KQZ ka miratuar mbrëmë modelin e fletës së votimit për zgjedhjet vendore në Tiranë. Fleta aplikon dy standarde të ndryshme për kandidatët Rama dhe Basha. Ndërsa në krah të emrit të Bashës rreshtohen siglat e të gjithë partive të koalicionit në pushtet, kandidati Rama paraqitet vetëm me siglën "AA"; Aleanca për të Ardhmen. Përfaqësuesi ligjor i PS, Genc Gjonçaj e ka kundërshtuar modelin por KQZ e ka aprovuar gjithësesi me 4 vota pro.

 

Fleta e votimit, Rama pa siglën e PS

Adi Shkëmbi, Gazeta Panorama

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i heq siglën e Partisë Socialiste kandidatit për kryetar të Bashkisë së Tiranës, Edi Rama.Në mbledhjen e djeshme, e cila zgjati rreth katër orë, KQZ-ja miratoi me katër vota pro dhe asnjë kundër modelin e ri të fletës së votimit për Tiranën. Më konkretisht; pranë emrit të kandidatit socialist do të shkruhet vetëm emri i koalicionit “Aleanca për të ardhmen” dhe shkronja nistore e saj “AA”. Ndërsa pranë emrit të kandidatit demokrat Lulzim Basha është shkruar emri i koalicionit “Aleanca për Qytetarin” dhe pranë tij sigla e të gjitha partive që janë në koalicion me Partinë Demokratike. Përfaqësuesi ligjor i PS-së, Genc Gjonçaj, e kundërshtoi modelin e fletës së propozuar nga administrata e KQZ-së, duke e quajtur atë të paligjshme. “Modeli që paraqitët dje kishte emrin e koalicionit, poshtë ishin të gjithë emrat e partive përbërëse të koalicionit dhe në krah emrat nistorë. Poshtë ishte e njëjta gjë për Aleancën për Qytetarin. Çdo devijim jashtë këtij përcaktimi e bën vendimmarrjen tuaj jokorrekte dhe të paligjshme”, tha Gjonçaj në mbledhje. Nga ana tjetër, përfaqësuesi i PD-së, Njazi Kosovrasti, e mbështeti variantin e KQZ-së, duke u shprehur se modeli i fletës së votimit është ndërtuar mbi marrëveshjet që kanë depozituar pranë këtij institucioni PD dhe PS. “Koalicioni ku bën pjesë PD-ja, të depozituar në KQZ dhe më pas me vendimin që ka marrë Komisioni për regjistrimin e koalicionit, ka dy elemente të rëndësishme: emri ‘Aleanca për Qytetarin’ dhe shkronjat nistore janë PD, LSI… Në marrëveshjen tuaj thuhet se emri i koalicionit është ‘Aleanca për të ardhmen’ dhe shkronjat nistore të koalicionit janë ‘AA’”, tha Kosovrasti. Pas debateve të shumta u bë rreth gjysmë ore pushim për të bërë disa rregullime në fletën e votimit dhe pas rifillimit të mbledhjes, kreu i KQZ-së, Arben Ristani, u shpreh se do të merret parasysh ajo çfarë është shkruuar në marrëveshjen e depozituar nga PS-ja. Pas vendimit, përfaqësuesi i PS-së, Genc Gjonçaj, u shpreh se çështja do të dërgohet në Kolegjin Zgjedhor. “Nëse është e mundur, ky vendim të zbardhet në një kohë të shpejtë nga ana juaj, në mënyrë që ne të ushtrojmë të drejtën e ankimit pranë Kolegjit Zgjedhor, përfshirë edhe arsyetimin e vendimmarrjes me katër vota të këtij akti normativ”, u shpreh Gjonçaj.

97 Komente

Kjo nuk eshte normale dhe Fleta duhet te jete njesoj per cdo subjekt politik dhe ashtu do te behet .Thjesht budallalleqe qe nuk duhen te ndodhin .

PS : Mendoj se nuk ka nevoj per shume koment kjo teme pasi perfundimi eshte ; Do apelohet ne kolegj dhe do ndryshohet pra do njesohet per cdo subjekt apo aleance ne rastin konkret.

 

Dikushi - Ja dhe nje rast  tjeter qe maxhoranca, perfaqesuesit e saj ne strukturen me te rendesishme te demokracise funksionale, behet inisjatore e thyerjeve te medha qe shpien tek kusarite mbi voten...perse do te duhet et  apelohet  nje ligj i  shkruar, nje KOD? Se nuk funksionon Rregulli, Ligji, Gjykatat.E ne  se nje vend, nuk funksionon gjykata, ai  vend sundohet  nga.... tirania

Shumica e KQZ-se mesa duket deshiron qe te heqe cdo dyshim nese jane apo jo zara.

Përfaqësuesi ligjor i PS-së, Genc Gjonçaj, e kundërshtoi modelin e fletës së propozuar nga administrata e KQZ-së, duke e quajtur atë të paligjshme. “Modeli që paraqitët dje kishte emrin e koalicionit, poshtë ishin të gjithë emrat e partive përbërëse të koalicionit dhe në krah emrat nistorë. Poshtë ishte e njëjta gjë për Aleancën për Qytetarin. Çdo devijim jashtë këtij përcaktimi e bën vendimmarrjen tuaj jokorrekte dhe të paligjshme”, tha Gjonçaj në mbledhje. Nga ana tjetër, përfaqësuesi i PD-së, Njazi Kosovrasti, e mbështeti variantin e KQZ-së, duke u shprehur se modeli i fletës së votimit është ndërtuar mbi marrëveshjet që kanë depozituar pranë këtij institucioni PD dhe PS. “Koalicioni ku bën pjesë PD-ja, të depozituar në KQZ dhe më pas me vendimin që ka marrë Komisioni për regjistrimin e koalicionit, ka dy elemente të rëndësishme: emri ‘Aleanca për Qytetarin’ dhe shkronjat nistore janë PD, LSI… Në marrëveshjen tuaj thuhet se emri i koalicionit është ‘Aleanca për të ardhmen’ dhe shkronjat nistore të koalicionit janë ‘AA’”, tha Kosovrasti. Pas debateve të shumta u bë rreth gjysmë ore pushim për të bërë disa rregullime në fletën e votimit dhe pas rifillimit të mbledhjes, kreu i KQZ-së, Arben Ristani, u shpreh se do të merret parasysh ajo çfarë është shkruuar në marrëveshjen e depozituar nga PS-ja. Pas vendimit, përfaqësuesi i PS-së, Genc Gjonçaj, u shpreh se çështja do të dërgohet në Kolegjin Zgjedhor.

