guttbye.jpgZakonisht e pergjithesisht, A.Lame shkruan mire. Urbanistika, etnografia, ekologia, historia e ca te tjera subjekte ne te cilat Tani ka nje amatorizem fin e mbi mesataren. Pasione Tani ka shume, e ne fakt shkrimet e tij mua me pelqejne, sidomos kur behet fjale per “gjera te vjetra” fotot e ngjarjet qe duket qarte qe ka shpenzuar kohe per ti hulumtuar. Megjithate ne disa shkrime, megjithese Tani qorton te tjeret, nuk mund te rrish pa vene re nje fare patronizimi “alla shqipo” duke na dhene te kuptojme se si Taljoni, Gjermoni e ca –oni te tjere si i bening gjerat “qemoti” e sa keq i benim dhe i bejme ne.

Tani vuan ca nga pesimizmi professional. Ne fakt, te jemi realiste, eshte nje fenomen mjaft i njohur shqiptar, qe nga hiperbolat ditore si “gjithe bota” “kete se ka pare bota” “ kjo qe ndodh te ne s’ndodh ne asnje vend te botes” deri te krahasimet e lehta e mjerisht te pashmangshme kur korrelacioni te Huaj-Shqiperi-tare, eshte pothuajse perhere ne dem te kesaj te fundit. A.L. Kete rradhe eshte aq larg shenjes e kjo nuk mund te mbulohet duke na treguar- apo Google-uar, emrat dhe origjininen aristokratike te Baronit Gjerman, qe nga stergjysherit e tezet, harroi ose nuk donte ta eksitonte me lexuesin e “varfer” te shtonte pas gjithe asaj kronologjie massive te origjines aristokratike te Zu. G. per gruan e tij “glamorose” e per kete duhet falenderuar se nuk doli nga tema. Per gjithshka tjeter duket komplet jashte saj.

Artani, me nje fjale, apo artikull, e ka fjalen tek “gjesti” prej ku natyrshem vjen dhe krahasimi me “c’bojme ne ketu e sa te prapambetur jemi” tek ajo qe random quhet ne median shqip INSTITUCIONI I DOREHEQJES. Nje term grotesk. Dicka alla F. Nano, si shume terma idoteske qe ai dikur perdorte per te hutuar publikun socialist [e me gjere] qe pas cdo termi / veprimi e per nje kohe te gjate e shihnin nje halabak ordiner a pijanec, si Ideolog dhe Mesia e ketij vendi. Doreheqja eshte thjesht nje akt, jo institucion. Le te shqyrtojme gjestin Fantastik qe e paska impresionur Tanin kaq shume dhe ja ka shtuar pezmatimin ditor sic random ne shqipot themi “ s’bohet ky vend o vllaje, shiq c’boka Gjermani, nje akuze “ te vockel” e Fap jep doreheqjen per te ruajtur figuren e tij morale te paster dhe si tregon kaq pergjegjesi qytetare.

E para ne kete ceshtje nuk ka asgje qe lidhet me pergjegjesine qytetare, aq me pak morale. Te gjithe ato marifetcinjte aristokrate qe Tani, u lodh-kenaq, duke na i permendur nuk kane qene dhe aq burra ate mire. Intrigante, hajdute, charlatane, spiune, batakcinje e me shume, A.L. jam I sigurte qe di keto, dhe ne rradhet e aristokracise keto vese rezultojne ne nje incidence me te larte se pjesa tjeter e popullsise. Gjesti i Baronit Zu. G, qe ishte shume i forcuar dhe komplet i pavend per tu marre shembull, nuk ishte “kot ashtu” e sigurisht qe nuk ishte Kuraje Morale e nje personi qe rreshqiti apo beri nje gabim pa dashje. Nuk ishte as “he jumped before he was pushed” por Baronit nuk i mbeti zgjidhje tjeter! Ngjarja –pa krahasime me Shqiperine fare!

Baroni Zu.G ishte nje nga yjet e rinj te politikes Gjermane. Minister i mbrojtjes, i pasur, urban, direkt e karizmatik, nje 39 vjecar me te ardhme ne politiken Gjermane, jo te themi se duke qene Minister I Mbrojtjes eshte dicka e vogel. Ne 1999 ai Mbaroi per Shkenca Politike dhe Jurisprudence, dha provimin e I-re por jo te II-tin, si resultat nuk i lejohej te mbante titullin Jurist. Familja e tij eshte aksionere ne nje grup spitalesh e nepermjet kesaj kompanie dhuroi nje shume te konsiderueshme ne Universitetin ku Baroni po studjonte. Nje zedhenes i tyre e pergenjeshtroi fatin se kjo ishte per te ndikuar ne doktoraten e Zu-se, por, pa paragjykuar faktet mu Bash si Ne Shqiperi, bota njeh disa raste [disa?!] kur diplomat, favouret, koncesionet, e cdo gje blihet. Perse kjo nuk eshte “thjesht nje ngaterrese” dhe nuk ka vend per krahasime, kush e ka ndjekur kete ngjarje, apo do ta ndjeke pas kesaj, eshte e lehte te shihet dhe kushdo qe thote ne Shqiperi apo njerezimit behet me dem nga ato qe ne nuk bejme apo ato qe “Baroni kurajoz” ben, gabon rende.

Nje person i tille, me effekt te larte ne koalicionin ne pushtet ne Gjermani, i njohur si pro-amerikan, me nje ngjitje spektakolare ne politike, influence ne vendin e tij dhe ne Europe eshte me i rrezikshem se sa nje Imam or Rul i politikes shqiptare. Mbi te gjithat ky eshte nje “djale i ndershem” qe e ka sherbimin ndaj publikut ne gjak. “Une dua ti jap Gjermanise cfare ajo me ka dhene mua” . Fjale te fuqishme, por imzot jane vetem fjale. Nga nje karrierist ambicioz e genjeshtar pa shume parime. Nje djale i tille do pushtetin me shume se Gjermanine.

Sic thote Tani ai “ka pare plot” e su kap me femra apo tendere [dhe keto Tani, apo ne nuk i dime, nese i ka bere apo jo, nese nuk jane te zbuluara nuk thote se nuk ekzistojne, nga nje njeri i tille, shume ndershmeri nuk pritet!] pra cdreqin kishte qe falsifikoi-kopjoi nje doktorature?! Eh i dashuri im, nuk eshte vetem etje per pushtet qe i terheq sharlatane te tille, por eshte dhe nje ndjenje cfilitese per te qene te aprovour, te shkolluar, te degjuar e te respektuar. Ky Baron quhej ekspert ne Politiken e jashtem, po ashtu ne finance, e deri tani drejtonte mbrojtjen. Baron e ka titullin por nenshkruante shkresat zyrtare si nje Akademik, Dr. Zu.G. Dhe jo pa dashje! Tani se perdor me titullin por kjo nuk eshte me ne dore te tij, qe te kuptohemi nuk e beri dhe kete nga ndershmeria apo se i dhimbset Gjermania, ka karakter apo eshte i ndershem, thjesht nuk mundet!

Ai vodhi, mashtroi, genjeu koleget dhe popullin e tij e kjo ne nje politike-beres e nje Minister nuk eshte e lehte te kapercehet, aq me shume te shikohet si gjest i admirueshem, leje me te merret si etalon krahasimi [shiko, per kaq Pak- nje diplome falso-kopje!] per “te pagdhendurit e Shqiperise!” Ate qe perkrahesit a tij, dhe Tani me pak, e quajne si “pakujdesi” ishte nje gjest i qellimshem mashtrimi, e keqja eshte [per Baronin Zu] se u kap me presh-ne-dore!

The doctoral dissertation of Baron zu Guttenberg (what other title should we give him now that he has lost both his doctorate and his ministerial title?) was found to mirror the work of others, word for word and page after page.

Disertacioni i doktoratures te Baronit zu G. [cfare titulli tjeter ti japim atij tani qe ka humbur doktoraten se bashku me titullin ministerial?] u zbulua qe pasqyron punen e te tjereve, fjale-per-fjale e faqe pas faqe. Marre nga BBC-ja.

Sipas Der Spiegel [qe si ka dhe aq qejf konservativet] e TV-ve Gjermane, njerezit a quajten ate “me ne fund nje politikan qe mund ti besojme” por a mundet njerezit ti besojne atij tashme, Nje personi qe genjen per tituj te fituar pa mund, qe vjedh disertacione, qe mohon ta kete bere kete apo e quan pakujdesi- a eshte ky nje person i besuar?!

1. Baroni nuk e ka pranuar qe kjo eshte dicka me shume se pakujdesi.

2. Baroni ka genjyer koleget, akademiket a publikun.

3. Baroni eshte vecse nje genjeshtar e falsifikator i rendomte.

4. Baroni nuk dha doreheqje, sic konsiderohet ajo, apo sic na thote Tani “tak-fak” u ngrit nje stuhi mediatike e ai u Detyrua ta beje kete.

5. Si ish-minister federal i Ekonomise dhe Teknologjise [ai beri dhe gjera te mira, sic dhe e lavderuan] e me pas i Mbrojtjes, nje mashtrim i tille, nuk i falej e si rezultat u shty te jape doreheqje kur te gjitha mundesite e tjera i mbaruan.

Merkel u mundua ta mbroje per nje kohe te gjate : une desha nje minister, jo nje kerkues shkencor, u shfajsua ajo. Vete duke qene Dr ne Kimi [jo fallco si Baroni ] ajo me ose pa dashje hodhi poshte fjalet a saj te meparshme: “Gjermania eshte nje shtet ne radhe te pare i Arsimit e Shkences” tani Merkel qe ben moral neper Europe, per financat, emigracionin, vlerat familjare e rendesine a Arsimimit, that Oh Ska Ndonje Gje te Madhe!

Vertete “nuk pati” por koston politke do ja shohe me vone. Baroni, apo njerez te paguar prej tij bene nje pakujdesi, [shih – ai nuk eshte aq i ulet ti beje kopjet vete, apo jo?! Gjithmone dikush tjeter do fajesohet per aristokratet qe dhe kur bejne gabime- lexo vjedhje jane ose naïv, ose te prere ne Bese. Sikur dikush tja bente Doktoraten Mire, do ishte mire apo jo?! Jo vjedhje sigurisht, nese dhe kur Baronet nuk kapen, gjithcka eshte OK!] por e dime qe ato bene Vjedhje.

Nuk ka me troc. Nuk eshte nje gabim i lehte. Kopja denohet ne grade me te uleta shkolle, deri ne perjashtim, te gjithe e dime kete. Ai ka bere plagjiature, vjedhje te punes te dikujt tjeter. Kjo grabitje ne mes te dites, te ideve dhe punes akademike te nje personi tjeter, e nxjerr baronin sin je sharlatan e hajdut. Duke qene pjese a nje familje me pasuri deri ne gjysme milliard dollare, ai ndoshta nuk ke nevoje te vjedhe para, po kjo eshte vjedhje po ashtu. Nje hajdut eshte hajdut, nese vjedh scrap-metal apo vjedh tendera apo vjedh diploma.

Mijera profesore Gjermane, te indinjuar ne kulm i shkruan Dr. Merkel-it qe kjo nuk eshte thjesht plagjiature, por vjedhje dhe shembulli me i keq qe mund ti jepet brezit te ri, atyre qe studiojne dhe atyre qe punonje shume qe te arrinje grada e diploma. “i shkreti Baron” i rritur me luge te argjendte e i mesuar qe te marre cfare ai do, kujtoi se dhe Doktorata mund te blihej.

Po. z.A.L. ai e Bleu, apo provoi ta mbante te blere, sic dhe blihet-mbahet ne Shqiperi. Nese tek ne quhet deputeti Tome e paguan 4000 Euro dhe tjetri Baron zu G dhe paguan te tjere apo vjedh vete, ajo dimplome eshte e BLERE.

