiste. Është një shumë e tej fryrë, ju thashë që ka kushtuar vetëm 12-13 milionë lekë. 
A keni faturat, qoftë dhe në fotokopje të bashkëpunimit që keni me televizionet që i transmetojnë spotet tuaja? 
Sigurisht që i kemi. Por në një konsultë me ta, më është bërë e ditur se një pjesë të tyre nuk mund t'i publikoj për shkak se ato mund t'u dorëzohen vetëm institucioneve të prokurorisë, në momentin që kjo e fundit hap një hetim. Nëse unë i publikoj këto dokumente një pjesë e këtyre televizioneve që bashkëpunoj mund të më hedhin në gjyq, pasi mund të më akuzojnë se po i bëj publike financat e tyre.

Gazeta Shqiptare

Shoqata e sociologeve?

Shoqata rinore Integrim dhe zhvillim?

Forumi per Demokraci (sic) dhe Etike (re-sic)?

Ne vend te pergjigjeve pyetje te reja. O burra tani (shprehje jo-gjinore) te gjejme kush jane keta te tjeret.  Qe ka mashtrim duket sheshit (vetem me 10 mije euro u beka gjithe ajo zallamahi?!?!), por deri ku shkon?

Pyetja eshte:

Perse Shoqata Rinore per Integrim dhe Zhvillim (organi rinor i LSI) nuk i ben spotet dhe ti shperndaje neper televizione, por paguan nje shoqate fantazme, qe te beje spote televizive?

Pastaj, mos na beni leshko tani. 12-13 milione te vjetra mund te kushtojne vetem spotet qe transmetohen brendaperbrenda vetem 1 emisioni Opinion te TV Klan. Mos kujtoni tani se vetem ju keni makine llogaritese.

 I majne me hater, se jane te rinj dhe e kane te ardhmen para (jo prapa)..............

Kush është kryetari i kësaj shoqate? 
Në fakt mbaj mend vetëm emrin, një Sokrat, por nuk di të them tani për tani për mbiemrin.

smiley

Ne fakt kjo ishte e forte fare,booo sa te papergjegjshem qe jane.

Ckemi mire,me quajne Sokrat na ca leke boj ca spote.

 smiley nejse haha mos ma shani Zirkonin se djal flori eshte smiley

thoni po deshet se nuk ja arriti diçka edhe kjo teme e hapur tek peshku !

smiley

 Ej, se i lexova dje keto komentet ketu ke Peshki per levizjen Zgjohu!

Dukshem kjo eshte organizate fantazem e gangsterrave te Sales, dhe nuk ka ndonje interes te madh a i jep leket Sokrati apo Apostoli. 

Per mu me me interes eshte me dit' a eshte ky Zgjohu i Shqipnise i lidh me ate Zgjohun e Trevave? 

 

P.S.

Ej, sa per komentet e cave ktu (sidomos atij Dragon Slayer-it) desha me falenderu Peshkun qe i la pa i censuru t'pakten deri sa t'kisha kohe me i lexu une!

Ishin botnore! 

per te gjithe ata qe kane ndyer ketu me jarge emrin tim, pergjigja ime eshte e thjeshte: KUJT PO I PL@..

Ne lidhje me referencen e gazetes Shqiptare gjithshka eshte deformim dhe manipulim dhe sot ka pas 4 pergenjeshtrime nga 4 pale pasi jane bere montime me emrat e organizatave ne menyre qe ti ngjajne ca organizatave te tjera me qellim per ti paraqit parate e dhuruara nga mbeshtetesit si para te qeverise!!!

Montazh i shemtuar emrash dhe deformime pa fund ...

Gjithsesi me pelqeu slogani i ri Levizjes ZGJOHU "FAJIN E KA ... LEVIZJA ZGJOHU!" smiley

 Një problem tjetër është paraprodhimi i reklamave negative të qeverisë, të cilat siç është bërë zakon muajt e fundit, publikohen në emër të një OJQ-je me emrin "Zgjohu". Reklamat negative janë pjesë e çdo fushate dhe ato nuk mund t'i ndalojë askush. Ato nuk e cenojnë thelbin e fushatës, bile shpesh mund të vlejnë për ta njohur më mirë kundërshtarin. Problemi që lind në këtë rast nuk është përmbajtja e reklamave, por paratë që përdoren për to. Një OJQ, duhet të deklarojë në bilancin e saj donatorin dhe projektin përkatës, si dhe zërat ku i ka shpenzuar këto pare. 

Kjo OJQ, për shkak të sensibilitetit që krijon në klimën e zgjedhjeve, duhet të detyrohet të bëjë publike burimin e financimit dhe shpenzimet për fushatën publicitare negative. Problemi është që nga vëzhgimet tona pranë televizioneve që transmetohen këto reklama, na rezulton se aty nuk paguhen nga lëvizja "Zgjohu", por nga një studio reklamash që merret me fushatën e Partisë Demokratike. 

Në adresë të kësaj studioje, nga buxheti i Ministrisë së Integrimit, Ministrisë së Kulturës dhe Ministrisë së Teknologjisë dhe Informacionit kanë shkuar vitet e fundit qindra-mijëra euro për të mbuluar shpenzimet e mitingjeve të PD-së. Gazeta "Tema" ka siguruar fatura origjinale të TV-ve për këtë studio dhe këtu nuk ka fare lëvizje "Zgjohu". Këtu kemi të bëjmë me një problem të rëndë financiar, i cili, siç theksoi dhe ambasadori i OSBE dje, cenon pikërisht klimën e garës së barabartë. 

Në rastin korrekt nuk kemi pse citojmë lëvizjen "Zgjohu", pasi ajo është thjesht një emër që merr një rrogë në një TV të qeverisë, por duhet të hetojmë dhe të bëjmë publik milionat që kanë shkuar nga fondet e qeverisë shqiptare tek kjo kompani reklamash e PD-së dhe faturat që kjo po paguan për një fushatë të paligjshme publicitare. Kjo është një pabarazi barbare me lekët e qytetarëve shqiptarë, pasi në emër të kësaj shoqate deri tani janë shpenzuar më shumë para se sa ka marrë gjithsej Partia Socialiste për zgjedhjet e 8 majit. Dhe kjo besoj që duhet mbajtur shënim për të çuar para drejtësisë ata që kanë devijuar paratë e qytetarëve për llogari të tyre.

 

Marre nga shekulli..

 Nga shtypi me kujtohet se ky Altin Goxhaj  pati nje gjyq me Erion Veliaj ku e akuzonte per vjedhje fondesh, per kuriozitet si perfundoi ai gjyq ?!!  

 Ka nje problem ketu: flitet per levizjen Zgjohu dhe meremi me Altin Goxhen. Pastaj, shket muhabeti ne personal dhe Goxhaj qe njoh une (Nese eshte ai) del nga vetvetja e thote qe "sme plas fare...". Cerklat e baltes, sjellin balte dhe balta vetem balte. Une personalisht jam kunder spoteve te levizjes Zgjohu. Nuk jam kunder fakteve qe u meshojne aty, cadra kokes asaj vajzes berishistes apo atij pasazhit te atij policit te gjakosur pertoke. Por nje levizje qe quhet "qytetare", smund te anashkaloje vrasjen e kater qytetareve me duar ne xhepa. Goxhaj thote ndoshta me te drejte qe duhet pritur vendimi i gjykates. Por kjo se ndalon "Zgjohu" te denoje qofte edhe shkrehjen e plumbave prej verteti nga Garda.

Gjithsesi thelbi them se nuk eshte te "Zgjohu" i perdorur nga Pozita. Te pakten ata e pranojne dhe e kane te shkruar ne balle qe i sherbejne duke qene te pozicionuar eger anti Edi Rames (Vini re jo anti PS-se). Duhet ta dini se ne Shqiperi funksionojne rreth 300 OJF, qe levrojne miliona ne mos dhjetra miliona euro ne vit. Ju mund te thoni se parate e tyre dihet qe vijne nga donatore te huaj, nepermjet ambasadave apo spinofeve, gjithmone jo shqiptare. Bilancet e ketyre finacave, pse, ku dhe si jane perdorur nuk ju shqetesojne? E di qe do thoni qe sjane te taksapaguesve shqiptare si ato te Zgjohu. Kurse une ju them qe jane, sepse jane te taksapaguesve europiane e amerikane. Me sa di une rreth 90% e perdoruesve te Peshkut, jetojne e punojne jashte (verifikohet lehte nga flamuri qe te del sipas vendit ku perdor PC-ne). Dhe shumica jone paguajme taxa apo jo? Nderkohe shumica e ketyre donacioneve futen ne ndihmen totale qe i jepet Shqiperise se shumica kalojne nepermjete projekteve qeveritare (USAID etj. etj). Pra jo vetem ketu te Peshku por ne gjithe opinionin shqipfoles dhe pse jo edhe ne drejtesi, duhet te nise nje levizje per zbardhjen e veprimtarise 20 vjecare te OJQ-ve shqiptare. Kjo per te kuptuar te gjithe si fillim, sesi per mjaft njerez ne Shqiperi eshte bere realitet qe Gjeli te beje veze dhe pastaj qe ata qe kane abuzuar dhe jane pasuruar me keto fonde, njesoj sikur ndertojne pallate, te pergjigjen para drejtesise. Kur te kryhet kjo mund te flasim per shoqeri civile e cila tani aktualisht qe bisedojme, nuk eshte gje tjeter por thjesht nje panorame llozhash tip masonike, te cilat here pas here i hapin lufte njera tjetres, si ne kete rast...

 albanikus, ke te drejte, por levizjet "Mjaft, Zgjohu ect," kane lidhje me emra te caktuar qe dine mire se nga vijne dhe ku shkojne fondet, kush i financon dhe si i financohe, dhe keta mund te bejne nje transparence.por sic dihet transparence per financime "levizjesh" nuk do te kete kurre, se jane te paligjeshme gjithmone, do te kete "avokatsi" per tiu shmangur transparences!

Zgjohu sigurisht me 99% te preceptimit publik eshte nje organizate qeveritare qe funksionon si " ne sherbim te qytetarit" nga financimi i vet qytetareve!!! 

"as nje centeze nuk i marrim qeverise ,thone te "zgjuarit" Pa tjeter duhet te kete nje rjet korrupsioni ne kete drejtim, jane vete Partite ato te parat qe mbulojne ose fshehin burimin e financimeve te fushatave, te cilat jane shume te shtrenjta per nje vend si Shqiperia.

Dy jane rruget e financimeve, shtetror, privat, ketu behen marveshjet dhe pislliqet, dhe e vtmja rruge qe mund te zbardh menyren e financimit eshte transparenca. Ne shqiperi  meson shejtani shejtanin, luahet ballo e madhe me maska, te ndershem dhe te pandershem! 

Shoqata e “Zgjohu” merr fonde qeveritare » Dërguar më: 31/03/2011 - 12:31  
 Gilmana Bushati

Lëvizja "Zgjohu" për momentin nuk ka një qendër kontakti. I vetmi kontakt për momentin është vetëm drejtuesi i saj, Zirkon Disha, i cili shprehet se si qendër dikur para disa kohësh ka shërbyer një kafe-internet, që ai e ka pasur në pronësi. Sipas tij, "kafe interneti është mbyllur për shkak se policia bashkiake në kontrollet e saj më kërkoi ndër të tjera një kontratë qiraje, që për momentin nuk e kisha".

Kjo kafe-internet, që gjendet në Qytetin Studenti, është e mbyllur dhe nuk funksionon, ndërkohë që lëvizja "Zgjohu" po bën përpjekjet e saj të përhapet edhe në qytetin e Durrësit, për t'u marrë edhe atje me të njëjtat problematika siç merret dhe me qytetin e Tiranës. Disha ndërkohë është i angazhuar vetëm me këtë lëvizje, e cila i siguron paratë duke shfrytëzuar njohjet dhe bashkëpunimin që ka vendosur me shoqata të tjera. Siç është ajo për Integrim dhe Zhvillim, e cila së fundmi i ka dhënë kësaj lëvizjeje me kontributin e vet plot 13 milionë lekë. Në fakt, kërkuam të dinim se kush është kryetari i kësaj shoqate, dhe u ndihmuan vetëm me emrin, Sokrat. Kërkuam për këtë shoqatë dhe mësuam se kjo shoqatë, ka fituar një projekt më 15 tetor 2010 nga agjencia për Mbështetjen e Shoqërisë Civile, që është një agjenci shtetërore. Ajo ka marrë nga qeveria një fond prej 885.000 lekësh, me objektivin "Monitorimi i praktikave të qeverisjes lokale nga komuniteti në bashkitë e prefekturës Lezhë, Shkodër dhe Vlorë". Në Bordin e kësaj agjencie janë; Mira Meksi-kryetare, Henri Çili, Lutfi Dervishi, Tea Tahiraj, Dorian Teliti, Altin Goxhaj, Delina Nano, Helena Papa.

