Qe një lajm shumë i ndyrë ai i shitjes së konkursit për Parlamentin. Si nisi, po bitiset ajo punë - në errësirë e plot hile. Jam pa gojë nga kjo që po ndodh edhe për faktin se nuk kam e besuar me gjithë mend se do mund të ndodhte.

Ky është padyshim një krim kundër kulturës dhe historisë sonë kombëtare. Piramida veç të tjerash është produkt i arkitektëve dhe inxhinjerëve shqiptarë, të cilët në një përpjekje mbi mundësitë e tyre që i përcaktonte koha kur jetuan, ia dolën që në të mbramë të atij regjimi të rrëzonin soliditetin e murit vertikal dhe të dritareve të një-mbi-njëshme e mundën të ofronin hapësirën më të madhe unike në interier të ndërtuar ndonjëherë në një objekt laik tek ne.

Një vepër të cilën e citojmë ndër më të rëndësishmet e arkitekturës së viteve '80 në leksionet e Historisë se Arkitekturës. Por edhe më parë objektet e tjera të rëndësishme i kanë bërë austriakët, italianët apo rusët. Shpesh, në leksion, më vjen turp që të flas për Arkitekturë Shqiptare (të paktën në kuptimin e autorëve - sikurse rëndom termi përdoret), por flas për Arkitekturën në Shqipëri, pasi në periudha të tëra historike ose nuk kemi patur autorë shqiptarë ose nuk kemi të dhëna për krijuesit. E për më tepër, ndërtesa cilësore, qoftë edhe nga pikëpamja formale, kemi vërtet shumë pak.


TURP! TURP! TURP!

Një pjesë e memorjes sonë historike po zhduket para syve tanë. Një monument kulture:

1. i listuar brenda Ansamblit të Bulevardit brazinian në vitin 2000,

2. i kataloguar si objekt i veçantë në vitin 2004, dhe

3. i specifikuar individualisht si Monument Kulture i Kategorisë II në 2006 (mbrohet volumi dhe eksterieri ndaj çdo ndërhyrjeje tjetërsuese),

do të shkatërrohet, megjithëse kemi një Institut të Monumenteve dhe një Komision Kombëtar të Restaurimit të drejtuar nga një ministër, i cili e ka shpallur monument atë objekt.

Më kap trishtimi kur mendoj orët e panumërta të shpenzuara për të shpëtuar Kalanë e Tiranës - e cila mirë apo keq, po del në pah - apo shatrivanin e Lulishtes Popullore, dhe këtej dikush, krejtësisht i papërgjegjshëm e pa memorje për këtë qytet, me një të rënë të lapsit, duke u fshehur nën petkun politik, zhduk një copë të rëndësishme të Memories dhe një objekt me vlera të njinjishme Arkitekturore, Urbanistike, Shoqërore e Historike - zhduk Qendrën tonë Ndërkombëtare të Kulturës (mu në kohën kur ajo dukej se po i shpëtonte degradimit) për të ndërtuar një Parlament ... të mbyllur e që do ruhet nga 100 roje e rrethime. Dhe e dini cila është ironia? Që i vetmi vend ku njerezit do të kene akses në atë bulevard, i cili shndërrohet kështu 100% administrativ e hotelerik, do mbeten 2 kullat që me aq tërbim i sulmojmë sot.

Unë nuk e di se çfarë shoqërie kemi ndërtuar kur Shoqata Kombëtare e Arkitekteve, Forumi ynë për Trashëgiminë, Shoqatat Mjedisore, Shoqata e Ndërtuesve të Shqiperisë, intelektualë si Bernd Fisher, Rexhep Qosja e Adolf Stieler, për të mos përmendur këtu zyrtarë të lartë të UNESCO-s e DOCOMOMO-s apo dhjetrat e gazetarëve, qindrat e njerëzve të kultures dhe mijërat e të rinjve (deri ne Janar, shkoi në 11.200 numri i aderimeve në Facebook: Tirana për Piramidën) kanë shkruar e janë shprehur kundër këtij shkatërrimi me pak precedentë.

Të gjithë, edhe në qeveri, e dinë që po gabohet, e megjithëse e kanë patur kohën e mjaftueshme për reflektim, po vijojnë të gabojnë. Kjo tregon se interesi në këtë moment është shumë-shumë i madh.

Ajo që mund dhe duhet të bëjmë, është të vazhdojmë të besojmë në kauzën tonë; dhe të reagojmë.
 

Marrë nga ResPublica

 

269 Komente

Aman te lutem ndonjeri, cfare eshte interier dhe eksterier. nuk po i marr vesh megjithmend te ky lloj artikulli. Po brazinian? po me duket vetja injorant klasik kete mengjes. smiley

Ketu per te treten. Dy te tjerat s'besoj se i ke megjithemendit smiley .

rrofsh per brasinin Fini.  ja qe nuk e njihja. nganjehere jam tip i ceket; mbaj mend objektin dhe jo arkitektin. smiley

ato te tjerat, po, e kam edhe megjithmend. psh:

ia dolën që në të mbramë të atij regjimi të rrëzonin soliditetin e murit vertikal dhe të dritareve të një-mbi-njëshme e mundën të ofronin hapësirën më të madhe unike në interier të ndërtuar ndonjëherë në një objekt laik tek ne.

hapsiren me te madhe unike ne interier te ndertuar ndonjehere... 

tani, qe te mos e lidh une me duarthatesine, me gagacerine artikuluese apo injorancen dialektike (sepse po behen dy fjale tashme dhe nuk eshte me rastesi), po pyes me mire, se mbase del ndonje kuptim tip "brasinian" o Fini. Me kupton tani? Une e gjugjllova fjalen dhe te gjitha sugjerimet me dalin me "-or". 

Apo kur vjen tek kjo: "mbrohet volumi dhe eksterieri ndaj çdo ndërhyrjeje tjetërsuese" dua ta di mire se per cfare e ka fjalen zoteria. volumi... hajt mo edhe merret vesh, edhe nen kontekstin e mbrojtjes...

Per "hapesiren me te madhe unike ne interier" besoj e ka fjalen qe nga brenda piramida eshte nje hapesire e vetme, pa ndarje (besoj e ke pare).

Per te dyten besoj se ka thene qe ndertesa s'mund te preket se jashtmi me asnje lloj nderhyrjeje.

Tani po qeshem nje cike me vete se te Peshku ka arkitekte prej verteti, kurse une jam thjesht dashamire. smiley

 dmth, eshte interior dhe eks(/ex)terior.

Piramida nuk eshte nje hapsire e vetme nga brenda. Ka shume salla, ambjente dhe zyra brenda saj. Nuk kam hapur cdo dere, po me aq sa kam qene dhe pare, keshtu me rezulton.

PS: per sa kohe te jete interneti Fini, te gjithe jemi arkitekte. smiley. t'u permbahemi me mire fillimisht disa rregullave te gjuhes, qe te mos na bjere edhe ndertesa me e thjeshte e te na zere perposhte. apo jo? smiley respublika... dhe nje popull qe ka nxjerre me shume arkitekte sesa njerez te shkolluar jo-analfabete. edhe une si dashamires flas. smiley

Prit se ndoshta s'u sqarova mire*: ai nuk thote qe eshte vetem nje, thote qe ajo hapesira njeshe eshte me e madhja**. Ajo qendrorja, me shandanin ne mes, qe te kuptohemi.

*ose u shpreha gabim

** "hapësirën më të madhe unike në interier të ndërtuar ndonjëherë në një objekt laik tek ne"

Fini. Interier nuk egziston. Eshte term qe mund ta perdore nje katunar qe kujton se di gjuhe pe jashte shteti. As eksterier nuk egziston, eshte i njejti cungim katunaresk, me te njejten baze si termi i mesiperm.

mendon se jam me i qarte tani? - ja ta thjeshtoj; une nuk do perdorja kurre nje term qe nuk e di mire, edhe ne te shkruar... e lere me ne te shqiptuar. do ta kisha kontrolluar njecike o Fini, se nuk besoj qe ka "gazetar" ne Shqiperi sot qe i shkruan artikujt me stilolaps dhe ua con gazetave. pliiiiz, fini. smiley

Une te thashe qe ti s'e kishe megjithemend kur kerkoje shpjegime, po ti s'me besove. smiley  

t'u thafte gjuha smiley une mos te te besoj ty?

e pe per "brasinian" qe nuk e dija? E kur je kaq injorant, ku i dihet cfare del me mbrapa? me mire po pyes thashe. ja qe edhe ti dhe Mari me thate qe ishte fjala per te brendshmen dhe te jashtmen... pra interior dhe eksterior. Ku ta dija une qe nje qe njeh Brasinin dhe ta perdore dhe ne fjali bile, te jete dhe aq katunar sa te mos dije interior dhe eksterior?

PS: vedra la luce quel "momento di lucida confusione" o no? smiley

o boke.. pse merresh me mustaqet e celos?

did ju xhast koll mi boke? smiley

shih boken e vlores.. smiley

zotr. Pa shife mire se sikur e ke jo te sakte.Hap fjalorin....E brendeshme dhe e jashteme.Behet fjale per  hapesira ne kuptimin kubik  sipas gjuhes  se arkitektures dhe  autori  i ka marre  prej... Kurbuzje-se 

po une prandaj bera pyetje o i nderuar Grave.

Nderkohe, pasi m'u dha sqarimi, une e bera dhe te paberen... te rreshtosh shoqerine per nje dhe t'ja fusesh shpulle te gjitheve. Po jes!, u qendroj atyre qe kam thene, duke filluar nga injoranca ime, e deri te interior - dhe jo interier, apo eskterior, dhe jo eksterier. Shume sublime per hapin tim, por e bej kete, sepse nuk doja te merresha me klecka si "te kesh akses" apo "Memorie", apo "reflektim", etj etj etj, si puna e ketyre, qe e bejne nje dicka te tingelloje cdo gje pervecse shqip. Tani, kush te doje, le te mos qendroje te ai rreshti "per-nje". Dhe nuk kam shume keqardhje per kete Grava, sepse njerezit qe e kuptojne, jane gjithmone ata te duhurit. Si ti, psh. smiley

Paraqitja dhe permbajtja. E ke mire Zoto, por puna eshte qe nje mize vritet edhe me pantofel dhe jo vetem me "stap" (kerkoj kredite per ket fjale te bekuar) mizash... dhe ky robi, shkreli, mizen e ka vra... me pantofel... tani po ecen neper koridore te pastra dhe rropullite e mizes se ngjitur per tabani po e bejne helaq dyshemene... duhet pastrues, kova me uje etj... ama, llafin e kisha qe mizen e vrau.

uell jes. per permbajtjen e artikullit dhe mesazhin qe do te percoje, une jam dakord 100% me autorin.

Vetem se imagjino qe ne te mos dinim asnje gjuhe te huaj, te ishim ndoshta edhe qytetare shqiptare, po nga ata te thjeshtet, pa tangerlleqe, pa u munduar te dukemi qe dime cdo gje dhe cdo terminologji... autori ne rastin e nje referendumi ku vota do te varej pikerisht prej ketij artikulli, do kish humbur 90% te votave per shkak se perdor fjale qe krejtesisht pa asnje aresye(pervec pakujdesise ne rastin me te mire, ose tangerllekut ne rastin me tipik) po i perdor.

kulla e barit te mos digjet emo.

i paudhe ... 

smiley

vetem nga ty nuk e prisja!

smiley

 Interier &  eksterier, jane fjale profesionale, qe Olsi, i di me mire. Keto fjale ekzistojne ne fjalorin e arkitekteve.....

uot? une te kem te drejte? mazallah! po jo mer vlla se nuk bo vaki asiher! smiley

Aman te lutem ndonjeri, cfare eshte interier dhe eksterier

Keto fjale vijne nga frengjishtja : interier- intérieur = qe do te thote " e brendeshme; brenda" dhe eksterier- extérieur = qe do te thote " e jashteme, jashte"  

shiko se frengjishtja i huazoji ne fillim nga shqipja dhe tani shqipja po ia merr mbrapsh frengjishtes smiley

Per mua Piramida ka vlerat e saj artistike megjithese nuk kam ndonje simpati te madhe per te si objekt. Ky eshte nje akt Talebanesh te cilet shkaterruan me qindra objekte qe nuk i pershtateshin ideologjise se tyre. Keshtu po ben dhe Saibani qe kemi ne krye.....Prite kur te krijoje mazolemumin e tij personal  me nje mozaik te surratit te tij te peshtire

 

 C'te thuash : Turpi nuk ekziston me per keta politikanet e sotem, kultura dhe historia e kombit tone nuk ka me vlere ne syte e tyre, shume po kerkojne ta mbrojne kete histori, po kerkoje rrenjet e popullit tone ne shekuj, ndersa keta po i zhdukin keto rrenje. Jemi lodhur duke folur, jemi ngjirur duke thene "Turp" dhe "Stop" askush nuk degjon por vazhdojne te bejne si shurdha e memeca, vazhdojne te mendojne vetem si e si te mbushin xhepat e tyre dhe te vendosin prapanicen e tyre ne nje kolltuk sa me te rehatshem dhe gjoja "modern" ... Shqiperia ka shume arkitekt te mire, po jo zonja topallja e donte nga bota modelin qe ti dukej vetja ne ate kulltuk me shume e modernizuar.. A Shqiperi e mjera Shqiperi!!!! 

po ngeli te fjalet le ta ruajne ate objekt, ne fakt nuk gjej dot fjale te sakte po them - neveritshem -  ne mes, edhe kete ta bejne vetem per inat te Jozit edhe 300 mil eurove qe me dhembin me shume se ur i pres thonjte me gershere llamarine, ne ven qe t'i brej si ketri prapanicen e arres.

por ama po e prishen, do me behej llahtar qejfi ta shihja tiranen pa nje varr ne zemer. po te mbetej park, askush nuk besoj se do dilte me kunder. hallall edhe 2 milionet qe mori Berisha para dy vjetesh, hallall edhe Topi qe po del nga zyrat me qera.

sa per brendine dhe perjashtesine, ka vet nje pike ku duket bukur, vetem nga ajri. e sjell kete si shembull per te stervertetuar se ishte ngritur per varr, edhe ata arkitektet laike me ne fund fare u ishte dridhur mjekra kur u vdiq enveri, edhe i dhane nje pamje kryesore qe shikohej vetm nga ajri, sepse (kjo sigurisht qe eshte personale), me kete ndoshta lanin edhe mekatet e veta ne arkitekture.

Petlla, varet si e shikon. Ty mund te te duket varr, kurse une piramiden e kam pare si vendin ku eshte bere Panairi i pare i librit ne Shqiperi, ku kam kaluar mbremje shume te bukura ne ate pjesen perpara (projektoheshin filma, dokumentare, sfilata mode dikur aty), ku kam pire kafe (tek Mumja), ku kam ndjekur disa kurse (pjesa e pasme) e keshtu me radhe. Njeriu projekton varferine ose pasurine e vet tek gjerat. Kurse parate qe jane shpenzuar dikur aty dhe qe do te shpenzohen serish ne ndertimin e nje objekti te ri, ato jane reale. 

mire finistere dakort, po kane qene edhe qoftet aty perpara, sa per kujtese "Quheshin ditet e kultures europiane ne shqiperi me duket. ja mu atu te filmat, ku nuk pushoi per tre muaj rrjesht hip-hopi i edi rames. kam pare edhe piramida diskoteke, kur u mbush me loke nga te gjitha prerjet. Ou ka qene dhe ondacioni soros njehere njehere,.

por prape, interieri do behej edhe me i madh po te mos ishte fare ndertesa. tani ne mund te kemi kujtime sa te duash, te mira edhe te shkelqyeshme madje, por keto nuk perbejne asnje arsye qe te fshijne sakte historine e vete nderteses. tani kjo puna e historise u be pak si gallate se ndertesa ka mbaruar 1988 me duket (jam pothuaj i sakte) dmth. 22 -23 vjet. arsyeja pse u shpenzuan sefte (thuhet 22 milion dollare, 18, 6 dhe ka nje verdallje sot qe e bejne me 4) ato dollare, ishte per lartesimin hyjnor te diktatorit nga keta intelektuale, arkitektete e politikane qe mbeten pa vdekur pasi vdiq ai. tani kjo edhe kyci. ky arkitekti ketu thote se kete e ka mesuar ne shkolle. po ne shkolle te gjithe donim ti jepnim shokut nga ditet tona - E - Marrte nga ditet tona! Ia kam falur jeten e femijeve! etj. per kete them se shembja e saj na e permireson projkesionin e varferise. nese u kuptuam.

 Eshte pjese e historise se popullit tone, sado e keqe te jete ajo ben pjese ne historine e kombit shqiptar.. Si mund te shkaterrosh nje pjese historie kur mbare botes mundohe te ruajne historite.. Cfare do shkruani ne librin e historise shqiptare pas 30-vjetesh e zeme per femijet, sepse cdo gjurme e kesaj pjese historie ka humbur dhe si rrjedhoje asnje sdo dije me kush ka qene historia jone. Ju ju ngeli ne goje kumunizmi dhe Enveri pa menduar me thelle gjerat per brezat me vone... Shikoni sa shume po e kerkojme historine tone Iliriane, sepse nuk po mundemi te gjejme dot asnje prove reale nga ato gjurme dhe pse ne e dime mire nga e kemi prejardhjen po ja qe s'kane asnje gjurme dhe kemi ngelur nje popull pa indentitet per vendet e botes dhe na vene epitetet "shqiptaret jane te ardhur". Ja pra pse duhet ruajtur historia, dhe jo te zhduket sepse kemi kujtime te keqija... Nuk duhet menduar vetem per sot ne lidhje me nje histori te popullit, duhet menduar dhe per brezat me pas ... Si kuptoj arsyetimet e shume njerezve qe nuk thellohen. 

Mari une po pij nje gote vere ludre, eshte e tmerrshme, por aq lek kam, edhe kaq mend. sa per historine, "iliriane" meqe e thua, ta jam me garanci edhe siguracion si vera franceze qe nuk te mbyt, se gjithe enverizmi dhe enveristet ne historine e shqiperise do zene nje vend po ta krahasojme me nje mur, sa vrima qe u hap gabim nga trapani i historise. do ta mbushim me pak stuko, edhe pastaj do ti themi femijeve tani e keni faqe e bardhe (edhe te murit) shkruajeni historini tuaj pa perbindeshat qe nxorri ku dhe.

Te befte mire vera ty, po nuk ke as ti te drejten, dhe as une, dhe asnje te modifikoj historine e popullit, apo ta zhduki ate per brezat me pas, asnje vend ne bote nuk e ka bere kete gje doli sot shqiptari "modern" dhe do ta bej? Si mund te zhdukesh ti nje pjese te historise? Atehere i bie qe dhe ti je diktator (ashtu si Enveri qe zhduki fene) sepse do zhdukes nje pjese te historise se vendit tend; Ku ke pare ti zoteri nje vend te botes te zhdukin nje histori qofte ajo dhe e keqe. A e zhduken historine e Hitlerin qe ka bere masakrat me te medhaja ne bote me juifet? A e zhduken historine e Stalinit? Apo te vendeve komuniste aziatike? Dolet ju, ne, shqiptaret me te mençur keshtu te zhdukim nje pjese te veshtire dhe te keqe te vendit dhe popullit tone? Mund te mbushesh vrimen e shtepise dhe historise se familjes tende (apo une te times mos te keqkutohemi) por jo te nje populli te tere i nderuar... Ate se mbush dot as ti asnjeri sepse eshte dicka qe ka ndodhur dhe do ngelet ne historine shekullore te Shqiperise. 

Dhe dicka nuk eshte nje statuje qe e zhduk kollaj por eshte nje monument historik!!!

Po c'na duhet historia ne o Mari? smiley

E vertet, nuk na hyne ne pune historia, por politika shkaterruese qe po pi gjak populli cdo dite e me shume... Kjo do jete historia per femijet neser : Politikanet qe hane kokat me njeri-tjetrin dhe nuk u intereson nese ekziston populli apo jo ... Dhe kjo eshte nje histori e bukur e vendit tone (sa turp me vjen ,me keto qe po i bejne vendit tone, po na zhdukin emrin "shqiptar", varret e luftetareve, qe kane dhene jeten per kete vatan, i kane lene ne meshire te fatit, sa turp me vjen dhe sa inat qe jam kaq e pafuqishme te bej dicka smiley

ne fakt, sesi me duket Mari kur thua qe "dhane jeten per kete vatan"... si e pavertete, pakez si surreale ndoshta, term me i duhur. Se per kete lloj vatani nuk do e kish dhene jeten njeri besoj dhe shpresoj; por qe ky vatan te behej sic duhej, e jo si degjeneroi keto 20 vjetet e fundit; si vendi me padinjitet(etj etj) ne Evrope (etj... etj). Por e kuptoj ate qe thua dhe e mbeshtes plotesisht. smiley

shko ne gjermani e bli nje liber te hitlerit (dmth shkruar prej tij) Mein Kamf prsh, se_lufta ime _ se nuk di gjermanisht. ja gezuar pra

 Atehere, dhe qe paskan shkruar nje liber i bie qe ai akoma kujtohet (per mire apo per keq pak rendesi ka) por rendesi ka, qe ai dhe sot e kesaj dite, vazhdojne ti shkruajne dhe nuk e kane zhdukur, i nderuar ... Kjo do te thote, qe Hitleri dhe shume te tjere bejne pjese ne histori dhe nuk kane kerkuar kurre ti zhdukin nga ajo pjese historie, perderisa vazhdojne akoma ti shkruajne.... Atehere, gezuar pra dhe kalofsh sa me mire. 

jo mari ta thashe shko blije, se nuk e ble dot askund. ne asnje vend e kane ndaluar me ligj.

Me duket se thashe ne gjermani. po nejse. sa per historine, me qe e bejne njerezit, edhe behen gabime. ne rastin e piramides, une, hyj tek liberalet, jam gati te marr pjese vete ne shembje. sa per parlamentin, nuk jam hic fare dakort te harxhohen prape fonde qe te kene zura ca, ashtu sic e percakton ti pak me lart.

ps. librat e hitlerit ne gjermani jane ndaluar si edhe nazizmi. tek ne nuk eshte ndaluar ende komunizmi. nazimi po. tani si thua ti, te prishesh varrin ideal, themelin e idhullit komunist nuk eshte thjesht nje fillim i mbare per t'u kthyer edhe ne ne rrugen e popujve me te qyteteruar?

ne ate ngrehine megallomane, si cdo e tille e frymezuar nga ajri autokratik, eshte derdh gjithe cfare mund te mbi-prodhonte nje popull per nja 3-4 vjet te mira. Aq mund te prodhonte Shqiperia gjate asaj kohe - vitet post 85. Kupton tani? 3 milion veta te shtrydh aq leng nxoren per nja 3-4 vjet. U paralizu cdo gje tjeter qe ndertohej ne shqiperi ne ate kohe, nga ky punim. Ka dicka qe te rrenqeth, sikur edhe vetem nga ky shkak, qe te zhbesh piramiden. Eshte njesoj sikur faraoni, pas nje endrre te keqe, te urdheronte prishjen e piramides, se sjell ters dmth. Imagjino egjiptianet, qe iu dul qumshti i nones per ti ngjit ata gure ciklopike deri ne maje... Per te mos permen pastaj qe une am kunder prishjes se gjithcjkaje te konvertueshme ne para (vlere). Por per keto duhet edhe lekure e holle, ndjeshmeri prej sapiensi, edhe mentalitet ekonomik per se mbari, dhe kokrrat e katnareve qe e kane nen hyqem ate vend nuk kane as njeren as tjeteren; lekuren e kane si levore peme... kom idene qe as marrin mundimin me justifiku ket katunarllik te radhes, por thone e bejme sepse mundim, tani krisni prapanicen, shkoni me naj plazh, hani naj akullore, gzoniu Natjes dhe liris, iu prift e mbara.

presje, nuk heq. po qytetaret jane (gati) partizani meke. kjo me vjen keq.

Keto godina u ndertuan ne Kohen e Gjermanise Naziste nga Hitleri dhe jane te ngjizura me ideologjine Naziste si arkiekture

Asnje nga keto nuk jane shkaterrua apo prishur...Jane pjese e Historise se Arkitektures Gjermane

 

http://www.calvin.edu/academic/cas/gpa/images/bauten/bauten2.jpg

“Brown House,” Selia qendrore e Partize Naziste ne Munich.

Flaktum (Kullat Flak) ne kufi me Austrine

Haus der Deutschen Kunst, Munich . Godina e pare e Propagandes se Rajhut te Trete

 

Prora - Kampe Pushimi per Nazistet Ne ishullin Rugen, Gjermani


Ministria Naziste e Propagandes ne Wilhelmstraße, Berlin, Germany.

Ministria e Forcave Ajrore(Reichsluftfahrtministerium) ne Wilhelmstraße, Berlin.

 

 

artet e kane permiresuar boten.

Hitler.

pd. (jo ps) leni kto gjona.

a finistere se harrova, e di qe e kishin ne plan ta ballcamosnin enverin edhe ta vendosnin mu atu ku e thyen monumentin ai heroi me vare i dokumetarit te TVSh atehere? po ja mu aty ne mes do kishim nje tip stalino, lenini, (shiko sa per kurreshtje sa bukur e shkruan Will Aleksander - Albania, and the death of Enver Hoxha, dy dite pasi vdiq enveri, kur keta tonet po rremihnin cdo piramide ne thonjza, te merrnin vesh se si behej kjo puna e ballcamosjes. se ta them me siguri qe pak kujt i ka shkuar guximi edhe ta imagjinoje qe do t'i fusnin nje tel nga hunda e do t'ia benin trute pershesh me veteditjen se nuk do pushkatohej te porta e piramides diten qe do perurohej.

