Ne jemi race gocash, keshtu qe pak a shume emrat qe jane shume te perhapura i kemi ne perdorim. Prandaj po kerkoj nje emer goce teper te vecante dhe te bukur.. Please me ndihmoni ju lutem! Ju flm!

196 Komente

 Po qysh bani prap goca ?se me të ndëgjuar e kam por shkencore, përcaktues në sexin e fëmijës  është  babai.

 Ira , sabina , Sidrita , bora sibora  dëbora , ajka , Sidorela , Ela , Jana , tana , Agona , 

tre herë e gjeta veten te kjo lista smiley

mua do më pëlqente Genevieve

Jenevieve meaning, girl

 N'shqip ashte Gjenovefa. lol

Lira, eshte skipetar dhe i bukur

 

Ketlina, s'po na thua detalet e kesaj kerkese

Shume shpejt motra ime lind goce..(i wish one girl for myself but i make only boys smiley.. keshtu qe si teze me kane vene detyre qe ti gjej emrin.. eshte mbesa e pare pas 5 niperve ..me erdhi ne mend peshku prandaj kerkoj ndihmen tuaj..Nuk dua per emrin Lira se me kujtohet Lira e peshkut..smiley

Edit'h.

me pelqen por eshte pak i ngatarruar muhabeti ketu me emrin Edi.. smiley

Po kerkon emer Shqiptar apo te huaj?

Shqiptar..

Une nuk heq dore nga emri Charlize deri sa tja arrij qellimit.

Beje nje cupe dhe verja, Brad...po ama mbiemrin tend ndryshoje ne Theron. smiley

Ose une te martohem me Theron dhe marr mbiemrin e gruas pastaj,ka shume opsione smiley

#-o

Sonila

 

 

 

(me kete do e besh Koth shume te lumtur)

Flm por jo.. Nuk perzihem me Sonilat.. smiley

 Kooooooth, ku je, te doli ajoooooo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Nese e do shqiptar, me pelqen Lura. Nese e do te huaj, Chloe.

Lura.. me pelqen .. thnx Teuta.. mgjth une do bej nje liste me emrat e vecante dhe ne fund dua te votoni. smiley

ne do shqiptar, Manushaqe.smiley,  ne do te huaj, Faustine apo Clarisa..

Sarah (me ose pa h sipas deshires)

Rea

Ema

E kemi nje Sara pa h smiley

Blerta

PS: I pari qe me erdhi ne mendje tani~

P.S ncncncnc mendo ndonje tjeter Olsi..smiley

Heidi!

PS: I dyti qe me erdhi ne mend! smiley

Megi

Ema.

megjithese duhet me ja pershtat dhe mbiemrit,ne mbiemrin nuk e dime keshtu qe ja do shohim mos na vjen ndonje emer neper mend.

Dhe mua me pelqen emri Ema. Me kujton serialin "Friends" smiley

 Katerina...

si gjithnje, na zgjojne kujtime keto emra...

e kemi nje Katerina .. ishalla kujtime pacit albano.. mos na lente zoti pa ato.. smiley

Heidi, Megi, Ema. i shenova ne liste.. smiley mbiemri fillon me M.....

P.S. Heidi lexohet Haidi (te pakten tek filmi smiley&nbspsmiley

Emri duhet t'i pershtatet mbiemrit...

Hana, Vesa, Era

 Mira, Andri... (me pelqejne kto emrat e gocave qe ne shqip jane qunash smiley )

Andri?? sme duket si emer qupe Big Grin

 S'eshte, por ja qe gjeja e vecante noihere terheq dhe del jashte rregullave (shije personale).

Detyre cik te veshtire t'paskan vene...provo te shohesh ktu, ktu dhe ketu.

Jete te lumtur mbesa.  

