Milan - Inter nesër. Gjithë tifozeria këtu. 

114 Komente

Forza Milan!

Ca ore me oren lokale ?

 Forca Milo!! Forca Milo!!

Belul, gjej filmin...

topi eshte i imi, penalltine do e gjuaj vete.  tha djali i beut.  mengjese lufte.smiley

 Il derby wont go down!!! 

Up, Up!!! 

 

Prej teje Julo dua pergjigje te sakte,me ke je neser,mos e bej si heret e tjera qe je me ate qe fiton.

Inter, ja që tani ta them. Një gol Sneijder. Ky gjithnjë shënon në derby. 

Ok,mbaj Schnejder ti,neser 3 petlla ha ai Snejderi jot.

 ore ti.. ti nuk e njef Wesley-n një herë...

Unë e kam rrit me këto duar, e mbaj mend që të vogël, që kur i kishte të gjitha flokët. Ky tip, luan si i droguar kur ka derby. Do një njeri të shpëtojë botën në një moment të keq? Ai është Sneijder. Është min e 90' dhe ka fitu Interi një goditje dënimi? Do e gjuajë dhe do shënojë Sneijder. 

Wesley Sniper. 

Milan-Inter 3-1.

Lumindrin e dua neser 90 minuta ketu.

shokuese!!! 

Reali sapo ka humbur në shtëpinë e vet me Sporting Gijon! 0-1. 

Për gjys ore fillon derby. Ku janë sportdashësit mer??

 

 Mos, sa keq, edhe Celsi barazoi me Stoce-n 1-1 jashte sa turp...

Paske hapur teme me vete, fascista interista? smiley Shkruajta gjithe ate paragraf te tema petlles dhe po thosha s'paska tifoze derbi sot... Hajt me kembe te mbare Djallit! smiley

yes yes yes, e kisha hap që dje. smiley Ti nuk e pe se e kishin zhyt poshtë pisat e peshkut. 

Si po dukeni sot, do e fitoni apo jo? Unë kam qejf që "tju lë" ta fitoni... po vështirë... 

Shumë pikëpyetje keni në mesfushë, Ibra ju mungon... Interi duket më solid. 

Shofim. Suksese. smiley

 

Mire e bere, meriton vemendje te vecante! smiley ibra mungon, po ishalla ka mbledhur mendjen Pato! Lere Shnajder sonte, behu me Van Bommel. smiley

 Harruat Seedorfin...Edhe ai orange ka qene dikur...

S'e harrova, po s'e quan Oranje ate. smiley

 Emanuelson gjithashtu..

Me mire qe e hapen vete temen,do thone ca i bome vetes qe e hapem,nejse Milan ne plan te pare sonte.

kalofshim nje mbremje te mrekullueshme 3 -1.

Te lumte goja ty! Zemra, memi, zemra! smiley

Teuta ti qeke tifoze, hm, ishalla fiton skuadra jote. smiley

[mos me thuaj qe je burre dhe po shkrun me akonton e grus te Peshku...lol]

Jo, jo, BP, femer jam. smiley Break a leg Milan! smiley

GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL

(gol, gol, gol) smiley

 sa shpejte e bone mer...

Mos na merr me sysh, amon!

 ah Pato...

 

Sa keq qe Sneijder nuk lozka sonte.

 Luan shnajder, po nuk po e shef ti...

po po tani e pashe,doli tek tifozat.

 penallti, arbitri nuk e dha per Milanin

 hehehe simulimi specialiteti i MIlanit

Tongue

sa eshte ndeshja deri tani?

1 me 0 per Milanin.

1 me 0 per Milanin shoku.

thnx guys

Kundersulmi i Milanit shume lart.

Real Madrid po humb 1-0 deri tani

 BP, s'qeke azhorrnu mire, ajo ka nja dy ore qe ka maru, tani pritet me fillu Barça....

ke t'drejte sa e pashe. Barca duket se do  e marre kete vit.

 20 min e para milani ishte me lart, pastaj ndeshja e baraspeshua. Ai eto, desh i vuri ne siklet, nejse, Une jam me Juven, por ajo eshte bo moot fare, por kom qef te fitoje Milani. Interin se kam duru, mot e jete....