Një shoqatë tjetër me të cilën bashkëpunon lëvizja "Zgjohu" është edhe ajo e "Sociologëve Shqiptarë", kryetar i së cilës ka qenë Altin Goxhaj. "Unë kam qenë kryetar i shoqatës "Sociologëve Shqiptarë", por kam ikur prej saj para dy vitesh, kam hequr dorë nga kjo shoqatë në tetor 2009", - shprehet Goxhaj. Ai përgjigjet dhe për shoqatën për "Integrim dhe Zhvillim", që sipas tij, është krijuar në fillim të vitit 2010 dhe se "është angazhuar për lëvizjen "Zgjohu" për të gjetur fondet". Sipas tij, memorandumi i bashkëpunimit të shoqatës me lëvizjen ka qenë një memorandum në parim, ku është shprehur vlerësimi për bashkëpunim. Goxhaj shpjegon se në memorandumin e bashkëpunimit kanë qenë fillimisht 3 shoqata, më pas 5 të tilla dhe në fund kanë mbetur vetëm 3 shoqata.

Shume vemendje Zgjohu e mer me kete reklamen anti reklamen qe i behet keshtu me kete menyre versulje dhe shantazhi. Me te drejte kjo. Rama po rrifet ne lojen e vet.

P.S. altini i haka per mengjes shumicen ketu te PPU. nje observim ky.

 

I ka dekonstruktu krejt!

 

jam plot gaz nga karakteri,

dhe fajin e ka volteri

LËVIZJA ZGJOHU!

FAJIN E KA… LËVIZJA ZGJOHU!

Lëvizja ZGJOHU deklaron se fajin për rrugët e prishura, për mungesën e trotuareve, për ajrin e ndotur, për mungesën e gjelbërimit, për mungesën e këndeve të lojërave, për mungesën e parqeve të lojërave dhe ambienteve rekreative dhe sportive për fëmijët dhe të rinjtë, për mungesën e hapësirave dhe qëndrave komunitare për pensionistët, për shërbimin e papranueshëm të transportit publik, për mungesën e tokës në varreza, për mungesën e banjove publike, për kushtet skandaloze apo dhe vetë mungesën e koshave të plehrave, për ndotjen e lumit të Tiranës, për tavanet që bien në shkolla, për shpërdorimin e fondeve publike dhe monopolet me lejet e ndërtimit dhe firmat e projektimit, për taksat e dubluara, për korrupsionin e Policisë Bashkiake, për tregjet skandaloze, dhe për dhjetra e dhjetra halle që po mbytin këtë qytet, FAJIN E KA … LËVIZJA ZGJOHU!

Duke qenë se këto ditë, është përshkallëzuar agresioni mbi Lëvizjen Zgjohu, si nga PS dhe nga disa media, arritëm të kuptojmë që fushata jonë ndërgjegjësuese për ti kërkuar Bashkisë që të merret me punët e Bashkisë dhe jo Partisë, arriti ta bindë PSnë se fajin e paska Lëvizja ZGJOHU.

Lëvizja Zgjohu sqaron se deformimet dhe manipulimet e fjalëve të njerëzve dhe organizatave të shoqërisë civile në numrin e sotëm të Gazeta Shqiptare janë pjesë e gjetjes së fajtorit se kush i ka shkaktuar hallet e këtij qyteti.

Sipas Gazeta Shqiptare Lëvizja ZGJOHU financohet nga institucionet shtetërore dhe nga disa organizata dhe për këtë janë shpikur fjalë, janë montuar emra organizatash megjithëse në korrektesë te plotë nga ana e personave të çituata janë dhënë informacione të sakta dhe korrekte.

Rasti më flagrant është deformimi i emrit të organizatës jofitimprurëse Shoqata Rinore për Integrim dhe Zhvillim me nr. Nipti L01622451B organizatë e regjistruar në fillim të vitit 2010, e cila në bazë të legjislacionit shqiptar, ligjit për OJFtë, legjislacionit fiskal vepron në ndërgjegjësimin për çështje me interes publik. Kjo organizatë është edhe shoqata e cila ka mbuluar teknikisht marëdhëniet financiare me median dhe ka mbledhur fonde nga qytetarët për të mbështetur Lëvizjen ZGJOHU përgjatë vitit 2011. Fondet janë mbledhur në bazë të legjislacionit për OJFtë nga qytetarët dhe biznesmenë të vegjël në shuma të vogla dhe të mëdha për të mbuluar fushatën mediatike në televizionet kryesore të vendit në një vlerë prej rreth 5.000.000 L. Të gjitha spotet janë paguar në bazë të legjislacionit shqiptar për mediat, reklamat, tatimet, dhe ligjit për OJFtë dhe për çdo qindarkë disponohet dokumentacioni i nevojshëm, faturat, kontratat, mediaplanet, dhe gjithshka tjetër që kërkon ligji.

Asnjëherë Shoqata Rinore për Integrim dhe Zhvillim me nr Nipti L01622451B nuk ka marrë as edhe një qindarkë të vetme nga institucionet shtetërore apo partitë politike.

Lëvizja Zgjohu mbështetet me konsulencë apo asistencë teknike dhe marëdhënie publike edhe nga organizata të tjera të shoqërisë civile por Shoqata Rinore për Integrim dhe Zhvillim është shoqata që ka mbledhur fondet nga publiku, ashtu siç parashikohet edhe në legjislacionin shqiptar.

Megjithatë, sot Gazeta Shqiptare i ka hequr një pjesë emrit të kësaj shoqate (“Shoqata Rinore për Integrim dhe Zhvillim” me nr nipti L01622451B) me qëllim për ta ngatërruar me emrin e një shoqate tjetër (“Shoqata për Integrim dhe Zhvillim” me nr nipti L02302451J), dhe i gjithë ky montazh është bërë vetëm e vetëm që të implikohet institucionet qeveritare në raport me Lëvizjen Zgjohu pasi shoqata e dytë sipas websitit të AMSHC është financuar për një projekt për transparencën e pushtetit lokal në rrethin e Lezhës. Ky montazh i shëmtuar për të shpikur emra institucionesh shtetërore si financues të Lëvizjes Zgjohu ka vetëm një qëllim: TË FAJËSOJË LËVIZJEN QYTETARE ZGJOHU PËR HALLET QË E KANË ZËNË TIRANËN.

Lëvizja qytetare ZGJOHU gjithsesi është e gatshme që nëpërmjet fushatave ndërgjegjësuese dhe mbështetjes qytetare të mbajë përgjegjësitë e saja për dëmin që ka sjellë për rrugët e prishura, për mungesën e trotuareve, për ajrin e ndotur, për mungesën e gjelbërimit, për mungesën e këndeve të lojërave, për mungesën e parqeve të lojërave dhe ambientet rekreative dhe sportive për fëmijët dhe të rinjtë, për mungesën e hapësirave dhe qëndrave komunitare për pensionistët, për shërbimin e papranueshëm të transportit public, për mungesën e tokës në varreza, për mungesën e banjove publike, për kushtet skandaloze apo dhe vetë mungesën e koshave të plehrave, për ndotjen e lumit të Tiranës, për tavanet që bien në shkolla, për shpërdorimin e fondeve publike dhe monopolet me lejet e ndërtimit dhe firmat e projektimit, për taksat e dubluara, për korrupsionin e Policisë Bashkiake, për tregjet skandaloze, dhe për dhjetra e dhjetra halle që po mbytin këtë qytet.

Sepse FAJIN E KA …LËVIZJA ZGJOHU dhe qytetarët që e mbështesin!!!

Për të bërë transparencën e “FAJIT TË ZGJOHUT”, Shoqata Rinore për Integrim dhe Zhvillim (ajo e vërteta dhe jo ajo që thotë Gazeta Shqiptare) ditën e Hënë dt. 4 Prill 2011 do të japin një konferencë për shtyp përballë Bashkisë Tiranë ku do të bëjnë edhe transparencën e nevojshme përballë gazetarëve ku do ti përgjigjen të gjitha pyetjeve por ndërkohë gjithshka do të filmohet në mënyrë që praktika e montazhit gazetaresk të mos mundë të baltosë pa fund emra individësh dhe institucionesh.

Me respekt

Zirkon Disha
Kryetar i Lëvizjes ZGJOHU!

P.S. i kërkojmë Gazetës Shqiptare që të përgënjeshtrojë gjithshka ka deformuar sot ndërkohë që padia ndaj Ermonale Felajt për shpifje dhe dëmtim imazhi të Lëvizjes Zgjohu mbetet në fuqi.

Inkurajojmë Gazetën Shqiptare që ashtu siç po kërkon info për transparencën e fondeve për FAJTORËT E ZGJOHUT, të kërkojë pak më shumë info se ku kanë shkuar taksat e qytetarëve të Tiranës prej 11 vjetësh, ku kanë shkuar paratë e donatorëve ndërkombëtarë për rininë e Tiranës, romët, si dhe ku i kanë çuar 5.4milionë euro Veliaj && Co.

 

 Bravo, na e mushe menjen, tani, do te duartrokasim per ty.....

Po i gjo, m'ka met merak, ç'ne ti qe po e mbron me kaq zell ket gjone, a mos valle........??????

Cne une qe e mbroj me kaq zell??????

Se ashtu ma do! Pse do tmor leje ty??? Ca paske qene mer ti!!!! Vje me kerko mu llogari pse jap argumenta!!!!

AGJENCIA PER MBESHTETJEN E SHOQERISE CIVILE

 

 

 REAGIM

 

Agjencia për Mbështetjen e Shoqërisë Civile (AMSHC) sqaron opinionin publik në lidhje me artikullin e botuar sot në Gazetën Shqiptare, për shpërndarjen e fondeve të kësaj Agjencie, se proçedurat e dhënies së granteve për OJF-të shqiptare, kanë qënë dhe do të jenë tërësisht transparente.

 

Përsa i përket financimit të shoqatës për “Integrim dhe Zhvillim” me Numër të Identifikimit të Personit të Tatueshëm (NIPT-i) L 02302451J, me përfaqësues Ligjor Z. Naim Lusha dhe jo Sokrat apo ndonjë vajzë me emrin Erlinda , për të cilën Gazeta Shqiptare” nuk posedon informacionin e saktë, sqarojmë se; ky projekt “Monitorimi i praktikave të Qeverisjeve Lokale nga komuniteti në bashkitë e prefekturës Lezhë” është shpallur  fitues në thirrjen e parë të Agjencisë dhe ka një kohëzgjatje prej 6 muajsh ( 01.12. 2010 deri në 01.05.2011),  si dhe me një fond prej 885.000 lek&eumlsmiley.

   

Q">Pra, siç edhe kuptohet, shoqata e sipërpërmendur, pQ">ëQ">r “Integrim dhe Zhvillim” nuk ka asnjë lidhje me shoqatën e publikuar sot datë 30 Mars 2011 në artikullin e Gazetës Shqiptare, pasi shoqata që pretendon gazetarja në këtë artikull, edhe pse mban të njëjtin emer nuk ka të njëjtin NIPT, i cili është L 01622451 ku si për çudi i mungon edhe gërma e fundit identifikuese. Nisur nga kjo, ne njohim si fituese dhe serioze në punën e saj, vetëm shoqatën përfaqësuar nga Z. Naim Lusha me të gjitha të dhënat e mësipërme të bëra publike edhe në faqen tonë zyrtare. 

Q"> 

Q"> 

Q">Duke ju referuar  nenit 7 të kontratës  me Nr  prot. 99,  lidhur me datë  22.11.2010  mes AMSHC-së  dhe Shoqatës për Integrim dhe Zhvillim ,kjo  OJF  ka dorëzuar pranë Agjencisë raportin përshkrues dhe financiar për fazën e parë nga ku rezulton që fondet e kërkuara kanë shkuar për realizimin e të gjithë aktiviteteve të paracaktuara në projekt me qëllim krejtesisht social.

