Situata politike në Shqipëri, roli i Parlamentit, pavarësia e gjyqësorit, reforma në administratë dhe cështjet fiskale e ekonomike do të diskutohen në takimin e dytë të Komitetit të Stabilizim-Asociimit mes delegacionit shqiptar, të kryesuar nga Majlinda Bregu, ministre e Integrimit Europian dhe përfaqësisë së Komisionit Europian, që udhëhiqet nga drejtori për Zgjerimin, Pierre Mirel.

Sipas dokumentit konfidencial, të siguruar nga TCH, qëndrimi i Brukselit për pjesën politike do të fukusohet në krizën mes partive kryesore, vecanërisht në ngjarjet e 21 janarit, ku kërkohet hetim i plotë dhe i pavarur nga sistemi gjyqësor. 

“Delegacioni i BE do të shprehë shqetësim të thellë për situatën aktuale politike, duke përfshirë edhe bllokimin e gjatë të qëndrueshem politik dhe mungesën e dialogut konstruktiv politik. Do të shprehë keqardhje për dhunën dhe zhvillimet dramatike të datës 21 janar dhe do të theksojë se këto ngjarje dhe përshkallëzimi i tensioneve që pasuan nuk janë në përpjestim të drejtë me ato te një vendi aspirant për anëtarësim në BE, ato rrezikojnë të vonojnë perspektivën europiane të vendit”, thuhet në dokument. 

Përveç kësaj, delegacioni i BE-së do të theksojë se është e domosdoshme që ngjarjet e 21 janarit të hetohen plotësisht nga autoriteti i duhur i Drejtësisë së Shtetit. 

“Hetimi duhet të ndiqet sic duhet nga prokuroria e të ndëshkohen të gjithë ata që do të rezultojnë fajtorë. Autoriteti gjyqësor duhet të jetë në gjendje të punojë i pavarur, pa pengesa dhe pa ndërhyrje të panevojshme. Duhet shmangur pengimi në mënyrë direkte ose indirekte, si dhe skualifikimi i institucioneve shtetërore. Sigurimi i pavarësisë së institucioneve gjyqësore është një ndër prioritetet kryesore të opinionit”, thuhet në dokument. 

Dokumenti paraprak përsërit qëndrimin e BE-së se qeveria dhe opozita ndajnë përgjegjësinë për kapërcimin e krizës politike dhe për zbutjen e situatës konfrontuese. 

“Delegacioni i BE-së do të bëjë thirrje për ndryshimin e tonit politik. Retorika acaruese nuk i kontribuon rivendosjes së qetësisë dhe shmangies së rrezikut për dhunë të mëtejshme e polarizimin e shoqërisë shqiptare”, bëhet e ditur në të. 

Në këtë qëndrim shprehet dhe shqetësimi për mënyrën e funksionimit të Parlamentit, duke kërkuar madje dhe rishikim të rregullores. 

“Delegacioni i BE-së do të theksojë se funksionimi i duhur i Parlamentit përfshin dhe përmirësimin e performancës së tij kontrolluese dhe funksionet mbikëqyrëse. Do të nënvizohet nevoja për të marrë masa për të garantuar zbatim të plotë dhe efikas të rregullores, gjithashtu dhe rishikim të saj bazuar në konsensusin ndërpartiak, duke përfshirë këtu dhe përsa i takon përbërjes dhe mandatit të komiteteve hetimore parlamentare”, nënvizon dokumenti. 

Pjesë e kriterit politik është dhe media, ku do të theksohet nevoja për amendimin e dispozitave mbi shpifjen në Kodin Penal dhe do t'i kërkohet palës shqiptare që të zbatojë sic duhet ligjin aktual për qasjen në informata. 

Një gjë e tillë argumentohet se do të inkurajonte Shqipërinë për të promovuar në mënyrë aktive pluralizmin e ideve dhe lirinë e plotë të medias.

 

Shënim i Peshkut: artikulli u përditësua pas ndryshimeve në adresën e Top Channel.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=208079&ref=fp 

72 Komente

tani le ti behet zemra mal Edit

Saliun ne fakt, kjo eshte e vetmja gje qe e pezmaton shume... sa i merzitur me eshte dukur soo-ooot. Ishte mpakur dhe mplakur fare. Me erdhi gjynah per te. smiley

nuk me intereson asnjeri prej tyre sa per dijeni zotrules.

por ishte Edi ai qe e nisi muhabetin e 21 janarit .dhe te tjeret e bitisen.

Shiko, nje keshille nga une... mesoje matematiken, e ta kesh qejf gjithmone, se eshte shkence e bukur, por kujtohu ndonjehere edhe per shkencat e tjera. Ne cfare eshte thene aty, vetem shifren 21 mbake mend? Nuk mendon se mund te mos jete mire?

 por ishte Edi ai qe e nisi muhabetin e 21 janarit .dhe te tjeret e bitisen.

ti je rende, per perendi. Me tre fjale ke treguar me shume injorance se te gjithe peshqit marre sebashku...

Nese vertet s'do te te interesonte asnje prej tyre ,s'do thoshe kurre  ,qe Edi e nisi ..  Edi nisi protesten ,jo vrasjet me arme .(protesta behen ne te gjithe boten e civilizuar ,madje dhe te dhunshme ,por ne ndryshim me Shqiperine ,atje nuk vriten protestues )po te ishte vrare ndonje gardist ,do isha dakort me ty ,por fakti qe aty mbeten 4 protestues te vrare ,thuhet vrasjet i nisi dhe u bene vetem nga Saliu ....jo per gje por ai dhe Lule Basha jane maja e pergjegjesisi per vrasjet ,nese nuk e di akoma si funksionon shkalla e pergjegjesise ne te tilla raste

 

 Aty qendron halli ne fakt, se a i behet zemra mal edit.

Jam kurioz, sa sek mendoheni para se ti nxirrni keto llafe te vyera, keto cinizma te pashembullta

Wtf, cfare keni ne vend te lendes gri xhanem...!

 Djema, po e peson Shqiperia jone, popullli yne fakir, e jo Sala me Edin

video

sigurisht, PE ben rezoluta qe te na tregoje lajmet dhe situaten ne shqiptareve. Se per te thene ndonje gje te re, te themi, konkrete fare, qe zgjidh krizen; si psh, ti Salush ke kete problem, keto e keto i ke bere keq; kjo eshte pergjegjesia jote, dhe ti Edush ke kete problem, kjo e kjo eshte pergjegjesia jote. Po mos ore, eshte nje departament i tere ne PE qe merr rrogat me kriza dhe ballkanra perendimore... pritnazot, te thone ndonje gje per te qene ndonjehere... te meritojne rrogat, psh... smiley

Me kamzhik apo me hiskell e fshikulloi?  Prit se nuk e paska fshikulluar akoma, por vetem qekan pregatitur per ta fshikulluar...

 sa kenaqesi mer Top-Qeni kur ka lajme negative per Shqiperine.....apo prit, Top-Qeni edhe nese nuk jane lajme te zymta, i ben te tilla!!!

ky nuk eshte lajm negative per Shqiperine, por per pushtuesit nazi-fashist dhe kreun e tyre frymorin sali. PD-ja nuk eshte shqiperia or ti taj. Thriti menjes se te eshte ndryshkur.

 shume e drejte.shqiperia eshte edi more xhan.

hahahahaaaaaaaaaaaaaaa

Grave, per cudi nuk jam dakord me ty per te paren here. Nuk ka popull fakir ne Shqiperi, fakire jane vetem dembelet dhe te paaftet. Perndryshe ketu ka plas mireqenia, rritja e pensioneve, hapja e vendeve te punes, rritja ekonomike, turizmi, etj etj. Nga dreqin tu kujtua kjo fjale arkaike dhe ja veshe tamam popullit tone?

 swed1,  more edhe une  e kam pat  ate  dnjesi, por nuk di  pse ne kete vendin me rritje dy e tre shifrore njerez prej gezimit  hidhen prej ballkoneve e penxhereve..?Pah ! Se ku e  shpie miletin kenaqesia ! Nje pjes tjeter  e ka hedh djalli tek bari i miut... 

 Ehh, c`me 10-ve tu qesh me kete pasazh. 

Nuk di si ta bej buzeqeshjen me keto tastierat ketu ne Shqiperi. 

vallahi eshte e vertete kjo qe the.. tani me thoshte nje njeriu im se ne Shqiperi kane filluar te shesin edhe akullore me shije hilac miu. eshte bere mode ky hilaci i miut andej.. si puna e mishit te qengjit ne kine.. kinezet nuk ja dinin shijen por tani thon se ja kane mesuar edhe kjo po con cmimin e mishit te qengjit siper.. e kam pa tallje, isha ne supermarket une dje edhe thash uee.. ca ka ndodhur kshtu me mishin e qengjit?? pse s'e di ti? me tha njeri aty, qe manaxher i superkarmetit.. kinezet mtha kane zbuluar mishin e qengjit, edhe kjo po e con cmimin e tij siper ne gjithe boten.. une u habita fare.. po ky qenka lajm i keq i thash.. eh mtha.. ca tbesh.. i ka tregu kto.. por e mira ehste se po bie cmimi i mishit te qenit me tha.. se shpejti do fillojme te konsumojme ate.. 

kam pershtypjen se kush do te beje leke te investoj ne shares ne hilac miu se shqiptaret kane per tja rritur cmimin.

