Bej pjese tek ai brez qe e ka kaluar femijerine "nen shenjen e xhaxhit", thua ky paskesh qene ndonje shenje horoskopi kinez qe te ze e s'te leshon per dhjetra vjet.

Cfare dua te them eshte qe, siç edhe moshataret e mi, jam rritur mes urimesh ekstreme (Rrofsh sa malet, Marrsh nga ditet tona...), vjershash (xhaxhi Enver e ke gojen me sheqer), paradash e lulesh per festa.

Pjesa qe me lidh ende me ate kontekst jane mbresat nga leximet shkollore (histori, histori partie etc.) dhe ato jashteshkollore (letersi real-soc, kujtimet (e) dhe (per) xhaxhin... Me kujtohet, per shembull, ajo gjysme-barcaleta per E. H. qe shpeton per qime nga arrestimi ne Librarine Flora ku punonte duke thirrur: O Enver dil se te kerkojne.

Personalisht jam habitur gjithnje me ate sesi nje individ, i cili pershkruhej nga ata qe e kane njohur nga afer, si: medioker ne studime, me jete te pasur intime (cka presupozon nje harxhim kohe dhe vemendjeje), lexime te mira, por te painteresuar ne rini per politiken dhe pa ndonje kontribut te vecante ne Luften nac-clirimtare, te dilte ne krye e te sundonte asisoj per gati gjysme shekulli.

Si mundi te zhdukte gjithe nje shtrese intelektualesh, te cilet mund t'i konsiderojme me te pergatitur nga ai? Si eshte e mundur qe pikerisht keta qe e kishin njohur ia kishin nenvleftesuar ambicjet dhe mundesite?

Shenim: Nuk jam enveriste. Qartesimi behet per te kursyer komente dhe skenare rreth kesaj pike.

151 Komente

Mua me ka mbetur ne kujtese se si shfrytezohej emri i Enverit (apo dhe Paritse) per intriga dhe inate te vogla personale.  P.sh shprehje te tipit: "Patjeter qe do lexosh keto romane nuk te pelqejne veprat e partise ty" ose "Ne shtepine time ka hyre vete shoku Enver".   Kam patur nje shoqe qe kishte dale ne fotografi me shokun Enver kur ishte disa muajshe.  Fotografia e zmadhuar ishte ne krye te shtepise e ruhej si thesar i vertete.

ne fakt, finisterre, ne nje interviste qe i mori nje "shoku" im sadik kacelit, piktor i popullit, pronar i nderteses me cati trekendeshe pas sahatit po te shohesh nga bashkia ne tirane, ai thote: kot thone qe enveri eshte i pashkolluar. e para se te vjen shume me teper inat te jesh shtypur nga nje diktator injorant edh e dyta qe eshte me e rendesishme kur ishim ne shkolle ne france, enveri nuk vinte ne klase. per kete arsye mbasi kaluan ca simestra iu pre dhe bursa edhe kjo shkoi gjate se keshtu ishte koha e posta donte do muaj te mberrinte ne shqiperi. po i thote ky "shoku" im me tej ku e cfare mesoi ne france enveri? enveri thote sadiku, rrinte shume andej nga lagjia e atyne e merr vesh se djale i ri je ti. po jo se ishte keshtu si e thone keto sot (viti 1993 intervista) qe pelqente burrat... ket ndoshta e ka pas ketu me ate qe quhej dem xhepa, se keshtu u tha atehere po une nuk e besoj se dem xhepa kishte pare fort, ma shume se ne te gjithe bashke ene rrite me cingijet atje te zogu zi... po nejse .... enveri rrinte atje te ato lagjet ne paris se atje mblidheshin komunistat francez, kominterrni, edhe si me thone kjo ishte i shkolle e larte politike se aty ishin njerezit me te mencem te frances ne ate kohe...

puna eshte se enveri beri master kendej nga sllavet qe u be ai qe ishte, se me vere franceze maksimumi do denonte me burg te gjithe ata qe nuk benin dot mustarden ne shtepi me forcat e veta. pershendetje fin.

ps. kujtimet me enverin i kam me nje pastruese ne kopesht qe na ndante ne mengjes qumeshtin permbi buken e bere pershesh. qy qepshe me qumesht edhe me jne qepshte tjeter ca sheqer me ngjyre te verdhelleme. per cdo femije sapo kryente sherbesen thoshte : xhaxhi ehehe, e ke gojen me sheqer, pastaj e shktonte : e ke gojen me hurma, (theksi te aja), lum partia qe te ka.

automatikisht une shikoja nga fotografia e varur ne mur.

megjithse ne ate kohe nuk kisha asnje shans ta urreja enverit pervecse ta pelqeja pa kuptuar asgje, persheshin me qumesht e kam sot sic kane cifutet hitlerin.

Personalisht jam habitur gjithnje me ate sesi nje individ, i cili pershkruhej nga ata qe e kane njohur nga afer, si: medioker ne studime, me jete te pasur intime (cka presupozon nje harxhim kohe dhe vemendjeje), lexime te mira, por te painteresuar ne rini per politiken dhe pa ndonje kontribut te vecante ne Luften nac-clirimtare, te dilte ne krye e te sundonte asisoj per gati gjysme shekulli. 

me jete te pasur intime? dmth ata qe dalin ne krye jane qenie aseksuale? Pastaj kush ja ka mbajt kandilin ? Zakonisht per figura te ketij rangu dalin deshmitare(jo nga ato te Jehovait)  te cilat hedhin drite me kujtimet e tyre per flirte e histori roze.Nje letersi e tille mungon (pervec ca gojdhenave mbi T.T.Kocon,M.Kokalarin, S.Kasimatin) por si mund te beje prejashtim Enveri nga klisheja e Musolinit me Petacin, e Hitlerit me Braun , e Stalinit me..(?) e Kastros me (edhe ky i kastruar ), e Maos me Cian Cinin...

pa ndonje kontribut te vecante ne Luften NCL 

ketu nuk sjell ndonje kontribut te vecante vecse i bashkohesh legjndes urbane mbi bashkengjitjen aksidentale te E.Hoxhes ne grupin themelues te PKSH ( sipas versionit tashme te njohur:Hoxha u thirr ne mbledhjen themeluese nga K.Tashko per te balancuar raportin myslymane-te krishtere ) ...pastaj legjena vazhdon me Enverin si dashnor i Miladinit dhe me tej, shpjegimi faktoreve/arsyes te sundimit per gjysem shekulli, me lejo te them se  eshte nje ndermarrje qe kerkon lexime te mira , harxhim kohe (neper arkiva ) dhe del pertej vemendjes peshkore.

dalja ne krye dhe sundimi per gjysem shekulli

...i nje mediokri !! Nga nisesh per te bere kete kategorizim? Nga IQ e matur? E di qe do permendesh se E.H kishte vetem nje diplome bachelor megjithate ngjitja ne majat e pushtetit dhe qendrimi aty per nje kohe te gjate me shume se me tituj e diploma, shpjegohet me prakticitetin, pragmatizmin, makiavelizmin,me shfrytezimin e rrethanave dhe shfrytezimit te tij prej rrethanave te kohes.Enveri ishte "shpirti" (i keq) i nje sistemi (te keq) por edhe pengu i ketij sistemi. Diku ke "Kohe Barbare" Kadare ben nje perqasje te tille. Aq sa u dha forme e drejtim ngjarjeve te nje epoke po aq u formesua dhe mbeti peng i asaj epoke (te luftes se ftohte) Para se te ishte nje filozof apo mendje poliedrike, ishte nje "shqiptar dinak" , versioni A.P.Tepelenes i veshur me tuniken e marksizmit (dyshoj ta kete lexuar Marksin integral )  Megjithate si fund jave qe eshte (dhe cfare fundjave-me ankth elektoral) tema e hapur ja vlen per per pak zbavitje dhe variacione me peshk dhe orkester. smiley

Priten kontribute nga Batalioni Hakmarrja per cmitizimin e Enverit . Ketu me kujtohet nje A.Musta (respekt per vuajtjet dhe persekutimimet nga diktatura) qe ka shkruar nje duzine me libra dhe Enerin e ben per nje lek , e cmitizon dhe degjeneron krejt me shprehje te tipit: ky kaqol...ose ky birbo ...ose ky qen bir qeni, ky moot mooti. Tani na i futi Enver per 50 vjet apo ja futem vetes per 50 vjet eshte pak e koklavitur. Diktaturat qe duken aq solide dhe te perbindeshme , ne thelb jane aq te brishta saqe rrezikohen e therrmohen nga Fjala (Liri-Demokraci ! ) Po tani (lexo-20 vjet) ne demokraci si ka mundesi qe NJESHI eshte ulur galic ne mendjet tona ?Ndoshta ka IQ te jashtezakonshme ?!

di qe do permendesh se E.H kishte vetem nje diplome bachelor

Jo ne fakt nuk kishte asnje lloj dipllome, pervec asaj te Liceut te Korces.  Gjate gjithe kohes ne France nuk mori asnje provim.

diktaturat e brishta - fjala -liri demokraci???

te lutem, na le me gojen me sheqer sa pa na shtyre kujtimet te ndihmat, edhe ke nje jave buke.

por nuk mundem, nuk ka se si te rri pa permendur : gjithe shteti shqiptar kishte ne banke 6 milion dollare edhe kaq. fatos nano, a, meksi, d. shehi, f. mima. a, fullani, g. pashko, v. ahmeti, g. ruli, deshmitare. po te mos ishte me xhepat bosh, edhe nje hap larg qametit te zi, e shikoje diktaturen. nuk te ka shkuar ndonjehere ne mend se perse kadareja nuk iku me kohe nga shqiperia? mua po. se e vrisnin kudo qe te shkonte. iku atehere kur cdo gje kishte marre fund. edhe nuk ishte fundi studentet. fundi kishte nisur kohe me pare.

Shiko petllaneuje, kto qe po thua  (dhuna, falimentimi ekonomik)  jane te verteta por kur them "diktatura e brishte" (duhej ne thonjza) kam parasysh tjeter gje. Kam parasysh se edhe kur diktatura ishte ne kulmin e saj dhe kur shqiptaret e kishin prekur ndryshimin, te pakten ne nivel stomaku, pse tmerrohej aq shume ajo  vetem nga nje fjale qe binte ndesh me ideologjine dhe propaganden zyrtare?

Besoj jemi dakort qe sistemi mbahej ne kembe nga dhuna por edhe nga propaganda qe legjitimonte dhunen. Nje fjale kunder regjimit te thoje (psh nje ankese e tipit c`duhen gjith kta bunkere!)  dhe filli  e cthurte tere  trikon prej leshi te propagandes zyrtare. Sa koka coi ne gijotine nene 55 duke ju pergjigjur "armes se kritikes me kritiken me arme"? Bindesh besoj se sa  te "brishta" jane diktaturat totalitare perballe fjales se lire dhe pse ato metojne te kontrollojne edhe mendimin nepermjet institucioneve te tipit Tabir Saraj. Tani krahasoje me sistemin kapitalist qe ka ne baze institucionin e lirise se fjales. Ketu eshte forca dhe hilja e sistemit. Sa revolucione verbale kemi bere ne ketu ke peshku, sa pyje jane rrafshuar per gazetat e fletushkat ne keto 20 vjet dhe ,megjithate, sistemi marshon triumfalisht perpara (nga fitorja ne fitorje) 

ah mor mik te drejte ke po diktaturat e kane frike fjalen ne vende ku ka peshe fjala. ti e thua vete aty ne fund, nga fitorja ne fitorje. kjo diktatura jone nuk ishte as stalinizem mor mik, ishte sharrtese, mandarine qe rriste bomba. ishte nje gje si gjithe gjerat qe dime te bejme ne, e di pse, sepse ja te kujtoj une te bijen e stalinit me librin e saj me kujtime. ku eshte nje liber i tille te ne? mos qofte per enverin te jete per ku e di une nje tjeter. edhe bashkim shehu kur e shkroi librin per mehmetin e shkroi si rroman edhe ne fund fare e la enigme letrare, offf cfare thagme. na habisi krejt!

fjala e lire thua ti, po ketu ata qe e dinin se si folet, se c'eshte fjala u vrane deri 56. pastaj ata qe ngelen e prene pak e shume vete gjuhen, pastaj dolen ata qe rriti rregjimi edhe si perbindeshat qe lindin perbindesha keta te rinjte deshen te hane te vjetrit, (meqe e kemi ne temi shiko al zavaurin opa kerceu ai te marre ne dore pushtetin, se me sa duket edhe ata me pare e paskan kete pune). e ja keshtu, fjala e lire, po kur degjohet nga dikush. tani nuk po degjon me njeri nga ai veshi i fjales se lire se ka kaq shume zhurme sa Zoti na rujt mend ne koke. tung e pa merzi.

 Se mos ju kaloje java pa e kujtuar kushedi  Tongue

po ju beni pak durim, tha, se su be qameti.  ja, zëre se erdhi 16 Tetori.smiley

 Ka ndryshim "kujtimi" nga marrja e variablit në konsideratë për gjykim eternal. 

Shumë këtu "antikomunista", bëjnë të dytën. 

Më kujtojnë atë barcaletën e dikujt që "nuk i pëlqente bamjet". Sa e mirë gjella tha një drekë! Çfarë ishin ato që hëngra? Bamje! Oops! Nuk e dijsha!

 

shiko se pyetjet e temes jan shume substanciale, po lene i her te kaloje ky afshi i te shameve, injoranti, mediokri, penderasti etj etj, se kjo i bo kta robt qe i thone te ndihen me mire dhe me te plotsum.

Cudi se deri tani nuk sheh ndonje afsh sharjesh ne teme...

 mir.

kshu më thoshte dhe një shoku im, kur shkonim në festa ditëlindjesh. Mos u kërko, tha, gocave të kërcejnë me ty në fillim të party-t. Nga mesi ngrohen. 

 

atje ne france flinte deri ne 11:30 AM, tha. Jete nate tjetri... Nuk mun e besojsha, tha, qe ai u bo cer u bo. C'ka validon edhe thenien qe nga ferra vogel, del lepri modh. Si dhe sa t'rrosh do msosh.

 "kshu më thoshte dhe një shoku im, kur shkonim në festa ditëlindjesh. Mos u kërko, tha, gocave të kërcejnë me ty në fillim të party-t. Nga mesi ngrohen." 

smiley

Nga mesi e poshte, ka dash me thone.

faleminderit.

ne Librarine Flora

Dyqan, jo librari.

Kristida - 6 Maj 2011 - 7:57pm - #

 Se mos ju kaloje java pa e kujtuar kushedi  Tongue

 

 

hahah smiley  hahaha

Java the ?

Ule ule i cike stekën smiley

prape muhabet xhaxhi ka ktu..... 

Tashti n'fakt kjo pyetja per kete temen lindi nga nje muhabet qe behej me Tropizmen andej nga tema e 5 majit. Tropizma thoshte (po e permbledh me llafet e mia) qe ne s'e kemi konsumuar ritualin e "ngrenies se bishes", duke nenkuptuar me kete (besoj) faktin qe ne keta vjet s'ka asnje version te besueshem rreth historise personale te Enver Hoxhes, qe s'ka asnje diskutim ne nivel kolektiviteti qe te jete serioz dhe i perthelluar, qe analiza e figures eshte bere me mjete rrethanore (te themi)... 