 

AMSHC-ja disponon  të gjitha dokumentat shoqërues të aktiviteteve të cilat vertetojnë gjendjen financiare të kësaj shoqate për të vetmin qëllim, realizimin me sukses të projektit në fjalë.

 

Informacioni i pavërtetë i botuar ne këtë gazetë, jo vetëm dëmton imazhin e AMSH-së, por edhe marrëdhëniet e saj me të gjitha OJF-të shqiptare. Edhe njëherë duam të sjellim në vëmëndjen e opinionit publik se Agjencia per Mbështetjen e Shoqerisë Civile, ndërsa eshte e hapur ndaj cilido organ kompetent për të hetuar veprimtarinë e saj, dëshiron të theksojë edhe një herë se në punën e vet do të vazhdojë të udhehiqet nga parimet e transparences, konkurrences së hapur, mosdiskriminimit dhe të trajtimit të barabartë të të gjitha subjekteve aplikuese.

 

 

Përgënjeshtrim nga Altin Goxhaj

 

Gazeta Shqiptare ka publikuar në dt. 31 Mars 2011 në faqe 2 dhe 3 te gazetës nje informacion te pavertete duke deformuar fjalet e mia dhe duke deformuar emra shoqatash dhe per pasoje duke implikuar emra njerezish,OJFsh, rrjetesh,institucionesh shteterore ne lidhje me Levizjen ZGJOHU.

Diten e djeshme, dt. 30 Mars 2011, një gazetare e Gazetës Shqiptare më kërkoi ta ndihmoja në cilësinë e ish-Kryetarit të Lëvizjes Zgjohu (kam dhënë dorëheqje nga kjo Lëvizje që në Tetor 2009) me ndonjë informacion se cila OJF mbështet sot financiarisht Lëvizjen Zgjohu, dhe unë i kam dërguar të dhënat e sakta të OJFsë që e mbështet këtë Lëvizje.

Mesazhi që i kam dërguar Gazetës Shqiptare është si më poshtë:

“Ne vitin 2010 eshte bere nje memorandum bashkepunimi per perfaqesimin ligjor dhe mbeshtetjen materiale te Levizjes ZGJOHU me "Shoqata Rinore per Integrim dhe Zhvillim". Kjo OJF eshte regjistruar ne Gjykaten e Tiranes ne 2010. Drejtuese qe prej fundit te 2010: Erilda Sula. Nipt L01622451B.”

Megjithëse mesazhi im Ishte i saktë dhe i qartë, sot Gazeta Shqiptare ka montuar emrin e organizatës duke hequr fjalën RINORE me qëllim që emri i montuar të ngjajë me emrin e një OJFje tjetër e cila ska asnjë lidhje me Lëvizjen ZGJOHU dhe ka Nipt krejt tjetër. Ky montim i emrit ka sjellë keqpërdorimin e emrit të një OJFje tjetër duke sjellë edhe implikimin e shumë emrave të institucioneve shtetërore dhe OJFve dhe rrjeteve të tyre duke sajuar fakte sikur AMSHC mbështet Lëvizjen ZGJOHU. Shumë emra të tjerë janë keqpërodrur duke bërë lidhje të gabuara dhe të pavërteta duke dëmtuar kolektivisht dhe individualisht shumë persona dhe OJF duke dëmtuar reputacionin e tyre.

Për këtë arsye unë i kërkoj Gazeta Shqiptare që të përgënjeshtrojë këtë lajm duke treguar të vërtetën ashtu siç është dhe duke i kërkuar ndjesë të gjitha palëve të dëmtuara në keqpërdorje të emrit tim.

Në lidhje me pyetjen e çuditshme që ka shtruar Gazeta Shqiptare se pse unë kam informacion për këtë shoqatë, (vetë më pyetën dhe më kërkuan ndihm&eumlsmiley i kujtoj Gazetës Shqiptare që unë kam informacion për mbi 400 OJF në të gjithë Shqipërinë dhe kjo lidhet me transparencën e shoqërisë civile dhe aftësinë dhe njohuritë e mia në këtë sektor pasi jam themelues i shoqërisë civile shqiptare që në 1992.

Gjithashtu është keqpërdorur fjala ime se paskam dhënë dorëheqje nga Shoqata e Sociologëve në Tetor 2009 ndërsa unë i kam deklaruar se kam dhënë dorëheqje nga Lëvizja ZGJOHU.

I kërkoj Gazeta Shqiptare që të bëjë përgënjeshtrimin e plotë dhe në të njëjtën hapësirë të fjalëve të mia dhe tu kërkoj falje të gjithë palëve të cënuara nisur nga deformimi i fjalëve të mia.

 

Me respekt

Altin Goxhaj

Drejtor i ZMK

O Altin .

Pse lodhesh me gazetar e bashkegazetar te markes " te patretshem".

Per 50 vjet na mbushnin me lajme se amerikanet nuk kane me se te mbushin barkun.

Sot jetojne ne amerike, dhe duan te na mbushin mendjen se shqiptaret nuk kane me se te mbushin barkun.

Jane me fat keto , gjithmone uria eshte larg tyre.

Nga artikulli i Gazetes Shqiptare "Kryetari i “Zgjohu”: S’di kush m’i jep lekët", botuar dt.31/03/2011, ne internet ne adresen http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=96006

Ku është gjetur fondi prej 13 milionë lekësh?
Është një grup të rinjsh të shoqatës rinore për Integrim dhe Zhvillim që operojnë me mbledhjen e fondeve. 

Nga deklarata e Levizjes Zgjohu postuar me siper:

sot Gazeta Shqiptare i ka hequr një pjesë emrit të kësaj shoqate (“Shoqata Rinore për Integrim dhe Zhvillim” me nr nipti L01622451B) me qëllim për ta ngatërruar me emrin e një shoqate tjetër (“Shoqata për Integrim dhe Zhvillim” me nr nipti L02302451J) 

Ku eshte shtremberimi dhe cila eshte ankesa e Levizjes Zgjohu?

Dhe kot per kuriozitet, jo se pres ndonje pergjigje, pse Levizja Zgjohu paska nevoje qe t'ja mbledhi fondet dhe t'ja beje pagesat SHRIZH kur eshte themeluar qe nga viti 2009 te pakten? Mos valle s'ka NIPT?

FAJIN PER VRASJEN E 4 QYTETAREVE DHE PLAGOSJEN E 7 TE TJEREVE E KA ... LEVIZJA ZGJOHU (e padyshim, jo Ministri-kandidat per kryetar bashkie).

smiley

 Mish per top? E njohin mire ate filozofi, s'ke c'thua.

Kur lexo jashte kontekstit keto pyetje do bosh! GSH ka ngaterru qellimisht emrin e organizates me qellim qe te falsifikoje te dhenat e financimeve te saj nga AMSHC dmth kane montuar emrin e OJFse qe ti ngjaje nje OJFje tjeter pa lidhje e cila ka marre financim nga shteti per nje projekt ne Lezhe! Ky eshte pislleku bazuar te montazhi!!!

Ku eshte montimi se nga materiali i sjelle me siper me duket se ankesa nuk qendron.

Ajo qe lexo ti eshte e shkeputme nga konteksti i materialit qe ka publiku sot GSH. Hy te GSH dhe do gjesh ate qe kerko me kuptu

E ke bezdi te sjellesh link se deri me tani nuk shikoj gje.

eshte e pamundur se e kane blloku linkun (nuk hapet) por duhet te lexosh gazeten.

Gjithsesi e kupto ktu te peshku ku o bo mashtrimi kur permendet financimi nga AMSHC (eshte bere per nje shoqate tjeter qe keta te GSH i kane manipulu emrin)

Zgjohu eshte levizje dhe jo shoqate. Nje apo me shume shoqata krijojne nje levizje apo disa levizje. Pergjegjesine juridike dhe fiskale e mbajne shoqatat qe e bejne levizjen. Ky eshte standard global OJFsh! Psh Levizja e Gruas e perbere po themi nga 14 shoqata, Levizja Gay e inicuar dhe e organizuar nga 3 shoqatat gayshsmiley)) Levizja MJAFT e perbere nga BYL-A dhe ANDAsmiley)))

Dmth Zgjohu s'ka NIPT? Rrjedhimisht s'ka pagesa dhe detyrime apo jo?

Zgjohu eshte produkt OJFsh! Si nje projekt! OJFte mbajne pergjegjesi ligjore, financiare, fiskale!!! Me falendero te pakten per kulturen juridike ne fushen e shoqerise civile qe po te jap

Ty faleminderit per kulturen juridike por me kete qe the me siper me duket se po thua qe "Levizja Zgjohu" nuk ekziston gjekundi juridikisht por eshte nje bashkim vullnetar i disa OJF-ve (ShRIZh dhe ndonje tjeter) e cila vepron ligjerisht permes organizatave partnere. Zirkoni i bie qe te mos marri rroge por ta beje punen vullnetarisht, ose te paguhet nga ndonje prej organizatave.

Sakte?

Levizja ZGJOHU ska pas kurre te punesum! Eshte thjesht nje levizje vullnetare. Une e kam themeluar ne 2008 dhe sjam paguar asnjehere sepse ky ishte edhe standardi qe une vendosa! Ceshtje pasioni dhe kendveshtrimi. Ajo u themelua si nje levizje antisorosiane per nje qytet normal por qe kur ika une mbeti vetem si nje levizje qytetare qe kerkon te ndergjegjesoje qytetaret e Tiranes per nevojat qe kane per nje Bashki te qytetareve!

 Mos e rruj, se do paguhesh ne nje menyre ose tjetren...

 

Dmth asgje me letra? Po shoqatat perberese cilat jane?

Levizje anti-sorosiane per nje qytet normal?

Mire.  Vetem se sic ta thashe me lart gjynah qe e ke bere qyl, se nje Beck nga keto ane ka shit libra e ka bere nje dynja me leke me kete pune.  Jo se i ka bere gje Soros-it.  Per nje vend pune para dy muajsh tek Open Society ne NYC kishte 800 aplikues.  Nejse, muhabet tjeter, por ta kam llafin qe Beck-u ben goxha $, eshte per t'u admiruar qe e beni qyl. 

Kur themelohet levizja qe thua ti, dmth qe ka nje alfa dhe nje omega si organizate, nga/ku/si ishte mbeshtetja?  

Leje te shkretin se thone qe Beck s'do ja ripertrijne me kontraten kete fundviti. Do ta kene ngrene edhe ky i shkreti nga Soros, po shyqyr Altini eshte me i forte smiley

Per cfare duhej mbeshtetja???

Per 99 uturaket para bashkise???

Per letra te printume???

Gjithe Levizja ZGJOHU qe drejtoja une kishte nje lap top 45.000 L, nje cel. me 10.000 L/muaj dhe nje kamera 210$smiley))

Cdo gje tjeter ishte mbeshtetje paralele shoqatash.

Me kujtohet bunkeri qe na dogji Rama qe u bo nga disa studente ne periferi te Tiranes me mjetet qe ata perdornin per prodhime skenografike

Une jam Altin Goxhaj qe kam themelu shoqerine civile ne Shqiperi qe ne 1992 dhe kam arrit me bo cudira vullnetarizmi dhe produksioni me kosto ultra minimale dhe kjo eshte ceshtje aftesish dhe kapacitetesh. Per me shume hidhi nje sy CV sime te facebook te kuptosh paksa se per cfare po flasim (nuk e kisha serioisht te shkoje ne FB te lexoja te dhenat e miasmiley

Dmth formula per nje shoqeri te padekonstrueshme civile te shendetshme eshte si me poshte? :

Laptop 45 mije Leke

Celular 10 mije/muaj

Kamera $ 210

For everything else there is Altin Goxhaj ...

Une jam Altin Goxhaj qe kam themelu shoqerine civile ne Shqiperi qe ne 1992

Me fal per nderhyrjen z. avokat: cili eshte perkufizimi juaj i "shoqerise civile" dhe c'do me thene themelimi i shoqerise civile?

Zgjohu eshte produkt OJFsh! Si nje projekt! OJFte mbajne pergjegjesi ligjore, financiare, fiskale!!!

Judirikisht qenka nje  gjetje fantastike.Mund te thuash per kuriozitet se kujt i ka shku menja, se ketu ne PPU me sa shohe une shumica te thajne per vjersha  dhe politike nderkombetare,ndersa per ligjet vetem ai avokati i MJAFTIT duket ndonjehere ne te ralle..