Monika, Dea, Olivia, Aris

 PO pse o shqiptare te mire, i veni kalamojve, emra te huj, po ne kena emra te bukur shqip si Bedrana, Ruzhdije, Caje, Fitnete, bile edhe Izaura, Xhoana, tani ka dale ne mode, Inarama......., ke plot me zgjedh....

ps

Nese do vertete nje emer te bukur, mblidh nja dhjete a pesembedhjete kalamaj, dhe me i cope leter, te shkrujne nga nje emer, dhe zgjidh 1, 2, 3 prej tyre. Midis tyre do te jete emri me i bukur...( e kam nga eksperienca ime kete)

Megjithate, te te rroje goca, me none e me babe, dhe u bofte princese e dheut........( qofte dhe jo e jotja)

Flm kryetar Big Grin sidomos per emrin Inarama...mos duket shume i ekspozume ne tv si Silvakondi smiley

 pse alidemso.nuk te pelqen ajtyresa ty.e ke edhe te partise.

 Kush une, jo mer une kam Erisen, mos ja fut kot plako......

Brikena

Daniela, Joana, Fiona, Fleura

me jete te gjate!

Flm! Fiona dhe Fleura te vecanta.. ato dy te tjerat i kemi verdalle.. smiley

E shof qe nuk ke vendos ketlina akoma:

Shqiponja, Dallendyshe

Violeta, Lulekuqe

Debora

 

I ran out of names ......

Edhe shyqyr se me zene veshet vetem cuna ketej rrotull

Big Grin thnx but ncnccncncn

- Charlotte (Sharlot, lexohet), eshte emer shume i bukur Francez, por pak veshtire per t'u shkruajtur njesoj ne Shqip ....

- Elodi (shkruhet Elodie frengjisht); ka edhe Melodi (Mélodie)

- Sofi, (Sophie) eshte emer i bukur por klasik

- Amandine (lexohet Amondinë)

- Noemi (Noemie shkruhet ketu)

Ester

Ester më pëlqen shumë smiley

MAgnum & Ajk, Esterin mos ma luani. Eshte emri qe kisha propozuar une para nja dy vjetesh per PiterPanin. Edhe mami e babi vet ia vune emrin bebushes Ester... smiley

Ketlina, hidhi nje sy asaj temes tjeter, duhet te kete qene diku nga 2009, nese s'ke vendos akoma, kuptohet.

Ana lexo me poshte e dashur .. emrin ja vume EMMA.

Me jete te gjate e me fat shume, atehere! smiley

Zana

 Ketlina, Kaltrina, Anja,

Big Grin 

Sesilia, Paloma, Analia, Zhade...

Ps. Vetem emrin Argita mos i vendos...

Kerkon shqip o shqiptar.

 c'te pickoi...Kane mbaru temat me Popovica

Nuk e specifikoi kete, megjithate un i propozova disa emra telenovelash si ne mode keto kohe dhe me pakez humor.

Shqiptar kam thene me lart albano.. Big Grin mgjtht.  flm

Sesilia, Paloma, Analia, Zhade...gjithe jevgjit jane mbushur me keto emra smiley 

 

 

Te lumte qe e kuptoke qe s'i vihet shqiptarit emer jevgjish. smiley

Nuk me pickoi gje mua o mavri, po hap site e lexo se tjetra e ka shkruar me siper qe kerkon emer shqiptar.

 Me c`a germe do te filloj emri ?

S'ka rendesi...

Analia

Shume poetik!

Jo aman! smiley Analia, çift i hapur... ti po e zhgenjen rendshem Peshkun smiley ...

Big Grin po pra keshtu e ka Olsi sa here bie ne dashuri.. smiley

Eh... u prish bota. Erdhi 2012-a.

Ujku..ujku.. cakalli boni nomin.

Ty do te te gjeje me harem tek Peshku siç duken bathet smiley

Ne fakt duhet thene se seksioni "harem" eshte nje nga ato gjerat e vogla qe i mungojne peshkut.

Ka edhe më poetik  :

Spermina

Eshte njera ketu ne peshk.Shume i bukur.