Natyrisht s'eshte qe ketu te Peshku po propozohet hartimi i historise, as edhe terapia ne grup. E mendova me shume si ato gostite e fiseve qe mblidhen rreth zjarrit dhe, teksa kafsha piqet (figura eshte e Tropit), hane nga nje cope. Eshte thjesht nje cast konvivialiteti dhe sidomos pohim i asaj qe cka nuk te vret, te ben me te forte*.

* nese s'te ka vrare, merret vesh

po ti me tropizmen merresh de ?

po ajo se ka njoft merhumin per se gjalli mi smiley

a e ke pyt naiher se kur ka le a jo ?

po pse Ruzhe, ti i ke cuar lule ndonjehere a si? smiley pastaj merhumi e ka pas hijen e gjate, ka tepruar edhe per tropin

fin tashti e lexova kete te pyetjes me idene e tropizmes. lexova gjithashtu politickun, qe me bindi me 100% qe po te kishte moshen per komunist, meqe maka hedhur si me sfond mua, kur une them krejt tjeter gje, do ishte sigurisht nga me te flaktet.

meqe m'u dha rasti te pershendes per idene e diskutimit te ketij topiku, pasi akkoma jam me idene se ne fillimin e viteve 90 nuk u diskutua si duhet figura e enverit, per shkak se dhuna ishte e shumefishte edhe me shume shtresezime. ke tu ti ke shume te drejte. ka aq shume sa sot e ruan efektin e qenit te pavllovit. njerzit reagojne me instinkt gati gati, ose e shajne ose e lavderojne. edhe ketu te ppu-ja shihet te dyja kadegorite.

te dyja kane frike mendoj une te analizojne thelle enverin. tipi pd, kane frike se ne fund fare mos u del i mire enveri e kryejne keshtu aktin e tradhtise ndaj vetes, se shqiptari largqqofte te dyshoje se ndoshta e ka gabim nje gje ne koke. edhe rasti i dyte njelloj me rastin e pare, kane frike se mos u del i keq.

dikutim shume interesant. pjese pjese po e ruaj ne nje file me vete.

se hurmate' i hante kush i hante! smiley

 

 You can't say Enver Hoxha on PPU!

 

However... 

You can refer to fcuking... u can talk about fucking, they do that all the time. Some of the times, the show that you are watching…. 2 people are probably fucking in the other room. Fucking is allright, fucking is part of the plot. allot of plots are based on fucking. will they fuck, should they fuck, have the fucked, did they fuck, will they fuck again, will they get sick of fucking, are they fucking too much, will they fuck each other friends, will they have a baby from fucking, will they be sorry they fucked, will they be glad they fucked.

http://www.youtube.com/watch?v=3_Nrp7cj_tM&feature=player_embedded 

e di qe qendrimi ndaj Enverit me duket indexi me i mire i pjekurise sone shoqeorore? Kur them qendrimi, e kam fjalen jo ne pikpamje, por ne pathos. Kjo teme eshte si nje lakmus ne ujrat tona.

kujtoj nje bisede me nje austriak, per hitlerin. I thashe per te thone ka qene i cmendur, i rreshkitur. Me tha: ne ate kohe Gjermania ishte nje superfuqi pak a shume si USA sot. Ti vertet mendon qe tere ate gje ta drejtonte (dot) nje i cmendur? S'dija cfare t'i thoja.

Ah, dhe po, une mund te them Enver Hoxha tek PPU-ja, dhe nje te vertete absolute lidhur me te: ka qene njeriu qe me shume se cdo kush tjeter formesoi ate cfare ishte Shqiperia te pakten ne harkun kohor 45-90 (por e sigurte edhe me pas). Si rrjedhoje eshte njeri shuuume i rendesishem dhe figure e padiskutueshme historike shqiptare e permasave gati te pashoqe (nder shqiptaret).

 "ka qene njeriu qe me shume se cdo kush tjeter formesoi ate cfare ishte Shqiperia te pakten ne harkun kohor 45-90 (por e sigurte edhe me pas)."

Po kjo eshte tautologjike, emo. Ta kom llafin qe merret pa argument, eshte aksiome si ato te Euklidit. E qe ketej pastaj, edhe ato shprehjet me pathos gezojne nje justifikim gati gati gjeometrik. Per sa kohe qe "merhumi e ka hijen e gjate" (TM Finestere), aq te gjate sa sa dhe akoma na ben fresk, edhe diellit s'do mundemi t'i themi diell, e drites drite.

ku e shef tautologjine?

Pjesa qe me lidh ende me ate kontekst jane mbresat nga leximet shkollore (histori, histori partie etc.) dhe ato jashteshkollore (letersi real-soc, kujtimet (e) dhe (per) xhaxhin... Me kujtohet, per shembull, ajo gjysme-barcaleta per E. H. qe shpeton per qime nga arrestimi ne Librarine Flora ku punonte duke thirrur: O Enver dil se te kerkojne."

Dialog midis pilo peristerit dhe arkitektit te piramides i cili duhej te bente maketin e diqanit "flora".

-PP. ja ketu kishim banakun ketu benim kafete , ketu hinim ketu dilnim.

-Arkitekti: Xha Pilo po bombat ku i mbanit ju?

-Pp C'bomba more ?ku na e mbante ne te kishim bomba.

Arkitektismileyo shoku EH ka shkruar ne kujtimet e tij..

PP- ka shkruar ai? Bombat i mbanim prapa banakut diku aty.

 

kam nigju qe ne korce, me perkedheli, Pilos i therrisnin Pilush
*ka nji typo te titulli - vegjelise dhe jo vogjelise. Jo per gje po du me tregu qe jam i vemendshem ne lexim

pilon (si dhe rita markon) i ka "krym" PF... smiley

 

dhe tani e ka fjalen shoku Rita.
kush eshte ai rob qe e mban te qeshmen...si me u tall me ty kur te vejn emer femre
(kur themi "te qeshme" kemi parasysh dicka mes ngerdheshjes dhe buzagazit se nuk kish budall qe t'qeshte) 

ajo mund t'u shiste kollaj si kshu, gezim me i llaf, qe kemi antarin e byrose mes nesh. na qesh fytyra smiley

hej, e mban mend Palin? (Misken).

oh, tmerri i bagetise se imet

 Enver Hoxha ishte i pari i venit dhe kuvenit nga fundi i L2B, deri jo ne vdekje, por edhe me mbrapa, deri ne momentin e nderrimit te sistemit nga monizem ne pluralizem = "ka qene njeriu qe me shume se cdo kush tjeter formesoi ate cfare ishte Shqiperia te pakten ne harkun kohor 45-90 (por e sigurte edhe me pas)" ne te njejten menyre qe 1=1.

formesimi ka nje gje me teper se te qenit ne krye te vendit, Lul.

 Eshte e debatueshme, pasi nese formesimi imponohet shabllon e radhe-radhe si paradat e 1 Majit...

menyre te menduari, "ll"-eja e qiellzes franceze, kasketa, siguria qe sa te jete ai i Madhi mire, gje s'na gjen, frazeologjia e se perditshmes, fitoret, rrethimi, buka, celiku, vigjilenca.

Nuk di sa e ka formesuar Zogu Shqiperine apo Aliu pashallekun e Janines.

 Emo, do ta bej pak muhabetin me doktrine, e meqe jina edhe ne teme "xexualiteti" (TM Nit Roshi) eshte doktrina e njonit qe i rrinin cunaket e Hollivudit me rradhe ke dera, thjesht e vetem per t'iu mburr shoqnise se "e kom mor siden nga Michel Foucault, plako." Ideja eshte qe forma e pushtetit eshte e tille qe eshte e bazuar tek vigjilenca, tek syri, dhe shperndan nga kreu/qendra, nje menyre te sjelluri qe shkon qe nga gjuha qe perdorim, si e perdorim, theksi (me qe ra llafi ke theksi, diksioni i spanjishtes nuk e ka pasur ate th-ne, por paten nje mbret thuthuq keta qyqaret qe e donin si shqiptari Dullen, and the retht idh in the bookth) kodi i veshjes, menyra si bo seks me grune ("I'm not gonna put my dick in the mouth that kisses my children goodnight, Doc" De Niro) etj, etj, etj. I retreat my claim about tautology. Eshte forma absolutiste, totalitare e qeverisjes, e ajo qe imponon formesimin nga kreu/qendra ne cdo aspekt. Kjo eshte 1. Plus 1 tjeter eshte qe kreu ishte Enver Hoxha, dhe dalim ke ai llafi jot qe une e quajta tautologjik, por qe ke te drejte, nuk eshte si 1=1, por si 1+1=2. "Jeni ju, pa jemi ne" tha.

 Po nejse, ajo qe du argumentu me ty une Emo, pa u vene shume ne spotlight smiley muhabet po bejme, eshte pse e shef si mungese pjekurie pathosin? Pathosi eshte i diktum nga nje realitet i caktuar. Mund te jete reagimi me i pjekur ne varesi te kontekstit, te aktualitetit. E nese Enver Hoxha, ne dac si figure historike aktuale, ne dac si idhull i fshehur jo prej ndonje nostalgjiku ne syndyq, por prej ndonje burri shteti qe edhe vetes mund t'ia mbaj te fshehte ne gji, apo ne dac si arketip, atehere pse jo me pathos? Ta kom llafin qe cfare eshte apo jo e pjekur, eshte teze shume gjithperfshirese per te perjashtuar pathosin. Apo je tu thone qe pathosi eshte si zjarri qe i pjek mendimet, dhe kur jane te pjekura s'ka pathos, zjarri fiket? Po perpiqem me kuptu kete pike dhe mbase jam duke dale nga tema.

Jo, per mua nuk je duke dale.

Do i isha goxha per falemnderit sikur dikush nga zona Gjermani-Austri te thoshte si trajtohet (emocionalisht) Hitleri atje. E di qe distanca kohore eshte ku e ku, por prape, mund te sherbeje si orientim.

 Ok, e kuptoj keqkuptimin. Ti je ne plan historik, te mbyllur si sistem, ku pjekuria dhe pathosi jane faza, as te mira as te keqia, por thjeshte jane, une jam ne plan filozofik, ku pjekuria dhe pathosi nuk jane as ne kundershtim me njeri tjetrin, as gjithmone njesoj te vlefshme, por te keshillueshme apo jo sipas rastit. 

 Emo, unë zakonisht Finin dhe ty e disa të tjerë, u lexoj me vëmendje. 

Mbaj mend që ishte hapur një diskutim i ngjashëm mbi llojin e liderit që kemi e që do vijë... Fini aty pyeste se a ka mundësi e do bëhemi të denjë për të patur dikë normal? Apo pyetje e ngjashme... besoj se diç të kujton edhe ty. 

Tema është vërtet shumë interesante, edhe pyetjet e shtruara gjithashtu. Sigurisht që bie dakord se Enveri dhe komunizmi përgjithësisht, janë letra lakmuesi për të parë shumë gjëra. Ndër të tjera edhe maturinë tonë si "popull".

Fini pyet më lart, pse Enveri? Unë do thoja që, në mos Enveri, do të ishte një si ai. Siç kishte qënë më parë, në mos Zogu i vetëshpallur mbret, një si ai. 

Modeli i ofruar i liderit në Shqipëri, është ai prej të cilit dalin në pah aleancat dhe armiqësitë klanore, kohët e fundit, edhe ato të shprehura më "politikisht"; lideri gjithashtu është reflektim i kapacitetit kulturor të kombit, i nivelit të arsimimit, ndërgjegjësimit social dhe politik etj. 

Enveri gjeti një vend të rrënuar komplet nga këto anë, sapo mori pushtetin. Ishte fushë përpara, asnjë institucion nuk kishte ngelur. Ata që quheshin intelektualë atëherë, ishin më shumë kulla morali dhe kulture të izoluara, si punë manastiresh, ku ruhen reliket e shenjta të shenjtorëve në vite. Manastiret, kanë vuajtur prej fushatave të piratëve. Nuk kishin sistem të organizuar mbrojtjeje dhe ndërlidhjeje, as vullnet bashkëpunimi, dhe shumë herë, as nuk kishin ndjenjën e mbrojtjes nga rreziku që u vinte. Më ngjajnë në këtë karakteristikën e fundit, me middle class të shoqërisë albaneze të sotme, që nuk kanë ndjenjë ndërgjegjieje për çka po ndodh. Si dhe qysh ia arrijnë të mos e kenë, NUK E DI. Thjesht nuk e kanë. 

Kështu që duhet ezauruar fillimisht çështja e parë: Pse Enveri? Kjo nuk ka të bëjë me personin vetë, qënien e Enverit, ka të bëjë me modelin e Enverit. 

Pra unë jam i bindur që në mos vetë Enveri, një si Enveri, me patjetër! 

Personaliteti i tij, vetë AI në qënien e vet, ka meritë për krijimin e kultit personal të vetin dhe qëndrimin në pushtet kaq gjatë. 

Tani vijmë tek pjesa tjetër: Modeli i liderit. Është bërë një film me titull Z për Grigorios Lambrakis. Shikoje kush ka qënë: http://en.wikipedia.org/wiki/Grigoris_Lambrakis

aktivist, politikan, mjek, atlet, etj etj etj! Ky njeri kish dhënë kaq shumë prova në jetën e vet, sa prej cv-së vetëm e kishe të sigurt që pasues do të kishte plot! 

Liderin, për mendimin tim, e formojnë institucionet dhe hallkat në të cilat kalon në to. Të paktën liderin e sotëm, modern. Halabakun shok të ushtrisë, që këmbët i mbanin erë, që qaforen nuk e kishte të pastër, që... që që... nuk do e shihje lider nesër! Po ashtu një të ngjashëm në të mesme dhe fakultet. Gjërat ishin vendosur dhe kishin rendin e vet. Rend përcaktues, fatal deri diku, por që krijonte konturet e një shoqërie dhe i siguronte kësaj stabilitet. 

Enveri ndërtoi një strukturë të tillë nga e para, nga hiçi. Në këtë mënyrë, është babai i pjellës së vet. Saliu psh, përfitoi prej rënimit të strukturës paraardhëse, për të ndërtuar një tjetër të re. Nëse i ecën edhe këtij, si Enverit, edhe ky do jetë babai i strukturës së vet. Sot në Shqipëri, akoma po vendosen sinorët. 

 

Jul! smiley

 

 "Ndër të tjera edhe maturinë tonë si "popull"."

Nice, thanks! I got stuck on the semantics of "pjekuria."

"Pra unë jam i bindur që në mos vetë Enveri, një si Enveri, me patjetër! 

Personaliteti i tij, vetë AI në qënien e vet, ka meritë për krijimin e kultit personal të vetin dhe qëndrimin në pushtet kaq gjatë. "

Naaaaah! S'ke zgjidh gje plako. Pyetja mbetet, pse jo dikush me nje orinetim per te ndertuar institucione demokratike, por Enveri? Pse udheheqesi karizmatik, dhe jo tjetri? E vertete qe gjithcka mund te kishte qene e rrenuar, por pse jo dikush qe do jepte frymen e ndertimit, por dikush qe do e shfrytezonte kete rrenim? Eshte me frymezues shfrytezuesi se sa frymezuesi? Modele populli i thjeshte mbase s'kishte, por populli eshte bageti, shkon nga ta cosh. There is an element of ruthlessnes involved, that has nothing to do with models. Per mua eshte pikerisht kjo, Enveri ishte thjesht ai qe zgjodhi te ishte "the most ruthless." Problemi eshte qe kjo nuk ishte ne ate kohe, nuk eshte, dhe nuk do te jete kurre zgjidhje e detyruar, keshtu qe "nje si Enveri, me patjeter," nuk qendron.