  Disha ndërkohë është i angazhuar vetëm me këtë lëvizje, e cila i siguron paratë duke shfrytëzuar njohjet dhe bashkëpunimin që ka vendosur me shoqata të tjera.

Siç është ajo për Integrim dhe Zhvillim, e cila së fundmi i ka dhënë kësaj lëvizjeje me kontributin e vet plot 13 milionë lekë. Në fakt, kërkuam të dinim se kush është kryetari i kësaj shoqate, dhe u ndihmuan vetëm me emrin, Sokrat.

Kërkuam për këtë shoqatë dhe mësuam se kjo shoqatë, ka fituar një projekt më 15 tetor 2010 nga agjencia për Mbështetjen e Shoqërisë Civile, që është një agjenci shtetërore.

Ajo ka marrë nga qeveria një fond prej 885.000 lekësh, me objektivin "Monitorimi i praktikave të qeverisjes lokale nga komuniteti në bashkitë e prefekturës Lezhë, Shkodër dhe Vlorë".

Në Bordin e kësaj agjencie janë; Mira Meksi-kryetare, Henri Çili, Lutfi Dervishi, Tea Tahiraj, Dorian Teliti, Altin Goxhaj, Delina Nano, Helena Papa. 

_____

d.v. GSH.

Jashte temes,  ore ai Erion Velia e fitoi gjyqin me Altin Goxhaj, eshte e dyta here qe bej pyetjen dhe as nje nga Peshku nuk i jep pergjigje!!! U pa puna do te pys Erionin.

Lexo ketu pergenjeshtrimin tim per Gazeten Shqiptare (qe ska per ta botu):

"Megjithëse mesazhi im Ishte i saktë dhe i qartë, sot Gazeta Shqiptare ka montuar emrin e organizatës duke hequr fjalën RINORE me qëllim që emri i montuar të ngjajë me emrin e një OJFje tjetër e cila ska asnjë lidhje me Lëvizjen ZGJOHU dhe ka Nipt krejt tjetër. Ky montim i emrit ka sjellë keqpërdorimin e emrit të një OJFje tjetër duke sjellë edhe implikimin e shumë emrave të institucioneve shtetërore dhe OJFve dhe rrjeteve të tyre duke sajuar fakte sikur AMSHC mbështet Lëvizjen ZGJOHU. Shumë emra të tjerë janë keqpërodrur duke bërë lidhje të gabuara dhe të pavërteta duke dëmtuar kolektivisht dhe individualisht shumë persona dhe OJF duke dëmtuar reputacionin e tyre."

Altin nje pyetje kam ke hedhur shume vete ne gjyq per pergenejshtrime si ke dal me gjyqet per te pastruar emrin tend nga pergenjeshtrimet?

Ke kam hedh une ne gjyq per pergenjeshtrime?????????????????

Une kam nje tufe me gjyqe por asnje per pergenjeshtrim!

Or Arjan kush te ka thene ty se Erjon Veliaj ka ndonje fare shansi me fitu gjyqin ndaj meje???? Une e kom te fitum ate gjyq ndaj dhe Veliaj as qe paraqitet ne gjykate, as deshmitaret e tjere qe jane thirr nga MJAFT! Arjan Veliaj ska asnje shans (as1% shans) me e fitu ate gjyq! Perkundrazi, duke qene i paafte dhe inkompetent bashke me keshilltaret e paafte qe ka beri gafen dhe beri gjyq penal qe sipas legjislacionit procedurial shqiptar, ka edhe prokuror prezent i cili nese do te konstatoje pohime te rreme, evazion fiskal te provuar, shkelje te legjislacionit bankar per mikrokredine, etj, ka te drejten te filloje ceshtje kryesisht !!! Veliaj po te kishte dy pare mend bente gjyq civil dhe vetmjaftohej me humbjen e tij por pa pasoja per veten

Ej, po per gjyqe dhe gjykata shqiptare po thua ti zoteri? Po gjykatat tona edhe Mediun e kane te pafajshem more... po edhe Basha i pafajshem, po dhe Olldashi, po dhe... eh, sa qelbesirlleqe dhe felliqesirlleqe ka prodhuar pushteti serb i vucidolsit ne Tirane...

Ne ato gjykata i nderuar, boll te kesh leket dhe te njohesh "filanin", dhe edhe Krishtin vete e gozhdon edhe njehere ne kryq...

Gjithsesi, qe te jemi brenda dhe te mos me keqkuptosh kot, une nuk e di punen e gjyqit tend me Veline, dhe nuk ja kam idene si qendron puna. Ne pac te drejte, fitofsh. smiley

Aha, faleminderit per materialin. Gazetaria Shqiptare si gjithmone ne krye te detyres, ka vene shoqaten e pare qe i ka dale kur ka googluar shoqata rinore per integrim dhe zhvillim pa thonjeza smiley

me fal, por ku e di ti se ky ngaterim nga GSH eshte i qellimshem? mbi cbaza e perjashton mundesine se ky mund te jete nje gabim neglizhence? nuk do te ishe ti qe po ben shpifje nese i atributon dikujt qellime te paverteta?

Une e di sepse i cova informacion shume te sakte GSH dhe e manipuloi si e si me nxjerr me zorr Zgjohun te financum nga AMSHC dmth shteti financon spotet e zgjohut me parate e taksapaguesve si e si me e nxjerr Ermonela Felajn se paskeshe te drejte! Nje sajeje e qepme shume keq dhe shume shemtut duke demtuar nje tufe me emra njerezish dhe shoqatash demi qe i eshte bere eshte e pamundur te rikuperohet pasi u ka dale emri per keq dhe ska pergenjeshtrim qe ta kompensoje. Dhe atyre ju permend emri duke abuzu dhe montu me sms time bashkepunuese dhe korrekte.

Per ty eshte gabim shtypi apo neglizhence per mua jo!

situata eshte qesharake: statusi i 'levizjes' eshte i cuditshem, hyrje-dalje parash dhe individesh dhe shoqatash dhe aleancash sa s'merret vesh, per spotet mendohet se s'paguan gjithmone apo ndonjehere shoqata apo disa jane dhurata te vete kanaleve, gazeta s'di te marre interviste, goxhaj jep interviste per nje shoqate ku s'ben me pjese, goxhaj nxehet dhe shkruan pergenjeshtrime, zgjohu nxehet dhe shkruan pergenjeshtrime, reklamat vazhdojne, gazeta pritet te nxjerre neser nje pergenjeshtrim te pergenjeshtrimit, zgjohu pritet te nxjerre neser nje apel ndaj goxhajt te mos flase per zgjohun, dhe gjithe fajin e ka stalkeri (dhe pak vetevendosja) qe na hapi temen. 

E po normal mi tropizma! FAJIN E KA LEVIZJA ZGJOHU PER TE GJITHA DHE NE VEND QE TE MERREMI SE CFARE DUHET BERE ME TIRANEN MERREMI ME SPOTET!!!

tropizma e ka bere zgjedhjen. Rama ne zemrat tona edhe sikur Tirana te behet plotesisht Kandahar. tropizmes i vret syrin Zgjohu dhe Sazan Guri, jo plehrat kapice te lumi e as problemet e Tiranes.

 Edhe ti e ke bere zgjidhjen. Berisha ne zemrat tona. Vriten njerez ne mes te bulevardit, ty te vrasin syrin plehrat, jo krimi qe shkon pa ndeshkuar ne mes te dites.

mos u bej shok bulevardi, shoku. bej pak ushtrime logjike se i ke qejf: Keta viktima a ishin ne nje proteste te dhunshme? A kerkonin te rrezonin qeverine me force? Kush i coi atje per te sulmuar institucionet? Nuk t'i vrasin syte fare keto ty? Per fatkeqet e protestes, shoku, ka prokurori, te cilen ju e doni dhe respektoni si askush tjeter. Te presim.

 Nuk t'i vrasin syte fare keto ty?

Ja mor të jap unë ushtrim llogjike ty. Shiko nëpërmjet gjuhës si shprehesh: nuk të vrasin syrin? thua. 

A ka ndonjë gjë që mund të të VRASË syrin më shumë sesa vetë VRASJA? 

Po sytë në ballë nuk i kishe kur pe videot sesi vriteshin? 

 

 Ore, mos eshte gje Politicus, ky?

: Keta viktima a ishin ne nje proteste te dhunshme?

Me cadra kallash?

A kerkonin te rrezonin qeverine me force? 

Jo

 "Kush i coi atje per te sulmuar institucionet?"

Kur degjuan Berishen qe ulurinte si i marre ne mes te parlamentit per te mbrojtur zevendeskryeministrin e vet mbase u nevrikosen?

"Per fatkeqet e protestes, shoku, ka prokurori, te cilen ju e doni dhe respektoni si askush tjeter."

Jo, jo. Te thashe edhe njehere. Te kishte prokurori ishte Basha nen hetim e jo kandidat. Dhe jo, nje prokurori qe nuk e ben kete, qe lejon Mediun e Bashen te ngrene karriere mbi gjak njerezish, as nuk e duam, e as nuk e respektojme.

 

Logjike e thjeshte: Rama, Gjinushi, Ngjela bejne thirrje per skenar tunizian, goditje te bandes ne pushtet si ne Dukat (perplasja e banoreve me policine), dalje e "popullit" qe thirrren dhe organizuan ne proteste nga korniza kushtetuese dhe kapercim te sistemit, ti me thua qe nuk kishin ndermend te rrezonin me force qeverine apo qe s'kishte dhune. Shoku ne cfare klase je? Kurre me nje 97 tejeter. Harrojeni! Mire more daje, kerkoni ne parlament shkarkimin e prokurores.

"Rama, Gjinushi, Ngjela bejne thirrje per skenar tunizian, goditje te bandes ne pushtet si ne Dukat" 

Dhe logjike po aq e thjeshte, keta thane kerce, populli tha, sa larte? Po pse ere, te gjithe me kuadrat te percaktum dalin ne miting? S'doli njeri fare, ore po fare, ore po hic fare prej video se Metes? Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiic as edhe njeri. Te gjithe me telekomande. Madje edhe gardistet, me telekomande Rama i komandonte.

Ore sybythe. I ke pare videot, apo jo? Me cadra, gure e shkopinj ishin armatosur njerezit. Ja dhe me molotov. Ne cfare regjimi demokratik qellohen me arme zjarri njerez te armatosur ne te tille menyre. 

po ai tipi qe po hante fara ca dhune po bente? apo po hante fara ne menyre te dhunshme???

pastaj kur flet edhe per logjike vari lesht.. eshte si me te ardh bin ladeni te te flas per tolerance fetare..

 Eshte e njejta llogjike qe perdori edhe Zgjohu. Fajin e ka Rama per ata 4 te vrare qe i dergoi mish per top, u tha. Ne vend qe te merrej me faktin qe u qellua ne qytetar nga dera e shtetit, u mor me Ramen. Tashti Zgjohu thjesht sa eshte ne anen pesuese te se njejtes logjike. Ne vend qe te merremi me Ramen per plehrat e Tiranes, merremi me Zgjohu-n, pasi edhe Zgjohu, keshtu na mesoi. Nuk ke goje te qahesh, te pakten ne emer te Zgjohu-t, jo. 

o plako.. fajin e kemi ne qe na duken te dyshimta kto qe thote altin goxhja e zgjohu.. a s'e sheh sa e kemi revoltuar tinin me kete dyshimin tone? qysh guxojme nje here?

smiley)

Amà, per hir te se vertetes, temen nuk e hapa une, por TinyActsofRebellion

Por ajo qe eshte e hatashme, eshte fakti qe ZGJOHU na doli vertet askushi, dhe xixat (parate) na vikan nga ca burime... nuk ka mê te qarta !!! smiley

 

jo mo jo se s'e ke kapur tamam thelbin... parate nuk vijne prej burimesh.. burimet vijne prej parave... kupton apo jo? lexoje tinin po s'me besove.

