Persa i perket transparences te financimit te partive ka nje mungese totale transparence. Ku i gjejne parate, si i (sh)perdorin?

A ka ndonje peshk qe di me shume mbi kete ceshtje; link, reference etj?

Flm paraprakisht.

 

18 Komente

Filloje pyetjen nga mediat, se mbase e ke me te lehte pergjigjen...

si ne te Amerike apo Angli ...partite politike jane biznes - per te bere nje jete te privilegjuar dhe pasuri ne menyre te lehte!

Do hap një parti... kush vjen?

ej si shkoi muhabeti i financimit te Mjaftit apo G99/tes smiley

 Shume e thjeshte. Secila parti ka biznesmenet e vet, dhe u vjel atyre para per te bere fushaten e vet. Biznesmenet jane te gatshem qe te financojne keto parti, pasi u kthehen keto shpenzime ne perfitime tenderash apoi lejesh ndertimi.

Njera dore lan tjeren dhe te dyja lajne fytyren. 

Por ndryshe nga Amerika, ketu nuk shenohet asgje, vetem mbahet mend nderi dhe kaq.

si gentlemen's agreement dmth smiley

Une them per leket e shtetit qe marin,edhe si i perdorin.Ka parti qe nuk kan bizesmen se ato parti skan influence ne politik.Pastaj duhet da dish se ne shqiperi ka nje parti nje person

si tha njoni : 4 baxhella kane vendos me kriju nje parti politike.

kjo parti do kete dhe 30% burra

Keto i di tie . Po vajte kaq vjet dhe po na le pa Parti ? Na rrofte burra - rria !!! Une me Tokon po presim kaq vjet , ti po me pyetje smiley

Big Grin

fëmrat në pultikë smiley

http://www.balkanweb.com/upload/gallery/24531.jpg

Lek Plepi eshte mbas financimit te femrave ne politiken shqiptare  smiley

smiley

vallai une ma para votoj LP sesa kto ........

dmth ai qe ka Lek Plepin ne anen e tij fiton zgjedhjet... smiley

Big Grin

Njajo mrapa paska  hije

me e pas k/are partie ..

Ka ate pamjen inatcore te M.Xheksonit ke kenga me ..... hu hu hu hu . Atje mi ku i kendon sharrimit te hujve ne pyll dhe elefanteve te vrare smiley Dhe m'duket s'eshte nga ato qe do  financime !

 Ato dy zonjat duken sikur po lujne film tre ore mbas..parlamentit, te lodhme shume!

 kjo e para mos o burrrreeeee?

uuupupupuy, ç'heqka ai Kel Demi me ket, obobobobobo

E ka thane pra Ruzhdia .. me mire Lek Plepin smiley

 Dhe ne France kjo pyetje eshte e shtruar nga shume njerez te cilen pergjigjen e kane gjetur ne 400 faqet e raportit vjetor te Komisionit Nacional te Llogarive te Fushatave dhe te Financimit Politik e cila eshte publikuar ne gazeta oficiale. Shume njerez nuk e kane ditur se fushatat elektorale ne France ishin te financuara ne dy menyra: kontributet dhe donacionet (dheniet) e anetareve dhe perkrahesve, dhe fondet e dhena nga Shteti. 

img.over-blog.com/599x202/0/28/93/07/politiquenationale/financement-politique.jpg

Nuk e di sesi funksionon per ne Shqiperi por mendoj se eshte njejta procedure dhe menyre financimi, eshte tamam si ekipet e futbollit qe kane nje sponsor ashtu jane dhe per partite politike. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).