Turistë e kalimtarë fotografojnë faqet e para të gazetave të 2 Majit, jashtë muzeut Newseum në Washington. Shikojini dhe online. Foto nga In Focus

 

102 Komente

Nuk ka vdekur, lere se ç'thone. Eshte e gjitha nje show. Si te "Truman show". Politikat e te te gjitha vendeve ne pergjithesi jane te tilla.

Jam i priru ta besoj se e kane vrare, po s'e bej dot pa pa foto.

 Eshte e gjitha konspiracion. As fakte as gje dhe  prit te shohim. tipike amerikane. ate e kane futur ne ndonje burg te marikes dhe bejne ikur po e kerkojne ne pakistan. jane brockulla. osama ka qene agjent i cia per vite me rradhe dhe kjo eshte e konfirmuar. sajesat sot jane te thjeshta. vajten e hodhen ne det te vdekur sikur ishte MEGATRON dhe ja kishin friken dhe i vdekur. obames po i vjen dita e zgjedhjes dhe ai si gjithe te tjeret dhe sala jone po mendon se cfare do perdor per zgjedhjet qe te fitoje perseri. 

respekt

tellalli.com

ca po thua mo? po pse ti kujton se po te ishte gjalle bini sot atyre do u dridhej dora ta varnin si puna e sadamit?? e perse nuk do e benin kete? mos valle po e shijojne trysnine nderkombetare per evidenca te pakundershtueshme se bini 'u kap'? po ca po thua mo vlla.. ata e varen sadamin qe ishte kontrolluesi i nje shteti kyc, jo me nje spoiled rich arab nomad with ideological pretensions.. binit i jane tretur kockat se ska mundsi ndryshe, amerika nuk do e merte thjesht trysnine nderkombetare per evidenca po te qe bini gjalle por do e varnin 3-4 here edhe do siguroheshin se smbeti njeri nplanet pa e pare. kjo eshte e thjesht, bini ka vdekur e eshte tretur, dhe tani ska kush te varet per te.

 Shiko lajme mo vella. Osama ka kohe qe ka dale nga skena dhe ajo qe ndodhi ska qene fare ai. Fotot nuk po i publiokjne dhe ato qe dolen ishin fallco. Ajo qe doja te thoshja ishte se ska rendesi se cfare thone ka vdedur apo eshte gjalle pasi dihet si perfundon  fati i agjenteve te CIA kur dalin kundra USA. E the dhe vete Sadami ishte nje prej tyre, te jemi korrekt, nuk ishte burre shteti por spiun i CIA qe doli kundra Demokrateve. Kjo eshte loje midis dy lobeve te fuqishme ne amerike Democrat / Republikane. gjithe bota vertitet rreth tyre.

 

Ja dhe nje material ne lidhje me Osama tip reportazhi:

http://www.tellalli.com/video/zeriamerikes/kush-ishte-osama-bin-ladeni-video_99b8ebd34.html

pershendetje

T

 Sot ndigjova nje irakez se; ishte djali i Osames me nusen e femijet, qe i ngjante te jatit. 

çfar nuk thuhet, u bo pak si misterioze kjo pune. 

Pjero,

te dija cun te zgjut - shife mer daje se cfare bohet minut mas minuti:

http://www.guardian.co.uk/world/gallery/2011/may/04/osama-bin-laden-compound#/?picture=374256202&index=0

 

Per mu versioni osht:

Ky lloj helikopteri eshte super fare - menohet qe osht me teknollogji sekrete te funit - pra ka qene per tu provu ne nje tip mision sekret (afer akademise ushtarake me te mire te Pakistanit) edhe ka hasur ne difekt teknik - pra i ka ra n'oborr dikujt, dhe per te mos lon gjurme e prova ekuipazhi ka hudh  helikopterin n'ere.

Tashi grupi shpetimit ka ardhur pak mrapa ene ka bo kerdine tek shpija e ktij te shkretit. Shifi fotot nga Reuters mer plak.

 

 Gaz.B, zgjuarsia apo budedalliku i njeriut nuk percaktohet nga citimi i lajmeve, burimeve, dhe thenieve qe ndigjon nga te tjeret, ku dhe keta i ndigjojne nga mediat e tyre. Une thjesht citova ç'kam ndigjuar nga te tjeret dhe mediat. Qe u bo misterioze kjo çeshtje, kjo nuk eshte faji im, por i atyre qe i nxorren te dhenat te cunguara, per kete çeshtje. Dhe qe dolen me lloj-lloj justifikimesh. 

Mendimin tim, une e kam dhene tek tema; " 10 vjet pas 9/11, vritet Osama Bin Laden". Lexoje, po e fus ketu poshte; 

  Per te kapur nga thelbi nje çeshtje, duhet te mesosh zanafillen e saj. Dhe zanafilla na tregon se Osama rridhte nga nje familje sheikesh, fis i madh, me toka dhe nafte. Krijuan firmat e tyre, u afruan nga kompania e Bushve qe perpunojne naften (rafinerite), per blerje asetesh, per zgjerim te aktivitetit te tyre si ne USA si ne Arabi, dhe kane dhe aksione te perbashkta, jo vetem me kompanine e Bushit por dhe amerikane te tjere. Me vone Osama, si me i shkathti ne gariplliqe (jo ekonomi) u afrua nga CIA per bashkpunim, gje qe e pranoi me kenaqesi (ishin dakort ne heshtje dhe familjaret e tjere), dhe misioni i tij u caktua ne fillim ne Sudan afer çadit, pastaj kaloi ne Afganistan, ku duhej te ndihmonte ne rezistencen kundra rusve. Ishte nje nga kordinatoret kryesor te asaj lufte. I dyzuar apo dhe i komanduar, kur erdhen talibanet ne fuqi, doli kundra Amerikes. Ketu roli i tij ishte i diskutushem, disa thonin se vazhdonte lojen, disa te tjere se u zgjenjye nga USA (me sakte nga padronet), apo se vete amerikanet e lane ngaqe po ndihmonte talibanet, por ne kete kohe dihet qe kish nje pozicion te ri. Me vone kaloi perseri ne Sudan, e shtete te tjera, perseri ne Afganistan, derisa thuhet se u stacionua se fundi ne Pakistan. Kuptohet qe ne ate kohe u bene gjoja disa "perpjekje" nga amerikanet dhe afganet (Karzai) per ta vrare, por pa rezultat. Gjate kesaj kohe thuhet se Osama u semur, dhe per shendetin e tij u kujdesen vete amerikanet, thuhet se ka qendruar ne nje klinike amerikane ushtarake, te pakten keshtu thuhet, por jo e konfirmuar me film. Ne fakt vrasja e tij nuk bente pjese ne planet e CIA-s apo te qeverise amerikane, ai mbahej gjalle edhe si nje pretekst per luften kundra terrorizmit dhe si nje "armik", per te mbajtur gjalle vigjilencen dhe larguar vemendjen nga problemet ekonomike.