 Jo më kot e kisha prurë dhe atë artikullin tjetër të Countrymen, ku tregonte rrugën dhe vijat e bardha që nuk duhen shkelur. 

My way or the highway thotë Evropa. Ose bëhuni njerëz duke realizuar:

- pavarësi pushtetesh dhe institucionesh.

- zbatim të drejtësisë për kusarët dhe vrasësit. 

- zgjedhje të lira dhe të ndershme.

O bëjini këto, ose rrini gjirizi dhe haleja e kontinentit të tërë, siç edhe jeni deri më sot. Qartë, pastër dhe bukur.

 

Julo, a e di prejardhjen e vertete te meselese arnauto-tedeske "nuk shtyhet tuj pjerdh"? Mund te duket si shume folklorike, e lidhur me fshatare brucash e shajaku, qe pine duhan llulle te grire trashe, te cilin e ndezin me eshke, masat dhe strall. Por nuk eshte ashtu, historia eshte tejet urbane dhe vjen nga nje lokus avantguarde, sic konsiderohet rendom televizioni i nje vendi, pra vjen nga TVSH-ja. Ishin fillimet e TVSH-se, kinezi Cen Pao Y s'ish vrare ndoshta akoma tek antena e Dajtit, drejtor ka qene i ati i Lubonjes ate bote, dhe per te instaluar pajisjet e pulteve te drejtimit ishin sjelle inxhiniere te huaj, midis te cileve edhe nje gjerman i lindjes. Sado i lindjes, disiplina e tij e punes ishte vite drite larg krahasuar me kta aspirantet tane (inxhiniere te rrymave te dobeta quheshin), e mire, keta e merrnin "me makrella" (qe domethene e kishin me nge), pinin kafe, llogje muhabet, e ke parasysh vete ti, dora, gallate, naj ngacmim gjymes erotik, barcaleta, i shkreti gjerman ishte mesu ndryshe, qe kto beheshin pas ores pese, kur mbaronte puna, e shqipot i ngaterronin nje cike keto oret e biznesit me afterwork, u terbu nemcja, ne fakt per nemcen dul llafi qe pinte nje arke me birre ne mbremje te hotel dajti, e kshu, legjenda urbane ishte gati ne ngjizje, eshte pikerisht ai gjerman qe i mbylli deren me gozhda punojsve tane qe te mos dilnin dot nga ambjentet e punes e sikur u kish thene qe po te ishin ne gjermani ju do kishit vdek per buke. Po s'ta kisha ktu muhabetin, tamam tamam ta kisha te nje ndihmes qe i caktun ktija dhe ky nje e dy i thoshte po shkoj deri ne banjo. Edhe ikte e zhdukej dy ore, llafe muhabet, kthehej, rrinte nja 15 minuta me gjermanin, pastaj prape, po shkoj deri ne banjo... derisa sa gjermani dha e dha edhe s'duroi mo: nuk shtyhet dita taking craps, por duke punu, i tha.

Tani se pse ta tregova gjithe kete, ec e merre vesh... po nje lidhje duhet ta kish besoj, te pakten diku nga fillimi  smiley

there are different degrees of euroscpetics.. ka pastaj nga krahu tjeter te eurofileve.. ti me dukesh pothuajse ne ekstremin e eurofileve. kthehu cik nga qendra sepse nuk je mire aty ku je. evropes nuk i rruhet trapi per ty, e as eshte ai entiteti etik e moral qe mund te te gjykoj nese behesh njeri apo mbetesh nje gjiriz.

 twin, sorry man që stë jam përgjigj më parë.

Ke kap diçka interesante në këtë mes, por nuk mendoj se po më identifikon drejt. 

Normalisht, një komb si yni duhet të ishte i pavarur, të kishte identitetin e vet kombëtar dhe politik, edhe vullnetin e vet. Mirëpo duke qënë një masë amorfe dhe e përçarë, dhe kur mbi të gjitha, të gjithë janë bërë palë, atëherë kërkon një identifikim "supra partes". 

Normalisht të tillë mund të identifikoheshin gjykatat, prokuroria, presidenti etj. Mirëpo këtu tek ne nuk bëhet fjalë për të tilla. Këto janë bërë, apo konsideruar "palë" me njërin apo me tjetrin krah të politikës. 

Unë nuk kam ndonjë iluzion se europianët e bëjnë për shpirt të nënës çka bëjnë. Po shife kështu: që të marrësh pjesë në një tryezë, duhet të kesh larë duart, të jesh vesh sipas rastit dhe me lugë pirun dhe pecetë të ulesh të hash si gjithë njerëzia. Këta janë të interesuar për këtë anë. Dmth një shtet si yni me varfanjakë të palarë, t'i bëjnë të aftë për tu ul në tryezë. 

Si mund të jem unë "me ne", kur një pjesë nga ne, shkojnë e vrasin të tjerë si ne? 

Europa si autoritet i lartë u thotë: mos e vra vëllain tënd, mos e vidh, mos u korrupto, mos ia vidh vullnetin me zgjedhjet, lëre të zgjedhë me vullnet të lirë. 

Në këtë pikë sigurisht jam eurofil. Edhe zgjedhja personale imja dhe tëndja, dëshmon më shumë për këtë. 

jam dakord me te gjitha sa ke thene, por ti vazhdon te me llahtarisesh. evropa ne radhe te pare eshte sistemi gjigand bureoktratik.. e njekohesisht nje perandori moderne e cila ka ne qender te saj diplomacine, e jo fuqine militare. state of the art diplomacy. dhe lind pyetja.. sa aftesi diplomatike paska ky sistem gjigand bureoktratik, kur mundet te ndikoj kaq pak ne nje sherr horrash ne zemer te saj?

me thuaj nese te duket pyetje pa vend.

me falni qe po nderhyj, por me duket se po flisni per aspekte te ndryshme te se njejtes gje- prandaj me duket me vlere diskutimi.

oranje flet per evropen si mundesine e drejtesise, idene e drejtesise, qofte per njerezit (qe s'kane aq besim te qeveria e tyre) qofte per partite politike shqiptare (qe tregojne nje paaftesi te rralle per te zhvilluar nje loje produktive politike dhe per te pranuar te drejten e pales tjeter per te ekzistuar). pra evropa eshte nena/babai kur te abuzon motra/vellai.

twintipi po thote qe praktikisht evropa nuk e ka mundesine te veproje si nene e babe, pra s'duhet as me e prit nje nderhyrje te tille duke pasur parasysh vete idene e evropes si komunitet politik. une do te thosha, mire do te ishte te kishim parasysh edhe historine e marredhenieve shqiper-evrope, per te arritur gjithsesi ne te njejtin perfundim, qe evropa ndikon pak ne sherrin e horrave.

pavaresisht arsyeve pse jemi ne kete situata jetime, e rendesishme eshte qe ne vete ta kuptojme se jemi ne nje situate te tille. dhe me ne s'po them populli shqiptar, por po them une e ti e ai tjetri (edhe lubonja, qe me ate atvrasjen dic ka kuptuar, por s'e ka kuptuar tamam). partite politike edhe mund ta kuptonin/pranonin te verteten, sikur t'iu interesonte rritja e madhesise se tortes, ne vend te thjesht madhesise se copes se tyre - se torta eshte mjaftueshem e madhe mos me e rrujt.

dmth, te presesh nga evropa mund te jete ngrohese si ide, por idete s'mjaftojne per tu ngrohur.

 thnx për ndërhyrjen. 

së pari twin dhe trop, besoj se neglizhoni dhe diçka të cilën ne të gjithë e kemi tashmë pjesë të identitetit: kulturën evropiane. Duke marrë parasysh që jetojmë jashtë me shumë mundësi edukimin e kemi bërë jashtë etj... atëherë vetvetiu i jemi përshtatur një shoqërie të ndryshme nga ajo prej të cilës kemi dalë. 

Domethënë se edhe idetë që ne mbajmë, sado ta neglizhojmë, janë ide "evropiane", apo "perëndimore". Këtu Evropa nuk vjen vetëm si një strukturë burokratike, por gjithashtu si burim idesh, mënyrë të menduari dhe vepruari. 

Ndoshta unë që jam më afër me Shqipërinë e ndjej më lehtë ndryshimin (po aludoj). Psh një demonstratë civile kudo nëpër Evropë, nuk është e pranueshme të ketë të vrarë, apo më keq, të ekzekutuar prej shtetit. Ndodhi një demonstratë e tillë në Londër, gjigande për nga pjesëmarrja, e dhunshme po e po, ama asnjë demonstrues nuk u vra. 

ndodhin edhe në Athinë, me dhjetëra të tilla, mos me qindra, dhe njeri nuk vritet. Një herë që ndodhi, u bë nami gjithë Athina u dogj. Për punën e atij djalit.