Petlla, se cfare kishin ne plan te benin me kufomen une s'dua ta di. Di ama qe ketu jetoj s'kane prishur asnje ndertese se kohes se Mussolinit. Di po ashtu qe parate qe do te shpenzohen per ndertimin e Parlamentit te ri jane shume me shume nga sa mund te perballoje vendi. Ato para mund te shkonin per ndonje spital, per ndonje shkolle, se mireqenia eshte buke, shendet, arsim, perpara se te jete projektim i nje varri ne bulevard.

per shpenzimet jemi njemendje. edhe une ate thashe sefte. po sa per veprat e duces, ka bere gje gabim ducja moj/nor/ moter/vlla - ai edhe ne na beri me godina qe nuk i prishim dot se nuk dime as te bejm me. po ketu sikur nuk degjova njeri te nxefet se po harxhohen kot leket. ketu e kane se u prishet historia, edhe doemos i japin te drejte berishes.

Pikerisht! Ato s'i ndertoi Duce, i ndertuan arkitektet dhe persiper gdhenden daten fashiste (se kishte kalendar me vete regjimi, e fillonte si puna e Krishtit medemek) dhe i ndertuan edhe per te glorifikuar idene fashiste te atdheut. Imagjino tani te ngrihet dikush dhe te thote qe duhet prishur Eur-i.

Buzeqeshje, kam pershtypjen se ti i njef mire epokat. kam pershtypjen se e njeh mire edhe historine e italise edhe zhvillimin qe solli Musolini (nuk jam fashist, nuk jam fashist, nuk jam fashist) sa per te mos u ngaterruar. tani hajt te shohim veprat e kohes se musos edhe hajt te shohim keto ketu. po ne nuk po prishim EUr-in, as chapidolion. ne po prishim varrin ideal te diktatorit. kupton. idealin e varrit dhe diktatures qe na rri ne zemer, e perdite ngjall ose dhembje, ose krenari, ose shprese se ai enveri i madh nuk eshte rrezuar kurre. Musolinin me duket se italianet fizikisht e masakruan, bile i varen edhe gruan per kembesh. moren hak. edhe me ke me musolinin? po ne enverit po duam ti prishim varrin qe la pas edhe na del pjese e historise? ore ka kuptim kjo apo po vazhdojme kot, petlla me uje me i fjal.

Mire, ja nje te fundit dhe po shkoj edhe une te drekosem. Mbaj parasysh bazen mbi te cilen i llogarisim zhvillimet perkatese. Dmth Shqiperine ne 1944-en dhe Italine ne 1925-n: ekonomikisht, arkitektonikisht, kulturalisht.

Petlla, traumat duhen perpunuar dhe kapercyer, e jo fshehur apo shkaterruar. Kjo eshte baza e shendetit mendor te nje individi dhe me gjere te nje shoqerie.

mire pra ja edhe une nje. Ne 1938 ne kishim nje rregjistrim prej musolinit edhe fashisteve. muso i ra shkurt edhe e keputi nyjen e traumes italiane te varferise, kryesisht prej ndertimit te industrise edhe me tej. ne ne 1988 beme rregjistrimin tjeter ne kohen kur u ngrit piramida. ishim me fuqi mekanike ne industri ne kuota te barabarta me italine e 1935. mirepo italianet ndertonin avione, makina, tanke, nendetese, traktore, etj. ne ??? shendeti mendor i italianeve te pas luftes ishte shume me poshte ta quajme se shqiperia e 1992, por ama ata iken njelloj si ne. problemi ishte se nga shqiperia iken kryesisht qytetaret. kurse nga italia fshataret. (sa per problemin e ndergjegjes qytetare). ne ne kohen kur u ndertua piramida e quajne ata jo une, se arritje e madhe per shqiperine. ne kohen kur ndertonte ducja ne itali nuk besoj se eshte habitur njeri sa ti dalin protezat nga goja.

Qe thua ti Fini, erdhi nje kohe andej nga fillimet e `90 qe u mbush Lezha, ku dhe cfare te shihje o Fini. Dilje ne krye te ures se re, dhe hidhje syte nga Lezha, dhe ishte plotperplot me "sharp"-a. smiley Cdo dritare kishte nga nje "sharp" smiley (antene satelitore) Po qe thua ti, po dhe lypsat magjype kishin "sharp" ne shtepi... dhe vazhdoi kjo histeri saqe dukej qyteti si fushe me kerpudha... po kishte dhe nje histori(histeri) tjeter qe zhvillohej nderkohe... ishte ajo e makinave. Ku secili synonte makinen e dyte, e ca edhe makinen e trete, nderkohe qe jetonin nga 6 veta-familja ne nje kotec dhome e guzhine. smiley.

Po nuk kishte rendesi si jetoje Fini, ishin ca gjera qe ishin aksesore te domosdoshem, prej nga varej burreria dhe gjithe namuzi; sharpi, makina, kamacrown-i (qe me vone filloi te quhej samsun - pa "g", se "g"-ja ishte t'ja fusje kot, edhe pse me "g" shkruhej... -  e di ti apo une??? smiley).

Keshtuqe Fini, edhe pse shtet e komb pa breke (me fal per shprehjen, sinqerisht), Parlamenti i ri eshte nje aksesor jetik, i domosdoshem(a must damn have!) per ate fare shteti, pare nga syte e pushtetareve te sotem; edhe pse me vleften e tij mund te luftohej uria e popullit per te pakten nje vit te tere. Ta ngreme dhe ne "sharpin" ne mes te Tiranes... pse vetem perendimi te kete sharp?

Po, zoto, po cfare t'i besh?! Mjerimi eshte mjerues dhe kjo s'eshte loje fjalesh. Per fat te keq.

E vertete Fini. Ja cfare transformimi i ben mjerimi lajtmotifit te fazave te egzistences se nje kombi, pasqyruar ne te thenat dhe te pathenat klishe`...

ishte: "bar do te hame dhe doren nuk ja shtrijme askujt"; qe mbartte nje doze goxha te mire dinjiteti brenda... (e diskutueshme, po keshtu e mendoj une) dhe tani eshte kthyer ne te pathenen por qe e dime te gjithe: "zgjebja na grifte po bishtin perpjete do e mbajme". E kush me mire se nje coban dhish (vicidoli, psh?) mund ta dinte kete shprehje? dher ju gou Fin.

Nga nje google  i shpejte  per Artan Shkrelin del se:

Qe nga viti 2001 eshte  këshilltare  për urbanistikë pranë kryetarit të Bashkisë së Tiranes, Edi Rama  dhe nga në vitin 2003 emërohet Këshilltar për teritorin dhe trashegiminë pranë kryeministrit Fatos Nano

Në vitin 2003 krijon OJF-në "Fondi Shqiptar për Monumentet" (Albanian Fund for Monuments) me qellim promovimin e vlerave të trashëgimisë kulturore të vendit.

 

“Ne vitin 2009 Transparency International botoi raportin për indeksin e perceptimit të korrupsionit në Shqipëri ku denohet   praktika  korruptive në e dhënies së lejeve të ndërtimit nga Bashkia e Tiranës për vitin 2008 ku Rama-Delijorgji  me Eftimin dhe Artan  Shkrelin moren  70 për qind të lejeve të ndërtimit  kurse 500 firma te tjera moren 30%  e mbetur"

21 Deputetët milionere te PS-se

Erion Braçe            
Fidel Ylli                
Qemal Minxhozi        
Sadri Abazi            
Blendi Klosi            
Agim Leka                            
Shegushe Ligori        
Skënder Hasa            
Valentina Leskaj        
Arben Çuko            
Gramoz Ruçi            
Arta Dade            
Mimi Kodheli            
Ilir Beqja                        
Artan Gaçi                
Besnik Baraj            
Dashamir Peza        
Eduard Shalsi            
Enkelejda Shkreli        
Namik Dokle            
Vasilika Hysi

Prandaj ka te drejte ky qe eshte revoltuar kaq shume per piramiden ....

Po pse merresh me arsyet e artikullshkruesit? Pse xhanem vuani te gjithe nga ky zelli i prapaskenave. S'them qe njeriu duhet te jete leshko, dhe po, me siguri qe Shkreli s'eshte intelektuali i pakorruptueshem qe del nga rreshtat e artikullit, ama ceshtja e shkaterrimit te Piramides dhe ndertimi i Parlamentit jane reale dhe shqetesuese ne nivel qytetarie.

finisterre, po nese ne nuk e vrasim mendjen per prapaskenat, keta na nxjerrin te gjitheve perjashta, o njeri. po nuk dikutohet qe shkreli nuk eshte i pakorruptueshem, eshte me i korruptuari. pike. nuk jepet asnje leje ne tirane pa fimen e tij. eshte tepke si berisha e si rama, vetem se ende e aspiron pushtetin e tyre. edhe nje dite ka gjase ta marre. kete qe po ben ai e ben per politike. ngritja e parlamentit nuk duhet te ndodhe se edhe ate qe kane e kane teper. keta bufone te teatri i kukllave e kane vendit. kush xhozi qe flet shqip sikur ka mbeldh kanoce gjithe jeten edhe i ka fut ne goje per cumcakiz. mos me keq kupto. se ketu keqkuptimi po na merr ne qafe. niveli i qytetarise ne shqiperi ra qe diten kur nuk gjen ne parlament me shume se nje qytetar ne 20 persona - se njerez nuk jane. ja fin edhe ti gezuar me vere lundre, ngjan pak si primitivo sa per dijeni.

Gezuar dhe mos me mund me te mire smiley .

me duket se nuk ka dale njeri te munde kend ketu. por ama e kam te drejte. (ose keshtu me duket se e kam)

Ben mire te shkruash edhe burimin e te dhenave qe po paraqet. 

Meqe te ka shpetuar ky detaj, po e plotesoj une:  Gazeta 55..... 

 

Artan Shkreli - Wikipedia - 2:30am - [ Translate this page ] Artan Shkreli Noimage.png. Emri: Artan. Mbiemri: Shkreli ... Artan Shkreli lindi në Tiranë më 8 mars të vitit 1964, është arkitekt shqiptar. ...
sq.wikipedia.org/wiki/Artan_Shkreli - HggMg-3ujEJsmileyq.wikipedia.org/wiki/Artan_Shkreli+artan+shkreli&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=ca&source=www.google.ca">Cached - q.wikipedia.org/wiki/Artan_Shkreli+artan+shkreli&tbo=1&sa=X&ei=g2aYTfGvDtLUgAfEw5C1CA&sqi=2&ved=0CB4QHzAA">Similar

O Zot!!! Sa jam prekë!!!
Me keputi gjunjet ky shkrim, saqe nuk dal dot as ne protesta.
Por s'ka mekje, shoke! Jam i sigurte se pas kesaj humbjeje do dalim edhe me te forte, grushtçelik, drejt fitorjeve te reja.

e sa per nekeleden nuk e di se kush eshte, se kam pershtypjen se ka edhe me shume shkreli kjo bote. njof une ca shkreli qe jane edhe te vdek me PD. po rrofsh per kujtesen.

po halli eshte se do bejne aty nendetesen 105 mor kaposh, vllai/motra, edhe prape s'na pyeti askush. se ne fillim prishet, pastaj dikutohet se cfare do ndertohet. Apo nuk je ne nje mendim me mua?

personalisht, as me ngroh e as me ftoh nese piramida prishet.   por nuk e kuptoj perse ca e ca i japin nje rendesi kaq te madhe kesaj ndertese.  pothuaj e identifikojne me Tiranen. i japin njefare statusi te pamerituar, per mendimin tim.  po perpiqen te na mbushin mendjen sikur piramida per Tiranen, eshte si kulla Eifel per Parisin.smiley, pershembull.     domethene po the Tirana,  ne mendje te vjen menjehere piramida  dhe e kunderta.smiley

kam pershtypjen se te vetmit qe  me te vertete do te besdiseshin apo merziteshin  nga  prishja e mundshme e piramides,  eshte Top media  me duket. te cilet nuk e kam kuptuar perse,  por  me sa duket  u eshte mbushur mendja qe ajo ndertese  u perket atyre....me ligj e tapi.smiley

Sa te mira, sa fantastike qe jane keto diskutimet ketu!!!!

sa here qe lexoj apo e shoh ne TV kete pseudoarkitektin Shkreli e identifikoj me frazen qe pat thene ne De JaVu me Muc nanon kur po fliste per Zogun e Zi apo "sic i thone ne anglisht BLACK BIRD" (kete perlen qe citova e ka thene vete zoteria ne TV sic edhe shkruan keto interierat eksterierat etj etj qe tregon qe zoteria na fliska edhe pak anglisht)

Megjithate, qe ti kthehem temes, une nuk jam darkort qe te rrezohet piramida vetem nese do ti jepej destinacioni MUZE i KOMUNIZMIT ku brenda saj te ri-prodhoheshin burgjet e SPACIT, Kampet e Lushjens dhe te gjithe fotot e Drejtuesve komuniste te larte, Gjykatesve qe dhane denimet me vedkje, prokuroret e hetuesit, dhe deri tek Ministrat e fundit te sistemit: Ruci dhe Gjinushi.

Por duke e ditur se Iliro Beqja nuk do donte foton e babait te tij aty, duke e ditur se Ruci e Gjinushi do te benin gam gam per te drejten e lire nderkohe qe kane qene themele te atij sistemi, duke ditur se gjyqtaret e atehershem dhe prokuroret e hetuesit qe kane vrare me qindra e mijra njerez qe aspironin liri, sot jane perseri ata qe japin drejtesi, nje muze i tille nuk do te ndertohej tek PIRAMIDA, atehere o burra ta shembim nje minute e me pare...

 ti jepej destinacioni MUZE i KOMUNIZMIT ku brenda saj te ri-prodhoheshin burgjet e SPACIT, Kampet e Lushjens dhe te gjithe fotot e Drejtuesve komuniste te larte, Gjykatesve qe dhane denimet me vedkje, prokuroret e hetuesit

+1

Por "antikomunistet" Berisha e Topalli s'bejne te tille muzeume.

Megjithate, qe ti kthehem temes, une nuk jam darkort qe te rrezohet piramida vetem nese do ti jepej destinacioni MUZE i KOMUNIZMIT ku brenda saj te ri-prodhoheshin burgjet e SPACIT, Kampet e Lushjens dhe te gjithe fotot e Drejtuesve komuniste te larte, Gjykatesve qe dhane denimet me vedkje, prokuroret e hetuesit, dhe deri tek Ministrat e fundit te sistemit: Ruci dhe Gjinushi.

 

Shume dakort.  Te shendrrohet ne nje muze te gjitheanshem te sketerres, tradhetise, gjemave dhe antishqiptarizmit 50 vjecar te sllavokomunisteve.

Nuk kam ndonje opinion te forte per prishjen apo jo te piramides. Argumentat e Shkrelit qendrojne ne pikpamje te trashegimise arkitekturore ne vitet e diktatures.. 

Mgjt, gjeja qe vertet nuk kaloj dot poshte eshte tallja qe po bejne me leket e shqiptareve. Po na marrin neper kembe sikur te jemi dele.  

Dhe jam e bindur qe eshte jo vetem faj i tyre por edhe i opozites, qe me slogane idjote si "Fajin e ka Saliu" e debateve boshe ne nivele personale, le menjane thelbin e problemit: shqiptaret po shkelen me kembem, leket po keqperdorohen dhe jeta e shqiptareve vlen pak. 

Opozita perfaqesohet me figura pa pike kredibiliteti.. mos te fillojme me emra tani.

 

 

Kur ka arrit puna qe terminologjine qe perdor Shkreli per arkitekturen ta perqeshi zotrules, dmth qe muti ka marre dhenë

Rota e turpit ka qene nje mjet qe perdorej ne mesjete per te share, fyer, tallur te denuarit.

Artan Shkreli, nje prej protagonisteve te betonizimit te Tiranes, duhet lidhur te Rrota e Turpit me nje mbishkrim varur ne qafe "Betonizues" dhe pastaj ta shetisin ashtu te lidhur lagje me lagje neper Tirane dhe banoret ta shajne publikisht, ta tregojne me gisht, ta gjuajne me domate, veze te prishura, balte.

edhe?... lidhja me xerrimin e piramides, hunter, ku ven osht se s'un po e shof? dmth pse me duhet me dit mu kush osht ky shkreli kur naj plan per "ilaka" sikur nuk kom?

Ka pak lidhje ne fakt, por kredibiliteti ka peshen e vet kur tjetri thote nje fjale. Si psh te vije Hitleri e te filloje e te flase per barazi raciale. Tan Shkrelin s'e shoh me sy.

n'fakt xerrimi i piramides verteto per te googellten here qe shqypnia eshte nen hyqmin total te kokrrave te katunarve hormonal!

 mongolër o Emo. 

Kta janë mongolë. Ky term i barazua me idiotësinë kur Chengis Khan, rrafshoi Pekinin pasi e pushtoi dhe e ktheu në stallë kuajsh. 

Ue cer m'ke kujtu, nje nga te preferumet e Getes, "Sualekes", strofen permbyllse:

Sollte jene Qual uns quälen,
Da sie unsre Lust vermehrt?
Hat nicht Myriaden Seelen
Timurs Herrschaft aufgezehrt?

me i llaf pak a shum, Jul, i thot qe a duhet te na torturojne dhembjet kur ato jane ne fakt edhe shkaku i gezimit? A nuk shkaterroi pafundesi shpirtrash sundimi i Chingis Khanit, i thote?

ke te drejt emigrant, duhej te ishte bo me kohe.

jo, s'duhet bo aisher!

sic nuk duhej xerru as komiteti ekzekutiv i tirones pershemull. nuk ia fal enverit qe e shemi! kshu sa per i shemull, e?

epo enveri e prishi se ishte fashiste, sa per kujtese. keta te tjeret nuk na lan nje ndertese publike, laike, si te dush ti, na lan i vorr. kaq

fashiste kemi plot. Qe i rujtte Zoti, i rujtt. Po s'nejten nja 40 a 50 vjet italjont. I ram te mires me shqlem. Ose austriakt ne Breg te Detit, ose francezt ne Korce. Hic vallaj, as 40 vjet nuk du jo, po nja 30 vjet te kishin nejt.

enveri e prishi jo se ishte fashiste, por se donte me bo Tien An Menin, pra. Po, meqe ra llafi,  Kines ne ti vijm rrotull mer, se Kina behet superfuqi pa kalu ne kuplarara politke dhe e rrujt ne asnji lloj berberhane t'perendimit. lindja eshte e kuqe, tha timonieri, pasurohu mer derr, tha Tengu, ene ec perpara! Sic po ecin.. m'fal se devijova nga tema. por shkonte me kafen e mjesit.

boni shesh se ia lane pershesh. fati jone qe nuk vejm dot mend. heqim piramiden edhe dume me vu jozefinen ne maje te nendeteses 105. shifeni projektin paj zotin.

 Te bie dhe zelli per te shkruajtur me per kete ceshtje. Eshte arrit pika qe po nuk u reagua me aksion konkret, eshte e kote. Eshte pjerdhur cdo norme arsyeje, komunikimi. Tu pjedhc ne te, me nje fjale...

pa me keqkuptu, albano, por une nuk e kuptoj pse vazhoj dhe e du shqiperine? dhe as qe ka sy per qabe qe dashnija do mehet najher. megjithe shpullat qe na jep syve pambarim veni jon. nje cudi eshte kjo ne vetevete.

 largesia ta shton dashnine per venin, e perforcon. Nostalgjia ben tee veten.

Megjithate per tu dasht eshte edhe me plehrat qe prodhon sot e cdo dite..

pune fati kjo pune.

une kam qene atje njehere pak si gjate. edhe ben mire ta kuptosh shpejt, ose ti gjesh ilacin te sherohesh. une nuk te them ta urresh, por ama po te erdhe ne koke te kthehesh per ta bere mire, shif mos ke marre semundjen e pasherueshme qe te ngjit amerika : optimizmin se gjonat bohen. ketu gjonat nuk bohen.

neni 1 : cdo shqiptar ka te drejte dhe detyre te jete i merzitur (deshperuar)

neni 2 : ndalohet me ligj ai qe cenon merzine (deshperimin) e tjetrit.

smiley

ps. e bukur kjo!

Une e kam thene ne cdo teme per piramiden dhe po e riperseris perseri. Duan te zhdukin nga themelet cdo shenje te qyteterimit shqiptar ne Shqiperi. Keto aksione te politikes nuk jane te paqellimshme, as te sotme as te djeshme, eshte nje kauze shume-shekullore kjo. Kush te doje le ta besoje, kush te doje jo, aq me ben...

Ligjerimi bajat i Artan Shkrelit, sigurisht per efekt fushate te padronit, eshte sikur te dilte Zani Caushi dhe te na tregonte kodin penal ne te tjereve qe jemi qytetare shembullore. Artan Shkreli, sic ja tha edhe Lubonja kohe me pare ne nje emision televiziv, ka betonizuar objekte kulturore e historike me te vertete me vlera, dhe sot na del e flet per gjera te tilla si i pafajshem. Ndersa piramida more shokeni, do te shporret nga Tirana, si nje ndotje vizuale dhe shemtire arkitekturore qe na mban gjalle kujtimin e diktatorit Enver Hoxha. Tek ai vend do te ndertohet institucioni me i larte ne Shqiperi, ai qe perfaqeson popullin dhe vullnetin e tij dhe do te jete edhe nje objekt qe te kenaq syrin. Nostalgjiket te marrin nje shporte dhe te mbledhin sa copa nga piramida dhe t'i ruajne. Zgjidhje interesante apo jo?

A ka ndonje nga figurat e popullit opozitar qe eshte deklaruar pro rrezimit te piramides?

A ka ndonje nga figurat popullit pushtetar qe eshte deklaruar kunder prishjes se piramides?

Ky fakt do te duhej te ishte percaktues i vlerave te saj?

Eshte trondites ky fakt!
I frikshem per te ardhmen e ketij populli!

Edhe per nderrimin e flamurit kombetar populli do te deklarohej sipas perqindjes pozite-opozite

Liberalizimin e vizave, e festoi pozita, e vajtoi opozita.
Njejte per rrugen e kombit, njejte anetaresimin ne Nato, njejte viziten e Bushit, njejte fitoren ndaj Bjellorusise.
Njejte edhe per piramiden, lufte per t'i marre njeri tjetrit piramiden nga brenda.

Zgjidhja mbetet, kur te vije ne pushtet e majta le ta shembe parlamentin e ri dhe le ta ndertoje perseri piramiden e vjeter. 

Shiko more mik se nuk dua ta pranoj, por eshte e kote ta fshehesh, ne kemi deshtuar si shoqeri ne raport me ca gjera qe duhet t'i kishim zgjidhur me kohe. Ministri i Brendshem i PPSH-se dhe ai qe drejtonte famekeqin Sigurim te Shtetit, eshte numri dy i PS dhe opozites. Kur nuk kemi arritur te lajme hesapet politikisht me kete njeri, si shoqeri, pa dallim politik, pasi besoj qe totalitarizmin dhe terrorin shteteror askush nuk i do pervec ndonje grupi te vogel te fandaksurish, eshte afermendsh qe sot do te flitet edhe per te tilla shemtira qe jane edhe fyese per shqiptaret, si piramida.

 A nuk te dukemi ne qe po kundershtojme zhdukjen e historise "figure populli"? A ti dashke te kundershtojne ata qe dalin neper Tv keshtu, apo ata qe jane te njohur ? Dmth, fjala e popullit te thjeshte, nuk vleka sipas teje... ( gje qe tashme te gjithe e dime, se asnjehere nuk ka patur vlere fjala e njerezve te thjeshte)

Neper Europe, monumentet jane ruajtur me nje perkujdesje shume te madhe, burgjet e torturave te koherave me pare, jane kthyer ne muzeume... Pse mo, kaq budallenj qenkan keta Europiane apo vendet boterore, qe ruajne monumentet historike dhe pse ato kane treguar nje ane te keqe te asaj historie?!!! Jo, jo ruajne historine... Historia e nje vendi, nuk eshte nje cope leter, qe kur te na teket ne e grisim ....

Pse nuk e ruajte edhe bustin e diktatorit si histori ti? Ajo piramide shemtaraqe e ndertuar si varri i Enver Hoxhes nuk ka dhe as nuk perfaqeson asnje vlere. Nuk mbroni dot trashegimine enveriste ju me te tilla pacavure. Europen sigurisht qe po e marrim si shembull, ja Gjermanine po imitojme qe shkaterroi Palace of Republic ne Berlin te ndertuar gjate kohes kur lindja ishte komuniste. E beri cope e cike. Gjermania ee, te merremi vesh.

Sepse busti i diktatorit nuk ka asnje lloj perdorimi te mundshem me vlere te perceptuar shoqerisht. Natyrisht, bronzi pas shkrirjs duhet ruajtur dhe perdorur per ndonje monument tjeter, ta zeme.

Ndersa ndertesa (qe per me teper sikur aktualisht quhet Pjeter Arbnori... Zot i modh qe je ne Qiell!!!) mund me sherby per lloj lloj veprimtarishe, sic edhe e ka bere.

Enveri, diktatori, si figure nuk hiqet me shembje muresh (te kujtohet ajo poezia e Brecht-it me ushtar dhe mur?) - ajo as nuk "hiqet" ne fakt, ajo eshte aty, pjese e historise sone 45 vjet, duam s'duam - ajo cfare ne te vertete ndryshon eshte qendrimi yne ndaj saj, attituda, dhe kjo vjen me gjera te mbrotheta vertet demokratike dhe jo me katnarizma si keto kazmat shkaterruese. Godina eshte vlere reale si immobiliare, edhe funksionale, ti leme brockullat tani, se ato na i thone hormonet, macja e zeze ne bark, por jo truri. Godina nuk eshte karshillek ne vetvete - karshilleku eshte prodhim i delireve te prishesve me kazmen ne njeren dore. Sipas mesimeve te vjetra.

 puqist,

enverist, 

kamunist etj etj

Qe te kuptosh ca gjona mbi vetveten kaihere duhet te ulesh breket dhe te lesh ata me dy pare men te bojne punen... 