Serena.

Sa qejf i ke Serenat ti Brad ..

Big Grin

Vetem emrin,ka ndonje kuptim kjo Serena? Apo eshte thjesht i sajum.

The charm of an architect. smiley

ky do ishte nje titull i mrekullueshem drame (ngjan pak me vdekjen e nje komisioneri ne fakt), ku personazhi kryesor shqyhet nga terheqja e barabarte prej me shume se nje atraksionesh fatale. Dicka si shqyerja me kuaj ne mesjete.

Nga dashuria per artin... Njolla gjalpi dhe dashuri bukeshitesesh. Nc nc nc nc smiley

ehhh qe nga ajo kohe arkitektet nuk i fshijne skicat me therrime buke te zeze. smiley

 

Shiko se si e pastronte tulja e bukes fleten e vizatimit s'kishte gome ne bote qe t'ia kalonte.

P. S.

Kjo i detyrohet aftesive adsobuese dhe absorbuese te tulit te bukes, i cili eshte nje matrice e ngurte me mbaresa te pangopura elektrostatikisht ne siperfaqe, me se shumti prej thyerjes se mbaresave hidroksile. Nderkaq, kesaj i vjen ne ndihme edhe siperfaqja specifike shume e madhe e tulit, nje lloj sinergjizmi i kimise  se ngarkesave siperfaqsore me fiziken e fazes (se ngurte) poroze-kapilare.

Ca paska qene ky tuli i bukes. smiley

Me fal, por kjo meriton nje: Sa bukur flisni ju... etc etc smiley , por eshte e kollajshme...

well, e nderlikojme ne edhe kete smiley

psh cili politikan i sotem ka thene nje batute te njohur mbi aktoren qe e thote batuten e mesiperme

ps per ta lidhur edhe me fotosintezen ne temat e tjera kurrente. smiley

 

Nuk na the noj emer goce mre.

ju kërkojmë shumë ndjesë për ndërhyrjen, po at batutë e kemi pas qejf shumë smiley

 

mire emra gocash nuk di.. po politike pse na fut ketu, nuk ta kemi borxh degjove..Big Grin

Ncuq, s'di! Po te le kete (per fotosintezen smiley ).

smiley

s'di si te falenderoj. por per tram do te sillja "squaring the circle" - jo vetem pse me pelqen shume, por edhe se ka dicka nga professioni i Olsit per te cilen aq shume folem.

S'te duket pak si i gjate per nje goce emri "The charm of an architect" ? smiley

Urime Ketlina

"Blerina" do te me pelqente por edhe Ketlina eshte i bukur

Flm! E di qe e kam emrin te bukur smiley

Ulpiana,  Mirza.  Hojza.

O Belo vellai,eshte vajze.

po edhe une,  per vajze i thashe Brado...

dhe mbi te gjitha,jane emra shqiptare.

Nuk qenkash nga Shqiperia une pra.

 Elsa eshte emer i bukur... Iris gjithashtu... 

Lejdina,

Era,

Amelia,

Sarah,

Elona,

Juliana,

Flutra,

Elsa,

Genta.

Kaq per sot!

Mos harro se emri duhet edhe ne Pleqeri smiley

Rebeka?

smiley do ja sygjeroj motres.. e di pse qesha se kur ka qene e vogel ime moter ne i therrisnim beka..nuk e kam idene pse ja kishim ngjitur kete nickname asaj smiley

Edhe Rakela me pelqen... te pakten historia ka nje detaj aty qe nuk mund te mos te ta zere syri... Jakobi sa e pa, e puthi. Aq e shijshme do kete qene. smiley

 Big Grin Kur Jakobi pa Rakelën, bijën e Labanos, vëllai i nënës së tij, dhe delet e Labanos, vëlla i nënës së tij, ai u afrua, e hoqi rrasën nga gryka e pusit, dhe i dha ujë kopesë së Labanos, vëllait të nënës së tij.Atëherë Jakobi puthi Rakelën, ngriti zërin dhe qau. Pastaj Jakobi e njoftoi Rakelën se ishte i një gjaku me të atin dhe ishte bir i Rebekës. Dhe ajo vrapoi t'ia tregonte të atit.Ai po vazhdonte të fliste me ta kur arriti Rakela me delet e të atit, sepse ajo ishte një bareshë.