O Artian nese une bombardohem me gjyqe, gjoba, kallzime penale nga PS dhe duhet me u paraqit ne gjykata, prokurorira, zyra taksash, kur do punoj une???? Viti ka 300 dite dhe me bi qe me harxhu 1/3 e vitit vetem tu u mor me gjyqe dhe mbrojtjen nga sulmet ligjore, administrative dhe fiskale te PS! E pra une kam nevoje per avokat. Po Sazan Guri qe eshte kallzu nga Bashkia kush do ja paguaje avokatin??? Nese une, Sazani, tjetri terrorizohemi me gjyqe dhe kosto gjyqesh gjithe kohen kush ka lujt mendsh me fol dhe me guxu me thene te verteten e pretenduar???? Atehere krijohet nje fond i cili do te garantoje mbrojtjen ligjore falas per te gjithe ata perfaqesues te shoqerise civile qe goditen nga politika ne menyre qe cdo kush te ndihet i lire te shprehet dhe te thote te verteten pa pasur frike nga superkostoja ligjore e mbrojtjes ne gjykata apo institucione administrative. Fondi pra eshte reagimi yne per ti hequr friken te gjithe atyre qe kercenohen nga politika.

Cfare te keqe ka ketu????????????

 Pse Sazani nuk ka leke te paguaj avokat?!! Atehere ta pyesi mire b&ythen ai mos ta leshoje gojen kot.

Serizisht e kam me ate sistem drejtesie qe egziston ne Shqiperi e veshtire se do te zgjidhen ndonjehere grindjet,gricjet individuale me njeri tjeterin, me punedhenesin, me shtetin etj, ky fondi qe krijohet per mbrojteje ligjore falas eshte nje 5 me hic, jo se teorikisht nuk vlen, por nuk mund te funksionoje ne nje sistem drejtesie te koruptuar, ne nje shoqeri civile te infektuar nga nepotizmi dhe klanet e caktuara me pushtet. Nuk e besoj se njerzit atje kane aq besim te "reagimi i juaj" per ti hequr friken, ky eshte thjesht nje slogan kot fare, ne ajer! Edhe njehere jo se qellimi eshte i keq, por se realiteti per te hequr friken qytetareve eshte krejt ndryshe, Aty ne sitemin e drejtesie ke me mijra ceshtje te pazgjidhura private dhe shteterore qe nuk zgjidhen prej vitesh, dhe ti thua do tu heqim friken qytetareve!!!!!!

Thuaj qe edhe ti do te hash nje cop buke ne ate sistem ashtu sic eshte se per gje tjeter..nuk mund te ndryshosh gje.

 

Dhe kur nata te kete mbaruar dhe dielli i lirise te linde mbi dhe, atehere kur te jene dekonstruktu Sorrosi, Mjafti, Lidhjet çifuto-masonike, Greenpeace dhe WorldWideFund for Nature, atehere Avokati Altin Goxhaj, duke hedhur menjane floket qe i bien ne sy, do te ngrihet edhe njehere, per here te fundit, dhe...............

do te dekonstruktoje Levizjen Zgjohu!

Pedro une kam qene i qarte qe kur komfillu kete aksion: ne fillim Veliaj, pastaj Rama dhe ne fund fondacioni soros tirane dhe rrjeti i shoqatave spinofe qe ka kriju! Kaq eshte loja. Te tjerat mund ti marresh dhe te merresh.

... me intrigoi kjo idejqa e funditsmiley

 

Tashi ky OJf-isti don me na mbush mendjen neve se ai Zirkoni andej matane, qe ngjan si roje nate, na drejtoka 15 OJq...

levizje qe nuk ka site, as din e as iman....

@ Altin Goxhaj.

 

Altin,

Meqe pergjigjesh me emer, e merr pergjegjesi ne replike duke mbrojtur nje pozicion te caktuar... meriton te degjohesh seriozisht, por duke hyre ne nje teme te tille e dhene pergjigje replike per replike nuk arrihet asgje. Ti kete e kupton.

Ka shume qe duan ta dine si filloi e shkon kjo pune, por ose mesuam shume pak ose u beme rremuje. Eshte problem i nxehte per disa arsye, sic dhe dihet fare mire, pra:

1. Deshira jone per organiza te pastra, qe perfasojne mire e mbrojne Interesat e Qytetarit. Kjo nuk nenvleftesohet dot. Jemi fed-up me shume nisma, iniciativa etj.

2. Korrupsioni masiv, ka arritur ne ate pike sa dhe ne qofshin ngaterrime, shpifje apo aludime, nuk jepet as benefit-of-the-doubt. Jo aq per faj tone apo te kultures Shq. por nuk kemi shume Precendente te mire.

 

Per keto gjera fjalen e ka drejtesia, e ti si jurist i di shume mire keto. Pa e paragjykuar ceshtjen e me pa-anesi te them te besh nje artikull, pak a shume si kete qe ke bere ketu, por jo si replike. Infomativ.

a) kush eshte dhe si filloi Levizja Zgjohu.

b) Qellimi i saj.

c) puna qe ka bere e do beje.

 

Eshte folur aq shume sa ose Info eshte Holluar ne nje pike qe nuk po kapet-shihet dot, ose eshte ber Rremuje e duket si "free for all"

Po ashtu mund te thuash, nese do, ne cfare kapaciteti shkruan ti. Si jurist, si antar, si simptizant etj. Cfare Zirkoni tha, ose do vije tek hapi No1. [qe eshte nuk sqaroi gje] ose do kaloje ne shaka, ose me keq.

Nese G.Sh. ste ka botuar artikujt, pergenjeshtrimet etj...MOS U MERZIT. Pradaj them be nje artikull te ri tek Peshku. Nuk di shifrat por mund te kesh publik me te gjere smiley Pse shkruajne "disa" ketu, jane 4-5000 qe te lexojne. Ka shume qe e lexojne Peshkun per dite, si ne Shqiperi e jashte. Une tani kam filluar te postoj, por e lexoj qe shume kohe me pare.

 

Ky eshte sugjerim miqsor, Be nje artikull te qarte, dhe 2 a tre po deshe, Administratoret nuk nxjerrin problem nese shkruan seriozisht, e sit-back and relax. Nuk ke mundesi tu pergjigjesh te gjitheve.

 

Kjo nuk eshte ne planin personal, se nuk te njoh e as degjuar si emer me pare, por ne Interes te Trasparences dhe Temes meqe u hap ketu.

Ti sigurisht je i lire te veprosh si te duash.

BP, nuk e di, po se c´kam pershtypje se kerkon te shohesh pak debat te stervitur, njesoj si tek klasa e cunit. smiley

Por eshte e kote, mor vella. Eshte e kote, se keta edhe te vjedhin edhe te tallin. Keshtuqe ne mungese te gjykimit per vjedhje, hajde me ironine dhe zbuloja fytyren e vertete qe kane.

Ky Avokati Altin Goxhaj na "krijoi" Levizjen Zgjohu, pastaj nuk la robi pa i thene qe ka dhene doreheqjen nga Levizja Zgjohu, pastaj vjen ketu tek peshku dhe me hatermbetjeje te deklaron solemnisht qe nuk ka me asnje pune me Levizjen Zgjohu, pastaj te hidhet ne fyt dhe te ofendon, sepse ti po nxjerr ne drite disa praktika financiare te dyshimta tek Levizja Zgjohu, nga njera ane thote qe nuk ka te beje fare me kete levizje, nga ana tjeter formulon shkrime dhe pergenjeshtrime ne emer te kesaj levizjeje. He said, Zirkoni said.

Dhe neve na behet koka daulle, pa e ditur qe e gjitha eshte shume e thjeshte; qe luhet lek i madh (money for nothing), qe Levizja Zgjohu nuk ekziston dhe qe Zirkoni ne te vertete eshte Altin Goxhaj (duke i kerkuar ndjese per heqje e paqellimshme te titullit Avokat perpara)

I can't dig the whole masquerade here, but it seems so fucking boring in the first line, and I am leaving with the bitter feeling I am being stolen of some good and spicy talk this place is  capable to produce now and then. No, really, the wake up mevement or what the f... that's called, what the hell ... nobody shows some mercy, man, just talking perpetually such stale and stinky stuff...

 Mos u merzit kaq shume, se jeta ka vertete lule e trendafila, por ka edhe gjemba, te cilat duhen pastruar, pak nga pak, secili nga pak....

se me ktheve; ky ven ktu ka qene per s'mari mer, "bar peshku" i thoshte njeri, bohej muhabet cilesor, po ti nuk di gje, se ke ardh shume vone... masanej erdhen lloj lloj rronxho bonxhosh (shif e shkruj) edhe si krisja ne are na zune frymen, er burre i dheut.

Kerkova ne arkiv kete:

http://arkivi.peshkupauje.com/thjeshtesi...

per t'ia tregu alidemsit se si ka qene, por nuk e gjeta. Vere po munde, se ka edhe gjera te bukra me i llaf.

Sa per temen, te pata thene, por nuk me degjove... ka ca gjera qe nuk duhen remuar, psene e di vete ti.

Me te mira se ika vertet tani.

 Nuk jom i ri, por i vjeter dhe une, por nuk kom qene aktiv, pasi nuk dija shkrim dhe kendim. Tani qe i mesova, thashe ta provoj dhe une, se mbase bej prokopi..hahahaha

Pastaj une i ngeshem jam, si do ta vras kohen????????????

kishe gje me detin ti motra? smiley

Kam o pedro vellai kam. Te pakten kohe harxhojme pra te degjojme a shofim nje fare stili. Jo vetem per rastin konkret qe eshte bere sic the ti " he said-she said" por per shume te tjera smiley

Pa censure na del mjaft, lol, rubrike a bukur. Duam ca fakte, ca argumente, ca referime, nje fare stili ne replike dhe ja si ndertohen apo behen gjerat. Secili me pas ne shtepi te vet.

Nuk e njof z. Goxhaj, bile eshte hera e pare qe e degjoj, pasi nga ketu nuk mund ti degjoj-di te gjitha, por mendoj se zgjidhja me elegante te mbrosh nje mendim kur je perballe nje Interesi te tille [sa per akuza e kunderakuza, ato ka vende te tjera qe rregullohen, nese..] eshte me u terheq pak si back...Shkruaj nje permbledhje...lej robt te diskutojne e cdo 50 poste, bej nje replike qe do. Ndryshe...sic e shef.

Po qene punet ashtu sic thua ti,  "lek i modh" e shume te tjere, as ai s'fiton me gje ketu e nuk besohet, e as ne nuk do arrijme gjekundi.

 

Kam vertete deshire te shoh nje teme ku secili flet me argumente, ose pyetje, dhe asgje tjeter vecse respekt per bashkebiseduesin. Ka plot te tilla jo se nuk ka smiley por dua ca me shume smiley

noten per sonte...smiley [alidemsit. zotit and ol ppl]

Levizjen Zgjohu e themelova une bashke me disa miq ne vitin 2009 si nje levizje antisorosiane e cila synonte te dekonstruktonte mafien sorosiane qe kishte uzurpuar politiken, shoqerine civile, median, skemat financiare te mikrokreditit, universitetet private, etj. Levizja Zgjohu per periudhen qe e drejtova une (Mars - Tetor 2009) nuk kishte financime sepse ne radhe te pare nuk kishte nevoje per to. Kemi pasur mbeshtetje nga disa media, shoqata, dhe qytetare ne asistence teknike apo mbulime te drejtperdrejta sherbimesh. Kemi pas sukses te plote duke rrezuar futjen ne parlament te Veliajt (objektvi 7 vjecar sorosian), kemi diskredituar spinoffet e soros ne shoqerine civile, kemi balancu si kunderpeshe njeanshmerine e shoqerise civile te instrumentalizuar nga mafia sorosiane per te goditur ne menyre te njeanshme politiken dhe pushtetin, kemi vrare friken e shoqerise civile per tu shprehur ndaj pushtetit lokal ne Tirane dhe ndaj mafies sorosiane, etj etj. (keto jane arritje objektivash ne kendveshtrimin tim)

Qe nga Tetor 2009 e ketej, pyetjen beja Zirkonit ne FB

tung

 jam themelues i shoqërisë civile shqiptare që në 1992.

hehe ...themelues i shoqerise (!) civile dhe ..produkti me tipik i saj-dallavaraxhi.

 

 Ore, ka pas nje ojf, vite me pare, ku Altini, dhe u hodh ne gjyq, gjynah mos qofsha, por me duket se mori parate e shoqates. Nuk di a eshte e vertete? Dolen dhe neper Tv-ra, per te mbrojte kauzen. A mund te na thote ndonjegje Altini, sa per info?

 

Ti je nje zhabe jargavitese qe nuk le shpifje pa vjell por kujt po i rr.h.t per ty

 Bravooo, e tregon veten qe je njeri me kulture ke bere dhe juridikun, po me siguri e ke bere naten, ose tek plepat, se nje jurist nuk flet si ti, gjithmone, nese ka nja dy pare mend....