Ky eshte rezultati kur profesionistet ligjor zevendesohen nga militantet dhe pastaj fajin e ka .....KQZ

Po ne fakt po te nisesh nga kuptimi i "shkronjave nistore" do te duhet te radhitesh shkronjen e pare te cdo fjale te emrit. Keshtu, nese ti e ke emrin "Kaposh Kinezi", shkronjan nistore per ty jane "KK". Edhe ne rastin konkret shkronjat nistore per emrin e koalicionit "Aleanca per Qytetarin" eshte "AQ". Pra gabimi qendron tek formulimi i marreveshjes qe ka bere PD me KQZ dhe se kjo e fundit nuk duhet ta kishte pranuar te formuluar ne kete menyre.

Ceshtje puro teknike qe shfrytezohet puro politikisht. Veshtire qe njeri ne Tirane, me 8maj te harxhoje kohen te merret me ato siglat partiake qe me zor lexohen e shpesh, me zor "perkthehen". Del e tepron emri i individit me te medha aty.Nese eshte ceshtje kaq e rendesishme, do kete nje vendim te kolegjit zgjedhor, per nje interpretim teknik sic dhe shprehet ne artikull. Po kuptohet, Xhafa, kryejuristi i PS,hodhi bazat per interpretimin partiak:

 

www.shekulli.com.al/2011/04/07/ps-xhafa-kqz-shkeli-kodin-zgjedhor-qe-ne-nisje-te-fushates.html

Deputeti i Partisë Socialiste, Fatmir Xhafaj, denoncoi sot shkeljen e Kodit Zgjedhor nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. "Fushata zgjedhore fillon nesër me një KQZ që vepron tërësisht në shkelje të ligjit. Në një seancë turpi, shumica e qeverisë në KQZ deformoi dje përmbajtjen e fletës së votimit. Ajo hoqi nga fleta partitë e aleancës opozitare dhe la partitë e saj. Mosshënimi në fletën e votimit është në kundërshim me nenin 98 të Kodit Zgjedhor", tha Xhafa, duke shtuar se kjo flet se angazhimi i KQZ-së është t'u shërbejë interesave të mazhorancës.

"KQZ-ja po e fut procesin zgjedhor në shina të rrezikshme, - tha Xhafa. Kjo i shërben tensionimit të procesit dhe mund të çojë në një rezultat të papranueshëm". Deputeti i PS-së i bëri thirrje Kolegjit Zgjedhor të zbatojë ligjin dhe të distancohet nga inidvidë që e kanë shitur drejtësinë në këmbim të favoreve të ngritjes në detyrë

Duke theksuar se krimi i vjedhjes së votës nuk ka amnisti, ai u kërkoi organeve të drejtësisë të hetojnë me prioritet çdo rast abuzimi. Gjithashtu, Xhafa vlerësoi prezencën e shtuar të vëzhguesve të OSBE-ODIHR-it dhe tha se shpresonte në opinione objektive nga ana e tyre.

 

Me naivitet do presim ne do ja kushtojne te njejten fjali dhe Kolegjit Zgjedhor, ne rast se le ne fuqi modelin e fletes me siper.

Jemi ne nje vend ku shumica e njerezve jane zara te emotivitetit partiak, fenomen qe le shenje ne te gjitha nivelet.

 Epo ç'vete, vertete po na e heqin petllen fare me kero gjona....

Jemi ne nje vend ku shumica e njerezve jane zara te emotivitetit partiak, fenomen qe le shenje ne te gjitha nivelet.

Ka ndonje llogjike ky diskriminim, se mua me duket absurd...

kushdo qe ka nji ide fillestare se si n/shkruhet nji dokument ligjor cfaredo (per me teper nji si ky), e di qe emertimet behen mbi bazen e dokumenteve plotesuese te paraqitura. Fakti eshte se emertesat duhet te ishin standart, njesoj per te dy palet po nqse ato nuk e bene ket gje, faj nuk ka KQZ e cila vepron mbi baze te emertimeve qe i kane dhene partite. Ktu behet fjale per grupimet/ koalicionet, jo per emrat e partive

 Nuk shef ndonje diskriminim ne ate rast ti. Edhe thjesht per arsye estetike, ajo nuk ka bythe ku te rrije...

per arsye etike, jo diskriminim.
Nqse une te pyes per emrin tend dhe ti ma thua gabim ose vetem me iniciale, faji eshte yti. Nuk i takon KQZ te korrigjoje emrin e grupimit aq me teper qe nji koalicion nuk eshte nji entitet ligjor (psh, nqse t'u tek me e prish koalicionin pas zgjedhjeve, nuk i drejtohesh gjykates per t'i thene shfuqizo emrin e koalicionit). Emra te rinj koalicionesh degjojme sa here ka zgjedhje

 Dhe marrja per budallenj ka nje kufi. Ato nuk jane individe po koalicion partish. Nuk behet fjale per te korriguar emrin e grupimit. Shikoje mire, edhe Lulzim Basha, kandidon nen emrin Aleanca per Qytetarin, por ne krah eshte prezantuar me te gjitha partite perberese te koalicionit mbeshtetes. Tani, un nuk kuptoj perse nuk ka ndodhur e njejta gje per subjektin tjeter, ne te njejten situate. Por supozojme se eshte nje gabim (lapsus) prezantimi i opozites... Kqz nuk eshte nje robot, qe vepron ne automat. Eshte e perbere nga njerez qe kane nje sens intuitiv, cka do tu bente te mundur verifikimin e emrave per hir te barazise zgjedhore, por qe vullnetarisht kane refuzuar ta bejne. Kjo na nxjerr ne perfundimin se antaret e Kqz jane zara, sic u percaktuan me lart, dhe nuk mund te presim asgje te mire nga ta...

 

OK, a ka nji formular qe plotsojne partite ose koalicionet dhe qe e dorezojne ne KQZ?
Nqse po dhe nqse ky eshte i njejte, a ka fusha qe duhen plotsu me detyrim dhe nqse po, a eshte percaktimi i partive ne nji koalicion i detyruar?
Nqse po, athere, KQZ duhet t'ja kthente mbrapsht PS qe e dorezoi formularin ne emer te koalicionit.
Nqse jo, ka vend per t'u bere e detyrueshme.
E perseris, sido qe te jete nuk eshte normale

 (grupim ose koalicion eshte njesoj, emrin e percakton qejfi i atyre qe bien dakort te formojne koalicionin)

Bredho,

Duket se e vetmja gje qe i ka ngel Ristanit akoma ne sirtar eshte nderrimi i emrit te kandidatit ne Kristaq e.r....

Busho, une nuk ja lexoj dot mendjen atij po fajin e kan kto perfaqsusit a keshillusit ligjore te PS-se. Ne ket rast, KQZ fut ne zgjedhje ata qe paraqiten. Nqse PS e ka dorzu dokumentin ligjor nen emrin AA pa percaktu se kush eshte ne AA, ky nuk eshte faji i KQZ. Po nqse KQZ merrte guximin me e plotsu gabim, duke lene jashte ose duke fut gabimisht nji subjekt politik tjeter, ca do ndodhte? Eshte kjo arsyeja qe emertimet jane ne dore te vete subjektit.