 Nga do e merrje "frymën e shenjtë" për të ndërtuar model demokratik? Diku duhej gjetur burimi. E kishte Enveri burimin? Muji psh që ishte aq i fortë, kish pi qumësht zanash. Enveri gji evgjitke kishte thith. 

Ke dy shembuj konstruktivistësh "të dështuar" që njoh unë në Ballkan. Fan Noli dhe Capo d'Istria. Të parin e njeh, të prezantoj të dytin: http://en.wikipedia.org/wiki/Ioannis_Kapodistrias 

E kanë vrarë, siç e sheh. 

Model konstruktivist... të importojmë pataten thoshte Capo d'Istria. Sepse është frut toke shumë i ushqyeshëm, me shumë vlera ushqimore, është rezistent, i lirë për tu mbjellë, le ta sjellim në Greqi! U ngritën priftërinjtë e i frynë popullit në vesh, se këto "mollë toke" na ishin krijesa djallëzore!! 

Protesta populli, për mos futjen e patates në Greqi! 

Jo u thotë Capo d'Istria, nuk janë për ju patatet! I kam për vete! Madje, madje... do u vë dhe roje fushave, që të mos i vidhni! Se janë jashtë mase të kushtueshme. Hop gjeti rrënjë vesi i hajdutit ndër grekë... i kishte këshilluar rojet që të bënin një sy qorr e një vesh shurdh, t'i linin që tua vjedhë! Kështu e importoi pataten. 

Enveri e kish zgjidhjen më origjinale: patatja edhe bukë, edhe gjellë. 

 

 S'po me kupton. Ruthlessness is not a model. It's a choice, always for the taking, always for the leaving. Pastaj institucionet demokratike ndertohen vete, mjafton te mos zgjidhet.

 Shiko, se ky muhabeti i modeleve permban edhe modelet lindje perendim. Modele nuk eshte se s'kishte.

 Është model ruthlessness, sepse është i kompromentuar që në rrënjë! 

Le të bëjmë një përsiatje historike, duke vendosur dhe pak imagjinatë mbi ato që dimë dhe kemi mësuar se ndodhën gjatë dhe pas L2B në Shqipëri. 

Kemi një sistem feudal në rrënim të plotë, të dalë jashtë kohe dhe boje, një të vetëshpallur mbret në ekzil, kemi një popullsi qytetare që është aty tek 20-30% apo më pak, një analfabetizëm pothuajse të plotë ndër popull etj. 

Kemi dhe 200 petritët e PKSH.

Tani ti besoj ke jetuar dikur, kur ishe akoma analfabet smiley dmth deri në moshën... 14-15 vjeç, në një lagje të caktuar. Ke pasur shokë ma do mendja, ke pas "armiq" je zënë me rob të lagjes tjetër, për fushën e futbollit, për një ndeshje, për një gocë etj... Zënka atëherë merrte kuptim me rrahje. Dmth je rraf me rob të tjerë, je sha ma do mendja, ke hedh gurë, të kanë gjujt me gurë and stuff like this. 

Kontraditat e brendshme një shoqëri si ajo, i zgjidh në atë mënyrë të caktuar. Me fjalë të tjera pra, është një "i fortë lagjeje", që bën ligjin. 

Premisat e besnikërisë, shkojnë tek aleancat që ky i fortë lagjeje mban, premisat e armiqësisë po ashtu. 

Tani, ke një vend që ka dalë nga L2B, i shkatërruar, i rrënuar dhe i përfshirë në luftë civile, por edhe ideologjike. Ke ndërgjegjësim të paktë social dhe kombëtar, ke dhe sensin e mosbesimit në rastin më të mirë, dhe të armiqësisë së hapur në rastin më të keq, me një klasë të caktuar sociale. 

Ajo që solli Enveri si risi, pas luftës, ishte ideologjia. Pra kishte një taban ideologjik, kishte dhe një klan të përcaktuar racialisht që e mbështeste. Kishte dhe superioritet moral për shkak të pjesëmarrjes në LANÇ. 

Çdo lider është si një Ante, i cili nga diku e merr mbështetjen, forcën. Enveri kishte mbështetjen e klasave të shfrytëzuara, pjesëmarrëse në luftë, kishte dhe mbështetjen e ideologëve të majtë (fillimisht) intelektualë, që besonin në një botë të re dhe më të mirë. 

Enveri, mbi këto premisa, edhe zhvilloi, edhe goditi. 

Por kujdes! Modeli i tij, është i kompromentuar që në rrënjë. Sepse është i hapur, i shpallur armiqësor ndaj një grupimi njerëzish, dhe i mbështetur nga një grup tjetër. Ashpërsia e përplasjes midis këtyre grupimeve shënon dhe kutin matës të dhunës që ushtroi. 

Në rast se ai do tentonte një "model demokratik", do të ishte shpërfillje ndaj aleancave të supozuara atëherë si "natyrale", dhe personi i tij do të binte. Dhe vendin do ia zinte një përfaqësues më natyral i aleancave midis njerëzve. Sepse "model demokratik", do të thotë gjithëpërfshirje, meritokraci, "aleanca ideologjike dhe mendore", dhe jo klanore. Bazamenti, populli, nuk kishte kapacitet pranues ndaj diçkaje të tillë. 

Pra unë i qëndroj dhe insistoj: Në mos Enveri, do të ishte një si ai, me patjetër. 

 Po jo mo burre i dheut mo se me cmene. Kjo qe thu ti, ishte ne 44-45en. Direkt pas daljes se luftes. Ajo qe po them une eshte dakord, shume mire, Berisha e meritonte, I mean Enveri e meritonte te ishte i pari i vendit vitet e para. E meritonte edhe me mbrapa, por kjo me mbrapa ishte e bazuar ne ruthlessness, ne zgjedhje personale te tij, pa pasur nevoje per mbeshtetje popullore, per besnikeri nga masat. Flas 51-shin, ajo masakra, gjashte vjet mbrapa. E kuptoj ate qe thua ti, nuk jam kondra, nuk jam kondra, por shif edhe kete tjetren. Ruthlessness mund te duket si model ne retrospektive, por per momentin, eshte nje zgjidhje qe gjithmone e merr ose e le. Ka pas nje konsistence ne kete zgjedhje, prandaj edhe ka ate pamjen e modelit, por nuk eshte model. 

Nuk e di se ca jam tu fol. Ta them sinqerisht.

 Po mirë, ja të ta them ndryshe. Ti e pranon që Berisha i 91', 97', 98', 21 Janar 2011 të të thotë, madje edhe ta mbajë fjalën se:

- nuk do të vrasë më, nuk do të vjedhë zgjedhjet më, nuk do mashtrojë më, nuk do bëjë grusht shteti më etj? 

A beson ti se është e mundur që personi gjenerues i një sistemi dhune, të kthehet në gjenerues të një sistemi paqeje? 

p.s middle class-i albanez, me këtë "shpresë" zgjohet dhe bie të flerë.

 

 Ja një shembull këtu: http://www.peshkupauje.com/2011/05/kercenohet-me-vdekje-vajza-qe-denoncoi-x

Xhelal Mziu. Sipas gjasave, fajtor për ngacmim seksual dhe përfitues për shkak të detyrës. 

Pse nuk e heqin Xhelalin si kandidat? Pse nuk e dënon nëna parti PD Xhelalin? 

Xhelali me shumë mundësi, është përfaqësues i një klani të caktuar në Kamëz. Ka rob pas vetes, ka krijuar një bërthamë sociale me atë në qendër. Në rast se PD heq Xhelalin, rrezikon bashkinë, rrezikon një pjesë të zgjedhjeve, rrezikon mbështetjen e miqve të Xhelalit edhe në instanca të tjera etj. 

Kështu që e ka më të lehtë të reduktojë atë gocën në një "copë pydh" që do të na prishë zgjedhjet! 

Cili është veprimi "më i llogjikshëm" që duhet të ndërmerrte Enveri Berisha? Normalisht të dënonte Xhelalin. Pse nuk e bën? Sepse rrëzohet nga pushteti. 

Pasi doli ai lajmi për atë mësuesin të internuar në fshat pas refuzimit që të merrte pjesë në miting të PD-së, kisha një ide, e cila do ishte: Të gjitha incidentet, të gjitha viktimat e këtij sistemi, do të duheshin dokumentuar diku, në mënyrë që të bëhej e qartë se të shfrytëzuarit në fund të fundit, janë më shumë në numër sesa shfrytëzuesit. Një sistem i caktuar, është i padrejtë bash për këtë arsye. Kur të arrihej një ndërgjegjësim i tillë, çdo oponencë do ishte më e lehtë. 

 

 "Pse nuk e bën? Sepse rrëzohet nga pushteti."

Tamam ajo qe po them. Po ky s'eshte model. As edhe ne kohen e Enverit nuk ishte model. Ishte nga Moska, po, por jo i vetmi model. Shiko, se ka dicka, pervec Stalinit, Causheskut dhe Enverit, nuk kishte asnje lider, as ne Evropen Lindore, qe te ishte aq mediatik, aq karizmatik, aq me gojen me sheqer. Po ky nuk eshte se ishte model shqiptar, apo i kushtesuar nga rrethanat ku ishte Shqiperia e me the te thashe. Kjo eshte specie, jo model. Nuk e di se une kam fillu me u kap me llafe te vogla fare keto kohet e fundit, por po te them qe jam dakord me ate qe po thu. Thjesht me duket problematike qe qofte edhe ne nje narrative historike te prezantohet pushteti me cdo kusht si model pushteti. Nuk e di me kupton apo jo.

Enveri kishte mbështetjen e klasave të shfrytëzuara, pjesëmarrëse në luftë, kishte dhe mbështetjen e ideologëve të majtë (fillimisht) intelektualë, që besonin në një botë të re dhe më të mirë.

smiley

po kush ishin keta ideologet e majte, edhe kush klasat e shfrytezuara?

obobobobo sa keq jemi. komunistet e pd me komunistet e ps. partia komuniste e veriut me ate te jugut. obobobobo, kjo me tremb me shume se  burgu i spacit. ketyre u rri enveri kembekryq m'u ne koke. pupupupu vepra raporte dhe fjalime...

 

 Ta thotë Noli bre:

Ngrehuni dhe bjeruni, 

fshatarë dhe punëtorë

që nga Shkodra, gjer në Vlorë. 

Migjeni, Jakov Xoxa, Qemal Stafa, Noli, ishin ideologë ndër të tjera. Sigurisht që do ketë pasur dhe të tjerë. 

Versioni banal i përplasjes "ideologjike", ai është. Dy klane, veri dhe jug. 

Gjëmbo, çantë e re kjo? Apo prapë atë që ke pat këtu e nja ca muaj ke?

 

 ah dhe një gjë... të kam lexuar disa herë që ke thënë: jam krenar që nuk votoj. 

Perikliu do të të quante idiot për këtë zgjedhje. Kur 4 shtetas vriten në mes të sheshit, dhe zgjedhja që bën ti, është të heqësh bthn mënjanë, atëherë u lë fushë të lirë ta zgjidhin çështjen "komunistat" e dy krahëve.

 

 

po nuk mund te votosh kur nuk e sheh veten te perfaqesuar apo jo?! une nuk eshte se jam me katolik se papa, as musliman of aman aman, por prirem te besoj te miren. edhe kur te bie te zgjedhesh te keqen me te vogel, kjo detyrimisht te con te zgjedhesh gabim, pra te keqen, kur njeriu une ka me qjef te zgjedhe te miren. personalisht do te votoja si perhere LZHK - levizja per zhvillim kombetar ku edhe kam aderuar prej vitesh, por kjo parti e djathte, shpresa e fundit per te krijuar nje force te paster politikisht per nje dhe shume arsye qe nuk varen nga une kaloi me PDne e sales. keshtu une nuk votoj. nuk di sa te vlen ky arsyetim.

sa per voten, ta them une qe ketu fiton kush vjedh me shume. edhe kjo nuk ka lidhje me 96-ten por sigurisht edhe ka. vetem se 96 ishte me baza vullnetare si vjedhje. kjo e pas 2001-shit e ketej eshte me baza financiare. keshtu qe kush vjedh me fort ka te paguaje me shume edhe te fitoje zgjedhjet. ne rastin tone he per he me duket se ka me shume pare saliu. edh saliu do ike nga skena si iku nano kur te jete qelb aq shume puna sa ti dale era deri ne bruksel.

si te votojme si jo, votat i numron stalini...

ne 2005 lzhk si force e djathte u demtua, ose shkaterrua me mire te them se e vodhen masivisht ne te gjithe shqiperine me urdher te saliut, jo te nanos. por ama nano nuk tha jo.

mos e djathta eshte bime qe s'behet tek ne, petlle?

endrra ime do ishin tre saktivista. kjo qe shofim, si e majte dhe ultra e majte qe eshte, nji e qendres, dhe nji e djathte. me cuna/goca te te njetjit nivel. qe t'ja grrynin votat ktyne gerxhove te neveritshem edhe tu ekuilibrojshin aty te 30+ perqindshi... e mire, endrra ne sirtar, I know, po kemi t'drejten ton me menu cer te dum. shyqyr qe erdh kjo dite me fantazu dmth.

a ishte noli komunist? a ishte burre i mencem, po besoj se po, po ja qe idete e para komuniste ai i leshoi. sigurisht iluministe socialiste ta quajme.

nejse une emo jom i bind se kur te kthehen ne shqiperi nje grup njerezish si eterit e pavarsesise qe erdhen kur atdheu ishte keq, atehere sigurisht qe do kete edhe kushtet formimi ose riformatimi i nje force politike egzistuese qe te nxjerrin endrrat nga sirtari edhe t'i bejne projekte. une ne menyre shume sekrete po ta them, edhe mos i thuj gjo njeriu, se une e besoj se do te ndodhe shume me shpejt se mendojne keta qe kemi ne krye.

 realisht, politika ecën shumë djathtas sot për sot, për mendimin tim Emo. Është e djathtë, gati ekstreme, por pa pasur rob tradicionalisht të djathtë. Dhe paradoksalisht, më të afërtit për të qënë të djathtë, në sensin tradicional, janë ish-komunistët. Paradoksale, komplet! 

Vetëm nëse Bamiri do rrangullisë ndonjë gjë me Spahiun, po për këtë, duhet pyt Petlla. 

Ndërsa për të ardhmen, unë nuk e shoh të jetë ëndërr e afërt. Sepse nuk janë bërë hapa para, gjatë kësaj kohe, por hapa mbrapa. Ka shumë mundësi të riprodhohen dy tre Salinj-Enverë, para se të realizohet kjo. 

E majta psh në të cilën aderoj ideologjikisht, duhet të fillojë nga A-ja. Të mësojë robin ça janë sindikatat, të drejtat e punëtorëve, ligjet, përfitimet, pensionet, rrogat, sigurimet etj. 