Ne këtej i marrim, apo duhet t'i marrim standartet që të gjykojmë çka bëhet rreth nesh. Këto lloj standartesh janë ato që na bëjnë të kemi një tjetër qëndrim nga ata që janë brenda në Shqipëri. 

Ky është një aspekt, i mentalitetit. Pak më shumë mbase më vonë.

oranje, kjo qe po shpjegon ti nuk eshte brukseli. ky eshte nje nga problemet madje te idese/ideve evropiane - ato nuk e kane brukselin mbrapa.

Nje pike shume e rendesishme qe autori i mesiperm nuk e ka permendur do jete; ndryshimi i ligjit per Medjat ku do ti kerkohe qeverise  futja ne kodin penal e Ligjit per Shpifjen, perfshi edhe gazetaret, te cilin Saliu e ka hequr nga kodi  per tu mos akuzuar si  agresor i Mediave , por qe ne te vertete i ka bere nje deme shume te madh gjithe shoqerise duke lene pa  ndeshkuar shpifsit,mashtrusit dhe intrigantet.

 Ajo ka qënë një nga gjërat më të ndyra që ka bërë Saliu. Duke zhveshur shtypin prej etikës, ka dhënë mundësinë të krijoheshin letra bthe (aka gazeta), apo gropë halesh mbushura me shpifje, si puna e 55-sës, që sjell në peshk ti pa cituar nga e more. 

Mbase të vjen turp që "mendimet" e tua i merr nga gropa e halesë. 

 

Po gazetat dhe mediat e tij, te mbeteshin pa pune thua ti? s'ma merr mendja... ato qe iu perkushtuan njecike thashethemeve kunder padishahut, padishahu i blen ose u keput kerrbishen me harrace.  cik me i kuptueshem... smiley

 Po të vësh re me kujdes, ky është modus operandi i Berishës në pushtet. 

Si me firmat piramidale, si me privatizimet pa kriter, si me universitete private pa kriter. Jep iluzionin e lirisë, për të fshehur ligjin e xhunglës. Ligjin e më të "fortit" dmth atij që vret, shpif, lëshon diploma fallco me shumicë. Dhe meqë e di se këta soj njerëzish i venë nga pas, është i sigurt në "fitorje". 

Çfarë krimi ka realizuar ky njeri mbi shtetin dhe shoqërinë shqiptare, do dojë shumë, shumë kohë që të rekuperohet. 

 

oranje... mesa e kam studiuar Berishovicin gjate ketyre 20 vjeteve... nuk me rezulton aspak te jete ashtu. Berishovici nuk eshte njeri vizionar, nuk mund te shohe me tutje se thjesht fasades se nje zgjedhjeje te tij personale (jo zgjedhje elektorale, por choice). Nese dikush mendon qe Berisha eshte i zgjuar, une e kam gati sfiden per te....

Ai eshte tamam njeri i vockel, i pavizion, i matufepsur dhe i reduktuar menderisht... aspak profesional ne ate qe do te beje; ai eshte one-trick-horse, dhe nuk ka burre nene qe ta ndryshoje. ca njerez jane qe ne kallep - njeperdorimsh; dhe kryeministri nuk mund te jete edhe kardiolog i mire, edhe politikan i mire ne te njejtin moment.... dhe nuk mund te jete demokrat i mire, kur ai te vetmen gjuhe qe njeh, eshte kerrbaci, dhuna dhe eleminimi. Shqip e shkoqur vella, qe te mos zgjatem shume, Berishovici eshte tipi i humanoideve qe nuk mund te pertypin cumcakiz dhe te ecin njekohesisht.

ndoshta kam thene gjera te debatueshme, po per momentin, mendoj qe kam me cfare t'i mbroj.

Nese dikush mendon qe Berisha eshte i zgjuar, une e kam gati sfiden per te...

....po te perpiqesh te  provosh te kunderten do biesh ne propogande militante..

 je ambig. bjeri prape. smiley

...po presi te na habitesh...

ishe ambig,tani s'kuptohesh me... bjeri prape? jo, te lutem, mos i bjer me. po te jete per gjume, eshte duke me palosur vete. po ti falemnderit qe u perpoqe. smiley

 Nuk është se i është përmbajt një vizioni për të bërë çfarë ka bërë, zoto. thjesht "çdo gjë për pushtetin". po ÇDO GJË ama... 

tani një lider, pushtetin mund ta marrë dhe të ndërtojë diçka me të, por mund ta marrë me synimin e vetëm që ta mbajë. Psh ky ka graduar një rang militantësh të njohur vetëm për besnikëri dhe injorancë, në poste të rëndësishme të vendit. Hajde ta shqitësh këtë lloj njeriu nga aty ku e ka çuar. 

Këta ia dinë për nder Saliut dhe vetëm atij vendin që kanë. Askujt tjetër. As shkollës, as moralit, etikës, integritetit. Prandaj do shikosh një mbështetje injorante, fanatike, ekstremiste ndaj Saliut. Sepse AI është arsyeja që kta të tjerët janë aty ku ndodhen. Më mirë këta nuk mund të bënin as mund të bëjnë. 

Hajde dhe shqite këtë birbo e këtë lloj njeriu, dmth Salinë dhe ata që i venë pas. Është shumë e rrezikshme. Këta TË VRASIN. Edhe nuk të paguajnë pastaj. 

 zoto ke ndonje mendim kondra ti...e di qe po e ben por jo shume gjate ...

Jo kaposho... jo kondra. po do kisha zbutur ndoshta tonet... sepse jeta ime nuk varet nga nje kerrme mali. Nuk dua ta lejoj, sado disfavore me ka kushtuar deri me sot... te pakten per nja 12 vjet rresht. te pakten per Oranje une do kisha nje keshille, qe jam i bindur qe do ma pranonte... ndoshta ti nuk do e beje... por ja qe po e hedh njehere: te mos lejosh qe njerez te tille te ligj, te bejne gjithe ato qe i kane bere atij vendi dhe te shkojne deri aty sa te te dhunojne edhe shpirtin duke i lejuar te banojne pa qera ne trurin tend. Kete favor nuk duhet t'ja lejosh asaj ligesie i dashur Oranje... shpresoj edhe ti Kaposho...

se fundmi, nje doktor i mire e di kuren... semundja shfaqet sepse gjen terrenin. te tille kancere zhduken me operacion. operacion pa gjak, nuk ka, pervecse nese do ta besh ne cryogenics... teknologji te tille per momentin, nuk kemi ende qe te sherbeje per kete lloj dukurie. plus, gjak ka perseri mbas cryos... deri atehere, kur popullit tone t'i zhduket fetishi i mbajtjes se dhembit te prishur vetem e vetem sepse i shkakton kenaqesi orgazmike dhimbja kur e prek me gjuhe... une nuk do e lejoj trurin tim te mbahet me dhune nga njerez te tille. rent-free, more like: squatters. smiley

PS: naten e mire te dyve per sonte. kenaqesi jeni qe te dy. smiley

....e bere qe e bere beje tamon, mos le pa permend kampion e shpifjeve ..

Kush po e ruan per Brukselin? Ata s'na japin as edhe nje kacidhe, pse duhet ta ruajme per ta?

Projekti europian eshte nje projekt i deshtuar krejtesisht ne favor te Gjermanise dhe Frances. Boll me te ashtuquajturin integrim, ashtu si Korridori 8, Korridori 10, Rruga e Kombit dhe sa e sa budallalliqe te kushtueshme!

A nuk u mjaftuat me keto mashtrime o populli me ....i Europes?

Ky vend ska balls te heqe edhe nje legen qe ka mbi krye le me per te tjerat!

ky eshte nga ata komente qe e njul gozhden me nje te rame!

hahaha

Ja ca pyetje qe japin pergjigjen e duhur:

 

Po te kishte pranuar Rama humbjen me 28 qershor do te kishte 21 Janar?

Po te ndiqte Rama udhen ligjore dhe te respektonte instituicionet per hamendesine e tije do te kishte 21 janarin?

Po te sillte Rama deshmi te vjedhjes se votes qofte edhe ne Media dhe jo atje ku duhet ti dergonte do te kishim 21 janarin e famshem?

Po te kishte demokraci mbrenda PS-se dhe ndergjegje demokratike do te ri-zgjidheshe Rama ne krye te PS-se kur me status qe vendosi vete do te duhesh te jepte dorheqje dhe menjanonte 21 Janarin?

Po te kishte bashkepunuar Rama me LSI-ne e Metes perpara zgjedhjeve dhe jo ta luftonte sikur te ishim ne lufte civile LSI-ne a do te kishim koalicion te LSI-se me PD-ne dhe rrjedhimisht shmangjen e 21 janrit?

