Duke bërë pazarin u çudita kur në një dyqan në Brockton, Massachussets, gjeta birrë "Korça". Nuk shitej me shishe të veçanta por në kuti kartoni, 24 shishe për kuti, çmimi për kuti $30.

Kishte kuti me birrë të zezë dhe me birrë të verdhë (të zakonshme.)

Po të doni mund ta gjeni këtu:

 

Athena International Foods

753 Pleasant Street
Brockton, MA 02301-3052
(508) 941-0030

66 Komente

mbaj mend qe ne MA kam ble birra Tirana diku nga 2006 po nuk m'kujtohet tamom ku

ishte edhe atehere po aq e shpifur sa eshte sot e gjithe jetes ne shqiperi?

 Lajm i mire,Duhet te jene shitje modeste megjithe ate urime,Paçi fat dhe "terhiqi kemben zvare"dhe per prodhime te tjera.

Une e provova me pelqeu Me kujtoj biren  Korca te 15-20 vjeteve me pare  Vec se nga fundi i shishes nuk e kishte me ate shije qe kishte ne fillim

hajde birrashitesh

me jep te pi

sa me pelqen e shkreta birre

te sjell ne qef, te ben me te ri

te ndihmon qe te rrish shtrire

 

Toko, nqs shijonte si birra e 20 viteve me pare bej kujdes se mos eshte prodhuar vertet 20 vjet me pare. smiley

Ku ta gjej te ishte e 20 vjeteve me pare. Bira sa me e vjeter aq me e mire eshte

avash o Toko se na e bone birren vere. lol

sheme sado e shkruaja kete.. me habitshme ai komenti me larte qe ne fund te shishes nuk ishte shija e njejte.. Mos eshte gje humor Korcar?  smiley

World's oldest beer found in shipwreck

September 08, 2010

Salvage divers exploring the Baltic Sea waters near the Aland Islands have made a second astonishing discovery. The group located what they believe to be the world's oldest drinkable beer. The beer, found as part of a shipwreck being investigated, is estimated to have been transported sometime in the early 19th century, approximately between 1800 and 1830.

toko, di gje a e shesin online keta te Ethena (jo typo smiley kete birren? Se qe ketu ku jam une  i thone "Per nje koske.... ne Poloske." smiley

Sorry nuk besoj.

 prandaj kane 7 milione euro per te blere news24 keta te birres korca?

 Mos eshte ndonje birre amerikane qe ndonse jo e keqe, nuk shitet nga mos njohja, dhe producentet kane gjetur nje menyre tjeter per ta shitur smiley kuptohet duke pare dhe numrin e emigracionit shqiptar aty. 

Ka mundesi. Madje s'eshte cudi qe te kene perzier funde shishesh te mbetura neper lokale dhe e shesin si Birra Korca.

Pjero

Nuk si ne Gerdec ku municioneve u hiqej etiketa e u vihej etikete shqptare

Eshte Birre Korce

leje se e ka kap malli tokon ne kete kohe fushatash. ka nder mend te dale ne mbeshtetje te demokracise shqiptare dhe ne 8 maj, atje ne MA, duke ju kerku votat komshinjve = "gimi jor vout, or aj geç ju fajrd"

Birra Korca me fushaten? Nuk e kupotj cfare lidhje ka vec ndonjene lidhje ne mendjet e militanteve qe ne keto dite te nxehta fushate vetem fushaten kane ne mend  Nejse te shkume nosh dhe mos umerzit do te kaloj smiley

po si s'ka lidhje...ta ka sjell demokracia birren deri ne te arushes.

 e kujt i plasi, ne ne NY kemi Heineken

 Edhe ketu ne Kopenhagen, kur dal bej pazar, cuditerisht kam gjetur Karlsberg dhe Tuborg...

Te muri i ketij lokalit larg shpise ku po pija Tuborg-un shkruhej "VLLAZNIA"

 Heteroglossia1, nga ç'shtet shkruan. 