Në këtë nivel kulturor që jemi, këta do tërhiqen për hunde nga hundëshkabë të vetëquajtur Skënderbe, i dytë i tretë e me rradhë. 

Pastaj edhe national-pool-i, nuk është aq i madh sa të mirëpresë dhe të mirëmbajë batica e zbatica ndërrimesh. Të njëjtët njerëz të sheh syri kudo. Këta do riciklohen e do riciklohen, e do vërviten e përplasen si prdht pas mollaqeve, sipas interesave herë me "të majtën", herë me "të djathtën" pjesë. 

oranje duhet me i pa gjonat pak me thelle. e majta ka sot nje kandidat me sindikatat. eshte nga hajdutet me te papame ne ket planet. ato qe thua ti me te drejte, dmth projektimi i nje politike te majte apo te djathte me baza programesh qe ndryshojne ne qendrim ajo ka filluar te jape shenjat e dobeta se ka per te ndodhur, por ama jo me pare se te mberrijme ne falimetimin total te industrise se ndertimit qe cila pergjithesisht e kontrollon politiken shqiptare sot. me vjen shume mire qe kete mendim timin krejt personal e shpreh aq shpesh lubonja. se me kursen ate fjale qe do thoja une.

tendenca qe te duket ty e djathte nuk ka asnje lidhje me te djathten, kur sic e permenda edhe une si gjithe te tjeret, saliu eshte kunder kthimit te pronave, edhe ketu nuk behet fjale per kilometra katrore e uzina, behet fjale per shtepi ore shtepi qe iu jane marre njerzve me dhune, i kane hedhur ne rruge, ua kane shfrytezuar e shaterruar per 70 vjet edhe prape nuk ia kthen shteti as si saliut as i nanos.

Saliu nuk e ka autoritetin dhe karizmen e te parit.Tragjedia e sales eshte eshte shume autoritar per te qene demokrat e shume i dobet per te qene diktator.me fjale te tjera nje shale e ka ne anen e gardhit te demokracise tjetren ne anen e diktatures.Kuptohet se kur e mban nje shale andej nje kendej si ka thene Konfuci te futet ndonje hu ne vend te lige.

Po të ishin konjuktura të tjera gjeopolitike e shihje do t'ishte një diktator i dobët .Kur ka mbështetje edhe pasi shkatron e i ve flakën gjithë Shqipërisë (qoftë dhe 30-40% në kto kushte ) qoftë kur vret në emër të pushtetit ;shet troje shqiptare ; bën kondrabantë apo vjedh miliona ti mendon se s'mund të jetë diktator i fortë në kushte të tjera gjeopolitike . 

PPU ka filluar fushaten e revizionimit te revizionimit te historise. Perpjekje diletante per te rehabilituar figuren e E.H. edhe gjoja duke e share per "intimitetet me teprice". Kujtimet me EH jane ato kujtime me gjak, burgosje, internime, frike e tmerr, triska, mungese ushqimesh, perpjekje titanike per te kapur pak liri me antena prodhim me dore nepermjet kanaleve te huaja, kryesisht italiane e jugosllave (keto fjale ja u thote dikush qe nuk ka qene i persekutuar ne kuptimin i denuar dikush nga familja apo me biografi te keqe, por i persekutuar si shumica e popullit te thjeshte qe i ishin mohuar te drejtat elementare) . Po te behen te tilla muhabete ne Gjermani per ekuivalentin e Enverit atje, Hitlerin, (flas jo per blogje veteranesh) te nxjerrin jashte debatit publik duke te perplasur deren kur te dalesh. Komunizmi ne teori dhe i aplikuar duhet shikuar ashtu sic eshte: sistem totalitar, utopik, qe per te ndertuar nje bote utopike kerkon te shkaterroje kete aktualen bashke me ata qe jane ne te.

Ke fol ti me ndonje gjerman per Hitlerin?

Nuk flas me neonazistet une. Shikoj debatin mainstream. Te dale dikush dhe te thote qe xhaxhi Hitleri e kishte gojen me sheqer dhe na ipte pershesh me qumesht, keshtu qe kemi kujtime te mira te nxjerrin perjashta nga debati publik dhe me mundesi te medha te te mbyllin ne cmendi. Dy figura me permasa boterore nga Gjermania, si Grass dhe Papa aktual, u ndjene shume te turperuar kur nxoren nga shpirti apo ju a moren vesh qe kishin qene me hitleryouth. Njerezit si ti, teseren e PPSH-se e mbajne si distiktiv nderi se Enveri elektrifikoi Shqiperine.

smiley

mire mer mire, po at fjaline e funit c'e kishe, apo i ke te parafabrikume kshu, kujt t'i bi le t'i bi.

dhe ja ku ta them: ti po, ti do ishe bere antar i PPSH -se para 91-shit, lum miku. Dhe e di pse? Sepse je antar i PD-se pas 91-shit. Apo nuk je?

tani shiko logjiken tate: une te them a ke fol me gjerman per Hitlerin, ti me thu nuk flas me neonaziste. Varja. Ti je i interesum qe rreth Enverit te kete nje mjegull fjalimesh, mit, per keq dhe per mire. Je i interesum sepse ajo qenie sociale je.

Pyetjen ta bera jo se doja muhabet me ty, por sepse po flisje per gjermaner e Hitlerer, pa ia pas haberin e asaj qe po thoje.

 

Nuk besoj qe do te mund te kisha qene anetar i PPSH-se se komunizmi or daje te do kriminel te lindur. Per kauzen duhet ta derdhesh gjakun lume. E une s'vras dot nje mize lere nje njeri pse thote qe ka edhe rruga te tjera pervec PPSH-se. Te jesh anetar ose perkrahes i PD eshte nder se PD te solli edhe kete drejten per te folur si te duash ti dhe ta karahasosh PD-ne me PPSH-ne. Ne ate kohe po ta krahasoje PPSH-ne me ndonje parti tjeter, e di ti se cfare te gjente.

me vjen mire per konsekuencen politike qe ke. Ne ane tjeter, perplasemi, sepse ti vjen gjithnji sikur po ben forme edukimi nga ato te vjetrat me pilo perister e rita marko, er burr!

Sa per PPSH mos ji aq i sigurte, dhe mos e merr aq per ofendim. Ajo puna e kriminel-llikut eshte kot fare; shumica e antareve te PPSH-se nuk kon qen kriminela. Kush ti ka msu kto budalliqe ksisoj, pash Zotin.

Nejse. Mbremje te mire, se me duhet me dal.

emo ku politickun nuk e ka as haberin ca po thote. nigjo politiko se une jam pak i vjeter, i perndjekur ne menyre te moderuar, jo te pushkatuar, te zhdukur edhe nja ca vite burg po s'ka pse ti them se ne i kemi per nder. kemi qene kunder enverit me i llaf. ke une kur ka vdek enveri ate dite j kane nda llokume sigurisht me sebep ditelindje.

tashti ta kisha per komunistet se ti nuk merr vesh fare nga diktatura edhe flet si zeqo poshte thanes ku duhet te rrinte e ema, por qe nuk eshte e ema se ajo ka gjetur nje thane tjeter qe te flase e te mos e degjoje zequa se perndryshe c'kuptim ka shprehja popullore.

ata kriminelet qe thua ti nuk kane qene komuniste me teser. ishte direktive e partise nuk e dyshoj te kete qene e enverit vete. ta thone kete shume burime.

edhe ne organet e sigurimit dhe te ministrise se brenshme numri i komunisteve ishte i paperfillshem edhe nuk kishin as detyra te rendesishme. kjo behej me qellim qe urrejtja qe ndienim ne edhe e hanim perbrenda se ti ia paske kaluar mbroth, i persekutuar komunal me nje fjale, te mos binte mbi partine. perpara se te akuzosh si saliu nanon kur u vra azemi ben mire te lexosh edhe nai gjo.

shiko, nese je me te vertete i persekutuar politik i regjimit, dhe une kete grup e respektoj shume, pasi paten guxim atehere kur norme ishte frika dhe konformizmi, mos e permend kete gje pasi po njollos gjithe kete shtrese martire. Ti mund te jesh i persekutuar i perpunuar ne zyrat e Sigurimit ose i "persekutuar" aksidental pasi nje i persekutuar i vertete, ne opozicion me PPSH nuk sjell ketu tezat e Nexhmije Hoxhes dhe Ramiz Alise se fajin per krimet gjate regjimit komunist e paten mashat e Partise dhe jo vete Partia dhe aparti drejtues i saj. Te gjitha krimet e regjimit komunist ne Shqiperi kane ndodhur nga PPSH dhe Enveri si drejtuesi i saj dhe me pas Ramizi, pasi ishin keta qe vendosnin per ashpersimin ose lehtesimin e luftes se klasave, denimet, ligjet qe miratoheshin etj. dhe aparati represiv ishte thjesht zbatuese e ketyre vendimeve te partise-shtet. Hierarkia e PPSH nga qendra ne baze vendoste per armiqte, te dyshuarit, ata qe do denoheshin etj. Terrori dhe shtypja ishte ne zemren e PPSH. Te marrim nje shembull konkret, listat e burgosjeve te njerezve nga cdo rreth firmoseshin dhe aprovoheshin nga sekretari i pare i rrethit nderkohe qe edhe nje komunist i thjeshte, i bente gjemen nje drejtori qe ishte sjellur pak "keq". E kaluara e zeze e Shqiperise duhet shikuar tek thelbi i saj, totalitarizmi dhe ato qe pjell ky sistem si terrori, kontrolli, sundimi absolut etj. Eshte dytesore per mua sadizmi i Enverit qe thone e ka pasur tipar qe ne femijeri, por dua te merrem me sistemin, me ideologjine e ketij sistemi dhe strukturen shteterore e partiake qe bazohej ky sistem. Je te ura o shoku i persekutuar, nuk ke kuptuar ende asgje.

ore shiko se ju te saliut jeni si saliu. po ai te pakten ka lecitur ca me shume se ju. ju keni ngeluar akoma me veprat e enverit. po ta rrespektoje ti ate grupin e te perndjekurve duhet ta dish se sot numeron afer 450 000 shiqptare, edhe gjysma e tyre ne baze shoqate e institutesh po e deklarojne perdite se nuk do ta votojne ore ti politiko. as une nuk do ta votoj fare se na ka vjedh PD. eshte hajduti me i modh ne shqiperi edhe kaq. mos ti hyjm pronave edhe atyne zyrave nga ka dale saliu edhe fjalimi qe ke mesuar ti permendesh.

une do rri ke ura se qe ta dish ti, shprehja eshte perdorur gabim se ka kuptim pozitiv. te ura rrine ata qe duan te dine, te mesojne, te udhetojne, aty kalon rruga, aty lidhen botet, aty kryhet vetvrasja, aty takohet dashnorja edhe shikohet kur perendon dielli.

por jam i bindur se njerez si ti njoh shume. mosdijen (nuk po e quaj injorance se mos e merr per fymje) e kane krenari. edhe sa me shume qe nuk dine aq me fort ngulin kembe. tashti ti nuk na paske qene nga ne te perndjekurit, qe vazhdojme edhe sot te perndiqemi nga komunisti i fundit ne gjithe evropen perendimore sali berisha, qe perdite po na ben hall se po i ben te gjitha filmat te ktheje prape ne pushtet pa vdekjes sigurisht partine socilaiste. qe nuk la gje pa bere te zhdukeshin te gjitha forcat e tjera te djathta ne shqiperi, qe eshte ne pushtet me votat e ekstremit te majte LSI eshte ultra komuniste or ti, burre a gru a ca je ti. po ky saliu mor ti e lau te djathten qe na vodhi me gjak mor ti. i vrau kater aty edhe kandidon lulin se i ngjan enverit mer ti. se edhe ed selamin e boni krytar se i ngjate neverit mer ti. ohuhahhahaaaaaaaa.

denimet nuk miratoheshin ne komitet te partise, sa per dije aty ndoshta duhet te thuash sipas tekstit qe te kane mesuar : ne kamitetin e partis ideoheshin.

si nuk ju boni rob amerika me bo habi!

amerika te bo rob nese punon, pra integrohesh dhe jo kur je ne welfare all the time.

epo kamunistat dashka amerika pra, kur ma me wellfare ksisoj.

flamuri anash nofkes ka te boj me cer i ushqe kompjutrit, o petlle, nuk kallxo gjo per venin real prej nga shkrun robi. kemi pas njonin ne ktu (xhevahir i ppu-se - ia nim mungesen neper komente) qe ne dy komente te njipasnjishem, diferenc kohore prej 5 minutash, te parin e shkrunte nga mongolia, tjetrin nga kili.

epo qekan revizonista pra emo. shumeflamuresh si kamaleoni edhe cu en lai ahahahahahahaha.

Te kane perpunuar mire ne zyrat e Sigurimit ee? Nejse se po me dukesh si ai ish-ballisti Alfred Cako qe tani eshte bere shtjellues i teorive te konspiracionit. E kupton se po te mos ishte PD-ja dhe Sali Berisha qe ndertoi qendren e djathte shqiptare sot PS-ja per balliste si Cako do te mbreteronte ne kete vend sa mbreteroi Enveri me nje gje shtese, do kishte opozite sa per emer te ballisteve te tipit cako e ca te tjere qe i blente Nano me vezet e pularive te Agron Dukes. Te ura je shoku ti, gjithmone ne pritje per mire sigurisht, ashtu sic thua ti, se s'ja paska idene per cfare flitet ketu. Cfare thua ne nje postim e kundershton ne tjetrin. sekretari i pare miratonte dhe shtonte nese donte listat qe beheshin nga deget e puneve te brendshme. po s'ka gje lapsus i vogel nga ti se keshtu te kane hyre ne vesh ne zyrat e errta.

shi prap me sigurimin ky? ueeeeeeeeee. po ca flet mer ca flet, kush eshte ky cako more qe na e dike ti qe eshte i rendesishem edhe na qenka ballist? ore vetem rd ben surf ne net ti? po lexo edhe 55 a mapon, a ku e di une or ti se saliu tashti i ka ble te gjitha megjithe televizione ia kaloi nanos e cacit  e ku e di une.

po ku ka ide berisha ca eshte e djathta mer ti. po berisha e ka shkaterru te djathten mor ti. po te mos kishte bo berisha 97 e 98 partia socilaiste do kishte dryn te dera sot mer ti. po saliu i shpetoi se ashtu ia ka dhone urdhrat ramizi me nexhmijen ene me enverit po deshe ti, po keto i ka bo sigurimi e ne vetem i hamndesojme se ashtu na doli edhe saliu jot. se nuk na ktheu pronat qe ti vidhte me komunistet e vet. se nuk u dha paret e burgut atyne qe lane kockat per kete shqipni, se nuk i dha paret e te pushkatuarve, atyne qe vdiqen ne burg e qe e mbajten pd pa buke. se agron duken e ka bo saliu sa per dijeni se e kishte minister bujqsie, edhe per i cike kishte me e bo zv kryeminister. fatos nanon do me e bo president, ben imamin e ka minister, lulin e mori nga kosova ku spiunonte heronjt e uck edhe e solli te vriste 4 veta diten per diell, po ca te them une ty mo, ti je salist pra.

ju jeni e keqja me e modhe qe ka sot shqiperia. njerez pa prejardhje, pa trashegimi, pa men, qe dini salen babe e none e moter.... ashtu rrini se per ju mendon sala. ne sic kemi mbijetuar nen enverin do ta hame edhe salen, edhe prape gjalle do jemi e shendosh e mire ja ta garntoj une se ne rrojm me krenari per inat te komunistve.