Nje e keqe tjeter eshte qe shume gjermane e shikojne Baronin si nje viktime te “establishmentit”, well you couldn’t make this up. Si puna e Sarah Palin effect sa me shume budallalliqe i dalin Sares se shkrete me popullore behet ne ca qarqe, njerezit a thjeshte qe ndjenje nje fare revolte me “smart assess” ne media e mendojne, oh no, not again, why are you picking on Poor Sarah.

Nje pjesetar i Elites sic Google dhe Tani nuk lodhen duke na perseritur, tani per ca eshte “poor Baron zu G.” e me keq ne Shqiperine tone te humbur, na jepet si nje shembull, qe ne mos duhet ta ndjekim, u dashka ta respektojme per Kurajon e te dhenit Doreheqje. Shih Gjermanin, car disipline mor daje, sa i prere e koshjent per nje "gabim te vogel" ...

Tanin vazhdoj ta dua dhe ta lexoj, por me baronin dhe Otton po ashtu kete rradhe i ka ra me ate Pa Xham. Merkel u mundua ta mbroje por ne fund u detyrua ta braktise, koleget e parties ju kthyen kunder, bota akademike Gjermane u revoltua njezeri, vjedhja e disertacionit dhe si rezultat titulli perkates jane provuar katerciperisht, pra nje ish minister Ekonomie e i Mbrojtjes, vjedh diten per diell, e mban kete te fshehur per 5-6 vjet, proteston deri ne momentine fundit qe ishte nje pakujdesi [sigurisht harroi 400+ faqe ne fund te cantes qe ju ngaterruan me te tjerat] … e ne ta marrim si shembull te mireqene qe ky cuni-i-mire-Baron, dha doreheqje EDHE PSE “ su kap me goca, droge apo tender tullash” kjo eshte pak si shume, them une.

Kjo eshte kronografia per z. Lame qe na “respektoka kaq shume gjestin e Gjermonit”

- Z. Karl akuzohet per plagjiature.

- Z. Karl e konsideron kete Akuze Absurde, duke e kundershtuar forcerisht e kategorikisht.

- Z. Karl me vone thote qe nuk do e perdor titullin Doktor PERKOHESISHT, derisa Universiteti te hetoje kete akuze te pabaze.

- Z. Karl ne palament, ne mess illaritetit e zhurmes te deputeteve deklaron: Nuk kam kopjuar-vjedhur-mashtruar [cheat] me dashje, por kam bere ca gabime serioze.

- Znj. Merkel e merr ne mbrojtje: Nuk e mora per nje asistent akademik, por per minister te mbrojtjes.

- Skandali vazhdoi e shperthey me shume.

- Bota akademike shprehu indinjate e reagoi publikisht.

- Media e Publiku potestojne.

- Karli, u lodh, me mire te themi s’pati nga t’ja mbaje.

- Dha doreheqjen.

Sa per Tanin tani, qe me aq mund na i rreshtoi te gjithe emrat e baronit [efekti eshte me i madh se ta qush thjesht nipi i ketij apo mbesa e atij, hm] dua ti kujtoj qe Baroni Karl zu G. tani njihet me nje emer te ri ne Gjermanine e tij dhe “neper bote” Baron zu Googleberg. Per copy and paste.

Ne fakt kur kundershtaret e tij politike donin ta tallnin perdornin te gjithe emrat e Karlit, per nje efekt tjeter, qe fare mire kuptohet, jo sic e perdorim ne shqipot -gazetaret e impresionuar.

Perleshja e Baronit si luan ne emer te vertetes e si viktime e akuzave te pamendueshme per nje aristokrat te kalibrit te tij, zgjati 2 jave Tano!!! Nuk pati, hic, te bente me ndergjegjen, kurajon, moralin apo…tani nje krahasim final, alla-shqipo…

Meta duket si hajdut xhepash, me ato 0.7 Milione eurot, femrat e me the te thashe. Ne fund eshte nje palo Mete, qe as nuk reformoi Ushtrine Gjermane [ketu kujdes] as nuk ishte projektuar si Kancelor i ardhshem i nje vendi me fuqi te madhe ekonomike e as nuk ja degjon kush pordhet e zerin ne Europe apo me gjere.

Por “per Meten” u vrane 4 vete e sa kane humbur ne Shqiperi, Hm…ketu prap nuk jam dakort, per Baronet e tipit zu G., Europa ka pase shume luftera e mjerime, sepse aristrokratet “te fyer ne nder” hidhnin dorashka shtet me shtet apo filloning luftera per pushtelliqe, korrupsion, territore apo dashnore. Meta e metistet qe ferkojne nje sekretare apo vjedhin “pak”, jane peshqe te paperfillshem ne llumin e humanitetit.

Baronet Zu, jane me te rrezikshem per mua. Per nga vijne, shtetin – forcen qe kane pas, e pasojat qe kane ardhur historikisht, e vijne prej tyre.

P/S. nuk po marr nje imazh keshtjelle, as te kishes ku Baroni ka te drejte sipas disa ligjeve arkaike te emeroje famulltarin lokal, por nje proteste Gjermane, te huazuar nga stili Arab me kepuce ne dore, qe thote: Mashtruesi eshte mashtrues ne te gjithe boten e duhet te ike, qofte me 12 emra, 7 tituj, 25 lidhje te shquara apo fjale te bukura. Baroni Karl eshte vecse nje vjedhes Ordiner, qe u forcua te ike! Kjo eshte e verteta, Shqiperia ka mjaft raste te tilla me ordinere qe u forcuan te ikin apo jane akoma aty...nuk eshte e nevojshme te mirren shembuj te tille nga "bota" te mesojme nga gjerat e liga te botes.

21 Komente

Shume e gjate si replike BP.
Me duket se doni te thoni se meqe nje minister gjerman ka me teper mbi supe se sa nje minister shqiptar ketij te fundit i lejohet me teper shperdorim. Nqs po, shume gabim. Madje une do mendoja se duhet te ishte e kunderta. Ne Shqiperi nuk duhet lejuar shperdorimi pikerisht sepse eshte vend me i vogel dhe nuk ka burimet njerezore me shumice si Gjermania.
Me duket se po krahasoni Gjermanine PARA 70 vjetesh apo me larg (kur kujton lufterat) me Shqiperine e SOTME. Dhe per me teper nuk mund te gjykosh ngjarjet e shkuara me te njejtat standarde qe gjykon ngjarjet aktuale. Cilat ishin psh te drejtat e njeriut ne shek 13?
Nqs nuk e keni te qarte se sa ka kopjuar Guttenbergu shikoni ketu. 13 kopjime ne 475 faqe doktorature ose 2.73%. Sigurisht qe edhe 1 kopjim eshte gabim. Por krahaso standartin gjerman me ate te vendeve te tjera (jo vetem Shqiperine).

 Shume na i ke rone ne qafe Tanit, ti BP. Se pari nuk se e lavderoi kaq shume, por dukurine dhe qytetarine gjermane u perpoq ta perkthente ne shqip-eri.

Me shume respekt per ba-ne..........

E fillove me nje pershkrim per Tanin, se sa dhe ku eshte i zoti, dhe ca konsiderata te ndryshme per te dhe   pastaj u more me shkrimin. Sikur bie pak ere kjo pune.......

I ka rene ne qafe ne menyre dinake. E lavderon per shkrimet, por ne te njejten kohe me ton ateror i kujton amatorizmin...... e pastaj shkruan nje carcaf per te thene qe nje minister mbrojtjeje qe dha doreheqjen per arsye te paimagjinuara ne Shqiperi, qenka me i rezikshem se nje zvkryeminister hajdut. Gjithsesi, mire qe e la me kaq dhe nuk vazhdoi me ato teorite e njohura te relativizimit dhe te na tregonte qe sa mire qe mbi koke kemi Olldashin, Rulin, Bashen e Argiten. 

I nderua BP!

Lavdi Zotit qe gjendet ndonje si ti, dhe s'jane te gjithe Lame, Lubonja, Klosi, Stefani &Co. Shkrimi yt ishte analitik, i kendshem per t'u lexuar, dhe i denje per te zene nje faqe kryesore te nje gazete serioze ne vend. Ndryshe nga shumica e shkrimeve ne PPU apo ne shtypin e perditshem, ku dalin dhunshem te siperpermendurit ose klonet e tyre, per te na thene se sa "un-cool" eshte te jesh qytetar i ketij vendi.

Problemi eshte se keto lloj penash nuk shfaqen ne masmedia, per arsyet qe dihen. Tregu mediatik eshte ajo kenete qe eshte, ku vetem krimbat dhe shushunjat mbijetojne. Pronaret e ketyre mediave, edhe pse kane shume vite qe shohin se shitjet e gazetave bien, edhe pse cmimet vetem i ulin, nuk kane kuptuar se lexuesit i ka ardhur ne maje te hundes nga vemjet. Kane bindjen se te besh servilin e oborrit te majte apo te djathte eshte me fitimprurese sesa te thuash te verteten. Mbase me kete metode ata shpresojne te vazhdojne te mbijetojne me therrimet e oborrit, e kote te merresh me njerez truri i te cileve eshte shplare ne menyre te pakthyeshme nga sistemi.

E rendesishme eshte qe, me raste fatlume, te qellon, si kesaj rradhe, te lexosh nga nje person qe nuk vuan nga komplekset e inferioritetit per shkak te pasaportes.

Te falenderoj per kete kenaqesi. 

Pergezime BP.  Pune mjaft e paqme.

 BP, ne artikullin e Lames, nuk ishte e rendesishme vetem dorheqja e ZU-s, qe ne fakt duhet permendur per opinionin shqiptar dhe tregun politik shqiptar (ku politikanet nuk para shqiten nga kolltuku), por e rendesishme ishte dhe interpretimi i gabuar i thenies se Bismarkut , ku Lamja e sqaron te plote fjalen e tij. (Lexo te lutem komentin tim, tek artikulli i Lames). 

Ky artikull vetem sa shane ose kritikon por nuk jepe ne asnje rast zgjidhje

kur korrelacioni te Huaj-Shqiperi-tare, eshte pothuajse perhere ne dem te kesaj te fundit

-- Vetem hedh poshte. Na thuaj nje rast kur ka qene ndryshe. Dhe mos na sill raste nga Rusia ose Kina.

 

"Nuk ishte as "he jumped before he was pushed" por Baronit nuk i mbeti zgjidhje tjeter! Ngjarja –pa krahasime me Shqiperine fare!"

-- Kush ta tha ty qe skishte zgjidhje. Asnje nga mediet ne Gjermani nuk ka folur keshtu. Baroni kishte zgjidhje. Nuk ja kerkoi njeri doreheqjen. Por e beri sepse prokuroria donte te hapte ceshtje per mashtrim. Gje qe ne shqiperi nuk ndodh ndonjehere si nga Prokuroria (hapje ceshtjes) si nga Politikanet (dhenia e doreheqjes).

"Meta duket si hajdut xhepash, me ato 0.7 Milione eurot, femrat e me the te thashe. Ne fund eshte nje palo Mete, qe as nuk reformoi Ushtrine Gjermane [ketu kujdes] "

 -- Nuk e di nga i ke informazionet por ne parlamentin e Gjermanise kishte nje   interpelance per reformimin e ushtrise. As ne leter nuk ekziston asgje, dhe ti e ke bere reformimin te kryer. Pervec skandaleve ne ushtri nuk ka ndodhur asgje. As si minister i ekonomise nuk ka bere asgje. U zgjodh ne vitet e fundit, dhe po ta njohesh Gjermanine reformat behen 2 vitet e para se pastaj fillon pergatitja per zgjedhje. Po qe se na gjen ndonje reforme ne ekonomi na e thuaj qe te mos mbetemi injorante. Mund te kerkosh sa te duash por nuk do gjesh asgje.

