Kryetarja e Kuvendit, Jozefina Topalli, e cila mbërrin në mbrëmje në Bruksel, pritet që të kërkojë publikisht falje në Parlamentin Europian ndaj eurodeputetit të majtë Viktor Bostinaru, të cilin e ka akuzuar si të korruptuar.

“Ajo cfarë ka bërë ajo është jo vetëm e paprecedentë, por dhe e papranueshme për Parlamentin Europian. Ajo më ka akuzuar mua qartazi mbi dicka që nuk ka pasur asnjë motiv pse ta bënte, asnjë provë dhe kjo është arsyeja pse Këshilli i Kryetarëve kërkoi zyrtarisht nga presidenti i Parlamentit Europian, Buzek, që t'i kërkojë zonjës Topalli që, ose të kërkojë falje publike, ose të sqarojë publikisht se ajo tërheq akuzat e bëra”, ka deklaruar nënkryetari i delegacionit për Ballkanin, Viktor Bostinaru.
“Deri më sot, ajo nuk ka arritur dot që ta bëjë një gjë të tillë dhe ka mundësi që nesër ajo të jetë në gjendje që në njëfarë mënyre t'i kthehet kësaj cështjeje”, ka ka shtuar ai.

 

139 Komente

 E ku eshte Incidenti ketu?

E ka akuzuar per korrupsion,kjo eshte akuze dhe jo incident,i majte mo.

Ka hap Goxhaj mode te re.

 Me gjithe rrespektin,je jashte teme.

Pse valle? Thua te mos kete ky ndonje lidhje me Sorosin? S'e besoj dot!

 A lezetshme kjo demokracia kur funksionon mire smiley  

... me shave? jep pergjigje.

 a e din kush se c'fare paska than Topalli?

 E ku pysim ne, na ka mesu xhaxhi, qe ti derrmojme armiqte...dhe kjo eshte nje nxenese e zellshme.......

... per zhelesh aty... u bo ky... ene s'hyn ma... ene s'hyn ma... ene s'hyn ma ma... ta marrin vesht tan bruksela...

hahahahaha

 

Po pra mire e ka Bradi. Nuk quhet incident po nuk pati nej thike te ngulme se u hoq flamuri PeDes n'Kamez. Pastaj asaj ja ka thone Flamuri qe Bostinaru eshte i korruptum.

Po jane rrace qe s'kerkojn falje, jane rrace burracakesh. Genjejne, pa turp , publikisht dhe nuk thone me fal. Burra te ligj, ne kete rast burrnesh e lige. 

Kane me, me shume do dalin ne ditet ne vazhdim.

nga eshte ky Bostinarun?

cuca burrnesh i ka thone ketij te koruptuarit rumun qe do te tkap prej zhelesh po vazhdove te kritikosh PD-ne e shqiperise.

 hajde poshterim, hajde

Po ketij mos i tha:

"rrugaq, del perjashta... xjerreni per zhaelesh ket rrugaq... pah pah, lakuric te dalesh... " Dhe kur t'ja kercase PE-se neser: "pah pah, lakuric te delni tu'tan!"

Po si i erdhi Jozit?!

 E beri lemsh edhe Parlamentin Europian Zhozefi! 

Xhozi ta hangsha zamren! Shtrije kete Bostinarulin...

Ka te dhena qe kjo e ka pas punonjes ne Bostanet e Gjyshit dhe prandaj atij i ka mbetur mbiemri Bostanarian ? "Te rrije urte atje se ja bajme Ploeshtin si Venec ja bajme "

Trushkulur , gjuhepiste e kokboshe . Arrogante dhe paedukate . Kjo eshte llapaqensja e Pallavramentit te Mixhes . Dhe Ju diskutoni perse Aveniri ai me Min .te Brendshme i ka thene atij tjetrit "Shtypu koken " Jane BANDITE ore a e merrni vesh !!!! Behen trima kur kane GARDE ose kapter Ramiun mbrapa . Kur bien nga pushteti i ke te tere me bisht ne shale fshehur vrimave duke lehur "te kuqte na rrezuan me puc " smiley . Nuk u ngopet me kete stan lehsish !!!!

 Dhe nuk e kane per gje ( lexoni ca te frymezuar nga ajo ketu ) se thashe ashtu po e thashe ndryshe ...tre ore komente  se e kane keqkuptuar cilesine e lakurices smiley

Viktor Bostinaru,

....eshte nje llapaqen ishkomunist Rumun qe ka mbaruar shkollen e larte per filozfi politike(komuniste) ne 1974 ne kohen e Causheskut..dmth njesoj si Gramoz Ruci por me ndryshimin qe flet  pak anglisht.

 

 Una fazza una razza

Edhe ca pastaj???????

Boll me keto se late nam. Qe ajo debilja jone duhet ta mbylle gryken, duhet. Se aty perfaqeson nje popull dhe jo vetem idealet e saj berishiane.

 Cfare do me thene "Una fazza una razza"?

Pse Jozefina kur e ka mbarue shkollen e Kallirit te Misrit ??? Po Saliu shkollene Vrasjeve kur e ka mbaruar ?

 Kaposh po mbaje kufirin deri tek plehrat e Jozefines , mos i kaperce sinoret se pastaj e di ti ...... baca - baca per stronzio razza smiley

Dhe shkon babi Saliu Juaj dhe thote "Amani ore me thoni c'te bej dhe do e bej "

Po sikur ti thonr per Jozefinken ndonje gje , do e beje ? Je i sigurte per kete ?

drizo ....po flasim per toren e Rumanise te kohes se Causheskut ,e di ti kush shkonte per mesues marksizmi ,sa i besuar duhej te ishe te mesoje nxensit . Mi paskan vene dhe basyret  ketij telendari komuniste...

Ke shenimet e atij madheshtorit , shokut Enver Hoxha smiley ka pas edhe nje paragraf te tille

"U dhe Bodnaroshi te na mesoje ne shqiptareve  "...behej fjale per nje antar te Byrose Politike te Causheskut qe dote me mesu Sali Rrofte Berishen  smiley jr .

Ja ke lexuar kete Jozefickes tie  smileysmiley

aferim. smiley

Nga i njejti institucion shqiptaret jane akuzuar si komb dhe si individe. Askush s'ka dhene sqarime, askush s'ka kerkuar falje. 

Topalli nuk eshte per tu pergezuar ne kete rast, por nuk e kuptoj se perse kjo duhet dramatizuar ne kete menyre-duke lene menjane arsyet politike, nese jane te perfshira ne kete rast. 

Fjalori i rendomte dhe ordiner i Jozefit tregon se, sa ordinere dhe te rendomta jane institucionet shqiptare brenda vendit dhe jasht tij!

po t'jete burre s'kerko falje smiley

Victor Boshtinaru, zv-kryetar i delegacionit per Ballkanin ne PE:

“President i Parlamentit Europian, president i Komisionit Europian, kryeministri Orban, dua ta nis me nje pike te shkurter te rregullores. Siç e dini presidenti Buzek, me 7 mars, une ju kam informuar per nje deklarate kunder meje, anetar i Parlamentit Europian dhe zevendeskryetar i Delegacionit per Ballkanin Perendimor, nga Jozefina Topalli, kryetare e Kuvendit te Shqiperise, e cila ndodhet ketu sot.

Zonja Topalli me akuzoi me 14 shkurt ne Kuvendin e Shqiperise, duke folur nga pozicioni i saj si kryetare Kuvendi e duke me trajtuar si racist, anti-shqiptar dhe i korruptuar. Ajo shtoi edhe se une paskam luftuar kunder regjimit te lire te vizave per Shqiperine. Deklarata e znj Topalli eshte e pabazuar ne fakte, prandaj dhe eshte e rende dhe e papranueshme. Dhe nuk me ofendon vetem mua dhe dinjititetin tim por edhe institucionet, vete Parlamentin Europian. Siç e dini zoti president, konferenca e kryetareve e diskutoi thelle kete çeshtje rreth nje muaj me pare. Une jam gjithashtu i informuar se ju z. president nga pozita juaj me e larte ne krye te Parlamentit Europian, u perpoqet disa here, nepermjet kanaleve diplomatike dhe atyre jo diplomatike ta bindni znj Topalli te rrezoje akuzat e saj. Une nuk dua qe ta kthejme kete teme ne nje debat, pasi do te ishte e padobishme meqe sot jemi te fokusuar ne nje çeshtje shume te rendesishme per Bashkimin Europian, e per kontinentin tone ne teresi. Por desha vetem te theksoja kete gje ne nje takim te nje niveli kaq te rendesishem. Ju faleminderit!”