Hajd more daje se kete propagande e kam degjuar nga sigurimsat, bile me shume se kaq.

epo meqe i njefke personalisht pyti paj zotin se kush fito ksaj rradhe... se na kurse rradhen te votimet. qeke verior. me shendet bac saliun

 O Petlle, une e di se derrit nuk i thuhet daje. Po une kam nje problem. Si e behet kur te thrret derri nipce, si puna e ketij derrit me lart? E kom shume serioze pyetjen, se kam vu re qe po na shtohen ca si shume "dajat" keto kohet e fundit.

po ca te them o burre, keto e dine se pd-ja qe beme ne asht toke e xanun edhe do ta marrin me tapi sa ti ndaje pak aluizmi. sa per jan shtu shum ta them une do ikin pas dates 15 se aq e kan fushaten, pastaj kthehen atje te ato punet e veta, jo noi polic, na i cik spiunllik, jo ka qen i mire enveri se ishte burre, s'kishte gjakmarrje se te vriste ai e kue di une. po hajt lulian se do bojm gajret e do durojm.

 Ahhh ai durimi i shkrete.

petlle, meqe jemi, se qyl muhabetin kemi tha, si ka qen puna e atyne fuksave, 80-lekshave? dmth ky 80 lekshi si ishte, ne 15 ditsh, ne muj, per spiunim, se ka pas met kjo 80 leksh (interesant aq bonte i kile oriz ose sheqer), por me gjat, dmth si form shperblimi apo "meditje" smiley s'i kom dhon najher kon.

tashti eno, rrofsh per ate punen e flamurit se ta dime me ke po flasim mo! te dime si ti themi tjetrit a zotni, a zoti, a shok, a si di ti...

edhe keto 80 lekshat ishin te zellshem si puna e ketij politickut. ishin keta qe vdisnin me u bo komuniste, po aha ncuq i bente partia se komuniste kishte disa kritere. njeri nga keto kritere ishte te ishte i qut, ose me nivele te moderuara te budallallikut. 80 lekshat ishin legenat me te medhenj qe kishte ky vend, se spiunlliku qe bojshin, kryesisht per anetaret me te ngushte te familjes dhe fisit, shoket me te ngushte edhe miqt me te shtrenjte, ne raste shume te rralla, ekstreme fare nxirreshin si deshmitare ne gjyq. shumica e atyre qe ka sot berisha me dosje ne sistemin e tij politik kane qene 80 leksha se kujtonin se spiunlliku ishte si honoraret e poezive per enverin, edhe per dreq e per turp rapsode ka pas me teper se ahengci si ne te gazelit me kojket per enverin, kurse kendejeza poshte, ishin me shume per partine, amkuptove.

keto ishin sipune vullnetare. me sa kam degjuar nga keta miqte e mi qe kane bere burgje ne ate kohe, 80 e kishin nga deshira e tmerrshme per te prekur me dore pushtetin, edhe kete te sotmin sigurisht, prandaj nuk i hap saliu dosjet se qyqja none sa i dalin, si ai filmi me aljenet e ma men qe u prish sateliti edhe iu corr maska atyre te keqijve.

e komunistet nuk perfshiheshin tek 80 lekeshat. ishte me vendim te kongresit te dyte me duket se pasi vrane koci xoxen per mizori te tepruar (imagjinoje) nderruan edhe formen e sigurimit e ngritn nje shkalle sipas shkolles sovjetike. dmth nuk duhej domosdoshmerisht te vdiste ne torture viktima i rradhes per te pranuar fajin sepse mund te behej kontigjen 80 leksh. por ka nje gje ketu. keta 80 leksha qe ishin bere me dru spiune - pra spiune nga halli, e merrnin 80 lekeshin pa iu verifikuar tre here spiunlliku. kurse keta vullnetaret e merrnin pasi u verifikojej tre here.

kur e kam degjuar kete qe kishte pasur edhe ne burgm spac edhe burrel nga keta 80 te dy sojeve, kam qesh se si i behej nese 80 lekshi genjente se i duheshin leket per ate kilen qe thu ti me notl...

te vazhdoj a s'ka mo lezet?

vazhdoje, por me posht, se u bo i holl shume ktu... Booo, dy tipa 80-cash... ama firme borderoje meazallah kta... s'di si u justifikonte ky "ze" shpenzimi ne komisjon t'planit shtetit, apo merrej nga fondi i akumulimit smiley se kshu u qunte...

personalisht njoh ca kokrra sigurimsash o petull dhe e di ti mer burre i dheut se e bejne gjumin top naten, po ata qe di si sigurimsa, pa i njohur kshu personalisht jane shume. E kur i shoh te flasin per demokracine me ben te thyej tv-ne a ekranin e kompjuterit. Na ndihmojne dosjet nga pak oj petull. Rezultati i neserm? Big day tomorrow dude. Po i veme kazmen e fundit komunizmit e Qazim Mulleti me Hajrie hanemin t'i bien pash e m'pash Tirones. Ta them edhe rezultatin po te duash (me perafersi) po kam frike se coj ne vetvrasje ramistet qe jane rrotull sonte dhe une nuk jam shpirtkazem.

hej politicshovo paj zotin na thuj rezultatin? jam shume kurjoz.

Plako, pi ilacet dhe mbidh veten se eshte dite votimesh, te duam te qete dhe pa fantazi te shfrenuar, he xhan

Po ik o ik, mjaft me keto debil-lleqe! Akuzon edhe dynjane per teori konspiracioni. Ti e nxore tjetrin spiun me dy paragrafe tek Peshku meqe s'ra dakort me ty. Nena Parti vdiste per dogmatiket se ata s'ia benin llafin dysh. Ne te tjeret do ta kishim ngrene me kohe se kush te linte te diskutoje aman: drejt e n'orizore me nje llaf. Dhe do te na vinte "kontrolli punetor", ku me siguri do te beje pjese edhe ti. E sheh sa kollaj eshte te ngresh skenare? 

po flasim per komunistet e vertete leniniste, ose me mire berthamen e PPSH (si Nevzat Haznedari p.sh. apo Mehmet Shehu apo Ramiz Alia) jo ata qe hyne ne parti me shume per shkak karriere sesa bindjeje ose ata qe gjithsesi ruajten nje integritet. Shikoni Edi Ramen, pinjoll i Bllokut pa tesere por eshte komunist 24 karat. Na ktheu rrugen e vetme dhe i trajton kundershtaret politike si Enveri ballistet. Shikoni edhe ca te tjera gjoja idealiste e sindikaliste po nese kane pushtet, envere behen te gjithe se edhe Enveri ne rini keshtu duhet te kete qene, idealist e sindikalist (versioni zyrtar i PPSH), megjithese sipas gojeve te keqija ka qene i dhene pas qejfeve dhe nuk e ka care koken shume per barazi e vellazeri me te varferit e te mjeret. Pastaj njerezit ndryshojne dhe kur ndryshimi eshte per mire, eshte i mireseardhur, kur eshte per keq na gjen belaja.

 Lum, lum u derdh gjaku per kauzen me 21 janar. Edhe ja ku je ti. Yyyh, kafshe.

 "Nuk besoj qe do te mund te kisha qene anetar i PPSH-se se komunizmi or daje te do kriminel te lindur. Per kauzen duhet ta derdhesh gjakun lume."

Po ti je kriminel i lindur mer komunist baze, mer skuth, perndryshe nuk do i thoshe robit pa e njoft fare "njerezit si ti, teseren e PPSH-se e mbajne si distiktiv nderi se Enveri elektrifikoi Shqiperine."

U leshua rrugaceria e bolshevizmit.

Ho mre, po me jep leksione edukate? Shif mer edukaten tate te thashe, mos e qelb muhabetin me shashka si ato me lart. Salist.

Fjale te arta ka nxjerre edhe ky kodosh Churchill. Po ku i dalin dreqit ehhhh? Ja.. vetem zevendeso fashist me komunist ketu me poshte edhe direkt PoliticsShow. Une nuk shof ndryshim!

“The Fascists of the future will be the anti-fascists.”

 

 Case in point, mos u habit kur ky neser te jete anti-salist i flakte qe te te tregoje edhe sa salist ke qene ti.

 Bobobo, prape me Enverin!

 Eshte fundjave votimi, pse jo smiley

Une vecse uroj qe tani te jete duke u djegur ne ferr dhe qe klithmat e tij te degjohen ne perjetesi!

uroj qe tani te jete duke u djegur ne ferr dhe qe klithmat e tij te degjohen ne perjetesi!

 

Në letrën që Spiro Koleka, nënkryetar i Presidiumit Popullor, i shkruante diktatorit Hoxha, shpjegohen qartë pse të dënuarit për krime politike apo siç cilësohen këtu krime kundër shtetit, dënoheshin më shumë me vdekje, gati dyfishi i të njëjtit dënim të dhënë për të dënuarit për vrasje. “Punonjësit tonë, krimet kundër shtetit (sabotimi, arratisja dhe puçet) dhe autorët e tyre i urrejnë, i luftojnë dhe i dënojnë pa asnjë rezervë, pse rrezikshmëria e këtyre krimeve është më e qartë për ta. Por krimet e tjera, si vrasje, rrahje, fyerje, vjedhje, dëmtime të pronës socialiste nuk i kuptojnë kudo e kurdoherë sa e si duhet”, – shkruan Koleka. Kjo është dëshmi e qartë pse vrasjet dhe ekzekutimet të lidhura me krimet politike janë rreth dy herë më të larta se ato për krimet ordinere.

Auron Tare, sot, tek gazeta Shqip:

 

Ju keni shkruar mbi periudhën e Luftës së Dytë Botërore dhe në veçanti të Misioneve Britanike në Shqipëri. Ku jeni bazuar dhe çfarë mendoni se keni sjellë si kontribut historik?

Kam shkruar dhe kam akoma në arkivin tim personal një sasi mbi 6 mijë dokumente të pabotuara të Misioneve Britanike në Shqipërinë e Luftës së Dytë Botërore. Mbledhja e këtij arkivi filloi kur unë takova gati të gjithë protagonistët e asaj periudhe që ishin gjallë dhe jetonin në Britaninë e Madhe. Dëshmitë e tyre dhe disa prej ditarëve personalë kam arritur t’i kem në arkivin tim. Këto dokumente shumë të pasura së bashku me dokumentacionin që vjen nga arkivat britanikë kanë bërë të mundur një këndvështrim origjinal të asaj periudhe. Gjatë kërkimeve në arkivat britanike kam parë mungesën e plotë të studiuesve shqiptarë. Me përjashtim të Bejtulla Destanit, i cili ashtu si edhe unë është një admirues i historisë. A mund të pretendosh të rishkruash historinë e luftës dhe të pasluftës pa studiuar arkivat britanike?

Nëse duam të kuptojmë si erdhën në pushtet komunistët atëherë këta arkivë janë vendi i duhur për ta bërë këtë gjë. Nëse duam t’i japim përfundimisht një përgjigje pyetjes nëse forcat nacionaliste bashkëpunuan me nazizmin apo jo, duhen parë materialet e misioneve britanike. Nëse duam të kuptojmë sjelljen e Enver Hoxhës pas luftës, atëherë duhet të lexojmë dokumentacionin e arkivave britanikë. Këto janë pyetje thelbësore dhe askush nuk mund të rishkruajë historinë e asaj periudhe pa u konsultuar me arkivat e faktorit kryesor që kontribuoi në sjelljen në pushtet të komunistëve.

Për ilustrim po sjell disa fakte shumë interesante. Unë kam shkruar se çetat e para anti-italiane në 1940-1941 janë organizuar, financuar dhe mbështetur nga Shërbimet Sekrete Britanike me miratimin e plotë të jugosllavëve. Këto çeta partizane ishin edhe shkëndijat e para të Lëvizjes Nacionalçlirimtare të dominuara më vonë nga komunistët. Askush deri më sot në historinë e shkruar nuk e përmend këtë fakt. Disa nga drejtuesit e këtyre çetave, më vonë të njohur edhe si heronj populli ishin njerëz të dërguar dhe të financuar nga po këto shërbime. Po kështu me shumë interes mendoj se është debati i gjatë dhe i pashterueshëm midis historianëve mbi bashkëpunimin e komunistëve shqiptarë me ata jugosllavë. Ky është një fakt tërësisht i pranuar tashmë dhe i dokumentuar. Megjithatë, në arkivat britanikë gjenden fakte të qarta se edhe nacionalistë shqiptarë kanë bashkëpunuar për një kohë të gjatë me antishqiptarin e njohur serb, Drazha Mihailovich. Askush nga historianët tanë nuk ka mundur të analizojë dhe të shkruajë mbi këtë bashkëpunim, i cili sigurisht dëmton një sërë figurash të nacionalizmit verior, të cilat pas 1990-s janë bërë përpjekje për t’u rehabilituar. Këto dhe shumë të tjera janë fakte shumë të rëndësishme për t’u rishkruar. Vetëm arkivi i deklasifikuar i CIA-s mbi Operacionet Klandestine të 1949-1954 ka mbi 10 mijë dokumente. Misioni për të rishkruar historinë e një shekulli mjaft intensiv që lamë pas nuk mund të bëhet me retorikë, por me një strategji të saktë dhe aktive dhe jo si pjesë e fushatave politike.

une kam pershtypjen se pas gojes me sheqer, finisterre, ka parasysh misterin, edhe jo vetem ate se si u be ky budallai, pederasti dhe krimineli ne krye e ai qe ne adhuronim si zot, aq sa prishem kisha edhe xhamia.

ne fakt gojetaria e hoxhes eshte per t'u patur gjithmone parasysh nese do pergjaremi ne perpjekjet tona te kuptojme per vete, ne kete rast me shkrim, se cfare ndodhi me enver hoxhen dhe me ne. ne kete kuptim po sjell si kujtim nje titull shkrimi shume interesat te jani durit ne sindikalisti 1992 kur pd ishte ne pushtet : enver hoxha ishim ne/. shkrim qe ngjalli pakenaqesi kolektive pothuaj te barabarte si ndjeshmeri me diten e vdekjes se diktatorit, apo me sakte diten e varrimit. se dita e varrimit ishte me e nderlikuar se kam parasysh qe kur u ul atje poshte ne dhe, edhe pjesa seksuale e nexhmijes si grua u ndez kur i tha merri dhe keto karafila enver ti atje ku po shkon...??? pastaj u kujtua qe kujtesa televizive ishte ndezur edhe tha : atje te shoket se kemi partine te forte, kemi unitetin. keto i them gjithomone ne kuader te gojetarise si "sheqeri". edhe diten e vdekjes gruaja nuk mundej dot te dilte jashte fjalorit gojor te udheheqesit. edhe prape po them qe ishte dita e pare e qametit. keta (komunistet po jo vetem ata) nuk e besonin dot se vdekja do t'ua merrte enverin. se vdekja do t'ia mbyllte gojen. se vdekja do fitonte mbi enverin. keshtu shpejt e shpejt me pas krijuan ate levizjen emertuese te gjithshkaje me enver, uzina, kombinate, hidrocentrale, universiteti etj, qe tu fliste ne menyre te terthorte jehona e gojes me sheqer qe perplasej per cdo cast tek parrulla : diktatura e proletariatit eshte demokracia e vertete. asgje nuk kishte rendesi perpara gojes me sheqer, ketij formulimi tip bejte 100% krejtesisht te besueshem e me tingellimin e embel si zilka e gjarprit me zile.