Ndonese drejtohen nga nje doktorr, urologu quhet akoma pede nder ta..

Po si nuk u ngrit NJE mes tyre e te thosh le tja leme turpin ne dere kamunistave, le tjalejme piramiden aty qe brezat te shikojne me syte e tyre monstruozitetin, misherimin e komunizmit etj etj etj Le te ndertojme nje bulevard te ri, "bulevardin e demokracise" pshemull? te ndertojme nje qenef te ri qe ajka qe na prezanto te dekompozohet "e lire" cdo 4 vjet?

 

 

 Po ti krahason nje bust me nje ndertese historike? (eshte tamam si ajo letra busti qe thashe me siper) . Qofsh ti atehere me keto, krahasime... 

Europen sigurisht qe po e marrim si shembull, ja Gjermanine po imitojme qe shkaterroi Palace of Republic ne Berlin te ndertuar gjate kohes kur lindja ishte komuniste. E beri cope e cike. Gjermania ee, te merremi vesh.

WTF!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Po ky eshte shembulli me i keq qe mund te marresh.

E para. Palast der Republik nuk u prish, sepse perfaqesonte simbol te komunizmit, por u prish qe ti hapte vendin rindertimit te Stadtschloss, keshtjelles baroke, e cila ishte ne vendin ku u ndertua Palast der Republik mbas prishjes totale te Stadtschloss nga bombardimet e aleateve ne LIIB.

E dyta. Palast der Republik kishte 15 vjet qe rrinte germadhe dhe po rrenohej nga dita ne dite, sepse nuk po i gjenin dot nje funksion adekuat.

E treta. Ka patur nje rezistence nga qarqet akademike, nga arkitektet dhe historianet e artit, por  edhe nga qytetaria, kunder prishjes se Palast der Republik ne Berlin. Argumenti ishte, qe kishin kaluar tre breza qe ishin rritur me mungesen e Stadtschloss dhe ai nuk kishte ndonje rrenje ne memorien kolektive te qytetit. Eshte njesoj sikur te ngjallesh nje te varrosur pas 60 vjetesh. Kurse Palast der Republik, pavaresisht stilit dhe estetikes se tij, kishte fituar te drejten e te qenurit aty. Keq apo mire, ajo ndertese ka qene deshmitare historike.

Mario, nje shok dhe ish kolegu im ka mbrojtur edhe diplomen me kete teme.

Per me teper shiko ne kete link.

pedro, u bo mullar ne fakt muhabeti. me dul droga mu tani, po sa para bo. E di ate shprehjen "o mendje me hengsh moon*, me ke llafosem une". Ene sa here jom betu mos me ushqy trolls. Po prap, osht huq i shkreti, si kur iu hudh pllumave ose rosave ne park therrime buke.

* nuk behet fjale per henen.

e di emo shprehjen, se nga ajo ane me ke edhe mua.

Problemi eshte, se nuk jemi mesuar vella, qe derrit ti themi daje, dhe qe te bardhes ti themi te zeze, prandaj edhe na kercen gjaku me tipa qe ne vend qe te ulin koken me turp qe po hajne buke duke ulur breket dhe duke kapur majat e gishtave te kembes pa i perthyer gjunjte, por keta kollodokngrenes duan te na mbushin mendjen qe e kane edhe drejte dhe bejne mire qe bejne kontrollin e prostatit pa e patur te nevojshme.

Mari,
sa vlejne argumente te tipit: mos ma shembni motelin ku humba virgjerine, sepse ma zhdukni historine, mos ma hiqni qoshen ku une beja shoorren pas birres se ma zhdukni historine e embel, ju lutem mos ma shembni kujtimin e xhaxhi verit...
Argumente futja kot, mnjf. Shitje pordhash "jom tirons i vjeter, evgjit ne kanada".

Ore je rregull tani apo po ben vete... Cfare jane keto krahasime te kota qe beni me nje pjese historie te popullit ... Per cfare po diskutojme ketu per histori personale virgjerie apo te nje populli? Cfare jane keto mendime dhe fjale "femije" ... Qofsh mire atje ku je, por ruaj historine e vendit tend, se neser do ua trasmentosh femijeve te tu, te dine nga vine, nga cili vend dhe sa histori te dhimbshme kane patur, te dine rrenjet e tyre etj etj. 

Cilen histori perfaqeson piramida???

Nese Berisha sot nderton nje piramide diku ne Tirane, a do te pajtoheshe ti qe niperit ose femijet tu ta konsiderojne ate si vlere historike te popullit???
Po? Jo? 

 Piramida, perfaqeson hitorine komuniste te vendit tone .. Dhe, PO, do pajtohesha sepse dhe Berisha ,per fat te keq, ben pjese ne historine e popullit tone tashme. Nga nje diktator komunist, kemi kaluar ne nje diktaror demokrat me ide komuniste... 

Po! Do ishte nje monument qe do tregonte qe rrotkarizimi i popllit tone eshte i pandalshem ne marrshimin e vet nga fitorja ne fitorje. Ne fakt sala duhet ta beje. Do ishte gjeja me logjike po ta bente!

Ne ane me serioze: me gjithe kundershtite, ajo autostrada e kukesit psh, eshte nje hallmark historik, nje monument i llojit te vet. Hitleri ndertoi te famshmin rrjet autobahn-ash ne gjermani dhe solli idene e makines popullore "volkswagen". Askush nuk i prishi rruget, dhe as ua hipen rosinantreve si don kishoti, mqse kto i pru adolfi. se gjermanet nuk jane aq dhjaksa sa ne, qe e shohim enverin 732 here ne vit ne enderr, duke fut halucinacionet e gjumit te drekes, per te cilin njefemi dhe krenohemi boterisht!

 U bo boze ky diskutimi. E di qe tani po i jap te drejte Enverit qe prishi kisha e xhamia, deri edhe kishen ku mendohej se ishte martuar Skenderbeu me Doniken. Ne fund te fundit gomari kishte ngordhur, ndaj ne s'na mbetej tjeter gje vec samarit per t'u marre. Propozoj te dalim me vjershen e re patriotike.

S'dum Piramide, na del Kry'ministria

Feja e shqiptarit asht Démokracia*

(theksi fonetik ne fjalen Demokracia bie ne rrokjen e pare mbi zanoren e, per ta pershtatur me slangun zyrtar te Vucitolit. Gjestet gjate recitimit mbeten ato te zakonshmet, d.m.th: dora e majte e palosur ne gjysem lartesi me pellemben mbi zemer, kurse dora e djathte e shtrire ne kend 75 grade drejt qiellit)

----------------

une nuk e kuptoj pse vazhoj dhe e du shqiperine

Une ket venin ton Emo, ka vite qe e dashuroj me te njejten dashuri qe kisha shtene edhe per Xim Kulufin dhe Haxhi Plasen. Te majshin gjalle mer yahoo!

Komplimete per titullin, na ka bashkuar gjithe shqiptaret.

Nuk e besonit ? Po ndodh!

 

Le te prishet .. pse te mos prishet .. edhe nipcja (nietzsche) me lart tha ... qe eshte fakt ... asnje nga pushtetaret nuk ka thene te mos prishet! Pse nuk u mjafton ky fakt juve qe piramidha te prishet!! smiley

 nuk del cila këngë është.

 with a little help from a friend. smiley

I kthej krahët të ardhmes 

të ardhmes që ndërtoni si të doni 

përderisa historia ju përket

rrafshojeni, nëse insistoni.  

 

Brenda meje nuk mbaj premtime 

filmin e kam parë dhe më çmend 

varka e ëndrrave më çon 

në një botë që nuk ju përket. 

 

Ngelem vetëm në të tashmen

të shpëtoj çka mundem 

dhe le të kem pasojat e ligjit 

bashkëfajtor në vrasje nuk do më keni 

 

I kthej krahët të ardhmes 

marifetit që keni stisur si të doni

më hiqni emrin nga defteri  

mundimin nuk marr të jem pjesë e aktit tuaj. 

 

 

thanks..smiley

Ja ç'thone specialistet dhe jo druvaret. Zaten keshtu do te shkoje ky ven, ky punen e ekonomisrit e ben agronomi, punen e juristit e ben ekonomistit, punen e arkitektit e ben bojaxhiu.....

JU LUTEM SHUME LEXOJENI PA PARAMENDIM DHE KUR TE MABARONI, MENDOHUNI, PASTAJ BJERINI TASIERES......

 

 

Që të ndalohet një krim

ARKITEKT HABITAT - Respublika

Ajo që kërkohet në këtë moment është rezistencë ndaj një krimi, i cili ka nisur të strukturohet nga lart, tinëzisht kundër kulturës, vullnetit qytetar dhe atij profesional, madje, duke e shpërfillur atë. 

”Prishja e piramidës”, është lajmi, që tronditi para pak kohësh dhe vazhdon të lerë pa fjalë arkitektët, intelektualët, historianët dhe gjithë qytetarët e ndjeshëm ndaj vlerave kulturore, arkitektonike të krijuara në historinë moderne të kryeqytetit dhe të kombit tonë. Specialistët e kanë thënë fjalën e tyre me zë të lartë, duke ndjekur edhe rrugët institucionale, por pa përgjigje; përkundrazi ata, që vendosin bëjnë edhe kompetentin profesional, pa reflektuar në mënyrë konstruktive, meqënëse është akoma koha për të ndryshuar mendim.

Si arkitekt me pervojë jam vecanërisht i fyer nga plani djallëzor, i faktit të kryer, orkestruar nga persona, që abuzojnë me pushtetin, të cilët i japin të drejtë vetes të sfidojnë dhunshëm profesionin e arkitektit dhe urbanistit. Ku jetojmë!!!

Fatkeqësisht jetojmë në një shoqëri pseudodemokratike, ku dhuna është mjeti i të fortit, i të pasurit, i të pushtetshmit, i cili/e cila nuk e njeh arsyen, vecanërisht kur edhe “i ka hi vetja ne qejf”. Kryetarja e Parlamentit të Shqipërisë organizoi pa referendum dhe vendosi, që të ndërtojë një parlament të ri në vëndin e gabuar dhe për vëndin ndoshta më të varfër të Europës. Horizonti i saj i ngushtë kulturor, i cili ka kohë, që na irriton (me gabimet trashanike gramatikore, me frazat e shkurtra përmendësh e pa kuptim dhe dhunën verbale, ndërsa rrotullon kokën majtas djathtas para kamerave) nuk mund t’ia lejojë asaj të dallojë e kuptojë edhe këshillat joprofesionale të stafit dhe arkitektëve servilë, që mobilizoi me këtë rast. 

Në këtë klimë asfiksuese të mungesës së lirisë, dhe fjalës së lirë, të imponimit irracional të vendimeve thjesht politike dhe në emër të leverdisë personale, zbulimi i autorësisë së këtij opinioni do ishte me pasoja të rënda mbi punën dhe karrierën profesionale të çdo arkitekti. Kjo është arsyeja pse zëri individual i arkitektëve dëgjohet pak. Në analizë të fundit nuk ka edhe rëndësi “kush”, por ka rëndësi të dëgjohet një zë më shumë dhe të paraqiten disa argumenta më shumë në kohën e duhur.

Para se të vijmë tek skena rrëqethëse dhe njëkohësisht komike (çfarë komedie!!!) e paraqitjes së variantit fitues nga ana e kryetares së kuvendit, le të shikojmë çfarë ka ndodhur:

Eshtë vendosur të prishet me vendim politik, një ndërtesë e klasifikuar monument kulture, e vlerësuar dhe e planifikuar për t’u ruajtur edhe në planin francez për Qendrën e Tiranës, për t’u zëvëndësuar me një ndërtesë pa pasaportë, e formalizmit spektakolar, e cila mund të ndërtohet kudo (në çdo shtet , në çdo territor) edhe pa prishur piramidën. 

Pse nuk duhet prishur piramida? 

Për të gjitha arsyet, që kolegët e mi kanë parashtruar në gazeta dhe emisione televizive, për të gjitha arsyet, që akademiku Rexhep Qosja, historianët, media e shumë intelektualë e forume profesionale shqiptare dhe ndërkombëtare kanë prezantuar bindshëm dhe hapur. Unë do përpiqem të tërheq edhe njëherë vëmëndjen me disa argumenta shtesë kundër prishjes së piramidës , kundër këtij krimi brutal, që vjen si rezultat i një tendence drejt rrënimit kulturor:

Prishësit përdorin si justifikim “zhdukjen e gjurmëve të një vepre kushtuar përjetësimit të diktatorit”, por a keni vënë re, që gjatë diskutimeve ne përdorim termin“piramida” dhe nënkuptojmë menjëherë ndërtesën, jo funksionin primar të saj. Pra simbolikisht, gjeometria e saj e tejkalon ish-funksionin, duke formësuar një sinjal impresionues për qytetin, thellësisht ndikues në memorjen imagjinare dhe historike prej më shumë se 20 vjetësh. K. Lynch dhe urbanistët progresistë do ta kishin adhuruar nje forcë të tillë në funksion të strukturimit të imagjinares së qytetit. Forma e saj e kërkuar dhe e pazakonëshme nuk është më e pavlerë se ajo e shumë ndërtesave të para-dekonstruktivizmit, dhe si e tillë është një hallkë kyç në zinxhirin e evolucionit të kompozimit arkitektonik, që implikon inovacion (për kohën dhe vendin) në logjikën konstruktive, në zgjidhjen e një seri detajesh, dhe në aplikimin për herë të parë të teknologjive moderne të ndërtimit.

Vetë ndërrimi i destinacionit drejt një qëndre kulturore është një dëshmi historike e pasqyrimit të ndryshimeve të shoqërise shqiptare dhe si e tillë përbën një vlerë të pamohueshme historike. Pavarësisht se disa e pëlqejnë e të tjerë jo, kjo ndërtesë ka lejuar t’i ndërrohet shumë herë funksioni, të zhvillohen normalisht brënda saj shumë aktivitete të rëndësishme kombëtare e në shkallë qyteti, deri para se të lindte ideja “gjeniale”, se duhet të trasformohej në teatër kombëtar e më vonë edhe të shkatërrohej fare për të ndërtuar në vend të saj ndërtesën e re të parlamentit. 

Një ndërtesë e re dhe solide, interesante e adaptueshme për funksione të tjera bashkëkohore nuk mund dhe nuk duhet të prishet. Nuk mund të pranohet nga asnjë shoqëri e emancipuar europiane, e cila na ka treguar se eksperimenton krejt të kundërtën: Në Duisburg ndërtesat portuale kthehen në muze të artit modern, në Londër Docs janë transformuar në dobi të rivitalizimit të zonës urbane, në Romë depoja e lokomotivave të trenit është kthyer në mensë, në Marsejë silloset portuale jane kthyer në konvikte, etj. Një ndër temat sfiduese të ruajtjes dhe adaptimit arkitektonik sot në botë, është ndërhyrja në zonat dhe ndërtesat e abandonuara industriale, të cilat kthehen në universitete, qëndra kulture, qëndra tregëtare etj. Kostoja veçanërisht e lartë e veprave të reja, i shtyn planifikuesit të shfrytëzojne e adaptojnë çdo mundësi për një hapësirë bosh të mbuluar, në dispozicion. Përmenda vetëm shembujt ekstremë, kur ndërtesat janë edhe estetikisht problematike për të mos harruar se edhe ndërtesat të tilla emblematike për historinë si: shkolla e parë, fabrika e parë, shtypshkronja e parë, stacioni i parë provincial i trenit etj., ruhen akoma si monumente kulture. 

Pse ne shkojmë në kundërsens? Për shkak të pasionit pervers të një pushtetareje pa kulturë!!! Çfarë ambicje komb-shkatërruese!!! 

Shembujt e përmendur janë rezultat i kujdesit, që tregohet nga vendimmarrësit, pas konsultimit me komunitetin, për të shtuar pasurinë publike, sepse në indin e qyteteve tashmë të formuara, terrenet për vepra publike jane gjithnjë e më të rralla dhe fondet për këtë qëllim, gjithnjë e më të pakta. Ato janë rezultat i përgjegjshmërisë për të ofruar më shumë mundësi dhe më shumë shërbime komunitare me kosto minimale. Në fund të mandatit bëhet bilanci mbi vlerat e shtuara, ose jo, dhe të gjitha kanë faturë. 

Le të kujtojmë se vetëm në historinë e kohëve moderne vendet, ku u zhvilluan diktatura gjakatare si Gjermania e Italia ruajnë të paprekura dhe funksionojnë edhe sot ndërtesa simbol të asaj periudhe si ministritë, ndërtesa administrative, Altare della Patria, monumente, statuja, muzeume etj.

Piramida sot nuk është e shkëputur nga hapësira e gjelbër dhe publike, në të cilën bën pjesë. Kjo hapësirë është një destinacion dhe njëkohësisht nyje lidhëse funksionale, e hapur dhe e gjelbëruar për kuartieret perimetrale të zonës së qendrës. Vetë profili i piramidës dhe shtjellimi i hapësirës përreth lejojnë frekuentim vital të kësaj pjese të bulevardit sidomos në sezonin e verës. Ngushtimi i ndërtesës drejt kulmit favorizon komunikimin e hapësirave përreth dhe krijon një hapësirë më të madhe virtuale. Këtë rol nuk mund ta luajë vendosja e një blloku, edhe bashkëkohor XXL, si ndërtesa e propozuar në variantin fitues. Shtimi i një ndërtese “të fjetur” nga pikëpamja funksionale e për rrjedhim të mbyllur ndaj publikut çon në reduktimin e përvehtësimit të hapësirës publike nga ana e komunitetit ( sepse ndërtesa të tilla në vendin tonë mbrohen prej njerëzve dhe i kanë frikë ata) prandaj pritet që kjo pjesë e qytetit të jetë pothuaj hapësirë kalimtare ose më mirë “ndalim kalimi”. Hapësirat publike apo të gjelbëruara, që parashikon projekti do jenë pronë e parlamentit, ato zhvillohen nën ndërtesa jo në shtratin e tyre natural në ajër të hapur. Kjo është as më shumë e as më pak se sa të interpretosh në terma urbane privatizimin e hapësirës publike dhe imponimin e një pushteti absolut, duke riformuar “ish bllokun”. 

Në se piramida do te rikthehej në një qendër kulturore, natyrshëm ky funksion do të inkurajonte gjallërimin e hapësirës përreth. Dikur, kur funksiononte si e tillë ishte eferveshente nga prania e frekuentuesve të qendrës kulturore dhe hapësirës publike. Të kundërtën, e provon praktikisht gjëndja e sotme e bulevardit tashmë ” i vdekur” për shkak të trafikut dhe të ndërtesave administrative, që “mbrohen” nga garda e republikës!!!. Ky është koncepti mbi qytetin i VIP-ave? Çandigari, Brazilia, të planifikuar sipas parimeve funksionaliste të kartës së Athinës, ndër të tjera edhe me zona elitare administrative u komprometuan në vite. Nuk duhet të përsërisim ato gabime, që të tjerët i kanë denoncuar me dhimbje para nesh.

Rivitalizimi i bulevardit lidhet fort me përmbajtjen dhe funksionet e piramidës, si e vetmja hapësirë e mbetur, e dedikuar ndaj publikut. Këtë eksperiencë e gjejmë në përpjekjet, që bëhen sot për rivitalizimin e disa pjesëve të Romës (për të marrë një shëmbull tepër të vështirë si për arsye historike, ashtu edhe të legjislacionit lidhur me ndërhyrjet rivitalizuese të pjesëve të qytetit) si p.sh. të zonës administrative EUR në Romë me anë të ndërtimit të ndërtesave polifunksionale; të gjallërimit të zonës veri-lindore me anë të ndërtimit të “Parco della Musica”, duke shtuar në këtë mënyrë ndërtesa për publikun etj.

Por përse insistohet në prishjen e piramidës?

Të gjitha kapriçiot e pushtetarëve kanë një prapaskenë leverdie. Më e pakta është se nëpërmjet indoktrinimit mund të mashtrohen militantët dhe përfituesit direkt nga ky biznes. Por më e rëndësishmja është se atje janë gjurmët e një krimi ekonomik, që ka rënduar dhe rëndon mbi shpatullat e qytetarëve, të cilët kanë paguar parà për:

1. Ndërtimin e piramidës si memorial, e cila ka ngrënë fondet e 4 vjetëve

2. Tenderin për kthimin në Teatër Kombëtar

3. Punime rikonstruksioni për adaptimin në teatër, punime të ndërprera!!!

4. Konkursin për ndërtesën e re të parlamentit tek ndërtesa ekzistuese e Kuvendit

5. Konkursin për ndërtesen e re të Parlamentit tek piramida

6. Rikonstruksionin e ndërtesës dhe sallës ekzistuese të Parlamentit të Shqipërisë

Fatura përmbledhëse është thjesht shumatorja e vlerave. Me këtë rast më lejoni të bëj pyetjen: a është bërë një bilanc se cili nga variantet fituese në konkurset ndërkombëtare të zhvilluara deri tani për ndërtesën e parlamentit do t’i kushtojë më lirë shoqërisë shqiptare, meqënëse janë zhvilluar aq konkurse sa herë, që ka ndryshuar humori i titullares.

Duhet nënvizuar fort se argumentave me ngarkesë pseudo-ideologjike u shtohet edhe emri i madh i arkitektëve superstar, të cilët i shtohen emrit të politikanit. Kështu tema e shpërdorimit të fondeve publike shpresohet të harrohet. 

Jo, kjo nuk mund të pranohet. Ne nuk jemi as naivë, as të paditur.

Në këtë situatë lind pyetja: përse prokuroria nuk e bllokon këtë ndërtesë për të bërë hetimet përkatëse? Shpresojmë dhe presim që të jetë në kohë.

Pyetjet e tjera janë për studion Coop Himmelb(l)au: A jeni interesuar për çështjen se si e pret komuniteti dhe specialistët shqiptarë nëpërmjet zërit të shoqatës së arkitektëve një ndërhyrje në këtë rast, duke prishur një ndërtesë të tillë? Përse në Vjenë bëhet rikonstruksion i ndërtesës së parlamentit dhe nuk prishet ndërtesa e vjetër për të ndërtuar një të re? A jua kanë shpjeguar se këtu, në Shqipëri, kemi të bëjmë me prishjen e një ndërtese të klasifikuar monument i trashëgimisë kulturore? Në se jo, tani, që e mësuat, a do guxonit të ndërtonit, duke prishur një monument kulture në territorin austriak? Përse duhet të ndodhë kjo në Shqipëri? 

Pyetje të tjera janë për Kryetaren e Kuvendit: Si është e mundur të mos merret parasysh dhe as t’i kthehet përgjigje Shoqatës së Arkitektëve në një rast, kur me kurajo, ka dashur të parandalojë një kryqëzatë kundër kulturës dhe t’ju japë rastin të tërhiqeni? Si shpjegohet, që pjesa shqiptare e komisjonit të vlerësimit të jetë shoqëria e ngushtë e hartuesit të termave të referencës (i cili pohoi vetë në TV se është hartuesi)? Si shpjegohet që ndonjë anëtar jurie i pjesës së të huajve, nuk është identitet i spikatur profesional, në lartësinë e studiove ndërkombëtare konkuruese? Si shpjegohet, që spektatorët, që merrnin pjesë në shpalljen e fituesit të konkursit ishin të zgjedhur të krahut politik të maxhorancës (një konstatim i dëshpëruar për arkitektët, kur vizitojnë site-n e kuvendit në internet, sepse fotot e vërtetonin pikërisht kët&eumlsmiley?

Ju e keni të afishuar dhe praktikë pune diskriminimin social, i cili është i papajtueshëm me demokracinë. Qyteti dhe interesi publik është i të gjithëve, por mbi të gjitha ju jeni zgjedhur për të drejtuar në interes të të gjithëve dhe me transparencë, lartësi, në të cilën me sa është provuar deri me sot, e keni vështirë të ngjiteni.

Historia e qyteteve shkruhet në të gjitha epokat, nuk mund të rrafshohet i gjithi për ta ndërtuar të ri, sado të mrekulluar të jemi ndaj modernes. Dialogu i epokave është pasuria kulturore e qytetit, harmoninë e të cilit e gjejnë vetëm qytetarët, në DNA-në e të cilëve është memorja historike, vetëm ata, të cilët e duan dhe respektojnë qytetin dhe kulturën kombëtare. Projekti i propozuar nga Coop Himmelb(l)au mund të zbatohet kudo gjetkë, në një hapësirë të rrafshët, sepse nuk ka lidhje specifike me territorin. Stili Himmelb(l)au nuk shqetësohet shumë nga zhvendosja!!! Një komision specialistësh urbanistë e arkitektë shqiptarë mund të gjejnë një vend të ri për parlamentin, pa dëmtuar strategjinë e zhvillimit të kryeqytetit.