Jozefina Topalli, Kryetare e Kuvendit të Shqipërisë:

“Ju faleminderit shume z. president. Ne te vertete une jam plotesisht dakord me zotin Boshtinari kur thote se jane krejtesisht te padobishme te gjitha ato qe tha ai. Por, ketu nuk kemi te bejme me nje incident Topalli-Boshtinari. Por ka nje propozim te Boshtinarit per t'i bllokuar shqiptaret, pa asnje arsye, qe te perfitojne nga levizja e lire, per t’ju imponuar atyre serish ‘Murin e Berlinit’. Dhe ne mes te 3.2 milione shqiptareve jam une, Jozefina Topalli, qe e konsiderova per te ardhur keq kete propozim anti-shqiptar, racist, te ulet dhe te motivuar nga interesa te uleta. Une nenvizoj se nje propozim i tille, ‘alla Caushesku’, eshte qartesisht i sponsorizuar nga qarqet anti-shqiptare. Ky eshte realiteti. Nese çdokush ofendohet nga realiteti, atehere falsiteti nuk i perket as realitetit, as 3.2 milione shqiptareve dhe aq me pak Xhozefina Topallit. Ju faleminderit shume!”.

 

Besoj se tani, ju thashethemexhinjte mafiozo-socialiste, e keni te qarte, qe akuza e Topallit ka qene direkte, kunder nje tentative te ketij ish-komunistit rumun, per te bllokuar levizjen e shqiptareve, pas propozimit te tij ne PE, pa dhene asnje argument pse duhej te bllokohej kjo levizje.

Pyetja eshte: "A ka gisht Edi Rama dhe PS-ja, ne kete nisme dhe nese po, sa eshte paguar ky Boshti-i-mbaru, apo thjesht e ka bere per 'internacionalizem proletar', qe si nje fill i kuq pershkon gjithe partite ish-komuniste?" 

qenka burre smiley

Fol moj Jozi te lumte goja.Fol e mbro te drejtat tona.Beje dynjane te dridhet nga frika me ate mendjen tende fort te ndritur.Por keto "qarqe anti shqiptare te cilat qartesisht kane sponsorizuar kete zoterine" a kane emer e mbiemer ?Nese kane na thuaj se cilet jane te shkojme e t'ua kerrejme melcite haha.

 Dhe ne mes te 3.2 milione shqiptareve jam une, Jozefina Topalli, qe e konsiderova per te ardhur keq kete propozim anti-shqiptar, racist, te ulet dhe te motivuar nga interesa te uleta. Une nenvizoj se nje propozim i tille, ‘alla Caushesku’, eshte qartesisht i sponsorizuar nga qarqet anti-shqiptare. Ky eshte realiteti. Nese çdokush ofendohet nga realiteti, atehere falsiteti nuk i perket as realitetit, as 3.2 milione shqiptareve dhe aq me pak Xhozefina Topallit. Ju faleminderit shume!”.

Perfundimisht, si e ka emrin e vertete kjo?

 

Ndonjeri para se te tallin sumen me kryetaren e parlamentit te vedit te vet dhe ti dale zot nje eurodeputeti rumun, a e mori mundimin te kuptoje perse J. Topalli ka sulmuar Bostinaru? Pune e keqe frustracioni.

Ec e mos fol per ndjenje inferioriteti te shqiptareve.

 E degjuat mo Komuniste ca i boni Xhozi atij plehres Bostinarun?

Ja tha ne mes te PE ti legen ke punu me ju kthyer vizat Shqiptareve,racist antishqiptar Caucesk,kjo eshte xhozi,pranej mos na cani trpin shume ju dhe Topi i juaj i Channeleve.

 

 edhe parlamentin europian e bete komunsit?

Kaq te shkare te jeni vertet?

nga Top Channel: 

Ne salle ishin te pranishem kreret me te larte te institucioneve europiane, si dhe parlamentare nga vende anetare te BE-se dhe Ballkanit, perveç serbeve, boshnjakeve dhe atyre nga Maqedonia.

Victor Boshtinaru, zv-kryetar i delegacionit per Ballkanin ne PE:

“President i Parlamentit Europian, president i Komisionit Europian, kryeministri Orban, dua ta nis me nje pike te shkurter te rregullores. Siç e dini presidenti Buzek, me 7 mars, une ju kam informuar per nje deklarate kunder meje, anetar i Parlamentit Europian dhe zevendeskryetar i Delegacionit per Ballkanin Perendimor, nga Jozefina Topalli, kryetare e Kuvendit te Shqiperise, e cila ndodhet ketu sot.

Zonja Topalli me akuzoi me 14 shkurt ne Kuvendin e Shqiperise, duke folur nga pozicioni i saj si kryetare Kuvendi e duke me trajtuar si racist, anti-shqiptar dhe i korruptuar. Ajo shtoi edhe se une paskam luftuar kunder regjimit te lire te vizave per Shqiperine. Deklarata e znj Topalli eshte e pabazuar ne fakte, prandaj dhe eshte e rende dhe e papranueshme. Dhe nuk me ofendon vetem mua dhe dinjititetin tim por edhe institucionet, vete Parlamentin Europian. Siç e dini zoti president, konferenca e kryetareve e diskutoi thelle kete çeshtje rreth nje muaj me pare. Une jam gjithashtu i informuar se ju z. president nga pozita juaj me e larte ne krye te Parlamentit Europian, u perpoqet disa here, nepermjet kanaleve diplomatike dhe atyre jo diplomatike ta bindni znj Topalli te rrezoje akuzat e saj. Une nuk dua qe ta kthejme kete teme ne nje debat, pasi do te ishte e padobishme meqe sot jemi te fokusuar ne nje çeshtje shume te rendesishme per Bashkimin Europian, e per kontinentin tone ne teresi. Por desha vetem te theksoja kete gje ne nje takim te nje niveli kaq te rendesishem. Ju faleminderit!”

Përgjigja nga Jozefina Topalli, Kryetare e Kuvendit të Shqipërisë:

“Ju faleminderit shume z. president. Ne te vertete une jam plotesisht dakord me zotin Boshtinari kur thote se jane krejtesisht te padobishme te gjitha ato qe tha ai. Por, ketu nuk kemi te bejme me nje incident Topalli-Boshtinaru. Por ka nje propozim te Boshtinarut per t'i bllokuar shqiptaret, pa asnje arsye, qe te perfitojne nga levizja e lire, per t’ju imponuar atyre serish ‘Murin e Berlinit’. Dhe ne mes te 3.2 milione shqiptareve jam une, Jozefina Topalli, qe e konsiderova per te ardhur keq kete propozim anti-shqiptar, racist, te ulet dhe te motivuar nga interesa te uleta. Une nenvizoj se nje propozim i tille, ‘alla Caushesku’, eshte qartesisht i sponsorizuar nga qarqet anti-shqiptare. Ky eshte realiteti. Nese çdokush ofendohet nga realiteti, atehere falsiteti nuk i perket as realitetit, as 3.2 milione shqiptareve dhe aq me pak Xhozefina Topallit. Ju faleminderit shume!”.

 

Nese kjo eshte pergjigja e Xhozit, pas fjales se Boshtinarut; gad deem it! Well effing done Xhozi!!! Well damn done! U bene shqiptaret te mbrojne dinjitetin e tyre??? WELL DONE! Me nxorre mallin e Enverit! smiley

Miq peshq. 

Po ta lexosh mire ate qe Bostinaru paska thene, kupton se ai nuk pranon te kete qene kunder levizjes se lire te shqiptareve. Keshtu qe Zhozi ka marre zjarr kot. 

 Ajo shtoi edhe se une paskam luftuar kunder regjimit te lire te vizave per Shqiperine. Deklarata e znj Topalli eshte e pabazuar ne fakte, prandaj dhe eshte e rende dhe e papranueshme.

Kot po pyes, a di ndonje gjuhe te huaj Zhozi, se per Salen e dime qe e than anglishten...

Jozefina ia ka lujt Zotin ketij gabelit rumun nese vertet (qe nuk dyshoj)ka deklaruar sa me siper Topalli nenvizon.Keta rumunet jane shume te komplesuyar para nesh.Nuk e di pse na urrejne.Ndoshta pse jane gabel e heterogjene,nuk kane snes familjeje e komunizmi nder vlera ka bere hatane te ata.Jane grate shume kurva e meshkujt pijanece.I lumte Topallit.Ca zhele nder ne jane hgati me i dal zot edhe ma t'fundit gabel rumun kur na neperkamb veç me sha Jozefinen.Me nje fjale mjerim ...