Une mendoj se revolucioni ne boten arabe, qe e gjeti te pa pregatitur Ameriken dhe Europen (shkendije u be thjesht nje vetdjegje e nje ingjinieri tunezian i ngelur pa pune), dhe me ngjarjet qe u rrokullisen, mund ti kete shtyre peco-groset e CIA-s te lajne duar shpejt e shpejt me karten e tyre te konsumuar tashme, dhe te krijojne nje hero tjeter, me kahje krejt ndryshe. Per ta vrare Osamen, specialistat e CIA-s, qe jane vertet specialista per te vrare e pislliqe te tjera, mund ta vritshin kur te donin, qysh athere, por kjo nuk bente pjese ne planet e tyre. Plani i CIA-s dhe i Pentagonit, ishte vetem Jemeni, per arsyet qe i kam shpjeguar ne komentet e meparshme.

Amerikanet u ndodhen para ngjarjeve te reja, qe kerkojne skenare dhe njerez te tjere. Me figuren e Osames, amerikanet, realizuan, çfar kishin per te realizuar, dhe si çdo karte e konsumuar dhe qe perbente dhe rrezik per nxjerrjen e disa te dhenave, figura e tij u hoq nga skena.

Ajo qe une po studioj, shoh ketu, eshte ana ekonomike, çfar perfitoi kompania e Busheve nga heqja e tij, dhe aksionet e Osames qe ishin me miliona dollare, kush i perfiton, ndermjet kujt do ndahen. Titulli "terrorist" qe i ishte bashkangjitur, ne fakt ia heq te drejten pjestarve te tjere te familjes, te perfitojne nga asetet e Osames.

Pjero,

me shaka e kisha mer daje smiley

se kisha pare kete shkrimin tend - duket i menduar mire.

5*

 

 

Nje foto domethenese (po shohin filmimet e "aksionit&quotsmiley:

Patetike!

O zot ne cfare niveli ka vajt manipulimi i mendjeve!

ah, ti je nga ata qe besojne se s'ka vdekur? a ka ndonje rendesi ne kete pike?

Jo, jo, mua nuk me intereson nese ka vdekur apo jo.

Mua me irritojne ata tipat aty siper qe besojne se mund te me manipulojne.

Hem smiley , irritimi dhe dyshimi yt jane provat qe ata munden te te manipulojne.

Sigurisht qe mund te me manipulojne. Jetoj ne boten e tyre.

Jo, s'eshte ajo arsyeja. Arsyeja eshte se instiktivisht (ose me vetedije) individi e kupton qe energjia qe nevojitet per te ushqyer nje paranoje te perhershme eshte superiore nga rreziku real. E nejse. smiley

E lexova nja 10 here per ta kuptuar. smiley

Rreziku real? Ja shif sa real eshte rreziku i Berluskes. A te prek ne perditshmerine tende? Ja, keta ka model.

Une rrezik real kam politiken shqiptare. Politika shqiptare, fushata elektorale shqiptare ata tipat aty siper ka si model.

A eshte kjo paranoje?

Jo mi jo... ky eshte rrezik real!

Pyetja qe shtrohet eshte: si mundet njeriu te kete njekohesisht energji mjaftueshem per te jetuar e nga ana tjeter te perballet (edhe thjesht duke i kthyer syte) me rrezikun real, a paranojen... quaje si te duash...

Po s'ka lidhje Berlusca me paranojen. Te Berlusca gjerat jane sheshit. Dyshimi per manipulim kerkon situata te tjera: prapaskena, sherbime te fshehta, raporte te papublikuara, vrasje misterioze... etc. Pastaj s'te thashe te mos perdoresh instrumentet e kritikes mbi realitetin (te perditshmen ta quajme), thashe vetem qe s'mund te flesh gjithe jeten me armet ngjeshur dhe syte hapur.

Eh i ka keto komunikimi virtual. smiley Por mos ki merak se nuk e kam luksin (pervecse ketu dhe vecse nganjehere) per t'u marre me keto "paranoja".

Te Berlusca gjerat jane sheshit.

Pse ketu gjerat nuk jane sheshit?!

Per c'fare flitet ketu? Olsibi po manipulohet? Nga kush? Berloja, politika shqiptare, apo nga amerikanet?

Nuk beson mo Olsib qe Osama ka vdekur, apo manipulohesh diku tjeter?

Theater, sa mjerane!

Ose o zot ku arin injoiranca e njerezve me fantazi te theksuar

 asaj gruas qe ka vene doren tek goja po i vika keq.

 Kujt mo Klintonit? 

keta me duket se po shohin nje film me Cak Noris.

Edhe shoku Enver i bote rrenat me me kripe.

Idiotisira te tilla i degjoj dhe lexoj nga te semure mendore ose njerez pa asnje nivel njohje te botes ku jetojme por me fatazi te theksuar superrelative

Sa keq qe PPU ka mbledhur njerez te tille

 

 

Toko e di cfare ke te perbashket ti me gjelin e detit???

Te dy e hani koqen e ullirit gjith qef!!! smiley

Ndersa ti Roni & Co e dini cfare keni ndryshe nga ata kokepalaret barinjte pa shkolle qe protestonin sot ne Pakistan se OBL eshte gjalle dhe Amerika genjen ?

Jo jo nuk eshte se i ju i keni kokat e lara dhe ata jo Eshte se ju shtireni si shume ditur dhe ata jo

Mmmmm aq sa e gjere dhe e thelle kjo.