Por "per Meten" u vrane 4 vete e sa kane humbur ne Shqiperi, Hm…ketu prap nuk jam dakort, per Baronet e tipit zu G., Europa ka pase shume luftera e mjerime, sepse aristrokratet "te fyer ne nder" hidhnin dorashka shtet me shtet apo filloning luftera per pushtelliqe, korrupsion, territore apo dashnore. Meta e metistet qe ferkojne nje sekretare apo vjedhin "pak", jane peshqe te paperfillshem ne llumin e humanitetit.

Baronet Zu, jane me te rrezikshem per mua. Per nga vijne, shtetin – forcen qe kane pas, e pasojat qe kane ardhur historikisht, e vijne prej tyre.

--Me duket se ja ke futur kot ketu. Nuk po e mar mundimin te te komentoj. Vetem po bej copy&paste si von und zu Gutenberg smiley Dhe bashkohem edhe me shkrimin e Pjer.

 Mua mu duke si "Doni me per Belulin, ja keshtu !"

Shqipja e shkruar, shkelqyer ke qef ta lexosh.

Faleminderit Peshq, per komentet.

Eko- Konkluzioni se nje minister Gjerman ka mundesi per mire / keq me shume [i imi] ose se ne Shqiperi kjo nuk  duhet lejuar [i juaji] jane te dyja subjektive, e te dy mund te kemi te drejte. Mund te behet rast pas rasti, ose jo. Baroni nuk ka kopjuar 2%, [ky nuk eshte as fallsifikimi apo mashtrimi i tij i pare-e i fundit] une per kete dhe mora nje Quote nga BBC. Pikerisht sic thua ti standartin Gjerman doja te krahasoja – te quajtur standard [qe ekziston, ne shumicen e rasteve] ate standard qe z. A.L. e zuri si shtyse per ta krahasuar me te tonin, apo marre si shembul. Ne kete rast ishte krahasim i gabuar. Kjo nuk ishte "vetem" kopje, u mundova ta shpreh kete ne shkrimin tim me argumente.

Alidemso- faleminderit per repliken. Se pari du ate them, perseri, Tanin vertet e pelqej. Ka kurajo qytetare, eshte pikant, ka stil e pjekuri ne shumicen e rasteve; prek tema aktuale, Shqiperia e rremujat-shkaterrimet-cenimet-nenvleftesimet-korrupsioni etj, duken se i dhembin sinqerisht. Rubrika “Shqiperi Tavolinash” eshte nje nga favoritet e mija. Nuk dua [dhe as qe mundem ta patronizoj Tanin, e kerkend] por ne kete rast duhet kuptuar qe ai pati nje si pune “off day” Me troc, nje totally lazy day. Historiae Baronit-sipas Tanit, nuk i korrespondon realitetit, te jemi serioze tani.

Realisht Tani, apo cdo njeri, superstat ne sport, apo profesionist kudo te jete, eshte “entitled” me pase nje off-day. Por me shume eshte dhe nje dukuri tjeter [e Tanin- por dhe shume te tjereve] qe u mundova ta prek, dhe ishte shtyrja per shkrimin tim… Krahasimi me boten. Artikulli Tanit prek gjestin e Baronit, sic e sheh apo mendon ai, une bera te timen, duke dhene me fakte qe Baroni Zu…nuk eshte aspak per tu marre shembull.

Tregova si ka ndodhur, Baroni u detyrua, jo se e ndjeu ta bente kete, ai nuk pati zgjidhje tjeter, dhe ky process zgjati 2 jave! Z. A.L. i ka te gjithat mundesite te bente pak “ research” pas nje analize te detajuar do mendonte-fliste ndryshe. Ky eshte mendimi im. Perse nuk mund te bej [bejme] nje debat pa e pas inat dike? Bile dhe duke e lexuar rregullisht!

Patriot – nuk ka asnje dinakeri ketu. Nese do e kishe ndjekur ngjarjen me vemendje [jo se duhesh qe, por meqe po replikon] sic Tani flet apo lavderon-krahason Baronin qe mund ti beje-kete [si me ke-kam-kete/folje] te gjithe/a, jane krej ndryshe me rrjedhjen qe pati kjo histori. Ky ishte “ carcafi” per te prure faktet e sjelljes se Baronit. Te lutem te kuptosh, ky Person, Baroni zu G. nuk dha doreheqeje per arsye te “paimagjinuara ne Shqiperi” pasi nje llogjike e tille do thonte ai “po hante pershesh me kos” e gjynah. Ai u vu nen nje akuze popullore, e me pas kriminale. Une permenda fenomenin Sarah Palin e ne Gjermani ka shume qe mendojne si ty, bile ka nje faqe massive ne Facebook, per persheshin me kos…dhe “ te varfrin Baron” qe i qajne hallin, e mbeshtesis bile e kerkojne back. Nuk eshte cudi te hiqet i persekutuar nje dite.

Ti ke mendimin tend, por nese do i shohesh gjerat ne kontekst, si ndodhi, pse ndodhi, pasojat etj…ndoshta do mendoje ndryshe. Ne fakt kur Merkel rreshqiti e nuk i kuptoi pasojat imediate, apo afatgjata une dhe ti jemi “te falur” te spekullojme. Standartet Gjermane hyne ne veprim, por jo nga Baroni! Ishin te tjere ato qe e forcuan kete, publikisht. Ruli, Argita e te tjere, nuk jane favoritet e mij, kjo sa per ta thene.

> >

Goldman –te jam mirenjohes gjithashtu. Une jam lexues i rregullt i Peshkut. Lexoj  shkrimet e replikat, kam favoritet e mij si gazetare, po ashtu Peshq J Qellimi im ishte i thjeshte - Eshte Nje ndjenje INFERIORITETI ne shume Shkrime e shume analiste ndaj botes, e superioriteti ne rastin me te mire ndaj lexuesve e ne rastin me te keq kur faktet nuk kerkohen, vleresohen e sikur harrojne se fjala e shkruar tingellon jo me si “muhabet tavoline”. Kjo eshte dembelizem, e mungese e theksuar profesionalizmi, ti shtosh dhe inferioritetin me/ndaj botes, del… . Krahasimet e bera jane bere aq boze, sa bota apriori jepet si nje shembull qelibar, ne shumicen e rasteve. Kjo me revolton, pasi une jetoj ne “bote” e me vjen keq si Shqiptar, sic dhe ju vjen ju qe banoni aty, qe jeni te ekspozuar ndaj nje bombardim pa sense, aq me pak llogjike, me ca shembuj te pavlere, e ne rastin e Baronit “ completely misleading” dhe aq te paqelluar sa nuk me besuan syte kur e lexova te tere artikullin!

Une nuk jetoj ne Gjermani, por ndjek lajmet ne UK, jam interesuar per globalizmin, politiken, Europen etj…e Kjo ceshtje si ne Gjermani e ne “bote” eshte pasqyruar ndryshe, aq ndryshe sa e shtroi Tani, sa une mendova te them Vec Si Ka Ndodhur Ngjarja. Asgje me shume! E zeza nuk behet e bardhe. Nese nje njeri intelligjent si A.L. qe shume shqipetare ne Shqiperi e Peshq neper bote e lexojne me kenaqesi rreshqet ne kete menyre, kushdo ka te drejten e replikes nese ka mundesi te bjere fakte te kunderta. Po ashtu une, e ju, pas gati 20 vjetesh nuk hutohemi nga krahasime te pa-vlera, keto mund ti shiten-thuhen Rrokut ne ne nje fshat te Mirdites qe ka problem mbijetese e te impresionohet ose nje moment, pasi Rroku [nje person i permendur pa te keq- por si nje shqiptar qe se ka “luksin” te humbe kohe me debate akademike-politike e me the te thashe] s’ka rreh per analistet kur se di nga do i vije buka neser; por shume te tjere nuk ndjehen mire ne te njejten menyre si une.

Ky fenomen eshte bere tashme Kanceroz. Bota, te huajte, perfaqesuesi e soji…Mor VELLEZER, le te zgjohemi pake, BOTA NUK DO NA BEJE NE. Ne bote nje Ambasador qe flet si ai “miku i madh amerikan, Arvizu” qe Policia-Garda qe vrau kater vete, U soll OK dhe u permbajt…do krijonte nje stuhi! [ja rreshqita ketu dhe une me Boten, lol] Tek ne, ne neshtrimin tone gjyhnahqar, vetem disa gazetare bene nje gjysme kritike! Ne kemi te meta [kush nuk ka?] kemi probleme [te gjithe kane] kemi vuajtje [ku eshte shkruar qe ne duhet te kemi nje easy-ride, me nje shtet qe akoma nuk ka mbushur nje shekull?!] por “bota” ne nivelin qe e perdorim [reduktuar] ne, nuk eshte BOTA!

Ka ikur koha tani te themi apo te na thone [!] “eh jashte behen gjerat ndryshe” shih sa te mire, sa te ndergjegjshem e parimore jane ato. Ne jemi jashte, e pame-shohim qe ne esence, si jashte-e-si-brenda, njerezit jane njesoj. Korrupsioni, mashtrimi, vrasja, prostitucioni, vjedhja, droga e te tjera si keto nuk jane “fatalitet ekslusiv” i Shqiptareve. Une do shkoja me tej te them se “Ketu=Jashte=Bote” keto ndodhin me nje kosto, frekuence apo pasoja qe nuk i rrine asnje krahasimi me Shqiperine. Ndryshimet aparente jane mund te jete qe disa “deals” behen ne Ritz e ca te Miri i Fatimes, ne bote luhen miliarda dollare a fati i 00-000 milione njezerve e tek ne me pak…por te hyme me thelle, Neokonet Amerikane e nderhyrjet e tyre, ndikojne shtete ku akoma njerez po vdesin. Sala e te tijte me veprim a mosveprim, zhduken 26 ne Gerdec e po mbajne ne valle nje Shqiperi te vockel, por nje Irak apo shume shembuj qe skemi kohe ti marrin ketu…jane si mos me keq. Ishin dje, jane sot e do jene neser. Nga kjo BOTA “qytetare”.

 

Eshte e drejta e kujtdo qe Gjermanin ta shohim si te qyteteruar dhe kur eshte ne Shit, e Shqiptaret me disfatizem e primitive. Po ashtu dikush tjeter do thonte hey, Gjermanet mund ti kene dhene kesaj bote shume, shkence, art etj, bile kane dhe centreal- heating, por ne ekuacionin e humanizmit te larget a te afert jane i cike me barbare se ne. Mendje mendje kjo dynja. E nese une do marr nje shembull ka Gjermoni, do jem i sigurte qe do marr nje shembull per te qene, Jo nje Hajdut-Plaghiarist-Mashtrues qe u mbajt me thonj pas karrikes per mese dy jave. E iki, kur e bene te ike.

> >

Bota ka aq shembuj te ligj, sa kur ne reduktohemi ne “default position” te medias-analisteve Shqipetare [shumices] “Shif Gjermanin e qyteteruar” une quaj as me pak e as me shume, nje insult te inteligjences time, tende e shume njerezve qe kan mendim te Pavaruar e te bazuar ne fakte. Meqe e permendim boten, nese nje gazetar do Permendte Baroni ne BOTE, keshtu si beri “Tani yne” reputacioni tij do merrte nje goditje serioze!  Gabime te tilla ne epoken e internetit ngelen, nuk zhduken. Google Sokol Balla, nje analist i arritur, per nje kopje nga Ekonomist ka ngelur ne Google me reputacion… te cenuar. Te faleminderit serisht.

