Po pse këndohet? Lirika e Jugut është e ngjeshur, e kursyer si një ndërtim, veç me ca gurë të stërmëdhenj ngjitur me njëri-tjetrin, të vënë njërin mbi tjetrin, mbyllur si një guvë ku nuk ka hapësira, veç ca dritareza përmes të cilave mund e s’mund të vështrosh dot…

Sadik Bejko

12 Komente

mendoj se lirika e jugut eshte e tille (lakonike) se eshte krijuar nga njerez te zgjuar. duhet vene mendja ne levizje per te kuptuar ate lirike dhe ato kenge. jo c'do gje eshte e gateshme. eshte nje ushqim shpirteror gjysem i gatshem qe per ta bere te ngrenshem duhet te zgjuarsohesh ( te vesh mendjen ne levizje). me pelqejne shume nenkuptimet pasi te vene labirinthet e trurit ne levizje. eshte pak si simbolizma e aragonit.

 "Thëllëza që shkel mbi vesë!"

 

p.s. lirika dhe kenget e veriut me mahnisin gjithashtu. eshte sikur je ulur ne nje restorant klasi dhe gatimet me te mira te serviren. Ti ha dhe kenaqesh aq shume.

 WTF!!!

 Zotrules mund te shpjegohesh me qarte?  Me cfare nuk je dakort dhe si te duket  lirika e  jugut e drejteperdrejte apo me labirinthe?

jes. per ty? direkt. smiley

check this: WTF

ju lajk it?

Aj ispeshelli llajk dhis: 

WTFWhat the FAQ?

happy? smiley

 

po nuk do te pergjigjesh, s'ka problem.  po te kujtoj se:'' heshtja eshte flori". kot u lodhe me komentin dhe korektimin e komentit.

e korrektova se dilte rremuje. Besoj se jam shprehur persa i perket sqarimit Lira... Ti ndoshta prisje ndonje furtune antologjike... nuk e kisha per aq te thelle. Thjesht si thenie e dites, ky citat qe ka nxjerre admini, per mua nuk kishte cfare t'i thosha me shume. Ndoshta i takon adminit te shprehet se PERSE e ka zgjedhur ate si thenie te momentit. Une nuk pretendoj t'i kap te gjitha pernjeheresh; s'jam aq mendjemadh; por e kam mendjen te hapur te njihem me kendveshtrimin qe e ka lene te mahnitur adminin. e kam seriozisht, nuk po tallem. smiley

 por Ti jep variantin tend mor zoteri. ja ashtu te thjeshte dhe te pakomplikuar sic e ke? kaq te lodh kjo?

do e pranoje variantin tim ti?

c'jane keto menyra Sali-ste? si me pyet, pa e ditur akoma mendimin tend, do ta pranoja apo jo? 

p.s. qe mos te harxhoj edhe 1 koment me hermetizmin tend po e mbyll ketu.

   

mirjami qenke ti, qe na rikthen te shkuaren si makina kohe! smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).