Këtu duhet hapur një parantezë: Sa do kushtojë kjo ndërtesë? Kjo duhet të publikohet, dhe urgjentisht, sepse publiku duhet ta dijë. Ne që jemi të profesionit e kemi vështirë të pranojmë, që vetratat dhe teknologjitë konstruktive dhe inxhinierike, që do përdoren do të lejojnë kosto “të arsyeshme”. Shqiptarët nuk pranojnë të paguajnë kosto hiperbolike për ndërtesa, që i shërbejnë lavdisë së pushtetarëve. Ata durojnë privacione shumë të mëdha, por nuk kanë luksin të pranojnë shkëlqimin e lavdisë së pushtetit dhe për këtë, të hyjnë në borxh ata vetë, nipërit dhe stërnipërit. Për ju që po e zbuloni tani botën e akrobacive në arkitekturë është viti zero dhe sipas jush gjithshka fillon tani, por jo për profesionistët dhe ndërkaq shqiptarët preferojnë më mirë vendime, në interes të përmirësimit të gjëndjes së tyre ekonomike e sociale dhe progresit kombëtar, të cilat mund të merren edhe në atë sallën ekzistuese të saporikonstruktuar si imitacion i një kulture eklektike e manieriste provinciale.

Së fundi një apel parlamentarëve të djathtë e të majtë: Ndërhyni para se prishja e piramidës, këtë herë të realizohet. Kjo është edhe përgjegjësia juaj.

Richard Rogers, njeri prej personaliteteve më të ndritura ndërkombëtare në fushën e arkitekturës dhe urbanistikës, i ngarkuar nga zv/kryeministri për hartimin e një plani strategjik zhvillimi për qytetin e Londrës, përfundoi prezantimin me thirrjen:

“Po i bëj thirrje edhe njerëzve të çdo rruge e të çdo kuartieri të luftojnë për qytetet e tyre:

Të kërkojnë një sjellje më të mirë nga të zgjedhurit. 

Të ringjallet dhe riafirmohet krenaria qytetare. 

Të punojmë së bashku, që të bëjmë të mundur të fitojë vizioni ynë mbi “NJË QYTET PËR NJERËZIT”. Eshtë momenti për t’i shpëtuar qytetet tona.”

Kur Rogersi ka nevojë të bëjë apel në një vend si Britania e Madhe, ku planifikimi urban dhe arkitektura jane strukturuar, në mënyrë të tillë që i nënshtrohen parimit “të pjesëmarrjes së komunitetit qytetar e rural” në të gjitha hallkat e procesit, për ne fjalët e tij do të ishin një sinjal alarmi: “Bëni gjithshka që të ndalohet ky krim!”

He mor burr i dheut se late kokrren e namit me keto gjera tani! Ju* i dini apo Xhozi???

* Ju=ne, shoqeria civile, njerezit me shkolle, arkitektet tane dhe te huaj, dashamiresit e trashegimise kulturore.... madje dhe ata qe e ndjejne hidhur mungesen e nje parlamenti... ku salla te jete me nje sistem ajrimi anestetik.

U bene te gjithe shkencetare dhe te ditur para Xhozit... hajt tani, te behemi serioze nje cike te lutem... smiley

“Bëni gjithshka që të ndalohet ky krim!

   Propaganda ylberiste... shërben më shumë për të justifikuar veten se sa për të bindur të tjerët, dhe sa me shume  arsye te kemi  per tu ndjere fajtore  aq  më e zjarrtë behet propoganda  jonë." Kur një person dëshiron të besojë ne diçka, nuk nevojitet shumë pune e kohe  për ta bindur ate. "

 

 E kemi ne gen kete prishjen, shkaterimin, apo si e quajne sot ca kokorroce vanitoze demontimin (c'montimin me i llaf ne shqip). Asnjehere sme ka ngrof QNK po e me eshte dukur i arsyeshem argumenti i ruajtjes se historise, e bukur apo e shemtuar qofte ajo. Po meqe jemi ludite ne shpirt dhe te ceket ne aftesine per thithjen e dimensionit historik te ngjarjeve kemi prish objekte fetare, ndertesa te cdo kohe, piramida e me tej do te vazhdojme. Psh jam i sigurt qe ne nje te ardhme jo te larget do vije nje pushtet qe do ta prishe lapidarin e A. Hajdarit ne tirane duke mos e konsideruar kete allcak te demokracise hero mbareshqiptar. Themi qe gjuha shqipe eshte mijevjecare po ku jane faktet? Te zhdukur nga koha me siguri me doren edhe te shume shqiptareve. Jemi komb ilir...po asnje doreshkrim, objekt apo artifakt i besueshem nuk ekziston. Komb antik... me dy-tre objekte te pamjaftueshme, qe bota i njeh si zgjatje te antikitetit te vjeter grek.

Thjesht jemi komb pa histori dhe pa deshiren per te njohur e mesuar nga historia e vet, ndaj ne cdo kohe pjellim pa hesap vemje si keta shkaterruesit e rradhes ne pushtet sot apo si borizanet e tyre te zellshem qe kryejne detyren e tyre per projektimin e fjales se partise ne forume.

I komb qe nuk e njeh historine e vte e nuk meson nga ajo do vazhdoje te kryeje te njejtat gabime perhere.

perfundimisht eshte pak si teper e veshtire te hash llogjike me ata qe jetojne jashte. e di dhe vete malli te merr ne qafe. te duket shqiperia vendi me i bukur ne bote, tamam ne castin kur ke mberritur ne vendin me te mire ne bote. po kush eshte vendi me i mire ne bote??

ai vend qe te pleqen them une. kujt nuk i pelqen flamuri i atij vendi ku rrine, le te vijne kemi flamure plot ne ketej, edhe muhabete. po qe se i dhemb shqiperia kaqi fort bujrum.

Emo, se me ke dal me nje shteg me ate te Goethe-s.

Ja ku e ke. Goethe strikes again. Po ne vend tjeter. Legjendare eshte.

Was soll uns denn das ew'ge Schaffen!

Geschaffenes zu nichts hinwegzuraffen!

Ene e tha Mephistopheles, dhe jo Dr.Fausti.

 

PS: Te gjithe ju jogjermanishtfoles, qe perpiqni ta perktheni kete mesiper per here te pare me Google, kot e keni! Merrni e filloni tani te lexoni librin, nese nuk e keni bere deri tani smiley

Shume i madh me kete! Paralelja eshte verblueffend, erstaunlich! Ehrlich!

Po ju komplotistet e gjuhes se dushmanit smiley , te pakten na jepni ndonje reference me numra se vargjet i gjejme vete. Faleminderit paraprakisht smiley .

Ah Fin, me ke shkelur ne kallo, por po ta hedh nje kocke: eshte tek Faust II, Kapitulli 61.

Mephistopheles
Er fällt, es ist vollbracht.

Chor
Es ist vorbei. –

Mephistopheles
Vorbei! ein dummes Wort.
Warum vorbei?
Vorbei und reines Nicht, vollkommnes Einerlei!
Was soll uns denn das ew'ge Schaffen!
Geschaffenes zu nichts hinwegzuraffen!
»Da ist's vorbei!« Was ist daran zu lesen?
Es ist so gut, als wär' es nicht gewesen,
Und treibt sich doch im Kreis, als wenn es wäre.
Ich liebte mir dafür das Ewig-Leere.

Ah Fin, keto jane vargje, qe vetem te iniciuarve u eshte shfaqur fuqia e tyre e vertete dhe nuk ben ta recitosh ne asnje gjuhe tjeter, eshte mekat, eshte sakrilegj, eshte njesoj sikur te recitosh Kengen e V te Ferrit te Dantes me gojen plot pasi e ke perkthyer ne Google, eshte sakrilegj, eshte njesoj sikur te lexosh Thoran mbrapsht dhe me symbyllur, te hapet humnera poshte kembeve dhe nuk vdes dot nga tmerri, por tmerri ne renie e poshte te ben te mendosh se cfare padrejtesie i bere atij gjeniu qe i shkruajti ato fjale, te cilat nuk duhet ti kalosh teposhte ne menyre barbare pa i pertypur, por duhet ti rrufitesh nje nga nje dhe ti rrotullosh ne goje si rruaza.

Ah Fin, te te kisha ketu afer ndoshta do ti recitoja ato vargjet e mesiperme te Mefistofelit, vargje me te cilat Aleksander Moisiu i bente berlinasit te rrenqetheshin dhe keta ta harronin percmimin e tyre ndaj ketij aktori zeshkan dhe me akcent te cuditshem.

Kocke ishte me gjithe mend smiley , se kapitulli ishte i gabuar. Mire, vargjet jane 11 594/ 11 604 (kap. 5). Kisha nje dyshim larg e larg, meqe flitej per te shkuaren.

Une kam versionin dygjuhesh (gjerm-italisht) dhe ne fakt pikerisht ato vargje jane te veshtira ne shqip. Sepse s'mund te thuash: "Eshte (e) shkuar" (Kori). Mund te thuash "Shkoi", por s'ta jep permasen e se shkuares te cilen e rimerr Mefistofeli me poshte.

 

Kori

 

Sahati u ndal! i heshtur siç mesnata.

Akrepi bie poshte.

 

Mefistofeli

Bie poshte! Gjithçka u permbush.*

 

Kori

Shkoi!

 

Mefistofeli

Shkoi! C'fjale budallaqe! Pse "shkoi"?

 

Hem ketu ngec puna se humbet kuptimi me shqipen. Faleminderit per recitimin ne potence.

 

* Fjalet e Krishit keto pasi i japin te pije uthull.

Ah Fin, vetem se je ti, po te hedh edhe nje kocke tjeter, sepse e shoh qe edhe ti paske mare gugllin menjane si keshilltar. smiley

Mephistopheles
Er fällt, es ist vollbracht.

(Po bie, u krye)

Chor
Es ist vorbei. –

(Mbaroi)

Mephistopheles
Vorbei! ein dummes Wort.

(Mbaroi! C´fjale e marre)


Warum vorbei?

(Perse mbaroi?)


Vorbei und reines Nicht, vollkommnes Einerlei!

(Mbaroi edhe Hiçi, krejt e njejta Gje!


Was soll uns denn das ew'ge Schaffen!

(e ç´na duhet pra perjete me krij&uacutesmiley


Geschaffenes zu nichts hinwegzuraffen!

(t´krijumen me nj´frym n´hi m´e shkretú!)


»Da ist's vorbei!« Was ist daran zu lesen?

("Aty mbaroi!" ç´ka do me thene?)


Es ist so gut, als wär' es nicht gewesen,

(krejt njesoj, sikur mos kish qene)


Und treibt sich doch im Kreis, als wenn es wäre.

(e nese sillet n´qerthull, keshtu sikur t´ishte)


Ich liebte mir dafür das Ewig-Leere.

(me shume do t´doja zbraztin´e perjetshem)

Jo, jo gugllin, une kam marre nga gjuha e dyte sepse gjermance s'di, perndryshe s'te pyesja ku eshte. Tani ti po me thua qe "Es ist vorbei" eshte e barazvlershme me "Mbaroi" dhe une s'te kundershtoj dot dhe s'e bej sepse s'me kane lene trute. Versioni ne italisht qe kam eshte ai zyrtari, i F. Fortinit. Per me shume do te germoj neser.

 

p.s. Vorbei und reines Nicht, vollkommnes Einerlei!

ne it. eshte perkthyer:

Passato e puro nulla: identità completa

Fin, faktikisht ajo "vorbei" ka kuptimin qe "ka marre fund". Ky ishte edhe kuptimi qe i jep Goethe ne gojen e Mefistofelit: Qe dicka qe merr fund (nga ana metafizike) dhe Hiçi i paster (puro) jane e njejta gje, shkojne ne te njejten vrime.

Ky Goethe ka qene paksa i calltisur per te gjetur fjale, qe te shpjegojne me fjali te tera dhe qe nuk i binin ne mendje njeriu tjeter. Ka patur frymezim te madh. Sic duket prej atyre trembedhjetevjecareve qe i lajkatonte dhe u perdridhej. Thuaj mire qe nuk ka jetuar ne kohen tone, se ne burg do te kishte perfunduar dhe do i ishte humbur emri fare. Gjithmone nese do ta kishte lene Enveri dhe Shefqet Peçi te gjalle. smiley

booo... cer fantazie mishngrenese.. imagjino nje Enver (theksi te e-ja e pare, sigurisht) tek i drejtohej... pa na thuaj ti johan, ke ke vrare e ke ke prere... po foli mo Landeshauptmanit hapur, sic te keshilloi edhe herr Pechi... smiley

 

Emo, Enveri (me theksin tek e-ja e pare) as kishte per ta hapur gojen fare, por do te vente Schiller, qe ti bente gjyqin Goethe-s dhe ta denonte me vdekje, qe pastaj nepermjet Shefqet Peçit te hiqte qafe Schiller si armik i popullit dhe i partise dhe si bashkepuntori me i ngushte i Goethe-s.

A ka njeri qe ia kalon ne shenjtallik E-se?

Hem, shiko se kam frike se ka me shume kleçka ajo fjale nga zgjidhja me "mbaroi" qe ke vene mesiper. Guxoj te kembengul meqe akti ka nje unitet te vetin dhe shiko nje Mefistofel mesiper (vargjet 11 587) qe flet per kohen qe mposht çdo kundervenie dhe oren qe ndalet.

Tani s'kam shume perqendrim, por jam e bindur qe ne thelb koncepti qe pershkruhet eshte medalja e Hiçit, sic thua edhe ti, por me idene: Nese gjithçka qe ndertojme vdes, shkon, mbaron nje dite, atehere ç'vlere ka perpjekja? Dhe ne fakt, packa qe Mefistofeli parapelqen "hiçin e perjetshem", konceptin e "se permbushures" duket se e shtjellon mjaft mire me ate punen e rrethit (qerthullit), qe tjeter s'eshte vecse nje ide e zhvillimit me rrathe pernaltesues. Eshte pak a shume ai iluzioni qe perftohet kur shohim nje kros ne nje fushe stadiumi dhe eshte dikush qe ka mbetur aq mbrapa sa duket sikur eshte baraz me te tjeret, por ne fakt thjesht s'ka kryer nje rreth.

E nejse, se e bera terkuze, por keshtu pergjumesh me duket se ajo puna e se shkuares qe nderfut perkthimi italian s'eshte arbitrare, por interpretuese.

p.s. Mua ma shpif imazhi i nje burri shtatedhjete e kusur vjec prane nje trembedhjetevjeçareje. Jo per moral, por per estetike trupash.

Nejse Fin, nuk eshte e thene qe te kene bere gje ata te dy, keshtuqe mos te ta shpifi shume. Nga burime te sigurta qe disponoj une dhe nga dokumenta, qe per inat te Pakapshmit nuk i tregoj, me rezulton qe e gjitha ka mbetur ne nivelin e flirtimit (i cili megjithate sot eshte i denueshem).

Prandaj them edhe une qe ia vlen ta lexosh ne gjermanisht dhe pasi ke kaluar stazhin ne Gjermani, jo me gjermanishten e mesuar ne kurse gjuhesh te huaja.

Ashtu sic do te lexoja Danten ne italisht dhe jo ne gjermanisht.

Por thelbin e ke kapur  shume mire.  Edhe Mefistofeli vete ate gje priste, qe Fausti "te mbaronte". Por sic duket u nxeh me korin qe ia kendoi para kohe, njefare coitus interruptus per Mefistofelin, prandaj edhe i hakerrehet korit.

Die Wahlverwandtschaften  me nje llaf smiley .

koncepti shte marre hua nga kimia... c'eshte e verteta... smiley

 

Po te thash pra mo. Hiq dore prej gugllit se do lesh nom! smiley

Tani po me llaftaris megjithsej.

p.s. vec ne e paca shkruar titullin gabimin

jo e ke mire:

http://img2.tfd.com/wiki/4/4b/Elective_Affinities_1809.png

me ndjeni qe u nderhyra, por intrigimi im ndaj ngjashmerive te sjelljes se elementeve kimike me njerezit nuk besoj se eshte ndonje sekret tashme.

edhe nje here ndjese!

Oh, ok, nese e kam mire titullin dhe nese Pedro po don te thote ate qe ti permend mesiper, dmth frymezimin nga teorite e mikut kimist, atehere jam ne rregull. smiley

Ende gut, alles gut!

Pse peodofil ka qenë ? Po m'habit !

Maskara he burre ka qene Getja... pse per cfare kujton se ben fjale "Lufta dhe Paqja"? smiley

Nje gje nuk po arrij qe te kuptoj tek keta njerez:

Ore si ka mundesi, qe politizimi ketu tek ne eshte aq virulent, sa qe nje fjale te thote komandanti, te gjithe ithtaret e tij, i bejne dua, pa e vene aspak kete fjale, ide, ne ingranazhet e arsyes.

Pse kaq te verber xhanem???

E njejta gje ndodh edhe ketu tek peshku. 

Nuk kam te drejte qe te gjykoj asnjerin ketu, edhe per vete faktin qe nuk njoh asnjerin syresh persaonalisht, por po ata qe mbrojne me aq pathos Saliun, po me aq pathos, mbrojne edhe prishjen e piramides.

Ore njerez, ta doni dhe ta mbroni Saliun, dhe Edin, po me pare te mbroni te verteten, qofte edhe e hidhur kjo. Per kete duhet pak guxim intelektual, pak ndershmeri, (te pakten me vetveten) dhe se fundi, per anen profesionale, gjithsecili, mund te shprehe mendimin e vet, per aq sa ka njohuri, por asnjeri, qofte dhe specialisti me i mire qofte, nuk e ka tagrin e se vertetes. Kete gje me mire se te gjithe, kane te drejte te shprehen institucionet, qe e mbulojne si detyre, si dhe organizmat e specialitetit

Se po na kthehet perseri enverizmi. Ay thoshte nje gje,  per naften, per fene, per ushtrine e ku di une tjeter, dhe te gjithe i benin huuurrraaaah, duke konspektuar fjalet e tija, dhe duke e bere ate driten e mendjes tone.

Ndersa per te vjetrit, kjo sindrome, edhe ka kuptim, me vjen shume keq, per rinine, qe e ka perqafuar kete te keqe.

 Ore si ka mundesi, qe politizimi ketu tek ne eshte aq virulent, sa qe nje fjale te thote komandanti, te gjithe ithtaret e tij, i bejne dua, pa e vene aspak kete fjale, ide, ne ingranazhet e arsyes.

Që të kuptosh këta or ti shpirt, duhet të kuptosh qënien e këtyre. Këta janë MONGOLË. 

Mongolët nisen me mision, vënë njërin përpara dhe të parë dhe e ndjekin nga pas. Janë qënie të ulta, gjirizesh. Janë njerëz pa vullnet, pa karakter. Janë projektime të bacës. Këtu nuk po flet me njerëz, po flet me 10ra bij bace. Janë të rrezikshëm këta. 

Si nuk i shikon të flasin për ndonjë tjetër gjë përveç këtyre temave ku përfshihet politika. I gjen gjëkundi? Për art, poezi, për tema sociale etj? Vetëm tek sporti mund t'i gjesh, po edhe aty shpjegohet se ka kompetitivitet dhe është temë masive. Dmth aty është si të jesh spektator i koloseut, ku kafshë çajnë njerëz. Kështu i ke dhe këta. 

Plehra, ndyrësira. 

Shume i dhunshem qenke ti more djale! Megjithate, une sjam kunder konsideratave te tua per nga permbajtja; forma me duket e dhunshme. Vetem nje gje s'kuptoj, pse habitesh, perderisa ka plot enveriste, pse te mos kete edhe saliste?!

 

Vezhgim interesant ky mynyr.  Shume antisaliste te flakte jane me vertet admirues goxha te medhenj te Hoxhes.

Creative Destruction at its best.  

Best regards,

Jozi Shumpjetri.

Jo motra jo. Creative deconstruction. smiley

Nderkohe qe shkrelet e betonit te Rames vazhdojne te cirren (jam i bindur se po ta kishte ne dore Rama me Shkrelin, do ta prishnin piramiden dhe do te ndertonin ndonje 25 katesh, jo parlamentin) Berisha dhe PD-ja, pas 8 Majit edhe Basha po ndertojne Tiranen e se ardhmes.

Nuk eshte e lehte me bo PR per Xhengisin, por let me try, dy gjera te japin guxim

1.       Is much misunderstood as a character J

2.       Khan’s Everything was based on meritocracy.

Kjo e dyta te bo ta perqafosh me shume kur e krahaso me Lulin e Jozefinen. Lol. Ja dogji ca qytet do themi, po I dogji per arsyet e veta, nuk kishte kohe, qejfin ja prishen shume here, e tradhetuan, prape s’kishte kohe me hang around, keqkuptime, menyre komunikimi etj. Asnjehere nuk ka djeg per fun, e kur i digjte u ka dale borxhit. Disa here.

Tani shih ca ka pas bo…Iggulden ka shkru nje good fictional account rreth mongoleve si pune triologjie, por meqe e kam Military History si pune hobby po flas ca te verteta. Se Xhengisit  ka dale nami per barbari e shume gjojna te keqia. Qe te mos dalim ka tema J

Perandoria Mongole

1.       Ka verpruar sipas kodit te Yassa. Pra, Gjojnat ishin shume me mire sec thote Tan Shkreli sot ne Tirane J Mongolia KISHTE LIGJE.

2.       Komandantet ndanin vuajtjet dhe benin te njejten jete si ushtartaret

3.       Placka e luftes ndahej njesoj.

4.       Kishte disipline strikte

5.       Liri FEJE ne te gjitha toket e pushtuara. Jo vetem mbrohej cdo lloj Feje, por sponsorizohej.

6.       Te demtoje prona civile apo te vidhje nuk lejohej

7.       Kishte system Parlamentar [jo-demokratik, por kishte]

8.       Njerezit e nxene-Profesionalet nuk paguanin taksa [mjeket, mesuesit, ingjinieret, artistet e juristet]

9.       Inkurajohej tregtia

10.   Kishte siguri dhe rregull publik. Thuhet se mund te udhetoje me nje Pjate Floriri ne koke nga nje ane e Perandorise tek tjetra. Provoje kte tek Bird in Black a m’rruge Bardhyl.

11.   Grabitja e grave ishte e ndaluar! Kategorike kjo e ndjekur me denimin me vdekje, on the spot [Pike e dobtet e Xhengisit Kjo- pasi kur ish i ri ja grabiten i here grun e vet L] Ktu pranoj se o tregu pak biased, por sentiment i kuptueshem.

12.   Adultery/cheating is not allowed J [merr gra, por martoju me to, mos ngacmo grate e shokve-thote]

13.   Nga Marsi ne Tetor nuk lejohet gjuetia e kafsheve [this falls under Xhengis Khan’s Environmental Act 335-II-c. ]

Ngriten nje system Postar te mrekullueshem dhe aq te shpejte, te papare before-or-after. Inkuruajoi tregtine dhe biznesin. Kishin mbrotje per investimet dhe shume here kredi jepeshin nga Mogolet per tregtine, e bukur kjo  dhe True.lol

Persa kohe Gjeneralet me te mire merreshin nga rradhet e ushtareve te thjeshte dhe jo nga Klani, Perandoria ishte e pathyeshme, kur Xhengis vdiq filloi tarafi e nepotizmi J deri tek Koha e Kublait e me pas. Sikur Shq. Te kish PAK meritokraci, punet nuk do shkonin keq.

Them zot pse u zhduken, eh SIKUR te rrijshin, pse most e them Emigrant ka deshire te kish nejt Italo-Austriaku…lol, te Pakten sdo kishte Perandori Turke. E ska asnje document qe na ka pas inot ne Shq. Gjithe inatin e ka pase me Sllavet, me Hungarezet [qe ishin te ardhur] e me ca te tjere qe nuk e kuptojshin vizionin e tij per World Peace.

> >

Pra ti japin Xhengis-it ate qe eshte e Khanit, megjithse ca i kishte marre me zor. Po Cezarit, ja kish lone Gjyshi? Ja pra.

Ja nje illustrim tjeter – me Mongolet nuk kishte Money Laundering, ndaq ka bankat Greke J daq ka Delijorgji e Co. Nuk kane qene aq te keqinj. Po ndiznin zjarre? Skishin korrent atehere. Cdo qytet qe eshte djeg, o i kane vra ambasadoret, o harrun me i pagu taksat, o e shane, ose i shpallen lufte te parit. Ca do bote Khani to cote Text-Messages?

Nga ca tribe qe sua varte kush njerzit u bene Proud me pas Pashaporte Mongole. Nuk imagjinohet qe nje Piramide a cdo Godine tjeter te prishej per teka PolitikeJ Ca thokan qe Tani dhe Enkeleda kane ca pare…hej dreq…sikur te jetote ne kohe te Khanatit, do kishin dhe me shume [thame arkitekten nuk pagujshin taksa si Paguan Tani sot J] Pra krahasimi me Mister Khan nuk o shume I gjetur.

> >

Shani Salen e Politken gjithe diten, but please me Xhengisin se po na e boni te duket si pune mindless-thug, e kur ma krahasoni me Politikan Shqiptare qe vec shkatrrojne e nuk ndertojne, me kputet shpyrti. Xhengis dhe ka djeg, dhe ka shkatrru pak [ja dote puna] por ama dhe Ndertoi shume J

Pse nuk bejme krahasime me Haxhi Qomilin..pershemull? Si afterthought, car jane gjojna Piramidale  nuk para dalin mire. Bota nuk o budalle qe I ma trekonsha, katrore, pentagone, hajt dhe octagon se sub o qameti, por Piramide?

Ktu o e keqja jone.

[ps kjo sigurisht ben dhe Eko te idese se alidemsit, qe ti leme profesionistet te punojne.  Khan nuk akuzohet dot per te kunderten, ne Shq...well, kjo snodhsmiley ]

 2.       Khan’s Everything was based on meritocracy.

smiley

është tjetër gjë meritokracia e mendjes dhe tjetër meritokraci e shpatës. 

Meritokraci e mendjes është kush prodhon më shumë, art, poezi, skulptura, ndërtime. 