DUE ZEROOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

Prape bertite para meje?! smiley Madonina, che serata! )

Te tretin e ke ti smiley

Me ca llogari te shpejta, ate birren me takon mua te ta jap smiley.

Ka kenaqesi me te madhe?

Cila rrusho? smiley 

Ndeshja pra smiley

Tani, kjo kenaqesia ime me thene te drejten eshte pune mullinai smiley.

Qysh mer s'e bete tre ..... ncncncnncn 

Teutone, birren duhet t'ia japim cunit...vetem dy net ka qene zgjuar, Inter Bayern ku fituan dojcat dhe sonte! smiley

Tezes iu dashka me bo pune me bindese po thu ti me e da mendjen nipi? smiley

Hallall nipces, me llogari teutone e jystifikojme edhe ket te sodit smiley.

smiley Ne dore e ke, te kam thene, une nuk nderhyj te zgjedhjet e tij. smiley Tashi lind problemi: mire qe ndenji zgjuar si shans...po si ta vej ne gjume tani qe i ka syte poc!

I thuj nipces qe do te te cojme ne vendim me te bukur ne bote neser, e do flej qiqer, me sweet dreams smiley.

Dor me nji se funksionon per te gjitha moshat smiley.  

Po e provoj sonte! smiley

Robinjoo eeee boll......

futbolli italian shume dobet.... 

 E fituat mer? shyqyr!! 

 

Me duket se do t'i them Shnajderit: Ma va a scoreggiare, vai! smiley

si mos ta fitojne? njeri ekip ka 35 vete, 11 ne fushe + 24 te peshku. Ka shku puna aty sa kane marre dhe Gocat ne loje smiley

Go Teuta Go smiley

BP, s'jemi shume, dukemi se jemi te zellshem fort! smiley Ja une dhe Brad jemi me Milanin, por jemi sa per 24! Monda me mbeshtet se jemi tifoze gjermane...

Po leje se nuk thu shyqyr qe s'ka qene ketu verdalle per Boterorin smiley.  Mire me kaq thuj s'na ka pa me ashtu emocionesh smiley.

PS: Thuje vete tani, shuj Brad smiley

oh tani dhe Monda o futbolliste smiley n'kohen teme gocat bojshin burek e cunat futball.

eh po plakemi tani...dhe rezultatet i marr ka cuni, mu m'ka ra interesi pak smiley

ok here is is now:

GO GIRLS GO smiley

 

[Brad, kur te behesh fan i Desperate Housewives, do them go Brad go,lol]

BP, me shume respekt, po per kete muhabet po flet tip hajde sportdashes/e t'iu tregoj arrat.  Ne te falim, se je i ri smiley.  

BP ktheje nickun boje BZ,Burre Zamoni.

smiley

jo Monda, vec me vje mire qe gocat bejne tifo. U jom i epokes Rrumeniges e cim muces...lol. Brad- burre i vjeter me mire smiley futbolli im fillo e maro me kalamojte te parku, perjashto noji neshje bote qe boshatis rruget.

-----

Nje personal story. Ne stadium po lute Tirona [Monda e qujshin 17 Nentori athere, sot demokratet mund ti thone 13, ti lejm ato ta zgjidhin] e ishte neshje e forte. Kercisnin komet, berttitje per albitrin e sa shume rremuje, neshje per titullin. A. Kola kishte lene Mustaqet, spo lute me shpirt po pak i vjeter e i ngadalte. Se si ju dha shokut tim u cu ne kombe duke e share Keq- po e shau 0.5 seconda me para se te gjithe te tjeret smiley LOL. Pataj disa tifoza te tjere. Pak qetsi, me pas nje djale i beshem gati 30 nje rresht para nesh kthehet:

-po pse na sha me familje mor vlla, ai kot si ka lene mustaqet, shaje nga mustaqet.

Ne ishin studenta tre cuna t'njome, ai ishte me nja 5-6 cuna t'forte lagjesh. LOL...Po si duket ishte mesu duke nigju asoj te shamesh. Pastaj s'ka burre qe rrifet me nje stadium smiley

5 minuta later Kola bo gol. Te gjithe u cume kola-kola-kola...

BP, thjesht humor peshku smiley.

Qesha me habine tende, se eshte fakt i njohur qe cupkat e peshkut s'para lene radhe kur vje puna per tifozllek smiley.

