Nje pytje per ju qe jeni ne Amerike:

Ketij Obames sikur iu bene nja 2 vjet ne presidence.

Ka ba ndonje gja te hajrit andej nga Amerika nga gjithe ato gjera qe flitej qe premtonte se do bante, i solli ndryshimet e pritshme , apo ishin vetem propagande elektorale .....??!!

46 Komente

Vallai mrroklla, edhe me ato arritjet tip "PP presentation" t'i ckerrmoqesh nuk se ka gje ne vije smiley

Nuk e cova deri ne fund, Nobelin e kishin permend aty? smiley.

Do ngelet ne histori gjithesesi.

 smiley

Re: Nobel

Ask not, what has the world done to Obama. Ask what has Obama done to the world! 

A whole lota good, says I. 

 

I respectfully disagree smiley

respectfully...

Wise girl! smiley

M, luv, une per vete jam tifoz i Obames, "he had me, at the health care". smiley

 

smiley

vazhdo nji e qeshme e RRespektume edhe nga ana jeme ktu.

I try, in your case it comes easily smiley.

m, honey, "he never had me, but he took away my dream at the health care". 

 Mo, du me t'kujtu vetem dicka per Obamen, tuj shpresue qe t'shtishe merak  n'te  smiley

 Viziten e Obames ne Egjipt dhe fjalimin e tij ne Universitetin e Kajros! 

Nje prof qe kam tani ka dhene mesim tek Univ i Kajros, me merak e per merak smiley.

mrro, cik si far-streched m'duket mua smiley.

 far wha ? smiley

 

 

 

 

Faturimi smiley

nuk se ka gje ne vije

Brenda limiteve ka bere goxha.

Ka bo dhe shum bile. M'ka rastis disa here n'tren qe endacake me ngjyre mbajne fjalime plot pathos per eren e re qe po fryn qekur ka ardh Obama ne pushtet.Ca bile i drejtohen pasagjereve bardhoshe duke i kerkuar te kene kujdes se tani nuk ka me skllaveri dhe koha e te bardheve ka mbaruar. Inspirejshen oll over the cauntri.

Ca te baj ky ee, ca te bante qe u bafte lamsh...

Nejse, shume i pafuqishem me eshte dukur mua..Un mendoj se Amerika sot ka nevoje per nje president Joamerikan, madje evropian. Gjithe kohes amerika ka shfrytezu me te miren e evropianeve, dhe ne kete stad qe ndodhet sot i ka hup palca evropiane..Eshte teper e amerikanizume amerika per tu camerikanizu vetvetishem..

Eshte teper e amerikanizume amerika per tu camerikanizu vetvetishem..

Qysh re qysh?

asht cik e komplikume per ta kuptu me te paren?? Fellohu icik, oj ti!

I paska shpjegu ca aspekte zotrulsi, me poshte..

 

Nuk fellohem dot se ju qe s'keni shkel ndonjehere kembe ne Amerike e njihni me mire ate, dini dhembe e dhemballe.

Si ta them un? Nuk ke nevoje te shkosh ne Diell, per te kuptuar qe Dielli pervelon? Historine ja njoh mjaftushem. Disa njohuri te tjera i kam, disa deduksione i bej? Pastaj i jashtmi te gjykon me mire, dhe me ftohte?

Edhe une jam dakort qe i jashtmi te gjykon me mire - kur i jashtmi e njeh mire te brendshmen. As leximet e Slavoj Žižek nuk mendoj se ndihmojne ne kete rast. Plus qe nuk sqarove gje cfare nenkupton ti me kete amerikanizmin qe u dashka fshire nga Amerika. Paralelizmi me Diellin eshte, uh, i jashtem fare.

Shkruajte lart qe zotrules paska thene ato qe, ne menyre teper kriptike, ke dashur te thuash ti. Sic ju pergjigj emigranti atij, ato qe tha tregojne bindshem qe s'e keni idene fare se cfare permban ligji, apo se cfare kundershtojne Amerikanet, apo cilet Amerikane e kundershtojne, etj. etj.

Komenti im kish dhe njefare ironie brenda, ne frymen qe mori edhe kjo teme, keshtu qe je e mirepritur te mos e marresh plotesisht seriozisht. Megjithate ajo qe doja te thoja eshte pak a shume ajo qe eshte thene me poshte; Se te kerkosh health care, social e te tjera si keto, nga vendi kapitalist safi, eshte disi endrra nen diell. Dhe gjithashtu mendoj se Obama eshte i pafuqishem perkundrejt tradites dhe mentalitetit amerikan. Eshte nje opinion imi personal dhe Sigurisht opinioni im eshte i ndryshueshem

Me fal, po ku hyjne leximet e Slavoj Zizek ketu...Madje, mesa kam degjuar ka fame ne ate vend? 

