Këtu mund të postoni emocionet e çastit, mllefet, citate,ekrizat a çfarë të ju thotë mendja e që nuk do të mund ta postonit në tema të caktuara, pasi nuk do të kishte lidhje me ato apo për mungesë vendi.

Ju lutemi të tregoheni të vetëpërmbajtur e të kursyer përsa u përket fjalëve të ndyra dhe fyerjeve personale ndaj antarëve të nderuar të Peshkut pa ujë, pasi administratorët edhe kështu janë të ngarkuar shumë. Ky, siç dihet, është një forum i hapur ku mund të hyjë kushdo, ndaj mos e lini veten të bëheni pre e provokacioneve të anonimëve, që kompensojnë komplekset dhe agresionet në jetën e përditshme në rrjet.

___________

Pa çensurë - 1

Pa çensurë - 2

Pa çensurë - 3

Pa çensurë - 4

Pa çensurë - 5

Pa çensurë - 6

Pa çensurë - 7

Pa çensurë - 8

Pa çensurë - 9

Pa çensurë - 10

Pa çensurë - 11

Pa çensurë - 12 

Pa çensurë - 13

Pa çensurë - 14

396 Komente

 TI ASNJEHERE S'E KUPTON CFARE HUMB
LODRON SI NJE MACE NE HAPESIREN 
E GJELBER TE SYVE TE TU...

Rav... apporte-la ici, ma chouchou. smiley

zoto, une mendoj se kemi lon pas etapen e dashurise platonike me ravin dhe se ka ardh momenti qe ravi t'na shuj kureshtjen duke na tregu icik skin. Ca menimi ke zotnia jote zot?

all in due time... all in good time. smiley je l'aime si trop neanmoins. smiley

S'me pelqen kur fillon Maji me shi!

 me cudit, pse kaq diskriminim ndaj shiut?!

Nuk kam ndonje gje kunder vet shiut smiley , se sa kur futet ndonje dite pa radhe dhe i ze vendin diellit, si sot psh smiley

 mire mire po do ta kerkosh shiun andej nga qershor-korrik-gushti Big Grin bah fillun duke me dale djerset qe tashti. sic e sheh, per vete mundohem ta mbaj mire me shiun!

S'ka gje, ne vere e kompeson deti dhe dushi i ftohte smiley

 Si fije ari bi shiu n'mais 

e presin bota me çarçaf

 rav, t'es ou ma biche??? smiley

ç'ke mon petit poussin?

Ca s'kam, eshte problemi. E kupton ti, se je ne te njejtin kafaz... E duam sduam, jemi te emprisonnè en chair et de chair même quand on fait du tout d'y fuir et échapper... Comme se voir... Oeil sur oeil,profondement en saisant l'esprit et l'essence même de l'un l'autre... Fait sens? smiley
:X

Ndonese dita sot per mua ishte paharrueshme ,m'kapi nje mllef i madh ku u ktheva n'shpi...Gjata "miq" te paftuar.Kishin dale  per piknik,por ishte lageshtire ...Shtepia ime kalon para para vendit te famshem ku behet piknik dhe ata e kishin gjetur zgjidhjen...hAJT Zane ,jemi sebashku....shiko se kam sjelle....si thua e bejme sot ate receten qe ty te del aq mire??Do vije edhe e fejuara e E.....si thua ...ke patur deshire ta njihje.....Une doja te kthehesha e qete ne shtepi,te haja diçka al volo e te lexoja ,apo te rrija keshtu te peshku....doja te shihja ne Santa Pace Milan -in.....shqiptare te trshe..dallkauker,prepotente ,te palatuar...Iken e nuk me dhane as edhe nje dore te vija ne vend gjithçka....Im shoq:Vte e ke fajin ,t'ju thoje qe nuk do ishe ne shtepi po ktheheshe vone!!Po une pse me duhet te genjej pa nevoje??Po ju si mendoni'

s'ka nevoje te genjesh, "Jam e lodhur" "Nuk ua kam fort terezine" funksionon shume mire. 

o zane e di dallimin midis te genjyerit e te mashtruarit?

Ta qaj hallin sidomos te ajo pjesa e Milanit! smiley

 h-hm

Hihihih smiley

lene Teute se perdemek ,nji me xero me Bologjen sidomos nepjese te dy mu ngri gjaku...Po kjo pike e zeze keshtu...Jam bere tifoze futbolli per amore,per te provuar emocione perdemekshe unike me ket krytulin tem do ti qe me kapi keqas...ç'ne une me furtboll ,una creatura cosi delicata che sono....smiley une shumta mund t shoh vetem Liqeni i Mjellmave te çajkovskit....  smiley  (se mos i merrni prej verteti)

smiley Rendesi ka 3 pikeshi! Futbolli dashuri eshte, nga ato te cmendurat fare! smiley

 Eh t'a kuptoj hallin, po une jam ndeshur me kete dilemen midis futbollit dhe delikateses ne moshe shume me te vogel dhe e kaperxeva me ndihmen e tim vellai kete koncept qe atehere smiley

Bottom line, Jane njesoj elegante dhe te paharrueshme, Liqeni i Mjellmave dhe goli i Maicon ne ndeshjen me Korene e Veriut ne World Cup 2010 per shembull.

 Flet fjala e urtë

 

E mprehtë, e butë, e brishtë, e ashpër,
E besueshme, e rrallë, e fëlliqur, e pastër,
Çfarë thotë i urti, i marri ç'nxjerr:
Gjithçka nga këto e kam përher'
S'jam veç pëllumb, gjarpër jam, derr!

Saliu version femer:

Now I've seen everything! 

Large Animated Smileys | Big Animated Smileys.gif" />

zoto, kush eshte kjo? Me falni per injorancen, po nuk i njoh te gjithe 'VIP'-at shqiptare me fytyra...

Cuca e Sales o Kris... smiley Argita Malltezi/Berisha.

smiley

WOW...po une heren e fundit qe e pashe kete, which I admit, was a long time ago se nuk me intereson vecanerisht smiley- kjo peshonte dy kile e treqind gram me pallto dhe kepuce dimri dhe me rrufe...eshte gje shtatzane apo e ka leshuar doren me persheshin?

OMG Kris... do ja leshoj Olsit... o Zot, i shkreti Ols ca ka per te hequr!

Xhiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiizes.... smiley

Eh, si te kam mor xhaj. Njish, njish! smiley

E mos thuj qe s'kujdesem.
I bukri dhe bisha do jeni. smiley

Xhaje, i du bufe prej verteti. Jo bufe prej shtatzanie. smiley

 Olsi, me gjithe mend, a eshte shtatzane kjo Argita apo jo? Vetem kuriozitet, sigurisht, se une jam per vete topolake keshtu qe s'flas shume per te tilla gjera, po ketu shokuese eshte koha e shkurter...nqs eshte shtatzane, atehere eshte me se normale dhe t'a kete te mbare, po nqs jo, kjo nuk eshte normale. Apo ndoshta ka kaluar me shume kohe se sa kujtoj une qekur s'e kam pare....

se une jam per vete topolake

Ouuu???!!!

Ku e ke shpin ti? smiley

 

Hej, po ku ta di une eshte apo s'eshte shtatezane Argita.

Di qe ka qene. Doli dhe ne lajme me duket qe lindi nje bebe para ca muajsh, apo gabohem? Mbi ate u bazova.

 Big Grin Olso, s'behen pislliqe brenda familjes, le qe c'flas une, ti tani ne maj sikur martohesh mora vesh andej nga tema tjeter smiley *

Argites t'i rroje bebi, se ajo foto eshte normale, mua ishte ndryshimi i madh qe me habiti, sinqerisht nuk e njoha fare aty te foto e zotrules

 

* Kjo te mos merret si shenje aleance qe me akuzove dje Big Grin

Oh... harrova fare qe je nusja dajes ti.

Uhhhh... desh beme nje te pabere. smiley

 

* Kjo te mos merret si shenje aleance qe me akuzove dje Big Grin

Olso, s'behen pislliqe brenda familjes, le qe c'flas une, ti tani ne maj sikur martohesh mora vesh andej nga tema tjeter.

Po mi Kris, martohemi ne Maj, dmth kete muaj. Thjesht po perpiqet me be ndonje pisllik keto pak dite qe i kane ngel para martese smiley

 pupupupu sa ma dredh......po un jam e mire e bukur...edhe topolake me raste....me njeh ti.......smiley((((((

tradhetar i krevatit_akuarium

Edepsez! Jam dajua une. Me ke me ngaterron ti? Jena rrac e mire ne!
Ca bufe thu mer ti! Do te ta gjeje dajua ty nje si ilary blasi. Mos me thuj qe nuk e do, se te cova ne afganistan ku seksi me i mire eshte me gra aq te leshta,te mbulume ne te rrudhosme,sa nuk do e besoje dot qe e vrane osamen.

Do te ta gjeje dajua ty nje si ilary blasi.

Bufe vetem nga gjoksi dhe vithet, me pak fjale?! smiley

Daje, afganistaneshat njihen si gra shuuuume te bukura. Just for precizim.

Merre te thashe ilarin dhe leri llafet! Se nuk i dihet ca del nga batanija. Dashke dhe grua shkencetare ti! Do me bo thekth me formula fizike kuantike! Mo me zbardh dhembet edepsez se te zura me dru*
* te lashe ne meshire te Gites. smiley

...........eshte gje shtatzane apo e ka leshuar doren me persheshin?

Ishte shtatzane dhe ka nja gjasht muaj qe e nxorri te tretin dhe qe t´mos ta lej manget thashethemin, e nxorri me çezarian, doktorr ishte Halim Kosova, mamíja ishte Lumja.

 T'i rroje pra, me jete te gjate! 

mamíja ishte Lumja.

smiley

smiley

o cna ke kujtu

If you're watchin'  a parade like this , make sure you stand in one spot, don't follow it, it never changes. And if the parade is boring, run in the opposite direction, you will fast-foward the parade

Pyetje: Si të testosh nëse një mendim / ide / fakt / teori është e vërtetë ose e vlefshme, pa u përpjekur shumë?

Përgjigje: Postoje te peshku pa ujë. Shpejtësia e fshirjes së komentit tënd tregon shkallën e vlefshmërisë në përpjestim të drejtë.

smiley

 

Pergjigje 2: Prit pese muaj dhe po s'doli thuj qe kalendarit maja qe kisha n'shpi i kishte gris goca 2 vite dhe une se dija. Masnej prit dhe dy vjet smiley

Isn't she just lovely... :X

 

See no evil, hear no evil. Mommy, mommy Kate is choking the sausage. smiley

Dite zgjedhjesh sot ketu. Ka lezet shpirti, asgje ndryshe nga ditet e zakonshme, puna pune, dhe shiu shi smiley. Oh se harrova, pervec faktit qe me ligj ke te drejte te marresh tre ore nga puna per te votuar.

Pouty

Weather Forecast for Montreal

 

Mon                            Tue                       Wed                      Thur

16C                            16C                       11C                      13C

 

Thumbs Down

Sapo degjova kalimthi qe kane kercenuar Arjan Canin dhe eshte plagosur dikush tek kullat tani ne darke rreth ores 9. Ka ndonjeri ndonje info me shume per keto?

   

Kam hapur nje shishe vere, jam rehatuar mire, dhe po shoh kete.

E kam kthyer deri tani pese here nga min 57 deri ne min 60.

Fantastike fare! Nuk kam qeshur kaq shume as me skeçet e Monty Python´s Flying Circus. Fantastike!

Te fala Sandrit! smiley

Moti per Mexico/ Panama city plazh
May 5 Sunny Sunny  79°/ 56°

May 6 Sunny Sunny 82°/ 63°

 

 

May 7 Sunny Sunny 84° / 68°

 

 

May 8 Sunny Sunny 86° / 69°

 

 

 Vere edhe une... nje gote Serre Nuove smiley

Uje ketu! Pa gaz.

Ne pritje qe video e pedros te shkoje tek minuta e 57-te...

 ne ca minute je Olso.

Tek e 47-ta, por sapo e mbylla pa dashje...

Edhe nje here nga fillimi. smiley

OK, po shkoj te marr edhe une nje gote vere. smiley

Merr nje dhe per mua te lutem smiley

Po, patjeter. A deshiron ndonje gje tjeter?

dhe cik djath po pate sa per ta shoqeruar, mundesisht pikant smiley

Si urdheron. Ti vetem hap gojen. smiley

Uau, sa xhentil! smiley

 Mos e lag me uje veç, pije shqeto.

 

 

Po tashi u lag ajo...

Aman o pedro, c'deshe qe na e solle ate link?! Isha shume me i lumtur perpara se ta shikoja. 

S'ka asgje per te qesh aty. Vetem per te qa.

Jo o olsi, per te  qeshur eshte fytyra e Sandrit kur shpjegon cfare do te thote shesh. Priceless!

Edhe kur kerkonte dyqan per kollare dhe kepuce, shopping mall tek sheshi.

Une po e shikoj tani per te shtaten here.

Pedro, une sot jetoj ne kete qytetin qe kane bere tipat si Sandri.

Ndaj nuk me vjen shume per te qeshur.