 Pjer coje shigjeten e mausit te flamuri dhe ta thot qe i bie andej nga dubai.

O toko, po qenke mbrapa botes!Birra Korca ka 2-3 vjet qe shitet ne Amerike po nuk ben fare dhe as mos i hidh leket te blesh nje karton $30.00.

 地之鯽昶到汽

Me duket po e ngaterron me Tsingtao

Birra tirana kam ble ne michigan ne 2002-shin ne nje store me pronar arab e sme eshte duk ndonje cudi?

ke po pyt?

 kot nje mendim dhashe.Pikcuditsja ish ne pergjithsi per shkrimin e tokos.

 eshte pikepyetjesmiley

Birra Korca ka rreth 2 muaj qe gjendet ne Massachusetts.

Me poshte eshte nje liste me disa pika qe mund ta gjeni:

 

VLORA Restaurant - BOSTON
545 Boylston St. Boston MA 02116
www.vloraboston.com

Anthony's Pier 4 Restaurant - BOSTON
40 Northern Avenue
Boston, MA 02210
(617) 482-6262
http://www.pier4.com/anthonys.cfm

Cigar Masters - BOSTON
745 Boylston St
Boston MA 02116
(617) 266-4400
www.cigarmasters.com

Caffe Vittoria - BOSTON
296 Hanover St
Boston MA 02113
(617) 227-7606
www.vittoriacaffe.com

Al's Liquors Delivers – SOUTH BOSTON
226 West Broadway, South Boston MA 02127
www.alsliquorsdelivers.com

L St. Dinner & Pizzeria – SOUTH BOSTON
108 L Street
South Boston MA 02127
www.lstreetdinner.com

Baltic European Deli
632 Dorchester Ave
South Boston MA 02127
617-268-2435
balticdeli.com

Sonny's Pub & Restaurant - DORCHESTER
750 Adams St
Dorchester MA 02122
http://www.sonnysfamilypub.com/

Atlas Liquors - ROSLINDALE
591 Hyde Park Avenue Roslindale MA 02131
617-323-8202
www.atlasliquors.com

Blanchards Wine & Spi. – WEST ROXBURY
418 Lagrange St. West Roxbury, MA 02132
617-327-1400
www.blanchardsliquor.com

Macy's Liquors – WEST ROXBURY
1826 Centre St. West Roxbury, MA, 02132
(617) 325-9200            
www.macyswines.com/

ALBA Restaurant - QUINCY
1486 Hancock St Quincy MA 02169
www.alba1486.com

Presidential Discount Liquors - QUINCY
25 Scammell St, Quincy MA 02169

Atlas Liquors - QUINCY
661 Adams Street Quincy MA 02169
617-472-1573             617-472-1573     
www.atlasliquors.com

Billy's Liquors - ABINGTON
760 Brockton Avenue
Abington, MA 02351-2114
(781)857-1235

Demetri Bros Liquors - WINTHROP
NEXT TO GOVERNER'S PARK
53 Revere St Winthrop, MA 02152
(617) 846-4575    

Caffe Toscana - MEDFORD
4110 Mystic Valley Pkwy
Medford MA 02155

Atlas Liquors - MEDFORD
156 Mystic Ave. Medford, MA 02155
781.395.4400  
www.atlasliquors.com

iPazzi Restaurant - DANVERS
50 Maple St Danvers MA 01923
www.ipazzirestaurant.com

Mcnamara's Liquors - PEABODY
12 Foster St.
Peabody MA 01960

Greg's Lounge - PEABODY
50 Walnut St.
Peabody MA 01960

State Liquor Exchange - WORCESTER
370 Park Av,
Worcester MA 01610

Big Bob's Wine and Spirit - WORCESTER
4B Richmond Av,
Worcester MA 01602

Pizza Works – WORCESTER
456 Grove St
Worcester MA 01605

Adriatic Restaurant & Bar - SALEM
155 Washington St
Salem MA 01970
www.adriaticrestaurantandbar.com

Brother Kouzina - PEABODY
25 Newbury Street
Peabody, MA 01960-3820
www.brotherskouzina.com

Athena International Foods - BROCKTON
753 Pleasant St
Brockton MA 02301
(508) 941-0030
www.athenaintlfoods.com

X&O Restaurant – STOUGHTON
217 Washington St
Stoughton MA 02072
http://www.xoonline.net/

 

Gjithashtu Korcarka mund ta porositi online ne www. macyswines.com

Pershendetje.