Une nuk shpif, por me duket se ti nuk di te lexosh, njesoj si ai Zirkoni yt.

Une vetem po komentoj, mbi ato qe shkruan ti, dhe mbi ato qe di, te cilat, i them me ndroje, pasi edhe mund te mos jene te sakta. Kurse ti, i perbalt qe te gjithe, me ose pa te drejte. Altin Vellai, nese ke zgjedhur nje rruge, per te iluminuar mendjet e qutetareve, apo shoqerise civile, nuk eshte kjo menyra. Duhet te jesh me i permbajtur ne shprehje. Nuk te nderon ty, vulgariteti, apo rrugaçeria. Nese sarkazma ime te lendon, me duket se ja kam arritur qellimit ne te drejten time, pra thjeshte kam te drejte. Besoj se me kupton tani.

Une kom 19 vjet qe militoj ne shoqerine civile dhe smund te mirepres asnje keshille nga baltoses si ty qe i vetmi qellim qe ke eshte "te lendosh" te tjeret. Por qellimi yt smund te realizohet tek une se as qe ma ndjen fare per gjurmet e jargeve qe leshon kudo ku shkel si kermill

ty

 Altini eshte veteran i ojf duhet ta dije tani sa po u krijua nje tjeter ojf, e fresket fare! ZMK quhet.

http://alblink.com/index.php?fq=brenda&m=shfaqart&aid=20325

Aty thuhet ;

Fondin per Lirine e Shprehjes, nje Fond JoFitimprures i cili do te garantoje mbrojtje

ligjore per te gjithe ata perfaqesues te shoqerise civile qe gjenden nen presione

politike, gjyqesore, penale, civile apo administrative apo edhe deri ne kercenime

dhe dhune fizike nga partite apo institucionet publike.

Do zoti i ndihmon per te zbuluar vrasesit e atyre te Katerve qe u vrane me 21 Janar 11, dhe ata qe hengren dru kot nga policia e shtetit tu hik ne qef te vet.!!

 

Ti edhe per kaq komente dhe kohe qe eshte ngrene duke u marr me ty, nuk te ka bere te ndjehesh ndonjehere me i nderum se sot,...por meqe ra fjala , a je ne gjygj me "ZGJOHU-n" e Shkupit,sepse me sa kam degju ata kane pretendime se u ke vjedh emrin. Dhe tjetra a je ti,(nuk po them jeni,sepse mesa kam vene re vetem ti dukesh kudo), levizje apo vegel servile e pushtetit ,sepse me gjithe keto hatara qe po ndodhin nuk ta degjuam asnjehere zerin ti kundervihesh

Ti shqiptar etnik degjon gabim se mbase i ke veshet ne vendin e gabum (mbase aty ku do te duhej te kishe gje tjeter).

Zgjohu i Shkupit eshte ne juridiksion tjeter shteteror dhe ska logjike me qene ne konflikt me nje entitet ne nje juridiksion tjeter.

Une smerrem me me Levizjen Zgjohu

Une protestoj prej vitesh kunder pushtetit perfshi lokal dhe qendror, por media e censurume me jep vetem protestat kunder Rames pasi jam pergjithesisht i vetmi qe guxoj dhe i dal perball (kjo shoqerohet me koston e gjyqeve te pafundme) qe i ke te postme ketu. Nderkohe qe shkalla e agresivitetit te sulmit qe me ben pushteti percakton edhe shkallen e rezistences. Diten e pare qe protestova ndaj Bashkise pasi kisha protestu nja 40 here perballe institucioneve qendrore, doli Shalsi me urdher te Rames dhe me shau me liber shpie, me kercenoi me zhdukje (kur bo dhe ai qullash si i forte) me coi inspektorin tatimor me me vene gjobe (e hodha ne gjyq dhe e fitova ne shkalle te pare dhe te dyte) e keshtu me radhe!!! Rama e ble sherrin me leke thote populli, dhe ka talentin qe e motivon shume kundershtarin per te rrit shkallen e agresivitetit

 Fondin per Lirine e Shprehjes, nje Fond JoFitimprures i cili do te garantoje mbrojtje

ligjore per te gjithe ata perfaqesues te shoqerise civile qe gjenden nen presione

politike, gjyqesore, penale, civile apo administrative apo edhe deri ne kercenime

dhe dhune fizike nga partite apo institucionet publike.

Kete e ka vetem per te mbrojtur besimtaret e Saliut...se per ata 4 te vrare, per ata 250 te plagosur dhe te dhunuar nga pushteti, nuk i mbron se nuk i ka ne status...

ps

se harrova, a ka mundesi ky Altini, te na tregoje per kete fondin, nqs nuk eshte sekret, se ke ka ndihmuar nga dhuna e pushtetit ne administraten publike, ku ka mijra nepunes te larguar pa te drejte nga puna, dhe qe kane hedhur ne gjyq shtetin me parate e tyre?

Nje mut te madh bejne. Llapaqener te bezdisshem. Mjafti i ri. "Une, une, une" dine te bejne vetem, si qener, si langonj, si Erion Veliaj, si Altin Goxhaj, njesoj te dy. Njeri 99sh tjetri 999sh. Parazita. Skutha. Hemorroidet e Shqiperise. Dashnore te Enverit atje ne ferr keni per te perfunduar. 

Ik mer lule muti maje kodres qe cfare do te perpiqesh te besh ne jete perseri eren e mutit do mbash dhe kudo te shkosh gjithkush do te te mbaje larg qe mos i ndosesh hundet

Fondi per lirine e shprehjes eshte nje fond i cili jepet per te mbrojtur perfaqesuesit e shoqerise civile nga sulmet e politikes!!! Qe me fjale te tjera objekt i mbeshtetjes jane rastet kur politika godet shoqerine civile per ta frikesuar dhe ndeshkuar ne rast shoqeria civile ushtron te drejten e lirise se fjales e cila mund te shqetesoje apo te akuzoje politiken dhe pushtetin (Neni 19 i Kartes Universale te te Drejtave te Njeriut, Neni 10 i Kartes europiane, neni 21 i Kushtetutes se Shqiperise).

Cdo rast, pavaresisht nga vjen sulmi do te perkrahet ne menyre te barabarte duke mbeshtetur financiarisht dhe duke i ofruar asistence teknike ligjore. Fatkeqesia eshte qe ne Shqiperi, te vetmet sulme ndaj shoqerise civile vijne nga PS!!!!

Sa fonde me shume siguron Zgjohu duke perdorur komentet e kesaj teme si argument financimi? smiley

Vertet te kene pasur efekt spotet e Zgjohu, apo vemendja qe i kushton Peshku eshte thjesht per inerci fushate?

Na doli qe ky Zirkon Disha i ZGJOHU-t te jete nje 'homme de paille' (i thote frengu - ne ang. i thokan "straw man" - thomeni nese jam gabim), pra na qenka thjesht nje emer qe mbulon aktet e te tjereve !

Kjo me kujton plakun e gjore italian tek 'lamerika' e Gianni Amelio-s, te cilin e bene president te kompanise sa per sy e faqe (straw man).
Po filloj te ndjej keqardhje, pasi i bie qe ky Zirkoni te ngjaje me :

http://1.bp.blogspot.com/_ZsmJVtpuLVM/S8ZmlcZbM8I/AAAAAAAAAB8/Y0CLmq22B6k/s1600/spiro+in+america.jpg

 

Altin Goxhaj drejtor i ZMK (zyres se mbrojtjes se konsumatorit),merret me te gjitha problemet e botes vetem me konsumatorin shqiptar nuk e rrun.

Kur do vije ajo dite kur secili te beje punen e vet ne Shqiperi.

Cfare di ti per punen time qe paske informacion qe une punen time spo e bej per konsumatoret???

Cfare di ti per angazhimin tim per konsumatoret qe paske arrit ne perfundimin se une nuk e rruj?

Di ate qe aq shume besim kane njerezit tek ty sa nuk vijne fare te ankohen por shkoje tek Fiks Fare.Po te kishe bere gje ti kishin ardhur tek ty

o altin po bustin a e hodhen vertete gjithe ata njerez qe qene verdalle ate dite ne shesh? ku ishe ti ate dite, se dicka me thote se po te kesh qene ti aty e hidhje pertoke tek pulle po te doje.

ka qene Altini po ka qene tek ato mitingjet kundra dhunes , kunder forcave te erreta,kunder ekseseve qe po destabilizonin Shqiperine ate kohe dhe po debilizonin ca shqiptare

Une mer ti 16 vjecar i 1991, isha ne greve urie kur u rrezu busti nga mijera qytetare perfshi dhe vellain tim. Une mer ti 15 vjecar i 1990 isha ne demostraten e pare te 8dhjetorit 1990 duke u perplasur me policine te rruga e Elbasanit anash liceut. Une mer ti 17 vjecar i 1992, organizoja imazhin e fushates se Ridvan Peshkepise ne Sarande kunder Gramoz Rucit (dhe e fituam). Une mer ti 22 vjecar i 1997 perleshesha me policine ne protesta kunder qeverise aq sa perfundova ne qeli ne janar 1997!!!

Kurse sot, si lopa koves se qumshit........

edhe sot vazhdoj te mos pranoj koven me "qumeshtin e donatoreve apo te pushtetit lokal apo qendror" sic nuk e kam pranu asnjehere!!!

Po mer Altin vetem ti ke te drejte te perleshesh me policine.Kur me shkon mu thika ne palce e dua te protestoj ti thua bravo atij qe me jep plumbin.

 Ky debat u be VKM (r), (Vendim i Keshillit te Ministrave). Kam dy pyetje:

Di qe jo pak peshkatare, kane punuar dhe punojne per OJF te ndryshe ne Shqiperi dhe jashte. Cilat jane parimet ligjore dhe nentokesore te funksionimit te tyre?. Si funksionojne jashte dhe cfare i ka bere kaq te paprekshe ne Shqiperi qe sguxon askush tu beje transparence? (mbaj mend qe para 3 vitesh Berisha leshoi nje shashke per kete cestje por edhe ai e "harroi&quotsmiley

Per Altinin: Meqenesse eshte themelues i shoqerise civile shqiptare, dhe eshte nje nga ata ne fakt: pse nuk ben nje prerje terthore te ketij fenomeni (ide per nje shkrim, pse jo edhe liber) per keto 20 vite dhe te na kthjelloje? Cilet jane ata politikane te majte e te djathte qe kane pas dhe vazhdojne te zoterojne gypat kryesore te thithjes se fondeve per shoqerine civile? Po "VIP-at" e medias, me emra mundesisht, qe populli i di se thjesht paguhen per opinionet qe bejne ne tv e gazeta, sa projekte kane mare ne miliona euro, dhe cfare eshte arritur me to? Ne fund te fundit nga Altini do te doja nje shifer te perafert bruto te donacioneve qe jepen cdo vit ne Shqiperi. Mundesisht nje diagrame te objektivave ku shkojne (duhet te) fondet. Kush jane perfituesit e medhenj ne vite?.

Pastaj ne edhe mund te analizojme. Thelbi eshte transparenca, por kush ta beje eshte problemi.

albanikus me ate po merrem. Si fillim kam blere faqen www.sorosleaks.al ku do prezantoj faktet (vetem fakte) se si u kultivu dhe u deformu shoqeria civile shqiptare nga mafia sorosiane pasi kjo eshte rruga per te kuptu se pse nuk funksionon sic duhet shoqeria civile shqiptare, se pse 500 OJF qe mbulojne te gjitha fushat e shoqerise civile ne Shqiperi me zorr arrijne te investojne per publikun shqiptar rreth 5 milione euro ne vit ndersa 15 spinoffe dhe organizata te soros gelltisin 15 milione euro ne vit!!! Si u zhduken per 10 vjet mbi 100 milione euro te shoqerise civile (10 milione vetem per romet) nga mafia sorosiane dhe si media shqiptare kontrollohet nga mafia sorosiane nepermjet borxhit te pakthyer te nderit te bere kohe me pare apo ne vazhdim (vetem spinoffi sorosian Remzi Lani ka investuar per te "influencuar" kryeredaktoret dhe drejtuesit kryesor te medias rreht 10 milione euro).

Po hajt se folim per dekonstruksionin e radhessmiley

Kunder Sorosit dhe Remzi Lanit, deri ketu, nese eshte e vertete, hallal!