Bijtë e Rakelës, gruas së Jakobit: Jozefi dhe Beniamini.Big Grin

Motres?  Me fal po kush pret te behet me vajze? Une kujtova se ishe ti.......

Nejse urime edhe motres

 

Flm!  E kam thene me lart, por si duket nuk e ke ndjekur nga fillimi komentet..

C'ne une....? smiley

Erjona, Jerina, Ona, Gresa, Desara, Mirjan, Edlira, Orestia, Enerta, Lea, Julia

(pelqimi i nje emri eshte subjektiv, eshte ngushtesisht i lidhur me imazhin qe krijohet ne tru kur e degjon, me te parat gjera qe te vijne ne mendje, dhe ky imazh bazohet mbi te kaluaren, mbi njerezit qe ke njohur me pare, perfytyrimet, muzikalitetin etj.)

 

Ejona, Ujeza , Njomza , Besa. Te huaj  Natali dhe Mina. Te mendohemi dhe nje cike dhe shkruajme prape. Mos u melzhit Ketlina.

 emer vajze? 

modern, shqiptar, fetar, apo te huaj?

une do preferoja nje emer, modern dhe  shqiptar

Fjolla, Diellza, Vesa, Bleta, Kaltrina, Erinda, Besa, Blerina, Bora, Era,  etj

ka sa te duash smiley

Me taban popullor: Gjyle/Gjyliana, Sabrie, Nafie, Nazie, Safie, Lumturie, Ruzhdie, Fidane, Pashako!

Me karakter kombetar: Donika, Maroja e flamurit, Shota, Shkurte, Margarita etj!!!

Me te ardhme ne politike: Nexhmie, Jozefina, Ciljeta, Argita etj!!! smiley

Cool & wicked: Laura, Sandra, Olivia, Melisa, Elisa, Anabel, Isabel etj

PS. serioizisht tani --- kam vene re qe shume shqiptare u vene femijve emra te huaj por spelling si ne shqip jo si ne gjuhen e huaj nga e ka emri origjinen, psh Eduard - Edward ose Elizabeta - Elisabeth. Kjo mund te shkaktoje probleme vecanerisht nqse femija jeton jashte!

Une e kisha zgjedh Bora

 Une preferoj emrat e shkurter, Ana, Aida, Viola, Ledia. Nje ishja ime e kish Onisa emrin, se di pse, por e kam shume qejf si emer, per nje femer. Me jete mbesken!

Flm! Onisa me pelqen edhe mua..

 Ose te mrekullueshmin Julia, qe mund te shqiptohet edhe Xhulia. Bilingual, si thote Sala smiley

kemi xhulia ne fis Big Grin

 heneza

e bukur dhe kjo klesi.. rrofsh..

 PO TE KRIJUAR VETE PRANOHEN,SE MBASE NA LIND NDONJE EMER NE MENDJE smiley

 po si t'i thuash henezes me perkedheli se, henezez? smiley

hënëzka smiley

p.s. Ciao Trop smiley .

 ciao trop sa me kishe munguar.........

 ..........

Mua me pelqejne emrat e djemve per vajza: Andrea dhe Luka, per shembull. Nga keta "shqiptaret" Dea, por po s'u be shume e bukur do te jete hall i madh smiley .