Meritokraci e shpatës është kush shkatërron dhe vret më shumë. I njëjti problem qëndron në thelb të "suksesit". Prandaj koncepti është "misunderstood". Një xhepist i suksesshëm, është i tillë, kur vjedh me sukses. Po ky është tjetër sukses nga ai i një shkrimtari. 

food for thought: Edhe Sparta, edhe Athina e lashtë, të dyja u shkatërruan një ditë. Mirëpo rrënojat e Athinës së vjetër, krahasuar me ato të Spartës së vjetër, të japin idenë se e para ishte 10 herë më e fuqishme sesa e dyta. Ka një arsye përse. 

Sparta e humbi luftën e Peloponezit, duke e fituar. 

për mongolët: http://en.wikipedia.org/wiki/Destruction_under_the_Mongol_Empire

Ke te drejte O.L. per anen e kutures, por nuk ndodh dhe aq thjesht. Por cdo rritje ne ate kohe ka pase dhune. Mongolet [seriozisht, kam lexuar pak per kete pune-before] me gjithe shakterrimet e vrasjet qe kane bere, nuk kane qene krejt sic jepen. Kane ndihmuar, artet, shkrimet etj. Eshte bere krahasimi per barbari. Por ne ndryshim nga te tjeret ato nuk paten jetegjatesi, hence dhe Bad PR smiley

 

Atila, Vladi e Xhengisi kane qene bad guys, por aq bad sa pushtuesit e perandoret e tjere. Po ashtu popujt ne arrati apo ato qe pushtuan folen me shume keq per to e fjala mori dhene smiley Meqe spaten kohe me ndryshu imazh, e me u lulzy e kalbe gradualisht u ngeli Nomi i Keq. Nuk pat kush me fole i fjale t'mire me vone.

Vlad the Penetrator, nuk ishte me i eger se turqit qe bene car bone..por hej. Ashtu kane qen punt athere. Digj e vraj.

 

Tash per pak fun...Sikur Xhengis/Attila e Vlad te bejshin nji mbledhje me Saliun, kishin me quit inside 2h.

Act II

Atila: mos vllazen, a osht m'terezi ky? Do prishe Piramiden me gjithe men

Vlad: nuk ke goje ti, deshe me djege Romen...ta degjojme Saliun.

Attila: Ajo ishte per finte, ju qe me njihni e dini se nuk jam budalla, ishte my scary -image, thats ol. Shih Mitat Havarin prishi 6 kioska e sa keq flasin robt...Romen? Kurre.

Xhengis: O cuna, car gjuhe flet ky? shume glotal per veshet e mi...

Vlad: Dragobisht - Shqip, qe baba translatorin.

Saliu: NUK Po ju tham, por si antar te kabinetit tem legjendar ju due shume, Mongolt, Hunt e ato qe ti Vlad t;vijne mrapa baba m'ka thane e dun shume Popllin Shqitar.

Attila: Oh Sali, mire qe ma dhe Mbrojtjen si ministri, po une du Shendetsine.

Saliu: Vlla Attile" Xhengis do e marrin ate.

Vlad: po une?

Salia: car te duje e bardha zemer, ne kena ma shume ministri se Kina. Zgjidh mor burre.

Xhengis: po me piramiden c'pate, poppli o bo restless, jena XXI century, duhet Takt, jo fadroma!

Saliu: at e kena vendos. Do e rafshojme...sic bojshit dhe ju dikur.

Attila: Sali, te lutem, nuk jemi dikur, degjoje Xhengisin.

Xhengis: car po me co n'origjine ky mor vlla... mos t'ishim ne NATO do e kisha ftu n'duel.

Vlad: Xhengis mos ul veten. Te lutem.

Xhengis: po ky qeka palaco mor burre. Hajde shkojme te Edi.

Attila: mos u lodh, prej anej po kthem, eshte bloze si ky.

hmm...

Xhengis, Attila e Vlad Cohen...Sali, po ikem. Ceke kot fare. As barbar nuk t'qujme dot...

Xhengis: Yeah dude, as Barbar. Mbaje Shq. e gezofsh ne po ikim...

Saliu: nigjoni Burra...un jam tolerant, lets talk, vec po du me hy ne Histori, si me ja ba.

Vlad: e ke kot Sale, ti ke dale ka historia me kohe...

Hapet Dera...Cunat dalin te deshperuar...

smiley

Admina, mos e kaloni unnoticed ket me lart!

car te bejme? me terhoqi titulli ne fakt, asgje me shume. A.Sh. mund ta kete vertete me ndjenje por titulli duket Shume Sensacional. Nuk e besonit? Po ndodh! Eshte pak si too much, e le te bejme pak light fun.

Ne nuk besuam se 20 vjet me pas, do vriteshin 4 te tjere me ARME ZJARRI ne mess te bylevardit/ k.qytetit e vendit. POR U VRANE.

ne nuk besojme dot qe Drini te mbyse zonat perreth nga 2-3 here ne vit.

Ne nuk besojme qe dhe sot, kur AIDS medicine jepet gati me 5% te kostos reale ne afrike, ne nuk kemi Barna e po vdesin femijet nga kanceri ne te vetmin spital 1/2 per te qene.

ne nuk besojme e car nuk besojme, por ama qe Sala ne marrezine e tij e ka Megjithmen, ne kete oz. Artan Shkreli e besojme. E besojme deri ne palce.

 

[thanks emigrant, une per poezi jam gur, per tregime s'mundem, do provoj drama-style writting e noshta publiku  do e pelqeje. Part III do e bej me i teme tjeter smiley ]

 

Kto tituj, stile, britma sensacionale kane efektin e kundert e + me car behet atje perdite, nuk ka faj qe jeni/ jemi bere shume Vary.

hahahah.. this is great smiley

 

fundi ishte sikur del prej kinemase edhe flet me veten.. "na ka prish shume pune NATO-ja."

Shumë bukur BP mendoj që dhe në prozë mund të shkruash bukur sidomos në tema historike .Sa për mongolët dhe mua më vjen keq që u shpërbënë pa i fshirë nga  faqja e dheut osmanllijtë .

amon mos na thoni kaq shpesh basha basha se na bote me zor me votu per ramen.

ti votoje perseri se e ka ndrite Tiranen keto 11 vite. Bashke me Shkrelin, qe te mos harrojme, qe eshte pjese e monopolit te lejeve te ndertimit dhe nuk e ka ndale betonin ne Tirane para asgjeje dhe tani na de3l me pacavure per shemtiren qe i therrasim piramiden.

po une nuk e kam votu, e nuk e kam mend me e votu, po as luli nuk e merr voten. kur e shtuan me beton nuk e kishin fare parasysh voten time. tani une nuk i kam me fare parasysh ata (te gjithe bashke). kush nuk voton kete radhe e do me shume shqiperine.

Berisha dhe PD-ja, pas 8 Majit edhe Basha po ndertojne Tiranen e se ardhmes.

lexoj keto "dhe ne fytyre me pervijezohet nje qeshje idiote" (TM PK). Ajo buzeqeshje nuk shkulet nga fytyra as me dare. E marr me vete ngado, si nje guinplen i dites post-moderne, i therres taksixhiut gjithe buzeqeshje, taxi! ai ndalon, me merr, ia ngjis edhe atij gezimin "solemno-roze-buzeqeshes" tek me flet per luften e klasave dhe revolucionin proletar afgan, zbres i buzeqeshur, hyj ne grocery store, dua te blej nje sanduich, me majoneze e do, pyet shatra patra shitesi me nje anglishte tora borse, po i them gjith duke buzeqeshur, ai dokendiset, rrezik edhe e keqkupton me nja 4 kekqkuptime paralele  buzeqeshjen time, Allahu na ruaj, kohe te keqia, why you laugh, thote gjithe zemerate, dhe atehere, si nje tufe pellumbash demokracie une ngre nga gjoksi im fjaline qe me ka shkumbezuar hareshem gjithe diten, Berisha and Democratic Party, and after May 8, Basha as well, are up to build up the Tirana of the future... shitesi s'nok asgje, nje tjeter aty qe do te beje te zgjuarin thote"e ke fjalen per filmin back to the future", por une nuk dua t'ia di, une buzeqesh papra (theksi a-ja e dyte), mua me pervijezohet ne fytyre ajo qeshja qe thame me TM.

Ti o politicsshow edhe mua qe jam pro-shkaterrimit te piramides po me kthen ne mbrojtes. Po pse o derezi leshon vetem bajga me Berishe e Bashe ?

Persa i perket temes, ne Tirane ngadale jo vetem Piramida, por me ngadale edhe ndertesat e tjera madhore te komunizmit po edhe ato ministrore italo-zogiste duhen prishur , qe tu lene vend ndertesave madheshtore dhe moderne.

Sikunder e thote vete Shkreli, ne Shqiperi nuk mund te flasesh per arkitekture shqiptare por vetem per Arkitekturen ne Shqiperi. Me kalimin e kohes mbase mund te flasim edhe per arkitekture shqiptare dhe keta arkitekte ndoshta me ide te bukura do kene nevoje per hapesire, prandaj bujrum shkaterrimit nese Qendra e Tiranes 'shqiptarizohet' dhe perfaqeson nje hap perpara.

Kurse persa i perket vleres historike, nje ndertese 25 vjeçare s'ka kurrfare kuptimi historik, biles mund te quhet e diteve te sotme. Me e veshtire do jete te shkaterrohen ndertesat italo-zogiste pasi te mbushin shekullin, por edhe me nge ato njera pas tjetres duhet ti lene vendin ndertesave me madheshtore e me 'shqiptare'. Supozoj se nese bashkohet Shqiperia me Kosoven do ngrihet çeshtja e shkaterrimit te ndertesave te tjera dhe me te drejte.

p.s Ajo qe me ben pershtypje ne kete teme, eshte se njerez te cileve su plas fare per konceptet e trashegimise dhe historise, ketu jane talentuoze ne ruajten e vlerave historike dhe trashegimise. Njerez qe perndyshe jane 'moderne' e i perkasin se ardhmes, ketu na dalin si njerez te tabanit, si burra me namuz.

Hipokrizia dhe dyfytyresia e zakonshme shqiptare.

pro-ne e tribalizmit nuk e duam fare. Po qe te jem i sinqerte, si te jesh pro apo kunder ti, piramida do ike dhe aty do zere vend parlamenti i Republikes.

Dmth ju e keni vendosur, dhe nuk doni te pyesni asnje njeri, sidomos njerez qe nuk mendojne si ju, pavaresisht cfare profesioni kane, me cfare merren, sa profesioniste jane, as sa te shumte mund te jene ne numer...

Po kjo pra eshte diktatura! Si mund te perkufizohej ndryshe? Madje, kjo eshte diktature vandale (dhe jo thjesht "vandale" ama, te lutem te mos e ngaterrosh). e natyres se... cfare shohim dhe perjetojme sot. smiley

 

po mer e ka vendosur qeveria dhe parlamenti qe kane tager kushtetues per kete pune. Eshte nje veper publike qe ju hyn ne pune dhe ju duhet te gjitheve. Ashtu vendosi edhe Rama per qendren e Tiranes, megjithese u cuan ne kembe plot profesioniste e te tjere por ne fund vendosi ai qe ka tagrin ligjor. Po te ju merrnim doren njerezve si ti, Enver hoxhen duhet ta nderonim si burrin me te madh te Shqiperise.

Zoteri, perse me drejtohesh keshtu? - "njerezve si ti"? Si jane njerezit si une?

Se meqe me dilni ne shteg ju tadpole swarm of DP, Enver Hoxha, ka qene idhulli personal i kryetarit tuaj, kryetari juaj, ka qene sherbetor i ulet dhe servil i Enver Hoxhes. Do te kish qene fantastike sikur njerezit ta ruanin burrerine deri ne fund, te kishin pak nerv per te mos mohuar veten e tyre kaq kollaj publikisht, dhe ai jugosllavi qe drejton ate cete vandalesh qafleshe, te palare, te parrujt, te paqethur, te pakrehur, mitingashe me IQ turme = me IQ-ne e nje parameci apo klamidomonasi (whichever is the smallest), te kish mbetur besnik i atij Enveri, qe deshe apo s'deshe ti dhe turma ku ti ben pjese, ai Enver, nuk ka mbetur te vleresohet nga turma te ketilla - kuptohet, vandalesh. Historia ka per te folur, se dhe po ishim ne te pazote te bisedojme normalisht me njeri-tjetrin si njerez, do te jete dikush qe do kete momente qetesie te mjaftueshme per ta bere, edhe per ty, edhe per mua. Dhe Saliu juaj, bashke me turmat e tij, kane per te zene vendin e tij / tyre ne historine dhe analet e kombit tone. Ju qofshi te lumtur gjithe jeten dhe pafshi vetem dite te bardha, dhe megjithe shpirt ta uroj edhe ty; edhe pse prospekti i vendit tuaj ne historine e kombit tone eshte thjesht aq i mjere, saqe nuk dua te flas, por thjesht ta le me urimin qe sapo te bera.

Hmmm. Po, le te jemi te ndershem; Enveri eshte burri me i madh i Shqiperise. Mbetet edhe sot e kesaj dite. Me figura qe po nxjerr Shqiperia sot, me antishqiptaret qe kane zaptuar cdo vend e cdo post kyc, me poshterimin total 20 vjecar qe i kane bere ketij kombi te mjere, dyshoj se dhe ti do mendoje sinqerisht per te thene qe ka nje burre me te madh se ai; dhe zor se ka per te nxjerre ai vend tjeter burre si ai; qe une uroj me shpirt te ndodhe; qe te shohim nje dite me koken lart, te rifitojme 1 gram dinjitet si komb... Dhe nese ti apo ndonje tjeter nuk arrin te shohe pertej politikes ne kete, pertej tifozlleqeve qe nuk kerkojne hic perfshirje mendore apo intelektuale, por vetem bindje te verber, keqardhja eshte e imja, por demi shpirteror mbetet juaji. 

PS: heren tjeter qe do vendosesh te me pergjigjesh me mungese respekti, pliiz mendoje dhe njehere, se nuk e kam kaluar masen me ty asnjehere... perndryshe, do mbetesh te flasesh vetem me njerez qe kane durim te ofendohen, te ofendojne dhe te vazhdojne ne kete hulli bosh vetendershkimi.

me te mira dhe pac nje te diele harmonike. smiley

qe paska akoma enveriste !!! edhe me bindje ????!!! duhet te kete edhe dinosaur andej poshte nga malet e gjirokastres. Yahaaa! do vije koha vertet, do qetesohen gjerat, do ta heqin enverin nga kati i dyte i muzeut kombetar edhe do t'ia gjejne vendin atje ku e ka - te kriminelet. (por kurre si hitleri, as si musolini, se keshtu i rre menja enveristet). po te kishim pas i cik me shume nafte, enveri kishte per te qene maksimumi gadafi. vjellajdut.

Nje te diele harmonike edhe ty vella. smiley Paskeni shume nevoje sot. Dhe kur e them une, edhe behet, se e them pa hile. smiley

pse me duket mu sikur ti nuk i ke dit kto gjona me perpara. pse me duket si habitor ky komenti jot? smiley

btw, thanks per ate prurjen e masses. por do i cik nge ajo... them qe do gjejme kohe. Thx again, bro!

 

Duhet te ta them apo nuk e ke kuptuar megjithmend ti mo emo? smiley

Hajt po ta them, po te piu e zeza po ja the njeriu dhe po me shave.

Eshte perceptim i induktuar vella. Eshte me mire te injektoj mesazh subliminal qe te merret me subkoshiencen e tyre sesa te harxhoj shume energji duke mos lene gje pa shkruar.

why work when you can have others do the work for you?

Kjo eshte e vetmja shtylle ideologjike e kapitalizmit qe egziston dhe ne komunizem... me ndryshimin e vetem qe "the others" are themselves, and your work, is themselves. (pak a shume, pa e ngaterruar me tutje).

but yes, thanks for dropping the dime on me(hist.)... you vile vile snitch! smiley (

tip hipnoze me i llaf, me nji lavjerres tip metronomi... tik-tak... tik-tak... dik-tak-tur... Xhengis-khan Xhengis-khan...

BTW hidhi nje sy drames historike me nje akt te BP-se po s'e pate lexue... smiley

Nuk ke nevoje ta tellallosh pra mo... smiley per kete qesh tu t'thon...

they say this way of communication does not work; but on the contrary i can only think that i cannot explain how it's done, but i know that it will work. You'd be surprised what lengths people are prepared to go when they convince themselves of something. so induction it is Emo. It's the only way to preserve the species as a whole and not split somewhere along the way in this long chain of evolution. mbetem ne nje planet me homo abili dhe homo erectus... a thua se nuk pati kurre homo sapiens, sapiens.

then induction it is. don't you think? smiley

sille koken andej nga tema tjeterse kam blere nje gijotine nga Pukevilli; alla frenga fare. do vish ta provojme? smiley

eh... po nuk eshte teme te djele ajo. smiley

por do piqemi, tha ballisti Ali duke zbritur nga kali. Ta paca borxh o Safa...

Zoto, me duhet me u shkeput prap, bro... por per atje, llafja eshte per lenden, qe te merremi vesh, dhe jo per materien. Do sjellim bashke ca definicione e mbase edhe formula para se me vazhdu, ne menyre qe gozhdet dhe paktonjte te jene me koordinata te kopsitme.

Later...

Ama po e vure ne kete prizem ti, neser kur te pirdhet Sala dhe mbeshtetesit e tij, mund ta shkaterrojme fare mire kete parlament. Hajde mendje hajde, ti je humorist politik mer bir.

po parlamenti s'eshte i Sales apo Jozefines or axh. Nuk eshte piramide a lapidar a muzeum a muazoleum per Salen, Jozefinen, Edvinin. Parlamenti eshte i shqiptareve, sot eshte kjo shumice neser vjen nje tjeter.

Epo pikerisht se  duhet te jete i shqiptareve, duhet edhe mbeshtetja e shqiptareve, jo vetem e salisteve. Ti e ngre çeshtjen une jam i forte prandaj e prish piramiden dhe Sala do na beka tiranen e se ardhmes duke nisur me parlamentin. Po e ngrite keshtu ti, prite te shkaterrohet neser edhe parlamenti i Zhozit.

aqif kopertoni - i re pikes. po bindem perhere e me fort (per fat te keq) qe berisha ka te drejte. i njeh shume mire. i luan te gjithe si do vete. nuk eshte halli te piramida - thote berisha - e kane hallin te enveri. meqe ai duhet ta dije me mire se ne, edhe une them se keshtu eshte. e paskan hallin te enveri. nuk ka muzeum te krimeve te diktatures qe te varroset brenda piramides se varrit te diktatorit. nuk ka kuptim njerezor. eshte pak a shume si ideja debile - bashke me bashen do lulezojme te gjithe - deri aq sa te ngjajme tuti fruti, fruti.

nuk mund te shfaqej kujtimi i viktimave brenda ne varrin e atij qe i vrau.

por keta si ata do ta bejne, edhe ne nuk do na pyesin fare. ne qe jemi per prishjen e piramides, por nuk jemi per parlamentin.

nuk ka muzeum te krimeve te diktatures qe te varroset brenda piramides se varrit te diktatorit. nuk ka kuptim njerezor.

Pse e quan nje muze si varrosje?! Ca njerez e quajne si ofendimin me te madh per dike kur shkon i ben cicin tek varri. Ngritjen e nje muzeu te tille per viktimat pikerisht ne godinen qe ka qene muzeu (dhe jo varri) i katilit e shoh te njejte. Ashtu si ofendimi qe turmat e Enverit i bene kishave/xhamive kur i kthyen ne pallat sporti, etj. etj.

Ka 20 vjet qe ka nderruar sistemi, dhe Berisha, qe ben gam-gam si gjoja antikomunist e "disident" qe qenka futur ne Parti si hakmarrje per pushtimin e Cekise, nuk ka ndertuar jo muze, po as edhe nje monument per te perkujtuar ate pjese te popullsise qe vuajti per 45 vjet nen diktaturen komuniste.

viktimat nuk kane nge te ofendojne diktaturen mor mik/mike/ nuk kane kohe se jane viktima, duan drejtesi. fillim i mbare eshte te prishet piramida edhe pallati i kultures edhe toka te kthehet ne gjedjen qe ka qene. dmth me pazarin e vjeter e me te tjerat. kush te doje nga komunistet dhe maloket te shkoje ta beje parlamentin ne qytetin nga erdhin sala, enveri, ramizi edhe keta dy te gjatet.

fillim i mbare eshte te prishet piramida edhe pallati i kultures edhe toka te kthehet ne gjedjen qe ka qene. dmth me pazarin e vjeter e me te tjerat.

Ne rregull, ketu po e shkepus transmetimin.

 Tani te iku trasmentimi, mua ka kohe qe me iku hahaha 

Bienvenue au club smiley

petlla, po perpara pazarit, a e di c'ka qene? po perpara et'hem beut, a e di c'ka qene? deri ku dhe deri kur kthimi mbrapa?

c'nuk po degjojme, nga njerez qe dine, dhe per kete te vjen plasje. transmetimi perpara se te shkeputet mes njerezve, shkeputet mes mendimeve te se njejtes koke.

Eh, petlla m'hoqi petllen mua me kete petllen e fundit. Do kete qene vera e Lundres...

doni histori apo jo?

atehere nuk e paskeni per historine. (vera e lundres u derdh ne lavaman se nuk pihej),

hem mos harroj. shikoni projektin e atyre qe dolen ne vendin e trete ne konkursin per qendren,(meqe ishin te jamshtem - te huaj medemek) e kishin pertoke edhe konitetin central te partise, edhe muzeun historik, pallatin e kultures po se po, por edhe vete 15 kateshin. tani ata, ishin ca europiane belge, ose hollandeze, qe nuk kishin lidhje as me salen as me lalen. edhe thane keshtu doni tiranen hiqini ato qe i hodhi siper tirania, edhe shperndahuni me rregull neper shpija. hihi

Hahahahhaah, c'me bere te qesh. Ti mund te rikthesh objektet aty ku ishin, por jo kohen qe ka rrjedhur tashme. Eshte fataliteti i gjerave qe kane ndodhur nje here. Ketu ta kisha me ate punen e traumes: ngjarja ka ndodhur dhe te duhet te merresh me te. Kurse ti me thua: bej sikur s'ka qene. Si puna e veres se Lundres. Me mire te mos e kishe pire, por ja qe e pive (nje pjese). Pa provo te kthehesh ne çastin kur s'e kishe marre ende vendimin per ta pire. E ben dot? Ne kete permase te realitetit qe jetojme kjo eshte e pamundur: ti mund te vezhgosh nje gote tek thyhet, por s'te qellon kurre te vezhgosh sesi copezat ngrihen nga toka dhe behet nje gote. Apo jo?

e aty te gota, gota eshte koha, kete e dime ka kohe. e pime, edhe kaq. po ama POSHTE PIRAMIDA!.

6.       Te demtoje prona civile apo te vidhje nuk lejohej

Me fal bp po drejtepersedrejti ketu ....midis Sales dhe Xhingis Khanit ka nje ngjasim te jashtezakonshem por jo te panjohur per mentalitetet barbare .

Paralele me ndryshes

Barbaret me ne  krye ... Kishin afat KOHOR per te vjedheur , plackitur ,perdhunuar e grabitur , djegur e shkateruar .Po kujtoj vetem nje Urdher te kohes se Xhingis Khanit :

Per tre dite qyteti eshte i JUAJI .Pas kesaj vendoset Ndeshkimi !

Si shembull me i prekshem per shqiptaret mbeten dyndjet e jenicereve qe paten afat VETEM Nje DITE per shkatrimin  e varrit te Skenderbeut per ti marre eshtrat . Kalate edhe ne vendet e demtuara riparoheshin , dhe nuk shkatrroheshin !

Barbaret e sotem me ne krye Sali Ham -Hum Berishen e Pare nuk kane afate KOHORE per te vjedhur , plackitur , perdhunuar e grabitur , djegur e shkaterruar.Po kujtoj vetem nje praktike mbi 20 vjecare te Urdhrave qe jep Sali ham - hum Berisha

Bini burra . Shqiperi nuk ka me . Ajo ka qene e komunisteve .Vidhni , digjni , prishni shkatroni , grabitni , perdhunoni e shitni femra per kurveri . Me ka thane Nietzche mue . Jam i derguar i Perendise !

Desha me dite vetem nje gje nga keta te Show -t te Politikes .

A ka vlere ekonomike ajo Piramide ? Ke do shperbleni per prishje-grabitje  Prone ? Partia komuniste nuk eshte me .Popullit nga Diktatura me e eger ne Bote i jane mbajte parate ? Kujt do ja jepni ate demshperblim ?

Si paraprake vetem Fazllicit mos me thuaj , te luuuuuuuuuuuutem.

Ka zera qe thone do ngrere katoj per nichen = race leshtore lehsish  , ne Vucidol , dhe qender nderzimi sqeprish ne teritorin e saj  si salle per  Showt e Politikes . Mund te mos jete e vertete ...................................por ...........................

Ju lutem i nderuar PoliticsShow si me i lidhur me qeverine ,dhe i ditur ne keto pune ,  na i ndriconi dot kete problem me fakte Ligjore !

Si shtese e si perfundim desha me thane nje llaf real sidomos barbareve te shekullit te ri  te shkatrimit qe prezantohen si shakaxhij te perparimit !

Vendimet jane vullnete POLITIKE te nje shumice . Historia , jo vetem e popullit tone , tregon se shumicat NDRROHEN ! E kush siguron se famozet e ndertuara nga keta superkaragjoze do kene te njejtin funksion ????

Ato me nje vullnet tjeter mund te ngrejne nje nevojtore madheshtore perballe e ne hyrje te  Parlamentit me pamje te Jozefines dhe Saliut ne skulpture me dicituren si dedikim ! Me nje shtese ...pa pastrues .....