Vallaj nuk ka gje me patetike se sa keta shqipot qe jetojne ne Amerike qe hiqen me amerikane se Uncle Sami!

Vallaj nuk ka gje me patetike se keta shqipot qe jetojne ne Shqiperi dhe Europe qe kur ne shqipot nga Amerika perpiqemi te themi ndonje gje per Shqiperine, na tersillen "po ki dini gjo ju mer si jane punet ktej". Nderkohe as si jane gjerat tamam ne Amerike nuk i ditkemi. Si funksionon kjo, m'a shpjego pak?

Eh mer Olso, duhet t'ja kishte bere bam ndonji marokin ne Stazione Centrale ne Milano, e te kishte vrare nja 3000 rob e pastaj do degjonim shqipot e Italise si do flisnin.

deklarate zyrtare e shtepise se bardhe ishte se fotot nuk i cfaqim pasi jane te shemtuara (osama eshte qelluar ne koke) dhe mund te perdoren si arsye per sulme ndaj SHBA.

dakort. sadam husenin e treguan me video duke e varur si proshuto.

sipas obames , osama eshte fotografuar para se te niste sulmi. eshte fotografuar nga inteligjenca amerikane dhe ne baze te fotove eshte bere analiza e tipareve te fytres dhe eshte vertetuar se personi ne foto eshte osama.

dakort. le te nxjerrin fotot e inteligjences kur e kane fotografuar perpara sulmit.

 

 

Jo vetem qe e transmetuan duke e varur, por edhe e vrane kot se koti, vetem se ishin me te forte se Iraku. JU duheshin pasurite e Irakut dhe kane mare me qafe nje popullsi te tere. Megjithate, me pelqeu Sadami, qendroi si nje burre i vertete perpara ekzekutimit.

Me verte e ke? Kete komentin tend s'di nga t'a kapesh. E para, Sadamin e kapen trupat Amerikane por e denoi gjykata Irakene. E dyta, e denuan per krimet qe kishte bere kundra popullit te vet, qe kishte vrare mijera njerez.

 Per mua eshte ende gjalle. Ma shton kete bindje fakti qe e bija e tij ka deklaruar qe e kane kapur te gjalle e me pas e kane vrare... dhe e bija ka qene e pranishme ne ate shtepi. Deklarata e saj eshte bere publike per te forcuar bindjen se Osama ka vdekur me tere mend, por e verteta, sipas meje, eshte qe e kane marre, i kane bere nje operacion plastik edhe e kane lene te zgjedhi nje banese te re brenda territorit te SHBA smiley

 Toko, fakti qe ajo thote qe eshte vrare tregon se ajo genjen. Bile tamam tamam edhe ajo nuk ekziston, po e kane klonu vetem per te thene ato fjale ne interviste.

Osama eshte gjalle. E kam para me syte e mi ne nje kazino te Las Vegasit. Atje qe dhe Hoxha, Enver Hoxha.

Ca ju thash Ols. A nuk te vje me plas qe qeveria amerikane nuk po e rru mo, per ta mush menjen ty dhe twintipit. smiley

WASHINGTON — President Obama decided not to release graphic photographs of Osama bin Laden’s corpse because he was persuaded by Defense Secretary Robert M. Gates and Secretary of State Hillary Clinton that the release of the images would pose a national security risk, White House officials said on Wednesday.

“There is no doubt that we killed Osama bin Laden,” Mr. Obama said in an interview with the CBS News program “60 Minutes,” according to an excerpt of an interview that was read to reporters by Jay Carney, the White House press secretary. “We don’t need to spike the football.”

After intense discussions with his national security team, Mr. Obama decided that the photos were too graphic and could further enflame Bin Laden’s followers, Mr. Carney said, but would not change the minds of skeptics. Mr. Obama indicated in the interview that gloating by releasing the photos “is not who we are,” Mr. Carney said.

 

shpella e platonit

Part of a damaged helicopter is seen lying near the compound where al-Qaida leader Osama bin Laden was killed in Abbottabad

It’s not uncommon for U.S. military forces to destroy an aircraft downed in a foreign land, but U.S. Special Forces had particular cause to blow up the ill-fated helo that participated in Sunday’s raid on Osama Bin Laden’s compound in Pakistan. Apparently, it was a secret stealth helicopter, the design of which U.S. military commanders would not be keen to share with the Pakistanis or anyone else. For analysis we turn to Bill Sweetman over at Aviation Week’s Ares blog, who knows much about such things: It was a secretly developed stealth helicopter, probably a highly modified version of an H-60 Blackhawk. Photos published in the Daily Mail and on the Secret Projects board show that the helicopter's tail features stealth-configured shapes on the boom and tip fairings, swept stabilizers and a "dishpan" cover over a non-standard five-or-six-blade tail rotor. It has a silver-loaded infra-red suppression finish similar to that seen on some V-22s. The special ops team succeeded in destroying the critical technology, though the tailboom survived (it ended up outside the compound wall). It’s from this that many journalists and defense wonks were trying--with much trouble--to identify the downed aircraft. But, as Sweetman notes, the images from Pakistan do answer some questions about Sunday’s raid. While we may not get the details on exactly what technologies the modified Blackhawks were packing, we do now have a pretty good idea of why Pakistani air defenses didn’t see them coming.

Ma the, ma the! Po une a te thashe qe s'e rruj fort per ate qe thote rreth kesaj ceshtjeje qeveria kukull amerikane?! smiley

Shkrimi me i kendshem qe kam lexuar per ngjarjen The Power in a Photo

By DAVID BROOKS AND GAIL COLLINS     David Brooks: Gail, I think it was Karl Marx who said that all great events happen twice, first as the event and then as the packaging. We’re finished with the killing of Osama bin Laden, now we are having a debate about the presentation of the event.

 

Gail Collins: I believe Marx made that remark at the premier of “Das Kapital VI: The Proletariat Take Vegas.”

David Brooks: The White House has just announced that it will not release the photo of the dead Bin Laden. Six months ago this would have been an easy call and obviously the right one. But if it takes the release of the birth certificate to quiet conspiracy theories in this country, maybe it will take a photo of a bullet wound in the terror leader’s head to quiet conspiracy theories in the febrile regions of the Middle East.