Injoranca arrogante e fodulle fshatarake e ka dhjere kete vend. Qe ja dhjefsha rracen atij Enver mutit.

Olso smiley

he mer

kane fillu me te perfol se le gocat e kryeministrave me barre e

paske qen i tmerrshem

smiley

Ruzhdije kjo batuta jote eshte super dhe kam nje pergjigje te bukur ne maj te tastjeres, por sinqerisht s'kam qejf te bej shaka per njerez jo publike, qofte kjo edhe vajza e kryeministrit.

heu

kadale mer se na treme

mire mire si tdush

Eh, e di... na u ngri buzeqeshja ne fytyre. smiley

Une po ja mbath per sonte. Naten olso, kris? Xhevrije? Naten. smiley

thyje thyje

ene une mas teje

pafshi endrra pa binladena smiley

 Naten zoto, une do dal nje shetitje, se po prita te pushoje shiu, kushedi se kur i bie...gjume te embel.

Naten daje. Po ja mbath edhe une andej nga krevati...

Pafshi endrra me bufalaqe*. smiley

 

*) Nje ndihme e vogel:

 Na i shpife. Hajnri Bel po te ishte gjalle kete do kishte per ty: ''deshira e mishit te dhjamur''

He mi se s'eshte aq i shpifur.

jo re pse e shpifur, kjo eshte krejt si une

vetem se kofshet sme jane bo hala aq.

por ma vone si dihet

smiley

Forca, forca! smiley

Ore Olso... na e shpife o na e shpife tamam... po ajo ka dhjame sa te mbaje Duomon me qirinj per nje vit te tere! Ki njecik meshire tani.

 si sna beni pjese e llogjeve tuaja mor cuna???!!!pupupupu me kode flisni.......

Tahiri me Veliaj , shume legena....

Lene, lene. Kodi i modh. smiley

tradhetar i krevatit_akuarium

smiley

Ca eshte kjo mi?!

 mura vesh qe arjan cani i ka shpall lufte erjon velies, ke abc-ja dje ne darke gati e shau me rob shpie. spektakli po behet gjithnje me i bukur.

 Vetem un e paskam degjuar Henri Cilin duk iu drejtuar Velise me frazen moskokcarese: Me do trapi...Kam qesh me lot; eshte si me thene princesha Sissy " te fsha robte"

po pse mos te duket qytetar ky cili? Po katnar e kalu katnarit osht o alban. I ka zbardh fati se jemi ne eren e katunarise.

Rezultate edhe te pritura edhe te papritura nga zgjedhjet. Conservative majority, NDP jaw dropping performance and the liberals? What liberals? They need a real leader, really bad!

4 more undisturbed years of Harper! We'll soon be the Texas of the North smiley

Po te pakten separatistet do n'a lene rehat ca kohe. Bloc was pulverized! Adieu Gill!

m'pelqeu ai mini-skandalin i vjeter i Layton...e rriti simpatine qe kam kriju per te

hahahahhahah cer kafshe! I kujt eshte ky flori mor aman? cer rendesie ka, komplet kafshe!

Kanceri mu ne gryket dhe vdekshi te gjith neser???

Eshte e vjeter kjo! Cudi qe s'e paske pare.

Me ka shpetu.. ose te pakten sme kujtohet.. perendi cmonster

Cdo fundjave daku, cdo fundjave!!!

Lucky you! smiley Ku eshte ky vendi?

Riviera e qafkuqve quhet smiley

smiley Looks lovely, befshi qejf!

Emerald Coast along higway 98  - a.k.a Lower Alabama smiley ?

Bej qejf!

 it looks more like florida bic smiley

eh mer bush cna sjell ne mendje kshu kujtimesh  smiley(

 

It is in Florida, they just call it 'Lower Alabama'.. smiley

 Duket si Barbados????

Ca zilie daku, ca zilie!!! smiley

Ky Arvizu paska qene i thare per te vizituar studiot televizive. Sot paska qene tek V+.

Mire qe e sollen ambasador ketej nga Tirana se studio televizive kemi me bollek edhe pse nuk kemi televizione.

Kohe te veshtira...

Rrezik vitin tjeter behet prezantus i Big Bradherit ky ne vend te Albana Osmanit.

Une po mendoja se cilat televizione nuk ka vizituar ende. Mund t'i kene mbetur Shijak TV, KTV, X1, X2...

Hajde se deri ne 8 maj do ja dali.

Pse nuk hapin nje televizion me vete ata? Ta quajne psh: Arvizu TV.

i can see the ad:

From the makers of "The Life of Brian", Monty Python comes back with: "The Life of Arvizu".

Arvizu TV - This is not CCTV!

smiley

From the makers of "The Life of Brian", Monty Python comes back with: "The Life of Arvizu".

Quando ero bambino mia madre mi diceva che quella che scendeva era una rete da pesca, e che la mattina risaliva piena di pesci. Un ricordo bellissimo.

http://youtu.be/9LTrArDVISw

 gud najt evri1. :X

(O PENARO me ty e kom smiley)

Urgjentamente prego: Du të shkruaj një email dhe dua ta vë foton në tekst, jo bashkëngjitur. Ia ka haberin njeriu këtij marifeti? Falemindrrofshi.

Mostshkruj njeri ktu ke peshku, se m'hikën lajmrimi smiley

jero, thjesht me copy/paste.  pra hape foton  dhe beji copy/paste te fusha e email-it ku do ta vendosesh.

Ej o belulo të ishte kaq e fjesht - nuku bohet ashu.... e kam provu para pytjes. falminderit për mendimin

ça te them jero, te emaili im funksionon çak-fak..... nejse, sukses

çak - fak smiley

kemi edhe ne ca onomatope që ç't'ju themi smiley

:O

Po ti sikur e kishe me penarin?  Mallko penarin vec, pastaj neve, pastaj shohim e bejme smiley.

PS: jero na e shkoqit i cik me mire, ku e ke ket chef-d'oeuvre, ku/si/qysh do me e cu etj etj etj smiley

shiko qe emaili te jete format rich text ose html (nqse e hap nga outlook)

Nqse eshte yahoo acct. psh. sigurohu qe eshte ne rich text format (jo plain) dhe copy / paste foton (imazhi duhet te jete i ngarkuar ne web, jo nga hdrive yt)

bredhi flm smiley i kontrollova. thjesht ajo që kërkoj më saktë është: a ka ndonjë code që ta shkruaj unë para file name and location edhe të më dalë godrafia (çak- fak kur thotë Beluli) e ngjitur ke teksti i emailit pa qenë në attachement.

keshtu pra...asnje kod nuk ke

 ONE MOMENT WHILE PHOTO LOADS

O PENAROOOOOO

Por penari  s'na e vari.

 

doli dielli, erdh' behari

celin lulet, rritet bari*

Xheri ponders about Penari

pse hic fare nuk ja vari?

 

oiiiiii iiiiiiii

peshqit bredhin ne lendina

lumi plot me gardelina...

 

*nowadays, bari apo lulet pihen me shume per ilac? 

ome xhibo, nuk bëhet me  paste

ti dashke ta besh direkt wham bam...filloje me pak ferkim...

xhibo pse na ngatarro më lla...

Diten kur zoti te krijoi
Nje kokerr kafe te blatoi
Dhe zemergjere aty per aty,
Diku poshte ta ngjiti ty.

Ta ngjiti ty vertikalisht,
I dha jete, i dha mish,
Pastaj me thirri dhe me tha:
"Ate kokerr kafe mos e nga!

Mos e nga e mos e kruaj,
Ndryshe mendja do te luaje,
Se s'ke mulli qe ta bluash,
Ne pleqeri do te vuash!"

Une Ate nyk e degjova,
Kokrren e kafes e shijova:
Mjalte e kripe me ere ftoi!
Nga trute fare me shkalloi.

Ateher' Zotit kaq fisnik
i kerkova nje ibrik
Lengun kafes per t'ia pire,
Se me te s'kisha te ngire.

Deshiren Ai ma plotesoi,
Vec Ibrikun s'ma vu ne goje,
Por ma vendosi diku poshte,
Me lefyt hem mish, hem kocke.

Sot qe u plaka, shume po vuaj,
Me kete lefyt asgje me s'kruaj,
Se kocke behet ne te rralle
e prej vitesh jam ne hall.

S'gjej dot per be kokerr kafe,
Nate e dite merrem me llafe,
Kokrra e kafes eshte per te tjere,
O pleqeri, moshe e permjere!...

Edmond Tupja

"Sikur zgjedhjet te sillnin ndryshim, do te ish e ndaluar te votoje",- thane Rosa L. dhe Kurt T.  smiley

 

 

 Good for you smiley

we can finally die happy

smiley

dmth kshu u vendoskan gondrafitë. e paskësh patur fajin kopjutrri.

Falenderojmë në radhë analfabetike:

Belulin, Bredharakun, Mondën dhe Xhibin për mendimet.

Eshte e paimagjinueshme se ne cfare nivelesh eshte ulur e ashtequajtura gazetari shqiptare. Jo se ka qene ndonjehere kushedi se cfare, por aktualisht eshte bere monstruoze fare.

Nuk ka me lajme. Ka vetem shpifje nga me te ndyrat te gjitha ne funksion te luftes banditeske midis te ashtequajturave parti politike.

Mirmengjes, kane ca vite qe jane keshtu!

Une nuk lexoj pothuajse fare materiale nga mediat shqiptare keto kohe. Si atyre, si 'forcave politike' t'ju vije turp qe sa here afrohen zgjedhje e sjellin vendin ne nje gjendje kaq te tensionuar a thua se po vjen Armageddon, kur ne fakt , same sh$t do jete, mbetet vetem te vendoset whether it will be a different package or not. 

Pardje ishin zgjedhjet ketej - federale, jo administrative - rezultati mjaft dramatik, drame neper media hic fare, thjesht raportim dhe analiza. Ai qe fitoi doli dhe tha megjithese kam mandat maxhoritar, nuk kam asnje surprize ekstreme ne axhenden time te qeverisjes, dmth nuk do perfitoj nga rasti. Ata qe humben, thane ne humbem per fajin tone, duhet te nxjerrim mesime perpara se te kerkojme prape besimin e elektoratit, ata paten te drejte qe nuk n'a besuan kete here dhe liderat u dorehoqen nga partite respektive. Lideri i forces qe ishte surpriza e ketyre zgjedhjeve per nga ndryshimi dramatik ne krahasim me te meparshmet, tha qe do mundohet te justifikoje besimin qe ju dha dhe shprehu respekt per kundershtaret. Keto te gjitha as 12 ore nga mbyllja e qendrave te votimit.

Me vjen me gjithe mend keq vetem per familjen dhe te afermit e mi qe jetojne ne ate fare Purgatori te perjetshem.

Kristida, nuk e ke idene cfare ndyresirash jane Kristida! Kam nje rast konkret tani, per te cilin e di sakte fare se si qendron e verteta dhe se si e kane... jo transformuar, por shkerdhyer (me fal per llafin e piste!) mediat, ne funksion te interesave partiake te kesaj fushate te qelbur. Genjeshtra te pastra fare. Shpifje te ndyra. Pa iu dridhur qerpiku!!! Po fare, fare!

E pabesueshme! E frikshme! Njerez, jo te ligj, por krijesa infernale. Te peshtira!

S'ka vend fare krahasimi me Kanadane. S'kane lidhje fare.

Me vjen me gjithe mend keq vetem per familjen dhe te afermit e mi qe jetojne ne ate fare Purgatori te perjetshem.

Purgatorin e kam imagjinuar gjithmone si nje vend reflektimi dhe introspeksioni te gjate qe njeriu kryen me vetveten per te kuptuar se ku ka gabuar, se cfare mekatesh ka bere gjate jetes.

Ky nuk eshte purgatori. Ky eshte ferri.

Eshte nje pakice qe ka marr peng nje popull te tere. Dhe nje popull i tere, ne vend qe ta luftoje te keqen, behet pale me te. Qe nga gazetaret e deri tek mekaniku i makinave. smiley

Kurse une kete reagim e kam pasur para nja nje viti. Qellova prezent kur po i behej nje propozim dikujt qe nuk jeton ne Shqiperi, per t'u kthyer. Propozimi po behej nga dikush qe mbahet per figure e paster aty, dmth qe perflitet shume pak ose aspak neper media. Shprehja ekzakte ishte 'leri idealizmat, hajde dy-tre vjet, te garantoj qe nuk do kesh me nevoje te punosh as ti as femijet e tu, pastaj ike ku te duash'

S'di c'me la me shume pa goje, oferta apo fakti qe kjo u be ne prezencen time, nje person i panjohur fare per ate qe propozonte...

Me vjen me gjithe mend keq vetem per familjen dhe te afermit e mi qe jetojne ne ate fare Purgatori te perjetshem.

+1 smiley

cila gazetari? kemi hapur nje teme per te olso... smiley apo jo te past dagja? smiley

past dagja?

hera e pare qe e lexoj kete smiley

 mos i shko nga pas me komente se do allnohet me ty.

Ou? smiley

Zotrules?

 ue ueueueueue... po me duket vetja injorant tani... ca eshte allnimi? lira, sinqerisht nuk e di kete fjale... ma shpjegon dot pliiz? apo t'u drejtohem te tjereve? smiley

S'ka problem se ta sqaroj une.