Bush prit kur vete PS-ja te ankohet qe po na diskriminojne se emri i kandidatit eshte Edvin e jo Edi.

Patetizem Albananistani.

patetizmi qendron ne ate qe edhe sot nuk ka nje forme standarte; dhe ca me keq kjo nuk eshte shume larg nga mesatarja!

Asgje nuk eshte standarte por e interpretueshme sikas kararit e oreksit.

20 vjet, dhe akoma nuk mundemi te kemi nje pale zgjedhje NORMALE, ku njeriu te shkoj te votoje pa presion dhe pa friken se do te humbase vendin e punes, ku vota e tij ti shkoj ati qe duhet ti shkoje.

ai dokument nuk eshte mire ashtu sic eshte, kjo nuk do shume mend. E njejta do ishte edhe nqse do ishte e kunderta (koalicioni i PDse me iniciale dhe ai i PS i percaktuar)
Por nuk mund te perdoret si arsyetim per diskriminim, ket po them un

Po dhe ai eshte patetizem, por meqe ato qe thua ti jane patetizma nuk i ben keto ankesat e PS-isteve jo patetike.

Patetik eshte fakti qe ti perpiqesh te mbrosh nje gjest idiot te nje institucioni gerdalle, duke pergjithsuar patetizmin...Ky eshte diskriminim i paster. Nese ti nuk quan kete diskriminim partiak, nuk e di cfare mund te quash tjeter. Sipas teje nje subjekt qe kandidon duhet ta pranoje qe emri tij, ndryshe nga ai i rivalit te paraqitet qellimisht nen siglen e gabuar. Nuk do quhej diskriminim nqs edhe emri i Lulzim Bashes do te paraqitej nen siglen AQ

Kur vete kandidati e mbush aplikimin me kete emer, gjesti idiot i perket kandidatit e jo KQZ-se.  Patetizem eshte mbrotja e klithjeve emotive te PS-se per gabimet qe vete bejne.

Kur vete kandidati e mbush aplikimin me kete emer, gjesti idiot i perket kandidatit e jo KQZ-se.

Pikerisht kete doja te pysja edhe une, nese ka ndodhur keshtu.

 E para njehere, nuk kemi asnje informacion se eshte bere nje gabim i tille. Nuk ma pret mendja sepse kaq informacion ata juriste dhe antare te nje partie e kane.

Supozojme nje rast; Ti shkon ne zyren e certifikatave dhe merr nje certifikate familjare ku nuk te shenohen gjithe emrat e pjestareve te familjes, por vetem nje mbiemer. Ti po thua qe eshte patetizem ankesa qe do beje ti ne kete rast ndaj leshuesit te certifikates. 

Do te quaja gjest idiot te kunderten, mos paraqitjen e ankeses nga ana e kandidatit te cilit i eshte bere diskriminimi.

Un e di qe ti ke deficenca llogjike kur te do bytha, por nuk me duket e veshtire te arrijme ti themi te zezes e zeze, ne kete rast.

 

As nuk kemi informacion qe KQZ diskriminon aktivisht PS-ne.  Rasti qe ti permend s'ka lidhje me kete rast, sepse jane ceshtje komplet te ndryshme.

A nuk ka ndonje shanc qe edhe KQZ-ja thjesht te kete bere gabim teknik per vete, por duhet hedhur direkt dyshimi partiak?

Ti lere mo, se ti me njeh mua me rrenje e dhemballe.  Pi nje gote uje dhe permbahu me keto personalizimet qe ben drejt meje se PS-ja jote e dashur nuk eshte ndonje zezake me emrin Shanikua qe po aplikon per pune zyre ne ndonje korporate te madhe qe te flasesh per diskriminim.

Informacion kemi fleten e miratuar me vendim te formes se prere ne KQZ. Tashme ajo mund te kthehet vetem nga Kolegji zgjedhor. Logjikisht un shoh qe tek ajo flete ka nje diskriminim, dhe jo diskriminim rracor si ne rastin e Shanikos. Por sidoqofte me perkufizim mund te quhet diskriminim, sidomos po te marresh parasysh shkeljet e meparshme qe i jane bere kodit zgjedhor, nga ana e Kqz..

Nuk ka asnje dyshim qe KQZ te kete bere gabim teknik, pasi gabimi eshte i qarte, dhe nuk le vend per intepretim. Sidomos po te kemi parasysh pevojen e afert te kesaj kqz-je me shkeljen qe i eshte bere ne menyre te anshme kodit zgjedhor.

Qe te kuptohem, nuk me rruhet shume per emrin e partive qe do te mbeshtesin Ramen, por gjesti i Kqz me ben te dyshoj se nuk do te arrijme te kemi ndonje here Kqz te paanshme qe do te mund te beje me korrektesi punen e saj. 

Si? KQZ te paanshme?

Mos valle harrove qe antaret e KQZ-se emerohen nga PD e PS?  Vetem ne Albananistan gjithe sistemi zgjedhor eshte i administruar nga militante partiake.  Kur edhe numeruesi me i thjesht mos te kete asnje lidhje me partite politike athere mund te flasesh per korrektesi, e per kete gje dy bajlozet e medhenje nuk kane per te rene asnjehere dakort.

Bredho,

Nuk e di pse po lodhesh te mbrosh kaq shume nje supozim te tendin... ste duket fare interesante qe lozet e njeta loje sic o loz heren e kalume? ndrysho surratin e fletes se votimit si e sa te mundesh?

shif, une nuk e di a ka kohe dhe nqse vendimi eshte i formes se prere po besoj se kane me e korrigju se ne ky format nuk shkon; i shton hijen e dyshimit seriozitetit te procesit.
Po un nuk po supozoj se nqse do supozoja, mund te thosha se PS e ka bere me qellim ket gje per ta valvit si te qellimshme.
Edhe nji here:
nqse, chene, bush, albano e monda formojne nji koalicion dhe ne dokumentin zyrtar qe ja cojne komisionit caktojne kandidat chenen nen siglen AA dhe ket dokument e dorzon chene i PS, ath, zyrtarisht, nuk ka te drejte KQZ me ndryshu asnji pike ose presje nga emri AA qe ju te 4 keni paraqit ne dokument.

Ndryshe nga kjo, nqse i pakapshmi, br3dharaku, kaposhi dalin me siglen "Koalicioni i urryer" ku percaktojne se Koalcioni i urryer = Br3dharaku+i Pakapshmi+Kaposhi, ath, KQZ do e perfshije ket ashtu sic eshte. bile nqse emri im eshte shkrujt ne ministrine e drejtsise me '3' ne vend te 'e', as ket gje nuk kane force me e korrigju, packa se mund te jete gabim

PS mund te kete bere gabim kur ka plotesuar formularin heren e pare por qe ne momentin qe PS konteston menyren si kandidati i saj paraqitet ne fleten e votimit dhe do ndryshimin e fletes atehere KQZ duhet ta marre parasysh pasi flitet per kandidatin e opozites dhe te partise me te madhe ne vend. Nese se merr parasysh atehere KQZ tregon qe eshte haptazi pale me pushtetin, gje qe tashme e dine te gjithe.