Keta rumunet jane shume te komplesuyar para nesh.Nuk e di pse na urrejne.Ndoshta pse jane gabel e heterogjene

A t'ka shku mbase ne menje se rumunet te urrejne ngaqe ti i qu gabele? se ca rumune qe njof une s'na urrejne fare. bile, ka qe jane martu me shqiptarë e shqiptare. (se ca deshe me thone me ate fjalen 'heterogjene', vetem ti e di...)

rumunet jane serbe ,turgj,hungareze,bullgare ,gabele apo rome.çdo kush flet per eksperiencen qe ka.Une nuk njoh shqiptare te martuar me rumune.Iu uroj fat atyre qe jane martuar vertet se kane nevoje shume.

Zana, nje nga shoket e mi te ngushte eshte i martuar me rumune.  Jane njohur ne universitet ne Rumani dhe punojne e jetojne te dy ne Shqiperi.  E flet shqipen vajza ne fjale, s'merret vesh qe eshte rumune smiley.

Jemi njerez njehere, pastaj vecorite e tjera ... smiley.

Kurse une kom taku ne Paris ne koncertin e Shantel, nje goce rumune me bluze me flamur shqiptar. Si dreqin harrova me e pyt se e kujt nga keto shume etnite e mesiperme ishte!!!

Dmth te gjitha i paskan brenda vec rumune jo e?

Shqiptaret jane race e kulluar gjak i paster ilir.Aq i paster e autokton eshte gjaku i tyre sa ende kane genet e majmuneve neandertalas kur zbriten sefte nga pemet.

A ju thashe qe jane nga rraca qe s'kerkojne falje?

Rumunet jane shume te ngjashem me shqiptaret, qofte persa i perket fizionomise, qofte persa i perket temperamentit.

shume e vertete; nji shef imi ktu eshte rumun. Shume i informum per Shqiprine dhe shqiptaret, qe nga dulla e deri te futbolli.

une kam disa rumune ne pune dhe nje kohe ishim dy shqiptare bashke, edhe ata rumunet i moren per shqiptare kur filluan te flisnin, si duket nga intonacioni i te folures

- Po ju - na thane rumunet - kaq te famshem qenkeni bere qe na marrin per shqiptar?

- krenohuni - ju thahse - per mire ju kane marre

nuk e kuptova tamam tamam, po aj laaaaaajk it.

Jane, ora, jane... une sa here qe shof ndonje njeri te shemtuar ne rruge, them me vehte; o eshte shqipe, o rumun. koken sharre nga mbrapa; te qethur ballaboks; me hugo boss sikur te vishen, prape si plehra kombinohen; surrati pulla pulla nga mungesa e vitaminave dhe te ngrenit model-rrumpalle... you know them once and at the very moment you see them. smiley

Por kane dhe shume evgjite mes tyre; kane shume ama. Keshtuqe, mos iu hidhni Zanes kot ne fyt ju te tjeret, se eshte mese e justifikuar Zana. Ne 10 rumune ne Itali, 6-7 dhe here here, edhe 8 ose 9, jane gabele (tsigani, i thone ata, dhe zingari, u thote talanua.) Dhe nami i keq, po, u ka dale dhe na kane zene vendin ne shqiptareve si komb malavitoz qe ishim ne syte e racizmit shteteror dhe mbare popullor ne Itali. Mos iu leshoni Zanes kot.Pliiz.

Eshte gabim, gjithsesi qe te stereotipizosh ne fakt; nje shqiptar me shume se kushdo tjeter duhet ta dije edhe nga eksperienca(pervoja) e vet kete gje.

Nuk do ta shtypesh dhe trajtosh keq te huajin ne mesin tuaj - thote Zoti, - sepse ju keni qene vete te huaj ne nje komb tjeter. (dhe e dini mire se cdmth); prandaj ne analogji te persosur; shqiptari nuk duhet te stereotipizoje kurre. Me duket nje gje kaq e drejte kjo, sa me vjen keq sa s'ka kur mendoj qe shpesh(pak si shume) here e bej dhe vete. Por nuk besoj se ka ndonje gje qe te jete me e drejte se ajo qe thote Zoti; jo per t'u treguar si "Jesus' nut" ketu, por kur ta provoni mbi vete, do e kuptoni dhe ndjeni personalisht.

Por kane dhe shume evgjite mes tyre; kane shume ama.

Po pra, po ata nuk jane rumune si kombesi, por "rome".

Njerez si Zana (fale edhe dizinformimit mediatik) bejne gjithmone gabimin qe te ngaterrojne romet me rumunet.

Natyrisht eshte gabim me sha qofte romet, qofte romunet ne ate menyre, kuptohet.

Ne 10 rumune ne Itali, 6-7 dhe here here, edhe 8 ose 9, jane gabele (tsigani, i thone ata, dhe zingari, u thote talanua.)

1. Ky obzervimi eshte statistikor apo bazuar ne nje grup qe ke pare te stacioni i trenit ne Trieste?

2. Perjashtohet mundesia qe "group sample" qe permend ne ITALI s'ka te beje fare me perzjerjen reale ne RUMANI?

Ore ju te dy, po c'me beni pyetje kot? cfare ka te paqarte ne ate qe kam shkruar? smiley apo doni me qit pak ku`jin q`tash smiley

oslo, fara lale? smiley

Kesaj Jozit nuk po me duket sikur diplomacine t´ja kene ushqyer bashke me qumeshtin e nenes.

Cu ngjitet keshtu me rumunet xhanem. Shifni ore halen tuaj. Sikur na e paskan fajin rumunet neve qe jemi te fundit ne çdo gje te mire...

Jo ne halene tone po shofim, po ketij rumunit si rri haleja rehat..... 

Zonja spikere e  kuvendit jo te ligjshem te shqiperise thote: 

Por ka nje propozim te Boshtinarut per t'i bllokuar shqiptaret, pa asnje arsye, qe te perfitojne nga levizja e lire, per t’ju imponuar atyre serish ‘Murin e Berlinit’. 

pra ka nje prononcim/propozim te rumunit. A mund ta gjejme dot te plote kete qe thote spikerja?

Zonja spikere e  kuvendit jo te ligjshem te shqiperise thote

po kto te PE, ne ket cilsi e kishin ftu aty? si perfaqsuse e nji kuvendi te paligjshem?

per mua eshte i paligjshem, pasi jane bere deputet me vota te vjedhura. megjithate, ti mos e mere te mireqene se eshte vetem nje mendim personal dhe i pa vertetuar, pasi nuk u pranua te kryhet transparenca e kutive te votimit.

...eshte vetem nje mendim personal...

!

 Krijimi i keqkuptimeve ka qene dhe mbetet strategjia me esenciale e dipllomacise. Hallall Jozi.

"

Jo ne halene tone po shofim, po ketij rumunit si rri haleja rehat..... 

Nardi. Po ta lexosh mire ate qe Bostinaru ka thene, kupton se ai nuk pranon te kete qene kunder levizjes se lire te shqiptareve. Keshtu qe Zhozi ka marre zjarr kot.  Fjalet e tij jane:“ Ajo shtoi edhe se une paskam luftuar kunder regjimit te lire te vizave per Shqiperine. Deklarata e znj Topalli eshte e pabazuar ne fakte, prandaj dhe eshte e rende dhe e papranueshme.” Zhozi ka dasht me gjet sebep me fol dhe: futja njehere ketij per shurme kot se koti se eshte pa dem...

 

 

Ndersa fjalet e Topallit jane :  Por ka nje propozim te Boshtinarut per t'i bllokuar shqiptaret, pa asnje arsye, qe te perfitojne nga levizja e lire, per t’ju imponuar atyre serish ‘Murin e Berlinit’." Kjo eshte e lehte per tu vertetuar, pasi behet fjale per nje propozim zyrtar, besoj.

Njish fare, kenge labe per marksizem-leninizmin s'kisha degju ndonjehere.

Cudi si s'ka nje deklarate zyrtare nga Kuvendi per kete, apo nje perpjekje nga gazetaret Shqiptare per te pasur nje deklarate te tille. Niveli i gazetarise, dhe i raportimit si gjithnje cope cope, qe ne krye te shkrimit gazetarja/prokurore/gjykatese e ka ndare mendjen per ceshtjen (Topalli pritet ti kerkoje publikisht falje).

Paguhen keto, apo e bejne falas kete pune?

bravo jozefina. per here te pare edhe ne kemi nje ze qe na perfaqeson denjsisht. u bon ato aty. ec.

Mire ja bere puçistave. Ky Boshti i Narit ka mundesi te kete lidhje dhe me Imperializmin dhe me Social imperializmin sovjetik.