Po te degjonte Rama OSBE-ne, SHBA-ne dhe BE-ne qe i thane gjithe kohe JO Rames do te kishte 21 janarin?

Po te ishte i pergjegjshem Rama dhe te vinte interesat e kombit per intergrim e stabilitet perpara interesave personale a do te kishim perjetuar 21 janarin?

Po te ishte sjellur Rama si politikan dhe pergjegjes per sigurine shoqerore dhe te mos bente deklarata per dhune rruge duke mos-perfillur ankesat e friken e shprehur te ambasadoreve nderkombetare javen e para 21 janarit a do te kishim dhunen e 21 janarit?

Po te mos mbeshteteshe Rama tek fantazmat e komunizmit si Ruci & Co dhe tek mafia ndertimore qe i futi ne PS-ne bashke me veglat e tije si karagjozi Velia e Ngjela do te kishim 21 janarin?

Po sikur te mos bojkotonte parlamentin dhe te gjithe jeten institucionale PS-ja e Rames dhe deputetet e saje te benin detyren per te cilen u zgjodhen nga populli a do te kishim 21 janarin?

Po sikur Rama te mos kishte diktuar ate kod te famshem qe eshte fillesa e se keqes a do te kishim 21 janarin?

Po sikur Rama te kishte llogjike demokratike dhe jo autokrate duke mbajtur edhe postin e kryetarit te bahskise tirane edhe postin e Kryetarit te opozites a do te kishim 21 janarin?

Po te mos ishte startuar makineria me e felliqur e shpifjeve qe kemi perjetuar ne keto 20 vjet pluralizem duke genjyer dhe shpifur nga me banalshe ne mes te dites per gati dy vjet rresht a do te kishte arritur 21 janari?

Po te mos kishte ate goje aq te ndryre rama dhe te mos talleshe aq pershtire ne cdo rast kur hap gojen, a do te kishim kete tension psikollogjik qe e shkakoi rama me 21 janar?

Po te mos kishim ate kurven Prifti qe u be vegla e Rames duke planifikuar 21 janarin ne cdo detaj a do te kishim te vraret e 21 janarit?

Po te mos ishte Rama ne krye te Opozites a do te kishim te vrare ne bulevardin e Tiranes ku banadat e injorantet militante sulmuan institucionin sheteror dhe plagosen dhjetra police qe Rama i quajti vegla te Sales dhe jo sherbetore te shtetit sikur beri me inspektorin e tije bashkiak a do te kishim 21 janarin e tensionin politik?

Pergjigja?

 

kev

 Luftar Paja:

...po mireee, po ai qe me vodhi( lexo vrau) nuk ka faj ereeeeeeeee...

KA! por si mendon ti, ta vendosim ne rruge kush ka te drejet apo ne gjykata? A te ka vajtur ndermend ndonjehere se si ka mundesi qe Rama bertet per drejtesi e shtet ligjor dhe vete ben komplet te kunderten?

 Po mos shkelnin ligjin gardistët s'do kishte 21 Janar . Demonstrata do ketë sa herë ka të pakënaqur me pushtetin .

Po te mos sulmoheshe Institucioni, Policia e Garda nuk do te kishte te shtena, sa demostrata jane Bere dhe askush nuk shtiu? Demostrata do te kete se eshte pjese e lirise por po ashtu eshte e denueshme abuzimi me kete te drejte dhe thirrja per dhune ne rruge lol!

 qarte. kjo pjese eshte e qarte. dhe qendrojne. 

tani me thuaj pak per berishen, beji ca pyetje gati dhe per te. psh :

1  durres-kukes, sa vodhi aty?

2 gerdeci? a eshte djali i tij i implikuar?

3 kodi ? a i dha ok rames per kodin se i interesonte vete berishes ne rradhe te pare?

4 ca ka bere berisha per te shtensionuar situaten?

5 ca partie eshte PD? ( demokracia e brendshme)

6 nuk e dinte sala qe iliri ishte kryehajdut? ( 4 min per pangon)

7 Pse shtiu me 21 Janar?

 

nejse keto mu kujtuan, por mund te gjej edhe te tjera ......

 

 

Vjedhjen e rruges D-K kush ta vertetoi ty qe e paske kaq te sigurte, Gjykata apo PS-ja?

Gerdeci, a ndodhi perpara zgjedhjeve, a nuk fitoi Berisha ne gerdec? Po Rama mendos se nuk kishte gisht aty? Pastaj, Perse Rama nuk ndoqi nje politike per ta zbuluar te verteten e Gerdecit, a nuk eshte nje veprim qe e barazon po me fajtorin?

Kodi, edhe sikur Berisha te kete faj per Kodin, nuk shikon faj tek Rama ti per kodin? Kush po bertet poshte e larte dhe po anashkalon Kodin e bere vete rama apo Berisha? A nuk ka thene Berisha dhjetra here "hajde ri-bejme Kodin"? e Cfare po ben Rama?

Berisha ka bere shume per te c'tensionuar situaten, mjafton te permendesh lenjen e lire te Veprimeve anti-demokratike te Rames, thirrjet e panumerta ne Parlament dhe Media per te respektuar ligjin dhe instituicionet dhe shume eshume te tjera qe ne nje vend demokratik as qe do ta rruanin fare por do ta flaknin Ramen ne Burg!

PD-ja nuk eshte aq Demokratike sa ta barazosh me Partite skandinave por eshte aq legjitime sa mjafton per realitetin dhe nevojen qe ka vendi ne shqiperi!

Iliri eshte rob zoti, dhe cun qe ka ndihmuar gjysmen e shqiperise, Po te nisemi nga opinioni i kafeneve jane te gjithe hajdut. Cilin do te perjashtoje ti?

Me 21 janar shtiu kush shtiu por mos harro se Garda nuk i mban armet per zbukurim dhe se edhe shteti ka detyrimin te mbroje institucionin dhe jete njerezish edhe me forcen e armeve. Ai qe beri demostraten e dhunshme per pushtet mori nje pergjigje qe do tia jepte edhe Presidenti USA po te abuzoheshe me lirine e demostrates sic abuzoi Rama!

Do me per belulin?

P.S. eshte kollaj te kapesh me Berishen sepse ka 20 vjet ne pushtet dhe ne keto 20 vjet ka mbier psikoza se demokracia eshte e keqe, por askush nuk ka thene se demokracia eshte shesh me lule, me kete popull injorant shqiptar edhe perendia do te ishte gangren e Zoti nje palaco!!!

 

Gjykata e pushoi sepse u kaluan afatet. Nuk besoj se sala eshte me i ndershmi. Fakti qe nuk ndeshkohet njeri nuk te ben automatikisht te pafajshem.Kultura e mosndeshkimit eshte ngritur lart pikerisht prej sales. ( klani i zemunit, fotas nona etj)  Ose me sakte, Sala eshte kampioni i kriminalizimit te kundershtarit dhe i mosndeshkimit te atyre qe ai akuzon, Nuk donte sollakun  se nuk po punonte, vuri Ina Ramen, qe i doli prape puc antiparti. ( zef brozi etj me pare). Nuk them qe te tjeret nuk kane vepruar ngjashem. POR nuk bej krahasime, thjeshte duhet te jemi te drejte ne gjykime. Perseri nuk po i pergjigjemi pyetjes per rrugen durres - kukes. mendimi im personal: centralim i investimit, centralizim i vjedhjes.

Gerdeci dhe fitorja e sales ne gerdec, nqs nuk e vene re fusha ne te djathte te rruges ne drejtimin tirane durrres eshte mbushur me ndertime te reja. Dua te them qe blerja e njerezve me parate TONA nuk shlyen fajin apo fajtorin. Nese ti beson qe Gerdeci ishte i panjohur per Salen dhe asnje strukture shteterore nuk dinte gje per te , atehere nuk me le fjale per te folur. Sa per Ramen, Rama si duket beri pazarin per kodin nqs nuk jam gabim. Perseri, nuk po i pergjigjemi pyetjes per gerdecin. Mendimi im personal. Po ka shume gisht  e dore.

Per kodin te thashe qe a nuk i interesonte Sales??? dhe sigurisht qe i interesonte. Per mua eshte po aq fajtor sa edhe rama. Fakti qe nuk e kerkoi Sala  nuk do te thote asgje. Pra: Nese ti pranon dicka te gabuar, kjo nuk do te thote qe je i deturar ta pranosh, perkundrazi te ben po aq fajtor ( te jesh ne dijeni te nje krimi te ben bashkepuntor ne krim)

Berisha ska bere asgje per te shtensionuar situaten , sepse situata konfliktuale i sherben me se miri. fakti qe ska bere asgje kundra nuk do te thote qe ka bere gje pro shtensionimit.  Fatkeqesisht, sala nuk ndalon dot njeri te protestoje apo te mos hyje ne parlament. shikoji nje cike me ndryshe, psh cfare duhet te bente sala qe ata te hynin ne parlament? cilat ishin ofertat ? me shume qendron fakti qe sala ishte i detyruar te sillej si bashkepunues, sepse ne te vertete asnjera pale nuk donte bashkepunim.