 

 

Te Vlora isha ne Mars dhe sa shume te shijonte Birra Korca ne Boston.

Awesome

pse, vetem ne MA shkokan korcaret? lol

mos se na fike! deri tani vec MA kan zbulu

kan terheq korcaret birren korca, apo ka terheq birra korca korcaret ne MA? 

asnjona o burr...mund t'thush e para po un e shof me shume si eksperiment ket eksportin e birres...si mund t'i dali me gjith ate kosto transporti nga nji cep, n'cepin tjeter te botes per $1.25 shishja? mu m'duket cik e pamundur

Bredha, se kam nje pershtypje qe e njeh Bostonin smiley

Ky restoranti Vlora di gje, ja vlen? Jam ne Boston per pune pas nja dy javesh dhe thashe mos bej ndonje vizite. Per birren Korca pastaj do mendohem smiley

shoqria ime qe ka shku m'ka dhon ca pershtypje t'mira po une une tani vone e kam degju si emer. Edhe Bamirin aty e cojne kur vjen.
Pronari m'kan thon eshte prej Vlore i martum me nji kineze; eshte cik shik po edhe pak i shtrenjt m'kane thene

smiley

bredho, edhe keneriken

t'emen! kaq e patme.
Nuk e di a e ke von re emo po sapo njifesh me nji korcar, pytja e 2 ose 3-te eshte "sa paguhesh per ore?"

dikur i thoshin "lopka" ($)

Edhe te pergjigjemi "mire, mire, shume mire." ndersa me vete mendojme (ne varesi te pergjigjes qe na dhe), ose "Qenka djale shastimeno, kaqke pak marrka???"   ose "T'emen, u be dhe ky te marre kaq shume !!!"  smiley

nuk di me ca do isha i knaq mes ktyre 2 alternativave

Me alternativen qe po ben muhabet me nje korcarke. smiley

+1

Se shpejti do e gjesh edhe tek Cafe Vitoria ne North End.  Kalova para 1 jave, edhe pronari po provonte ca "samples" te birres Korca qe i kishte sjell nje distributor.

...ah sa e pash qe qeka te lista e mesiperme.  ..nejse.

Une e kuptoj se shume njerez duan te bejne  allatke ( gallate) dhe mire bejne se e qeshura te zgjat jeten. Ka te tjere qe ju ka mbetur ora tek 1970 ku edhe buken edhe ujin na e jepte partia dhe meqense jemi ne kohe fushate kane frike se fakti qe Birra Korca eshte ne Amerike do te duket si merite e nje partie apo nje tjetre

Por personalisht u  ndjeva entuziast dhe mu ngjallen kujtime sepse jam nga Korca dhe vetem emri me kujtoj kohen e rinise dhe ato qebabkat me tym tek "Dinamoja" apo te "Birra" sic me kujtoj pikniket e 1 Majit ( po ju jap tjeter shans per mendjet e allakatura te fushates te bene fushate) ne kodrat e Moraves. Veshtiresite per te gjetur disa gota bire ne shishe qumeshti pas viteve 80 etj etj  Prandaj e solla ketu kete koment

 

qebabkat me tym

aka 'tymka'

aka 'tymka'

aka "kernacka"

 Korcarka jo nga MA, as nga CTsmiley

nga MI?

ncuq, - po ty nga te kemi o flori? Nga ato viset e Shqiperise e kam llafin.

me leje? eshte 'floricke' gjembi...demek cupe

po ju preu barku si : mbaje se me shpetoi, mos me thoni ore o shofer mbaje ore, se pastaj nuk do ju dale fryma te thoni kapeni ore ej.

pini pini, birra korca, cti bej marreveshjes se tregtise se lire une, pa dija une se c'ju benja, po pini, pini, pini...