Po nuk ka faj bredharaku qe nuk di se c'domethene dokument shteterore.. ai vetem prova kerkon dhe dokumenta te vertetojne provat..   lere me ti thuash qe ka nje standart dhe nje etike, do ti duket sikur po flet per UFO-t.

 

thuhet "shteteror" pa "e" ne fund

Vazhdon nonsensi i KQZ dhe matrapazlliqet e PDse. Ne ndryshim nga zgjedhjet e kaluara nuk ka me hile te sofistikuara. Kete rradhe eshte rritur trasparenca. Pacavuret behen hapur dhe me zell per udheheqjen e vendit.

Mire qe i kane lene emrin ne flete Edvin ristaq Rames se po ti tekej ketyre do gjenin ndonji dobicllek tjeter dhe do shkruajn vetem AA.

hej, seriozisht e keni kete punen e fletes juve ?! Me duket se po flisni kodra pas bregut !

Kush qenka ai qe do u ngaterroka kur te votoje, kur vetem 3 kandidate ke ne flete ?!

Ne 2009 ishin 35 parti ne Liste, dhe nuk u ngaterruan njerezit, sepse partite benin thirrje "votoni 10-en", "votoni 33-shin"; "votoni 16-en" etj

Pas 1 muaji fushate, te gjithe socilistet e Tiranes do e kene marr vesh se nese duan te votojne per Ramen, i ka ngel kutia e pare, per Hysni Milloshin, e dyta, per Bashen e treta : kaq dhe pike !

Edhe nje analfabete, qe s'ka as TV, as Radio, (pra, qe s'di te lexoje as gazeta), do e marri shume mire vesh se ku duhet t'a hedh voten !

Po beni tani, sikur po nuk u shenuan 23 emrat e partive te koalicionit te PS-se, do permbyset rezultati  smiley

Seriozisht, s'keni me ça merreni ju ! ^^

 

 Po ti cfare ke qe merresh me keta qe skane me cte merren? apo i ke premtu partise 50 postime ne dite ne cdo forum?

E thjeshte kjo pune, vullneti i partise me te madhe ne vend duhet te respektohet nese ajo kerkon ti ndryshohet forma e paraqitjes ne fleten e votimit. Nese se ben KQZ tregon qe jane nje tufe maskarenjsh dhe palacosh politike qe komandohen nga pozita. Gje qe sna habit. Cfare me habit eshte qe ka kllufa qe e mbrojne kete gjest.

  Ky gabim i KQZ-se "e paansheme" ne baz te ligjit, duket si pa dashje, apo si i pa thelluar ne paraqitjen e fleteve te votimit, ku cdo germe estetikisht dhe cdo permbajtje shkrimi duhet te versohet shume drejte dhe pa njeanshmeri shpjegimi, qe zgjedhesit mos te konfuzohen kur te zgjedhin edhe duke mare parasysh "injorancen e tyre". Pyetja eshte pse eshte nje diferencim aty, tek emri i Lulzim Xhelal Basha eshte zberthyer  perbri, e gjithe aleanca e mazhorances, tek emri i Edi Kristaq Rama nuk eshte shkruar perbri  e gjithe alenca e opozites, pra nuk jane shkruar inicialet e kesaj aleance sic eshte bere me kandidatin tjeter. Pse ?

Ne se fletet per paraqitje  i formaton dhe i dizenjon KQZ pa pranine e nje perfaqsuesi te opozites qe ne fillim te pruduktit masiv dhe shperndarjes per ndonje verejtje te mundshme kjo nuk eshte e drejte dhe tregon se KQZ eshte komplet e njeanshme dhe e paafte qellimisht per te krijuar probleme dhe konfuzione te shumta me votimet!

I vetmi gabim eshte qe nuk ja kane vene edhe Edvin Kristaq Rames PKSH, kelyshit te kuq....

Problemi eshte se s'perflitet per alkol por per miell...

dhe une qe kujtoja se ajo qendronte per Albert Ajnshtajn

lol, alber pa t ne fund.

Po kjo eshte e padrejte, e zeze mbi te bardhe! Ne fleten e votimit, per cdo parti duhet aplikuar i njejti standart. Diferencimet do i bej vet populli me voten e tij!

O Zot cfare padrejtesie e papare!

e papare jo, padrejtesi po. si thu?

Keiner.  Dengla emotive te politizuara.

E ke gabim, dengla po ben ti qe nuk pranon qe ne ate flete votimi nje parti eshte trajtuar pak me ndryshe sesa dy partite e tjera.

Ne fleten e votimit te gjitha partite duhet te paraqiten me te njejtin standart.

jo, se sikur thame qe jo me at metoden e shtymjes deri ne absurd. hilja jote: "e papare". reaksioni: jo, si kjo ka sa te dush, s'eshte e papare. deduksioni: epo nuk eshte as padrejtesi, atehere. me rregull treshi ose formule brigadieri, pak a shume. sfondi: cockroach theory: dmth qe ashtu si bubuzhelat, pasaktesite dhe genjeshtrat nuk vijne kurre vetem. kusherira e sfondit: murphy's law.

nuk me pelqeu me i llaf, pa ti ke te drejten tate, dhe mbase nuk e ke pas me ironi hic.

end (of story).

that was all folks.

Ne fakt une kam pare se shume nga keta te PD kane teorine qe asgje nuk e shte e padrejte kur kete ja ben armikut vella opozitar (Opozitare por vellezer!!! ASH B49 v 1991 A.C.)

Po pse me keshtu gjeste feminore te klases se 4-tert mendon se arrin gje ti, duke vene nenshkrime si dokument arikivi gjoja per te satirizuar mua meqe prura dokumenta arkivore? Ah medet...

 Ne fakt puna e arkivit ishte shkruar ne menyre humoristike, por njekohesisht per te kujtuar nje te vertetete pamohueshme. Thenien "Opozitare por vellezer". Nuk e dija qe ky eshte tipi i humorit qe bejne edhe nxenesit e klases se 4-t, por nese kjo eshte e vertete do me vinte mire qe sistemi aresimor paska ecur kaq perpara saqe edhe nxenesit e fillores nuk i hakan me keto bajatlleqe.

Sidoqofte kjo ishte vetem per te ilustruar fjaline e pare qe ti e anashkalove per t'u marre me garnituren. Pra ideja qe e permendte edhe dikush tjeter, se kur lufton kunder "armikut", te gjitha mjetet jane legjitime.