S'kemi c'ti bejme qe kane dale petet e gatshme tani e kshu zhvillimesh teknologjike qe na japin mundsi me pa dhe futboll, edhe me bo byrek etj etj etj smiley

S'kam pare ndeshje stadiumi ne Shqiperi smiley.  Keshtu qe thnx for sharing smiley.

nuk e dinja kete fakt, me shokoi pa mase smiley

Most te shifsha Brad-in e alidemsin do m'dilte fotball gocash - e ajo eshte shok x 2 per mu.lol

Neshja maroi, po do zihemi i dite per kete futboll dje e futball sot Monda...do zihemi keq smiley ja po filloj vec me kete sa per hapje...e pas ca javesh ma bo i come-back...

Fubolli sot me duket sikur luhet nga Sissies. Ka qene sport burrash qe luhet nga meshkuj qe 10+ years smiley pak ka pak m'doli ka shpyrti.

[ kjo ska te beje me sisters, grate apo gender smiley]

 

BTW Te kujtohet Pushkash? [ferenc] e kam pa live, kur gati Magjaret e moren kampionatin botror, gati...jam that Old.

S'behej fjale qe s'e kam pare por as me kujtohet smiley.  Thnx again.

Une jam i cik Deutsche-centric, keshtu qe s'para shoh me tutje smiley

Muhabet e sherr futbolli kur te duash, sa te duash, eshte kadaif e bakllava smiley.

gatiiiiii

GOOOOOOALLLLL...3! smiley brad, e kisha bere gati, vetem shtypa send! smiley

 hajde urime per kete ndeshje!

Rrofsh pushi,ne gezime ju ardhshim.

Faleminderit! Ti vazhdo te na sjellesh muzike te mire se Interi kete pune ka. smiley

jeni te mirepritur ne fund te kampionatit!

Tongue

 Barça akoma baraazim

Hajt urime për kampionatin. Nuk shkonte të dilshit pa gjë gjithë sezonin. smiley Interi s'i ka tret hala akoma tre trofetë e vjetshme. 

Tani u barazut në kampionate me Interin 18-18. 

 

 Ndoshta barazohemi me kampionate, por Interit me mesataren qe ka, do i duhen nja 160 vjet per te patur aq Champions sa Milani, gjithnje nese Milani s'fiton asnje kupe gjate kesaj periudhe. smiley

 

Ndeshja mund te kish perfunduar me golavarazh me te larte, sikur ai bytheshkunduri, Robinho, te rraste ndonje petull tek tuk. Sdq jam i kenaqur per lojen e shprehur nga çunat. Qiao!

Milannn smiley

Kur pashe mbreme qe kete teme e kishe hapur ti me Forza Milan,thashe: Ka me bo vaki i gjo sonte smiley

E boni Barca,kam qesh me lot,ky komentatori Spanjoll i modh fare boooo gati 20 sek gerthet gol...shume i modh.

 Eshte hera e pare qe degjon komentator spanjollo-latin? Kane nja 50 vjet qe ia bejne ashtu smiley

Amon mor burre na ka bo Lad Grillo me hije.

sikur te mos ishim njezeteperpjete pike mbrapa, kjo ndeshje do te me kishte rregulluar humorin. eshte gjynah te shohesh se ke ke ne krye te kampionatit, me apo pa krahasime.

Mos u merzit.

 me Cagliarin apo me Genoa-n? Big Grin

ti me kthe pergjigje andej nga elvisi, pastaj fryhu si nje interist tipik smiley

u me fal, me duket se paskam prekur ne sensibilitet palermitan (ne mos bolonjez)

Tongue

 ke prekur ndjeshmerine e 2 titujve te vjedhur - s'e di cfare poci te ve pas kesaj.

Amon mos me thuaj qe je me Palermon.