PD eshte bunker. Po dole kundra sale , u dogje. kaq mjafton per demokracine e partise. legjitimiteti nuk te ben parti me demokraci. 

Iliri eshte hajdut me cizme. Video thjesht nxjerr "mbretin lakuriq"

Garda ka te drejet te mbroje dhe qelloje brenda institucionit qe mbron. Te gjitha viktimat ishin jashte rrethimit te kryeministrise. Kjo eshte vrasje. 

 

debati eshte pa fryt, por qe ndonjehere duhet ber thjeshte per te cilesuar disa nga gjerat me te medha qe kane ndodhur.  Injoranca , varferia, papunesia etj jane probleme qe kane ndikimn e tyre ne cdo gje dhe ne demokraci, por jo te jene problemi i demokracise. Keto jane pasojat e nje keq-qeverisjeje. pra per pyetjet e tua per " te majten" jane analoge te ketyre te se  " djathtes" 

ketij muhabeti i thone hiq nje mut e ver nje mut!

Vetem dy rreshta:

Te lutem me shpjego pak interesin tend per drejtesi?

bazohet ne drejtesine Ligjore?

Morale apo

Humane?

Une personalisht e ndaj ne kete menyre:

Ligjore ---> Nuk ka vendim gjykate per arsye teknike, ligjore dhe per mungese provash bindese qe te mund te detyronin nje denim pavarsisht pengesave artificiale a politike -sepse nuk jemi ne kohen e Dulles por ka edhe gjykata e mekanizma deri ne ato derkombetare per te arritur deri diku drejtesi!

Morale ---> Mund te besoje cdo kush ne bindjen e vet dhe kete ta ktheje ne vote kur te kete zgjedhje! fakti qe gjysma e Shqiperise ka votuar dhe do te voteje perseri Berishen & Co tregon se gjysma tjeter ka mendim tjeter dhe per sa kohe gjysma eshte i nje mendimi tjeter nga gjysma tjeter drejtesia e pretenduar eshte gjysmake dhe jo e drejte! Ky eshte Morali dhe Moralin e ben populli sepse nuk ka asnje institucion e ligj ne bote qe perkufizin Moralin pervec fese brenda politikes se vet!

Humane (ne sensin e ndjenjes personale karshi botkuptimit personal dhe humanizmit ndaj me te dobtit ne shoqerine tone) ---> Une per vete nuk kam arsye te denoj nje Berishe kur popullata e Gerdecit, ne djeni te plote e pranoi ne mesin e vet nje fabrike te tille, dergoi pjestaret e femijet e vet ne ate fabrike, punonte ne te zeze dhe kushte katastrofike qe mund ti pranonte vetem nje injorant i botes Afrikane. Pranoi parate e shtetit si demshperblim per gjakun e popullates se vet, i dha voten me 28 qershor 2009 dhe preferon deri me sot te marre me mire rryshfete se sa te kerkoje drejtesine ne menyren e duhur, vendin e duhur dhe me forcen e duhur!

 

Tani te pyes edhe njehere: Cila eshte arsyeja jote personale per ta kryqezuar Berishen vend e pa vend kur ai popull i gerdecit e ka pranuar me ato qe thashe me lart "pa fajesine" e Berishes me vepra?

Une nuk te kerkoj ty te shfajesosh Berishen ne seder sepse eshte e pune e jote por ama me gjykimin e shprehur timin po te ofroj shoqerisht disa perspektiva te tjera qe te mos ndikohesh ne gjykimin tend vetem nga propaganda boshe e llapalliqe kafeneshe...!

 

- 1Gjykata e pushoi teknikisht. Basha eshte i pafajshem para drejtesise , jo se akuza e tij ra poshte por se u pusha per tejkalim afatesh. ka nje ndryshim, por ai eshte i pafajshem para drejtesise. Ndersa per mua Basha eshte hajdut ( lexo Berisha) po ashtu edhe mendimi i shqiptareve per te eshte i tille HAJDUT ( jo te gjithe te kuptohemi :-D ) - 2 kjo eshte e pavertete. sepse ne shqiperi votojne pak me shume se gjysma e atyre qe kane te drejte vote. Nejse llogarite beji vete , por nuk del qe gjysma e shqiptareve, me sakte do i ishte te themi gjysma e atyre qe votuan, qe nuk eshte e sakte perseri. sepse ne shume fshatra e zona te tjera  votohet pa qene aty dhe kutite mbushen , dhe qe shumje vota vidhen, dhe qe shume vota merren nen presionin e heqjes nga puna, dhe qe shume vota blihen etj .  Dhe qe nje pjese qe voton per pd jane ish te persekuar ose  qe jane thjesht militant, ose jane njerez qe kane interesa te legalizohen per shembull ose ndonje i mashturar i rradhes se do hyj ne pune etj ,pra nuk eshte e sakte qe gjysma voton. me sakte eshte qe nuk votohet per alternativat por per inatet e interesat e cdo gje tjeter. Por me e keqja eshte njerezit nuk kane alternative tjeter , ose PS ose PD. dhe kjo nga kodi qe Sala e pranoi se Rama nuk i futej ne zgjedhje.rrjedhimisht edhe morali bie poshte   - 3  

vetem humane s'eshte kjo qe thua ti. dhe nuk eshte as e drejte. gabim ne te gjithe aspektet

- 4

une nuk kam asnje arsye personale me berishen. sepse as me njeh e as e njoh :-D . Por po te them qe si qytetar i ketij vendi edhe i Tiranes, politikat e vjedhjes, dhe mashtrimit, e te percarjes se berishes jane gjeja me e keqe qe mund ti ndodhe ketij vendi. Thjesht fare Berisha eshte duke bere cdo gje por asgje per kete vend.

- 5 Perspektiva jote, e ofruar, eshte shiko se cfare eshte Rama ????  E di fare  mire vete. faleminderit qe po e thua edhe ti. te pakten jam ne gjendje te them qe nuk jam i vetmi qe mendoj ashtu per ramen. Per pjesen tjeter te ndikimit tim nga  cfare e kush e si, spo e ze ne goje fare sepse nuk ka ia vlen ...!   

Principisht jam dakord me ato qe thua ama te rrotullohemi per kollajllek vetem ne dy pika te vetme:

Basha eshte fajtor ne publik por jo me gjykate! atehere per bindjen tende perktheje voten tende kunder Bashes -kjo eshte llogjika! por... Basha a ka te drejte te kanditoje? PO! A eshte basha i denje per kryetar bashkie dhe nje shanc i ri per Tiranen? A ka Basha mbeshtetjen e duhur nga pushteti qendror qe i duhet se sben Tiranes? A ka basha merita si politikan pervec minuseve te supozuara? ... A eshte rizgjedhja e Rames per te katerten here ne Bashki me ate gjuhe agresive, ironike, tallese dhe mentalitet autoritar opsion i mire? A do te zgjidhen problemet me qeverine po fitoi ai? A ka plan konkret Rama? Me logon me banale "Rama eshte projekti vete" kerkon voten time? Ai qe ka rreshtuar Partine socialiste si Putini ne Rusi dhe mban peng nje shqiperi te tere per inat te vjeres? me 2 poste qe kerkon edhe te treten si trofe per egoizmin personal? A nuk eshte Rama vete i perfolur per korrupsion? Une personalisht kam pervojen time qe nuk mund te me thote asnjeri ne Bote se Rama eshte i paster!!!

Cilin gjykon me te pershtatshem -votoje!

Kurse per te gjitha prapsite e demokracise ne shqiperi do te ishte me e ndershme tia faturoje mentalitetit shqiptar sepse jemi te gjithe fajtor! Beji vetem nje pyetje vetes: A do te ndryshonte Rama dicka me kete popull kryekeput jasht-tokesor? Une them se JO!

Te uroj te gjykosh voten tende per mundesine me te mire midis me te keqiajve dhe jo sipas ideologjive dhe propagandave partiake te fjaleve te bukura!

nuk eshte puna per te votuar pro bashes, kundra bashes, pro rames, kundra rames etj... 

Meqe parimisht jemi dakord, kalojme pak ne praktike... cfare do te bente basha apo rama ne tirane? pra cili do te jete efekti i pritshem ne tirane? kjo do pak analize.  po i bie shume por shume shkurt, shume siperfaqesisht.

cfare eshte tirana ne syte e PD-se?

me sakte berishes dhe klanit te tij?

Cfare ka qene tirana per Ramen,  dhe PS-ne?

Leje Ndertimi qe perkthehen ne para. 

Per cfare ka nevoje Tirana??

Zgjerim, hapesire, infrastrukutre, transport, mireqeverisje dhe mbi te gjitha rregull . 

 kryetari i ri duhet te jape shume pak leje ndertimi ( tirana eshte e mbigarkuar)  dhe duhet te beje dicka ne keto qe ka nevoje. 