si u be enveri? kjo do pune te hidhet ne leter me qetesi, pasi per fatin tone te keq akoma nuk eshte shuar kurreshtia ndaj gjithckaje qe ka lene  e ka bere ai, sepse perdja e rende e misterit edhe pse e shpuar vende vende nuk eshte hapur sa per te na treguar akti i pare skena e pare e drames shqiptare.

eshte ky mister, besimi yne ne perrallat, eposin, dhe ajo lloj tretje, haperdarje mallengjyese ndaj lavdise se shkuar e koheve kur ishim mire aq shume, po aq keq sa jemi sot, qe e mban ende enverin perralltar gati te pacenueshem, ose teresisht te urrejtshem, te krahasueshem, ose te pakrahasueshem.... kjo gje na mban edhe kujtimet tona ne gjendje te tille me urrejtjes e mallengjimit, mes kujtimit e dyshimit nese jane vertet kujtimet e jetes sone ato qe kemi te mira apo te keqija lidhur me vitet, rinine e kohen e shkuar prej sot deri dje.

eshte ky mister qe vazhdon edhe pas 20 vjetesh post-diktaure te shese tirazhe te plota gazetash me shume tituj te ndryshem. se ne jemi ende ne kerkim, edhe kush kerkon dyshon, ne rast se nuk dyshon atehere gjithe procesi i kerkimit eshte korruptuar. kush kerkon dyshon ne dy menyra: e para te vetja dhe arritja, e dyta te rruga dhe vlera e rrezultatit. koha eshte i vetmi faktor qe ndryshon njeriun edhe e con ne varesi te lodhjes e suksesit perse i perket rezultatit drej vete mistifikimit te se ardhmes. kete enver hoxha me idealin e socializmit qe po rende 100 vjet perpara te gjitheve drej komunizmit, ku gjithkush do punonte sa kishte fuqi e do konsumonte sa kishte nevoje, nen mbrojtjen e plote te shtetit pronar te gjithckaje edhe te jetes edhe te vdekjes, ashtu sic ne fakt edhe ishte ne shqiperi periudha e pare qe na ra te provojme ne, nen vellon e misterit te quajtur epoka e sakrifices per te miren e brezave qe do vijne, kete mbajme ne mend akoma, edhe nuk po e thyjme dot shijen qe na ndez ne goje shqeri i gojes me sheqer, kur enveri ishte djabetik, e ne hame te gjithe turshi si fadil hasa. kaq per tani po u frymezova prape e them edhe ndonje llaf tjeter.

Një ditë udhëtoja nga Tirana për në urën e Farkës. Në të zbritur të rrugës së Farkës, has një grup fshatarësh që bisedonin të eksituar me njëri-tjetrin. I them shoferit të ndalet dhe zbres e qepem në vendin ku ishin ata. Pranë tyre në tokë qe shtrirë një burrë i veshur me rroba ushtarake, pa grada dhe ngjante të ishte një oficer i vjetër i ushtrisë së Zogut. Afër trupit të të vdekurit gjendej varri i zbrazur, dhe aty ku fillonte varri, një pellg gjaku i freskët. "Vrisni sa të doni, por mos na përdhosni tokën tonë dhe mos na tmerroni fëmijët tanë"!- më tha një fshatar plak. Nga goja e tij mora vesh se në tokat e tij ishte varrosur trupi i personit të vrarë, të shtrirë përdhe. Lopa e fshatarit, duke kullotur kishte marre erën e gjakut të ngrohtë dhe kishte filluar të niste, siç bëjnë lopët në këto raste. Fshatari ishte afruar dhe gërmoi vendin ku ishte dheu i shkrifët, prej nga nxorën trupin e viktimës.

Ne këto rrethana çfarë mund të bënte B. Spahiu që ishte në Prokurorinë e Përgjithshme në këtë "rifugium pecatorum"? Urdhërova shoferin të kthente makinën dhe "fluturova" drejt shtëpisë së E. Hoxhës. E gjeta Enverin ndanë zjarrit dhe i them i emocionuar, pa e përshëndetur: "Pa më tregoni, shoku Enver, sa kohë do të zgjas ky terrorizëm"? Ai u zverdh dhe filloi të çokanisë me mashën e tij të gjatë zjarrin që flakëronte në oxhakun e tij të bukur. U ktheva pa marrë as një përgjigje. Dola pa e përshëndetur, duke e lënë në të njëjtin pozicion.

Ndane Bllokut, siç quhet sot, unë do ta quaja "Kremlini i Tiranës", kulloste dhentë Muhamet Karagjozi, një nga paria e madhe e qytetit të Gjirokastrës. Qenë dhëntë e fundit që i kishin mbetur pas rekuizimeve të vazhdueshme e të zgjatura. Ndeshet Enver Hoxha me këtë ish-aga dhe përqafohet me të si me një mik të vjetër, përmallohet dhe nga sytë i dalin lot nga mallëngjimi. Ku je, i thotë Muhametit, na ndau revolucioni. Ndërsa vazhdonte ta shtrëngonte në gji.

Si t'ia vëmë emrin këtij takimi të mallëngjyeshëm me Muhamet Karagjozin? E pra, ky qe Enver Hoxha, një artist i madh, i aftë të angazhohej me mjeshtëri në të gjitha skenat e të dalë para publikut si përfaqësues autentik i çdo pjese si ushtrues i çdo roli.

 

Nga kujtimet e Bedri Spahiut, botuar ne 1991.

Ka pase edhe kenge per Bedriun, oshetinte kenga labe per udheheqesit e larte te partise.....

"Tradhtaret por si miu,

i denon Bedri Spahiu"

Me vone u fshi nga repertori,  se doli qe Bedriu paskesh qene: "njeri pa koke, pa hiç! Po pse o u vu minister? Po kë të vënim? Vehbi Hoxhen? Fraksionistin?" Vec ketyre, donte te fuste dhe shokun Kadri ne rruge te keqe!

smiley

 

Pikerisht Bostonian, se po na del Beqiri si i kulluar.

Gjembo,

Ku kish te kulluar tek ai grup. Eshte nje shprehje nga berati "rosaku llogaçe do!" Edhe Bedriu apo Beqiri qe permende ti, tek ai llogaç notonin. Lere ca ka shkrujt mbas '91 si tip i ndershmi ky, e vrau ndergjegjja.

 

 Kulti i forte i individit. Mesoheshin femijet qe ne cerdhe te recitonin vjersha per te. Nga kjo cilesi dhe sasia e frikes dhe autoritetit te partise dhe pushtetit i ngjante me shume Stalinit..Tamam tamam filloi kultivimi rendshem i kultit te udheheqesit pas 60-es. 

Ja, disa nga personalitetet e shquara që i burgosi dhe vrau krimineli sadist Enver Hoxha;

Prof. Dok. LOCI,‑ një ndër kirurgët më të dëgjuar dhe të shquar në Itali dhe Evropë. Ekzekutohet, më 1946.

Prof. Dok.. ZUBER, ‑ gjeolog me famë botrore, me origjinë polake. Zbuluesi i vendburimeve të naftës në shumë vende të botës. Në Shqipëri ka zbuluar disa vendburime nafte në Kuçovë dhe Patos. Vdes nga tortuarat në burgun e Tirnës, më 1947.

ARQILE TASI,‑ diplomuar për letërsi në SHBA. Ish drejtori i Bibliotekës Kombëtare. Vdiq në burgun e Burrelit, më 1957.

XHEVAT KORÇA,‑ diplomuar në Austri për histori. Ish ministër i arsimit. Vdiq në burgun e Burrelit, më 1955.

GJERGJ KOKOSHI,‑ diplomuar për filozofi në Itali. Ish ministër i arsimit. Vdiq në burgun e Burrelit, më 1960.

MIRASH IVANAJ,‑ ish ministër i arsimit, diplomuar për letërsi në Itali. Vdiq në burgun e Tiranës, më 1954.

HETEM HAXHIADEMI,‑ diplomuar në Austri për shkenca politike. Tragjedian i njohur i letërsisë shqipe. Vdiq në burgun e Burrelit, më 1964.

XHEVIT LESKOVKU,‑ diplomuar për Shtamadhori në Turqi dhe Gjermani. Ish shefi i Shtabit të Shtamadhorisë në kohën e Monarkisë. Vdiq në burgun e Burrelit, më 1958.

SELAUDIN TOTA,‑ diplomuar për fizikë bërthamore në Itali. Ish deputet. Ekzekutuar, më 1947.

SABAHETE KASIMATI,‑ diplomuar për shkenca biologjike në Itali. Ekzekutohet, më 1951.

MUSINE KOKALARI,‑ diplomuar për letërsi në Itali. Krijuese e PSDSH, më 1943. Vdes pas 38 vjetësh në internim. Autore e disa librave.

ENGJËLL ÇOBA,‑ diplomuar për jurist në Itali. Vuajti 25 vjet burg.

VISARIAN XHUVANI,‑ kryepeshkop i Kishës Ortodokse Shqiptare. Diplomuar për teologji në Athinë. Vdiq më 1965, pasi vuajti 25 vjet burg.

PATER MESHKALLA,‑ diplomuar për teologji në Itali dhe Poloni. Ish drejtori i gjimnazit françeskan në Shkodër. Poet e prozator. Vdiq pasi vuajti 30 vjet burg.

HAFËZ ALI KORÇA, ‑ diplomuar për teologji në Turqi. Publiçist dhe autor i disa librave me përmbajtje fetare dhe filozofike. I burgosur dhe i nternuar.

Kaposh, di ndonje gje me shume per ndonjerin prej ketyre ne vecanti? Pyes sinqerisht. Me e njohura per mua ketu eshte M. Kokalari.

Per heren e disate ketu tek Peshku risjell ne vemendje dokumentarin "Gli ultimi dittatori" te "La Storia Siamo Noi". Thjesht qe te mos ndihemi "te vecante"! smiley

http://youtu.be/p_tCYJ1_Ueo

(5 pjese)

Cosa significa essere “dittatore”?
E’ colui che può fare le leggi, distruggerle, infrangerle, interpretarle, impedirle, sospenderle. I dittatori sono sempre esistiti: oggi qualcuno sopravvive ancora, pochi uomini che sono riusciti a resistere alla storia ed ai suoi mutamenti. Per resistere hanno addestrato i cittadini ad identificarsi in loro; hanno costruito un’immagine di sé da seguire come un faro nella notte. Paura, repressione, sistemi giudiziari che non prevedono difesa, lavori forzati. La paura della gente e il suo silenzio sono per i dittatori la prima condizione per prosperare.

Un confine labile, quindi, quello che esiste tra consenso vero e indotto: ai cittadini viene impedito di esprimere il loro libero dissenso, anche se in questi regimi spesso vengono svolte “finte” elezioni...

Ma come si consolida il consenso? E come avviene l’indottrinamento?
Con il controllo dell’educazione nelle scuole, degli apparati mediatici e con il monopolio sulla circolazione dell’informazione: questi sono i tratti tipici di ogni regime o dittatura. L’obiettivo fondamentale è quello di restringere le possibilità di conoscere la verità; “propaganda” è la parola-chiave delle dittature di ogni tempo, e perché questa funzioni è necessario il totale “isolamento” del cittadino. E dalle dittature, infatti, è vietato fuggire.

Hitler, Mussolini, Stalin, Mao, Pol Pot, Pinochet, Milosevic, Mobutu, Marcos, Saddam Hussein, etc… Per tutti loro il potere si è sempre incardinato su alcuni elementi specifici: esaltazione del consenso, repressione, propaganda, culto della personalità, megalomania, crudeltà, senso di onnipotenza. Il potere dittatoriale è per sua natura totalitario: ordine e stretto controllo sulla vita della popolazione, che spesso peraltro versa in misere condizioni di vita, mentre i dittatori vivono nel lusso più sfrenato.

 

Eshte per t'u cuditur se si te gjithe diktatoret dhe diktaturat ngjasojne me njera-tjetren ne nje menyre pothuajse perfekte.

Pa asnje dyshim ndergjegja jone si popull eshte kushtezuar per dyzet vjet nga figura e Hoxhes. Kjo per nje arsye te thjeshte fare: nuk kishte hapesira jashte sistemit.

Kam patur rast te lexoj kujtime disidentesh ruse, te cilet flisnin per mundesi - qofte edhe te vogla - qe sistemi te te harronte. Mandelshtami, per shembull, mesa thote e shoqja, ne periudhen kur rrezikohej ta arrestonin, kalon nje muaj ne nje shtepi pushimi per shkrimtare. Ose thote qe ne periudha kur u ishte ndaluar te dilnin nga qyteti ku i kishin caktuar, hera-heres mundeshin "te arratiseshin" e te leviznin per diku tjeter.

Kjo s'me duket se mund te ndodhte ne Shqiperi, per shkak edhe te hapesires se kufizuar dhe numrit te banoreve ne vend (BS ishte pa fund).

Dy nga strukturat thelbesore qe sulmoi pushteti i E. H. ishin Drejtesia dhe Feja. Menyra e qeverisjes se Hoxhes ishte autokratike: nje i akuzuar s'kishte mundesine te kishte avokat dhe mesa po kuptohet Enveri hidhte firmen vete ne fund per ekzekutimet. Mekanizmi eshte djallezor, sepse nga njera ane presupozon qe Drejtesia socialiste ishte e pagabueshme dhe nga ana tjeter e le individin si te tille "te zhveshur" nga te drejtat.

Kurse me fene ndodhi dicka tjeter: u prishen vendet e kultit dhe u arrestuan udheheqesit fetare. Kesisoj feja u katandis ne nivel bestytnie, dhe ky nivel i ndihte mjaft mire pushtetit te ri.

 

Sa i takon asaj qe thote Juli, qe Hoxha ishte njeriu i duhur ne momentin e duhur, kjo shpjegon Hoxhen por jo momentin. Ne Shqiperi, si edhe ne te gjitha vendet ku luftohej fashizmi, duhet te kete patur nje tension te nendheshem mes forcave aleate. Natyrisht E.H. nuk del persiper fale vetes (Tito te pakten kishte luftuar). Natyrisht duhet ta kene ndihmuar njohjet e veta te periudhes se studimeve dhe po guxoj te supozoj qe ndokush do ta kete pare kandidaturen e tij si te dobishme pikerisht per komponenten "liberale" te karakterit te tij: nje vendi analfabet dhe anadollak i duhej nje njeri perendimor e liberal si Enver Hoxha.