Gail Collins: I kind of think that if you show conspiracy theorists a photo of the dead Bin Laden they will come up with an explanation for why it’s really a Photoshoped picture of Bin Laden asleep. Or his dead cousin Fred. Donald Trump apparently believes that Bin Laden is dead, so that ought to be enough for the Middle East.

David Brooks: In the end, this is probably not a subject people like me should be passing judgment on. I assume the administration discussed this with a wide range of Muslim leaders and radical Islamicists, and decided that releasing the photo would dishonor the dead in the eyes of the devout.

Gail Collins: This is why I’m never going to be president. I was actually worried about whether the picture would frighten little kids who happened to be walking by the TV or newsstand when bullet-in-the-head photos were on display

David Brooks: Did you notice, by the way, that the Palestinian leadership was among those most angered by the killing? Bin Laden lost popularity in many parts of the Arab world, but he remained popular among Palestinians. I noticed that Hamas condemned the killing and called Bin Laden a holy warrior. Does it really seem possible that Israel, under any leadership, is going to be able to cut a deal with people who revere Bin Laden?

Gail Collins: The whole point of getting serious peace negotiations going is to give the Palestinian people the hope that if they opt for the moderate leadership in the West Bank, they’ll be rewarded with a viable country of their own. If you say that the leadership in Gaza is awful and, therefore, we are never going to negotiate with the Palestinians in good faith, then you play into the hands of the crazy people.

David Brooks: The other photo I’ve been fascinated by is the one of the president’s security team gathered in the White House Situation Room. The first thing the photo illustrates is that whenever we disagree with an office holder, we should all nonetheless pay them a large dose of respect. Presidents and others make these horrific decisions that could lead to death and suffering for people thousands of miles away, and then they sit passively far removed from the action, hoping that things turn out right. On a human level I’m struck by the varied emotions etched on people’s faces. I can read nothing on Bob Gates’s face or even Joe Biden’s, whereas Obama, Denis McDonough and John Brennan look tense. Hilary Clinton’s face is the most riveting, a mixture of anxiety, dread and concern. I suspect most people will relate to her expression.

Gail Collins: Did they have to pick the one where Hillary had her hand over her mouth? The secretary of state doesn’t need to prove her toughness, but it would be nice if the definitive photo didn’t show the only woman in the room looking stricken.

David Brooks: The second thing the photo shows is how small the room is. In the movies, executive decisions are made in big, Roman Empire type rooms. But the White House is an early 19th century kind of place. It does all it can to humble the people who work there with its smallness, at least in the work areas.

The posture of the president is fascinating. Instead of occupying the power chair in the center of the table, he is perched on a low chair off the side, hunched over looking tense. If you just looked at this picture, you might think that Joe Biden was president or Bill Daley, who is standing behind looking imposing and grave. You’d think Obama was a midlevel aide.

Gail Collins: The president really did put all his chips on the line. These are the kind of moments we elected him for — we knew from the financial crisis that when all hell breaks loose, he doesn’t lose his cool. 

But he’s also lucky. People partly make their own fortunes, but I wonder if he’d have had the confidence to take such a huge gamble if he didn’t believe innately that he’s the kind of guy fortune favors.

Meanwhile, our report says Biden was fingering his rosary beads. Luck is good, but the Blessed Virgin Mary is better.

David Brooks: In the case of Obama’s perch in the Situation Room, I think what happened is this: some sort of communication or technical relay had to be done, so the president got out of his chair and relinquished it to Brig. Gen. Brad Webb, who is the assistant commanding general of the Joint Special Operations Command. The president just slid over to the low chair off to the side, which one of the standers must have relinquished.

Still, I wonder how many White Houses would have been confident enough to release a photo with the president looking so diminutive. I think it speaks well of Obama and the administration that they released this as the iconic image of the decision-making process behind the event.

Gail Collins: They wouldn’t have released it if they hadn’t won. And isn’t it interesting how big a deal this was? Bin Laden wasn’t all that central to the terrorist network any more, but taking him down created a kind of national catharsis. It’s been a really, really long time since we had something to celebrate that didn’t involve a sports team. I’d rather it had been a non-death-related occasion, but we’ll take what we can get.

 

 

 

 

 

Me pelqen komenti per Hillary Clinton.

....In his 1954 classic, The Paranoid Style in American Politics, historian Richard Hofstadter hypothesized that conspiracy thinking is fueled by underlying feelings of alienation and helplessness. Research supports his theory. New Mexico State University psychologist Marina Abalakina-Paap has found that people who endorse conspiracy theories are especially likely to feel angry, mistrustful, alienated from society, and helpless over larger forces controlling their lives.....

Ore ashtu mund te jete ne Amerike, por ne shqiperi, greqi apo arabi arsyet jane te tjera. Ne Shqiperi, Pakistan, apo Greqi keto teori jane te shtrira kudo, i besojne te tere si ajka e popullsise si dhe llumi.

Pra sa mund jete problemi qe individuali eshte i alienuar, kur ne ato vende keto gjera besohen nga shumica? Ketu duhet te jete tema e diskutimit...

A eshte i tere populli i alienuar dhe pa kontrolle mbi veten e tije?

A ka ndonje trashigimi, ndonje kulture injoranceje apo mungese zhvillimi qe vende si Shqiperia apo Pakistani kane te perbashket?

Apo mos me bejne mua syte, dhe keto teorira jane aq te perhapura ne amerike sa ne shqiperi? Keshtu me te vertete ajo teoria qe ke sjelle mund te kete shume te verteta? 

dmth ti toko kete ide ke per keta qe mendojne e shohin teori konspirative.. ??

atehere me thuaj.. me jep nje shpjegim, te sfidoj ty dhe pf-ne, edhe kedo tjeter, (sinqerisht, pa tendenca), ju sfidoj te me shpjegoni se cfare ka dashur te thot ky robi me kete:

 

For we are opposed, around the world, by a monolithic and ruthless conspiracy that relies primarily on covert means for expanding its sphere of influence; in infiltration instead of invasion; on subversion instead of elections, on intimidation instead of free choice; on guerillas by night instead of armies by day. It is a system which has conscripted vast human and material resources into the building of a tightly knit, highly efficient machine that combines military, diplomatic, intelligence, economic, scientific, and political operations. Its preparations are concealed not published. Its mistakes are buried, not headlined, its dissenters are silenced, not praised; no expenditure is questioned, no rumor is printed, no secret is revealed.