Haha, ka bo nana burrnesh...

 Rumania asnjehere nuk eshte shquar per racizem ndaj shqiptareve perkundrazi, po nejse, kjo replika e Jozefit ne Parlamentin Europian eshte vertet nje gomarllik  i madh. Muri leviz po "burri" nuk leviz kurre!

Rumania asnjehere nuk eshte shquar per racizem ndaj shqiptareve perkundrazi...

Rumania, me nje kokefortesi te papare, nuk njeh Kosoven si shtet.  e theksoj kete ''me kokefortesi'', pasi Kosoven nuk e njeh as Greqia, pershembull, por dipllomacia greke aty ketu  le te hapur mundesine e nje njohje te mundshme te Kosoves.  ndersa  rumunet, sa here qe pyeten per kete ceshtje, e theksojne me force.  ''jo, ne nuk e njohim Kosoven dhe ky qendrim ska per te ndryshuar....''

 Mosnjohja e Kosoves nuk ka te bej me racizmin or ti mik!

Dikur Bukureshti ishte "perendimi" ku shkolloheshin shqiptaret belul gjeraqina! 

Po, e vertete... ka qene perendimi ku shkolloheshin shume shqiptare... po perendimi ka qene dhe Greqia, ne ate aspekt qe thua ti; dhe ky lloj perendimlleku, tamam oriental, tamam orientalist, nuk do te thote qe Greqia nuk eshte RRraciste ndaj nesh. Pra, ky argumenti i shkollimit, bie pa u ngritur fare.

Sa per racizmin dhe mosnjohjen e Kosoves. Mendoj qe ke te drejte qe e ben ate dallim; ama... AMA; kur, deklarata te tilla si: "Rumania nuk ka per ta njohur kurre Kosoven"; behen nga zyrtaret me te larte rumune, nga mesi i Beogradit, mbi 10 here leshuar deri tani; dhe vetem nje here e vaket(mendoj qe eshte thene njehere nga ky - nuk jam i sigurte; kerkoj ndjese nese e kam gabim) nga Tirana, nga ambasadori rumun; ky eshte racizem o artian; dhe racizem kallep, e fiks, po antishqiptar fare. Nuk ka cfare te beje me Rumania, as per ta treguar, as per ta mohuar. Thjesht dhe ne mund te tregojme qe nuk hame bar. Dhe kur te vije fjala pastaj, qe rumunet te marrin fjale; do flasim edhe ne; sipas dialektikes sone... dime dhe ne pastaj te pergjithesojme, te stereotipizojme... dhe rumunet nuk jane rast i varfer per te bere te tilla gjera.

Pra, mendoj qe dhe argumenti i pare bie poshte, njesoj si i dyti (i perendimit dhe shkollimit). smiley respekte. smiley

zotrules, duke ju referuar termit te racizmit;

According to theOxford English Dictionary, racism is a belief or ideology that all members of each racial group possess characteristics or abilities specific to that race, in particular to distinguish it as being either superior or inferior to another racial group or racial groups. 

..une nuk shoh ndonje lidhje me ate, qe Rumania ose ky personi titullar ne Parlamentin Europian, rumun me bindje te majta, nuk njeh Kosoven.,sepse ceshtja e njohejes se Kosoves eshte nje ceshtje perceptimi i koniukturave mbi ceshtje kufijsh, nje arsye mund te them une qe Rumania nuk eshte dakort me njohjen e Kosoves eshte ngjashmeria e saj  me Moldavine, Rumania si Serbia ka pretendime teritoriale me Moldavine, pra nuk eshte ceshtje racizmi kjo njohja apo mos njohja e panvarsise se Kosoves.

Krahasimi me Greqine nuk ka lidhje.Rumunet nuk kane ndonje platforme racizmi ne lidhje me shqiptaret, sic kane psh serbet ose greket une nuk di ndonje rast te tille!

Jozefi edhe njehere ja ka fut kot kur e akuzon  ate parlamentarin europian rumun si racist, edhe sikur ai te kete thene dicka ne lidhje me vizat ose me statndartet e ulta te shqiperise ne lidhje me antarsimin (ai thote se nuk eshte e vertete Jozefi ne akuzat qe ajo ben kundrejt tij).

Po qe se duhet te luftuar racizmi si nocion fjale qe ka brenda urrejten dhe jo llogjiken eshte Jozefi ajo qe e perdor me shume racizmin ndaj vete races se saj, ndaj opozites urrejtja e saj, racizmi ndaj opozites, i ka erresuar syte dhe llogjiken asaj. 

Cdo gje qe vjen si kritike ndaj sjelljes se saj,ndaj fjalorit te saj, nuk eshte gje tjeter vecse nje arsye se, ai ose ata qe i bejne nje vrejtje eshte i urryer, "komunist" ose djalli vet qe nuk i do shqiptaret!!!

Une nuk e di si e mat Jozefi dashurine per shqiptaret,dhe nuk e di se sa e kupton ajo dashurine e shqiptareve qe ata kane per Jozefin!

Artian. Kisha pershtypjen se e kisha kopsitur mire ate qe kam shkruar. Por nese do fillojme tani, te hedhim poshte pa asnje aresye shembujt e njerit dhe te mbajme; po pa asnje aresye, shembujt e tjetrit, atehere nuk dalim gjekundi. Ti solle Rumanine si shembull i shkollimit te shqiptareve... une te solla Greqine; poaq shqiptare te medhenj kane studiuar ne Greqi. Por nuk e solla qe te krahasosh shembull me shembull, kush na eshte me i rende e kush na eshte me i bukur... jane shembuj identike. 

Po, ajo qe ka bere Bostinaru, edhe une jam i bindjes qe eshte thellesisht raciste, diskriminuese, madje ne kulm. 

Qe ta kuptosh me mire o i nderuar Artian; te ndershkosh nje popull te tere, dhe ta lesh qofte dhe nje sekonde te vetme me shume nen barren e vizave (qe eshte diskriminim racial me vehte, i institucionalizuar dhe i parashikuar boll mire ne legjislacionin e shteteve raciste te BE-se dhe me tutje - qe mbajten shqiptaret te izoluar si dhente ne vathe per 20 vjet rresht), eshte diskriminim racial i mases maksimale. Aman te lutem mos me ler te futem edhe njehere ketu; pliiz, pliiz. 

Dhe nese ti me te vertete mendon qe racizem eshte cfare ke sjelle citat nga fjalori; atehere... ta them, mos ta them... ndjese per shprehjen; por "you fecking albanian", si te duket? Apo cfare do te mendonte nje zezak nese do i thoshe "ye fecking nigga!"?

Une kete ceshtje nuk e shoh dot me politizim. Me cudit qendrimi i disave ketu qe e kane kapur nga kjo ane. Ndoshta per mua eshte ceshtje me delikate thjesht nga tekniciteti i saj, sesa nga kendveshtrimi se kush po flet, me ke po debaton dhe cfare "gjuhe" po perdor. Te lutem te mundohemi t'i eleminojme perseritjet??

Ia ka lujt Zotin, Joziiiiiii!!!!!!!!!!!!!!!

Bravoooooooo!!!!!!

Ia nxjerri lakrat ne shesh ne midis parlamentit Europian !!! Te guxojne dhe te shpifin prap rrena Parlamentit Europian mbi Shqiptaret : vath ne vesh per "raportuesat" e tjere (sidomos per analistat e hyrjes ne BE..)

Medet qe s'ish edhe SerVia aty qe t'a shihte, por jam i sigurte do t'i kete shku fjala ne vesh...

Mendoj se "miqte" ton Grek qene aty...!!!! Good good !

 Kshu beri enveri ne 60-en me ruset, pastaj me kinezet, pastaj ma hengri... dmth, e hengrem ne. Po njesoj ju komunistat, ncncncnc

nejse me nejse...une jam me ate qe n'diplomaci nuk ngrehet zoni asiher mgjte une vej bast rrogen time te vitit se kto qe bojn zhurm ktu per Jozefinen, do e kishin etiketu Ed Ramen ose Moz Rucin si patriote te shekullit nqse te njejtat fjale do i kish thone njoni prej ktyne.

  J. Topalli

....ka nje propozim te Boshtinarit per t'i bllokuar shqiptaret, pa asnje arsye, qe te perfitojne nga levizja e lire, per t’ju imponuar atyre serish ‘Murin e Berlinit’.