 

 Learta   Jola    Oneida    Zheis      

 

 EARTA

Eshte emer shume i bukur, edhe nga pikpamja sematike edhe etimologjike (emri i vajzes se Dodones) dhe i perdorshem (Ea)

Emri ne fund te fundit nuk eshte gje tjeter vecse nje konvencion.Une jam partizan i trashigimit te emrave te familjes.Shume prej nesh nuk e bejne kte' sepse mendojne se jane emra arkaik' apo troc me thene emra katunaresh.Me ka ngel ne menje nje amerikan qe ishte ktu ne qytetin tim e kishte emrin Roy dhe tre breza kishte' qe trashegonin kte emer.I jati Roy ishte gjalle.Kur une e permena si argument me i shokun tim per te trashigu emrat e familjes,ai me thote se ai ishte emer amerikan.Po kush na qenka kriteri per te percaktu hijeshine e nje emri a me thoni nje cike.Shiko, emri i mamit tim ka  qene DAVE,e une jam beqar,po nese nje dite do bahem babai i nje vajze,emri i saj do jete DAVE,siku qielli e toka te bashkohen bashke...

Kurse une nuk jam partizane.. jam gjermane per trashegimine e emrave te familjes smiley.. perderisa ai femije po vjen ne jete duhet te gezoje emrin e tij.. jo emer te ritur te gjyshes apo stergjyshes.. neser pasneser jam e bindur qe ky femije nuk do te jete happy kur ta marr vesh.. ne e kemi ne familjen tone nje emer te ritur.. ajo goca eshte sot 20 vjece.. goca e xhaxhait tim.. vdiq gjyshja i vume emrin e saj..ne asnje menyre une nuk ia vendos emrin femijes tim.. secili ka mendimet e veta.. jo se them une keshtu edhe eshte keshtu..ndoshta ti ke te drejte ne mendimin tend.. secil gjykon dhe vendos ashtu sic e mendon..  

Ndersa per mu ai femij qe vjen ne jete,vjen dhe per realizu vazhdimsine familjes.Njerzit tane qe nuk jane me,sipas meje,jetojne permes nesh.Te gjithe kemi trashigu pjese te karakterit te tyne,cehere te ftyres,ngjyren e syve apo cofte dhe nje tik nervore.Dhe sdo kishte gje me kuptimplote, qe femijet tane te mbanin emrin e tyne...

une them veje "Republika".

Po shkurt si ti therrasim sheme? smiley

 Bika..

 Tashi ti a ke nevoje per emen qi shqiptohet dhe kuptohet lehte n'perendim apo n'lindjen e mesme?

donika

e kemi nje Donika ..

po marika?

Marigo? smiley

Na thuj ca u vendos  ketlina

 Emma

ps: Lura, ste kujton televizorat ??? smiley

 

Mikela? 

o ketlina, po shqip shqip e do emrin megjithmend? 

Aferdita? Afrodite??? aj laajk it.

Big Grin shume shqip e duam...

shume shqip? 

Shqipe smiley

po mire pra, me shqip se aferdita/afrodite e doni ju? po eshte te pakten 3000 vjet shqip o ketlina... edhe eshte emer qe e njeh dhe bota, apo jo... plus eshte klasik fare... plus perendesha e dashurise??? ken it get eni beter? thuaj ishalla nuk u del djale atyre... djale u dalte, po jo ta quajne Aferdita. smiley

Aj egri smiley

Do e sjellesh koken ti apo jo? 3D Smilies,3D Emoticons for MSN,Skype,Gmail,Email,Orkut etcU beme lemsh dhe ti s'po na e var asnjerit.

Po Nereida, si te duket?  Me pelqen. Edhe Juliana me duket goxha emer... smiley

erdhaaa.... e shkallmove komjuterin smiley Nereida sme pelqen.. Juliana cka..

Kishe ndonje emer tjeter? Big Grin Mbesken nuk ta jap per djalin tend joo mos mu lut kot Big Grin

Degjo ketu ti, se mbesen s'e jep ti... nje mbese qe doje te jepje para nje jave, ma la nipin ne tako! E kisha alamet nipceje. More vesh, mora thuaj. Ta pish ne kupe e kam. Ja keshtu. Po jeni bere ca ju intelektualet e sotem... qe mazallah se ju hyn kllase punetore mbe shtepite.