 

(Anonym)

Duket si nje shkrim politikani. Retorika eshte pjese e madhe e politikaneve. Shiko Bushin dhe shume gjera qe thoshte per al-qaeda dukeshin si consipracy theories. Lexo c'do shkrim te nje politikani amerikane per komunizmin.

po ca po thot pra? per cfare e ka fjalen, per ke po flet?

C'rendesi ka twin?

Ta marresh te gjithe fjalimin (e jo nje pjese) mund te thuhet qe aludohet per Komunizmin, por edhe per rrezikun qe i kanoset lirise se shtypit, lirise se fjales, te drejtat e individit nga censura ne emer gjoja te sigurise.  Se ne ate kohe behej qameti ne US me ato gjera. 

A mund te aludohet per gjera te tjera?  Ben vaki.

Por personalisht jam kunder "teorive konspirative" ose me sakte "ushqimit" me keto teori.  Sepse qellimi i tyre i perbashket eshte qe populli mbetet dele.  Eshte rreth vicioz.  Ushqehen te gjitha teorite e mundshme per "the untouchables".  Dhe krijohet miti i te paprekshmeve e mbeten te paprekshem.  Kur ne thelb eshte thjesht, "money, power and the rest."

nuk aludohet komunizmi, mos ja fut kot.

personalisht ti Monde je kundra teorive konspirative sepse je rritur e kondicionuar te kesh nje aversion subkoshient ndaj ksaj terme, ndaj edhe behesh abstrakte ne shpjegimin arsyetimin tend. smiley

twin, mund te aludohet sic eshte aluduar.  Nqs ia kane futur kot ata/ato qe e kane lakuar ate fjalim si te tille pune per ta.  

Ne ate fjalim ka pjese e referenca te tjera qe me interesojne me shume.

Kondicionimet subkoshiente here tjeter smiley.

 

 You don't believe in conspiracies cause you're brainwashed, right? Get out of that if you can.

E di si e mendoj une Twin. Teorite e konspiracionit jane si pune shakash. Shakaja eshte gjysma e te vertetes, thone. E kane kete te mire sepse ofrojne nje perspektive tjeter per njerezit qe jane gati te besojne cdo gje. Njesoj si humori, jane subversive, krijojne nje lloj rezistence ndaj hegjemonise se mendimit. Lejojne qe njerezia te krijoje nje si lloj skepticizmi ndaj asaj qe kalon si e versioni zyrtar. Jane histori alternative mbushur me frymen e pluralizmit. Por ka nje problem. Sepse sa do qe i ngjajne humorit ne kete aspekt, ndryshojne radikalisht nga humori sepse nuk jane vetkritikuese. Nuk jane fleksibel si humori. Kane te njejtin qark te shkurter logjik si humori, por nderkohe qe qarku i shkurter i humorit eshte rreth virtuoz, qarku i shkurter i konspiracive eshte rreth vicioz. Ne Shqiperi ka shume, i shohim pothuaj perdite. Nje nga mjeshtrat masonike te ketyre eshte psh Kadareja dhe ideja e tij se mund te kete nje konspiracion vllah anti-shqiptar. Drejt e drejt kjo lidhet me origjinen gjakpirese te vllaheve nga Vlla D r a  kulla. Fill in the gaps yourself if want. Lideri i ketij sekti anti-shqiptar eshte Fatos Lubonja. Por ka edhe te tjera qe jane kontemporane. Psh njera prej ketyre eshte qe Edi Rama i perket nje sekti masonik ku rituali per tu pranuar eshte orgjia, rrahja e prinderve, sakrifica njerezore, etj. Ky eshte sekt gjaku mu prifti i larte eshte Spartak Ngjela, nderkohe qe Erion Veliaj eshte i biri i Rames, djallit vete, me nje shtrige, nderkohe qe demaskuesit e kesaj konspiracie perbehen kryesosht nga Sali Berisha dhe nga Arian Cani.

Nuk e di me kupton apo jo. Por e verteta eshte shume e cuditshme ndonjehere. Trushplaret veshtire ta kuptojne. 

Lulian, duhet te mesosh te dalesh pertej termave te ngarkuara, pertej termave te konsumuara e te stigmatizuara sepse kto jane vecse decoys. rrethi vicioz qendron ne menyren e organizimit shoqeror te ashtuquajtur 'demokratik'. ekziston nje konflikt interesash thelbesor ne formen e organizimit shoqeror. leviathani i hobbes, i cili mundet fare kollaj te jete i vendosur ne menyre demokratike, duket te jete njekohesisht i domosdoshem dhe i rrezikshem. i domosdoshem sepse ne duam regull, por edhe progres. jemi ne thelb njekohesisht progresiv dhe konservativ.. ndertojme dicka dhe kemi deshire ta shijojme. ndaj ne menyre demokratike ja besojme pushtetin mbi veten dikujt i cili na lejon te bejme keto te dyja. mirepo pushteti e korrupsioni behen nje. se si ndodh, e perse ndodh, e nese pushteti sjell korriupsion, a po korrupsioni pushtet, kete nuk di ta them. kjo dmth se leviathani behet i rezikshem e jo-demokratik. kontrata sociale pushon se ekzistuari. ai qe une e ti e te tjere si ne vendosem te na rruaj vreshtin po na ha rrushin, (ktu lind nje pyetje kuce, cfare eshte rrushi?) dhelpra po ruan pulat. kjo sjell konflikt, after all, hobbes thot se nese pushteti abuzohet atehere it loses legitimacy. atehere jo te gjitha duhen treguar, ose te pakten.. arti i te treguarit behet i domosdoshem. apo jo? ne kete moment degjohet fatorinoja: "customers for conspiracy theory and city center make sure you have all your belongings before leaving the train... the next station will be conspiracy theories"..

me kupton se cfare dua te them? kto qe ti e te tjere quajn teori konspirative u referohen nje nen-produkti organik e te pashmangshem te sistemit politik perendimor. theksoj perendimor sepse vetem ne sisteme demokratike pretendohet se pushteti eshte i pakorruptueshem (ne sensin i pa-abuzueshem).. ne sisteme politike autoritare ose monarkike nuk pretendohej se pushteti ishte demokratik, jo-arbitrar e i pa-abuezueshem.

ky eshte vecse fillimi Lulian.. te gjitha te tjerat jane konsekuenca shpeh racionale te konfigurimit elementar te shoqerise. nje pyetje tjeter eshte nese ne teresi, sistemi politik eshte racional, per mua jo. ai mbetet iracional dhe absurd. biles jo vetem nga aspekti im personal por edhe i krijuesit, nese ekziston, ose i nje presence te gjithdishme. njeriu si specie e si inteligjence ka deshtuar per shume arsye, sepse eshte ne radhe te pare ne konflikt me veten. nuk ka rendesi nese amerika po lufton me arabet apo arabet me amerikanet, njeriu eshte ne lufte me njeriun.