Allnimi eshte faza qe paraprin fejesen. smiley

te lajmeruan  qe ka dicka interesante per ty? vrapo shpejt, mos e humb ...

pastaj profesor zotrules eshte i specializuar ne ceshtjet gjuhesore. mos e ngaterro kot.

O Lira, a mund te te bej nje pyetje:

Po ti a je nje cik bullafiqe?

Une them qe vetem per olsib te bejme nje anketim ketu ne ppu per te marr vesh se kush jane cik, shume apo fare bullafiqe smiley

Allnimi eshte faza qe paraprin fejesen.

smiley

Ca dmth allnim mer jahu!!! a e di kush apo thjesht une allnohem dhe mjafton kaq?

 hidhnim er burre eshte! 

Po dh-ja shpesh bohet ll ne gegnisht as in "llalle". 

Kiddy talk

thjesht une allnohem dhe mjafton kaq?

Jo, jo, nuk mjafton me kaq. Ky eshte vetem fillimi. Pastaj vjen fejesa, martesa... e keshtu me radhe. smiley

Paskam nje derr te idhnuare une qe...

Hajd se do pajtohesh! smiley

me ke mo? sikur nuk jam allnuar me njeri (thenks per shpjegimin gaja{guys smiley }).

tani qe po e lexoj... po dyshoj a e mbaja mend si duhej... allnim eshte apo jo?

he se jam i shpejte une, i kthehem tuck fak smiley postimit per ta korr-i-gjue. smiley

Olso, si te kam? smiley

 

Mire fare. Pertej muhabeteve ne dukje pesimiste... mire fare. Jeta eshte super! smiley

ashtu te lumte. smileysmiley

 C'te thur, c'te shkruaj, c'te drepos ?

Me varg te vyshkur e venitur

dhe te verteten ta shpalos,

çarçafin plot genjeshtra stisur!

Kane dale mushkonjat dhe duhet me fjet.

Oh, Franci ! smiley

 Normal,Napoli,plehrat rrugeve,eshte bo mushkonja sa nje kendez.

Urdhero?!

 Po cka aty per "urdhero" ajo ishte,e thashe,mushkonjat,kaq.naten.

Po mire, ti e di. Naten.

 Don't make important decisions in anger: you can always tell a person to go to hell tomorrow smileysmileysmiley- Paulo Coelho

ca ilaci duhet per morrat...???

Një lëng i hollë e pa ngjyrë, me erë të fortë, i avullueshëm, i cili nxirret nga nafta e ndizet shpejt. Benzinë. 

smiley

 

rruje mer

apo e ke koken me cepa ?

jane do morra sa nje vic smiley

ps. tushe a te ka ardhe ndonje mesazh dje smiley

smiley

ncuq

ah ta llish ket interkonjeksionin e cellullareve tane

Kshu eshte kur "tradheton" kompanine e vjeter! Me te rejat, s'te vijne as sms-rat e pastaj thu qe s'te ftojme per kafe. smiley

ku e ke menen ti ku une smiley

oh good e gjete sebepin ti tashti

e mire, ene une kshu justifikohem pse nuk vij smiley

 

kshu justifikohesh dhe qe s'na fton, prandaj.

Ceno, Ruzhja na ka borxh jo nje kafe, po me shume... smiley

do ju shkruj i cek

gurin e vorrit do shes

e ti laj kto borxhe

se vdiqa

smiley

ruzhdie a i kishe borxhet e medha ti aaa se si vuna re smiley

i joti eshte mesatar

smiley

o Ana next weekend qenka ajo gjoja, so not tonajt  por i permbahemi axhendes se djeshme ok  smiley  ti ruzhe ik pra ca ben akoma  hahahhaahhaha

ika ika

po deshta me i sqiaru diqka Cenit se marun tuj m'ngarru njerzit.

i here me thane gazetare, tashti nji gje tjeter

uff

sa e veshtire qeka jeta

smiley

jete e poshter... pa pike intimiteti smiley

Mos na e perzer Ruzhen mi shoqe... se kemi ca dhurata pa i dhene akoma smiley

 A ka ndonje femer ne PPU qe pjerdh diku tjeter perveç hales? Nese po, te me kontaktoje smiley

Kryetari i Bashkisë në Kamëz, nën akuzë për ngacmime seksuale

Uh kurvar i qelbur!

 

Një punonjëse e Bashkisë denoncon pranë gazetës historinë e saj tronditëse të ngacmimeve seksuale dhe bën publike sms-të në celular që i dërgonte kryetari i Bashkisë, Xhelal Mziu. Refuzimit të saj ai iu përgjigj me ndëshkim duke e ulur në detyrë dhe duke e kërcënuar se do e heqë nga puna. E ndjerë e kërcënuar dhe nga frika se mund të humbasë fare punën e saj, punonjësja e bashkisë, së cilës gazeta Tema nuk i bën të ditur identitetin për të mos i cënuar privatësinë, vendosë të flasë dhe të tregojë përndjekjen e sms-ve nga kryebashkiaku i Kamzës. Mziu kandidon për një mandat tjetër në këto zgjedhje, ndërkohë që shumica e vajzave e grave që punojnë në institucionin që ai drejton po luten që ai të mos fitojë se kështu do t’i shpëtojë përndjekjes së sms-ve dhe kërkesave për kafe që u bën shefi i tyre. Njëra nga këto gra që deri pak kohë më parë është mbajtur nën presion psikologjik nga kryetari i Bashkisë, ka vendosur të flasë. Ajo tregon për bashkëpunëtoren e gazetës Tema sms-të që i ka dërguar kryetari i Bashkisë dhe shpjegon historinë e ngacmimeve seksuale për të dhe punonjëse të tjera të Bashkisë. Para se të denonconte në media ajo ka kërkuar ndihmë tek drejtues të lartë të PD-së, si Jozefina Topalli, Myqeram Tafaj, që është deputet i zonës dhe Flamur Noka, që të gjithë në PD e dinë që merret me punët e partisë. Por asnjëri prej tyre nuk e ka marrë seriozisht ankesën e saj. Megjithëse mesazhet erotike kanë vajtur në duart e drejtuesve më të lartë të vendit dhe PD-së, ata përsëri e kanë rikandiduar Xhelal Mziun në Kamëz. Për etikë të opinionit publik, gazeta nuk po bën publik portretin dhe intervistën e rregjistruar në kamera, që të mos cënohet privatësia e saj. Më poshtë intervista e plotë e punonjëses së bashkisë Kamës dhënë gazetës.

 

 

- Ku punoni ?

-Në bashkinë KAMËZ.Dua të denoncoj veprimet e kryetarit të bashkisë së Kamzës

-Si e ka emrin kryetari i bashkisë së Kamzës?

-Xhelal Mziu

-Çfarë doni të denonconi?

-Ngacmimet që bën Xhelal Mziu me punonjëset e bashkisë. Një ndër ato jam edhe unë

-Çfarë ngacmimesh janë?

-Ngacmime me mesazhe ku shkruan mesazhe duke na kërkuar për të dalë për të pirë kafe me atë, ku kërcënon ose bën në një farë mënyre presione që në qoftë se nuk del për të pirë kafe me zotin Mziu të laargon nga puna ose të lëviz vendin e punës. Mua më lëvizi nga vendi i punës, në një vend tjetër ku nuk më njihej as diploma dhe rroga ishte më e ulët se sa rroga e vendit ku punoja më pare.

 

-Sa kohë keni që punoni në bashkinë e Kamzës?

-Kam një vit e gjysëm, gati dy vjet.

-Kur kanë filluar këto ngacmime?

-Kanë gati një vit këto ngacmime që kanë filluar. i ngelizhoja herë pas here, nuk doja të bëja denoncim për arsye se mendoja që ai do të heshtte një ditë.Por ai nuk heshti, vazhdonte duke më shqetësuar me mesazhe derisa më lëvizi nga vendi i punës.

-Ju uli në detyrë?

-Po më uli në detyrë.

-Çfarë karakteri kanë këto ngacmime?

-Ngacmime seksuale do t’i quaja përderisa ai kërkon të pijë kafe, çon mesazhe “të dua”, “I love you” “Do vini” është një mesazh, pastaj mesazhi tjetër: “është për të ardhur keq, ke për një të ardhme të projektuar”, nga përgjigja që mori nga unë që i thashe ”jo”. Mesazhi tjetër është “Ok shamikuqe”, më krahasoi me shamikuqen duke më thënë se po e humb lirinë si gjithë të tjerët dhe shumë shumë mesazhe të tjera

-Punonjëset e tjera të bashkisë i ka ngacmuar kryetari i bashkisë?

-Po ka ndodhur dhe me punonjëse të tjera, ka ndodhur dhe me ato që sapo i çojnë CV-në, kur shikon një vajzë simpatike, bën të njëjtën gjë, i çon sms. Sapo të shkojë të japë intervistë apo të çojë CV, sepse CV-ja shkon me foto dhe nr. telefoni edhe direkt bën telefonata.

-I keni ruajtur në celularin tuaj sms-të e kryetarit të bashkisë së Kamzës?

-Po, kam të ruajtura mesazhet e kryetarit

-Sa e ka nr e cel kryetari i bashksië së Kamzës?

-0682085555

-Ju ma thatë që pasi nuk iu përgjigjët sms-ve të kryetarit të bashkisë ju ka ulur në detyrë, ju ka ndryshuar pozicionin e punës

-Po, më ka ulur në detyrë

-Sa kohë ka që ka ndodhur ky ndryshim i pozicionit tuaj të punës?

-Ka rreth tre muaj, por në fak tani më ka kaluar prapë tek vendi i punës se i çova një mesazh ku i thashë që unë i kam mesazhet e tua dhe bëj çfarë të dua me ato. Pa kaluar dy javë fiks ai më ktheu përsëri tek vendi i punës pasi unë këto mesazhe ia kam dërguar dhe zotit Flamur Noka, dhe zonjës Jozefina Topalli, dhe zotit Myqerem Tafaj për arsye se nuk doja ta bëja kaq të madhe. Nga ata nuk kam marrë asnjë lloj përgjigje. Kam edhe mesazhet që u jam drejtuar këtyre tre personave.

-Kur ju jeni drejtuar këtyre personave me mesazhe?

-Në momentin që më ka ulur të detyrë

-Para sa kohësh?

-Para një muaji e gjysëm

-Keni marrë ndonjë përgjigje deri sot?

-Nuk kam marrë asnjë përgjigje deri më sot. i kam dërguar edhe një mesazh zonjës Topalli në 8 mars, ditën e gruas, ku i kam shkruar: “meqëse jeni kryetarja e gruas, ju lutem ju këkroj mbështetjen tuaj si nënë,si motër,si grua” dhe nuk më ka kthyer asnjë përgjigje. Dhe zotit Noka i kam dërguar disa herë mesazhe dhe ai nuk më është përgjigjur, dhe zotit Tafaj, që është ministër i arsimit dhe deputet i asaj zone që ka marrë votat nga populli, nuk më është përgjigjur fare, nuk e ka vrarë mendjen fare.

-Ju jeni e diplomuar?

-Po

-Vendi i punës që ju uli në detyrë kryetari i bashkisë nuk përshtatej me diplomën tuaj?

-Jo, kalova në një pozicion ku mund të punoje vetëm me shkollë të mesme, nuk duhej diploma e shkollës së lartë.

Unë po ju lexoj disa nga mesazhet që me ka dërguar zoti Mziu: “Nga je me? Kujtova se ishit nga qendra, OK Shamikuqe që ndrin, por që po e humb lirinë si gjithë të tjerët. Natën, Natën Shamikuqe, Me vonesë u përgjigjët, Përshëndetje, mirë ju shkoi dita sot, Përshëndetje, uroj që të keni kaluar një ditë të këndshme, Gëzuar shpirti, Puç, Të dua shumë zemra.Ok? Përshëndetje, si ju vajti festa? i love you, mirëmbrëma, mirë jeni? Mirëmbrëma zemra, mirë je?

 

-Përse i keni ruajtur mesazhet në disa celularë?

-Sepse unë kam patur dy nr. telefoni, një personal dhe një të punës

-Këto mesazhe kryetari i bashkisë ua ka çuar edhe në nr. personal?

-Edhe tek personali edhe në nr. e punës.

-Ju na thatë që këto mesazhe kryetari i bashkisë ua dërgon edhe punonjëseve të tjera të bashkisë së Kamzës.Jua kanë thënë vetë punonjëset këtë fakt?

-Njëra po

-Jua ka shprehur këtë shqetësim?

-Po

-Si ju ka thënë?

-Ajo ka sjellë CV aty dhe ka filluar duke i shkruar mesazhe :”Kur të shikoj,ndrin gjithë Kamza nga juve” e shumë e shumë mesazhe të tjera që i ka shkruar. Mesazhi tjetër: “Përshëndetje miss, mirë je?”"Keni kohë për kafe?”"Do vini? Është për të ardhur keq, për një të ardhme të projektuar

-Vazhdon ende kryetari i bashkisë t’ju çojë mesazhe të tilla?