Po pse je me Zgjohun? Ku eshte dallimi mes Sorosit & Remzi Lanit dhe Fahri Balliut & Aurel Plasarit?

Mbetet veç nese ke ndonje inat personal me Ramen/Ps-ne/Bashkine, etj.

E megjithate, asjge nga keto nuk i justifikon spotet e pas 21 janarit. Nuk luhet me kujtimin e te vdekurve. Eshte thjesht dhen njerezisht Turp! 

Or ti vetvendoses a merr vesh ti apo jo???? Une si person kam dhene doreheqje nga Levizja ZGJOHU qe ne Tetor 2009!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Altin e di si e duan keta? Do bej spote dhe leke sa te me doje trapi.

Ja na doli dhe Juliani Assange Shqiptar....."SoroLeaks" (Origjinale krejt) smiley

A i ke marre leje mr Soros per kete pune?

Nga gjithe kjo qe lexon ketu , ndjej meshire per z.Altin. Ka qene me ne rregull me pare , me pak fiksime per Veliajn e Mjaftin por e pranueshme per nje tip "protogonisti " qe edhe pasionin ne nderhyrje e justifikonte me "shkarje ledhi " Mbase duhet te kujdesesh me shume per shendetin !

Si sociolog qe thu se je  , e njeh Ylli Pangon ? C'mendim ke per dhunen ndaj mbertheckave te te interesuarve per pune ? Nqs te duket jashte aspektit te "dhunes " edhe mund te mos pergjigjesh . Ndoshta e shikon me ngushte  problemin e atyre cunave te Zgjohu , deri ne rang Bashkie . Zgjoi qe nga skeci i Llakajt me Bajkon si (  Gj E.Alia or tie &nbspsmiley kur i lutej me i "shit motren " S'do kete qene Edi m'ate kohe ?

Ne se do besh kete tregon se nuk je nje gjysem - pordhac sipas Shvejkut  dhe mashan kumari i Kusarit Sali !

Kom ne nji keshtu me qejf tim e per qejf tat .Me qe ka pas ardhe ke PPU ca kohe ....pse s'vje mo ? Ke qene ksehases i mire ? Mund te bisedoje pa kercenime . I ke shtu i cike meqe mbulon dhe Etiken ,  po po te vish ketu me shpesh do e heqesh thepin . Kishe nje si huq per te gjetur e zbuluar armikun e klases Sorros . E pranueshme sepse ja sic lexojme e paske "demontuar " . Na dil na bo zgjimin  ngaihere me noi dore pare me qe paske dhe organizate qe te Zgjon ! ..... Vdiqem tu punu o burre . Se nga e gjeni ate kohe per Llogje Ju nji dreq e merr vesh .

Keshtu si me shkolle qe je besoj e di qe Historite perseriten dy here.

Njehere origjinale , sepse gjithmone ka nje "per here te pare " - si Mjafti .

Heren e dyte si komedi ose si farse si  - Zgjohu !

 

Ylli Pangon e kam njoh dhe e njoh per ate qe e njohin tashme te gjithe dhe mori ate qe meritoi!

Sa per meshiren tate mos u bej qesharak se ngjan me ate bujkrobin qe kur kalo kaloresi i qan hallin pse i varen kembet.

Sa per Zgjohun mblidh mendjen se e kam thote 25 here ketu qe sjam me i perfshire personalisht qe nga Tetori 2009

Aj, Aj, Aj prepeuz tu koll dhis thiim "dhe ripping ev Goxhaj".

Aj  doun't nou... it siims tu mi dhet dhe representetiv ev dhi sivill sesajeti in dhet kantri, sivillajzejshen nouz hi not.

 

Uot du ju think Drizo, da men?

 

 Ky altin goxhaj qenka rende

 

Kshu eshte kur kerko me mbajt ne kurriz

@ Altin :

nje pyetje te thjeshte e naive : pse ZGJOHU u kujtua vetem tani, ne prap fushate elektorale, per te transmetuar spotet e tij per Tiranen, nderkohe qe gjendja e rrugeve te prishura, mungesa e trotuareve, gjelbërimit apo këndeve të lojërave ka vite qe ndihet ne Tirane ??? (po tregohem tolerant, dhe po ja justifikoj spotet anti-opozite pas 21 janarit, me "tensionimin e situates politike pas asaj ngarjeje&quotsmiley.

 sepse fushatat elektorale jane miniere parash, dhe zgjohu pjesen tjeter te kohes nuk ka sesi mos te jete ne Koma te rende, pasi thjesht nuk ekziston jashte interesave financiare...

Vi re dhe zgjimin e zgjohut, me ardhjen ne pushtet te LSi, kesaj partie qe para marrjes se pushtetit i ishin thare depozitat e parave....

Degjo ketu ti o cegevara i bregut t'lumit,qe po e sjell n'binar kete shtet. Po ti qe nga menyra se si flet dhe komunikon me njerzit, nuk ke klas dhe nuk ja vlen me u marr me ty as edhe ne dy komente, e ne fakt me gjithe kete faqe te gjate kushtuar ty, po te "zbardhet"  lekura dhe mesa duket mendja po te rren se pas po te vjen lavdia( historia). Te thash ce gevara ,se sipas fiksimit tend, ti po perserkutohesh si luftetar legjendash. Por ne fakt ti je nje lokalist i vogel qe e ke ngrejt cadren vetem para bashkise. Dukesh qe itinerari yt eshte vetem kryeminsitri- bashki, dhe anasjelltas. Paanshmeria jote, i ngjan gjithmone nje qurrashi ne rruge qe kapet pas xhaketes se me te fortit, per ti marre ndonje kacille , me ushtrime cirku dhe kllounin zbavites. "Rama e blen sherrin me leke",....ke thene diku, gje qe tregon se ti nga kjo situate po ben leke. Sa per ZGJOHU-n e Shkupit, te thashe edhe me siper se ti juridiksion quan vetem lolaklitetin bashki kryeminstri, kur ne fakt sot ne kete rendje kaq energjike, Shqiptaret ne hapsiren etnike, gjithnje e me teper po integrohen dhe ngjarjet jane kaq shume te lidhura , veprimet dhe grupimet jane ne bashkrendim apo drejt shkrirjeve, dhe nuk shkon me te shihen situatat me lupen e te menduarit ,sipas mentalitetit juridik te haxhi qamilit. Po edhe sikur te jete ashtu si thua ti, po i bjen qe KFC-ja   amerikane, te behet nga imitues Shqiptar me emrin e njejete KFC, meqe qenka ne juridiksionin e shtetit Shqiptar. Ka tentativa te shumta edhe tek ne per ta imitu KFC-ne, por te pakten po ja ndrrojne ndonje shkronje

ti nuk je shqiptar etnik, ti je thjesht budalla etnik qe as ja vle mo me u mor me ty

 Eeeej, çar bohet keshtu, me ket timin, vajti numri i postimeve rekord 311,

Hallall Tino, na bone zbor, me ato bemat e tua..., po te dekonstruktojme pak e nga pak......

Alidems ke nevoje per shpjegimin e fjales dekonstruktoj dhe si zgjedhohet:

UNE dekonstruktoj!

Ti dekonstruktohesh!

Ai ben sehir!

  Altin, e mba vehten per avokat dhe nuk me vjen mire qe shket ne banalitete.Nje lab  nga fshati prej  nga  jeni  Ju, e mba vehten perballe tundimeve.... te sponsorizimeve. Jo kaqe,JO!

Grava kur njeriu pyet ka te drejte te mori pergjigje. Cilesia e pyetjes percakton cilesine e pergjigjes. Etika e pyetjes percakton etiken e pergjijes. Ne me origjine nga Laberia keshtu e kemi apo jo?

Por ti nuk po pyet por thjesht po percakton se une si kam rezistuar tundimit te sponsorizimeve pra ti ben fakt te kryme se une kom mor sponsorizime, apo jo?

Na jep ndonje fakt ketu sepse kjo ne kendveshtrimin tim eshte shpifje e ulet per te denigru personin tim!!!!!!!!!!!!!!

Po pres faktet

bjeri Altin te lumte pushka

 Mjere ne kush na qeverris. Ja te gjithe langot, si Altini, te gjithe nje gjuhe kane. Une ne asnje nga komentet e mia asnjehere nuk e kam fyer kete tipin, bile edhe shume te tjere, si une, i kane bere verejtje, e kane stigmatizuar, por nuk ka perdorur anjenjeri fjale te tilla vulgare. Ja pre ky eshte lakeu i Saliut, dhe i Ilirit, ky do na mbroje ne konsumatoret, nga cilesia e dobet e ushqimeve, e naftes, nga abuzimet me çmimet, e ku di une sa e sa te tjera si keto......

Ka thene diku me larte, se paska luftu shume per konsumatorin. Po po ke luftuar, po per konsumatorin e parave te Ilir Metes, duke qene vete nje nga konsumatoret me te medhenj te ketij malli.

Po si s'te vjen turp o Altin, qe na qenke dhe jurist, qe nuk perballesh me argumenta, po me banalitete, te tipit te vulgut!!!!

Valle keshtu do ti mbrosh ti te drejtat tona,  Jazek te qofte, qe e bere pis kete blog te nderuar!!!!!!!!! 

Ja pra ky eshte niveli i etikes, i kultures, e i tolerances qe ka ky pushtet, se Altini ketij pushteti i prket.

Le ta bejme lanet dhe ti japim munxet, ketij langaraqi....te Ilirit dhe te Saliut....

Une e mbyll ketu dhe nuk flas me per tipa qe ma veshtirosin diten....

Mer letyre langaraq alidemi qe na turpero lagjen qe vetem jarge shpifjesh len kudo ku gelon virtualisht qe nji argument se pate kurre se truri yt prej amebe parazitare vec aritmetiken e klases se trete mesoi ne klase te tete, dhe e vetmja gje qe mesove ne jete eshte te perdoresh tastieren e kommpjuterit per ta shpernda ne eter eren tende te keqe. Ti kurre se dhe nje argument se ku une si mbrojta konsumatoret dhe kurre se dhe nje argument se clidhje financiare paskam pas une me Meten apo Berishen. Zhulc

Mer letyre langaraq alidemi qe na turpero lagjen qe vetem jarge shpifjesh len kudo...

Altino ,mos bjer ne batak nga provokimet e ulta  o burre se ju jeni ndryshe nga ne te gjithe ketu se perfaqson vetevete

Dashka edhe ky fakte e grupfakte.Sa here del ne televizor asnjehere nuk ka dale per te mbrojtur konsumtorin shqiptar,por vetem per te share bashkine e Tiranes.Si nuk e pame te dilte njehere per naften virxhin qe shitet per nafte te paster e demton dhe cilesine e ajrit,si nuk dloi njehere per cilesine e ushqimeve ,per pulat plaka qe shiten per goca te vogla, per vajin qe shitej nen sasine e deklaruar,per cmimet e karburanteve me te lartat ne bote , per buken qe se fundi po del e keqe,etj etj etj

Do me fakte ?

Latini thote: injoranca nuk eshte argument!

Nese ti nuk i ndjek mediat shqiptare as live as online as shtypin e shkruar eshte normal qe ti te mos dish asgje se cfare ndodh! Ose je nje mashtrues i rendomte!

Nuk ekzisto nje problem qe te kap truri yt i vockel (ne kuptimin e madhesise jo te pjeseve) qe une se kam trajtu me force dhe shume biles ne te gjitha format e mundshme legale.

Vetem sot psh Top Channel zbuloi se Prokuroria pas Kallzimit Penal te ZMK ne 20 Janar 2011 filloi hetimin penal me ane te nje task force per CEZ Shperndarje!!!! (http://www.peshkupauje.com/2011/04/energ...)