 Kjo qe thua twin, jam shume dakord, eshte ajo gjysma e vertete per te cilen po te flisja. Por duhet te kesh parasysh edhe dicka tjeter per sa i perket teorive te konspiracionit. Keto nuk paketohen si art, si metafora, gje qe do lejonte edhe kedo te kalonte pertej termave te ngarkuar e te stigmatizuar per te arritur tek e verteta. Ato paketohen wholesale si e e verteta. Keshtu qe behet shpesh here e veshtire te kapercehen keto terma, dhe pikerisht sepse paketohen ne kete menyre, ato ne vend qe te sherbejne si sfide kunder versionit zyrtar, ushqejne te njejtin pushtet, te njejtin rend sendesh. Prej ketej edhe eshte i kuptueshem fanatizmi ne raport, pranohen ose hidhen poshte wholesale. Ata qe i pranojne wholesale bien pre e rendit te sendeve, e pushtetit, duke menduar se jane duke i bere karshillek versionit zyrtar. Jane deluzionante deri ne ate pike sa jane te pademshem ndaj pushtetit. Teorite e konspiracionit jane keshtu mjete te pushtetit per te kapur ne rrjete ata qe besojne se jane tipa qe nuk jane te komformueshem, qe jane antikomfomista, qe nuk besojne mashtrimet e pushtetit. Nga ana tjeter jane fanatiket qe i hedhin poshte wholesale. Per keta nuk ka ndonje kabale, ndonje rend sendesh. Per ta demokracia funksionon, shoqeria e hapur, debati publik eshte i pa ndotur, barazia ekziston, ne jemi te lire. Dhe e gjithe kjo ka te beje me paketimin. Dhe eshte problematik paketimi ne fakt, pasi shih cfare eshte problemi. Eshte "Kodi da Vinci" art? Fuck that. Cdo artist serioz do te thote JO. Keshtu qe cfare ndodh, duke mos lejuar te paketohen si art, fundja ndonjehere edhe vete duke refuzuar te paketohen si art, mbetet te paketohen si "e verteta." Dhe kjo eshte pastaj ajo qe shkakton gjithe problemet. Pasi eshte nje forme narrative qe nderthur, dhe ne menyre krejt te pandashme, fantazite me ekstravagante, me te vertetat me te medha. Veshtire te kalosh ne site, mungojne sitat, paketimi i duhur. Dhe ky eshte problemi.

me siguri ai eshte problemi.

O  twino, seriozisht fare tani. Kam punu vete nja 10 vjet si gazetar per Associated Press ne Ballkan. Gjeja e pare qe kam mesuar eshte se si te verifikoj lajmin dhe kush jane burimet e besueshme. Kam qene dhjetra here deshmitar kur filmimet e mia jane quajtur si teori konspiracioni dhe pune agjenturash sekrete. Cfare te te thote vellai jot? Persa kohe qe une isha i bindur qe une vete nuk isha i cmendur, per sa kohe qe shefat ishin te kenaqur me punen time dhe me paguanin rrogen, per sa kohe qe une e dashuroja punen qe beja, vazhdoja drejt perpara. Nuk te del as koha as hesapi te merresh me te gjithe budallenjte e kesaj bote. Me kohe njeri meson ti vere disa piketa ne rrugen  e tij, dhe nuk hallavitet jashte tyre se e di qe eshte thjesht humbje kohe. Une kam kohe qe e kam bere kete. A ka te meta ky sistem? Po, por perfitimet jane shume me te medha se humbjet.

That's all folks

Good night and good luck

po jo mo thjesht desha me dit se cfare mendon se po thot ky robi ktu tek ky citimi qe prura.. ndaj pyeta, po mos u merzit.

 O twin nuk merztem jo, po thjesht perpiqem qe ta mbaj muhabetin brenda kufijve te llogjikes ne menyre qe te kem respekt edhe per bashkebiseduesin por edhe per vehten. Ai qe ke sjelle ti eshte nje pjese puzelli. Ai mund te jete duke fol edhe per plaken time aty dhe une nuk kam si ta marr vesh nga ai citat. Une refuzoj te jap nje mendim duke u mbeshtetut mbi premisa kaq te paqarta.

 Twin edhe ky eshte nje fragment qe nuk e di sa eshte i vertete dhe nuk e di nga cfare konteksti eshte shkeputur. Kerkova tek arkivi i fjalimeve te JFK me secret societies por nuk me doli gje. A mund te me ndihmosh duke me then se ku dhe kur eshte mbajtur fjalimi nga i cili eshte nxjerre kjo pjese?

 Fitore. E gjeta fjalimin. Titullohet "The President and The Press" i mbajtur ne Prill 1961. Te lutem degjoje te gjithin, krahasoje me ate qe solle ti, ashtu sic bera edhe une dhe do ta kuptosh qe cdo koment i metejshem eshte i tepert. Besoj se eshte gjithashtu nje shembull klasik se si ndertohet nje teori konspirative. Faleminderit per kohen e humbur. smiley

P.S. Monda, qeke shejtani vete. smiley

Ta marresh te gjithe fjalimin (e jo nje pjese) mund te thuhet qe aludohet per Komunizmin, por edhe per rrezikun qe i kanoset lirise se shtypit, lirise se fjales, te drejtat e individit nga censura ne emer gjoja te sigurise.  Se ne ate kohe behej qameti ne US me ato gjera.  

smiley

PS: Me mire vone se shejtanxhie po me thu, he? smiley

PPS: Qe te mos keqkuptohemi sic u keqkuptua twin, une shkruajta qe "mund te aludohet" sic eshte bere me kohe per ate fjalim, si nga njera ane, si nga ana tjeter.  Personalisht u bie me brisk Occami aludimeve te te dyja paleve.  Pertej atyre, fjalimi ka referenca e ide te tjera teper te rendesishme.   