PF, gjithe ky tensionim qe ndihet ketu te pakten (s'e di si eshte atje poshte), kur mendon qe behet per dava zgjedhjesh lokale qe gjetiu robt rrezik i kalojne pa i marre vesh se jane (une jam nji nga ata) - vallaj te duket sikur shqiperia eshte ne planetin Vega. Sinqerisht.

 

 Yeep. I could tell that love is in the air... smiley Ne fakt ky eshte nje nga ato momente kur Peshkun duhet ta lexosh, por jo te komentosh. Ne kohe te tilla me vjen ndermend nje kenge fantastike e Giorgi Gaber Io se fossi dio. Degjoje deri ne fund po deshe ta degjosh, se ka vetine qe sa vjen behet me e bukur. smiley

Fjaline e pare e anashkalova se nuk ka lidhje me mua se une s'kam asnje lidhje me PD-ne. 

 Me pelqen sepse ti i jep nje kuptim krejt te ri "Cogito ergo sum". Me nje llaf ti mendon se te tjeret mendojne ate qe ti mendon se je. Nderkohe po te shikosh komentet e tua e kupton shpejt se ti je nje kriptoPDist, sic ta kane vene edhe te tjere ne dukje. (Not that is anything wrong with that.) Mohimi tregon vetem qendrimin tend ndaj ketij fakti, por nuk eshte se e ndryshon vete faktin.

Sa per komentin qe iu pergjigje fillimisht, ai nen fakt i drejtohej Emigrantit, sic mund ta verifikosh edhe nga vendosja.

Urdhero e provo me fakte qe une qekam kriptoPDist, se edhe une mund te them per ty se po te shohesh komentet e tua e kupton shpejt qe je kriptoPSist por kjo do ishte e pandershme nga ana ime pa e provuar me fakte kete gje.  Kjo qe thua ti eshte thjesht qe i opinion  i gabuar dhe aspak fakt.  Asnje me peshe nuk ma ka vene ne dukje kete qe thua ti.  I vetmi qe me vjen ne mendje qe me quan mua kriptoPDist eshte nje troll shumeemersh.  E kunderta eshte e vertete ne fakt, kur shume vete cuditen me qendrimin tim sepse jane mesuar me dikotomine false qe po s'je me Berishen je me Ramen, po s'je me PSne je me PDne, qofte kjo haptazi apo fshehurazi.  Mundesia qe mos te jesh as me njerin as me tjetrin absolutish egziston, dhe une nuk jam i vetmi qe  provon te sakte kete mundesi.  Ka plot te tjere ne blog qe nuk jane as me njerin as me tjetrin.

Sa per komentin jam shume i qarte qe i drejtohej emigrantit, por ajo pjese qe une permenda normalisht eshte tentativa jote per te ironizuar qendrimin tim mbi rendesine e dokumentave arkivore.  Mos mendo se je i vetmi qe e ben kete gje.  Ka plot te tjere qe mundohen te bejne batuta, tallin apo ironizojne kete fakt.

 Them se nuk ia vlen te humb kohen me gjera te tilla, se nuk me duket kaq e rendesishme se kush je ti ne te vertete. Feel free te jesh kushdo qe je. Mua me aq sa te kam lexuar komentet dhe menyren se si reagon me ke krijuar kete bindje. Ashtu sic kam edhe bindjen qe ti je shume me komunist ne antikomunizmin tend se c'jane disa qe shpallen ketu si mbrojtes te komunizmit. E di qe mund te te duket tricky kjo vendosje e emertimeve, por mbase mund ta kuptosh lojen e fjaleve pasi ta kesh soditur me qetesi kete pikture.

Nqftse nuk ja vlen te humbesh kohet me gjera te tilla, athere pse e humb kohen duke me vene etiketa mua? Te kam vene une ndonje etikete ty?

 Keto nuk jane etiketa. Keto jane opinione personale, te cilat ashtu ne nje bisedim te llogjikshem cdo njeri i llogjikshem perpiqet qe ti mbroje. Me nje llaf une nuk te akuzoj, thjesht po konstatoj dhe pikerisht qe ti shmangem kurthit te akuzatorit qe vjen me shenime dhe dosje faktesh, po e mbaj bisedimin ne shtratin e diskutimit ne blog, ku njerezit thjesht diskutojne per kenaqesine e bisedimit qe i jep nje bashkebisedues i kendshem dhe pak a shume me te njejtin mindset.

Ja marre disa here me ty, thjesht sepse shpesh je tipiku i bashkebiseduesit qe e terheq muhabetin per flokesh deri ne fazen qe e ben tjetrin to get the worst out of it, dhe kjo ben qe njerezit nganjehere i mbyllin diskutimet me te shara, gje per te cilen edhe ti ankohesh shpesh. Per te tjerat, pra persa kohe nuk e ke kaluar numurin e tre komenteve per diskutim nuk me duket keq. 

Kuptohet qe eshte gjithashtu nga komentet e tua kushdo mund ta kuptoje qe nuk eshte e mundur qe te gjeje nje moment reflektimi ku te ngjaje sikur faktet apo llogjika qe sjell tjetri mund te ndryshijne gje ne mendimin tend qe duket sikur vjen gjithmone i parafabrikuar. E bashkuar kjo edhe me perpjekjen qe e ke theksuar edhe vete per te mos u dukur sikur po duartroket njeri, por qe je nje etnitet i pavarur dhe natyrisht i pakapshem mendimi te ben ne nje fare menyre te vecante ne kete blog . E theksoj te vecante, jo domosdomerisht interesant. Kaq. Me ka pelqyer gjithmone t'i guglloj njerezit, ndaj dhe mbase kam bere te njejten gje edhe me ty.

Sidoqofte po e mbyll me kaq dhe te uroj naten e mire.

Ne rregull.  Meqe ke qejf ti gugllosh njerzit, hap nje teme dhe ftoi njerzit te komentojne mbi mua dhe nqftse jam kriptoPDist, terheqes i muhabetit nga floket, me komunist se komunistet, mos reflektues, me mendime te parafabrikuara etj etj.

Ishte ironi emigrant.  Nuk me duket hic padrejtesi.  Ti vazhdo ngjeshja me cockroach theory e murphy's law se une jam i pasakte apo genjeshtar.  Nqftse vete aplikuan keshtu, athere s'ka faj KQZ-ja pse e paraqit siglen nen te cilen Rama eshte vetem Aleanca e Tij pa te gjithe partite perberese.  Dhe me ne fund fare, kush mendon realisht qe meqe s'paska partite perberese poshte aleanca, Ed Rama ka per te humbur qofte dhe nje vote se do coroditen aq shume qytetaret e Tiranes e do votojne Lul Bashen.  Ne kete situate edhe nje pordhe ne karrige te bente Ristani, PS-ja do thoshte qe gazi doli ngjyre blu se ai eshte zar i Berishes.