Kush te shkoje /ti shurroje /mentalitetin  e karagjozeve / ne shekuj mos ti provoj....

dhe keshtu hale pas haleje dhe diciture pas diciture do kemi nje

Shqiperi NEVOJTORE ne forme Parlamenti ! E perjetshme !

 *****

hajde gjeje ca ke dashe me i thone me kto 5 asteriksat. Idrisi nuk merzitet po ta shash smiley po mund ta beje dhe keshtu $£*&£.

 

Pastaj shofim se si ta kthen ai.

smiley

 une them se nuk prishet. ..pse... sepse nese ndodh nje gje e tille basha humbet tiranen dhe pd nuk fiton me zgjedhje ne shqiperi te pakten deri ne 2025.... me keto gjra nuk behet shaka.    por nqs u ka hedhur perendia trute e gomarit nuk e di , nuk mbaj pergjegjesi...hahahahaha

ta mbrojme piramiden, por jo ps , por shoqeria civile, studentet.  ,, meqense ra fjala ku jane keta te fundit , kane humb fare....eehhh nostalgji per 1991

ah sa bukur e ke thone smiley   @ Mari

"për të mos përmendur këtu zyrtarë të lartë të UNESCO-s e DOCOMOMO"  thote Shkreli...

 

Who the Fuck is ...DOCOMOMO??????

Pastaj shofim se si ta kthen ai..

Po ma thote njemendje te vij ne Tirane BP , me qe ka ngritur skuadra pushkatimi nicja , ai martina e Sali vromes. Mbase hame nonje plum te "merituar " smiley dhe shpetojme se na lodhi puna dhe ....familja perfiton pensionin , ne $ po qe konvertohet edhe JUAN smiley  Kushedi edhe ndonje "Pishtar " nga Sala apo edhe ndonje "Martir " nga Topi me demshperblimet perkatese . Si thu ? Nuku keq per nje Piramide smiley

I lutem admin. Ndaj ketyre lloj lloj lehsish te jene me te kujdesshem se sa nga ata me shkarje ledhi si Goxhaj , qe Ju Lutem , Ju Lutem mos na e HIQNI !

Keta lloj lloj jane  kategoria me e pavlereshme per debat . Njesoj sikur te kemi anetar Saliun duke ulerire Loqe Jashte dhe prapa tij Jozefine qe zgerdhihet "Lakuric , lakuric " Kjo kategori  prishin ambientin dhe degjenerojne fjalen me "te ngulme " me rrenje ne popull !.........dhe per kete mendoj se hyn "mirmbajtja e blogut ".

Ndoshta dhe e kam gabim por keshtu e gjykoj sipas perdorimit zinxhir te llafkave smiley Dhe per ti kuptuar me mire kete kategori mbani mend shprehjen popullore por edhe kete per aq sa eshte shfaqur ...keta jane "Pa Shpatulla "

Idris, qesh out e sa erdha back. Kjo me thene qe te lexova. Une jam teper vone ne peshk -si shkrus- po njof disa nicke ketu, ngaqe kam lexuar. Shoh qe nuk merzitesh shume kur lufton smiley po ka tipa tipa, teke teke e mosha mosha. Oh dhe stile stile. Kjo politka po na ha [zoti, me duket, hapi nje teme me pare pse flasim kaq shume per politike - lol, dhashe nja 2 arsye te shpejta sipas meje [ne fakt 10 arsye] e ngado qe shkojme rrotullohemi tek politika. Kjo ndes pasionet e na ben me a kalu masen ka i here.

Eshte veshtire me deklaru se une jam apolitik and i dont care [per jashte kjo eshte me easy] por prape njefare terheqje na shtyn down. Ne politike- ve re- dhe ky eshte thjeshte mendim personal dhe pa paragjykuar askend, viehet re jo vetem partizanllek po dhe nje ndaje me thike e probleme. E shkuara ishte ose e mire ose e keqe, e tashmja po ashtu dhe e ardhmja dhe Same. Pae nga ky prizem dhe chati- se gje tjeter nuk kemi ne dore- behet rrumpalle e disa here shket. Cte bejme. Rasti A.G eshte pak estrem, te pakten per mua, ti e dije qe me pare si eshte e si do shkoje-sic the.

Gjithsesi, kur ka kohe, deshire dhe Njerez, dalin disa si pune Gems ne kete forum, mjaft te shohim e te lexojme. Te uroj fat. prosperitet e jete te gjate.

[Nese ke botuar ndonje liber/ artikull te tipit 20/20 Vision, na paso linkun bej shaka me Visione te Qarta te Pjer-it, shume e permendin, dhe ai me modesti e ka thene ca here, por se kam gjetur akoma smiley ]

 

Ja pse prishet Piramida

Shkruar nga AMA-News Flash, Opinione Mar 24, 2011

 

Qeveria nuk do të tregojë skandalin në të cilin është përfshirë prej të paktën një viti. Po kështu as kryeparlamentarja Jozefina Topalli dhe ekspertët që janë në dijeni të çështjes. Por e vërteta është se Piramidës i janë prishur strukturat e themelit dhe në të ardhmen është e pasigurtë dhe mund të shembet nga momenti në moment.

Shkak është pikërisht ndërhyrja në bazën e themelit të saj në mënyrë brutale, nuk dihet nëse ka qenë e qëllimshme për të gjetur një pretekst për prishjen. Një firmë private fitoi të drejtën për të bërë rikonstruksione me vlerën e mbi 1 milionë eurove. Rikonstruksioni përfshinte punime jashtë dhe brenda Piramidës. Por punëtorët dhe inxhinierët, duket se kanë bërë gafën më të madhe, duke ndërhyrë në kolonat bazë të objektit, duke e dëmtuar seriozisht. Prishja e një prej kollonave ka sjellë destabilizimin e Piramidës dhe rrezikun për shembjen e saj. Për të mbuluar këtë gabim teknik dhe inxhinierik, firma, e afërt me drejtues të pushtetit, ka vënë në dijeni për skandalin e ndodhur.

Por e përsërisim se nuk dihet nëse është bërë qëllimisht, për t’i hapur rrugën betejës për ta shembur këtë “mollë sherri”. Intelektualët dhe arkitektët janë kundër shembjes, por në të vërtetë shembja është e pashmangshme, pasi godina nuk mund të mbahet edhe për shumë kohë në këmbë. Të njoftuar për prishjen e bazamentit, pushtetarët u vunë në lëvizje duke luajtur me kartën e shembjes dhe pretekstin se do të ngrihej një parlament i ri për deputetët. U prezantuan 14 mokete nga kryeparlamentarja Jozefina Topalli dhe sot u shpall fituese studio vjeneze.

Por Topalli nuk pati guximin të bënte transparent shifrën e caktuar. Kjo pasi firma që ka shembur bazamentin, e afërt me pushtetin, duhet paguar për shërbimin. Dhe për t’ia hedhur investitorit që do kryejë punimet, duhet ta detyrosh që të paguajë dhe firmën që prishi themelet e Piramidës gjatë rikonstruksionit. Duke realizuar një marrëveshje të tillë, kompania që do japë garanci për këtë pagesë do gjejë dhe mekanizmin, kurse firma shqiptare del e kënaqur me shërbimin financiar. Por tashmë ka mbetur që opozita, intelektualët dhe arkitektët ta çojnë dosjen në prokurori, gjykatë e më tej, me qëllimin që të zbardhin të vërtetën në kohë, sa pa u shembur objekti.

Në këtë mënyrë ekspertët do të verifikojnë brenda ambienteve dëmin e shkaktuar nga firma që po kryente rikonstruksion, por që e dëmtoi themelin. Kjo nismë ende nuk është ndërmarrë dhe prokuroria nuk ka marrë një denoncim.

 

Perderisa qendra "Pjeter Arbnori" eshte e hapur per publikun, madje TOP-i ka me qera shume ambjente, pse qenka kaq e veshtire te vertetohet ky fakt?

Ket me poshte s'e mora vesh fare:

Kjo pasi firma që ka shembur bazamentin, e afërt me pushtetin, duhet paguar për shërbimin. Dhe për t’ia hedhur investitorit që do kryejë punimet, duhet ta detyrosh që të paguajë dhe firmën që prishi themelet e Piramidës gjatë rikonstruksionit. Duke realizuar një marrëveshje të tillë, kompania që do japë garanci për këtë pagesë do gjejë dhe mekanizmin, kurse firma shqiptare del e kënaqur me shërbimin financiar.

idris e paske gati nje drame te vogel. kaq sa the e ben nje akt. lol. puna te lodh e di se e kam provuar edhe une atje (me merr malli sa shume lodhesha - nuk e di a me beson) por me shume te lodh papunesia. e po qe se nis puna me prishjen e piramides, hallall, hajde dhe ti.

Prishja e piramides sdo ishte gje e keqe sikur te mos ishte per ate shperdorim parash qe kane ne plan. Sikur te kishim qeveritare te pergjegjshem ne Shqiperine e 10...01 halleve ka se ku ti perdoresh ato para.  

aty e keshem llafin ke 300 meleonet qe i do parlamenti.

Po pra, dhe une jam 100% dakort me ty.

Petlla dhe mu po ma heq petllen me ftesen smiley Hudh ne ka i cike miell sa ta morim vesh ke po "hame " tamom smiley edra ime lexon PPU dhe po me cyt ...Ho pra ? pse vonohemi per Tirane ? Ja ka qejfi me punu po me shume do "pensionin " smiley 

Ene thu ti , te mos kemi drama ne ?  Poshte PIRAMIDA ! smiley

ahahahahhaha! sa kom qesh me POSHTE PIRAMIDA! titull yll, po yll amerikan, ama. rrofsh vetem per ket ia ka vjeft gjithe dita.

ajo domocomo do je a do mo ca thu me mo.

piramida ishte ok...me pak restaurim do dilte nje veper normale (mediokre)...

por projekti i ri fitues i parlamentit eshte me te vertete kryeveper ne arkitekture..nje kryeveper boterore qe do mburren brezat e ardhshem...

sa per memorien e periudhes komuniste...kemi shume video,audio,libra,gazeta etj,per ta kujtuar ate epoke nder breza...nuk eshte e thene qe cdo objekt arkitektural i nje epoke ka vlere ne kohe te gjate,,,nese e trajtojme si vlere, cdo lloj vepre mediokre, atehere do ti bejme dem brezave qe vijne pas...

ne te gjithe boten e civilizuar jane ruajtur veprat me vlera te medha arkitekturale, dhe jo gjithcka qe eshte ndertuar ne shekuj...

 

DOCOMOMO....

 

 

po mire mer, edhe po te jete si thu ti, kjo kryevepra me te cilen do mburren edhe brezat e ardhshem, nuk mund te bohej ne tjeter vend? Dmth pa prish najgjosen, pa iu var asgjoje ne qafe?

Se dahen gjonat: ndertimi i kryevepres osht i gjo; prishja e piramides eshte i gjo tjeter; a duhet vra menia dhe a duhet shpenzu nji metalik ku ca qenie shpellore te shahen e te rrifen kshu si  bohet tek ne eshte i gjosen tjeter, kupto? Pa harru edhe "a duhen perla per derrat"? Kur i bo turli ose corbe derri ene i perzi, masanej del me se s'bo qe duhet me shkatarru per te ndertu.

Edhe t'i lejme keto pordhet subjektive, jo shemti arkitektonike, jo simbol leshi... se keto jane sipas mides se gjithsecilit. Ajo qe po beohet ne Shqiperi me ndertime te tilla si pallati i kultures, hotel dajti, apo edhe piramida, do jene shembuj pershkrues ne tekstet e historise se shtetit shqiptar ne te ardhmen (me qe po folshim per brezat e ardhshem, jo per tjeter gjo), ne kapitullin "Epoka e sundimit katunar te vendit". Ne fakt historia e Shqiperise nga kjo pikepamje eshte me nji kapitull deri tani, dmth s'kemi kapitull tjeter pervec ketij ne, por ky ndahet ne nen-kapituj, psh "katunarizmi i hershem - nenndarja neolitike - Mbreti Zog", ose "katunarizmi foshnjor majtist - nenndarja e periudhes se (perdes se) hekurt, e quajtur Koci Xoxe - Simon Stefani" etj... Kjo aktualja besoj qe do jete katunarizmi i vone, epoka e levizjes ludiste, nenndarja "parlamentet skatologjike dhe BBF-izmi i pushteteve".

Nuk e besonit? Po ndodh.

O te besuar.

""Edhe t'i lejme keto pordhet subjektive, jo shemti arkitektonike, jo simbol leshi... se keto jane sipas mides se gjithsecilit.""

 

kjo mideja e gjithsecilit..na ka bere te mos kuptojme asgje nga rregullat e civilizimit...

 

ne shqiperi......secili kujton se eshte piktor ...thote nje shprehje e urte

 Emo, BP e ndonjë tjetër... 

Po lexoj një libër mjaft interesant këto ditë, që titullohet "future shock". Ua këshilloj të gjithëve që janë pakëz të interesuar në lidhje me fenomenin. 

Aty ku dua të ndalem nga libri në fjalë, është tek koncepti i transience.

Libri jep shumë shembuj të kësaj gjendjeje, "missing supermarket", "throw away society" etj. Vë përballë konceptet e statikes dhe dinamikes. Shoqëria jonë tenton të bëhet më dinamike në të ardhmen përfundon autori. Tendenca e statikes, është tregues i refuzimit të së ardhmes. 

Këtë tani dua tua vë përballë këtyre që mendojnë se ndërtesa ngelet e njëjtë, por shpirti i diktatorit qëndron aty brenda. Nuk e di, mua më duken si adhurues të ndonjë kulti mesjetar. Do të kisha dëshirë të dija më tepër rreth këtyre njerëzve dhe marrëdhënies së tyre me botën spirituale. Nëse është e mundur. 

 

nuk e besoj qeeshte rrezu komunizmi pa u shemb ajo ngrehine, tha. Kupton cfare gjendje e frikshme fetishi e trurit apo jo? Dhe jam i sigurte qe ky mentalitet edhe ushqehet, sepse sherben bukur mire si nenshtrat mbeshtetes per biznese te ndyra, apo edhe per nje lloj neronizmi te llojit te vet, ma do mendja. Sepse po ta vesh re, nuk se eshte edhe pa nje element gjigandomanie kjo pune, te cilen mund ta shkoqisnin me mire arkitektet e Peshkut.

 Ja të të jap dhe një fakt tjetër interesant: literatura e studentëve të arkitekturës, deri para një viti, ishte ajo e viteve para 90'. AKOMA! 

Në vit të parë apo të dytë, studentët e arkitekturës mësojnë sesi duhet të jenë banesat e konceptit marksist. Lidhe tani...  smiley

Këta jo vetëm që nuk e kanë "seriozisht", po janë me gjithë mend zhulsa, vemje, krimba. 

 Pas atij lexo edhe "The Third Wave". Shume interesant.

Oranje, ka dhe dimension shpirteror kjo smiley Eshte pasqyre e "shpirtit te vorfen" e konfuz te atyre ne maje. Duhet mabicje, duhet mjeshteri e duhet force me hype aty, e zakonisht duhet me qene jo shume si nice-guy. Deri ketu ne rregull, por Kur hypin aty [kta tonet] Kane si pune Summit Dizzines, e corojentohen keq. Harrojne se aty i kane te gjitha mundesite per te gjithe. Dhe per "SHkelzenin", e per ne.

Kur shko te shkalla qe Nuk iki dhe "po me doli gjak nga veshet, le tju dale dhe ju" ateher ka nji mungese oksigjeni qe kalon tek "ajret e rralla" do vuajme dhe pak nga kjo, nuk ka rruge tjeter. nga te dyja krahet.

Fenomeni qe permend ti prek dhe evolucionin dhe shpejtesine e ndryshimit te gjerava. Nuk jemi design me cope ne kete menyre. Njehere me dy shoke nejri po thonte- qendrimi ne kompjuter do sjell sa te zeza, mbi-peshe, porbleme me shpinen, syte etj...do behemi per dreq...Mos ke frike nga kto ja kthen shoku tjeter-se kompjuterat do na implatohen kudo e sdo rrime n'karrike po me kete si me cope? lol [prof. Kevin Warwick of Readin Uni, ka shkrujte ca libra t'lezetshem ne lidhje me kete]

Maksimumi qe organet dhe shikimi jone munden me kope eshte 30 KM/H, me shume gjerat shkojne per dreq. Ne tani levizim shpejt, gjerat na vijne shpejt e info po shkon ne nje drejtim te pa-kontroll.

Erdhem deri ketu vetem ne saje te Adaptimit Gradual. Gradual -fjala kyce smiley U desh bukur nje fare kohe...e ndryshimet jane te nje niveli qe shpejt nuk do mundemi me u pershtate. Then what?

njerzimi e ka zakon me qene pesimist, i tipit doom and gloom e sa me shume plaket nje brez fillon me whinge, por ndryshimet e tanishme te pakten qe nga 1950, jane te paprecedent ne historine njerezore.

 

E kur deshperohem, them..shih car na bo virusi i gripit [sa per balance kjo, ndryshe do no ikte menja ka deshperimi  smiley ] sa mrapa jemi smiley There's hope- pra.

 Unë kisha ndërmend të shkruaja diçka për këtë gjë, konkretisht për future shock në Shqipëri. Dmth përsiatje sipas librit në fjalë. Se ka shumë për të thënë. 

Vërej me keqardhje se ky insistim ndaj arkaizmit patriarkal, histerisë masive, idiotësisë mbytëse, do jenë faktorë që do pengojnë gjithë Shqipërinë në të ardhmen të bëjë përpara. Pra predispozicioni për të ndryshuar, për të evoluar. 

Strukturat arkaike janë të destinuara të vdesin. Po njerëzit e prodhuara nga ato? Është rrezik biologjik. Është njësoj si të marrësh arabin e mësuar në vendlindje dhe ta vësh të jetojë në Evropë. Gjasat janë të bëhet terrorist prej konfuzionit të kulturave. Nuk është rastësi që numri i kriminelëve shqiptarë nëpër Evropë është i madh. 

Nejse se mu hap oreksi... artikullin do e shkruaj në ditët në vazhdim të plotë. Këtë quje 'meze'.

 

Ajo që irriton komentuesit në këtë blog është perceptimi i arbitraritetit nga ana e pushtetit qendror, për shembjen e një ndërtese që u ngrit në mënyrë gjithaq arbitrare. A nuk mendoni se ngritja e kësaj ndërtese ishte shembulli më arrogant i arbitraritetit të regjimit të dikurshëm? Arbitrariteti i kësaj ndërtese është i vulosur në të gjithë elementët e saj. Por, jetojmë në një kohë të ndryshme, nga koha e projektimit dhe ndërtimit të kësaj ndërtese. Arbitrariteti tashmë është provokues. Vecse, unë mendoj se ligështia e arbitraritetit të kësaj ndërtese mund të neutralizohet me një vendim po aq arbitrar. Më duhet të pohoj se ky është një ndër rastet e pakta, kur një vendim arbitrar është i lejueshëm. Ai arrin aq thellë sa dhe vetë arsyeja shtetërore. Është shteti i ri që vë vulën e vet. Në një ndërtesë të re që nuk po ngrihet arbitrarisht, por që po ngrihet mbi rrënojat e një të tille të ndërtuar më parë. Jam plotësisht dakord me shembjen e Piramidës.

Asgje nga c'ke thene ne kete koment nuk perben nje baze mbeshtetese ne shembjen e asaj ngrehine. Arbitrariteti komunist nuk eshte argument, pasi ashtu duhej te prishnim gjithe Shqiperine (c'ka nuk se i eshte petuar ne fakt).

mendoj se ligështia e arbitraritetit të kësaj ndërtese mund të neutralizohet me një vendim po aq arbitrar

do doja shume ta mendoje edhe nje here mendimin.

Arsyeja shteterore, si padija, nuk eshte argument. Eshte me te shumten e heres, mungesa (totale) e tij.

Isha ne ikje, me ktheu ky koment, qe me befasoi me pandjeshmerine e tij dhe me justifikimin e metalte te prishjes si te tille.

Dhe po, nuk e prisja nga nick-u Lirka kete linje gjykimi.

Mbremje te mire.

 

Emigrant,

 

Kam përshtypjen që ka disa ndërtesa që janë vula e shtetit. Dhe për mendimin tim, këto ndërtesa rrallëherë janë godinat qeveritare. Janë ndërtesa të caktura, që zënë sheshe qendrore, që mund të kenë, ose jo funksione zyrtare. Dua të të jap një shembull. Unë kam jetuar një kohë të gjatë në Poloni. Në sheshin kryesor të Varshavës, ka një pallat të stërmadh (është pallati që figuron më shpesh në kartolinat me pamje nga Varshava), i cili i është bërë dhuratë polakëve nga Stalini. Ky pallat i quajtur “Pallati i Shkencës dhe Kulturës” është në mos gaboj ende, ndërtesa më e lartë në Varshavë dhe ndërtesë relativisht e bukur. Madje natën i ndricuar është si një tip fari për Varshavën. E megjithatë, për polakët është ndërtesë bezdisëse. Për disa prej tyre ai është simboli i ndikimit rus në Poloni. Ka patur debate shumë të mëdha dhe atje për ta shembur. Dhe të siguroj, se nëse nuk do të kishte qenë aq i lartë, me siguri që do të ishte shembur. Është ndërtesa që krijon përfytyrime të tilla. Për mua e tillë është Piramida. Më vjen keq, që nuk të sqaroj dot më gjatë, por gjithsesi e vlerësoj mjaft mendimin tënd.

Përshëndetje

Ajo që irriton komentuesit në këtë blog është perceptimi i arbitraritetit nga ana e pushtetit qendror, për shembjen e një ndërtese që u ngrit në mënyrë gjithaq arbitrare.

Perdorimi i pushtetit arbitrar ne dhimokraci eshte vdekje e demokracise. Keta pushtetaret arbitrare jane te punesuar nga populli (paguhen nga taksat e popullit) dhe duhet te bejne cfare do populli (dmth demosi!!) dhe cfare eshte me mire per popullin ... jo cfare thote koka arbitrare e tyre!!  Nuk ka arbitraritet te justifikueshem!

Shkurt: vleresimi me realist nese Piramida duhej te prishej ose jo duhet te bazohet ne economic feasibility jo ne pallavra nostalgjie te ish- komunisteve ose ish-kulakeve, apo salikrateve, apo edikrateve!!

Nqse se nuk ka ndonje studim per economic feasibility per kete pune atehere edhe nje here tjeter kemi te bejme me nje pune te pamenduar sipas modelit alla-shqiptarce qe te con vetem ne shkaterrim te pajustifikueshem!!!!

A nuk mendoni se ngritja e kësaj ndërtese ishte shembulli më arrogant i arbitraritetit të regjimit të dikurshëm?

Prandaj regjimi i dikurshem e kishte emrin diktature! Po ky arbitrariteti i sotem si quhet???

Ajo që irriton komentuesit në këtë blog është perceptimi i arbitraritetit nga ana e pushtetit qendror, për shembjen e një ndërtese që u ngrit në mënyrë gjithaq arbitrare

Ne pretendojme se e lame pase komunizmit dhe arbitraritetet. Argumentimi si ne komunizem, nuk e justifikon prishjen. Asnje nuk eshte kundra qe shteti te ve vulen e vete, por jo duke prishur por duke ndertuar dhe po te kishte mundesi me paret e shtetit dhe jo borxhe. Nuk ka gje me te keqe se te ndertosh edhe institucionet e shtetit me pare borxh.

Po, edhe? Nje arbitraritet qe zevendesohet nga nje arbitraritet i ri, çfare legjitimiteti do te kete perballe perpjekjes se nje te treti per ri-arbitraritet?

Ky eshte argumenti "dy te keqija bejne nje te mire." 

 eshte teze maoiste kjo......

 Me siguri e ka thene Saliu.......

Është shteti i ri që vë vulën e vet. Në një ndërtesë të re që nuk po ngrihet arbitrarisht, por që po ngrihet mbi rrënojat e një të tille të ndërtuar më parë. Jam plotësisht dakord me shembjen e Piramidës.

Po ata qe nuk jane dakort me shembjen e piramides a kane te drejte ta ankojne ne gjykate vendimin e qeverise..?  
 

"Po ata qe nuk jane dakort me shembjen e piramides a kane te drejte ta ankojne ne gjykate vendimin e qeverise..?   "

 

ata qe jane kunder po lene nam fare.....

cuna..merreni me sportivitet ceshtjen e piramides...

jeta vazhdon...mos u fiksoni si te semure...

nuk ka per te ndodhur asgje e keqe...thjesht e keqja eshte e projektuar ne fantazine e njerezve..ndoshta nuk kane asgje kreative apo sociale per te bere ne jete,sesa te merren me prishjen e piramides.

justifikimi!!!!horror fare....

"prishja e piramides do sjelli prishjen e civilizimit te kombit"

Monumentet e kultit ngrihen vetem mbi ngrehinat e kultit te tjetrit. Ketu nuk ka ndryshim ne te menduar. Jane te njejtit njerez qe mendojne njesoj, vetem se veprojne ne nje epoke tjeter.

Jane te njejtit njerez qe mendojne njesoj, vetem se veprojne ne nje epoke tjeter.

Ose e thene ndryshe nga Lubonja: "Ne nuk vrame "atin", por beme (dhe vazhdojme te bejme) nje lufte vellavrasese per te zene vendin e atit."

Emo . Per te shndrruar Kultet ???? Ja psh c'ben Bota e qyteteruar mbi te njejtin Mjet per te shndruar kultin pa shndruar objemtin !!!  Dhe mendo ......ne mjetin me idilik , me trishtues , me pompoz te VALSIT - Pianon !!!!!. Shto vet sa te duash .