I Pakapshem-J

Pjer- te lexoj komentet shpesh, me kenaqesi. Tani, shkurt me ate artikull ja ka future kot! Nga fillimi ne fund! Te jemi realiste. Une nuk bera replike per nje paragraf, por per thelbin e krejt artikullit. Pse  Baroni…e si ishte puna ne realitet. Bismarkun, qe ai permend pak… duke ja shtuar po ashtu lavdine Baronit “by association” ka thene c’ka thene. Me pak kopje. Ka qene Meterniku qe futi ne diplomacine moderne fjalen “ Shprehje Gjeografike” kjo per Italine. Po ti hyme me shume, do na dale se dhe ca Gjermane me te medhenj se Baroni se paskan shume problem kopjen, nga njeri-tjetri J Eh keta Gjermonet. Kjo shprehje po ashtu eshte perdorur per Gjermanet ne kohen e Perandorise Romake, e Otto vete e ka perdorur per Europen si Shprehje Gjeografike. Ne, si te vegjel, te shtypur e te vuajtur qe jemi-ishim, e kemi lexuar si “literally” cfare Bismarku tha…por ta shohim ne kontekst historik e nga perspektiva Gjermane-politika Europiane e Shek XIX, Shqiperia nuk figuronte aq shume ne radar, sado qe neve nuk na vjen mire. SADO E PADREJTE QE ISHTE.

Ne dhe mund ta deklarojme tani Xhaxha Otton si “mik te madh te shqiptareve” e udhezues apo keshilltar te mire, por me beso qe nuk ka qene i tille. Ottoja [Ottua?] me shoke, jane te njohur per thenie qe vertete nuk i kane pase problem ti thonin e ti harronin, te shtynin dike apo paqesonin dike tjeter, te perkrahnin nje grup apo ta ndersenin kunder te tjereve… thjesht politike, nuk i ka djegur shume per “Shqiperine e asaj kohe apo te ardhmen e saj” . Besoje kete.

Por le te shikojme historine e sa “dashamires” u tregua Otto, e pse fjalet jane vetem fjale. Kongresi i Berlinit kishte nje krize te madhe ne dore. Dy perandori ne lufte 1877-1878 Rusia e Turqia. Paqja e Shen Stefanit u rishikua. Interesi Britanik diktonte qe ta mbante Turqine e rrenuar ne kembe e mos ti lejonte Rusise shtrirje detare. Austro-Hungaria kishte interesat e veta etj. Lufta Ruso-Turke solli rrezikun e copetimit te Shqiperise [ne fillim Turqia e mbeshteti Lidhjen e Prizerenit] por Kongresi i Berlinit i dominuar nga Bismarku i injoroi problemet ballkanike, qellimi i tyre [si dhe interesi] i afert e i larget ishin Fuqite e Medha, keshtu Lidhja nuk pati zgjidhje tjeter vec luftes.

Ottoja-zemermire, e Ottot e tjere vertet nuk i krijuan problemet shekullore te Shqiptareve, por duke deshtuar, harruar  e plotesisht injoruar problemet Ballkanike [e Shqiptare] zgjaten agonine tone, ne nje kohe qe po te ishin te interesuar mund te benin dicka. Une nuk e blej qe Ottos i rrifte aq shume, pavaresisht keshillave te perzemerta qe na Paska dhene per eliten Shqipetare. Kontesti Historik na thote vetem kete: Kombi Shqipetar, megjithese nuk kishte nje njesi shteterore asokohe, rrezikohej te ZHDUKEJ. Une i falem patrioteve te L se Prizerenit, Bismarkut…ASPAK! Ne ate lemeri-ekzistence, fjalet e Otto Bis. Jane me shume se sa tallje…bile ishin-jane CRUEL.

Une e ti sot, mund tu themi njerezve te mire te Darfurit, qe shkollimi, elita apo ekonomizimi me kursimin e kripes, recetat e makaronave ndikojne mire ne te ardhmen, por te gjoret me lote ne sy…po na luten: what about HERE AND NOW?!

Keshtu ishin shqiptaret, i dashur, ne prag-pas Kongresit te Berlinit. Ate cfare ajo Lidhje beri, pershtypja ime eshte…qe ne akome nuk e vleresojme si duhet. Nese ka nje pike ne Historine Shqipe, plotesisht dominante te tipit do-or die…per mua nuk eshte pushtimi Turk [dicka e pashmangshme ne ate kohe!] dhe as Pavaresia [monumentale gjithsesi!] por eshte Lidhja e Prizerenit.

Tani vec e permendi si shprehje, dhe mire beri, sa per te qene Brenda, por e lagu-se lagu Bismarku, nuk ndryshon aspak Faktet Historike. Ai kishte dicka ne dore…s’deshi ta bente. Puna e tij. Pra le ti falemi atyre Shqipove te Mire…A.F, S.V. e shume te tjere. Shqipetaret nuk ishin ne holiday por refugjate anekend nga masakrat serbe-turke-malazeze. Ruset nuk e njihnin problemin Shqiptar fare…ato donin ti jepnin Korcen e me shume Bullgarise [!!!!] Serbia- te tjera troje. Mali Zi do rritej tre here [!] ne number ne kurrizin tone, e pjesa e mbetur…nje Lajthi, do i lihej Turqise.

Fjalet “e mira e te mencura te Bismarkut” Sinqerisht nuk me impresionojne, emocionojne apo mallengjejne aspak. Jam i sigurt qe ndan mendimin tim se Kur parardhesit tane po laheshin ne GJAK…ato jane fjale akademike. Nje tallje, nje shpoti e nje “piss off guys” per NE-Shqiptaret, se per Shqiptaret e asaj kohe jam shume i sigurte se i kuptuan SHUME MIRE. Ato Shqipetare te vuajtur e te zgjuar te asaj kohe e Kuptuan si-pse e tha Bismarku. Kualifikimet e interpretimet e fjaleve te mepasme nuk u hyne ne sy. E me te drejte. Ato nuk e paten lluksin tone te debatojne a zbulojne semantiken e Bismarkut apo tek e qysh.

Ne po viktimozoheshim deri ne ASGJESIM, Bismarku e kishte lluksin nga kancelaria e tij e ngrohte te na BENTE MORAL per elita [cilat dreq ELITASH?! Ne ishim nen Pushtim prej 400+ vjetesh!] por Shqiptaret e masakruar, shtepite e djegura, fshatra e qytete te rrenuara, nuk mund ti harrojme sepse Bismarku na mesoi se “patatja eshte dhe buke edhe gjelle” e tani na del me dy flali me shume, qe Paska-pate-thene, qe Hapni kioska se “French fries” are good idea for a cheap family business, e se pati me tallje sic e morem ne.>>

E thashe dhe ne Replike qe dhe per Otton Tani ja ka fut me ate Pa Xham, por nuk ishte vendi te ndalesha aty. Meqe ti me ngacmove mendimet, po te jap nje pergjigje te gjate, ne kontekstin historik.

Pra ne vend te “Mesimeve e Keshillave te Bismarkut” Une po FALENDEROJ Lidhjen e Prizerenit, se Pse une Quhem SHQIPETAR SOT, nje emer-origine qe jam krenar ta kem. Besoj nuk te ngelet hatri nese refuzoj te shoh Birsmarkun e shprehjet –Aksionet [me mire, mos-aksionet] e tij te PAVLERA ne menyren qe Tani e shpreh.

Emil. Une nuk shaj e as kritikoj, thjesht thashe me fakte, po ashtu mendimin tim, qe ne kete rast autori eshte gabim. Nuk ka ndodhur ashtu sic thote, krahason apo merr shembull ai. Une nuk kam pse jam zgjidhje! Ai beri-mori nje KRAHASIM-SHEMBULL. nje problem i thjeshte, ne dukje. Autori bazoi gjithe Artikullin ne te pa-verteta, deduksionet e pergjithesimet nga nje kendveshtrim i tille, nuk mund te jene te vlefshme, shto dhe “nenshtrimin-paralizimin-pervujimin” mediatik-civil,  shqiptar ndaj Faktorit te Huaj..dhe e kupton vete. Ishte replike fakt-per-fakt. Shih ne Kosove, fakti i fundit me grupin mediatik Koha. Ambasadori Marikan i kercenon per veprim Kriminal, pasi ato publikuan nderhyrjen e tij ne zgjedhjen-manipulimin e presidentit! Koha nuk u perkul, i lumte! Por shume te Huaj shohim qe nejemi mjeshtra te “self-flagelation mood” e kur vjen puna na e bejne me keq. x 1 milion! Z. A.L. me ironi, deshperim e me ca silogjizma, kete na e dha si Shembull Qytetar. Per te. Nje Hajdut-Mashtrues Gjerman- sic dhe realiteti eshte. Per mua mashtruesi Gjerman apo Shqiptar jane Mashtrues. u morr me Goca, tulla, falsifikime apo vota, eshte mashtrues. E ben si e ben, do e bej perseri, ne fusha te tjera pa shume brerje ndergjegje.

1.       Ti deshe nje rast. Shqiptar. E dhashe me Lart. Nuk ishte Bismarku qe na “beri nder” me keshillen e tij, ishte Lidhja qe mbrojti ekzistencen tone. Ka raste majft, majft te mendohesh. Thellohu J ose...Haxhi Qamili, ishte nje tjeter qe ne vend te … bej shaka sigurisht me kete te fundit.

2.       Me vjen shume keq kur thua Baroni kishte zgjidhje. Ai i provoi te tera. Mohimin, kercenimin, perdredhjen, vonimin, mashtrimin. Besoj e pe foton e “Gjermonve me Kepuce ne dore” dhe letrat/ peticionin e mijerave profesoreve a akademikeve – nuk i Shpika une. Prokuroria hyri shume vone! Ai nuk pati asnje zgjidhje, i provoi te tera, asnje nuki eci! Skandali u be ortek i pa-perballueshem. Meta meqe ra fjala u tregua me civil, nese "krahasojme" sic rendom ndodh, Bota e Qyteruar qe jep doreheqje shpejt e Shqipot primitive qe nuk japin kurre. Baroni 2 jave. Meta me pak. [spo lavderoj Meten, por se prura une Gjermanin mashtrues sa me ua tregu Shqipove!]

3.      Ti nuk mund te mbetesh injorant aspak, [fjala jote kjo] per kohen qe pati ai pati efekt ne ekonomi. Ceshtja e Opelit eshte pasquruar ne mbare boten. Ai ishte Ministri qe refuzoi me e “bail out” Opelin. Kompanite duhen ti zgjidhin krizat vete-tha Zu.G. Tani kur te shume qeveri bene massive bail-out ne sistemin banker, sa qe shume banka private tashme jane gati 70-80% a me shume mbajtur ne kembe me parate e taksapaguesve… po ashtu me kompani jo fitimprurese [Anglezet lane nam me Roverin e shume te tjera per dekada! Francezet po ashtu] ajo cfare ai beri, ishte e guximshme dhe koha [kriza boterore me pas] i dha te drejte. Me kupto, thashe pati suksese dhe jo qe ishte nje ideator apo JMK ne Ekonomi! Per Mbrojten…ai donte ta ristrukturonte jo vetem Bundeswehr-in por shkoi aq larg sa propozoi te ri-strukturoje NATO-n. Ti qe i njeh problemet Gjermane me mire, duket, besoj e je degjuar qe eshte i pari qe permendi termin War-Lufte, per trupat Gjermane “ne misione humanitare” nje gje jo e vogel kjo-si Term, per Gjermanine! Ai kaloi ne parlment nje “suspension” te sherbimit te detyruar. Megjithese nuk zgjidhi dot rekrutimin vullnetar.

Ketu po flasim per nje person qe projektohej si nje yll i politikes, tip rock and roll [stili I tij eshte AC-DC] dhe qe populli kishte shprese e besim ne te. Jo me Kot “e Matura Merkel” kaloi cdo cak ne mbrojtjen e tij, pasi ai ishte nje asset electoral. Shiko se ne nje apo dy vjet do beje nonji tip cameback-u. Mos u merzit dhe aq.