Juljana eshte emer i mrekullueshem. Sa per kulture, Juljana e pare qe kane pare syte e mi, ka qene yll fare, saqe behesha lulekuqe kur me shihte. meqe ra fjala... te burrnia. smiley

Po keshtu si e ke nisur ti, ta them une ku do perfundosh me keto "s'eshte gje, e s'me pelqen, apo, c'ka... etj etj etj"... do perfundosh e do na thuash ndonje dite qe lindi Xhevrija e vockel, apo Bedrana, apo Nafija, apo Hatixheja... e nje Zot e di se c'emer keni per t'i vene engjellushkes.

Jo mire, jo. hic mire bile.

ishalla eshte djale! more vesh? smiley

PS: mora thuaj. smiley

Keti,sikur ne rrethin tim dikush te priste nje vajze,pa dyshim Elena(me theksin te e-ja pare) urime motres,paste lindje te mbare,e mbase me vone do na e tregosh ne foto krijesen?smiley

Flm xheni po Keti ma quajne motren.. smiley

Ka per te dale nje goce shume e bukur, jam e bindur per kete se motra ime eshte yll smiley

Patjeter foton dhe emrin kam per ta prure.. dhe ai qe eshte fituesi nga peshqit ka per te marr nje dhurate simbolike.. nga tezja.. smiley

Ketlina, na thuaj kush emer do fitoj smiley

 Eris, iris, erida, irida, eriela, Donila, Najada, Ruxhiada, Jonida, Sibora, Laerta etj etj 

Emra Shqiptar me konotacion "naturor dhe ngjyror" :

- Flaka, Henza, Diellza, Manushaqe, Vjoleta, Roza, Manjola, Bruna, Kaltra, Pranvera, Vera, Blerta, Bora, Debora(h), Dylbere, Yllka, Xhevrie

Emra Shqiptar me konotacion "futbollistik dhe sportiv" :

- Ronalda (po, po, shikoni listen e KQZ-se po te doni !)  smiley

Emra Shqiptar me konotacion "patriotik" :

- Abetare, Vlora, Flamure, Kreshnike, Shqipe, Fitore, Clirime, Pavaresie, ....

Emra Shqiptar me konotacion "politik" :

- Liri, Arta, Ledi, Majlinda, Valentina, Megi, Eliza, Arenca, Jozefina, Rajmonda, Luiza, Erisa, Edvina

Emra Shqiptar me konotacion "kengatoresk" :

- Sony, Soni, Fjona, Valbona, Alda, Romina, Klejda, Mrika, Ciljeta, Elvana, Sinane, Bigmame, Bigbastame, Kastrozisa, Arjançane, Flutra   smiley

Emra Shqiptar me konotacion "naturor dhe ngjyror" :

Salie

Emra Shqiptar me konotacion "futbollistik dhe sportiv" :

Salie

Emra Shqiptar me konotacion "patriotik" :

Salie

Emra Shqiptar me konotacion "politik" :

Salie, Jozefina, Xhozi, Demokrate...

Emra Shqiptar me konotacion "kengatoresk" :

Salie, Ciljeta.

...................

O Lefty, mos thuaj qe s'te kish shkuar mendja te keto. smiley

po beje me mir sali se le nam smiley

sa te dhembi Edvina ty mor RulesZot ^^

Por permenda Lirine por shejtan smiley

Margo

(nderkombetar dhe me rezonance shqiptare - Marigo & Margerita)

edhe ne  mezi se po  presim nje vajze keto dite

asnje emer nuk me duket i pershtatshem per vajzen tone, c'me pelqen mua nuk i pelqen burrit dhe ansjelltas

nuk dua te zgjedhim nje emer qe eshte ne mode se moda iken shpejt

por mua me eshte fiksuar emri Hélène (ka shume dmth) , ndersa burrit emri Vanessa qe eshte nje lloj fluture.