Po filloj ti besoj Ravintsares per afrimin e fundit te botes. Nje rumun!!!! Te beje pordhe nje rumun, nje eurodeputet i nje vendi ku 40% jane rom, te cilet me futjen e Rumanise ne BE kane mbuluar Europen me baraka, vjedhje, zhul e pisllek sic e kane zakon, do te thote qe botes po i afrohet fundit.

cfare ke me romet ti mor gjahtar pa cifte? Ata edhe mund te jetojne ne zhul e pisllek po njerez kot nuk vrasin. Perkundrazi ata e duan jeten, por nje jete te ndershme.  

sheme, policet rumune kane vrare 2 shqiptare, antare te vetvendosjes mos gaboje,  gjate nje tubimi tejet paqesore  ne Prishtine.........

edhe cfare? meqe ata kane vrare shqipetare duhet edhe policet shqipetar te vrasin qytetare shqipetar? ??????sikur nuk ka lidhje me duket.

sheme, lidhja eshte kjo qe the me siper:

Ata edhe mund te jetojne ne zhul e pisllek po njerez kot nuk vrasin.

po eshte ore e shkuar dhe me dukesh pak i lodhur.smiley

 Bravo Xhozi! Mu si burrat e qemotit e ka bo. A e mani men Hrushovin kur i binte tavolines me kepuce?

Seriozisht e bente kete?! Cfare palaco (ne kuptimin e "buffone-s)!

Ne kete foto duket si gjyshi i Elton John-it.

The recent demonstrations in Tunisia and Egypt were certainly opposed by the local dictators, who actually finally had to leave their country. But without major violence, and with no executions like those in Tirana, like those witnessed by the media.

As to the allegations of Prime Minister Berisha, according to which the demonstrations were nothing else than a coup d’etat lead by the opposition, the President of Albania, the General Prosecutor and the Head of the Secret Services (all appointed under Berisha), are they all socialist now, or something is wrong with Prime Minister Berisha? I would like to quote Thomas Countryman, Deputy Assistant Secretary of the US Department of State, who publically rejected the hypothesis that what happened on 21 January was a coup d’etat.

I think that if we are really committed to finding a solution to the Albanian crisis, at least as much committed as the US and the NATO Secretary General, we should use all of the instruments we have. And as European Parliament we should put aside our political belongings – and I’m talking about those who give their unconditional support to Berisha – and make sure that our resolution and the 12 conditions are properly implemented.

Now I call on the Commission to be strong and committed towards an agreement based on that resolution, keeping in mind that without a complete agreement from both sides the EU integration of Albania should be frozen.

 

Keto ka thene Boshtinaru. Nuk ka thene ndonje gje kunder shqiptareve. vetem kunder Berishes, prandaj ndersehet Xhozefina.

konkluzioni eshte i qarte, spikerja eshte prekur se ai ka sulmuar partine ne pushtet dhe liderin e saj frymorin sali. dhe ketu nuk eshte fyer nje popull i tere, por i eshte vene gishti se kush jane kriminelet e shqiperise. Bravo Boshtinaru.

Po e shikoj tani lajmin tek TCH.

Po mendoj kete: Parlamenti Europian pati shansin te provonte sot vecse nje copez te vogel, te vogel, te vogel, te cmendurise gjigande qe ketu ne Shqiperi ne jetojme dite per dite.

Eshte per t'u cuditur se ne cfare nivelesh ka vajt arroganca e ketij pushteti.

Bostinaru, letër shqiptarëve

Top-Channel

14/04/2011 20:10

Bostinaru, letër shqiptarëvePas seancës së tensionuar dhe replikave me kryeparlamentaren Jozefina Topalli, Viktor Bostinaru i është drejtuar me një letër shqiptarëve.

Në letër ai shprehet se është një mik i Shqipërisë europiane, por nuk mundet të mos kritikojë sjelljet negative dhe politikanët shqiptarë që veprojnë në mënyrë antidemokratike.

Bostinaru e ka cilësuar situatën politike në Shqipëri si “kritike”, për shkak të shumë fenomeneve negative, por shprehet optimist se në fund populli shqiptar do të dalë më i fortë prej saj.

“Më lejoni t'ju drejtohem juve me pak fjalë, të cilat nuk synojnë të jenë një përgjigje ndaj deklaratës së bërë në 24 shkurt në Parlamentin shqiptar nga kryetarja e Kuvendit dhe që habitshëm u përsëritën edhe sot në Parlamentin Europian, por më shumë kanë për qëllim të qartësojnë rëndësinë që unë i kushtoj Shqipërisë dhe se cilat janë parimet që udhëheqin aktivitetin tim në favor të vendit tuaj si anëtar i Parlamentit Europian, nënkryetar i Delegacionit për Marrëdhëniet me vendet e Europës jug-lindore dhe si nënkryetar i Komitetit Parlamentar për Stabilizimin dhe Asociimin BE-Shqiperi”.

“Përgjigjia ndaj sjelljes së mjerueshme të kryetares së Kuvendit të Shqipërisë do të nënkuptonte dobësim të dinjitetit tim, ndaj për këtë arsye unë preferoj të ndjek një sjellje tjetër për të informuar opinionin publik për situatën e vërtetë dhe për cfarë po ndodh sot në Shqipëri”.

“Gjithcka kam bërë në jetën time politike, si në Rumani dhe në Parlamentin Europian, është udhëhequr nga vlerat, vlera si demokracia, solidariteti, funksionimi i mirë i institucioneve demokratike. Vlera dhe ideale që më kanë bërë të ndihmoj dhe mbështes të gjitha vendet që aspirojnë të bashkohen, sic bëri dhe vendi im së fundmi, në Bashkimin Europian”.

“Jam një mik i vjetër i Shqipërisë dhe për këtë arsye, bashkë me idealet që shpjegova më parë, luftova, po luftoj dhe do të vazhdoj të luftoj për një Shqipëri më të mirë, me shpresën që së shpejti për një Shqipëri europiane”.

“Nëse kjo ndonjëherë përfshin sulme apo dënime ndaj disa sjelljeve politike, sigurisht që unë nuk do të hezitoj për të vazhduar kështu. Sepse qëllimet e rëndësishme nuk janë kurrë të lehta për t'u arritur dhe kur tregohesh i butë në disa raste, më shumë dëmton sesa ndihmon. Nuk kam hezituar kurrë të dënoj udhëheqësit rumunë kur ata thyen rregullat bazë të demokracisë, apo dhunuan të drejtat themelore bazë dhe në të njëjtën mënyrë uëe u solla edhe me udhëheqësit e huaj kur ishte rasti. Përsëri, në të njëjtën mënyrë u solla ndaj Shqipërisë, kur nisa të kuptoj se gjërat po shkonin në drejtimin e gabuar”.

“Por, nëse kjo është mënyra sesi funksionon me politikanë të tillë si zonja Jozefina Topalli, apo anëtarë të tjerë të Partisë Demokratike në Shqipëri, unë duhet të jem i qartë për të thënë se ky nuk është rregulli që zbatohet në Parlamentin Europian dhe Bashkimin Europian. Në fakt është fiks ajo cfarë ne këtu e dënojmë dhe e refuzojmë”.

“Do të dëshiroja t'ju tregoja, miqtë e mi shqiptarë, se brenda meje ka sot një betejë të brendshme të madhe. Një betejë mes ndjenjave të mia ndaj Shqipërisë, popullit shqiptar, kulturës tuaj dhe aspiratave tuaja për BE-në në njërën anë dhe në anën tjetër arsyetimi për situatën aktuale. Është vërtet e vështirë që të mbështes një qeveri të tillë, kur ka sjellje të tilla antidemokratike, korrupsioni i nivelit të lartë duket se është shndërruar në normalitet, nuk ka hezitim për të qëlluar ndaj atyre qytetarëve që në fakt duhet t'i mbrojnë, vetëm pse ata protestojnë paqësisht”.

“Unë shpresoj se Shqipëria do të arrijë të dalë nga situata aktuale sa më shpejt të jetë e mundur, shpresoj më e fortë se më parë dhe me të gjitha kriteret e nevojshme për të nisur sërish progresin e saj për integrimin drejt BE-së. Ndërkohë, unë do të vazhdoj pa hezitim të mbështes të gjithë ata njerëz që përpiqen për të ardhmen e Shqipërisë dhe të luftoj të gjithë ata që përpiqen të përziejnë interesat e tyre personale me ato të vendit të tyre”.

 Shqip, shkoqur, paster. Europa iu detyrohet shqiptareve, dhe eshte ky detyrim qe edhe ka sjelle lirimin e vizave, nderkohe qe politikanet, e sidomos politikanet ne pushtet, sa do qe perpiqen ta perdorin per fushate, nuk kane asnje pike merite ne kete liberalizim. Nderkaq, zhvillim interesant i ngjarjes. Paternalizem ne kufinj te militantizmit. Kam frike se ndryshe do fliste po te ishin te majtet ne pushtet.

yeah yeah... we don't buy it. stfu Bostinaru.