Cili nga kandidatet eshte me i pershtatshem? pra cili nga keto do te jape me pak leje dhe do te beje dicka nga ato qe ka nevoje?

Them se  Basha ( lexo berisha) gjeja e pare qe ka per te bere ne Tirane do te jete lejet e ndertimit me shumice. dhe kane per te filluar ndertimet pa leje ne tirane me shumice nga njerezit e berishes. fatkeqesisht per lejet e ndertimit kemi te dhena te qarta qe kryeministri do ti liberalizoje duke bere ligje , ndersa per ndertimet pa leje , nuk kam cfare them.

keq per qytetin 

 Cfare do te beje Basha per ato nevoja qe ka qyteti???  Pergjigjja eshte e qarte dhe jepet me nje pyetje retorike: cfare ka bere berisha nga premtimet e tij ne shqiperi???? 

nderrova mendje, po i pergjigjem se kam frike qe do ngaterrohen lexuesit. Premtime Boshe. Arritje asnje. Demagogji. Vjedhje.

keq per qytetin

Cfare do beje rama per lejet e ndertimit? ne rastin me te keq do te jete i detyraur ti ndaje me berishen. ose berisha ka per ta bllokuar. 

mire per qytetin

Cfare do te beje Rama per ato nevoja qe ka qyteti??? Asgje, ose shume pak.

asgje per qytetin.

rezultati basha 2 keq , rama 1 mire 1 asgje.

Fiton Rama.

fatkeqesisht.

 

Tirana nuk eshte vetem shesh ndertimi lol, ka edhe fusha te tjera qe duhet te perfaqesoje bashkia. Psh. planifikimi, sistemimi dhe praktizimi me funksional dhe me i frytshem i sistemeve te informimit, takses, llogjistikes, menaxhimit, higjenikes, edukimit, kontrollimit, harmonizimit, mbrojtjes se konsumatorit, popullates, sherbimi urgjent, kulturor e civil. Bashkerendimi e fuksionaliteti mozaik i te gjithe harmonise qe karakterizon jeten e nje qyteti modern me aspirate per te jetuar me mire, me qete e me bukur ne te. e shume e shume te tjera si keto qe permenda me tituj abstrakt por qe jane elementet me te cilet identifikohet jeta ne qytet.

Ka shume per te bere dhe qe jane keq ose mungojne!

Une besoj me teper tek Basha sepse Rama nuk ka cfare te jape me. Duhet filozofi tjeter dhe kete e shpresojme te Basha! Edhe ai ka shancin e tije te vertetoje...

une them te votojme per hysni milloshin me mire....lol

ceshtje besimi...

po po ashtu eshte , besim tek basha, rama apo milloshi 

 

pjeshka ylli ke ngateruar faqe motra. te te jap nje keshille? mos u merr me politike por futju sportit smiley...

shqiperia vend i futur ne programet e stabilizim asocimit dmth programe kryesisht financiare qe ofrohen per te zhvilluar ekonomikisht, nxitur demokratizimin e institucioneve, dhe zhvillimin e  strukturave per mbrojtjen e te drejtave dhe lirive te njeriut.

per te bere gjithe kete Bashkimi europian financon projekte qe kane per qellim zhvillimin e vendeve qe duan te behen kandidat per ne be per te shvilluar sektoret e ndryshem te jetes politike, ekonomike sociale. shqiperia eshte vend ish komunist dhe trasformim i i ekonomise ka bere qe te kalojme te ashtuquajturen periudhe tranzicioni.

shqiperia eshte nje nga shtetet ku BE  investon me shume nepermjet programeve te suportit dhe zhvillimit. po te hyni ne google dhe te kerkoni per ojq dhe perfaqesi te BE ne shqiperi do cuditeni se sa shume qe jane. puna eshte se kur ato vijne ne shqiperi pjesen me te madhe te lekeve ua vjedhin bashkepunetoret shqiptare, duke filluar nga bashkia me gjithe taksat e veta per rregjistrime etj...etj. pnud, unicef, etj........

ne nuk jemi ende kandidat dhe marrim lek pa fund nga europa imagjinoni sikur te kishim marre kandidaturen. qe te merrnim kandidaturen duhej vetem stabiliteti politik dhe qe edi rama mos ikte 2 3 dite para vendimit pr dhenien e statusit,  nga parlamenti.

kur e kujtoj me lind nje nerv i brendshem dhe filloj mallkimet kunder te personit me instabel te politikes shqiptare. ai le ta urrej saliun,. lulin more te gjithe le ti urreje, por statusin shqiperia e meritonte. Edi rama ja ka bere te keqen shqiptareve jo pozites. edi rama na i ka borxh europen ne shqiptareve. bile mbas asaj qe beri me 21 janarin dhe keto qe po ben tani ma zgjedhjet ta qaje shqiperia dhe shqiptaret europen. smiley(((((((((((((((((. per faj te ketyre tipave si edi qe mendojne vetem per vetveten ne, shteti me i favorizuar per pozite gjeografike, klime e popullsi te re e intelligjente ngelet historikisht bishti i kavallit.........

 

 Shqipëria duhet të bëhet si Europa .Dhe të bëhesh si Evropa do të thotë të ngresh shtet ligjor (të së drejtës ështê larg) dhe të ngresh ekonomi që prodhon .Me miell hua sbahet shpia dhe s'ka të ardhme .

shtetin ligjor e ngere p[ozita dhe opozita bashke. nuk behet shteti ligjor duke ber sherr ne parlament as duke braktisur seancat dhe aq me pak duke mos e care koken per ate qe thote europa.

opozita nuk ka vetem rolin e gores se politikes por te propozoje, te afrontoje poziten ne rruge ligjore dhe te pergjigjet asaj qe po e mban me buke, europes

 Shtetin ligjor e bëjnë gjithë institucionet e shtetit dhe në rradhë të parë pushteti ekzekutiv që i zbaton ato (Shteti shqiptar s'ka vakum(boshllëk ) ligjesh . Opozita është dhe ajo institucion por shumica në përgjithsi deri tani e mënjanon atë. Nuk di asnjë rast në këta 2 vjet e fundit(për mos thënë në 20 vjet se ka disa përjashtime që vërtetojnë këtë "rregull&quotsmiley që shumica të ketë pranuar një vrejtje të opozitës në ligjbërje .Dhe rregulloren e parlamentit e ndryshuan pa debat dhe pa marrë mendimin e opozitës .Demokraci quhet vërtet vendimi i shumicës por ku ka hapsira për pakicën ndryshe quhet diktaturë e shumicave alternative . Shteti ligjor ka të bëjë me respektimin (nderimin) e ligjit njësoj për të gjithë .Kur vetë pjesët e shtetit shkelin ligjin dhe s'ka asnji veprim politik (dorheqje , shkarkim etj )shteti ligjor humb ekssistencën e tij .Psh : ështê shkel kushtetu rreth 30 herë s'ka asnjë përgjegjsi politike ; u firmos marrveshja e kufijve detarë s'ka asnjë përgjegjsi politike lene ma penale .Opozita pa hapsirat demokratike s'ka asnjë vlerë është kot , zbukurim .Por opozita atë rol ka të kritikojë veprimet e qeverisë dhe të shmangë konfliktin e interesit .Nuk vlejnë propozimet e opozitës kur s'ka mirkuptim por dhe mekanizma ligjorë më të fuqishëm qê mbrojnë atë ( në kushtet e Shqipërisë duhen më të specifikuara e më të shumta ) A pati vlerë kërkesa e opozitës për hetimin e zgjedhjeve kur ajo u kundërshtua me të gjitha format e jasht çdo llogjike demokratike .Shumica është përgjegjse pë mbarvajtjen e punëve të shtetit dhe për hir të kësaj mbarvajtje ajo duhet të hetonte zgjedhjet dhe nuk do bëhej qameti por shteti do përfitonte do forcohej opozita .Armiku më i madh i demokracisë është antiopozitarizmi .Vetëm në Shqipëri ndodh që opozita fajsohet për punët që nuk bëhen mirë nga pushteti ec e merre vesh .Opozitë dotë thotë kundërshti e të kërkosh nga kundërshtia mirëkuptim duhet punë e madhe por kryesorja duhet të dish ta ndëgjosh e nderosh ktë kundërshti ndryshe sje gjë tjetër veç diktat i shumicës pra diktaturë .Diktatura nuk janë veç ato shtete që vrasin e presin por dhe ato që diabolizojnë opozitën si rrezikun apo shkakun kryesor të dështimeve apo mosarritjeve pastaj vjen tjetra .Të gjithë diktaturat fillimisht janë shumicë me kalimin e kohës ata mbeten pakicë e vetëm dhuna mashtrimi e vjedhja i mban në pushtet. Tja vesh fajin opozitës është si ti biesh samarit kur s'ke ç'ti bësh Gomarit. Dhe se paska nxjerrë kot populli ktë shprehje .