Dhe nese do fakte plasi syte: http://www.alblink.com/?fq=brenda&m=shfaqart&aid=18913

 

Nuk i kam lexuar te gjitha komentet, por me ben habi qe ky Altin Goxhaj ( nuk e kam njohur me pare) mbroka me kaq zell kete levizjen zgjohu. Tani kete gje mund ta besh brenda te drejtes tende, por njerezit budallenj nuk i ben dot, sepse spotet televizive te saja ja bejne muuuuuu qe kan per qellim vetem te sulmojne Ramen, dhe gjithashtu e bejne kete gje aq trrashe sa ja ben muuuuu prap qe jan pjese e shpurresss te mbas Berishovicit. Si i thone nganjehere te tradheton bocja e misrit. Gjithashtu ky Zirkoni duket qe eshte nje tip i keputur qe mezi lidh dy fjale dhe nuk e ka idene se cfar ndodh, ky do jete kushuriri i ndonjerit dhe e kan vendosur aty kot sa per emer lumadhin, merr dhe na nje kacidhe ne proces. Na del tani Altin Goxhaj dhe na sjell letra ketu me permbajtje serioze gjoja i ka shkruar Zirkoni. Po pse ore ca jemi ne budallenj????? Ku ka qofte nje njeri te vetem pjese te shpurres mbas berishovicit qe di te shkruaj leter? Seriozisht, i ke degjuar ndonjehere ne debat? Te garantoj qe asnjeri nuk ka aftesine te shkruaj leter, jo me Zirkoni, qe kur s'di ta lexosh letren, aman nga do dish ta shkruash? Nuk eshte mire qe per hir te interesit personal te ndermarresh fushata debilizimi masive, sepse nuk te ashtu njeri.......

Ti mer ORA kurajo ke qe bo percaktime inteligjence kshu si te vje. Ku e njeh ti Zirkonin??? Zirkoni ka 3 vjet ne facebook qe ka demostru para te gjitheve (edhe ne nje debat ne TVSH) aftesine e shkrimit publicistik dhe mos ngaterro emocionet televizive kur ke perballe nje perbindesh si Rama, i cili eshte aq i rrezikshem sa ka ushtruar edhe dhune dhe terror ndaj cdokujt qe mendo ndryshe nga ai dhe vete Zirkoni ka qene nje here ne 2 Korrik 2009 viktime e dhunes fizike gjate nje proteste te Zgjohu nga falangat e Bashkise lajm qe eshte dhene edhe ne media ku tregohet qarte kur Zirkoni goditet dhe megjithese prova filmike iu dergua prokurorise, prokuroria e mbylli ceshtjen sepse skishte plagosje!!!!

Shumica juaj po te dilnin ne media ne protesta sdo dinin te lidhnin dy fjale pasi fuqia dhe presioni i kameres televizive eshte shume i madh per shumnicen e njerezve qe ende skane krijuar eksperience mediatike. Si sju vje turp qe pergojoni tjetrin dhe shumica prej jush qe beni batuta per Zirkonin sdo dinit te lidhnit dy fjale dhe do ngjanin si gagce te lindur nese do te kishit perballe kamerat dhe ju te drejtonit nje proteste!!!

Ora , ushtaret e Salibanit jane sulur per fushate....Ai tani i leshon leket si puna e Kadafit se po e kupton se po i dridhet karrigia

 Kjo duket, po nga ana tjetër mua më vjen keq që këto lekë po i hedhin në hale me iniciativa të tilla. T'i kishte konfiskuar prokuroria, mund të bëhej ndonjë gjë e hajrit me to.

 

Fondin per Lirine e Shprehjes, nje Fond Jo Fitimprures i cili do te garantoje mbrojtje ligjore per te gjithe ata perfaqesues te shoqerise civile qe gjenden nen presione politike, gjyqesore, penale, civile apo administrative apo edhe deri ne kercenime dhe dhune fizike nga partite apo institucionet publike.

Krijimi i ketij fondi eshte nje ide dhe arritje e sukseshme sepse pervec mbrojtjes te interesave ekonomike  te konsumatorit ju afroni  mbrotje  ligjore per  perfaqesusit e shoqerise civile nga te gjtha llojet e presioneve.Suksesi i kesaj shoqate do jete i garantuar deri sa juve nuk do u shkoje ne mendje te ktheheni ne parti politike  si puna e  ish "MJAFT".Deri tani eshte e vetmja organizate civile ku qytetaret e thjeshte kane  shprehur ankesat e tyre per institucionet e perfaqsuara nga  dy partive kryesore si ne bashki dhe ne qeveri.Ky eshte shkaku i atij fjalori te dhunshem dhe jo civil te hedhur ndaj jush nga disa militant partish ne kete forum.

Shume nga keto shoqeri te ashtuquajtura civile jane kthyer ne lavatrice te lekut te piste...Te gjithe e dime mire kete.

Fondi i Lirise se shprehjes nuk duhet abuzuar!

Shoqerite civile duhet te justifikojne dhe faturojne leket e mbledhura nga donatoret..Ato qe se bejne jane pjese e lavatricesh qe po pastron lekun e piste te politikes.

Po pse ca kujtove ti,ku do i nxjerrim leket e investuar me 28 Qershor per zgjedhjet,amon o burre ose jeni naive ose budallenj ose nuk e keni idene e Shqiperise fare,keto komente qe ben ti do ta kishin njefare kuptimi pas 30 vjeteve,por sot? Te thote tjetri jetoka ne Hene ky shoku.

Une e kam deklaru se nuk aspiroj per tu angazhu ne politike por vetem per te militu ne shoqerine civile dhe balancen e protestave institucione shteterore - institucione lokale e kam 4 me 1 dmth shume me teper protesta dhe aksione ndaj pushtetit qendror se sa atij lokal por Rama eshte i semure dhe nuk ia kap trurin se mund te protestohet ndaj tij ndaj dhe eshte bere kaq i dhunshem dhe agresiv ndaj kujtdo qe mendo ndryshe. Deri me sot nuk ka nje rast te vetem qe ekzekutivi qendror te kete marre sikur edhe nje aksion te vetem armiqesor ndaj shoqerise civile ndersa Rama ka mbush dosjet me presione lloj llojesh.

 Po cfare askioni te marr pushteti qendror mer bole, kur ka mundesi ta bleje sic te ka ble ty si gjel kokosh me gjithe pupla..

Si ka mundesi qe te gjitha sulmet e kesaj "organizate fantazem" jane shenjestruar drejt opozites?...

Pse nuk shohim nga kjo organizate nje spot per Korrupsjonin? Gerdecin?...Varferine?...Shitjen e Detit?...apo te tjera fakte qe prekin dhembin e kalbur?

Ti nga njera ane thua qe je shkeputur dhe nga ana tjeter po ben avokatin e djallit..

Altin perpara se te ecesh ne "catwalk" duhet te mesosh te ecesh me taka te larta se perndryshe rrezohesh

o altin a do ta kuptoje ti dike qe duke pare kete fushaten anti-ramiste qe ka marr persiper zgjohu ne prag te zgjedhjeve.. fushate te cilen ti e mbeshtet 100% sic je shprehur.... a do ta kuptoje ti nje person qe e sheh zgjohun edhe ty si kortizane.. ose prostituta intelektuale ne kopshtin e mbretit?

si do i pergjigjeshe ti ktij personi?

sepse si themelues i shoqerise civile kjo do te kompromentonte goxha integritetin tend etik, moral edhe profesional, apo jo?

kujtes me perdorimin e fjaleve, twintip. sepse sic iu ka thene hipatia intelektualeve shqiptare, "you don't question what you believe, or cannot. I must." nuk ka nevoje te shkojme deri tek shitja.

Lab qeke ti ore .. Mos e thuj mo dreq . Megjithse japia nuk e tregon bulmetin .Hajt mo !A s'ja marrim njeze

Nje eshte ze bilbili

qe cicerin si Altini

qe kendon ne prill

prill edhe maj

thoja altin thoja

me te lumte goja

A sja marrim njeze te na benen dyze

Dy sisa i ka dhija

Nje Pd, nje Lsi -ja

jepi Altin jepi

me te lumte sqepi smiley

hajt Altino boje treze tani .Labce ama nga na te Brukseles qe derrmojme armiqt e Demokracise si Sorros . Ma zi do ua bajme ketyre te Rames  smiley

Koncepti yt per origjinen labe eshte thjesht polifoni dhe raki. Por andej nga fisi im lab, nje nder te paret e gjakut tim Sali Nivica, bente reformen arsimore te Shqiperise ne 1918-1920 dhe botonte gazeten POPULLI bashke me Bajo Topullin. Une sbej folklor me ty se ti je kurve leshi laberie sepse edhe ne Laberi ka baxhella si ty por shume pak

Altin, e ke thene me mburrje disa here qe ti, ti e ti je je themeluesi i shoqerise civile qysh ne 92. Cili eshte perkufizimi yt i "shoqerise civile" dhe si e paske themeluar? Faleminderit paraprakisht per mosperdorimin e fjalorit te rruges.

Altin po t'i them dy gjera meqe me duken te aplikueshme edhe me gjere.

Kjo lufte qe ti ben me 'sorosianizmin', sado qe duket si lufte me fenomenin, sipas shpjegimeve te tua nder vite duket se e ka pikenisjen personale. Nuk ka problem qe pikenisjen e ke personale, se fundja te gjithe pikenisjet te tilla i kemi, puna eshte qe ti e ke transformuar ceshtjen reale ne nje gjueti shtrigash, ke filluar ta shohesh veten si kalores kryqtar qe lufton per clirimin e Jeruzalemit, nga vete Jeruzalemi. Perse ky transformim? A ka mundesi qe ta kesh te pamundur te mendosh se ndoshta ata qe te kane luftuar brenda shoqerise civile, ata qe kane dashur te te perjashtojne, e kane bere kete per arsye fare te thjeshta, psh s'kane dashur te ndajne leket me ty, apo thjesht kane antipati, pa kaluar tek fantazi baballaresh shpirterore dhe ideologjish anti-Altin, hh, kruarje fyti anti-drejtesi dhe anti-zhvillim?

Nuk eshte as ndonje gje e cuditshme, e as ndonje zbulim-'dekonstruktim' i yti qe shoqeria civile shqiptare funksionon ne rrethe te ngushta bashkepunetoresh te vjeter, ngritur mbi rrethe te gjera punetoresh me meditje apo mashtruesish te veckel. Nuk eshte as ndonje zbulim qe Sorosi ka qene financues kryesor i ketij organizmi, mgjs jo i vetmi, e as detyrimisht me i madhi. Te akuzosh Sorosin se ka frymezuar apo ushqyer kete lloj klime eshte si te akuzosh diellin pse bie shi, meqe nxehtesia e tij ai ka avulluar ujin. Me fal per krahasimin e Sorosit me diellin, shpresoj mos te te perzjehen shume zorret.

Problemi praktik me kete keqidentifikim qe ben ti, eshte qe ti lufton me nje bindje jashte permasave te arsyeshme nje kategori shoqerie qe s'mund te zhbehet, nje fenomen shoqeror krejt organik, pa e kuptuar qe duke bere kete lufte ti humbet shume - qofte nga shpirti yt kritik, qofte nga betejat e tjera shume me serioze qe mund te ishe duke luftuar. Dhe kur keqidentifikimi yt arrin deri aty sa ti sulmon Ramen si strumbullar te se keqes Sorosiane, ti behesh vegel, dhe duhet automatikisht te te kape trishtimi. S'e di, ndoshta per kete arsye ke hequr dore nga "Zgjohu".

Ne njefare menyre, ti po lufton kapitalizmin, duke i dhene nje dore rikthimit te feudalizmit. Kjo s'ka kuptim, me kete s'eshte dakort as Marksi. smiley

Ti Tropizma njihesh shume mire me mua dhe me Sorosin e Tiranes. Une disponoj fakte dhe prova qe do ti publikoj ne sorosleaks se si Soros krijoi "eliten" e shoqerise civile shqiptare per te kapur shtetin! Ti thua qe Soros eshte nje faktor nder shume. Soros ne logjiken e hetimit procedurial eshte shkaku paresor dhe kryesor pasi ndertoi mekanizmin dhe e mban me koshience te plote per kapjen e shtetit por spo i ec me pasi edhe shume aktore dhe faktore te tjere po e pengojne pasi la ngritur ura difektoze qe po shemben pjese pjese

 

sa per personale, motivet jane thjesht karburant. Ne po flasim per makinen dhe motorrin ketu. Une mund te kem 100 motive por kujt i hyne ne pune. Rendesi kane faktet, demet, rreziqet, problemet dhe une po merrem me to.

Sa per Dijeni: E rendesishme eshte trajtimi i problemit sorosian jo pse Altini bo lufte! Se pse e bej une mund te kem 100 motive personale sociale parimore ekonomnike kenaqesie apo cdo lloj tjeter dhe askush seshte ne gjendje ti gjykoje pervec meje pasi nuk kane pike rendesie! asicik

o altin a ka nanje arsye qe s'iu pergjigje postimit tim me siper?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).