-Jo më.Tani nuk mundet të çojë më kur është bërë kaq e madhe sepse ai e di që unë kam shkuar për të kërkuar mbështetjen e më të mëdhenjve

-Sa kohë ka që janë ndërprerë këto mesazhe?

-Qysh mbas Vitit të Ri.Deri në dhjetor më ka shkruar mesazhe

-Ndiheni e rrezikuar në vendin e punës?

-P0, ndihem e rrezikuar

-Pse?

-Sepse tani është kohë fushate.Për momentin nuk jam e rrezikuar. Por nëse ai fiton përsëri, unë automatikisht jam e hequr nga puna

-Pse mendoni kështu?

-Sepse e njoh atë person dhe i di veprimet që i merr, sepse të thashë që nuk jam vetëm unë aty, por kush nuk i është bindur kryetarit të bashkisë dhe nipit të tij, o i kanë larguar nga puna, ose i kanë lëvizur nga puna. E kanë bërë si pronë të veten bashkinë e Kamzës. Ai i bën gjithë këto ngacmime dhe pse është i martuar.

 

 

I martuar zoteria besoj? 

sigurisht, por kryetar bashkije ama! Sex on the mobile! lol

Ti po te ishe ne vendin e tij, do beje te njejten gje.

vej bast qe romaku do i jepte voten ktij

Per nder o sheme, tani e demaskove gjithe PD-ne...

eeehhh smiley po pse ore historira jane keto? I nxorret dhe ketij tani nje klecke si pasaporta e Lulit??? Se meqe na paska shkruar sms ky, tani duket qe qenka i poshter fare mo... tani nuk duhet votuar fare me... Aman o burr, kjo eshte fushata e PS-se? trondites eshte niveli i mefshtesise. Sinqerisht. Qe te shpresosh se kjo parti do kete ndonjehere, ne kete mijevjecar, force per te rrezuar Berishen; eshte tronditese... shprese e humbur, e kote fare.

njeri eshte i lig shume sepse ben te liga te medha, dhe tjetri eshte i lig shume se nuk ben gje kunder te ligave te te parit... 

ka rene niveli i peshkut. ka rene shume... smiley

Une nuk e di pse ti kerkon ta politizosh edhe kete rubrike "pa censure". Mua mu duk interesante si fakt qe nje kryetar bashkije mundohet te shfrytezoje postin per afera seksuale si Pango Mberthecka e shume te tjere. Qesharake ishte fakti qe ky frymor ja bente edhe te tjerave keto sms erotike, pra ishte i dale boje. Kaq i dale sa as edhe ato te qendres nuk kishin cfare ti benin. Qelloi qe ishte edhe i PD-se. Por mund te ishte edhe i PS-se. Keta caktohen per te drejtuar dhe populli i voton me partishmeri.

E kam fjalen sheme, qe... tani jam i bindur qe edhe ti mendon keshtu, po nuk e di pse u dashka artikuluar ketu... ai populli im dhe yti, as ne mendje nuk do e kish cuar te mos votonte per dike, vetem per faktin se eshte kurvar. Ti kete e di fare mire. Saliu nuk eshte kryeminister sepse eshte bashkeshort i ndershem. Ti e di cfare shoqerie kemi ne ate vend. Ti e di se per cfare votojne njerezit... ti e di sa te cmendur jane njerezit aty. ti e di cfare palacotikanesh kane ne krye.

prandaj them qe nuk pi uje ajo gje.

me fal qe nderhyra gjithsesi, se nuk doja te te nderprisja as fjalen aq qejfin vella. Nuk e pata me te keq; por ti e di pse politizohen ca gjera, qe kane lidhje me politikane, me skandalet e tyre "seksuale", qe na dalin "papritur fare", krejt "papritur" o sheme... 3 dite para zgjedhjeve... a thua se ky politikan, ka abuzuar me tekste, sms dhe molestuar seksualisht vetem ne daten 3, 4 apo 5. Tani kur historia hidhet me ngjyra politike.... me fal edhe njehere. nuk doja te nderhyja. te kerkoj ndjese.

O zoto kjo rubrike eshte per te qeshur dhe per me bo gallate. Une per vehte kur e lexova qesha, por edhe u trishtova pastaj, kur mendova se cfare heqin te shkretat femra nga njerez si ky. Fakti qe doli krejt pa pritur perpara zgjedhjeve eshte pune e atyre qe e botojne, por qe nuk e demton anen qesharake dhe te piset njekohesisht te kesaj histori. Dhe sefundi: vetem kurvar nuk eshte. Kete ta them nga eksperienca. Eshte thjesht manjak seksual i atrofizuar. Pango Mberthecka po, ai te shqepte. 

po te thashe pra, me fal qe nderhyra. e di qe eshte tema "pa censure". absolutisht nuk doja te nderprisja gallaten apo per cfaredo qe e nise. sidomos gallaten. me fal prape. smiley

 Dreka sot ofroj peshk pa uje.

 

Peshk & vere smiley

 Edhe me bar do ta fshime, por parimet nuk i shkelim......

 Polici, po i mba shenim protestuesit....

Futboll-femra/ Shqipëria mposht Maqedoninë   
Me këmbën e mbarë! Kombëtarja shqiptare në futboll për femra, e drejtuar nga trajneri Altin Rraklli ka fituar sot ndeshjen e saj të parë historike ndaj Maqedonisë në stadiumin e Pogradecit, duke na bërë po aq krenarë sa kombëtarja e meshkujve.

Sipas burimeve të sportnet.al goli për lojtaret kuqezi është shënuar nga kapitenia kuqeyi dhe e Tirana AS, Aurora Seranaj.

Loja që zhvilloi kombëtarja jonë ka kënaqur teknikun dhe tifozët në shkallët e stadiumit "Gj. Kyçyku", dhe puna me 24 futbolliste femra nga Shqipëria dhe Kosova duket se i ka dhënë frytet e para.

Deri më tani, futbolli i femrave në Shqipëri ka ekzistuar si një kampionat amator, mes skuadrave Tirana AS, Tirana, Jubani, Memaliaj apo Dardania. Ndërkohë, futbolliste si Ana Baro apo Aurora Seranaj, mbeten më të talentuarat.

 

Qenka e veshtire te postosh dicka duke e ditur qe po konkuron me njerez qe nuk shkelin parimet e me qene indiferente, nejse....

 

Nje drite e zbehte endej neper dhome

Duke qendisur romantizmin e erresires

Fytyren e saj te bukur dhe floket e njome

Ai preku lehte, duke i shtuar zjarrin deshires.

 

Nje drite e zbehte, si nje mendim konfuz

Ndriconte e ndrojtur gjithshka gjente aty

Nje komodine, gotat bosh, nje bluze…

Trupat gjysme te zhveshur… ata te dy.

 

Nje drite e zbehte magjike pa fund

E eksitonte pa mase… “Tre?” mendohej

Te permbante euforine i duhej mund

Nderkohe qe shoqja e saj embel afrohej.

 

'like'

 

Te dyja palet i jane qepur rendshem taksave. Dhe sa here qe permendin taksat me vjen ne mendje kjo:

Pika e fundit e përbashkët, dhe ajo më e forta, është te taksat. Taksat do të ulen, madje ca do hiqen, dhe ato që do mbeten, nuk do të mblidhen. Mësohet se nga kjo politikë e zgjuar do të mund të grumbullohen paratë për hapësirat e gjelbra dhe për tramvajin. Heqja e taksave mësohet se do të ndihmojë shumë të varfrit, dhe të pastrehët në Tiranë.

smiley

http://www.peshkupauje.com/2011/04/blogosfera/gjendja-eshte-katastrofike-por-

 

Page not found

 

Thank you for visiting TED.com! We can't find the page you're looking for. Let's get you where you want to go:

 

If you're looking for a TEDTalk ...

 

Looking for something else? Try these popular pages:

 

Did you follow a link from somewhere else on TED.com?

If you reached this page from another part of this site, please email us at contact@ted.comso we can correct our mistake.

 

 

very interesting indeed kris. smiley

 

 Eh..there today, gone tomorrow... edhe une e provova sot, ky link nuk funksionon me. Por, po te shkosh ne ted.com dhe te kerkosh ne search box Carlo Ratti linku i pare qe shikon aty per te eshte ky talk dhe qe aty funksionon. Weired sepse eshte i njejti link smiley

So sorry about that!

no problemo. smiley

ocumentProperties>
Normal.dotm
0
0
ages>1ages>
245
1400
Sapienza universita di Roma
11
aragraphs>2aragraphs>
1719
12.257
ocumentProperties>

0
false

14
unctuationKerning/>
rawingGridHorizontalSpacing>18 ptrawingGridHorizontalSpacing>
rawingGridVerticalSpacing>18 ptrawingGridVerticalSpacing>
isplayHorizontalDrawingGridEvery>0isplayHorizontalDrawingGridEvery>
isplayVerticalDrawingGridEvery>0isplayVerticalDrawingGridEvery>

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false

ontGrowAutofit/>
ontAutofitConstrainedTables/>
ontVertAlignInTxbx/>

ection1;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Tabella normale";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:12.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ascii-font-family:Cambria;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Cambria;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Dy poezi, njera me pak e bukur se tjetra

 

Shkallet e dhunes

 

Kur nje foshnje do te beje keq, fillon e qan

qe nena t'i bertase vellait te madh, i cili as qe e preku.

Me pas foshnja zbulon magjine e duarve

dhe mundohet te thyej sendet, por ne fillim nuk e ka te lehte

sepse hap doren e i leshon objektet perpara se t'i terheqe poshte.

Nuk do te kaloje shume kohe kur zgjuarsia do t'i lejoje te mesoje

t'i shkule floket se emes, te cjerre me thonj mjekren e te atit,

ose te shkunde prej vendit shokun e vet dyvjecar, qe qan i trembur.

Ne shkollen fillore, pellemba e pare ndaj djalit te klases perballe

e mbushi plot me emocion, ...mohoi qe ishte ai qe e beri 

sepse te evitosh pasojat eshte po aq e rendesishme

sa edhe te besh keq: Ky eshte, ne fakt, thelbi i mjeshterise!

Parimi filloi te perfeksionohej duke perdorur grushtin

ne vend te pellembes meqenese dhimbja e ben njeriun tjeter

me pak te rrezikshem ne reagim... kete gje adoleshentet e dine mire. 

Pasi rriten dhe behen edhe me racionale ata kuptojne qe 

te pakten nje thike duhet mbajtur me vete...

ajo mund te te beje te famshem. 

Por askush nuk do te te quaje kurre kriminel

nese nuk perdor arme te nxehta...

duhet te kesh edhe shenjester te mire.

Vetem se,

te gjithe e kane te qarte qe per te arritur ne majen e piramides

zgjuarsia jote duhet te jete e aprovuar nga universiteti

...dhe duhet te veshesh kostum e kollare! 

 

 

Roboti artist dhe Zjarri njerezor

 

Nje njeri mori pjesen me te forte te ndergjegjes se vet

dhe krijoi me te nje robot.

Roboti, mbi tryezen e punes se njeriut, gjeti nje flete

mbi te cilen ishin te vizatuara te gjitha simbolet

e te gjitha feve mbi toke.

Roboti hodhi fleten mbi zjarrin e oxhakut

dhe vuri re qe zjarri filloi te shuhej ...i frikesuar.

 

 

 Adhuroj idiotesine e perpjekjeve te dikujt per te me peshkuar me nje fjale te vetme smiley

SMFD! Over and over.

Kreu i Bashkisë së Kamzës ngacmon seksualisht punonjëset

Kryetari i bashkise Kamez i shkruan punonjeseve te bashkise smiley

Kjo ishte shume e bukur:

 LOL

Kjo ishte dhe per mua! smiley

Jeffrey Sachs, now, if you would only apologize for the "shocking" 90's I could learn to love the new you.  

The Global Economy’s Corporate Crime Wave

The world is drowning in corporate fraud, and the problems are probably greatest in rich countries – those with supposedly “good governance.” Poor-country governments probably accept more bribes and commit more offenses, but it is rich countries that host the global companies that carry out the largest offenses. Money talks, and it is corrupting politics and markets all over the world.

Hardly a day passes without a new story of malfeasance. Every Wall Street firm has paid significant fines during the past decade for phony accounting, insider trading, securities fraud, Ponzi schemes, or outright embezzlement by CEOs. A massive insider-trading ring is currently on trial in New York, and has implicated some leading financial-industry figures. And it follows a series of fines paid by America’s biggest investment banks to settle charges of various securities violations.

There is, however, scant accountability. Two years after the biggest financial crisis in history, which was fueled by unscrupulous behavior by the biggest banks on Wall Street, not a single financial leader has faced jail. When companies are fined for malfeasance, their shareholders, not their CEOs and managers, pay the price. The fines are always a tiny fraction of the ill-gotten gains, implying to Wall Street that corrupt practices have a solid rate of return. Even today, the banking lobby runs roughshod over regulators and politicians.

Corruption pays in American politics as well. The current governor of Florida, Rick Scott, was CEO of a major health-care company known as Columbia/HCA. The company was charged with defrauding the United States government by overbilling for reimbursement, and eventually pled guilty to 14 felonies, paying a fine of $1.7 billion.