si pozita si opozita jane ne keto role sepse populli ka vendosur keshtu. me votim jo me fjale. fajin kryesor ne shqiperi  e ka populli dhe jo politika. deputetet qe ne zgjedhim te na perfaqesojne nuk kane ndergjegjen per te mbrojtur interesat tona dhe ne nuk kemi pergjegjesine dhe kulturen qytetare qe ti kerkojme llogari per paaftesite e tyre.

kultura politike ne shqiperi eshte zero ose afer zeros por nese nga njera ane une shikoj rezultate (pozita) nga ana e opozites shikoj nje mungese te plote figure. ata jane te percare, te paorganizuar. opozita nuk ka nje rol te respektuar dhe nuk perfaqson interesa publike por personale. a e ke idene se ca domethene te shikosh brenda pak muaj 2 sherre te degjeneruara ne parlament.

e di qe po thua tani qe kjo qenka militante se shan ps e mbron pd por gabohesh. une jam me PD ok kjo duket por nuk jam militante. une jam goxha realiste kur them qe shqiperia eshte lemsh ne shume aspekte. por ne vetem nuk bejme dot asgje dhe kete e kemi vertetuar. ne te vetem pa mbeshtetjen e europes jemi si ky peshku pa uje. tani na u dha mundesia e madhe per te qene kandidat dhe mesa kam kuptuar ty nuk ka nevoje me ta shpjegu se sa e rendesishme qe eshte per ne kjo kandidature. ndposhta per shumicen dmth vetem me dal jashte pa viza por ti e di qe nuk eshte keshtu, jam e sigurt se duket nga niveli i shkrimeve qe ben. ca i kushtonte edi rames,a shtu si opozites se gjithe vendeve te tjera te europes lindore, te bashkepunonte qofte edhe formalisht muajine ditet e fundit kur do behej pranimi. po i lutej pozita, po i luteshin perfaqsite e BE, po i luteshin ambasadoret. a e di qe sipas dokun\mentacionit ne i plotesonim kriteret e Kopenhagenit. Edi nuk pranoi vetem ego personale. vetem sepse po te ishmn pranuar Saliu do thoshte e arriteme dhe kete gje. ai i dogji shancin shqiptareve vetem per inat te saliut dhe sepse  edinte qe po te merrnim kandidaturen edi do humbte 1000% edhe postin si kryebashkiak.

beri llogarite 1+1 bejne dy dhe beri sikur si pranonte dot qe te mos hapeshin votat. pse e mbylli tani ceshtjen e votave sdikur mos kishte ndodhur kurre kur ai me kete ceshtje mbijetoi 2 vjet si kryetar parte se do ja kishte bere gropen ps-ja? nuk perfundoi ceshtja e vjedhjes se votave e vetmja qe e shqetesonte edin gjasme dhe shkaku pse nuk u lejua hyrja ne europe??????

Ti qeke tamam per Hoxhe . Tamam- tamam e ardhme e shqiperise smiley Allahu ekber . Rrini prane minareve , digjoni Sali Mullahun dhe Europa ....varda Eurot smiley

Po njehere ua futet sa krahu popullit me "Ne qeverisim e Bota na ndihmon " S'late cop e  qoshe pa hapur firma piramidale dhe ....kenge per Gjeneral Xhaferin e kolonel Vehbiun .I vute flaken Shqierise dhe prap lehni "se 'revolucioni  komunist , zotrie nderpreu (Pordhen ) Polin e Zhvillimit "

Tani po e mbushni vendin me mutrat e Italise dhe ishit  gati te na shterpezonit edhe si Komb me centrale Atomike .Po fale dhe ne gjunje ngjarjes se  se Japonise  se edhe " e kam mik zotrie " lefqensin  pertej detit e futi ne strofull . Per plehrat akoma nuk ka dale gropa e mbetjeve berthamore , por do ta ndiesh shume shpejt tek uji i pishem e ne ujrat e detit te Vlores ku keni ngrite apo do ngrini Mullijte me ere !

Kush te qas e kush te genjen ty qe je i gatshem per Europe ? Per cfare te te duan ? Te mesojne nga Garda e Saliut apo nga Gerdeci e zuska hipokrite qe deklaron si humor ne fatkeqesi " Bash si Venec do e bajme Shkodren " Ju vertet ini te currufjaksur dhe genjeheni per "pese para spec " por edhe kini fytyre dhe e shisni per zgjaursi anal-izat sentimentale te KUSAREVE ne PUSHTET e vuvuzeleve frymore nenkusare pas tyre !

Ah zotri Edi lakurici na la pa hyre ne Europe "

Ne Europe fiksoje mire .Do hysh se s'ben se e tille eshte strategjia politike qe dominon Europen dhe  shteteve LIDER qe e formuan dhe drejtojne  ate . Aq me teper qe ne jemi Gjeografikisht ne zemer te saj . Por fikso dhe nje gje e mbaje si veth ne vesh . Jo sic te molloisin Mullahet nga minarete .

Ashtu si ne NATO edhe ne BE asnjehere nuk ke per te hyre me KUSARE ne krye . Gjithmona DO TE NA FUTIN me Sali apo me Edi apo edhe me Fari Balliun qe u jep rrogat per lote krokodili ! 

Por thone krutanet "I madh eshte BUALLI , prandaj sterqoka ha milingona ne kurriz te tij "

 Ky pushtet nuk e vret shume per BE... propaganda behet vetem nga nevoja. Nqs ka njeri sot qe pranon llogjiken e salistanit ju qofshi.

Te gjithe militantet merren sot me "armikun" e tij edin. Nuk do ishte zgjidhje e shpetim per PD nga gremina ku e con salistani, nqs do ja lironte vendin nje tjetri nga PD?

Kur nje kryeminister akuzon per puciste institucionet e pavarura te shtetit, presidencen, prokurorine, sherbimin informativ shteteror dhe dekoron policet e ushtaraket ka dicka qe nuk e kap llogjika e shendoshe.

Keto shpjegohen kollaj po te kemi parasysh paranojen per pushtet qe ka ky njeri qe e shtyn te leshoje gomarlleqe pa kandar.

Perse ka nevoje ky shtet per kaq funksionare te akuzuar per vrasje si Sefgjini, Mediu, Basha, te tjere per korrupsion e imoralitet si Pango, Jakaj, etj per te vazhduar me qente e diktatures si Elezi, Sakajeva, Bucpapaj e dhjetera ish hetues e prokurore dosjesh te sajuara, te rehatuar sot ne zyrat e shtetit. Per cilet komunista flet sot bllokqeni sali?

Ky bllokqen eshte sot i rrethuar nga qen te tjere qe i nevojiten dhe i bejne presion per ti shperblyer qe te mos hapin gojen per pislliqet e bera.
 

jo odi jo, ju po merreni me lufte armiqsh. edi per ne eshte kundershtar politik dhe si i tille duhet trajtuar. ai nuk eshte armiku yn. nga ana tjeter nese un ejam ne pd jamsepse nuk bashkohem me politikat e ps. por meqe jemi kundershtar une kam te drejte te kerkoj llogari e ju te na kerkoni llogari per premtimet epambajtura e per punet e pabera. nese kryebashkiaku im aktual me ka premtuar per 12 vjet gjelberim, pasterti, rruge te pastra, parkim, internet falas etj...etj....dhe per kete me ka kerkuar voten edhe kam paguar taxat  me rregullsi por nuk kam vene re permiresim por perkeqsim,  une kam te drejte te ngre zerin e te kerkoj llogari.

kot e rrotullioni muhabetin tek sharjet e tek ofendimet se sot mbas 20 vjetesh politike injorante, te bazuar ne ofendime personale, populli eshte lodhur. ne jemi lodhur me keto taktika e me keto menyra anadollake. s'jemi me naivet e papare te sapodale nga komunizmi. jemi njerez te dale neper bote e po studjojme te gjithe. nuk pi me uje vullgarizmi i perdorur nga edi ne fushate. DUAM PERGJIGJE

o e ardhme,

po te tregoj ujkun e ti kerkon gjurmet...

vulgarizem ka deshmuar vetem nje njeri me teper se kushdo keto 20 vjet, "burri i shtetit", saliban... me motra, gra, prinder e sollorop...nuk ka te dyte

llogari i kerkohet qeverise per vjedhjet, kriminelet e punesuar ne shtet, pronen e pakthyer, shitjen e interesave te kombit, legalizimet e hajduteve, mos respektimin e ligjit, vrasjet, permbytjet e plehrat qe po mbysin ate vend, etj...

keto ti them jo si militant se nuk me rruhet per PS e Rame pasi kam njezet vjet qe pres si ish-pronar qe te me kthehet prona e vjedhur nga keta monstra politikane, por cdo gje behet me radhe...paranojaku saliban eshte nje ofendim per intelektin e ketij kombi...ka mbledhur ne keto 20 vjet shume gjynahe e ne nje shtet normal duhet te ishte ne biruce sot e jo te me perfaqesonte...

e kam fishkellyer qe diten e pare qe e kam pare si student ne 90`se na zhgenjeu E-CH;mso-fareast-languagesmileyE-CH;
mso-bidi-language:AR-SA">http://www.youtube.com/watch?v=xBDxzMB38vU&eurl=http%3A%2F%2Fwww.forumishqiptar.com%2Fshowthread.php%3Fp%3D2227414&feature=player_embedded ...heren  e pare ja fala por me ate qe beri ne 97`i hoqa vize nje here e pergjithmone

me vjen per te vjelle kur shoh akoma njerez ne shqiperi te ulerasin per te e per te tjere se nuk e mendoja se do perseriteshin kohet e Enverit...

nuk mund te presesh nga veglat e diktatures te cojne vendin perpara...goglo pak vetem drejtoret e drejtorive te institucioneve te shtetit dhe punonjesit e ambasadave per te kuptuar se gjithe qente e diktatures jane strehuar ne to...

ti si duket shkon pak si rralle ne shqiperi per te kuptuar se ne kete vend sundon rrumpalla e plehrat...