Po ku pyet Xhozi se kush i del perpara... kushdo qe cenon sadopak partine, e peson!

 Bravo Bostinaru! smiley Me ty jemi edhe ne! Në çdo pikë. Këta plehra nuk meritojnë vend tjetër veç burgut, jo të futemi në Evropë me këta bumbashirë. 

Ja të marr në tel dhe Liana Kanelin, tia shkulë flokat Xhuzepinës, se si shumë po e dredh bishtin.

 

Liana Kanelin??!!   Leeuw,  nu e prisja nga ty te permendje pikerisht kete emer...

Pse mo ça ka Liana? Vetëm ajo mund të hahet me Xhozin. 

ça ka Liana? ke qene ne Greqi gjate luftes se Kosoves. per nate ne tv e kishe  dhe fliste kunder  shqiptareve dhe pro Miloshevicit. po jo  pro serbe thjesht,  se keshtu jane te gjithe greket.  po kjo ishte (eshte) histerike..... 

me kujtohet njehere nje debat ku ishte, si gjithmone, kjo e ftuar dhe i ndjeri Aristidh Kola.  ngaqe nuk e perballonte dot me fakte historike Aristidhin, kur  ky beri nje rezume te historise se shqiptareve ne Kosove, iu leshua me ulurima histerike: ti je spiun i CIA-as, spiun i Izraelit, i Shqiperise etj......  ja kjo eshte Liana......

 Nuk kam qënë aty Belul, nuk e dija. smiley

 

Fytyra e ketij rumunit kur Jozi filloi te replikonte ishte "priceless"!

Po eksportojme budallikun ne Europe...

Me ca cmimi?

Eh?!

Cmimi me te cilin eksportohet grami i budallallikut? smiley

S'ka cmim. Jepet falas.

Jo po thuaj po deshe qe s'jemi popull bujar smiley

Sa popull i dashur e zemer mire jemi ne shqiptaret.

Veçse nuk kemi kohe te shprehim dashurin per njeri tjetrin.

Ky Boshtinari si Moshe Pijade ( e adhuronin shqipet dikur , kush fliste keq per te, fap koken ne torbe).

Pse nuk shkoni ne rumani, jetoni te lumtur me boshtinarin, mikun e shqiptareve ?????

Se mos ka folur keq boshtinari per shqiptaret , ka thene vetem ate - mos ti heqim rregjimin e vizave, se do mesyjne europen, e di mire une kete pune se kam miq ne ate vend.

E Kukan e ka pyetur, - po pse , ku eshte ndryshimi midis shqiptareve e rumunve.

Ato jane me shume turq- eshte pergjigjur boshtinari.

Do deshiroja te dija, Boshtinari eshte mik i turqeve apo i shqiptareve !!!!!!!!

Sa popull i dashur e zemer mire jemi ne shqiptaret.
Veçse nuk kemi kohe te shprehim dashurin per njeri tjetrin.

Po puthje & perqafime per te tere!!! smiley

Jane shtu ca tipa shume te kendshem ketu ne peshk keto kohet e fundit.

po kshu eshte kur perfaqesohesh nga kermat .. 

cado te kene qene emocionet qe kane frymzu Topallin me ju kundervene ktij rumunit, nuk perligjin tonin e perdor ne parlamentin europian. Pershtypja ime eshte se nuk kish me bo te njejten gje me nji anglez ose francez fjala vjen. Ai referimi per Causheskun pastaj ishte krejt jashte konteksti...mund ta kish thon ca desh me thon ne nji forme tjeter

Bredho, mos ki merak .  ka pasur tone akoma me te renda ne parlamentin europian.  Berluskoni pershembull, ka perdorur gjuhe akoma me te rende kunder Shulzit europarlamentar i ''gjelber'' gjerman ky.  ''me je bere si kapo ne kampet e perqendrimit, i tha Berlua nder te tjera ketij.

do thuash ti: Berlua eshte italjan, edhe e pret nga ky .  por ka edhe te tjere,  nje europarlamentar  anglez (sme kujtohet emri)  filloi papritur te shante keq presidentin e EU, gjate nje vizite te ketij te fundit ne PE.

 Militantizem pranveroro-zgjedhor do ta quaja une kete. Pa llafe, direkt m'tuç!

ne vitin 60, 

enveri prape ne Moske, 

ia perplasi ne fytyre, 

cuditi gjithe nje bote

 

ligjero shoku enver

ligjero bilbil i nenes

ty marksizmi (s'e marr vesh me, e di njeri?)

 

 http://www.youtube.com/watch?v=l9CBysWzkdk

 

te min 1:10

 

 

 ...Ti marksizmin e shpetove,

na nderove Shqiperine...

P.S. Nuk ka perse per falenderimet ( paraprakisht kjo )

E kemi per deyre, se na erdhet ne zyre. smiley

 

 ketij i kishte thene sala "me thuaj ti c'te bej dhe e bej une"?

apo ishte tjeter ai?

per mendimin tim Jozi ja boni shume mire. tu bofsha mi Joz =0

megjithemende mendoni se ketij, Bostinarut i @@uhet shume se Berisha ka dhunuar dafinat e kurores se  "demokracis" shqiptare??! po na bohet kushuriri causheskut si me qene me origjin skandinave, mbajtes i pishtarit te te drejtave te njeriut. 

 deri dje ky halabak ishte duke trokitur ne deren e  BE-s, tani qe eshte brenda po na leshon fende. pffuu!

kisha nje pyetje per kete "zoterin", nga jane zhdukur fondet  BE per romat vendit qe ai perfaqeson?

www.economist.com/blogs/easternapproaches/2010/11/romanias_romanies

A ka lobbu ky zoteria kundra liberalizimit te vizave apo jo. Per mu ky eshte thelbi. Nese po, mire ia ka bo. Une do preferosha nje pergjigje me te permbajtur dhe paksa me dipllomatike por edhe kshu ska gjo. 

E kush rumunet, qe skane lene pisllik pa bo tamam kur vje puna per levizjen e lire.  Kur nuk ishin ne BE, ia hiqnin nenshtetesine jevgjve qe kishin kerkuar azil ne Gjermani.... ndersa sapo u futen, fillun tuja dhone pashaporten rumune gjithe moldaveve si me qene bileta kinemaje dhe e mbushen europen me kurva.

Vath ne vesh ia kom qe se njofin Kosoven legenat. 

nuk duket se eshte shpreh per venie vizash po per ngrirje te integrimit te Shqiperise pas 21 Janarit

http://victorbostinaru.ro/?p=1930

votimet e bostinarut ne pe, kerko albania ose kosovo dhe shef si ka votu ky per cdo mocion

http://www.votewatch.eu/cx_mep_votes.php?euro_parlamentar_id=75&luna_start=12&an_start=2010&vers=2&euro_domeniu_id=13

 dhe qendrimi i ktij per serbine po kjo nuk ka pse t'na cudisi

http://glassrbije.org/E/index.php?option=com_content&task=view&id=12004&Itemid=26

Tani ai do mbeshtese  qendrimin e Qeverise se tij ne ceshtjen e Kosoves. Ai nuk mund te dale kunder.Ne votat per Shqiperine shumica kane qene pro....

Te lidhesh kete ceshtje me votimet e tij per Kosoven eshte anakronike dhe primitive. Eshte primitive sikurse ata qe akuzohen per antishqiptarizem sepse kundershtojne"nje qeveri te korruptuar' qe e ka kthyer vendin ne nje "hale". Po krijohet nje mit Neo-Skenderberist, Berishian kryesish i mbeshtetur nga elemente primitive qe jetojne jashte vendit dhe as qe e kane idene e realitetit Shqiptar. Po ashtu ky mit po mbeshtetet dhe nga "vellezerit" e veriut qe vecse se po i bejne dem ceshtjes Shqiptare me fanaticizmin e tyre te verber per Berishes per hir te nje ceshtjeje "PanShqiptare" qe ka vdekur kohe me pare. Nje fanaticizem kaq primitiv dhe i verber qe i perngjan Talebaneve dhe Muhametit

“Kur akuzat vijnë nga një kryetare Kuvendi e një vendi që aspiron për anëtarsim në BE janë thjesht të cuditshme dhe të patolerueshme. Duket që sjellja e disa politikanëve shqiptarë është si një përpjekje për të diskretituar të gjithë ata njerëz të cilët dënojnë gabimet e tyre. E thënë në pak fjalë të gjithë ata që i konsiderojnë armiq politik. Por, nëse kjo është mënyra sesi funksionon me politikanë të tillë si zonja Jozefina Topalli dhe anëtarë të tjerë të partisë demokratike të Shqipërisë duhet të jem i qartë: Ky nuk është rregulli që zbatohet në Parlamentin Europian dhe në Bashkimin Europian”

Europarlamentari rumun Viktor Boshtinaru.

me fjalet e nje te madhi:

http://www.youtube.com/watch?v=AbCmMaqG8_Q

There's rain on my window
But I'm thinking of you
Tears on my pillow
But I will come through
Josephine, I'll send you all my love
And every single step I take
I take for you
Josephine, I'll send you all my love

Se ku e kisha pare kete fytyren, se ku e kisha pare pastaj u kujtova qe kishte folur ne parlamentin evropian diten qe Tanya Fayon prezantoi raportin mbi Shqiperine dhe Bosnjen per liberalizimin e vizave. 