Edhe njehere: Dengla!

 

P.S. Nuk thame gje per ate teorine e shtyrje deri ne absurd.  Teori legjetime, pervec se kur prodhon dikotomi false qe natyralisht jane falsitete logjike.

e jotja te shtynte ne falsitet logjik dhe ishte shkruar me ate qellim, perderisa ishte ironi.

Urdhero trego ku ironia ime qeka falsitet logjik.

edhe nje here nga e para: ja.

S'na the gje.  Duhet te provosh ku une kam krijuar dikotomi false.  Cilesimi nga ana ime e kesaj ndodhi jo si padrejtesi, nuk e ben ate dikotomi false.

Shiko se une mund ta bej edhe infinite loop kete; por nuk do e bej.

Nuk ke pse merr kallepe fallacishe ne forme tekxt book example. Nuk eshte vetem dikotomia e gabuar ajo qe te shpie ne fallacyne per te cilen po flasim. Ai eshte vetem njeri nga mekanizmat. Te thashe se ku te shpinte pohimi jot, dhe gjynah qe e zgjasim pasi pohimi yt ishte shume i shkurter dhe i lehte per t'u marre me te. Ne kere rast nuk punonte dichotomia, por pranevenia (associacioni) i nje ngjarjeje (event = padrejtesi) dhe nje cilesimi (e papare), te cilat mendohet qe kane korrelim me njera tjetren, pra qe qendrojne ne blok. Me lehte nder keto te dyja eshte te vertetohet cilesimi. Cilesimi meton unicitetin e ngjarjes. Mirepo kushdo e di qe ngjarja nuk eshte aspak unike. Rrezimi i unicitetit te con, sipas mekanizmit te mendjes njerezore per thjeshtzim, reduktim te dimensioneve me ane te korrelimit (shiko analizen faktoriale dhe te komponenteve principiale qe te dish se per c'po flas - por besome qe keshtu punoj mendja njerezore), ne rrezim (kundershtim, reject of that hypothesis) te ngjarjes - pra perderisa nuk kemi unicitet, s'kemi as padrejtesi. Ka edhe nje element prestigjiatori kjo, pasi perkon me kalimin e vemendjes, fokusit, ne locusin e gabur - keshtu punojne pothuaj gjithe numrat e shpejtesise nga magicians. Besoj me thjesht se kaq nuk vete. Kjo e gjitha pastaj, duhet thene e cilesuar, eshte nje hile - ti mos u merzit nga fjala "hile", as mos u ofendo, se keto hile jane shume shpesh edhe te pavullnetshme. Por mbeten hile ama, dredhi, manipulim i degjuesit.

Une e mbyll ketu per ket pike. Dmth nuk kam c'them me shume se kaq.

U mundove shume, por po te them qe pohimi im ishte ironik dhe si i tille s'mund te merret si pohim nomral dhe si rrjedhoje gjithe kjo analiza jote nuk vlen sepse une nuk po mundohem te them qe pse nuk kemi unicitet nuk kemi padrejtesi.

Edhe pa pohimin tim ironik, dhe pa shtesen i papare une i qendroj fort mendimin qe kjo ngjarje nuk eshe padrejtesi ndaj PS-se.

me plase! smiley

po te them qe mendimin qe ke, qe kjo nuk eshte padrejtesi, po mundohesh ta ta percosh me nje hile, e cila, si e tille, si hile, si dredhi ne te menduar, NUK MUND te jete logjike e shendoshe, pasi logjika e shendoshe NUK KA NEVOJE per hile.

C'paske qene or burre i dheut! smiley

Nuk eshte ndonje gje or njeri, jane mjete te manipulimit te degjuesit qe perdoren aq rendom, sa kane pushuar se qeni edhe imorale. Me detyron te shkruaj gjera te tilla smiley Imorale jane keto pislliqet e militanteve te tjere ketu, qe na cane taravelen per cdo zgjedhje, kjo e jotja nuk hyn aty. S'ta kam borxh mer, gjithe ket kokeshkretesi! Ta haje dreqi. Eshte a s'eshte padrejtesi, tjeter muhabet ai. Menyra qe doje ta percoje nuk garanton mekanizem logjik! Ta kam shpjeguar me lart (dhe fare pa te keq) nuk di sa here u bene deri tani. Ti vazhdon, jo nuk na the gje, jo u mundove shume... po ha pyke o pra, qe te mos mundohem!!!! Me palse! Seriozisht! Se te konsideroj, pa te jap gjithe kete xhuvap, mos me be te them qe e kam gabim edhe kete. Mos mer! smiley

 

O emigrant qetesohu mo burr se dhe une po te them ishte nje ironi zbavitese, dhe nuk eshte e thene qe ironia te krijoje mekanizem logjik.

Edhe pa e thene une fare ate, qendrimi im eshte i njejte.  Ti po merresh me detaje te pavleftshme.  Po pse ore duhet te mat cdo qe them une ne kandarin e logjikes? Ca gjera thuhen dhe per qejf, per ironi, per humor dhe mund te mos kene logjike fare brenda tyre.

Djalosh, edhe mund te kete perpjekje te PS-se per te acaruar gjendjen. Po. Edhe mund ta kene bere ate gje... qe te jene paraqitur ashtu si thote Ristani. Eshte shume e mundur, cdo gje eshte e mundur sot. Ishte e mundur qe PS-ja te mos hynte fare ne zgjedhje... llafollogjite boshe dhe te peshtira edhe ata i kane bere sa kane patur takat. Kane genjyer sa kane mundur dhe ata... kane patur frike nga vete kerkesat e tyre; sic eshte kerkesa legjitime e numerimit te votes, rinumerimit te votes, kontrollit te fleteve te votimit dhe verifikimit edhe te bikinit qe mbajne minjte e gjirizeve te kuvendit. Po nejse, keto gjera ndodhen tani, perballe kesaj partie tekanjoze dhe qaramanesh, eshte nje parti vrasesish dhe kusaresh, banditesh dhe atdheshitesish antishqiptare...

Harrojme per nje moment cfare thashe me siper - zere se i kam gabim te gjitha - dhe mendo vetem per nje gje. PS ka patur perfaqesuesit e vet ne ate komision. Ata kane kundershtuar. Nuk mund te vendose nje lapangjoz, apo 3, apo 4 lapangjoze qe s'fshijne dot qyrrat e tyre, perfaqesues te PD-se, se SI duhet te prezantohet nje parti politike ne zgjedhje, sidomos ne rastin kur kjo parti nuk eshte PD-ja. Derisa kishte kundershtim, kryetari duhej ta pranonte. Te mos behet lamash Ristani dhe t'i tregoje arrat babait dhe ta dije me mire se te gjithe se si quhet PS-ja apo perfaqesues i kujt eshte Edi Rama. - Per mua nuk eshte se ka ndonje ndryshim te madh tani, se populli Ramen ka per te votuar gjithsesi; edhe pse 90% e them me bindje qe Saliu do t'i vjedhe edhe keto vota me siguri. Ai njeri nuk njeh kurrfare burrerie, kurrfare parimi, kurrfare morali dhe kurrfare rregulli njerezor apo fisnikerie te te sjellurit. - mendimi im personal ky ama. 