Po guxoj edhe me shume duke thene qe shume shpesh Perendimi s'e ka vene ujet ne zjarr per te njohur psikologjine e vendeve si Shqiperia, dhe ka mundesi qe mentaliteti "i hapur" i nje njeriu si Hoxha t'u kete pelqyer me shume se kembengulja nacionaliste e ndonje lideri me autentik por me pak te homologuar me "frymen europiane". Ketu, besoj, hyn edhe ajo puna e formes qe permend shpesh Emigranti: E.H. i veshur evropiançe, me frengjishten e tij dhe pamjen e fisme e te spitulluar ishte ku e ku me i preferueshem si bashkebisedues nga ndonje mjekerrosh qe vinte era barut e qe s'ishte lare kish jave, ne mos muaj. Merret vesh pastaj qe kusurin e lojes E. H. e udhehoqi vete dhe mjeshterisht biles.

Une besoj qe nenvleftesimi qe ish-koleget apo te njohurit i kane bere figures se Hoxhes, eshte ai i natyrshmi qe e verej shpesh ne tavolina, kur ndonje ish-shok apo shoqe shkolle te permend me nje drite qesendie ne sy: te kujtohet filani, apo filanka? Zakonisht behet fjale per ndokend qe i kalonte provimet e fakultetit me kopje te vogla te fshehura ne vende te admirueshme, apo qe s'ishte shquar kurre per ndonje pergatitje apo inteligjence. Dhe ti i thua: po, me kujtohet!. Ah, e di? Eshte bere drejtor/drejtoreshe, deputet/deputete, gazetar/e i/e njohur...

sa per kohen dhe vendin e duhur, me duket edhe kam nje pershtypje se keshtu eshte qe eshte shume me e lehte te dalesh i suksesshem kur i krijon vete edhe kohen edhe vendin e DUHUR. dua te them nese e shohim enverin ne levizjet e tij politike, hasim njeriun qe i krijon vete ngjarjen dhe vendin, pastaj pret qe te tjeret te gjejne momentin.

ne lufte kete moment gjithmone e percaktonin serbet qe kishin edhe pervoje ne kete drejtim, por atyre u mungonte "sebepi" te cilin here ua nxirrte e here i vinte ne dore prej fatit te luftes enver hoxha.

goditja e fundit ndaj fese erdhi ne momentin e duhur kur i duhej qe frymen shpirtnore, misterin e krijimit po themi, te jetes e vdekjes po themi, friken ndaj Zotit dhe mekatit, ai e shfrytezoi duke perdorur ndeshkimin ndaj fetareve (qe ne fillim, pas 45 po te verehet ne listat e te vrareve dhe te burgosurve, numri i prifterinjeve sidomos katolike, dhe hoxhallareve eshte dukshem shume i larte), si mase praraprake, e cila do sillte me vone kembimin mes dy lloje "frikash". punen e ndeshkimit nuk e kryente me Zoti me rruget e tij te mistershme, por shteti komunist me rruget e veta te mistershme. edhe njelloj si te shtrigat e salemit, masat nen hipnozen qe ndjell e panjohura mbi njerez te afte fizikisht por te cenuar ne besimin shpirtnor/ njerez te cileve u dhimbte shume me teper kamzhiku mbi lekure e plumbi ne zemer sesa ndeshkimi i perjetshem pas vdekjes nga e panjohura/ njerez te cilet ishin fizikisht pavaresisht nga feja, krahina apo ideja, "kope" qe furnizonin "thertoren" dhe jetonin per hater te thertores me gezimin here te heshtur e here te dukshem se ishin jashte "mureve" ku ndodhte gjeja e mistershme dhe e erret aty ku kembehej jeta me ndeshkimin/ mungesa e besimit fetar (deri vone thuhet gati me krenari se shqiptaret jane pagane - duke fshehur me tinezi pas kesaj fjale : ateiste, dmth te pashpirt, dmth, deri katile, dmth, "praktike"etj)/ mungesa e identitetit te besimit fetar (loja me shqiptaret kane qene te krishtere, pushtimi 500 vjecar turk etj)/ mungesa e njehsimit te pergjithshem te popullsise me nje ideal si ideali kombetar, i cili nuk pati shume fat te rritej e forcohej sa te kthehej ne besim i brendshem per gjithe popullsine e shqiperise, per shkak te perdorimit tip "fast food" sa here qe lufta cenonte kufijte e trojeve fisnore (kete enveri e dinte me se miri si cdo shqiptar me dy pare shkolle se nuk do universitet kjo gje per tu marre vesh), etj, pa e zgjatur se behet bajate... u kembyen plugjet me traktoret, shpirti, mekati, ndeshkimi, bekimi, u bene industriale, feja u zevendesua me ideologjine komuniste, edhe pas 67 e gjithe popullsia e shkokuar per daljes nga ecja e ngadalte e paqtore ne rrugen e zhvillimit tip blegtori e bujqesi, u be gati te pranonte formen kineze krejtesisht trushpelarese edhe pa asnje tipar kombetar pos atij revolucionar internacionalist.

hapesira e madhe sovjetike e mbyllur tamam ne castin kur ajo vertet do behej edhe kulturalisht e madhe me 1960 u mbyll sepse enveri e kuptoi se rritja e nivelit intelektual te klases (kete term po perdor) do sillte edhe konkurence te pashmangshme dhe rrezim nga pushteti individual. jo pa arsye pikerisht ne fillim te viteve 50 e deri aty nga mesi ai eleminoi fizikisht ata qe e njihnin, ata qe e ndihmuan etj, sepse nuk lejonte dot te lindnin kushtet per nje zevendesues, apo disa syresh.

armiqte me te thekshem qe njohim nga historia e PPSH edhe ajo zyrtare, edhe kjo e korrigjuara me vone, jane ata qe i sherbyen me devocion dhe bindje te verber. beqir balluku u pushkatua duke thirrur: rrofte enver hoxha/ thua se pas vdekjes do merrte shperblimin per sakrificen sublime, per besimin e verber, per nenshtrimin total.

kembimi i fese me revolucionin ateist ishte them une, edhe kulmi "damaturgjik" i tragjedise shqiptare i cili mberriti te kembente edhe vete institucionin e mekatit brenda njeriut me gjithe perberesit e tij, me nje mekanizem industrial shoqeror i cili ne menyre te mistershme duhej te plotesonte "masat" me ate qe mund te mbetej e paplote : nevojat shpirterore.

pas viteve 70, pas liberalizmit te pjelle nga vete sistemi ateist, dmth te cliruar nga frika e mekatit te dyllojshem si atij shpirteror, ashtu edhe atij materialisto-fiziko-revolucionar- gjejme edhe ndeshkimin ndaj artisteve me te njejten furi e mizori sa me ushtraket, naftetaret, fetaret, dhe nacionalistet. ndeshkim qe kulmon serish me denimin me vdekje te poeteve vilson blloshmi dhe genc leka, pas vdekjes se diktatorit hoxha si vijimesi e suksesit te makines qe ai prodhoi.

Une jam ma Lulianin qe thot se ekziston nje element 'ruthlesness' tek EH, qe e ben ate me teper se c'do element tjeter individual te tij figuren ne te cilen ai kthehet.

Ne te gjithe e njohim tipin e EH, te paktem ne te gjithe e njohim 1 ose 2, ose dikush ndoshta edhe 3, tipa si EH. Ne kta i klasifikojme si 'tipa qe s'mbushin', kurse psikiatrit do i identifikonin si psikopate te grades se pare. Kta j'a nxijne jeten kujtdo qe kane prane, sidomos grave te tyre dhe duket sikur ata e shijojne dicka te tille, (them grave se une kam arritur te njoh disa, shqiptare e angleze, por te gjithe kane qene meshkuj).

EH ishte nje psikopat mbi gjithcka tjeter, ai nuk shihte aktualizimin ose permbushjen e vetes tek sherbimi qe i ofronte ai vendit ose popullit ose historise se vendit te vete por krejt e kunderta. Per te aktualizimi i popullit, ishte ti sherbente atij ("jemi gati kurdohere&quotsmiley. Busulla orientuese e mardhenieve 'vete - te tjere' eshte e kthyer me koke poshte tek nje individ psikopat si EH.

Kam pershtypjen se pathokracia qe vijoi i kishte borxh shume ketij elementi patologjik ne personalitetin e EHs.

shkurt, EH ishte si te fusesh doren ne nje thes me p. e te kapesh nje k. shanc muti dmth. Mgjth kur them shanc muti, e kam fjalen ne kuptimin se po te ishte dikush tjeter ne krye ne vend te EH, dikush jo-psikopat por normal si une e ti, atehere do ishte shanc i mire, por nese do te qellonte nje tjeter psikopat, atehere asgje nuk i dihet, mund te kishte qene nje Sali edhe ajo qe do vijonte do ishte po aq ose me teper pathokraci sa e ajo e Enverit.

Ajo qe duhet te pyesim eshte se cfare jane mekanizmat qe lejojne, ose bejne qe psikopatet te shtyhen drejt pushtetit dhe ta arrijne ate.

Nese nuk je'ruthless" nuk sundohet shqiptari.Shife c'u be keto 20 vjet kur shqiptaret   nuk ia kane friken askujt.Shqiperia eshte praktikisht pa qeveri.Dmth kane qeveri po ajo eshte sa per figurin.ne vend vritet pritet vidhet ndertohet pa leje rrumpalle hesapi.

Nganjehere kur flitet per enverin qe i la shqiptaret mbrapa diskutohet sikur behet fjale per popuj te bute si  suedezet a norvegjezet.harrohet se behet fjale per popullin me anarkik te europes qe nuk kishte respekt per asnje lloj autoriteti shteteror.

Ide interesante - e them sinqerisht.

 Fin, shif një artikull për pasardhësin e Enverit:

disa cëmbithje smiley (captures) interesante.

Nisi mbledhja. Alla PD. Pa protokoll. Pa rend dite. Pa ide të fiksuar. Biseda nis kodra pas bregut. Të nakatosura problemet e qeverisë me problemet e partisë 

 

-Me skenarin e parë, - vazhdoi Preçi, - probabiliteti që fitorja t'i buzëqeshë Neritanit është e vogël. Ju e dini vetë. Berisha është populist. I zotëron masat. Pa folur, që këto muaj që ne rrimë në mbledhje të qeverisë, ai nuk ka lënë qytet e fshat pa shkelur. Skenari i dytë, që kryetari të zgjidhet në Kryesinë e PD-së, e vendos Neritanin në fronin e kryetarit të Partisë automatikisht. Ju e dini. Kryesia ka 19 anëtarë. Nga këtë. Fraksioni: 12 anëtarë. Berishës i mbeten vetëm 7-të.

-Mirë Berisha, - tha Preçi, - po ne ku i kishim sytë! A nuk jemi shumica në kryesi! A nuk u shpërndamë kudo!

-Sigurisht,- tha Merita Zaloshnja (në atë kohë anëtare e kryesisë.),- Por ne na kishte kapur euforia. Ministrat nuk e heqin bythën (më falni) nga makina. Nuk shkojnë në konferencat e rretheve. Kërkojnë të hanë gështenja me duart e të tjerëve! Ndërsa Berisha nuk përton! Vjen në zyrë në sabah dhe ikën në mesnatë. Nuk ka lënë rreth pa shkuar. Njerëzit e thjeshtë, që nuk marrin vesh nga politika, mjafton t’i takosh, t’u flasësh dhe i bën për vete. Këtë marifet e di mirë Berisha!

 *** nejse, u bënë shumë.. duhet lexuar e gjitha. 

 

 I hodha nje sy gati perciptas emo. Shume laboratorike mu duken premisat, e sa do qe ta heqesh apo ta lesh faktorin laborator nga perfundimi, eshte lloji i laboratorit ai qe eshte mekanizem vete per psikopatin. Me shume se vezhgim me ngjau riprodhim. Hudhi nje sy shkrimit te fundit tek Xhaxhai, mekanizmat jane mediatike-kulturor.

Ndërsa Berisha nuk përton! Vjen në zyrë në sabah dhe ikën në mesnatë. Nuk ka lënë rreth pa shkuar. Njerëzit e thjeshtë, që nuk marrin vesh nga politika, mjafton t’i takosh, t’u flasësh dhe i bën për vete. Këtë marifet e di mirë Berisha !

....mbase kjo eshte nje nga ciliset kryesore qe e ka ndihmuar te mbijetoje kaq gjate ne junglen e  politikes shqiptare...

Pershendetje,

kot me ju pyt, nese une them: ju 10fsha kujtimet e vegjelise me xhaxhi enver...

a do ta konsideroni si:

1. ofendim te rende?
2. banalitet ordiner (si pasoje e te cilit ipet statusi i abuzuesit)?
3. shprehje te thelle te keqardhjes per vogjeline tuaj ne ate kohe te pakohe, me ata njerez te panjerez (jonjerezore)?
4. reagimin tuaj do ta konsideroni nen driten e shkalles se emancipimit te shoqerise shqiptare?
5. nuk do t'ia varni fare? smiley

 6. do mendoja se je tip qe do patjeter te thuash dicka, apo te shkruash dicka, por pa denjuar te degjosh apo te lexosh.

Hudhi nje sy komenteve, pastaj edhe jep edhe nje arsye per permjerjen, perndryshe, do na besh te mendojme se paske hong fiq te prish e po te shko uje i zi.

Lulian,
mbaje gojen or trim,

e kisha fare thjeshte, e ke parasysh kur njeriu ndonjehere i pakenaqur me castin qe po kalon i thote vetvetes "a te 10fsha jeten"!?

edhe une kaq pyeta, a e konsideroni se eshte per t'u 10re ajo vogjelia me xhaxhi enver, apo cka?

hajt turqeta

epo ti ndoshta je mesuar te derdhesh mbi veten, neve sikur s'e kemi zakon

3 dhe 4. duhet me u sheru ne nje lloj menyre edhe keshtu qe 12, jo 5. nga halli jo nga malli.

po te kishte nje pike 6, une per vete do t'pershnesja me Carla Olson (dashnija efemere muzikore e castit, sepse i rri ka mrapa Mick Taylor, jo per gjo) - thon qe muzika zbut ene gurin. Qe:

Sway (mos u habit qe robi esht i afte per te tilla solo, e ka pas zakon t'keq ket punen e solove ky).

ps. po qe permas ktij zhanri, kap ene hit-in tjeter te qujt Winter.

qe: http://www.youtube.com/watch?v=lTNo1dHXLB4

nji tmerr i bukur. mas ksaj munet me dhi cdo lloj kujtimi se imunizohet robi! vaksin e gjall.

