14 Komente

Te flasim per lulet e bukura,

Te flasim per pranveren,

Ta clodhim pak trurin,

E ta kthjellojme mendjen.

                                       Me pamjet e bukura nga natyra,

                                       Ju uroj te gjithve dite me te mira

 Rrofsh o Mat

per keto fotografi

te bukura shume

qe na solle ketu.

                             Ketu tek ne

                             akoma bie bore...

bota e shekullit

qenka washington dc-ja

dhe ju kujtonit se

kish shku ne te s ps-ja

 

                                         edhe ketej shi e shemti

                                         por ti mat i ri je c'je

Pa rime fare, me kete bore-shiun qe bie, keto fotot sikur te thone "gezuar 1 Prillin." 

Pa cdo nate,

Zbardh nje dite e re,

Pas dimrit dhe debores se bardhe,

Plot me lule pranvera vjen.

                                           Mesa duket ty monda,

                                           Te paska tremb shume debora.......

 

Ehe, bore-tromaksur une smiley

Vashington di-si-ja

edhe Japonija

seç dhe Toskanija

                         m'u duk nje nga to.

                         Prandvere edhe k'tu.

 

oh c'me kujtove

endrrat e kurosawes

po japonine ku e pe?

                                     dhe vjen nje dite

                                     qe t'lumit ju

Tek Shekulli dje

sikur m'i zune syte

ajo katra me shteg.

                                 Lere mos e ngaj

                                 zili vetes ia kam.

sa prapa teknologjikisht une, tani e pashe qe tregonte miushi se gardalina dhe femija ne kolovajse qenkan japoneze. ketri qenka shpirt i lire.

mu kujtuan qershite e egra anes lumit charles ne boston. chehovi. qershite qe vinim ne vesh. likoja e gjyshes. gara me motren qe i hante tmerresisht shpejt. dhimbja e stomakut. bishtat per xhaxhain.

nuk duhet te ishte titulli 'qershite neper bote'?

Matit ! Nje urim sipas stilit tat te vergjeve .

Nga rradha vjen e gjashta

kepute dhe vare si vath i veshit

mos mbaj ne vazo lule kashta

rrofsh sa pllaja e Martaneshit !

Edhe po nuk ka rime e coj une - tha xhaja smiley

 Te lumte mati, 

i ri nga shtati,

por i bukur brenda, 

pranveren ta ka ènda

Ja ku e bone edhe une je vjershe...hahaha

na freskove mati......

Sa i dua lulet,
kam për to kujdes,
i ujis me gëzim,
mëngjes për mëngjes.

Ua di dhe emrat,
ngjyrat dhe aromat,
siç i di dhe festat,
kur ua dhurojmë.

Se lulet janë,
si zemrat plot dritë,
dhe bashkë me ne,
pranvera i rrit.

Me gëzime e festa,
mbushur jeta jonë,
me mijëra lule,
për to lulëzojnë

 

P.S. Ju kujtohet kjo kenga? smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).