Vetem se si me duket qe ne krah te zvarranikut te Berishes jane rreshtuar njeqind parti politike, a thua se po behet revizioni i armatimit. Edhe pse shumica e atyre partive nuk duhej te egzistonin fare... parti lamashesh, parti qelbesirash dhe njerezish te ulet e te pamoralte, pa parime, pa shtylle kurrizore dhe pa kurrfare burrerie... konkubina te Berishes.

Kane genjyer sa kane mundur dhe ata... kane patur frike nga vete kerkesat e tyre; sic eshte kerkesa legjitime e numerimit te votes, rinumerimit te votes, kontrollit te fleteve te votimit dhe verifikimit edhe te bikinit qe mbajne minjte e gjirizeve te kuvendit. Po nejse, keto gjera ndodhen tani, perballe kesaj partie tekanjoze dhe qaramanesh, eshte nje parti vrasesish dhe kusaresh, banditesh dhe atdheshitesish antishqiptare...

etj etj etj. penelata e perkryer!

I gjthe komenti... didn't go unnoticed, Zot!

Vetem se si me duket qe ne krah te zvarranikut te Berishes jane rreshtuar njeqind parti politike, a thua

Kur behet fjale per faktet, si ne rastin e  mesipermi ,mendimi eshte i qarte i kuptushem dhe pa kundershtime, ndersa kur vjen puna per interpretime;

parti lamashesh, parti qelbesirash dhe njerezish te ulet e te pamoralte, pa parime, pa shtylle kurrizore dhe pa kurrfare burrerie... konkubina te Berishes.

......ketu fillon dhe hyn subjektivizmi,emocionet,bindjet dhe interesat e ndryshme duke prodhuar llafollogji boshe,agresive, ofenduse  dhe jo korekte.

Jo, jo i dashur. Nuk mund te shkepusesh pjese nga komenti im dhe te vendosesh ti se cili eshte fakt. Ajo eshte e drejte ekskluzive e autorit, pra e imja... vetem une e vendos ate; meqe jemi ne termat ku po me terhiqet veshi per emotivitet dhe bindje personale... meqe ra fjala te emotiviteti, po, ke shume te drejte. Kerkoj ndjese per tonin. Eshte i tepruar.

Megjithate, qe te me zinte gjumi rehat, (se kam nje ore qe jam shtrire kaposho), iu hyra edhe njehere ne reviste atyre qe kisha shkruar... dhe jane fjale te renda. Po, edhe agresive. Po u hyra te rishikoja dhe listen e partive, nga droja se mos kisha ofenduar kot ndonje njeri te mire... dhe e di ti cfare pashe ne liste??? Grumbullin me te madh te kurrvave, prostitutave, felliqesirave, fekaleve, plehrave, poshtersirave, kepushave, gjakpiresve, rrugecerve, maskarenjve, halabakeve qe i kane hipur ne qafe atij kombi dhe vazhdojne ta torturojne me lloj soj makabritetesh dhe torturash qe dhe inkuizicioni spanjoll do i kishte zili... tortura ndaj shpirtit te nje kombi te tere!

Duke filluar nga kryefelliqesira, Salias Berishovic, antishqiptari me i madh qe njoh dhe kam degjuar une. Atdheshitesi me i felliqur i te gjitha koherave, plehra, zarba dhe kellira e atij kombi, jashteqitja! E duke vazhduar me langonjte e tjere te kesaj lukunie likaonesh te felliqur, nga Mediu, Spahia, Ceka, dhe te gjitha felliqesirat e tjera qe i rrine mu ne verre asaj haleje; vrases, qafleshe, hajdute, te paburra, te paparimte, te pamoralte. Fjale nuk gjej dot. Dhe nese toni i pare nuk te pelqeu, ky i dyti me doli kaq natyrshem, se i lexova per here te dyte ato partite... dhe e di ti cfare ndodhi ne trurin tim, ashtu si flash? Kaluan vetetime keto 20 vitet e fundit... ku atdheut dhe kombit tone i eshte shitur, neperkembur, poshteruar cdo gje, dinjiteti, territori, krenaria, burreria, shpirti dhe cdo gje e mire qe ndoshta nuk e kemi patur kurre, por te pakten mendonim se e kishim. Fajtore jemi te gjithe; po une dinjitetin tim e kam ruajtur; dhe ata qe shoh, kryetaret e atyre partive aty ne ate liste; jane qe te gjithe felliqesira mbi felliqesira, te neveritshem fare... edhe sikur te mos kishin bere asnje gje absolutisht; ata jane kurrvat e Berishes, prostitutat, putanat dhe konkubinat e ketij dhespoti te felliqur.

E bera si e bera, tani do ma falesh dhe njehere emotivitetin dhe agresivitetin, edhe kesaj rradhe, me sinqeritet ta kerkoj; po nuk e kam me ty.

PS: llafollogji nuk ishte, dhe korrekte ishte plot. Argumentin e ka brenda, emrat i ka brenda, gjendjen e dime te gjithe.

Naten e mire per sonte kaposho. te kam xhan, mos m'u merzit, pliiz.

te pershendes: "following the sun" (qe ta dish se ku qendroj une shpirterisht)

 

...natyrisht pergjigja eshte e njejte,because  were still awake, sorry

miremengjes kaposh.

po, you were awake, por jo awoken. it is very, really pp. e klikove linkun? do e kuptoje qe nuk isha pergjumesh... megjithese ndjese te gjitheve 100x nga zemra, se nuk duhet te kete kush taksirat te lexoje rumbling tim sa here qe politika na bene te renkojme. sqarim, asnje nga termat nuk eshte sexually explicit ose perdorur ne ate menyre. po sorry prape. smiley

Totalisht dakort me Ty Zotrules, dhe besoj Jo per te paren here..

Nga e di ti qe kater lapanjozet e PD-se kane vendosur siglen per singlen e Rames ne fletevotim dhe nuk ka qene vete PS-ja qe e ka plotesuar forumlarin keshtu?

Per ta thjeshtesuar fare, sic kam thene dhe me siper mua kjo nuk me duket padrejtesi hic fare kjo.

Ne krah te Berishes ke 23 parti dhe ne krah te Rames ke 24.  Lamashe, qelbesirsa, njerez te ulte nga te dyja anet.

Miremengjes. Po ta kishe lexuar komentin, nuk do kishe nevoje ta shkruaje kete te fundit.

smiley back to square one... right? e kemi bere edhe here tjeter kete muhabet. 