Po ku njohin 'merikont birren?! T'i pyesesh se ku prodhohet, me siguri mendojne ne oborrin e Mc Donald's. smiley Duke qene ne vendin e birres, asaj te Korçes me kernacka, patatka, qepka e leshka ia kemi degjuar emrin vetem ne reklamat shqiptare, mu perkrah hapesirave publicitare me Birishen. smiley

for the record, amerikont pijne me shume se belget e tu

te shikosh shumllojshmerine e birrave belge ne fakt te ben te thuash..ca bohet kshu

sdq, pini sa tu mbaje qicka ahaha

ka plot birra te mira amerikane, te thuash te drejten. kuptohet jo bud etj, po ashtu birra industriale ka plot bota...

Po po spat birra korca ne USA ku mund te kete tjeter !!!? 

Mjafton ti hedhesh nje sy fituesve te llotarise Amerikane ne Shqiperi dhe e kupton e menjehere arsyen e Birres Korca ne USA smiley

Ne Korcaret ose "kemi lindur me kemishe" ose kemi fat se pijme Birra Korca. Ne fakt kjo do te ishte reklama me e mire

"Pini Birra Korca te fitoni llotarine ne Amerike"

smiley

Amerika eshte bere si prej Korce... qeshu korcarke qeshu bota eshte tendja...gjithe korcaret dhe pogradecaret me nga dy - tre shtepi jane bere ne amerike..smiley

Jeta eshte Arithmetike Olimbi'

smiley

Ketlina. Ajo qe shkruan per "korcarkat" mund te jete e vertete per 2-3 shtepite se kuptohet nga 2-3 punet qe bejne per ti paguar ato te "shkreta shtepi".Nga ana ime di kete qe, ata "korcaret dhe korcarkat" qe njof une  ketu ne Amerike  banojne te gjithe ne nje shtepi me pleq e plaka pra nga 9-10 veta(3 kurrore) me 3 dhoma dhe me 1 banje dhe sipas kesaj i bie qe te kursejne edhe ujin e banjes pa le pastaj me kursimet per te bere nje tenxhere me gjelle per 3-4 brezat qe jetojne bashke ne kete lloj" istikami" korcaro-amerikan.Leket i kursejne dhe me sa duket edhe blejne pastaj 2-3 shtepi.Ja si e shpjegon Tokoja kuptimin e jetes!!!Me arithmetiken e Liceut te Korces.

Kot nuk i thon:"ja korcare ja ic fare".

Ha ha ha.. se zakonisht korcarja vjen "pakete" me mamane(all inclusive) ne paje dhe e ke me "life time warranty"!

Take, he mo he, se nuk i ke njohur te gjithe edhe ti...

Tani si shume "bitter" e kishe kete komentin, s'me duket t'a kesh inatin me shtepite... do jete me e felle ajo pune.

 O birre  Korcarke ose hic Farke.

Po nuk e kisha me te keq o korcarka.."kur mos kem njeri ce e kam pa te keq".

Po ja tregova ato qe shikoj cdo dite me disa familje korcare qe kam komshinj tek ky qyteti ku une banoj.I kam te gjith miq te mire dhe keto qe po shkruaj ja u kom thon ne sy.

Ju them here mbas here: Po hajde te dalim o derebardhe andej nga "Panda"(kupto ndonje club) e te pime ndonje birke ce u merzitem ne shtepi?

Ata me pergjigjen: Po ja o derr pe derri, ja ku e kemi birken ne frigorifer, pime nga njecke dhe pastaj dalim nje cicke per te shplodhur kembkat.Cte harxhojme kot leka per birka, ce lekat na duhen...!

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).