The FBI’s investigation forced Scott out of his job. But, a decade after the company’s guilty pleas, Scott is back, this time as a “free-market” Republican politician.

When Barack Obama wanted somebody to help with the bailout of the US automobile industry, he turned to a Wall Street “fixer,” Steven Rattner, even though Obama knew that Rattner was under investigation for giving kickbacks to government officials. After Rattner finished his work at the White House, he settled the case with a fine of a few million dollars.

But why stop at governors or presidential advisers? Former Vice President Dick Cheney came to the White House after serving as CEO of Halliburton. During his tenure at Halliburton, the firm engaged in illegal bribery of Nigerian officials to enable the company to win access to that country’s oil fields – access worth billions of dollars. When Nigeria’s government charged Halliburton with bribery, the company settled the case out of court, paying a fine of $35 million. Of course, there were no consequences whatsoever for Cheney. The news barely made a ripple in the US media.

Impunity is widespread – indeed, most corporate crimes go un-noticed. The few that are noticed typically end with a slap on the wrist, with the company – meaning its shareholders – picking up a modest fine. The real culprits at the top of these companies rarely need to worry. Even when firms pay mega-fines, their CEOs remain. The shareholders are so dispersed and powerless that they exercise little control over the management.

The explosion of corruption – in the US, Europe, China, India, Africa, Brazil, and beyond – raises a host of challenging questions about its causes, and about how to control it now that it has reached epidemic proportions.

Corporate corruption is out of control for two main reasons. First, big companies are now multinational, while governments remain national. Big companies are so financially powerful that governments are afraid to take them on.

Second, companies are the major funders of political campaigns in places like the US, while politicians themselves are often part owners, or at least the silent beneficiaries of corporate profits. Roughly one-half of US Congressmen are millionaires, and many have close ties to companies even before they arrive in Congress.

As a result, politicians often look the other way when corporate behavior crosses the line. Even if governments try to enforce the law, companies have armies of lawyers to run circles around them. The result is a culture of impunity, based on the well-proven expectation that corporate crime pays.

Given the close connections of wealth and power with the law, reining in corporate crime will be an enormous struggle. Fortunately, the rapid and pervasive flow of information nowadays could act as a kind of deterrent or disinfectant. Corruption thrives in the dark, yet more information than ever comes to light via email and blogs, as well as Facebook, Twitter, and other social networks.

We will also need a new kind of politician leading a new kind of political campaign, one based on free online media rather than paid media. When politicians can emancipate themselves from corporate donations, they will regain the ability to control corporate abuses.

Moreover, we will need to light the dark corners of international finance, especially tax havens like the Cayman Islands and secretive Swiss banks. Tax evasion, kickbacks, illegal payments, bribes, and other illegal transactions flow through these accounts. The wealth, power, and illegality enabled by this hidden system are now so vast as to threaten the global economy’s legitimacy, especially at a time of unprecedented income inequality and large budget deficits, owing to governments’ inability politically – and sometimes even operationally – to impose taxes on the wealthy.

So the next time you hear about a corruption scandal in Africa or other poor region, ask where it started and who is doing the corrupting. Neither the US nor any other “advanced” country should be pointing the finger at poor countries, for it is often the most powerful global companies that have created the problem.

WOW!

Greqia po shqyrton plane per te dalur nga Euro-Zona dhe per te rifutur ne qarkullim monedhen e vet!

Hilja e rradhes e qeverise greke. Po po te jene popull idjot greket, le ta hane, bile sa krahu e henkshin. Nuk kane per te m'u dhimbsur fare.

Greqia kerkon te dale nga eurozona qe te kete mundesi te luaje me kursin e kembimit dhe inflacionin. te rrise ekonomine me inflacion. Kjo ndodh ne letra; bukur fort.

cfare do te ndodhe?

rifut dhrahmine, me nje kurs shkembimi te caktuar. ndoshta me kursin qe kishte dhrahmia para se te dilte nga qarkullimi. Ne fund te vitit, monedha e ketij shteti te falimentuar, bie ne menyre drastike. euro dyfishohet, trefishohet.

levizja paralele e qeverise ama, do te ishte te mblidhte monedhen e huaj, pra euron, qe do shkembehej, me kursin e caktuar fillimisht. e derisa ne fund te vitit bie dhrahmia perseri pertoke, edhe te gjitha depozitat e transaksionet behen me dhrahmi; ketu e ha sa krahu edhe populli grek. ne fund te vitit, depozitat e tyre, thjesht fale inflacionit dhe kursit te shkembimit do te pergjysmoheshin apo cerekoheshin.

ike greqi, ike. e hengre sa krahu! Lije euron se te ze cerma.

Keshille te gjithe emigranteve shqiptare; qe t'i transferojne depozitat dhe kursimet e tyre ne banka te huaja. urgjentisht.

une isha ne Greqi para 1 jave. e pra mund te them: ishin  bere greket flisin me vete.smiley.  kam jetuar atje dhe  e njoh disi mentalitetin e tyre.   qeveria atje kishte kishte rrituar drastikisht te gjitha taksat. pa perjashtim.  per here te pare pashe qe litri i benzines ne Greqi te kushtonte (1euro e 68cent)  njesoj si ne mbare Europen. gjithmone me ka bere pershtypje (meqenese kam familjare te afert atje shkoj pothuajse cdo vit) cmimi i benzines ne Greqi.  kur ne ketej e kishim litrin 1 euro 30 cent, atje ishte rreth 85 cent per liter. si ka mundesi, thosha.

me gjithe masat e renda qe po ndermerr qeveria atje,si rritja e taksave apo pushimet masive nga puna ne sektorin shteteror etj,  prap perspektiva duket e zymte.  nje problem tjeter i madh qe ka Greqia, eshte se rrethohet  nga vende (Shqiperia, Maqedonia,Bullgaria, Turqia etj) ne te cilat krahu i punes eshte shume i lire  se atje. sistemet bankare ka kohe qe jane te pranishme ,  por edhe infrastruktura eshte permiresuar ndjeshem ne keto vende.  keshtu qe per investitoret e mundshem  Greqia nuk eshte aspak interesante....

e zymte, po shume e zymte situata ne Greqi....

Po pra. prandaj. taksat nuk i rrit dot me, se nuk ka qeveri qe ta beje dot. e rrezojne dhe e zene me shqelma greket. keshtuqe shpresojne politikanet t'ja fusin popullit nga mbrapa. Futja e dhrahmise do nxirrte shtetin nga varri, dhe do bente qe populli i vet ta fuste vete ne varr. nje levizje tejet, tejet idjote! Kujton greku se do kaloje lumin me kaq? te gjitha importet greqia do t'i kryeje me valute te huaj, dollare dhe euro... me cfare do paguaje  pas vitit te pare, maksimumi vitit te dyte...? per nder e kane ngrene shume keq, derisa po mendojne te shpetojne ekonomine me kambizem. e paskan ngrene keq.

Padit burrin që nuk fjeti me të katër muaj

 

Padit burrin që nuk fjeti me të katër muaj
 

Dubai, 5 maj - Një grua e pakënaqur në Emiratet e Bashkuara Arabe ka paditur burrin, pasi nuk i përmbushi obligimet martesore dhe kërkon kompensim prej gati një milion euro, kanë njoftuar sot mediet lokale. Gruaja e paemëruar tha në gjyq se burri i saj në katër muajt e parë të martesës, të lidhur më 2008, nuk kishte fjetur me të, ndërsa më vonë e kuptoi se kishte probleme me ereksion.
Gazeta “Emirate neps” shkruan se në dokumentet gjyqësore thuhet se gruaja pohon se burri i saj nuk i kishte plotësuar nevojat e saj dhe se ajo kërkon kompensim për vuajtjet mendore.
“Duke marrë parasysh vlerat konservative arabe dhe pozitën e gruas në një shoqëri të tillë, nuk kam bërë zhurmë. Jam përpjekur të adaptohem duke lutur Zotin që gjërat të përmirësohen”, ka thënë kjo grua.

Duke ngrene stika dhe duke ndjekur Canin.

homerpool.gif (10580 bytes)

i am officially bored to death. 

smiley

I am officially to bed now. Good night smiley

Do ca stika? smiley

Uot ebout e glas of uajn? smiley

is not working. already sucking off the first bottle. not working. smiley

than listen to some relaxing music dhe futja gjumit smiley

been there. seen that. done that. had that. it's hopeless. for now.

good night. 

I am sorry smiley

Good night!

don't be. smiley

 mediaManager (628×387)

NEW YORK (AP) — In the boardroom, it's as if the Great Recession never happened. CEOs at the nation's largest companies were paid better last year than they were in 2007, when the economy was booming, the stock market set a record high and unemployment was roughly half what it is today.

 Kapitalizmi se ka pas noihere me te lehte smiley 

 

smiley Bota digjet, pusht-e-tari zgjidhet smiley

ku ke humb ravi se zoto u merzit me shume se do ta kish merzit lajmi se apokalipsi eshte vetem 2 ore larg...
T'lutem merre pak ne tel ose nisi nji pm po sigurohu qe gjembi ose naj tjeter te mos marrin vesh gje smiley

New York Times -  Democrats, Seduced by Secret Dollars

Last year several pro-Republican advocacy groups degraded the Congressional elections by spending at least $138 million in secret donations on advertisements. The public did not know which lobbying interests gave money, or how much, or what they would demand in return. But the donations became a significant factor in the Republican gains in the House and the Senate.

Now several prominent Democrats are abandoning the high ground and have decided to raise millions of their own secret dollars. They have promised they will again try to pass a law preventing this secrecy if they win. (They were stymied in an earlier attempt by a Republican Senate filibuster.) Whatever they gain in money, they stand to lose far more by giving up principles that President Obama and party leaders once claimed to cherish.

Bill Burton, who until February was Mr. Obama’s deputy press secretary, said last weekthat he would help lead a group called Priorities USA, which will raise unlimited money from undisclosed sources to aid in the president’s re-election campaign. The initial money will come from the Service Employees International Union and Jeffrey Katzenberg, the Hollywood producer, but more will inevitably begin to flow in from other unions and wealthy Democrats.

Mr. Obama has long claimed to champion transparency and denounced the secret-money sluice operated by Republicans last year as a “threat to democracy.” As he said in October, “The American people deserve to know who’s trying to sway their elections, and you can’t stand by and let the special interests drown out the voices of the American people.” Last year, speaking for the administration, Mr. Burton called for a “bright light” to shine on the shadowy groups.

The White House says the president has not changed his view, but somehow he no longer seems to recognize Mr. Burton as the man who was recently a close aide. “We don’t control outside groups,” said Jay Carney, Mr. Obama’s press secretary. “These are not people working for the administration.”

Mr. Burton now says he does not like the campaign finance rules, which the Supreme Court helped create, but is unwilling to cede the advantage to the Republicans. “The laws we have are not the ones we wish we had,” he said. “But if you want to change the direction of the car, you have to have your hands on the steering wheel.”

It is true that a group founded by the Republican strategist Karl Rove has said it would raise $120 million for 2012, and another set up by the Koch brothers, conservative activists and industrialists, will raise at least $88 million. But Mr. Obama managed to raise the staggering sum of $750 million in 2008. And though he abandoned the public finance system to do it — possibly damaging it permanently — he at least disclosed all of his donors.

If the president stood up and publicly told Mr. Burton to end his effort, that would probably be the end of it. But he has not done so. The White House is clearly worried it will have trouble collecting big checks from Wall Street and other business interests for the re-election campaign, and has decided the political end justifies the unsavory means. At the very least, he and other Democratic leaders could demand that the Priorities group raise its money through an affiliate, Priorities USA Action, which can collect unlimited funds but must disclose its donors.

A political system built on secret, laundered money will inevitably lead toward an increased culture of influence and corruption. Democrats would attract more support as a principled party that refused to follow the Republicans down that dark alley. 

Rav o shpirt.... ku je? :X

smiley je burre i poshter

Hala në kët bot' zotrule, po ti? Ngjova se ishe mërzitë shumë... smiley

o zemraaaaa smiley :X

 Paska plasur ketej smiley Ne fillim Olsi tani zotrulsi. Urime, urime smiley

Naten, sardele smiley

Ca ka plasur moj? Ajo s'ma var fare! smiley Dhe te mendosh qe une kam gjithe kohen qe i coj zemra dhe zgerdhirje asaj smiley .

gjes gjes Kris. smiley

*Merrni kapelen tuaj te ushtarit cizmet dhe te gjitha pajisjet per Bunerfest II, nje event ne ambjent te hapur me muzik live. Viti i dyte i ketij evenimenti po behet me i madh.

Nje Festival ne nje nga 750,00 bunkeret e Shqiperis. Muzikant nga Shqiperia, Maqedonia dhe Kosova.

Nje hapsire per te perhapur "paqe, gezim, & dhe argetim" .