E lexova te gjithe.  Si gjithmone shkruan me shume sec te nevojitet.

Nuk tha njeri qe eshte padrejtesi e papare, por padrejtesi eshte. Nuk eshte e nevojshme te behet ndonje padrejtesi e madhe qe te perdoret termi padrejtesi.

Nuk ka padrejtesi , e ke gabim, emrat vihen sipas rendit alfabetik, Edi me "E" i takon para Lulit me "L", nuk mund te thuash e zeza mbi te bardhen, pse i takon Edit te jete mbi Lulin.

Nuk e kisha fare per renditjen e emrave.

prape ska per ta kuptuar

perpiqu tja shpjegosh me kryefjale, kallezues, kundrinor te drejte e zhdrejte dhe rrethanore kohe dhe menyre se perndryshe do japesh e marresh nja 25 here.

Tek fleta e votimit:

Aleanca per te ardhmen - eshte shkurtuar ne AA

Partia Komuniste e Shqiperise - eshte shkurtuar ne PKSH

Aleanca per Qytetarin - kjo cuditerisht nuk eshte shkurtuar ne AQ, por liston gjithe partite.

Kjo e fundit nuk ka pse te ndryshoje nga te tjerat... eshte njesoj si te prishesh standartin e formatit vetem per nje kandidat.

PS mund te kete bere gabim kur ka plotesuar formularin heren e pare..

Ekzaktesisht keshtu ka  ndodhur, por duke qene fodulle,grindavec  dhe arogant jo vetem qe nuk gjejne menyren per te kerkuar  falje perkundrazi  hidhen ne sulm sikur po i behen "padrejtesi".

po mire keta grindavecet e PS edhe bien vete dakort per rregullat edhe pastaj ankohen se u behet padrejtesi.

olitike&Itemid=60">Rikthehen 3 anëtarët e opozitës në mbledhjet e KQZ

Pas një bojkoti tremujor tre anëtarët e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve i janë rikthyer punimeve të sotme. Artan Laze, Dëshira Subashi dhe Pandeli Varfi kanë zënë vendet e tyre të mbetura bosh që prej bojkotit të nisur tre muaj më parë. Në mbledhjen e sotme të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve do të diskutohet edhe për çështjen e anëtarëve të Komisioneve Zonale të Administrimit Zgjedhor. Socialistët kanë propozuar prej ditësh emrat e përfaqësuesve të tyre në këto komisione dhe kanë kërkuar shkarkimin e komisionerëve të emëruar me konkurs në kohën kur PS nuk ishte regjistruar në afatet e përcaktuara. KQZ ka miratuar një seri nismash pa praninë e opozitës, përfshirë dhe buxhetin për financimin e fushatës zgjedhore të 8 majit. Sipas kreut të KQZ, Arben Ristani fondi i parashikuar në buxhetin e shtetit për 2011 është 200 milion lekë. Në fakt dy ditë më parë nënkryetarja e KQZ, Dëshira Suabashi, e cila kërkoi një garanci nga Ristani hartimin e një rregulloreje të re për mbarëvajtjen e punës.

 I kishin lene pa leke karburanti dhe  nuk u kishin paguar faturat e celulareve,qeveri e mencur.

Ky Ristani I Berishes duket se eshte agent Anglo-Amerikan, qe do me ja fut me zor Berishes dhe po ben CMOS ti dhjese edhe keto zgjedhje si ato te 2009. Keta bufonet grindavece te Bishes se vicidolit nuk mund ti rezistojne dot tentacionit per tu marre me cic-mice mediocre e tinzare qe pervec se nxjerr qartesisht ne pah eidiotesine thelle qe I karakterizon tregon edhe sesa pak ose aspak e njohin dhe e kuptojne inteligjencen e opinionit public shqiptar brenda dhe jashte atdheut.

Po pse ore duhet te mat cdo qe them une ne kandarin e logjikes? Ca gjera thuhen dhe per qejf, per ironi, per humor dhe mund te mos kene logjike fare brenda tyre....

smileysmileysmileysmiley

Pohim me te sinqerte per te percaktuar thelbin e vetes zor se ta ka bere ndonjeri . E pse te hyn ne pune Logjika ty ? Kete nuk e kam kuptuar ndonjehere ...... Me vjen keq per ca qe kujtojne se ti flet ...me  cfare ...  Hic .Vdiq Habili ..me cfare ...me qe je dhe lab ...Hic po habili smiley Po c;ke qe ankohesh se nuk te kuptojne qe nben njeqind komente mbrapa per te thene 'nuk thashe ashtu ".... Me mire qe e the vet se mbetet edhe dokument , jo per gje smiley

 Ca gjera thuhen dhe per qejf, per ironi, per humor dhe mund te mos kene logjike fare brenda tyre.

marre nga arkivi  PPU dt ..ora ... Sistemi Arsimor ne Shqiperi pas viteve 90 !

Po pse a per kete lloj robi me fshin ti mua qe te barazohem me fshirje ... smiley

O ty te falemnderit o admin smiley

shembull i nji mesazhi te kodum

Jo o mavri nuk percakton thelbin e vetes time ai pohim.  Lexoje brenda kontektsit e mos u orgazmo kot duke vene 15 ndijza nje pas nje.  Te te vije keq sa te doje, por ja qe shume veta me vlersojne goxha per ato qe shkruaj.  Tani ti vazhdo meru me bishtat se ate pune ke...

......dhe shquhen per inteligjencen e tyre te nen mesataren

 

“"Mediocrity" doesn't mean average intelligence, it means an average intelligence that resents and envies its betters”

Ajo qe bie ne sy ne kete histori eshte vetem injorimi i vazhdueshem qe i behet perfaqsuesve te opozites ne KQZ. Kjo eshte vazhdimi i prepotences dhe arrogances se pushtetit!

kjo eshte vertet e papare

sala eshte pa skrupj dhe vetem qe te shikosh ETJEN e tij per pushtet 

shiko aleancen e tij me 21 parti

besoj se ky eshte rekord gines 

ndersa ps nga ana tjeter mjaft e paafte

na nevojtet nje brez i ri politikanesh qe per fat te keq nuk ekziton

politikanet zakonisht si moshe aktive kane moshen nga 40 vjec e lart

qe do te thote se dhe politikani me i ri ne Shqiperi eshte i brumosur ne

realizmin komumist e totalitar (gje qe reflektohet ne politiken e sotme shqiptare....)

Fatkeqsisht politika nuk ka skrupuj ( kurve hesapi...smiley )

A u Anullua ky vendimi per te cilin ben fjale kjo Teme ?

kolegji zgjedhor e rrezoi ket po kjo nuk ka interes me u diskutu se kshu del sikur kolegji na qenka i pavarur dhe se gjykatat funksionojne (ndonjehere)...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).