 

 Dmth ti e njihje kete fjalim apo jo fute kot? Se aty nuk "aludohet", por shprehet fare qarte kerkesa e JFK per te luftuar me parimet e shoqerise se hapur amerikane, shoqerine e mbyllur komuniste.

 PF, Te bej nje pyetje. Ti nuk sheh fare demagogji aty? 

 Patjeter. Behet fjale per nje periudhen me te ashper te Luftes se ftohte. Por eshte nje demagogji ne mase te shendeteshme, pra qe nuk e helmon gjellen ashtu sic bente pala tjeter. 

Tani te te bej une nje pyetje. Ti a mendon se eshte e mundur ekzistenca e nje bote perfekte, dhe nese po a eshte ajo e banuar?

Perfekte? Kjo eshte pyetje shume e komplikume dhe kam frike se nuk ia vlen te cash drrasat ne kete ore te lexosh nje pergjigje. Por po e provoj. Ne teorite e konspiracionit une jam lakanian, PF, qe do te thote se nje entitet qe quhet "objet petit a" ekziston, dhe ekzistenca e ketij objekti deduktohet fale efektit qe ka: na kontrollon gjithsecilin (te sugjeroj t'i fusesh nje google te shpejte termit nese nuk e ke hasur me pare. Eshte shume interesant edhe ne lidhje me perfeksionin).

Perfeksioni i perket dy lloj universesh. Universit te imazhit dhe universit simbolik. Keshtu qe ne pergjigje te pyetjes se pare, ka dy bote ku ekzistenca e perfeksionit eshte e mundur.

Bota e pare, ajo e imazhit, eshte bota artistike. Nje imazh poetik jo vetem qe eshte e mundur te jete perfekt, por edhe ka qelluar shpesh here te jete perfekt.

Ekzistenca e perfeksionit eshte e mundur edhe ne boten simbolike. Kjo eshte bota ideologjike e fese, politikes, etikes, estetikes, shkences, bota e kultures ne pergjithesi. Kjo mund te aludohet nepermjet fjales apo imazhit, por thjesht aludohet, eshte gjithmone mbrapa fjales dhe imazhit dhe gjithmone me e mbushur me perfeksion se sa fjala apo imazhi. Keshtu imag-jino nje ekran, bota simbolike eshte pas tij, por ne ekran bie vetem hija e perfeksionit simbolik.

Po, keto jane bote te populluara, but here's the tautological key, respektivisht me imazhe dhe simbole.

Bota tjeter, e fundit, apo e para, me e rendesishmja gjithsesi, bota reale, ne te ekzistenca e perfeksionit eshte e pamundur. Natyra, kane pas thone te lashtit, eshte lufte. As vdekja nuk eshte perfekte. But here the plot thickens a lot, and the first two sentences of that plot are: Por bota e imazhit dhe bota simbolike jane ne fund te fundit, reale. Ne imagjinate dhe simbolikisht perfeksioni ekziston realisht...

E zgjata pak. E nuk e di a te sqarova apo te trasha. 

Copeza si ajo, apo Eisenhower's military industry complex, Thomas Jefferson on banks and corporations etj jane te njohura.  Ne rastin tim per arsye "jo-konspirative."  Kur fola per "aludimet" jane aludimet qe jane bere per ate fjalim.  Jo se cfare mendoj une se aludon JFK.

Por dhe ta marrim te mireqene qe JFK i drejtohej shoqerise se mbyllur komuniste, pjesa tjeter e fjalimit (e qe eshte perdorur shpesh si reference post-Patriot Act) ka te beje me rrezikun qe i kanoset nje shoqerie te hapur kur perdoren "national security situations" per ta mbyllur ate shoqerise.  E sic thashe me lart, ne ate kohe shoqeria kanosej nga McCarthyizm, Hoover-izm etj, e lloj lloj presionesh ne te gjitha nivelet e shoqerise si pasoje e "Red Scare." 

tani e degjova te plot per here te pare kete fjalim and i have to say that i was wrong. Fjalimi qe kisha degjuar me pare eshte i fragmentuar dhe ri-edituar.

gjtihsesi, idene te cilen kerkoja te percillja eshte se kjo ideja qe robt e margjinalizuar, ose alienuar, jane ata qe besojne ne teori konspirative eshte nje budallek qe nuk qendron, te pakten jo ne sensin qe kerkojne ta shtrojne. PO, shume prej njerezve qe besojne ne versione alternative te ndodhive nderkombetare mund te jene te alienuar, por kjo NUK dmth se nese alienimi e margjinalizimi NUK do te ekzistonte, atehere nuk do te kishte me njerez qe ishin skeptik dhe besonin se versionet zyrtare jane te pamjaftueshme, dhe se versione alternative jane me superiore per te shpjeguar se cfare po ndodh.

Konsidero psh, alcohol causes liver desease. Yes. that is true. however it does NOT follow that if alcohol were to become non-existent, then liver desease would become so too. E njejta me lidhjen midis njerezise se alienuar/margjinalizuar dhe qarkullimit te versioneve alternative te ngjarjeve.

Kete kam dashur te ilustroj kur prura fjalimin e JFK, ideja ishte te shpjegoja me nje shembull, se teoria qe versionet alternative (teori konspirative) vijne si rezultat i alienimit NUK QENDRON. Por perderisa fjalimi eshte i ri-edituar dhe jo i plot, atehere ky fjalim nuk sherben si nje shembull. Por kjo nuk dmth se ajo qe po kerkoja te thoja eshte e gabuar gjithashtu. Nuk dmth se teoria qe sjell tokoja ehste me teper se nje gjepure masive e inxinjeruar per te diskredituar kedo qe ka sy te shoh se gjerat nuk jane quite as they are portrayed, dhe kedo qe ka goje ta shpreh kete.