Gjembo, kujdes te lutem... ti, me shume se ne qe s'jemi aty, ke vetem "feel"... dhe njohuria jo vetem i kalon caqet e kesaj, po eshte ku e ku tjeter gje. pliiz pra, mos e slingshot thjesht me pervoje personale. smiley

over and out perfundimisht te kjo teme. sorry dhe njehere per nderhyrjen. por pliz permendma emrin pasi te kesh kuptuar cfare kam thene. smiley

Healthcare !!! Ska nevoje te beje gje tjeter.

Mbetemi me shpresa qe do bej dicka nga ato qe ka thene... immigration reform eshte next smiley

Sben dot me reforma te tjera rrenjesore. Healtcare i demtoi teper politikisht ne elektorat. Tani duhet te presim per nje fuckup tjeter si Bushi qe ti dhuroje perseri te majteve fuqine e nevojshme per reforme ne immigration. Ndoshta Palin si presidente do te sherbente pikerisht per kete skenar.

I muar jevgjit Enveri (sistemi) dhe i futi me zor neper shtepi shteti. - Erdhi demokracia, dhe i shiten te tere dhe iu qepen Lanes me barraka.

Merre kinezin e coje ne qytetin e shkences ne Paris, dhe po nuk i erdhi era lakra gjithe qytetit. Merre indianin dhe fute ne nje shtepi mermeri dhe abanozi... e po nuk ja futi gjithe lagjes me era curry, po ja...

... merri amerikanet dhe thoju "spital falas", dhe te hidhen ne fyt te gjithe me terbim a thua se je komunist megjithmend, dhe a thua se e diten amerikanet cfare eshte komunizmi, dhe a thua se(e treta e verteta me duket) komunizmi na paskesh qene i keq.

Ata qe kane mend ne Amerike i perfytyroj direkt duke psheretire per t'u vetengushelluar: "nuk eshte ende gati qy popull". smiley

PS: ndjese per nderhyrjen, se e shoh qe pyetja eshte vetem per ata qe rrine ne Amerike. Mund ta fshijne adminet kur ta shohin te udhes.

Zoto, keshtu eshte kur i merr informacionet nga jashte. E kush tha qe amerikanet nuk duan "spital falas"? Apo ca me keq, pse kujton ti se kjo health-care i Obames u ofron "spital falas" amerikaneve? Ti ne fakt ke ca te drejte, sepse shume nga ato kongresmenet demokrate e votuan, por nuk e dinin se c'kishte kjo healthcare-billa: ishte rreth 2,000 faqe ligj lol. Nancy Pelosi, u beri thirrje te veteve ta votonin njehere, pastaj kur kishin kohe ta lexonin. 

 Une jam middle class ketu ne Amerike - punoj ne nje nga keto korporatat amerikane dhe kete vit, kontributet e mia per health care-in e familjes u dyfishuan. So much for the big change!

Permetar, nuk po diskutoj ligjin. diskutoj mentalitetin e turmes. ligji ishte nje hap i mire drejt nje reforme qe do e sillte ne vete. po nejse, edhe mund te informohem pak me shume, se ndoshta nuk i di gjerat mire. sigurisht me ato informacione qe mund te nxjerr, se 2000 faqshin qe thua ti, nuk besoj se kam ku e gjej, e lere me ta gjeja dhe te te genjeja qe do kisha kohe ta lexoja te gjithin.

qe duan spital falas, po, duan. i kam pare dhe une duke u zvarritur deri ne kufi me Kanadane, per te cilen nuk lene barcalete pa sajuar. 

besoj se jam(me ke) keqkuptuar njecike Permetaro. Po s;ka gje, point taken.

big change... mos thuaj qe e genjeu Ameriken, se eshte gjynah. Jane mbi 300 miljon popull. smiley

Permetar, ligji akoma ska hy ne fuqi, dhe nje nga objektivat e tij kryesore eshte pikerisht ndalimi i ktyre rritjeve arbitrare te premiums.

Zoto, I'd say: let's keep america american.

Ndaj kerkova ndjese. Keep it as you please. Une dhe po te behesha amerikan nje dite, prape nuk do e konsideroja dot veten ne poziten e atij qe te flase si i brendshem... jo per gje, por do e kisha bere vetem e VETEM kur te shihja potencial qe do te ndihmohej populli. kane rradhe ca gjera, dhe nuk mund te tejkalohet, sado sukses te te nuhase hunda. (jo sukses personal, por politik qe ndikon te gjithe).

Me kaq jam aut se nuk do shkruaj me te kjo pyetja, se nuk me takon te flas. S'jam as aty, as i atyshem dhe pyetja ju drejtohet specifikisht juve. do rri te pragu te shoh c'behet dhou. smiley

zoto. po qe ke te drejte  per keta indianet.  kam qene nja dy here ne Londer dhe gjate udhetimit me tren (metro), bente vaki te kisha prane ndonje te tille, me perzihej stomaku.  kuterbonin era curry..  le qe su shmangeshe dot. keta ishin kudo atje... me ato veshjet  karakteristike si ''fustane'' e perbere nga nje cohe si tip line,  qe sic duket eshte shkaku i eres se keqe....

 copa lino, nuk eshte shkaku i eres. shkaku i eres eshte gatimi qe bejne, me lloj lloj djegesesh qe kuterbojne shume. kam pase njerin, me kostum firmato dhe mbante ere skandal. sic duket nuk i mbyllin dyert e dhomave, kur gatuajne dhe gjithe era shkon andej-kendej. edhe lekura mban ere kur ha ushqip spice. keshtu thone...

mire mire, e di qe vjen nga gatimi. por kjo veshja e tyre karakteristike si tip fustani  i dyfishte qe shkon deri ne fund te kembeve, eshte e stermadhe. pra behet bartese e ''mire'' e ''aromes'' curry.  ketu e kisha llafin.