Bands: Bojken Lako (Albania), Permit of Stay (Albania), Linda ne Boten e Cudirave (Albania), The Room (Albania), Cody (Albania) ,Dritro Nikqi (Kosova), Projekti (Albania), The Freelancers (Kosova), Ora 3 (Albania), Roberto Mazzoli (Italy)

DJs: Undo & Redo (Micro Trancey) Albania,
Roots Raid (Reggae-Dub-Funk) Albania, 
Lee La (Electro, Minimal, Tech-House) Macedonia.
Flim (Electro) Albania
Minimim ( Indie Electro Discofunk ) Albania
Tru [e ?] (Electro, French touch, Synth Pop), Albania

(E shtune, 28 Maj 19:00 - 29 Maj 7:00)

- nga fejsbuku kjo. po e ve dhe andej nga muzika.

shaj dhe shfryj dhe shfrej mllefet ...

 

 zdu. (TM un&eumlsmiley

nuk qe urdherore

 smiley

 

po edhe me teper priremi ta respektojme zdu-ne

 

C'po na ben dhembja e kokes! m'u duk siku ajku thoshte fjaline e pare, te dyte e te trete, e thashe "Vajza po na flet me vete", po sic duket, po me bejne syte tek a cift. Dhe kjo dite pune, po me duket nje vit e gjate.

 

 hahaha dhe unë kur e rihapa për një çast m'u duk se po llafosesha me veten... 

shëndet o goca!

i kisha vjedhur flamurin akvllit prandaj, s'ke faj Ana! 

po edhe me veten flasim, e pranojme smiley

jave te mbare vajza!

 

 

Të dhjefsha adminët e peshkut pa uje....

 

Po, desha me e thënë, ja e thashë smiley

Kush do një link interesant, Ravi-validated and approved:

The Gnostic Society Library

The Nag Hammadi Library

The Nag Hammadi Library, a collection of thirteen ancient codices containing over fifty texts, was discovered in upper Egypt in 1945. This immensely important discovery includes a large number of primary Gnostic scriptures -- texts once thought to have been entirely destroyed during the early Christian struggle to define "orthodoxy" -- scriptures such as the Gospel of Thomas, the Gospel of Philip, and the Gospel of Truth...

 Latest press release from the Organization for Security and Co-operation in 

Europe (OSCE) - http://www.osce.org

*** Albania’s local elections were competitive and transparent, but 
political parties acted irresponsibly, observers say ***

TIRANA, 10 May 2011 – Albania’s local elections were competitive and 
transparent, but took place in an environment of high polarization and 
mistrust between governmental parties and the opposition, international 
observers from the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights 
(ODIHR) and the Council of Europe's Congress of Local and Regional 
Authorities concluded in a statement issued today.

The observers noted that, as in previous elections, the two largest political 
parties did not discharge their electoral duties in a responsible manner. 
This negatively affected the administration of the entire process.

“Several aspects of these elections lay the groundwork for future progress. 
But unfortunately the two largest political parties again abused their role 
in the administration of the elections to continue their political battle. 
All parties should work together after the elections to further strengthen 
the electoral process,” said Jonathan Stonestreet, Head of the OSCE/ODIHR 
Election Observation Mission.

“The Congress delegation welcomes the fact that the vote generally took 
place in a calm atmosphere. Nevertheless, we remain concerned that the 
extreme polarization of political life may prevent the constructive dialogue 
necessary to address citizens’ needs and ensure good local governance. The 
Congress stands ready to support Albania in setting up conditions for good 
co-operation between political actors,” said Hana Richtermocová, Head of 
the Congress of Local and Regional Authorities delegation.

The Central Election Commission worked transparently, but decisions on 
contested issues were taken along partisan lines, and not collegially. The 
largest parties often did not nominate election commissioners in a timely 
manner and contributed to undermining confidence in the process by 
questioning the integrity of the election administration.  

The campaign was active and all contenders were generally able to campaign 
throughout the country. Despite repeated calls for calm, the campaign was 
marred by violence in many areas. There appeared to have been significantly 
fewer cases of misuse of administrative resources, although there were cases 
of pressure on public employees.

The authorities made considerable efforts to improve the voter lists. The 
media offered a plurality of views, enabling voters to make an informed 
choice. But with most channels aligned with one of the two largest parties, 
there is a lack of truly independent broadcast media.

On election day, voting proceeded relatively well, albeit with procedural 
difficulties. Thus far, the counting has been overall transparent, but has 
been delayed in many areas.

For further information contact:

Jens-Hagen Eschenbächer, OSCE/ODIHR, +355 696227947 or +48 603 683 122, 
jens.eschenbaecher@odihr.pl

Antonella Cagnolati, Congress of Local and Regional Authorities of the 
Council of Europe, +33 6 63 47 87 28, antonella.cagnolati@coe.int
 

For PDF attachments or links to sources of further information, please visit: 
http://www.osce.org/odihr/77441

For further information contact:

Jens Eschenbaecher
Spokesperson
Public Affairs Unit
OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights
Ul. Miodowa 10
00-251 Warsaw
Poland
Office: +48 22 520 0640
Mobile: +48 603 683 122
Fax: +48 22 520 06 05
jens.eschenbaecher@odihr.pl

Public Affairs Unit, OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights
Public Affairs Unit
OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights
Ul. Miodowa 10
00-251 Warsaw
Poland
Office: +48 22 520 06 00
Fax: +48 22 520 06 05

--
This message was sent by the OSCE e-mail service, to which you are a 
subscriber.
To update your contact information or change your subscription preferences go 
to
http://www.osce.org/subscription/sign-in?mail=erionv@hotmail.com
If you no longer wish to receive our email notifications, please click the 
link below to unsubscribe:
http://www.osce.org/subscription/10759/unsubscribe/699F8940C49BF3c31b008632dF8E8595b2A695dE
The Organization for Security and Co-operation in Europe works for stability, 
prosperity and democracy in 56 states through political dialogue about shared 
values and through practical work that makes a lasting difference.

Goddamn to hell all careless car dealerships! Shkova per te nderruar gomat e dimrit per ato all-season dhe harruan te vidhosnin njeren nga rrotat sic duhet. It came off a few km later. Shqyqyr qe nuk ishte ne autostrade, se sipas policise ne shumicen e rasteve kjo eshte fatale.

It's great to still be alive! smiley

sue them!

Thank Jesus Kris... smiley

Edhe mua me ke tifoz ne gezim ketu. smiley

 Qyqa, qyqa! 

 Faleminderit per fjalet e mira...me sa duket nuk ishte sot dita ime keshtu qe ja hodha paq. T'ju sherbeje si cautionary tale nqs keni makina smiley kerkojini ne menyre specifike garazhistit te preferuar qe t'i kontrolloje edhe nje here rrotat kur beni ndryshime/punime, mos kini turp. Polici qe erdhi te aksidenti me tha qe kjo ndodh shume me shpesh sesa kujtoja une.

Penar, miresevjen ne shtepi - apo genjen ky mistrec flamur prape?

 Been there, done that. Po ecja me 120km/h ne 407 kur ndjeva dridhje ne makine. vazhdova si idiot edhe nja 10 min kur e pashe qe dridhja po shtohej. ndaloj ne shoulder, zbres nga makina dhe shoh qe ishin keputur 4 bullona dhe i pesti ishte shtremberuar. Idioti qe kishte testuar makinen para shitjes nuk kishte kontrolluar rrotat!!!

Sjui qe t'u luash fene. Kerko edhe raportin e policise se te ndihmon.

 E di qe mund t'i padit, se ishte fare paster, iki nga dealership, bej vetem disa km dhe ndodhi po ashtu policia e pa tamam, po nuk e di pse, se si me duket, dua vetem t'a harroj dhe te mos merrem me kete gje me. Vete nuk u demtova, pervec qe me shkoi gjaku ne fund te kembeve dhe them meqe me ruajti fati, let's forget it and move on. I mora ne tel ata te garazhit qe patjeter me ofruan qe gjithe sherbimet e riparimit t'i bejne ata si dhe free maintenance for two years. Ke parasysh, kane frike nga avokatet keshtu qe i dalin te keqes perpara. Une dhe rehat, se sa kisha mbaruar pune me demek keshtu qe radion ndezur dhe kohe e bukur sot, keshtu qe i kisha lene xhamat hapur. Shyqyr se degjova nje zhurme dhe e ula edhe me shpejtesine, po megjithate, te humbet makina nga kontrolli, shyqyr qe nuk kishte dhe shume trafik. Me thane qe me shpetuan dy gjera, nje qe nuk isha shume shpejt dhe dy qe ishte nje nga rrotat e mbrapme, megjithese eshte all wheel drive.

 Ok, nese te do qe te build up good karma. smiley Vetem kur ti biesh ne dore dealershipit, mos u ndjej e tradhetuar kur te te rrjepin 7 lekure. It's only business, nothing personal.

Kristida,  shyqyr qe shpetove! Ndiz nje qiri dhe be nje embelsire. shko dhe ne kishe dhe lutu.

 

 

p.s. shume keshilla po te jap?

filloi festivali i eurovizion.  mos harroni te votone per Aurelen.  per ju te evropit e kam llafin.smiley

 

 Nuk e harxhoj voten kot,vota ime per Lul Bashen.

Po mir o Brad, jepi ene ti nji 20 leksh sms, se leke jane, nuk eshte sperme, qe ta ruash per Lulin. smiley

Mire me mire, po a gjete dy minuta qe te festoje per Milanin, se aty eshte tifozlleku i vertete. smiley

@Belul, ku po e sheh Eurovisionin se kengen e Aureles s'e am degjuar asnjehere.

nqs je me te vertete ne Austri (sic e tregon flamuri) e jep PRO7 gjerman ose shiku nji nga ato ORF e shumta qe keni.

Te Orf-ja e gjeta, rrofsh! smiley

 Teuta, une po e shoh nga te nje kanal i TV publik hollandez. TROS quhet ky kanali. nuk e di ta kap ty apo jo?.smiley

p.s   Aurela sapo kendoi,  ishte kenga e 3-te. 

E kapa kengen nga gjysma. smiley

Edhe neve qe jemi ne Gjermani, bile 1500 m ne vije ajrore nga ktu ku jetoj une afer Düsseldorf Esprit Arena, sna lejohet me votu sot. Nuk e di pse-ne, por ja paskan bo kastile turqeve me duket, se sdun me i cu ne finale smiley .
Gjithsesi cdo vit e me shume vertetohet teoria qe Eurovizioni eshte kthy ne lobbing per komunitetin gay.
Na e kan myt dhe qytetin, na kan ardh nga gjith europa, tmerr fryka me dal dhe nga shpija kto dit.
 

Kenga e Norvegjise mu duk sikur ishte nga Haiti ose DomRep. smiley

Thoni c'te doni per kengen, por u e gjysmen kapa dhe m'u be mishi mornica mornica, se kendohej shqip para gjithe atyre njerezve! Eh gjaku! Go Albaniaaaaaaaaaaa!

gjynah qe nuk e kalon gjysem-finalen. Kritikat kane qene shkaterruese, kengetare e mire thonin, por kenga eshte mediokre.

Me shume te bertitur e kishte. Aurela ka shume ze, po ne kenge. E shume bertitej sesa kendohej. Gjynah se me ate ze, po te kishte pasur kenge te mire, e sigurt qe linte gjurme... Se edhe shtetet e tjera jane ibret...m'i kape ata metalaret turq dhe ate boksieren armene? Pupupupu...

Nuk ka c´te beje e shkreta, eshte nga Vlora! smiley

Aurela kengen me te bukur qe ka kenduar ne jeten e vet ka qene Margjelo, embel dhe me ze te ulet e te kthjellet.

I kam thene, hiq dore nga te bertiturat dhe kushtrimet me mbledhje grushti, po ajo ben ne koke te vete. smiley

 A kenoi Lena mo.

Lena knon t´shtunen Brado.

A ja ke nigju kangen?

E ka te bukur e t´vecante, vetem nqoftse e prish nga emocionet. Tamom kong per Eurovision.

 Po po e kam nigju,jo megjithmend qe eshte kenge e bukur,per emocionet,eshte bo profesioniste tani,nuk besoj se do e kete problem.

Ua, nuk duket fare si Aurela ne ze! E mrekullueshme! Mua me pelqen dhe Hape Veten dhe sigurisht, Aurela's biggest hit Fati yne, shprese dhe marrezi. smiley

 Po pse nuk kemi te drejte ne ne Shqiperi me votu?

s'ka standarde votimi, pranej...

 na ka dale nomi keq,as me sms nuk na besojne.

Votuam ne plot por me kot...sikur pa shije fare ishte ajo kenga smiley 

Edhe mua m'u be mishi puckuriza puckuriza nga patetizmi I kenges. Pa pike melodie. Nje femer qe ulerret ne mes te skenes si me qene ambulance!

!!!  smiley

s'ka akustike fare kjo salla apo transmetimi...vjen si tingull teneqesh..na rrofshin dolby-t

osht stadium lale, nuk osht salle. Kush e di se si e transmeton inglizi smiley

mua me pelqeu interpretimi. ketij anglezit tone, fjala e pare qe i doli nga goja ishte "wow". dhet's it.

A ka mundesi qe njeri nga administratoret qe eshte ulur ne pultin e regjise se PPU, te shkepuse vemendjen 2 minuta nga rezultati zgjedhor dhe te hapi nje teme me vete per Gran Prix Eurovision dhe te kaloje keto postimet e mesiperme atje?