 A te te pyes edhe une dicka tani? A mund te ma shpjegosh dot, me fjalet e tua dhe jo me referenca wikipedike, se cfare mund ta shtyje nje njeri normal qe te marre nje pjese fjalimi te JFK, ta rieditoje, ta lyeje me nenkuptime paratheniore dhe ta paraqese si nje ilustrim per besueshmerine e nje teorie, kur ai i pari e di qe po genjen. Ja kete mua nuk ma kap truri!

shtysat mund te jene te shumta dhe ne nuk mundemi vecse te spekulojme. plus qe who cares? kjo eshte dicka e pa-rendesishme.

O  twino, seriozisht fare tani. Kam punu vete nja 10 vjet si gazetar per Associated Press ne Ballkan. Gjeja e pare per te cilen me eshte shpelare truri eshte se si te sperdredh lajmin dhe kush jane zoterit e vertete te universtit. Kam qene dhjetra here deshmitar kur filmimet e mia jane quajtur si teori konspiracioni dhe pune agjenturash sekrete. Cfare te te thote vellai jot? Persa kohe qe une isha i shpelare trush qe une vete nuk isha i cmendur, per sa kohe qe zoterit e vertete te universtit ishin te kenaqur me punen time dhe me paguanin rrogen, per sa kohe qe une e dashuroja artin masonik, vazhdoja drejt perpara. Nuk te del as koha as hesapi te merresh me te gjithe budallenjte e kesaj bote. Me kohe njeri meson ti ngule disa piketa argjendi ne zemer, dhe nuk hallavitet jashte tyre se e di qe eshte thjesht humbje kohe. Une kam kohe qe e kam bere kete. A ka te meta ky sistem? Po, por perfitimet jane shume me te medha se humbjet.

Heil conspiracies

Long live the night

smiley

 Faleminderit per ilustrimin e asaj qe po shpjegoja Lul.

Kam qene dhjetra here deshmitar kur filmimet e mia jane quajtur si teori konspiracioni dhe pune agjenturash sekrete. Cfare te te thote vellai jot?

E pra. E dija une qe kishte dicka qe s'shkonte tek ty!

Conspiracy Theorist Psychology

O toko je bere shume i merzitshem. Ti e lexon cfare shkruaj une apo jo?!

Nuk po bej teori konspiracioni. Thjesht jam i bezdisur nga e gjithe kjo histori. Kaq.

Dhe kur them qeveri kukull amerikane, kam parasysh ndikimin e interesave te multinacionaleve dhe ndermarrjeve te medhaja ne vendim-marrjen e saj qe shpesh here e con kundra interesit jo vetem te amerikaneve, por te te gjithe qytetareve te botes.

Shpresoj qe te jemi kuptuar.

Thjesht jam i bezdisur nga e gjithe kjo histori

Po mire mor djale e morem vesh.  Po c'ke qe besdis gjithe dynjane?

Qe te bezdisen edhe ata si une! smiley

E mire si te duash.

A ka mundesi t'i flasesh edhe tokos qe me ngacmoi i pari!!! smiley

Kjo pjesa e tokos duhet te me kete shpetuar.  Mua mu duk sikur kishe marre flamurin kunder te gjitheve.

Po, po, te ka shpetuar. Ai ka qe ne temen tjeter qe me ngacmon! smiley

E mo mire po edhe ai nga halli e ka.  Ja psh mund te jete zene me gruan e vjen kerkon sher ne internet.

Serizisht tani,  une jam kunder pasineve te forta ne bisede.  Nuk sjellin asnje gje te mire.

Per c'fare flitet ketu? Olsibi po manipulohet? Nga kush? Berloja, politika shqiptare, apo nga amerikanet?

Nuk beson mo Olsib qe Osama ka vdekur, apo manipulohesh diku tjeter?

Ja dhe nje person tjeter qe perton te lexoje.

Jo vetem Olsi, por edhe muhameti e kushdo tjeter eshte cdo dite i rrezikuar nga manipulimi i ushtruar nga mediat e kontrolluara, ne dore te Berluskes apo te cdo biri curve tjeter.

Nuk me intereson nese Osama ka vdekur apo jo.

 Hemo se para zgjedhjeve do ti publikojne dhe keto fotot e uruara. Ky eshte manipulimi, mos tregimi i fotove, per te ushqyer dyshimet dhe per te nxjerre kundershtaret bllof sic bene me Dondald Trumpin qe pertypej pasi nxorren Certifikaten e Obamit. Me arrogancen idiote, tipike amerikane, do ti nxjerrin pak nga pak, fillimisht fotot, pasandaj videot.

Me arrogancen idiote, tipike amerikane

ca dmth kjo albano? qe amerikanet mendojne dhe veprojne njesoj? bile edhe kane te njejtat dieta e seksin e bejne njelloj...alla-amerikance?

Pse nuk e dije ti br3dharaku qe neve ktej, 330 milion a sa jemi, na hedhin ilac zombizmi te uji dhe i bejme te gjitha gjerat njelloj, te programuara?

 Dum s'dum, amerikanet si dhe francezet apo anglezet kane nje mentalitet, kulture te tyren, qe ndikon menyren e gjithsecilit si mendon e vepron..

eshte me pak e mundshme te ndodhe kjo ne amerike albano; thjesht nis nga backgroundi dhe kulturat e ndryshme qe kane amerikanet

Ne cdo vend ngerthehen kultura te ndryshme, por kjo nuk i pengon te formohet nje mentalitet dhe identitet kulturor autentik. Mund ta ilustroja me shembuj te ndryshem, por nuk dua te dal jashte kontekstit te temes...

 

 Do I smell growth opportunity for Wikileaks? 

Me thinks yes! smiley

Something definitely smells

It must be pretty strong, for even I, the quintessential brainwashed americano, can smell it through the strong odors of the soap bubbling over my brain!!

it makes two of us

Edhe Micheal Moore me mendje te semure  qe nuk beson me ne azgje beson se Osama is dead

 

E paskeni manipuluar edhe Micheal Moor-in e shkrete?! smiley

Prova per ty e per te gjithe te tjeret:

Alkaeden nuk kane pse ta manipulojne se e kane te tyren. smiley

Kokeshplare je vet dhe je i manipuluar nga maja e flokut deri tek maja e thoit. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).