Pa e prishur  pianon

Është shteti i ri që vë vulën e vet... ??????

Ose ja dhe nje http://www.youtube.com/watch?v=8mix3gmzPa0 legjende tjeter

Dhe si per te  prishur midene me mendime te dyzuara ,ja nje histori nga krahina e Graves, per nje te diele te kendeshme smiley

Miqte pasi pine rakine e mezene ( mos ther gje , po meze na bjer vetem te brendeshme ) kerkuan te shtrohej buka . E zonja e shtepise KAKUA , e kish nxjerre nga saçi dhe e kish vene te ftohej kulaçin . Pasi mori Urdherin "Buken Shpejt " mxitoi ....dhe ra mbi kulaç me te ndenjura . Ne ate kohe nuk kishte TANGA dhe ne mes te bukes mbeti nje si vrime .Kakua e mori siç ishte dhe e vuri ne sofer .

Nje nga miqte :

Paske vene VULEN tende o Kako . Mire ke bere po e ke shkruajtur shtrember .

Miku tjeter :

Ama dhe ti Kaligrafi nga Kakua kerkon ? Po nuk eshte nepunese shteti ajo !

 

Meqe e djele mbasdite dhe na ka mbetur pak kohe.

Nga shkrimet e mepareshme , ky i tanishmi dhe komentet rreth tij, sheh se ,nderkohe qe njerezit jane te ndare ne dy grupe, pro dhe kundra, keto nengrupe kane nendarje interesante.

Grupi pro-prishjes (qe te mos i japim ngarkesa seksuale po i quajme thjesht prishesit) dhe grupi kontra qe eshte per ruajtjen e nderteses ekzistuese, ose ruajtesit.

Grupi i prishesve eshte i perbere pothuajse ekskluzivisht nga ato qe thone se kjo ndertese eshte ideologjikisht e gabuar ndaj dhe duhet prishur. Ka midis tyre qe diskutojne edhe per mungesen e vleres arkitektonike, por jane kaq te pakte sa nuk formojne grup, dhe duket qarte qe edhe ato jane te ndergjegjshem qe ne kalin e betejes qe eshte aresyeja  "piramida eshte komuniste" , xhingla te tilla si arkitektura apo buxhetet jane thjesht takeme zbukurimi. 

Tani fatkeqesia eshte se nderkohe qe ruajtesit sjellin edhe argumenta te tjera si vlerat arkitektonike (shkrimi siper p.sh. merret vetem me kete dhe nuk e permend fare ngjyresen politike), urbanistike (ndertesa mund te ndertohej ne nje toke te paxanun, pse duhet te ndertohet pikerisht mbi Piramiden), buxheti dhe prioritet (fshati permbytet, kurva krihet) dhe shpesh edhe thjesht nostalgjia e vendasve per nje ikone te qytetit te tyre, debati serish perfundon tek fantazma e komunizmit qe paska gjetur strehen e saj te fundme tek Piramida.

Thjesht qe ta bejme muhabetin pak me cool, desha te ve ne dukje qe ky lloj perpunimi mendor eshte nje cognitive bias (eee nuk di si ta them shqip tani) i quajtur ankorim (anchoring) Kjo dukuri ndodh kur gjate nje procesi vendimor, individi mbeshtet vetem ne nje detaj specifik te informacionit per te ndertuar te gjithe procesin e aresyetimit. 

Ne momentin qe ankora (spiranca) eshte hedhur, ne kete rast ideologjizimi i nje objekti te pajete qe si i tille nuk mund te kete ne vetvete ngarkesa ideologjike, kjo ankore behet nje pengese ne mbledhjen dhe rrjedhshmen e lire te procesit mendor, njesoj si nje shkemb ne mes te lumit pengon rrjedhen e tij te lire dhe ndihmon mbledhjen e trungjeve apo objekteve te tjera qe vijne me rrjedhe, duke u bere nganjehere shkas edhe per diga qe mund te ndryshojne shtratin e lumit ne vendet ku gjendet.

Pra ne baze te percaktimit, kjo biase njohese  qe eshte informacioni i pare qe i mbeshtillet subjekt, mund te ndikoje ne menyre te dukshme vendimarrjen dhe analizen e informacionit ne te ardhmen.

Po te shkojme pak me thelle ne kohe, do te ktheheshim tek Xhonatan Swifti dhe perralla e tij politike "Fucia e Balenes", ku autori tregon se si gjuajtesit e balenave i hidhnin nje fuci te zbrazur balenes nga anija qe ajo te fillonte te lozte me te dhe te shkepuste vemendjen nga gjuetaret qe po i afroheshin me harpune ne dore. Kete teknike Swifti e shihte te aplikuar nga politikanet angleze te kohes, qe i hapnin popullit tema diskutimi ideologjike apo fetare ne momente vendimmarrjesh, per ta mbajtur ate larg nga ceshtjet e verteta qe ishin kush fitonte dhe kush humbte monetarisht nga kjo dava.

Ndaj dhe ketu sheh njerez qe edhe mbas 3000 komenteve te bera rreth kesaj teme, akoma diskutojne nese eshte apo nuk eshte piramida komuniste, dhe harrojne te pyesin se sa eshte ekonomikisht e fitimprurese ndertimi i nje ndertese mbi nje ndertese tjeter, nga vijne leket per kete ndertim, sa % e buxhetit perben kjo shume dhe pse keto duhen shpenzuar per nje objekt te tille qe futet tek objektet e lluksit e jo-fitimprures e te tjera pyetje qe mund t'ia prishnin gjumin e pasdites te se dieles qytetarit te urte taksapagues.

Megjithate, duke mos dashur ti fus njerezit ne te tilla shqetesime, u kerkoj te falur atyre qe arriten deri ne kete pike te leximit, u lutem ti harrojne ato qe u thane me siper dhe te vazhdojne me gjumin e pasdites ose me diskutimet e zakonshme mbi seksin e engjeve dhe partishmerine e formave gjeometrike. 

E goditur ajo e Swiftit, shpesh me duket se dhe ne po lozim me Fucite. Shpresojme qe kur t'bohna "protected species" do vije dhe dita jone e te lujme te lumtur me fuqite-si gjithmone- po t'pakten nuk na gjy njeri me Pirune-apo-harpun smiley

Tani fatkeqesia eshte se nderkohe qe ruajtesit sjellin edhe argumenta te tjera si vlerat arkitektonike (shkrimi siper p.sh. merret vetem me kete dhe nuk e permend fare ngjyresen politike), urbanistike (ndertesa mund te ndertohej ne nje toke te paxanun, pse duhet te ndertohet pikerisht mbi Piramiden), buxheti dhe prioritet (fshati permbytet, kurva krihet) dhe shpesh edhe thjesht nostalgjia e vendasve per nje ikone te qytetit te tyre, debati serish perfundon tek fantazma e komunizmit qe paska gjetur strehen e saj te fundme tek Piramida. 

!

Megjithate, duke mos dashur ti fus njerezit ne te tilla shqetesime, u kerkoj te falur atyre qe arriten deri ne kete pike te leximit, u lutem ti harrojne ato qe u thane me siper dhe te vazhdojne me gjumin e pasdites ose me diskutimet e zakonshme mbi seksin e engjeve dhe partishmerine e formave gjeometrike. 

Nuk te falim smiley.

Thjesht qe ta bejme muhabetin pak me cool, desha te ve ne dukje qe ky lloj perpunimi mendor eshte nje cognitive bias (eee nuk di si ta them shqip tani) i quajtur ankorim (anchoring) Kjo dukuri ndodh kur gjate nje procesi vendimor, individi mbeshtet vetem ne nje detaj specifik te informacionit per te ndertuar te gjithe procesin e aresyetimit.

Kjo ndodh rendom ketu ne Shqiperi qe nga politika e deri ne jeten e perditshme.

Natyrisht ne politike ky eshte Rregulli.

Ndaj dhe ketu sheh njerez qe edhe mbas 3000 komenteve te bera rreth kesaj teme, akoma diskutojne nese eshte apo nuk eshte piramida komuniste, dhe harrojne te pyesin se sa eshte ekonomikisht e fitimprurese ndertimi i nje ndertese mbi nje ndertese tjeter, nga vijne leket per kete ndertim, sa % e buxhetit perben kjo shume dhe pse keto duhen shpenzuar per nje objekt te tille qe futet tek objektet e lluksit e jo-fitimprures e te tjera pyetje qe mund t'ia prishnin gjumin e pasdites te se dieles qytetarit te urte taksapagues.

Egzakt!

Ndaj personalisht refuzoj te diskutoj (ose diskutoj rralle) mbi "te prishet apo te mos prishet piramida?" pasi per mua eshte e pakuptimte qe te diskutohet mbi te, sepse piksepari duhet te diskutojme mbi:

1) Kush do te demshperbleje popullin per 3 milion eurot e investuara per ndryshimin e destinacionit te saj ne teater si edhe per parate e tjera te investuara per rinovimin e salles aktuale?

2) Cfare vlere monetare ka piramida? Sa eshte investuar per ndertimin e saj? Sa vlejne sot?

3) A ja vlen qe te shembet ajo (ekonomikisht gjithmone)? Cfare humbim? Cfare fitojme?

4) Ka alternativa (site) te tjera per ndertimin e  parlamentit te ri ose per zgjerimin e aktualit? Fjala vjen, tek ish-komiteti qendror (ku sot kane zyra)t ose tek Salla (ku bejne mbledhjet), etj?

5) Se fundi ceshtjet emocionale (si psh. impakti pozitiv apo negativ qe mund kete mbi qytetaret shembja e saj), si edhe propozime te ndryshme nga komuniteti dhe profesionistet.

 

 

Per mua "Ceshtja e piramides" eshte nje ceshtje e shtruar (imponuar) keq dhe marrezisht nga nje i marre.

Ne pamundesi per tu marre me te marrin, njerezit merren me piramiden.

Nje ceshtje qe eshte diskutuar, por pergjithsisht ne optiken e gabuar deri ne merzi. Jemi ne Shqiperi ku politizimi i skajshem i cdo gjeje, kuptohet nga njerezit si standart i larte demokratik, e ky keqkuptim qe vjen nga primitivizmi i kultures politike shfrytezohet nga politikane alla 91' si Rama me strategjite e sloganin "Fajin e ka Saliu" e nga Berisha qe dhe batutat me te thjeshta i ka politike. Te tjere u shkojne nga pas ne kete makinacion. Por ky eshte diskutim tjeter.

Sic e shprehu dhe Besnik Aliaj, nje nga personazhet me me integritet kendej, kjo eshte nje ceshtje e politizuar teper. Mjafton te lexosh "frontin e rezistences", ke nga te gjitha, qe nga zbulimi i talebanizmit i udheheqjes, deri te alternativa sociale, me mire nje spital, te rrisim pensionet apo ca drithe me shume fshatareve te varfer. Ketu ka shume per te diskutuar apo me mire per te sqaruar por jo ne lidhje me piramiden por me nje problem tjeter. Ka nje dicka qe roli i shoqates se artitekteve apo i ndonje shoqate a grupimi tjeter te njerezve tentohet te mbivleresohet. Ka nje hierarki politike ne vendimmarrje, hierkarki ndertuar mire apo keq, nuk ka rendesi. Nuk mundet te dalesh mbi kete, pasi logjika e momentit ta thote ndryshe. Ka nje projekt te tere ketu, jo vetem nje prishje piramide sic diferencohet shpesh, pra nje projekt me te gjere, qe nis me nevojen per nje ndertese parlamentare, vazhdon me prishjen e piramides, e mbaron me ndertimin  e parlamentit. Arkitektet kane te bejne me pjesen e trete, ate te vleresimit te projektit me te mire ne rast se u krijohet mundesia te jene protagoniste. Ketu Artan Shkrelet, alla shqiptarce, shpallin me nder se as kane vajtur ti shohin e te kene nje gjykim te tyrin se jane shume te zene te merren me kontestimin e fazave te tjera te projektit. Une shoh nje arkitekt politikan ketu e kjo eshte e trishtueshme.

Ka nje vendimarrje politike te projektit e do kete dhe nje feedback politik per kete. Sistemi i vendimmarrjes eshte i tille. Artan Shkreli nga hulumtimet paraqitet si kryeurbanist i bashkise e anetar i KRTT. Nuk di qe vendimet  e ketij keshilli te kalojne njehere per aprovim te shoqata e arkitekteve, ne baze te ndonje principi qe mua me shpeton po qe po mundohet te na paraqitet ne keto shkrime keto kohe. Mbase mund te qelloje te mos jene dakort me ndonje vendim.

Lexohen shume prezumime perse eshte marre ky vendim por nuk te bindin. Te gjitha bazohen tek teoria "te gjitha fajet i ka Saliu". Jo te gjithe e gelltisin kete slogan. Madje, jo shume. Te vjen nje pyetje e lehte ndermend. Perse ky vendim potencialisht jopopullor? Perse mos te rrije piramida aty dhe te ndertohet parlamenti diku prane? Keshtu dhe nuk inatos njeri. Perse, apo sepse Berisha eshte taleban. Dmth pas, komunist, autoritarist, vrases, kriminel,depresiv.. qenka dhe taleban. Nuk do mbaroje ndonjehere kjo liste se shtuari.

Ne daljen e famshme te Rames perballe Berishes, ne KRTSH, pati nje element shume interesant te cilit, mbase qellimisht, nuk i meshohet shume. Vete kryetari i bashkise, per nga pozicioni personi me i informuar per ceshtjet e territoreve te qytetit pranoi se nuk ishte kunder ndertimit te parlamentit ne ate vend, por mundesisht duke evituar prishjen e piramides(dmth, ti lihej ne dore studiove). Nese kemi ardhur ne kete pike, per mua problemi eshte thjesht teknik,e me nje sy fare amator them se varianti i shembjes eshte me i pershtatshmi. Ne do kishte patur nje variant alternativ ndertimi qe ruante dhe ekzistencen e piramides, me anet e forta e dobeta te saj, do kisha qene me i gezuari. Por pallavra te natyres sociale apo vendimmarrese-opiniondhenese nuk kam ndermend ti besoj.

Gojet e liga thone se bashkeshorti ii Ledi Shamkut ka dore te mire ne Tiranen qe po trashegojme sot. Te mos merremi shume me te se nuk ka vlere sic nuk kane vlere dhe shume nga gjerat qe thote ai.

 

Ka nje dicka qe roli i shoqates se artitekteve apo i ndonje shoqate a grupimi tjeter te njerezve tentohet te mbivleresohet.

Nuk besoj se e ke seriozisht kete gje! Po nuk u prononcuan arkitektet per kete ceshtje, atehere per cfare do flasin ata? Per situaten sinoptike ne Vanuatu?

Shoqata e arkitekteve nuk ka qene asnjehere kundra ndertimit te nje godine te re te parlamentit. Ceshtja ka te beje me shkaterrimin e nje monumenti kulture, te miratuar me ligj, e hequr nga lista me te shpejte me direktive nga Kryeministria, edhe kjo ne llojin e vet eshte unike, sepse nuk ka shembull tjeter ne bote, qe nje monument kulture, qe eshte akoma intakt, e pademtuar, te hiqet nga lista nga institucioni perkates. Kjo e tregon arbitraritetin e autokratise se sotme. Sali Berisha me kete akt vihet ne nje rang me Mehmet Shehun, i cili vetem per nje teke e per nje llaf hodhi ne ere kishen e vetme romanike (te viteve 1000) e arritur e pademtuar ne kohen tone dhe ishte ne listen e monumenteve te kultures dhe mbrohej nga ligji.

Shoqata e arkitekteve e mbeshteti qeverine dhe parlamentin ne idene e ndertimit te nje parlamenti te ri, por duke patur nder mend edhe zhvillimin dhe impaktin urbanistik te nje sipermarrje te tille, sugjeroi me te drejte qe parlamenti i ri te ndertohej ne nje vend tjeter, per te realizuar keshtu edhe idene e Tiranes policentrike, cka do ti jepte nje zhvillim pozitiv urbanistikes se Tiranes.

E fundit, e kam thene edhe ne tema te tjera qe kane te bejne me problemet e urbanistikes se Tiranes dhe Shqiperise. "Prona e perbashket eshte prona e askujt" eshte ky mentaliteti i nje shoqerie te papergjegjshme dhe aspak e civilizuar. Dhe pikerisht kete e shikoj edhe tek ata persona qe gjakftohte thone qe ta prishim.

Ajo ndertese eshte ndertuar me leke, mund, djerse dhe gjak i nje populli te tere. Kush te jep ty te drejten qe te prishesh pasurine shteterore?

Qe je sot ne krye te qeverise nuk do te thote ne asnje menyre qe je pronar edhe i pasurise shteterore, je administrues i saj, por jo pronari. Pse mos valle j´ua la gjyshi e babai juve piramiden, qe ti vini kazmen sipas qejfit vetem me nje fjale dhe me nje firme? Nga i trasheguat ju keto, more pizivenger?

Arkitektet mund te prononcohen per kete ceshtje, pa asnje problem, po ashtu dhe shoqata e furrxhinjve apo kultivuesve te midhjeve. Nese nuk lejohej apo nuk merrte mundimin te prononcohej njeri do te quheshim shoqeri e vdekur ne te gjitha drejtimet. Ceshtja eshte se ketu shtrohet pyetja: perse nuk u pyet shoqata, dhe ketu kemi te beme me nje tentacion per pushtet ekzekutiv dhe qe ka nje thelb krejt tjeter.

Njerezit zgjidhen per te marre vendime, mire a keq, dhe vleresohen per keto vendime ne shume dimensione. Keshtu kryetari i bashkise zgjedh te lyeje fasadet per te ndezur nepermjet ngjyrave qytetin, pavaresisht se shoqata e banoreve te pallateve te vjetra prononcohet kunder. Ka plot urbaniste, qe mbeshtesin kete projekt, Besnik Aliajn e degjova me se fundmi, cfare pushteti te vecante duhet te kete njeri apo tjeteri, shoqata apo Rexhep Qosja ketu. Njerezit duhet te mesohen te mos konfuzojne kompetencat.

Tirana policentrike eshte njeri nga variantet por qe ka pak mbeshtetje. ketu hyjme ne ceshtje gjykimesh por qe mbesin te karakterit teknik.

Ceshtja e monumenteve te kultures eshte nje ceshtje qe lidhet me respektimin apo cenimin e ligjit. Me shume se kaq , pa i njohur mire ligjet nuk mund te themi.

Per kete paragrafin e fundit, dashamiresisht, them se ke problem me tere sistemin e lidershipit e vendimmarrjes. Ne thelb eshte e njejta gje: kush te jep te drejten te prishesh eshte e njejte me kush te jep te drejten te ndertosh. Ky eshte nje problem i pazgjidhshem por qe njerezimi me kohe i ka dhene nje zgjidhje kompromisi.

Boisa, nuk kam ndermend te behem avokati i Shkrelit, po per hir te se vertetes duhet te te sqaroj qe nuk eshte kryeurbanist i Tiranes. E dyta, dhe me e rendesisshme eshte qe megjithe vendimet shume here te gabuara te KRRT-se se Tiranes deri tani kjo KRRT nuk ka vendosur asnjehere prishjen e ndonje objekti te cilesuar si monument kulture, pike referimi per qytetin, pjese e memories historike te qytetit etj. Rasti i vetem i ngjashem me kete te piramides eshte prishja e ish komitetit egzekutiv per ti lene vendin muzeut kombetar qe per ideologjine dhe njohurite e asaj kohe mund te cilesohej po aq avangarde sa cilesohet draft-parlamenti i ri sot. Megjithate, pertej diskutimeve teknike, estetike etj, pjesa me e dhimbshme ne gjithe kete histori eshte arroganca e pushtetit, dy politikane (berisha dhe topalli) vendosin nje dite te bukur qe qytetit tone nuk i duhet piramida por pikerisht atje duhet nje parlament i ri. Pa nje diskurs te shendetshem profesional dhe publik, operacion blic. Ironikisht te dy arkitektet politike te parlamentit te ri, nuk i lidh asnje kujtim femijerie me Tiranen, dhe me gjasa as pleqerine s'do e kalojne ketu

Mos more! Po ben humor apo flet seriozisht? Po kinema "17 nentori" a nuk e prishi Shoku Rama me shkrelet per te ndertuar pallat?

Po, gabim, rama e prishi (shkreli kam pershtypjen qe s'ka qene hic ne shqiperi asokohe, po nejse) Tani, meqe rama prishi kinema 17 nentorin, pse s'i fusni tritolin edhe viles se toptanve ju sa per balancim? Prish ai, prishni dhe ju, vetem mos e lini ramen t'jua kaloje qofte edhe ne shkaterrim, pa te tjerat ciqitemen

 Tamam tamam prishja e 17 Nentorit kaloi mbi koken e Rames se ai qe ndertoi pallatet ishte kunati i Nanos. smiley

Te krahasosh vleren ne real estate te Piramides me Kinema 17 Nentorin pastaj eshte njesosj si te krahasosh vleren e kinema 17 Nentorit me shtepine e Sales ne Vucitol.

Jo se isha partizan i prishjes sidoqofte, por investimi ne nje kinema aq te vjeteruar, pa ndonje vlere arkitekturore as nga brenda as nga jashte, qe nga ana urbanistike e vendosjes ishte faqe e zeze (pas banjove publike, ne fund te nje rrugice 1.90 cm te gjere qe nuk kishte as trotuar, por kufizohej me murin e nje ndertese tjeter tregetare) dhe qe e vetmja gje qe e dallonte nga kinemate e tjera ishte kinemaja verore.

Kjo, jo se Saliu nuk ka te drejte, mo jo!

Doja t'ja thoja dhe une kete muhabetin e pustines, po pastaj mendova "lere fare se do filloje te hidhet nga dega ne dege sa ta ne behen komentet si zinxhir metalik i galexhantit te wc-se (nga ai me kokrra)" smiley

swed & PS, ju boj me dije qe e qeshmja nga keto me nolt zgjati rreth tre minuta, me dy kulme aty nga minuta 2:00 deri 2:30

Miq, ketu keni rastin te shikoni se cfare arrin te beje indoktrinimi tek njerezit. Edukata staliniste e dhene qe ne vegjeli, lufta e klasave e induktuar si vlere, shperfytyron keto qenie te gjalla. Ngrejne zerin per piramiden e ndertuar per te lartesuar kultin e Enverit dhe sherbyer si mauzoleumi i tij, qe nuk mbart asnje vlere (per te paditurit njoftojme se ketu po flasim per vlera historike e kulturore jo per vlera parashe, se ato zgjidhen duke e bere nje shumekatesh piramiden), aspak e harmonizuar me ndertesat rrotull dhe nje shmetire betoni, qe gjithsesi eshte ndertuar vetem ne vitin 1987, dhe e ulin zerin e jane dakort per prishjen e kinema 17 nentorit qe ka pasur jete te pakten 70 vjecare dhe qe perbente nje landmark te Tiranes. Lexoni me vemendje. I gjithe kundershtimi eshte politik. Pallavrat per histori jane pordhi kali ne dere te hanit.

Mosssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssssss!

Edukata staliniste e dhene qe ne vegjeli, lufta e klasave e induktuar si vlere, shperfytyron keto qenie te gjalla.

smiley

Pse me duket se te njoh nga veshet une ty? Pa pellit edhe njehere...

Meqe ra llafi, o mi nxjerrç ato dosjet qe me premtove, apo jo?

 bëj çudi me kta lloj teneqesh unë... i vendosin vetes emra (nicks) pretenciozë shumë... 

politicsShow thotë qy. Vëre mor shpirt DrumePre. Të jesh brenda vetes. 

 

kinema verore me e mire ka qene te republika.

asnje kinema, pervec "partizanit", nuk e ka meritu me u qujt hallmark i tiranes.

 Drejt. Asnjehere nuk do ta kuptoj se si u ngrit ai pallati para ballit te asaj kinemaje!!! Edhe Republika nuk ka qene e keqe si kinema, ne kuprimin qe mund ti rezistonte kohes edhe sot. Po tek kinema "17 Nentori" i vetmi film qe kam pare ka qene "Semiramida e Babilonise" dhe njehere qe na kane cuar me shkollen per te pare nje film shqiptar me konviktore te Pedagogjikes kunder fashizmit, qe tani nuk me kujtohet titulli. Sec kishte nje hije te erret e te rende ajo kinema. Le pastaj ai topalli qafeshtrember qe te griste "kontrollin" e biletes tek dera qe kurre nuk arrita t'ia mesoj emrin, po qe me dukej si Cerberi.

Une kam pare disa dhe kom ca kujtime te spikatme nga atje. Me duhet me thone qe ne asnje nga kinemate e tiranes nuk kam pa nje film ne full enjoy mood. Nuk di pse. E vetmja kinema, ne te cilin kam pa nje film sic duhet pa filmi, ka qene nje kinema beso-mos beso por ne Gjirokaster, ndertuar e re, kush eshte nga GJ e di per cer flas. Filmi ka qene The gods must be crazy, i cili ishte perkthyer si Perndite me koke poshte (se gja godiste fene ashtu).

 Ehe, une kujtime te spikatme kam pas me kinemane te Menca Kineze se e kisha afer shtepise se gjyshes dhe shkoja me pa filma pa leje. Aty me qe ra llafi kam pa gjithe serine e filmave me Oiçin.

Marjeta ishte me kordele të kuqe

 

 

edhe vajzat e tjera

 Filxhan... smiley

"Vajzat me kordele te kuqe" 

Thank you.

