Aktualisht kjo takse eshte 1200 leke ne vit (rreth 9 euro ose 11 Dollare) dhe paguhet cdo muaj me nga 100 leke ne muaj. Kjo takse faturohet dhe mblidhet nga ndermarja e shperndarjes se energjise elektrike Cez SHA, dhe eshte pjese e fatures se energjise elektrike. Nese ke dy ose me shume kontatore te matjes se energjise elektrike (psh nje per shtepine dhe tjetri per bodrumin, apo garazhin) e paguan taksen e televizorit dyfish e trefish ne varesi me faturat e leshuara nga Cez.

8 Komente

Si perse? Qe te ti tregoje zgjedhjet simpatike pra sheme. 

Imagjino sikur ta kesh dhe 3D tv-ne, ta tregon kutine sikur e ke aty, sikur je duke e hapur vete. Te duhen vetem syzet e duhura, po ti ato i ke kshu qe je i kompletuar.

No more comments for you!  smiley

 

Do-Rina, apo s'do rina? smiley Do kercejme apo do lozim me biKutina? smiley

Nejse, ti kot e ke qe komenton komentet e mia se ato perfundojne ne trekendshin e embel te fellesive te Miss Bermudes. smiley

Dorina. smiley

Per inat te botes or xhib. Me duket vetja si debatikasit e vegjel qe shkruanin parrulla naten e "gjermonet" ua fshihnin diten.  smiley   smiley

haha, debatikasit e Peshkut ne, kokeqethur tulle dhe idealiste ne maksimum, against all odds dhe pa pike uji ne akuarium smiley

Te pakten ne s'jemi femije qe s'dime te qeshim. smiley

Se dhe une e kam postu ket shqetsim,ne nje kuptim me praktik.Une e kam pagujt rregullish ate ne shpi.E keqja eshte qe me vjen dhe ne pune,ku jam ne nje aktivitet privat.Kjo takse vilet permes fatures se dritave.Ata e kane fute ne sistem dhe tarifon automatikisht te gjithe subjektet qe kan kontrate me cehz-in.Taksa e tv publike u shkon lavazheve, lavatriceve etj.Nuk japin asnje arsyetim per kte dhe kerkojne te paguhet nje takse,per nje sherbim qe ti se ke.Kjo i ngjan grabitjes me force..

Pjeter,

Po pse duhet te paguaje une ne menyre te detyruar (takse) per nje sherbim qe mbase une nuk e dua, ose qe nuk e perdor? Pastaj a di gje njeri se ku shkojne/kanalizohen keto te ardhura? A ka ndonje transparence per menyren sesi shpenzohen? Dhe nuk jane pak por per nje vit mund te grumbullohen rreth 8 milion Euro!

Ore une per vete e kam fshire fare nga memorja TVSH-ne,por meqe kshu esht ligji do e baguj,s'kam c'baj.Puna esht se taksen ata dun t'ma marrin dhe atje ku nuk egziston si sherbim.Kam kater muaj qe s'pranoj te paguj as dritat te puna,per kte arsye.Nuk te japin asnje arsye

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).