#-o

 "2 tituj te vjedhur" - nuk e shoh dot situaten kaq bardh' e zi ... ka nderlikime te shumta qe ti si palermitane e thekur nuk do te duash t'i kuptosh 

no poc

nderlikimet i kuptoj une, madje plot me topa smiley ja dhe nje smiley, por mendoj se ne nivelet e korrupsionit qe kishte arritur, dhe jo se ka zbritur, futbolli italian, fakti qe skuadra ime u zgjodh per kurban s'me pelqen fare, e aq me pak me pelqen qe nje skuader si interi, arrivistja me e paster, perfitoi aq shume. le te themi qe interi me duket pak si lsi-ja smiley. une e kuptoj qe ne na sakrifikoi federata italiane se e dinte qe mbanim me shume, e na kushtonte me pak, po s'ka lezet te perfitosh keshtu nga kompleksi i superioritetit dhe rrjedhimisht kompleksi i fajit i skuadres me te forte smiley

si lsi-ja

ububu, paska rrenje te thella urrejtja ndaj interit

 

dhe thuaj pastaj qe nuk e sheh dot jo bardh' e zi

interi: arriviste me tipare l's-iste, 

palermo: kurban/e sakrifikuara/qe mban me shume/superiore,

gje qe na kthen tek tipari kryesor i tifozeve te Palermos: fryrja tipike Smile

Tongue

haha llogjike e sakte, qe e nxjerr zbuluar fryrjen time tongue in cheek, duke pasur parasysh sa shume e sa mire po mbajme.

pa merak se bota e rrumbullaket eshte; psh tani duket te jete momenti i ketyre Dinjove Big Grin ... keta po qe nuk mire/mbahen shume Tongue

 

Monda me ike?

Ja ku e ke Pushkash,  brenda ne Bernabeo. Duket si me qene dje smiley Fredi [di stefano ishte aty also]

 

ne foto thote:

Ferenc Puskas

Top Scorer of XX century

512 gola ne 528 ndeshje

Qesh nje muaj fa, ne Bernabeo, cuni maro per futball, eshte i vogel akoma por me i gjate se une. I eshte mush menja qqe do bohet lojtar i Realit nje dite LMAO. Ndoshta do besh cheer per te smiley Eh. Konferenca a shtypit, ku ulet lojtaret etj. Ate dite Reali nuk kishte ndeshje. Bera nje foto me Murinjon -digitale of course. Reali lute me La Corunjan ne north...kut kthehem ne London lexojqe nje crazy fan kish dashe ta vrase me thike, u plagos pak bodyguardi i tij.

 

Tash back te sherri jone. Monda sec eshte nje plesht sot, e quajne Mesi me duket, Lionel, qe Plaku ketu thote, Mardona do e mate ne gju up and down ne 15 minutshin e pushimit si xhonglim, Pele sdo i blite as akullore Kalci do e hate me gjithe kpuce e cte them une me.

Sa per gjermanet, maj men se kur Augentaleri vrau kemben kam ndenje 3 vakte fasting. Kaq felle e kam ni futbollin. Then smiley

BP, po do merremi edhe me ndonje pune cupkash smiley.

Sa per sherr, pleshtat si puna e Messit e bejne zbor kalamojat e skuadrave nen 21 te Deutscheve smiley, sic. 

Akoma duke argjiru ketu, si FCB fan.  Sot e thyem per inat mullixhiu, e per solidaritet miqsh e mikeshash teutonesh.  

Mire u lexofshim ne tema te tjera futbolli, se si Deutsche-centric qe jam, eshte tulp qe ndenja kaq shume smiley

Perkundrazi,na ke nderuar me pranine tende.

 E mori dhe Barça kampionatin e vet. BP, po të ishe paaaaak po pak fare tifoz i Barçës, do të rekomandoja një dok. të shkëlqyer për Katalunjën dhe Krujfin: En un momento dado titullohet.

 

leeuw, une e kam pare kete dok-un. e di historine e titullit: ''en un momento dado''?

Barca te bo tifoz vec me e pa i here si qytet, per mu me i burkuri ne Europe smiley Me pelqejne si futboll kane magji e kur permenet Krojfi me pelqen dhe me shume. Po kerkoj ne internet, po ka vec copa te vogla smiley

ne pac link.thnx. smiley

 Belul, e di ore si jo. smiley e ka thënë në spanjisht si përkthim nga hollandishtja. Edhe u bë hit në Spanjë. smiley Gjithkush e përdorte. smiley Madje e tregon tek dok. sesi e tha... po e ke parasysh, që kërkon të thotë diçka, pastaj krruan hundën në mënyrë krujfiane - është epike krrujtja e hundës like Cruyff! Edhe pastaj me dorën dhe gishtin tregues duke e ulur poshtë thotë - dado. Pas kish thënë më parë "en un momento" EPIKE. 