Falemneras n´paradhonie! smiley

pedro, une bera nje postim te shkurter para nja gjysem ore per eurovizionin dhe aurelen, po autoriteti i PPU-se eshte bere me keq se KQZ .smiley.  eshte teper i zene me zgjedhjet sic duket..., nuk e pa te arsyeshme ta publikonte.smiley

Une e shoh per here te pare dhe po le mendte...kesi kengesh ka perhere? pale koreografite dhe veshjet...tani po shoh Portugaline, seriozisht e kane keta! Qenka gallate e madhe! smiley

Portokalli eshte! smiley 

Teuta,ky komentatori hollandez per grupin e portugalise tha:  keta qenkan si ''village people'' po duke protestuar.smiley

smiley Tamam!

 Une sapo e gjeta kete kengen e Eurovizionit te Aureles. Per ata qe duan t'a degjojne live, edhe nqs nuk patet mundesi, kishte nje zgjidhje. Mund te dilnit thjesht ne dritare, se deri ketu te une degjoheshin te bertiturat...me falni... kenga keshtu qe ju evropianet nuk duhet t'a kishit problem smiley

ne austri... pi nji hirter per mu, Teuta.

http://www.austrianbeer.co.uk/images/hirterbeer.jpg

smiley Patjeter, Emo.

Te nderuar peshq,

A keni dijeni per ndonje fotograf cilesor dasmash ne Shqiperi? Po kerkoj neper internet por sikur nuk po gjej gje te hajrit smiley

Ju falenderoj paraprakisht & shpresoj te mos jeni duke u merzitur shume nga zgjedhjet...

smiley

Ou maj Ghaad! samuan's getting merriid. smiley

kangraetcellejshens! smiley

Po nuk eshte per dasmen time o Zotrules jo. Mua me duket pakez e veshtire te organizosh dasmen ne 2 a 3 muaj nqse nuk je (1) miljoner apo (2) mbreteri, gjithesesi disa kane kohen, deshiren, vullnetin dhe aftesine per ta bere kete gje.

E keshtu edhe cupa e halles e vendosi t'ia beje bam kete vere. Nje gje tjeter qe kam vene re ne Shqiperi eshte se prenotojne kameraman por nuk prenotojne fotograf per dasmat e tyre. Ndonese kameramani ka rendesine e vet, une mendoj se fotografi luan nje rol me te rendesishem e per kete arsye dhurata ime do te jene fotot e dasmes.

Dukeqenese desha te ishte surprize nuk mund ta pyes ate, por nuk mund ta le shume vone pasi kam frike se s'do gjej dike te sakte.

Uroj te jesh mire & t'i kesh shijuar keto dite me diell.

Aqua me duket se infot per Shqiperine s'i ke te sakta.  Jo vetem qe prenotohet fotograf, por ka dale nje mode e re tani, qe prenotohet fotograf vetem per ciftin, dite menjane, nje te hene e zeme, e jo diten e dasmes/dasmave me gjithe dynja e fis. 

Dhe behen fotografi profesionale cifti vetem e paguhet goxha.  

Mbase s'ke si ta dish se une kete vetem ne Shqiperi e kam degjuar.

Paskan filluar fushaten ca... me kom te mare dhe doren ne mjalte. smiley

smiley

 

 

Varet nga buxheti qe ke per fotografin. Do te te them nja 2-3 emra pak me vone, te pyes ne TR se jam bloze per emra mbiemra.

per mua me i mire eshte BEVIS FUSHA! Di qe eshte cik me i shtrenjte nga keta te tjeret, por ama cilesia nuk ka te krahasuar!

 Bevis Fusha, Petrit Pema, Anjeza Durmishi, po deshe te ndihmojme edhe me ndonje nr tel, apo adrese e-mail-i, apo fb.

Jane me  te miret ne Tirane...

Ka diference mes nji fotografisti dasmash normal, dhe nje fotografisti profesionist si Bevis Fusha e te tjere. Cmimi per nji fotograf normal qe punon ne nje studio mund te jete $500 kurse tipa si Bevis Fusha nuk te sherbejne me pak se $3000-$5000.

E vertete qe Bevis Fusha eshte me i shtrenjte se te tjeret, por nuk eshte kaq i shtrenjte sa thua ti Genty!

Ju falenderoj te gjitheve per informacionet.

Monda - ndoshta ke shume te drejte, jam out of touch me realitetin atje.

Teuta - Flm shume per mundimin!

Magnum - Flm shume, do ia bej nje email sa me pare.

Per fotograf normal e kam nje DSLR vete lol por desha nje profesionist dhe pak a shume e mendova koston deri ne 3000 Euro (give or take 20%).

3000 euro jane shume, dhe Bevisi edhe pse shume i zoti, ka aq shume gjera neper duar njekohesisht, sa ta harrosh korrektesen. Dy miq te mite u martuan vjet ne shtator, ne dhjetor i moren fotot. Ishin te shkelqyera, por iu sos durimi me Bevisin, plus u doli dhe qejfi se pane fotot e bera nga te tjere. Eshte nje fotograf qe quhet Armand Habazaj, ka shume vite qe ben dasma. ka dhe faqe ne Facebook me albume dasmash. Dhe s'merr kurre 3000 euro.

ku eshte Ravi se desha me e pyt per ate termetin qe do binte sot ne Rome.
Zoto, ke naj informacion se ku mund ta gjem ravin?

 

flm paraprakisht!

aj nou uan plejs ju ken fajnd her... someone's heart. smiley

ma raviiiiiiiiii p'tite biche; ou es tu???? :X

hë mo çuna... ç'ere e mirë ju solli? smiley

p.s.: e di që një rob që parashikonte tërmete kishte parashikuar një të madh në Romë për sot po s'di më shumë dhe nuk prisja ndonjë gjë vetë... Tani sa për atë që di, është që sot në mëngjes mund të shihje merkurin, marsin, venusin dhe jupiterin në vijë të drejtë në qiell...  Dhe mqs jetojmë në një univers elektrik.. këto punë s'janë pa fajde smiley

 Ravi thu ta ket dit ai në 1915 se do viheshin në një vijë të drejtë .

prizren, Maya-t dinin me detaje kalendarin astronomik të mijra viteve...; ky me siguri e dinte ç'do të nodhte në qiell pas njëqind vjetësh.. se vetëm me indikatorë toksorë s'besoj se dilte dot në përfundime të tilla...

damllaaa :X

"koincidenca" qe thua ti, ndodh ne menyre periodike cdo 175 a 6 vjet (me korrigjo ketu nese gabohem se s'kam kohe te korrigjohem.

Cfare do te ndodhe ne qiell? Cfare o ndodhka?

rreshtimin e parafundit... Aliu kish vdekur, Napoleoni kish shkuar me kohe... lufterat vazhdonin; njerezimi perpiqej te ngrinte shpirtin me poezi, libra, teatro dhe opera... sot e ben me kompjutera, videogames, a helluva lot of sex, etc...

cfare paska ndryshuar?

 o rav... qe ku e ke: http://www.top-channel.tv/video.php?id=25456

do jete bere nami ne Rome. Si thua ti?

Une e pashe namin. Roma paskesh qene plot me budallenj. Ky eshte nam per mua. 900 vjet kryeqytet i botes; ding me fshatare!

Kush iku mor aman! smiley Mami im ne Tirane ishte trembur dhe me mori ne tel.

smiley) ehh... kanë humor romanët

"Ku është Papa nuk ndodh gjë e keqe"-thonë ata.

Domosdo, nuk bie rrufeja në hale smiley

Paska rene nje ne jug te Spanjes, 5.3 magnituda, 4 te vdekur, sipas BBC...

a thu t'kete gabu me disa cm ne harte kur e ka llogarit ai robi?

disa cm

Pse, aq te detajuar ta kene harten ata? qe italia dhe spanja te jene disa cm larg?

c'te duhet Ravi ty mo? smiley

Mos i ka rreshkit pak dora, kur ka qene duke e shenjuar... Ravi si perhere gojembel, lum kush e ka. Gdhihet e ngryset ne atmosfere apokaliptike. smiley

Laughing

Vallai lum.  Let's "live" it like it's the last time, literally smiley

:X

Kush e hodhi sandwichin në Diell? X-(

hm....shume e qarte kjo ravi...pamjet flasin vete.

 

 

 

p.s.  ca dmth kto rrathet e kuq e t'bardhe dhe ajo flaka n'sfond se vec kto nuk kuptova

ashiqare fare. s'ka met vetem te ngrihet ai profeti atje nga osht edhe te na mori per dore.

Di gjo ku ka bileta per Jupiter? Se ato te Saturnit ishin rrit.

janë disku i teleskopit për të fshehur Diellin, që të shihen detajet rrotull

Një kometë ka rënë dje në mesnatë brënda dhe ka shkaktuar një pordhë diellore (solar flare) smiley , dmth nxjerrje mase koronale...  që mund të ketë shkaktuar ndonjë stuhi gjeomagnetike, që mund të ketë shkaktuar dhe lëvizjet në spanjë...

kaq gjo e kisha kuptu me kohe une...mendova se mos dije naj gjo mo shume

te honksha shpyrtin ty. :X

rum as desired, coca cola 222 ml can, 1 key lime, half squeezed, half dunked. stir just to hear the clatter. enjoy with a side of silence (delerium feat. mclachlan, tiesto remix).

Can I have one as well? smiley

yes you can smiley and yes you may smiley pak veshtire per key limes andej por ti mbyll syte dhe imagjino nje glob te vockel me rreze 1.5 cm. the key, though, is the silence smiley

 Jam ''Shaganeja'' jote! 

nga Raimonda Moisiu

 

 I dashuri im…

Ti? ….Më ardhe sërish?

O Zot i madh!

Ku më ardhe këto caste,

Te ky vënd i shënjtë.

E shikon sa i shënjtë që është?

I shtruar i tëri me sixhade persie,

Me kurorë trëndafilesh .

Mes petaleve të panumurta ngjyrangjyra,

Qëndroj …marr frymë!

Unë!

Një trëndafil i bardhë,

Që sapo ka filluar të shpërthejë,

Që mezi pret një krisje vetëtime,

Nga përplasja e reve të qiellit, …aq

Sa t'i jap dritë,

Fytyrës sime e tëndes.

Që ato retë e panjohura me shiun,

Të më vaditin mua,

Trëndafilin e bardhë,

Me gogësimën e tyre të kristaltë.

Marr frymë.....!

Buzë kopështit me trëndafilë.

Mes bardhësisë sime,

Rri fshehur instinkti,

I intimiteteve të mia,

Që rrahin si tik taku i sahatit,

Në brëndësi të kërcellit,

Që është

një ishull i pashkelur.

ëngjëlli im!

Pushtomë me krahët e tua,

Guxo!

Prek petalet e lules me të bukur,

Që ti adhuron.

Afroje te mua

Fytyrën e dlirë, ëngjëllore,

Si i afrohet kupës së kaltër të qiellit,

Kurora praverore e luleqershive.

Afroje…afroje buzën,

Edhe më, edhe pakëz….

Edhe një cikëz hapsirë ka mbetur,

Sa është e hollë,

Cipa e buzëve!

Buzët e tua ....,

I ndjej te cepi I buzës sime.

Janëëë...

Të nxehta, të kuqe, të turpëshme, të clirëta,

Si cigania e vogël Esmeralda,

Që shkruan mbi rërën e detit,

Emrin e të dashurit të saj,

Që nuk e ka parë kurr!

Dhe që u buzëqesh valëve,

Që ia fshijnë atë emër papushim,

Dhe ajo shkruan e shkruan,

......sërish.

Dua këto caste,

Të ndjej si shpërthejnë gonxhet,

Në kërcellin tim të trëndafiltë.

Lulet e përgjumura të qënies sime

Po presin përkëdheljen tënde,

me buzë, me duar, me mërmërima,

që të gjallërohen, të mbushen me aromë,

Dhe me bletëza plot mjaltë,

Si lulet e livadheve,

Që i zgjon duke i përkëdhelur

pranvera.

Eja të thithim aromën,

......e luleve të sixhadesë,

Ka fluturuar që nga kopështet e Persisë.

Nuk e ndjen pëshpërimën e petaleve,

.... dashnori im?

Janë harlisur e ndezur nga puthjet!

Paskan shpirt, dashurokan, qënkan ziliqare,

Edhe lulet!

Lulet e kësaj sixhadeje

U paskan ikur nga duart,

Poetëve të Persisë

Dashnori im,

Më puth shumë, fort, papushim

Kemi vec lule përqark,

Nuk ka askund,

tymra të padjegura makinash,

zhurmë boriesh,

Vringëllima thashethemesh,

Vetëm fërfëritje krahësh të fluturta.

Shiu asqë duket gjëkundi ...

Jam Shaganeja* jote!

Të dua.!

* Shaganeja – personazh poetik nga poezia e Eseninit, simbol i dashnores romantike.

 

Nga Raimonda Moisiu

 

Hartford Ct USA

how

come

I

did

not

see

this

earlier?