Qe ku eshte:

http://news.bbc.co.uk/democracylive/hi/europe/newsid_9058000/9058979.stm

Eshte i gjithi shume interesant, sidomos kur degjon ca trapa qe s'dihet si kane vajtur atje, po ky tipi fillon e flet te minuta 48.55. Duket qe e ka nje hale (kocke peshku, jo banjo) ne fyt me Salen. Normal qe do reagoje Jozi. 

 C'ja beri mire Xhozefina,ja tregoi vendin atij rumunit qe deshte te na linte pa viza!

 

Xhozefina je sy shqiponje,sa te kemi ty dhe Salin kemi per t'ja treguar vendin te gjithe armiqve te popullit tone viz-dashes!

A ka mundesi njeri me na qit nanji link ku ta morim vesh ca ka thon Bostinaru ne shkurt a janar, qe ta vleresojme vete nese reagimi i Topallit eshte proporcional apo jo?

 

The recent demonstrations in Tunisia and Egypt were certainly opposed by the local dictators, who actually finally had to leave their country. But without major violence, and with no executions like those in Tirana, like those witnessed by the media.

As to the allegations of Prime Minister Berisha, according to which the demonstrations were nothing else than a coup d’etat lead by the opposition, the President of Albania, the General Prosecutor and the Head of the Secret Services (all appointed under Berisha), are they all socialist now, or something is wrong with Prime Minister Berisha? I would like to quote Thomas Countryman, Deputy Assistant Secretary of the US Department of State, who publically rejected the hypothesis that what happened on 21 January was a coup d’etat.

I think that if we are really committed to finding a solution to the Albanian crisis, at least as much committed as the US and the NATO Secretary General, we should use all of the instruments we have. And as European Parliament we should put aside our political belongings – and I’m talking about those who give their unconditional support to Berisha – and make sure that our resolution and the 12 conditions are properly implemented.

Now I call on the Commission to be strong and committed towards an agreement based on that resolution, keeping in mind that without a complete agreement from both sides the EU integration of Albania should be frozen.

 

 

Ja ca ka thene. Ka share Sali Berishen se ka VRARE SHQIPTARE, KA GENJYER NJEREZIT dhe KA GENJYER EU.

Kaq ka thene!

Jozi thjesht po mbron padronin, nuk ka lidhje me te miren e shqiptareve.

 

Thanks!

Nanji PDist do na citoje ndonje gje qe te vrejm edhe argumentin e kundert?

 Cfare pret ti mor Pipth qe te dalin rumunet duke share shqiptaret. Ne nivel eurodeputetesh? 

Politika rumune (te pakten e tanishme) eshte pro-serbe dhe shume anti-shqiptare. 

Nuk mund te themi qe qeveria jone eshte e perkryer, po qe rumunet jane b... k.... ne kete ceshtje kjo eshte pare edhe ne qendrimet kategorike ndaj pavaresise se Kosoves dhe ne mbeshtetjen qe i dhane Serbise ne gjykaten Nderkombetare. 

Sali Berishen e shaka se ka vrare shqiptare?

Po te ishte ashtu shanin edhe Serbine qe vrau qindra shqiptare e boshnjake, beri kerdine ne Ballkan, ishte gati te perzinte 2 milion shqiptar nga trojet e veta, akoma nuk ka kerkuar falje per krimet makabre. Po cfare ndodh? Serbia hyn ne Evrope para nesh. E pastaj na qenka rumuni burre i mire se e vritka menjen shume se cfare ndodh ne Shqiperi.

Qe qeveria jone ka shume probleme e pranojme te gjithe, po si mund ta pranoni ju te jeni ne pozita kaq injorante thjesht pse Jozefinen e keni kundershtare s'e marr vesh. 

 

http://www.sofiaecho.com/2009/09/04/779528_romania-ready-to-partner-serbia-in-world-court-action-against-kosovo

Ai shau zotin Tosun more .edhe neve na quajti gjoja  tradhtare se i shkojme nga pas hahah.

I lav ju Xhozi! smiley

 

Nuk ka me keq sesa te eksportojme prostitucionin tone politik edhe ne europe. E kur per tutor kesaj radhe behet edhe nje femen, i bie te jete prostitucion ne katror.

 apo ti Xhozi je burrneshe mi. sa mire ja bere ketyre servilave te BE. asnjehere se kane marre seriozisht ceshtjen e integrimit te shqiperise ne BE. asnjehere se kane pare me sy te mire zhvillimin e shqiperise. shume mire bere qe i afrontove. ata duhet ta kuptojne se shteti dhe politika shqiptare nuk hajne bar e nuk jane kot. ne durojme e durojme. pranonim sjellje raciste atehere kur vdisnim per buke e ishjim te padale, por sot ne kemi bredhur boten. ku kane shkuar shqiptaret kane treguar qe jane shume te zotet si ne te mire ashtu edhe ne te keqe. ne kemi bere ne 20 vjet ate qe italia e greqia se kane bere per 150 vjet demokraci... keshtu qe mos kujtojne keta se ne sdime. ne jemi popull i varfer, ok por jo popull budalla. jemi popull autokton me popullsi te re, me pozicion gjeografik perfekt, me klime fantastike, me te gjitha kushtet per tu bere nje shtet shume i mire e me ekonomi te mire. duhet pak kohe dhe pak mbeshtetje e jo njerez racista e percmues. bravo xhozi qe pate kurajon te ngrije zerin. ne nuk jemi bishti i kavallit, eshte momenti qe europa te behet e ndergjegjshme per kete

 Më vjen me u 10 tu qesh kur salebanët e kapin këtë çështje si "kombëtare".

Pika my në buthë! - do thoshte gjyshja ime. 

Po KATËR VETË TË EKZEKUTUAR NË BULEVARD, çfarë ishin? Kjo është qeveri kombëtare? Kjo është qeveri viçidoliane, me ca kokëtopa si rob shtesë të bashkuar në himnin: na bashkoi kusaria dhe qenlliku. 

 

Une nuk i kuptoj demokratet ,kur justifikojne 4 vrasje te PAFAJSHME ,me faktin qe u mbrojten GJOJA, institucionet............dmth muret ,tullat llaci kane vleren e 4 jeteve njerezore ,lere me pastaj ,qe keto jete te humbura dhe ato jete qe shpetuan ,se i pa Zoti dhe nuk i pa pushka ,as qe kishin nderrmend t'a pushtonin keshtjellen e Salibanit

budalliqe me brire ............kur ka pranuar ndonjehere kritika Sala dhe Jozefina ?!

Te kritikosh punen e keqe te qeverise Berisha ,nuk do te thote qe Evropa ,se do Shqiperine ....prandaj ,boll Xhozi ,fole ne emrin e shqiptareve ,kur ne fakt po mbroni veten tuaj nga politika juaj e deshtuar  .........

 

mesa kam konstatuar me duket se eshte dicka gjenetike qe ne si shqiptare nuk mund te kemi konsesus te pergjithshem mbi cfare do lloj ideje, ngjarje apo individi....a thua eshte thjeshte koincidence qe biem dakort me figuren e Skenderbeut (biles as me ate pasi Klosi dhe Lubonja kane mare persiper ta c'mitizojne) si njeri i madh, apo ngaqe eshte shekuj larg dhe kemi shume pak njohuri mbi te dhe biem dakort qe ka qene i madh....pasi per cdo figure pas tij sejcili nga ne ka nga nje pikepamkje krejt ndryshe nga tjetri....dreqi ta haje ne shohim 10 here ne tv te njejten gje dhe sejcili e interpreton nga kendveshtrimi personal politik.