 Sa te rrosh do te mesosh! Babai i Enverit, Halili,  kur i vdiq djali i madh Beqiri (nuk e dija se Enveri kishte nje Vella) tha :

"Me vdiq i miri dhe me mbeti rezili" 

Ketu eshte nje shpjegim me i qarte me i studiuar, me i vertete se kush ishte Enver Hoxha, i pa njohur deri me sot per shqiptaret!

http://www.youtube.com/watch?v=Lr8D8X6qNZI&feature=related

Etja per pushtet cfare nuk ben, ai ishte i tmershem ne kete drejtim,nje mbeshtetje e madhe sigurisht ishte stalinizmi dhe ideologjia e tij, po te lexosh edhe per stalinin, historia eshte pak ashume e njejta gje.

http://www.youtube.com/watch?v=cQ6mXeBs3Pc&feature=related

 

 

po ca thue mer emo. me firme patjeter. me emer e me mbiemer. psh ky politiku duhet te hynte ne kadegorine e vullnetareve. ky duhet te priste te paguhej se nuk e besonte partia edhe sigurimi. mire kjo po kishte edhe ne varesi te rrethit edhe zones ne kuader te lartesise nga niveli i detit. sipas deshmive sa me lart aq me shume vullnetare kishte, sepse ishte ashtu edhe nje hall tjeter qe lidhej me lejen e pushkes. sa me poshte aq me pak. ne qytete edhe zona internimi, kampe pune, burgje, ishin ato te dajakut. ai shkrimtari qe kerkoi falje ka qene nga ata te dajakut. keta pasi i detyronin te dilnin deshmitare e mbyllnin me 80 lekshin edhe si te them nuk i perzienin me, se me sa duket mendohej qe i kishin mposhtur deri ne fund edhe punonin per socializmin pa lek. tipat me zell te tepruar si ku politiku me lart, kontrrolloheshin me imtesi sepse, sipas intervistes qe kam bere para disa vitesh me nje ish oficer te sigurimit (te penduar emo, prandaj i di edhe keto kaq mire, por sigurisht qe emrin nuk kam per tia nxjerre) ai me thote se ne veri, na ishte edhe vete kishte shume genjashtare kompulsive e intrigante klasi mes ketyre 80 lekeshave. kishte me thote ai gati gati nje konkurence kush te spiunonte i pari e kush me shume qe te benin rroge me vete, kjo ne zonat e minierave ku edhe lypej me shpesh te nxirrej kontigjent per burg. kjo sepse me kromin dhe tendencen per te rritur prodhimin duke ulur koston, aty gjendeshin edhe punetore te forte qe do ishin te burgosurit e ardhshem. ishte thjesht llogari mizore, 80 lek, ne vend te 275 - 350 lek qe merrte mesatarisht nje minator ne dite pune. me nje kile oriz a sheqer blije nje punetor, edhe ishte jo shume e veshtire duke pasur parasysh armiqesine e perhershme te veriut ndaj komunizmit. ne qytete ishte me e sterholluar. psh me ka thene ky person qe berberet (berberet ejjjjj) ishin shumica e 80 lekeshabve. kjo per mua ka qene nje zgjedhj shume e zgjuar. berberi ne shqiperi ishte si avokati a doktorri ne amerike. aty hapeshin njerezit me shume se kur pinin birre me kriklla te xhomlliku. diten e djele sporti, hajt shaj ene qeverine kur humbte ekipi, sidomos tirona, por me variacionet e luhatjet e luftes politike mes ministrise se brendshme me ate te mbrojtjes edhe aty kishte boll honorare kaq te pandershme.

shiko se vetem me ket sekuence pihej nji krik, me lezetllik muhabeti, ene u porosiste qoftja e dyte, me shenje, mas t'gerthitmes "o usta!" smiley

po mire, dmth ajo kare-kinezcja ose ballaboksi s'paskon qen aq pa t'keq sa i paskshim kujtu. ne pika kyce. n'ali dem ka qen i berber te shkolla ali demi (lomi). bwoh cer tmerri! nji gjo s'kuptoj ama, dhe e kom menu sa here: si shpjegohet qe mu nuk me esht afru kerkush per tip rekrutimi. edhe me i rreth pak te ngushte shokesh "llapnim" shume; ka qen meraku nr 1 i familjes, dmth mylle, se naj dit kon me te plas mren. mirepo jo. as mren, as naj perpjekje per me me fut ne radhet e tyne.

hej, ishalla nuk hapen dosjet mer, se po te mor vesh kush ka qen spiun, do me zvjerdhet gjithe nostalgjia. po e sigurt qe nuk kan pas qen ne shoqnin e ngushte, se "te Lemes" do e kisha pa 100 here.

Te kujtohet, qe kur do thojshe nj gjo, ishte bo refleks, nji e pame anash, sa rrezja e zonit dmth.

ej as mu., por te them iu afruan nje shokut tim edhe e kishte te atin me pozite te larte ne mbrotje. edhe pastaj duhet patjeter te ishte e nevojshme. ta zeme neve nuk na jane afruar se ne shanin qe shanim po ne rrethe rresptesisht te ngushta. jashte rrethit e dinim se nuk duhej te llapnim e para se ishim kontigjent i mundshem burgu, e dyta se per turp mund te ngjanim si provokatore e spiune edhe kjo ishte dy her me keq se burgu.

ej e ma mend kur doli varjanti me te pre pantallonat. eeeehhhhhhh. ehe. me ka hum nje DASHNORE atehere, fyre fare, yll, m'i prene pantallonat e dokut te gjelber si prasi se iu duken kauboj atij sampistit. ajo iku ne shkolle une u ktheva ne shtepi me cepat e brekeve te sportit qe dukeshin sikur kisha lene xhepat jashte... nuk i fola kurre me nga turpi. edhe ajo.

sa per dosjet une jam per variantin gjerman, dmth, njohje personale te dosjes personale. jo publike edhe pa te drejte kopjimi, edhe me kufi kohor.

 Ej po i gjo du me dit ke ky muhabeti 80 lekshit, per aq e bonin apo kishte ndonje stimul, ndonje siguri, ndonje ndjenje perkatesie qe i shtynte?

eshte si puna e asaj me lulet qe i hane gomeret, edhe ne paris blihen lulet me pare. ketu spiunet ishin te gatshem mes nesh, mjaftonte qe te stimuloheshin sado pak edhe te ndiheshin te rendesishem ata me te zellshmit, se ishin pjese e pushtetit kishin ne doren jeten e tjetrit. keshtu ndodhi ne mungese te fese, e permenda pak me lart.

u mbush shpirti me shpresen se do ngopej njeriu me boten materiale ne te ardhmen komuniste, por c'e do qe ky sihte fillimi kur duheshin bere sakrificat.

edhe ne me sa duket jemi brezi i sakrifeces se fundit.

se me kujtove me qoftet te rruga bardhyl tavoline edhe karrike me fuci birre korca. tym, duhoni edhe qoftesh, hamalle dhe tornitore, ato ishin perhere. meze te vogla jo per birre, qahije... ka akoma gjelletore si ajo ne tirone...

une s'i di kto te tanishmet smiley

poooor, nqse arrin ti mash men, si vene qe pihej birre jo keq - flas per atmosfer autentike e? - kon qen the following: nje bar prehistorik perball Kaceleve - dyshoj se kom mund me pi birre aty, por s'mund te rrija pa e thon; natyrisht bar Peza; Vollga; ka qen nji lokal tymi te rruga e barrikadave (ul kjo); si dhe, last but not least, klubi "te Blloku", perball kushtrimit te Lirise, ne Far Far East Alidem.

edhe une jam dakort te kujtojme ato birrari ku kemi pi vete jo me te degjuar. qoftet e sotme ke "tymi"tradita e vjeter tironse" me birre tirana, ose korca, jane njelloj si qoftet e kohes. ka rrezik edhe pak me te mira.

peza kampion ferrneti ne rastin tim, ket ke rruga e barrikadave poshte pallatit te kadares besoj e ke llafin, me rralle, vollga dhe pallati kultures ishin konjak me pastera edhe me gocerere. tajvani, tip ditlindje, postiqja, si pune fejese... atje ke ali demi e kam te turbullt/

 Pajtohem me Oranjen ;Enveri ashtu si Zogu apo dhe Sala (dhe të tjerë ndërmjet) janë produkt i shoqërisë shqiptare dhe funksionimit të saj si shoqëri patriakale e mesjetare me të fortë(senjorë ) dhe të nënshtruar(bujkrobër e bujq të lirë ), fise që dalngadalë u kthyen në klane  ndihmuar dhe nga zhvillimet e interesat gjeopolitike të të fortëve të botës .Enveri sigurisht përfitoi më shumë nga nga ndarja e zonave të influencës (Greqia kishte parti k. shumë më të madhe e organizuar se ne por ato nuk u lanë në pushtet dhe Greqisë ju dhe shansi për diçka tjetër që thotë njëri më lart por jo ajo vazhdoi rrugën e mentalitetit mesjetar të shoqërisë greke diktaturën për ~rreth 40 vjet ) Enveri s'kishte nevojë për përvojën staliniste për të vendosur diktaturë ; stalinizmi i duhej për të qenë në kahun e caktuar nga të mëdhejtë dhe ideologjikisht .Po të shikosh dhe të ashtuquajturën luftë klasash Enveri e zhvilloi në baza fisnore e familjare .Sigurisht reforma agrare i dha mbështetje të madhe në popull dhe theu plotsisht bazën ekonomike të feudalizmit po jo mentalitetin .Sa për nacionalistët ato u treguan të paaftë për lëshime strategjike si prona dhe sigurisht zgjodhën kahen e humbësit dhe s'ka asgjë për tu çuditur . Të tjerët që iu bashkuan Nç u treguan herë naivë e herë të nënshtruar pa e kuptuar ose me vonesë se s'mund ti lihej drejtimi i një lufte një partie të vetme Përfundimi është gjithmonë i njënjtë niveli politik e kulturor i shoqërisë shqiptare kaq lejonte .(kundërshëmbull është historia e Greqisë ).Dhe sot me gjithse me një bazë kulturore më të gjërë dhe ndikime e shembuj pozitivë kudo në botë mentaliteti mesjetar feudal është më i fortë (me superiritet shumë më të vogël se në vitet 20 apo vitet 40 -70)Zhvillimet politike të ktyre 20 vjetësh tregojnë qartë këtë se të dashuruarit pas pushtetit mund të përdorin çdo mënyrë që të tregonte forcën e tyre (bëhet fjalë për forcë dhune shoqërore   e makjavelizmi politik) Nuk mund të shpjegohet ndryshe lejimi i Sali berishës në politikë pas ngjarjeve të vitit 97 dhe 98 .Vërtetim i plotë i mentalitetit feudal e patrikal nivelit të ulët politik , ndërgjegjes e përgjesisë qytetare të ulët në shoqërinë tonë .Asnji nga ata që kanë drejtuer Shqiprinë s'kanë qenë as budallenj as skizofrenë (lakmia për pushtet dhe qëndrimi i gjatë me të shkaktojnë ndryshimet psikologjike si skizofreninë , paranojat e ndryshme , delirin e madhështisë etj ). Sigurisht historianët dhe sociologët kanë çfarë të studiojnë në kët histori 100vjeçare të shtetit shqiptar .Nuk ka dyshim se diktatura Enverit mbetet shteti më i organizuar e më funksional por dhe më i përgjakshmi  i këtyre 100 vjetve (megjitse dhe ky 20 vjeçar nuk ngelet prapa me krimet e tij njerzore e materiale )

pssmileyolitiku që shprehet më lart është tipiku i nivelit kulturor politik e i përgjegjsisë qytetare të shqiptarëve sot (jo shumica fatmirsisht por më të fortët dhe agresivët)

prizren, keshille miqsore, mos e perziej Zogun me keta me siper. ai burre ka bere utopine realitet per vetem 10 vite. aq sa ka bere ai si rendiment ne reforma nuk ka bere askush, ndoshta mund te krahasoja me qeverine e meksit ato vitet e para fare, por prape nuk eshte shume e sakte.

e kane pranuar edhe kumunistat (keshtu u them une) se Zogu beri shtetin modern shqiptar. ki parasysh se kur u be president Zogu keto mendime qe kemi ne sot nuk ishin as fanta - shkence

 Po te shikosh menyrat per kapjen e pushtetit nga ana e zogut, edhe ky eshte i ngjashem me enverin por edhe me saliun, dinakria dhe dhuna eshte gjeja e perbashket e ketyre te treve, nje tjeter gje e perbashket qe i dallone ata, eshte se te tre keta, kane folur ne emer te popullit, te tre keta kane qene te ashper te dhunshem me paraardhesit e tyre, denigrues ne kulm..

..dhe e fundit qe keta i ka mbajtur gjalle eshte mbeshtetja e tyre ne tribalizem !

nuk e njef historine e Zogut. ne emer te popullit nuk ka fol kurre, kete e shpjegon perpjekja per te percaktuar veten mbret i shqiptareve apo i shqiperise. ka kuptim. sa per tribalizem, Zogu nuk kishte ku te mbeshtetej tjeter se ata qe donin t'ia merrnin shqipnine edhe t'ia bonin copash ishin me universitete, ku  me shume pak klase shkolle, mos te them pa gjo fare. hudhi edhe nje sy librave sa per miresi me veten e me ne e me te verteten. tung.

  Enveri s'kishte nevojë për përvojën staliniste për të vendosur diktaturë ;

Si skishte nevoje per pervojen staliniste ?!! Enveri ne fakt ishte komplet nje stalin i vogel ne Shqiperi! Luften e klasave ishte nje pervoje e stalinizmit qe godiste ne radh te pare pronaret e tokave, kolektivizimi i prones dhe lufta per forcimin e saj ishte ishte nje teori staliniste, krijimi i kooperativave dhe rrembimi i pasurive me ligj i prones private ishte teori staliniste duke u mbeshtetur ne ideologjine m-l, aplikimi i EH per te goditur familjet e pasura ishte i diferencuar,  po te ishe me Enverin, as nje problem nuk kishte fisi, familja, shume pronare te vegjel ose te mesem, u bashkuan nga frika, po te ishte kunder Enveri nuk pyeste, te binte ne koke Stalini si edhe Enveri kishte nje teori "O me ne o kundra nesh, rruge te mesme nuk ka" 

Mbas clirimit, deri ne vdekjen e Stalinit por edhe me vone EH udhehiqej fort nga stalinizmidhe pervoja e tij per mbajtje e pushtetit me dhune, lufta e klasave, kolektivizimi, industrializimi ect ..ishin komplet pervoje staliniste! Me nej fjale nuk godiste familje ose fise kot me kot, nuk ishte kjo nje qellim ne vetvete, thjesht duhej te ndiqje ate EH dhe ligjin qe ai kishte vene per te siguruar pushtetin, kjo ishte dhune, totalitarizem, stalinizem!

 

 Ke te drejte. Enver Hoxha mbijetoi ne rolin e Udheheqesit pikerisht sepse ishte adhurues e bythelepires i flakte i Stalinit fillimisht dhe i Maos me pas. Pjesen tjeter te viteve qendroi ne krie pasi shqiptaret ishin mesuar me figuren e tij, e asocionin me dicka mbinjerezore, siç benin japonezet me Hirohiton ne 1945 i cili pamvaresisht bombave atomike dhe luftes qe shkaktoi, ngeli perandor me fuqi te plota. Bashkimi Sovjetik apo Kina, nuk zgjidhnin Shqiperine apo shqiptaret sepse nuk kishin asnje interes ne ta, financonin Enverin sepse ky u lante kembet e u pinte lengun diktatoreve te ketyre dy shteteve (njesoj si ti japesh autografin nje fansi... autografonin çeqet smiley ). Nga Hrushovi u shkeput pikerisht sepse hodhi poshte Stalinin... revizionist hesapi. Pra Hoxha diti te sundoje aq gjate pikerisht duke krijuar armiq te rinj te Shqiperise, 99% e te cileve ishin imagjinare, por kjo s'kish rendesi. I gjente keta armiq ne njerez dhe ne shtete te ndryshme. Krijoi tek populli shqiptar ndjesine e nje rreziku pedant. Persa i perket ndienjave te popullit karshi tij, jane psikologjikisht madje edhe humanisht te justifikueshme, por do ta evitoj nje analize te hollesishme ne lidhje me kete qe thashe. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).