 

Sa qejf e ke Monden ti Cim? smiley  Mua tek kjo poezi e saj me mbushet mendja qe Rajmonda (si vejushe qe eshte) e paska qare poezine me dashnorin.. smiley

Mbi kte poemin ktu shoqeria Hoover po mendon te ndertoje reklamen e saj te ardhshme. Produktit ne oksident i thone pastrues me vakum (vacum cleaner) ose thithese pluhuri (Staubsauger), ndersa ne i themi me heroizem gati gati fizik: fshese me korent. Ka dicka prej anije kozmike shtrigash ashtu, prandaja, se popull poetik ne ... e mire, po e gjithe skena ndertohet mbi frustrimin e dashnorit. Ata te dy jane ne caste shume romantike, dhe ajo, me peshperime i thote: "Eja të thithim aromën, ......e luleve të sixhadesë". Ai afron hunden gjithe gezim. Nuhat nje here, dy, tre... asgje. Prishet ne fytyre. Asnje arome nuk vjen qe aty. Ajo e kupton shkakun. Fshesa me korent Hoover. Aq mire fshin sa nuk le asnje molekule arome... as mbi sixhade, as mbi tapete... Ai iken i cingerisur. Ajo tregohet duke thyer fshesen me korent ne sfond, teksa spikeri thote: "Hoover. Your solution for odorless sensations..."

Të dua.!

 

pik-pik-cudi smiley

 

Guxooo! smiley

 

 

S.Esenin

 Puthme moj e dashur puthmeGjer ne dhimbje gjer ne gjak
Se duron dot ftohtesiren.Zemra ndezur zjarr e flake
Seshte kupa e permbysur.Mes gazmoreve per ne
Ti nje gje kupto moj mike.Vec nje here rron mbi dhe 
Shih ne mes te erresires.Henen qe shkelqim vershon 
Sikur tish nje korb I verdhe Permbi toke fluturon 
Puthme de se kalbesia Kengen time ma kendoi
Ka te ngjare qielli lart Fundin tim parashikoi
Eh moj force qe venitesh Do te vdes kjo ska dyshim 
Vetem dua tI puth mikes Buzet gjer ne fundin tim 
Qe pa turp edhe pa drojtje Embelsisht kur tenderroj
Tok me shushurima vishnjesh Jam e jotja te jehoje 
Qe si shkuma permbi kupe Drita mos na shuhet ne 
Ndaj kendo moj mikja ime Vec nje here rron mbi dhe.

O Zot i madh!

Qëndroj …marr frymë!

Sa t'i jap dritë

Marr frymë.....!

Afroje te mua

Janëëë...

......sërish.

Dua këto caste

.... dashnori im?

U paskan ikur nga duart

Dashnori im

... asqë duket gjëkundi ...

Jam Shaganeja jote!

Të dua.

 

aaaaaaaaaaaaaaaaa

isha ne dileme ne ish kjo pjesa me e spikatur e poemit. Tani u binda.

Dua këto caste,

Të ndjej si shpërthejnë gonxhet,

Në kërcellin tim të trëndafiltë.

Lulet e përgjumura të qënies sime

Po presin përkëdheljen tënde,

me buzë, me duar, me mërmërima,

që të gjallërohen, të mbushen me aromë,

Dhe me bletëza plot mjaltë,

Si lulet e livadheve,

Që i zgjon duke i përkëdhelur

pranvera.

wow...

Tani dua te degjoj Pink Floyd.

Dhe ajo shkruan e shkruan,

......sërish.

Ma keputi shpirtin

Guxo!

Prek petalet e lules me të bukur,

Që ti adhuron.

Afroje te mua

Fytyrën e dlirë, ëngjëllore,

Si i afrohet kupës së kaltër të qiellit,

Kurora praverore e luleqershive.

Afroje…afroje buzën,

Edhe më, edhe pakëz….

Edhe një cikëz hapsirë ka mbetur,

Sa është e hollë,

Cipa e buzëve!

Buzët e tua ....,

I ndjej te cepi I buzës sime.

Janëëë...

Të nxehta, të kuqe, të turpëshme, të clirëta,

Si cigania e vogël Esmeralda,

Që shkruan mbi rërën e detit,

Emrin e të dashurit të saj,

Që nuk e ka parë kurr!

 

ksaj vetem jimmy hendrix i ben derman. purple haze...

une them mire qe ska harruar te shkruaj qe po merrte fryme se vallai do mendoja qe kishte vdekur nga orgazma smiley qyqa moj grua mire zoti te ka dhene duar per te shkruar por te paska marr mendjen.. smiley

ka vdekur dhe eshte ringjallur- la petite mort smiley

"The Tree of Life", rekomanduar nga Stalkeri dhe ca peshq te tjere, del ne kinemate amerikane pas 2 javesh. Preview-ja ishte interesante por jo mberthyese. Mbrethyese ama ishte preview-ja per "The Last Mountain".

Poshte nje guide e shkurter e rehatshme. Deri te faqja 2 kam arritur smiley :

http://www.villagevoice.com/2011-05-11/film/summer-movie-guide-2011/

Fina, pashe "La doppia ora", kisha muaj te tere pa shkuar ne kinema. Aftesi teknike, sekuenca te bukura, loje shume e mire aktoresh, por nje skenar mesatar pothuajse per film televiziv.

Plus, kinemaja amerikane ne kulmin e angazhimit kunder plageve te mesme sociale: nje film per obezitetin e femijeve (Terri), nje film per te fortet e shkolles (the Bully Project), dhe nje film per shefat e urryer (Horrible Bosses, me Kevin Spacey & Colin Farrell).

E paskan kthyer edhe temen me te mire ne sifon "arti". smiley

rrrrrrrrrrrrsmiley!!!!!!

Une marr vesh nga poezia, uuune!*

* Mendimi i pergjithshem ky, qe po mbizoteron(mendjet) finalizimin e kesaj teme. smiley

 

 

PS: I love you guys. smiley

              All of you. smiley

                       Very much. smiley

                                 Really. smiley

"U paskan ikur nga duart,

Poetëve të Persisë"

Aj llajk ju Fini... veri mac. eccezionale 6. smiley

 per te dyja... rrofsh! smiley

Esmeraldes

 

fshiva lotet e kristalta,

cigania vogël, Esmeralda,

pa ty dheu s'do me trese

si flet votimi e zones pese

dita vdekjes me ka ardh

po me con furgoni bardh

Esmeralda, n'shtish-tufin

me nji tra e majsha shtepine

as votimet s'i arrita

pa votu me erdhi dita

si zemrek po fiket pulsi

co te fala nga zotrulsi,

e gezofshi Shqiperine

amanet ju lej bashkine

shum e omel qeka balta,

jevga vogel, Esmeralda...

si zemrek po fiket pulsi

co te fala nga zotrulsi

 

Here hallnohet/ here zemrohet/po ne fund, gjithmone pajtohet ...

wo` jy tokin e-by Lira?

Prape me hallnimet ju? A nuk isha une qe kerkova heren e pare nje sqarim mbi kete fjale se nuk e dija? Dhe me doli qe isha rruges duke u martuar... s'e mora vesh me ke, po asaj rruge kisha hyre defene`lli(definitely; or as you amerigangs want to spell it: "definately&quotsmiley.

po megjithmend, si eshte puna? po qet kunjin apo po me ngacmon prape? smiley

Yazoo!

(fui breve e circonciso.)

Big Grin hallall

PS: poezia e nje 18 vjecareje e shkrua post eksperiences se pare smiley

                *  *   *

Ti je diku, atje ku horizontet e mia>>

bashkohen me deshirat e vullkanizuara,>>

mbetesh nje dashuri e deshiruar ne memorjen time.>>

Te afrohem dhe ndjej aromen e trupit tend>>

kaq afer te ndiej, edhe pse te dy jemi kaq larg.>>

E ndien shpirtin tim, zemren qe me rreh nga padurimi?>>

nuk ka trokitur kurre kaq ethshem,>>

me beso>>

eshte cmenduri zemrash kjo kohe,>>

por>>

eshte e embel zjarrmia e saj,>>

e ndiej kur lekura me ngjethet nga ndjenjat e flakta.>>

Ehhhh sa do doja te isha tek ty>>

te shihja qerpikun tend, >>

te ndizesha ne beben e syrit tend>>

te formoja nje strehe dashurie me  floket e argjente..>>

Por nje dite do te vij,>>

do ja shkurtoj krahet largesise>>

dhe valen e detit do e bej dallge>>

do puthem me ty ne oqeanin e lumturise.>>

Eja i dashur, dua qe te kem sa me prane,>>

qe te ndiej frymemarrjen tende.>>

A e ndien buzen qe me dridhet?>>

Jam vale >>

                      dhe flake >>

                                         dhe vullkan...>>

Me rrembe me puthje, >>

 nuk dua heshtje>>

por deshira te fryra siper damareve...>>

Afrohu i dashur,  ngjitu pas  meje>>

mi cukit me gjuhe cepat  e buzeve>>

E ndjen si flaka e deshires   pervelon ?>>

Ohhhhh cfare mrekullie ....>>

I ndjen  sterkalat e kuqe>>

mbi buzet tona te bashkuara>>

eshte vera e kuqe qe derdhet>>

apo shkendija   qe dalin nga prushi   i puthjes tone  ?>>

gjuhen ma rreshkit ngadale >>

mbi lekuren e trupit tim si toke e zjarrte>>

Afrohu,>>

               me mbeshtill, >>

                                 me shterngo. >>

petalet e trendafilit u celen,>>

 kjo eshte parajsa >>

kur brenda teje futet vete dielli...>>

Me rretho me dashurine tende>>

me jep mbrojtje me trupin e ngrohte>>

jepu urdher gjymtyreve...kraheve..>>

me ato me lart te lutem me kerko..>>

Si zog do dridhem ne krahet e tu,>>

nuk do te pyes >>

i dashur a po bejme mekat?>>

dy shpirta ndritur ne drit` parajse>>

dy trupat djegur ne kete flake...>>

> >

> >

>>

kush do me lujte kungulleshash me votat ne njesite e Tirones smiley

 kam nje kuti e ndaj ne dy parti

Pse dy?

po sa? (edhe ika t'ja fus gjumit se vajti ora 3 kendej smiley 

Mos e ndaj fare, me mire! ( Ik bej nani, gjume te embel, se ne kete pune kemi edhe ca dite... smiley

Pastaj do fillojme me hapjet e kutive, edhe une do filloj te ankohem per kutite, derisa te vije xhibi me shprehjen "Hiqma kutillekun! smiley

Egoiste.... si mer mos me i ndaaa , do me i mbajte per vete te gjitha smiley

Rri Cen, se tani qe po e mendoj, na kane ikur, te pakten, dy vjet jete duke menduar vetem per kutite... E hapi, s'e hapi... A thua na e kane shkurtuar jeten ca vjet? Jo se me vje keq se do vdes me perpara, po te pakten, t'i kishim jetu me cilesi... smiley

Vej bast, qe edhe moda do te ndryshoje kete vit... do dalin ne mode cohrat kuti-kuti... ose pika-pika (qe s'na bie)

kush te ka thane me mendu smiley , dije sa mendohet i mecmi i marri ka kry pune smiley

Ron Paul announces candidacy for the next presidential elections. On C-SPAN...

 

 Mbi majat e maleveËshtë qetësi,

Në majë të pemëve

S’ndijon ti

As edhe një puhi;

Zogjtë në pyll bien 

në qetësi.

Veç prit, së shpejti

Do të prehesh edhe ti.

 

JWG

 

 

uot du ju mejk of dhis:

Balkanweb

Flet anglisht, frëngjisht dhe gjuhën farse.

1 minute kerkim ne google, dhe gazetari mund ta mashtronte gjithe publikun, qe nuk eshte gazetaruc, injorant, gdhe dhe idjot!

"gjuhen farse"? gjuhen farse?!!! Gjuhen... Farse?????!!!!!

gjynah, gjynah ai popull. Cfare s'pjell, cfare s'mban ajo toke.

gjuha perse nga vete folesit e kesaj gjuhe quhet gjuhe Farse. Dmth iranisht.

Me fal, po ti e gugllove gje?

E para. Ne flasim shqip. Gazetari supozohet qe po flet shqip. Dhe shqip i thone "persisht". Gjuha farse ne shqip, nuk egziston si gjuhe, pervecse kur do te thuash qe eshte gjuhe "farse", pra, e pavertete.

E dyta. Ke bere mire qe ke thene "nga vete folesit". Qellon nganjehere, qe te jesh duke folur me nje prej "folesve" te asaj gjuhe.

"zabane farsi", ne shqip perkthehet persisht, ose gjuha perse.

............

"gjuha farse" nuk egziston. "Farse" ne kete rast, merr trajte cilesore, dhe e kthen gjithe ceshtjen ne farsitet.

thenks.

smiley

In English, this language is historically known as "Persian", though some Persian speakers migrating to the West continued to use "Farsi" to identify their language in English and the word gained some currency in English-speaking countries.

Sa gabime drejtshkrimore bejne gazetaret, me kete kopjim e kalojne klasen....

 A di gjo njeri pse te gjitha faqet e internetit te gazetave te djathta nuk funksionojne?

 

Asigja s'asht e rastesishme,as mshtetja e Fevzos per Nanon per t'u ba president

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).