Tani ky boshtleshi rumun eshte nga te vetmit qe ka votuar kunder liberalizimit te vizave te shqiptareve, ky boshtleshi eshte nder me kritiket ndaj shqipatereve, ky boshtleshi ka paraqitur nje dokument qe shqiptareve tu terhiqet liberalizimi i vizave, etj etj etj.

Tani nje pyetje nga salla si i thone, pasi une jam i qytetar i thjeshte qe me perpara me duhej te rri ne rradhet e ambasadave per te mare vize: A kam me interes te mbroj apo ti dal ne mbrojtje boshtileshit qe do te me heqe vizat, apo ti them Xhozit bravo qe i thote ketij legenit te mos behet pengese e shqiptareve???

Pergjigjen ja japim secili sipas deshirave personale...

Ne rradhe te pare fare mua nuk me vjen mire qe nje rumun te zihet me nje femer shqiptare. Po le ta marr vesh qe ne i rrahim edhe me femra, pa u futur fare ne valle burrat, se te qe Sala aty i kish mbajtur miting parlamentit europian e kishte lene goje-hapur te gjith ata. Tani puna eshte ketu. Ne kemi duruar poshterime nga me mizoret keto 20 vjet nga europa perendimore, dhe ardhte dita jua shperblefshim me te njejten monedhe. Shume poshterime kombetare, biles pothuajse te gjitha kan si shkaktar kryesor qeverite shqiptare dhe ne pergjithesi Sali Berishen dhe Jozefinen. Per kete PD-istet mos te na cajne shume ate, se po tu qante zemra per nder e bese ketyre te pedes ngriheshin e denonin kete maskara njeri me emrin Berisha sa here eshte perkuluar dhe ka ulur breket (ne menyre figurative) perballe c'do lloj fqinji e c'do lloj derri qe i ka rene rruga nga Shqiperia. Raste te tilla ka me qindra, jo nje e dy, kur keta burrat me ndjenje te thelle kombetare te pedes kan heshtur kur Shqiperia poshterohej nga  vucidolsi ma bese e nder. Prandaj boll kur vjen puna per ceshtje kombetare, vetem ju te pedes mos u ndihni.

Te kthehem te rumuni, Jozi ja ka bere aq mire sa ska me ku te vej, biles me ashper ta fyente, se e meriton. Ouuu paskan zene nje byth vend edhe rumunet tani ne BE dhe duan te na tregojne ne se cfar eshte demokracia???? Le te shohin halen e tyre. Njaca borxhe na i kan, se kan vrare shqiptar ne kosove, ardhte dita e marrin edhe ata me te njejten monedhe ku t'ju dhemb me shume. Problemi me Rumunet eshte se jane shume te kompleksuar, shume fare, dhe duan te gjejne vende ku te tregohen edhe ata si te rendesishem, aq me keq kur behen vegel e antishqiptareve.  Ate letren qe na paska derguar ky Boshti-narit, le ta marre Sala dhe ta perdor per te fshire ate, se Njeu Jork Tajms e ka pak te ashper fleten.

 

Jozi mire j'a beri ....po duhet te gjente nje gjuhe qe ti jepte dhe vetes pak me shume autoritet e dinjitet ,harron qe atje ajo eshte bishti jo kreu...me sa duket nje pjese nga shiriti i kasetes parlamentit shqiptar i rreshkiti ...i eshte bere shprehi s'ke ci ben...

 Po c'mire ia beri o njerez. Ajo foli me stil katunari zemerak. "Alla caushescu" ne parlamentin europian. Jeni ne terezi ju? Eshte ekstremizem i pajustifikuar ne ate nivel diplomacie. Edhe sikur te kishte te drejte te thoshte te njejten gje qe tha, duhej te kishte zgjedhur te pakten fjale te tjera, sic ben nje politikan diplomat i mirefillte, qe zhozi s'eshte.

A do t'ia perplaste Jozi ne fitire po te ishte fjala vjen nje diplomat anglez, francez apo amerikan?

Franca, Anglia dhe Amerika e kane njohur Kosoven. Kane bere jo thjesht njohje, po kane qendruar stoike ne ate vendim qe kane marre. Franca e Sarkozise, sikur eshte pak me perendimore se Franca tradicionale.

Nga ana tjeter, nese keta tre shtete do te dilnin me deklarata te tilla, nuk do flisnin kurre si ky Bostinaru. Fjala e tyre do te gjente vend, sepse nuk kane te njejten dinamike si Rumania. Nuk perdoren kurre nje gjuhe te tille diplomatike si: "Kurre" - ne rastin e: "Rumania nuk ka per ta njohur KURRE Kosoven".; Keshtuqe, patetizmin e kane brenda rumunet; dhe nuk behet diplomaci me keshtu fjalori. Jozi ja ka plasur surratit ne sy te te gjitheve; dhe pavaresisht intelektit dhe IQ-se se Jozit, perkatesise se saj partiake/banditeske dhe CV-se se saj politike gjate ketyre 20 vjeteve; gjerat te shihen ashtu sic jane.

Bostinaru te mos beje gjasme se po perfaqeson nje shtet apo nje demokraci kushedi se ku me te larte se ajo jona; e as ndonje popull apo komb me te kulturuar apo me te ngritur se ne; nuk ka pervoje Rumania per t'i shitur Shqiperise. Perkundrazi, ne mund t'u shesim atyre boll(dhe nuk po krahasoj komb me komb, e as po them qe ne jemi me te mire, etj etj etj).

Ato fjalet; te ndalen proceset e integrimit, Rumania t'i thote me mire per fqinjet e saj kufitare; qe jane komb vrasesish dhe barbaresh mesjetare; se vetem 12 vjet me pare masakruan njerez te pafajshem, gra, femije, pleq dhe plaka, me menyrat me cnjerezore; dhe perseri kerkojne me cdo ngulm dhe gjuhe kafsherore qe ta mbajne ate Kosove te destabilizuar, nen kercenimin e kaosit; qe e kane mbushur me kriminele dhe vrases qe i kane leshuar nga burgjet; qe u kane falur denimet e perjetshme vetem me kushtin qe te shkojne te banojne ne Kosove... kafsherite e Serbise nuk kane te sosur. E nese diplomacia eshte kjo qe ka ndjekur Rumania deri me sot; cdo fjale e Jozit eshte mese e justifikueshme; madje edhe ngrirjet e marredhenieve diplomatike, until further notice. Dhe per t'i shtuar insult to injuries, - e kam permendur dhe me siper - daljen ne publik, gati cdo vit, dhe cdo perfaqesues i larte rumun qe ka vizituar dhe viziton Beogradin; ka bere deklarata te tilla; me gjuhe "KURRE"... cka eshte thjesht, antishqiptare. tocka.

Keshtuqe, ju lutem o peshq, mos na cingerisni nervat me partishmeri dhe militantizem, mos na beni sikur keni ngrene libra diplomacie cdo mengjes-dreke dhe darke... eshte irrituese; cdo gje e perseritur kaq gjate ka efekt te ketille.

Cdokush qe te kish qene, edhe francez apo anglez... ka nje sfond personal, ka nje sfond diplomatik, ka nje sfond qendrimesh te gjithanshem qe perben qenesine diplomatike te nje shteti, dhe qe gershetuar me qendrimet personale te dikujt, krijon mjedisin ku diplomacia eshte e detyruar te zhvillohet. Dyshoj se mund te gjesh terren te ngjashem me Angline, Ameriken apo dhe Francen; keshtuqe, pliiiz, analogjite nuk egzistojne; por egziston nje unison i Serbise me Rumanine per kete ceshtje. Dhe eshte driteshkurtesi te mos e shohesh.

Per mua, pergjigja e Jozit ishte aq e domosdoshme, saqe nuk do me vinte hic keq edhe sikur te na ngrinin "integrimin" edhe per nja 20 vjet te tjera; por e them me shpresen te Zoti se pergjigje te ketilla do te kemi edhe ne te ardhmen... sidomos me fqinjet tane "dashamires"; apo kedo tjeter qe cenon dinjitetin e nje kombi. Dhe nese ky rumun racist e felliqesire (pavaresisht demagonjise qe do te beje mbrapa... which WE DO NOT BUY!), nuk ndihet mire, po i zjen uji nen kembe, apo s'ka ku te coje pataten qe i doli thengjill ne goje; le ta ndjeje njehere mbi shpinen e vet se cdmth te besh propagande dhe aksion politik qe ndershkon nje komb, per faj te nje politike te keqe, sado e korruptuar qofte, sado antidemokratike qofte.

Ka shume per te thene, shume... me mire po e mbyll me kaq, qe mos zgjatem e te behet terkuze dhe intimidueshmerisht e palexueshme pastaj.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).