Ka ba ndonje gja te hajrit andej nga Amerika nga gjithe ato gjera qe flitej qe premtonte se do bante, i solli ndryshimet e pritshme , apo ishin vetem propagande elektorale .....??!!

Sa kam qeshur, ceno.., me keto ''BANE'' si nga elbasani. C'te beje obama? eshte e veshtire, shume e veshtire ketu. ja te te them une ty ceno. amerika eshte komb i katundareve. shumica jane tamam si katundaret ne shqiperi, individualist  kalibri.

pastaj, keta katundaret jane ushtria qe i duhet grupit te te forteve qe ja bejne obames  rrupi-zupi. po nuk ndryshoi mentaliteti, s'ka per tu bere gje. Per mua, rendesi ka qe filloi, do duhen shume vite te arrihen ato qe premtoi obama.

Ka bere goxha!

Obama has reversed restrictions on stem cell research

Appointed an assistant to the president for science and technology policy

Created a foreclosure prevention fund for homeowners | http://www.ncforeclosureprevention.gov/

Expanded loan programs for small businesses

Extended and indexed the 2007 Alternative Minimum Tax patch

Expanded eligibility for State Children's Health Insurance Fund (SCHIP) | Washingtonpost

Expanded funding to train primary care providers and public health practitioners (PDF)

Directed military leaders to end war in Iraq

Sent two additional brigades to Afghanistan

As promised gave a speech at a major Islamic forum in the first 100 days of his administration

Granted Americans unrestricted rights to visit family and send money to Cuba

Restored funding for the Byrne Justice Assistance Grant (Byrne/JAG) program

Released presidential records

Now requires new hires to sign a form affirming their hiring was not due to political affiliation or contributions

Pushed for enactment of Matthew Shepard Act, which expands hate crime law to include sexual orientation and other factors

Created a White House Office on Urban Policy

Supported increased funding for the NEA

Funded a major expansion of AmeriCorps

Worked to overturn Ledbetter vs. Goodyear | N00181:">Link 2

N00181:">Banned lobbyist gifts to executive employees

Pledged to weatherize 1 million homes per year Invested in all types of alternative energy

Provided grants to encourage energy-efficient building codes

As promised appointed at least one or two Republican to the cabinet

He has extended unemployment insurance benefits and temporarily suspended taxes on these benefits.

Bootstrapping new digital-infrastructure projects like Data.gov

Ne pergjithesi qeshim me thagmat qe vihen tek faqja e kryeministrise sone.  

Me keto me siper nuk qeshim, por te shkruhet me germa te medha per peshqit qe pertojne te klikojne qe burimi i ketyre eshte Shtepia e Bardhe. 

Dont be hatin

I don't hate him any more than I hate Bush.

Happy now? smiley.

eklips, eshte nje nder i madh per Shtepine e Bardhe qe te kete te njejten framework me PPU-n.

Diçka tjeter interesante eshte dhe vete faqja e shtepise se bardhe Whitehouse.gov Tani me redesignin e saj ka kaluar ne drupal i cili eshte OpenSource dhe eshte e njejta framework qe perdor dhe peshku per faqen e saj... smiley

 Po ate ligjin i cili ndalon qe ai dhe ai te martohen e hoqi apo akoma...?? se kshu sikur ka thene kohet e fundit !!! Me sa duket e ka keq punen,i ka rrene cik lapsit dhe vetem me votat e tyre mund ta fitoje rradhes tjeter !! 

 

I zgjedhur nga fejsbuku dhe sieneni, si tullumbace elektorale kam pershtypjen. "Yes, we can, but.."

Racistet e bardhe i jane qepur me gure te shkretit .E akuzojne se eshte antikrishti,  komunist , marksist, islamist, idiot .Vleresime te tilla nuk dalin vetem  nga goja e plehut te bardhe por nga ata qe kane mbaruar kolegjin e qe supozohet se kane dy pare mend.Te bardhet e varfer per te cilet obama po lufton qe tua beje jeten me te lehte i jane bashkuar kesaj fushate.Si duket njollosja e obames i ben te ndjehen te rendesishem.

Te bardhet e varfer per te cilet obama po lufton qe tua beje jeten me te lehte i jane bashkuar kesaj fushate.

Ne fakt eshte e kunderta: te bardhet qe i jane bashkuar fushates se tij jane klase e mesme, madje ka edhe nga shtresa e larte.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).