4.       Sinqerisht besoj, qe Black Baronet [ashtu e pat nje nga nicknamet-nga ngjyra e conservative! nje loje fjalesh e imja] jane me rrezikshem se “nje palo Mete” . Z. Lame na that qe Ky nuk eshte si Imami e kapterret e tij. [ne sensing e tij Baroni-pah-alamet-Cuni, + ca posti t'modh kish] Pikerisht Baronet e tille, ne krye te Ushtrise Gjermane mua me frikesojne me shume. Sigurisht kam paragjykimet e mija per Gjermont, frike po ashtu. Nese nje shef i Interpolit, nje  tjeter “Gjerman i Qyteteruar” vite me pare tha: Shqiptaret jane te lindur kriminele, une rezervoj te drejten qe shpreh nje si tip-unease, kur shoh qe Ministri i Mbrojtjes i nje shteti qe krijoi 2 luftera boterore eshte nje Fraud e me keq kur “e ndjeshmja dhe e vyejshmja” Kancelare e mbron.

Le te mbajme secili mendimin tone. Per mua Meta eshte vece nje zar patetik. Nje zuzar ordiner. Kohe me pare ne krahasuam Stalinin me Enverin- si dy diej qe na mbajne ngrohte, por krahasimi nuk shkonte, vertete!

Ai jo vetem kopjoi Disertacioni, nese do te hysh me thelle, por nje student i grades C-at best, mbaroi suma-cum-laude!! Vetem lidhjet familjare e politike e bene ate te zinte vent ne Uni. Nuk eshte vetem eseja gabim! Apo vetem deshira te firmose si Doktor! Ai ka falsifikuar dhe CV-ne. Ne Anglisht ka shume fjale per kete djale te varfer, Phony, Fraud etj. Pastaj, erdhi Lajmi qe ai do perballej me Akt-akuzen kriminale per dhunim te “copyright qe vjen nga plagiarizmi”.

Kjo ndoshta e mbushi kupen, po…por jo qe para kesaj ai “spati bere asgje” apo sdo binte nga pushteti. Fati I tij po vulosej, ndoshta ka dhe skelete te tjera ne dollap, qe mendoi ti mbante ku jane. Ky moment i dha te kuptoje qe ai u mbajt 2 jave, [e po te qendronte dhe 2 jave te tjera sic  e keshilluan apo u predikua ai mund ta kalonte skandalin] por kupa u mbush. Kerkoi falje, falenderoi miqte, ushtrine, popullin e dha doreheqjen, si LEGEN. Nga njerez si Baroni gjitshka pritet. Falso, mashtrues e hajdute ordinere ne karakter por ne shpirt e me pushtetin qe kane-marrin, jane shume te rrezikshem.

Artian- faleminderit anyhow, dhe per piperin J

Bloody hell, ky eshte po aq i gjate sa replika, por meqe u munduat te komentoni, thashe te pergjigjem me qetesi e falenderime, e meqe ishte shkrimi i pare. Jam matur shpesh te shkruaj tek peshku…por vetem tani gjeta guxim e kohe. Niveli i peshkut eshte mjaft i larte e jam i nderuar te ndihem pjese e ketij grupi dhe nese ja prish-apo kam prishur qejfin dikujt kerkoj falje ne advance.smiley Sinqerisht, perseris, z. Lame, shkruan mire IMHO, une e lexoj rregullisth e do vazhdoj ta lexoj, por nese faktet nuk qendrojne, kam bindje se “deep down” dhe ai vete [nese do e lexonte kete] do behej me i vemendshem, me i kendshem e me i mprehte here tjeter. Debati e kritika sjell vec te mira, nese shihen drejt. Ky eshte mendimi im. Tani L. kete rradhe ja futi kot, duke nenvleftesuar, mosnjohur apo bere perpjekje per ti njohur faktet, kur u fut ne analize e krahasime e " Gjermoni me ndergjegje" shihni-reflektoni-Cudituni lexues Shqiptare, atehere e qullosi fare.

> >

> >

 

Eko- Konkluzioni se nje minister Gjerman ka mundesi per mire / keq me shume [i imi] ose se ne Shqiperi kjo nuk  duhet lejuar [i juaji] jane te dyja subjektive, e te dy mund te kemi te drejte.

Ketu ndryshojme me njeri tjetrin. Ketu nuk ka te beje krahasimi i ministrave por i vlerave ne dekomraci dhe kjo ne cdo demokraci te vertete. Nese demokracia eshte parlamentare, presidenciale ose gjitheperrfshirese (si ne Zvicer) duhet et mizotrojne vlerat. Po ashtu edhe nese personi quhet Gutenberg apo jo nuk ka rendesi "kush mashtron nuk e ka te drejten morale" te udheheqe. Dhe kjo duhet te vleje edhe per cdo politikane shqiptar nqs duam te arijme ate shkalle demokracie si ne pjesen me te madhe te Europes. Ketu nuk ka vend per vleresime subjektive. Vlerat jane jo subjektive.

 

Une nuk shaj e as kritikoj, thjesht thashe me fakte, po ashtu mendimin tim

Per mua e ke mendimin te gabuar ne faktet qe jep. Ceshtja e Opel nuk eshte si thua ti. Sa per dijeni ceshtja e Opel ishte ceshtje e Kancelares. Gutenberg nuk kishte te bente me Opel fare. Dhe sic rodhen gjerat asgje nuk u be asgje ne kete drejtim. Asnje nga planet e bera nga Qeveria gjermane nuk u zbatuan. GM e mori gjithcka vete ne dore. U zbatua ideja e FDP dhe kjo nuk eshte partia e Gutenberg. 

 Ti deshe nje rast. Shqiptar. E dhashe me Lart. Nuk ishte Bismarku qe na “beri nder” me keshillen e tij, ishte Lidhja qe mbrojti ekzistencen tone. Ka raste majft, majft te mendohesh. Thellohu J ose...Haxhi Qamili, ishte nje tjeter qe ne vend te … bej shaka sigurisht me kete te fundit.

Une nuk e shikoj prape si ty. Na beri apo nuk na beri nder Bismarku por a kishte te drejte ai ne ate qe tha. Une mund te te them qe eshte e drejte dhe vlen edhe sot. Ne nuk duhet te presim ndere por te behemi te zotet e vetes dhe te na e japim se e meritojme dhe jo per te na bere nder. Ne te gjitha komentet e mia tek Peshku kam mbrojtur kete ide. Une jam i mendimit qe qeverite shqiptare te te gjitha ngjyrave kerkojne ti blejne nderet dhe jo ti fitojne.

Me vjen shume keq kur thua Baroni kishte zgjidhje. Ai i provoi te tera. Mohimin, kercenimin, perdredhjen, vonimin, mashtrimin.

Prape nuk eshte e vertete. Nqs e njeh pak Gjermanine atehere po te sjell disa raste. Ministri i jashtem Joschka Fischer kur ishte i ri kishte rahur nje polic. I bene te njejtin presion por nuk u dorehoq dhe u be nje minister mjaft i mire dhe ishte nga politikanet me te njohur. Raste te tilla ka edhe me ministrin e tanishem te financave per shkak te ndihmave me pare per partine e tij CDU. Eshte akoma minister. Ti shkruaje qe mediet e rezuan. Une do te thosha qe mediet e ngriten. Inskenimet e Spiegel dhe ZDF ne Afganistan nuk ishin te rastesishme.  

Ketu po flasim per nje person qe projektohej si nje yll i politikes, tip rock and roll [stili I tij eshte AC-DC] dhe qe populli kishte shprese e besim ne te. Jo me Kot “e Matura Merkel” kaloi cdo cak ne mbrojtjen e tij, pasi ai ishte nje asset electoral. Shiko se ne nje apo dy vjet do beje nonji tip cameback-u. Mos u merzit dhe aq.

 

-- Une nuk kam pse te behem merak. Ylli i politikes eshte i gabuar dhe i dashur nga shume njerez eshte e vertete.  Nuk eshte i politikes per shkak se pervece tha qe Gjermania eshte ne lufte dhe "deshi" te reformonte ushtrine nuk ka krijuar asnje vlere. Sa e ka reformuar ushtrine dhe sa te pabazuara jane theniet e tua mund ta lexosh intervisten e gjeneraleve qe deri tani nuk eshte bere asgje per reformimin e ushtrise. Nuk ka asnje resht as ne leter. Financimi eshte i pasiguruar. Cila stacionime ushtrie do te mbyllen nuk ekziston. Per momentin eshte problematike dhe sepse ka shume pak te intereesuar qe te behen profesioniste ne ushtri. Qe eshte i dashur ne popull nuk kam si e mohoj. Nga 80% e te intervistuarve te kthejne pergjigjen qe vishet mire dhe jo se ka bere ndonje gje. Por meqe jane te gjitha mendimet e tua po i pranoj si te tilla. Vetem se faktet jane krejt ndryshe.

Sinqerisht besoj, qe Black Baronet [ashtu e pat nje nga nicknamet-nga ngjyra e conservative! nje loje fjalesh e imja] jane me rrezikshem se “nje palo Mete” . Z. Lame na that qe Ky nuk eshte si Imami e kapterret e tij. [ne sensing e tij Baroni-pah-alamet-Cuni, + ca posti t'modh kish] Pikerisht Baronet e tille, ne krye te Ushtrise Gjermane mua me frikesojne me shume. Sigurisht kam paragjykimet e mija per Gjermont, frike po ashtu. Nese nje shef i Interpolit, nje  tjeter “Gjerman i Qyteteruar” vite me pare tha: Shqiptaret jane te lindur kriminele, une rezervoj te drejten qe shpreh nje si tip-unease, kur shoh qe Ministri i Mbrojtjes i nje shteti qe krijoi 2 luftera boterore eshte nje Fraud e me keq kur “e ndjeshmja dhe e vyejshmja” Kancelare e mbron.

Ti mund te thuash cfare te duash nuk te pengon asgje por une po te them qe e ke gabim. Nuk ka te beje baronlliku ketu. Atehere i bie qe vendi ku jeton ti sipas flamurit te mos beje hajer asnjehere se ka me teper parlamentare barone se cdo vend tjeter. Thenia e Shefit te interpolit nese eshte e vertete eshte e gabuar. Nuk mund ti pergjithesosh gjerat. Te njejtin gabim bene edhe ti per Baronet. Dhe qe Gutenberg nuk eshte si Imami dhe kapterret e tij kjo nuk ka dyshim. Me thuaj ndonje fjalim te Imamit ku trajtohen temat e ushtrise, pervecse toneve politike te partise se tij.  Ta thash edhe me pare. Politikanet tane presin ndere dhe perpiqen ti blejne ato dhe jo ti krijojne vet vlerat dhe te fitojne respekt nga koleget e tyre te huaj.  

Per te mbyllur gjithe kete po te them nje shaka nga Kanadaja. Studente shqiptare i shkon profesorit kanadez dhe i thote se ne Shqiperi shkolla dhe sistemi i arsimit eshte me i mire se ne Kanada. Profesori iu pergjigj: Prandaj shqiperia eshte aty ku eshte, dhe Kanadaja ketu ku eshte. 

Le te tregojme me shembuj qe jemi te mire sic e beri Nene Tereza dhe do ta shohesh qe do te na respektojne. (Nene Terezen e respektojne pothuajse te gjithe edhe se eshte shqiptare. Jane veprat qe i njohin njerezit dhe jo vetem ato qe thone)

 

 

 BP, faleminderit per tepliken. Po meqenese ne te mrenshmit, nuk i njofim ca gjona te te jashtemve, nuk po te kthej pergjigje.

Ndoqa me shume kenaqesi ty dhe repliken e zvicerianit. Vertete qe u kenaqa shume estetikisht, pasi me te vertetat qe thuhen aty, jam i baraslarguar.

Megjithate e verteta qendron aty midis jush, une per vete do mbetem nje spektator i nderuar qe lexoj shkrimet tuaja.