 

 "Në qytetet e mëdha ku pushtetin vendor e ushtron e ushtron Partia Socialiste si Tirana, Durrësi, Fieri, Elbasani, Vlora, Korça, Gjirokastra etj., Partia Demokratike dhe Lëvizja "Socialiste" për Integrim nëpërmjet këshilltarëve lokalë të tyre tre vjet rresht (2009-2010-2011) kanë bllokuar miratimin e buxheteve të bashkive. Nuk beson kush se këtë e kanë bërë nga dashuria për qytetarin, sepse lekët e buxheteve të bllokuar kanë qenë të destinuara të përdoreshin në interes të qytetarëve.

Ato lekë kanë qenë shërbime, rrugë, rroga për punonjës të kategorive të ndryshme që mbeten të bllokuara nga kjo mazhorancë që do të quhet Aleanca për qytetarin. Ky veprim i shëmtuar nuk është i rastësishëm, as lajthitje këshilltarësh, por një skenar i mirë përgatitur nga Sali Berisha dhe Ilir Meta. Të dy këta snajperë të politikës synuan bllokimin e veprimtarive të bashkimeve dhe përmes kësaj të nxisnin pakënaqësitë ndaj kryetarëve të bashkive socialiste.

Turp i pa shoq, krim i shëmtuar dhe i pa parë në asnjë kastë politikanësh! E them turp se bllokimi i buxheteve është shoqëruar edhe me veprime tejet jo humane, veprime që nuk janë kryer edhe në kohën e tribuve. Kryeministri dhe ministrat e tij kanë arritur deri aty sa të bllokojnë shpronësimin e tokave për varrezat në këto bashki. Qytetarët e Tiranës e dinë se varrezat në Sharrë janë bllokuar dhe kështu po ndodh edhe në qytete të tjera. Shikoni sa larg shkon poshtërimi i qytetarëve nga një aleancë që do të quhet "Aleanca për Qytetarin"!...

Vështirë se në rruzullin tokësor mund të gjesh një copë tokë, ku qeveria të sillet kështu me qytetarët e vet. Ky veprim i ka hije një kaste kanibalësh. Vetëm këto kasta, vetëm kjo lloj race e njerëzimit mund të dhunojë njeriun edhe pasi të ketë vdekur. Por, këta kanibalë janë të sinqertë se janë deklaruar si të tillë dhe nuk kanë shpallur ndonjë "Aleancë për Qytetarin".

Në të kundërt qeveritarët tanë shtiren si shtetarë, shesin parime humanizmi nëpër televizione, derdhin lot krokodili për fatin e qytetarëve dhe arrijnë deri këtu sa të shpallin "Aleancën për Qytetarin". Por, a mund të jetë një aleancë e tillë me këtë soj njerëzish të verbuar për pushtet?!... Kurrën e kurrës! Kjo lloj aleance është një fasadë me shkëlqim të rremë e një kështjelle kumaria, ku luhet bixhoz me fatin e qytetarëve.

Qytetarët kanë provuar varfërinë, papunësinë, përbuzjen dhe poshtërimin dhe janë ende në këmbë. Por qytetarët nuk mund të durojnë diabolizmin e qeverisë, e cila kërkon të shtiret se paska qenë dhe do të jetë pranë tyre. Ata do t'i japin përgjigjen e duhur në 8 maj dhe do ta bëjnë këtë për t'u treguar qeveritarëve se qytetarët nuk pranojnë poshtërimin.

Pajtim Bello

Kriza, Brukseli fshikullon Shqipërinë

 

Jo e fshikullon ore jo ! E kamzhikon fare !!!

rrofsh Edvin, qe na e afrove BE-ne ne Shqiptareve me ane te "transparences" se votave !  smiley

Apo u harruan fare Kutite, xhanem, kemi kaluar tek "transparenca" e dokumentave te votimit tani !   smiley

Ej, kujdes nga Parate Fallco ! se Namik Dokja, Balla dhe V. Leskaj e bene te tyren, e denoncuan "skandalin"  smiley

 Kam frike se dhe kete gje, Buall Mavria do e rregulloje duke iu shitur pjese te ekonomise, objekteve shqiptare dhe favorizuar kompanite e tyre ne koncesione dhe ne tregun shqiptar, sic ka bere gjithmon. 

Pjero, ai qe tani ka filluar te beje tendera per shitjen e Vuqidolit. Ka patur shume oferta per blerje por me e madhja ka ardhur kopshti zoologjik i Nepalit. Shifra eshte perrallore sepse nepalezet besojne qe i fundmi i bigfoot-ve ne bote jeton ne Vuqidol. Ata nuk e dijne hiq qy sala nuk jeto mo atje. Ishalla do e blejne , iiiiinshallah.

Mbyllet takimi BE-Shqipëri  pa Fshikullime

   

Bashkimi Europian pret që vendi të zhvillojë zgjedhje të lira e demokratike, e më pas, forcat kryesore politike të punojnë për të bërë ndryshimet e nevojshme në Kodin Elektoral, bazuar në rekomandimet e fundit të OSBE-ODIHR.

 

kaposhi - Nuk me vjen mire qe ju beni  e sillni, keto me siper.

       Ne se ai takim eshte mbyll pa Fshikullime, kjo gje mua  se paku me shqeteson shume. Dhe e dini pse? Si si garues, per evropian, me tremb fakti, qe do te shkoj ne nje kasaba, ku nuk dine te zgjidhin probleme. S`ditkane  te  Fshikullojne!Po ç`a dine ahere? Vetem te bejne adete mbledhjesh, te  mbyllin syte para  shesheve te  demonstrimeve, ku vriten njerez,?Te na thone : "Ecni  se kete  here i bete nje çike me mire se ato te parat, po gjene beni kode, qe te keni standarte"?Nuk te duket e gjitha  kjo nje tallje mendereje, me Ju, me mua e me te  gjithe ne? Apo  duhet  te besojme se edhe atje ne BE, dine mire fort, ca burokrate,  te rrembejne pare prej horrave qe qeverrisin hallexhinjte.Nje nga keto besoj do jete arresyeja e asaj  pa fshikullimes e jo gje tjeter per tu marre si fitore, them une.

   Ndryshe, si nuk e paskane marre vesh ne BE se ketu  u trovolisen edhe Guret e Bulevardit, nga qe nuk u lejua, prej kusareve, hapja e  ca kutive. Nuk dine ata se opozitat duan standartin e sigurise?Apo don kohe te mesohet  edhe kjo?Kam nevoje une te  degjoj sa thote  Kantrimeni, i cili si erdhi tri here sira na tha te mençuren fjale...."Edhe kini  edhe  nuk kini kohe.Beni zgjedhje te  nershme!" Te nershme, qe le mo e nga! Me kerreu mallin e atij stakanovistit Bullavçeviç, qe na dergovi  Hrushovi, prej  kolkozit "Soçni".

   Tri here  sira na erdhi dhe Bullavçeviçi, por te  treten na e tha gjene e mençur fare: "Trangulli don  dhe ca dite  te piqet, po i ra lulja.Pas lules, vileni !"

   Ore  nuk vun ky vend, per njerez me men.Vuan se mendjen e kane ne vendin e lig, ca qe i qeverrisin.Pa, ketu  ka njerez qe u japin uje ne bisht te luges, jo me ca burokrateve, perfaqesues te OSBE-se e te BE-se, por edhe me pertej.Vezhguesit e ODHI-RIT, do ma mbushin mendjen se nuk do vidhet  me?Mos ore! Ndaj e kam te mbushur mendjen top tanime, se  sa per  zevendes te zevendasve, qe sabahu nuk i ze, ku i ngrysi darka, aha! Shenoshe vete! Vlage qe s`mba ajo miku im.Nuk na mba  ajo vlage jo! Pyet emon, po  qe se !

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).