Të ngrihen qimet përpjetë kur dëgjon gjithë Kamp Nou të thërrasë në kor: Joooooo-haaaaaaan, Jooooooo-haaaaaan. Ata e thonë me theks, që tingëllon si Xhohan. 

Pastaj para stadiumit kur thotë: Solo dios sape .bla bla bla... a eso momento fantastiko. GRANDE JOHAN. 

Barça duhet të jetë qytet vërtet i bukur BP... skam vajt e kam shumë në plan të vete... kët dëshirë ma ka injektu akoma më fort një dok. tjetër që kam pa për Gaudi. smiley 

shife me torrent, ashtu e gjeta unë.

 

brovo leeuw. e dike historine.  kjo eshte nje shprehje tipike hollandeze: op gegeven moment, shqip: ne nje moment te dhene, ose: ne nje moment te caktuar.  por kjo shprehje nuk ekzistonte ne spanjisht.  JC , kur foli para tifozeve spanjisht, e perktheu fjale per fjale nga hollandishtja ne spanjsht. en un momenta dado.smiley

po ate shkrimtarin spanjoll (katalanas) qe flet me emocione (gati sa sqante) per Krojfin, e mban mend kur thote:  Krojfi nuk na dhuroi futbollin e bukur apo krenarine e humbur neve katalanasve,  por ai pasuroi edhe gjuhen spanjolle.smiley,   i referohej shprehjes: en un momenta dado.  pasi kjo shprehje perdoret natyrshem tashme ne gjuhen spanjolle.smiley

 Ka dhe një shprehje tjetër që e ka fut në gjuhën spanjolle: gallina de piel. që i thonë "lëkurë pule", në fakt në hollandisht duhet të jetë, fjalë për fjalë "pulë lëkure". goosebumps i thonë anglezët. 

Belul, kjo ndodh me dylingualët. Psh shqiptarët këtu, fillojnë e flasin shqipen duke mendu greqisht. smiley është sh për të qesh. Kam kokëdhimbje thotë tjetri, për ponoqefalin. 

Ajo gruaja kishte të forta, që kish rënë në dashni platonike. E kuptova që kur e pashë tha që era esso! Era esso. smiley

Krujfi është i famshëm për shprehjet e veta... ka dhe plot e plot të tjera. 

Për futbollin italian kishte thënë: they cant beat u, but u can lose to them.

po per shprehje filozofike, eshte i madh JC-ja.smiley,  ja nje ''quote''  nga JC dikur, kur ishte trajner.  po motivonte lojtaret:   djema, nese ata nuk fitojne ndaj nesh, atehere ne nuk humbasim  nga ata.smiley

 

pastaj ne shqiptaret,   me keto perkthimet dirkte, nga shqipja ne gjuhe tjeter, kemi bere shume te forta. p.sh  njeri ketu ne Hollande, perpiqej tu thoshte ne hollandisht ca miqve hollandeze qe i kishin vajtur per vizite ne shtepi:  u ardhshim per te mira e ne gezime.smiley

I madh i madh, por perpara finales se Champions kunder Milanit, ne 1994, deklaroi "E vetmja gje qe nuk di, eshte rezultati me te cilin do fitoje ndeshjen Barcelona" ... dhe mori nje leksion futbolli qe akoma sonte i del ne enderr e i shtremberon hunden. Nuk u ndal, shau edhe Desailly atehere, tha qe ishte nje "punetor futbolli" pa asnje teknike, e fappppp Marceli ia rras nje gol alla Del Piero ( si ai kunder krauteve ne 2006 ne Dortmund). E bishtin ne shale Johanni, Romario, Stoichkovi & co. 

E forta eshte qe Barca kish bere foto me kupen qe perpara ndeshjes smiley

Si lojtar nuk e diskutoj Cruijff, me siguri i mrekullueshem, por si njeri, shume mendjemadh, arrogant, e prepotent.

 Ej, po ndonje tifoz me Parma fc ne serie A, a ka te peshku...?

Steve Jobs Presenta il nuovo "iPato" per inTRErist 3Dit Derby Edition... smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).