 BP, shoh (nga flamuri) qe jeton ne Britani, pikerisht ne ate vend ku media ka indoktrinuar (per te mos thene infektuar) popullaten se, Europa eshte plakur, plot kontradikta, se Europa ka marr fund, se Euro monedha po merr fund, se Europa nuk e ka te gjate, etj etj, artikuj qe fatmirsisht i japin dhe gazetat e Europes. Kjo eshte njera ane e skenes, ajo qe shohim, ndersa ana tjeter e skenes (ajo e padukshmja per popullaten), eshte se qeverite britanike, kane vite qe punojne kundra Europes, apo me sakte kundra disa shteteve perkatese. Une te keshilloj, te shohesh kanalet europiane, te lexosh gazetat europiane, dhe per nja 1 vit mos u merr me median dhe shtypin  britanik. Pas nje viti do shohesh nje ndryshim ne mentalitetin tend, do jesh me i paqte, me i ekuilibruar, me i çliruar, me i dlire. Nuk them se je person i keq, perkundrazi, por provoje 1 vit kete qe te them, dhe do te shohesh se sa e piset eshte mentaliteti britanik, menyrat e tyre.

Persa i perket kopimit, qe bejne njerzit, kjo eshte sindrom kudo, dhe titujt baron, dok-prof, akademik, nobel, jane fasada qe nuk e ndryshojne ADN e njeriut. Njeriu kudo, merr e jep, kopjon e dhuron, pervetson dhe shperdoron. Shih psh Buall Mavrine, qe kopjon gjithmon, biles nje here kopjoi afersisht 90% nje fjalim te Nanos. Biles edhe shkencaret kopjojne shum here. Kjo nuk eshte per tu habitur.

Ne çeshtjen e Bismarkut , te jap te drejte, por nen kontekstin e sotem, ku gjermanet, nuk kane ndonje simpati per shqiptaret (biles shum gjermane dhe vendet perreth saj na indetifikojne me kriminele dhe fanatike) , mendoj se permendja e nje fakti te tille, i ben keto popuj (gjermane e rrotull tyre) te na shohin jo me armiqesi.  

BP, te lumte per repliken, por me vjen keq t'ju them qe nuk mund ta lexoj dot te gjithen. Sa per historine mua me duket nje nga ato shkencat qe nuk ka shume kuptim ne vetvete. Nejse. Kjo ndoshta eshte me subjektive se ato qe u thane me lart.
Sa per te huajt dhe per karakterin e tyre dhe se si ne i mbajme si idhuj me duket se jeni ngaterruar paksa. Sic e shpjegoi dhe emil me siper, nuk behet fjale per individe, por per vlera dhe vepra te ketyre njerezve (jo per Guttenbergun tani). Dmth sepse shumica e te huajve jane po aq cmirezinj sac jemi dhe ne (kemi te njejtin numer kromozomesh) kjo nuk i justifikon veprimet tona. Nuk e di si eshte ne Britani, por ne Shqiperi mungojne shume (po me te vertete shume) shembujt pozitive. Dhe ne pikerisht kete duhet te bejme. Te ngrejme ne piedestale shembujt pozitive dhe te bejme sa me te neveritshem ata negative (nuk po hyj me thelle tani se cfare eshte pozitive dhe cfare eshte negative, shpresoj qe per kete te mos kemi nevoje te diskutojme), pavaresisht se nga cili shtet, qytet, fshat, bashkesi apo individ vijne keta shembuj.
Nuk mund te themi qe standardi gjerman nuk eshte i larte (madje ne te njejtin nivel me ne), sepse gjermanet jane po aq koprace, hajdute, manjake seksuale apo vrases sa dhe ne. Kur vjen puna tek shembujt Gjermania (apo shtete te tjera me popullsi me te madhe se tonen) nuk mund te maten me Shqiperine. Ne 80 milione banore ka nga te gjitha (tipat e njerezve). Sa i ndershem mund te jete Guttenbergu po aq hajdut mund te jete nje anetar tjeter i qeverise. Kjo ama nuk ia ul aspak vlerat qeverise apo publikut gjerman. Opinioni i pergjithshem e denon kopjimin, hajduterine, vrasjen, etj dhe krijon presion te mjaftueshem per ti detyruar individet te japin doreheqjen. Opinioni yne (ketu perfshihemi dhe ne te dy pavaresisht se nuk jetojme ne Shqiperi gjate gjithe kohes) nuk e ben dot kete gje. Ky eshte dallimi.
Ps. Per punen e kopjimit u informova qe ishte me teper se sa paraqitej ne ate faqen e postuar nga une. Sidoqofte nuk behet fjale per sasi por per cilesi (dmth presioni per doreheqje). Shpresoj te mos jem gjatur shume.

I Pakapshem, tentova te nis nje smile emoticon por me doli J. J

Emil, vlerat nuk fillova ti krahasoj une. Replika ime ishte per nje anti-vlere te prezantuar per “dicka si vlere tek ne” nga A.L. Per medimin tend mund te kem gabuar, por nuk eshte keshtu sic ti mendon. Kerkove fakte, te dhashe fakte. Nuk do te sjell link-e ketu, pasi duket qarte qe “mendimin tend” ti e ke pase para se lexosh timin dhe nuk ke ndermend [as se pse] ta ndryshosh. Opel eshte sic te thashe. Konteksti e te tjerat jane ashtu, nuk i prodhova une, por jane ne rekord. Ushtria po ashtu. Ti mund ta japesh ushtrine Gjermane si te drobitur edhe te na ngresh apel per bamiresi ndaj tyre. Je i lire ta besh, nga menyra si shprehesh e i largohesh fakteve. Ne pak vite qe zu G. ishte ne keto poste nuk jane pak. Jane mendime-vendime qe ndikojne ne shume jete njerezish, e shtet! Nese ti nuk perfill c’kanotacion ka fjala “ Gjermania eshte ne Lufte” ne Gjermani, dhe fjala War, Jew, Aryan etj, per nga ndjeshmeria, korrektesa, diplomacia, historia, koshienca, ligjeshmeria, mundesite-pamundesite, e me shume… une nuk kam c’te them. Jo kushdo kishte balls me a thene kete. Nese ti nuk do ta shohesh qe te ndryshosh kahjen e Ushtrise [te nje shteti si Gjermania!] nga ushtri me detyrim ne profesioniste…c’pret te them une?! Thashe pati efekt ne politike e beri disa gjera te mira. Jo gjithcka e se ishte absolut ne efektin e tij.

C’do gje qe permede ta dhashe pergjigjen. Me kerkove shembuj ne korrelacionin “ te Huaj-Shqiptar” por jo nga Kina-Rusia [fjala juaj] ta dhashe. Lidhjen e Prizerenit. Tani me thua per Bismarkun:

Une nuk e shikoj prape si ty. Na beri apo nuk na beri nder Bismarku por a kishte te drejte ai ne ate qe tha. Une mund te te them qe eshte e drejte dhe vlen edhe sot. Ne nuk duhet te presim ndere por te behemi te zotet e vetes dhe te na e japim se e meritojme dhe jo per te na bere nder. Ne te gjitha komentet e mia tek Peshku kam mbrojtur kete ide.>>

Mua me vjen mire qe ti paske mbrojtur kete ide [te them te drejten, mua me ka shpetuar pa e/i pare idene-idete e tua, te me falesh sinqerisht] por c’hall kam une qe nis nje replike me nje artikull per keto IDE- UNE KURRE NUK THASHE qe “ te na bejne ndere!” me vjen keq por dhashe fakte nga Historia...qe ishin ata Shqiptaret e Lidhjes se Prizerenit qe bene ate qe bene. Pika-qellimi im eshte pikerisht Ky. S’kemi pse jemi kaq inferiore ndaj botes. Duhet ti bejme gjerat vete, dhe do ti BEJME! Bota ka te liga shume, nuk na duhen shembuj te tille-shkrimi i A.L. ishte pikerisht per kete ide...”shih Baronin” merrni shembull. Tani ti mund ta ndryshosh qendrimin nga replika ne replike- e drejta jote, por do ishte mire te beheshe me konsekuent. Per Baronin-hm. Nuk kishte me zgjidhje dhe kjo eshte e vertete. Ato qe e mbrojten, qe nga Kancellorja e me pas- e keshilluan te ike. Demi po zmadhohej, nje asset electoral po kthej ne liability.>>

> >

Sepse do rreshqasim aty ku re, qe dhe kur thua ate/ te njejten gje qe thashe e po them une, po harron se nuk je me ne replike. Nese ti ke “mbrojtur kete ide” qe te behemi zotet e vetes –mirese te gjeta mor Mik! Kete dua-po them dhe une. Ndoshta me ngaterrove me dike tjeter. S’po e shtyj me se nuk dua te humb nje mik qe mund te me tregoje disa anekdota te “profesoreve Kanadeze” ne te ardhmen... Sinqerisht me le pa goje me ate! Me mire te me thoje qe Tezja ime eshte shume Fat. Tezja ime vertete eshte fat, por Emil...ne kete linje qe e nise ti, do ishte replike me serioze per mua J Sa per Bismarkun, ka zot ta mbush mendjen ty?! >>

Une nuk e shikoj prape si ty. Na beri apo nuk na beri nder Bismarku por a kishte te drejte ai ne ate qe tha.>>

Po marre fjalet e tua, se jo vetem faktet, ngjarjen, historine e te tjera i nxjerr nga kontesksi, por dhe fjali, copa fjalish apo paragrafe...i perdor ne kete stil. Mor Shqiptar i mire...’cte drejte kishte ai ta shpjegova! Ate e dine Shqiptaret e asaj Kohe. E drejta nuk eshte ne kontekstin akademik. Ti ndryshon mendim pa dashje e po “pa dashje” po ngaterrohet perseri. Kish Bismarku te drejte apo Jo, une e ti- jemi TEPER VONE. Vec fjale. Sa te drejte kishte-ka, ne shume gjera, nuk shkojne fjalet vec ne vije lineare. Te lutem referoju back-groundit historik. Gjerat nuk jane absolute, sic mundohesh, me naivitet apo akrobaci ti japesh ti. Rendesi ka kush e tha. Kujt ja tha. Per ke a tha. KUR E THA! Nje Shqiperi e pa bere dhe e  pa qare qe rrezikoj te ndahej ndermjet 4 shteteve, asokohe se kishte lluksin e “keshillave te Bismarkut” Ti mund te mos jesh dakort me mua, por s’mund te injorosh historine e faktet. Une te jap kornizen a kohes me Shqipetare te pergjakur, hijenat qe po i benin cope, te jap Dartfurin e dhimbshem. Ti vec thua gabim.gabim, s’jam dakord e me bje “anekdota professoresh Kanadeze!” [?!] Faleminderit.>>

Ok Bismarku kishte te Drejte. Historia e Baronit eshte sic e pershkruan ti. Dhe nese do...po them qe une e pelqej Shakane Kanadeze dhe mendoj qe gjithe Baronet jane burra pisa! Keshtu?! Me duket qe une desha te replikoj me nje artikull qe nga fundi ne fillim, si per faktet, si per ngjarjen, si per krahasimet nuk shkon. A.L. e morri dhe per shembull burrerie e qytetarie [ne nje llogjike, jo aq larg tendes!] shihni burra si Baroni qe i ka te tera, “nuk beri asgje t’modhe” e dha doreheqje, Shqipot...sa ndryshe. Kjo me revoltoi. Nuk jam dhe aq patriot i madh, vecse nje njeri i zakonshem, por jam shume pas periudhes [me mire, Pertej] se shakave Kanadeze qe prape se prape e ulin Shqiperine. Do qe dhe une ta bej me corap, e gallate kete? Ja 2 te tuat e une e rris me 5 me shume?! Po Kanadane a fishkur-te pergjumur e qe kush spyet se ku-kush eshte [mafishe] na gjete mor burre i dheut?! Pah.>>

Gjej nje shtet te hajrit mor burre, se ashtu dhe ai profesori Profesori do na “hutoje me shume”. Profesor Kanadez? Hahahah. Emil, jam shqiptar me huqe, seriozisht, kur Tani s’me impresionoi me Baronin “ Dhaksali Kanadez” s’me regjistron ne Radar. Beje Francez, Americon ose Gjermon qe une ta ule koken e te qesh si i zene ne faj me keto “koka e te huaj te medhenj” e me budallaken tone, Shqiptar. Provoje. Mor Shqipetar i mire, shqipot e 1993 do e gjenin te veshtire te qeshnin me kete “shaka” jemi ne 2011. Sa per gjo!>>

 Mua as Britania me meson si te mendoj [sic PT pretendon] as Zvicra e as Kanadaja nuk me cudit, une jam Shqiptar e krenar si i tille. Kjo ishte-eshte thelbi i replikes time. Sa per tezen, je i lire te me thuash qe eshte FAT.>>

E zeza teze po na e merr lemza, por c’ti bej, i kam thene rri larg nga CHO, por ajo se can trapin. Eshte me shume shprehje...ne rast se do e perkthesh si Xhaxhai. Eshte Tezja. Me kercy, pa-pa-pa, kerce si arushe. Ka dhe nje anekdote te modhe fare si ja lagu nje Taljonje, por do ta them nje here tjeter, per tani le ta leme ketu, Tezja eshte e modhe, karakter i vertete J>>

> >

Alidemso pa problem J te mrenshem e t’jashtem, te gjithe i kena mudesite ti shohim te gjithat, te pakten lajme-media nga interneti. Faleminderit per vleresimin, nuk di a do me jepet te shkruaj artikuj, por ne kete rast thjeshte me shtyu kjo “dukuria inferiore” qe random haset tek ne krahasim me te huajt.