Thone qe kur shikon femijen atehere e kupton c"emer i pershtatet, te shohim me c"emer do perfundoje............., vetem te daaaaaaaaaaaaleeeeeeeeeeeeeeeeeee

shpejt

 

 

 haj me krahë të lehta! smiley

flm shume

 Elida, ti meqe je ne France, pse nuk merr parasysh emrin Vivienne? Shqip Vivien, shkurt Vivi smiley

Elida, po e deshe emrin per France, vija goces emrin Francez, qe te mos kete paragjykime ne jete e saj me vone; nese e do per shqiperi, vendosni ç'fare te doni smiley

- Vanessa eshte emer i bukur, sidomos kur mendon per Vanessa Paradis ^^

Kujdes me Hélène, se ka pasur nje seri TV ne France me shume sukses para ca vitesh : "Hélène et les garçons" ...

- Harmony ose Harmonie eshte emer i bukur, sepse pak me i veçante se Elodie apo Mélodie

- Sophie dhe Charlotte me pelqejne personalisht ^^

 

shkruaj emrin time izabela smiley ose elisa

Briseida (emer puro ILIR).

Me ne fund te dashur miq erdhi ne jete mbesa ime ne Itali me emrin *** Emma***. Eshte si nje engjell i bukur smiley.Jam shume e lumtur dhe ju falenderoj nga zemra per ndihmen e vyer qe me dhate per ti gjetur emrin.. Nje falenderim special eshte per te gjitha ata persona qe e kane vleresuar dhe jane te dashuruar me kete emer..duke filluar nga Mangnuni, Bradi dhe EH. Nga tezja e goces dmth une Big Grin keni nje qerasje Big Grin

Urime teze Ketlina! Jete te gjate dhe te lumtur engjellit Emma smiley

 

P.S. Mangnuni i bie qe te jem une?  smiley

Te te rroje mbesa, te rritet e shendetshme, e lumtur dhe ne nene e babe prane. Bashkohem me gezimin tend, teze. smiley

Jete te gjate mbeses teze,hajt ishalla dhe tezja me nje goce.

Urime urime urime... smiley

 Me jete gjate mbeska, Ketlin!Zgjedhj shume e bukur emri.

 Urime Teze, te te rroje mbesa, dhe ishalla ne koken tende  (mos po gaboj).......lol

  • Odeta (Emer Ilir, vjen nga emri Audata; Priceshe Ilire(e bija e mbretit Bardhyl) e cila u martua me mbretin Filip te Maqedonise, Mamaja e Aleksandrit te madh)
  • Lura
  • Brikena (Priceshe Ilire,vajza e Bardhylit dhe nena Cleutius)
  • Andia (vjen nga fjala shqipe Anda,deshire e madhe)
  • Gea (Zotja pellazge/Helene e Tokes)

 

Mangnum smiley, Teuta, Brad, Spiritus, Alidems (nuk po gabon me kismet te zotit) shume shume flm, perqafime miqesore..smiley

Ishte kenaqesi qe kontribuam sadopak smiley. Me pelqeu shume zgjedhja e emrit smiley

Perqafime,

Magnum smiley

Po magnum o teze magnum,se na e bone akulloren me fiksime.

smiley tani e pashe, qyqaaa qyqaaaa na fal seriozisht se pa dashje te shtova nje n kot (eh kur eshte robi i lumtur si shofin syte cfare shkruan Big Grin)

Brad, te falenderoj per kujdesn smiley

Ketlin, pa merak mi, nga lumturia behen  lapsuse  me te medhaja se kaq smiley

Me jete te gjate ,zemres se vogel .....shendet dhe lumturi ! smiley

(S)   (*)   (I)

Ke qe ne 5 prill e si ke vu emrin ? Vuri moj emer goces se le nam ?