 

Per vajzat e Nanes Mretneshe s'e kisha perfytyruar ndonjehere qe mund te perdorej nje shprehje aq diktature-specifike si 'konviktore te pedagogjikes' - eshte si te lexosh se kaviari eshte veze peshku. Mos ma ver re PF se nuk e kam me ty.

Po me cudit qe s'the qe meriten e ka patur vec kinema "Ali Demi" smiley

te ali demi ka qene kontakti i pare me qyteterimin, boten bardh e zi, me nje film qe nuk i mbaj mend emrin, of course, por vajtur per dore me mamin dhe babin (ata kane pas pare filma, tani qe e mendoj s'me besohet!), film me karaktere latine, ku personazhi pozitiv ishte nje djalosh i lemuar dhe dashurohet fatalisht me gruan/te dashuren e nje tjetri, natyrisht persone negative ky, me mustaqe spic dhe floket lyer me brilantine, i riu i kerkon duel, i sinqerte sic qe, si tha bert ndernika, per dashurine e vertete do isha hedhur edhe n'flake, e nejse, e zhdepi ai negativi dhe e dashura tregohet duke i mjekuar plaget me pambuk dhe alkool/jod, i dhembnin plaget, por pas dhembjes shihte fytyren e saj dhe nje buzeqeshje qiellore i ndrinte fytyren... eh ata kane qene filma.. une e pashe - dokumentari hyres 30 minutsh ka qene per fuat celen - dhe u kaplova ne mendime te renda, te veshtira, gjithe rrugen e kthimit me mundonte mendimi qe burrat memustaqe spice ishin ngativ, nderkohe qe im ate kish gjithashtu mustaqe spice... nuk isha bere ende aq i korruptiuar sa te shpetoja nga situata qe nje perjashtim verteton regullin... eh ja.. kjo ishte ali demi me ullinjte e pavdekshem plot me kufje perballe... por shiko, se alidemi si kinema ka poeme nga Hatibi (ervin) qe e ve automatikisht ne nje pozicion krejt tjeter, te cilin ja ka zili edhe cine citaja me e madhe, pa le me keto te tiranes qe s'vihen ne hesap.

Rasti i vetem i ngjashem me kete te piramides eshte prishja e ish komitetit egzekutiv per ti lene vendin muzeut kombetar qe per ideologjine dhe njohurite e asaj kohe mund te cilesohej po aq avangarde sa cilesohet draft-parlamenti i ri sot.

Me ler te te korrigjoj paksa. Prishja e bashkise se vjeter (komitet ekzekutiv ia vune emrin me mbrapa) eshte nje nga gabimet me te medha, qe jane bere ne kohen e Enver Hoxhes. Por nga ana ligjore nuk kishe nga ta kapje ate more zoteri, sepse ndertesa e bashkise se vjeter nuk ishte ne listen e monumenteve te kultures. Kjo prishje e piramides i afrohet hedhjes me tritol te Kishes se Shen Merise se Dejes vetem per nje kapricio te Mehmet Shehut edhe pse kjo kishe ishte e mbrojtur me ligj si monument kulture.

Per kollaj, nese do te shohesh se si ka qene Kisha e Shen Merise se Dejes, nxirr nje dhjetemilekshe nga xhepi, nese te ndodhet dhe shikoje te paraqitur aty.

Meqe vjen I Pakapshmi dhe kerkon dokumenta per kete, qe baba meposhte:


 

Vendim>>

Nr.6, datë 15.1.1963>>

> >

I. Rektoratit të universitetit shtetëror të Tiranës “Mbi shpalljen e monumenteve të kulturës”>>

> >

Rektorati i Universitetit Shtetëror të Tiranës, në mbështetje të nenit 3 të dekretit nr.586, datë 17.3.1948 “Mbi mbrojtjen e monumenteve të kulturës dhe tës endeve natyrale të rralla” si dhe të vendimit të Këshillit të Ministrave nr.130, datë 9.4.1995, në bazë të të cilit Universiteti Shtetëror i Tiranës autorizohet që të aprovojë në lista të posaçme monumentet e kulturës që vihen në mbrojtjen e shtetit dhe duke marrë parasysh vlerën historike, shkencore dhe artistike të monumenteve që përmendën në listën e bashkëngjitur>>

> >

Vendosi:>>

> >

T’i shpallë këto objekte që vihen nën mbrojtjen e shtetit sipas nenit 1 të dekretit nr.586, datë 17.3.1948 “Mbi mbrojtjen e monumenteve të kulturës dhe të sendeve natyrale të rralla”.>>

Vendimi i Institutit të Shkencave për nxjerrjen e listës së parë të monumenteve që vihen nën mbrojtjen e shtetit (botuar në gazetën zyrtare nr.93, datë 16 tetor 1948) mbetet pa fuqi.>>

> >

Rektori >>

Kahreman Ylli>>

> >

> >

Lista e monumenteve të Kulturës që vihen nën mbrojtjen e ligjit>>

>(sipas qyteteve me rradhe. shen i imi) ..................................>

 

>>>>>>

XX.Rrethi i Shkodrës>>

1.Kalaja e Shkodrës, në qytetin e Shkodrës>>

2.Kalaja e marshejt, në fshatin Marshej>>

3.Kalaja e Gajatnit dhe gërmadhat e quajtuar qyte mbi kurrizimn e malit që ngrihet në perëndim të Kalasë së Gajtanit, në fshatin Gajtan>>

4.Kalaja e Vigut në fshatin Vig>>

“e Drishtit në fshatin Drisht>>

“ e Vaut të Dejës, në fshatin Vau i Dejës>>

“ e Shurdhahut, afër fshatit Vjerdhë>>

“ e Sapës, në fshatin nenshat>>

9.Kisha e shën Mërisë, në fshatin Vau i Dejës>>

10.Gërmadhat e kishës së Shëngjinit, (kisha e Rashit) në fshatin Linaj>>

11.Ura mni Prroin e Thatë, në fshatin Marshej>>

12.Ura e Mesit, mbi lumin Kir, në fshatin Mes>>

13.Xhamia e Plumbitm në qytetin e Shkodrës>>

14.Hamami, në qytetin e Shkodrës>>

15.Hamami në breg të Bunës, në qytetin e Shkodrës>>

16.Shtëpia e Seit Bushatit, lagja 28 nëntori, Rruga Jorgji Karamitri, nr.21 në qytetin e Shkodrës>>

17.Shtëpia e Zef Sumës, lagja 28 nëntori, rruga Migjeni, nr,.4 në qytetin e Shkodrës>>

“ banimi (pasuri shteti) lagja 28 nëntori, rruga Jorgji Karamitri nr.12, në qytetin e Shkodrës>>

“ e Filip Çekis, lagja Serreq, Rruga Vaso Pasha, nr.44, në qytetin e Shkodrës>>

“ e Kol Sumës, lagja Serreq, Rruga Sumaj, nr.68, në qytetin e Shkodrës>>

“ e Zef Muzhanit, lagja Serreq, Rruga Skënderbeg, nr,26, në qytetin e Shkodrës>>

“ e Ymer Ramadanit, lagja Perash, Rruga Shyqyri Bushati nr,.26, në qytetin e Shkodrës>>

“ e Hasan Zenelit, lagja Kongresi i Përmetit,. Rruga Naim Gjylbegu,nr.197, në qytetin e Shkodrës>>

“ e Mehmet Gjylit, lagja Kongresi i Përmetit, Rruga Naim Gjylbegu nr.17, në qytetin e Shkodrës>>

“ e Pionierit (pasuri e shtetit) lagja Ndoc Mazi, Rruga Skënderbeg, nr.63 në qytetin e Shkodrës>>

“Muzeumit  Popullor, Bulevardi Stalin, Rruga Teatri Migjeni, nr.2 në qytetin e Shkodrës>>

“ e Musa dules, lagja Manush alimani, Rruga Kornovoni, nr.18. në qytetin e Shkodrës>>

“Xhamina e Selvisë, lagja Pazar, rruga Qafës në qytetin e Shkodrës>>

Shtëpia banimi (pasuri shteti) ish Kulla e Gjon Markut, lagja 1 maj nr.15 në qytetin e Shkodrës>>

“e Mashe Mazrekut, lagja Perlat Rexhepi, Rruga Gurakuqve, nr.18, në qytetin e Shkodrës>>

“ e Myfti plakut, lagja 17 nëntori, Rruga Xhamisë Plumbit nr.27, në qytetin e Shkodrës>>

“Bezistani Pazari i Vjetër, në qytetin e Shkodrës>>

...............................................vijojne qytetet e tjera

Ligjerisht do e kopsisin dhe keta ore, jo me vkm po dhe me ligj po deshe. Ja kane marre doren mire qe me rrugen durres-kukes e me gerdecin "s'denohet njeri per vendime kolegjiale"

o swed, a e kupton se ku arriti puna?

Ai Kuvend Popullor (sepse nuk i thua dot Parlament) me urdher te Baces miratoi nje ligj per prishjen e QNK Pjeter Arbnori, pa e ditur se ky objekt ishte monument kulture dhe mbrohej me ligj.

Po te mos kishin llapur Shkreli me Lamen e tu thonin qe po prishni nje monument kulture qe mbrohet me ligj, dhe sikur keta te kishin vazhduar me vrull revolucionar e ta kishin prishur, para se Apollon Bace ta propozonte ne Kryeministri dhe Kryeministria me VKM te hiqte statusin e monumentit te kultures, atehere sot do te kishim ne dyert e prokurorise dhe te gjykates 71 deputete dhe 1 Kryeminister. Dhe Sala do te dilte te shiste xhevahiret e gruse (se per Rrugen e Kombit shiti xhevahiret e grave te te tjereve), qe ta rindertonte prape QNK Pjeter Arbnori.

E ka fajin Shoqata e Arkitekteve qe llap para kohe, kurse boisa na tregon furrtaret dhe kultivuesit e midhjeve dhe ish-keshilltarin e Sali Berishes per ceshtjet e urbanistikes, integrin Besnik Aliajn.

Ku mer jane keta eksperte tani qe na dalin partizane per prishje piramide. Ishin duke honger nga nji furr buke, per tu forcu me hy n´debat? Pse nuk shkun ne debat televiziv me Shkrelin, po cuan ate Artan Raçen, qe une ja vleresoj punen si arkitekt, por karakterin e ka si gojen, gagaç.

po bej dhe nje nderhyrje meqe dhe me permende diku. Me duket e padrejte te permendesh Aliajn me nje konotacion negativ duke e lidhur me Berishen nderkohe qe i referohesh Shkrelit, keshilltarit te Rames. Ne ceshtje balance nuk permend argument, vetem preference personale.

Ai debat televiziv ishte interesant, por i konstruktuar pak me "hile" mendoj. Ishte ruajtur balanca e mendimeve, por jo balanca e profesioneve. Dmth, per nje projekt te tere, ishin thirrur vetem arkitekte. Sic e kam shkruar me siper ajo eshte nje ceshtje qe nuk u takon vetem arkitekteve. Do ishte psh sikur ne nje debat per vetdeklarimin te thirreshin vetem perfaqsues te minoritetit.

Gjeja me e rralle qe mund te ndodhe eshte qe nje arkitekt te shprehet pro prishjes se nje objekti te cilin ne nje moment te zhvillimit te tij profesional do e kete studiuar me shume interes. Prandaj dhe Racen, me zor e kishin gjet. Por kjo eshte fare normale. Po e shkruaj dhe njehere, kete nuk mund ta kufizosh ne nje opinion arkitektesh.

Sa per debatin, Shkreli e nisi duke treguar qe as kishte vajtur te shihte modelet konkuruese dhe vazhdoi me teorira sociale. Mund te jete arkitekt i papare, por ate dite mu duk se foli kryesisht per llogari te se shoqes

Me duket e padrejte te permendesh Aliajn me nje konotacion negativ duke e lidhur me Berishen nderkohe qe i referohesh Shkrelit, keshilltarit te Rames. Ne ceshtje balance nuk permend argument, vetem preference personale.

Vice versa.

Une nuk eshte se kam ndonje preference kushedi sa personale me Shkrelin. Ka patur edhe nja dy tema ketu tek peshku, ku edhe kam debatuar me Shkrelin dhe i kam thene hapur mendimin kur nuk kam qene dakort me te.

Arkitektet nuk eshte se jane kategorikisht kunder prishjes se nje objekti. Por kjo duhet te kete nje arsye teper madhore si edhe nese eshte objekt pa vlera arkitekturore (eshte thjesht ndertim dhe jo arkitekture), po ashtu nese nepermjet prishjes i hapet rruge nje strategjie urbanistike. Mirepo kete gje si une, ashtu edhe arkitektet e tjere nuk e shohin tek prishja e asaj qe e quajme rendom Piramide. Vini re ketu, qe qellimisht i meshohet emertimit piramida e Enverit, pavaresisht se ajo nuk e ka me funksionin e tille, aq me teper qe mban edhe emrin e Pjeter Arbnorit, nje pishtar i vertete demokracie, jo si ata qe do te na mbushe mendjen Sala.

Edhe une jam qe debati te behet ne nje baze me te gjere, ashtu edhe sic eshte bere, mirepo i meshoj akoma me force asaj, qe mendimi i arkitekteve ne kete rast duhej degjuar, sepse keta jane te profesionit, keta nuk jane subjektive ne ceshtje pelqimi apo mospelqimi, sepse i kalojne proceset qe kane te bejne me arkitekturen dhe urbanistiken ne te tjera filtra se dikush qe ka profesion tjeter. Arkitektet (them ata qe jane te tille) nuk dine te bejne gje tjeter vec arkitektures, sepse qe nga studimet dhe deri kur dalin ne pune nuk kane shume kohe per te bere gjera te tjera. (pervec meje, qe shkruaj komente tek peshku smiley )

Megjithate, ka kohe qe flitet, qe tjeterkund flen lepuri, dhe prishja e piramides eshte dicka e pashmangshme. Behet fjale (ka ca kohe dhe pak para daljes se idese per shembjen e saj) qe eshte e demtuar aq shume, saqe nuk behet me. Megjithate do te ishte dicka me vlere qofte per opoziten qofte per poziten qe te hetonin organet e duhura, qofte edhe per tu vene kapak thashethemeve te mundshme.

 "Megjithate, ka kohe qe flitet, qe tjeterkund flen lepuri, dhe prishja e piramides eshte dicka e pashmangshme. Behet fjale (ka ca kohe dhe pak para daljes se idese per shembjen e saj) qe eshte e demtuar aq shume, saqe nuk behet me. "

Kjo eshte e vertete apo ndonje si tip rrengu per te embelsu muhabetin? Sinqerisht pyetja, por ka pasur ndonje "asessment" ne lidhje me gjendjen e Piramides, e nese po, nga kush?

Lulian, nuk e di, nese eshte e vertete apo jo, prandaj edhe thashe qe "flitet". Kam disa dyshime, ngaqe nje i njohur mbas te njohuri, te cilin nuk e njoh aq mire, thjesht shoku i shokut, me kerkonte ne mail nese mund ta lidhja me nje zyre inxhinierike te mire ne Gjermani dhe kerkonte mendje per riparime te struktures betonarme te nje tip pavillioni pa shtylla mbajtese, por pa me thene se per ke objekt behej fjale (si tipologji piramida eshte nje gje e tille). I sugjerova Bollinger+Grohmann ne Frankfurt.  Por u be muaj qe nuk kam degjuar me prej tij. Secili ne pune te vet.

Pra jane dyshime te miat, por edhe disa llafe te ca njerezve, qe nuk flasin kot. Tirana eshte e vogel dhe njerezit kane shume qejf te flasin e te nxjerrin sekrete.

kryeurbanist ishte nje term kompromisi, per te theksuar njefare peshe te personazhit, ne fakt nuk e di nese ekziston ne te vertete pozicioni i kryeurbanistit. Mbase ke te drejte, cdo lloj sqarimi eshte i dobishem e i mirepritur.

Raportet mes dy rasteve qe sjell kane ngjashmeri te jashtme, por ne brendesi duhen shqyrtuar shume faktore qe, kam dyshimin, se mund te jene jashte kapaciteteve te shumices. Duhet pare raporti i mundesive. Ne nje kohe kur urbanizimi, zhvillimi, migrimi e kolonizimi bejne te veten, hapesirat ngushtohen gjithnje e me shume. Eshte bere e pamundur te ndertosh pa prishur. Piramida vete eshte ndertuar mbi nje lulishte te vjeter, qe dikur mund te kete patur pjesen e vet ne memorien historike te qytetit. Prishja gjithnje ka dhimbje.

Gabimi me i madh ne analize, me dashje ose jo, qe behet eshte te ndash prishjen e piramides nga ndertimi i parlamentit. Nese ben kete ndarje duhet t'i pergjigjesh nje pyetje:c'perfitim mund te kete nga kjo ai qe e vendos. Nese deshiron te mbyllesh arsyetimin nuk mund ta lesh kete pyetje pa pergjigje.

Arroganca e qeverisjes, e misheruar te dyshja Berisha - Topalli, eshte nje problem i dukshem. Shume gjera duhet te ishin bere me mire,( nxitimi i madh kam pershtypjen se lidhet me semundjen e vjeter ketu per ti inaguruar gjerat para zgjedhjeve,)mbi te gjitha nje projekt kaq i madh e pergjithsisht pak popullor kerkonte nje konsensus me te gjere, sidomos politik. Por ne ekulibrat e tanishem, kjo eshte nje ceshtje jashte rendit te dites. Ne thelb mbetet ajo qe kerkojne ne shkalle me te gjere nderkombetaret: dicka midis arrogances kendej e mosbashkepunimit andej. Po aty dalim.

projekti i ri fitues i parlamentit eshte me i bukur se piramida...

kesisoj qyteti zbukurohet me shume....

kjo eshte esenca e gjithckaje.....te tjerat jane emocione te kota qe nuk te cojne askund....

kosto ekonomike, me te vertete eshte dicka qe duhet diskutuar...nese ne si taksapagues duam qe te shpenzojme X para per te ndertuar nje qytet modern apo jo. por kjo gje eshte shume personale, dhe varet nga aspiratat e secilit...

projekti i ri fitues i parlamentit eshte me i bukur se piramida...

kesisoj qyteti zbukurohet me shume....

Mire mer mire do te kenaqemi me bukuri parlamentare!!! Por cfare e keqe mund ti vinte popullit taksepagues nqse do ti kishte te dyja ne te ardhmen ... si  parlamentin e ri .. ashtu edhe piramiden si ndertese?

nuk do shkaterrohej bota jo....

por ai vendi te piramida do te jete me i bukur sec eshte tani...dhe ai vend aty eshte qendra e qytetit...si dhe vepra te tilla nuk mund te ndertohen me shumice ,per arsye te varferise....

se keshtu si thua ti, i bie qe cdo gje e re te ndertohet diku tjeter....dhe ajo diku tjeter nuk ekziston...sepse Tirana tashme eshte prishur...

nuk ekziston nje vend ku te zhvillohen projekte me arkitekture moderne.....dhe kur te behen vepra te tjera, ato do jene te shperndara mes kaosit te pallateve te post-90-es si dhe mes pallateve ala-kabul te para 90-es...keshtuqe nuk kane asnje vlere nga ana urbanistike dhe estetike te shpenzosh para ne vepra moderne ne mes te fekales...

qendra eshte i vetmi vend per momentin ku mund te investohet per estetiken......

... nuk ekziston nje vend ku te zhvillohen projekte me arkitekture moderne.....

Sipas kesaj ... vendi i piramides eshte shansi i fundit qe Tirana te kete nje objekt modern!! Qe sot e tutje nuk ka me hapesire per objekte moderne ne Tirane ... dmth ky eshte kulmi i modernzimit qe mund te arrije Tirana!!!!! smiley

qendra eshte i vetmi vend per momentin ku mund te investohet per estetiken......

Nuk do te ishte aq keq po te mendohej edhe pak per te ardhmen ... mqse qendra ka aq kufizime per cka ofron sot! Por ne te ardhmen cfare mund te ofroje? Ndoshta duhet menduar pak me gjere?

PS. Nejse une per vete nuk kam kohe te qendroj as nen hijen piramides as nen hijen e parlamentit te ri!!  Ky eshte vetem mendimi im me peshe te paperfillshme nga dashamiresit e "diskove volante". smiley

Me krahe te lehte ata qe ndertojne por edhe ata qe shkaterrojne per te "miren" e vendit! smiley

  Pallati e Kongreseve do ta shkatrojne gje se edhe kete komunistet e ndertuan ? 

   

 

hiqeni egoizmin dhe mllefet ideologjike per nje cast.....dhe shihni ftohte realitetin...

ku jetohet me mire?????  te foto1 apo 2...??????

 ore ti ben apo je? Eshte nje shoqate e tere arkitektesh qe eshte shprehur per ate ceshtje te priamides, dhe nuk eshte perfillur fare mendimi i tyre.

Ti i merr parasysh argumentat qe shtrohen ne tavoline. C'eshte ky obsesion me te bukuren. Ku je ne Romen e lashte, qe digjte Neroni Romen per te ndertuar katakombet e tij sipas frymezimit qe i vinte. Meqe ra fjala si mendon ti, te prishet bie fjala Koloseu, per te ndertuar dicka me te bukur ne ate vend. Piramida mund te mos jete ndertesa me e bukur e botes, por specialistet e kane percaktuar si te vlere dhe identifikuese per kohen kur eshte ndertuar. Vlerat historike jane te padiskutueshme. Si i thoni logjikes, ik pirdhu pa u menduar gjate mer...? Nese kane leke te teperta te taksapaguesve per te ndertuar parlamentin, ta ndertojne ne vende te tjera qe jane me shumice, ku nuk cenohen vlera arkitektonike, por jo ta bejne si evgjiti qe kur kish leu dhe bythen. Ti e di qe ne spitale nuk ka Ilace per tu kuruar, Nuk ka mjeke neper rrethe, neper shkolla nuk ka ngrohje, nuk ka mesues te pergatitur...Perse ato para, nuk shpenzohen ne te tilla institucione qe i japin shoqerise, investime per te ardhmen dhe per ekonomine...

ore ti ben apo je?

ore cun ke lajthitur ti???

po ve ne diskutim edhe Wolfgang Prix.......kaq injorant qenke...se po ta njihje do ulje kete fodullizmin e do tregoje pak respekt per gjenite e botes...

por keto lloj fodullizmash e kane lene shqiperine te prapambetur.....sepse sipas injoranteve nuk kane rendesi veprat e njerezve te medhenj, por vetem egoizmi i tyre i qelbur....

Eshte nje shoqate e tere arkitektesh qe eshte shprehur per ate ceshtje...

dmth. arkitektet do ta zgjidhin ceshtjen ekonomike???

por keta arkitekte kane ndertuar kete tirane te qelbur...keto pallate monstruoze ...dhe ti me shoket e tu nuk ta ndjen fare...se te pelqen llumi e jo veprat e bukura...

bukuria e ben injorantin te ndihet keq....

 Qe te jem i sinqert, nuk ma priste mendja, qe pas kaq shume kohe per tu menduar, tjetri te kthente nje pergjigje te tille, kaq prej deficenti. Te falenderoj per kete, se je nje peshk me pak, pergjigjet e te cilit mund ti marr ne konsiderate, cka perkthehet ne kursim kohe...

Ti kthehemi argumentit; Nuk hyn ne kete debat zyra arkitektures Vieneze, mor xhan. Shoqata e arkitektures eshte shprehur per mos prishjen e Piramides si nje objekt qe eshte klasifikuar monument kulture dhe gjithashtu bart vlera arkitektonike dhe historike. Nuk jane shprehur qe projekti i Zyres vjeneze eshte i shemtuar, e cila nga ana e saj do te bente nje projekt edhe sikur ta porosiste Djalli vete me brire si klient. Nuk jane shprehur as per mos ndertimin e nje parlamenti te ri, sepse nuk hyn ne kompetencen e tyre. Nga ana tjeter ne  si taksapagues duhet te na shqetesoje harxhimi i fondeve te medha per ndertimin e nje parlamenti te ri, qe ne fund te fundit do jete nje godine, e cila nuk eshte se efektivisht do te rrise redimentin e deputeteve. Nuk eshte se po na bejne vezen e arte si kllocka qe jane, dhe kjo varet nga godina, kupto ti? Do jete nje investim jo rentabel, dhe sidomos pare ne kuadrin e plote halleve te tjera qe shqiperia ka nevoje per ti riparuar...Kembet shtrihen sa ke jorganin. Per me tej eshte irracionale te ndertosh nje parlament te cilit i rriten kostot duke prish godina te tjera.

Nuk e di a ke degjuar ndonjehere per pallatin e Causheskut ne Bukuresht. E nejse historia eshte qe ky, ne kulmin e varferise se popullit rumun harxhonte fonde te stermedha dhe force puntore me kosto jete qe punonin per te ndertuar Kete Pallat pompoz, nga me te medhejte e te bukurit ne Evrope...Ti kete do ta quaje perparim, un do ta quaja cmenduri...

Ketu ke debatin ne top show rreth prishjes se piramides. Hidhi nje sy qe te informohesh se e shoh qe ke nevoje www.top-channel.tv/video.php

 

ju qofshi e perdora peshkun per arsye. me falni kush di me fal, po keshtu jon gjonat qe dime ne. ishalla admin nuk i jep emrat tone. se e kam i pershtypje qe ju te vecantet i dini. hajt pra e mbare qofte.

 Nje pyetje kam une naivi, Keto leke, a nuk mund te perdoren ne drejtim te bujqesise, subvencionim per te, per fermeret, me qellim qe te japin me shume prodhim dhe njekohesisht, frenojne importin e prodhimeve bujqesore, gje qe do te thote qe me ato leke/euro, mund te blihet teknollogji per perpunimin e prodhimit bujqesor, pra kemi dy te mira. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).