> >

Pjer i dashur, sikur ke pergjithesuar pak me “gjithe Britanine” qe eshte e indoktrinuar. Britanik apo Shqiptar lajmet na ndikojne por analiza e medimi final  mbetet personal. Une preferoj te mendoj qe nuk jam i indoktrinuar dhe sugjerimin tend per “1 sabbatical year” nga UK-Media nuk mund ta bej. Jo vetem se e kam kaluar at klubin 18-30 tashme qe ti jap nje vit dhurate eksperimenteve nga dashamires neper bote-per fun, por shtypin Europian ka kohe qe e lexoj. Nuk dua ta kaloj masen por une dhe lexoj Pravda-ne Anglisht e po ashtu nja dy gazeta Indiane/amrikane etj, jam kurioz per kendveshtrimin “ tjeter”.

Zot na ruaj, nese kete do ma marresh si “leje” te me quash pro-Rus, apo se vuaj emocionalisht per puthjen e fundit te Bollivudit. Je i lire ta besh, anyhow, sa per record J Zot na ruaj x 5, sesi disa konkluzine dalin…eh “ju Belget”. Oh.

> >

Sigurisht nuk i lexoj te gjitha per dite, por kur kame kohe. Nese do te thoja je me fat qe nga “zemra” e Europes ti i ke mundesite te shikoj-lexosh nje pasqyrimin te avancuar te ngjarjeve, ti do e kuptosh qe do ishte thjesht nje “cheap irony”. Kete une nuk mund ta bej me ty. Megjithese ti kujton-dhe e provon ta besh me mua. Mentaliteti* im eshte mjaftueshem, aq i cilter te shikoj per faktet sic dhe jane dhene ne EU [fr.it.germany etj] ku nje mashtrues u kap ne Mashtrim. Kur mashtruesi na merret si shembull…S’ka lidhje me habitjen time. Nuk jam I habitur e cuditur aspak. Nese une do isha habitur nuk do shkruaja! Kronologjia e ngjarjes tregon qarte qe nuk ishte thjesht nje Kopjim-sic perpiqesh te na e japesh ti. Eshte nje analogjike tipike e mashtruesve politikane [dhe jo vetem] anekend qe diktohen. Mohim kategorikal, pergenjeshtrim, deklarata ndershmerie, pranim “gabimi” me gjysme zemre, deri sa jepet doreheqja. Keta jane njerezit qe abuzojne me fondet sot-neser, fonde partiake a shteterore, votat, premtimet, perdorin e marrin favour personale e shume e me shume, ligjet etj etj. Flitej per nje Minister e ndoshta Kancelori i ardhshem. Mashtrimi, hipokrizia, hileja, sperdredhja me te gjitha format per t’ja ulur vleren fajit e fshehur ate, mor mik, nuk eshte “vec kopjim”

Jam vertete mirenjohes qe ti nuk me “sheh si nje njeri te keq” dhe vertete se mendoj veten si te tille, por ne linjen e argumentit tend dua te te them: Pjer une mund te jem ne nje nga burgjet e UK, per aq sa di ti dhe shkruaj per fun [per aq sa dua une!] se c’efekt kjo ka me temen a artikullit te A.L apo me repliken time zoti e di, dhe ti sigurisht.

Se si mendon ti-se si na shohim popujt e tjere eshte nje gje, si na shohin popujt e tjere eshte dicka tjeter. Shume pergjithesuese fjala “popull-popujt / dhe Shoh-shohin” por ate e dine me mire “popujt e tjere” si e shohin Shqiperine. Nje krahasim jo dhe aq atypical, nese Blair and Clinton do i thonin te njejtat fjale per Kosovaret, ndoshta nje PT apo BP 100 vjet nga tani do debatonin meritat arkivore e fjalet e thena prej liderve USA-UK, por Kosovaret e fundit te 90-tes do mendonin “pak” ndryshe.

Pjer, kisha pershtypjen qe ke me arsye se kaq. Une nuk jam Britanik [dhe nese mbaj nje pashaporte te tille, si shume nga ne ne bote, ne shtetet respektive] po ashtu dhe ti nuk je “Europian” apo Belg, te pakten gjenerata jone jemi [dhe do mbetemi] Shqiptare, se kur ti referohemi njoni-tjetnit ti belgu e ti uk’si [mu ne fakt, qe me kane indoktrinuar mediat e UK, lol] atehere vaj-halli. Nuk I di projektet e tua, por i imi eshte qe ne ne retirement-age, megjithese eshte pak larg, te kthehem ne Shqiperi. Ika per nje jete me te mire, por zemren e kam aty. UK apo Mars, une kudo  te jem jam Shqiptar, vetem kjo me ndikon –intereson mua. Te tjerat? Thjeshte huazime te perkohshme, me selektivitetin tim, tashme [dhe me pare po ashtu] jam plotesisht i lire te marr e te mendoj ate qe me duhet mua.

Po te siguroj dhe nje here J Kopjimi nuk me KA HABITUR FARE. Ne cdo sens qe ta marresh. Replika ime ishte per ate/ata qe u habiten apo shkojne wow…e krahasojne nen nje ndjenje te dukshme inferioriteti.

> >

·         Fjala mentalitet dhe i dlire, per mua sikur stonojne. Jo per te ndare qime, dreqi e mori veshtire ta perkthesh [to split hair] J  por e dhe Ii clter sikur nuk shkon. Mentaliteti ka shume gjera per ty pershkruar, por mund te jem gabim. Mund te thuash karakter i cilter e mentalitet I ekulibruar

·          dhe do te shohesh se sa e piset eshte mentaliteti britanik, menyrat e tyre.>>

Kjo eshte perle e vertete. Lmao. E di se nuk mendon edhe ti seriozisht qe une se di sa i paster apo i piset eshte Mentaliteti Britanik-apo pres te ma thuash ti!  Pash zotin ku ma gjete kete?! You can not be serious. Faleminderit zot qe mu tha kjo, rri ne Britani e s’ditkam gje! Nese do te kisha perballe, do te qerasja me nje Cokollate. Vetem Belge ha ti? Ne rregull, per mua eshte njesoj-cokollate. : ) Ve bast qe dhe ti nuk e dije se Belgjika e qete ishte vaj fare, kur ti ishte ne Shqiperi, por tani qe jeton aty i sheh fraksionet dhe Belgu “luftarak” nuk te duket aq paqesor. Tani besoj qe ti e di J E kujdes per hater t’krishtit se Belget nuk ta duan dhe aq shume te miren.  Nese ti do jetoje ne Hungari, kete do e kuptoje me mire. Shko 6 muaj me pushime e me raporto kur te kthehesh. Eh Admiral do e kerkojme Vloren that Sula…time ago. Duket si me qene dje.

 

[shih dear Pjer-s bukur shkon replika kur ti i tregon Shqiptarit nga Britania, sigurisht me "cilesine e Shqiptarit ne Belgjike,te orientohet me shume nga Europa.hahahaha. Zoteri, Media e Europes e quajti Mashtrues-Sharlatan-Genjeshtar, nese ti gjen nje artikull, jo 100% por edhe gjysmen qe thote Merrni Shembull si Boni Gjermani [per kete nisa replika ime ne shkrimin e A.L] bjere ketu! Shko  rilexo Tanin, c'fare thote e si e thote!]

> >

Eko- faleminderit dhe ty. Une s’pata e s’kam asnje problem per kete. Ti nuk ke pse lexon gjithe repliken time. Shko lexo shkrimin e A.L, nese do. Gjate e shkurte, kur hyme ne nje replike eshte si pune prerogative ta lexojme c’thote tjetri, ndihmon si me thene. Por ti ben si te duash. Pjesa per ty, ne fund te fundit eshte e mjaftueshme nese e lexove. Shkrimi ishte [sigurisht Gj. Kane standarte, sic dhe kane majft sharlatane, kriminele e hajduta] per rastin konkret, jo nje paragraph por te tere shkrimin e A.L. qe faktualisht e tekstualisht–per mendimin tim ishte plotesisht i gabuar. Konkluzionet- pasqyra qe pruri ai, dhe si u nis…nuk kane sit e jene te drejta. Prape sipas meje. Ne Shqiperi ka mjaft shembuj positive. Nuk kemi pse kapemi vetem ne Politike. Ka njerez te mire, te nxene, te ndershem e patriote. Pavaresisht se rrethanat, ekonomia, amullia a presioni i pushtetit-partive nuk u krijon shume hapesire, ato jane aty. Shqiperia ka shume njerez te mire, te dedikuar e te NDERSHEM. Eko, te keqinjte bertasin me shume…prandaj te miret degjohen me pak. Une jam optimist per Shqiperine. Ne na duken shume gjera keq keq e mos me keq. Vertete e shohim ne interesin tone e te ngushte sic jemi primed ta shohim. Por historia nuk pyet per nje 2 apo 3 gjenerata. Jemi nje Shtet i vogel. Vertete mund te bejme me shume por nuk jemi dhe aq keq. Ne me pak  se 100 vjet beme pavaresine, shtet e katandisem dicka. Kjo, nisur sa shekuj ndejem nen pushtim e c’fqinje nikoqire kemi, eshte nje arritje madhore.

Nga nje vend- qe nuk ishte as “vend” ne sot jemi ku jemi. A mund, e duhet te jemi me mire? Sigurisht. Por 90 vjet me pare nuk kishim tesha e buke te hame, 50 vjet me pare nuk dinim te lexonim, 20 vjet me pare Boten e quanim “jashte” te mbyllur e izoluar…sot eshte krijuar nje gjenerate e re, me dije, ide, endrra, mundesi e te tjera. Koha, hapja, progresi e natyra do e zhdukin kete apo ate Sali, detyrimisht do kete perparime me te medha…a do ishte me mire ti kishim sot? Sigurisht por ne 30-50 vjet apo me shume te ardhshme gjerat do behet me mire, shume me mire. Ne mund te bejme si ai teenage-ri qe sheh gjerat a fundit trendi e vec i do, pa shume pune e mund…por nuk behet keshtu. E di qe krahasimi nuk mbulon te tashmen komplet [varferine, korrupsionin, vuajtjet etj] pork y eshte nje process normal and gradual rritje. NIhilizmi e deshperimi ne Shqiperi e pasqyrimin e saj eshte ne mode, une refuzoj te besoj qe Shqiperia nuk behet kurre. Do behet se s’ben, nga Shqiptaret!