Po e ke per te mos bo mo kalamoj vurja

Mirseerdhe !

Po do bosh mo te tjere vurja

Pariana !

Dhe keshtu je e lame dhe me kulturen pellazge dhe me ate te popullit Maja . Do kesh pak probleme me kulturen Xhibiste , po kalimtare do jete

Ok ja s'po ja prishe xhaxhi idrizit po ja plotesoj deshiren por jo me emer Mirseerdhe por me nje emocion nene per lindjen e djalit te saj.. smiley

 

 MIRË SE ERDHE BIR! Biri im,fytyrë  ëngjëllore,si drita, si hëna, si yjet.Pëshpëritur, belbëzuar, kënduarsi zog, rritesh si lastar i bukur, me sytë që shkëlqejnënë mijra thërmija dashurie. Prej mallit, tretem, sa herë që nuk të kam pranë.I ëmbli vogëlushi im,vocërraku, që shpirtit timi jep jetë,i jep shpresë, i jep ëndrra.Të puth, të shtrëngoj fort, të ledhatoj me ndjenjë të ngrohtë.Parfum nëne, pa ngjyrë, pa lëng, pa çmim, aromë shpirti, aromë dashurie, më fal pa fund.Qengji i vogël, etshëm thith nga gjiri im, qumështin e bardhë. Ashtu siç kam thithur edhe unë, nënëdashurën time.Sa shumë kam pritur për këtë çast.A të kujtohen shpresat e mia,Ëndrrat, ëndrrat dhe prapë ëndrratqë thurja për ty  në vitet e gjata të pritjes,Isha vajze , isha nuse,mezi ç'prisja të bëhesha nënë.Mirëseerdhe bir!O yll, o dritë, o hënë…  

 

DJALIT TË VOGËL.Mbi projektin tënd bir,si bora e shtruar përmbi letër,hodhe gjurmët e duarve të brishta.Vjeshta lëshoi gjethet e verdha të kuqe, nuance të jeshilta.Imazhet e tua nëpër vitesi ëngjëj  të rritur flatruan,nëpër zemrën time, kaltëron i qeshur.Bir! -   sa shumë të dua .“Është rritur”, më pëshpëriti ndonjëhërë hëna,E ulur nga një qoshe qielli,dritë lëshon,nga kacurrelat e tua të derdhurahije mbesinmbi  projektin tënd. Si kaltërsia e jetës mbuluar,do hedh hapa mbi shpatullat e mitura.Ti po fle bir, bashkë me ëndrratunë përkund  rritjen tënde përmes rreshtash me dashuri nëne.Bir, mbi jetën tënde jam dielli,Jam qielli i syve të tuPlot qumësht hëne…. 

urime per mbesen!! A behemi krushq? smiley

 Alba . Po i vure kete emer, je e nderuar, sepse behet i njohur emri i vendit tone Albania . 

do e kemi parasysh heren tjeter Pjer.. smiley

Teze,kam gjet nje emer tjeter te papare,Arlinda.

Pse ore gjithe emrat e dashnoreve te tua do i ve mbeses une? smileysmiley

Po jo mi teze,nuk gje,sharra ne gozhde me kete smiley

Amra(ne gjuhet e lindjes : Agim)

 Ajma

Matilda

 

ilira ja ka vene vajzes nje kushua im ne france,,,nqs nuk keni pikpamje lubonjiste .emri duhet te tregoje prejardhjen per mendimin tim ,se xhoel dhe rihana ka edhe ne liberi

 

Po ja ka vene mor emrin mbeses Tezja,apo dhe tezja......hajt ishalla mo.

Severem.... per race gocash nuk ka emer me t'bukur...

Severem lule n'saksi smiley

mos ke dash me thon Servet/e?

 Hera

Dielleza

Vjosa

Dea

te te rroj vajza e te rritet me prinder

kur tja cosh emrin na thuaj

kur tja vesh emrin na thuaj

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).