Per mua A.L beri nje shkrim, por problemi i ngritur kalon kufinjte e nje shkrimi. Mundohem ta kuptoj po ashtu ate dhe ato qe jetojne ne Shqiperi, mendimi i pare, natyrisht, eshte qe ne “jashte” e kemi te lehte si te japim keshilla, te behemi optimiste, pesimiste apo partizane te nje a tjetre ideje. Me te drejte deri diku. Por dalja jashte nuk na skualifikon ne nga Shqiptarizma, idete e shpresat, po ashtu te kritikojme e refuzojme dicka qe nuk shkon per ne, si e pare nga jashte si e pare nga Brenda, ne fund te fundit jemi Shqiptare te gjithe. Shqiperia eshte e te gjitheve ne, origjina e vendi jone.

dhe nje here faleminderit te gjitheve.

Emil, vlerat nuk fillova ti krahasoj une. Replika ime ishte per nje anti-vlere te prezantuar per “dicka si vlere tek ne” nga A.L. Per medimin tend mund te kem gabuar, por nuk eshte keshtu sic ti mendon. Kerkove fakte, te dhashe fakte

 

BP dhe une te thashe qe faktet e tua jane te gabuara. Nuk e ka reformuar ushtrine gjermane Gutenbergu. Qe ushtria gjermane eshte e dobet nuk e kam thene gjekundi. Qe ai e ka reformuar nuk ke dhene asnje fakt. Nqs thua qofte edhe nje gje te vogel qe te kete bere atehere dike me shume se gjeneralet gjermane qe pohojne se nuk ka asnje resht ne leter dhe jo ne realitet qe nuk ekziston. Une pikerisht kete te kritikova, qe pohimi yt qe ka reformuar ushtrine eshte 100% i gabuar, sepse nuk ka ndodhur asgje ne terren.

Per Opel ta thashe dhe mund te lexosh perseri asnje politike e qeverise Merkel gjate krizes nuk u zbatua. GM e mori vete ne dore. Gutenberg nuk luajti asnje rol aty. Ishte mbi te gjitha ceshtje e kancelares Merkel. Dhe kur te thashe per fakte te pyeta se cila politike e Gutenberg u zbatua. Dhe nuk ke cme thua sepse nuk u zbatua asnje politike e qeverise Gjermane. U fol po, por nuk u zbatua asgje. Nuk e di nga i ke informacionet por jane te gabuara. Ti flet vetem per politika te qeverise qe nuk jane zbatuar asnjehere. Nuk mund ta shesesh te sukseshme politiken e pa zbatuar.

Une nuk te thashe se i mbivleresoj te huajt, por perpiqem duke e treguar me pune dhe jo me llafe qe jame ne te njejtin nivel me ta. Politika jone nuk e ka treguar ate. Ne Shqiperi nuk ka patur asnjehere zgjedhje te lira. Dhe kjo nuk ndodhe ne vendet e evropes perendimore. Te pohosh dhe ta tregosh qe je si ata ose me i mire jane dy gjera te ndryshme. Une po te them se nuk veprojme si ta dhe ti po me thua se jemi si ta ose me mire se ta. Ky eshte nryshimi midis pohimeve te mia e te tuat.

Per idete e tua reth baroneve dhe profesoreve kanadeze po e le pa koment.

Kam pershtypjen qe ti do te kapesh me vogelsirat dhe nqs te eshte krijuar ideja qe jam perpjekur te te fyej e ke gabim. Une desha vetem te sillja disa fakte nga Gjermania si dhe shikimin tim te gjerave. Qe ato jane te ndryshme nga te tuat nuk do te thote qe jane ofenduese. Po e le me kaq.

Emil, dje nuk e pashe komentin tend, dhe ne kohe qe po shkruaja vete,megjithese tani me del perpara arsyen se di. Lag? computer thingy? Nuk permenda qe ai beri gjithshka, e kam stresuar kete disa here. Ai nuk kishte kohe, politka etj bejne te sajat, koha [sic dhe ti thua] per reformat, po ashtu.[BTW ne gjithe boten reformat nuk behet ne 3 dite, kete une e di.] Por thashe ishte nje Yll Politik ne ngjitje, per vete besimin, reputacionin, mbeshtetjen etj, AI MUND te permendete fjalen WAR ne nje vend si Gjermania. Ai i dha fund sherbimit te detyruar ushtarak, deshi te bente me, por nuk mundi dhe po ashtu skandali ndikoi.

http://www.economist.com/node/18233402

The scandal has diverted attention from the reform of the armed forces, one of the government’s main projects. Mr zu Guttenberg has done one big thing: ending conscription, which had been a bulwark of Germany’s post-war order. He  promises much more: a leaner, cheaper and more effective force fit for the 21st century. Although Germany’s 250,000-strong army is to shrink, the number that can be deployed on far-flung missions may double, to 14,000. So far Mr zu Guttenberg has not realised these plans.

The Economist thote: Ending Concription. Nese ti di me shume apo kjo nuk ka ndodhur, coju nje leter. Ose sill nje Prove qe kjo nuk ndodhi fare. Keshtu te thashe dhe per Bismarkun e gjeneralizimet e tij cinike- kishte a s'kishte ai te drejte varet nga koha kur thuhet e kujt i thuhet, ti as kete nuk e pranon.

Une nuk te thashe se i mbivleresoj te huajt, por perpiqem duke e treguar me pune dhe jo me llafe qe jame ne te njejtin nivel me ta. Politika jone nuk e ka treguar ate. Ne Shqiperi nuk ka patur asnjehere zgjedhje te lira. Dhe kjo nuk ndodhe ne vendet e evropes perendimore. Te pohosh dhe ta tregosh qe je si ata ose me i mire jane dy gjera te ndryshme. Une po te them se nuk veprojme si ta dhe ti po me thua se jemi si ta ose me mire se ta. Ky eshte nryshimi midis pohimeve te mia e te tuat. -Emil

>Perse ti mendon qe qellimi ishte ky ti shpreh, ate e di vetem ti. Une nuk do marr mundimin te spekulloj. Aq me pak te te ofendoja, por ti e ule nivelin deri ne nje pike qe shkoi te Ato qe ti nuk do it besh koment. Vertete mendon se une se ditkam si eshte Shqiperia, zgjedhjet e lira apo jo, se ne qenkemi me te mire se ta?!> Jo, nuk e kam thene kete. Nuk Shkruajta "per asnje qellim te krahasoj pohimet e tua me te mijat" Une shkruajta si reflektim te nje Shkrimi nga z.A.L. Ne ate kohe nuk i dija idete/pohimet e tua, Jo se do rrija pa shkruar! Ai tha merrni shembull- qe cuditur Shume. Une thashe-shembull nuk marr, e refuzoj te cuditem e bile jo qe nuk cuditem por me vjen keq kur shembuj te tille bihen nga media per te na e ulur koken me shume. Une i di te mirat e te metat e Shqiperise...Ti ruan te drejten te mbash mendimet e tua. [rishiko sa i impresionuar eshte autori A.L e sa larg nga faktet qendron]

Shko  rilexo shkrimin origjinal nese do nga A.L nese te pelqen e te duket i drejte, kjo s'ka te beje me mua. Nese e kupton pse une replikova me ate shkrim, "sigurisht ajo ka te beje me ty." We can labour the obvious the whole night...por, si pa dashje ti harrove se une pata 3 pika te thjeshta. 1.Tani tha eshte "vec kopjim" une thashe jo. Eshte me shume eshte Mashtrim-sic ishte e lehte per ta verifikuar, autori se beri kete 2.Ai e pruri si shembull. Une thashe nuk eshte shembull per tu marre. 3. Inferioriteti apriori ne Mediat Shqip [jeten e perditshme po ashtu] eshte ne nivele ...Kaq thashe une. Refuzova analogjine inferiore te shkrimit, nga nje gazetar qe e lexoj me qejf.

Pershtypja juaj eshte qe une po merrem me vogelsirat, madje shkon me tej qe une nuk kuptokam elementaret. Une u morra me nje fenomen [inferioritetin akut], artikull [te pabazuar ne fakte] deduksionet qe autori nxorri [qe skane si te jene te drejta nga premisa te gabuara -sic bere dhe ti -Bismarku-elitat-kishte te drejte] me vjen keq por me ate pershtypje qe ti e nise me ate po rri. E drejta juaj. Shendet pac.

 

Ne fakt, te jemi realiste, eshte nje fenomen mjaft i njohur shqiptar, qe nga hiperbolat ditore si “gjithe bota” “kete se ka pare bota” “ kjo qe ndodh te ne s’ndodh ne asnje vend te botes” deri te krahasimet e lehta e mjerisht te pashmangshme kur korrelacioni te Huaj-Shqiperi-tare, eshte pothuajse perhere ne dem te kesaj te fundit. A.L. Kete rradhe eshte aq larg shenjes e kjo nuk mund te mbulohet duke na treguar- apo Google-uar, emrat dhe origjininen aristokratike te Baronit Gjerman, -keshtu shkruajta une ne replike me shkrimin original. etj.etj.etj.

 Shkrimi shume i gjate. Ka ndonje te na beje permbledhjen me 4-5 rreshta?

lol @ Romak. Ke plotesisht te drejte. A.L. beri nje shkrim. Nje minister mbrojtje gjerman, beri "ca kopje" sipas tij ai dha doreheqje tak-fak. ishte i pasur, pati kurajo civile dhe ne duhet ta marrim si shembull. Ne=Shqiptaret. Une thashe faktet jane gabim. Trajtimi inferior etc.  Nuk boni i "cik kopje Gjermoni" faktet thone qe ishte nji derr mashtruesi ordiner e me shume, nuk kena pse me marr shembull ket Gjermanin. Kjo eshte krejt smiley go to sleep now, i am going to smiley

4.599 rreshta

 Flm. Ke te drejte. Ka hyre ne folkun tone ky lloj mentaliteti..e sheh mer jahu cben dojci jep doreheqjen per hicmosgje...e sheh mer ministrin kroat si iku ashtu per dicka te vogel...ahhh lere aman bote tjeter andej byrazer, qyteterim, po ne te shkretet qe jemi 100 vite pas. C'nje mije mo ty mbyllte ja pret tjetri, 1000 mije e jane pak, edhe vazhdojne me shfryrja ehhh uhhhh... Tipik inferiore, provinciale.

Eh folku jone mor Romak, i ke rene pikes dhe me kroatin, po ashtu u be me k/ministrin hungarez ca vite me pare - ti pyesesh magjaret jane 100 here me te pakenaqur se ne, bile e qojne dhe me tej e shume vrasin veten [zoti e di pse smiley ] Te them te drejten jam/jemi lodhur...Te huajt ambasadore, dhe ne banjo nuk shkojne dot pa mikrofona. Kur vjen puna nje Gjerman mashtrues/batakci na sillet ne Shtypin Shqiptar si "shembull qyteterimi" atehere duhet me thone majft. te pakten nje here...

Kena shume gjena me i thone mjaft ne Shqiperi, me urgjente se kjo e imja, por nga idete e revolta-si fillim duke refuzuar ta hame sapunin per djathe mentaliteti kolektiv mund te ndryshoje, kjo eshte a pashmangshme tashme- mendoj une. Shembuj te mire kena plot ne Shqiperi, te keqij po ashtu...nese ti marrim nje gje ksaj bote jane te mirat...ka pislliqe Shqipria sa te dush, se po ta ulim veten ne kete pike qe hajduti i huaj te jete me i mire se hajduti yne...e ta marrim si paragon morali-veprimi, si shembull per ta ulur koken tone me shume, atehere dhame shpirt fare.

me fal se kete rradhe kalova mbi 5 rreshta smiley

BP, une ta kuptoj thelbin e çeshtjes qe ngre ti, por s'mund te barazojme tregun politik europian me tregun politik shqiptar, qe i ngjan orientit per te mos thene botes arabe, ku tjetri merr karriken e nuk shqitet prej saj. Prandaj dhe Lamja e kish ate artikull per tregun shqiptar, jo ate europian, pavarsisht krahasimit qe ai e futi aty per edukimin e klases politike shqiptare.  

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).